Road Trip po západě USA: Itinerář, mapa, tipy a zkušenosti

Národní parky, zábavní parky, ospalé pláže, rušná velkoměsta… západ Ameriky má všechno. Přináším vám podrobný itinerář pro nabitý 21denní roadtrip po USA. Tři týdny se zdají jako dlouhá doba, přesto se vám nebude chtít domů.

Road Trip po západě USA: Itinerář, mapa, tipy a zkušenosti | © pixabay.com

Jaké jsou náklady na road trip po USA?

Záleží, jaké si to uděláte.

Nejnižší možné náklady na 21denní roadtrip odhaduji na 48 000 Kč za osobu. Podmínkou je akční letenka v ceně do 10 000 Kč, sdílení nákladů mezi čtyřmi lidmi, nocování ve spacácích nebo na jedné posteli v levném motelu a rozvážné nakládání s každým dolarem.

Pohodlný výlet ve dvou, s ubytováním ve slušných motelech nebo hotelech za rozumnou cenu, stravováním ve fast-foodech typu Subway a dostatečným kapesným na suvenýry vyjde asi na 80 000 Kč na osobu.

Letenka

Zpáteční letenku z Česka a okolních zemí na západní pobřeží USA pořídíte za 11-20 000 Kč. U spodní hranice jde vesměs o akční letenky s několika přestupy a termíny mimo hlavní sezónu.

Pravděpodobnější je cena kolem 16 000 Kč za jednu osobu včetně poplatků. Vyhledat letenky do Los Angeles, San Francisca, Las Vegas.

Půjčení auta

Pronájem auta střední třídy na 3 týdny vyjde nejméně na 35 000 Kč včetně plného pojištění. Ušetřit lze výběrem levnějšího vozu z ekonomické třídy, ale to nedoporučuji. V autě strávíte dlouhé desítky hodin a o náklady se můžete podělit se spolucestujícími.

Během covidu autopůjčovny rozprodaly své flotily, načež musely po roce 2020 kupovat obrovské množství nových aut. V důsledku toho ceny pronájmů vystřelily nahoru.

Pro lepší představu si můžete zkusit spočítat orientační cenu pronájmu auta pro jednotlivé třídy vozů. Kalkulace je zdarma a bez zadávání e-mailu.

Také si přečtěte rady týkající se řízení autapronájmu auta v USA.

Benzín

Při průměrné spotřebě 10 litrů na 100 km a ceně benzínu 4.12 $91 Kč za galon počítejte s náklady 2,40 Kč0.1088 $/1 km.

Ubytování

Pokoj pro 2-4 osoby v nejlevnějším motelu vyjde na 900-1 800 Kč za noc, očekávejte jen základní vybavení a komfort.

Pokoj v levnějším hotelu na lasvegaském Stripu pořídíte od 1 650 Kč za noc. Mimo Strip se nemá cenu ubytovávat, rozdíl v ceně je zanedbatelný vzhledem k tomu, jaká otrava je dojíždět do centra. Pozor si dejte na rezortní a jiné poplatky, které si hotely v městě hříchu rády účtují.

Levnější alternativou pro vícedenní pobyty v Los Angeles, Las Vegas nebo San Franciscu je Airbnb. Přečtěte si, co je Airbnb a pak se zaregistrujte.

Orientační ceny za ubytování zjistíte třeba na Booking.com.

Strava

Při stravování ve fast-foodech počítejte minimálně s 265 Kč12 $397 Kč18 $ za den. To je spodní hranice, za kterou se dá najíst. Kvalitnější a zdravější jídlo vás vyjde přibližně na 442 Kč20 $552 Kč25 $ za den včetně vody.

Cestovní pojištění

Za jednorázové cestovní pojištění do USA na tři týdny zaplatíte od 800 Kč více v závislosti na zvolených připojištěních.

Pozor si dejte na cestovní pojištění u platebních karet, která mohou mít nedostatečné limity plnění. Osobně mám dobrou zkušenost s cestovním pojištěním k účtu ČSOB Premium. Na jaře 2019 mě v Buenos Aires na ulici přepadli a ukradli telefon v ceně 20 000 Kč. ČSOB mi ho bez jakýchkoliv řečí proplatila v plné výši.

Vstupné do národních parků

S výhodným pasem America the Beautiful můžete navštívit všechny národní parky USA bez dalších poplatků. Cena nového pasu je 80 $ (1 766 Kč), použitý pořídíte za polovinu. Pas platí 1 rok a vztahuje se na celou posádku auta, každý člen výpravy nemusí mít svůj vlastní.

ESTA

Při turistické cestě do USA na méně než 90 dní není vízum potřeba, stačí na internetu vyplnit cestovní registraci ESTA.

Za vyplnění formuláře se platí 4 $88 Kč, v případě schválení se z karty strhne dalších 10 $221 Kč. Jestliže jste v minulosti nepřesáhli povolenou dobu pobytu v USA a nebyli jste trestaní, na 99 % vám bude cesta do USA schválena.

Kapesné

Záleží, jak moc se při otvírání peněženky budete ovládat. S méně než 5 000 Kč na vstupné, suvenýry a další výdaje nemá cenu do USA jezdit. Za rozumnou a pohodlnou považuji částku kolem 20 000 Kč na osobu.

10 cenných rad pro dokonalý roadtrip po Americe

1️⃣ Plánujte dopředu

Cestovní itinerář si důkladně připravte dlouho před odletem. Rezervujte si potřebné vstupenky a nezapomeňte na záložní program třeba pro případ nevhodného počasí. Ze zkušeností vám mohu potvrdit, že improvizace na místě má většinou negativní dopad.

2️⃣ Rozmyslete si, co chcete vidět

Stačí pár minut hledání a najdete stovky různých itinerářů na roadtrip po Americe. Některé vám detailně představí výhradně západní pobřeží, jiné vás bleskově provedou top atrakcemi od Pacifiku po Atlantik.

Ani jednoho z toho není špatně, jen si musíte uvědomit, po čem toužíte. Chcete vidět národní parky, nebo relaxovat na Venice Beach? Chcete cestovat v poklidu, nebo hodláte využít každý den na maximum?

3️⃣ Roadtrip nemusíte nutně začínat v Los Angeles

Doporučuji si porovnat ceny letenek do Los Angeles, Las Vegas a San Francisca. Stejně tak si porovnejte ceny pronájmů auta z těchto měst. Obě částky sečtěte a která bude nejnižší, tam leťte. Okruh dle toho pootočte.

4️⃣ Po příletu do USA se hned vydejte na cestu

Prohlídku města, do kterého přiletíte, si nechte až na konec. V případě jakýchkoliv komplikací budete mít časovou rezervu a nemusíte se stresovat, že nestihnete let domů.

5️⃣ Smiřte se s tím, že nestihnete všechno

Nepsaným pravidlem dlouhých výletů je, že si sice dopodrobna naplánujete každý jednotlivý den, ale itinerář po pár dnech nabere skluz a musí se škrtat. Předejděte dohadům a stanovte si priority, co chcete vidět za každou cenu a co jste ochotní oželet.

6️⃣ Půjčte si velké a pohodlné auto

Vozy ze třídy economy jsou nejlevnější, ale na dlouhé road tripy se nehodí. Uvědomte si, že v autě budete trávit přinejmenším tři hodiny denně. Větší a pohodlnější auto není rozmar, je to skoro nutnost. Porovnat ceny pronájmu jednotlivých tříd si můžete na této stránce.

