Route 66 je jednou z nejznámějších silnic na světě a Pacific Coast Highway v Kalifornii zase jednou z těch nejkrásnějších. Táhne se podél pobřeží Pacifiku a značky omezující povolenou rychlost jsou s trochou nadsázky zbytečné. Dechberoucí výhled na oceán na řidiče funguje spolehlivěji. Připravil jsem pro vás itinerář na road trip po Pacifické dálnici a bude to jízda, protože “west coast is the best coast”. Součástí itineráře je mapa, tipy na výlety, zajímavosti i doporučená ubytování.
Obsah článku
- Na kolik vyjde road trip po Pacific Coast Highway
- Itinerář na 9denní roadtrip po Pacific Coast Highway
- 12 tipů pro dokonalý roadtrip po Pacifické pobřežní dálnici
- Den 1: Přílet do San Diega
- Den 2: Letadlová loď USS Midway, ZOO San Diego
- Den 3: SeaWorld San Diego
- Den 4: Huntington Beach a Los Angeles
- Den 5: Venice Beach a Santa Monica Pier
- Den 6: Santa Barbara a Pismo Beach
- Den 7: Hearst Castle, vodopád McWay Falls a most Bixby Creek
- Den 8: Akvárium v Monterey, 17-Mile Drive, Santa Cruz
- Den 9: San Francisco, Muir Beach Overlook, Glass Beach
- Program na další dny
Na kolik vyjde road trip po Pacific Coast Highway
Záleží, jak drahý si výlet do USA uděláte.
Nejnižší možné náklady na 9denní roadtrip po Pacific Coast Highway odhaduji na 45 000 Kč za osobu. Základním předpokladem je, že se vám podaří koupit akční letenku v ceně do 12 000 Kč a budete sdílet náklady na levné motely a menší auto mezi čtyřmi lidmi. Budete se muset stravovat v levnějších fast foodech a současně vynechat dražší atrakce.
Za solidní rozpočet a road trip považuji alespoň 77 500 Kč na osobu. Ten vám dovolí sdílet náklady jen mezi dva lidi a malé auto vyměnit za kabriolet. Budete moct navštěvovat dražší atrakce a zábavní parky a dopřát si pohodlnější ubytování. Díky vyššímu rozpočtu nebudete muset čekat na akční letenku a stravovat se v nejlevnějších fast foodech.
Všechny ceny a odhadované náklady uvedené v článku jsem naposledy aktualizoval 14. března 2025.
✈️ Letenka do Los Angeles / San Francisca
Cena zpáteční letenky z Česka a okolních zemí do Kalifornie se obvykle pohybuje v rozmezí 11-20 000 Kč. Spodní hranice odpovídá akčním letenkám s několika mezipřistáními, termíny mimo sezónu a s odlety z Německa.
Horní hranice odpovídá cestě během hlavní letní sezóny. Nejpravděpodobnější je cena kolem 16 000 Kč, letenky do USA doporučuji kupovat s předstihem alespoň 3 měsíců.
🚗 Pronájem auta
Půjčení pohodlného auta typu SUV na 9 dní vyjde již na 10 000 Kč včetně kompletního pojištění. Za nejlevnější vůz ekonomické třídy zaplatíte nejméně 9 000 Kč, za kabriolet na 9 dní přibližně od 17 000 Kč výše.
Cenu pronájmu ovlivňuje řada faktorů, doporučuji si spočítat orientační cenu pro jednotlivé třídy aut. Kalkulace je zdarma a bez zadávání e-mailu. Před odletem si přečtěte rady o řízení auta a půjčení auta v USA.
⛽ Benzín
Orientační cena benzínu v Kalifornii je přibližně $1.2329 Kč za litr (aktualizováno 14. března 2025). Při průměrné spotřebě 10 litrů na 100 km počítejte s náklady kolem 2,91 Kč za 1 km.
V USA se benzín prodává v galonech, přičemž 1 gal = 3,785 l. Na cenu pohonných hmot v USA má významný vliv cena ropy, proto se poměrně výrazně pohybují směrem nahoru i dolů.
🛏️ Ubytování
Nejlevnější pokoj v motelu seženete přibližně za 1 777 Kč až 2 014 Kč. Velkou roli v ceně hraje aktuální obsazenost, lokalita a úroveň ubytování. Smiřte se se základním vybavením, internet a parkování bývá zdarma, to samé v některých motelech platí o snídaních. Motely doporučuji rezervovat přes ověřený portál Booking.com.
🍔 Jídlo
Nejlevněji se najíte ve fast-foodech Chipotle Mexican Grill, In-N-Out Burger nebo McDonald’s, za jídlo na jeden den zaplatíte nejméně $25592 Kč včetně vody. Jedlíci a náročnější strávníci ať raději počítají s $35829 Kč až $40948 Kč na den.
☂️ Cestovní pojištění
Jednorázové cestovní pojištění do USA pořídíte za pár stokorun. Cestujete-li do zahraničí pravidelně, zvažte možnost sjednání celoročního pojištění nebo pojištění k platební kartě. Nikdy nepodceňujte pojistný limit na léčebné výlohy, doporučuji volit nejméně 5 000 000 Kč.
👮 Vstup do USA přes ESTA
Turistům při cestách do USA do 90 dní stačí schválená cestovní registrace ESTA. Za vyplnění ESTA se platí $495 Kč, po schválení se z karty strhne dalších $17403 Kč. Pokud jste v minulosti nepřekročili povolenou dobu pobytu a nebyli jste trestaní, cesta do USA vám pravděpodobně bude schválena.
🎟️ Vstupné a kapesné
Dáte-li na všechny tipy v tomto článku a při výběru suvenýrů nebudete otáčet každý dolar, počítejte s náklady zhruba 30 000 Kč na 10 dní. Naopak s méně než 20 000 Kč na 10 dní nemá cenu do USA jezdit, pokud si nechcete nechat ujít ty nejlákavější atrakce.
Itinerář na 9denní roadtrip po Pacific Coast Highway
Mapa na road trip po Pacific Coast Highway je vám k dispozici v Google Mapách. Když si otevřete odkaz v mobilní aplikaci, budete mít celý itinerář po ruce.
12 tipů pro dokonalý roadtrip po Pacifické pobřežní dálnici
🚦 Program si naplánujte dopředu
Vytváření programu road tripu až na místě obvykle končí ztrátou času. Itinerář si sestavte ještě před odletem a včas si objednejte vstupenky na populární místa. Při koupi předem bývají některé vstupenky levnější, navíc třeba u Alcatrazu jsou často rozebrané na týdny dopředu.
Čím delší road trip plánujete, tím vyšší je pravděpodobnost vzniku zpoždění. Zkazí se počasí, někde se rozhodnete zůstat o den déle nebo budete unavení. Při přípravě itineráře se mi osvědčil princip semaforu, kdy každý bod programu označíte jednou ze tří barev.
Zelenou barvou jsou atrakce, které chcete vidět za každou cenu nebo na ně již máte zakoupené vstupenky. Žlutou barvou značím místa, která lze z programu vyškrtnout, pokud na ně nebude čas. A červeně mám označená místa, která lze naopak do programu zařadit, pokud zbyde čas navíc.
💭 Co od road tripu očekáváte?
