Empire State Building patří mezi nejznámější mrakodrapy na světě a mezi hlavní symboly New Yorku. Na budově ve stylu art deco měly podle původních plánů přistávat vzducholodě, dnes jsou v jejich 102 poschodích především kanceláře. Na vrcholu budovy je populární vyhlídka s nádherným výhledem na Manhattan a okolí. Přečtěte si zajímavosti o Empire State Building a moje tipy, jak si její návštěvu užít naplno.
-
Obsah článku
Jak navštívit Empire State Building
🚇 Jak navštívit vyhlídkovou plošinu
Empire State Building se nachází na adrese 350 Fifth Avenue. Nejbližší stanicí metra je 250 m vzdálená 34 St – Herald Sq., kde jezdí linky B, D, F, M, N, Q, R a W.
Vstup do budovy Empire State Building je vchodem z Páté Avenue. Vyhlídkové plošiny jsou umístěny ve výšce 320 m v 86. patře a v 381 m ve 102. patře nad úrovní země.
Výška Empire State Building je právě 381 m, celková výška i s anténou je 443,2 m. V obou případech nabízí parádní výhled na všechny světové strany.
🕒 Otevírací doba
Otevírací doba Empire State Building se v průběhu roku mění podle toho, jak se vyvíjí doba slunečního svitu. Otevírá se buď v 9:00, nebo v 10:00 hodin a zavírá se v různých časech od 23:00 do 1:00 hodin ráno. Poslední vstup je možný vždy 45 minut před zavřením.
Před návštěvou si tak vždy zkontrolujte aktuální otevírací dobu na webu Empire State Building.
🎟️ Vstupné na Empire State Building
Cena vstupenek na Empire State Building do 86. patra začíná na $48.321 145 Kč za dospělou osobu, $46.111 092 Kč za seniory od 62 let a na $41.72988 Kč za děti od 6 do 12 let. Z 86. patra je výhled na celý New York v rozsahu 360°, v porovnání s výše umístěnou vyhlídkou ve 102. patře je zážitek omezený.
Vyhlídka ve 102. patře nabízí hezčí výhled na New York a okolí, za dobré viditelnosti lze skrze velkoformátová okna dohlédnout až 137 km daleko. Cena kombinované vstupenky do 86. a 102. patra je $88.192 089 Kč pro dospělé, $86.022 038 Kč pro seniory od 62 let a $81.661 935 Kč za děti od 6 do 12 let. Vstupenku si zakupte v předstihu.
Ceny vstupenek se v jednotlivé dny liší podle aktuální poptávky. Uvedené ceny jsou ty nejnižší, zahrnují daň a naposledy jsem je aktualizoval 21. března 2025.
💡 Jak ušetřit s The New York Pass a CityPass
Plánujete-li v průběhu návštěvy New Yorku zajít také na vyhlídku Top of the Rock, do Metropolitan Museum of Art, k soše Svobody a na další atrakce, pravděpodobně se vám vyplatí koupit turistický pas.
The New York Pass a CityPass fungují na principu, kdy zaplatíte jednu částku a poté můžete navštěvovat participující atrakce bez dodatečných plateb. U některých variant pasu můžete navštívit neomezený počet atrakcí ve stanoveném počtu dnů, u jiné varianty je počet dostupných atrakcí daný.
Podívejte se na porovnání The New York Pass a CityPass New York. Z mých zkušeností se oba pasy vyplatí – a který, to záleží na tom, jak chcete čas v New Yorku trávit.
Pokud budete v New Yorku alespoň čtyři dny a chcete toho vidět co nejvíce, doporučuji si koupit The New York Pass. Pokud budete v New Yorku maximálně čtyři dny a nechcete jen přebíhat mezi památkami, doporučuji spíše CityPass New York.
-
Historie Empire State Building – původně na ní měly kotvit vzducholodě
První přípravy stavby začaly v roce 1929 v místech, kde dříve stál hotel Waldorf-Astoria. Výkopové práce byly zahájeny 22. ledna 1930 a samotná stavba Empire State Building začala symbolicky na Den svatého Patrika 17. března 1930.
