Road Trip po západě USA: Itinerář, mapa, tipy a zkušenosti

Národní parky, zábavní parky, ospalé pláže, rušná velkoměsta… západ Ameriky má všechno. Přináším vám podrobný itinerář pro nabitý 21denní roadtrip po USA. Tři týdny se zdají jako dlouhá doba, přesto se vám nebude chtít domů.

Road Trip po západě USA: Itinerář, mapa, tipy a zkušenosti | © pixabay.com

Jaké jsou náklady na road trip po USA?

Záleží, jaké si to uděláte.

Nejnižší možné náklady na 21denní roadtrip odhaduji na 37 000 Kč za osobu. Podmínkou je akční letenka v ceně do 10 000 Kč, sdílení nákladů mezi čtyřmi lidmi, nocování ve spacácích nebo na jedné posteli v levném motelu a rozvážné nakládání s každým dolarem.

Pohodlný výlet ve dvou, s ubytováním ve slušných motelech nebo hotelech za rozumnou cenu, stravováním ve fast-foodech typu Subway a dostatečným kapesným na suvenýry vyjde asi na 80 000 Kč na osobu.

 • Letenka
  Zpáteční letenku z Česka a okolních zemí na západní pobřeží USA pořídíte za 11-20 000 Kč. U spodní hranice jde vesměs o akční letenky s několika přestupy a termíny mimo hlavní sezónu.
  Pravděpodobnější je cena kolem 16 000 Kč za jednu osobu včetně poplatků.
  Vyhledat letenky do Los Angeles, San Francisca, Las Vegas
 • Půjčení auta
  Pronájem auta střední třídy na 3 týdny vyjde přibližně na 19 000 Kč včetně plného pojištění. Ušetřit lze výběrem levnějšího vozu z ekonomické třídy, ale to nedoporučuji. V autě strávíte dlouhé desítky hodin a o náklady se můžete podělit se spolucestujícími.
  Pro lepší představu si můžete zkusit spočítat orientační cenu pronájmu auta pro jednotlivé třídy vozů. Kalkulace je zdarma a bez zadávání e-mailu.
  Také si přečtěte rady týkající se řízení autapronájmu auta v USA.
 • Benzín
  Při průměrné spotřebě 10 litrů na 100 km a ceně benzínu 2.60 $ za galon počítejte s náklady 1,60 Kč/1 km.
 • Ubytování
  Pokoj pro 2-4 osoby v nejlevnějším motelu vyjde na 900-1 800 Kč za noc. Očekávejte jen základní vybavení a pomalý internet.
  Pokoj v levnějším hotelu na lasvegaském Stripu pořídíte od 1 650 Kč za noc. Mimo Strip se nemá cenu ubytovávat, rozdíl v ceně je zanedbatelný vzhledem k tomu, jaká otrava je dojíždět do centra. Pozor si dejte na rezortní a jiné poplatky, které si hotely v městě hříchu rády účtují.
  Levnější alternativou pro vícedenní pobyty v Los Angeles, Las Vegas nebo San Franciscu je Airbnb. Přečtěte si, co je Airbnb a pak se zaregistrujte. Získáte slevu 600 Kč na první cestu.
  Orientační ceny za ubytování zjistíte třeba na Booking.com.
 • Strava
  Při stravování ve fast-foodech počítejte minimálně s 10 $15 $ za den. To je spodní hranice, za kterou se dá najíst. Kvalitnější a zdravější jídlo vás vyjde přibližně na 20 $25 $ za den včetně vody.
 • Cestovní pojištění
  Cestujete-li pravidelně, zvažte sjednání levnějšího celoročního pojištění.
  Za jednorázové cestovní pojištění do USA zaplatíte od 2 000 Kč více v závislosti na zvolených připojištěních. Pozor si dejte na cestovní pojištění u platebních karet, která mohou mít nedostatečné limity plnění.
 • Vstupné do národních parků
  S výhodným pasem America the Beautiful můžete navštívit všechny národní parky USA bez dalších poplatků. Cena nového pasu je 80 $ (1 654,26 Kč), použitý pořídíte za polovinu. Pas platí 1 rok a vztahuje se na celou posádku auta, každý člen výpravy nemusí mít svůj vlastní.
 • ESTA
  Při turistické cestě do USA na méně než 90 dní není vízum potřeba, stačí na internetu vyplnit cestovní registraci ESTA.
  Za vyplnění formuláře se platí 4 $, v případě schválení se z karty strhne dalších 10 $. Jestliže jste v minulosti nepřesáhli povolenou dobu pobytu v USA a nebyli jste trestaní, na 99 % vám bude cesta do USA schválena.
 • Kapesné
  Záleží, jak moc se při otvírání peněženky budete ovládat. S méně než 5 000 Kč na vstupné, suvenýry a další výdaje nemá cenu do USA jezdit. Za rozumnou a pohodlnou považuji částku kolem 15 000 Kč na osobu.