Chcete využít každý den na maximum za cenu omezeného spánku s tím, že vyspat se můžete doma? Anebo se nechcete stresovat striktně daným programem a raději chcete cestovat v klidu? Ujasněte si to a podle preferencí všech cestujících tomu přizpůsobte itinerář.
📅 Kdy jet na road trip po Pacific Coast Highway
Počasí v Kalifornii je krásné celoročně. Hlavní sezóna je v červenci a srpnu, kdy jsou dražší letenky, ubytování i pronájem auta. U populárních atrakcí i v národních parcích čekejte davy lidí. Spíše než s deštěm v okolí San Francisca počítejte s hustými mlhami.
📍 Kde si půjčit auto
Dobré zkušenosti mám s RentalCars.com. Porovnávají nabídky řady půjčoven a v ceně pronájmu je zahrnuto jejich vlastní kompletní pojištění. Při převzetí auta můžete odmítnout všechny nabídky od vlezlého prodejce, a stejně budete dobře krytí pro případ vzniku škody.
Cena za pronájem se mění podle termínu, pro představu si ji nezávazně spočítejte.
🏠 Poplatek za vrácení na jiném místě
Některé půjčovny účtují poplatek až $3007 108 Kč za vrácení na jiném místě, čímž si kompenzují náklady na dopravu auta zpět na domovskou pobočku. Poplatek je obvykle vyšší při cestě ze severu na jih. Přesto se vyplatí auto vypůjčit třeba v San Diegu a vrátit ho v San Franciscu. Na RentalCars.com jsem narazil na nabídky pronájmu, kde se “one-way fee” neplatí.
🚗 Jaké auto si půjčit
Má být road trip životním zážitkem, nebo chcete ušetřit každou korunu? Pohodlná SUV jsou v porovnání s nejlevnějšími auty dražší asi o 15 až 30 %, za kabriolet si připlatíte 70 až 75 %. Pamatujte, že v autě budete trávit dlouhé hodiny a nejspíše povezete několik zavazadel. Doporučuji zvolit buď kabriolet pro větší zážitek, nebo některý z vozů SUV pro pohodlnější cestování.
🔃 Ze San Diega do San Francisca, nebo opačně?
Itinerář si můžete obrátit, půjčit si auto v San Franciscu a cestovat směrem na jih. Porovnal jsem ceny za půjčení auta a zjistil, že při cestě ze San Diega do San Francisca ušetříte na pronájmu asi 10 %.
🤵 Střídejte se v řízení auta
Před půjčením aute se ve skupině domluvte, kdo bude řídit. V ideálním případě by se v řízení auta měli střídat dva až tři lidi. Jeden řidič na celý road trip přináší riziko, že ho přepadne únava a celá výprava bude stát.
Všichni řidiči musí být v půjčovně nahlášeni, aby byli zahrnuti v pojistné smlouvě. Pokud by auto řídila osoba, která není uvedena ve smlouvě a způsobila by například autonehodu, pojišťovna může odmítnout plnění škody.
🚧 Hlídejte si sjízdnost silnic a dopravní zácpy
V Los Angeles se můžete spolehnout na dvě věci. Na dešťové přeháňky v televizi prezentované jako smrtící lijáky a na každodenní dopravní zácpy. Před nasednutím do auta si v Google Mapách prověřte aktuální sjízdnost a zatížení silnic. Na California State Route 1 (jak se oficiálně Pacific Coast Highway označuje) jsou v různých úsecích celkem časté uzavírky.
🎒 Co si zabalit na cestu
Ještě před příletem do USA si kupte datovou SIM kartu, využít můžete například službu Airalo. Budete tak moct využívat navigaci v Google Mapách s aktuálními informacemi o uzavírkách, nehodách a hustotě provozu.
❓ Co čekat od Pacific Coast Highway
Dálnice Pacific Coast Highway je vcelku dobře udržovaná. Po cestě je řada benzínek i malých městeček, kde můžete zastavit a občerstvit se. Během prvního dne se doporučuji zastavit v supermarketu a koupit si balení lahví s vodou, které můžete vozit v kufru auta, a mít je tak vždy po ruce.
➕ Máte více než 9 dní?
Itinerář roadtripu po Pacific Coast Highway počítá s tím, že se v Los Angeles a San Franciscu zdržíte pár dní. Města jsou tak zajímavá, že jeden den je málo. Máte-li až tři týdny času, můžete podniknout velký road trip po západě USA nebo road trip po národních parcích USA.
-
Den 1: Přílet do San Diega
V San Diegu je o 9 hodin méně než v Česku. Prvních pár dní vás pravděpodobně bude trápit jet lag, kdy budete unavení a nevyspalí. Nepřipravujte si na první den po příletu náročný program.
Po příletu si vyzvedněte auto z půjčovny a jeďte se přihlásit na motel. Vybalte si věci a odpočiňte si. Pokud jste plní života, projděte se po městě. Poblíž motelu jsou restaurace TGI Fridays, Chipotle nebo Wendy’s.
- Ubytování: California Dreams Hostel – Ocean Beach, San Diego
-
Den 2: Letadlová loď USS Midway, ZOO San Diego
📍 USS Midway Museum
Letadlová loď USS Midway (CV-41) sloužila námořnictvu Spojených států od roku 1945 až do roku 1992. Účastnila se války ve Vietnamu i v Perském zálivu. Po vyřazení ze služby byla odvlečena do San Diega a proměněna v muzeum.
Dle Tripadvisoru je USS Midway Museum nejlepší atrakce v San Diegu, prohlídka letadlové lodi zaujme nejen nadšence do vojenské techniky. U vstupu obdržíte sluchátka s výkladem v angličtině a dalších jazycích, bývalí mariňáci z Midway vás provedou po zhruba 60 částech lodi. Prohlédnete si strojovnu, velitelský můstek, ubytovnu nebo přistávací dráhu pro stíhačky.
Cena vstupenky pro dospělého je $39924 Kč, vstupenky si můžete koupit online. Muzeum USS Midway má otevřeno denně od 10:00 do 17:00, poslední vstup je možný v 16:00. Na prohlídku doporučuji přijít co nejdříve a vyhradit si 3-4 hodiny.
📍 San Diego Zoo
Zoologická zahrada v San Diegu se objevuje snad ve všech žebříčcích nejhezčích ZOO světa. Na 40 hektarech v ní žije kolem 3 700 zvířat více než 650 druhů. Mezi největší lákadla patří expozice Africa Rocks zaměřená na africkou faunu a rozsáhlý prostor Elephant Odyssey se slony africkými. Expozice věnovaná koalám patří mezi největší chovné skupiny těchto zvířat mimo Austrálii.
Během návštěvy se nezapomeňte svézt lanovkou Skyfari, díky které si celou zoologickou zahradu prohlédnete z nadhledu. Zahrada má otevřeno denně od 9:00 do 17:00 (v létě do 18:00). Rychlá prohlídka vám zabere celé odpoledne, důkladná prohlídka celý den.
Vstupenky do ZOO v San Diegu si kupte přes internet ideálně v předstihu alespoň pár dní. Cena celodenního lístku pro dospělého je $761 801 Kč, za děti do 11 let se platí $661 564 Kč. V ceně vstupenky je zahrnuta projížďka lanovkou Skyfari.
Večer po celodenním programu očekávejte únavu, doporučuji si již neplánovat náročný program a raději si odpočinout na motelu. Tělo si na změnu časového pásma zvyká přibližně dva dny.