Na výstavbě se podílelo přes 3 500 dělníků, převážnou část tvořili imigranti z Irska, Skandinávie, Československa a dalších zemí.
Uvádí se, že na stavbě Empire State Building zemřelo nejméně pět osob, když spadly z konstrukce, uklouzly nebo je zasypal těžký materiál. Při pomyšlení, že dělníci pracovali pouze s jednoduchým jištěním vysoko nad městem, je to relativně nízké číslo.
Empire State Building byla otevřena po pouhých 410 dnech konstrukčních prací 1. května 1931 prezidentem Herbertem Hooverem, který mrakodrap rozsvítil ze své pracovny v Bílém domě.
V ten den se Empire State Building stala nejvyšší budovou na světě a prvenství ji vydrželo až do roku 1970, kdy byla dokončena stavba severní věže dnes již neexistujícího World Trade Center. Empire State Building tak byla s výškou 381 m nejvyšší budovou na světě po dobu dlouhých 39 let. Tento rekord již nejspíše nikdo nepřekoná.
Špička Empire State Building měla podle původních plánů sloužit pro přistávání vzducholodí, kvůli čemuž se vybudovalo venkovní 103. patro. Cestující se podle záměru měli odbavit v 86. patře a výtahem se přepravit do 103. patra, odkud by se nastupovalo do vzducholodi. Po dokončení stavby se však zjistilo, že v důsledku špatného proudění vzduchu by přistávání vzducholodí bylo příliš riskantní. Z ambiciózního plánu se tak sešlo a 103. patro dnes slouží pro technické účely.
Tragickým dnem v historii mrakodrapu byl 28. červenec 1945, kdy do severní strany Empire State Building narazil vojenský bombardér. Příčinou nehody byla hustá mlha, ve které ztratil pilot William Franklin Smith orientaci. Při nehodě zemřelo celkem 14 lidí včetně tří členů posádky letadla a 11 civilistů v budově.
-
Zajímavosti o Empire State Building
🔦 Barvy nasvícení Empire State Building reagují na aktuální dění
Mrakodrap je v noci nasvícený, což je sama o sobě nádherná podívaná. Barvy osvětlení se střídají buď podle blížících se státních svátků nebo reagují na aktuální světové dění. Například na Vánoce tak je mrakodrap nasvícený červeně, na irský Den svatého Patrika se zbarví do zelena.
Plánované barvy nasvícení Empire State Building na nejbližší dny najdete na jejím webu.
💲 Kolik stála stavba Empire State Building?
Stavba Empire State Building vyšla na 40 948 900 dolarů v cenách z roku 1931. Přepočteno na hodnotu dolaru v roce 2025 se jedná přibližně o $82176458619 470 068 336 Kč.
Za stavbou Empire State Building stojí dvojice rodilých Newyorčanů, kteří se oba angažovali v politice. John Jakob Raskob byl podnikatelský magnát a někdejší předseda finančního výboru General Motors Corporation a současně člen užšího vedení Demokratické strany. Alfred Emanuel Smith byl člen Demokratů, bývalý guvernér státu New York a neúspěšný prezidentský kandidát.
💯 První budova na světě s více než 100 patry
Při svém dokončení v roce 1931 se Empire State Building stala první budovou na světě, která měla alespoň 100 poschodí.
📮 Empire State Building má vlastní poštovní směrovací číslo
V době své největší slávy byla Empire State Building hned po Pentagonu druhým největším kancelářským komplexem v USA. Díky své výšce mrakodrap sloužil jako vysílač, který využívala většina newyorských televizních a rádiových stanic.
V mrakodrapu sídlí přibližně 1 000 společností, počet zaměstnanců kolísá v rozmezí 15-21 tisíc lidí. Při zavedení poštovních směrovacích čísel v USA v roce 1963 tak byl Empire State Building přidělen vlastní kód 10118.
