Road Trip po západě USA: Itinerář, mapa, tipy a zkušenosti

Národní parky, zábavní parky, ospalé pláže, rušná velkoměsta… západ Ameriky má všechno. Přináším vám podrobný itinerář pro nabitý 21denní roadtrip po USA. Tři týdny se zdají jako dlouhá doba, přesto se vám nebude chtít domů.

Road Trip po západě USA: Itinerář, mapa, tipy a zkušenosti | © pixabay.com

Jaké jsou náklady na road trip po USA?

Záleží, jaké si to uděláte.

Nejnižší možné náklady na 21denní roadtrip odhaduji na 37 000 Kč za osobu. Podmínkou je akční letenka v ceně do 10 000 Kč, sdílení nákladů mezi čtyřmi lidmi, nocování ve spacácích nebo na jedné posteli v levném motelu a rozvážné nakládání s každým dolarem.

Pohodlný výlet ve dvou, s ubytováním ve slušných motelech nebo hotelech za rozumnou cenu, stravováním ve fast-foodech typu Subway a dostatečným kapesným na suvenýry vyjde asi na 80 000 Kč na osobu.

 • Letenka
  Zpáteční letenku z Česka a okolních zemí na západní pobřeží USA pořídíte za 11-20 000 Kč. U spodní hranice jde vesměs o akční letenky s několika přestupy a termíny mimo hlavní sezónu.
  Pravděpodobnější je cena kolem 16 000 Kč za jednu osobu včetně poplatků.
  Vyhledat letenky do Los Angeles, San Francisca, Las Vegas
 • Půjčení auta
  Pronájem auta střední třídy na 3 týdny vyjde přibližně na 19 000 Kč včetně plného pojištění. Ušetřit lze výběrem levnějšího vozu z ekonomické třídy, ale to nedoporučuji. V autě strávíte dlouhé desítky hodin a o náklady se můžete podělit se spolucestujícími.
  Pro lepší představu si můžete zkusit spočítat orientační cenu pronájmu auta pro jednotlivé třídy vozů. Kalkulace je zdarma a bez zadávání e-mailu.
  Také si přečtěte rady týkající se řízení autapronájmu auta v USA.
 • Benzín
  Při průměrné spotřebě 10 litrů na 100 km a ceně benzínu 2.60 $ za galon počítejte s náklady 1,60 Kč/1 km.
 • Ubytování
  Pokoj pro 2-4 osoby v nejlevnějším motelu vyjde na 900-1 800 Kč za noc. Očekávejte jen základní vybavení a pomalý internet.
  Pokoj v levnějším hotelu na lasvegaském Stripu pořídíte od 1 650 Kč za noc. Mimo Strip se nemá cenu ubytovávat, rozdíl v ceně je zanedbatelný vzhledem k tomu, jaká otrava je dojíždět do centra. Pozor si dejte na rezortní a jiné poplatky, které si hotely v městě hříchu rády účtují.
  Levnější alternativou pro vícedenní pobyty v Los Angeles, Las Vegas nebo San Franciscu je Airbnb. Přečtěte si, co je Airbnb a pak se zaregistrujte. Získáte slevu 600 Kč na první cestu.
  Orientační ceny za ubytování zjistíte třeba na Booking.com.
 • Strava
  Při stravování ve fast-foodech počítejte minimálně s 10 $15 $ za den. To je spodní hranice, za kterou se dá najíst. Kvalitnější a zdravější jídlo vás vyjde přibližně na 20 $25 $ za den včetně vody.
 • Cestovní pojištění
  Cestujete-li pravidelně, zvažte sjednání levnějšího celoročního pojištění.
  Za jednorázové cestovní pojištění do USA zaplatíte od 2 000 Kč více v závislosti na zvolených připojištěních. Pozor si dejte na cestovní pojištění u platebních karet, která mohou mít nedostatečné limity plnění.
 • Vstupné do národních parků
  S výhodným pasem America the Beautiful můžete navštívit všechny národní parky USA bez dalších poplatků. Cena nového pasu je 80 $ (1 654,26 Kč), použitý pořídíte za polovinu. Pas platí 1 rok a vztahuje se na celou posádku auta, každý člen výpravy nemusí mít svůj vlastní.
 • ESTA
  Při turistické cestě do USA na méně než 90 dní není vízum potřeba, stačí na internetu vyplnit cestovní registraci ESTA.
  Za vyplnění formuláře se platí 4 $, v případě schválení se z karty strhne dalších 10 $. Jestliže jste v minulosti nepřesáhli povolenou dobu pobytu v USA a nebyli jste trestaní, na 99 % vám bude cesta do USA schválena.
 • Kapesné
  Záleží, jak moc se při otvírání peněženky budete ovládat. S méně než 5 000 Kč na vstupné, suvenýry a další výdaje nemá cenu do USA jezdit. Za rozumnou a pohodlnou považuji částku kolem 15 000 Kč na osobu.

10 zásadních rad pro dokonalý roadtrip po Americe

 1. Plánujte dopředu
  Cestovní itinerář si důkladně připravte dlouho před odletem. Rezervujte si potřebné vstupenky a nezapomeňte na záložní program třeba pro případ nevhodného počasí. Ze zkušeností vám mohu potvrdit, že improvizace na místě má většinou negativní dopad.
 2. Rozmyslete si, co chcete vidět
  Stačí pár minut hledání a najdete stovky různých itinerářů na roadtrip po Americe. Některé vám detailně představí výhradně západní pobřeží, jiné vás bleskově provedou top atrakcemi od Pacifiku po Atlantik.
  Ani jednoho z toho není špatně, jen si musíte uvědomit, po čem toužíte. Chcete vidět národní parky, nebo relaxovat na Venice Beach? Chcete cestovat v poklidu, nebo hodláte využít každý den na maximum?
 3. Roadtrip nemusíte nutně začínat v Los Angeles
  Doporučuji si porovnat ceny letenek do Los Angeles, Las Vegas a San Francisca. Stejně tak si porovnejte ceny pronájmů auta z těchto měst. Obě částky sečtěte a která bude nejnižší, tam leťte. Okruh dle toho pootočte.
 4. Po příletu do USA se hned vydejte na cestu
  Prohlídku města, do kterého přiletíte, si nechte až na konec. V případě jakýchkoliv komplikací budete mít časovou rezervu a nemusíte se stresovat, že nestihnete let domů.
 5. Smiřte se s tím, že nestihnete všechno
  Nepsaným pravidlem dlouhých výletů je, že si sice dopodrobna naplánujete každý jednotlivý den, ale itinerář po pár dnech nabere skluz a musí se škrtat.
  Předejděte dohadům a stanovte si priority, co chcete vidět za každou cenu a co jste ochotní oželet.
 6. Půjčte si velké a pohodlné auto
  Vozy ze třídy economy jsou nejlevnější, ale na dlouhé road tripy se nehodí. Uvědomte si, že v autě budete trávit přinejmenším tři hodiny denně. Větší a pohodlnější auto není rozmar, je to skoro nutnost.
  (Porovnat ceny pronájmu jednotlivých tříd si můžete na této stránce.)
 7. Dlouhé přejezdy si rozdělte na ráno a večer
  Osobně nemám rád nekonečné hodiny jízdy v autě, tím spíš v roli spolujezdce.
  Máte-li to podobně, dlouhé úseky si rozdělte napůl. Odpoledne si prohlédněte třeba Grand Canyon, navečer vyrazte směrem k Monument Valley. Až budete unavení, zastavte u prvního motelu a vyspěte se. Ráno zdolejte zbytek trasy.
 8. V řízení auta se střídejte
  Nespoléhejte se na jednoho řidiče, který odřídí všech 21 dní. Může ho přepadnout únava nebo nemoc a celá výprava bude stát. Pohodlnější je, když se mohou v řízení střídat alespoň dvě osoby.
 9. Kolik stojí benzín v USA?
  Cena benzínu v Kalifornii patří mezi nejvyšší v celých státech. Za galon benzínu se platí 2.60 $, oproti tomu v Las Vegas jen 2.30 $. Jeden galon je 3,7854 litru.
  Benzínky v USA fungují trochu jinak než v Česku. Před odletem si přečtěte návod, jak se tankuje v Americe.
 10. Nemáte 21 dní na roadtrip po USA?
  Itinerář v tomto článku počítá s 21 dny, nicméně stačí z něj vypustit některé časově náročnější zajížďky, a lze ho použít na 14denní cestu. Vynechat se dá třeba návštěva parků Canyonlands, Arches a Capitol Reef. Další čas získáte, když z Los Angeles zamíříte rovnou do národního parku Grand Canyon.

Mapa road tripu po USA

Itinerář cesty na 21denní road trip po západě USA

Los Angeles | © Petr Novák

Přílet do Los Angeles

V Los Angeles je o 9 hodin méně než v Česku. Ať přiletíte ráno, nebo večer, počítejte s tím, že budete mít jet leg. Budete unavení a nevyspalí, na první den si neplánujte nic velkého.

Jen vyzvedněte auto z půjčovny, přesuňte se do motelu a naberte síly na zítřek. Cestou se stavte ve Walmartu, Walgreens, 7-Eleven, CVS pharmacy nebo v jiné samoobsluze a kupte si pití na zítřek, ať neztrácíte čas. Druhý den bude nabitý.

Pokud přeci jen nemůžete usnout, projděte se po městě. Jen tak, bez připravené trasy.

Národní park Joshua Tree | © nightowl / Pixabay.com

Národní park Joshua Tree

Ráno vstaňte brzy a vyrazte směrem do národního parku Joshua Tree. Dvě stovky kilometrů zdoláte při minimální hustotě provozu za dvě a půl hodinky.

Pro vstup do parku využijte pas America the Beautiful.