7️⃣ Dlouhé přejezdy si rozdělte na ráno a večer

Osobně nemám rád nekonečné hodiny jízdy v autě, tím spíš v roli spolujezdce. Máte-li to podobně, dlouhé úseky si rozdělte napůl. Odpoledne si prohlédněte třeba Grand Canyon, navečer vyrazte směrem k Monument Valley. Až budete unavení, zastavte u prvního motelu a vyspěte se. Ráno zdolejte zbytek trasy.

8️⃣ V řízení auta se střídejte

Nespoléhejte se na jednoho řidiče, který odřídí všech 21 dní. Může ho přepadnout únava nebo nemoc a celá výprava bude stát. Pohodlnější je, když se mohou v řízení střídat alespoň dvě osoby.

9️⃣ Kolik stojí benzín v USA?

Cena benzínu v Kalifornii patří mezi nejvyšší v celých státech. Za galon benzínu se platí 5.688 $126 Kč (duben 2022), oproti tomu v Las Vegas jen 5.079 $112 Kč. Jeden galon je 3,7854 litru.

Benzínky v USA fungují trochu jinak než v Česku. Před odletem si přečtěte návod, jak se tankuje v Americe.

🔟 Nemáte 21 dní na roadtrip po USA?

Itinerář v tomto článku počítá s 21 dny, nicméně stačí z něj vypustit některé časově náročnější zajížďky, a lze ho použít na 14denní cestu. Vynechat se dá třeba návštěva parků Canyonlands, Arches a Capitol Reef. Další čas získáte, když z Los Angeles zamíříte rovnou do národního parku Grand Canyon.

Road Trip po západě USA: Itinerář, mapa, tipy a zkušenosti

Itinerář cesty na 21denní road trip po západě USA

 1. Road Trip po západě USA: Itinerář, mapa, tipy a zkušenosti | © Petr Novák

  Přílet do Los Angeles

  V Los Angeles je o 9 hodin méně než v Česku. Ať přiletíte ráno, nebo večer, počítejte s tím, že budete mít jet leg. Budete unavení a nevyspalí, na první den si neplánujte nic velkého.

  Jen vyzvedněte auto z půjčovny, přesuňte se do motelu a naberte síly na zítřek. Cestou se stavte ve Walmartu, Walgreens, 7-Eleven, CVS pharmacy nebo v jiné samoobsluze a kupte si místní SIM kartu a občerstvení na zítřek, ať neztrácíte čas. Druhý den bude nabitý.

  Pokud přeci jen nemůžete usnout, projděte se po městě. Jen tak, bez připravené trasy.

 2. Národní park Joshua Tree | © nightowl / Pixabay.com

  Národní park Joshua Tree

  Ráno vstaňte brzy a vyrazte směrem do národního parku Joshua Tree. Dvě stovky kilometrů zdoláte při minimální hustotě provozu za dvě a půl hodinky.

  Pro vstup do parku využijte pas America the Beautiful.

  Joshua Tree (česky juka krátkolistá) je svým tvarem nezaměnitelný strom, vyskytuje se téměř výhradně v Mohavské poušti. V parku jich rostou tisíce, doporučuji si zvolit jednu z pěších tras a vydat se třeba k přehradě Barker Dam.

  Pokud bude čas hrát ve váš prospěch, vraťte se do nedalekého Palm Springs. Zastavte se na oběd a svezte se lanovkou, která nabízí skvělý výhled na okolí.

  Architektonicky a historicky zajímavá je usedlost Sunnylands. Přezdívá se jí “Camp David západu”, v minulosti zde vedli jednání prezidenti Eisenhower, Ford nebo Reagan. Prohlídka interiérů s obrazy Picassa nebo Beardena je možná, vystupenky rezervujte s velkým předstihem.

  V podvečer sedněte do auta a jeďte plnou parou směrem ke Grand Canyonu. V ideálním případě přenocujte ve městě Kingman v Arizoně.

 3. Horseshoe Bend | © skeeze / Pixabay.com

  Národní park Grand Canyon a Horseshoe Bend

  V arizonském Kingmanu stojí muzeum dálnice Route 66. Po snídani se v něm zastavte a podívejte se na originální cedule, dobové fotografie a stylové vybavení motorestů. Dospělý za vstup zaplatí jen 4 $ (88 Kč).

  Do národního parku Grand Canyon to z Kingmanu po dálnici jsou necelé tři hodiny. Nejprve zastavte v návštěvnickém centru a podívejte se na 20minutový dokument o kaňonu. K jednotlivým vyhlídkám se můžete dopravit bezplatnými shuttly, auto nechte zaparkované u centra.

  Zajímavostí parku je historické nádraží a železniční depo z roku 1901. Leží poblíž infocentra a je bez obtíží přístupné návštěvníkům.

  Po prohlídce Grand Canyonu nasedněte do auta a jeďte asi dvě hodiny k Horseshoe Bend. Jedno z nejznámějších míst USA připomíná obří caňon ve tvaru podkovy.

  Skvělé bude, když k Horseshoe Bend přijedete ještě před západem slunce, to pořídíte nejlepší fotky. Do postele ulehněte v 8 km vzdáleném městečku Page.

 4. Monument Valley | © HansenHimself / Pixabay.com

  Antelope Canyon a Monument Valley

  Vstaňte časně ráno a nenechte si ujít východ slunce nad Horseshoe Bend. (V kolik vychází?)

  Zhruba jen 15 km od podkovy leží Antelope Canyon, barevný kaňon jako z učebnice Photoshopu. S tím rozdílem, že zdejší sytě oranžovo-růžové barvy jsou přírodní a bez příkras. Alespoň na chvíli se zde zastavte.

  Až se pokocháte, sedněte do auta a vydejte se směrem k Monument Valley. Jestli je pro mne něco symbolem Ameriky, tak právě desítky kilometrů dlouhá dálnice bez jediné zatáčky s fantastickými skálami na pozadí.

  V Monument Valley se nejprve zastavte v návštěvnickém centru, kde se dozvíte více o historii kmene Navajů, kteří oblast dodnes spravují. Jednotlivé útvary si nejlépe prohlédnete při projížďce po Scenic Drive. Tak se označuje 27 km dlouhá silnice se 14 zastaveními. Zdoláte ji přibližně za 3 hodiny.

  Po prohlídce sedněte do auta a jeďte asi dvě a půl hodiny severně do městečka Moab v Utahu. Ve zdejším motelu strávíte rovnou dvě noci, odpočinete si od řízení a můžete si vyprat prádlo. Na večeři se stavte v jednom z motorestů podél silnice.

 5. Národní park Arches | © Unsplash / Pixabay.com

  Národní parky Arches a Canyonlands

  Prvním bodem programu je návštěva národního parku Arches s nádhernými skalními oblouky a mosty. Do parku z města Moab dojedete autem během 10 minut, ke vstupu použijte pas America the Beautiful.

  Ústřední atrakcí parku je 20 metrů vysoký pískovcový oblouk Delicate Arch, vídat ho můžete na některých poznávacích značkách státu Utah. Na prohlídku doporučuji vyrazit brzy ráno, vyhnete se davům turistů. A v létě si s sebou vezměte hodně vody, nejspíš bude pěkně horko.

  Odpolední část itineráře tvoří návštěva národního parku Canyonlands, který je s trochou nadsázky jen přes silnici. Z Arches do něj dojedete za 30-35 minut, zajímavé je právě srovnání obou míst.

  Canyonlands k Arches přidává hluboké kaňony. Severní část parku je bez větších obtíží přístupná autem, rozhodnete-li se zajet i na jih, chce to káru s pohonem 4×4. Nabrané kalorie z všudypřítomných fastfoodů spálíte, když se vydáte na jednu z turistických stezek v parku. Nejkratší má pouhých 800 metrů, nejdelší vydatných 34 km.

