Půjčení auta v USA: Rady, tipy, zkušenosti a časté chyby

V Americe se s výjimkou New Yorku bez auta neobejdete. Vzdálenosti mezi městy jsou obrovské a veřejná doprava nefunguje tak dobře jako u nás. Napsal jsem pro vás prověřené rady, jak si půjčit auto v USA. Poradím vám, na co si dát pozor, abyste nenaletěli. Jak a kde si pronajmout auto levně a prozradím trik, jak získat zdarma o třídu lepší vůz.

Půjčení auta v USA: Rady, tipy, zkušenosti a časté chyby

 1. Co musíte vědět o půjčení auta v USA

  V USA fungují stovky autopůjčoven včetně mezinárodních řetězců Avis, Alamo, Budget, Dollar, Fox, Hertz, National a Thrifty. Autopůjčovna se anglicky označuje car rental, rent a car, rent-a-car, rental car, car rental nebo car hire.

  Nejlevnější je půjčení auta online s předstihem zhruba dvou až tří měsíců. Ceny se liší mezi městy, pobočkami i ročním obdobím.

  V Americe, Kanadě i Mexiku se stejně jako v Česku jezdí vpravo. Hlavní rozdíl v řízení auta je v automatické převodovce, kterou mají až na výjimky všechna auta. Na řízení automatu si velice rychle zvyknete, je to snadné a pohodlné. Auto s manuální převodovkou lze vyžádat během rezervace.

  Standardní výbava auta zahrnuje klimatizaci a autorádio. Bezplatnou navigaci máte ve svém mobilu, stačí si do Google Map stáhnout offline oblast, nebo si koupit místní SIM kartu.

 2. Podmínky půjčení auta v USA

  Věk řidiče

  • 18-20 let: Půjčovna vám auto nepůjčí vůbec, nebo jen nejslabší model a s vysokým příplatkem.
  • 21-24 let: Auto vám půjčí většina půjčoven, počítejte s Underage Driver Fee kolem 25 $552 Kč za den.
  • Od 25 let: Auto je možné půjčit bez příplatku.

  Řidičský průkaz

  Téměř všude stačí předložit český řidičský průkaz s vlajkou EU v rohu. Přesto si s sebou doporučuji vzít mezinárodní řidičák dle Ženevské úmluvy. Stojí 50 Kč, vyřídí vám ho na počkání a platí 1 rok.

  Platební karta

  Karta slouží k zaplacení půjčovného a k úhradě zálohy. Nenechte se zmást výrazem credit card, bez obav můžete použít debetní kartu vydanou vaší bankou. S debetní kartou ČSOB v Google Pay jsem nikde neměl problém.

  Cestovní pas

  Slouží k ověření totožnosti.

 3. Triky jak na levné půjčení auta v USA

  Cenu pronájmu auta lze zpravidla snížit. Osvědčila se mi následující pravidla, která doporučuji kombinovat.

  Garance nejnižší ceny od RentalCars

  RentalCars.com je rezervační portál pro půjčování aut v češtině. Za posledních 10 let jsem si přes ně půjčil auto snad na všech kontinentech. Jednou z jeho výhod je dobrá podpora a garance nejnižší ceny pronájmu. Pokud objevíte výhodnější nabídku u konkurence, bude vám dorovnán rozdíl.

  Kdy si rezervovat půjčení auta v USA

  Se zárukou odpovědět nelze, na cenu má vliv mnoho faktorů. Nejnižší cena pronájmu bývá 2-3 měsíce před plánovaným vyzvednutím auta. Během letních prázdnin a kolem Vánoc počítejte s vyšší cenou kvůli vyšší poptávce.

  Jakou třídu vozu vybrat?

  Typ vozu volte podle počtu cestujících a délky trasy. Na vícetýdenní road tripy nedoporučuji menší auta, kde je méně místa. Také kabriolet po pár dnech zevšední, osboně doporučuji volit crossover nebo SUV.

  Nejlevnější jsou auta třídy economy. Střední třída je dražší o 5–15 %, pohodlné SUV o 20–25 % a za kabriolet si ve srovnání s nejlevnějším autem připlatíte 65–75 %.

  Při převzetí auta vám bude nabídnut upgrade – o třídu lepší auto za nižší cenu. Rozhodnutí je na vás. Pokud nebude vůz v objednané třídě k dispozici, požadujte lepší auto bez příplatku.

  Autopůjčovna na letišti, nebo v centru města?

  Obvykle jsou výhodnější půjčovny na letištích, kde je větší konkurence. Cenu někde zvýší poplatek za vjezd na letiště, ale zase si nemusí každý člen posádky platit za dopravu do města. A je to pohodlnější.

  U pronájmů na několik týdnů nicméně doporučuji zkontrolovat také ceny při převzetí v centru města.

  Auto vraťte na stejném místě, kde si ho půjčujete

  Vůz je možné vrátit na jiné pobočce půjčovny, ale obvykle pouze za příplatek. Výhodnější je ho vyzvednout a vrátit na stejném místě.

  Půjčovné se účtuje za každých započatých 24 hodin

  Nepsaným pravidlem půjčoven je, že se platí za každých započatých 24 hodin pronájmu. Když si auto vyzvednete v 15:00, vždy ho vraťte do 15:00. Jakmile zadáte vrácení v 15:30, už platíte celý den navíc.

  Srovnejte si na internetu nabídky od více autopůjčoven

  Porovnáte-li si nabídky na půjčení auta od několika půjčoven, s mnohem větší pravděpodobností narazíte na výhodnější nabídku. Stránky půjčoven nemusíte procházet jednu po druhé, stačí použít srovnávač cen.

  Jak získat lepší auto levně, nebo zdarma

  Trik funguje v menších půjčovnách, kde si rezervujte nejmenší vůz. O ně nebývá velký zájem. Když si auto přijdete vyzvednout relativně pozdě (kolem poledne), budou nejspíše všechny vozy dané třídy rozebrány. Půjčovna vám pak nabídne lepší vůz bez přirážky.

