Road Trip po západě USA: Itinerář, mapa, tipy a zkušenosti

Petr Novák

Národní parky, zábavní parky, ospalé pláže, rušná velkoměsta… západ Ameriky má všechno. Přináším vám podrobný itinerář pro nabitý 21denní roadtrip po USA. Tři týdny se zdají jako dlouhá doba, přesto se vám nebude chtít domů.

Road Trip po západě USA: Itinerář, mapa, tipy a zkušenosti | © pixabay.com

Obsah článku
  1. Jaké jsou náklady na road trip po USA?
  2. 10 cenných rad pro dokonalý roadtrip po Americe
  3. Itinerář cesty na 21denní road trip po západě USA
  4. Přílet do Los Angeles
  5. Národní park Joshua Tree
  6. Národní park Grand Canyon a Horseshoe Bend
  7. Antelope Canyon a Monument Valley
  8. Národní parky Arches a Canyonlands
  9. Národní park Capitol Reef
  10. Národní park Zion
  11. Las Vegas
  12. Přehrada Hoover Dam
  13. Výlet vrtulníkem nad Grand Canyonem
  14. Death Valley – Údolí smrti
  15. Národní park Sequoia
  16. Yosemitský národní park
  17. San Francisco: Lombard Street a projížďka tramvají
  18. San Francisco: Golden Gate Bridge, Alcatraz
  19. Monterey, Pebble Beach a Big Sur
  20. Hearst Castle, Pismo Beach a Santa Barbara
  21. Universal Studios Hollywood
  22. Los Angeles: Hollywood a Griffith Observatory
  23. Los Angeles: Santa Monica a Venice Beach
  24. Odlet domů

Jaké jsou náklady na road trip po USA?

Záleží, jaké si to uděláte.

Nejnižší možné náklady na 21denní roadtrip odhaduji na 48 000 Kč za osobu. Podmínkou je akční letenka v ceně do 10 000 Kč, sdílení nákladů mezi čtyřmi lidmi, nocování ve spacácích nebo na jedné posteli v levném motelu a rozvážné nakládání s každým dolarem.

Pohodlný výlet ve dvou, s ubytováním ve slušných motelech nebo hotelech za rozumnou cenu, stravováním ve fast-foodech typu Subway a dostatečným kapesným na suvenýry vyjde asi na 80 000 Kč na osobu.

Letenka

Zpáteční letenku z Česka a okolních zemí na západní pobřeží USA pořídíte za 11-20 000 Kč. U spodní hranice jde vesměs o akční letenky s několika přestupy a termíny mimo hlavní sezónu.

Pravděpodobnější je cena kolem 16 000 Kč za jednu osobu včetně poplatků. Vyhledat letenky do Los Angeles, San Francisca, Las Vegas.

Půjčení auta

Pronájem auta střední třídy na 3 týdny vyjde nejméně na 35 000 Kč včetně plného pojištění. Ušetřit lze výběrem levnějšího vozu z ekonomické třídy, ale to nedoporučuji. V autě strávíte dlouhé desítky hodin a o náklady se můžete podělit se spolucestujícími.

Během covidu autopůjčovny rozprodaly své flotily, načež musely po roce 2020 kupovat obrovské množství nových aut. V důsledku toho ceny pronájmů vystřelily nahoru.

Pro lepší představu si můžete zkusit spočítat orientační cenu pronájmu auta pro jednotlivé třídy vozů. Kalkulace je zdarma a bez zadávání e-mailu.

Také si přečtěte rady týkající se řízení autapronájmu auta v USA.

Benzín

Při průměrné spotřebě 10 litrů na 100 km a ceně benzínu $4.1298 Kč za galon počítejte s náklady 2,58 Kč$0.1088/1 km.

Ubytování

Pokoj pro 2-4 osoby v nejlevnějším motelu vyjde na 900-1 800 Kč za noc, očekávejte jen základní vybavení a komfort.

Pokoj v levnějším hotelu na lasvegaském Stripu pořídíte od 1 650 Kč za noc. Mimo Strip se nemá cenu ubytovávat, rozdíl v ceně je zanedbatelný vzhledem k tomu, jaká otrava je dojíždět do centra. Pozor si dejte na rezortní a jiné poplatky, které si hotely v městě hříchu rády účtují.

Levnější alternativou pro vícedenní pobyty v Los Angeles, Las Vegas nebo San Franciscu je Airbnb. Přečtěte si, co je Airbnb a pak se zaregistrujte.

Orientační ceny za ubytování zjistíte třeba na Booking.com.

Strava

Při stravování ve fast-foodech počítejte minimálně s 284 Kč$12426 Kč$18 za den. To je spodní hranice, za kterou se dá najíst. Kvalitnější a zdravější jídlo vás vyjde přibližně na 474 Kč$20592 Kč$25 za den včetně vody.

Cestovní pojištění

Za jednorázové cestovní pojištění do USA na tři týdny zaplatíte od 800 Kč více v závislosti na zvolených připojištěních.

Pozor si dejte na cestovní pojištění u platebních karet, která mohou mít nedostatečné limity plnění. Osobně mám dobrou zkušenost s cestovním pojištěním k účtu ČSOB Premium. Na jaře 2019 mě v Buenos Aires na ulici přepadli a ukradli telefon v ceně 20 000 Kč. ČSOB mi ho bez jakýchkoliv řečí proplatila v plné výši.

Vstupné do národních parků

S výhodným pasem America the Beautiful můžete navštívit všechny národní parky USA bez dalších poplatků. Cena nového pasu je $80 (1 895 Kč), použitý pořídíte za polovinu. Pas platí 1 rok a vztahuje se na celou posádku auta, každý člen výpravy nemusí mít svůj vlastní.

ESTA

Při turistické cestě do USA na méně než 90 dní není vízum potřeba, stačí na internetu vyplnit cestovní registraci ESTA.

Za vyplnění formuláře se platí $495 Kč, v případě schválení se z karty strhne dalších $10237 Kč. Jestliže jste v minulosti nepřesáhli povolenou dobu pobytu v USA a nebyli jste trestaní, na 99 % vám bude cesta do USA schválena.

Kapesné

Záleží, jak moc se při otvírání peněženky budete ovládat. S méně než 5 000 Kč na vstupné, suvenýry a další výdaje nemá cenu do USA jezdit. Za rozumnou a pohodlnou považuji částku kolem 20 000 Kč na osobu.

10 cenných rad pro dokonalý roadtrip po Americe

1️⃣ Plánujte dopředu

Cestovní itinerář si důkladně připravte dlouho před odletem. Rezervujte si potřebné vstupenky a nezapomeňte na záložní program třeba pro případ nevhodného počasí. Ze zkušeností vám mohu potvrdit, že improvizace na místě má většinou negativní dopad.

2️⃣ Rozmyslete si, co chcete vidět

Stačí pár minut hledání a najdete stovky různých itinerářů na roadtrip po Americe. Některé vám detailně představí výhradně západní pobřeží, jiné vás bleskově provedou top atrakcemi od Pacifiku po Atlantik.

Ani jednoho z toho není špatně, jen si musíte uvědomit, po čem toužíte. Chcete vidět národní parky, nebo relaxovat na Venice Beach? Chcete cestovat v poklidu, nebo hodláte využít každý den na maximum?

3️⃣ Roadtrip nemusíte nutně začínat v Los Angeles

Doporučuji si porovnat ceny letenek do Los Angeles, Las Vegas a San Francisca. Stejně tak si porovnejte ceny pronájmů auta z těchto měst. Obě částky sečtěte a která bude nejnižší, tam leťte. Okruh dle toho pootočte.

4️⃣ Po příletu do USA se hned vydejte na cestu

Prohlídku města, do kterého přiletíte, si nechte až na konec. V případě jakýchkoliv komplikací budete mít časovou rezervu a nemusíte se stresovat, že nestihnete let domů.

5️⃣ Smiřte se s tím, že nestihnete všechno

Nepsaným pravidlem dlouhých výletů je, že si sice dopodrobna naplánujete každý jednotlivý den, ale itinerář po pár dnech nabere skluz a musí se škrtat. Předejděte dohadům a stanovte si priority, co chcete vidět za každou cenu a co jste ochotní oželet.

6️⃣ Půjčte si velké a pohodlné auto

Vozy ze třídy economy jsou nejlevnější, ale na dlouhé road tripy se nehodí. Uvědomte si, že v autě budete trávit přinejmenším tři hodiny denně. Větší a pohodlnější auto není rozmar, je to skoro nutnost. Porovnat ceny pronájmu jednotlivých tříd si můžete na této stránce.

7️⃣ Dlouhé přejezdy si rozdělte na ráno a večer

Osobně nemám rád nekonečné hodiny jízdy v autě, tím spíš v roli spolujezdce. Máte-li to podobně, dlouhé úseky si rozdělte napůl. Odpoledne si prohlédněte třeba Grand Canyon, navečer vyrazte směrem k Monument Valley. Až budete unavení, zastavte u prvního motelu a vyspěte se. Ráno zdolejte zbytek trasy.

