Empire State Building v New Yorku: Informace, vstupné a zajímavosti

Petr Novák

Empire State Building je jeden z nejznámějších mrakodrapů v New Yorku a zároveň jeden ze symbolů města. V budově ve stylu Art Deco se 103 poschodími (občas se uvádí nepřesný počet 102) jsou primárně kanceláře, na jejím vrcholu pak populární vyhlídka. Pohled z ní na Manhattan a okolní čtvrti je nezapomenutelný, návštěva New Yorku bez prohlídky ESB nemůže být kompletní!

Empire State Building | © Unsplash.com

Obsah článku
  1. Empire State Building měla původně sloužit ke kotvení vzducholodí
  2. Zajímavosti o Empire State Building
  3. Vstupné na Empire State Building, otevírací doba a další informace pro návštěvníky
  4. Fotky Empire State Building

Empire State Building měla původně sloužit ke kotvení vzducholodí

Stavba Empire State Building začala v roce 1929 na místě, kde kdysi stával hotel Waldorf Hotel, předchůdce světoznámého Waldorf Astoria. Na výstavbě se podílelo přes 3 500 dělníků, převážně emigrantů z Evropy, tedy i Československa.

Uvádí se, že na stavbě Empire State Building zemřelo celkem pět osob. Při pomyšlení, že pracovali pouze s jednoduchým jištěním stovky metrů vysoko, je to ještě relativně nízké číslo.

Empire State Building byla otevřena po pouhých 410 dnech konstrukčních prací 1. května 1931 prezidentem Herbertem Hooverem. Ten mrakodrap rozsvítil ze své pracovny v Bílém domě, načež se z ESB stala nejvyšší budova na světě. Tento statut jí vydržel až do roku 1970, kdy Empire State Building překonala budova dnes již neexistujícího World Trade Center. ESB si tak připsala ještě jeden titul, o který ji již asi nikdy nikdo nepřipraví – nejvyšší budovou na světě byla s 381 metry po celých 39 let.

Špice Empire State Building měla původně sloužit ještě jednomu účelu, dokonce se kvůli němu vybudovalo venkovní 103. patro budovy. Zkrátka a jasně – na vrcholku Empire State Building měly kotvit vzducholodě. Cestující se měli odbavit v 86. patře a výtah by je přepravil do 102. patra, ze kterého by se nastupovalo do vzducholodí. Bohužel se zjistilo, že kvůli špatnému proudění vzduchu by přistávání bylo riskantní, a tak se plán smetl ze stolu.

Největší tragédii Empire State Building zažila 28. července 1945, kdy do jejího 79. patra narazilo malé letadlo. Jednalo se o nehodu, při níž zahynul pilot, dva cestující v letadle a 11 osob uvnitř mrakodrapu.

Zajímavosti o Empire State Building

Empire State Building je v noci nasvícená, což je nádherná podívaná. A co víc, nejedná se o stereotypní, jednobarevné světlo, ale o několik barev, které se střídají dle aktuálních příležitostí. Na Vánoce je tak ESB třeba červená a na irský Den svatého Patrika se zbarví do zelena. Aktuální barvy osvětlení Empire State Building se dozvíte na jejím webu.

Výstavba Empire State Building vyšla na 40 948 900 dolarů v tehdejších cenách, přepočteno na hodnotu dolaru v roce 2024 se jedná o zhruba $747932855.8417 720 773 153 Kč. Po svém otevření se ESB stala první budovou na světě s více než 100 poschodími.

Díky své výšce je Empire State Building využívána jako vysílač, který slouží většině newyorských televizí a rádií. A protože je ESB druhý největší kancelářský komplex v USA hned po Pentagonu, má svůj vlastní ZIP kód. Budete-li někdy psát některé z více než tisícovky firem nebo některému z 21 000 zaměstnanců v Empire State Building, použijete číslo 10118.

Každoročně v únoru se koná závod Empire State Building Run-Up, jehož cílem je co nejrychleji vyběhnout 86 pater – 1 576 schodů budovy. Účastnit se ho může každý, stačí zaplatit $1503 554 Kč za přihlášku. A pro zajímavost – aktuální rekord drží australský profesionální cyklista Paul Crake, jemuž trval výběh v roce 2003 jen 9 minut a 33 sekund.

