Kalifornie (California, CA) leží na západě země při pobřeží Tichého oceánu, jedná se o nejlidnatější stát USA. Hlavním městem je Sacramento, ale tím zdaleka nejznámějším je Los Angeles. Kdyby byla Kalifornie samostatnou zemí, její ekonomika by patřila mezi největší na světě. Mezi významná odvětví patří technologie, zábavní průmysl a zemědělství. Hlavní turistická lákadla jsou Hollywood, Universal Studios, Golden Gate Bridge, Alcatraz a řada národních parků.
-
Obsah článku
Základní informace
Anglický název California Zkratka státu CA Hlavní město Sacramento Největší město Los Angeles (3 820 914 obyvatel) Aktuální čas 17:21 Časové pásmo PST (UTC-8), stát přechází na letní čas PDT (UTC-7) Počet obyvatel 39 538 212 (1. nejlidnatější stát USA) Rozloha 423 970 km² (3. největší stát USA) Přistoupení do Unie 9. září 1850 (31. stát v pořadí) ⭐ Hlavní město Kalifornie
Hlavním městem státu Kalifornie je Sacramento, které oficiálně vzniklo v roce 1850. Za hlavní město bylo prohlášeno v roce 1850, předtím tuto roli plnilo Pueblo de San José de Guadalupe, Vallejo a Benicia.
🏙️ Největší město v Kalifornii
Největším městem Kalifornie je Los Angeles, kde v roce 2023 žilo 3 820 914 obyvatel. Druhým největším městem je San Diego s 1 388 320 obyvateli a třetí nejlidnatější je San Jose, kde žilo 969 655 lidí.
🕒 Čas v Kalifornii
Aktuální čas v Kalifornii je 17:21. Celý stát se řídí pacifickým standardním časem (PST, UTC-8) s tím, že od března do listopadu přechází na letní čas PDT (UTC-7).
🧑🤝🧑 Počet obyvatel Kalifornie
Podle dat z roku 2023 žilo v Kalifornii 39 538 212 obyvatel, a byla tak 1. nejlidnatějším státem USA.
📍 Rozloha Kalifornie
Celková rozloha Kalifornie je 423 970 km², z toho 403 932 km² tvoří pevnina a 20 047 km² připadá na vodní plochy. Kalifornie je z hlediska rozlohy 3. největší stát USA.
-
Zajímavosti o státě Kalifornie
🧩 Se kterými státy sousedí Kalifornie
Kalifornie sousedí se třemi americkými státy, na severu je to Oregon, na severovýchodě a jihu Nevada a na východě Arizona. K tomu má pozemní hranice s Mexikem a 1 352 km dlouhé pobřeží s Tichým oceánem.
📅 Datum vstupu Kalifornie do Unie
Kalifornie do Unie vstoupila 9. září 1850 jako 31. stát v pořadí, když se sloučilo mexické území s do té doby nijak neorganizovaným územím.
📛 Přezdívka státu Kalifornie
Kalifornii se přezdívá “The Golden State”, což odkazuje na bohaté naleziště zlata a také na největší zlatou horečku, která se kdy v Americe odehrála. Zajímavostí je, že sousední Nevadě se přezdívá “The Silver State”.
⛰️ Nejvyšší hora státu Kalifornie
Nejvyšší horou Kalifornie a kontinentálních Spojených států amerických je s 4 421 m Mount Whitney, která leží uvnitř národního parku Sequoia. Hora byla pojmenována na počest amerického geologa Josiaha Dwight Whitneyho.
🏞️ Řeky v Kalifornii
Nejdelší řekou v Kalifornii je Colorado River s celkovou délkou toku ve všech státech 2 330 km. Následují řeky Sacramento River (719 km), San Joaquin River (587 km), Klamath River (414 km) a Pit River (333 km).
🎓 Univerzity v Kalifornii
Největší univerzitou je systém kampusů University of California, který navštěvuje celkem 300 tisíc studentů. Univerzita byla založena v roce 1868.