🏃 Závod v běhu na vrchol mrakodrapu
Již od roku 1978 se koná každoroční závod Empire State Building Run-Up, jehož cílem je vyběhnout v co nejkratším čase 1 576 schodů – 86 poschodí. Účast v závodu je otevřená veřejnosti, nicméně zájem je tak obrovský, že o většině účastníků rozhodne štěstí v loterii.
Aktuálním držitelem rekordu je australský profesionální závodní cyklista Paul Crake, který 4. února 2003 vyběhl 86 poschodí v neuvěřitelném čase 9 minut a 33 sekund. Držitelkou ženského rekordu je Andrea Mayr z Rakouska, která v roce 2006 vyběhla na Empire State Building za 11 minut a 23 sekund.
-
Fotky Empire State Building
Za jasného počasí je viditelnost z vyhlídkové plošiny až 137 km, spatřit tak lze pět různých států: New York, New Jersey, Pensylvánii, Connecticut a Massachusetts.
Z vyhlídkové terasy je dobře patrné síťové uspořádání ulic na Manhattanu, které bylo naplánováno v roce 1811.
Vyhlídkové plošiny Empire State Building měly původně sloužit jako kotvící stanice pro vzducholodě, od této myšlenky se však rychle upustilo kvůli nepraktičnosti a obavám o bezpečnost.
Na stavbě Empire State Building pracovalo kolem 3 500 dělníků, kteří měli pouze základní bezpečnostní vybavení. Každý týden bylo postaveno v průměru 4,5 patra.
Rozestavěná budova Empire State Building na fotografii, kterou pořídil kolem roku 1930 fotograf Irving Underhill. Dole uprostřed je budova Wills Building a vlevo se nachází hotel McAlpin. Fotografie pochází z archivu Knihovny Kongresu USA.
Výhled z Empire State Building severním směrem na snímku, který 11. září 1933 pořídil fotograf Samuel H. Gottscho. Fotografie pochází z kolekce Gottscho-Schleisner Collection archivu Knihovny Kongresu USA.
Výhled z Empire State Building, jak ho 19. ledna 1932 zachytil fotograf Samuel H. Gottscho. Na snímku je možné spatřit charakteristickou Chrysler Building a most Queensboro Bridge. Také tato fotografie pochází z kolekce Gottscho-Schleisner Collection archivu Knihovny Kongresu USA.
Diskuze k článku (33)
Čaute žila jsem 2 měsíce v Los Angeles a chtěla bych se tady nějak podělit s lidma co se tam chystaj pač to tam není tak jednoduchý tak by mě zajímalo kam to mám napsat a tak :)
Ahoj Katko, napiš to prosím k tomuto článku o Los Angeles. Díky! :)
Ahoj, když si koupím The New York Pass tak v ceně bude jen 80. patro Empire State? Bude tedy možné na místě dokoupit kombinovanou vstupenku do 102. patra?
Díky :)
@Jana: Ahoj Jano, v ceně New York Passu je jen 80. patro. Vstupenku do 102. patra je možné koupit na místě za 20 $. :-)
Dobrý den,
dnes jsem zakoupil přes internet 2 vstupenky na Empire State Building a obě jsou na moje jméno, Empire State chci navštívit s přítelkyní, bude to problém, když jsou obě vstupenky na moje jméno?
Děkuji.
@Petr: Dobrý den, Petře, nemějte strach. Když vy jdete, tak je to v pořádku.
Ahoj,koupil jsem si vztupenky na ISB přes internet,chtěl jsem se zeptat,jestli mě přijdou na email(vytisknout si sam)nebo poštou popř.za jak dlouho,děkuji
@David bukovsky: Ahoj Davide, pokud sis koupil vstupenku na Empire State Building přes odkaz v článku, měl by ti přijít e-mail. V něm je voucher. Ten si vytiskni přines ho na pokladnu ESB. Tam ti dají vstupenku a pustí tě na prohlídku.