Joshua Tree (česky juka krátkolistá) je svým tvarem nezaměnitelný strom, vyskytuje se téměř výhradně v Mohavské poušti. V parku jich rostou tisíce, doporučuji si zvolit jednu z pěších tras a vydat se třeba k přehradě Barker Dam.

Pokud bude čas hrát ve váš prospěch, vraťte se do nedalekého Palm Springs. Zastavte se na oběd a svezte se lanovkou, která nabízí skvělý výhled na okolí.

Architektonicky a historicky zajímavá je usedlost Sunnylands. Přezdívá se jí „Camp David západu“, v minulosti zde vedli jednání prezidenti Eisenhower, Ford nebo Reagan. Prohlídka interiérů s obrazy Picassa nebo Beardena je možná, vystupenky rezervujte s velkým předstihem.

V podvečer sedněte do auta a jeďte plnou parou směrem ke Grand Canyonu. V ideálním případě přenocujte ve městě Kingman v Arizoně.

Horseshoe Bend | © skeeze / Pixabay.com

Národní park Grand Canyon a Horseshoe Bend

V arizonském Kingmanu stojí muzeum dálnice Route 66. Po snídani se v něm zastavte a podívejte se na originální cedule, dobové fotografie a stylové vybavení motorestů. Dospělý za vstup zaplatí jen 4 $ (82,71 Kč).

Do národního parku Grand Canyon to z Kingmanu po dálnici jsou necelé tři hodiny. Nejprve zastavte v návštěvnickém centru a podívejte se na 20minutový dokument o kaňonu. K jednotlivým vyhlídkám se můžete dopravit bezplatnými shuttly, auto nechte zaparkované u centra.

Zajímavostí parku je historické nádraží a železniční depo z roku 1901. Leží poblíž infocentra a je bez obtíží přístupné návštěvníkům.

Po prohlídce Grand Canyonu nasedněte do auta a jeďte asi dvě hodiny k Horseshoe Bend. Jedno z nejznámějších míst USA připomíná obří caňon ve tvaru podkovy.

Skvělé bude, když k Horseshoe Bend přijedete ještě před západem slunce, to pořídíte nejlepší fotky. Do postele ulehněte v 8 km vzdáleném městečku Page.

Monument Valley | © HansenHimself / Pixabay.com

Antelope Canyon a Monument Valley

Vstaňte časně ráno a nenechte si ujít východ slunce nad Horseshoe Bend. (V kolik vychází?)

Zhruba jen 15 km od podkovy leží Antelope Canyon, barevný kaňon jako z učebnice Photoshopu. S tím rozdílem, že zdejší sytě oranžovo-růžové barvy jsou přírodní a bez příkras. Alespoň na chvíli se zde zastavte.

Až se pokocháte, sedněte do auta a vydejte se směrem k Monument Valley. Jestli je pro mne něco symbolem Ameriky, tak právě desítky kilometrů dlouhá dálnice bez jediné zatáčky s fantastickými skálami na pozadí.

V Monument Valley se nejprve zastavte v návštěvnickém centru, kde se dozvíte více o historii kmene Navajů, kteří oblast dodnes spravují. Jednotlivé útvary si nejlépe prohlédnete při projížďce po Scenic Drive. Tak se označuje 27 km dlouhá silnice se 14 zastaveními. Zdoláte ji přibližně za 3 hodiny.

Po prohlídce sedněte do auta a jeďte asi dvě a půl hodiny severně do městečka Moab v Utahu. Ve zdejším motelu strávíte rovnou dvě noci, odpočinete si od řízení a můžete si vyprat prádlo. Na večeři se stavte v jednom z motorestů podél silnice.

Národní park Arches | © Unsplash / Pixabay.com

Národní parky Arches a Canyonlands

Prvním bodem programu je návštěva národního parku Arches s nádhernými skalními oblouky a mosty. Do parku z města Moab dojedete autem během 10 minut, ke vstupu použijte pas America the Beautiful.

Ústřední atrakcí parku je 20 metrů vysoký pískovcový oblouk Delicate Arch, vídat ho můžete na některých poznávacích značkách státu Utah. Na prohlídku doporučuji vyrazit brzy ráno, vyhnete se davům turistů. A v létě si s sebou vezměte hodně vody, nejspíš bude pěkně horko.

Odpolední část itineráře tvoří návštěva národního parku Canyonlands, který je s trochou nadsázky jen přes silnici. Z Arches do něj dojedete za 30-35 minut, zajímavé je právě srovnání obou míst.

Canyonlands k Arches přidává hluboké kaňony. Severní část parku je bez větších obtíží přístupná autem, rozhodnete-li se zajet i na jih, chce to káru s pohonem 4×4. Nabrané kalorie z všudypřítomných fastfoodů spálíte, když se vydáte na jednu z turistických stezek v parku. Nejkratší má pouhých 800 metrů, nejdelší vydatných 34 km.

Na noc se vraťte do stejného motelu, ve kterém jste spali předešlý den.

Národní park Capitol Reef | © Steppinstars / Pixabay.com

Národní park Capitol Reef

Po snídani je nejprve nutné absolvovat dvouapůlhodinový přejezd z města Moab do národního parku Capitol Reef.

Prohlídku zahajte návštěvou informačního centra, poté si projeďte 13,2 km dlouhou vyhlídkovou silnici. Podél ní vás čeká 11 zastavení s vyhlídkami.

Alternativně se můžete vydat na výrazně delší, 95 km dlouhý okruh Cathedral Valley Drive s bohatší nabídkou skalních útvarů.

Západ slunce (v kolik hodin zapadá?) doporučuji strávit na místě zvaném Sunset Point. Dojdete tam pěšky za pár minut, trasa měří jen 600 metrů.

Na noc se přesuňte do jednoho z motelů v městě Beaver v Utahu. Z NP Capitol Reef to jsou přibližně dvě a půl hodiny jízdy autem.

Národní park Zion | © Lincoln Huseby / Pixabay.com

Národní park Zion

Ráno pokračujte jihovýchodně směrem k Las Vegas, další zastávka je v plánu zhruba po dvou hodinách jízdy.

Obujte pevné boty a vydejte se na trek v národním parku Zion, jehož název v hebrejštině označuje posvátné místo. Po parku se můžete dopravovat bezplatnými shuttly, z označených zastávek odjíždí co pár minut.

V Zionském národním parku narazíte na fotogenickou káskádu vodopádů poblíž skály Temple of Sinawava, 2 056 metrů vysokou skálu Great White Throne a 454 metrů vysokou formaci Angel’s Landing. Pokud rádi lezete po skalách, zkuste ji pokořit.

Pěších tras mají v NP Zion více než deset, nejkratší má pouhých 800 metrů, nejdelší West Rim Trail téměř 26 km v jednom směru. Prý jde o jednu z nejkrásnějších stezek amerických národních parků.

Po prohlídce sedněte do auta a jeďte další hodinu do města St. George. V něm mají své pobočky Motel 6, Super 8, Days Inn, Best Western, America’s Best Inn a další motely a hotely.

Las Vegas | © YS-Park / Pixabay.com

Las Vegas

Saint George od Las Vegas dělí jen 194 km, po dálnici I-15 je překonáte za přibližně dvě hodiny.

V Las Vegas se důrazně doporučuji ubytovat v centru dění na Stripu. To je dlouhá ulice lemovaná hotely a kasíny. Cenový rozdíl v motelech/hotelech na Stripu a mimo něj je zanedbatelný v porovnání s tím, jaká otrava je se několikrát denně přemísťovat do centra.

Auto zaparkujte v garáži hotelu a vydejte se prozkoumat město. Doporučuji si Strip rozdělit na dvě poloviny a první den se vydat třeba směrem na sever. Poblíž křižovatek dálnic I-15 a I-515 se nachází Fremont Street, historické centrum Las Vegas s původními kasíny a hotely. V porovnání s elektrizujícím Stripem působí Fremont Street tak trochu mimo centrum dění, svoji pozornost se snaží získat více než 2 miliony žárovek, které ulici v noci rozzáří.

Na Fremont Street zavítejte do bizarní restaurace Heart Attack Grill. Jestli někde dbají na zdravou stravu, tak rozhodně ne tady. Nejkaloričtější burger na světě, hranolky fritované v sádle, hosté restaurace povinně oblečení jako pacienti… Heart Attack Grill stojí za návštěvu, i když nejste zrovna fast-foodový typ.

Nejhezčí výhled na Las Vegas je z vrcholu nejvyšší věže ve městě, 281 metrů vysokého hotelu Stratosphere. Odvážní se nemuzejí omezovat na kochání se okolní krajinou, na střeše na ně čekají hned čtyři adrenalinové atrakce. Před pár lety jsem na nich byl a osobně doporučuji. Najdete v sobě odvahu třeba skočit ze střechy volným pádem až na zem?

Před návratem na hotel se zastavte ještě u hotelů MirageBellagio. Před prvním jmenovaným vybuchuje každou hodinu od 19:00 do 23:00 umělá sopka. Před Bellagiem mají pro změnu tančící fontánu, představení se konají celý den. Od 19:00 do půlnoci začínají každých 15 minut.

Přehrada Hoover Dam | © Petr Novák

Přehrada Hoover Dam

V úvodu devátého dne nejprve sedněte do auta a vydejte se k 54 km vzdálené přehradě Hoover Dam. Při minimálním provozu netrvá cesta ani 40 minut.

Hooverova přehrada se začala stavět ve 20. letech 20. století, kdy mělo Las Vegas pouhých 5 000 obyvatel. Kolos vysoký 220 metrů pojme tolik vody, kolik proteče řekou Colorado za 2 roky. Turistické centrum uvnitř přehrady bývá otevřeno od 9:00 do 16:00, doporučuji absolvovat zajímavou prohlídku s výkladem v angličtině. Auto můžete nechat v nedalekém parkovacím domě.

