Work and Travel USA: Informace, podmínky a zkušenosti

Program Work & Travel je nejlepší cesta, jakou se mohou vydat studenti, jenž chtějí strávit léto v USA. V rámci programu získají vízum, přičemž 2 až 4 měsíce budou pracovat (a vydělávat) a poslední měsíc mohou cestovat. Celý Work and Travel USA navíc funguje pod záštitou amerického Ministerstva zahraničí.

Work and Travel USA | © AFS-USA Intercultural Programs

Základní informace o Work and Travel USA

Najít si práci v USA není tak jednoduché, jak se může zdát. Nejvíce ulehčenou cestu mají studenti, pro které americká strana připravila program Work and Travel USA. Ten má oficiálně sloužit k seznámení studentů z celého světa s americkou kulturou a k větší diverzifikaci kultur napříč Amerikou. Program je určen výhradně studentům, ti se v praxi do programu hlásí přes soukromé agentury podnikající v tomto oboru.

Agentury účastníkům programu pomohou najít práci, vyřídí za ně formality a záležitosti typu letenky nebo třeba pomohou s výběrem ubytování, pokud ho zaměstnavatel nenabízí. Práce v USA je placená, mzda se obvykle pohybuje mezi 6 a 12 dolary na hodinu v závislosti na lokalitě a pracovní pozici.

Vycestovat do USA je možné ve skupince s partnerem či kamarády. Work and Travel USA je letní program, odlétá se zpravidla v květnu až červnu. Pracují se 2 až 4 měsíce, poté je možné až 30 dní cestovat, což rozhodně doporučuji.

Jakou práci budete dělat?

Práci je nutné mít sjednané ještě před odletem do USA. Není možné odletět do Ameriky s tím, že “si po příletu něco najdete”. Práci si můžete sehnat buď sami (zpravidla levnější varianta), nebo vám ji zajistí organizující agentura (a vy si připlatíte).

Spektrum pracovních pozic je široké, nejčastěji se jedná o práci v národních parcích, zábavních parcích, bazénech, hotelech, restauracích nebo obchodech. Pracovat tak můžete jako plavčík, prodavač, barman, uklízečka, číšník nebo obsluhovat na střelnici v zábavným parku. Vždy záleží především na schopnosti a preferencích uchazeče.

Od uchazečů se zpravidla nevyžadují žádné pracovní předpoklady typu umí obsluhovat horskou dráhu nebo stlát postele v anglickém stylu. Základním předpokladem je znalost angličtiny na komunikativní úrovni, další pracovní zkušenosti jsou k dobru.

Budete-li si práci hledat sami, zkuste třeba se podívat třeba na některou z těchto pracovních burz:

Podmínky Work & Travel USA

Pro účast v programu Work and Travel je nutné splnit všechny tyto podmínky:

  • Věk: Od 18 do 30 let, některé agentury mají horní věkovou hranici sníženu až na 27 let
  • Studium: Prezenční (denní) forma studia na vysoké nebo vyšší odborné škole, musíte mít úspěšně ukončen alespoň jeden semestr studia.
  • Znalost angličtiny: Na komunikativní úrovni – měli byste bez větších obtíží zvládnout pohovor v angličtině s rodilým mluvčím.
  • Doba pobytu: 2 – 4 měsíce práce + 30 dní vyhrazených na cestování, celý pobyt můžete začít nejdříve 1. května a ukončit nejpozději 31. října.
  • Vízum: Pro účast v programu je nutné získat vízum typu J-1 a uhradit všechny příslušné poplatky.

Cena Work and Travel USA a kdy se hlásit

Rozhodnete-li se zúčastnit programu Work & Travel, je třeba počítat s tím, že vás letní brigáda v USA vyjde na 50 – 60 000 Kč. Ono rozpětí je ve skutečnosti ještě širší, závisí na tom, zdali si práci najdete sami, nebo využijete pomoci agentury, na ceně letenky nebo výši kapesného a útraty v rámci cestování. Samozřejmě si velkou část, né-li celý obnos můžete vydělat v rámci práce zpět.

Výdaje na Work and Travel v USA zahrnují zhruba následující:

  • Poplatky zajišťující agentuře: 13 000 Kč – 20 000 Kč (v závislosti na tom, zdali si vám práci sežene agentura, nebo si ji zajistíte sami)
  • Vízum: 3 500 Kč
  • Letenka: 12 500 – 15 000 Kč
  • Kapesné: 15 – 25 000 Kč

Přihlášky do programu Work and Travel můžete každoročně zasílat zpravidla do dubna. S přihlašováním doporučuji neotálet, časně přihlášení budou mít nejen jistotu a klid, ale také mohou ušetřit. Valná část organizujících agentur poskytuje slevy za odeslání přihlášky do konce listopadu či prosince.

Zkušenosti s Work and Travel v USA

“If it scares you, it looks like good thing to try.

Tak tahle věta stála někdy na začátku. Na začátku podzimu 2012, kdy jsem podepsala smlouvu s agenturou Campleaders o tom, že v létě pojedu do Ameriky. A i když jsem opravdu zprvu cítila akorát velikou nejistotu a strach z neznámého, o to víc byla ta představa lákavější. Čekalo mě 10 týdnů práce v dětském kempu v Pensylvánii a následně jsem měla 30 dní na to, abych cestovala.

Cestovala tam, kam jsem vždycky chtěla jet nebo tam, kam mě náhoda a nohy zavedou. Práce v kempu nebyla sice úplná dovolená, ale rozhodně jsme nikdo vyčerpáním nepadli. Byla jsem součástí perfektního evropsko-amerického týmu, užila jsem si slunce, léto, autentické americké prostředí a stříhala metr do konce srpna. Někdy v půlce, když už jsem si v kempu udělala ty pravé přátele, se začala rýsovat představa cestování. Naším cílem byl západ USA se všemi jeho krásami. S koupí letenky jsem neváhala a začalo plánování, organizování, zamlouvání hotelů, psaní profilů na Airbnb nebo Couchsurfing, obvolávání půjčoven aut, nákup map.

Přišel poslední pracovní den a s ním velké loučení. Uvidím ještě někdy tyhle lidi, tyhle úžasné lidi, se kterými jsem strávila báječných 10 týdnů? Dne už vím, že ano, protože se do kempu vracím, ale v tu chvíli jsme všichni stáli na pomyslné startovní čáře a čekali na výstřel. A pak jsme se rozletěli do všech koutů USA. Bylo to úžasné. Ta svoboda, volnost, přes tisíc dolarů v kapse a celá Amerika nám ležela u nohou. Las Vegas, Grand Canyon, Los Angeles se všemi svými městy, San Francisco a pak New York. Popsat všechny zážitky, vystačilo by to na malou knihu. Ale jedno je jasné – zažila jsem něco naprosto unikátního. Na 3 měsíce jsem změnila prostředí, lidi okolo sebe, dokonce i jazyk, kterým mluvím, což bylo všechno velice osvěžující. Získala jsem přátele ze všech koutů světa, od Austrálie až po Maďarsko a docenila jsem slova ředitele kempu, když v úvodním týdnu nám všem říkal: Forget about your friends from high school, your best friends are sitting in this room.

Adina Julinová

“Zúčastnil jsem se už dvakrát programu Work and Travel, jednou jako plavčík podruhé jako bellman. Co se týče plavčíka, tak tam jsem tušil do čeho jdu, tam nebylo co by mohlo překvapit. Zatímco u té druhé práce jsem absolutně netušil do čeho jdu, jediné co mi agentura řekla, že budu dělat bell desk agenta.

Nakonec práce předčila mé očekávání a po zkušenosti už bych plavčíka asi dělat nechtěl. Výhoda práce v resortu nebo v hotelu je, že člověk je v kolektivu pouze a jen Američanů zatímco když člověk dělá plavčíka tak spolupracovníci jsou výhradně taky studenti co přijeli na Work and Travel, takže Rusové, Turci, Ukrajinci a jiné národy.

Další výhoda práce v resortu oproti plavčíkovi je, že lidé v resortu se neustále mění a tak se střídají různé druhy angličtiny (co stát to jiná angličtina). Zatímco když pracuje jako plavčík tak na bazénu má svých plus mínus 40 rezidentů, kteří chodí celé prázdniny a člověk si tak nějak zvykne. Další velkou výhodou práce v resortu je, že se člověk ani tolik nenudí jak při dělání plavčíka, kdy to je 8 hodin pozorování lidí v bazénu.

Nechci aby to vyznělo jako, že plavčík je strašná práce, jako bylo to super léto, ale přeci jen léto v resortu bylo mnohem lepší po všech stránkách. Angličtina se určitě zlepší po těch pár týdnech, po měsíci, jen se nesmí bát člověk mluvit i když s chybami. Byl jsem až překvapen, jak jsou Američani tolerantní a dokáží pomoct.

Pokud si někdo zvolí práci v hotelu, tak by si měl zjistit, jestli to zahrnuje parkování aut. V tom případě je potřeba si vyřídit mezinárodní řidičák, bez něho by nešlo parkovat auta a to by byla škoda, jelikož z toho je docela dost extra money.

Jestli někdo váhá jestli jet sám, nebo s někým, tak je to úplně jedno, jelikož velmi brzo si tam najde strašně moc kamarádů. Možná je lepší jet sám, jelikož potom jste hned do toho hozen a musíte používat angličtinu a nemůžete se spoléhat na toho druhého. Američané jsou velmi přátelští a naopak vyhledávají cizince. Momentálně mě nenapadá nic navíc, co jsem musel řešit, co by za mě neudělala agentura nebo by mi řekli, ať to zařídím.

Co jsem si tak pročítal různé články na Chci do Ameriky, tak jsem hodněkrát zahlédl strach z imigračního. Upřímně když jsem jel poprvé tak jsem měl také strach, ale ve finále je to to nejmenší a není vůbec čeho se bát. Úředník ani nezvedne hlavu, jen se zeptá na otázky typu “jak dlouho tam budu” a “co budu dělat” a za minutu je člověk pryč.

Co mě na USA zklamalo, tak je veřejná doprava. Dá se říct že je na velmi špatné úrovni, pokud nepočítám vyloženě velká města. Jelikož když jsem dělal plavčíka, tak jsem bydlel asi hodinu a půl chůze od bazénu. A tak je třeba si pořídit kolo ale to není žádný problém.

Ale jinak USA je prostě jinej svět a určitě všem doporučuju si to vyzkoušet aspoň jedno léto, je to zkušenost k nezaplacení a hlavně plno zážitků.”

Adam

Pokud máte dotaz týkající se programu Work and Travel USA nebo jste se ho sami zúčastnili a chcete se podělit o zkušenost, můžete do komentářů pod článkem. Díky! :)

Diskuze k článku (66 komentářů)

David (1)
28.12.2013
22:19

Ještě před pár lety jsem byl klučina z malého malebného městečka, ve kterém jsem vyrostl a myslel si, že v něm taky zůstanu, budu pracovat a nejspíš strávím celý svůj život. Nic mi tady nechybělo a víceméně se vším jsem byl spokojen. Jenže všechno se změnilo, když se mi otevřel svět vysokoškoláka se všemi možnostmi které má a s tím vším i potažmo celý svět.

Kdesi se ve mě vzala chuť objevovat svět a poznat něco nového a tak jsem se chytil první příležitosti, která mi spadla do klína a tou byla práce v kempu jako support staff ve vysněných Spojených státech. Vždycky jsem si říkal, že až budu velký a bohatý, tak chci určitě do USA no a ejhle, má vize se mi splnila ještě když jsem byl malý a chudý, no a letos je tomu už čtvrtý rok, co své léto strávím v Americe.

První rok jsem vyjel s agenturou CCUSA, se kterou jsem ale nebyl moc spokojen a tak jsem další rok vyzkoušel jinou agenturu Campleaders, se kterou nebyl nikdy problém a jedu s ní už potřetí. Jezdím pracovat do židovského a čistě holčičího kempu, což je docela specifické, ale vzhledem k tomu, že pracuji v kuchyni a údržbě, tak to vlastně ani nijak nepociťuji, takže není třeba se bát práce i na takových místech, které na první pohled vypadají pro našince možná trochu nepředvídatelně. První dva roky jsem pracoval jako obyčejná pomocná síla v kuchyni. Umýval jsem nádobí, pomáhal připravovat nějaké jídla, vynášel odpadky a uklízel jídelnu. Třetí rok se ze mě stala “levá ruka” šéfa a jakožto člověk věcí v kempu znalý jsem prostě pomáhal se vším co bylo v kuchyni třeba, pomáhal novým lidem se zorientovat a měl jsem na starosti i různé aktivity, které se odehrávaly v naší jídelně, jako byly třeba diskotéky nebo ice-cream nights.

Práce v kempu někdy není lehká, ale všechny klady, které to přináší převyšují věci, které se pro některé mohou jevit jako zápory. Člověk bydlí v malé chajdě s 12 dalšíma lidma, dělí se o záchody a sprchy, někdy je zima, někdy strašné vedro, ale to je prostě kemp. Na tu kladnou stranu si zde najdete spoustu nových přátel, ať už jsou to Mexičani nebo Rusky. Procvičíte svoji angličtinu a naučíte se možná taky další řeči jako ruštinu, polštinu a něco málo třeba i z maďarštiny no a hlavně dostanete příležitost procestovat celou Ameriku, která nabízí nespočet možností pro člověka jakéhokoliv ražení.

Já osobně jsem za ty tři roky procestoval celé východní i západní pobřeží a letos jsem si byl odpočinout na pár dní na Floridě a zakončil jsem to 7 denní plavbou po Karibiku, což byla ta nejúžasnější dovolená v mém dosavadním životě. Jelikož mi to ale nestačilo, tak letos plánuju nejspíš Hawaii

PS: O svojich zážitcích z USA si píšu blog:
http://www.bambusekd.cz/blog/usa-karibik
http://www.bambusekd.cz/blog/usa-photo-report

Odpovědět
Standa (1)
12.3.2015
17:56

Ahoj, má někdo zkušenost s opakovanou žádostí o vízum J1 s tím, že předchozí rok se vrátil do ČR pár dní po zahájení semestru? Řeší to na ambasádě? Díky za odopověď

Odpovědět
Rene (2)
5.4.2015
13:15

Zdravím idem na leto do USA cez program WAT. Moja otázka je bude možné si prenajat auto ked nemám 21? Čítal som niekde že by to mohol byť problem. Za odpoveď ďakujem.

Odpovědět
Petr Novák (2522)
5.4.2015
16:09

Ahoj, když, tak hodně draze. Nejlepší bude si tam najít nějakého staršího kamaráda nebo kamarádku a cestovat s nimi.

Odpovědět
PETR (57)
5.4.2015
16:23

@Rene: Ahoj Rene automobil ti pujčí nejdříve od 20 let ale jen některé autopujčovny ale s příplatkem a také musíš splnovat například druhou kred.kartu atd. nejlepsi je rezervovat jiz před odjezdem treba přes http://www.rentalcars.com atd a mají bezplatnou infolinku z ČR.Jinak ti preji hezky pobyt v USA.P.

Odpovědět
Terka (7)
26.4.2015
12:49

Ahoj,
chci vyjet letos na W&T a to se Student Agency. Už mám vše u SA zaplacené, dostala jsem formulář DS 2019, na stránkách ambasády jsem vyplnila DS160. Když jsem se přihlásila na stránkách ambasády, abych si mohla zajistit schůzku, vyplnila jsem všechny potřebné údaje, ale nešlo mi zaplatit. Platila jsem debetní kartou mastercard, poté jsem ještě zkoušela debetní maesto, ale ani jednu mi to nevzalo. Nevíte v čem by mohl být problém, popř. jestli jsou pokusy nějak omezeny?
Díky..
Terka

Odpovědět
Franta (3836)
26.4.2015
22:43

Máš povolené platby přes internet?

Odpovědět
Terka (7)
27.4.2015
8:13

@Franta: jojo, platby povolené mám, na účtu je dost peněz a koupit jízdenku na vlak mi přes net normálně šlo. Nakonec jsem to zkusila zaplatit převodem, tak uvidím.. :)

Odpovědět
Mesi (776)
29.6.2015
19:16

Jsem cerstvy drzitel imigracniho viza, na konci leta nebo zacatkem podzimu planuji odletet. Mihne se tu obcas nekdo s kontakty na nekoho, kdo hleda pracoviteho legalniho zamestnance? Oblast Los Angeles – South Bay area + Long Beach.

Odpovědět

Ahoj, na léto 2016 plánuju vyrazit do Campu v USA, ale samotnému se mi moc nechce, proto hledám nějakého parťáka, který by se ke mě přidal a užili bychom si americké prázdniny :-)

Odpovědět
Veruuu (4)
18.7.2015
5:50

Ahoj, právě jsem v USA na programu Work and Travel na J1 visa a chtěla bych se zeptat, zda je možné opustit státy, konkrétně do Kanady (plánujeme výlet na Niagáry z kanadské strany) a pak se zase vrátit do USA. Poté pojedeme na cruise po Karibiku, tak stejný dotaz ohledně tohoto. Předem děkuji za odpověď, Verča

Odpovědět
Franta (3836)
18.7.2015
9:07

@Veruuu:
Pokud to vše stihnete v rámci povoleného pobytu po WaT (tuším, že je to 30 dní), tak by to neměl být problém.

Odpovědět
Veruuu (4)
18.7.2015
20:32

@Franta: Právě že bychom rádi na ty Niagáry normálně ještě teď během léta (během toho, co pracujem). Tak hlavně aby nás pak neposlali domu, to bych nechtěla :D

Odpovědět
Petr (3)
19.7.2015
0:12

@Veruuu: Já v tomhle nejsem odborník, ale tuším, že nedávno se na tohle taky někdo někde ptal a tam někdo radil, že si musí zařídit nějaké vízum ESTA tuším? Protože prý jakmile osoba, která má vízum J1 opustí USA, automaticky končí platnost a vrátit se už nemůže pokud nemá jiné vízum. Radši bych to ještě někde ověřil, aby nedošlo k problému :-)

Odpovědět
Veruuu (4)
19.7.2015
5:58

@Petr: Děkuji :) Já už jsem si ale zjistila od někoho, co tam takhle byl minulý rok úplně stejně jako my na stejná víza atd., a prý je to bez problému. A navíc máme ve vízu v pasu u “entries” značku “M”, což prý znamená multiple, takže předpokládám, že můžeme v rámci platnosti J1 víza víckrát opustit a vrátit se do USA. :)

Odpovědět
Jelly (1)
29.7.2015
10:24

Ahoj. Jen chci upozornit na agentury. Ve smlouvě se upíšete k úhradě pokuty, pokud vás z práce vyhodí. A jsou situace, kdy to opravdu neovlivníte. Z jednoho campu už vyhodili 4 lidi – důvod (malichernosti). Takže otázka je – dostane zaměstnavatel (cam) nějakou dotaci na studenta, který jede pod programem Work and travel? A když ho vyhodí – zůstane mu ta dotace nebo jí musí vrátit?

Odpovědět
tereza (1)
4.8.2015
10:01

Ahoj, nezkoušel jste mimo práce někdo i studium? zajímá mě konkrétně nějaká agentura na studium střední v USA..? Nemáte s tím někdo zkušenosti – jkconsulting, cool agency, studentagency a pod?

Odpovědět

Zdravím. Lze vyjet s partnerem, mít společné ubytování a práci v blízkosti? děkuji

Odpovědět
Franta (3836)
30.8.2015
20:54

Pokud pojedete přes agenturu, tak si to dejte jako požadavek.
Jestli si to budete zařizovat sami, tak se snažte.

Odpovědět

@Dan, @Jelly: Ahoj, a z jakého campu jsi byl vyhozený?

Odpovědět
Martin (1)
10.11.2015
23:33

@David:

Prosím tě, na kolik tak vyjde ta 7 denní plavba po Karibiku? :-)

Odpovědět
Franta (3836)
11.11.2015
14:25

@Martin:
Je to dva roky starý příspěvek, možná už sem ani nechodí.
Zkus mrknout sem https://www.expedia.com/Cruises?v=b nebo https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=Caribbean+cruise+price.

Odpovědět
Tomáš (1)
29.6.2016
11:49

Mohu se zeptat kolik si tak člověk vydělá v průměru za těch 10 týdnu nějaké pruměrné práce ?

Odpovědět
Petr Novák (2522)
29.6.2016
15:27

@Tomáš: Mzda na Work and Travel se liší v závislosti na zaměstnavateli, typu práce, místě nebo počtu odpracovaných hodin. Průměrný výdělek na Work and Travel v USA je 8-11 dolarů za hodinu práce. Více si vydělává tam, kde se dávají dýška. Za celé léto se odpracuje průměrně 600 hodin. To znamená, že výdělek za celé léto se pohybuje kolem 6 000 dolarů (kolem 150 000 Kč).

Znovu ale upozorňuji, že to je těžce individuální. Navíc je třeba počítat s náklady.

Odpovědět
Václav (56)
14.7.2016
12:53

Ahoj,

právě jsem si přečetl tento článek o Work and Travel programu a chtěl bych požádat o radu kohokoliv, kdo má s tímhle nějaké zkušenosti.

Jedná se mi o tohle:

Myšlenka vycestovat na několik měsíců do Ameriky, studovat tam nebo pracovat a ve volném čase samozřejmě i cestovat a poznávat Ameriku mě láká čím dál tím více :-) Vždycky jsem si chtěl alespoň na nějakou dobu okusit ten pravý americký život :-)

Jde mi o to, že před dvěma lety jsem odmaturoval ze střední školy a od té doby ještě studuji angličtinu jako samouk, abych se ještě zdokonalil a jednou bych si chtěl udělat státnici. Nechodím do žádné jazykové školy a ani nestuduji na vysoké škole, takže tím Work and Travel program by pro mě asi nepřipadal v úvahu…

Chtěl jsem se zeptat, jestli neexistují nějaké další programy ať už studijní nebo pracovní programy v USA, kde nutně není podmínkou, že člověk musí být studentem na vysoké škole, jako je tomu u Work and Travel. Ať už by se jednalo o studium angličtiny, nebo o nějakou práci, nebo o kombinaci obojího (studium a práce)… Samozřejmě jsem si vědom, že by to asi bylo složitější v tom, že bych si musel vízum a všechno tohle okolo vyřídit sám, ale i tak bych rád něco takového zkusil.
Nejraději bych asi jel do Los Angeles, jelikož je to jedno z mých jeoblíbenějších měst v USA, ale samozřejmě to není podmínkou.

Jak už jsem napsal výše, rád bych vycestoval do USA na nějakou delší dobu, než jen 2 nebo 3 týdny, jako když tam jedu na dovolenou.

Byla by nějaká šance, i když nejsem vysokoškolský student?

Děkuji moc.

Odpovědět
Tereza (1)
14.7.2016
15:56

Dobry den, mohu s work and travel J1 visa vycestovat v cestovni lhute 30ti dnu po ukonceni prace ven z Usa? Mexiko nebo Cruise? Diky

Odpovědět
Kelly (1)
18.7.2016
20:37

@Václav: @Václav:

Ahojky,
chtěla jsem se zeptat, zda se ti dostalo odpovědi na tvůj dotaz ohledně vycestování do Los Angeles bez vysoké školy? Jsem na tom úplně stejně a můj cíl je také Los Angeles. Zajímalo by mě zda Ti dal někdo rozumnou odpověď, moc by mi to pomohlo v uskutečnění mého plánu. :)

Odpovědět
Václav (56)
21.7.2016
11:39

@Kelly: Ahoj Kelly! Ano, to jsme na tom úplně stejně :-) Bohužel, zatím se mi žádné odpovědi nedostalo, nicméně jsem zkoušel trochu pátrat na internetu a našel jsem tohle: http://www.study.cz/jazykove-kurzy/zahranici/anglictina/spojene-staty-americke/los-angeles/ To se týká toho, když tam chceš jet a studovat angličtinu a myslím, že jsem tam četl, že nabízejí i kurzy pro dospělé a snad se tam nikde nepsalo, že bys musela být studentem vysoke školy. Já si to budu muset ještě prodrobněji prostudovat. Každopádně ta škola Embassy English Los Angeles podle mě nevypadá vůbec špatně :-)

Můžu se zeptat, ty bys tam chtěla jet studovat nebo pracovat, nebo obojí několik měsíců třeba? Kdybys ses něco dozvěděla nebo jsi něco zjistila, mohla bys mi prosím také dát vědět?

Děkuju

Odpovědět
Pavel (1)
12.8.2016
13:28

Když mám 18náct a chci jet do Ameriky na brigádu na příští léto kdy budu v posledním ročníku na střední jde to nějak?

Odpovědět
Franta (3836)
12.8.2016
15:56

@Pavel:
Hele asi ne.
Během střední jsou programy na au-pair, během vysoké je W&T. Ale jen tak na brigádu to ofiko asi nepůjde. Jedině se zeptat v nějaké agentuře, ale to stojí prachy. Jde o to, aby se to pak vyplatilo.

Odpovědět
Petr Novák (2522)
14.8.2016
13:01

@Pavel: Ahoj Pavle, pokud máš zkušenosti třeba s vedením dětských táborů, můžeš se zkusit přihlásit na pozici Camp Counselor v USA. Pro tuto pozici není podmínkou vysoká škola, nýbrž věk 18 let, skvělá angličtina a zkušenosti s dětmi.

Odpovědět
Dominika (1)
31.8.2016
7:48

Ahoj mám dotaz, je možné vyžiadať si pobyt cez work and travel v konkrétnom meste (San Francisco), alebo mesto nám bude priradené? Ďakujem. :)

Odpovědět
Petr Novák (2522)
1.9.2016
9:30

@Dominika: Ahoj Dominiko,
záleží na konkrétní agentuře. Pokud si práci v San Franciscu najdeš sama, není to žádný problém. Pokud hledání práce necháš na agentuře, pak záleží na ní a na tom, jestli má partnery v San Franciscu. :-)

Odpovědět
Lucka (1)
21.10.2016
11:47

@Václav: Ahoj Vašku, zajímalo by mě to samé. Taky bych ráda odjela, ale nejsem vysokoškolák. Když jsem koukala na ten odkaz, co jsi sem dával, tak je tam napsáno, že musíš mít potvrzení ze školy, na jaké úrovni angličtiny jsi. Nikde tam ale není napsáno, že nemusíš být student. Tak nevím. Zjistil si něco nového?

Díky za info. :)

Odpovědět
Tomas (2)
10.11.2016
14:37

Ahoj, já byl 4x v USA s program Camp leaders(www.campleaders.com) a byla to práce v campech. Můj camp byl 3 hod. od Chicaga a byla to bomba. Pokud vás něco zajímá tak klidně napište. sentily@seznam.cz

Odpovědět
Martina Roflíková (6)
15.11.2016
16:58

@Václav: Ahoj Vašku, a vycestovat do VB by tě nelákalo? Tam je to v podstatě jednoduché, není potřeba být studentem. Co se týče USA je to docela komplikované. Pracovní vízum jen tak nedostaneš, nejlepší možností je právě program Work and Travel. Ale v tvém případě by byla možnost vycesovat třeba i do Kanady na Working Holiday. Kdyby tě zajímalo víc informací, určitě mi můžeš napsat:)

Martina

Odpovědět
Václav (56)
11.12.2016
21:42

@Martina Roflíková: Ahoj Martino, děkuji za informaci. Jet studovat do VB mě také napadlo, ale mě právě mnohem více láká přímo ta Amerika :-) Vždycky mi byla tak nějak bližší, jsem zaměřený na americkou angličtinu, takže bych nejraději jel tam, pokud by to nějak alespoň trochu šlo.

Odpovědět
Lukáš Taclik (2)
20.12.2016
10:33

Já jsem byl letos na Work and Travel v USA a přímo v Texasu, plavčíkovali jsme. Nevěděl jsem co a jak, ale na doporučení kamarádů jsme nakonec s přítelkyni odjeli přes agenturu Czech-us a paráda. Neměli jsme s tím ani moc starosti, vše šlo hladce od kurzů, až po víza. A tak jsme se zamilovali do té Ameriky, že budeme muset jet znovu! Takže kdyby někdo potřeboval nějak poradit, určitě není problém.

Odpovědět
Lukáš Taclik (2)
20.12.2016
10:38

@Tereza: @<a
Ahoj Terko, určitě to jde, jen musíš po internetu zažádat o ESTU, chvilková záležitost. To je vízum, aby tě pak z cruisu nebo Mexika pustili zpět do země.

Odpovědět
Tomáš Havlík (2)
21.12.2016
11:51

Nevím, jestli si to můžeš přímo vyžádat, ale pokud je ti jedno, co budeš dělat, jde ti hlavně o to, být v tom městě, tak dneska už ty agentury mají tolik pracovních pozic, že by to podle mě neměl být problém. Já mám osobní zkušenost pouze s agenturou czech-us, takže nemůžu mluvit za ostatní agentury, ale v této agentuře není problém skoro nic. Vždycky jsme našli společnou cestu, takže hodně štěstí… :)

Odpovědět
Tomáš Havlík (2)
21.12.2016
11:53

@Dominika: Nevím, jestli si to můžeš přímo vyžádat, ale pokud je ti jedno, co budeš dělat, jde ti hlavně o to, být v tom městě, tak dneska už ty agentury mají tolik pracovních pozic, že by to podle mě neměl být problém. Já mám osobní zkušenost pouze s agenturou czech-us, takže nemůžu mluvit za ostatní agentury, ale v této agentuře není problém skoro nic. Vždycky jsme našli společnou cestu, takže hodně štěstí… :)

Odpovědět
Radek (2)
24.1.2017
0:43

Ahoj,
v létě 2016 jsem absolvoval work and travel na J-1 vízum. Rozhodl jsem se vyplnit federální daňové přiznání sám bez pomoci agentury. Není to nic náročného, ale bohužel jsem zjistil, že úleva na federální dani pro rok 2016 je pro cizince jen do výdělku 4050 dolarů, Za léto jsem si, ale vydělal víc takže mi IRS vrátí jen poměrnou část daní co jsem přeplatil.
Jaké jsou vaše zkušenosti prosím? A je případně profi agentura schopna získat zpět 100% daní u výdělku nad těch 4050 dolarů? Potom by se pochopitelně vyplatilo to nechat na agentuře byť třeba za 10% poplatek.

Odpovědět
Martina Roflíková (6)
29.1.2017
11:06

@Václav:

V tom případě bys mohl zkusit nějaký Summer Camp, tam myslím není nutno být vyloženě student. Ale pokud tě vyloženě láká kombinace studia a práce delší dobu někde v zahraničí, tak bych mrkni určitě po Working Holiday nebo Work and Study… tam tedy není v nabídkách USA, ale třeba Kanada a tak bys mohl cestovat i po USA:)

Odpovědět
Vojtěch Belan (1)
8.2.2017
18:09

Dobrý den,

Chtěl bych se zepta jaká je nabídky kurzu workandtravel na toto léto?

Děkuji

Odpovědět
Jindra (1)
13.2.2017
22:38

@Radek: Zjistil jsi k tomu něc? Taky by mě to zajmalo. Dik

Odpovědět

Ahoj,

chtěla bych se zeptat, jaký typ víza potřebuji, chci-li do Ameriky pracovat na cca 4 měsíce jako plavčík a brigádu si zajišťuji sama. Je to vůbec možné se tam takhle dostat?
Děkuji

Odpovědět
Elis (2)
17.3.2017
9:35

Ahoj,
chtěla bych se zeptat, jaký typ víza potřebuji, chci-li do Ameriky pracovat na cca 4 měsíce jako plavčík a brigádu si zajišťuji sama. Je to vůbec možné se tam takhle dostat? Bohužel od minulého roku už nejsem student, takže podmínky na work and travel nesplňuji, je tedy i nějaké jiné vízum, které tohle umožňuje?
Děkuji

Odpovědět
Nicole (1)
9.7.2017
12:00

Dobrý den,

chtěla jsme se zeptat zda je možné vycestovat v programu” work and travel” bez agentury? tedy neplatit žádné poplatky, zažádat si o vízum J1 sama, a sehnat si práci sama. Jak v tomto případě postupovat?
další dotaz: Jde v případě pracovní stáže udělat to samé? Je vůbec možné kontaktovat nějakou firmu v USA a získat oficiální pracovní vizum a sám si to zařídit?

děkuji za odpověd

Odpovědět
Mesi (776)
9.7.2017
19:22

@Nicole: work and travel si muzes zajistit sama, ale je to slozite. Existuji stranky, kde jsou navrhy spolecnosti, ktere toto delaji – zalezi, jestli chteji komunikovat primo s uchazecem nebo je pro ne jednodussi agentura – coz urcite agentura. O vizum muzes zadat az pote, co mas zamestnavatele. Co se tyka staze, je to to same: Najit spolecnost, kontatovat ji, doufat, ze bude pro. Ale rozdil je v tom, ze o pracovni vizum by mela zadat ta firma pro tebe a to se firmam nechce. Mnoho spolecnosti na svych strankach vyslovne uvadi, ze neakceptuji zadosti o zamestnani od nikoho, kdo nemuze prokazat opravnenost prace v USA nebo kdo by chtel zadat o sponsorship. U staze to muze byt jednodussi.

Odpovědět
Michaela (1)
16.11.2017
9:18

Ahoj,
nechystá se někdo ted v létě 2018 na Work and Travel USA? Raději bych prvně jela s někým a ne úplně sama. :)

Odpovědět
Lukáš (3)
14.1.2018
12:00

Ahoj, chci se zeptat kolik měsíců, jak dlouho musím pracovat, abych mohl pak měsíc cestovat a pokryl bych kompletně náklady na celý trip… Díky, pěkný den

Lukáš

Odpovědět
Franta (3836)
14.1.2018
20:26

@Lukáš:
Ten článek nahoře jsi četl? Případně jiné informace o WaT?

“Work and Travel USA je letní program, odlétá se zpravidla v květnu až červnu. Pracuje se 2 až 4 měsíce, poté je možné až 30 dní cestovat, což rozhodně doporučuji.”

A jestli se nepletu, tak se dá přicestovat i určitou dobu před zahájením WaT.

Odpovědět
Mesi (776)
14.1.2018
20:30

@Lukáš: Work and Travel je kulturně výměnný program určený pro studenty všech ročníků VŠ a VOŠ. Jako student máte jedinečnou příležitost vycestovat do USA a legálně tam pracovat po dobu až 4 měsíců. Dalších 30 dnů můžete v zemi zůstat a cestovat. Zdroj: studentagency.cz. Abys tedy mohl mesic cestovat, muzes az 4 mesice pracovat. A naklady na tvuj trip ti tezko nekdo rekne, pokud nenastinis sve plany.

Odpovědět
Pavlína Horáková (1)
19.1.2018
18:14

Hezký den, ráda bych se podělila o své video z loňského roku, kdy jsem vycestovala do Ameriky právě v rámci programu Work and travel USA. Jsem jedna z těch, která měla na všechno ohromné štěstí a to rozhodnutí tam jet, bylo jedno z nejlepších, které jsem kdy udělala. Nechte se inspirovat a možná i trochu povzbudit. Krásný den

https://www.youtube.com/watch?v=ibJuaDI_T8Q&t=654s

Odpovědět
Petr Novák (2522)
23.1.2018
15:53

@Pavlína Horáková: Ahoj Pavlíno, děkuji za skvělé video! Mohu ho nasdílet na Facebooku Chci do Ameriky? Díky. :-)

Odpovědět
Twinkiie (1)
29.1.2018
15:58

Ahoj,

Mam otazocku ohladom opustenia VŠ – semester mi zachvilku skonci(vo februari), skolu som ale zanechal pred 2 mesiacmi. Stale mam ale status VŠ studenta.
Cize ked mi nepride list – ze ma vyhodili, resp. stale sa som student.
Vsimol som si ale, citujem: “musíte mít úspěšně ukončen” – cize s tym asi nepochodim,ci?

Prosim Vas ci by ste mi niekto viac neozrejmili situaciu ?:-/

Thanks in advance :-)

Odpovědět
Franta (3836)
29.1.2018
16:45

@Twinkiie:
Snad se ti tu ozve někdo, kdo na WaT byl, třeba Pavlína z toho super videa.

Ale čistě teoreticky, pokud jsi v prváku a semestr jsi nedodělal, tak máš smůla. Navíc předpokládám, že budeš potřebovat nějaké potvrzení ze školy. No a když tam už nechodíš, tak ti ho nejspíš nedají. Žádost o J-1 vízum, není studentský lístek do muzea, tam se studentským průkazem nebo ISIC nepochodíš.

Odpovědět
Lukáš (3)
12.2.2018
15:21

@Franta: Samozřejmě, že článek jsem četl, ale mě zajímá, jestli třeba stačí pracovat 2 měsíce abych pokryl náklady na cestu.

Odpovědět
Franta (3836)
12.2.2018
16:07

@Lukáš:
To záleží na tom, kolik si vyděláš, kolik bude na daném místě plat a na tom, jaké máš plány a nároky na cestu. Je to hodně tedy individuální. Taky nezapomeň, že tě něco bude stát vyřízení toho WaT. Takže se klidně může stát, že se vrátíš a budeš v mínusu.

Odpovědět
Alice Vévodová (2)
27.3.2018
19:36

@Twinkiie:
Ahoj,

pro J1 víza musíš být student VŠ. Záleží na vízovým sponzorovi, ale vyžaduje se například výpis známek v angličtině, potvrzení o studiu s přesnými daty prázdnin a pod. Pak na ambasádě, pokud by ti vízový sponzor vydal DS form, tak se znovu ptají na potvrzení o studiu a další dokumenty.
S tvým statusem by ti ale škola žádný dokument nevydala, takže legálně to nepůjde. :)
Takže cíl minimálně úspěšně dostudovat jeden semestr.

Odpovědět
Dáša (1)
17.5.2018
13:29

Ahoj, v článku je chyba v podmínkách pro účast v programu WaT. Já jsem v posledním ročníku studia a podle SA se programu můžu účastnit, prý nevadí poslední ročník studia. Někde jsem četla, že student se nesmí programu účastnit pokud má zapsané pouze opakované předměty a není to tedy v řádném termínu toho studia (asi že prodlužuje). Ty informace ale nikdo nepíše moc jasně a přijde mi, že tomu ani ty agentury snad samy pořádně nerozumí.

Mám kvůli tomu trochu strach jak to dopadne na ambasádě. Mám sice tři předměty tento poslední semestr, ale jeden předmět je opakovaný (je to Praxe, která má jen zápočet – nestihla jsem ji splnit v předchozím semestru totiž). Na ambasádě tedy uvidí v mých dokumentech z VŠ u toho jednoho předmětu “opakuje”. Ten předmět bude klasifikován až někdy na konci května. Doufám, že to nedopadne tak, že kvůli tomu jednomu předmětu, který opakuji mi to vízum nedají…:( Jinak jsem v řádném ročníku studia a neprodlužuji.
Máte s tím někdo zkušenosti? Je to taková trochu individuální věc asi, ale věřím, že se to někomu už stát muselo. Opakování předmětu dneska není nic vzácného na VŠ.
Díky za komentáře, pokud budou.

Odpovědět
Petr Novák (2522)
18.5.2018
20:51

@Dáša: Ahoj, díky za informaci. Článek jsem opravil. :-)

Odpovědět
Ondrej (1)
11.6.2018
22:28

@Michaela: Ahoj mam taky v planu Ameriku chystas se jeste ?

Odpovědět
Lujza (1)
17.12.2018
23:28

Dobrý den,
chcela bych se zeptat či je na program možné taky vyjet když studuji na vysoke škole kombinovanou formou studia. Není to tedy denní ale ani externí studium.. Dekuji mnohokrát za odpoved.

Odpovědět
Vašek (155)
18.12.2018
10:23

@Lujza: Když je v podmínkách naprosto jednoznačně napsáno denní studium, tak zkuste hádat.

Odpovědět
Karolína (1)
31.12.2018
16:31

Zdravím, je podmínkou, že se do programu work and travel musím přihlásit přes organizaci? Pokud jsem schopná si práci a vízum J1 sehnat svépomocí? Hledám levnější variantu. Díky za odpověď

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.