  Na noc se vraťte do stejného motelu, ve kterém jste spali předešlý den.

 6. Národní park Capitol Reef | © Steppinstars / Pixabay.com

  Národní park Capitol Reef

  Po snídani je nejprve nutné absolvovat dvouapůlhodinový přejezd z města Moab do národního parku Capitol Reef.

  Prohlídku zahajte návštěvou informačního centra, poté si projeďte 13,2 km dlouhou vyhlídkovou silnici. Podél ní vás čeká 11 zastavení s vyhlídkami.

  Alternativně se můžete vydat na výrazně delší, 95 km dlouhý okruh Cathedral Valley Drive s bohatší nabídkou skalních útvarů.

  Západ slunce (v kolik hodin zapadá?) doporučuji strávit na místě zvaném Sunset Point. Dojdete tam pěšky za pár minut, trasa měří jen 600 metrů.

  Na noc se přesuňte do jednoho z motelů v městě Beaver v Utahu. Z NP Capitol Reef to jsou přibližně dvě a půl hodiny jízdy autem.

 7. Národní park Zion | © Lincoln Huseby / Pixabay.com

  Národní park Zion

  Ráno pokračujte jihovýchodně směrem k Las Vegas, další zastávka je v plánu zhruba po dvou hodinách jízdy.

  Obujte pevné boty a vydejte se na trek v národním parku Zion, jehož název v hebrejštině označuje posvátné místo. Po parku se můžete dopravovat bezplatnými shuttly, z označených zastávek odjíždí co pár minut.

  V Zionském národním parku narazíte na fotogenickou káskádu vodopádů poblíž skály Temple of Sinawava, 2 056 metrů vysokou skálu Great White Throne a 454 metrů vysokou formaci Angel’s Landing. Pokud rádi lezete po skalách, zkuste ji pokořit.

  Pěších tras mají v NP Zion více než deset, nejkratší má pouhých 800 metrů, nejdelší West Rim Trail téměř 26 km v jednom směru. Prý jde o jednu z nejkrásnějších stezek amerických národních parků.

  Po prohlídce sedněte do auta a jeďte další hodinu do města St. George. V něm mají své pobočky Motel 6, Super 8, Days Inn, Best Western, America’s Best Inn a další motely a hotely.

 8. Las Vegas | © YS-Park / Pixabay.com

  Las Vegas

  Saint George od Las Vegas dělí jen 194 km, po dálnici I-15 je překonáte za přibližně dvě hodiny.

  V Las Vegas se důrazně doporučuji ubytovat v centru dění na Stripu. To je dlouhá ulice lemovaná hotely a kasíny. Cenový rozdíl v motelech/hotelech na Stripu a mimo něj je zanedbatelný v porovnání s tím, jaká otrava je se několikrát denně přemísťovat do centra.

  Auto zaparkujte v garáži hotelu a vydejte se prozkoumat město. Doporučuji si Strip rozdělit na dvě poloviny a první den se vydat třeba směrem na sever. Poblíž křižovatek dálnic I-15 a I-515 se nachází Fremont Street, historické centrum Las Vegas s původními kasíny a hotely. V porovnání s rušným Stripem působí Fremont Street tak trochu mimo centrum dění. Svoji pozornost se snaží získat více než 2 miliony žárovek, které ulici v noci rozzáří.

  Na Fremont Street zavítejte do bizarní restaurace Heart Attack Grill. Jestli někde dbají na zdravou stravu, tak rozhodně ne tady. Nejkaloričtější burger na světě, hranolky fritované v sádle, hosté restaurace povinně oblečení jako pacienti… Heart Attack Grill stojí za návštěvu, i když nejste zrovna fast-foodový typ. Je to bizár.

  Nejhezčí výhled na Las Vegas je z vrcholu nejvyšší věže ve městě, 281 metrů vysokého hotelu Stratosphere. Odvážní se nemuzejí omezovat na kochání se okolní krajinou, na střeše na ně čekají hned čtyři adrenalinové atrakce. Před pár lety jsem na nich byl a osobně doporučuji. Najdete v sobě odvahu třeba skočit ze střechy volným pádem?

  Před návratem na hotel se zastavte ještě u hotelů MirageBellagio. Před prvním jmenovaným vybuchuje každou hodinu od 19:00 do 23:00 umělá sopka. Před Bellagiem mají pro změnu tančící fontánu, představení se konají celý den. Od 19:00 do půlnoci začínají každých 15 minut.

 9. Přehrada Hoover Dam | © Petr Novák

  Přehrada Hoover Dam

  V úvodu devátého dne nejprve sedněte do auta a vydejte se k 54 km vzdálené přehradě Hoover Dam. Při minimálním provozu netrvá cesta ani 40 minut.

  Hooverova přehrada se začala stavět ve 20. letech 20. století, kdy mělo Las Vegas pouhých 5 000 obyvatel. Kolos vysoký 220 metrů pojme tolik vody, kolik proteče řekou Colorado za 2 roky. Turistické centrum uvnitř přehrady bývá otevřeno od 9:00 do 16:00, doporučuji absolvovat zajímavou prohlídku s výkladem v angličtině. Auto můžete nechat v nedalekém parkovacím domě.

  Po návratu do Las Vegas nechte auto v hotelových garážích a vyšlápněte si na průzkum opačné části Stripu. Výhled z jiné perspektivy vám nabídne Eiffelova věž u hotelu Paris Las Vegas a největší ruské kolo na světě High Roller.

 10. Vyhlídkový let vrtulníkem nad Grand Canyonem | © Petr Novák

  Výlet vrtulníkem nad Grand Canyonem

  Pro dnešek nechte auto v garáži a sedněte do vrtulníku.

  Vyhlídkový let nad Grand Canyonem odlehčí peněženku nejméně o 6 955 Kč315 $, nicméně ten zážitek za to stojí. Letenky si rezervujte ještě před odletem do Ameriky.

  Já letěl se společností Papillon okruh nad západním okrajem Grand Canyonu, doporučuji si zajistit místa v přední řadě vrtulníku s lepším výhledem.

  Poslední den v Las Vegas si užijte na maximum. Projděte si nejslavnější kasína, projeďte se na horské dráze u hotelu New York, New York a třeba se zastavte v CBS Television City. V útrobách hotelu se skrývá výzkumné centrum, kde se na dobrovolnících testují chystané, nebo již vysílané televizní seriály. Vstupné se neplatí, počítejte s hodinou času.

  Originální suvenýry pořídíte v obřím obchodě Coca Coly, kde můžete za pár dolarů ochutnat 16 limonád z celého světa.

 11. Death Valley | © simon-ho / Pixabay.com

  Death Valley – Údolí smrti

  Po několika dnech, během kterých jste si odpočinuli od volantu, následují delší přejezdy. Las Vegas dělí od národního parku Death Valley 228 kilometrů a lehce nad dvě hodiny cesty.

  Údolí smrti je nejsušší a nejteplejší místo v USA. Takže se připravte na extrém a nakupte zásoby vody, ať můžete dodržovat pitný režim.

  Za návštěvu stojí dvě atrakce: Badwater Basin s nadmořskou výškou 86 metrů pod úrovní moře je druhý nejníže položený bod na západní polokouli. Druhou atrakcí je vyhlídka Dante’s View v nadmořské výšce 1 669 metrů. Dojedete k ní autem.

  V odpoledních hodinách sedněte do auta a ideálně dojeďte až do městečka Bakersfield v Kalifornii. Po čtyřech hodinách jízdy se vyspěte v jednom ze zdejších motelů.