Po návratu do Las Vegas nechte auto v hotelových garážích a vyšlápněte si na průzkum opačné části Stripu. Výhled z jiné perspektivy vám nabídne Eiffelova věž u hotelu Paris Las Vegas a největší ruské kolo na světě High Roller.

Vyhlídkový let vrtulníkem nad Grand Canyonem | © Petr Novák

Výlet vrtulníkem nad Grand Canyonem

Pro dnešek nechte auto v garáži a sedněte do vrtulníku.

Vyhlídkový let nad Grand Canyonem odlehčí peněženku nejméně o 200 $, nicméně ten zážitek za to stojí. Letenky si rezervujte ještě před odletem do Ameriky.

Já letěl se společností Papillon okruh nad západním okrajem Grand Canyonu, doporučuji si zajistit místa v přední řadě vrtulníku s lepším výhledem.

Poslední den v Las Vegas si užijte na maximum. Projděte si nejslavnější kasína, projeďte se na horské dráze u hotelu New York, New York a třeba se zastavte v CBS Television City. V útrobách hotelu se skrývá výzkumné centrum, kde se na dobrovolnících testují chystané, nebo již vysílané televizní seriály. Vstupné se neplatí, počítejte s hodinou času.

Originální suvenýry pořídíte v obřím obchodě Coca Coly, kde můžete za pár dolarů ochutnat 16 limonád z celého světa.

Death Valley | © simon-ho / Pixabay.com

Death Valley – Údolí smrti

Po několika dnech, během kterých jste si odpočinuli od volantu, následují delší přejezdy. Las Vegas dělí od národního parku Death Valley 228 kilometrů a lehce nad dvě hodiny cesty.

Údolí smrti je nejsušší a nejteplejší místo v USA. Takže se připravte na extrém a nakupte zásoby vody, ať můžete dodržovat pitný režim.

Za návštěvu stojí dvě atrakce: Badwater Basin s nadmořskou výškou 86 metrů pod úrovní moře je druhý nejníže položený bod na západní polokouli. Druhou atrakcí je vyhlídka Dante’s View v nadmořské výšce 1 669 metrů. Dojedete k ní autem.

V odpoledních hodinách sedněte do auta a ideálně dojeďte až do městečka Bakersfield v Kalifornii. Po čtyřech hodinách jízdy se vyspěte v jednom ze zdejších motelů.

Národní park Sequoia | © werner22brigitte / Pixabay.com

Národní park Sequoia

Ráno vás čeká 151 km a necelé dvě hodiny cesty do národního parku Sequioa.

Jeho dominantou jsou nejvyšší stromy na světě, sekvojovci obrovské, dorůstající do výšky mnoha desítek metrů. Nejvyšším jedincem v parku a populární atrakcí je 83,8metrový General Sherman, v obvodu dosahuje úctyhodných 31,3 metrů.

Další přírodní zajímavostí parku je Tunnel Log, 84 metrů dlouhý a přes 6 metrů široký sekvojovec, který při bouři v roce 1937 spadl přes silnici. Místo aby správci parku kmen odstranili, vyřezali do něj díru, a vznikl tak unikátní tunel.

K přenocování doporučuji urazit dalších 125 km a ulehnout v motelu v kalifornském Fresnu.

Zbude-li vám pár hodin času, zajeďte se z NP Sequoia podívat ještě do severněji položeného parku Kings Canyon.

Yosemitský národní park | © Unsplash / Pixabay.com

Yosemitský národní park

Po snídani jeďte severně do Yosemitského národního parku. Cesta zabere lehce nad dvě hodiny.

V NP Yosemite zaparkujte auto, nazujte pevnou obuv a vyšlápněte směrem k Tunnel View. To je místo s parádním výhledem na celý park včetně skály El Capitan, vodopádů Bridalveil Fall a žulového dómu Half Dome.

Jestliže vás túra neunaví, můžete postoupit na vyšší level a vydat se k horním, nebo dolním vodopádům. Cesta k níže položeným má jen 1,6 km a zdoláte ji za 30 minut. Horní vodopády dělí převýšení 823 metrů, vzdálenost 12 km překonáte za 6-8 hodin.

Navečer skočte do auta a vydejte se na východ směrem k San Franciscu. K noclehu si vyberte jeden z motelů ve městě Turlock nebo Merced.

Tramvaj v San Franciscu | © Petr Novák

San Francisco: Lombard Street a projížďka tramvají

Pakliže jste předchozí den skutečně dojeli až do Turlocku, můžete se prospat. Od San Francisca vás dělí 170 km, které svižnou jízdou zdoláte za necelé dvě hodiny.

V San Franciscu si nejprve projeďte Lombard Street. Ulice byla natolik strmá, že na ni museli vybudovat několik serpentin, aby se dala bezpečně projet. Z běžné ulice se tak neplánovaně stala atrakce.

Po projetí se ubytujte a auto zaparkujte. Hotely v San Franciscu jsou drahé, doporučuji dát přednost pronájmu pokoje, nebo celého bytu přes Airbnb. Tato služba zde před lety vznikla, hledání noclehu bude hračka.

Navečer se vypravte autobusem do města a nasedněte do historické tramvaje, jež se prohání ulicemi San Francisca již od roku 1873. Naskočte na ni na křižovatce ulic Hyde Street a Beach Street. Nachází se zde unikátní točna, kde se tramvaje dodnes ručně otáčejí.

Jízda tramvají bude teprve zážitek, pokud se svete v otevřené zadní části, nebo zavěšeni na straně. Stačí poprosit průvodčího.

Alcatraz | © Petr Novák

San Francisco: Golden Gate Bridge, Alcatraz

Ráno se můžete prospat.

V itineráři pro tento den se sice skrývá Golden Gate Bridge, ale ten je vhodné navštívit až po obědě, kdy opadne mlha. Ta je pro San Francisco zcela typická, mlha město zahalí v průměru 105 dní do roka.

Po prohlídce mostu Golden Gate Bridge, který je jen tak mimochodem druhým nejoblíbenějším místem sebevrahů na světě, se vypravte na prohlídku legendární věznice Alcatraz.

Důležitá rada: Vstupenky do Alcatrazu rezervujte s velkým předstihem, bývají velmi rychle vyprodané. A vynechat návštěvu Alcatrazu by byla velká škoda.

Zbývající čas v tento den můžete vyplnit prohlídkou mola Pier 39 a procházkou po strmých ulicích San Francisca. Třeba narazíte na šikmý domeček, jehož fotografie čas od času koluje po Facebooku.

Pacific Coast Highway | © tomwhite12 / Pixabay.com

Monterey, Pebble Beach a Big Sur

Pacific Coast Highway je nejkrásnější dálnice na světě. Spojuje San Francisco s Los Angeles podél pobřeží Tichého oceánu. Zde víc než kde jinde platí známé rčení, že cesta je cíl.

Ze San Francisca vyjeďte brzy ráno, program na tento den je bohatý. První zastávkou je obří akvárium ve městě Monterey. Dospělý za vstup zaplatí 49.95 $ (1 032,88 Kč), odměnou mu budiž průzkum podmořského světa plného chobotnic, olihní, žraloků, vyder, ryb a dalších breberek.

O pouhých 10 km dál se nachází Pebble Beach. Ručníky ani opalovací krém nepotřebujete, tato pláž je o útesech, zelených lánech a dramatických výhledech na oceán.

Jestli čas dovolí, projeďte se po vyhlídkové silnici 17-Mile Drive. Okruh vede kolem honosných sídel a golfových hřišť, nejznámějším bodem je Lone Cypress. Osamělý strom roste již 250 let na skále omývané Pacifikem.

Šestnáctý den roadtripu napříč Amerikou je v plánu ještě prohlídka městečka Big Sur, kde kdysi žil a tvořil slavný spisovatel Jack Kerouack. Za příznivého počasí se zde pohybují zástupy surfařů, prý tu jsou ty nejlepší, nejvyšší a nejdivočejší vlny na světě. V Big Sur je řada restaurací, kde se můžete zastavit na pozdní oběd.

Ještě než dorazíte do Big Sur, přejedete po mostu Bixby Bridge z roku 1933. Díky nádherným kopcům na jedné straně a oceánu na druhé se stal jedním z nejfotografovanějších mostů na světě.

Krása střídá nádheru také u vodopádů McWay Falls, stačí sjet z dálnice asi 46 km a hodinu jízdy za Big Sur. K noclehu si vyberte jeden z motelů u dálnice poblíž San Simeon.

Hearst Castle | © sarangib / Pixabay.com

Hearst Castle, Pismo Beach a Santa Barbara

Na kopci poblíž San Simeon leží národní historická památka Hearst Castle. Moderní a luxusní sídlo bylo v roce 1919 postaveno pro magnáta Williama Randolph Hearsta, podle kterého byl natočen film Občan Kane.

Architektonicky zajímavá stavba je přístupná návštěvníkům denně od 9:00 hodin. Dospělí za prohlídku platí 25 $ (516,96 Kč), děti do 12 let platí 12 $ (248,14 Kč). Hearstův hrad dnes slouží jako muzeum, zájemci si mohou zvolit z několika tras s výkladem zaměřeným zejména na bohatě zdobené a vybavené místnosti vily. Z terasy je krásný výhled na pobřeží.

Po exkurzi do vily sedněte do auta a vydejte se jižně po Pacific Coast Highway. Asi po hodině jízdy přijedete do Pismo Beach, ospalého pobřežního městečka s ani ne osmi tisíci obyvateli. Odpočinout si můžete na písčité pláži s dřevěným molem, odkud je nádherný výhled na západ slunce.

Anebo se můžete vykašlat na veškerou romantiku a během dvou hodin dojet do stotisícové Santa Barbary. Univerzitní město se také pyšní plážemi s bílým pískem, dobrodružné povahy si mohou zaplatit lekci paraglidingu, zdolat vlny na surfu, nebo se jen tak projet na kajaku.

