Nejlepší a největší zábavní parky v USA: Informace a tipy nejen pro návštěvníky

Rychlé horské dráhy s loopingy a desítky metrů dlouhými sešupy, nejmodernější digitální efekty nebo postavičky z oblíbených animáků. Parky jako je Disneyland, Universal Studios nebo Six Flags přináší extrémní porci zábavy koncentrovanou na jediném místě. Na to, aby jste si ho prošli celý, vám bude stěží stačit jeden den. A jedna peněženka, chtělo by se dodat.

Horská dráha Green Lantern v Six Flags Great Adventure | © Sarah_Ackerman

Nejlepší zábavní parky v USA

Zábavních parků jsou v Americe desítky, navzájem se od sebe liší nejen názvem. Klasickému zábavnímu parku se říká “amusement park”, spektrum jeho atrakcí je široké – od dětských kolotočů přes sjezd vody na kládě (log flume) až po adrenalinové horské dráhy.

V tematickém parku (theme park) atrakce nebývají adrenalinově natolik vydatné, ale zase bývají všechny laděny v určitém stylu. Může jít třeba o animované pohádky z Disneyho dílny nebo o středověký hrad. Dalším druhem jsou akvaparky (water parks) s tobogány, skluzavkami nebo vodními děly.

Pro inspiraci uvádím několik abecedně řazených zábavních parků, které se pravidelně umísťují a čelních příčkách žebříčků těch nejlepších:

 • Busch Gardens: Tampa
  Zábavní parky Busch Gardens jsou v USA hned dva – ve Virginii a na Floridě. Ten druhý jmenovaný nabízí sice méně atrakcí, ale zato unikátních. Za zmínku stojí Falcon’s Fury – 102 metrů vysoká věž s volným pádem s rychlostí až 97 km/h. Těsně před pádem se sedačky nakloní o 90°, takže návštěvníci padají čelem k zemi.
  Busch Gardens Tampa je laděn v africkém stylu, jeho součástí je safari, jež je možné projet autem. Vstupenku koupíte výhodněji jako součást CityPASS Tampa Bay.
 • Cedar Point
  Zábavní park Cedar Point v Ohiu se prohlašuje za hlavní město horských drah na světě. A nelze mu odporovat. Milovníci adrenalinu si zde přijdou na své, drah tu mají celkem sedmnáct. Hned čtyři horské dráhy jsou vyšší než 61 metrů – konkrétně Magnum XL-200, Millennium Force, Wicked Twister a Top Thrill Dragster
  Druhý nejstarší zábavný park v USA drží také světový rekord co do počtu atrakcí, kterých tu je celkem 72.
 • King’s Island
  Kings Island je jeden z nejnavštěvovanějších parků v USA, leží ve státě Ohio a vyhlášený je zejména atrakcemi vhodnými pro celou rodinu. Horských drah zde mají kolem čtrnácti, jedna z nich se jmenuje Banshee a je držitelkou rekordu pro nejdelší závěsnou horskou dráhu světa.
  Druhý rekord drží The Beast – 30 let stará atrakce je nejdelší dřevěnou horskou drahou světa. Jízda trvá více než čtyři minuty!
 • Magic Kingdom
  Kouzelné království leží v Lake Buena Vista na Floridě, stylizován je do pohádek z dílny Walta Disneyho. Ačkoliv se v parku můžete svézt na horské dráze, návštěvu v něm si nejvíce užijí rodiny s malými dětmi.
  Magic Kingdom je nezaměnitelné díky své vstupní budově, jež má podobu pohádkového hradu.
 • SeaWorld California
  Mořský svět v San Diegu sice nabízí svezení na horských drahách nebo divokých peřejích, hlavní atrakcí v SeaWorldu San Diego ale jsou představení s kosatkami, lachtany nebo delfíny.
  Součástí parku jsou dvě obří akvária s mořskou vodou, šedesátkou mořských želv a bezpočtem ryb. Zajímavé je, že park byl původně obyčejnou restaurací s kuchyní specializující se na mořské plody.
 • Six Flags: Great Adventure
  Zábavní park Six Flags Great Adventure leží v New Jersey a je perfetně dostupný autobusem i z New Yorku. Zážitkem pro milovníky adrenalinu je Kingda Ka, se 139 metry nejvyšší horská dráha světa a s 206 km/h také druhá nejrychlejší.
  V těsné blízkosti Great Adventure leží vodní park Hurricane Harbor s více než desítkou atrakcí.
 • Six Flags: Magic Mountain
  Magic Mountain se přetahuje s Cedar Pointem o titul zábavního parku s nejvyšším počtem horských drah. Aktuálně jich zde provozují osmnáct včetně Green Lantern, unikátní dráhy s několika loopingy, kde se nepravidelně protáčí vůči své ose také vozíky. Za zmínku stojí také dráha Superman: Escape from Krypton, která vozíky vystřelí pozpátku rychlostí 160 km/h do výšky 126 metrů.
  Park Six Flags Magic Mountain leží ve městě Valencia v Kalifornii. Horská dráha v úvodní znělce seriálu Krok za krokem pochází právě odsud.
 • Universal Studios Hollywood
  Park ležící na území Los Angeles sice nemá žádnou klasickou horskou dráhu, ale v něm leží sktuečná filmová studia, kde se za běžného provozu natáčí známé americké seriály. V rámci návštěvy parku je možné absolvovat prohlídku studií, uvidíte skutečná auta z filmové série Rychle a zběsile, propriety z filmů Návrat do budoucnosti atd.
  Atrakce samotné spoléhají spíše na virtuální efekty, přesto nebudete zklamaní. Nevynechejte vodní show, ukázku výcviku zvířat pro Hollywood a odhalení filmových triků. Máte-li rádi filmy, Universal Studios Hollywood je pro vás povinnosti.

Zábavní park v USA | © Jes

Zajímavosti o amerických zábavních parcích

Hersheypark v Pensylvánii měl po svém otevření v roce 1908 sloužit především zaměstnancům zdejší čokoládovny Hershey. Protože byl úspěšnější, než se čekalo, otevřel se veřejnosti a k původnímu kolotoči, bowlingové dráze a baseballovému hřišti se přidaly horské dráhy nebo bazény. Jedna věc zůstala stejná doposud – čokoládové téma parku.

Práce v zábavních parcích je pro mladé Američany (a cizince) velmi oblíbená forma brigády. Jen park Cedar Point najímá každé léto 5 000 zaměstnanců. Ten samý park ročně na údržbu spotřebuje 6 800 litrů barvy v 872 odstínech.

Pro všechny zábavné parky bývá typická velká rozloha – například Walt Disney World má rozlohu 103 km2. To je zhruba to samé, kolik činí rozloha San Francisca. V tom samém parku pracuje neuvěřitelných 62 000 lidí – jde o největší počet osob pracujících na jednom místě v rámci USA.

Stavba nové horské dráhy je finančně velmi náročná, konstrukční náklady začínají na 2,5 milionech dolarů za jednodušší atrakci. Náklady na novou dráhu, která se má stát novým lákadlem parku, se obvykle pohybují kolem 25 milionů dolarů. Rekordmanem je Expedition Everest ve Walt Disney Worldu na Floridě. Otevřena byla v roce 2011 po šesti letech budování, vede skrz skutečnou skálu a vyžádala si investici ve výši 100 milionů dolarů. Co se rychlosti nebo výšky týká, je pouze průměrná, unikátní je svým designem a možností současného pohybu vpřed i vzad.

Zábavní park Six Flags Magic Mountain | © Beyond Neon

Tipy pro návštěvníky zábavních parků v USA

Vstupenku do zábavního parku si kupte přes internet

Nejlevnější vstupenku do parku pořídíte přes internet, počítejte ale s tím, že ji bude třeba hned zaplatit. Doporučuji sledovat také sociální sítě daného parku, čas od času se tam objeví slevové kódy a upozornění na další slevy.

Některé parky (třeba Six Flags Great Adventure v New Jersey) nabízí vstupenku kombinovanou s autobusovou jízdenkou. To je výhodná volba zejména v případě, kdy nemáte půjčené auto.

Za příplatek nemusíte čekat ve frontě

Prakticky všechny zábavní parky nabízí za příplatek možnost buď přeskočit frontu, nebo ji vystát virtuálně. Stačí si za 15 – 45 dolarů zaplatit krabičku známou jako Express Plus Pass, Flash Pass nebo Quick Queue.

S ní v kapse si užijete více atrakcí a vyhnete se hodinám stráveným čekáním ve frontě, což je na zábavních parcích to nejhorší. Některé parky (např. Universal Studios Hollywood) mají oddělené a kratší fronty pro návštěvníky, kterým nevadí na atrakci jet samostatně. Lidmi z těchto front se obsazují poslední volné sedačky. Ušetřit díky nim můžete řádově desítky minut, přičemž často budete se svými partnery nebo kamarády sedět blízko sebe.

V parku buďte od otevření do zavření

Většina zábavních parků funguje systémem, že zaplatíte jedno vstupné a můžete navštívit všechny atrakce, kolikrát chcete. Stačí si vystát frontu, přičemž občas není v silách člověka stihnout za ten den všechny atrakce.

Proto doporučuji přicestovat do parku ráno a odcestovat až večer. Hned na začátek, když ještě v parku není tolik lidí, navštivte ty nejlepší atrakce, u kterých se v průběhu dne vytvoří dlouhá fronta.

Ušetřete za drahé jídlo a pití

Nápoje a jídla v zábavních parcích bývají velmi drahé a restaurace s dlouhými frontami dalším zabijákem času. Základní poučka zní – nikdy nekupujte uvnitř parku to, co můžete koupit venku.

Pokud park povoluje vlastní jídlo (podívejte na stránky), přibalte si do batohu několik sušenek a lahev s vodou. Ušetříte peníze i drahocenný čas.

V jaký den jít do zábavního parku?

Nejvíce návštěvníků bývá v zábavních parcích tradičně o víkendech a překvapivě také v pondělí. Nejvhodnější dny k návštěvě zábavních parků jsou úterý a středa.

Sledujte pozorně předpověď počasí

Před plánovanou návštěvou parku doporučuji důkladně prověřit předpověď počasí. Za deště, silného větru, bouřky nebo lidským okem neviditelných blesků bývají horské dráhy a další adrenalinové (ty nejlepší) atrakce zavřené. Zavítáte-li do parku v ten den, máte smůlu a náhrady se samozřejmě nedočkáte.

Batohy schováte do skříněk

Do batůžku si nezapomeňte přibalit teplejší oblečení pro případ ochlazení nebo deště. Ve všech parcích jsou k dispozici uzamykatelné skříňky (lockery), jsou zpoplatněny buď pár dolary, nebo se hradí vratná záloha.

Jejich použití je naprosto bezpečné, občas až moc. V jednom parku v Kalifornii se mi stalo, že jsem se nemohl dostat do své skříňky, kterou jsem zabezpečil skenem prstu. Pomoci mi musela až bezpečnostní služba po ověření totožnosti, detailním popisu obsahu skříňky a podpisu čestného prohlášení.

Několik tipů na závěr

A na konec pár drobných tipů:

 • Vezměte si s sebou plastikový sáček na zip a schovejte si do něj telefon. Ochráníte ho před vodními atrakcemi.
 • Jste-li v parku autem, vyfoťte si své parkovací místo. Auto tak najdete snázeji.
 • Cestujete-li ve skupince, domluvte se na některém snadno dostupném místě, kde se sejdete, pokud se někdo z vás ztratí.
 • Dětem napište na ruku své telefonní číslo pro případ, že se ztratí.

V jakém americkém zábavním parku se vám líbilo nejvíce? Máte v rukávu další cenné tipy pro návštěvníky parků? Napište do diskuze a udělejte radost dalším čtenářům! :)

Petr Novák

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.