Vrácení daně při nákupech v USA: Informace, rady, zkušenosti

Při nákupech elektroniky, obuvi nebo oblečení v USA můžete ušetřit dalších zhruba až 9 % z ceny. Stačí se přihlásit o vrácení prodejní daně, nebo nakupovat ve státě, kde se daň neuplatňuje.

Státy bez prodejní daně

Kde se v USA neuplatňuje prodejní daň?

Daně se ve Spojených státech vybírají na třech úrovních – federální daň, státní daň a místní daň. V některých městech se platí jen federální daň, jinde se sčítají všechny tři sazby daní.

Prodejní daň (sales tax) včetně DPH (VAT – value-added tax) si tak v USA stanovuje každý stát samostatně. Třeba v Kalifornii činí v roce 2014 prodejní daň 8,41 % a v New Yorku 8,47 %.

Ve čtyřech amerických státech se státní ani místní prodejní daň nevybírá  (Sales Tax-Free States):

Na Aljašce se sice nevybírá prodejní daň na úrovni státu, ale místní samospráva na úrovni okresů si může stanovat až 7,50% lokální daň.

V řadě států fungují navíc po krátkou část roku (obvykle 2 – 7 dní) daňové prázdniny, kdy se nevybírá prodejní daň třeba za oblečení, počítače atd. Aktuální přehled termínů prázdnin naleznete zde.

Jak požádat o vrácení daně v USA

USA prodejní daň na federální úrovni turistům nevrací. Vrácení státem stanovené prodejní daně nabízí pouze LouisianaTexas.

V Louisianě je třeba nakupovat v některém z obchodů nabízejících refundaci daně a předložit cestovní pas. Ty správné obchody poznáte pode kulaté bílo-červeno-modré nálepky s nápisem Louisiana Tax Free Shopping. Prodavač vám k nákupu přidá voucher na vrácení daně, proměnit za peníze ho můžete na letišti v New Orleans nebo třeba v centru města Lafayette. Další informace hledejte na stránkách LFTS.

V Texasu je kromě účtenky z participujícího obchodu a cestovního pasu potřeba ještě letenka nebo jiný cestovní doklad. Peníze za uhrazenou daň můžete získat na letišti a na dalších 14 pobočkách zprostředkovatele.

Pár tipů a varování na závěr

Nakupovat v USA bez prodejní daně můžete prostřednictvím služby Shipito. Díky ní si můžete zboží z amerického internetového obchodu objednat na adresu v Oregonu, čímž se vyhnete placení státní daně. Shipito vám následně zboží přepošle na libovolnou adresu v USA, v Česku nebo na Slovensku.

Důležité upozornění na samý závěr. Po příletu do ČR nebo po přijetí zboží poštou se musí zakoupené zboží proclít a doplatit z něj česká DPH. Informace na toto téma se dočtete v článku Dovoz z USA: Jaké jsou povolené limity pro dovoz a kdy se platí clo a DPH.
[shipito]

Diskuze k článku (11 komentářů)

Ondra (2)
29.7.2014
21:52

Dalšími možnostmi, jak ušetřit je využití místní SIM karty pro neomezené volání, internet a sms, využití elektrické spirály pro vaření nebo nákup amerických dolarů za výhodnější kurz. Vše výše uvedené nabízím k prodeji, právě jsem se vrátil z měsíčního cestování po USA. V případě dotazů či zájmu piště na urbik@urbik.cz nebo volejte 603 771 333. Ondra

Odpovědět
Ondra (2)
7.8.2014
14:42

@Ondra:
Dolary už jsou prodány. Na prodej zbývá SIM karta (kredit už na ní neni, proto slevňuji na symbolických 50 Kč) a spirála za 170 Kč. Možnost předání Záryby nebo Praha 1 – Na příkopě.

Odpovědět
Ondra (1)
9.9.2014
15:27

@Ondra:
Vše prodáno.

Odpovědět
Jakub (18)
13.2.2016
0:49

Jak je to s daní v Kalifornii, Arizoně, Utahu a Nevadě?

Děkuji,

Odpovědět
Petr Novák (1957)
13.2.2016
13:39

Základní daň v Kalifornii je 7,5 %, v Arizoně 5,6 %, v Utahu 5,95 % a v Nevadě 6,85 %. K tomu se přičítají lokální daně a platí několik výjimek, třeba na jídlo v restauracích apod.

Ani jeden z těchto států však daň turistům nevrací.

Odpovědět
Petr (3)
19.7.2016
3:39

Ahoj,
Jen pro zajimavost, v PA se za obleceni v naproste vetsine pripadu dan neplati.
https://revenue-pa.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/1846/~/are-clothes-subject-to-sales-tax%3F

Odpovědět

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli je možné nechat si vrátit daň v USA např. za designerskou kabelku na letišti v NY a poté ji v Čr vydávat za starší, se kterou jsem uz vycestovala? Nebo se to píše do systému a dá se to dohledat? Dekuji za odpoved. :)

Odpovědět
Petr Novák (1957)
26.8.2016
11:47

@Pika: Do 430 eur jsou suvenýry osvobozeny od daně. Je otázka, jestli tedy má cenu se snažit lhát. :)

Odpovědět

@Petr Novák: Ano, to vím, četla jsem o limitu 430€, ale měla jsem namysli třeba nějakou kolem 1000€. :)

Odpovědět
Petr Novák (1957)
27.8.2016
11:53

@Pika: V tom případě to sice můžeš zkusit projít a vydávat ji za starší, ale je to porušení zákona. Ze systému to nedohledají. :-)

Odpovědět
Pika (3)
28.8.2016
3:16

@Petr Novák: Dekuji. :)

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.