- Trasa: 22,5 km / 0:40 h
- Ubytování: California Dreams Hostel – Ocean Beach, San Diego
-
Den 3: SeaWorld San Diego
📍 Mořský svět v San Diegu
Mořský svět v San Diegu kombinuje atrakce zábavního parku s představeními se zvířaty. Na jednom místě se můžete svézt na horské dráze, zdolat divoké peřeje a užít si show s delfíny a s kosatkami.
Na prohlídku Sea World v San Diegu si vyhraďte celý den. Park otevírá v 10:00 ráno a v létě zavírá až v deset večer. Provozní doba se nicméně v průběhu roku mění, proto si ji ověřte předem na webu mořského světa.
Doporučuji přijet co nejdříve a na úvod vyzkoušet atrakci Skytower, která vás vynese do 98 m. Celé San Diego budete mít jako na dlani, za dobré viditelnosti lze dohlédnout až 48 km daleko. Představení s kosatkami a delfíny neodkládejte, místa bývají rychle zabrána a byla by škoda odjet z parku bez tohoto zážitku.
Cena celodenní vstupenky do parku SeaWorld v San Diegu začíná na $59.991 421 Kč mimo hlavní sezónu, v letních měsících ceny ji koupíte nejlevněji za $77.991 848 Kč. Všechny atrakce a představení jsou zahrnuty v ceně vstupenky. Připlatíte-li si navíc $30711 Kč, můžete se po celý den zdarma stravovat v restauracích napříč parkem.
Vstupenky do Sea World San Diego si kupte přes internet, kde jsou levnější než na pokladně na místě.
💡 Jak ušetřit za vstupenky
Plánujete-li během dvou dnů navštívit USS Midway, ZOO i mořský svět SeaWorld, zakupte si dvoudenní San Diego Card. Ušetříte tak až $531 256 Kč v porovnání s cenami jednotlivých vstupenek.
Večer se vraťte do stejného motelu, ve kterém jste spali předchozí dva dny. Zabalte si kufry a případně se vydejte na poslední procházku po San Diegu, ráno vás bude čekat první přejezd.
- Trasa: 16 km / 0:30 h
- Ubytování: California Dreams Hostel – Ocean Beach, San Diego
-
Den 4: Huntington Beach a Los Angeles
Ráno si přivstaňte a vyrazte po dálnici I-5 směrem na sever, Pacific Coast Highway začíná ve městě Dana Point.
První zastávku si naplánujte po 143 km a přibližně dvou hodinách jízdy v surfařském městě Huntington Beach. Podmínky pro surfování jsou zde skvělé prakticky po celý rok, za pronájem prkna zaplatíte $15355 Kč až $25592 Kč za hodinu.
Dáváte-li přednost méně aktivní zábavě, projděte se po 15,3 km dlouhé písečné pláži. Na oběd se můžete zastavit třeba v restauraci Subway, jedna se nachází přímo před molem Huntington Beach Pier, které je nejznámějším symbolem města. Molo je zapsáno na seznamu historických památek Kalifornie a s 560 m patří mezi nejdelší na celém západním pobřeží.
Během pikniku pod palmami průběžně v aplikaci Google Mapy sledujte aktuální zácpy v okolí Los Angeles. Nejdelší kolony se obvykle tvoří od 7:00 do 10:00 a od 15:00 do 19:00.
V Los Angeles mohu doporučit hostel a hotel Samesun Hollywood. Nabízí skvělý poměr ceny a kvality a leží kousek od slavného Hollywoodského chodníku slávy.
V Los Angeles doporučuji strávit alespoň 2-3 dny nad rámec tohoto itineráře. Návštěva filmového parku Universal Studios nebo Griffithovy observatoře a focení pod nedalekým nápisem Hollywood patří mezi nejlepší zážitky. Další tipy na výlety nabízí průvodce po Los Angeles.
- Trasa: 212 km / 3:20 h
- Ubytování: Samesun Hollywood, Hollywood
-
Den 5: Venice Beach a Santa Monica Pier
Venice Beach a Santa Monica patří mezi moje guilty pleasure v okolí Los Angeles. Na rozdíl třeba od Hermosa Beach jsou více turistická a v poslední době bohužel plná bezdomovců, nicméně při každé návštěvě nabízí unikátní atmosféru.
📍 Venice Beach
Písečná pláž Venice Beach přitahuje samé zajímavé lidi. Pouliční umělce přehlušují aspirující rappeři, kterým stačí podstrčit pár dolarů a odmění vás privátním koncertem. Streetballové hřiště je plné hráčů, kteří se již vidí v NBA. A stejně nadaní jsou skateboardisté ve skate parku přímo na pláži.
Přímo na pláži se nachází legendární Muscle Beach, v posilovně pod otevřeným nebem v 70. letech nabíral svalovou hmotu mimo jiné Arnold Schwarzenegger. Dnes se po Venice Beach prohání cyklisté, bruslaři i běžci, cyklostezku lemují kavárny a obchody se suvenýry.
📍 Santa Monica
Vy doběhněte až k molu Santa Monica Pier. Ještě než nasednete na vyhlídkové kolo nebo do vozíku horské dráhy, zastavte se v přední části mola. Pobočku zde má restaurace Bubba Gump Shrimp Company inspirovaná známým filmem Forrest Gump. Kupodivu nejde o parazitování, za řetězcem stojí mateřská společnost distributora filmu.
V okolí pláže je řada dražších restaurací i levnější fast-foody typu McDonalds nebo Johnny Rockets. Užijte si západ slunce a po setmění vyrazte autem dále na sever. Cenově dostupné ubytování nabízí motel ve zhruba 130 km vzdáleném městě Ventura.
- Trasa: 130 km / 2:10 h
- Ubytování: Motel 6-Ventura, Ventura
-
Den 6: Santa Barbara a Pismo Beach
📍 Santa Barbara
Ráno se nasnídejte v motelu a poté jeďte na západ až do města Santa Barbara s přibližně 86 tisíci obyvateli. Město založili Španělé v roce 1782 v době, kdy ještě ovládali celé Mexiko. Všímavé návštěvníky tak Santa Barbara zaujme takřka jednotným architektonickým stylem.
Dne 29. června 1925 Santa Barbaru zasáhlo ničivé zemětřesení, které zcela zničilo historické centrum města. V rámci rekonstrukce města bylo rozhodnuto, že veškeré budovy budou stavěny striktně ve stylu španělské koloniální architektury. Ráz města se tím změnil, ale Santa Barbara na oplátku získala své kouzlo, které tvoří kostely s věžičkami, farmářské trhy a odnož University of California s 24 tisíci studenty.
V horkém letním dni vás nejlépe zchladí kalifornský řetězec zmrzlinářství McConnell’s, jeho tradice sahá do roku 1949. Zmrzlinárna McConnell’s má v Santa Barbaře několik poboček, tu hlavní najdete na adrese 728 State Street. Pokud byste si z nabídky příchutí náhodou nemohli vybrat, doporučuji “Chocolate Peanut Butter Brownie” a slaný karamel.
📍 Pláž Pismo Beach
Odpoledne si zajeďte na pláž Pismo Beach. Myslím to doslova, s autem můžete zaparkovat přímo na pláži. Pismo Beach s 7 948 obyvateli (v roce 2023) se v 50. letech přezdívalo “Světové hlavní město škeblí”. Na dlouhých a širokých plážích se kdysi sklízely ve velkém.