Navečer překonejte posledních 163 km a ke spánku ulehněte v Los Angeles. Nespoléhejte se jen na nabídku hotelů a motelů, ubytování hledejte také přes Airbnb. Pronajmout si můžete třeba dům přímo na pláži, paradoxně můžete očekávat nižší cenu než v případě hotelu.

Universal Studius Hollywood | © Petr Novák

Universal Studios Hollywood

Universal Studios Hollywood jsou opravdická filmová studia a zároveň zábavní park. Dost možná nejlepší v okolí Los Angeles.

Vstupenka pro dospělého stojí lehce přes dva tisíce korun a ta pro děti není o moc levnější, přesto se vyplatí nešetřit.

Na vlastní oči si prohlédnete původní rekvizity z filmových sérií Návrat do budoucnosti nebo Rychle a zběsile. Navštívíte ulici, kde bydlely hrdinky seriálu Zoufalé manželky a pokud budete mít štěstí, budete svědky natáčení jednoho z chystaných hollywoodských bijáků.

Atrakcí je v parku tolik, že budete mít problém navštívit je všechny. My dorazili ještě před otevřením a nejprve šli na nejpopulárnější atrakce (kde se záhy tvořily hodinové fronty)… a přesto měli problém stihnout vše. Rada nad zlato zní: Přijeďte časně ráno.

Naprostou povinností je Studio Tour, prohlídka celého areálu s výkladem v malém vláčku. Nadprůměrné jsou také atrakce The Simpsons Ride, Revenge of the Mummy, Jurrasic Park, WaterWorld a Universal’s Animal Actors. Cvičitelka zvířat z hollywoodských filmů vám dokáže, že i prasátka, kuřátka a ptáčci se mohou naučit neuvěřitelné věci.

Po zavření bran parku nespěchejte do postele, ale ještě se projděte po nedaleké Universal CityWalk. Promenádu často zaplní kouzelníci, hudebníci a další baviči, provětrat peněženku můžete v desítkách obchodů a restaurací.

Griffith Observatory a Los Angeles | © Petr Novák

Los Angeles: Hollywood a Griffith Observatory

Žádná návštěva Los Angeles by nebyla kompletní bez prohlídky slavné cedule, jež téměř 100 let ční na kopcích v Hollywood Hills. Přístup přímo k ní je zakázán, perfektně vidět je z několika míst v okolí. Ta jsou dostupná autem, sportovní povahy se můžou vydat na příjemnou procházku.

Spojit ji lze s prohlídkou Griffithovy observatoře, vstup je zdarma. Otevřeno má od poledne, o víkendu od 10:00, zavírá se vždy ve 22:00. Pozor, v pondělí je Griffith Observatory uzavřena. Zatímco uvnitř se můžete kochat pohledem na hvězdy a planety, na terase je pro změnu nádherný výhled na Los Angeles.

V odpoledních hodinách seběhněte z kopců na hlavní ulici Hollywood Boulevard a sklopte zrak na chodník. Pokrývá ho více než 2 500 hvězd nejznámějších herců, zpěváků, režisérů a dalších umělců z Hollywoodu. Bude-li štěstí stát na vaší straně, můžete být svědky odhalování nové hvězdy.

Sportovní fanoušci nechť zkontrolují rozpisy zápasů NHL, NBA, MLB, MLS a NFL. Ve večerních hodinách můžou hrát hokejoví Kings, basketbaloví Lakers a Clippers, baseballoví Dodgers nebo fotbaloví Rams a LA Gallaxy. První kopou do šišatého mičudy, druzí hrají nám bližší kopanou.

Vstupenky v oficiální distribuci stojí pytel peněz, doporučuji využít levnější přeprodej od fanoušků.

Venice Beach | © Petr Novák

Los Angeles: Santa Monica a Venice Beach

Předposlední den roadtripu po USA berte jako rezervní. Při takto dlouhých cestách se téměř vždy stává, že program nabere skluz a nestihnete vše, co jste si naplánovali. Proto do itineráře nezařazujte nic, na co se těšíte již od základní školy.

Pláže v Santa Monice a ve Venice Beach patří mezi nejkrásnější místa v celém Los Angeles. Promenádu lemují palmy a sympatické obchůdky plné originálních triček, více či ještě více výstřední buskeři a ordinace s lékařskou marihuanou.

Strávit tu můžete bez problémů celý den.

Zacvičte si na proslulé Muscle Beach, posilovně pod otevřeným nebem, kde v šedesátých letech začínali Arnold Schwarzenegger i Danny Trejo.

Nasajte atmosféru maličkého lunaparku Pacific Park na Santa Monica Pier a svezte se na horské dráze West Coaster. Jediná její souprava vozíků to sice vytáhne jen na prozívaných 56 km/h, ale sympatická obsluha vám daruje jízdu zdarma. Stačí se usmát.

A bedlivě sledovat okolí. Třeba zahlédnete Bubba Gump Shrimp Company Restaurant. Nachází se na témže mole spolu s lavičkou, na kterou před lety usedl Forrest Gump ve stejnojmenném filmu.

Letiště v Los Angeles | © Petr Novák

Odlet domů

Poslední den zabalte kufry, vraťte auto a vydejte se na letiště.

Originální fotku na rozloučenou pořídíte poblíž letiště na západním okraji West Century Blvd. Na ostrůvku uprostřed rušné silnice stojí obří betonová písmena LAX. Touto zkratkou se označuje právě losangelské letiště.

Na tom samém místě má pobočku restaurace Subway, kde se můžete zastavit na poslední jídlo před odletem.

Diskuze k článku (254 komentářů)

Jára Fähnrich (2)
20.10.2017
19:37

@Tereza: Nechci vypadat jako kverulant, ale je to hodně hektický program. Některé vzdálenosti jsou delší, než napíše plánovač, například v Sequoia parku se rekonstruuje cesta, není možné vjet od Three River, ale ze severu, v parcích je většinou omezená rychlost na 35 mil, ale ani se o moc víc jet nedá. Dál např. návštěva Arches, abyste viděli nějaké oblouky reprezentuje alespoň 4h trek, byť je u parkoviště směrovka 1.6 míle, ale náročností je to skoro jako přechod Roháčů…Do Zionu se nesmí autem, jezdí tam zdarma autobus s krátkou procházkou je to víc než půlden. To jen tak co mi v rychlosti přišlo na mysl.

Odpovědět
Mesi (612)
21.10.2017
1:32

@Tereza: 26.4. Prilet LA ve ctvrtek (kdy?) – ve ctvrtek je nehorsi doprava, pokud priletite odpoledne, do San Diega to budou 3 az 4 hodiny. Ale zacpa je taky zazitek z dovolene.
27.4. Joshua Tree: najit v patek misto v kempu bude zazrak. Mejte v zaloze ubytovani v Joshua Tree (mesto) nebo v Palm Springs – doporucuji, velmi prijemne mesto v oaze (po hlavni tride jezdi turisticky autobus zdarma, zastavky z napisem BUZZ), na Joshua Tree vam bude stacit pul dne, pokud nejste hikeri.
28.4. Joshua (pripadne Palm Springs) – Grand Canyon: 6 hodin do GC. Kdyz vyrazite brzy, mate odpoledne v GC a nasledujici den dopoledne – usetrite jedno ubytovani. Hezke mestecko je Williams.
8.5. se mi zda trochu naslapane. Na to hlavni ze Sequioa ale staci pul dne.
Celkove se to stihnout da bez problemu. Jde o to, jestli jste turiste typu videli jsme to hlavni a jedeme nebo „jeste tohle a tamhleto a pockej, jeste si to budu 10 minut problizet“. Pokud jste ten prvni typ, tak budete mit i cas na odpocinek.

Odpovědět
Tereza (4)
22.10.2017
11:03

Děkuju moc za rady! Vím, že je to hodně našlapané, ale přeci jen člověk jede třeba jednou za život a chce toho vidět co nejvíc. Určitě se pak podělím, jak to vyšlo :)

Odpovědět

Naša cesta vo dvojici trvala od 19.9. do 26.10.2017 t.j. celkom 35 dni. V hoteloch sme prespali 32 nocí, priemerná cena za dvojku väčšinou s raňajkami( biednymi americkými) vyšla na 100 EUR. Všetko cez Booking.com a v NYC cez AirBnB.2x sme mali pozičané auto: raz z NYC na Niagaru na 2 dni a potom zo SF cez Kaliforniu,Arizonu,Utah nazpäť do SF na 16 dní. Prvá rezervácia cez Budget za cca 90 EUR, druhá cez Thrifty mohla byť za skvelých 291 EUR, keby som sa nedal ukecať tete za prepážkou a neobjednal som zbytočné poistenie za 150 EUR(ináč mi chcela ešte nanútiť upgrade auta, aby toľko nežralo a poplatky na mosty za cca 450 USD, čo som odmietol).Takže pozor na milé tety, čo sedia za prepážkou pri odovzdávaní auta !! V tej druhej fáze sme prešli celkom 5 564 km a ak som dobre zrátal, tak benzín ma vyšiel na neuveriteľných 240 EUR, t.j. nejakých 4,3 EUR na 100 km, čo pri spotrebe cca 7 l vychádza nejakých 0,6 EUR na liter. S tým som spokojný. Pri plánovaní cesty som vychádzal z cca 3 zdrojov: skvelý web chcidoameriky.cz , navlastnetriko.sk a blogy na sme: pavolsvantner.blog.sme.sk a burkert.blog.sme.sk. Boli to skveli pomocníci- ďakujem.

