Vrácení daně při nákupech v USA: Informace, rady, zkušenosti

Petr Novák

Při nákupech elektroniky, obuvi nebo oblečení v USA můžete ušetřit dalších zhruba až 9 % z ceny. Stačí se přihlásit o vrácení prodejní daně, nebo nakupovat ve státě, kde se daň neuplatňuje. O vrácení daně lze žádat až tři roky zpětně. Lhůta se počítá od termínu, ke kterému se odevzdává daňové přiznání. To je vždy v polovině dubna následujícího roku.

Vrácení daně při nákupech v USA: Informace, rady, zkušenosti | © Petr Novák

 1. Kde se v USA neuplatňuje prodejní daň

  Daně se ve Spojených státech vybírají na třech úrovních – federální daň, státní daň a místní daň. V některých městech se platí jen federální daň, jinde se sčítají všechny tři sazby daní.

  Prodejní daň (sales tax) včetně DPH (VAT – value-added tax) si tak v USA stanovuje každý stát samostatně. Třeba v Kalifornii činí v roce 2023 prodejní daň 10,50 % a v New Yorku 8,875 %.

  V Delaware, Montaně, New Hampshire a v Oregonu se státní ani místní prodejní daň nevybírá. Státy se označují “Sales Tax-Free States”.

  Na Aljašce se sice nevybírá prodejní daň na úrovni státu, ale místní samospráva na úrovni okresů si může stanovit lokální daň ve výši až 7 %.

  V řadě států fungují navíc po krátkou část roku (obvykle 2-7 dní) daňové prázdniny, kdy se nevybírá prodejní daň třeba za oblečení, počítače atd. Termíny daňových prázdnin v roce 2024 najdete na na webu TaxAdmin.org.

 2. Jak požádat o vrácení daně v USA

  Prodejní daň na federální úrovni se turistům nevrací. Vrácení státem stanovené prodejní daně nabízí pouze LouisianaTexas.

  Louisiana

  V Louisianě je třeba nakupovat v některém z obchodů nabízejících refundaci daně a předložit cestovní pas. Správné obchody poznáte podle kulaté bílo-červeno-modré nálepky s nápisem Louisiana Tax Free Shopping.

  Prodavač vám k nákupu přidá voucher na vrácení daně, proměnit za peníze ho můžete na letišti v New Orleans nebo třeba v centru města Lafayette. Další informace hledejte na stránkách LFTS.

  Texas

  V Texasu je kromě účtenky z participujícího obchodu a cestovního pasu potřeba ještě letenka nebo jiný cestovní doklad. Peníze za uhrazenou daň můžete získat na letišti a na dalších 10 pobočkách zprostředkovatele.

 3. Pár tipů a varování na závěr

  Jak nakupovat v USA bez sales tax

  Nakupovat v USA bez prodejní daně můžete prostřednictvím služby Shipito. Díky ní si můžete zboží z amerického internetového obchodu objednat na adresu v Oregonu, čímž se vyhnete placení státní daně. Shipito vám následně zboží přepošle na libovolnou adresu v USA, v Česku nebo na Slovensku.

  V USA bez daně, v Česku ji musíte doplatit

  Po příletu do ČR nebo po přijetí zboží poštou se musí zakoupené zboží proclít a doplatit z něj česká DPH. Doporučuji si přečíst článek Dovoz z USA: Povolené limity a kdy se platí clo a DPH.

Diskuze k článku (32)

Jak je to s daní v Kalifornii, Arizoně, Utahu a Nevadě?

Děkuji,

Odpovědět

Základní daň v Kalifornii je 7,5 %, v Arizoně 5,6 %, v Utahu 5,95 % a v Nevadě 6,85 %. K tomu se přičítají lokální daně a platí několik výjimek, třeba na jídlo v restauracích apod.

Ani jeden z těchto států však daň turistům nevrací.

Odpovědět

Ahoj,
Jen pro zajimavost, v PA se za obleceni v naproste vetsine pripadu dan neplati.
https://revenue-pa.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/1846/~/are-clothes-subject-to-sales-tax%3F

Odpovědět

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli je možné nechat si vrátit daň v USA např. za designerskou kabelku na letišti v NY a poté ji v Čr vydávat za starší, se kterou jsem uz vycestovala? Nebo se to píše do systému a dá se to dohledat? Dekuji za odpoved. :)

Odpovědět

@Pika: Do 430 eur jsou suvenýry osvobozeny od daně. Je otázka, jestli tedy má cenu se snažit lhát. :)

Odpovědět

@Petr Novák: Ano, to vím, četla jsem o limitu 430€, ale měla jsem namysli třeba nějakou kolem 1000€. :)

Odpovědět

@Pika: V tom případě to sice můžeš zkusit projít a vydávat ji za starší, ale je to porušení zákona. Ze systému to nedohledají. :-)

Odpovědět

@Petr Novák: Dekuji. :)

Odpovědět

Zdravím, chci se zeptat s kamarádkami si chci objednat pár věcí z amerického eshopu Victoria secret..když to bude balík do 10 000Kč, bude se platit daň a clo nebo ne? Případně když si balík za 10 000Kč objednám sama a poté jej v ČR rozprodám?
Děkuji

Odpovědět

@Petra: Ano. A z toho, co rozprodas bys mela zaplatit dan z prijmu.

Odpovědět

ahoj, jedu poprvé a chci se zeptat co je to ten anual pas

Odpovědět

@Jitka:
Je to taková permanentka do národních parků.
America the Beautiful Annual Pass:

Odpovědět
K

Dobrý den, poprvé budu objednávat drazší zboží z Ameriky přes e-shop a nemám vůbec zkušenosti. Jedná se o kola. Cena bude kolem 200 000,- je v tom daň i doprava. Moje otázka zní. Platím jejich daň a ještě poté u nás daň a clo? Nebo jejich daň odpadne při odesílání do Evropy nebo můžu poprosit o vrácení? Vůbec se v tom nevyznám, tak moc děkuji za odpověď.

Odpovědět

@Karolína Dekker:
Pokud půjde vše standardně, tak zaplatíš (nejspíš) jejich místní daň, naší daň a clo.
Jejich místní daň
USA nemá něco, jako je naše DPH. Jednotlivé státy mají svou vlastní, respektive ony ji mají jednotlivé oblasti/okresy. Když něco kupuješ například v Kalifornii, tak město od města zaplatíš jinou cenu. V regále má zboží cenu stejnou, ale na pokladně ti připočtou tu jejich místní daň, takže někde zaplatíš navíc o 7.125%, jinde o 7,3 nebo 8,25. Stejně to většinou funguje u e-shopů připočtou ti daň podle působiště. Některé e-shopy nepřičítají daň pokud je objednávka mimo daný stát. Tedy v rámci Kalifornie ti ho zdaní sazbou dané oblasti, ale třeba do Michiganu ti to pošlou bez daně. Jestli to tak dělají i u zásilky mimo USA nevím, ale nejspíš ano. Tohle si zkus pořešit přímo s tím e-shopem. A vzhledem k tomu, že není žádná americká federální daň, tak ani není jak řešit její vrácení. Vrácení umožňují, jen dva státy Texas a na druhý si nevzpomenu.

U nás tě pak čeká daň a clo. Jak to přesně bude záleží na způsobu zaslání. Pokud to bude poštou (USPS), tak to skončí v Praze na celní poště a bude to tam dokud nezaplatíš, případně to pošlou zpět. Jak to mají zásilkové firmy neví, ale určitě nějak podobně. A do ceny se počítá i poštovné.

Odpovědět

Ahoj, koupil jsem si v USA nový mobilní telefon, na letišti v Praze zaplatil DPH 21% v částce 4500,-kč.
Na dokladě o zaplacení DPH je uvedeno, že není daň. dokladem. Jde požadovat po celní správě o vystavení dať. dokladu a tím pádem zde v ČR požadovat navrácení DPH po finančním úřadě?

Odpovědět

@Martin:
Zaplatil jsi DPH z dováženého zboží, nekoupil jsi ho u nás v krámě. S tímhle dotazem se obrať na daňový/finanční úřad.

Kamarád od Moniky?

Odpovědět

@Martin: Pozadovat danovy doklad myslim muzes. Pozadovat vraceni DPH? Jak to myslis? Pokud jsi konecny spotrebitel – tedy ten, kdo si koupil telefon a uz ho nebude dal prodavat, tak ne. Pokud jsi ho koupil za spolecnost, ktera je platcem DPH, potom se rid zakonem o DPH – zbozi vstupujici do EU.

Odpovědět
f

Dobrý den chtěl bych si koupit v US přes Amazon, nebo přes jinou společnost zaměřovač na pušku. https://www.opticsplanet.com/opmod-eotech-exps3-0-hhs-i-holosight-with-g33-3x-magnifier-65-moa-ring-1-moa-dot-reti.html
Možná i další věci. Nechtějí to poslat do ČR jen po US. Jde to poslat na nějakou adresu v US s tím, že by se to pak přeposlalo do ČR a bylo osvobozeno od jejich daní. Tady bych samozřejmě zaplatil naše clo a DPH. To bych jestli jde uplatnil odpočet, mám DPH firmu se zbrojní licencí , tak snad by to šlo. Jde to nějak vykoumat ? Díky

Odpovědět

@frantajetel88:
Podle všeho obchoduješ se zbraněmi, takže jistě víš, že to není jednoduché. Sice je to jen optika, ale i tak. Z klasického e-shopu si to přes jinou adresu přepošleš bez problémů. Tady ale asi potřebují potvrzení, že jsi Amík, takže dost možná nepomůže přeposlání, když stejně nemáš americké doklady na ověření.

Ale zkusit to můžeš. Přeposílání dělá polonezparcelservice.com, shipito.com a i další. S DPH neporadím.

Odpovědět
f

@Franta: díky moc. Ne neobchoduji, jen tak na blbnutí to mám. Myslim, ze snad potvrzeni na to , ze jsem amík nepotrebujou. Prej ti to kolikrat hodej jen pred barak, kdyz nejsi doma. Amazon. Treba. Zkusim to poslat kamarádovi do hotelu, jede tam teď. Tak snad to klapne, nebo mě trefí. Diky

Odpovědět

@frantajetel88:
Jen pro jistotu se podívej do podmínek, některé e-shopy neposílají do hotelů.

Odpovědět

Dobrý den, chci si v New Yorku koupit nějaké díly na motorku v hodnotě cca 8000,-kč a k tomu nějaké oblečení v podobné hodnotě. Budu muset platit v ČR daň a clo? A případně kolik?

Odpovědět

@Richard:
Koukni do Dovoz z USA: Jaké jsou povolené limity pro dovoz a kdy se platí clo a DPH?, tam je to popsané.

Vše nad limit zaplatíš. DPH 21%, clo podle sazebníku Celní správy. Můžeš zkusit i celní kalkulačka.

Odpovědět

Dobrý den, ráda bych se zeptala, pokud si člověk nakoupí oblečení , boty atd. v New Yorku, lze nakoupit bez daně nebo si člověk musí říct o tax free? Kde se přihlásit o vrácení daně z tax free? Na letišti?
Děkuji za odpověď.
Hezký den L.

Odpovědět

@Lucie A.:
Na tohle se ve Státech nehraje. Daně v USA nejsou federální, ale státní.
Tuším, že Texas a ještě jeden stát daně v určitých případech vrací, ale jinak ne. Ale popravdě i s daní se dá v USA nakoupit levněji, než u nás.

Odpovědět

@Lucie A.:
Tak vrací Texas – https://taxfreetexas.com
a
Louisiana – https://www.louisianataxfree.com

Odpovědět

@Lucie A.: Doplnim, ze dan je slozena ze statni a mestske.
Nejjednodussi cesta k zjisteni vysledne ceny je pricist k cene na cenovce 10 %.

Odpovědět

Ahoj cestovatelé, prosím o radu, zda v new Yorku, kde cestují poprvé, můžeme získat nějakou slevu při návštěvách místních zajímavostí. Co všechno se dá stihnout. Také jak se v místě nejlevněji přepravovat. Kde jíst? Děkuji za zkušenosti.
Jana

Odpovědět

@Jana: Ahoj, pokud těch zajímavostí New Yorku plánuješ víc, tak zkus New York Pass – někde tady o něm je článek. Kromě vstupného do většiny atrakcí obsahuje například i okružní plavbu (můžu doporučit, i když teď v zimě nevím…)
Nejlevnější je veřejná doprava – metro + autobusy, vše vyhledáš pod zkratkou MTA. Pokud se správně pamatuju, 7 dní za $32. A NYC je jediné město světa, kde metro jezdí nonstop 24 hodin denně.
Kde jíst? Pokud je myšleno kde levně jíst, tak kromě fastfoodů např. různí Číňani. Ale než chinatown na Manhattanu (zaměřeného na turisty) doporučuju zkusit Flushing v Queensu (sedmičkou metrem až na konečnou Main St.) – tam je ta pravá Čína pro Číňany. Jinak ještě v Brooklynu jsou prý levné a dobré polské restaurace – ale to jen z doslechu, nezkoušel jsem.
V NY jsou kuchyně z celého světa, v obrovském množství, takže pokud jde (nejen) o kulinářství, je to takový celý svět na jednom místě.
Mimochodem, píšeš do špatného článku – jsou tady články věnující se přímo jednotlivým lokalitám.

Odpovědět

Ahoj,
v roce 2016 jsem byl v USA na Work and Travel, je možné stále požádat o navrácení daní nebo je už příliš pozdě?

Díky

Odpovědět

@Jan: Ano, je to mozne.

Odpovědět

Dan vám tady v USA vrati az 3 roky po datu, kdy se ma podávat drnové přiznani. Za rok 2016 to bylo do 15. dubna 2017. Tim padem tři roky uplynuly v dubnu 2020.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.