Ahoj. O prázdninách letíme do NYC a vstupenku na sochu svobody už mám koupenou a rezervovanou na konkrétní den i čas. Nikde jsem však nenašel jak je to u ESB. Zde si také musím zabukovat konkrétní den nebo pouze dorazím kdy bude dobrá viditelnost, vystojím řadu a pustí nás nahoru? Jinak mám koupen NY City pass. Mod děkuji za odpověď! :))) David.
@David: Ahoj Davide,
se CityPassem je to jednoduché. Jednoduše přijdete do Empire State Building, kdy chcete… tedy až bude dobrá viditelnost. Dvě dobré zprávy jako bonus:
1. Díky CityPassu můžeš přeskočit frontu
2. Se CityPassem máš v ceně druhou návštěvu v ten samý večer. Čili ESB navštívíš třeba v úterý ráno a uvidíš New York za světla… a v úterý večer se na ESB vrátíš a uvidíš New York za tmy. :-)
Ahoj,rÁda bych se zeptala kde koupit vstupenku do Empire Stare Building (dva odkazy). Jsou rozdílné ceny(27 a 34) a někde se zadává přesný den a někde týden. Děkuji
Ahoj Jano,
vstupenku na Empire State Building si můžeš koupit na tomto odkazu. Cena 34 dolarů je za dospělého člověka, cena 27 dolarů je za dítě.
Ahoj, můžete mi poradit, kde koupit vstupenku na empire do 102 patra? děkuji moc.
B.
@Barbora: Vstupenky je možné koupit na ESBNYC.com.
@Petr Novák:
Děkuji.na odkazu je cena za dospělou osobu 27.Na druhém odkazu je cena za dospělou osobu 34 https://www.esbnyc.com/buy-tickets
. Co ten týden a přesný den.Děkuji
@Jana: Ahoj Jano, je to 27 liber, což odpovídá 34 dolarů. Na ESBNYC se zadává týden, na Isango týden. Jiný rozdíl mezi tím není.
Petře to znamená že když zadám týden tak si můžu vybrat den až při příjezdu?
@Jana: Ahoj Jančo, přesně tak to je.
Ahoj Petře, jak je to se vstupenkou pro vozíčkáře, nikde jsem o nich nenašla zmínku. Díky
A ještě pohybování se po NY dopravními prostředky bus,metro-přístup. Díky
@Šárka: Ahoj Šárko,
pokud se nepletu, vozíčkáři si musejí koupit klasickou vstupenku pro dospělého. Empire State Building je vozíčkářům uzpůsobena, v 86. patře jsou vyhrazené toalety a rampa pro lepší výhled.
Stanice metra mívají výtahy, jejich seznam najdeš na této stránce. Autobusy jsou nízkopodlažní.
@Petr Novák: Petře díky ! :-)
Ahoj. Mám organizační dotaz vztahující se asi ke všem památkám, kde si kupuju vstupenky předem. Koupím si vstupenku přes internet, vytisknu si ji. Např. na One World – 15.9., 17:00. Pak v daný den cca 16:00 přijdu ke vchodu, stoupnu si do fronty a čekám na puštění do výtahu a na prohlídku batohu? Nebo si ty elektronické vstupenky ještě musím vyměnit za klasické? Takže bych stála 2 fronty – na výměnu vstupenky a na samotný vstup? Na časový odhad čekání ve frontě je asi zbytečné se ptát :-) (u každé památky je to jiné). A je tam něco jako “vyvolávácí systém” – že zahlásí “připravte se ke vstupu ti, co mají vstupenku na 17:00”? Třeba v Berlíně tohle bylo – nejdřív se koupila vstupenky na určitý čas a pak na tabuli se ukázalo, že máme přijít ke vstupu.
@Ester: Ahoj Ester,
je lepší dorazit zhruba 15 minut před časem, na který je zakoupena jízdenka. Tedy v 16:45 – 16:00 je zbytečně brzo. Stačí přijít do budovy, přeskočit frontu u vstupenek a jít rovnou k výtahům. Pokud přijdeš pozdě, tak vstupenka nepropadá, ale budeš si muset počkat na volnou kapacitu.