 4. Na co si dát pozor při půjčení auta v USA

  Rady vám pomohou vyvarovat se nejčastějších chyb při půjčování auta v USA.

  Inzerovaná cena nemusí být konečná

  Jde o oblíbený trik půjčoven inzerujících pronájem auta za pár dolarů. Cena však zahrnuje jen samotný pronájem a nikoliv již daně, poplatky či pojištění. Z na první pohled výhodné nabídky se rázem stává nevýhodná.

  Najeté míle mohou být omezeny

  Některé autopůjčovny limitují vzdálenost, kterou je možné s vozem ujet. Za překročení limitu se samozřejmě draze platí. U známých půjčoven se s touto praxí nejspíše nesetkáte.

  Omezení míst, kam lze s autem jet

  Podmínky půjčoven jasně stanovují, kde se s autem můžete pohybovat. Kvůli pojištění jsou obvykle zakázány cesty do Mexika, do Kanady lze jet po předchozí domluvě. Některé půjčovny zakazují přejezdy do dalších států (Kalifornie, Nevada…).

  Opět to není příliš časté, ale doporučuji to zkontrolovat. Půjčovaná auta v sobě mají skryté GPS lokátory a za porušení pravidla se uděluje tučná smluvní pokuta.

  Zkontrolujte si hodnocení konkrétní pobočky

  Nekoukejte na hodnocení autopůjčovny jako celek, na Google si přečtěte hodnocení a recenze konkrétní pobočky. Autopůjčovna Priceless má celkové hodnocení 7,2/10, ale její pobočka na letišti v Los Angeles má jen 2,0/5. A nula se udělit nedá.

  Nenechte si vnutit zbytečnosti

  Autopůjčovny se logicky snaží vydělávat, a tak vám při převzetí auta vnutí navigaci, pojištění, asistenční linku atd. Doporučuji si zaplatit pojištění od RentalCars.com v rozsahu dle vašeho výběru. Před převzetím si prověřte, zdali budete projíždět přes placené úseky dálnic. V některých půjčovnách tlačí předražené (a často zbytečné) pasy.

  Přímo v půjčovně má cena za služby navíc být přesně 0 dolarů.

  Palivo kupujte u benzínky

  Před vrácením auta dotankujte poblíž půjčovny plnou nádrž. Můžete sice přijet s prázdnou, ale palivo od půjčovny je vždy dražší. Pokud vám půjčovna nabídne auto s prázdnou nádrží, berte ho.

  Za pozdní vrácení auta zaplatíte penále

  Půjčovné se účtuje za každých započatých 24 hodin. Nestihnete-li vrátit auto včas, půjčovna vám naúčtuje sazbu za další den. Občas stačí přijet později o 15 minut.

  Druzí a třetí řidiči jen za příplatek

  Budete-li se v řízení auta střídat, spolujezdce napište do smlouvy o půjčení auta. Za dalšího řidiče se obvykle účtuje poplatek kolem 10 $221 Kč za den. Nepodvádějte. Způsobí-li nezapsaný řidič nehodu, pojištění se na něj nevztahuje a škodu hradí ze svého.

  Cestujete s dítětem?

  Autosedačka je povinná u dětí do 2-7 let, děti do 12 let navíc nesmějí sedět na předním sedadle. Pravidla pro jednotlivé státy najdete na webu Asociace guvernérů bezpečnosti silničního provozu.

 5. Pojištění auta v USA

  Při půjčení auta doporučuji sjednat kompletní pojištění. Různých pojištění je v USA celá řada, v praxi se používají následující označení. U všech pojištění si důkladně přečtěte podmínky a zejména spoluúčast.

  SLP (Supplemental Liability Protection)

  Obdoba povinného ručení hradí vámi zaviněné škody na zdraví a majetku cizích osob. Téměř ve všech státech USA povinné ručení vyžaduje zákon v různé minimální výši plnění. Limit pro škody na zdraví se pohybuje v rozmezí 10000 $220 800 Kč50000 $1 104 000 Kč na osobu, pro škody na majetku 5000 $110 400 Kč25000 $552 000 Kč.

  Povinné ručení se vztahuje nejvýše na 2 osoby. Škody nad tyto limity se ze SLP nehradí.

  SLI (Supplemental Liability Insurance)

  Volitelné připojištění, které navyšuje limity SLP až na 1000000 $22 080 000 Kč. Něco podobného funguje také u nás.

  CDW (Collision Damage Waiver)

  Havarijní pojištění, kryje vámi zaviněné škody na půjčeném autě. Pojistné se odvíjí od místa vyzvednutí a třídy vozu, počítejte s 10 $221 Kč30 $662 Kč na den.

  CDW zpravidla nezahrnuje pojištění pneumatik, skel, podvozku a potahů. Pojištění se stává neplatným, pokud je shledán úmysl, řízení pod vlivem alkoholu nebo drog, případně nedbalost řidiče. Za tu se považuje také ponechání auta s klíčem v zapalování bez dozoru.

  SCDW (Super Collision Damage Waiver)

  Doplněk pojištění CDW, navíc kryje škody na podvozku vozidla, sklech, pneumatikách a potazích. Spoluúčast bývá nulová, viník nic nedoplácí.

  LDW (Loss Damage Waiver)

  LDW kryje škody způsobené odpisem vozidla (totální škoda) po vámi způsobné nehodě. V podstatě jde o vyšší variantu pojištění CDW. Obvykle je nutné počítat se spoluúčastí ve stovkách dolarů.

  FDW (Full Damage Waiver)

  Havarijní pojištění auta, obvykle bez limitu a bez spoluúčasti, ale s výlukou škod na podvozku, kolech, sklech a potazích vozidla.

  TP (Theft Protection)

  Tato součást pojištění vás ochrání pro případ krádeže auta.

  PEC (Personal Effects Coverage)

  Pojištění osobních věcí převážených v automobilu, stojí asi 2 $44 Kč denně a pojistný limit se pohybuje okolo 500 $11 040 Kč. Pokud vám vykradou auto nebo při nehodě dojde k poškození osobních věcí, je vyplacena náhrada.