Odpovědět

Tu je náš itinerár:

1. Budapešť –Paríž -New York Air France- cena 442 EUR( zpäť SF-Paríž-Budapešť)
2. 9 dní pobyt NYC s výletom na Niagara Falls na 2 dni
3. NYC-Vancouver s WestJet- cena jednosmernej letenky 150 EUR
4. 3 dni Vancouver pobyt s ubytovaním u kamarátky Janky
5. Vancouver- Seattle Boltbus za 20 EUR
6. Seattle 1 deň pobyt
7. Seattle-San Francisco – vlak Coast Starlight Amtrak- lôžko (24 hodín) 200 EUR
8. SF pobyt 2 dni a ďalej už autom
9. SF- Los Angeles, 4 dni pobyt v LA
10. LA-Palm Springs/ otáčacia lanovka na Mt.San Jacinto- NP Joshua Tree-Kingman
11. Kingman-Seligman(Route 66)-NP Grand Canyon-Page
12. Page-NP Lower Antilope-HorshoeBend-Monument Valley-Moab
13. Moab-NP Arches-NP Canyonland-Salina
14. Salina- NP Bryce Canyon- NP Zion-Las Vegas – pobyt 2 dni v tom Hoover Damm
15.Las Vegas- NP Monument Valley- Mamooth lake
16. Mamooth lake-NP Mono lake-NP Bodies( zlatokopecký skanzen)-Tioba pass-NP Yosemith Valley-Midpines
17. Midpines- NP Yosemith-Tree Rivers
18. Tree Rivers- NP Seqoia-NP Kings Canyon- Monterey
19. Montery – mesto, aquarium- SF posledné 3 dni pobyt

Amerika je ohromná krajina, ktorá sa asi nedá spoznať, ľudia sú príjemní, zhovorčiví.
Keby som mal menej, kľudne si to zopakujem. Ak má niekto nejaké otázky, rád odpoviem ak viem. A mám na predaj pas do NP- America beautiful !

Odpovědět

Mala oprava:

15. Las Vegas-Death Valley-Mamooth

Odpovědět
Petr Novák (2489)
1.11.2017
0:46

@Jano: Ahoj Jano, děkuji za skvělý komentář a popsané zkušenosti! :-)

Odpovědět
Petulo (5)
3.11.2017
10:32

@Jano: Ahoj Jano, nestretli sme sa nahodou v Page na ranajkach? Cestoval som so synatorom (12 rokov) a na ranajkach som zacul slovencinu, prihovoril som sa, chlapi sa rozrozpravali a uplne ma dostalo, ze maju naplanovanu cestu po USA na 5 tyzdnov. Dali si to obaja ako darcek k narodeninam (nebudem pisat ku ktorym:)) Podla toho, co pises, si to mohol byt ty:) Ak ano, som rad, ze ste dobre docestovali a tiez sa chystam podelit o skusenosti z ciest na tychto strankach, ktory boli mojou hlavnou inspiraciou pre vylet. Este raz pozdravujem, dakujem a prajem vsetko dobre. Petulo

Odpovědět
Radek (1)
4.11.2017
16:51

Zdravím, měl bych dotaz na půjčení auta z lepší než economy kategorie. Pojedeme ve dvou a chtěl bych větší auto, kde se daj posklápět sedačky „vypolstrovat“ a přespat v něm) nemáte někdo zkušenost jaké půjčit aby to bylo pohodlné? Nechci být fixovaný na rezervace v parků. Dík za tip R

Odpovědět
Lukáš (242)
4.11.2017
23:19

@Radek:
Ahoj Radku, s tím přespáním v autě mám bohaté zkušenosti.
Vždycky jsme objednávali o třídu vyšší, čili COMPACT ,dostali jsme např. Ford Focus, ale 2x o další třídu lepší vozidlo zdarma.
I v tom Focusu se to ve dvou dá celkem pohodlně sklopit sedačky, vycpat ohyb sedačky nějakou mikinou a přikrýt do spacáku :)
Dávej bacha jestli při vjezdu na nějaké parkoviště, či kde to budeš chtít přenocovat, nebude cedule se zákazem parkování přes noc. Jinak s tím není problém.

Odpovědět
Franta (2752)
4.11.2017
23:42

@Radek:
S přespáváním by mohlo pomoct tohle – https://freecampsites.net

Odpovědět

@Petulo:

jasne, pamatam sa, zdravim opat z vlasti !! :)

Odpovědět
Adéla (2)
7.11.2017
19:21

Ahoj cestovatelé,
děkuji moc za Vaše stránky.. při cestování po Americe jsme je často využívali. Ráda bych se ale zeptala, jak se dá vytvořit „plánek road tripu“ (vyznačená cesta v mapě). Zkoušela jsem na googlu, ale tak je limit 20 zastávek.

Předem děkuji
S pozdravem

Odpovědět
Petr Novák (2489)
7.11.2017
22:31

@Jano:
To je dobrý. Ten svět je ale malej. :-)

@Adéla:
Ahoj Adélo, díky. S tím limitem máš bohužel pravdu, nicméně doporučuji si na každý den vytvořit novou trasu/vyznačenou cestu. Obejdeš tak limit a navíc je pohodlnější navigace. V Google mapách na PC stačí kliknout na „odeslat trasu do telefonu“, kde ji rychle přepneš do navigace.

Odpovědět
Martin (2)
23.11.2017
13:18

Ahoj, mám dotaz k půjčení auta a doplňkové pojištění, je nutné nebo ne. Dík za info.

Odpovědět
Franta (2752)
23.11.2017
13:51

@Martin:
Nutné není, ale když se něco stane, tak je moc dobré. Nikdy nevíš. To máš jako s cestovním pojištěním, někomu je líto dát několik set za pojištění, pak se ale taky nemusí doplatit, až si tam zvrtne kotník.
Pokud máš v plánu parky a nezpevněné cesty, tak pojištění podvozku může být fajn, stejně jako pojištění okna.

Odpovědět
Martin (2)
24.11.2017
10:33

@Franta:

O pojištění jako takovém nechci diskutovat. Nejsem zběhlý v anglickém jazyku a překladače to taky nemusí přesně přeložit, tak se zeptám jinak, to auto když si půjčím není nijak pojištěno, když si půjčím auto u nás v půjčovně většinou má i hav.pojištění. Tak by mě zajímalo jak to mají tam.

Odpovědět
Katka (4)
26.1.2018
7:34

Ahoj. chtela bych se s Vami poradit ohledne nasi cesty v dubnu. Letime 10.dubna na zapad a chceme podniknout road trip. Cetla jsem, ze se i v pozdejsich mesicich muze obcas objevit snih a tudiz jsou pak silnice neprujezdne a je nutne zvolit jinou alternativu. Chtela jsem se zeptat na konkretni mista, kde bychom mohli na pripadnou neprizen pocasi narazit. Je mi jasne, ze se nekde velmi rychle strida nadmorska vyska, ale prece jen pokud vite neco konkretne a nebo mate osobni zkusenosti a chteli byste se o ne podelit a poradit, cemu se pripadne vyhnout, co udelat jinak, uvitam to. Mam vytvoreny itinerar, nad kterym se jeste budu zamyslet, ale vice mene by mel vypadat takto: 1.-LA-prilet, 2.)Joshua Tree, 3)GC,Horseshoe Bend 4)Antelope Canynon, Mon.Valley 5)LV, 6)LV, 7)Death Valley 8)Sequia 9)Yosemittee, 10)SF 11)SF 12)LA 13)LA

Dekuji za pripadne rady a tipy
(omlouvam se za psani bez diakritiky, nemam ceskou klavesnici)

Odpovědět
Lukas (3)
27.1.2018
18:47

Ahoj, planuji cestu do USA po N.P. A  Narazil jsem na problem co se tyce Grand Canyonu.Chteli bychom ho navstivit a udelat si trek dolu na dno Canyonu. Jak jsem se docetl, tak potrebujete Povoleni na prenocovani. Davaji 3 moznosti 1. poslat zadost postou, 2. Fax , 3 osobne v Narodnim parku. Ja zkousel Fax ale bohuzel neuspesne a je problem sehnat v dnesni dobe faxovou linku. Postou to bohuzel nestiham a na posledni chvili bych to nechtel nechavat.
prosim nemate s tim nekdo zkusenosti? dekuji za rady.

Odpovědět
Lukáš (242)
28.1.2018
2:03

@Katka:
Ahoj Katko, ano, od toho 10. dubna určitě do konce května se dá počítat, že hlavně v pohoří Sierra Nevada na východě Kalifornie bude na silnicích sníh.
Nejlepší je vždy sledovat oficiální stránky každého parku…např. zde Yosemite: https://www.nps.gov/yose/index.htm
Aktuálně je uzavřen Tioga pass, čili neprojedeš skrz park směrem k Mono Lake.
Dál je zavřena silnice nahoru ke Glacier Point …což by byla fakt škoda nevidět :)

Odpovědět
Lukáš (3)
28.1.2018
11:17

@Lukáš: super,díky moc za odpověď. Budu to sledovat a nejlepe teda si připravíme, kudy to objet v případě, ze to neprojedeme

Odpovědět
Lukáš (3)
28.1.2018
12:04

@Lukáš: Ikdyz koukám, my se ke Glacier Pointu stejně nedostaneme, duben je to ještě zavřeny :-(

Odpovědět
Petra (1)
5.2.2018
10:59

@Lukáš: Ahoj Lukasi, take se chystame v cervenci na mesic na cestu, mohl bys mi svuj itinerar zaslat? Plno lidi „strasi“ ze cervenec a srpen jsou sebevrazda, je to opravdu tak hrozne?
Moc diky :) PetraWurmova(zavinac)seznam(tecka)cz

Odpovědět
Mesi (612)
6.2.2018
4:12

@Petra: Ne, neni to hrozne. Je to uplne stejna pohoda, jako v kteroukoliv jinou dobu. V pousti bude vedro, podel pobrezi bude hezky teplo plus lehky vitr a na horach bude tak nejak…. mezi chladnem a teplem.