 12. Národní park Sequoia | © werner22brigitte / Pixabay.com

  Národní park Sequoia

  Ráno vás čeká 151 km a necelé dvě hodiny cesty do národního parku Sequioa.

  Jeho dominantou jsou nejvyšší stromy na světě, sekvojovci obrovské, dorůstající do výšky mnoha desítek metrů. Nejvyšším jedincem v parku a populární atrakcí je 83,8metrový General Sherman, v obvodu dosahuje úctyhodných 31,3 metrů.

  Další přírodní zajímavostí parku je Tunnel Log, 84 metrů dlouhý a přes 6 metrů široký sekvojovec, který při bouři v roce 1937 spadl přes silnici. Místo aby správci parku kmen odstranili, vyřezali do něj díru, a vznikl tak unikátní tunel.

  K přenocování doporučuji urazit dalších 125 km a ulehnout v motelu v kalifornském Fresnu.

  Zbude-li vám pár hodin času, zajeďte se z NP Sequoia podívat ještě do severněji položeného parku Kings Canyon.

 13. Yosemitský národní park | © Unsplash / Pixabay.com

  Yosemitský národní park

  Po snídani jeďte severně do Yosemitského národního parku. Cesta zabere lehce nad dvě hodiny.

  V NP Yosemite zaparkujte auto, nazujte pevnou obuv a vyšlápněte směrem k Tunnel View. To je místo s parádním výhledem na celý park včetně skály El Capitan, vodopádů Bridalveil Fall a žulového dómu Half Dome.

  Jestliže vás túra neunaví, můžete postoupit na vyšší level a vydat se k horním, nebo dolním vodopádům. Cesta k níže položeným má jen 1,6 km a zdoláte ji za 30 minut. Horní vodopády dělí převýšení 823 metrů, vzdálenost 12 km překonáte za 6-8 hodin.

  Navečer skočte do auta a vydejte se na východ směrem k San Franciscu. K noclehu si vyberte jeden z motelů ve městě Turlock nebo Merced.

 14. Tramvaj v San Franciscu | © Petr Novák

  San Francisco: Lombard Street a projížďka tramvají

  Pakliže jste předchozí den skutečně dojeli až do Turlocku, můžete se prospat. Od San Francisca vás dělí 170 km, které svižnou jízdou zdoláte za necelé dvě hodiny.

  V San Franciscu si nejprve projeďte Lombard Street. Ulice byla natolik strmá, že na ni museli vybudovat několik serpentin, aby se dala bezpečně projet. Z běžné ulice se tak neplánovaně stala atrakce.

  Po projetí se ubytujte a auto zaparkujte. Hotely v San Franciscu jsou drahé, doporučuji dát přednost pronájmu pokoje, nebo celého bytu přes Airbnb. Tato služba zde před lety vznikla, hledání noclehu bude hračka.

  Navečer se vypravte autobusem do města a nasedněte do historické tramvaje, jež se prohání ulicemi San Francisca již od roku 1873. Naskočte na ni na křižovatce ulic Hyde Street a Beach Street. Nachází se zde unikátní točna, kde se tramvaje dodnes ručně otáčejí.

  Jízda tramvají bude teprve zážitek, pokud se svete v otevřené zadní části, nebo zavěšeni na straně. Stačí poprosit průvodčího.

 15. Alcatraz | © Petr Novák

  San Francisco: Golden Gate Bridge, Alcatraz

  Ráno se můžete prospat.

  V itineráři pro tento den se sice skrývá Golden Gate Bridge, ale ten je vhodné navštívit až po obědě, kdy opadne mlha. Ta je pro San Francisco zcela typická, mlha město zahalí v průměru 105 dní do roka.

  Po prohlídce mostu Golden Gate Bridge, který je jen tak mimochodem druhým nejoblíbenějším místem sebevrahů na světě, se vypravte na prohlídku legendární věznice Alcatraz.

  Důležitá rada: Vstupenky do Alcatrazu rezervujte s velkým předstihem, bývají velmi rychle vyprodané. A vynechat návštěvu Alcatrazu by byla velká škoda.

  Zbývající čas v tento den můžete vyplnit prohlídkou mola Pier 39 a procházkou po strmých ulicích San Francisca. Třeba narazíte na šikmý domeček, jehož fotografie čas od času koluje po Facebooku.

 16. Pacific Coast Highway | © tomwhite12 / Pixabay.com

  Monterey, Pebble Beach a Big Sur

  Pacific Coast Highway je nejkrásnější dálnice na světě. Spojuje San Francisco s Los Angeles podél pobřeží Tichého oceánu. Zde víc než kde jinde platí známé rčení, že cesta je cíl.

  Ze San Francisca vyjeďte brzy ráno, program na tento den je bohatý. První zastávkou je obří akvárium ve městě Monterey. Dospělý za vstup zaplatí 49.95 $ (1 103 Kč), odměnou mu budiž průzkum podmořského světa plného chobotnic, olihní, žraloků, vyder, ryb a dalších breberek.

  O pouhých 10 km dál se nachází Pebble Beach. Ručníky ani opalovací krém nepotřebujete, tato pláž je o útesech, zelených lánech a dramatických výhledech na oceán.

  Jestli čas dovolí, projeďte se po vyhlídkové silnici 17-Mile Drive. Okruh vede kolem honosných sídel a golfových hřišť, nejznámějším bodem je Lone Cypress. Osamělý strom roste již 250 let na skále omývané Pacifikem.

  Šestnáctý den roadtripu napříč Amerikou je v plánu ještě prohlídka městečka Big Sur, kde kdysi žil a tvořil slavný spisovatel Jack Kerouack. Za příznivého počasí se zde pohybují zástupy surfařů, prý tu jsou ty nejlepší, nejvyšší a nejdivočejší vlny na světě. V Big Sur je řada restaurací, kde se můžete zastavit na pozdní oběd.

  Ještě než dorazíte do Big Sur, přejedete po mostu Bixby Bridge z roku 1933. Díky nádherným kopcům na jedné straně a oceánu na druhé se stal jedním z nejfotografovanějších mostů na světě.

  Krása střídá nádheru také u vodopádů McWay Falls, stačí sjet z dálnice asi 46 km a hodinu jízdy za Big Sur. K noclehu si vyberte jeden z motelů u dálnice poblíž San Simeon.

 17. Hearst Castle | © sarangib / Pixabay.com

  Hearst Castle, Pismo Beach a Santa Barbara

  Na kopci poblíž San Simeon leží národní historická památka Hearst Castle. Moderní a luxusní sídlo bylo v roce 1919 postaveno pro magnáta Williama Randolph Hearsta, podle kterého byl natočen film Občan Kane.

  Architektonicky zajímavá stavba je přístupná návštěvníkům denně od 9:00 hodin. Dospělí za prohlídku platí 30 $ (662 Kč), děti do 12 let platí 15 $ (331 Kč). Hearstův hrad dnes slouží jako muzeum, zájemci si mohou zvolit z několika tras s výkladem zaměřeným zejména na bohatě zdobené a vybavené místnosti vily. Z terasy je krásný výhled na pobřeží.

  Po exkurzi do vily sedněte do auta a vydejte se jižně po Pacific Coast Highway. Asi po hodině jízdy přijedete do Pismo Beach, ospalého pobřežního městečka s ani ne osmi tisíci obyvateli. Odpočinout si můžete na písčité pláži s dřevěným molem, odkud je nádherný výhled na západ slunce.

  Anebo se můžete vykašlat na veškerou romantiku a během dvou hodin dojet do stotisícové Santa Barbary. Univerzitní město se také pyšní plážemi s bílým pískem, dobrodružné povahy si mohou zaplatit lekci paraglidingu, zdolat vlny na surfu, nebo se jen tak projet na kajaku.