Vstupné na Empire State Building, otevírací doba a další informace pro návštěvníky

🚇 Jak se tam dostat

Adresa Empire State Building je 350 Fifth Avenue, nejbližší stanicí metra je 250 metrů vzdálená 34 St – Herald Sq. Jezdí tam linky B, D, F a M. Do budovy ESB se vchází z Páté Avenue. Vyhlídková plošina leží ve výšce 320 metrů (86. patro), resp. 369 metrů (102. patro) nad úrovní země. V obou případech nabízí parádní výhled na všechny světové strany.

🕒 Otevírací doba

Otevírací doba Empire State Building se v průběhu roku mění podle toho, jak se vyvíjí doba denního světla. Od 23. března do 25. srpna je otevřeno od 9:00, po zbytek roku se otevírá až v 10:00. V zimě se budova zavírá ve 22:00, během hlavní sezóny až v 1:00 ráno. Aktuální otevírací doba je dostupná na webu Empire State Building.

🎟️ Vstupné na Empire State Building

Vstupné na Empire State Building do 86. patra vyjde na $44.941 065 Kč za dospělou osobu, $42.901 016 Kč pro seniory od 62 let a na $38.81920 Kč pro děti od 6 do 12 let.

Chcete-li se podívat také na plošinu ve 102. patře, zaplatíte za kombinovanou vstupenku $86.022 038 Kč (dospělí), $83.841 986 Kč (senioři od 62 let), resp. $79.481 883 Kč (děti od 6 do 12 let). Vstupenku doporučuji zakoupit v předstihu na internetu.

Ceny byly naposledy aktualizovány 26. dubna 2024.

💡 Jak ušetřit

Plánujete-li v průběhu návštěvy New Yorku zajít také do Metropolitan Museum of Art, k Soše svobody a tak dále, zvažte nákup vstupenky The New York Pass. V rámci jedné vstupenky získáte vstup do celé řady atrakcí, ušetřit tak můžete desítky dolarů. Další výhodou je fakt, že se vyhnete čekání ve frontě na lístky.

Fotky Empire State Building

Výhled z Empire State Building | © vagueonthehow

Výhled z Empire State Building v New Yorku | © vagueonthehow

Vyhlídka na Empire State Building v NYC | © vagueonthehow

Stavba Empire State Building | © Trodel

Diskuze k článku (33)

Čaute žila jsem 2 měsíce v Los Angeles a chtěla bych se tady nějak podělit s lidma co se tam chystaj pač to tam není tak jednoduchý tak by mě zajímalo kam to mám napsat a tak :)

Odpovědět

Ahoj Katko, napiš to prosím k tomuto článku o Los Angeles. Díky! :)

Odpovědět

Ahoj, když si koupím The New York Pass tak v ceně bude jen 80. patro Empire State? Bude tedy možné na místě dokoupit kombinovanou vstupenku do 102. patra?
Díky :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jana: Ahoj Jano, v ceně New York Passu je jen 80. patro. Vstupenku do 102. patra je možné koupit na místě za 20 $. :-)

Odpovědět

Dobrý den,

dnes jsem zakoupil přes internet 2 vstupenky na Empire State Building a obě jsou na moje jméno, Empire State chci navštívit s přítelkyní, bude to problém, když jsou obě vstupenky na moje jméno?

Děkuji.

Odpovědět

@Petr: Dobrý den, Petře, nemějte strach. Když vy jdete, tak je to v pořádku.

Odpovědět
D

Ahoj,koupil jsem si vztupenky na ISB přes internet,chtěl jsem se zeptat,jestli mě přijdou na email(vytisknout si sam)nebo poštou popř.za jak dlouho,děkuji

Odpovědět

@David bukovsky: Ahoj Davide, pokud sis koupil vstupenku na Empire State Building přes odkaz v článku, měl by ti přijít e-mail. V něm je voucher. Ten si vytiskni přines ho na pokladnu ESB. Tam ti dají vstupenku a pustí tě na prohlídku.