Odpovědět
Martin (7)
6.2.2018
8:20

Ahoj všem, díky za tyhle stránky, neuvěřitelně mi pomohly. 15. března odlétáme směr SF a spostu informací jsem načerpal odsud. Přesto bych se zdejších zkušených lidí zeptal na pár otázek a budu vděčný za každou odpověď. Chystáme se na 21 dní, většinou po národních parcích + Las Vegas, LA a možná San Diego, spali bysme rádi převážně po kempech.
1.Zajímá mě váš názor na jízdu po nezpevněných cestách. Nemáme 4WD auto. Je lepší se jim úplně vyhnout a nebo je používat a doufat že se nic nestane? Rád bych se podíval na některá místa v Escalante National Monument ( peek a boo) a mapy ukazují že jsou nespevněné. Určitě se nebudu snažit o offroad a když uvidím že cesta je nesjízdná, nebudu riskovat a otočím to.
2. Rádi bysme v Yosemite NP na glacier point, ale cesta je zavřená. Nikde sem ale nevyčetl, jestli je otevřen 4 mile trail. Má s tím někdo zkušenost?
3. A poslední otázka se týká informací pro imigračního úředníka. Když bude chtít vědět kde budeme spát, je lepší mu říct že budeme spát v kempech, ale adresu nemáme, nebo uvézt ubytování které máme přes Airbnb v San Franciscu? Případně to ještě doplnit o hotely v LV, LA? Bude chtít vidět rezervace nebo něco takového?
Mockrát díky za každou radu.

Odpovědět
Lukáš (242)
6.2.2018
13:30

@Martin:
Ahoj Martine,
odpověděl bych ti na základě svých praktických zkušeností:
1) toto jsem řešil také, nakonec jsem vzal jen vozidlo typu Ford Focus přes http://www.economycarrentals.com/ kde bylo u daného vozu jasně uvdeno, že v ceně je již kompletní pojištění, včetně spodku vozu, kol a skel a hlavně s NULOVOU spoluúčastí ( jiných půjčovnách jsem v podmínkách našel např. $500 spoluúčast).
I ten Focus na nezpevněné cesty stačil…např. v Sekvojovém národním parku k menším kempům asfalt vedl jen pár desítek metrů, potom hluboké příkopy od vody, kameny a kořeny…bylo to fakt adrenalinové, ale projet se to dalo.
Ale i tak jsem se poškození nevyhnul, u prvního auta jsem vzal bokem kola kámen, natrhla se pneu a udělala se do boku velká bublina. Dojel jsem s ní celý týden vypůjčení auta a při vrácení v PAYLESS to říkám černochovi na parkovišti, ten jen mávnul rukou a poděkoval mi za informaci a že o nic nejde, že to snadno zdarma vymění.
S dalším autem jsem na spodku ulomil kus podběhu…takový velký černý plastový kryt…vlez jsem pod auto a připevnil ho stahovací páskou ke kasli autu abych dojel, no a při vrácení v Dollaru opět to samé…jen mi poděkovali za info a podle mě to ani neopravovali…bylo to tou stahovací páskou „opravené“ dobře :D

2) Pokud o tom trailu nenajdeš info ani na ofiko stránkách parku, vyhledej tam kontakt a zeptej se přímo jich

3) Já měl adresu prvního motelu na první den…pak už nic. Bylo mu jasné že jedeme na roadtrip. Takže se nás ptal jen cíl cesty…říkám mu roadtrip po národních parcích, začal jsem je vyjmenovávat, po asi 5 vteřinách mě zastavil a že je to OKAY.

Odpovědět
Franta (2752)
6.2.2018
15:09

@Lukáš:
Díky za info o economycarrentals a Payless. Taky jsou na to koukal, ale nebudilo to mou důvěru, navíc Payless mělo hrozné recenze. Ale vypadá to, že to není taková hrůza.

Odpovědět
Martin (7)
6.2.2018
19:21

@Lukáš:
Díky Lukáši za informace. Auto půjčujem u Alama, přemýšlím jestli by nebylo lepší vzít nějakou Toyotu Raw 4 nebo něco podobného. Ale z jejich stránek jsem nevyčetl, že by se i se 4wd auty dalo po takových cestách jezdit.

Odpovědět

Ahojte,

my ideme v JUL na 3 tyzdne.. zapad USA/narodne parky. Kedze itinerary mam v xls, pripajam odkaz na uloz.to https://uloz.to/!a4GZCkTwnBAe/usa-itinerary-xlsx
Mozno niekomu pomoze a ja na druhu stranu rad uvitam nejake tipy a rady

Robo

Odpovědět
Kuba (21)
22.2.2018
11:24

@robo (@robo:
Itinerář vypadá dobře, jenom si nejsem jistý, jak budete stíhat Yosemite Valley. Záleží, co všechno chcete vidět, ale jestli počítáš 4-6 hodin, tak je to podle mě docela málo. To spíš jenom proletíš. Každopádně Glacier point doporučuju. Nejhezčí výhled z celých Yosemitů.
Podle itineráře chápu, že budete spát v Springdale 3. a pak asi i 4.? Tady bych asi doporučil odjet večer 4. ze Zionu a přespat spíš někde u Bryce canyonu (buď přímo, nebo např. Tropic – je to cca. 20 minut do parku) – zbyde vám víc času na Bryce, který je fakt úchvatný. Pokud byste byli včas večer, múžete na Sunset nebo naopak ráno na Sunrise (tady pozor, večer i ráno může být docela chladno).
Yellowstone nedokážu zhodnotit, tam jsem nebyl.
Ještě k Arches + Canyonlands – asi bych to otočil a začal spíš v Arches a až pak přejezd do Canyonlands. Pokud by vám večer zbyl čas, západ slunce je naprosto super v Dead Horse Point (bacha, platí se zvlášť). Za zvážení bych dal ještě v Arches trail na Delicate Arch – trvá sice docela dlouho a po cestě není až tak zajímavý, ale podle mě rozhodně stojí za to.
Ještě bych přidal postřech k SF – pokud se chcete projet historickou tramvají, nenastupujte na turnaroundu, ale až na první zastávce – nebudete muset čekat frontu.

Odpovědět

@Kuba:
@Kuba, dakujem za komentar. Ideme s detmi vo veku 9 a 11, takze nejake dlhe vylety som naschval nedaval… To sa tyka aj to Yosemite, aj Delicate Arch. A to bol aj dovod, preco som planoval dve noci v Springdale…. Ale mas pravdu, validny point je radsej potiahnut podvecer kym je este svetlo k Bryce a byt mozno dlhsie v Bryce. A Yellowstone mi je jasne, ze je of ruky, ale je to poziadavka zeny a deti vidiet gejziry…. Takze radsej obetujem nejake mesto (L.A), ako prirodu. A v L.A. som bol a nejak na mna nezaposobilo

Odpovědět
Kuba (21)
23.2.2018
13:14

@robo:
Ten Yellowstone naprosto chápu, taky bych se tam chtěl podívat.
Jinak jak píšeš, tak nevím, jak to zvládnete na Angel’s landing. Prakticky celá cesta tam je hodně do kopce + výstup na samotný vrchol je i docela nebezpečný (od Scout lookout). Tady bych doporučil radši pročíst recenze nebo na youtube jsou i nějaký videa z výšlapu, jestli to děti zvládnou.
Ohledně LA jsme na tom podobně. Na mě víceméně všechny města v USA (včetně SF a NY) nepůsobily nijak zajímavě. Snad jenom Las Vegas, které je výjimečné tím, jak je jiné orptoi městům, která normálně znáš (hlavně teda večer a v noci)

Odpovědět
Čoupa (1)
25.2.2018
0:06

Ahoj. Nevšimnul jsem si, že by to tu bylo někde zmíněno, ale mně hodně pomohl při plánování “itinerář” Sygic Travel. Stojí asi 300,-Kč a po Evropě jsem si před výletem vždy jen stáhnul příslušný stát nebo město a po jednotlivých dnech jsem plánoval cestu. V náhledu dne pak vidíš kolik času Ti to vezme a vše máš pěkně přehledně v telefonu vč. mapy, tipů, památek, míst, vstupenek, rentalů, videí, fotek, atd… V květnu letíme do USA, tak to vyzkouším i tam a kdyžtak dám info ;-)

Odpovědět
robo (6)
26.2.2018
9:42

@Kuba:
Angel’s landing viem.. Cital som aj som kukol videa…. Deti maju co to polozene aj s retazami tu na SK…. nebojim sa o nich, ze by to nedali…. Ale ano, nic nebudem hrotit…. Pojdeme pokial sa budeme citit bezpecne. Takze pocitam s tym, ze vrchol uplne nedosiahneme, ale neda mi to neskusit

Odpovědět
Verča (6)
11.3.2018
9:39

Ahoj, předně bych moc chtěla poděkovat za tyhle stránky, které jsou perfektně zpracovány a uživatel zde najde úplně všechny informace, které potřebuje! Dále bych měla pár dotazů. Plánujeme naprosto totožný roadtrip, jako je zde na stránce. Na cestu máme také 21 dní.
1) Zajímalo by mě, zda jde všechno reálně stihnout tak, jak je zde napsané?
2) Je výhodnější si zakoupit připojištění k autu zde v ČR nebo je lepší počkat, co nám nabídne autopůjčovna na místě? (Půjčujeme Toyotu RAV4 přes ALAMO)
3) Je zde něco, co je výše zmíněno a nestojí za návštěvu? Popřípadě zda něco v itineráři chybí?
4) Kde byste nám doporučovali se ubytovat v LA a jak nejlépe se tam dopravovat? 17. den přijedeme do LA, 18. den vracíme auto, ale odlétáme až 21. den. Chceme prozkoumat jak střed města, tak i vyhlášené pláže.
5) Kvůli dovoleným letíme v červenci tohoto roku, máte ještě někdo nějaké praktické rady či tipy, které se zde nevyskytují?
6) Jsou nějaké offline mapy do mobilu, které by nám v USA fungovaly?
Moc děkuji za odpovědi, letíme takhle na vlastní pěst poprvé a s angličtinou na tom nikdo z nás není nejlépe, tak chceme mít vše naplánované dopředu.