Doby největší slávy jsou dávno pryč, přesto se ve městě každoročně v říjnu koná škeblí Pismo Beach Clam Festival. Pokud bude ještě denní světlo, v jedné z půjčoven podél pláže si můžete půjčit kajak a doplavat si prohlédnout skály z perspektivy oceánu. Zaplatit si můžete také menší výlet s průvodcem na single nebo double kayaku.
Spěchat nikam nemusíte. Nejpohodlnější ubytování na dnešní noc nabízí Motel 6. Nachází se v těsné blízkosti oceánu a na pláž je to pár minut pěšky.
- Trasa: 208 km / 2:45 h
- Ubytování: Motel 6 Pismo Beach CA Pacific Ocean, Pismo Beach
-
Den 7: Hearst Castle, vodopád McWay Falls a most Bixby Creek
Ráno si přivstaňte, dnes vás bude čekat dlouhý přejezd dále na sever a velmi bohatý program.
📍 Pláž Pismo Beach
První zastávku na roadtripu po Pacific Coast Highway si udělejte po necelé hodině jízdy mezi městečky Cambria a San Simeon.
V místě zvaném Piedras Blancas se shlukují rypouši. Pokud vám rypouš severní nic neříká, představte si tuleně. Celoročně jich zde přežívají desítky, za prohlídku se neplatí. Počítejte s 20-30minutovou zastávkou a prosím vás, buďte ke zvířatům ohleduplní.
📍 Hearst Castle
Hlavním bodem programu je národní historická památka Hearstův hrad, který nechal v roce 1919 postavit magnát William Randolph Hearst. Dvojnásobný člen Sněmovny reprezentantů Spojených států za Demokraty a neúspěšný kandidát na starostu New Yorku zbohatl vydáváním novin San Francisco Examiner, New York Morning Journal nebo bulvárním deníkem New York Daily Mirror.
Honosný Hearst Castle v sobě skrývá 165 místností, z toho jenom ložnic je 56 a koupelen dokonce 61. Nechybí tenisové kurty, vlastní kino, největší soukromá ZOO na světě a privátní letiště. Dominantou sídla je venkovní bazén Neptune Pool se sochami, fontánami a přilehlou fasádou antického chrámu.
Hearstův hrad je denně přístupný veřejnosti, absolvovat můžete sedm různých prohlídkových okruhů. Základní Grand Rooms Tour trvá přibližně jednu hodinu, cena vstupenky pro dospělého je $35829 Kč. Parkovacích míst u návštěvnického centra Hearst Castle je dostatek, doporučuji přijet brzy ráno. Brány hradu se otevírají v 9:00, důkladná prohlídka zabere až čtyři hodiny.
📍 Vodopád McWay Falls
Po prohlídce pokračujte v jízdě na sever dalších 86 km. Další zastávkou je snadno přehlédnutelný vodopád McWay Falls, který se nachází ještě před městečkem Big Sur.
Sledujte cedule a zaparkujte buď zdarma na okraji silnice, nebo na parkovišti v Julia Pfeiffer State Park za $10237 Kč. McWay Falls vysoký 24 m a Alamere Falls severozápadně od San Francisca jsou jediné dva vodopády v Kalifornii, které ústí přímo u oceánu.
Z parkoviště k vyhlídce na vodopád dojdete za 5-10 minut.
📍 Restaurace s výhledem na oceán
Hlad zaženete o 13 km dále na sever v podniku Nepenthe Restaurant s výhledem na oceán. Restaurace v těsné blízkosti Cabrillo Highway funguje již od roku 1949, čtenářka Veronika doporučuje vyzkoušet burger. Za jídlo zaplatíte kolem $551 303 Kč včetně nápoje a spropitného.
📍 Pfeiffer Beach
Skvělé fotky na Instagram pořídíte o kousek dále na pláži Pfeiffer Beach, příroda vám usnadní práci s nastavováním filtrů. Zásluhou manganového granátu ze skal v okolí je písek na pláži zbarven do fialova.
Auto můžete zaparkovat u dálnice a projít se asi 3,5 km, nebo zdolat úzkou příjezdovou cestu k pláži a za parkování zaplatit $15355 Kč. Místo plavek si raději obujte pevnou obuv, ať můžete chodit po kamenech.
📍 Bixby Creek Bridge
Most Bixby Creek Bridge je vysoký 85 m a patří mezi nejfotogeničtější místa na Pacific Coast Highway, vidět ho můžete také na úvodní fotce k tomuto článku.
Bixby Creek Bridge byl otevřen již v roce 1932, zaparkovat můžete u nedaleké vyhlídky Castle Rock Viewpoint. Krátká zastávka u mostu vám zabere maximálně 15-20 minut.
V horách kolem Big Sur žil jeden z nejznámějších beatnických spisovatelů Jack Kerouac. Právě do tohoto je situován děj jeho autobiografického románu Big Sur z roku 1962.
Do motelu v Monterey s parkováním zdarma vám bude zbývat už jen půl hodiny jízdy autem.
- Trasa: 258 km / 3:25 h
- Ubytování: Bayside Inn, Monterey
-
Den 8: Akvárium v Monterey, 17-Mile Drive, Santa Cruz
📍 Monterey Bay Aquarium
Dnes je na programu další nabitý den, proto vstaňte brzy ráno. Monterey Bay Aquarium otevírá své brány již v 10:00. Jedno z nejpopulárnějších akvárií v Kalifornii má tradici od roku 1984, poněkud paradoxní zajímavostí je fakt, že se nachází v bývalé konzervárně sardinek. Díky přístupu k čerstvé oceánské vodě se může chlubit 35 000 živočichy 620 různých druhů.
Prohlídka akvária vám zabere přibližně tři hodiny. V obřích akváriích budete moct zahlédnout žraloky, medúzy, vydry nebo chaluhy. Oceanárium v Monterey je jedním z mála na světě, jež vystavuje ohrožené tuňáky žlutoploutvé a modroploutvé. Vstupenky si kupte přes internet, cena za dospělého je $651 540 Kč, za studenta do 17 let $501 185 Kč a za děti od 3 do 12 let $451 066 Kč. Ceny jsem naposledy aktualizoval 14. března 2025.
Monterey byl pro změnu domovem nositele Pulitzerovy ceny a Nobelovy ceny za literaturu Johna Steinbecka. Děj jeho románu Na plechárně se odehrává právě v místech, kde se dnes nachází akvárium a vypráví příhody obyvatel Monterey za dob Velké hospodářské krize.
📍 Vyhlídková silnice 17-Mile Drive
Po obědě sedněte do auta a vyrazte na projížďku po 17-Mile Drive. Soukromá vyhlídková silnice vede po pobřeží až k známé pláži Pebble Beach a nabízí několik zastávek.
Hezký výhled na Pacifik je z 244 m vysokého kopce Huckleberry Hill, procházku přímo u oceánu nabízí dřevěný chodník na Spanish Bay Beach. Fanoušci golfu možná znají zdejší 18. jamku s nádherným výhledem a možná také speciální 19. jamku, jak označuje přilehlá restaurace The Tap Room.
Největší atrakcí na 17-Mile Drive je nicméně The Lone Cypress, jeden z nejznámějších stromů Ameriky. Osamělý cypřiš roste na skalním útesu přes 250 let.
Za projížďku po silnici 17-Mile Drive se platí $12284 Kč, počítejte s časovou náročností 2-3 hodiny.
📍 Santa Cruz Beach Boardwalk
Těsně za koncem 17 Mile Drive je nákupní středisko Del Monte se supermarketem, Starbucksem, Chipotle Mexican Grill a dalšími restauracemi. Můžete zde doplnit energii před hodinou jízdy, která vás bude dělit od pobřežního města Santa Cruz, kde dnešní program končí.
Dominantou Santa Cruz je dřevěná promenáda s lunaparkem, jehož součástí je horská dráha, vyhlídkové kolo řetízkový kolotoč a další atrakce. Vstup do Santa Cruz Beach Boardwalk je zdarma, za každou atrakci se platí $5118 Kč až $10237 Kč. Během některých letních večerů jsou všechny atrakce za jen dolar.
Lunapark na místě funguje nepřetržitě od roku 1907 a dřevěná horská dráha Giant Dipper z roku 1924 patří mezi nejstarší v celých USA. Santa Cruz Beach Boardwalk v létě zavírá až ve 23:00, několikrát do týdne můžete navštívit bezplatný koncert nebo bezplatné letní kino.
Auto v té době můžete mít zdarma zaparkované u ubytování, z motelu Americas Best Value Inn je to na promenádu pěšky necelých 10 minut. Stejně daleko jsou od motelu vzdáleny desítky kaváren, restaurací a levnějších fast-foodů.
- Trasa: 106 km / 2:00 h
- Ubytování: Riverside Inn & Suites Santa Cruz, Santa Cruz
-
Den 9: San Francisco, Muir Beach Overlook, Glass Beach
V Santa Cruz se ráno můžete zdržet déle, do San Francisca je to po Pacific Coast Highway jen 125 km, což představuje necelé dvě hodiny jízdy.
Navštívit tak můžete třeba Muzeum surfingu sídlící v majáku na Lighthouse Point. Dokumentuje historii surfu ve státě již od roku 1885, kdy ho obyvatelům Kalifornie představili Havajané.
Pár minut jízdy autem severně od Santa Cruz leží známá past na turisty Mystery Spot. Prezentuje se jako místo, kde neplatí fyzikální zákony a lidé levitují. Kouzlo spočívá v několika pokroucených chatkách a lavičkách. Vstupné za osobu je $10237 Kč, za parkování se platí dalších $5118 Kč.
V San Franciscu jeden den nestačí. Prohlédněte si Alcatraz, čtvrť Chinatown, světoznámý most Golden Gate Bridge, projeďte se lanovou tramvají a po Vermont Street. Fotky z nejzakroucenější ulice světa jste určitě viděli.
Hotely v San Franciscu jsou drahé a během hlavní sezóny bývají velmi brzy obsazené. Doporučuji se podívat na mé tipy, velmi dobrou volbou je Parker Guest House přímo v San Franciscu.
- Trasa: 125 km / 2:00 h
- Ubytování: Parker Guest House, San Francisco
-
Program na další dny
Plánujete-li ze San Francisca pokračovat dále na sever, prohlédněte si naše tipy na výlety po USA. Na závěr pro vás mám tři tipy na zajímavá místa.
1️⃣ Muir Beach Overlook
Vyhlídku na oceán Muir Beach Overlook dělí od San Francisca půlhodina jízdy po Pacific Coast Highway. Bezplatné parkoviště se nachází kousek od vyhlídky.
2️⃣ Skleněná pláž Glass Beach
Pláž Glass Beach ve městě Fort Bragg poblíž Pacific Coast Highway je americký unikát, tvoří ji statisíce skleněných kamínků. Počátkem 20. století zde vznikla skládka, na kterou se bezostyšně vyhazovaly mimo jiné skleněné lahve. Příroda z nich za v průběhu sta let vytvořila jedinečné dílo.
Skleněná pláž Glass Beach se nachází na území státního parku MacKerricher, odvážení kamínků je zakázáno.
3️⃣ Drive-Thru Tree Park
Atrakce Drive-Thru Tree Park leží 100 km severně od Glass Beach, návštěva se vyplatí, když budete mít cestu kolem. Za $15355 Kč můžete navštívit park a projet největší zdejší atrakcí, kterou je 96 m vysoký strom. Podobný strom s tunelem je také v národním parku Sequoia.
Diskuze k článku (45)
Tak jsem dal Pacific Coast Highway polibek smrti. :-(
Krátce poté, co jsem začal tento článek připravovat, zasáhly Kalifornii ničivé bouře. V důsledku nich je Pacific Coast Highway mezi Ragged Point a městečkem Cambria uzavřena. Most Pfeiffer Canyon Bridge u Big Sur silné deště poškodily natolik, že popraskal.
Již se pracuje na opravě, ale ta může trvat až jeden rok.
Route 1 (PCH) SF – LA neprůjezdná (část), Military Vehicle Technology Foundation rozprodaná. I mě plány nevychází, jak bych si přál.
Cestou mezi San Diegem a Los Angeles doporučit Water World a vynechat Universal Studios nebo Six Flags by mi přišlo jako velký omyl.
Samozřejmě, co člověk, to jiný vkus. Ale pokud mám rád zvířata, tak spíš snad tu jejich Zoo. … Pokud pak chci rodinnou zábavu, tak Universal Studios, pokud chci adrenalin, tak Six Flags. A nebo jestli si to pamatuju správně, u Six Flags je “přes cestu” dokonce i něco ala “vodní Six Flags”.
Stejně tak rozpočet 60tisíc na osobu na 9 dní je trochu úlet, který cestovatele odradí :) … Za tuto cenu jsme ve 2 absolvovali 3 týdenní roadtrip po západním pobřeží (viz moje komentáře u toho článku). A to jsme rozhodně nešetřili :)
@Martin Kašpar: Ahoj Martine,
určitě jsem nechtěl Universal Studios vynechat, jen jsem to v článku špatně formuloval. Myšlenka byla taková, že čtenář zůstane v Los Angeles více dní, než kolik je zmíněno v článku. A navštíví třeba právě Universal Studios.
60 000 Kč mi jako úlet nepřijde, je to horní hranice. Pravda, již tak štědrá kalkulace mně vyšla méně a částku jsem nadsadil. Upravím to. Mne 14 dní na západním pobřeží před časem vyšlo na 55 000 Kč, na atrakcích jsem taky nešetřil.
@Petr Novák: Dovolim si nekolik doplneni/tipu:
1) Show s kosatkami uz je zrusena. Na leto 2017 se pripravuje jeji nastupce, nelze ale cekat neco, jako to byvalo. Momentalne jsou kosatky prezentovany nekolikrat denne cca na 15 minut.
2) Misto Huntington Beach bych za sebe doporucil spise Dana Point (vyhlidka nad pristavem) a Laguna Beach (preci jen to neni jen nekonecny pas pisku. Prestoze mekkou surfaru je Huntington Beach, tak vetsi vlny byvaji na jihu Laguna Beach – Aliso Beach). Navic Laguna Beach je rozhodne vice dovolenkove mesto nez Huntingon Beach.
Cesta po PSH az do LA zabere cely den, zastavky planovat s ohledem na cas a ze San Diega vyrazit hodne brzy kvuli huste ranni doprave.
3) V Long Beach doporucuji opustit PSH (skrz Long Beach az do Torrance je to asi nejosklivejsi cast) a odbocit na 2nd St., dale Livinston Dr., Ocean Blvd a Shoreline Dr. (mozna zastavka v Shoreline Village s vyhledem na Queen Marry, majak a downtown). Dale most nad pristavem (stavi se tu novy, vyrazne vyssi most) a na jeho konci doleva na Gaffey St. Temer na jejim konci doporucuji Angels Gate Park, pripadne cca 200 m pred nim vyhlidka na pristav a Long Beach. Odtud zpet na 25th St a po ni nahoru, stale “rovne” az opet na PSH v Torrance/Redondo Beach (hezke vyhledy).
4) Osobne bych vynechal Venice Beach, povazuji za prijemnejsi prochazku po Strandu v Hermosa Beach nebo v Mahattan Beach. Ale chapu, ze chce kazdy Venice videt – za mne zklamani a dira.
@Mesi: Mesi, díky moc za doplnění. Vážím si toho! :-)
Minout na Big Sur restauraci v Nepenthe s výhledem na oceán a jejích božskými burgry by byla chyba. Stejně jako fakt, že Monterey je domovem Johna Steinbecka, a speciálně zde se odehrává děj románu Na Plechárně. Obzvlášť, když na tom má Monterey postavený turistický byznys.
@Petr Novák: Je tedy fakt, že dvojnásobek Vašeho rozpočtu nám v pohodě stačil na 46 dní cesty Chicago – Las Vegas – San Francisco – Los Angeles – Memphis – Chicago, a to jsme se rozhodně nijak neomezovali.
@Veronika: Ahoj Verčo, díky za tipy. Doplním je do článku. Těch 50 000 Kč je částka někde u té horní hranice, záleží na programu. Třeba vstupné do zábavních parků částku dost navyšuje. :-)
Ahoj, chystáme se 2.5. až 14.5. do San Franciska a zrovna jsme si vybrali trip po PCH do Los Angeles, má to tedy cenu nebo máme vybrat jinou trasu? Děkuji
@Standa:
Viděl bych to asi takhle. SF – Monterey, pak na 101 a podle chuti někde za Paso Robles zpět na PCH.
S úsekem mezi Big Sur a RAgged Point bych nepočítal.
Samozřejmě s přihlédnutím k případným dalším aktuálním objížďkám, momentálně hlavně na sever od GGB (ale to je mimo vaši trasu). Můžete také jet za Monterey kam to půjde, a pak se vrátit, pokud v daném úseku je něco, co chcete navštívit. Na druhé straně stejně, sjet dolů po 46 a kus se vrátit.
Díky moc, stále plánujeme, takže každá rada a tip je super. Chceme toho navštívit mnoho, ale uvidíme jak s časem a kde se seknem. Chceme si půjčit auto už po netu a na letišti vyzvednout. Co kdyby nás potkal problém po cestě. Např. v Nevadské poušti a auto nejelo, přijedou pro nás a půjčí nám náhradní? Děkuji za odpověď
@Standa:
Toho jsem se taky obával, ale je to zbytečné.
Ty auta jsou všechny prakticky nové, tak snad nějaká samovolná vada či porucha nehrozí, první co jsme si půjčovali u Advantage mělo najeto jen 1000mil, druuhé u Dollar asi jen 7mil…smrdělo naprostou novotou a třetí mělo asi 2500mil.
V papírech co ti dají je číslo na asistenční službu, které stačí zavolat je to. Čísla jsou i nalepená na sklech vozu…takže stačí mít připravený telefon.
@Petr Novák: To nejsou dobré zprávy.. my kvůli PCH (konkrétně úsek San Francisco – L.A.) překopali půl itineráře, abychom nepřišli o ty dechberoucí vyhlídky .. :-( No, ještě, že není zatím zavřená celá.. :-). Chtěla jsem se ještě zeptat na počasí v Californii v červenci, letíme na 3 týdny a být to Evropa, tak sbalím plavky, šortky a hotovo :-), ale jsem hodně zimomřivý jedinec a někde jsem četla, že v L.A. na pobřeží fouká silný vítr i v létě a že v San Franciscu je to i v červenci večer na bundu. Podělí se se mnou, prosím, někdo o zkušenost, ať netáhnu zbytečné hadry (přeci jen 23kg kufr na tři týdny je tak tak :-). Děkuji
@Renata:
Nic s sebou netahej, kup to na místě. Buď někde v outletu nebo koukej po Ross, to je takový levnější výprodej. Některé kousky můžou mít lehčí vady, taková partiovka. Já tam kdysi koupil černé Replayky za 7.99,- z původních 100,-. :-)
Voda kolem SF je i v létě studená, dost plavců má radši neoprén. Jinak je tam teplo, ale vítr, hlavně u vody a na kopcích. Kraťasy, tričko a do batůžku větrovku, mikinu. Byl jsem kousek od SF skoro rok a jezdil tam o víkendy.
Jak v LA nevím, tam se chystáme v prosinci. Ale v létě tam bude určitě o něco lépe než v SF, je to přece jen jižněji.
Jinak doporučuji mazat se, i když to nevypadá na slunečný den.
PS: Kdyby vám to časově vyšlo, tak doporučuji D J´s Bistro v Concordu, každé pondělí zavřeno. Super kuchyně. Jinak v SF Cafe Prague. Dejte sem pak případně vaše hodnocení.
@Renata: @Franta: Ross, TJ Maxx, Marshalls a Macy’s (tam koukat po cervenych cedulich velikosti A4 s vyprodeji – byvaji soucasti kazdeho oddilu s urcitou znackou)
@Franta: @Mesi:
Děkuji moc za tipy, i když na nákupy bych raději nespoléhala, do NY jsem jela téměř s prázdným kufrem s tím, že si tam toho spoustu nakoupím a i když v Century 21, TJ Maxx a Marshalls jsem byla několikrát ( v Century jsem strávila asi nejvíc času :-), tak jsem byla ráda, že jsem si odvezla jedno tričko,kabát a sluneční brýle.. ne, že bych byla tak vybíravá, ale mám velikost XS a skoro nic v ní neměli, většinou M-XL všechno.. :-/ Zato přítel si tam nakoupil, že nemohl dopnout kufr! :-// :-) Ale Ross zkusím, to neznám. :-)
Jinak Mesi si mě potěšil, že je pro Tebe Venice díra, my rozhodovali mezi Airbnb ve Venice nebo v Malibu a nakonec jsme zvolili Malibu, tak snad nebudem litovat :-) Zeptala bych se ještě na doporučení na nej pláže v Malibu/L.A., ale to už mě asi autor článku vykáže, že se to netýká daného tématu. :-)
Renata : moje manželka(tehdy ještě přítelkyně) nakupovala oblečení v dětským :-) .Než našla rifle bez Disney motivu nebo bez kytiček tak jsem prolez obchod desetkrat.
Renata: doporučuji Hollister nebo Abercrombie tam tyhle velikosti maji
@Renata: Nevykáže, kdo se chce podělit o své tipy, ať píše. Čím víc rad a zkušeností, tím lépe. :-)
@Renata:
Z mojí zkušenosti je to přes den v pohodě, prostě léto, až s šestou hodinou večerní mi začal vadit studený vítr. Delší kalhoty a větrovka/mikina to vyřeší. Nic hrozného. Jinak moře je tam i v červenci docela dost studené. Opalovací krém použij, i když je zataženo.
@Renata: Pokud mate ubytovani jen na prespani a budete vyrazet na vylety, tak je Malibu OK. Pokud Chcete navecer nekam zajit, posedet, atd., tak turiste vyhledavaji Santa Moniku, ale tam se vecer neda skoro projit. Klidna mesta jsou Manhattan Beach, Hermosa Beach a Redondo Beach (cast pokracujici jizne od Hermosy). V okoli pieru restaurace, bary, mezi piery promenada podel plaze.
Co se tyka plazi, tak ty jsou podel celeho LA County temer stejne. Siroka pisecna plaz lemovana promenadou. V Malibu je uzsi a mezi silnici a plazi jsou vetsinou balvany, Malibu je hodne dlouhe mesto, takze se to strida i s velkymi plazemi. Od Santa Moniky az do South Bay je to jedna siroka plaz, prerusena pouze pristavem v Marina Del Rey. Ja mam v LA County nejradeji Torrance Beach.
@Renata: Pocasi v cervenci byva OK. Nejtepleji byva srpen, zari. V cervnu, i kdyz uz je teplo, tak byva pod mrakem. Voda nikdy neni jako Stredozemni more, ale v lete to neni hrozne a i diky vlnam tam clovek v pohode vleze.
@Jarda: @Renata: TJ Maxx, Marshall’s a Ross jsou klasicke prohrabavani raminek – jedine razeni byva podle typu obleceni a velikosti – pokud clovek chce najit, tak za chvili boli ruce. V Macy’s maji taky tyhle prohrabavaci stojany, ale mimo to u kazde znacky (nebo max dvou az tri znacek) stojany primo s temito znackami. Pokud jde o to, mit neco – cokoli na sebe za 5 dolaru, sezene se. Pokud se hleda konkretni znacka a “pekny” kousek, tak se nemusi najit nic (hlavne v te spravne velikosti) – Nejvetsi slevy a i nejvetsi vyber je vzdy pred nejakym svatkem.
Osobne jsem nejlepsi veci koupil vzdy v Macy’s (i ty se ale lisi podle lokace – nejlepsi je v Manhattan Beach)
Abercrombie, Hollister a dalsi znackove prodejny mivaji vsechny velikosti, ale myslim, ze v tomhle vlakne slo predevsim o cenu.
Moc děkujeme webu za pomoc při plánování našeho tripu po západě USA. Vrátili jsme se v pátek 28.4. Parky, města, svatba vše po vlastní ose za 18 dní. Praktické info z tohoto webu je k nezaplacení. No a čerstvá zpráva z PCH, kterou jsme chtěli projet ze SF až do Venice Beach. Bohužel těsně za Big Sur vás pošlou zpět na klasickou dálnici…a nevím jak dlouho to ještě potrvá. Deště byly asi opravdu vydatné. Jinak vše v naprosté pohodě fungovalo. Debetní karty vydávejte za kreditní, i v autopůjčovně s tím nemají problém (Hertz), akorát po nás chtěli vidět zpáteční letenky – nějaké dvoufázové ověření či co. A rádi vám “nacpou” další připojištění na bůhvíco. Tak bacha co podepisujete, my dopláceli zbytečně asi 250 dolarů, protože jsem si hrál na machra a dělal,že rozumím všemu. :-( A co se týká jídla, tak dá se najíst cca od 7 dolarů za menu ve fastfoodu. Pod tuto částku snad jen na benzínce hot dogy nebo sandwiche. Takže 3x denně jídlo – snídaně nepočítám, protože v motelech to je dost často jen popadni muffin a kafe a jdi. :) Tak mi to vychází na 21 dolarů na den minimálně. Ale za chvíli vám bude z těch burgrů a baget a hranolek špatně. Doporučuju počítat 30-35 dolarů na den na jídlo. Steaky nebo jiné typy zahraničních kuchyní okolo 15 USD a výše. Bez daně a dýška. :) No a nakonec jedno doporučení pokud jste milovníci módy a hezkých značkových oblečků, udělejte si aspoň na pár hodin čas a zajeďte do Camarilla Premium Outlets, nebo jiného outletu těchto řetězců po celých USA. Ceny a výběr jsou nepředstavitelné. :-)
O tom mostu u Big Sur se tu psalo. Je podemletý (nebo co) jeden pilíř a oprava bude prý trvat minimálně 10 měsíců. Premium Outlets také doporučuji, navštíveny v Napa, Vacaville (oba několikrát) a Birch Run a spokojenost.
@Franta:
Jestli to tedy dobře chápu, tak ze San Francisca se k mostu Bixby se ještě dostanu…a do Big Sur také?
@Klára: Ahoj Kláro, směrem od San Francisca se k Bixby Bridge a do Big Sur dostaneš bez problémů. V případě cesty z Los Angeles bys musela jet objížďkou.
@Klára:
Stále platí info z příspěvku výše. V aktuálních objížďkách na trase SF – LA je uzávěra od Limekiln Creek Bridge asi půl míle na jih a mezi Gordou a Ragged Point.
Tady je vidět důvod té nové uzavírky mezi Gordou a Ragged Point. Uklidit to, sanovat a zabezpečit svah zabere dost času.
Chápu-li to správně, tak pokud pojedu z Monterey do Santa Barbary a budu chtít vidět Big Sur a Bixby Bridge, dostanu se sice tam, ale pro pokračování do SB pak musím zpět přes Monterey na dálnici 101? :-(
@Renata:
Ano, přesně tak. Projet se to dá cca takhle. Samozřejmě je třeba brát v potaz aktuální uzavírky.
Ona je PCH zavřená na více úsecích nebo ne? Projížděl jsem několik zdrojů a každej říká něco trochu jinýho. Každopádně jsem z toho pochopil, že z Monterey by se mělo dát dojet někam zhruba k Pfeiffer Beach (tzn. třeba Brixby Creek Bridge by měl bejt ok), ale třeba k McWay Falls už se člověk nedostane … pokud se mýlím, uvítám správné info :)
Chtěl bych se ale zeptat, zda nemáte někdo zkušenosti s pozorováním velryb u Monterey. Jezdí tam několik společností, nemáte někdo nějaký tipy a zkušenosti? Nás asi nejvíc zaujalo https://montereywhalewatching.com, protože na 8 / 12-hodinovou vyjížďku na oceán zkrátka nebude dostatek peněz, tohle je kratší (cca 3,5 hodiny) a tím pádem pro nás finančně přijatelnější. Uvitám jakoukoliv zkušenost nebo radu (budeme tam na přelomu září / říjen). Díky moc.
A omlouvám se za první odstavec, aktualizace jsem četl nahoře místo dole a proto jsem neviděl nejnovější příspěvky, takže pardon!
@jirka:
Byli jsme ted v cervnu, spali jsme primo v hostelu u majaku a rikali nám, ze je mozne sledovat velryby primo ze brehu od hostelu – mají tam dokonce mapky s místy, kde je mozné velryby pozorovat, zarucit ale nemohou …:)
@Petra:
Dobrý den Petro, prosím Vás o název toho motelu u majáku. Děkuji. Petr
Dalsi uzavirka na PSH. Kvuli sesuvu pudy behem uterniho deste je uzavrena CA1 mezi Venturou a Santa Barbarou. Cast bude otevrena dnes o pulnoci mistniho casu, cast zitra, ale nektere casti zustanou uzavrene az do brezna.
Aktualizace
Na trase mezi SF a LA byl odstraněn velký sesuv jižně od “osady” Gorda. Jupííííí.
Ale neradujte se moc.
U Paul’s Slide je doprava řízena kyvadlově, kvůli stále probíhajícím pracem.
A nakonec to “nej”.
V okolí Soda Springs Trailhead mezi Scenic View a Salmon Creek Falls stále trvají odklízecí práce a silnice je proto i nadále uzavřená. Předpoklad je do 30.9. 2018.
Takže ani letos (do podzimu) nepůjde trasa SF LA projet celá bez objížďky.
Další uzavírka a několik omezení je severně od GGB, v okresech Marin a Sonoma.
@Franta: Díky Franto za aktuální informace, byť nejsou zcela pozitivní. :-)
Tak PCH by na trase SF LA měla být opět průjezdná po celé délce. Jen některé úseky mají omezení v podobě kyvadlového provozu.
Zdravim z USA, máme v plánu vyrazit po pacific coast highway z LA do SF. Google mapy ukazuji uzávirku u Big Sur, ale na us webu jsem se dovezla, ze je opět otevřená. Nemáte někdo prosím čerstvé info?
@Andrea:
Mě to ve směru SF – LA ukazuje problém u Grimes Point Scenic Overlook a ve směru LA – SF u Coast Gallery & Cafe. Přitom to ale drží trasu po pobřeží, takže je možné, že je to jen něco aktuálního, jestli třeba v tomhle úseku nepracují přes noc.
@Andrea: My keď sme boli v JUL v SF, tak akurát bola správa v TV, že pobrežnú cestu už otvorili. Takže by som veril webu národného parku. A otvorili ju 2 dni potom, čo sme ju obišli
Tak to máme zase neprůjezdné. Teď to ale není taková tragédie jako v době, kdy se mohlo cestovat normálně.
Info pro celou PCH:
SR 1
[IN THE SOUTHERN CALIFORNIA AREA]
NO TRAFFIC RESTRICTIONS ARE REPORTED FOR THIS AREA.
[IN THE CENTRAL CALIFORNIA AREA]
IS CLOSED FROM RAGGED POINT INN /IN RAGGED POINT/ (SAN LUIS OBISPO CO) TO 4.4 MI SOUTH OF BIG SUR /AT FULLER’S POINT/ (MONTEREY CO) DUE TO ADVERSE WEATHER – MOTORISTS ARE ADVISED TO USE AN ALTERNATE ROUTE
1-WAY CONTROLLED TRAFFIC AT VARIOUS LOCATIONS FROM 4.4 MI SOUTH OF BIG SUR /AT FULLER’S POINT/ TO 4.7 MI NORTH OF BIG SUR /AT COAST RD/ (MONTEREY CO) FROM 0800 HRS TO 1600 HRS MONDAY THRU FRIDAY THRU 2/5/21 – DUE TO CONSTRUCTION
1-WAY CONTROLLED TRAFFIC AT VARIOUS LOCATIONS FROM 4.7 MI NORTH OF BIG SUR /AT COAST RD/ TO 2.8 MI SOUTH OF MONTEREY /AT CARMEL VALLEY RD/ (MONTEREY CO) FROM 0700 HRS TO 1500 HRS MONDAY THRU FRIDAY THRU 2/5/21 – DUE TO CONSTRUCTION
1-WAY CONTROLLED TRAFFIC AT VARIOUS LOCATIONS FROM MCCURDY TRAIL CROSSING /IN WOODVILLE/ TO 2.4 MI NORTH OF WOODVILLE /AT RANDALL TRAIL/ (MARIN CO) FROM 0800 HRS TO 1600 HRS MONDAY THRU FRIDAY THRU 2/5/21 – DUE TO TREE WORK
1-WAY CONTROLLED TRAFFIC AT VARIOUS LOCATIONS FROM 5 MI NORTH OF JENNER /AT MEYERS GRADE RD/ TO 6.8 MI NORTH OF JENNER (SONOMA CO) 24 HRS A DAY THRU 2359 HRS ON 4/30/31 – DUE TO EMERGENCY REPAIRS
[IN THE NORTHERN CALIFORNIA AREA]
NO TRAFFIC RESTRICTIONS ARE REPORTED FOR THIS AREA.
Letos plánujeme PCH a zde je aktuální stav, vypadá to na smolíka.
[IN THE SOUTHERN CALIFORNIA AREA]
NO TRAFFIC RESTRICTIONS ARE REPORTED FOR THIS AREA.
[IN THE CENTRAL CALIFORNIA AREA]
IS CLOSED FROM 1.6 MI NORTH OF THE JCT OF SR 135 /AT SOLOMAN RD/ TO 7 MI NORTH OF THE JCT OF SR 135 /AT BLACK RD/ (SANTA BARBARA CO) – DUE TO FLOODING – MOTORISTS ARE ADVISED TO USE AN ALTERNATE ROUTE
IS CLOSED TO NORTHBOUND TRAFFIC FROM MORRO BAY BLVD TO THE JCT OF SR 41 /IN MORRO BAY/ (SAN LUIS OBISPO CO) – DUE TO FLOODING – MOTORISTS ARE ADVISED TO USE AN ALTERNATE ROUTE
IS CLOSED FROM RAGGED POINT (SAN LUIS OBISPO CO) TO 4.3 MI SOUTH OF BIG SUR (MONTEREY CO) – DUE TO ROCK SLIDES – MOTORISTS ARE ADVISED TO USE AN ALTERNATE ROUTE
1-WAY CONTROLLED TRAFFIC NORTHBOUND AT VARIOUS LOCATIONS FROM 13.1 MI NORTH OF LAS CRUCES /AT JAMALA RD/ (SANTA BARBARA CO) – DUE TO WASHOUT
1-WAY CONTROLLED TRAFFIC AT VARIOUS LOCATIONS FROM 1.6 MI SOUTH TO 0.9 MI SOUTH OF NOTLEYS LANDING /AT GARRAPATA CREEK BRIDGE/ (MONTEREY CO) 24 HRS A DAY THROUGH 1600 HRS ON 8/31/23 – DUE TO CONSTRUCTION
1-WAY CONTROLLED TRAFFIC AT VARIOUS LOCATIONS FROM 2.6 MI SOUTH TO 2 MI SOUTH OF BIG SUR (MONTEREY CO) 24 HRS A DAY 7 DAYS A WEEK THRU 1145 HRS ON 3/31/23 – DUE TO CONSTRUCTION
1-WAY CONTROLLED TRAFFIC AT VARIOUS LOCATIONS FROM 0.2 MI NORTH OF THE SANTA CRUZ/SAN MATEO CO LINE TO PESCADERO CREEK /IN PESCADERO/ (SAN MATEO CO) 24 HRS A DAY 7 DAYS A WEEK – DUE TO EMERGENCY MAINTENANCE
1-WAY CONTROLLED TRAFFIC 5.6 MI NORTH OF POINT REYES /AT ELLIS CREEK/ (MARIN CO) 24 HRS A DAY 7 DAYS A WEEK THRU 1830 HRS ON 8/16/23 – DUE TO CONSTRUCTION