10 zásadních rad pro dokonalý roadtrip po Americe

 1. Plánujte dopředu
  Cestovní itinerář si důkladně připravte dlouho před odletem. Rezervujte si potřebné vstupenky a nezapomeňte na záložní program třeba pro případ nevhodného počasí. Ze zkušeností vám mohu potvrdit, že improvizace na místě má většinou negativní dopad.
 2. Rozmyslete si, co chcete vidět
  Stačí pár minut hledání a najdete stovky různých itinerářů na roadtrip po Americe. Některé vám detailně představí výhradně západní pobřeží, jiné vás bleskově provedou top atrakcemi od Pacifiku po Atlantik.
  Ani jednoho z toho není špatně, jen si musíte uvědomit, po čem toužíte. Chcete vidět národní parky, nebo relaxovat na Venice Beach? Chcete cestovat v poklidu, nebo hodláte využít každý den na maximum?
 3. Roadtrip nemusíte nutně začínat v Los Angeles
  Doporučuji si porovnat ceny letenek do Los Angeles, Las Vegas a San Francisca. Stejně tak si porovnejte ceny pronájmů auta z těchto měst. Obě částky sečtěte a která bude nejnižší, tam leťte. Okruh dle toho pootočte.
 4. Po příletu do USA se hned vydejte na cestu
  Prohlídku města, do kterého přiletíte, si nechte až na konec. V případě jakýchkoliv komplikací budete mít časovou rezervu a nemusíte se stresovat, že nestihnete let domů.
 5. Smiřte se s tím, že nestihnete všechno
  Nepsaným pravidlem dlouhých výletů je, že si sice dopodrobna naplánujete každý jednotlivý den, ale itinerář po pár dnech nabere skluz a musí se škrtat.
  Předejděte dohadům a stanovte si priority, co chcete vidět za každou cenu a co jste ochotní oželet.
 6. Půjčte si velké a pohodlné auto
  Vozy ze třídy economy jsou nejlevnější, ale na dlouhé road tripy se nehodí. Uvědomte si, že v autě budete trávit přinejmenším tři hodiny denně. Větší a pohodlnější auto není rozmar, je to skoro nutnost.
  (Porovnat ceny pronájmu jednotlivých tříd si můžete na této stránce.)
 7. Dlouhé přejezdy si rozdělte na ráno a večer
  Osobně nemám rád nekonečné hodiny jízdy v autě, tím spíš v roli spolujezdce.
  Máte-li to podobně, dlouhé úseky si rozdělte napůl. Odpoledne si prohlédněte třeba Grand Canyon, navečer vyrazte směrem k Monument Valley. Až budete unavení, zastavte u prvního motelu a vyspěte se. Ráno zdolejte zbytek trasy.
 8. V řízení auta se střídejte
  Nespoléhejte se na jednoho řidiče, který odřídí všech 21 dní. Může ho přepadnout únava nebo nemoc a celá výprava bude stát. Pohodlnější je, když se mohou v řízení střídat alespoň dvě osoby.
 9. Kolik stojí benzín v USA?
  Cena benzínu v Kalifornii patří mezi nejvyšší v celých státech. Za galon benzínu se platí 2.60 $, oproti tomu v Las Vegas jen 2.30 $. Jeden galon je 3,7854 litru.
  Benzínky v USA fungují trochu jinak než v Česku. Před odletem si přečtěte návod, jak se tankuje v Americe.
 10. Nemáte 21 dní na roadtrip po USA?
  Itinerář v tomto článku počítá s 21 dny, nicméně stačí z něj vypustit některé časově náročnější zajížďky, a lze ho použít na 14denní cestu. Vynechat se dá třeba návštěva parků Canyonlands, Arches a Capitol Reef. Další čas získáte, když z Los Angeles zamíříte rovnou do národního parku Grand Canyon.

Mapa road tripu po USA

Itinerář cesty na 21denní road trip po západě USA

Los Angeles | © Petr Novák

Přílet do Los Angeles

V Los Angeles je o 9 hodin méně než v Česku. Ať přiletíte ráno, nebo večer, počítejte s tím, že budete mít jet leg. Budete unavení a nevyspalí, na první den si neplánujte nic velkého.

Jen vyzvedněte auto z půjčovny, přesuňte se do motelu a naberte síly na zítřek. Cestou se stavte ve Walmartu, Walgreens, 7-Eleven, CVS pharmacy nebo v jiné samoobsluze a kupte si pití na zítřek, ať neztrácíte čas. Druhý den bude nabitý.

Pokud přeci jen nemůžete usnout, projděte se po městě. Jen tak, bez připravené trasy.

Národní park Joshua Tree | © nightowl / Pixabay.com

Národní park Joshua Tree

Ráno vstaňte brzy a vyrazte směrem do národního parku Joshua Tree. Dvě stovky kilometrů zdoláte při minimální hustotě provozu za dvě a půl hodinky.

Pro vstup do parku využijte pas America the Beautiful.

Joshua Tree (česky juka krátkolistá) je svým tvarem nezaměnitelný strom, vyskytuje se téměř výhradně v Mohavské poušti. V parku jich rostou tisíce, doporučuji si zvolit jednu z pěších tras a vydat se třeba k přehradě Barker Dam.

Pokud bude čas hrát ve váš prospěch, vraťte se do nedalekého Palm Springs. Zastavte se na oběd a svezte se lanovkou, která nabízí skvělý výhled na okolí.

Architektonicky a historicky zajímavá je usedlost Sunnylands. Přezdívá se jí „Camp David západu“, v minulosti zde vedli jednání prezidenti Eisenhower, Ford nebo Reagan. Prohlídka interiérů s obrazy Picassa nebo Beardena je možná, vystupenky rezervujte s velkým předstihem.

V podvečer sedněte do auta a jeďte plnou parou směrem ke Grand Canyonu. V ideálním případě přenocujte ve městě Kingman v Arizoně.

Horseshoe Bend | © skeeze / Pixabay.com

Národní park Grand Canyon a Horseshoe Bend

V arizonském Kingmanu stojí muzeum dálnice Route 66. Po snídani se v něm zastavte a podívejte se na originální cedule, dobové fotografie a stylové vybavení motorestů. Dospělý za vstup zaplatí jen 4 $ (82,71 Kč).

Do národního parku Grand Canyon to z Kingmanu po dálnici jsou necelé tři hodiny. Nejprve zastavte v návštěvnickém centru a podívejte se na 20minutový dokument o kaňonu. K jednotlivým vyhlídkám se můžete dopravit bezplatnými shuttly, auto nechte zaparkované u centra.

Zajímavostí parku je historické nádraží a železniční depo z roku 1901. Leží poblíž infocentra a je bez obtíží přístupné návštěvníkům.

Po prohlídce Grand Canyonu nasedněte do auta a jeďte asi dvě hodiny k Horseshoe Bend. Jedno z nejznámějších míst USA připomíná obří caňon ve tvaru podkovy.

Skvělé bude, když k Horseshoe Bend přijedete ještě před západem slunce, to pořídíte nejlepší fotky. Do postele ulehněte v 8 km vzdáleném městečku Page.

Monument Valley | © HansenHimself / Pixabay.com

Antelope Canyon a Monument Valley

Vstaňte časně ráno a nenechte si ujít východ slunce nad Horseshoe Bend. (V kolik vychází?)

Zhruba jen 15 km od podkovy leží Antelope Canyon, barevný kaňon jako z učebnice Photoshopu. S tím rozdílem, že zdejší sytě oranžovo-růžové barvy jsou přírodní a bez příkras. Alespoň na chvíli se zde zastavte.

Až se pokocháte, sedněte do auta a vydejte se směrem k Monument Valley. Jestli je pro mne něco symbolem Ameriky, tak právě desítky kilometrů dlouhá dálnice bez jediné zatáčky s fantastickými skálami na pozadí.

V Monument Valley se nejprve zastavte v návštěvnickém centru, kde se dozvíte více o historii kmene Navajů, kteří oblast dodnes spravují. Jednotlivé útvary si nejlépe prohlédnete při projížďce po Scenic Drive. Tak se označuje 27 km dlouhá silnice se 14 zastaveními. Zdoláte ji přibližně za 3 hodiny.

Po prohlídce sedněte do auta a jeďte asi dvě a půl hodiny severně do městečka Moab v Utahu. Ve zdejším motelu strávíte rovnou dvě noci, odpočinete si od řízení a můžete si vyprat prádlo. Na večeři se stavte v jednom z motorestů podél silnice.

Národní park Arches | © Unsplash / Pixabay.com

Národní parky Arches a Canyonlands

Prvním bodem programu je návštěva národního parku Arches s nádhernými skalními oblouky a mosty. Do parku z města Moab dojedete autem během 10 minut, ke vstupu použijte pas America the Beautiful.

Ústřední atrakcí parku je 20 metrů vysoký pískovcový oblouk Delicate Arch, vídat ho můžete na některých poznávacích značkách státu Utah. Na prohlídku doporučuji vyrazit brzy ráno, vyhnete se davům turistů. A v létě si s sebou vezměte hodně vody, nejspíš bude pěkně horko.

Odpolední část itineráře tvoří návštěva národního parku Canyonlands, který je s trochou nadsázky jen přes silnici. Z Arches do něj dojedete za 30-35 minut, zajímavé je právě srovnání obou míst.

Canyonlands k Arches přidává hluboké kaňony. Severní část parku je bez větších obtíží přístupná autem, rozhodnete-li se zajet i na jih, chce to káru s pohonem 4×4. Nabrané kalorie z všudypřítomných fastfoodů spálíte, když se vydáte na jednu z turistických stezek v parku. Nejkratší má pouhých 800 metrů, nejdelší vydatných 34 km.

Na noc se vraťte do stejného motelu, ve kterém jste spali předešlý den.

Národní park Capitol Reef | © Steppinstars / Pixabay.com

Národní park Capitol Reef

Po snídani je nejprve nutné absolvovat dvouapůlhodinový přejezd z města Moab do národního parku Capitol Reef.

Prohlídku zahajte návštěvou informačního centra, poté si projeďte 13,2 km dlouhou vyhlídkovou silnici. Podél ní vás čeká 11 zastavení s vyhlídkami.

Alternativně se můžete vydat na výrazně delší, 95 km dlouhý okruh Cathedral Valley Drive s bohatší nabídkou skalních útvarů.

Západ slunce (v kolik hodin zapadá?) doporučuji strávit na místě zvaném Sunset Point. Dojdete tam pěšky za pár minut, trasa měří jen 600 metrů.

Na noc se přesuňte do jednoho z motelů v městě Beaver v Utahu. Z NP Capitol Reef to jsou přibližně dvě a půl hodiny jízdy autem.

Národní park Zion | © Lincoln Huseby / Pixabay.com

Národní park Zion

Ráno pokračujte jihovýchodně směrem k Las Vegas, další zastávka je v plánu zhruba po dvou hodinách jízdy.

Obujte pevné boty a vydejte se na trek v národním parku Zion, jehož název v hebrejštině označuje posvátné místo. Po parku se můžete dopravovat bezplatnými shuttly, z označených zastávek odjíždí co pár minut.

V Zionském národním parku narazíte na fotogenickou káskádu vodopádů poblíž skály Temple of Sinawava, 2 056 metrů vysokou skálu Great White Throne a 454 metrů vysokou formaci Angel’s Landing. Pokud rádi lezete po skalách, zkuste ji pokořit.

Pěších tras mají v NP Zion více než deset, nejkratší má pouhých 800 metrů, nejdelší West Rim Trail téměř 26 km v jednom směru. Prý jde o jednu z nejkrásnějších stezek amerických národních parků.

Po prohlídce sedněte do auta a jeďte další hodinu do města St. George. V něm mají své pobočky Motel 6, Super 8, Days Inn, Best Western, America’s Best Inn a další motely a hotely.

Las Vegas | © YS-Park / Pixabay.com

Las Vegas

Saint George od Las Vegas dělí jen 194 km, po dálnici I-15 je překonáte za přibližně dvě hodiny.

V Las Vegas se důrazně doporučuji ubytovat v centru dění na Stripu. To je dlouhá ulice lemovaná hotely a kasíny. Cenový rozdíl v motelech/hotelech na Stripu a mimo něj je zanedbatelný v porovnání s tím, jaká otrava je se několikrát denně přemísťovat do centra.

Auto zaparkujte v garáži hotelu a vydejte se prozkoumat město. Doporučuji si Strip rozdělit na dvě poloviny a první den se vydat třeba směrem na sever. Poblíž křižovatek dálnic I-15 a I-515 se nachází Fremont Street, historické centrum Las Vegas s původními kasíny a hotely. V porovnání s elektrizujícím Stripem působí Fremont Street tak trochu mimo centrum dění, svoji pozornost se snaží získat více než 2 miliony žárovek, které ulici v noci rozzáří.

Na Fremont Street zavítejte do bizarní restaurace Heart Attack Grill. Jestli někde dbají na zdravou stravu, tak rozhodně ne tady. Nejkaloričtější burger na světě, hranolky fritované v sádle, hosté restaurace povinně oblečení jako pacienti… Heart Attack Grill stojí za návštěvu, i když nejste zrovna fast-foodový typ.

Nejhezčí výhled na Las Vegas je z vrcholu nejvyšší věže ve městě, 281 metrů vysokého hotelu Stratosphere. Odvážní se nemuzejí omezovat na kochání se okolní krajinou, na střeše na ně čekají hned čtyři adrenalinové atrakce. Před pár lety jsem na nich byl a osobně doporučuji. Najdete v sobě odvahu třeba skočit ze střechy volným pádem až na zem?

Před návratem na hotel se zastavte ještě u hotelů MirageBellagio. Před prvním jmenovaným vybuchuje každou hodinu od 19:00 do 23:00 umělá sopka. Před Bellagiem mají pro změnu tančící fontánu, představení se konají celý den. Od 19:00 do půlnoci začínají každých 15 minut.

Přehrada Hoover Dam | © Petr Novák

Přehrada Hoover Dam

V úvodu devátého dne nejprve sedněte do auta a vydejte se k 54 km vzdálené přehradě Hoover Dam. Při minimálním provozu netrvá cesta ani 40 minut.

Hooverova přehrada se začala stavět ve 20. letech 20. století, kdy mělo Las Vegas pouhých 5 000 obyvatel. Kolos vysoký 220 metrů pojme tolik vody, kolik proteče řekou Colorado za 2 roky. Turistické centrum uvnitř přehrady bývá otevřeno od 9:00 do 16:00, doporučuji absolvovat zajímavou prohlídku s výkladem v angličtině. Auto můžete nechat v nedalekém parkovacím domě.

Po návratu do Las Vegas nechte auto v hotelových garážích a vyšlápněte si na průzkum opačné části Stripu. Výhled z jiné perspektivy vám nabídne Eiffelova věž u hotelu Paris Las Vegas a největší ruské kolo na světě High Roller.

Vyhlídkový let vrtulníkem nad Grand Canyonem | © Petr Novák

Výlet vrtulníkem nad Grand Canyonem

Pro dnešek nechte auto v garáži a sedněte do vrtulníku.

Vyhlídkový let nad Grand Canyonem odlehčí peněženku nejméně o 200 $, nicméně ten zážitek za to stojí. Letenky si rezervujte ještě před odletem do Ameriky.

Já letěl se společností Papillon okruh nad západním okrajem Grand Canyonu, doporučuji si zajistit místa v přední řadě vrtulníku s lepším výhledem.

Poslední den v Las Vegas si užijte na maximum. Projděte si nejslavnější kasína, projeďte se na horské dráze u hotelu New York, New York a třeba se zastavte v CBS Television City. V útrobách hotelu se skrývá výzkumné centrum, kde se na dobrovolnících testují chystané, nebo již vysílané televizní seriály. Vstupné se neplatí, počítejte s hodinou času.

Originální suvenýry pořídíte v obřím obchodě Coca Coly, kde můžete za pár dolarů ochutnat 16 limonád z celého světa.

Death Valley | © simon-ho / Pixabay.com

Death Valley – Údolí smrti

Po několika dnech, během kterých jste si odpočinuli od volantu, následují delší přejezdy. Las Vegas dělí od národního parku Death Valley 228 kilometrů a lehce nad dvě hodiny cesty.

Údolí smrti je nejsušší a nejteplejší místo v USA. Takže se připravte na extrém a nakupte zásoby vody, ať můžete dodržovat pitný režim.

Za návštěvu stojí dvě atrakce: Badwater Basin s nadmořskou výškou 86 metrů pod úrovní moře je druhý nejníže položený bod na západní polokouli. Druhou atrakcí je vyhlídka Dante’s View v nadmořské výšce 1 669 metrů. Dojedete k ní autem.

V odpoledních hodinách sedněte do auta a ideálně dojeďte až do městečka Bakersfield v Kalifornii. Po čtyřech hodinách jízdy se vyspěte v jednom ze zdejších motelů.

Národní park Sequoia | © werner22brigitte / Pixabay.com

Národní park Sequoia

Ráno vás čeká 151 km a necelé dvě hodiny cesty do národního parku Sequioa.

Jeho dominantou jsou nejvyšší stromy na světě, sekvojovci obrovské, dorůstající do výšky mnoha desítek metrů. Nejvyšším jedincem v parku a populární atrakcí je 83,8metrový General Sherman, v obvodu dosahuje úctyhodných 31,3 metrů.

Další přírodní zajímavostí parku je Tunnel Log, 84 metrů dlouhý a přes 6 metrů široký sekvojovec, který při bouři v roce 1937 spadl přes silnici. Místo aby správci parku kmen odstranili, vyřezali do něj díru, a vznikl tak unikátní tunel.

K přenocování doporučuji urazit dalších 125 km a ulehnout v motelu v kalifornském Fresnu.

Zbude-li vám pár hodin času, zajeďte se z NP Sequoia podívat ještě do severněji položeného parku Kings Canyon.

Yosemitský národní park | © Unsplash / Pixabay.com

Yosemitský národní park

Po snídani jeďte severně do Yosemitského národního parku. Cesta zabere lehce nad dvě hodiny.

V NP Yosemite zaparkujte auto, nazujte pevnou obuv a vyšlápněte směrem k Tunnel View. To je místo s parádním výhledem na celý park včetně skály El Capitan, vodopádů Bridalveil Fall a žulového dómu Half Dome.

Jestliže vás túra neunaví, můžete postoupit na vyšší level a vydat se k horním, nebo dolním vodopádům. Cesta k níže položeným má jen 1,6 km a zdoláte ji za 30 minut. Horní vodopády dělí převýšení 823 metrů, vzdálenost 12 km překonáte za 6-8 hodin.

Navečer skočte do auta a vydejte se na východ směrem k San Franciscu. K noclehu si vyberte jeden z motelů ve městě Turlock nebo Merced.

Tramvaj v San Franciscu | © Petr Novák

San Francisco: Lombard Street a projížďka tramvají

Pakliže jste předchozí den skutečně dojeli až do Turlocku, můžete se prospat. Od San Francisca vás dělí 170 km, které svižnou jízdou zdoláte za necelé dvě hodiny.

V San Franciscu si nejprve projeďte Lombard Street. Ulice byla natolik strmá, že na ni museli vybudovat několik serpentin, aby se dala bezpečně projet. Z běžné ulice se tak neplánovaně stala atrakce.

Po projetí se ubytujte a auto zaparkujte. Hotely v San Franciscu jsou drahé, doporučuji dát přednost pronájmu pokoje, nebo celého bytu přes Airbnb. Tato služba zde před lety vznikla, hledání noclehu bude hračka.

Navečer se vypravte autobusem do města a nasedněte do historické tramvaje, jež se prohání ulicemi San Francisca již od roku 1873. Naskočte na ni na křižovatce ulic Hyde Street a Beach Street. Nachází se zde unikátní točna, kde se tramvaje dodnes ručně otáčejí.

Jízda tramvají bude teprve zážitek, pokud se svete v otevřené zadní části, nebo zavěšeni na straně. Stačí poprosit průvodčího.

Alcatraz | © Petr Novák

San Francisco: Golden Gate Bridge, Alcatraz

Ráno se můžete prospat.

V itineráři pro tento den se sice skrývá Golden Gate Bridge, ale ten je vhodné navštívit až po obědě, kdy opadne mlha. Ta je pro San Francisco zcela typická, mlha město zahalí v průměru 105 dní do roka.

Po prohlídce mostu Golden Gate Bridge, který je jen tak mimochodem druhým nejoblíbenějším místem sebevrahů na světě, se vypravte na prohlídku legendární věznice Alcatraz.

Důležitá rada: Vstupenky do Alcatrazu rezervujte s velkým předstihem, bývají velmi rychle vyprodané. A vynechat návštěvu Alcatrazu by byla velká škoda.

Zbývající čas v tento den můžete vyplnit prohlídkou mola Pier 39 a procházkou po strmých ulicích San Francisca. Třeba narazíte na šikmý domeček, jehož fotografie čas od času koluje po Facebooku.

Pacific Coast Highway | © tomwhite12 / Pixabay.com

Monterey, Pebble Beach a Big Sur

Pacific Coast Highway je nejkrásnější dálnice na světě. Spojuje San Francisco s Los Angeles podél pobřeží Tichého oceánu. Zde víc než kde jinde platí známé rčení, že cesta je cíl.

Ze San Francisca vyjeďte brzy ráno, program na tento den je bohatý. První zastávkou je obří akvárium ve městě Monterey. Dospělý za vstup zaplatí 49.95 $ (1 032,88 Kč), odměnou mu budiž průzkum podmořského světa plného chobotnic, olihní, žraloků, vyder, ryb a dalších breberek.

O pouhých 10 km dál se nachází Pebble Beach. Ručníky ani opalovací krém nepotřebujete, tato pláž je o útesech, zelených lánech a dramatických výhledech na oceán.

Jestli čas dovolí, projeďte se po vyhlídkové silnici 17-Mile Drive. Okruh vede kolem honosných sídel a golfových hřišť, nejznámějším bodem je Lone Cypress. Osamělý strom roste již 250 let na skále omývané Pacifikem.

Šestnáctý den roadtripu napříč Amerikou je v plánu ještě prohlídka městečka Big Sur, kde kdysi žil a tvořil slavný spisovatel Jack Kerouack. Za příznivého počasí se zde pohybují zástupy surfařů, prý tu jsou ty nejlepší, nejvyšší a nejdivočejší vlny na světě. V Big Sur je řada restaurací, kde se můžete zastavit na pozdní oběd.

Ještě než dorazíte do Big Sur, přejedete po mostu Bixby Bridge z roku 1933. Díky nádherným kopcům na jedné straně a oceánu na druhé se stal jedním z nejfotografovanějších mostů na světě.

Krása střídá nádheru také u vodopádů McWay Falls, stačí sjet z dálnice asi 46 km a hodinu jízdy za Big Sur. K noclehu si vyberte jeden z motelů u dálnice poblíž San Simeon.

Hearst Castle | © sarangib / Pixabay.com

Hearst Castle, Pismo Beach a Santa Barbara

Na kopci poblíž San Simeon leží národní historická památka Hearst Castle. Moderní a luxusní sídlo bylo v roce 1919 postaveno pro magnáta Williama Randolph Hearsta, podle kterého byl natočen film Občan Kane.

Architektonicky zajímavá stavba je přístupná návštěvníkům denně od 9:00 hodin. Dospělí za prohlídku platí 25 $ (516,96 Kč), děti do 12 let platí 12 $ (248,14 Kč). Hearstův hrad dnes slouží jako muzeum, zájemci si mohou zvolit z několika tras s výkladem zaměřeným zejména na bohatě zdobené a vybavené místnosti vily. Z terasy je krásný výhled na pobřeží.

Po exkurzi do vily sedněte do auta a vydejte se jižně po Pacific Coast Highway. Asi po hodině jízdy přijedete do Pismo Beach, ospalého pobřežního městečka s ani ne osmi tisíci obyvateli. Odpočinout si můžete na písčité pláži s dřevěným molem, odkud je nádherný výhled na západ slunce.

Anebo se můžete vykašlat na veškerou romantiku a během dvou hodin dojet do stotisícové Santa Barbary. Univerzitní město se také pyšní plážemi s bílým pískem, dobrodružné povahy si mohou zaplatit lekci paraglidingu, zdolat vlny na surfu, nebo se jen tak projet na kajaku.

Navečer překonejte posledních 163 km a ke spánku ulehněte v Los Angeles. Nespoléhejte se jen na nabídku hotelů a motelů, ubytování hledejte také přes Airbnb. Pronajmout si můžete třeba dům přímo na pláži, paradoxně můžete očekávat nižší cenu než v případě hotelu.

Universal Studius Hollywood | © Petr Novák

Universal Studios Hollywood

Universal Studios Hollywood jsou opravdická filmová studia a zároveň zábavní park. Dost možná nejlepší v okolí Los Angeles.

Vstupenka pro dospělého stojí lehce přes dva tisíce korun a ta pro děti není o moc levnější, přesto se vyplatí nešetřit.

Na vlastní oči si prohlédnete původní rekvizity z filmových sérií Návrat do budoucnosti nebo Rychle a zběsile. Navštívíte ulici, kde bydlely hrdinky seriálu Zoufalé manželky a pokud budete mít štěstí, budete svědky natáčení jednoho z chystaných hollywoodských bijáků.

Atrakcí je v parku tolik, že budete mít problém navštívit je všechny. My dorazili ještě před otevřením a nejprve šli na nejpopulárnější atrakce (kde se záhy tvořily hodinové fronty)… a přesto měli problém stihnout vše. Rada nad zlato zní: Přijeďte časně ráno.

Naprostou povinností je Studio Tour, prohlídka celého areálu s výkladem v malém vláčku. Nadprůměrné jsou také atrakce The Simpsons Ride, Revenge of the Mummy, Jurrasic Park, WaterWorld a Universal’s Animal Actors. Cvičitelka zvířat z hollywoodských filmů vám dokáže, že i prasátka, kuřátka a ptáčci se mohou naučit neuvěřitelné věci.

Po zavření bran parku nespěchejte do postele, ale ještě se projděte po nedaleké Universal CityWalk. Promenádu často zaplní kouzelníci, hudebníci a další baviči, provětrat peněženku můžete v desítkách obchodů a restaurací.

Griffith Observatory a Los Angeles | © Petr Novák

Los Angeles: Hollywood a Griffith Observatory

Žádná návštěva Los Angeles by nebyla kompletní bez prohlídky slavné cedule, jež téměř 100 let ční na kopcích v Hollywood Hills. Přístup přímo k ní je zakázán, perfektně vidět je z několika míst v okolí. Ta jsou dostupná autem, sportovní povahy se můžou vydat na příjemnou procházku.

Spojit ji lze s prohlídkou Griffithovy observatoře, vstup je zdarma. Otevřeno má od poledne, o víkendu od 10:00, zavírá se vždy ve 22:00. Pozor, v pondělí je Griffith Observatory uzavřena. Zatímco uvnitř se můžete kochat pohledem na hvězdy a planety, na terase je pro změnu nádherný výhled na Los Angeles.

V odpoledních hodinách seběhněte z kopců na hlavní ulici Hollywood Boulevard a sklopte zrak na chodník. Pokrývá ho více než 2 500 hvězd nejznámějších herců, zpěváků, režisérů a dalších umělců z Hollywoodu. Bude-li štěstí stát na vaší straně, můžete být svědky odhalování nové hvězdy.

Sportovní fanoušci nechť zkontrolují rozpisy zápasů NHL, NBA, MLB, MLS a NFL. Ve večerních hodinách můžou hrát hokejoví Kings, basketbaloví Lakers a Clippers, baseballoví Dodgers nebo fotbaloví Rams a LA Gallaxy. První kopou do šišatého mičudy, druzí hrají nám bližší kopanou.

Vstupenky v oficiální distribuci stojí pytel peněz, doporučuji využít levnější přeprodej od fanoušků.

Venice Beach | © Petr Novák

Los Angeles: Santa Monica a Venice Beach

Předposlední den roadtripu po USA berte jako rezervní. Při takto dlouhých cestách se téměř vždy stává, že program nabere skluz a nestihnete vše, co jste si naplánovali. Proto do itineráře nezařazujte nic, na co se těšíte již od základní školy.

Pláže v Santa Monice a ve Venice Beach patří mezi nejkrásnější místa v celém Los Angeles. Promenádu lemují palmy a sympatické obchůdky plné originálních triček, více či ještě více výstřední buskeři a ordinace s lékařskou marihuanou.

Strávit tu můžete bez problémů celý den.

Zacvičte si na proslulé Muscle Beach, posilovně pod otevřeným nebem, kde v šedesátých letech začínali Arnold Schwarzenegger i Danny Trejo.

Nasajte atmosféru maličkého lunaparku Pacific Park na Santa Monica Pier a svezte se na horské dráze West Coaster. Jediná její souprava vozíků to sice vytáhne jen na prozívaných 56 km/h, ale sympatická obsluha vám daruje jízdu zdarma. Stačí se usmát.

A bedlivě sledovat okolí. Třeba zahlédnete Bubba Gump Shrimp Company Restaurant. Nachází se na témže mole spolu s lavičkou, na kterou před lety usedl Forrest Gump ve stejnojmenném filmu.

Letiště v Los Angeles | © Petr Novák

Odlet domů

Poslední den zabalte kufry, vraťte auto a vydejte se na letiště.

Originální fotku na rozloučenou pořídíte poblíž letiště na západním okraji West Century Blvd. Na ostrůvku uprostřed rušné silnice stojí obří betonová písmena LAX. Touto zkratkou se označuje právě losangelské letiště.

Na tom samém místě má pobočku restaurace Subway, kde se můžete zastavit na poslední jídlo před odletem.

Diskuze k článku (331 komentářů)

Veronika (8)
17.9.2018
17:39

Nevíte o podobném itineráři na východ USA??? Nejlépe z New Yorku na Floridu (přílet do NY odlet z Miami) a nebo okruh pouze v okolí Floridy (přílet i odlet Miami). Díky moc!!

Odpovědět
Robo (71)
17.9.2018
20:13

@Veronika: Ahoj, budem pisat iba z mojho pohladu. Na vychodnom pobrezi road trip moc neexistuje, lebo vychodne pobrezie mas skor o mestach, ako o narodnych parkoch, co je zapadne pobrezie. Na vychodnom som bol 2x a za mna…

okolie NY: Boston, Niagara Falls, Philadelphia, Washington DC, Atlantic city
okolie Miami: Key west, Everglades, Orlando, Mys Canveral … kto ma velmi rad jazz tak New Orleans

Robo

Odpovědět

@Veronika: @Veronika: nyc do miami: Philadelphia, atlantic city, washington dc, charleston, savannah, st sugustine, cape canaveral, orlando, key west. Vse po I95 south s drobnyma zajizdkama. Jinak kolecko z miami do cape canaveral, st augustine, orlando, tampa, sanibel island, everglades np, key west

Odpovědět
Janka (20)
20.9.2018
8:45

@Marie: Ahoj, díky za veškeré info, čeká nás to v květnu. Je ještě prosím volný ten anuall pass? Děkuji janka

Odpovědět
Marie (3)
20.9.2018
10:11

@Janka: ahoj, ano je volný :) napiš na suchac82@gmail.com a domluvíme :)

Odpovědět

Ahoj,
mam dotaz na ty, co byli v nedavne dobe v Antelope canyon Lover.
Je nutne si koupit vstupenku predem, nebo se da na miste, prip. prosim o odkaz, jedeme v rijnu.
Diky moc!!!

Odpovědět

Ahoj,
mam dotaz na ty, co byli v nedavne dobe v Antelope canyon Lower.
Je nutne si koupit vstupenku predem, nebo se da na miste, prip. prosim o odkaz, jedeme v rijnu.
Diky moc!!!

Odpovědět
Kuba (92)
25.9.2018
16:29

@Andy:
My byli teda loni, což už asi nedávná doba není. Nicméně já ze své zkušenosti rozhodně doporučuju koupit předem. Byli jsme v září a v den, kdy jsme byli měli ráno pár volných míst na odpoledne. Tour jde objednat například zde http://lowerantelope.com/general-tour-2/

Odpovědět
Robo (71)
25.9.2018
18:09

@Andy: Ahoj. My sme boli v JUL. Aj upper aj lower. Odporúčam vstupenky vopred. Nejaké miesta som videl predávať že prídeš, ale nemusia vôbec byť alebo ti nebude vyhovovať čas, lebo budeš mať naplánovaný presun

Odpovědět
Janka (20)
26.9.2018
16:24

Ahojte, jsme dva pohodáři, v květnu 2019 máme letenky do LA a pojedeme tuten západní trip. Kdyby se chtěl někdo přidat, podělit se o náklady na auto, bylo by to super. Díky

Odpovědět
Frida (3)
9.10.2018
16:24

@Andy: Ja ji v kvetch kupovala primo na mist. A na prohlidce jsme byli 2…

Odpovědět
Frida (3)
9.10.2018
16:26

Prodam kartu America the Beautiful zakoupenou v kvetnu. karolinamarie@yahoo.com

Odpovědět
Zdenek (10)
18.11.2018
22:15

Ahoj,
plánujeme cestu po USA a nechci zbytečně platit za navigaci. Máte zkušenosti s offline navigací pomocí MAPY.CZ od Seznamu? Jak jsou mapy přesné a jak to naviguje? Dají se zde pohodlně stáhnout komplet mapy jednotlivých států USA. Systém od Google mi moc nevyhovuje, tam se dá stahovat jen vyznačením oblasti a ani nevím, jak to navazuje. Navíc se to po 30 dnech maže.

P.S. jak je to s nabíjením v autech. Plánuji si půjčit auta třídy Toyotu Corolla apod. Mají tam klasické CL zásuvku, případně rovnou USB pro nabíjení?

Díky za rady

Zdeněk

Odpovědět
Franta (3363)
18.11.2018
22:46

@Zdenek:
Nic proti Seznamu, ale jedeš do USA, tak doporučuji používat něco místního.

My měli Nissan Altima a tam bylo několik klasických zapalovačových zástrček a stejně tak i USB.

Odpovědět
Robo (71)
19.11.2018
6:02

@Zdenek: Ahoj, môžem odporučiť offline Here navigáciu. Všetko poznali stiahnuté mapy jednotlivých štátov

Odpovědět
Kuba (92)
19.11.2018
11:59

@Zdenek:
Ahoj, jak píše Robo, Here maps jsme měli taky a spokojenost. Já teda víc využíval Maps.me. Hlavně díky tomu, že tam jdou naimportovat místa z google maps.
Jinak moje zkušenost je taková, že jsme hlavně používali Maps.me (kvůli místům), na druhou stranu ve městech mně víc vyhovovalo Here maps – líp značené sjezdy.
U obou map můžeš stáhnout offline mapy.

Odpovědět
Lukáš (326)
19.11.2018
20:41

@Zdenek:
Ahoj, už tu byly zmíněné Here Maps… jsou fakt dobré pro USA, možnost stáhnout jakékoliv státy do offline a možnost online vyhledávání bodů zájmů…projeli jsme východ i západ USA bez problémů.
o klasické CL zásuvky a USB se nemusíš bát, obojího je v amerických autech několik ;)

Odpovědět
Mesi (706)
22.11.2018
20:02

@Zdenek: Maps.me, Sigic, …. kdyz zadas navigace v Google Play nebo v iOS obchode, tak ti to vyhodi nespocet aplikaci. Do cile dovedou vsechny, nezapomen vybrat tu, ktera jede offline. Zasuvka na nabijeni je standart ve vsech soucasnych autech.

Odpovědět
Vašek (120)
23.11.2018
16:07

já mám v plánu US simku s daty, a Waze

Odpovědět
Robo (71)
23.11.2018
16:28

@Vašek: Vasku, US simka s daty ti bude prd platna, ked budes na uzemi, kde nie je ziadny signal. A tych na zapadnom pobrezi a v parkoch je neurekom…… Neplet si to z EU

Odpovědět
Zdenek (10)
25.11.2018
22:19

@Kuba: Ahoj,
díky moc za typy. Maps me i Here maps jsem si stáhnul. U Maps me jdou vybrat jednotlivé státy, u Here maps je nutné stáhnout vše, tedy 8GB. Ale to nevadí. Jen jak se u maps me přidávají místa z google maps? Nikde jsem volbu nenašel.

Díky

Zdeněk

Odpovědět
Robo (71)
26.11.2018
6:09

@Zdenek: aj na Here sa dajú stiahnuť jednotlivé štáty

Odpovědět
Kuba (92)
26.11.2018
8:31

@Zdenek:
Ad Maps.me – vybraná místa z google maps vyexportuješ do formátu .kml/.kmz. Tento soubor si pošli např. na email, který máš v telefonu, stáhni a při otevírání zvol aplikaci maps.me.
Někde mám kompletní návod v angličtině, přidám sem link večer, aktuálně nemám u sebe.

Ad Here maps – mělo by jít stáhnout i pouze jednotlivé státy

Odpovědět
Zdenek (10)
27.11.2018
21:05

@Kuba: Ahoj, díky moc za radu, ale já za boha nemohu přijít na to, jak to z google maps exporovat do kml, například trasu níže. Na webu jsou sice nějaké staré návody, ale google maps ted vypadají jinak, než dříve. Poradíte prosím? Na mapyc.z je to jednoduché, ale na google maps na to nemohu přijít.

https://goo.gl/maps/RNDXMBR6Ntp

díky moc

Zdeněk

Odpovědět
Kuba (92)
28.11.2018
8:55

@Zdenek:
Já nemám zkušenosti s trasou, ale pouze s jednotlivými body. To se mi i osvědčilo (v maps.me si dáš bod a je tam možnost navigovat k danému bodu).

Vyexportuješ tak, že v google maps musíš nejdřív vytvořit Moji mapu – jdeš do „Vaše místa“ –> „Mapy“ –> zadáš novou (naházíš tam místa, popřípadě trasy (nezkoušel jsem)) nebo vybereš, kterou už máš. Pak musíš dát možnost „Otevřít v mých mapách“ –> otevře se ti nové okno, nahoře je název mapy a vedle 3 svislé tečky, na ty klikneš a vybereš možnost „Export do formátu KML/KMZ“. Vyexportovaný soubor si pošleš na mail v mobilu, otevřeš pomocí Maps.me

Odpovědět
Kuba (92)
28.11.2018
19:23

@Zdenek:
Tady je ještě podrobnější návod v angličtině: https://www.travelingchic.com/how-to-create-a-custom-google-maps-itinerary-use-it-offline/

Odpovědět
Zdenek (10)
12.12.2018
23:11

@Kuba:
Ahoj,
díky moc za radu. Funguje to i s trasou. Problém byl, že jsem měl trasy přímo v google maps a ne v „Moje mapy“. Poslal jsem si KLM soubor mailem a po otevření se mi automaticky přidal do MAPS me. Jen ted nemohu vyzkoušet, jak to bude navigovat podle trasy, když jsem stále v Čechách. Ale zkusím si vytvořit trasu v Čechách at to před odjezdem vyzkouším.

Zdeněk

Odpovědět
Kuba (92)
13.12.2018
13:56

@Zdenek:
Dej pak, prosimtě, vědět, jak to funguje s trasou.

Odpovědět
Zdenek (10)
13.12.2018
21:33

@Kuba:
Ahoj,
tak to bohužel nefunguje. Trasa je v MAPS.me sice krásně vidět, včetně průjezdních bodů, ale, nejde podle toho navigovat. Maps.me tu volbu nenabídne. Jediná šance je ručně vždy kliknout na nejbližší bod a dát navigovat do. Při navigaci je původní trasa vidět celou dobu. Hned po Vánocích jedu do USA, tak si ty trasy překlikám z google map do moje mapy a pak vyexportuji. Není to sice nejlepší řešení, ale jediné možné. Na nic jiného jsem nepřišel.

JInak nevíte, jak je to v USA s radary na dálnicích? Hlídají tam dodržování rychlosti? 70-75 mph je hrozně nízká rychlost :-)

Zdeněk

Odpovědět
Franta (3363)
13.12.2018
22:25

@Zdenek:
Co je to nízká? To je relativní. U nás je 130, ale někdo jede 110, někdo 150 a někdo 180. Je z toho pak chaos. Tam těch +/- 70 jedou všichni, takže ti to nakonec nepřijde tak divné. Radary tam jsou, někde v letadle, někde v autě, no a někde tě napráší ten, koho jsi rychle předjel. Nemá smysl si zkazit dovolenou pokutou, jen proto, že jsi „Fittipaldi“. Užij si to, relaxuj. I za volantem. Jedeš na dovču, ne Cannonball.

Taky hodně záleží, kde budeš jezdit, někde jsou přísní, někde tolerantnější. Snaž se jet tak, abys moc nevybočoval z davu. Třeba v Kalifornii se jezdí lehce nad limitem. Uvidíš sám, jeď jako místní. Jen se nedrž toho nejrychlejšího. :-)

Odpovědět
Martin Křížek (1)
2.2.2019
0:27

Ahoj, právě jsem se vrátil ze západu, který jsem projel z 90% podle tohoto super itineráře! Tímto Vám za něj moc děkuji a vřele ho všem doporučuji

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.