Odpovědět
Lukáš (242)
11.3.2018
19:38

@Verča:
Ahoj Veroniko, také jsem byl před dvěma lety vděčný za tyto stránky, načerpal jsem zde většinu informací a spousty pak v praxi ocenil.
Zkusil bych ti odpovědět převážně ze své praxe, určitě ti tu další lidé poradí v mnoha ohledech obšírněji.
1) To záleží za čím tam každý člověk jede, někomu by ty 3 týdny nestačili ani na dva národní parky…ale jde to i stylem, že si dojedeš autem na vyhlídku, vyfotíš, najíš a jedeš zas z parku pryč. Ale stihnout to vcelku lze.
2) Pojištění určitě dopředu po netu! Na místě bych už nic nedomlouval, obzvlášť pokud v tomto oboru skvěle nevládnete angličtinou. Takže prostě radím dopředu, co je psáno je dáno.
3) Je zde asi 1000 a jedna dalších věcí co stojí za návštěvu :) V tom se zase težko radí, protože každého zajímá něco jiného.
Mě třeba uchvátilo místo zvané TEHACHAPI LOOP : https://www.youtube.com/watch?v=yZCYhP1D4O4&t=227s
Vidět ty kilometr dlouhé vlaky na jednom místě točit se dokola jako had se ti snad niíkde jinde na světě nenaskytne. Je to hned kouskek za Bakersfieldem směrem na Barstow.
K dalším tipům doporučuji knihu „Západ USA“ od Lonely Planet. Sám si jí pročítám po večeru a plánuji další cestu.
6) Offline mapy jednoznačně mohu doporučit ZDARMA aplikaci „HERE“ …je to vlastně pokračování těch známých Nokia map. Je zde na stáhnutí do offline celý svět, pokrytí bylo během mých 18 000 km po východu i západu USA bezproblémové.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.here.app.maps

Odpovědět
Franta (2752)
11.3.2018
22:00

@Lukáš:
Na Tehachapi loop jsme taky zajeli, když už jsme jeli kolem. Jen to chtělo lepší foťák. Pokud bude nějaké příště, tak asi vezmeme kameru. https://www.youtube.com/watch?v=kM1FjPg9DrQ

Odpovědět
Mesi (612)
12.3.2018
6:54

@Verča: Ahoj, 1) Ano, lze to. Ale zaroven to nekomu muze trvat mnohem dele a jinemu o nekolik dni mene. Treba ja jsem typ turisty, jak pise Lukas – podivam se, vyfotim, chvili pochodim a jedu dal + planuji vylety s presnosti na desitky minut, coz, uznavam, neni pro kazdeho, travit nad mapami a u internetu hodiny pred kazdou dovolenou. 2) Vyhodnejsi to byva predem. Alamo ma 3 urovne pojisteni, ktere pripadne nabidnou na prepazce (na rozdil od treba Thrifty, kteri nenabizeji nic nad ramec ochrany sebe samych = jejich auta). 3) Na to nelze odpoveded, pokud nevime, co mas rada. Odpovim spis naopak: napriklad v LA a jeho okoli navstivi turista klasicka mista popsana na kazdem webu, ale mistni jezdi na uplne jina mista, ktera si dovolim tvrdit, jsou mnohem hezci, pouze nejsou znama. Je ale minimalne jedno misto, kam miri mistni i turiste – Griffith Observatory – nejlepe na zapad slunce, ale to je potrba vyrazit s predstihem, protoze cca od pulky kopce byva kolona a parkovaci kapacity jsou omezene + lidi, kteri tam ridi dopravu by neuridili ani modelovou zeleznici. 4) ubytovani v LA zalezi na vasem proramu a budgetu a) ubytovani pouze na prespani a nizsi budget: vychod LA – vychodne od I5. Nedoporucuji ctverec mezi I110, I10, I710 (az I5) a I105. b) stredni budget + trajdani po bulvarech: stred LA, Pasadena, San Fernando Valley (krome Van Nuys), Long Beach. c) vyssi a vysoky budget, prochazky po strandu, lokalni downtowny: Santa Monica, Beach Cities (Manhattan Beach, Hermosa Beach, Redondo Beach) – tato mesta nejsou turistum znama, takze je to prevazne lokalni, plaze nejsou preplnene a da se tu zaparkovat. Manhattan Beach je zbohatlicke mesto s prijemnym centrem, Hermosa Beach je takt trochu starousedlicke, surfarske mesto s hezkym centrem (trosku mensim nez v Manhattan Beach), Redondo Beach – myslena jeho jizni cast – je neco mezi, nejlepsi je jeho cast zvana Riviera, plaz je tady od mesta oddelena svahem, takze clovek nema takovy pocit, ze je ve meste jako treba v Santa Monice. 4a) Doprava autem, jinak nemate sanci stihnout vse, co chcete nebo co stoji za to. 5) To se musis zeptat konkretneji. 6) Maps.me jsou offline mapy, kde si stahnes konkretni stat, kraj, oblas, kde se hodlas pohybovat. Jsou pomerne podrobne vcetene vetsiny turistickych trailu.

Odpovědět
Kuba (21)
12.3.2018
9:15

@Verča:
Ad 3) Já rozhodně doporučuju návštěvu Bryce Canyonu – je to prakticky po cestě mezi Capitol Reef a Zionem (doporučil bych jet z Capitor Reef přes Grand Escalante – sice o trochu pomalejší cesta (dle Googlu), ale za ty výhledy rozhodně stojí. Jinak je to podle cestovatele. Já osobně bych omezil návštěvu měst SF a LA a spíš strávil víc času v parcích. Města mi nepřijdou vůbec zajímavá, ale tohle je na každém, co preferuje.

Odpovědět
Kuba (21)
12.3.2018
9:30

@Lukáš:
Ještě k mapám – my používali maps.me a here maps. Oboje jdou stáhnout offline. Dá se podle nich v pohodě jezdit. Můj osobní pocit je takový, že ve velkých městech jsou lepší here maps (líp ukazují sjezdy), jinak mi ale líp vyhovovalo maps.me (do maps.me jde v pohodě naimportovat oblíbená místa z google maps, což jsme hodně využívali).

Odpovědět
Verča (6)
12.3.2018
17:41

Moc všem děkuju za odpovědi! :-)

Odpovědět
Michal (1)
13.3.2018
21:09

Zdravím cestovatele. Chystáme se začátkem dubna (příštího roku -:) do SF a pak klikatým obloukem přes LA do Vegas. Klasika, jenže máme jenom 2 týdny. Stojí za to navštívit Lake Tahoe nebo je oželet spolu se Sequoiou a přidat 1-2 dny v oblasti Grand Canyonu ? Rád bych až do Arches, ale jsme spíš „autoturisti“, takže plánujeme jen lehké krátké procházky, na což Arches prý asi tolik nejsou … ? Jo a jak cestu bude ovlivňovat aprílový počasí ? Máme trasu naplánovat až na místě podle předpovědi nebo se nedá čekat nějaké vyloženě špatné počasí. Rád fotím, takže mráčky se hodí, olověná obloha už míň. Díky předem za radu !

Odpovědět

@Michal: @Michal:
Michal, ja som teraz planoval na leto. Myslim, ze urcite by si mal naplanovat a to dost podrobne. Prejazdy som planoval cez Google Maps. Tam si vies dat aj odjazd na datum v buducnosti. To ti jasne ukase, ktore cesty vtedy budu este zavrete. Jasne, nie je to presne, ale ak je uzavera napr do MAY, tak ta v APR nebude tadial tahat. Tak som zistil ze napr US1 Coastal higway je zavreta na jednom mieste a preto som dost velky usek vynechal.

Planovanim zistis, kam sa az stihnes dostat…. Ja som ho robil cez Lonely Planet. Vypisal som si, co chcem vidiet a pospajal som bodky

Robo

Odpovědět
Kuba (21)
14.3.2018
13:08

@Michal:
Rozhodně bych doporučil naplánovat dopředu a na místě se spíš rozhodnout, že něco z toho vynecháte, pokud nebudete stíhat nebo budete unavení.
Ad Arches – určitě jsou tam i zastávky, kde stačí vystoupit z auta a udělat fotky, popřípadě jít jen kratší trasu. Jenom si myslím, že vzhledem ke 14 dnům, které plánujete je to už hodně daleko na východě.
K tomu plánování, jak píše Robo – jenom pozor na velká města – pokud zadáš v google maps dopředu, tak nepočítá s dopravou, což může v případě velkých měst hodně protáhnout cestu (jenom abyste neplánovali přesně na minutu :) )

Odpovědět
Franta (2752)
14.3.2018
14:06

@Michal:
Lake Tahoe, za mě buď v zimě nebo v létě. Já tam by vždy cca týden, známí měli půjčenou velkou chatu u Northwoods Blvd. Když už tam budeš, tak se podívat do Squaw Valley, projít si „historickou“ Donner Pass Rd v Truckee, objet jezero, aspoň k Emerald Bay… Ale to je na vkusu každého soudruha, že. Tohle je hodně individuální, musí se to líbit tobě, respektive celé (teda pokud možno) skupině.

Plán udělejte už teď, na místě jen dolaďujte podle času, nálady a aktuální situace.