  PAI (Personal Accident Insurance)

  Úrazové pojištění přepravovaných osob kryje náklady na zdravotní ošetření všech osob v půjčeném autě. Náhrada je vyplacena také při smrtelné nehodě. Pojistné se pohybuje kolem 3 $66 Kč za den, pojistný limit je přibližně 3500 $77 280 Kč.

  UMP (Uninsured/Underinsured Motorist Protection)

  Pojištění UMP chrání před škodami na vozidle a pasažérech, které způsobil řidič jiného nepojištěného auta.

 6. Cena za pronájem/půjčení auta v USA

  Cenu pronájmu ovlivňuje zejména lokalita, aktuální poptávka, třída vozu, zahrnutá pojištění aj.

  Během pandemie covidu v roce 2020 většina půjčoven rozprodala svoje flotily. Když se na přelomu let 2021 a 2022 obnovila poptávka, autopůjčovny musely reagovat obrovskými investicemi do nákupů nových aut. To s sebou bohužel přineslo výrazné zdražení pronájmů.

  Zatímco před pandemií si bylo možné půjčit auto již za 550 Kč na den, od roku 2022 je nutné počítat se zhruba 1 000 Kč za den včetně pojištění. Pro bližší představu doporučuji rychlý a nezávazný výpočet.

  Destinace
  Boston
  Denver
  Chicago
  Las Vegas
  Los Angeles
  Miami
  New York
  Salt Lake City
  San Francisco
  Washington D. C.
 7. Levné autopůjčovny v USA

  V USA působí stovky autopůjčoven. Největší skupinou je Enterprise Holdings s 1,1 milionem aut a 7 200+ pobočkami, spadají do ní půjčovny Alamo, Enterprise a National. Nejlevnější autopůjčovny jsou obvykle ty největší.

  Hodnocení půjčoven je převzaté z RentalCars a platné k 14. dubnu 2022.

  AutopůjčovnaHodnoceníNezávazná kalkulace
  Autopůjčovna Alamo Rent A CarAlamo Rent A Car8,4/10
  Autopůjčovna Avis Rent A CarAvis Rent A Car8,2/10
  Autopůjčovna Budget Rent A CarBudget Rent A Car8,2/10
  Autopůjčovna Dollar Rent A CarDollar Rent A Car7,7/10
  Autopůjčovna Enterprise Rent-A-CarEnterprise Rent-A-Car8,6/10
  Autopůjčovna Firefly Car RentalFirefly Car Rental7,8/10
  Autopůjčovna Fox Car RentalFox Rent A Car7,0/10
  Autopůjčovna Hertz Car RentalHertz Car Rental8,4/10
  Autopůjčovna National Car RentalNational Car Rental8,3/10
  Autopůjčovna Payless Car RentalPayless Car Rental7,3/10
  Autopůjčovna Thrifty Car RentalThrifty Car Rental8,1/10
  Autopůjčovna Sixt Rent A CarSixt Rent A Car8,4/10
 8. Jak postupovat při převzetí auta v půjčovně

  Záloha za půjčení auta v USA

  Při vyzvednutí auta se zaměstnanci půjčovny předkládá karta pro složení zálohy. Výše depozitu se u jednotlivých společností a lokací liší, může činit třeba 25 % z ceny, nebo 200 $4 416 Kč. Obvykle se uplatňuje vyšší částka. Peníze se z karty nestrhnou, pouze se zablokují.

  Platbu v českých korunách odmítněte

  Některé půjčovny vám umožní platit v korunách přes Dynamic Currency Conversion. Směnný kurz je u této služby velmi nevýhodný, vždy trvejte na platbě v dolarech.

  Smlouvu o půjčení auta si důkladně přečtěte

  Než smlouvu podepíšete, v klidu si ji důkladně přečtěte. Pokud čemukoliv nebudete rozumět, raději se zeptejte.

  Závady a škrábance si před převzetím vyfoťte

  Při převzetí auta dostanete protokol s vyznačenými závadami na půjčovaném voze. Všechny škrábance, nahuštěné pneumatiky a stav paliva si pro jistotu vyfoťte na telefon jako důkaz. Rozpory mezi protokolem a skutečným stavem ihned hlaste.

  Auto si důkladně osahejte

  Ještě v prostorách půjčovny se s autem důkladně seznamte. Nastavte si sedačku, zkuste si zapnout světla a stěrače, prohlédněte si řadicí páku. Zeptejte se na cokoliv, co vám nebude jasné.

  Na co se zeptat při půjčování auta

  Ptejte se na vše, co vám není jasné. “Platí zde nějaké zvláštní zákony či předpisy? Doklady k vozu jsou v kastlíku? Tankovat mám benzín, nebo naftu? Jak se sklápí střecha? Kam mám volat, když auto nabourám?”

  Jak přeskočit frontu v autopůjčovně

  Před vyzvednutím auta se registrujte na stránkách půjčovny do bezplatného věrnostního programu. Za registraci získáte Priority Pass, díky kterému můžete v půjčovně přeskočit celou frontu. Ověřeno v půjčovně Thrifty na letišti v Los Angeles.

 9. Půjčení auta v USA do 25 let

  Řidiči od 21 do 25 let to mají s půjčením auta v Americe složitější. Autopůjčovny počítají s vyšší pravděpodobnosti způsobení dopravní nehody, a tak si u těchto řidičů navíc účtují poplatek za každý den pronájmu auta.

  Under age fee se v různých státech a půjčovnách liší, počítejte s 15 $331 Kč25 $552 Kč za den. Nejlepší je naklikat si nezávaznou rezervaci a zjistit tak konečnou cenu. Rozdíl v ceně samotného auta často maže rozdíl ve výši poplatku.

  S příplatkem pro mladistvé řidiče se určitě nesetkáte ve státech Michigan a New York, které tuto praxi nepovolují.

  Některé autopůjčovny zužují kategorie aut, ze kterých mohou řidiči do 25 let vybírat. Nejpřísnější jsou autopůjčovny Avis, Budget a Thrifty, u kterých si mladiství nepůjčí SUV, dodávky ani luxusní sporťáky. Naopak půjčovny Alamo a Enterprise řidiče ve výběru nijak neomezují.

 10. Půjčení auta v USA řidičům od 18 do 21 let

  Mladí řidiči od 18 až do dovršení 21 let to mají ještě složitější. Velké půjčovny jim auto ze strachu z poškození nepůjčí, výjimek je jen pár.

  E-Z Rent A Car nabízí nižší modely ve všech pobočkách řidičům od 18 let po předložení platného pojištění odpovědnosti. Autopůjčovny Fox Rent A Car jsou nejvýhodnější. Auta půjčují ve všech pobočkách řidičům od 19 let, příplatek za mladistvého řidiče je 15 $331 Kč na den.

  Ve státech Michigan a New York zákony nedovolují omezování pronájmu mladým řidičům. Auta jim tak nabízejí všechny půjčovny, under age fee však činí až 50 $1 104 Kč za den.

 11. Půjčení dodávky v USA

  Pronájem dodávky v USA nabízí téměř každá autopůjčovna, opět je výhodnější rezervovat v předstihu přes internet. V nabídce se dodávky označují jako minivan, nebo 12+ seat people carrier, nejčastěji zastoupenými modely jsou Chevrolet Express a Ford E350.

  Dodávky jsou vhodné v případech, kdy nechcete platit za motely a vystačíte si se spacákem v zadní části vozu. Standardně bývají vybaveny klimatizací a automatickou převodovkou, cena za den pronájmu v levnějších lokalitách začíná zhruba na 1 800 Kč.

  K řízení dodávky pro 8/10/12 lidí stačí český řidičský průkaz v kombinaci s mezinárodním. Americký řidičák je potřeba až u vozidel, které dle technických specifikací pojmou 16 a více cestujících.

 12. Půjčení obytného auta v USA

  Karavan nabízí pojízdný hotel na kolech, v Americe se označuje jako RV, nebo motor home. K půjčení obytného auta stačí český a mezinárodní řidičák.

  Cestování s obytným autem má své výhody a nevýhody. Plusem jsou nižší náklady na ubytování, odpadá shánění motelů, neustálé balení a vybalování kufrů a větší volnost v plánování programu. Nejste vázáni rezervacemi pokojů a když se vám někde zalíbí, jednoduše tam zůstanete pár dní.

  Nevýhodou karavanu je jeho velikost a s ní související nároky na zkušenost řidiče. Cestuje se s ním pomaleji, hůře se parkuje a do některých míst nevyjedete. Parkovat s karavanem se smí jen na vyhrazených místech, nebo v kempech, kde se platí více než za obyčejné stanovací místo.

  Běžné autopůjčovny pronájem karavanu v USA nenabízejí. Osobně nemám s půjčením obytného domu zkušenosti, nicméně službu nabízí třeba web CruiseAmerica.com. Půjčovné na jednu noc začíná přibližně na 1 350 Kč, navíc se platí poplatek za ujeté míle. S tím se při půjčení běžného auta nesetkáte.

  Pokud máte zkušenosti s půjčením obytného auta v USA, budu moc rád, když se o ně podělíte v komentářích.

 13. Nejčastější dotazy ohledně půjčení auta v USA

  Jak vysoká je kauce (záloha) za půjčení auta?

  Kauce se odvíjí od půjčovny, typu vozidla a délky pronájmu. U pronájmu za 1000 $22 080 Kč počítejte s 250 $5 520 Kč400 $8 832 Kč.

  Kauce je částka, která slouží půjčovně jako záruka. Při přejímce auta peníze zablokují na kartě a pokud vůz v pořádku vrátíte, během několika následujících dní peníze odblokují.

  V USA budu několik měsíců, není výhodnější si koupit starší auto?

  Cenově je samozřejmě výhodnější koupit si starší auto a před odjezdem ho prodat. Bohužel u turisty je proces registrace auta tak komplikovaný, že je lepší si auto půjčit.

  Jednou z podmínek je třeba trvalý pobyt majitele auta ve státě, ve kterém ho chce přihlásit. To jako turista nesplníte. Auto sice můžete registrovat na známého Američana, ale on přebírá veškerou zodpovědnost za provoz vozidla. Záleží na vás, jestli někoho takového seženete.

  Nemám kreditní kartu, nebudu mít s půjčením auta problém?

  Ne. Sám jsem si v USA bez problémů půjčil auto se standardní debetní kartou. Důležité je, aby byla embosovaná (vaše jméno na ní vystupuje nad povrch karty). I když máte debetní kartu, říkejte, že je kreditní.

  Co znamená v půjčovnách “nebo podobné”?

  Jde o auto třeba od jiného výrobce, ale ve stejné třídě (SUV, kompakt…). Půjčovny nemohou garantovat dostupnost každého modelu, a tak místo Fordu Escape nabídnou třeba Toyotu RAV4 nebo Jeep Grand Cherokee.

  Kde si půjčit auto pro cestu do Mexika?

  Drtivá většina autopůjčoven zakazuje cesty do Mexika. Výjimkou údajně je společnost Fox Rent A Car, která cesty povoluje za předpokladu, že si řidič na přepážce půjčovny zaplatí mexické povinné ručení.

Levný pronájem auta v USA

Diskuze k článku (1 488)

@OP:
Nejde mi o řízení “na tajňačku”. Jde mi o to, že nemám kreditní kartu, ale mám být (jediný) řidič výpravy. Auto bude svou kreditní kartou pořizovat kolega.

Odpovědět

@Franta:
Jsem přemýšlel (ale zatím neověřoval), jestli to není tak, že pri online rezervaci auta se tam uvádí kreditní karta a jméno řidiče, který pak předloží doklady pri převzetí auta. To by pak bylo snadné, stačilo by při rezervací uvést to jiné jméno (oproti jménu na kreditní kartě).

Přeci když jedou manželé, auto zaplatí muž, tak řídit může žena snad, ne? Když to tak nahlásí při převzetí auta..

Odpovědět

@Miki: aha už je mi trošku jasné. V tomto případě bych auto zarezervoval a zaplatil přes rentalcarscom u Alama (tak dělám já), tam je jedno jakou a čí kartou se zaplatí. Alamo na místě pak chce platební kartu(pouze na depozit), pas, voucher od rentalcars a ŘP řidiče. To už můžete použít svojí platební kartu (kreditní, debetní) na depozit si Alamo blokuje 1USD. Pokud si na místě nenadiktujete další požadavky, tak už nic neplatíte.

Odpovědět

@Miki:
Kolega nemá ŘP? Vše vyřídí a tebe nahlásí jako druhého řidiče.
Nemáš kreditku, takže platíš debetní? I ty některé půjčovny akceptují. Osobně vyzkoušeno u Dollar, Alamo a Thrifty. Podmínkou bývá, že se auto půjčuje v místě příletu a vrací v místě odletu, což se dokládá letenkou.
Když si půjčí auto manželé, tak řídí ten, kdo je nahlášen na přepážce. Manželka má nárok na “půlku majetku”, ale ne nařízení auta z půjčovny. :-)
Odkud vyjíždíte? V Kalifornii jsou další (až 3) řidiči zdarma.

Odpovědět

@Franta:
Proč by mě měl hlásit jako druhého řidiče, když je to za poplatek a on řídit nebude? :)

S debetní kartou jsem si půjčil auto v US už třikrát, a to vždy na jiném místě, ale toho času jsem měl ještě starou debetní kartu, na které to nebylo poznat, nyní na nové mám napsáno poměrně nepřehlédnutelně “debit” a vzhledem k tomu, že v podmínkách píší, že akceptují jen kreditní karty, tak to nebudu pokoušet.

S tou manželkou jsem to psal proto, že je to obdobný případ – platí osoba č. 1, ale řídí osoba č. 2.

Prostě to vidím tak, že auto pořídíme kreditní kartou kolegy a při převzetí předložíme můj řidičák. Nemůže se stát nic horšího, než že nám naúčtují poplatek za druhého řidiče. Ale platit cca 4000 Kč navíc “za nic” se nám pochopitelně úplně nechce..

Odpovědět

@OP:
Ano, tak nějak to máme v plánu udělat. Díky

Odpovědět

@Miki: jinak pozor s tou kreditní kartou. Teď v červenci jsem u Alama v Las Vegas chtěl na depozit klasicky dát kreditní kartu a u kiosku mě to nepustilo. Tak jsem šel k přepážce a tam to také nefungovalo, tak obsluha naťukala číslo letu a najednou na depozit použít šlo. Takže je to ta stejná situace co dělají s debetní kartou, když má člověk ten zpáteční let. Takže najedou výhoda kreditní karty byla pryč, bylo jak s debetní. Jinak jak říkám tak se zpátečním letem u Alama už jde normálně i debetní karta použít. Tam v tom má zase trošku zmatek rentalcars a jejich pdmínky psány na voucherech.

Odpovědět

@Miki:
Pokud nebudeš ve smlouvě jako řidič a něco se stane, tak tě pak právníci sežerou.

Odpovědět
K

@Franta: já ručil kreditkou a platil Revolutem nebo twistem. O dost lepší kurz.

Odpovědět

@Franta:
Ach jo, to přeci vůbec nemám v plánu :) celou dobu píšu, že já jako řidič budu uveden, jen mi šlo o to, jestli to půjde jako jediný řidič bez příplatku nebo bude muset být jeden řidič (automaticky) ten, jehož kreditní kartou se bude platit a já budu (příplatkový) druhý řidič. Vzhledem k tomu, že budu řídit celou dobu jen já, se nám ta druhá varianta nezamlouvá, ale podřídíme se, co nám zbývá. Uvidíme.

Odpovědět

@Miki: vlastě vůbec nechápu co se řeší…Někdo zaplatí těď přes rentalcars. A na místě snad každý má debetní kartu s 1usd na depozit….

Odpovědět

Zdravím chci se zeptat, máme pučené auto přes Rentalcars u společnosti Sixt (Miama-Orlando), ale nenabídlo mi to nikde přes rezervaci pojištění.. chci se zeptat je to už započítané v ceně ? skáče mi všude, že je tam nějaké pojištění se škodnou udalosti 0 dolaru nebo tak nějak, moc tomu nerozumím – musím si ještě koupit nějaký pojištění (povinné ručení) ? a mám přes rentalcars nebo na pobočce Sixt na letišiti v Miami ? Díky za pomoc

Odpovědět

@Patrik: ve voucheru od rentalcars nebo v aplikaci rentalcars se tam dá proklikat a uvidíte jaké máte pojištění (standardně CDW, TPL, TP, SLI, UMP). Jediné na co se tato pojištení nevztahují je vlastní poškození pneu a rozbití čelního skla, ale to má taky řešení…

Odpovědět

@OP:
No v aplikaci jsem si rozklikl rezervaci a zobrail ePoukaz a dole úplně vidím, spoluúčást … CDW je nulová – to je dobrý nebo špatný ?
a pak auto má výši spoluúčasti při odcizení vozidla 0 dolaru.

Rad bych asi nějaké klasicke pojistětní (asi jak u nás povinné) a pojistku proti krádeži, abych nemusel platit nic…dá se to nějak dokoupit nebo tak ? Popřípadě nějaké “lepší” vysvětlení pro méně chápavé :D

Odpovědět

@Patrik: nula je ok. Ve voucheru jsem měl teď v červenci přes rentalcars od Alama vlevo nahoře v kolonce vozidlo, zahrnuje v ceně: CDW, TPL, TP, SLI, UMP. Pokud toto nemáte, tak je pojištění hodně okleštěné. Asi tomu odpovídala i cena.

Odpovědět

@OP:
¨
no já mám rentalcars taky, ale přes Sixt a když si otevřu tu ePoukazku tak v odstavci car mám popis a potom Included free: CDW a TP a pak popisy a popisy…no cena za 4 dny 10k , vzal jsem VW Jetta..tak nevím jestli si to někde dokoupit tam nebo napsat na podporu nebo mohl bys mi nějak poradit jak to přesně zjistit prosím ?

Odpovědět

@Patrik: Tak to máš ty pojištění co píšeš. Na google zjistíš co ty zkratky znamenají co je za pojištění. Pokud budeš chtít další pojištění tak na místě nebo přes internet dokoupit.

Odpovědět

@OP: a dá se to někde přes rentalcars dokoupit ? nevím jestli čekat až na místě..chtěl bych mít klid, abych věděl jakou pojistku mám

Odpovědět

@Patrik: rentalcars Vam vetsinou da havarijn/CDW jako soucast rezervace. mel by jste to mit v detailech. Pripadne si muzete udelat celosvetovou pojistku na rok at ma te jistotu

Odpovědět

@Franta: Je možné s českým řidičákem skupiny B řídit v USA VAN pro 12 lidí? Má někdo s tímto zkušenost?

Odpovědět

Zdravím, máte prosím někdo zkušenost s půjčením dětské sedačky u Rentalcars? Mám vybráno auto ale během procesu rezervace se mi nezobrazují žádné extra doplňky k přidání. Nerada bych to nechala až na místo, taky by tu sedačku nemuseli mít:-( díky.

Odpovědět

@Bára:
Sedačka se tu někde řešila. Někdo dokonce říkal, že vyjde levněji si ji na místě koupit a pak jí tam (někomu) nechat. Snad se ozve někdo, kdo si ji půjčoval.
Je otázka, zda bych své dítě dal do sedačky u které nevím její historii, stav a údržbu.

Odpovědět

@Bára:
Osobni zkusenost z USA nemam, moje zkusenost s Avis v Berline je, ze sedacka stala 20 eur/den. Cili pri pujceni na vic nez 5 dnu se asi vyplati spis koupit a pak ji zkusit vratit/prodat.
Co se tyka USA, tak bych se podival na konkretni autopujcovnu a vetsinou mivaji v ceniku vypsany i poplatek za autosedacku. Co jsem se dival, tak na economycarrentals.com je to mezi priplatky. Jako random na 14 denni pujceni mi to ukazalo 115 EUR, takze si porad myslim, ze je lepsi koupit.

Odpovědět

Ahoj, nemáte někdo zkušenost se službou e-tool unlimited? Znamená to, že po celou dobu jízdy v USA nám nebude účtováno nikde žádný mýto? Taky bych se rád zeptal, zda se to vyplatí při cestě z New Yorku do Miami a zpět s oklikou přes Toronto a Ottawu. Díky

Odpovědět

Ahoj, mám dotaz k pojištění auta. Letíme na Havaj, kde si budeme na dvou ostrovech půjčovat auto. S půjčováním nemáme žádnou zkušenost a jsme trochu overwhelmed ze všech zkratek (CDW, SLP, LDW, TP…) a možnosti pojištění, které se dá dokoupit. :) Naivně jsme si původně myslely, že půjčené auto je automaticky půjčovnou pojištěné, my si připlatíme k cestovnímu pojištění (např AXA) připojištění auta a jsme v klidu. Nicméně zjišťuju, že to tak jednoduché asi není, že? Hodně je tady zmiňováno RentalCars a přikoupení jejich pojištění, ale je pak při opravdovém problému toto pojištění vymahatelné, ve smyslu, domluvím se s někým, nebude to na nekonečné papírování a dohadování se, co se stalo? Možná to moc řeším, ale mám strach, že nám auto třeba někdo vykrade, nabourá a my se pak nedoplatíme… Jaký je prosím nejbezpečnější/nejvýhodnější způsob jak se pojistit?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Iveta: Ahoj Iveto, vysvětlivky zkratek pojištění jsou popsány v článku.

U připojištění auta pozor na sjednaný limit, u Axa je to tuším 30 000 Kč. Pokud bude škoda vyšší, budete i tak doplácet.

Já osobně si připlácím právě pojištění od RentalCars. Osobní zkušenost s řešením škodné události naštěstí nemám, mám jen zprostředkovanou od kamaráda. Otočil v Řecku auto s rodinou na střechu, vyvázli z toho naštěstí bez zranění, ale auto asi na odpis. Naštěstí měl plné pojištění, takže nic nedoplácel, byť tu nehodu způsobil on.

Odpovědět

Ahoj, mam dotaz na pujceni auta ve Vegas, carrental mi vyhodi nej cenu u spolecnosti Dollar ale jejich recenze na google sou odrazujici, hlavne jde o to ze u nich to jde pujcit i jinde po meste a nejen na letisti, protoze planuju pujceni uprostred pobytu na par dni. Mate nekdo podobne zkusenosti s pujcovanim aut ve Vegas a nejaky tipy? Diky moc .

Odpovědět

@Petr:
Ja mel jednou pujceno od Dollar vyzvednuti v Salt Lake City a navrat v Las Vegas – volil jsem i proto, ze na posledni 2 dny nam ve Vegas prislo zbytecny mit auto a dalo se vratit na stripu (pokud si dobre pamatuju tak v Treasure Island). Celkove jsem nemel zadny problem, ale vim, ze Dollar ma mizerne recenze oproti napr. Alamu. No my jsme nic resit nemuseli a vsechno probehlo OK.

Odpovědět

@Kuba: dikec, jojo krom letiste je jedna u Tresure Island a dalsi prave pobliz MGM grand kde budem bydlet a mam ji 20 minut chuze tak si rikam ze kdyz budem mit i kreditku a vsecko a budem tam mimo sezonu tak uz toho moc podelat nemusi, protoze vlacet se az na letiste kde ty recenze jsou hodne podobny se mi zkratka moc nechce no :)

Odpovědět

@Petr: ja tedy vzdy ve vegas pujcoval na letisti a vzdy od alama. U tech hotelu si myslim ze ani nebude takovy vyber aut…nevim. Co vim, tak ze bych uplne ten dollar nedoporucil. U alama pokud je problem tak se stavi celkem vstricne k reseni a je vic prozakaznicky atd. Jinak je varianta treba uberem nebo taxi si tam dojet k te pujcovne na letisti. Nebo kdo rad chodi tak se da pesky od mgm grand za hodku tam dojit:-) jinak pokud se budete motat ve vegas a okoli tak je jeste takova punkova varianta aspon pro me a to aplikace Turo.

Odpovědět

@OP: diky moc za odezvu a ted koukam na to turo, muzes v kratkosti popsat o co jde a zkusenost? Ty ceny jsou cool! :) dik

Odpovědět

@Petr: pres turo si pujcujes auta od lidi a dost zalezi na koho narazis, chce se podivat co a jak je tam pojisteny a na recenze uzivatelu od kterych si auto pujcis. A auto pri prevzeti od cloveka poradne nafotit atd. Obcas maj tendenci pri vraceni navlict ze to clovek nekde skrabnul, ze kouril cigarety v aute atd. deje se to minimalne ale obcas se to stane a pak tam za to strhavaj pokuty. Ale pokud bych jezdil jenom nekde po okoli a fakt bych chtel levnejsi autak, tak bych asi risknul no. I kdyz osobne preci jenom kvuli pojisteni atd. bych vzal auto pres rentalcars od alama:-) tam i pri rozbitem okne atd jsem vzdycky poresil vymenu auta bez sankci….

Odpovědět

@Petr: To co pise @OP: sedi. Na letiste se dostanes UBERem za nejakych 20 USD ze stripu. Vyber aut pri pujceni v hotelu asi nebude zadny terno, ja jenom vracel, takze uplne zkusenost s timhle nemam. Za me to s Dollarem probehlo OK, auto bylo nachystany, no nic jineho jsem neresil

Odpovědět

@Kuba: to co pisete oba me trichu uklidnilo pac kdyz si prectes recenze na googlu tech pujcoven tak se ti jevi Turo jako neco v pohode a dostupnejsi :) jeste to promyslim ale Turo uz mam stazeny a fakt sou tam nabidky od lidi doslova u Stripu kousek od myho hotelu, nebal bych se to na dva dny pujcit, je mu fuk jaka to bude plecka coz je asi moje vyhoda ze si tim pujcenim auta nechci plnit sen ale proste jen popojizdet tam kde bus nejede no.

Odpovědět

Ahoj, mám prosím dotaz: Máte někdo vyzkoušený přejezd Usa/Kanada (chceme přejet z Yellowstone k parkům kolem Calgary) půjčeným autem? Popřípadě jestli nevíte, která společnost s tím problém nemá. Promýšlím kombinace cesty. Děkuji. Hanka

Odpovědět

Mám pocit, že se letos (2023) u Budgetu zbláznili. Ty ceny jsou neuvěřitelný. Máte někdo zkušenost z Alamo Rent car. Nebo nedokážete to nějak porovnat. Koukám na to a pořád se mi nechce věřit, že Budget je mnohonásobně dražší než ostatní.

Odpovědět

@Hanka: V půjčovně stačí říct, že budete přejíždět USA/Can hranice. Dají vám podepsat papír a mělo by to být vše.

Odpovědět

@Milan: Děkuji.

Odpovědět

Dobrý den,

mám otázku ohledně rentalcars.com. Zaregistroval jsem hodně lidí, který na tento web nadávají a říkají, že pak ještě museli hodně dolarů doplácet na přepážce. Já jsem si teď našel auto na 14 dní v LA za 25k Kč (včetně poplatku za mladého řidiče a pojištění), přičemž na stránkách autopůjčovny je za 35k.

Jaké máte zkušenosti s dodatečnými poplatky při převzetí auta? Je to časté, nebo na co si dát pozor při rezervování přes rentalcars.com? Má někdo negativní zkušenosti, se kterými by se byl ochotný podělit?

Díky moc

Odpovědět

@Adam Paták: Dobrý den, přes RentalCars si půjčuju auto pravidelně naposled v říjnu ve Skotsku, další půjčení máme teď v březnu. Celkem 10-15 rezervací.

Nesetkal jsem se s tím, že bych na přepážce něco musel doplácet. Občas se ale stává, že se mi v půjčovně snaží vnutit něco extra. Třeba jejich pojištění, lepší auto apod. To vždycky odmítám – beru to tak, že prodejce za přepážkou chce/musí prodat něco navíc. A pak to někteří lidi berou tak, že něco “musí doplatit”. :-)

Odpovědět

@Adam Paták: pres rentalcars a konkretne pujceno vzdy u alama a zadna negativni zkusenost a platba navic. Pokud nechcete komunikovat s nikym na miste tak napr. alamo ma vzdycky na miste na pobocce kiosky, takze se nemusi k prepazce a odbavite se u kiosku. V pripade odbaveni u prepazky casto zkousi veci typu nechcete vetsi auto nakonec, nechcete navigaci, atd., takze staci rikat ze vsechno je fine, ok atd a ze nic nechcete. Casto kdyz ukazete papir z rentalcars tak rikaji tady vam chybi tohle a tamto. Proste si trvat na tom vse je fine a nic dalsiho nechci a byt trosku “neprijemny”.

Odpovědět

@OP: Díky moc, tohle je od Budgetu přes rentalcars.com… Kamarád tam něco doplácel, i když si auto rezervoval přímo přes Budget, ale popravdě nevím, za co přesně… Tak budu rentalcars věřit, snad mě nezklamou! :D

Odpovědět
Avatar uživatele

@Adam: Ahoj Adame, ještě mě napadá jedna věc. Poplatek za druhého řidiče vždycky platím zvlášť – až půjčovně na místě. Dělají to snad všechny půjčovny, nejspíš z nějakých účetních důvodů. Ale celková cena na RentalCars vždycky tenhle poplatek zahrnuje.

Čili není to placení navíc, jen se ta částka rozdělí. :-)

Odpovědět

Zdravim Vas, mate nekdo zkusenost s upgradem primo na poboce? Jde mi o to kdyz si na rentalcars zaplatim Midsize SUV a na miste to upgraduju na Fullsize vyjde to lepe nez primo na netu dat Fullsize? Nevim jestli zkusit takhle zariskovat, protoze kdyby to neklaplo tak do Midsize se vsichni nevejdem :-(.
Planuji trip po zapade a budu pujcovat u Alama v LA, uz jsem tam mel 2x pujceno a naprosta spokojenost. A to ikdyz mi v roce 2019 auto jeste tyz den pres noc ukradli. Super jednani a servis. V 7h rano jsem zjistil ze nemame auto a v 10h odtahovka skladala nahradni a to vse 200km od LA. A po navratu z tripu mi jeste refundovali nizsi tridu nahradniho auta.

Odpovědět

@Ondra: Ahoj Ondro, myslím, že případný upgrade na půjčovně ještě ovlivňuje, kolik aut je dostupných. Jednou se mi stalo, že jsem místo Midsize dostal Premium zadarmo, protože jiné auto nebylo. Loni na Madeiře se mi zase stalo, že už měli auta rozebraný, tak jsme brali, co bylo. Takže dost záleží.

Pokud není rozdíl v ceně výrazný, raději bych na to nespoléhal a rovnou si vzal auto, do kterého se všichni vejdete.

Odpovědět

@Petr Novák: Dekuji

Jeste mam jeden dotaz do plena. ma nekdo zkusenost se sluzbou Turo? Ted jsem se tomu pres vikend venoval a v te pujcovne muze nastat problem. Napriklad Alamo (pres rentalcars) ve Fullsize SUV uvadi chevrolet tahoe ale primo pres jejich stranky uvadeji chevrolet Tahoe i chevrolet Suburban. Diky za jakekoliv zkusenosti s TURO.

Odpovědět

@Ondra:

Do Tahoe se nevejdeme v 6ti lidech + kufry

Odpovědět

Dobrý den,

měl bych dva dotazy.
První je ohledně navigace. U všech srovnávačů jsem našel možnost přikoupit si navigaci a typicky to bývají slušné pálky. V dnešní době smartphonů jde ale dle mého o přežitek. Jedná se tedy opravdu o fyzické GPS zařízení? Nebo jde o využití vestavěné GPSky v autě skrze její display (a chytré rozhraní)? Jde mi totiž o to, jestli v případě, že si nepřiplatím za navigaci lze vůbec u některého vozu využít screen mirroring do displaye automobilu (apple car, atp.) pro pohodlnější užívání navigace (místo kupování nějakých stojánků na palubní desku atp.).

A druhý je ohledně zkušeností, četl jsem tipy na využití rentalcars, každopádně když jsem si zadal parametry do vyhledávání na skyscanneru, vyhodil mi o poznání levnější možnosti přes srovnávač Holiday Autos- je tady někdo, kdo má zkušenosti s tímto srovnávačem?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Trip: Dobrý den, navigace za příplatek je skutečně ta krabička navíc. Je to přežitek, nevyplatí se, lepší je navigace z telefonu. U screen mirroringu ještě záleží na kategorii auta, ne všechny mají displej na palubovce.

S Holiday Autos zkušenosti nemám, párkrát jsem přes ně sice porovnával nabídky, ale nikdy nic nevzal.

Odpovědět

@Petr Novák: Děkuji za odpověď.

Měl bych ještě dvě doplňující otázky a jedno “zhodnocení” situace.

První je na strategii volby času vyzvednutí, při bookování se téměř vždy zadává hodina vyzvednutí. Jak moc orientační tato hodina je? Uvědomuji si, že je tam nejspíš primárně pro spočítání počtu dní pronájmu (vyzvednutí vs odevzdání), to ale není úplně náš problém (přilétáme někdy ve 2 odpoledne a odlétáme v 5, takže s rezervou na letišti před odletem budeme prakticky vždycky odevzdávat auto tak, aby se neúčtoval další den. Je lepší si pro vyzvednutí zvolit rozumnou časovou rezervu na zpoždění letu, fronty před pasovkou či imigrační kontrolou atp. tak, aby nám rezervace nepropadla? Nebo je naopak lepší to dávat spíš optimisticky abychom případně nemuseli při vyzvednutí čekat na onen zmíněný čas (pokud se to tak v nějaké míře děje)?

A druhý je na dodatečné pojištění. Prakticky všechny vyhledávače (RentalCars, Trip, Holidayautos, Stressfreecarrental, …) nabízí při checkoutou dodatečné pojištění. Jedná se ale jen o jeden produkt dodatečného krytí (typicky kolem 100 000 kč) a stojí typicky (pro můj případ, viz níže) kolem 110 korun na den. Stačí toto dodatečné krytí nebo se vyplatí ještě někde něco přikoupit na vlastní pěst? A pokud ano, tak co a případně u koho máte dobré zkušenosti?

Co se týče srovnávačů, tak jsem jich vyzkoušel hned několik a musím konstatovat, že z nějakého důvodu jsou RentalCars o poznání dražší než cokoli jiného. Ať už jde o ono pojištění které jsem zmínil výše- RentalCars nabízí dodatečné krytí na 58 100 kč za 220 korun na den), nebo o samotný pronájem. Chceme si půjčit větší auto na trip po západě USA od 9. do 22. srpna (vyzvednutí cca v 16 hodin a odevzdání cca ve 14 hodin) a RentalCars ukazují aktuálně nejlevnější SUV za 23,2K a Skyscanner má nabídky lehce přes 19 tisíc od výše zmíněných srovnávačů. Pročítal jsem i recenze na různé srovnávače a tak jako u všeho se najdou dobré i špatné (někdy více a někdy méně) a nevypadalo to jako scam. Co se pojištění týče, tak to je tam asi bez výjimek s tím krytím 100K kolem stovky za den.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.