Odpovědět

Ahoj. O prázdninách letíme do NYC a vstupenku na sochu svobody už mám koupenou a rezervovanou na konkrétní den i čas. Nikde jsem však nenašel jak je to u ESB. Zde si také musím zabukovat konkrétní den nebo pouze dorazím kdy bude dobrá viditelnost, vystojím řadu a pustí nás nahoru? Jinak mám koupen NY City pass. Mod děkuji za odpověď! :))) David.

Odpovědět

@David: Ahoj Davide,
se CityPassem je to jednoduché. Jednoduše přijdete do Empire State Building, kdy chcete… tedy až bude dobrá viditelnost. Dvě dobré zprávy jako bonus:
1. Díky CityPassu můžeš přeskočit frontu
2. Se CityPassem máš v ceně druhou návštěvu v ten samý večer. Čili ESB navštívíš třeba v úterý ráno a uvidíš New York za světla… a v úterý večer se na ESB vrátíš a uvidíš New York za tmy. :-)

Odpovědět

Ahoj,rÁda bych se zeptala kde koupit vstupenku do Empire Stare Building (dva odkazy). Jsou rozdílné ceny(27 a 34) a někde se zadává přesný den a někde týden. Děkuji

Odpovědět

Ahoj Jano,
vstupenku na Empire State Building si můžeš koupit na tomto odkazu. Cena 34 dolarů je za dospělého člověka, cena 27 dolarů je za dítě.

Odpovědět

Ahoj, můžete mi poradit, kde koupit vstupenku na empire do 102 patra? děkuji moc.
B.

Odpovědět

@Barbora: Vstupenky je možné koupit na ESBNYC.com.

Odpovědět

@Petr Novák:
Děkuji.na odkazu je cena za dospělou osobu 27.Na druhém odkazu je cena za dospělou osobu 34 https://www.esbnyc.com/buy-tickets
. Co ten týden a přesný den.Děkuji

Odpovědět

@Jana: Ahoj Jano, je to 27 liber, což odpovídá 34 dolarů. Na ESBNYC se zadává týden, na Isango týden. Jiný rozdíl mezi tím není.

Odpovědět

Petře to znamená že když zadám týden tak si můžu vybrat den až při příjezdu?

Odpovědět

@Jana: Ahoj Jančo, přesně tak to je.

Odpovědět

Ahoj Petře, jak je to se vstupenkou pro vozíčkáře, nikde jsem o nich nenašla zmínku. Díky

Odpovědět

A ještě pohybování se po NY dopravními prostředky bus,metro-přístup. Díky

Odpovědět

@Šárka: Ahoj Šárko,
pokud se nepletu, vozíčkáři si musejí koupit klasickou vstupenku pro dospělého. Empire State Building je vozíčkářům uzpůsobena, v 86. patře jsou vyhrazené toalety a rampa pro lepší výhled.

Stanice metra mívají výtahy, jejich seznam najdeš na této stránce. Autobusy jsou nízkopodlažní.

Odpovědět

@Petr Novák: Petře díky ! :-)

Odpovědět

Ahoj. Mám organizační dotaz vztahující se asi ke všem památkám, kde si kupuju vstupenky předem. Koupím si vstupenku přes internet, vytisknu si ji. Např. na One World – 15.9., 17:00. Pak v daný den cca 16:00 přijdu ke vchodu, stoupnu si do fronty a čekám na puštění do výtahu a na prohlídku batohu? Nebo si ty elektronické vstupenky ještě musím vyměnit za klasické? Takže bych stála 2 fronty – na výměnu vstupenky a na samotný vstup? Na časový odhad čekání ve frontě je asi zbytečné se ptát :-) (u každé památky je to jiné). A je tam něco jako “vyvolávácí systém” – že zahlásí “připravte se ke vstupu ti, co mají vstupenku na 17:00”? Třeba v Berlíně tohle bylo – nejdřív se koupila vstupenky na určitý čas a pak na tabuli se ukázalo, že máme přijít ke vstupu.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Ester: Ahoj Ester,
je lepší dorazit zhruba 15 minut před časem, na který je zakoupena jízdenka. Tedy v 16:45 – 16:00 je zbytečně brzo. Stačí přijít do budovy, přeskočit frontu u vstupenek a jít rovnou k výtahům. Pokud přijdeš pozdě, tak vstupenka nepropadá, ale budeš si muset počkat na volnou kapacitu.