Odpovědět
Peter (1)
26.3.2018
2:51

@Jano: Jano, prosim ta kolko ta vysiel tento vylet 35 dni dokopy pre 2 osoby komplete celkove naklady ? Aby som vedel kolko nasetrit, planujem nieco podobne ;-) Dakujem.

Odpovědět
Jirka (2)
12.4.2018
11:21

Ahoj všem,

nejprve díky autorovi za super stránky s cennými informacemi, které hodně usnadňují plánování cesty a dávají spousty tipů, a pak všem ostatní za zkušené rady z vašich cest.

Mám jeden dotaz ohledně letenek. Hodně tady i jinde čtu jak jste pořídili letenky do SF či LA něco málo přes 10tis. My plánujeme cestu na 3 týdny okolo poloviny září 2018, nicméně všechny zpáteční letenky jsou nyní okolo 21tis. Našel jsem jen levnější přes Moskvu za cca 16tis., ale s dlouhou čekačkou a celkový let tím pádem taky dlouhý, čímž se mi nechce zkracovat pobyt ve státech ani si brát o den víc dovolené, což se už nevyplatí. Lety z Vídně či Mnichova taky žádný zázrak, pokud připočtu náklady na cestu a parkování. Hledám zejména na cestujlevne.com.

Je to tím, že jsem zaspal a už ceny lepší nebudou ba naopak anebo máte nějaké další tipy či mám ještě vydržet s koupí?

Díky!

Odpovědět
Kuba (21)
12.4.2018
13:10

@Jirka:
Osobně bych asi ještě počkal, ale je to těžko říct. Já většinou na hledání používám Skyscanner nebo Momondo.

Zkus se podívat ještě na Budapešť, nedávno jsem tam viděl docela schopné lety kolem 10 500 Kč (parkování na letišti na 3 týdny bude stát kolem 1 500 Kč, náklady na cestu asi srovnatelné s Vídní; nebo vlak cca 630 ČD nebo bus kolem 500 jeden směr).

Jinak můžeš zkusit i jiné letiště typu Oakland, San Jose, apod. Tam bývají občas levnější lety (ale pozor, ať to není s nízkonákladovkou nebo minimálně pozor na zapsaná zavazadla)

Odpovědět
Petr Novák (2489)
12.4.2018
13:19

@Jirka: Ahoj Jirko, problém je, že v září je na západě USA pořád hlavní turistická sezóna. Tudíž poptávka je vysoká a není moc důvod mít nízké ceny.

Doporučuji sledovat Norwegian – létají i na některá menší letiště a mají nižší ceny.

Akutálně lze sehnat např. Mnichov – Las Vegas (11. 9.) a Las Vegas – Berlín (2. 10.) dohromady za 13 151 Kč. Termínů a kombinací je víc. Doporučuji vyhledávač https://matrix.itasoftware.com – lze tam zobrazit nejlevnější letenky na celý měsíc a místu odletu a příletu nastavit okolí třeba 100 mil.

Odpovědět
Franta (2752)
12.4.2018
13:45

@Jirka:
Letenky jsou loterie. My letěli do SF na konci listopadu a koupili je na konci února za cca 10.500,-. Jak radí ostatní koukej, kde se dá a zkoušej i jiná letiště v blízkém okolí, jak přílet, tak odlet.

Teď jsem koukal na pelikan.cz 15.9-5.10.
Praha – San Jose (přes Frankfurt) / cca 20.200,-
Berlín – SF (přes Curych, zpět přes Heathrow) lety +/- 15h / cca 13.500,-
Berlín je tam i za 12.500,-, ale to letíš dva dny :-)

Odpovědět
Jirka (2)
13.4.2018
9:36

@Franta: Díky všem za tipy, teď už ty ceny vypadají mnohem líp, i když uvidíme co finálně zbude po vyrušení cenových „hitů“ s několika přestupy a dva dny na cestě:)
Jakmile dodělám plán, pošlu nějaké další zvídavé dotazy:)
Zatím díky!

Odpovědět
Bára (1)
16.4.2018
10:38

Zdravím všechny cestovatele. V říjnu se chceme s dětmi téměř 6 let, 10 let a skoro 13let vydat na Road Trip po západě USA. Bylo nám řečeno, že západ nejlépe na podzim a východ na jaře. Tak jestli je to pravda? Kvůli počasí. Měli by jsme na to tři týdny. Co se týče letenek, letěl někdo z Vás s Eurowings? Vychází to s něma nejlépe, přece jen je nás 5 a vyhovuje nám odlet z Drážďan, jen na západ lítají jen do Seattlu, což není úplně ideální. Nevím, jestli to rovnou kvůli tomu Seattlu nezavrhnout? Co jsem zkoušela všechny jíné společnosti, které sice lítají do Los Angeles, Las vegas, San Francisko, vychází to pro nás všechny o 40tis víc.
Cestovali jste někdo takto s dětmi? Dá se to zvládnout?:-) Z výše popsaného Road Tripu bychom určitě okolo 8 bodů vypustili.
Ještě bych měla dotaz, cestoval jste někdo s dětmi na Hawai? Pokud bychom chtěli určitě jen na jeden ostrov, který nejlépe vybrat?Četla jsem, že na všech ostrovech je oceán divoký, vlny, pro děti nic moc, přesto z těch čtyř hlavních, který nejlépe vybrat? Koupání, tůry….
Budu velice vdečná za jakékoli připomínky k cestování, i k cestování s dětmi, pokud má někdo zkušenost.
Moc děkuji, Bára

Odpovědět
Franta (2752)
16.4.2018
13:54

@Bára:
No jo letenky jsou jeden z největších nákladů na cestu a když je vás 5, tak je to pak znát. Seattle je možná levnější, protože není až tak populární jako SF nebo LA. Na druhou stranu pokud je to mimo váš okruh, tak je otázka zda letět tam a pak trávit čas jen přejezdem jižněji. Je to daleko i od Yellowstonu. Seattle je fajn, pokud jede někdo po pobřeží do San Diega a pak nějaké parky. Na letenky bych koukl všude možně. Dokonce už i Kiwi.com, co spolupracuje a Amadeem, hledá za rozumné ceny.

Ohledně dětí hodně záleží, jak je máte vychované a dokážete je zvládnout/zabavit na dlouhou dobu. Hlavně aby se nenudili. V letadlech je sice multimediální zábavný systém, ale třeba filmy asi nebudou česky. Zkusil bych zarezervoval letenky u okénka, aby byla další možnost zábavy. Řady tam bývají většinou po třech místech.

Na Hawaii jde o to, co chcete vidět. Pokud Pearl Harbor, Honolulu a pod, tak O‘ahu, pokud velkou sopku, tak Big Island. Já byl na Maui a byl jsem spokojený. Byl jsem tam v dubnu 2002 a počasí super. Severovýchodní část je hodně zelená, sráží se tu studený vzduch s horami a je tam tedy stále vlhko, zelený prales, vodopády, pobřeží je skalnaté a moře divočejší, je to místo spíše pro surfaře, například v okolí městečka Hana. Druhá strana (Kaanapali až Makena) je klidnější a více turisticky zaměřená, je tu většina hotelů, pláže od písečných až po skalnaté
Dá se jet na vrchol sopky Haleakala, dlouhá klikatá cesta, někdo může mít problém s dechem (kamarád „odpadl“, usnul, cestou zpět, probral se až dole), tak nespěchat, jsou tam i místa na zastavení. Byli jsme až na Red Hill a docela tam foukalo, tak doporučuji mikinu nebo něco. Pořádají se i hromadné ranní sjezdy ze sopky na kole, po silnici. Ale dá se to i zadem ze svahu. ;-) Zajímané jsou Kepaniwai Park, Iao Valley State Park a jeho pěkná přírodní zahrada, Twin Falls. Lahaina, takové hlavní turistické centrum. Front Street je plná krámků, barů a restaurací. Captain Jack’s Island Grill, Cheeseburger In Paradise s posezením v patře a pěkným výhledem, Moose McGillycuddy’s, dole restaurace nahoře klub (aspoň tenkrát), teď mi to na Googlu přijde dost jiné a možná i na jiném místě. Kousek za Hanou u Koki Beach Park doporučuji stavit se na Huli Huli Chicken. Někoho určitě napadne hulihuli do papuly, ale tady to dostává zcela jiný význam. Pěkná je i cesta kolem větší části ostrova, tou se sopkou (úplně celý jsme ho neobjížděli), jen jižní oblast kolem sopky je (byla) v půjčovnách zakázaná pro normální (ne 4×4) auta, ale projeli jsme to bez problému s Chevy Malibu.
Na koupání, případně šnorchlování doporučuji Little a Big Beach, La Perouse Bay (starý lávový proud do moře), Kanahena Cove (pětistěná vilka na břehu patří Steven Tylerovi, teda pokud už ji neprodal), Papalaua Beach Park, Ukumehame Beach Park, Ka’anapali Beach, Seven Pools nebo třeba Honolua Bay. Těch pláží je tam spousta, ale tady jsem byl a líbilo se mi tam. Vlny byli jak kde, ale nic, co by se nedalo. Jestli si to dobře vybavuji, tak Papalaua Beach Park, Ukumehame Beach Park byly docela mělké, voda jako kafe a dalo se jít daleko do vody, jsou tam ale i hlubší místa s korály, kde je voda o poznání chladnější.
Bydleli jsme v Aston Maui Lu, nic extra, ale na přespání, když je člověk celý den stejně venku to stačilo. A hned přes silnici byla písečná pláž.
Pokud možno z ostrova nic nebrat. Na letišti je zemědělská kontrola a skenují kufry, aby lidi neodváželi korály a tak.

Odpovědět
Franta (2752)
16.4.2018
13:57

@Franta:
Ten Moose je fakt jinej, dřív byl v Lahaině, teď je v Kihei.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.