  Navečer překonejte posledních 163 km a ke spánku ulehněte v Los Angeles. Nespoléhejte se jen na nabídku hotelů a motelů, ubytování hledejte také přes Airbnb. Pronajmout si můžete třeba dům přímo na pláži, paradoxně můžete očekávat nižší cenu než v případě hotelu.

 18. Universal Studius Hollywood | © Petr Novák

  Universal Studios Hollywood

  Universal Studios Hollywood jsou opravdická filmová studia a zároveň zábavní park. Dost možná nejlepší v okolí Los Angeles.

  Vstupenka pro dospělého stojí 109 $ (2 407 Kč) a dětská není o moc levnější, přesto se vyplatí nešetřit.

  Na vlastní oči si prohlédnete původní rekvizity z filmových sérií Návrat do budoucnosti nebo Rychle a zběsile. Navštívíte ulici, kde bydlely hrdinky seriálu Zoufalé manželky a pokud budete mít štěstí, budete svědky natáčení jednoho z chystaných hollywoodských bijáků.

  Atrakcí je v parku tolik, že budete mít problém navštívit je všechny. My dorazili ještě před otevřením a nejprve šli na nejpopulárnější atrakce (kde se záhy tvořily hodinové fronty)… a přesto měli problém stihnout vše. Rada nad zlato zní: Přijeďte časně ráno.

  Naprostou povinností je Studio Tour, prohlídka celého areálu s výkladem v malém vláčku. Nadprůměrné jsou také atrakce The Simpsons Ride, Revenge of the Mummy, Jurrasic Park, WaterWorld a Universal’s Animal Actors. Cvičitelka zvířat z hollywoodských filmů vám dokáže, že i prasátka, kuřátka a ptáčci se mohou naučit neuvěřitelné věci.

  Po zavření bran parku nespěchejte do postele, ale ještě se projděte po nedaleké Universal CityWalk. Promenádu často zaplní kouzelníci, hudebníci a další baviči, provětrat peněženku můžete v desítkách obchodů a restaurací.

 19. Griffith Observatory a Los Angeles | © Petr Novák

  Los Angeles: Hollywood a Griffith Observatory

  Žádná návštěva Los Angeles by nebyla kompletní bez prohlídky slavné cedule, jež téměř 100 let ční na kopcích v Hollywood Hills. Přístup přímo k ní je zakázán, perfektně vidět je z několika míst v okolí. Ta jsou dostupná autem, sportovní povahy se můžou vydat na příjemnou procházku.

  Spojit ji lze s prohlídkou Griffithovy observatoře, vstup je zdarma. Otevřeno má od poledne, o víkendu od 10:00, zavírá se vždy ve 22:00. Pozor, v pondělí je Griffith Observatory uzavřena. Zatímco uvnitř se můžete kochat pohledem na hvězdy a planety, na terase je pro změnu nádherný výhled na Los Angeles.

  V odpoledních hodinách seběhněte z kopců na hlavní ulici Hollywood Boulevard a sklopte zrak na chodník. Pokrývá ho více než 2 500 hvězd nejznámějších herců, zpěváků, režisérů a dalších umělců z Hollywoodu. Bude-li štěstí stát na vaší straně, můžete být svědky odhalování nové hvězdy.

  Sportovní fanoušci nechť zkontrolují rozpisy zápasů NHL, NBA, MLB, MLS a NFL. Ve večerních hodinách můžou hrát hokejoví Kings, basketbaloví Lakers a Clippers, baseballoví Dodgers nebo fotbaloví Rams a LA Gallaxy. První kopou do šišatého mičudy, druzí hrají nám bližší kopanou.

  Vstupenky v oficiální distribuci stojí pytel peněz, doporučuji využít levnější přeprodej od fanoušků.

 20. Venice Beach | © Petr Novák

  Los Angeles: Santa Monica a Venice Beach

  Předposlední den roadtripu po USA berte jako rezervní. Při takto dlouhých cestách se téměř vždy stává, že program nabere skluz a nestihnete vše, co jste si naplánovali. Proto do itineráře nezařazujte nic, na co se těšíte již od základní školy.

  Pláže v Santa Monice a ve Venice Beach patří mezi nejkrásnější místa v celém Los Angeles. Promenádu lemují palmy a sympatické obchůdky plné originálních triček, více či ještě více výstřední buskeři a ordinace s lékařskou marihuanou.

  Strávit tu můžete bez problémů celý den.

  Zacvičte si na proslulé Muscle Beach, posilovně pod otevřeným nebem, kde v šedesátých letech začínali Arnold Schwarzenegger i Danny Trejo.

  Nasajte atmosféru maličkého lunaparku Pacific Park na Santa Monica Pier a svezte se na horské dráze West Coaster. Jediná její souprava vozíků to sice vytáhne jen na prozívaných 56 km/h, ale sympatická obsluha vám daruje jízdu zdarma. Stačí se usmát.

  A bedlivě sledovat okolí. Třeba zahlédnete Bubba Gump Shrimp Company Restaurant. Nachází se na témže mole spolu s lavičkou, na kterou před lety usedl Forrest Gump ve stejnojmenném filmu.

 21. Letiště v Los Angeles | © Petr Novák

  Odlet domů

  Poslední den zabalte kufry, vraťte auto a vydejte se na letiště.

  Originální fotku na rozloučenou pořídíte poblíž letiště na západním okraji West Century Blvd. Na ostrůvku uprostřed rušné silnice stojí obří betonová písmena LAX. Touto zkratkou se označuje právě losangelské letiště.

  Na tom samém místě má pobočku restaurace Subway, kde se můžete zastavit na poslední jídlo před odletem.

Diskuze k článku (384)

Ahoj,
nemáte někdo na prodej pas America the Beautifull? Letíme na začátku července na tři týdny na západ USA….

Odpovědět

Ahoj,
10.05. brzy rano vyjizdime smer parky, Zion, mozna Bryce, Monument Valey, Antelope a pak dal Grand Canyon a smer Los Angeles. Co se da z techto zvladnout tak, abychom uz 13.05. byli v Los Angeles, da se, kdyz nekde u Zionu prespime stihnout za dalsi den Bryce, Monument a Antelope s prespanim,tak abychom 12.05. rano jeli na Grand Canyon s prespanim a 13.05 uz LA? Dale nase cesta smeruje 15.05. Sequioa s prespanim a Yosemite s prespanim, 18.05. chceme byt v SF, odkud 20.05 letime zpet. Mrzi nas, ze asi nestihame Coast highway…Auto budem pujcovat ve Vegas a vracet v SF, vim, ze je to za priplatek. Kde nejlip auto pujcit? Dale resit spani az na miste? Mam pouze zatim zajistene SF a asi LA…Budu rada za vsechny rady,predem dekuji.

Odpovědět

@Petra: Ahoj,

skusila si to to vobec naklikat do google maps? Za mna to nemas sancu dat. Vynechal by som Monument a skusil by som toto…..

10.05 fakt skoro rano vyrazit z vegas (pred 0600) a do Zion to mas 3 hodiny. Po Zion sa da chodit iba shuttle busom (neviem, aka bude spicka, ale v lete som skoro rano cakal na bus asi 30min a to bolo kratko) , takze za 1/2 den sa prevezies na koniec a spat a povies si… bola som… Nasledne prejazd Zion -> Bryce je 1.5hodiny a zevraj sa oba parky daju stihnut za 1 den…. Ja som bol kazdy park jden den, lebo sme robili aj nejaky hike.

11.05 prejazd do Page, tiez 2 hodiny a tam Antelope canyon, Horshoe band. Nezabudaj, ze do Antelope vies ist iba s miestnou cestovkou a teda musia mat volne miesto a musis sa prisposobit terminu. Monument mas z Page 2 hodiny jednym smerom a to si myslim nemas sancu stihnut 2hodiny tam, pozriet si monument a zase 2 hodiny spat…. Jedine, ze by si pocitala s tym, ze prides spat do Page niekedy po polnoci

12.05 Page -> GC south rim google pise 2,5 hodiny, ale bude to viacej, lebo uz ides okolo GC a budes sa zastavovat. Aj v GC zabijes nejaky cas, kym najdes miesto na parking a kym pojdes na shuttle bus, takze to je na cely den a spat niekde juzne (williams/flagstaff)

13.05 mas uz iba prejazd do LA.. to je na cely den soferovania.

Este jednu vec…. pocitaj s casovym posunom… neviem, kedy priliestas. toho 10teho sa ti podari vypadnut rano, ale je otazka do kedy budes schopna ten den tahat…

Odpovědět

@Robo:
Dekuju za koment, pomuze mi vsechno. 10.05. brzo rano odjezd z Las Vegas a 20.05 mame odlet ze SF. Je to malo casu,nejedem trip jen parky zapad, budem mit za sebou NY, Floridu..nekdy bychom se chteli vratit na vetsi okruh,chceme jen ochutnavku. Podle map a zkusenosti ostatnich,jsem to nejak naplanovala. Toho 10.05. bychom vyjeli brzo rano s tim,ze by byl cely den na Zion i s prespanim. Ten dalsi den 11.05. opet brzy rano vyjet a ted nastava ta otazka, co stihnout za ten cely den i s prespanim tak,abychom rano 12.05. odjizdeli brzy smer Grand Canyon, kde planujem byt cely den s prespanim na 13.05. a toho 13. rano brzo prejezd do LA.

Odpovědět

@Petra:
Já bych volil jednu z následujících variant:

1) Ráno vyjet a zastavit se na Grand Canyon North Rim, pak pokračovat přes Navajo Bridge k Horseshoe bend. Možnost ještě zkusit odpoledne návštěvu Antelope Canyon, což už bude asi hodně na spěch, případně vynechat GC NR a to byste měli stíhat Antelope v pohodě. Přespat v Page nebo někde mezi Page a GC South Rim.

2) Brzo ráno vyjet směr Bryce Canyon, kde si naplánovat tak půlden a pak vyjet a přespat v Kanabu, popřípadě ještě dál po cestě směr GC SR (projížděl bych opět přes Navajo Bridge).

3) Místo GC SR jet jenom na NR, v tom případě viz varianta 2 a strávit v Bryce canyonu víc času, pak sjet do Kanabu + 13.5. dát GC North Rim a zkusit se dostat večer do Williamsu. V této variantě neuvidíš GC SR – za mě je severní okraj lepší (míň turistů), ovšem chápu, že asi spíš budete chtít vidět jižní okraj.

Já osobně bych po zkušenostech volil variantu č. 2, protož Bryce je fakt nádherný, na druhou stranu to bude časově náročnější než varianta 1. Ještě při přejezdu do LA bych to vzal přes Joshua Tree, což bys, v případě odjezdu někde od Williamsu, měla stíhat.

Odpovědět

@Kuba:
Dekuju moc za prispevek. No tu druhou variantu uz jsem mela prichystanou, ten Antelope Canyon je muj chtic,pritel by ho asi vynechal…Jinak jeste ohledne Sequoia a Yosemite. Je to narocne, nebo se to da zvladnout, kdyz vyjedem 15.05. do Sequoia a tam i prespat a nasledne 16.05. brzo do Yosemite a tam prespat,17.05. smer SF. Nebo si mame pridat radsi jeden den. Diky

Odpovědět

@Petra:
S parky ti neporadím, ty mám stále “v pořadí”. Příští cesta je z Kalifornie k Velkým jezerům a zase bez parků. Ale pokud je to jen ochutnávka na budoucí větší cestu, tak bych to nehrotil a dal denně jen jeden park. Jel bych to na pohodu, je to dovolená. V klidu si to prohlédnete, uvidíte, jaké jsou možnosti a při dalším plánování už budete mít určitou představu. Víc ti už poradili kluci nade mnou.

Ubytování bych řešil klidně až na místě podle aktuální situace, my měli posledně rezervováno jen SF a LA, kde jsem zůstávali několik dní, ostatní bydlení jsme řešili večer nebo ráno před odjezdem. Vždy přes Booking a pokaždé jsme našli slušné bydlení. Ale je pravda, že na přelomu listopadu a prosince není nikde narváno. :-)
Auto jsme měli přes Rentalcars.com. Pak tu chválí i Economycarrentals.com
Auto a letenky je dobré zkouknout už na začátku plánování. My díky tomu obrátili trasu, protože LA – Jezera vyjde o dost levněji než Jezera – LA.

Odpovědět

@Petra: Ahoj,

ten smer LA -> SF by malo byt v pohode.. ja som to siel opacne…. Z LA do Sequoia musite ale vyrazit zase velmi skoro rano, lebo je to dlha cesta.. Pozri si na googli kolko casu zaberie. Treba si este uvedomit, ze LA je na urovni mora a Sequia je 2000+ mnm, takze serpentinky smerom hore ;-)… Ale jeden park jeden den je OK.. stihnes aj nieco pochodit

Odpovědět

@Petra:
Jak píše Robo, stihnout to určitě jde. Já bych doporučil vyjet z LA brzo ráno, ať se vyhnete zácpám a potom přespat spíš někde na cestě mezi Sequoia a Yosemity – ve Fresnu, popřípadě ještě dál.

Teď, když se dívám na celý váš itinerář, mi to přijde hodně plné. Chápu, že v LA chceš jenom 1 den? Já osobně bych to v tomhle případě radši vynechal úplně a jel rovnou z GC směrem do Sequoia a zbylo by ti víc času, klidně bys mohla dát kromě Sequoia i Kings canyon.

Já osobně nejsem přívržencem amerických měst a mnohem víc si užívám parky a přírodu, takže podle mně LA za moc nestojí, ale chápu, že je to subjektivní.

Odpovědět

@Petra: Na ty parky mezi LA a SF vam v pohode staci 1 den vcetne prejezdu na kazdy park. Co jsem zatim pochopil o co vam jde, tak nepotrebujete zadny den navic. LA – Sequoia: vyrazit rano pred sedmou, v parku krasne stihnete vse hlavni a ubytovani nekde venku z parku. Druhy den dorazite dopoledne do Yosemite, stihnete to nej vcetne Glacier Point a ubytovani na ceste do SF.

Odpovědět

@Franta:

Ja jsem prave zvolila tuhle trasu kvuli tomu, ze nam tak vysly lip letenky, kdyby slo jen o zpatecni,tak nejakou dvacku neresis, ale musela sem zkombinovat 4 letenky pres staty,tak abychom si to uzili. Auto vracet v SF misto Vegas neni problem,sice za priplatek,ale porad to vyjde lip. Vim, ze vsichni vetsinou zacinaji v LA a miri opacnym smerem,ale snad to pujde i tak. No s ubytovanim ja mam prave radsi vsechno predem namyslene,ale asi tady opravdu budu resit az na miste..tak stastnou cestu smerem k jezerum!

Odpovědět

@Robo:

Jasne, jeden park denne, snad tu cestu zvladnem. Hlavne sem resila ten zacatek s tim Brycem a tu cast,prtze na mapach jsem si to zobrazila, ty vzdalenosti na mape prstem to je jasny,ze se to da,ale proto se radeji zeptam zkusenych,kolik zabere jaky park a cesta. Jinak hodne znamych mi rikalo,ze spali v aute,ale ja si myslim, ze po dnu chozeni a prejezdu jeste spat v aute…ja myslim, ze v kvetnu,jeste ne v rozjete sezone i ten den hledat noclech v kempu nebo motelu nebude problem…

Odpovědět

@Kuba:
No vzhledem k tomu, ze budem v US poprve, tak LA mame na seznamu,ale uz jsem to slysela, ze by se dalo vynechat. Nicmene bude to i trochu oddych po te ceste a mam docela fajn ubytovani pres Airbnb…taky budem mit rezervu 1 den, tak jsem se divala jestli bychom treba nejeli kousek Coast highway, nebo to necham ten jeden den az budem v SF a pojedem do Santa Cruz..Kazdopadne predstava je to pekna,ale ty cesty a ruzne uzavirky muzou z jednoho dne rezervy udelat ten,co bude nakonec chybet…

Odpovědět

@Mesi:
No urcite, to tak bude. Diky za tipy. Ted uz jen doufat,ze bude krasne pocasi,ptze ten kveten v tech parcich je takovy nevyzpytatelny,co jsem se divala…

Odpovědět

@Petra:moj navrh som ti napisal v jenom z prispevkov, ako by som siel asi tu cast medzi LV a LA (teda Zion, Bryce, Antelope a GC)….

my ked sme isli, tiez sme vsetko ubytko mali vopred. Ako rodina s detmi sme sa bali, ze by sme nemuseli najst + islu sme v JUL, cize cez sezonu. Nakoniec to bolo dobre rozhodnutie, lebo po unavnom dni sme nemuseli stracat cas hladanim a vyberanim, ale toto sme uz mali za sebou a isli sme, kde sme mali rezervaciu cez booking…. takze sme setrili cas aj nervy ked sme boli uz unaveni…..

A fungovali sme tak, ze rano ranajky v hoteli alebo subway, podla toho ci sme ich mali na hoteli alebo nie…. Cez den iba pitie, susene maso, susene ovocie, keksiky pocas presunov autom a podobne a vecer v klude nejaka miestna restauracia…

Odpovědět

@Petra:
K ubytku – někde je rozhodně dobré jej mít dopředu. Nevím, jak zrovna v květnu, protože je mimo sezónu. Nicméně třeba v září, když jsme byli my, tak například v Pagi za rozumnou cenu (do 150 USD/noc) nic sehnat nešlo, podobně v okolí Grand Canyonu. Takže podle mě hodně záleží, jak je to turisticky vyhledávané místo a co je za dobu (například o víkendech bývá plněj, apod.)

Já osobně mám radši většinu ubytka rezervovanou dopředu a na místě nechávám jenom některé, kde je bohatá nabídka nebo nepředpokládám moc lidí.

Odpovědět

Udělal jsem si vlastní západní okruh. S 18 měsíční dcerou to bylo trochu náročnější, ale vždy jsem se snažil jet pár hodin ráno a pak pár hodin večer, kdy už spala v autě. Ubytování mimo parky najdete o dost levnější, ale vše záleží kolik kde chcete trávit času. V každém parku je to pro milovníky turistiky klidně na týden. Pokud tam chcete zůstat přes noc, plánujte ubytování dopředu. Krom SF a LA kde jsem byl přes AirBnb jsem vše rezervoval den předem. Booking má pak last minute akce. Kolem GrandCanyonu a Zionu toho taky moc není ale zajel jsem si do indianského města Flagstaff na historické route 66.
Přesné dny už z hlavy nevím ale cesta byla zhruba následující
SF – okamžítý odjezd směr Sacramento (přenocování u kamaráda)
Celodenní výlet Lake Tahoe, nebo se dá jet až do Reno (jestli bych chtěl někde bydlet tak je to v okolí tohoto jezera. Podle mě to stojí za výlet. V květnu se tam ještě lyžuje ;))
Yosemite – (ubytování ve Fresnu, ale dost nebezpečné město)
Seqoia park (ubytování Ridgecrest)
Death Valley (ubytování Las Vegas)
Hover Dam (ubytování Flagstaff)
Grand Canyon + Horshe band při západu slunce (ubytování po cestě)
Zion (ubytování Vegas)
Las Vegas po druhé (Svatba :))
Joshue Tree (ubytování LA) (místo parku jsme ale nakonec udělali shoping v outletu na hranicích v Primm (opravdu levné nakupování))
Los Angeles (tady to chce opravdu dobře vybírat, kde se ubytujete. Měli jsme nový dům přes AirBnb. Fakt nádhera. Ale večer jsem se šel projít po okolí a že si skočím pro pivo. Při cestě zpět mě skoro přepadli a nebýt jedné ze slečen místních domorodců, tak bych se asi i tak stalo)
LA plus Santa Barbara, přejezd po 1 nebo 101 – (Ubytování v San Jose)
SF – Muir Woods park, Alcatraz
SF odlet

Některé přejezdy byly opravdu náročné. Třeba 700-800km. Někde jsem ale zůstali déle. Dohromady to bylo skoro 6 tisíc km. Měli jsme Chrysler 200 a pak Ford Fusion(Mondeo). Dětskou sedačku a kočárek jsem brali do letadla (berou gratis)

Odpovědět

@Zdenek:

Co vím od kamaráda který tam bydlel přes 5 let, tak rychlost moc neměří. Nikdy žádnou pokutu nedostal. Na Letecké snímaní nejsou peníze, takže tam zůstali jen značky. Přes den se jezdí těch 70-80. Když tam nikdo není a je dobře vidět, tak klidně 100-130 co auto dovolí. Kolem Death Valley pozor na odvodňovací koryta. Taky v noci se to dost zrychluje. To pak nastávají přibližovací manévry. Vidíte světla před sebou, nebo za sebou, tak zpomalíte. Když oba zjistíte že ani jeden z Vás není policajt tak jedete spolu. Místní Vám ale rychle ujedou pokud nechcete jet 90 a více. Na dopravě mě fascinovala ta plynulost na 4-8 proudých dálnicích klidně zmizí dva pruhy a nikde žádné kolony. Stačí umět zipovat a dodržovat bezpečnou vzdálenost.

Odpovědět

Ahojte,

po otazkach v inom vlakne pripajam link na moj itinerar po zapade USA…. Ako inspiraciu pre inych

https://uloz.to/!ZinC6Quk1fxT/usa-itinerary-xlsx

Robo

Odpovědět

Ahoj, chtěl bych se zeptat ohledně prohlídky Antelope Canyonu… na jak dlouho zhruba je a po jakých intervalech se provádí, resp. na organizaci celkově tamních prohlídek kaňonu… nikde jsem nic pořádně nenašel, možná je chyba u mě, nevím, budu rád za jakoukoli radu. Předem díky

Odpovědět

@Dominik: Ahoj. Aj do horného aj do dolného kaňonu sa dostaneš iba s miestnou cestovkou. Čas odchodu nájdeš teda na ich v webe. A aj inštrukcie. Medzi tie inštrukcie patrí napr check in určitý čas pred odchodom. Na prehliadku počítaj tak 90 min. Cestovky ti nájde Google. Hľadaj Antelope Canyon tours. Keď som to riešil ja, boli 2 na upper a 2 na lower

Odpovědět

Ahoj , nevíte , zda platí Annual Pass i pro vstup do Alcatrazu ? Díky , Jan,

Odpovědět

@Jan:
Pobavil jsi Honzo :D
Alcatraz určitě není federální národní park…

Odpovědět

@Jan: urcite neplati. :-). Ale na Golden gate te s tim pusti ;-)

Odpovědět

@Lukáš: & @Jan:
Právě naopak, Alcatraz je federálním parkem. Nicméně Annual pass tam neplatí a musí se zakoupit lístek zvlášť.

Odpovědět

@Kuba: Alebo by sa dalo povedat, ze vstup na Alcatraz mas zdarma….. Ale musis si kupit listok na lod, lebo inak sa tam nedostanes :-)

Odpovědět

@Monika:

Ahoj máme nový Annual Pass. Dnes se vracíme z USA. Pass je platný do dubna 2020. K PASSu máme i doklad. Původní cena 80 $. Prodáme za 1000 Kč. Předání osobně na trase Praha – Chomutov. Tel 724228580

Odpovědět

Ahoj , máte někdo zkušenosti s  Google maps offline v Kalifornii? Dík .

Odpovědět

@Jan:
My jsme je chvíli zkoušeli v SF, ale z nějakého důvodu se nám mezi vysokými domy ztrácel signál/kurzor na mobilu, takže nebyla vidět aktuální poloha.

Odpovědět

Ahoj, mam na preda Annual pass za 950 Kč platný do 04/2020. Spolu s ním darujem 2 karty na MHD po Los Angles a sim kartu. Ak má niekto záujem píšte na pculak@gmail.com

Odpovědět

@Jirka: Ahoj máte ještě volný pas. Jsem zChomutova a letíme v říjnu¨
@Jirka:

Odpovědět

Prodám Annual pass platný do konce 7/2019 s volným políčkem na podpis za 400. Možnost předání v Praze, Říčanech nebo poštou. rr@seznam.cz

Odpovědět

Dobrý den, plánuji na příští rok další road trip, tentokrát po severozápadě. Chtěl bych navštívit Mount Rushmore, opět Yelowstone, Glacier National Park, Mount Rainier a vše co by bylo po cestě. Přemýšlím, že bych začínal v Denveru a skončil v San Franciscu. Proto se obracím na všechny cestovatele jestli někdo z Vás nejel něco podobného a nemá nějaký itinerář. Děkuji

Odpovědět

@Jirka:
Já mám itinerar na stredozapad – ze Salt Lake City – Yellowstone – mount rushmore – rocky mountains – Mesa Verde – canyonlands – Bryce Canyon – las vegas. Nevím jak moc se to shoduje s tvým.

Odpovědět

@Kuba: Ze Salt Lake City jsem to jel loni přes Yelowstone do Kalifornie (Yosemity, Sequoia, King‘s Canyon) a potom Las Vegas, Grand Canyon, Zion. Teď bych rád sever (dole bylo na mě celkem vedro) a navíc mám rád lesy a hory. Jinak děkuji za reakci.

Odpovědět

@Andy: Ahoj, nevím jak říjen, ale srpen byl předem beznadějně vyprodaný. Bookoval jsem cca 3mes předem. Stačí mrknout na weby těch pár firem co tam provádí a uvidíš jak jsou volný:

Tsosie’s Slot Canyon Tours (Upper Antelope Canyon)
Ekis’ Antelope Canyon Tours (Upper Antelope Canyon)
Adventurous Antelope Canyon Tours (Upper Antelope Canyon)
Antelope Canyon Navajo Tours (Upper Antelope Canyon)
Ken’s Lower Antelope Canyon Tours (Lower Antelope Canyon)
Dixie Ellis’ Antelope Lower Canyon Tours (Lower Antelope Canyon)

My šli s Dixie, doporučuju polední časy, nejlepší světlo…

Odpovědět

Dobrý den

v prosinci 2019 letím se svou rodinou do Los Angeles na 20 dnů.
Vzhledem k mé nepříliš dobré znalosti angličtiny, bych uvítal průvodce po Los Angeles, který by nás doprovázel po dobu cca 14 dnů – 20 dnů.

Samozřejmostí je přiměřená odměna za poskytnuté služby.

Na základě výše uvedeného Vás tedy prosím, zda náhodou neznáte někoho, koho by jste mi mohl doporučit a kdo by uvítal přivýdělek.
Předem děkuji za zpětnou vazbu.
S pozdravem Roman

Odpovědět

@ROMAN: Ahoj Romane, pozadal jsem Petra Novaka, aby ti poslal muj e-mail. Myslim, ze ti mohu pomoct. Kdyby ti zprava s mym e-mailem nedorazil, dej tu vedet.

Odpovědět

V prvom rade chcem poďakovať za informácie na tejto stránke. Aj vďaka nej som dokázal naplánovať podrobný itinerár 21 dňového roadtripu po západe USA. Verím, že môj itinerár niekomu pomôže rovnako, ako tieto stránky pomohli mne. Ďakujem https://www.kickstart.sk/roadtrip-po-zapade-usa-itinerar/

Odpovědět

Ahoj, kdo jste tuto cestu už absolvovali chci se zeptat na charakter a stav silnic, jestli se dají v pohodě projet sportovním kabrioletem nebo jste někdy byli rádi za to SUV kdy jste museli projet nějakou šotolinou nebo lesní cestou apod.? díky

Odpovědět

@Marek:
Pokud chceš jet přesně tento road trip, tak by to mělo být v pohodě s výjimkou Monument Valley.

Odpovědět

@Kuba: Dá se říct že jo. Monument Valley určitě taky, tam se jede i mimo zpěněné cesty? Nenašel jsem právě nic konkrétního všechno i na mapách kolem asfalt.

Odpovědět

@Marek:
Co se týče Monument Valley, tak k návštěvnickému centru se dostaneš v pohodě. Pokud budeš chtít jet na scenic drive, tak to je nezpevněná prašná cesta. Mustangem bych se tam trochu bál, ale zvládnutelné to je. Pokud budeš mít pojištěný podvozek, tak asi úplně OK.

Odpovědět

@Kuba: Aha tak na YouTube jsem až našel o čem přesně je řeč. To bude v poho, na jednom videu je tam i Challenger :)

Odpovědět

Jaké očekávat počasí na takové cestě v dubnu? Bude někde v horách i zima nebo už se to dá?

Odpovědět

@Roman: Ahoj, jak jde. Třeba v Yosemite může být kolem 10-12 °C, v národním parku Sequoia je teď v noci kolem -8 °C. Pokud chcete navštívit tato místa, počkal bych ještě pár týdnů.

Odpovědět

@Petr Novák: Bylo asi teda nadprůměrné… Sequoia sice ještě sníh a 8°C což bylo v poho i tak, ale Yosemite i přes 20°C na slunku bylo parádně, jen třeba na Half Dome jsme nemohli ještě :/ A po cestě do Death Valley déšť a 3°C, za necelou hodinu zas 25°C :D

Odpovědět

Prodám Annual pass platný do konce 5/2023 s volným políčkem na podpis za 900 Kč, koupeno za $80 (1895 Kč). Možnost předání v Praze. Kontakt frantaspisak@seznam.cz.

Odpovědět

Zdravím,

prodám America the Beautiful Annual Pass, platný do června 2023, jedno políčko na podpis volné. Cena Kč 1.000,–. Možnost osobního předání v Brně, Hodoníně, Kyjově a okolí, případně i zaslání poštou.

V případě zájmu pište na email natka.kolajova@seznam.cz.

Odpovědět

Zdravím, sháním America the Beautiful Annual Pass platný alespoň do konce srpna 2023, pokud máte někdo na prodej, napište mi prosím na email včetně ceny.

Email: barbora@sramkovi.cz

Předem díky za nabídky

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.