Zábavní parky v USA: 8 tipů, kde mají nejlepší atrakce a horské dráhy

Petr Novák

Rychlé horské dráhy s loopingy a desítky metrů dlouhými sešupy, nejmodernější digitální efekty nebo postavičky z oblíbených animáků. Parky jako je Disneyland, Universal Studios nebo Six Flags přináší extrémní porci zábavy koncentrovanou na jediném místě. Na to, aby jste si ho prošli celý, vám bude stěží stačit jeden den. V tomto článku najdete tipy na nejlepší zábavní parky z celých USA.

Zábavní parky v USA: 8 tipů, kde mají nejlepší atrakce a horské dráhy | © Jeremy Thompson / Flickr.com, © Unsplash.com

Nejlepší zábavní parky v USA

Zábavních parků jsou v Americe desítky, navzájem se od sebe liší nejen názvem. Klasickému zábavnímu parku se říká “amusement park”, spektrum jeho atrakcí je široké od dětských kolotočů přes sjezd vody na kládě (log flume) až po adrenalinové horské dráhy.

V tematickém parku (theme park) atrakce nebývají adrenalinově natolik vydatné, ale zase bývají všechny laděny v určitém stylu. Může jít třeba o animované pohádky z Disneyho dílny nebo o středověký hrad. Dalším druhem jsou akvaparky (water parks) s tobogány, skluzavkami nebo vodními děly.

Pro inspiraci uvádím několik abecedně řazených zábavních parků, které se pravidelně umísťují a čelních příčkách žebříčků těch nejlepších.

 1. Zábavní parky v USA: 8 tipů, kde mají nejlepší atrakce a horské dráhy | Unsplash.com

  Busch Gardens: Tampa Bay

  Zábavní parky Busch Gardens jsou v USA hned dva, jeden ve Virginii a druhý v Tampě na Floridě.

  Busch Gardens Tampa Bay nabízí sice méně atrakcí, ale zato unikátních. Za zmínku stojí Falcon’s Fury, 102 metrů vysoká věž s volným pádem s rychlostí až 97 km/h. Těsně před pádem se sedačky nakloní o 90°, takže návštěvníci padají čelem k zemi.

  Busch Gardens Tampa je laděn v africkém stylu, jeho součástí je safari, které lze projet autem. Vstupenku koupíte výhodněji jako součást CityPASS Tampa Bay.

 2. Zábavní parky v USA: 8 tipů, kde mají nejlepší atrakce a horské dráhy | © Matt Dempsey / Flickr.com

  Cedar Point

  Zábavní park Cedar Point v Ohiu se prohlašuje za hlavní město horských drah na světě. A nelze mu odporovat. Milovníci adrenalinu si zde přijdou na své, drah tu mají celkem osmnáct. Hned několik horských drah je vyšších než 61 metrů, milovníci adrenalinu ať se postaví do fronty na Magnum XL-200, Millennium Force nebo Valravn.

  Druhý nejstarší zábavný park v USA drží také světový rekord co do počtu atrakcí, kterých tu je celkem 71.

 3. Zábavní parky v USA: 8 tipů, kde mají nejlepší atrakce a horské dráhy | © Jeremy Thompson / Flickr.com

  King’s Island

  Kings Island je jeden z nejnavštěvovanějších parků v USA, leží ve státě Ohio a vyhlášený je zejména atrakcemi vhodnými pro celou rodinu. Horských drah zde mají čtrnáct. Jedna z nich se jmenuje Banshee a je držitelkou rekordu pro nejdelší závěsnou horskou dráhu světa.

  Druhý rekord drží The Beast, atrakce z roku 1979 je nejdelší dřevěnou horskou drahou na světě. Jízda na ní trvá přes čtyři minuty.

 4. Zábavní parky v USA: 8 tipů, kde mají nejlepší atrakce a horské dráhy | © Chad Sparkes / Flickr.com

  Disney World: Magic Kingdom

  Kouzelné království leží v Lake Buena Vista na Floridě, zábavní park Magic Kingdom stylizován je do pohádek z dílny Walta Disneyho. Ačkoliv se v parku můžete svézt na horské dráze, návštěvu v něm si nejvíce užijí rodiny s malými dětmi.

  Magic Kingdom je nezaměnitelné díky své vstupní budově, jež má podobu pohádkového hradu.

 5. Zábavní parky v USA: 8 tipů, kde mají nejlepší atrakce a horské dráhy | © Unsplash.com

  SeaWorld San Diego

  Mořský svět v San Diegu sice nabízí svezení na horských drahách nebo divokých peřejích, hlavní atrakcí v SeaWorldu však jsou představení s kosatkami, lachtany nebo delfíny.

  Součástí parku jsou dvě obří akvária s mořskou vodou, šedesátkou mořských želv a bezpočtem ryb. Zajímavé je, že park byl původně obyčejnou restaurací s kuchyní specializující se na mořské plody.

 6. Zábavní parky v USA: 8 tipů, kde mají nejlepší atrakce a horské dráhy | © Jeremy Thompson / Flickr.com

  Six Flags: Great Adventure

  Zábavní park Six Flags Great Adventure leží v New Jersey a je snadno dostupný autobusem z New Yorku.

  Zážitkem pro milovníky adrenalinu je Kingda Ka, se 139 metry nejvyšší horská dráha světa a s 206 km/h také druhá nejrychlejší V těsné blízkosti Great Adventure leží vodní park Hurricane Harbor s více než desítkou atrakcí.

 7. Zábavní parky v USA: 8 tipů, kde mají nejlepší atrakce a horské dráhy | © Jeremy Thompson / Flickr.com

  Six Flags: Magic Mountain

  Magic Mountain se přetahuje s Cedar Pointem o titul zábavního parku s nejvyšším počtem horských drah. Aktuálně jich zde provozují dvacet včetně Full Throttle, na které se vozíky v průběhu jízdy několikrát zcela zastaví, načež opět vystřelí do rychlosti až 113 km/h. Za zmínku stojí také dráha Superman: Escape from Krypton, která vozíky vystřelí pozpátku rychlostí 160 km/h do výšky 126 metrů.

  Park Six Flags Magic Mountain leží ve městě Valencia v Kalifornii. Horská dráha v úvodní znělce seriálu Krok za krokem pochází právě odsud.

 8. Zábavní parky v USA: 8 tipů, kde mají nejlepší atrakce a horské dráhy | © Jeremy Thompson / Flickr.com

  Universal Studios Hollywood

  Park v Los Angeles sice nemá žádnou klasickou horskou dráhu, jeho hlavní atrakcí však jsou skutečná filmová studia, kde se za běžného provozu natáčí známé televizní seriály. V rámci návštěvy parku je možné absolvovat prohlídku studií, uvidíte skutečná auta z filmové série Rychle a zběsile nebo propriety z filmů Návrat do budoucnosti.

  Atrakce samotné spoléhají spíše na virtuální efekty, přesto nebudete zklamaní. Nevynechejte vodní show nebo odhalení filmových triků. Máte-li rádi filmy, Universal Studios Hollywood je pro vás povinností.

Zajímavosti o amerických zábavních parcích

1️⃣ Zábavní park jako rozptýlení pro zaměstnance

Hersheypark v Pensylvánii měl po svém otevření v roce 1908 sloužit především zaměstnancům zdejší čokoládovny Hershey. Protože byl úspěšnější, než se čekalo, otevřel se veřejnosti a k původnímu kolotoči, bowlingové dráze a baseballovému hřišti se přidaly horské dráhy nebo bazény. Jedna věc zůstala stejná doposud, téma parku je stále čokoláda.

2️⃣ Co obnáší provoz zábavního parku

Práce v zábavních parcích je pro mladé Američany (a cizince) velmi oblíbená forma brigády. Jen park Cedar Point najímá každé léto 5 000 zaměstnanců. Ten samý park ročně na údržbu spotřebuje 6 800 litrů barvy v 872 odstínech.

3️⃣ Obří rozloha zábavních parků

Pro všechny zábavné parky bývá typická velká rozloha, například Walt Disney World Resort na Floridě má rozlohu 101 km2. To je jen o něco málo, než kolik činí rozloha San Francisca. V tom samém parku pracuje neuvěřitelných 77 000 lidí, jde o největší počet osob pracujících na jednom místě v rámci USA.

4️⃣ Kolik stojí stavba horské dráhy

Stavba nové horské dráhy je finančně velmi náročná, konstrukční náklady se v průměru pohybují kolem $8000000189 544 000 Kč. Náklady na novou dráhu, která se má stát novým lákadlem parku, se obvykle pohybují kolem $25000000592 325 000 Kč.

Rekordmanem je Expedition Everest ve Walt Disney World na Floridě. Otevřena byla v roce 2011 po šesti letech budování, vede skrz skutečnou skálu a vyžádala si investici ve výši $1000000002 369 300 000 Kč.

Co se rychlosti nebo výšky týká, je pouze průměrná. Unikátní je svým designem a možností současného pohybu dopředu i dozadu.

Tipy pro návštěvníky zábavních parků v USA

🎟️ Vstupenky do zábavního parku kupujte předem

Nejlevnější vstupenky pořídíte přes internet na stránkách parku, doporučuji je kupovat s velkým předstihem. Ceny vstupenek se často v jednotlivých dnech týdne a částech sezóny liší. Když je poptávka vysoká, ceny vstupenek jsou vyšší.

Doporučuji sledovat sociální sítě a mobilní aplikace daného parku, čas od času se tam objeví slevové kódy na vstupenky.

Některé parky (třeba Six Flags Great Adventure v New Jersey) nabízí vstupenku kombinovanou s autobusovou jízdenkou. To je výhodná volba zejména v případě, kdy nemáte půjčené auto.

⚡ Za příplatek nemusíte čekat ve frontě

Prakticky všechny zábavní parky nabízí za příplatek možnost buď přeskočit frontu, nebo ji vystát virtuálně. Stačí si za $601 422 Kč$1202 843 Kč zaplatit krabičku známou jako Express Plus Pass, Flash Pass nebo Quick Queue.

Cena za přeskočení fronty je velmi vysoká, vyhnete se však hodinám stráveným čekáním ve frontě, což je na zábavních parcích to nejhorší.

Některé parky (např. Universal Studios Hollywood) mají oddělené a kratší fronty pro návštěvníky, kterým nevadí na atrakci jet samostatně. Lidmi z těchto front se obsazují poslední volné sedačky. Ušetřit díky nim můžete řádově desítky minut, přičemž často budete se svými partnery nebo kamarády sedět blízko sebe.

📅 Nejlepší den pro návštěvu zábavního parku

Nejvíce návštěvníků bývá v zábavních parcích tradičně o víkendech a překvapivě také v pondělí. Během letní sezóny, prázdnin a o státních svátcích bývá vždy plno.

Nejvhodnější dny k návštěvě zábavních parků jsou úterý a středa. Velmi dobrou představu vám dají Google Mapy, které ukazují zaplněnost parku v různé dny a hodiny. Stačí si vyhledat park a rozkliknout část Přehled.

⌚ V parku buďte od otevření do zavření

Většina zábavních parků funguje systémem, že zaplatíte jedno vstupné a můžete opakovaně chodit na všechny atrakce bez omezení. Stačí si vystát frontu. Většinou není v silách člověka stihnout za ten den všechny atrakce.

Doporučuji přicestovat do parku ráno a odcestovat až večer. Hned na začátek, když ještě v parku není tolik lidí, navštivte ty nejlepší atrakce, u kterých se v průběhu dne vytvoří dlouhá fronta.

🍔 Ušetřete za drahé jídlo a pití

Nápoje a jídla v zábavních parcích bývají velmi drahé a restaurace s dlouhými frontami dalším zabijákem času. Základní poučka zní: Nikdy v parku nekupujte to, co si můžete koupit venku a vzít s sebou.

Pokud park povoluje vlastní jídlo (podívejte na stránky), přibalte si do batohu několik sušenek a lahev s vodou. Ušetříte peníze i drahocenný čas.

🌧️ Sledujte pozorně předpověď počasí

Pokud plánujete návštěvu zábavního parku na poslední chvíli, zkontrolujte si předtím předpověď počasí. Za deště, silného větru, bouřky nebo lidským okem neviditelných blesků bývají horské dráhy a nejzábavnější adrenalinové atrakce zavřené. Zavítáte-li do parku v ten den, máte smůlu a náhradního vstupu se nedočkáte.

🎒 Batohy schováte do skříněk

Ve všech parcích jsou k dispozici uzamykatelné skříňky, za použití se platí pár dolarů, někde postačí uhradit vratnou zálohu. Použití lockeru je naprosto bezpečné, občas až moc.

V jednom parku v Kalifornii se mi stalo, že jsem se nemohl dostat do své skříňky, kterou jsem zabezpečil skenem prstu. Pomoci mi musela až bezpečnostní služba po ověření totožnosti, detailním popisu obsahu skříňky a podpisu čestného prohlášení.

Do batohu si nezapomeňte přibalit teplejší oblečení pro případ ochlazení nebo deště. V letních dnech si přibalte opalovací krém a pravidelně se jím mažte.

💡 Pár drobných tipů na závěr

 • Vezměte si s sebou plastikový sáček na zip a schovejte si do něj telefon. Ochráníte ho před vodními atrakcemi.
 • Jste-li v parku autem, vyfoťte si své parkovací místo. Na obřích parkovištích ho pak najdete jednodušeji.
 • Cestujete-li ve skupince, domluvte se na některém snadno dostupném místě, kde se sejdete, pokud se někdo z vás ztratí. Dětem pro jistotu napište na ruku své telefonní číslo.

💬 Ve kterém zábavním parku se vám líbilo nejvíce? Máte v rukávu další cenné tipy pro návštěvníky parků? Napište do diskuze a udělejte radost dalším čtenářům.

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.