8️⃣ V řízení auta se střídejte

Nespoléhejte se na jednoho řidiče, který odřídí všech 21 dní. Může ho přepadnout únava nebo nemoc a celá výprava bude stát. Pohodlnější je, když se mohou v řízení střídat alespoň dvě osoby.

9️⃣ Kolik stojí benzín v USA?

Cena benzínu v Kalifornii patří mezi nejvyšší v celých státech. Za galon benzínu se platí $5.688135 Kč (duben 2022), oproti tomu v Las Vegas jen $5.079120 Kč. Jeden galon je 3,7854 litru.

Benzínky v USA fungují trochu jinak než v Česku. Před odletem si přečtěte návod, jak se tankuje v Americe.

🔟 Nemáte 21 dní na roadtrip po USA?

Itinerář v tomto článku počítá s 21 dny, nicméně stačí z něj vypustit některé časově náročnější zajížďky, a lze ho použít na 14denní cestu. Vynechat se dá třeba návštěva parků Canyonlands, Arches a Capitol Reef. Další čas získáte, když z Los Angeles zamíříte rovnou do národního parku Grand Canyon.

Road Trip po západě USA: Itinerář, mapa, tipy a zkušenosti

Itinerář cesty na 21denní road trip po západě USA

  1. Road Trip po západě USA: Itinerář, mapa, tipy a zkušenosti | © Petr Novák

    Přílet do Los Angeles

    V Los Angeles je o 9 hodin méně než v Česku. Ať přiletíte ráno, nebo večer, počítejte s tím, že budete mít jet leg. Budete unavení a nevyspalí, na první den si neplánujte nic velkého.

    Jen vyzvedněte auto z půjčovny, přesuňte se do motelu a naberte síly na zítřek. Cestou se stavte ve Walmartu, Walgreens, 7-Eleven, CVS pharmacy nebo v jiné samoobsluze a kupte si místní SIM kartu a občerstvení na zítřek, ať neztrácíte čas. Druhý den bude nabitý.

    Pokud přeci jen nemůžete usnout, projděte se po městě. Jen tak, bez připravené trasy.

  2. Národní park Joshua Tree | © nightowl / Pixabay.com

    Národní park Joshua Tree

    Ráno vstaňte brzy a vyrazte směrem do národního parku Joshua Tree. Dvě stovky kilometrů zdoláte při minimální hustotě provozu za dvě a půl hodinky.

    Pro vstup do parku využijte pas America the Beautiful.

    Joshua Tree (česky juka krátkolistá) je svým tvarem nezaměnitelný strom, vyskytuje se téměř výhradně v Mohavské poušti. V parku jich rostou tisíce, doporučuji si zvolit jednu z pěších tras a vydat se třeba k přehradě Barker Dam.

    Pokud bude čas hrát ve váš prospěch, vraťte se do nedalekého Palm Springs. Zastavte se na oběd a svezte se lanovkou, která nabízí skvělý výhled na okolí.

    Architektonicky a historicky zajímavá je usedlost Sunnylands. Přezdívá se jí “Camp David západu”, v minulosti zde vedli jednání prezidenti Eisenhower, Ford nebo Reagan. Prohlídka interiérů s obrazy Picassa nebo Beardena je možná, vstupenky rezervujte s velkým předstihem.

    V podvečer sedněte do auta a jeďte plnou parou směrem ke Grand Canyonu. V ideálním případě přenocujte ve městě Kingman v Arizoně.

  3. Horseshoe Bend | © skeeze / Pixabay.com

    Národní park Grand Canyon a Horseshoe Bend

    V arizonském Kingmanu stojí muzeum dálnice Route 66. Po snídani se v něm zastavte a podívejte se na originální cedule, dobové fotografie a stylové vybavení motorestů. Dospělý za vstup zaplatí jen $4 (95 Kč).

    Do národního parku Grand Canyon to z Kingmanu po dálnici jsou necelé tři hodiny. Nejprve zastavte v návštěvnickém centru a podívejte se na 20minutový dokument o kaňonu. K jednotlivým vyhlídkám se můžete dopravit bezplatnými shuttly, auto nechte zaparkované u centra.

    Zajímavostí parku je historické nádraží a železniční depo z roku 1901. Leží poblíž infocentra a je bez obtíží přístupné návštěvníkům.

    Po prohlídce Grand Canyonu nasedněte do auta a jeďte asi dvě hodiny k Horseshoe Bend. Jedno z nejznámějších míst USA připomíná obří caňon ve tvaru podkovy.

    Skvělé bude, když k Horseshoe Bend přijedete ještě před západem slunce, to pořídíte nejlepší fotky. Do postele ulehněte v 8 km vzdáleném městečku Page.

  4. Monument Valley | © HansenHimself / Pixabay.com

    Antelope Canyon a Monument Valley

    Vstaňte časně ráno a nenechte si ujít východ slunce nad Horseshoe Bend. (V kolik vychází?)

    Zhruba jen 15 km od podkovy leží Antelope Canyon, barevný kaňon jako z učebnice Photoshopu. S tím rozdílem, že zdejší sytě oranžovo-růžové barvy jsou přírodní a bez příkras. Alespoň na chvíli se zde zastavte.

    Až se pokocháte, sedněte do auta a vydejte se směrem k Monument Valley. Jestli je pro mne něco symbolem Ameriky, tak právě desítky kilometrů dlouhá dálnice bez jediné zatáčky s fantastickými skálami na pozadí.

    V Monument Valley se nejprve zastavte v návštěvnickém centru, kde se dozvíte více o historii kmene Navajů, kteří oblast dodnes spravují. Jednotlivé útvary si nejlépe prohlédnete při projížďce po Scenic Drive. Tak se označuje 27 km dlouhá silnice se 14 zastaveními. Zdoláte ji přibližně za 3 hodiny.

    Po prohlídce sedněte do auta a jeďte asi dvě a půl hodiny severně do městečka Moab v Utahu. Ve zdejším motelu strávíte rovnou dvě noci, odpočinete si od řízení a můžete si vyprat prádlo. Na večeři se stavte v jednom z motorestů podél silnice.

  5. Národní park Arches | © Unsplash / Pixabay.com

    Národní parky Arches a Canyonlands

    Prvním bodem programu je návštěva národního parku Arches s nádhernými skalními oblouky a mosty. Do parku z města Moab dojedete autem během 10 minut, ke vstupu použijte pas America the Beautiful.

    Ústřední atrakcí parku je 20 metrů vysoký pískovcový oblouk Delicate Arch, vídat ho můžete na některých poznávacích značkách státu Utah. Na prohlídku doporučuji vyrazit brzy ráno, vyhnete se davům turistů. A v létě si s sebou vezměte hodně vody, nejspíš bude pěkně horko.

    Odpolední část itineráře tvoří návštěva národního parku Canyonlands, který je s trochou nadsázky jen přes silnici. Z Arches do něj dojedete za 30-35 minut, zajímavé je právě srovnání obou míst.

    Canyonlands k Arches přidává hluboké kaňony. Severní část parku je bez větších obtíží přístupná autem, rozhodnete-li se zajet i na jih, chce to káru s pohonem 4×4. Nabrané kalorie z všudypřítomných fastfoodů spálíte, když se vydáte na jednu z turistických stezek v parku. Nejkratší má pouhých 800 metrů, nejdelší vydatných 34 km.

    Na noc se vraťte do stejného motelu, ve kterém jste spali předešlý den.

  6. Národní park Capitol Reef | © Steppinstars / Pixabay.com

    Národní park Capitol Reef

    Po snídani je nejprve nutné absolvovat dvouapůlhodinový přejezd z města Moab do národního parku Capitol Reef.

    Prohlídku zahajte návštěvou informačního centra, poté si projeďte 13,2 km dlouhou vyhlídkovou silnici. Podél ní vás čeká 11 zastavení s vyhlídkami.

    Alternativně se můžete vydat na výrazně delší, 95 km dlouhý okruh Cathedral Valley Drive s bohatší nabídkou skalních útvarů.

    Západ slunce (v kolik hodin zapadá?) doporučuji strávit na místě zvaném Sunset Point. Dojdete tam pěšky za pár minut, trasa měří jen 600 metrů.

    Na noc se přesuňte do jednoho z motelů v městě Beaver v Utahu. Z NP Capitol Reef to jsou přibližně dvě a půl hodiny jízdy autem.

  7. Národní park Zion | © Lincoln Huseby / Pixabay.com

    Národní park Zion

    Ráno pokračujte jihovýchodně směrem k Las Vegas, další zastávka je v plánu zhruba po dvou hodinách jízdy.

    Obujte pevné boty a vydejte se na trek v národním parku Zion, jehož název v hebrejštině označuje posvátné místo. Po parku se můžete dopravovat bezplatnými shuttly, z označených zastávek odjíždí co pár minut.

    V Zionském národním parku narazíte na fotogenickou káskádu vodopádů poblíž skály Temple of Sinawava, 2 056 metrů vysokou skálu Great White Throne a 454 metrů vysokou formaci Angel’s Landing. Pokud rádi lezete po skalách, zkuste ji pokořit.

    Pěších tras mají v NP Zion více než deset, nejkratší má pouhých 800 metrů, nejdelší West Rim Trail téměř 26 km v jednom směru. Prý jde o jednu z nejkrásnějších stezek amerických národních parků.

    Po prohlídce sedněte do auta a jeďte další hodinu do města St. George. V něm mají své pobočky Motel 6, Super 8, Days Inn, Best Western, America’s Best Inn a další motely a hotely.

  8. Las Vegas | © YS-Park / Pixabay.com

    Las Vegas

    Saint George od Las Vegas dělí jen 194 km, po dálnici I-15 je překonáte za přibližně dvě hodiny.

    V Las Vegas se důrazně doporučuji ubytovat v centru dění na Stripu. To je dlouhá ulice lemovaná hotely a kasíny. Cenový rozdíl v motelech/hotelech na Stripu a mimo něj je zanedbatelný v porovnání s tím, jaká otrava je se několikrát denně přemísťovat do centra.

    Auto zaparkujte v garáži hotelu a vydejte se prozkoumat město. Doporučuji si Strip rozdělit na dvě poloviny a první den se vydat třeba směrem na sever. Poblíž křižovatek dálnic I-15 a I-515 se nachází Fremont Street, historické centrum Las Vegas s původními kasíny a hotely. V porovnání s rušným Stripem působí Fremont Street tak trochu mimo centrum dění. Svoji pozornost se snaží získat více než 2 miliony žárovek, které ulici v noci rozzáří.

    Na Fremont Street zavítejte do bizarní restaurace Heart Attack Grill. Jestli někde dbají na zdravou stravu, tak rozhodně ne tady. Nejkaloričtější burger na světě, hranolky fritované v sádle, hosté restaurace povinně oblečení jako pacienti… Heart Attack Grill stojí za návštěvu, i když nejste zrovna fast-foodový typ. Je to bizár.

    Nejhezčí výhled na Las Vegas je z vrcholu nejvyšší věže ve městě, 281 metrů vysokého hotelu Stratosphere. Odvážní se nemuzejí omezovat na kochání se okolní krajinou, na střeše na ně čekají hned čtyři adrenalinové atrakce. Před pár lety jsem na nich byl a osobně doporučuji. Najdete v sobě odvahu třeba skočit ze střechy volným pádem?

    Před návratem na hotel se zastavte ještě u hotelů MirageBellagio. Před prvním jmenovaným vybuchuje každou hodinu od 19:00 do 23:00 umělá sopka. Před Bellagiem mají pro změnu tančící fontánu, představení se konají celý den. Od 19:00 do půlnoci začínají každých 15 minut.

  9. Přehrada Hoover Dam | © Petr Novák

    Přehrada Hoover Dam

    V úvodu devátého dne nejprve sedněte do auta a vydejte se k 54 km vzdálené přehradě Hoover Dam. Při minimálním provozu netrvá cesta ani 40 minut.

    Hooverova přehrada se začala stavět ve 20. letech 20. století, kdy mělo Las Vegas pouhých 5 000 obyvatel. Kolos vysoký 220 metrů pojme tolik vody, kolik proteče řekou Colorado za 2 roky. Turistické centrum uvnitř přehrady bývá otevřeno od 9:00 do 16:00, doporučuji absolvovat zajímavou prohlídku s výkladem v angličtině. Auto můžete nechat v nedalekém parkovacím domě.

    Po návratu do Las Vegas nechte auto v hotelových garážích a vyšlápněte si na průzkum opačné části Stripu. Výhled z jiné perspektivy vám nabídne Eiffelova věž u hotelu Paris Las Vegas a největší ruské kolo na světě High Roller.

  10. Vyhlídkový let vrtulníkem nad Grand Canyonem | © Petr Novák

    Výlet vrtulníkem nad Grand Canyonem

    Pro dnešek nechte auto v garáži a sedněte do vrtulníku.

    Vyhlídkový let nad Grand Canyonem odlehčí peněženku nejméně o 7 463 Kč$315, nicméně ten zážitek za to stojí. Letenky si rezervujte ještě před odletem do Ameriky.

    Já letěl se společností Papillon okruh nad západním okrajem Grand Canyonu, doporučuji si zajistit místa v přední řadě vrtulníku s lepším výhledem.

    Poslední den v Las Vegas si užijte na maximum. Projděte si nejslavnější kasína, projeďte se na horské dráze u hotelu New York, New York a třeba se zastavte v CBS Television City. V útrobách hotelu se skrývá výzkumné centrum, kde se na dobrovolnících testují chystané, nebo již vysílané televizní seriály. Vstupné se neplatí, počítejte s hodinou času.

    Originální suvenýry pořídíte v obřím obchodě Coca Coly, kde můžete za pár dolarů ochutnat 16 limonád z celého světa.

  11. Death Valley | © simon-ho / Pixabay.com

    Death Valley – Údolí smrti

    Po několika dnech, během kterých jste si odpočinuli od volantu, následují delší přejezdy. Las Vegas dělí od národního parku Death Valley 228 kilometrů a lehce nad dvě hodiny cesty.

    Údolí smrti je nejsušší a nejteplejší místo v USA. Takže se připravte na extrém a nakupte zásoby vody, ať můžete dodržovat pitný režim.

    Za návštěvu stojí dvě atrakce: Badwater Basin s nadmořskou výškou 86 metrů pod úrovní moře je druhý nejníže položený bod na západní polokouli. Druhou atrakcí je vyhlídka Dante’s View v nadmořské výšce 1 669 metrů. Dojedete k ní autem.

    V odpoledních hodinách sedněte do auta a ideálně dojeďte až do městečka Bakersfield v Kalifornii. Po čtyřech hodinách jízdy se vyspěte v jednom ze zdejších motelů.

  12. Národní park Sequoia | © werner22brigitte / Pixabay.com

    Národní park Sequoia

    Ráno vás čeká 151 km a necelé dvě hodiny cesty do národního parku Sequioa.

    Jeho dominantou jsou nejvyšší stromy na světě, sekvojovci obrovské, dorůstající do výšky mnoha desítek metrů. Nejvyšším jedincem v parku a populární atrakcí je 83,8metrový General Sherman, v obvodu dosahuje úctyhodných 31,3 metrů.

    Další přírodní zajímavostí parku je Tunnel Log, 84 metrů dlouhý a přes 6 metrů široký sekvojovec, který při bouři v roce 1937 spadl přes silnici. Místo aby správci parku kmen odstranili, vyřezali do něj díru, a vznikl tak unikátní tunel.

    K přenocování doporučuji urazit dalších 125 km a ulehnout v motelu v kalifornském Fresnu.

    Zbude-li vám pár hodin času, zajeďte se z NP Sequoia podívat ještě do severněji položeného parku Kings Canyon.

  13. Yosemitský národní park | © Unsplash / Pixabay.com

    Yosemitský národní park

    Po snídani jeďte severně do Yosemitského národního parku. Cesta zabere lehce nad dvě hodiny.

    V NP Yosemite zaparkujte auto, nazujte pevnou obuv a vyšlápněte směrem k Tunnel View. To je místo s parádním výhledem na celý park včetně skály El Capitan, vodopádů Bridalveil Fall a žulového dómu Half Dome.

    Jestliže vás túra neunaví, můžete postoupit na vyšší level a vydat se k horním, nebo dolním vodopádům. Cesta k níže položeným má jen 1,6 km a zdoláte ji za 30 minut. Horní vodopády dělí převýšení 823 metrů, vzdálenost 12 km překonáte za 6-8 hodin.

    Navečer skočte do auta a vydejte se na východ směrem k San Franciscu. K noclehu si vyberte jeden z motelů ve městě Turlock nebo Merced.

  14. Tramvaj v San Franciscu | © Petr Novák

    San Francisco: Lombard Street a projížďka tramvají

    Pakliže jste předchozí den skutečně dojeli až do Turlocku, můžete se prospat. Od San Francisca vás dělí 170 km, které svižnou jízdou zdoláte za necelé dvě hodiny.

    V San Franciscu si nejprve projeďte Lombard Street. Ulice byla natolik strmá, že na ni museli vybudovat několik serpentin, aby se dala bezpečně projet. Z běžné ulice se tak neplánovaně stala atrakce.

    Po projetí se ubytujte a auto zaparkujte. Hotely v San Franciscu jsou drahé, doporučuji dát přednost pronájmu pokoje, nebo celého bytu přes Airbnb. Tato služba zde před lety vznikla, hledání noclehu bude hračka.

    Navečer se vypravte autobusem do města a nasedněte do historické tramvaje, jež se prohání ulicemi San Francisca již od roku 1873. Naskočte na ni na křižovatce ulic Hyde Street a Beach Street. Nachází se zde unikátní točna, kde se tramvaje dodnes ručně otáčejí.

    Jízda tramvají bude teprve zážitek, pokud se svete v otevřené zadní části, nebo zavěšeni na straně. Stačí poprosit průvodčího.

  15. Alcatraz | © Petr Novák

    San Francisco: Golden Gate Bridge, Alcatraz

    Ráno se můžete prospat.

    V itineráři pro tento den se sice skrývá Golden Gate Bridge, ale ten je vhodné navštívit až po obědě, kdy opadne mlha. Ta je pro San Francisco zcela typická, mlha město zahalí v průměru 105 dní do roka.