Odpovědět

Ahoj. Nejdřív chci poděkovat za skvělé stránky, ze kterých jsem čerpala při své první návštěvě Ameriky a nyní čerpám pro návštěvu NY. Chtěla bych se zeptat na následující kombinaci: pokud si koupím NY C3 a přijdu do RC, je to taky bez front rovnou k výtahu? A jak to je, když si budu chtít dokoupit observatoř – 102 patro? Můžu až na míště a musím vystát frontu nebo musím předem na internetu, ale na určitou hodinu? A rovnou jak to je se Sochou Svobody? Je to vlastně vstup jen na ostrov. Pokud budu chtít už jen na podstavec, tak jsem pochopila, že na tento pass se už nevztahuje. A když si tedy chci dokoupit korunu? Jde to někde samostatně předem na určitý čas nebo můžu až v ten den s tím passem? Díky

Odpovědět

@Petra: Ahoj Péťo, děkuji:
1. Na pokladně si musíš vyzvednout lístek na další volný slot na Top of the Rock v Rockefellerově centru.
2. 102. patro je v Empire State Building, ne v Rockefellerově centru. Vstupenka do 102. patra pak lze koupit buď u pokladen ve druhém patře, nebo na vyhlídkové plošině v 86. patře.
3. Ano, Socha svobody je v podstatě jen trajekt na Liberty Island. Vstupenky do podstavce a do korunky se kupují zvlášť, mrkni na článek Socha svobody. :-)

Odpovědět

@Petr Novák:
Děkuji. Máš pravdu, psala jsem do správné diskuze, ale popletla jsem to.
Znamená to, že s C3 nemůžu přeskočit frontu, ale vystojím frontu na lístky, kde mi pass vymění za lístky? A tak to funguje u všech atrakcí? Pak si popřípadě dokoupím tedy “upgrade”.

Odpovědět

@Petra: V Top of the Rock frontu nepřeskočíš, v ESB a na dalších místech to jde. :-)

Odpovědět

Ahoj Petre, zvazuji zakoupeni NY C3. V NY budu jen kratce a to vecer a druhy den dopoledne. Nevim, zda se daji stihnout 3 veci. V noci Empire.., rano Top of the Rock a pak jeste pamatnik 11.9. Nebo radeji nestresovat a volit jednotlive vstupy? Diky Iva

Odpovědět
Avatar uživatele

@Iva: Ahoj Ivo, dá se to stihnout, když si přivstaneš. Doporučuji Empire State večer a Top of the Rock přes den, ať vidíš osvícené mrakodrapy a zelený Central Park. :-)

Odpovědět

Ahoj všem. Za 2 týdny letíme do NY. Poprvé, a tak už začínám panikařit, protože nejsem právě zkušený cestovatel. Prosím, mám dva druhy otázek. Využila jsem akce a koupila ne New York Pass, ale Sightseeing Pass. Princip ale asi bude stejný, ne? Mohu někde zjistit, kde se dá jít na atrakci rovnou a kde nutné vystát frontu, a nebo jakým způsobem si zarezervovat čas prohlídky? A druhý typ otázek. Kamarád mě vystrašil líčením, že bezpečnostní kontroly před vstupem na určité atrakce jsou důkladnější než na letišti a že prý určitě nemám nikam nosit batoh, ale jen malou tašku přes rameno. Prý dostanu na vybranou, buď vyhodit batoh a vejít a nebo zůstat venku. Prosím, setkal jste se s tím někdo? Poletím s dcerou (8), a tak jsem zvyklá nosit s sebou víc věcí, které do malé kabelky přes rameno asi nenacpu. Díky.

Odpovědět

Ahoj,
přes zdejší odkaz si chci koupit listek na ESB, jde vybrat den, ale ne čas? To znamená že tam mohu jít kdykoli během dne? Jen si budu muset vystát případnou frontu?
Děkuji

Odpovědět

Prosím vás, vyzerá to tak, že na Empire State Building a Top of the Rock sa nedajú vypredať lístky ako je to pri Soche Slobody? Čiže by nemal byť problém ich kúpiť aj tesne pred návštevou? Akurát pri Empire State Building sa nedá vybrať presný čas ako sa to dá vybrať pri Top of the Rock a Soche Slobody.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA