ESTA a překročení povolené doby pobytu v USA: Co dělat, když jste si již koupili letenky a 90 dní vám nestačí

Na cestovní registraci ESTA lze vycestovat maximálně na 90 dní, na což se při rezervaci letenek občas snadno zapomene. Překročení povolené doby pobytu se celkem tvrdě trestá a pokud ještě někdy v budoucnu budete chtít navštívit USA, nedoporučuje se. Řešení existují dokonce hned čtyři, nicméně ani jedno z nich není zadarmo.

Překročení pobytu v USA | © Petr Novák

Nejste si jistí, jestli jste v minulosti nepřekročili povolenou dobu pobytu v USA? Na webu DHS.gov stačí vyplnit osobní údaje a zobrazí se vám údaje o poslední cestě.

Řešení 1: Přebukování letenky a zkrácení délky pobytu

Prvním možným řešením je přebukování data odletu do USA, popř. příletu z nich tak, aby délka pobytu nepřekročila 90 dní. To je úplně nejjednodušší varianta v případě, kdy máte zakoupenou některou z letenek ve vyšším tarifu, tedy zpravidla first class, business class nebo některou dražší economy class. Změna termínů je u těchto letenek možná za manipulační poplatek + doplatek v rozdíle ceny letenek, v některých případech dokonce nemusíte platit nic.

Společnost Norwegian umožňuje bezplatně zrušit letenku do USA po dobu až 24 hodin od rezervace. Toto řešení jinak nelze využít u levných letenek z promoakcí a akčních nabídek, kdy je i jednou z daní za nižší cenu i nulová možnost změny termínů.

Řešení 2: Podání žádosti o vízum B-1 nebo B-2

Máte-li před odletem ještě dostatečnou časovou rezervu, můžete prostřednictvím americké ambasády v Praze požádat o vízum B-1 či B-2 a vycestovat na něj. Maximální doba pobytu v USA v případě vycestování na udělené vízum činí 6 měsíců, problém by tedy byl vyřešen.

Jak už to tak v životě bývá, také zde existuje několik ale. Kromě nutné časové rezervy (o vízum nemá smysl žádat řádově hodiny před odletem) je nutné počítat s povinností navštívit osobně ambasádu v Praze a absolvovat pohovor. Nikde není rovněž napsáno, že vám bude vízum schváleno.

Řešení 3: Krátkodobé opuštění Spojených států amerických

Třetím nabízeným řešením je krátkodobé opuštění USA, kdy zmizíte za hranice, necháte si dát výstupní razítko a pak se vrátíte zpátky. Zde už je těch ale víc.

Předně vás nemusejí vůbec nechat nastoupit do letadla, stačí, když si všimnou, že je na letence napsán datum návratu za 90+ dní. A pokud si toho nevšimnou na letišti, je tu ještě imigrační úředník, pro kterého to bude jasný signál, že chystáte nějakou levárnu a do vysněné Ameriky vás nepustí.

Přesto nemusíte házet cestovní pas do žita. Stačí, když si zabukujete letenky z USA např. do některé země ve Střední Americe a po krátkém pobytu tam se vrátíte zpátky do Států.

Dalším ale je totiž fakt, že nestačí pouhé vycestování do Mexika, Kanady a pár dalších území (konkrétně se tedy jedná o ostrovy Anguilla, Antigua, Aruba, Bahamy, Barbados, Barbuda, Bermudy, Bonaire, Britské Panenské ostrovy, Curacao, Dominika, Dominikánská republika, Grenada, Grenadíny, Guadeloupe, Haiti, Jamajka, Kajmanské ostrovy, Kuba, Marie-Galante, Martinik, Miquelon, Montserrat, Saba, Saint Eustatius, Saint Christopher, Saint Maarten, Saint Martin, Saint Pierre, Saint Vincent, Saint-Barthélemy, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis, Tobago, Trinidad, Turks a Caicos i veškerá další britská, francouzská a holandská území a teritoria hraničící s Karibským mořem).

Řešení 4: Vědomé překročení povolené délky pobytu

Samozřejmě existuje čtvrté řešení, které vám osobně vůbec nedoporučuji. De facto si s ním zabouchnete dveře do USA.

Pakliže byste se nějakým zázračným způsobem dostali do USA, vědomě překročili dobu povoleného pobytu a při návratu zpátky se na to přišlo, máte útrum. Překročení doby povolené délky pobytu je totiž vážným porušením imigračních předpisů s dalekosáhlými následky.

Nejen, že můžete být kdykoliv a kdekoliv zadrženi a drženi ve vazbě, a to až několik týdnů, rovněž budete deportováni zpět do Česka, bude vám zároveň zrušeno platné vízum (budete-li ho mít), znemožníte si kdykoliv v budoucnosti vstup do USA přes ESTU a ještě vám bude udělen zákaz pobytu ve Spojených státech amerických. Překročení povolené délky pobytu o 180 dní až 1 rok má za následek automatické odepření vstupu do USA po dobu 3 let, překročení povolené doby pobytu o více než 1 rok má pak za následek zákaz vstupu do USA po dobu 10 let.

Existuje sice dost lidí, kteří pobývali v USA nelegálně více než 90 dní a bez problémů se vrátili a nikdo nic nezjistil. Ale stejně tak existuje řada lidí, kteří takové štěstí neměli a nyní mají udělen zákaz vstupu do USA. Co myslíte, jaké řešení by volili dnes?

21. října 2017 Petr Novák , , , , ,

Diskuze k článku (405 komentářů)

Ahoj ,
Mám dotaz
V Americe jsem žila nelegálně od roku 2006 do roku 2018. Odjela jsem domu do ČR naletišti v Americe me pustili bez problému . Ted bych chtěla navštívit svého syna který už je Američan . Vyplnila jsem Estu tu mi povolili , jaké je riziko ze me vrátí zpět a nepustí do USA ? ( předtim jsem vycestovalo do USA na starý pas s vizem ) mají někde o me záznam ?
Dekuji

Odpovědět
Robo (71)
16.1.2019
15:44

@Jana: Ahoj,

odpoved nemam, ale zaujima ma, co si odpovedala na otazku „Zůstali jste někdy na území USA po delší dobu, než na kterou jste měli povolení udělené vládou USA?“

Robo

Odpovědět
Franta (3363)
16.1.2019
19:04

@Jana:
Robo něco naznačil. Imigračnímu se lhát nemá. Já naznačím ještě více.
Od jisté doby, někdy po 9/11, letecké společnosti poskytují americkým úřadům balíček informací o každém cestujícím. Američané tedy vědí, kdo k nim přiletí a kdo od nich odletěl.
Za překročení povoleného pobytu o více než rok je zákaz vstupu na 10 let.
Americké úřady spolu spolupracují a předávají si informace. Ambasády patří pod Ministerstvo zahraničí a mají na starost víza, CPB patří pod Ministerstvo vnitřní bezpečnosti a stará se o ESTA. Schválená ESTA je „povolení k cestě“, o vstupu rozhodne imigrační úředník na místě.
Známý kdysi překročil pobyt na B-2 o víc jak půl roku (za to je zákaz na 3 roky), odletěl bez problémů, když tam za cca 2,5 roku zase letěl, tak ho na letišti otočili a poslali domů.

Po 12 letech načerno bych tam už asi neletěl, nečekal bych, že mě tam ještě někdy pustí. Snad jen, kdyby syn požádal o GC a oni mi ji nějakým zázrakem dali.

Odpovědět
David (2)
25.1.2019
6:30

@Franta: Ahoj, tak na imigracnim kdyz jsem cekal ve fronte, me v rozhlase vyzvali at jdu dopredu, po kontrole pasu a otisku otazka proc jsem pretahl a nasmeroval me k officu k dalsi kontrole. Tam nasledovaly dalsi vyslechy,osobni prohlidka atd. Nakonec ze me do usa nepusti,ale eskortujou do letadla do Kanady. Vzali mi pas, doprovodili do letadla a po pristani ve Vancouveru mi letusky daly zapecetenou obalku z mojim pasem:) Urednik rikal ze uz Estu nikdy nedostanu,ze jesi budu chtit do usa,tak jedine na vizum. Tak nakonec jsem byl rad ze me neposlali zpet,ale nechali me pokracovat dal v me ceste. Prestup byl v Las Vegas. Takze tranzit pres usa neni dobry napad,pokud jste nekdy pretahli pobyt! ;)

Odpovědět
Franta (3363)
25.1.2019
20:12

@David:
Díky za zpětnou reakci.

Tady je vidět, že si to opravdu hlídají a na záznamy koukají. Jak jsem psal, za tvých podmínek bych ten přestup neriskoval. Naštěstí pro tebe, tě „nechali“ proletět a do Kanady ses dostal. Tak ať se tam daří.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.