Největším kampusem je Los Angeles s přibližně 48 tisíci studenty, druhým největším Berkeley se zhruba 45 tisíci studenty a na třetí příčce je San Diego, který navštěvuje kolem 43 tisíc studentů.
✉️ Poštovní směrovací čísla v Kalifornii
Kalifornie má vyhrazeny rozsahy ZIP kódů 900xx-908xx, 910xx-928xx a 930xx-961xx. Vyhledat poštovní směrovací číslo pro konkrétní adresu můžete na webu americké pošty USPS, další informace o jejich fungování najdete v článku ZIP kódy v USA.
-
Počasí v Kalifornii
Nejlepším ročním obdobím pro návštěvu Kalifornie je jaro a podzim, kdy jsou teploty příjemné. Mezi jednotlivými částmi Kalifornie jsou poměrně výrazné rozdíly v teplotách a klimatu. Národní parky jsou přístupné a příroda je krásně rozkvetlá nebo ji zbarvuje nastupující podzim.
Jaro v Kalifornii přináší teploty kolem 15 °C až 20 °C, počasí bývá slunečné a s nízkým objemem srážek. Příroda v národních parcích se probouzí a začíná kvést.
Léto v Kalifornii je horké, v Los Angeles se teploty vlivem Tichého oceánu pohybují kolem 22 °C–26 °C. Ve vnitrozemí jsou teploty výrazně vyšší a mohou se šplhat až ke 40 °C. Úhrn dešťových srážek je minimální.
Podzim v Kalifornii znamená zejména ve vnitrozemí mírné ochlazení, v Los Angeles bývá příjemných 18 °C až 22 °C. Vlivem suchého počasí a silného větru existuje v některých oblastech vysoké riziko požáru.
Zima v Kalifornii je různorodá. V pobřežních oblastech kolem Los Angeles jsou teploty stále mírné, když se pohybují mezi 13 °C a 17 °C. V pohoří Sierra Nevada a v dalších horských oblastech jsou běžné sněhové přeháňky, teploty klesají pod bod mrazu.
🌡️ Průměrné teploty a srážky v Kalifornii
-
Co vidět v Kalifornii
1️⃣ Národní park Yosemite
Yosemitský národní park patří v USA mezi nejnavštěvovanější, známý je masivními skalními útvary, kterým dominuje El Capitan a Half Dome. Mezi hlavní lákadla parku patří nádherné vodopády a mohutné sekvoje.
Park je protkaný sítí turistických stezek od jednodušších až po velmi náročné, mezi které patří třeba 25,7 km dlouhý výstup na vrchol Half Dome v nadmořské výšce 2 694 m. Park Yosemite nabízí široké možnosti kempování, nádherné výhledy a krásy parku tak lze obdivovat po několik dní.
2️⃣ Universal Studios Hollywood
Povinnou zastávkou a zábavou na celý den pro milovníky filmů jsou Universal Studios Hollywood. Zábavní park kombinuje skutečná studia s atrakcemi na motivy populárních filmových sérií. Největším zážitkem při návštěvě parku je prohlídka studií a možnost nahlédnout do zákulisí filmové produkce.
Pokud budete mít štěstí, stanete se svědky natáčení chystaného filmu nebo epizody seriálu. Velkou část atrakcí tvoří virtuální horské dráhy na motivy seriálů Simpsonovi, Jurského parku nebo Harryho Pottera.
3️⃣ San Francisco
San Francisco a jeho okolí nabízí zábavu pro rodiny s dětmi i party kamarádů na několik dlouhých dní. Jednou z nejoblíbenějších atrakcí je věznice Alcatraz, která leží na ostrově a jejíž interiéry jsou veřejnosti přístupné v rámci organizované prohlídky.
Světoznámým symbolem města je most Golden Gate Bridge, který je pěšky přístupný zdarma. Vynechat nemůžete ani projížďku tramvají v San Franciscu a prohlídku nejzakroucenější ulice na světě Lombard Street.
Při pěší procházce po městě si projděte Chinatown a molo Pier 39 s pouťovými atrakcemi.
4️⃣ Národní park Sequoia
Národní park Sequoia leží společně s přilehlým parkem Kings Canyon ve střední části Kalifornie. Park je známý díky obřím sekvojím, z nichž nejznámější je 83,8 m vysoký General Sherman, který je od roku 2002 považován za největší strom na světě podle objemu hmoty. Oblíbenou atrakcí v parku je skalní vyhlídka Moro Rock.
5️⃣ Hollywood
Čtvrť Hollywood stojí za návštěvu sama o sobě, byť ji v posledních letech sužují problémy s bezdomovci a uživateli drog. Obě největší atrakce jsou zdarma.
Hollywoodský chodník slávy je poset necelými třemi tisíci dlaždic s hvězdou, které vzdávají hold největším osobnostem ze světa hudby, filmu nebo divadla. Před návštěvou si doporučuji projít seznam jmen a označit si na mapě umístění hvězd vašich oblíbenců.
K druhé slavné pamětihodnosti ani nemusíte chodit, stačí zvednout hlavu vzhůru. Na jižním svahu kopce Mount Lee se tyčí 14 m vysoký a 110 m dlouhý nápis Hollywood, který vznikl v roce 1923 původně jako reklama na developerský projekt.
6️⃣ Národní park Death Valley
Národní park Údolí smrti je nejsušším a nejteplejším místem na světě, v roce 1913 zde byla naměřena teplota 56,7 °C. Návštěvníci Death Valley mohou obdivovat solné pláně, pestrobarevné skalní útvary a písečné duny. Mezi hlavní atrakce parku patří Badwater Basin, nejníže položený bod v Severní Americe, který v nejhlubším místě sahá do 86 m pod úrovní moře.
Park je přístupný celoročně, ale kvůli extrémně vysokým letním teplotám se za nejlepší období k návštěvě považuje jaro a podzim.
7️⃣ Monterey Bay Aquarium
Akvárium v Monterey Bay je považováno za jedno z nejlepších na světě, v obrovských nádržích můžete pozorovat mořské vydry, chobotnice nebo medúzy. Zajímavou atrakcí je krmení žraloků a jiných mořských tvorů. Monterey Bay Aquarium leží přímo na břehu oceánu a zaměřuje se na ochranu a výzkum mořských ekosystémů. Návštěva akvária je vhodná pro rodiny s dětmi i party přátel.
8️⃣ Národní park Joshua Tree
Národní park Joshua Tree patří v Americe mezi ty nejvíce fotogenické. Zásluhu na tom mají stromy juky krátkolisté, které jsou rozesety napříč parkem mezi nepříliš vysokými skalními formacemi. K procházce mezi nimi vybízí celá řada turistických tras různé obtížnosti.
Přímo v parku se nachází několik kempů, které jsou otevřeny celoročně. Noc strávená v parku s sebou přináší ještě další výhodu, je možné pozorovat noční oblohu, díky nízkému světelnému znečištění jsou podmínky ideální.
9️⃣ Venice Beach
Venice Beach a sousední Santa Monica patří mezi nejznámější místa v Los Angeles, kde se uvolněná plážová kultura střetává s pouličním uměním a v posledních letech bohužel i se stany bezdomovců. Pláž přesto stojí za procházku a prohlídku tří charakteristických míst.
Tím prvním je posilovna Muscle Beach, která pod otevřeným nebem stojí od roku 1934 a kde svoji svalovou hmotu budoval třeba Arnold Schwarzenegger. Hned vedle posilovny je populární a volně přístupný skatepark.
O kus dál se nachází molo Santa Monica Pier se zábavním parkem a malou horskou dráhou.
🔟 Další národní parky v Kalifornii
Pozornost návštěvníků si zaslouží i další národní parky. Národní park Redwood na severozápadě státu chrání pobřeží poseté sekvojemi, které dosahují výšky až 115 m. Mohutné skalní stěny často poněkud zvláštních tvarů si můžete prohlédnout v Národním parku Pinnacles, který patří mezi nejmladší v USA.