Ahoj. Nejdřív chci poděkovat za skvělé stránky, ze kterých jsem čerpala při své první návštěvě Ameriky a nyní čerpám pro návštěvu NY. Chtěla bych se zeptat na následující kombinaci: pokud si koupím NY C3 a přijdu do RC, je to taky bez front rovnou k výtahu? A jak to je, když si budu chtít dokoupit observatoř – 102 patro? Můžu až na míště a musím vystát frontu nebo musím předem na internetu, ale na určitou hodinu? A rovnou jak to je se Sochou Svobody? Je to vlastně vstup jen na ostrov. Pokud budu chtít už jen na podstavec, tak jsem pochopila, že na tento pass se už nevztahuje. A když si tedy chci dokoupit korunu? Jde to někde samostatně předem na určitý čas nebo můžu až v ten den s tím passem? Díky
@Petra: Ahoj Péťo, děkuji:
1. Na pokladně si musíš vyzvednout lístek na další volný slot na Top of the Rock v Rockefellerově centru.
2. 102. patro je v Empire State Building, ne v Rockefellerově centru. Vstupenka do 102. patra pak lze koupit buď u pokladen ve druhém patře, nebo na vyhlídkové plošině v 86. patře.
3. Ano, Socha svobody je v podstatě jen trajekt na Liberty Island. Vstupenky do podstavce a do korunky se kupují zvlášť, mrkni na článek Socha svobody. :-)
@Petr Novák:
Děkuji. Máš pravdu, psala jsem do správné diskuze, ale popletla jsem to.
Znamená to, že s C3 nemůžu přeskočit frontu, ale vystojím frontu na lístky, kde mi pass vymění za lístky? A tak to funguje u všech atrakcí? Pak si popřípadě dokoupím tedy “upgrade”.
@Petra: V Top of the Rock frontu nepřeskočíš, v ESB a na dalších místech to jde. :-)
Ahoj Petre, zvazuji zakoupeni NY C3. V NY budu jen kratce a to vecer a druhy den dopoledne. Nevim, zda se daji stihnout 3 veci. V noci Empire.., rano Top of the Rock a pak jeste pamatnik 11.9. Nebo radeji nestresovat a volit jednotlive vstupy? Diky Iva
@Iva: Ahoj Ivo, dá se to stihnout, když si přivstaneš. Doporučuji Empire State večer a Top of the Rock přes den, ať vidíš osvícené mrakodrapy a zelený Central Park. :-)
Ahoj všem. Za 2 týdny letíme do NY. Poprvé, a tak už začínám panikařit, protože nejsem právě zkušený cestovatel. Prosím, mám dva druhy otázek. Využila jsem akce a koupila ne New York Pass, ale Sightseeing Pass. Princip ale asi bude stejný, ne? Mohu někde zjistit, kde se dá jít na atrakci rovnou a kde nutné vystát frontu, a nebo jakým způsobem si zarezervovat čas prohlídky? A druhý typ otázek. Kamarád mě vystrašil líčením, že bezpečnostní kontroly před vstupem na určité atrakce jsou důkladnější než na letišti a že prý určitě nemám nikam nosit batoh, ale jen malou tašku přes rameno. Prý dostanu na vybranou, buď vyhodit batoh a vejít a nebo zůstat venku. Prosím, setkal jste se s tím někdo? Poletím s dcerou (8), a tak jsem zvyklá nosit s sebou víc věcí, které do malé kabelky přes rameno asi nenacpu. Díky.
Ahoj,
přes zdejší odkaz si chci koupit listek na ESB, jde vybrat den, ale ne čas? To znamená že tam mohu jít kdykoli během dne? Jen si budu muset vystát případnou frontu?
Děkuji
Prosím vás, vyzerá to tak, že na Empire State Building a Top of the Rock sa nedajú vypredať lístky ako je to pri Soche Slobody? Čiže by nemal byť problém ich kúpiť aj tesne pred návštevou? Akurát pri Empire State Building sa nedá vybrať presný čas ako sa to dá vybrať pri Top of the Rock a Soche Slobody.