    Po prohlídce mostu Golden Gate Bridge, který je jen tak mimochodem druhým nejoblíbenějším místem sebevrahů na světě, se vypravte na prohlídku legendární věznice Alcatraz.

    Důležitá rada: Vstupenky do Alcatrazu rezervujte s velkým předstihem, bývají velmi rychle vyprodané. A vynechat návštěvu Alcatrazu by byla velká škoda.

    Zbývající čas v tento den můžete vyplnit prohlídkou mola Pier 39 a procházkou po strmých ulicích San Francisca. Třeba narazíte na šikmý domeček, jehož fotografie čas od času koluje po Facebooku.

  16. Pacific Coast Highway | © tomwhite12 / Pixabay.com

    Monterey, Pebble Beach a Big Sur

    Pacific Coast Highway je nejkrásnější dálnice na světě. Spojuje San Francisco s Los Angeles podél pobřeží Tichého oceánu. Zde víc než kde jinde platí známé rčení, že cesta je cíl.

    Ze San Francisca vyjeďte brzy ráno, program na tento den je bohatý. První zastávkou je obří akvárium ve městě Monterey. Dospělý za vstup zaplatí $49.95 (1 183 Kč), odměnou mu budiž průzkum podmořského světa plného chobotnic, olihní, žraloků, vyder, ryb a dalších breberek.

    O pouhých 10 km dál se nachází Pebble Beach. Ručníky ani opalovací krém nepotřebujete, tato pláž je o útesech, zelených lánech a dramatických výhledech na oceán.

    Jestli čas dovolí, projeďte se po vyhlídkové silnici 17-Mile Drive. Okruh vede kolem honosných sídel a golfových hřišť, nejznámějším bodem je Lone Cypress. Osamělý strom roste již 250 let na skále omývané Pacifikem.

    Šestnáctý den roadtripu napříč Amerikou je v plánu ještě prohlídka městečka Big Sur, kde kdysi žil a tvořil slavný spisovatel Jack Kerouack. Za příznivého počasí se zde pohybují zástupy surfařů, prý tu jsou ty nejlepší, nejvyšší a nejdivočejší vlny na světě. V Big Sur je řada restaurací, kde se můžete zastavit na pozdní oběd.

    Ještě než dorazíte do Big Sur, přejedete po mostu Bixby Bridge z roku 1933. Díky nádherným kopcům na jedné straně a oceánu na druhé se stal jedním z nejfotografovanějších mostů na světě.

    Krása střídá nádheru také u vodopádů McWay Falls, stačí sjet z dálnice asi 46 km a hodinu jízdy za Big Sur. K noclehu si vyberte jeden z motelů u dálnice poblíž San Simeon.

  17. Hearst Castle | © sarangib / Pixabay.com

    Hearst Castle, Pismo Beach a Santa Barbara

    Na kopci poblíž San Simeon leží národní historická památka Hearst Castle. Moderní a luxusní sídlo bylo v roce 1919 postaveno pro magnáta Williama Randolph Hearsta, podle kterého byl natočen film Občan Kane.

    Architektonicky zajímavá stavba je přístupná návštěvníkům denně od 9:00 hodin. Dospělí za prohlídku platí $30 (711 Kč), děti do 12 let platí $15 (355 Kč). Hearstův hrad dnes slouží jako muzeum, zájemci si mohou zvolit z několika tras s výkladem zaměřeným zejména na bohatě zdobené a vybavené místnosti vily. Z terasy je krásný výhled na pobřeží.

    Po exkurzi do vily sedněte do auta a vydejte se jižně po Pacific Coast Highway. Asi po hodině jízdy přijedete do Pismo Beach, ospalého pobřežního městečka s ani ne osmi tisíci obyvateli. Odpočinout si můžete na písčité pláži s dřevěným molem, odkud je nádherný výhled na západ slunce.

    Anebo se můžete vykašlat na veškerou romantiku a během dvou hodin dojet do stotisícové Santa Barbary. Univerzitní město se také pyšní plážemi s bílým pískem, dobrodružné povahy si mohou zaplatit lekci paraglidingu, zdolat vlny na surfu, nebo se jen tak projet na kajaku.

    Navečer překonejte posledních 163 km a ke spánku ulehněte v Los Angeles. Nespoléhejte se jen na nabídku hotelů a motelů, ubytování hledejte také přes Airbnb. Pronajmout si můžete třeba dům přímo na pláži, paradoxně můžete očekávat nižší cenu než v případě hotelu.

  18. Universal Studius Hollywood | © Petr Novák

    Universal Studios Hollywood

    Universal Studios Hollywood jsou opravdická filmová studia a zároveň zábavní park. Dost možná nejlepší v okolí Los Angeles.

    Vstupenka pro dospělého stojí $109 (2 583 Kč) a dětská není o moc levnější, přesto se vyplatí nešetřit.

    Na vlastní oči si prohlédnete původní rekvizity z filmových sérií Návrat do budoucnosti nebo Rychle a zběsile. Navštívíte ulici, kde bydlely hrdinky seriálu Zoufalé manželky a pokud budete mít štěstí, budete svědky natáčení jednoho z chystaných hollywoodských bijáků.

    Atrakcí je v parku tolik, že budete mít problém navštívit je všechny. My dorazili ještě před otevřením a nejprve šli na nejpopulárnější atrakce (kde se záhy tvořily hodinové fronty)… a přesto měli problém stihnout vše. Rada nad zlato zní: Přijeďte časně ráno.

    Naprostou povinností je Studio Tour, prohlídka celého areálu s výkladem v malém vláčku. Nadprůměrné jsou také atrakce The Simpsons Ride, Revenge of the Mummy, Jurrasic Park, WaterWorld a Universal’s Animal Actors. Cvičitelka zvířat z hollywoodských filmů vám dokáže, že i prasátka, kuřátka a ptáčci se mohou naučit neuvěřitelné věci.

    Po zavření bran parku nespěchejte do postele, ale ještě se projděte po nedaleké Universal CityWalk. Promenádu často zaplní kouzelníci, hudebníci a další baviči, provětrat peněženku můžete v desítkách obchodů a restaurací.

  19. Griffith Observatory a Los Angeles | © Petr Novák

    Los Angeles: Hollywood a Griffith Observatory

    Žádná návštěva Los Angeles by nebyla kompletní bez prohlídky slavné cedule, jež téměř 100 let ční na kopcích v Hollywood Hills. Přístup přímo k ní je zakázán, perfektně vidět je z několika míst v okolí. Ta jsou dostupná autem, sportovní povahy se můžou vydat na příjemnou procházku.

    Spojit ji lze s prohlídkou Griffithovy observatoře, vstup je zdarma. Otevřeno má od poledne, o víkendu od 10:00, zavírá se vždy ve 22:00. Pozor, v pondělí je Griffith Observatory uzavřena. Zatímco uvnitř se můžete kochat pohledem na hvězdy a planety, na terase je pro změnu nádherný výhled na Los Angeles.

    V odpoledních hodinách seběhněte z kopců na hlavní ulici Hollywood Boulevard a sklopte zrak na chodník. Pokrývá ho více než 2 500 hvězd nejznámějších herců, zpěváků, režisérů a dalších umělců z Hollywoodu. Bude-li štěstí stát na vaší straně, můžete být svědky odhalování nové hvězdy.

    Sportovní fanoušci nechť zkontrolují rozpisy zápasů NHL, NBA, MLB, MLS a NFL. Ve večerních hodinách můžou hrát hokejoví Kings, basketbaloví Lakers a Clippers, baseballoví Dodgers nebo fotbaloví Rams a LA Gallaxy. První kopou do šišatého mičudy, druzí hrají nám bližší kopanou.

    Vstupenky v oficiální distribuci stojí pytel peněz, doporučuji využít levnější přeprodej od fanoušků.

  20. Venice Beach | © Petr Novák

    Los Angeles: Santa Monica a Venice Beach

    Předposlední den roadtripu po USA berte jako rezervní. Při takto dlouhých cestách se téměř vždy stává, že program nabere skluz a nestihnete vše, co jste si naplánovali. Proto do itineráře nezařazujte nic, na co se těšíte již od základní školy.

    Pláže v Santa Monice a ve Venice Beach patří mezi nejkrásnější místa v celém Los Angeles. Promenádu lemují palmy a sympatické obchůdky plné originálních triček, více či ještě více výstřední buskeři a ordinace s lékařskou marihuanou.

    Strávit tu můžete bez problémů celý den.

    Zacvičte si na proslulé Muscle Beach, posilovně pod otevřeným nebem, kde v šedesátých letech začínali Arnold Schwarzenegger i Danny Trejo.

    Nasajte atmosféru maličkého lunaparku Pacific Park na Santa Monica Pier a svezte se na horské dráze West Coaster. Jediná její souprava vozíků to sice vytáhne jen na prozívaných 56 km/h, ale sympatická obsluha vám daruje jízdu zdarma. Stačí se usmát.

    A bedlivě sledovat okolí. Třeba zahlédnete Bubba Gump Shrimp Company Restaurant. Nachází se na témže mole spolu s lavičkou, na kterou před lety usedl Forrest Gump ve stejnojmenném filmu.

  21. Letiště v Los Angeles | © Petr Novák

    Odlet domů

    Poslední den zabalte kufry, vraťte auto a vydejte se na letiště.

    Originální fotku na rozloučenou pořídíte poblíž letiště na západním okraji West Century Blvd. Na ostrůvku uprostřed rušné silnice stojí obří betonová písmena LAX. Touto zkratkou se označuje právě losangelské letiště.

    Na tom samém místě má pobočku restaurace Subway, kde se můžete zastavit na poslední jídlo před odletem.

Diskuze k článku (427)

@Kuba: Aha tak na YouTube jsem až našel o čem přesně je řeč. To bude v poho, na jednom videu je tam i Challenger :)

Odpovědět

Jaké očekávat počasí na takové cestě v dubnu? Bude někde v horách i zima nebo už se to dá?

Odpovědět

@Roman: Ahoj, jak jde. Třeba v Yosemite může být kolem 10-12 °C, v národním parku Sequoia je teď v noci kolem -8 °C. Pokud chcete navštívit tato místa, počkal bych ještě pár týdnů.

Odpovědět

@Petr Novák: Bylo asi teda nadprůměrné… Sequoia sice ještě sníh a 8°C což bylo v poho i tak, ale Yosemite i přes 20°C na slunku bylo parádně, jen třeba na Half Dome jsme nemohli ještě :/ A po cestě do Death Valley déšť a 3°C, za necelou hodinu zas 25°C :D

Odpovědět

Prodám Annual pass platný do konce 5/2023 s volným políčkem na podpis za 900 Kč, koupeno za $80 (1895 Kč). Možnost předání v Praze. Kontakt frantaspisak@seznam.cz.

Odpovědět

Zdravím,

prodám America the Beautiful Annual Pass, platný do června 2023, jedno políčko na podpis volné. Cena Kč 1.000,–. Možnost osobního předání v Brně, Hodoníně, Kyjově a okolí, případně i zaslání poštou.

V případě zájmu pište na email natka.kolajova@seznam.cz.

Odpovědět

Zdravím, sháním America the Beautiful Annual Pass platný alespoň do konce srpna 2023, pokud máte někdo na prodej, napište mi prosím na email včetně ceny.

Email: barbora@sramkovi.cz

Předem díky za nabídky

Odpovědět

Ahoj,
nabízí prosím někdo Annual pass s platností nejméně do konce července 2023? V případě nabídky, prosím o kontaktování na email: natalie.van@seznam.cz

Moc děkuji

Odpovědět

Ahoj,

velice děkuji za tenhle skvělej zdroj informací! Tento rok nás čeká roadtrip po USA a víceméně jsem veškeré informace/inspiraci čerpal právě zde. Opravdu veliký dík za podrobný a přehledný manuál pro plánování naší cesty!

Honza

Odpovědět

@Jan:
Hlavně vybrat dobré auto, odpovídající počtu účastníků. Posledně s bráchou byl pro nás dva sedan tak Nissan Altima akorát. Teď zrovna jedeme třítýdenní trip ve čtyřech a máme 12timístný Chevy Experess a je to tak akorát. Každý en si vše nebalíš do kufru, aby se to vešlo, v aute tak trochu i bydlíš.

Odpovědět

Ahoj, právě jsme zpět z  USA a nabízíme roční pass pro vstup do národních parků platný do června 2024 za tedy 50 USD (nebo 1100 Kč) a k tomu dvě SIM karty AT&T pro použití v USA zdarma (mělo by být možné dokoupit data dle potřeby). Předání nejlépe Ostrava, F-M, Beskydy, ale domluva možná i jinde. V případě zájmu pište prosím na Sylvie.schneeweiss@gmail.com

Odpovědět

Dobrý den, plánujeme letět letos na podzim na Západní pobřeží (26.10. – 16.11.2023) a chtěl bych se Vás zeptat, zda je to vůbec optimální v těchto datech tam letět (teploty) a zda se dá za 21 dní v jednom řidiči odřídit cca 5000 km. Níže zasílám možný harmonogram cesty. Dá se to poskládat nějak jinak, případně něco doplnit nebo vynechat? San Diego je asi už úplný nesmysl co? Předem děkuji za odpověď. :)

26.10.2023 – přílet do LA kolem poledne, půjčení auta a vyrazit směr Hollywood Boulevard – Lake Hollywood Park – Griffith Observatory – Yucca Valley.
27.10.2023 – Yucca Valley – Joshua Tree – Laughlin (Bullhead City).
28.10.2023 – Laughlin – Kingnam – Peach Springs- Selingman – Williams.
29.10.2023 – Williams – Grand Canyon – Page.
30.10.2023 – Page – Horseshoe Bend – Antelope Canyon – Page.
31.10.2023 – Page – Monument Valley – Forrest Gump Point – Moab.
01.11.2023 – Moab – Arches – Canyonlands – Moab.
02.11.2023 – Moab – Capitol Reef – Beaver.
03.11.2023 – Beaver – Zion – St. George.
04.11.2023 – St. George – Las Vegas.
05.11.2023 – Las Vegas – Hoover Dam – Las Vegas.
06.11.2023 – Las Vegas (zkrátit Vegas jen na 2 dny a tento den ušetřit a rozložit do něj přejezd do Bakersfieldu??).
07.11.2023 – Las Vegas – Death Valley – Badwater Basin – Dante´s View – Bakersfield.
08.11.2023 – Bakersfield – Sequoia – Fresno.
09.11.2023 – Fresno – Yosemite – Turlock.
10.11.2023 – Fresno – San Francisco (Lombard Street, tramvaj).
11.11.2023 – San Francisco (Golden Gate Bridge, Alcatraz, Pier 39.
12.11.2023 – San Francisco – Monterey – Pebble Beach – 17-Mile Drive – Bixby Bridge – Big Sur – San Simeon.
13.11.2023 – San Simeon – Hearst Castle – Pismo Beach – Malibu – Los Angeles.
14.11.2023 – Universal Studios Hollywood – universal CityWalk.
15.11.2023 – Los Angeles – Santa Monica – Venice Beach – Muscle Beach – Santa Monica Pier – Bubba Gump Shrimp Company Restaurant – Los Angeles (případně vidět jestli se nestihlo po příletu nápis Hollywood, Griffith Observatory, nebo Hollywood Boulevard).
16.11.2023 – vrácení auta, cesta na letiště a odlet domů.

Odpovědět

@Štěpán:
5000 km se odridit v 1 za 3 tydny v pohode da. Jenom mit v zaloze alespon 1 ridice je dobry, pokud se neco cestou stane, nebudes se citit dobre nebo tak (aspon jako nouzovka). Ja jsem sam odridit neco pres 6000km za 3 tydny v Americe.
K itinerari:
26.10. prilet. Zvazil bych, jestli cokoli planovat na tento den. Prilet, imigracka, vyzvednuti auta nejaky cas zabere + unava. Cesta z letiste k Joshua tree je tak 2+ hodiny (s LA dopravou). Ja bych ten den vyuzil pouze na prejezd a nakup
28.10. je podle me zbytecne planovat pouze na tento prejezd. Co chcete videt po ceste? Da se to stihnout s tim 27.10. Joshua tree a pak prejezd az do Williams (se zastavkou v Kingman a Route 66)
2.11. bych pridal Moab – Capitol Reef – Bryce Canyon – prespani nekde pobliz (Tropic, Panguitch) a 3.11. vyrazit smer Zion. Bryce Canyon bych urcite pridal. Radsi bych osobne nezastavoval v Capitol Reef, pokud by to bylo casove napnute. Celkove by to podle me melo jit stihnout, pokud se rano vyrazis z Moabu brzo. Nebo popremyslet, jestli by nestalo za to uz vyrazit 1.11. Canyonlands timto smerem a prespat po ceste (napr. Green River, Hanksville). Navic prejezd pres Grand Staircase Escalante ma neco do sebe.
4.-6.11 Las Vegas. Zalezi co od toho cekas, za me je dobre mit tam odpocinek, asi bych nechal takhle. Pripadne ti to muze pomoct s vtesnanim Bryce Canyonu do itinerar. Cesta LV – Death Valey – Bakersfield je za den v pohode.
11.11. Snazil bych se odjet z SF vecer a ubytovat se po ceste do Monterey. V SF byva nejdrazsi ubytko a pokud tam nemate vecer/druhy den rano neco v planu, tak bych radeji vyrazil pryc.
12.+13.11. Pozor pri planovani, jestli bude Highway 1 prujezdna. Posledni roky tam byvaji casto sesuvy a muze byt uzavrena. Aktualne ukazuje Google v okoli Lucia uzaveru.
San Diego bys asi stihnul 14. nebo 15., ale pokud se rozhodnes tam jet, tak z LA je to na cely den (tam a zpet s tim, ze tam stravis nejaky cas). Dalo by se to spojit treba na zacatku a odjet ze SD do Joshua tree. Na druhou stranu bych to asi uplne na silu do itinerare netlacil.
Pocasi by melo byt OK, v Yosemitech a Sequoia (+Bryce canyon pokud pridate) muze byt chladneji a muze byt i snih, tak je dobre se na to pripravit.

Odpovědět

@Kuba: Ahoj, tak jsem to trochu poupravil dle tvé rady, ale prostě mám strach s tím denním nájezdem kolem 600 km 27.10. a 7.11.2023, proto jsem měl ten den 28.10. rozdělen od Joshua Tree do Williamsu jen na přejezd. Asi by se to dalo zvládnout na jeden zátah, ale jelikož mě nenapadá čím vyplnit teď volný den, tak bych ho možná rozdělil na ten přejezd aby to nebyly takové dálky. :) Nemám absolutní ponětí jak jsou v USA silnice, jestli jen rovinky a cesta rychle utíká nebo naopak jako u nás brzda, plyn… :) Každopádně nějaký návrh na rozdělení cesty 7.11. a 8.11.? Předem děkuji za rady a odpovědi. :) Samozřejmě bych rád měl záložního řidiče, ale zapomněl jsem v příspěvku napsat, že pojedeme jen sami dva s manželkou a ta má strach v USA řídit. :) Jak je to s druhým řidičem? Když jsem si procházel podmínky půjčoven tak někde si účtovali za každého dalšího řidiče cca 6000 Kč, ale u některé jsem zase nalezl, že rodinný příslušník (manželka) je povolen a neplatí se za něj. :)

26.10.2023 – přílet do LA kolem poledne, imigrační kontrola, půjčení auta a vyrazit směr ubytování do Yucca Valley. (220 km)
27.10.2023 – Yucca Valley – Joshua Tree – Kingman – Peach Springs – Seligman – Williams. (570 km)
28.10.2023 – ???? Rozdělení cesty z předchozího dne ???
29.10.2023 – Williams – Grand Canyon – Page. (308 km)
30.10.2023 – Page – Horseshoe Bend – Antelope Canyon – Page. (32 km)
31.10.2023 – Page – Monument Valley (Forrest Gump Point) – Moab. (432 km)
01.11.2023 – Moab – Arches – Canyonlands – Hanksville. (239 km)
02.11.2023 – Hanksville– Capitol Reef (pokud nebude čas, tak vynechat) – Escalante – Bryce Canyon – Panguitch. (293 km)
03.11.2023 – Panguitch – Zion – St. George. (195 km)
04.11.2023 – St. George – Las Vegas. (193 km)
05.11.2023 – Las Vegas – Hoover Dam – Las Vegas. (119 km)
06.11.2023 – Las Vegas – Death Valley (ubytovat se v okolí?) (240 km)
07.11.2023 – Death Valley – Badwater Basin – Dante´s View – Calico – Bakersfield. (597 km)
08.11.2023 – Bakersfield – Sequoia – Fresno. (276 km)
09.11.2023 – Fresno – Yosemite – Turlock. (266 km)
10.11.2023 – Turlock – San Francisco (Lombard Street, tramvaj). (167 km)
11.11.2023 – San Francisco (Golden Gate Bridge, Muir Beach Overlook, Alcatraz, Pier 39) – Santa Cruz – Monterey. (244 km)
12.11.2023 – Monterey – Pebble Beach – 17-Mile Drive – Bixby Bridge – Big Sur – San Simeon. (347 km)
13.11.2023 – San Simeon – Hearst Castle – Pismo Beach – Malibu – Los Angeles. (381 km)
14.11.2023 – Universal Studios Hollywood – Universal CityWalk. (32 km)
15.11.2023 – Los Angeles – Hollywood Boulevard – Lake Hollywood Park, Griffith Observatory – Santa Monica – Santa Monica Pier – Bubba Gump Shrimp Co. – Venice Beach – Muscle Beach – Los Angeles. (98 km)
16.11.2023 – Vrácení auta, cesta na letiště a odlet domů. (32 km)

Nájezd Cca 5 281 km

Odpovědět

@Štěpán: pokud jedete poprve a nevite jak a co, tak bych si nedaval tak ambiciozni plany. Podle me tenhle itinerar sami trosku stejne zkrouhnete, budete toho mit dost. Jinak na nekterych mistech uz bude treba snih, tak budete treba muset volit jine trasy viz Yosemite. Co se tyce druheho ridice je jeste varianta takova punkova ze na tajnaka za vas manzelka vezme rizeni treba par km na tech prejezdech nekterych mist neni takovy provoz a riziko bouracky, je minimalni, ale samozrejme je lepsi si zridit uz v pujcovne aby bylo v poradku a clovek se nestresoval. Ale nouzove se da….

Odpovědět

@Štěpán:
Kromě velkých měst je řízení pohoda. Většinou dlouhé, rovné a kvalitní cesty. Jezdí se podle rychlostních limitu. U tvého roadtripu bych od Joshua tree po Balersfield (s výjimkou las Vegas) neměl strach, ze by nějakou část cesty nezvládl méně zkušený řidič. Do hor (Sequoia, Yosemite) a měst je to trochu náročnější, ale rodiči jsou celkové mnohem ohleduplnejsi než v ČR.
Pokud se něco nezměnilo, tak při pujceni auta v Kalifornii jsou další řidiči zdarma, takže bych určitě přidal.
Na rozdíl od OP si myslím, ze v tomhle rozsahu to jde v pohodě dat (vlastní zkušenost)

Odpovědět

@Štěpán:
Na vyplnění volného dne 28.10. vidím tyhle varianty:
1) posunout následující dny o den dřív a nechat si čas navíc na bryce canyon (mohl bys nechat podle předešlého 2 noci v Moabu a 1 den nechat jen na přejezd přes Capitol reef).
2) zajet na otocku do Petrified forrest (zhruba 2h cesty tam) + případně meteor crater
3) zajet na otocku do Sedony (1,5h tam)

Přejezd 7.+8.11. Bych porad dal radši v jednom dnu – zvládnout to jde (my jsme takhle jeli) a radši bych o to natáhl buď Vegas nebo Sequoia + Kings canyon. Přece jen, tím dearh valley jen projedes, tam to není na nějaké extra túry.

Odpovědět

@Štěpán:
Ještě mě napadlo k mě variantě 1) bych asi o den posunul a nechal cely den na arches, druhy den dopoledne canyonlands a přejezd přes Capitol reef do Tropic a třetí den Bryce canyon.

Z Vegas bych ještě uvažoval o návštěvě Valley of Fire (třeba misto toho 2denniho přejezdu do Bakersfield)

Odpovědět

@Štěpán:
Ještě mě napadlo k mě variantě @Kuba: 1) bych asi o den posunul a nechal cely den na arches, druhy den dopoledne canyonlands a přejezd přes Capitol reef do Tropic a třetí den Bryce canyon.

Z Vegas bych ještě uvažoval o návštěvě Valley of Fire (třeba misto toho 2denniho přejezdu do Bakersfield)

Odpovědět

@Kuba: Tak jsem to tedy jakž takž přeházel, spíš teď laboruji nad tím SF. Jestli do toho 10.11. nezahrnout i ten Alcatraz a prohlídku Pier 39. Jelikož když tam budeme spát jen 1 noc a nechat tyto prohlídky na druhý den, tak by to bylo asi špatné s hledáním parkování a nechat někde auto s kuframa bez dohledu no nevim nevim. :D Jinak co jsem tak četl, tak se nedoporučuje ubytovávat se na západ od Union Square? Jak je to s poplatkem za vjezd na Golden Gate Bridge? Někde jsem četl, že se platí jen při vjezdu směrem do města, takže bych musel platit kdybych se tedy vracel z Muir Beach a pak pokračoval směrem do Santa Cruz? Co se týče řízení, tak z toho strach nemám, mám už něco naježděno, jen mi jde o ty úseky přes 400 a 500km no. :D Tam budu muset asi vyrážet fakt brzy ráno skrz počasí a brzkou tmu.

26.10.2023 – přílet do LA kolem poledne, imigrační kontrola, půjčení auta a vyrazit směr ubytování do Yucca Valley. (220 km)
27.10.2023 – Yucca Valley – Joshua Tree – Kingman – Peach Springs – Seligman – Williams. (570 km)
28.10.2023 – Williams – Grand Canyon – Page. (308 km)
29.10.2023 – Page – Horseshoe Bend – Antelope Canyon – Page. (32 km)
30.10.2023 – Page – Monument Valley (Forrest Gump Point) – Moab. (432 km)
31.10.2023 – Moab – Arches – Moab. (17 km)
01.11.2023 – Moab – Canyonlands – Capitol Reef – Escalante – Tropic. (478 km)
02.11.2023 – Tropic – Bryce Canyon – Panguitch. (54 km)
03.11.2023 – Panguitch – Zion – St. George. (195 km)
04.11.2023 – St. George – Valley of Fire – Las Vegas. (234 km)
05.11.2023 – Las Vegas – Hoover Dam – Las Vegas. (120 km)
06.11.2023 – Las Vegas – Death Valley (ubytovat se v okolí). (240 km)
07.11.2023 – Death Valley – Badwater Basin – Dante´s View – Calico – Bakersfield. (597 km)
08.11.2023 – Bakersfield – Sequoia – Kings Canyon – Fresno. (313 km)
09.11.2023 – Fresno – Yosemite – Turlock. (266 km)
10.11.2023 – Turlock – San Francisco (Lombard Street, tramvaj). (167 km)
11.11.2023 – San Francisco (Golden Gate Bridge, Muir Beach Overlook, Alcatraz, Pier 39) – Santa Cruz – Monterey. (244 km)
12.11.2023 – Monterey – Pebble Beach – 17-Mile Drive – Bixby Bridge – Big Sur – San Simeon. (347 km)
13.11.2023 – San Simeon – Hearst Castle – Pismo Beach – Malibu – Los Angeles. (381 km)
14.11.2023 – Universal Studios Hollywood – Universal CityWalk. (32 km)
15.11.2023 – Los Angeles – Hollywood Boulevard – Lake Hollywood Park, Griffith Observatory – Santa Monica – Santa Monica Pier – Bubba Gump Shrimp Co. – Venice Beach – Muscle Beach – Los Angeles. (98 km)
16.11.2023 – Vrácení auta, cesta na letiště a odlet domů. (32 km)

Odpovědět

UPDATE 07/2023 – Antylope Canyon není veřejně přístupný, vstup pouze s průvodcem – dělá to několik společností. Cena 70+ USD za osobu a hodinovou prohlídku (pěšky). Ve 4 lidech s rodinou nesmysl… lidí je tam ale docela dost, protože u pokladny je uvedeno, že “native american”, který předloží svoje ID platí jen 5 USD… no comment. Monument valey naopak úplně v pohodě, vstup na osobu 8 USD. Sice u vjezdu svítí nápis “NO CARS TO SCENIC DRIVE” – tím je ale myšleno obyčejná osobní auta. SUV je v pohodě, ale i lidi co měli bězná malá auta tam jeli. U vjezdu na Scenic drive to už nikdo nekontroluje.

Odpovědět

@Štěpán:
U toho SF – Alcatraz samotný ti zabere relativně hodně času – čekání na trajekt, cesta tam, prohlídka a cesta zpátky jsou minimálně 3 hodiny. Parkování bych se nebál, mas tam parkovací domy, kde denní parking stával kolem 35 usd (rok 2021). Je to docela drahy, na druhou stranu jiných možnosti nic není a mne to přišlo i bezpečně.
Ubytování nevím, my byli v motel6 a všechno v pohodě.

Odpovědět

@Kuba: Super, děkuji za info. Jen se ještě zeptám jak jste to řešili s platbou mýtného? Vím, že se platí na GGB, ale myslet na to kde se ještě cestou bude platit, je asi nadlidský úkol. Dá se to nějak obejít? Někde jsem četl o zadání SPZ do systému a provázat to s kartou, že se to bude rovnou strhávat. Funguje to pro celé USA, nebo to budu muset řešit pro každý stát sólo? A ještě jeden dotaz mimo. Máme možnost u manželky v práci získat příspěvek na cestu, ale podmínkou je vystavení faktury (fakturujeme Vám za letenky pro Vaši zaměstnankyni XY na rekreaci…. něco v tomto smyslu aby tam bylo uvedeno), dá se toto nějak zajistit u letecké společnosti? Předpokládám, že poletíme s AF,BA nebo KLM, asi nějaká česká infolinka funguje, ale je reálné toto zajistit? :D Děkuji moc. :)

Odpovědět

@Štěpán:
Na tomhle roadtripu jinde než na mostech do SF mýto platit nebudeš. Na výjezdu se neplatí. Zbytek cest (s výjimkou fast lanes, do kterých najíždět nemusíš) je zdarma. Ohledně mostu do SF, ja mám relativně starou zkušenost (3 roky), tak nevím jestli ještě platí, ale GGB se dal zaplatit on-line, oakland bay se dalo v hotovosti – zdrželo nás to asi na 10-15 minut kvůli frontě. Myslím, ze i tenkrát to šlo uz i on-line.
K otázce benefitů netuším. Mám dojem, ze při nákupu letenek přes student agency to jde, ale vlastní zkušenost nemám. Třeba pořadí někdo jiný nebo zkus hledat na jiných webech.

Odpovědět

@Petr:
Do Antelope canyon se muselo s průvodcem vždycky, to není žádná novinka. V sezóně navíc bylo potřeba lístky rezervovat dostatečně dopředu, protože mohli být jinak vyprodané.

Odpovědět

@Štěpán:
Ještě být tebou, tak zvazim, jestli do SF nepřijet ze severu (přes Richmond Bridge). To bys ten první den mohl dat GGB, Muir beach, zvazil bych Point Bonita lighthouse) a do SF bys přijel ze severu. V tomhle případě bys platil mýto na Richmond Bridge a GGB. Pak můžeš v SF na Lombard Street. Alcatraz, tramvaj druhy den a budeš mít in trochu čas projít SF a odpoledne vyrazit.

Odpovědět

@Petr: Letis do US 10+ hodin, potom autom cestujes kopec dni k Antelope canyon, tak je prave blbost tam neist z celou rodinou, aj ked to stoji 70USD osoba. Ja ked som tam bol, bol som oba, aj upper aj lower. S celou rodinou.

Odpovědět

@Kuba: Taky jsem se nad tím přemýšlel a bude to lepší. Ten přesun z Turlock do SF není tak dlouhej a co tam dělat ten první den v SF krom Lombard Street a Cable car. Takže tam přidám Muir Beach a GGB a druhý den jen na Alcatraz, Pier 39 a něco málo z města a pak směr LA . :) Ať druhý den nemusím zase na sever přes most. Je to logičtější :)

Odpovědět

@Štěpán:
Podívej se ještě na Point Bonita lighthouse. To bych osobně navštívil radsi než muira beach. Navíc je to kousek od GGB a není to taková zajizdka.

Odpovědět

@Kuba: to, že to není novinka, tak není na těhle stránkách nikde napsáno, proto jsem to psal

Odpovědět

@Robo: ano, letí se sem dlouho, ale parků jsme viděli celou řadu a z principu se mi nechce indiánům platit 70+ USD za vstup na hodinu a osobu. A není to o penězích, ale když američan platí 5 USD, tak s tím mám problém, ale slováci to mají asi jinak…

Odpovědět

@Kuba: Ahoj, díky za odpověď. Asi nemá smysl moc zajíždět na obě lokace (Muir a Bonita), takže zvolíme Bonitu. Nicméně k mým dalším dotazům. :D

Nakonec jsme se rozhodli, že náš trip necháme až na příští rok. Volíme mezi přelomem březen/duben (Velikonoce) a duben/květen (1. a 8. květen státní svátek), takže o to méně dovolené v práci. :D Taky jsme to zvolili z důvodu počasí (bude tepleji??) a možné viditelnosti při cestách (nebude tak brzy zapadat Slunce a letos tam končí střídání časů?).

Jen se chci zeptat, zda tyto termíny jsou OK a také ještě o kolik dnů cca protáhnout dovolenou, pokud bychom chtěli navštívit i San Diego (Zoo, Midway a SeaWorld) 1-2 dny? A nevyplatí se tam rovnou přiletět a odletět pak třeba z LA? Je možné se dostat na hranice s Mexikem (jen se podívat odněkud z bezpečné vzdálenosti). :D

Předem děkuji a omlouvám se za tolik dotazů -_-.

Odpovědět

@Štěpán:
Nejsem schopny odpovedet na vsechny dotazy, ale aspon nektere:
1) termin bych asi radsi volil prelom dubna/kvetna nez drivejsi. Ale pozor, posledni roky je v USA hodne snehu a v horskych oblastech taje az na konci kvetna nebo v cervnu. Napriklad Tioga pass v Yosemitech byla poslednich par let prujezdna az v cervnu (ty ji v itinerari nemas, to jenom na dokresleni – https://www.nps.gov/yose/planyourvisit/seasonal.htm. Tohle muze byt problem hlavne v Zionu (nektere traily budou zavrene, do Narrrows se urcite nedostanes driv nez v cervnu), v Yosemitecha a Sequoia.
Tepleji nez rijen/listopad asi obecne bude, no hodne zalezi na aktualni zime a podminkach na konkretnim miste.
2) Mne na SF stacil 1 cely den (otocka z LA) a stihli jsme Sea World, Midway a trochu mesto, do zoo jsme se vubec nechystali). Priste bych asi volil alespon pres noc, tohle bylo hodne ve spechu, ale slo to. Pokud tedy nechces vypustit nic jineho, doporucil bych 1-2 dny navic.
3) Pokud chces SF pridat v ramci tveho itineriare, asi bych volil treba prilet do SF a odtud smer Joshua tree a konec v LA a odtud odlet. Nebo otocit smer a zacit v LA a skoncit tady
4) ke hranicim s Mexikem se dostanes – napriklad Las Americas Premium Outlets lezi tesne u hranic. Ja tam byl a chapu, ze to trochu laka. Zajimave to ale nicim neni, tech par minut zajizdky bych stravil radsi jinak. https://1url.cz/0ue28

Odpovědět

@Petr: Pokial sa dobre pamatam, tak iba miestny indiani platia 5USD. Zvysni vsetci vcitane americanov platia tu vysoku sadzbu. Ale mozem sa mylit

Odpovědět

Ahoj,
v září plánujeme road trip LA – Grand Canon – LAs Vegas – Sequoia – Yosemity – SF – LA …za 16 dnů. Myslíte, že se to dá zvládnout? Kolik myslíte, že zabere přejezd SF – LA podél oceánu? A co Údolí smrti v odpoledních hodinách v září?
Děkuji za jakékoliv další tipy.
T.

Odpovědět

@Tereza: Za 16 dni se tohle stihnout dá.
SF – LA das po highway 1 za 1-2 dny. Ale pozor, aktuálně Google ukazuje, ze je neprůjezdná v některých místech. Radši měj připraveny alternativní plán.
Death valley – pokud plánuješ jenom americkou turistiku (vysednout z auta a fotit, maximálně menší procházku), tak je to v pohode.
Ještě bych zkusil do tohohle road tripu vmestnat Joshua tree NP (cesta z LA do GC)

Odpovědět

Ahoj mam na predaj annual pass s platnostou do konca cervence 2024, jedno policko je uz vyplnene. Cena 800kc. Ostrava okolie, pripadne dobierka.
Email: tomas.marinak5@gmail.com

Odpovědět
L

Dobrý den,

měla bych zájem o 2 pasy, letíme přelom duben květen 2024, kdyby někdo měl a chtěl se jich zbavit tak kontakt na mne pokorna0lucie@hotmail.com. Díky

Odpovědět

Dobrý den,

jedeme v půlce června na 3 týdny okruh po Západě. Kdyby měl někdo na prodej Annual pass, nechť se mi ozve. Případně kdyby někdo plánoval být ve stejném termínu a chtěl by částečně něco vymyslet, může se ozvat.

Díky

Odpovědět

Dobrý den.
V červenci 2024 jedeme okruh po Západě. Předběžně plánujeme cestu po PHV z Monterey do San Simeon.
Teď v lednu je na Googlu zhruba v polovině uzavřená silnice CA1 . Prosím o informaci , zda máte zkušenost jestli to bude v červenci průjezdné a kde se mohu dovědět aktuální informace o době uzavírky.
Předem díky , Lenka

Odpovědět

Ahoj,
Mate někdo zkušenost s přidáním Canyon se Chelly do tohoto/podobného road tripu?
Napadá mě to tam napasovat třeba GC South Řím – Flagstaff – Meteor crater – Petrified forrest – Canyon de Chelly – Monument valley. Horseschoe bend/Antelope canyon bychom vynechali.
Projel jste někdo takhle nebo podobně?

Odpovědět

Tak, jak to píšete je to reálné. Doporučuji bud ze směru od Las Vegas jet 1.den LV klidně až po poledni – Hoover Dam – večer dojet do Williams. 2. Williams – Grand Canyon – zpět Flagstaff – Metor Crater /pozor, platí se a otevřeno jen do 17.00?/ – dojet spát do Winslow. 3. Winslow – Petrifield Forest – Canyon De Chelly – večer dojet spát do Cortez. 4. Cortez – Messa Verde – Moab, asi vyjde čas na Canyolands nebo část Arches. Jeli jsme to takto a v pohodě stíhali. Petr.For. i CDCH stojí za vidění. Ze směru od Page to samé, jen to ke GC trvá déle.

Odpovědět

@Jindřich:
Diky. Planujeme prijezd spis od Sedony (kde chceme prespat), takze me napada spis: 1. den Sedona – GC South Rim – Winslow (Meteor crater jenom pokud bude cas). 2. den Winslow – PF – Canyon de Chelly – ???. Do Cortez a Mesa Verde se mi nechce, tam jsme byli. Radsi bych to dal z CdCH na Monument Valley.
Myslis, ze Winslow – PF – CdCH – popojet na ubytovani je v pohode na 1 den. V PF jsme uz byli, takze to vidim spis zrychlenou navstevou, co jsme nestihli (nebo se nam hodne libilo) minule.

Odpovědět

Dobrý den,
vyrážíme v květnu 2024 do USA okolo Las Vegas a měla bych zájem o Annual Pass s touto platností.
Nemáte někdo k dispozici??
mlopourova@seznam.cz

Odpovědět

Hezký den všem.
Předem chci poděkovat autorovi těchto stránek za obrovskou pomoc při plánování našeho roadtripu po jihozápadě USA.
Při přejezdu z Joshua Tree směr Kingman po opuštění parku severní branou vřele doporučuji mít dostatek benzínu (kousíček se vrátit do Twentynine Palms) . Nejbližší benzinka je pak 150 km daleko (po cestě není žádný signál) a benzín tam stojí víc jak 6 dolarů za galon! O kousek dál (30km) v Parker, už je více benzínek a za normální cenu.
Jen pro doplnění Antelope Canyon (špatně se hledá vstup(y) je to špatně značené) a Monument Valley nejsou národní parky, takže se na ně nevztahuje Annual Pass ale musí se zaplatit (Antelope dolní je 76 na osobu a Monument 8). Z Monument Valley směr Moah jedete kolem Goosenecks State Park, tak je možnost se tam zastavit i mimo otvírací dobu. V podstatě je to viewpoint na dvojitou podkovu na řeku San Juan a zaplatíte 5 dolarů za auto.
Na zváženou je výměna Zionu za Bryce. Zion – hodně lidí, není kde zaparkovat (i ve všední den po 10 hodině, možná to bylo i tím, že jedno parkoviště bylo zavřené), začátkem června z vodopádů nezbylo nic a na víkend se musí člověk objednat. Bryce je naprosto jiný NP, než které jsou v itineráři roadtripu a je mnohem fotogeničtější než Zion. Taky v okolí městečka Kanab jsou zajímavé věci Peekaboo canyon, růžové duny (bohužel na nic z toho nebyl čas díky Zionu a trochu jsme toho litovali, že jsme to za něj nevyměnili).
NP Sequoia rozhodně nestihnete za jeden den (max. se jen vyfotit u Shermana, vyšlapnout Moro Rock a s vypětím všech sil a při znalostech parku ještě stihnout vodopád). Kings Canyon jsme bohužel nemohli navštívit, neboť cesta byla po loňských povodních zavřena, stejně jako kus Pacific Coast Highway.
Pro milovníky vína stojí za zastávku Napa a její okolí, kde je množství vinic a hlavně vinařství, které můžete navštívit a ochutnat místní vína. Dokonce tam můžete navštívit 9. nejlepší Castle na světě dle Tripadvisor (8. je Pražský hrad) :D
Za mě stojí za návštěvu po San Francisku ještě visitor center Applu, Googlu a Computer History Museum, které jsou jen kousek.
Hearst Castle bych asi i vynechal, ušetříte tím hlavně čas a nějaké peníze. Výhled asi jak pro koho (za mě nic moc), zahrada a dům pro hosty pěkné, ale zbytek směs všech možných i nemožných stylů a jinak naprostý kýč!!!! (pro nás Evropany)
V LA jsme místo Universal Studios Hollywood navštívili Warner Bros a pro ty, kteří mají rádi Přátele, Teorii velkého třesku, Betmena, Harry Pottera je to zážitek. Škoda, že tam nebylo víc věcí k Hře o trůny. No a pro ty, kteří mají rádi lodě a historii, tak je možnost navštívit Queen Mary.

Odpovědět

@Jiří: Ahoj Jirko, děkuji za skvělé tipy. Ať se Ti daří! :-)

Odpovědět

Dobrý den,
aktuálně jsme v USA a projíždíme národní parky a chystáme se za dva tydny i do San Franciska. Máme auto z půjčovny, ale nepriplaceli jsme v půjčovně za dálniční poplatky. V San Francisku pojedeme přes most Oakland Bay Bridge. Ten je placený a prý se nedá už platit nijak na místě.
Nevíte, prosím, jak se ten most platí? Půjčovna nám neporadila, jak to udělat.
Děkuji moc za radu.
Zuzka Mullerova

Odpovědět

@Zuzana: Ahoj Zuzko,

pokud vám autopůjčovna neporadila (takže nemá vlastní systém pro platby), můžete mýtné přes most zaplatit v automatu (mapa automatů). Je to možné v lhůtě 30 dní před průjezdem až 48 hodin po průjezdu mostu. Platba se spáruje přes poznávací značku auta, za tuto jednorázovou platbu se neplatí žádný extra poplatek.

Podrobnosti najdeš tady: https://511.org/driving/bridges/paying-tolls

Odpovědět

@Zuzana: Jestli se nepletu, tak mosty se platí pouze směrem do San Franciska, takže záleží odkud a kam pojedete. Taky jsme měli problém jak a kde zaplatit. Dokonce jsem taky použil onu mapu automatů (např. je tam uvedené místo Walt-Mart v Napě a tam nám bylo řečeno že to nejde, ať to zkusíme na mostě), ptal se i zřízence Golden Brigde, kterého jsem odchytl a ani ten nevěděl. Takže jsem to nakonec nechal na autopůjčovně (Avis). Na základě poznávací značky byl systémem poslán účet autopůjčovně a ta mě potom tento obnos a asi 7 dolarů navíc (celkem 15,70) strhla z kreditní karty.

Odpovědět

Začátkem srpna jsme se vrátili ze západu USA a naprostá bomba. Kdyby někdo měl nějaké dotazy, rád zodpovím. Pro inspiraci posílám první díl naší cesty. https://youtu.be/vkP5c6e7agI

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA