Půjčení auta v USA: Rady, tipy, zkušenosti a časté chyby

V Americe se s výjimkou New Yorku bez auta neobejdete. Vzdálenosti mezi městy jsou obrovské a veřejná doprava nefunguje tak dobře jako u nás. Napsal jsem pro vás prověřené rady, jak si půjčit auto v USA. Poradím vám, na co si dát pozor, abyste nenaletěli. Jak a kde si pronajmout auto levně a prozradím trik, jak získat zdarma o třídu lepší vůz.

Půjčení auta v USA: Rady, tipy, zkušenosti a časté chyby

 1. Co musíte vědět o půjčení auta v USA

  V USA fungují stovky autopůjčoven včetně mezinárodních řetězců Avis, Alamo, Budget, Dollar, Fox, Hertz, National a Thrifty. Autopůjčovna se anglicky označuje car rental, rent a car, rent-a-car, rental car, car rental nebo car hire.

  Nejlevnější je půjčení auta online s předstihem zhruba dvou až tří měsíců. Ceny se liší mezi městy, pobočkami i ročním obdobím.

  V Americe, Kanadě i Mexiku se stejně jako v Česku jezdí vpravo. Hlavní rozdíl v řízení auta je v automatické převodovce, kterou mají až na výjimky všechna auta. Na řízení automatu si velice rychle zvyknete, je to snadné a pohodlné. Auto s manuální převodovkou lze vyžádat během rezervace.

  Standardní výbava auta zahrnuje klimatizaci a autorádio. Bezplatnou navigaci máte ve svém mobilu, stačí si do Google Map stáhnout offline oblast, nebo si koupit místní SIM kartu.

 2. Podmínky půjčení auta v USA

  Věk řidiče

  • 18-20 let: Půjčovna vám auto nepůjčí vůbec, nebo jen nejslabší model a s vysokým příplatkem.
  • 21-24 let: Auto vám půjčí většina půjčoven, počítejte s Underage Driver Fee kolem 25 $633 Kč za den.
  • Od 25 let: Auto je možné půjčit bez příplatku.

  Řidičský průkaz

  Téměř všude stačí předložit český řidičský průkaz s vlajkou EU v rohu. Přesto si s sebou doporučuji vzít mezinárodní řidičák dle Ženevské úmluvy. Stojí 50 Kč, vyřídí vám ho na počkání a platí 1 rok.

  Platební karta

  Karta slouží k zaplacení půjčovného a k úhradě zálohy. Nenechte se zmást výrazem credit card, bez obav můžete použít debetní kartu vydanou vaší bankou. S debetní kartou ČSOB v Google Pay jsem nikde neměl problém.

  Cestovní pas

  Slouží k ověření totožnosti.

 3. Triky jak na levné půjčení auta v USA

  Cenu pronájmu auta lze zpravidla snížit. Osvědčila se mi následující pravidla, která doporučuji kombinovat.

  Garance nejnižší ceny od RentalCars

  RentalCars.com je rezervační portál pro půjčování aut v češtině. Za posledních 10 let jsem si přes ně půjčil auto snad na všech kontinentech. Jednou z jeho výhod je dobrá podpora a garance nejnižší ceny pronájmu. Pokud objevíte výhodnější nabídku u konkurence, bude vám dorovnán rozdíl.

  Kdy si rezervovat půjčení auta v USA

  Se zárukou odpovědět nelze, na cenu má vliv mnoho faktorů. Nejnižší cena pronájmu bývá 2-3 měsíce před plánovaným vyzvednutím auta. Během letních prázdnin a kolem Vánoc počítejte s vyšší cenou kvůli vyšší poptávce.

  Jakou třídu vozu vybrat?

  Typ vozu volte podle počtu cestujících a délky trasy. Na vícetýdenní road tripy nedoporučuji menší auta, kde je méně místa. Také kabriolet po pár dnech zevšední, osboně doporučuji volit crossover nebo SUV.

  Nejlevnější jsou auta třídy economy. Střední třída je dražší o 5–15 %, pohodlné SUV o 20–25 % a za kabriolet si ve srovnání s nejlevnějším autem připlatíte 65–75 %.

  Při převzetí auta vám bude nabídnut upgrade – o třídu lepší auto za nižší cenu. Rozhodnutí je na vás. Pokud nebude vůz v objednané třídě k dispozici, požadujte lepší auto bez příplatku.

  Autopůjčovna na letišti, nebo v centru města?

  Obvykle jsou výhodnější půjčovny na letištích, kde je větší konkurence. Cenu někde zvýší poplatek za vjezd na letiště, ale zase si nemusí každý člen posádky platit za dopravu do města. A je to pohodlnější.

  U pronájmů na několik týdnů nicméně doporučuji zkontrolovat také ceny při převzetí v centru města.

  Auto vraťte na stejném místě, kde si ho půjčujete

  Vůz je možné vrátit na jiné pobočce půjčovny, ale obvykle pouze za příplatek. Výhodnější je ho vyzvednout a vrátit na stejném místě.

  Půjčovné se účtuje za každých započatých 24 hodin

  Nepsaným pravidlem půjčoven je, že se platí za každých započatých 24 hodin pronájmu. Když si auto vyzvednete v 15:00, vždy ho vraťte do 15:00. Jakmile zadáte vrácení v 15:30, už platíte celý den navíc.

  Srovnejte si na internetu nabídky od více autopůjčoven

  Porovnáte-li si nabídky na půjčení auta od několika půjčoven, s mnohem větší pravděpodobností narazíte na výhodnější nabídku. Stránky půjčoven nemusíte procházet jednu po druhé, stačí použít srovnávač cen.

  Jak získat lepší auto levně, nebo zdarma

  Trik funguje v menších půjčovnách, kde si rezervujte nejmenší vůz. O ně nebývá velký zájem. Když si auto přijdete vyzvednout relativně pozdě (kolem poledne), budou nejspíše všechny vozy dané třídy rozebrány. Půjčovna vám pak nabídne lepší vůz bez přirážky.

 4. Na co si dát pozor při půjčení auta v USA

  Rady vám pomohou vyvarovat se nejčastějších chyb při půjčování auta v USA.

  Inzerovaná cena nemusí být konečná

  Jde o oblíbený trik půjčoven inzerujících pronájem auta za pár dolarů. Cena však zahrnuje jen samotný pronájem a nikoliv již daně, poplatky či pojištění. Z na první pohled výhodné nabídky se rázem stává nevýhodná.

  Najeté míle mohou být omezeny

  Některé autopůjčovny limitují vzdálenost, kterou je možné s vozem ujet. Za překročení limitu se samozřejmě draze platí. U známých půjčoven se s touto praxí nejspíše nesetkáte.

  Omezení míst, kam lze s autem jet

  Podmínky půjčoven jasně stanovují, kde se s autem můžete pohybovat. Kvůli pojištění jsou obvykle zakázány cesty do Mexika, do Kanady lze jet po předchozí domluvě. Některé půjčovny zakazují přejezdy do dalších států (Kalifornie, Nevada…).

  Opět to není příliš časté, ale doporučuji to zkontrolovat. Půjčovaná auta v sobě mají skryté GPS lokátory a za porušení pravidla se uděluje tučná smluvní pokuta.

  Zkontrolujte si hodnocení konkrétní pobočky

  Nekoukejte na hodnocení autopůjčovny jako celek, na Google si přečtěte hodnocení a recenze konkrétní pobočky. Autopůjčovna Priceless má celkové hodnocení 7,2/10, ale její pobočka na letišti v Los Angeles má jen 2,0/5. A nula se udělit nedá.

  Nenechte si vnutit zbytečnosti

  Autopůjčovny se logicky snaží vydělávat, a tak vám při převzetí auta vnutí navigaci, pojištění, asistenční linku atd. Doporučuji si zaplatit pojištění od RentalCars.com v rozsahu dle vašeho výběru. Před převzetím si prověřte, zdali budete projíždět přes placené úseky dálnic. V některých půjčovnách tlačí předražené (a často zbytečné) pasy.

  Přímo v půjčovně má cena za služby navíc být přesně 0 dolarů.

  Palivo kupujte u benzínky

  Před vrácením auta dotankujte poblíž půjčovny plnou nádrž. Můžete sice přijet s prázdnou, ale palivo od půjčovny je vždy dražší. Pokud vám půjčovna nabídne auto s prázdnou nádrží, berte ho.

  Za pozdní vrácení auta zaplatíte penále

  Půjčovné se účtuje za každých započatých 24 hodin. Nestihnete-li vrátit auto včas, půjčovna vám naúčtuje sazbu za další den. Občas stačí přijet později o 15 minut.

  Druzí a třetí řidiči jen za příplatek

  Budete-li se v řízení auta střídat, spolujezdce napište do smlouvy o půjčení auta. Za dalšího řidiče se obvykle účtuje poplatek kolem 10 $253 Kč za den. Nepodvádějte. Způsobí-li nezapsaný řidič nehodu, pojištění se na něj nevztahuje a škodu hradí ze svého.

  Cestujete s dítětem?

  Autosedačka je povinná u dětí do 2-7 let, děti do 12 let navíc nesmějí sedět na předním sedadle. Pravidla pro jednotlivé státy najdete na webu Asociace guvernérů bezpečnosti silničního provozu.

 5. Pojištění auta v USA

  Při půjčení auta doporučuji sjednat kompletní pojištění. Různých pojištění je v USA celá řada, v praxi se používají následující označení. U všech pojištění si důkladně přečtěte podmínky a zejména spoluúčast.

  SLP (Supplemental Liability Protection)

  Obdoba povinného ručení hradí vámi zaviněné škody na zdraví a majetku cizích osob. Téměř ve všech státech USA povinné ručení vyžaduje zákon v různé minimální výši plnění. Limit pro škody na zdraví se pohybuje v rozmezí 10000 $253 390 Kč50000 $1 266 950 Kč na osobu, pro škody na majetku 5000 $126 695 Kč25000 $633 475 Kč.

  Povinné ručení se vztahuje nejvýše na 2 osoby. Škody nad tyto limity se ze SLP nehradí.

  SLI (Supplemental Liability Insurance)

  Volitelné připojištění, které navyšuje limity SLP až na 1000000 $25 339 000 Kč. Něco podobného funguje také u nás.

  CDW (Collision Damage Waiver)

  Havarijní pojištění, kryje vámi zaviněné škody na půjčeném autě. Pojistné se odvíjí od místa vyzvednutí a třídy vozu, počítejte s 10 $253 Kč30 $760 Kč na den.

  CDW zpravidla nezahrnuje pojištění pneumatik, skel, podvozku a potahů. Pojištění se stává neplatným, pokud je shledán úmysl, řízení pod vlivem alkoholu nebo drog, případně nedbalost řidiče. Za tu se považuje také ponechání auta s klíčem v zapalování bez dozoru.

  SCDW (Super Collision Damage Waiver)

  Doplněk pojištění CDW, navíc kryje škody na podvozku vozidla, sklech, pneumatikách a potazích. Spoluúčast bývá nulová, viník nic nedoplácí.

  LDW (Loss Damage Waiver)

  LDW kryje škody způsobené odpisem vozidla (totální škoda) po vámi způsobné nehodě. V podstatě jde o vyšší variantu pojištění CDW. Obvykle je nutné počítat se spoluúčastí ve stovkách dolarů.

  FDW (Full Damage Waiver)

  Havarijní pojištění auta, obvykle bez limitu a bez spoluúčasti, ale s výlukou škod na podvozku, kolech, sklech a potazích vozidla.

  TP (Theft Protection)

  Tato součást pojištění vás ochrání pro případ krádeže auta.

  PEC (Personal Effects Coverage)

  Pojištění osobních věcí převážených v automobilu, stojí asi 2 $51 Kč denně a pojistný limit se pohybuje okolo 500 $12 670 Kč. Pokud vám vykradou auto nebo při nehodě dojde k poškození osobních věcí, je vyplacena náhrada.

  PAI (Personal Accident Insurance)

  Úrazové pojištění přepravovaných osob kryje náklady na zdravotní ošetření všech osob v půjčeném autě. Náhrada je vyplacena také při smrtelné nehodě. Pojistné se pohybuje kolem 3 $76 Kč za den, pojistný limit je přibližně 3500 $88 687 Kč.

  UMP (Uninsured/Underinsured Motorist Protection)

  Pojištění UMP chrání před škodami na vozidle a pasažérech, které způsobil řidič jiného nepojištěného auta.

 6. Cena za pronájem/půjčení auta v USA

  Cenu pronájmu ovlivňuje zejména lokalita, aktuální poptávka, třída vozu, zahrnutá pojištění aj.

  Během pandemie covidu v roce 2020 většina půjčoven rozprodala svoje flotily. Když se na přelomu let 2021 a 2022 obnovila poptávka, autopůjčovny musely reagovat obrovskými investicemi do nákupů nových aut. To s sebou bohužel přineslo výrazné zdražení pronájmů.

  Zatímco před pandemií si bylo možné půjčit auto již za 550 Kč na den, od roku 2022 je nutné počítat se zhruba 1 000 Kč za den včetně pojištění. Pro bližší představu doporučuji rychlý a nezávazný výpočet.

  Destinace
  Boston
  Denver
  Chicago
  Las Vegas
  Los Angeles
  Miami
  New York
  Salt Lake City
  San Francisco
  Washington D. C.
 7. Levné autopůjčovny v USA

  V USA působí stovky autopůjčoven. Největší skupinou je Enterprise Holdings s 1,1 milionem aut a 7 200+ pobočkami, spadají do ní půjčovny Alamo, Enterprise a National. Nejlevnější autopůjčovny jsou obvykle ty největší.

  Hodnocení půjčoven je převzaté z RentalCars a platné k 14. dubnu 2022.

  AutopůjčovnaHodnoceníNezávazná kalkulace
  Autopůjčovna Alamo Rent A CarAlamo Rent A Car8,4/10
  Autopůjčovna Avis Rent A CarAvis Rent A Car8,2/10
  Autopůjčovna Budget Rent A CarBudget Rent A Car8,2/10
  Autopůjčovna Dollar Rent A CarDollar Rent A Car7,7/10
  Autopůjčovna Enterprise Rent-A-CarEnterprise Rent-A-Car8,6/10
  Autopůjčovna Firefly Car RentalFirefly Car Rental7,8/10
  Autopůjčovna Fox Car RentalFox Rent A Car7,0/10
  Autopůjčovna Hertz Car RentalHertz Car Rental8,4/10
  Autopůjčovna National Car RentalNational Car Rental8,3/10
  Autopůjčovna Payless Car RentalPayless Car Rental7,3/10
  Autopůjčovna Thrifty Car RentalThrifty Car Rental8,1/10
  Autopůjčovna Sixt Rent A CarSixt Rent A Car8,4/10
 8. Jak postupovat při převzetí auta v půjčovně

  Záloha za půjčení auta v USA

  Při vyzvednutí auta se zaměstnanci půjčovny předkládá karta pro složení zálohy. Výše depozitu se u jednotlivých společností a lokací liší, může činit třeba 25 % z ceny, nebo 200 $5 068 Kč. Obvykle se uplatňuje vyšší částka. Peníze se z karty nestrhnou, pouze se zablokují.

  Platbu v českých korunách odmítněte

  Některé půjčovny vám umožní platit v korunách přes Dynamic Currency Conversion. Směnný kurz je u této služby velmi nevýhodný, vždy trvejte na platbě v dolarech.

  Smlouvu o půjčení auta si důkladně přečtěte

  Než smlouvu podepíšete, v klidu si ji důkladně přečtěte. Pokud čemukoliv nebudete rozumět, raději se zeptejte.

  Závady a škrábance si před převzetím vyfoťte

  Při převzetí auta dostanete protokol s vyznačenými závadami na půjčovaném voze. Všechny škrábance, nahuštěné pneumatiky a stav paliva si pro jistotu vyfoťte na telefon jako důkaz. Rozpory mezi protokolem a skutečným stavem ihned hlaste.

  Auto si důkladně osahejte

  Ještě v prostorách půjčovny se s autem důkladně seznamte. Nastavte si sedačku, zkuste si zapnout světla a stěrače, prohlédněte si řadicí páku. Zeptejte se na cokoliv, co vám nebude jasné.

  Na co se zeptat při půjčování auta

  Ptejte se na vše, co vám není jasné. “Platí zde nějaké zvláštní zákony či předpisy? Doklady k vozu jsou v kastlíku? Tankovat mám benzín, nebo naftu? Jak se sklápí střecha? Kam mám volat, když auto nabourám?”

  Jak přeskočit frontu v autopůjčovně

  Před vyzvednutím auta se registrujte na stránkách půjčovny do bezplatného věrnostního programu. Za registraci získáte Priority Pass, díky kterému můžete v půjčovně přeskočit celou frontu. Ověřeno v půjčovně Thrifty na letišti v Los Angeles.

 9. Půjčení auta v USA do 25 let

  Řidiči od 21 do 25 let to mají s půjčením auta v Americe složitější. Autopůjčovny počítají s vyšší pravděpodobnosti způsobení dopravní nehody, a tak si u těchto řidičů navíc účtují poplatek za každý den pronájmu auta.

  Under age fee se v různých státech a půjčovnách liší, počítejte s 15 $380 Kč25 $633 Kč za den. Nejlepší je naklikat si nezávaznou rezervaci a zjistit tak konečnou cenu. Rozdíl v ceně samotného auta často maže rozdíl ve výši poplatku.

  S příplatkem pro mladistvé řidiče se určitě nesetkáte ve státech Michigan a New York, které tuto praxi nepovolují.

  Některé autopůjčovny zužují kategorie aut, ze kterých mohou řidiči do 25 let vybírat. Nejpřísnější jsou autopůjčovny Avis, Budget a Thrifty, u kterých si mladiství nepůjčí SUV, dodávky ani luxusní sporťáky. Naopak půjčovny Alamo a Enterprise řidiče ve výběru nijak neomezují.

 10. Půjčení auta v USA řidičům od 18 do 21 let

  Mladí řidiči od 18 až do dovršení 21 let to mají ještě složitější. Velké půjčovny jim auto ze strachu z poškození nepůjčí, výjimek je jen pár.

  E-Z Rent A Car nabízí nižší modely ve všech pobočkách řidičům od 18 let po předložení platného pojištění odpovědnosti. Autopůjčovny Fox Rent A Car jsou nejvýhodnější. Auta půjčují ve všech pobočkách řidičům od 19 let, příplatek za mladistvého řidiče je 15 $380 Kč na den.

  Ve státech Michigan a New York zákony nedovolují omezování pronájmu mladým řidičům. Auta jim tak nabízejí všechny půjčovny, under age fee však činí až 50 $1 267 Kč za den.

 11. Půjčení dodávky v USA

  Pronájem dodávky v USA nabízí téměř každá autopůjčovna, opět je výhodnější rezervovat v předstihu přes internet. V nabídce se dodávky označují jako minivan, nebo 12+ seat people carrier, nejčastěji zastoupenými modely jsou Chevrolet Express a Ford E350.

  Dodávky jsou vhodné v případech, kdy nechcete platit za motely a vystačíte si se spacákem v zadní části vozu. Standardně bývají vybaveny klimatizací a automatickou převodovkou, cena za den pronájmu v levnějších lokalitách začíná zhruba na 1 800 Kč.

  K řízení dodávky pro 8/10/12 lidí stačí český řidičský průkaz v kombinaci s mezinárodním. Americký řidičák je potřeba až u vozidel, které dle technických specifikací pojmou 16 a více cestujících.

 12. Půjčení obytného auta v USA

  Karavan nabízí pojízdný hotel na kolech, v Americe se označuje jako RV, nebo motor home. K půjčení obytného auta stačí český a mezinárodní řidičák.

  Cestování s obytným autem má své výhody a nevýhody. Plusem jsou nižší náklady na ubytování, odpadá shánění motelů, neustálé balení a vybalování kufrů a větší volnost v plánování programu. Nejste vázáni rezervacemi pokojů a když se vám někde zalíbí, jednoduše tam zůstanete pár dní.

  Nevýhodou karavanu je jeho velikost a s ní související nároky na zkušenost řidiče. Cestuje se s ním pomaleji, hůře se parkuje a do některých míst nevyjedete. Parkovat s karavanem se smí jen na vyhrazených místech, nebo v kempech, kde se platí více než za obyčejné stanovací místo.

  Běžné autopůjčovny pronájem karavanu v USA nenabízejí. Osobně nemám s půjčením obytného domu zkušenosti, nicméně službu nabízí třeba web CruiseAmerica.com. Půjčovné na jednu noc začíná přibližně na 1 350 Kč, navíc se platí poplatek za ujeté míle. S tím se při půjčení běžného auta nesetkáte.

  Pokud máte zkušenosti s půjčením obytného auta v USA, budu moc rád, když se o ně podělíte v komentářích.

 13. Nejčastější dotazy ohledně půjčení auta v USA

  Jak vysoká je kauce (záloha) za půjčení auta?

  Kauce se odvíjí od půjčovny, typu vozidla a délky pronájmu. U pronájmu za 1000 $25 339 Kč počítejte s 250 $6 335 Kč400 $10 136 Kč.

  Kauce je částka, která slouží půjčovně jako záruka. Při přejímce auta peníze zablokují na kartě a pokud vůz v pořádku vrátíte, během několika následujících dní peníze odblokují.

  V USA budu několik měsíců, není výhodnější si koupit starší auto?

  Cenově je samozřejmě výhodnější koupit si starší auto a před odjezdem ho prodat. Bohužel u turisty je proces registrace auta tak komplikovaný, že je lepší si auto půjčit.

  Jednou z podmínek je třeba trvalý pobyt majitele auta ve státě, ve kterém ho chce přihlásit. To jako turista nesplníte. Auto sice můžete registrovat na známého Američana, ale on přebírá veškerou zodpovědnost za provoz vozidla. Záleží na vás, jestli někoho takového seženete.

  Nemám kreditní kartu, nebudu mít s půjčením auta problém?

  Ne. Sám jsem si v USA bez problémů půjčil auto se standardní debetní kartou. Důležité je, aby byla embosovaná (vaše jméno na ní vystupuje nad povrch karty). I když máte debetní kartu, říkejte, že je kreditní.

  Co znamená v půjčovnách “nebo podobné”?

  Jde o auto třeba od jiného výrobce, ale ve stejné třídě (SUV, kompakt…). Půjčovny nemohou garantovat dostupnost každého modelu, a tak místo Fordu Escape nabídnou třeba Toyotu RAV4 nebo Jeep Grand Cherokee.

  Kde si půjčit auto pro cestu do Mexika?

  Drtivá většina autopůjčoven zakazuje cesty do Mexika. Výjimkou údajně je společnost Fox Rent A Car, která cesty povoluje za předpokladu, že si řidič na přepážce půjčovny zaplatí mexické povinné ručení.

Levný pronájem auta v USA

Petr Novák

Diskuze k článku (1 458 komentářů)

chci se zeptat, prej v USA moc mezinárodní řidičák neuznávají (ten náš papír).

když budu zaměstnán a výkon práce bude jízda autem, tak chápu, že si budu muset udělat americký řidičák ale jak je to pro běžné jízdy po USA (nepracovní)?. Konkrétně mi jde o Floridu, dá se žít v USA bez jejich řidičáku soukromě?

Odpovědět

@Pavel:
Stačí číst, je tu o tom článek. https://chcidoameriky.cz/mezinarodni-ridicsky-prukaz-kde-o-nej-pozadat-vyse-poplatku-a-co-je-potreba
Mezinárodní řidičák je jen doplněk standardního, samostatně je k ničemu, je to jen potvrzení uznávání našeho ŘP v zahraničí. Jsou dva druhy (“Ženeva” a “Vídeň”), takže pozor, který si necháš udělat. Pro USA je “Ženeva”, ale úředníci to vědí, takže případně poradí.
Při kontrole je hlavní ten plastový. Mezinárodní se ti může hodit v půjčovně (někde ho chtějí vidět) a pak třeba při nehodě, ne ani tak při šetření nehody na místě, jako spíš později při řešení případných následků. Bez mezinárodního by se ti mohlo stát, že pojišťovna případné plnění škody odmítne uhradit, protože jsi nesplnil podmínky pro řízení v zahraničí. Americký právník znalý problematiky by tě na tom mohl pěkně uvařit.
Dá se tam žít úplně bez řidičáku, když budeš chodit pěšky. :-) Mezinárodní platí rok, pak můžeš klidně jezdit dál, ale je tam riziko u té nehody a to klidně i v případě, že jsi ji nezavinil.
Pak jde také o to, jaké auto řídíš, jak to má Florida, nevím, ale v Kalifornii jako turista nemůžeš řídit pracovní auto, ani kdyby to bylo jen soukromě, třeba do kina nebo na nákup. Abych mohl jezdit kamarádovou Tundrou, tak jsem si musel udělat Kalifornský řidičák.
A radši se neptám, co myslíš tím “dá se žít v USA”.

Odpovědět

@Franta: Naśe únorová zkušenost z LA Z Prahy rezervován a zaplacen Chevrolet suburban Při vyzvednutí auta byla odmítnuta debetní karta a nejel přes to vlak,na debetních kartu nám nabídli dvě menší auta,což jsme odmítli, měli jsme jednoho řidiče,takže v situaci,v které jsme byli,docela zásadní problém

Odpovědět

@Šárka: Mohu se zeptat, jak jste problém vyřešili? Ani embasovaná debetka nebyla akceptována?

Odpovědět

@Šárka:
Jak jsem psal Kubovi, je třeba si zjistit podmínky konkrétní půjčovny. A je jedno, že máte auto přes zprostředkovatele, ten vám maximálně může pomoci řešit případný problém. Mě zatím vždy (Dollar, Alamo, Thrifty) debetku vzali. A bylo jedno, jestli jsem platil předem na netu nebo pak na přepážce. Debetka nevadila ani pro stržení/blokování depozitu.
Nevím, kde jste měli problém. Většinou musí platit ten, kdo dělal objednávku a zároveň to musí být i hlavní řidič, půjčení v místě příletu (takže na letišti, ne ve městě) a vrácení v místě odletu. A také mívají omezení věkem na některé kategorie vozů. Sportovní, luxusní a kabriolety nepůjčují mladým řidičům, možná to platí i pro velká SUV. Suburban je přece jen dražší než třeba RAVka.

Kdo si není jistý nebo nechce riskovat, tak by si měl před cestou pořídit kreditku.

Odpovědět

@Franta: Pozor někdy se také stane, že obsluha zadá do systému platební kartu jako debetní a prostě to neprojde. Pokud by zaměstnanec zadal do systému jako kreditní (i když je karta v reálu debetní), tak to projde. Pokud ale na kartě vidí nápis debit, bývá s tím problém a nechápou, že když naťukají na terminálu jako credit, tak to projde i s českou kartou a cukají se.

Odpovědět

@Kuba: No co vám budu povídat,jeli jsme z LA do Vegas autobusem,ale nakonec to bylo docela fajn a k těm kartám,bohužel všichni jsme měli debetní karty Č.spoř.

Odpovědět

Ahoj, máte prosím někdo zkušenosti s půjčením F-150 doublecab pickup pro 4 osoby ? Zajímá mě kam batohy a kufry ? Do korby auta a ta má v půjčovnách ( toto bude z Alama) vždy uzavírání/roletu pro uzamčení a proti dešti ? Jinak s priceline zkušenosti nemám, ale co koukám po pronájmech v SFO na červen/červenec tak vždy s pojištěním je nej economycarrental. Nyní nám právě vyběhl ten F-150 za 25 dnů půjčení 26.000 kč s fullpojištěním včetně skla, podvozku a kol od Alama….

Odpovědět

@Jarda:
Někde jsem to tu řešil. Taky jsme chvíli uvažovali o cestě pick-upem. Co jsem vyzjistil, tak půjčovny mají některé vozy s krytem, ale není zaručeno, že bude v danou chvíli k dispozici. Klidně se podívej na satelitní Google mapy na půjčovny u letišť, moc pick-upů s krytem nenajdeš. A pro 4 lidi potřebujete navíc crew-cab, protože double-cab je vzadu malý a ani to mi půjčovny nebyly schopné potvrdit, že budou mít k dispozici v daný den.

Odpovědět

Franto díky. Z Alama mi napsali, že bágle do kabiny a co se týká druhu auta, má 4 dveře stejné velikosti, tedy super crew cab. Uvidím co bude real, dám pak info, každopádně věřím, že kdyžtak vyhádám změnu pokud to bude nějaká tragédie..

Odpovědět

@Jarda:
Píšeš, že budete čtyři, pick-up je pro pět, výjimečně pro šest. Myslíš, že se do kabiny vejdete i bágly? To bych viděl reálné ve dvou, možná ve třech.

Odpovědět

JJ, 4 ks, ale z toho dvě děti. Pojedeme dvě rodiny, 2x F-150 a v té druhé budou jen 3 ( 1x dítě ). Tak bágle rozdělíme. Jedeme jen s příručákama, tak snad jo :-)

Odpovědět

Dobrý den,

Mám dotaz ohledně mýt a dálnic nebo obecně placených úseků. Budeme si půjčovat auto a v podmínkách je uvedeno,že mýta nebo placené úseky nejsou zahrnuty v pronájmu.

Chci se zeptat,zda li se dá sehnat nějaká dálniční karta nebo přístroj,který bude nabitej určitou částkou,kde se ta mýta budou sama strhávat? Jaký je zde postup?

Můžeme při převzetí o tuto kartičku/krabičku zažádat? Kolik to stojí?

Děkuji za veškeré informace Radek

Odpovědět

@Radek:
Takovou krabičku seženeš v půjčovně, za poplatek + mýtné, co projedeš. Ale stačí do navigace zadat bez placených úseků a je to. Jen u přejezdů mostů se tomu nevyhneš. Ono těch placených silnic zase tolik není. V diskusi se to tu řešilo několikrát.
Taky záleží, jakou máš v plánu trasu, třeba tam o mýto ani nezavdíš.

Odpovědět

@Radek: kalifornie, arizona, utah, nevada max. placene mosty u SF. Dalnice se tam neplati. Opacny pripad je florida, tam je to placene a jsou ruzne moznosti(podle spz. Krabicka, hotovost atd). Takze bych spise konkretizoval kde se bude jezdit…

Odpovědět

Budeme jezdit Florida směrem nahoru do NY a pak směr Buffalo. Následně pres Denver,LA,LV,SD,SF a okoli

Odpovědět

Ahoj, letíme v dubnu do Miami na 10 dní a přes economycarrentals chystáme rezervaci auta – v nabídce jsou auta z třídy economy a standard o pár set korun levnější než nabídka třeba na Dodge Challenger s GPS zdarma (Alamo a Enterprise). Chtěl jsem se zeptat zkušenějších, vyplatí se jít do Dodge? A dále jestli má někdo zkušenosti s pronajmutím auta od Enterprise skrz economycarrentals? Plánujeme cestu do Tampy a Orlanda. Díky za odpověď.

Odpovědět

@Radek: To vypada na vylet pres cele staty. Na zapade potreba nebude, no na vychode, minimalne trasa Florida – New York – Buffalo je mytnych bran hodne. Pokud mate na celou cestu 1 auto, tak asi zalezi na nabidce, protoze co si pamatuju, tak predplacene myto je v pujcovne na zaklade dnu, coz by pak hodne prodrazila cesta na zapad.

Odpovědět

A jak je to s ohledem dálnic? Jsou zde zdarma? Je tedy možnost zadat do navigace vyhnutí se placeným úsekům tedy mýtům a být vpohodě?

Nebo jaká je rada?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Radek: Ahoj, obecně vzato jsou dálnice zdarma. V každém státu však je několik výjimek. :-)

Častěji se asi setkáš s poplatkem za přejezd mostu.

Odpovědět

Ahoj cestovatelé, chtěl bych se dotázat na zkušenost s případnou platbou za škody nekryté CDW pojištěním, např. prasklé sklo, pneumatiky, poplatek za ušlý zisk po bodu opravy apod.
Mám objednané auto na 17 dní přes Rentalcars u Alamo. Pojištění je sjednané na CDW, TPL, SLI, TP a UMP. Tarif je Alamo Gold (Flex).
Depozit při vypůjčení bude 300,- US$.

Na moji kreditní kartě mám pojištění spoluúčasti na škodě na zapůjčeném vozidle do výše 10 000,- Kč.
Dá se předpokládat, že maximální poplatek za případnou škodu bude do 300 US$? Nebo mi můžou později naúčtovat i další poplatky?
Pokud ano, tak zvažuji doobjednal komplexní pojištění Rentalcars (pokud to ještě bude možné), příp. jinou pojistku.

Předem děkuji za odpovědi.
Erik

Odpovědět
Avatar uživatele

@Erik: Ahoj Eriku, podle toho, co píšeš, tak spoluúčast v případě způsobené škody by měla být nula. Neměli by ti ve finále strhnout ani těch 300 dolarů a už vůbec ne strhnout něco dalšího. A kdy by ano, tak tě kryje ČSOB kreditka. :)

Odpovědět

@Erik: ahoj. Alamo si strhne vetsinou pouze 1 usd jako depozit. Jinak neboj se napr. praskleho skla. Naposledy uletel kaminek tak jsem v pulce vyletu jel do jine pobocky alama a bez problemu vymenili auto. Jsou tam hodne tolerantni a neresi tolik ty zavady. V Miami se mi rozsvitilo cidlo pneu tmps, pneu byla ok, takze pouze nejaka chyba a pri vraceni u alama jim bylo opet jedno a neresili. A kdyby resili, tak pojisteni u rentalcars je v poradku a dalsi pojisteni jsou dle me zbytecna.

Odpovědět

@OP: Ahoj, děkuji za odpověď. Včera jsem psal do Alamo a potvrdili mi, že CDW skutečně nekryje prasklé sklo, pneumatiky a podvozek. Je to zajímavé, protože popis CDW na stránkách Alamo vylučuje pouze klíče, transpondery a volitelné příslušenství. Někde jsem četl, že prasklé sklo vyšlo u Alamo do 400 US$, což by kryla kreditka. Takže buď se domluvím s bankou na vyšší krytí nebo zvážím doplňkové pojištění od Rentalcars. Rentalcars to má přes Rentalcover. Tam je dle popisu krytí 2.200 EUR a cena do 3.000 Kč. :-(
@OP:

Odpovědět

@Erik: tomu rozumim. Oficialne kdysi nebrali debetni ceske karty, a taky slo jako depozit pouzit. A agenti co jsou na place, kteri pak vyjedou uctenku ze vraceni probehlo v poradku, to nehroti. Menil jsem auto v polovine pobytu s rozbitym sklem a bez problemu atd. Ono neco je oficialne jak reaguji na mail a tam je pravda ze pojisteni na sklo je problematicke. Ale neoficialne na place kde je shon a nechteji si pridelavat problemy, tak to vymeni a at to bezi dal. Ale pokud jedete poprve a mate strach tak pojisteni sjednejte. Alamo je v tomhle rozhodne nejlepsi nez dollar, thrifty atd.

Odpovědět

Ahoj,
Budeme si půjčovat auto v LA na konci července, přes půjčovnu SIXT v downtownu.
Četl jsem, že je potřeba mít embosovanou kreditku, kreditku mám ale ne embosovanou mám nějaký nový typ a v bance mi řekli, že embosované karty už nebudou vydávat a není možnost si o ní zažádat. Máte někdo zkušenosti zdali to u sixtu bude/nebude problém?

Odpovědět

@Jarda: Zdravím, mohu se zeptat, jak dopadla vaše zkušenost s půjčením pick-up v USA.

Odpovědět

Ahoj,

mám dotaz – když si auto půjčíme na kreditní kartu jedné osoby, může být řidičem jiná (druhá) osoba? Nemám na mysli příplatek za druhého řidiče, prostě jen jeden řidič standardně, ale ne ten, který půjčení platí svou kreditkou. Mám za to, že by to neměl být problém, že při převzetí auta se na přepážce poskytne kreditní karta, kterou se to platí a řidičák (+mezinárodní řidičák) osoby, která bude řídit, aby si udělali kopii.

Máte s tím někdo nějaké zkušenosti?

Díky

Odpovědět

@Miki:
Koukni do podmínek půjčovny. Ale co vím, tak standardní podmínkou bývá, že auto objednává a platí za něj (hlavní) řidič kartou na své jméno.

Odpovědět

@Miki: Na tajňačku může řídit kdokoli :-) Standardně ale chtějí kartu pouze od řidiče. Dotaz bych tedy specifikoval a můžeme poradit lépe. Proč nemůže řidič použít svojí kartu? Např. kreditní karta nutná není, jestli to je třeba ten problém a obava?

Odpovědět

@OP:
Nejde mi o řízení “na tajňačku”. Jde mi o to, že nemám kreditní kartu, ale mám být (jediný) řidič výpravy. Auto bude svou kreditní kartou pořizovat kolega.

Odpovědět

@Franta:
Jsem přemýšlel (ale zatím neověřoval), jestli to není tak, že pri online rezervaci auta se tam uvádí kreditní karta a jméno řidiče, který pak předloží doklady pri převzetí auta. To by pak bylo snadné, stačilo by při rezervací uvést to jiné jméno (oproti jménu na kreditní kartě).

Přeci když jedou manželé, auto zaplatí muž, tak řídit může žena snad, ne? Když to tak nahlásí při převzetí auta..

Odpovědět

@Miki: aha už je mi trošku jasné. V tomto případě bych auto zarezervoval a zaplatil přes rentalcarscom u Alama (tak dělám já), tam je jedno jakou a čí kartou se zaplatí. Alamo na místě pak chce platební kartu(pouze na depozit), pas, voucher od rentalcars a ŘP řidiče. To už můžete použít svojí platební kartu (kreditní, debetní) na depozit si Alamo blokuje 1USD. Pokud si na místě nenadiktujete další požadavky, tak už nic neplatíte.

Odpovědět

@Miki:
Kolega nemá ŘP? Vše vyřídí a tebe nahlásí jako druhého řidiče.
Nemáš kreditku, takže platíš debetní? I ty některé půjčovny akceptují. Osobně vyzkoušeno u Dollar, Alamo a Thrifty. Podmínkou bývá, že se auto půjčuje v místě příletu a vrací v místě odletu, což se dokládá letenkou.
Když si půjčí auto manželé, tak řídí ten, kdo je nahlášen na přepážce. Manželka má nárok na “půlku majetku”, ale ne nařízení auta z půjčovny. :-)
Odkud vyjíždíte? V Kalifornii jsou další (až 3) řidiči zdarma.

Odpovědět

@Franta:
Proč by mě měl hlásit jako druhého řidiče, když je to za poplatek a on řídit nebude? :)

S debetní kartou jsem si půjčil auto v US už třikrát, a to vždy na jiném místě, ale toho času jsem měl ještě starou debetní kartu, na které to nebylo poznat, nyní na nové mám napsáno poměrně nepřehlédnutelně “debit” a vzhledem k tomu, že v podmínkách píší, že akceptují jen kreditní karty, tak to nebudu pokoušet.

S tou manželkou jsem to psal proto, že je to obdobný případ – platí osoba č. 1, ale řídí osoba č. 2.

Prostě to vidím tak, že auto pořídíme kreditní kartou kolegy a při převzetí předložíme můj řidičák. Nemůže se stát nic horšího, než že nám naúčtují poplatek za druhého řidiče. Ale platit cca 4000 Kč navíc “za nic” se nám pochopitelně úplně nechce..

Odpovědět

@OP:
Ano, tak nějak to máme v plánu udělat. Díky

Odpovědět

@Miki: jinak pozor s tou kreditní kartou. Teď v červenci jsem u Alama v Las Vegas chtěl na depozit klasicky dát kreditní kartu a u kiosku mě to nepustilo. Tak jsem šel k přepážce a tam to také nefungovalo, tak obsluha naťukala číslo letu a najednou na depozit použít šlo. Takže je to ta stejná situace co dělají s debetní kartou, když má člověk ten zpáteční let. Takže najedou výhoda kreditní karty byla pryč, bylo jak s debetní. Jinak jak říkám tak se zpátečním letem u Alama už jde normálně i debetní karta použít. Tam v tom má zase trošku zmatek rentalcars a jejich pdmínky psány na voucherech.

Odpovědět

@Miki:
Pokud nebudeš ve smlouvě jako řidič a něco se stane, tak tě pak právníci sežerou.

Odpovědět
K

@Franta: já ručil kreditkou a platil Revolutem nebo twistem. O dost lepší kurz.

Odpovědět

@Franta:
Ach jo, to přeci vůbec nemám v plánu :) celou dobu píšu, že já jako řidič budu uveden, jen mi šlo o to, jestli to půjde jako jediný řidič bez příplatku nebo bude muset být jeden řidič (automaticky) ten, jehož kreditní kartou se bude platit a já budu (příplatkový) druhý řidič. Vzhledem k tomu, že budu řídit celou dobu jen já, se nám ta druhá varianta nezamlouvá, ale podřídíme se, co nám zbývá. Uvidíme.

Odpovědět

@Miki: vlastě vůbec nechápu co se řeší…Někdo zaplatí těď přes rentalcars. A na místě snad každý má debetní kartu s 1usd na depozit….

Odpovědět

Zdravím chci se zeptat, máme pučené auto přes Rentalcars u společnosti Sixt (Miama-Orlando), ale nenabídlo mi to nikde přes rezervaci pojištění.. chci se zeptat je to už započítané v ceně ? skáče mi všude, že je tam nějaké pojištění se škodnou udalosti 0 dolaru nebo tak nějak, moc tomu nerozumím – musím si ještě koupit nějaký pojištění (povinné ručení) ? a mám přes rentalcars nebo na pobočce Sixt na letišiti v Miami ? Díky za pomoc

Odpovědět

@Patrik: ve voucheru od rentalcars nebo v aplikaci rentalcars se tam dá proklikat a uvidíte jaké máte pojištění (standardně CDW, TPL, TP, SLI, UMP). Jediné na co se tato pojištení nevztahují je vlastní poškození pneu a rozbití čelního skla, ale to má taky řešení…

Odpovědět

@OP:
No v aplikaci jsem si rozklikl rezervaci a zobrail ePoukaz a dole úplně vidím, spoluúčást … CDW je nulová – to je dobrý nebo špatný ?
a pak auto má výši spoluúčasti při odcizení vozidla 0 dolaru.

Rad bych asi nějaké klasicke pojistětní (asi jak u nás povinné) a pojistku proti krádeži, abych nemusel platit nic…dá se to nějak dokoupit nebo tak ? Popřípadě nějaké “lepší” vysvětlení pro méně chápavé :D

Odpovědět

@Patrik: nula je ok. Ve voucheru jsem měl teď v červenci přes rentalcars od Alama vlevo nahoře v kolonce vozidlo, zahrnuje v ceně: CDW, TPL, TP, SLI, UMP. Pokud toto nemáte, tak je pojištění hodně okleštěné. Asi tomu odpovídala i cena.

Odpovědět

@OP:
¨
no já mám rentalcars taky, ale přes Sixt a když si otevřu tu ePoukazku tak v odstavci car mám popis a potom Included free: CDW a TP a pak popisy a popisy…no cena za 4 dny 10k , vzal jsem VW Jetta..tak nevím jestli si to někde dokoupit tam nebo napsat na podporu nebo mohl bys mi nějak poradit jak to přesně zjistit prosím ?

Odpovědět

@Patrik: Tak to máš ty pojištění co píšeš. Na google zjistíš co ty zkratky znamenají co je za pojištění. Pokud budeš chtít další pojištění tak na místě nebo přes internet dokoupit.

Odpovědět

@OP: a dá se to někde přes rentalcars dokoupit ? nevím jestli čekat až na místě..chtěl bych mít klid, abych věděl jakou pojistku mám

Odpovědět

@Patrik: rentalcars Vam vetsinou da havarijn/CDW jako soucast rezervace. mel by jste to mit v detailech. Pripadne si muzete udelat celosvetovou pojistku na rok at ma te jistotu

Odpovědět

@Franta: Je možné s českým řidičákem skupiny B řídit v USA VAN pro 12 lidí? Má někdo s tímto zkušenost?

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.