Jednu z největších sopek na světě můžete vidět v Národním parku Lassen Volcanic, který je známý i díky svým horkým pramenům a jezírkům s bublajícím bahnem. Národní park Channel Islands při pobřeží Kalifornie patří mezi nejméně navštěvované, tvoří ho pět ostrovů s nedotčenou přírodou a rozmanitým ekosystémem.
-
Největší města v Kalifornii
V tabulce je deset největších měst ve státě Kalifornie v roce 2023, zdrojem dat je federální agentura United States Census Bureau, jejímž hlavním úkolem je sčítání lidu.
Město Okres Počet obyvatel 1 Los Angeles Los Angeles 3 820 914 Mapa Los Angeles 2 San Diego San Diego 1 388 320 Mapa San Diego 3 San Jose Santa Clara 969 655 Mapa San Jose 4 San Francisco San Francisco 808 988 Mapa San Francisco 5 Fresno Fresno 545 716 Mapa Fresno 6 Sacramento Sacramento 526 384 Mapa Sacramento 7 Long Beach Los Angeles 449 468 Mapa Long Beach 8 Oakland Alameda 436 504 Mapa Oakland 9 Bakersfield Kern 413 381 Mapa Bakersfield 10 Anaheim Orange 340 512 Mapa Anaheim -
Sportovní týmy v Kalifornii
🏒 Hokej (NHL)
V NHL hrají tři týmy z Kalifornie, všechny náleží do Pacifické divize v rámci Západní konference.
Nejstarším klubem jsou Los Angeles Kings, kteří byli založeni v roce 1967 a za své barvy považují černou, stříbrnou a bílou. Svá domácí utkání hrají v Crypto.com Areně v Los Angeles.
Druhým nejstarším týmem je San Jose Sharks, kde se hokej začal hrát v roce 1991. Klub hraje své domácí zápasy v SAP Center v San Jose. Klubovými barvami žraloků jsou modrozelená, bílá, černá a oranžová.
Nejmladším kalifornským týmem v NHL jsou Anaheim Ducks, kteří vznikli v roce 1993. Klub svá domácí utkání hraje v Honda Center v Anaheimu, za své barvy považuje oranžovou, metalickou zlatou, černou a bílou.
🏈 Americký fotbal (NFL)
V lize amerického fotbalu NFL působí hned tři týmy z Kalifornie.
Jako první do ligy vstoupil v sezóně 1937 tým Los Angeles Rams ze Západní divize konference NFC. Klub hraje svá domácí utkání na SoFi Stadium v Inglewoodu, za své barvy si zvolil královskou modrou a žlutooranžovou.
V sezóně 1950 ligu rozšířil klub San Francisco 49ers, který rovněž náleží do Západní divize konference NFC. Domácí zápasy tým hraje na Levi’s Stadium ve městě Santa Clara, klubové barvy jsou červená, zlatá a bílá.
Jako poslední do NFL vstoupil v sezóně 1970 klub Los Angeles Chargers ze Západní divize konference AFC. Týmové barvy jsou modrá, zlatá a bílá. Klub své domácí zápasy hraje společně s Los Angeles Rams na SoFi Stadium v Inglewoodu.
🏀 Basketbal (NBA)
Kalifornie má v basketbalové lize NBA velmi bohaté zastoupení, soutěž pravidelně hrají čtyři týmy, všechny patří do Pacifické divize v Západní konferenci.
Známý klub Los Angeles Lakers do NBA vstoupil v sezóně 1948, všechna svá domácí utkání hraje v Crypto.com Areně v Los Angeles. Lakers za klubové barvy vyznává fialovou, zlatou a černou.
Ve stejné sezóně 1948 začal NBA hrát také klub Sacramento Kings. Tým hraje své domácí zápasy na palubovce Golden 1 Center v Sacramentu. Klubové barvy jsou černá, královská fialová, šedá, bílá a královská modrá.
V sezóně 1962 začal NBA hrát tým Golden State Warriors, který se do Kalifornie přestěhoval z Pensylvánie, kde od roku 1946 působil pod názvem Philadelphia Warriors. Domácí zápasy tým hraje na palubovce Chase Center v San Franciscu, klubové barvy jsou královská modrá a žlutá.
Čtvrtým týmem z Kalifornie v NBA jsou od sezóny 1970 Los Angeles Clippers, kteří hrají svá domácí utkání na stadionu Intuit Dome v Inglewoodu. Clippers za své klubové barvy uvádí námořnickou modrou, červenou, tichomořskou modrou a stříbrnou.
⚾ Baseball (MLB)
Kalifornie má v baseballové lize velmi bohaté zastoupení, soutěže se účastní hned pět týmů, které vždy náleží do Západní divize.
San Francisco Giants začal hrát National League již v sezóně 1883, za své klubové barvy považuje černou, oranžovou, metalickou zlatou a krémovou. Giants hrají své domácí zápasy na stadionu Oracle Park v San Franciscu.
Los Angeles Dodgers se National League poprvé zúčastnili v sezóně 1890, dnes hrají svoje domácí zápasy na Dodger Stadium v Los Angeles. Klubové barvy jsou modrá, bílá a červená.
Třetím týmem jsou Oakland Athletics z American League, kteří svoji první sezónu odehráli v roce 1901. Klubové barvy jsou zelená, zlatá a bílá. Domácí zápasy tým hraje na stadionu Oakland Coliseum.
Tým Los Angeles Angels z American League se soutěže účastní od sezóny 1961. Andělé domácí zápasy hrají na stadionu Angel Stadium v Anaheimu a za své klubové barvy považují červenou, námořnickou modrou a stříbrnou.
San Diego Padres jsou součástí National League od sezóny 1969, domácí zápasy hrají na stadionu Petco Park v San Diegu. Klubové barvy jsou hnědá, zlatá a bílá.
⚽ Fotbal (MLS)
Kalifornie má ve fotbalové lize MLS velmi bohaté zastoupení, součástí Západní konference jsou hned čtyři týmy.
Tým LA Galaxy se účastnil již sezóny 1996, své domácí zápasy hraje na stadionu Dignity Health Sports Park ve městě Carson. Za klubové barvy si zvolil námořnickou modrou, zlatou a bílou.
Stejné sezóny 1996 se poprvé účastnil také klub San Jose Earthquakes, jehož domovským stadionem je PayPal Park. Oficiálními barvami týmu ze San Jose jsou modrá, černá a bílá.
Třetím kalifornským týmem v MLS je Los Angeles FC, který se soutěže účastní od sezóny 2018. Své domácí zápasy hraje na BMO Stadium v Los Angeles, za klubové barvy si zvolil černou, zlatou, červenou, asfaltovou a šedou.
Nováčkem fotbalové ligy MLS je od sezóny 2025 San Diego FC, primárními klubovými barvami jsou chromová a azurová, které doplňují modrá, červená, oranžová a žlutá. Všechny domácí zápasy týmu se budou hrát na Snapdragon Stadium v San Diegu.
-
Státní symboly Kalifornie
Kalifornie ve svých zákonech definuje celou řadu státních symbolů, zde v článku jsou uvedeny jen některé z nich.
Vlajka státu Kalifornie
Kalifornská vlajka patří mezi nejznámější v USA, ve stávající podobě existuje od 3. února 1911. Dominantním motivem vlajky je medvěd grizzly, který kráčí po zelené trávě směrem vlevo. Autorem obrázku medvěda grizzlyho je umělec Donald Graeme Kelley, vlajku navrhl William L. Todd. Na vlajce ho doplňuje spodní červený pruh, červená hvězda vlevo nahoře a nápis “California Republic”.
Pečeť státu Kalifornie
Velká státní pečeť Kalifornie se používá od roku 1849, ačkoliv od té doby prošla několika drobnými úpravami. Hlavním motivem pečeti je řecká bohyně moudrosti Athéna, což má symbolizovat fakt, že se Kalifornie “narodila jako dospělá” a nikdy nebyla teritoriem. Bohyni doplňuje medvěd grizzly, vinná réva, snop obilí, horník, zlatokop a záliv s plachetnicemi.
Státní zvíře
Oficiálním zvířetem Kalifornie je od roku 1958 medvěd kalifornský (Ursus arctos californicus), který je známější pod jednodušším označením grizzly. Poněkud paradoxní přitom je, že poslední grizzly byl v Kalifornii spatřen poblíž Národního parku Yosemite v roce 1924.
Státní barvy
Kalifornie si v roce 1951 jako státní barvy určila modrou a zlatou. Modrá barva reprezentuje oblohu a zlatá odkazuje na cenný kov, který stál za vypuknutím zlaté horečky na jaře 1848.
Státní mořský savec
Plejtvákovec šedý (Eschrichtius robustus) se stal oficiálním mořským savcem Kalifornie v roce 1975. Zvíře dlouhé 15 m a vážící v průměru 27 000 kg se běžně vyskytuje na pobřeží Kalifornie.
Státní pták
V roce 1931 zákonodárci přijali zákon, podle kterého se oficiálním ptákem Kalifornie stal křepel kalifornský (Callipepla californica). Malý hrabavý pták dorůstá průměrné délky 26 cm, vyskytuje se téměř výhradně na západním pobřeží Kalifornie a mexického státu Baja California.
Státní divadlo
Kalifornská legislativa určila i oficiální státní divadlo, kterým je od roku 1937 Pasadena Playhouse ve městě Pasadena. První představení se v divadle ve stylu španělské koloniální architektury odehrála v roce 1924.
Státní ovoce
V roce 2013 se neoficiálním státním ovocem Kalifornie stalo avokádo. Pěstování hruškovce přelahodného se v Kalifornii věnuje na tři tisíce farmářů.
Státní minerál
Zlato bylo oficiálně zařazeno mezi státní symboly v roce 1965, neoficiálním symbolem bylo už dávno. Vše začalo 24. ledna 1848, když tesař a pracovník na pile James Wilson Marshall objevil v městečku Coloma poblíž Sacramenta první naleziště zlata. Zpráva se rychle rozkřikla a do Kalifornie přivedla na 300 tisíc zlatokopů z celých Spojených států i ze zahraničí.
Státní textilie
Od roku 2016 má Kalifornie oficiální státní textilii, kterou byl zvolen denim. Džínové kalhoty byly tradičním oděvem kalifornských zlatokopů, pracujícího lidu, hippies i rockových hvězd. Návrh příslušného zákona schvalujícího tento symbol má číslo 501, což odkazuje na nejznámější model jeansů kalifornské značky Levi’s.
Diskuze k článku (34)
A pridala bych Narodni a Statni parky v Kalifornii.
Yosemite N.P.,Sequoia N.P, Joshua N.P, Death Valley(mimo leto) a dalsi krasne utvary a mista v prirode Kalifornie.
Je to tak ze tenhle stat je nejkomplexnejsi co do videni i aktivit. Od oceanu,pousti az do hor na relativne kratkych usecich a v solidnich casech.
Malokde muzete videt zasnezene vrcholky hor,pod nimi pomerance v plne urode a opodal kalifornske plaze. A take do sousedniho Vegas je to kousek.
Lake Tahou, Squaw Walley (zimní olympiáda 1960), White Mountains, zlom San Andreas navštivte Kalifornii včas ;-)
Hledam vinarskou spolecnost z Kalifornie a umozneni staze v ni. Dekuji.
V ucte, Jarda
@Jaroslav:
Tady ji určitě nenajdeš. To spíš na Googlu.
Ahoj Jaroslave,
tak tady urcite vinare neoslovis. Musis si vyhledat primo tam kde je vino,cili okolo Temeculy napr nebo Napa Valey. Nevim dale kdo umi cesky…ale zkus vyhledavat ve vinarstvi a oslov primo tam. Myslim ze okolo Temeculy pamatuji rodinu co sem prisla z Cech delat vino.
Ahoj, určitě bych ještě dodal vinice. V Kalifornii se produkuje více než 90% vína z celých USA. Letos v létě jsme navštívili Napa Valley a okolí, kde se nám nabídnul zase jiný pohled na mou kalifornskou lásku :-) Více na:
Ahojte,
nevím, kde zařadit tento dotaz,ale sháníme let vnitrostátní po USA. Konkrétně San francisco -Las Vegas.Jakou společnost použít? Potřebujeme totiž cestovat i se zavazadly. Děkuji.
@Janulka:
Zkus nějaký vyhledavač, expedia.com, hotwire.com, cheapoair.com a další.
Počítek že asi u všech společností za kufr zaplatíš, snad všechny totiž létají vnitrostátní linky jako nízkonákladovky.
@Janulka: Ahoj, jednoznačně doporučuji Southwest Airlines. Letěl jsem s nimi stejnou trasu, v ceně letenky jsou dvě odbavená zavazadla. U jiných aerolinek se za ně platí.
@Franta:
Vyhledávače znám, ale je těžké vyčíst, zda tam je zavazadlo.
@Petr Novák:
Dík za tip :) Cena 64$ i s kufrem je fakt bezkonkurenční. Sice nám stačí 1 kufr, ale i tak super. Díky fakt moc.
Ten kdo ceka ze vydela penize, do usa at nejezdi, pujceni auta 350-450$ mesicne( bez auta nic nejde), bydleni minimalni cena okolo 800$ za pokoj v dome ci byte( nemusite mit vlastni koupelnu a necekejte zadny luxus) kauce 1 najemne… vydelek 2000-2500$ kdyz mate dobrou praci a hodne prace,( neni vzdy)… povinne pojisteni auta 350$ -6 mesicu… urazove cestovni pojisteni plus zdravotni pojisteni v cr( povinne) vcetne poplatku za poslani z usa do cr 140$ mesicne
Kazdy si muze spocitat kolik mu zbyde na jidlo a zabavu, cena krabicky cigaret 6$ a 1 pivo v baru okolo 7$.. nafta je sice levna a vse je tak daleko ze projedete tydne minimalne take 60$.. vstupne do zabavnych parku take neni zdarma… :) ja osobne ze svych zkusenosti nedoporucuji, vyhoda – naucite se jazyk
@Karel: Mohu se ze zvědavosti a pro doplnění zeptat, kde jste pracoval?
Dobrý den,
jedeme do Kalifornie začátkem března a mám trochu strach z počasí. Nemáte někdo zkušenost, jak tam v průběhu března je? Jestli máme nějak speciálně vybavit auto? Chceme projet LA, Las Vegas, Grand Canyon, Yosemit, NP Sequoia, Monterey Bay a zpět do LA.
@Katka: Vase trasa zahrnuje obrovske uzemi, takze: LV bude v pohode, pres den prijemne teplo, vecer by to jeste mohlo byt na bundu, je to high desert. Grand Canyon podobne, pres den by melo byt hezky, teplota lehce pod 20 stupnu, vecer zima. Yosemite je ve velke nadmorske vysce, byl bych pripraveny na vsechno, ale nebyl jsem tam na jare. Sequoia by mela byt podobna jako brazen v Cechach. Monterey a LA muze byt vselijake, necekejte teplo, spis neco okolo 15, 17 stupnu a muze sprchnout. Posledni rok a pul je ale pocasi nevyzpytatelne, mozna kvuli el-nino a la-nina.
@Katka: Osobne povazuji za nejlepsi dobu pro navstevu Kalifornie a blizkeho okoli zari. Na Yosemite kvuli vysychani vodopadu jaro.
@Mesi:
Bohužel máme čas jen v březnu, ale moc děkuju, takže bychom to měli nějak zvládnou. Snad nebudou potřeba sněhové řetězy.
Taky jedem zacatek brezna. SF, pak na jih, mohavska poust, grand canyon, LV, death valley a pokud by se dalo, tak yosemity
@Jendis:
V březnu bude škoda, že ve spoustě NP budou různé cesty zavřené kvůli počasí a dalším vlivům, např. páření zvěře :)
Třeba v Yosemite NP bude zavřený úžasný průjezd skrz celý park – Tioga Pass
Nám v CA zbyly asi 4 dni, tak jsme vyrazili na sever CA do Lassen Volcanic NP a jsem za to moc rád…úžasná krajina, bahení vřídla, síra, sopky, překrásné scenérie…takový menší Yellowstone.
Rozhodně neprávem opomíjený NP, což je ale možná dobře, alespoň není plný turistů a i kempy jsou výrazně levnější.
Ahoj,chtěl bych se poptat na jakoukoli práci v USA. Budu moc rád za každou radu.Děkuji Petr.
@Petr Novák:
Ahoj Petře, legálně nemáš šanci, nelegálně to nemá smysl, po odečtení životních nákladů v Kalifornii, na kterou se ptáš, se to nevyplatí.
Doporučuji sehnat v dnešní asi nejlepší době v ČR, potažmo v celé Evropě, dobrou práci tady a jet na USA na ESTA jako běžný turista…ať nám tam neděláš ostudu až tě chytí při nelegální práci na černo a deportují tě zpět se zákazem vstupu na 10 let.
@Petr Novák:
Jestli se poptáváš tady na webu, tak jsi špatně. Tady se to věnuje pouze turistům.
Práce v USA není jen tak pracovní povolení jen tak neseženeš a načerno to není takový med, jak se může zdát.
Ahoj,
na přelomu března a dubna jedeme na road-trip po západě USA (LA->SF->LV). Chtěl jsem se zeptat, jestli někdo neví, zdali je (bude) průjezdná Cabrillo hwy (vzhledem k sesuvům půdy v okolí Big Sur, požárům apod.)? Díky.
@Martin Lutonský:
Sleduj web: California Department of Transportation, tam jsou aktuální informace o uzavírkách.
Na trase LA SF je aktuálně uzavírka v úseku Ragged Point – Gorda a měla by být do konce září 2018. Tohle je třeba odklidit a zajistit svah. Klikni si na streetview a uvidíš původní a součadný stav (bubliny)
Jet se dá +/- takhle.
@Martin Lutonský: Neprujezdne do (prozatim) 30. zari 2018. Je tam slusna hromada zeminy.
Ahojte, někdo kdo by se přidal na trip po Kalifornii? Jsme dva. Odlet plánujeme na konci dubna až do poloviny května?:)
Čao Borci,
V červenci 2018 odlétáme na road trip do Californie, Arizony, Utahu a Nevady.
Zajímá mě, kolik hodin denního světla tam touto dobou je.
Chceme toho stihnou hodně, tak to světlo je na trip a místa je nejlepší.
Díky.
@Vojta B.:
Koukni na https://www.timebie.com/sun/ a zadej, co tě zajímá.
Dobrý den, prodám annual pass platný do konce září 2018. Měl byste někdo zájem?
Ahoj, v prosinci podnikáme cestu do L.A. a Las Vegas, Budeme mít půjčené auto po celou dobu (14 dnů) a ráda bych se zeptala, zda nemá někdo papírové/knižní mapy L.A., Las Vegas, průvodce v knižní podobě,, mapy veřejné dopravy/metra,…..prostě cokoli by se nám mohlo na cesty hodit.
Velice děkuji
Pokud se chystáte do SF, tak je možné, že nebudete mít pěkný výhled.
https://www.facebook.com/abc7news/videos/2151392448442647/
Většina kouře je z požárů u města Chico. Informace o aktuálním stavu ovzduší najdete na
V okolí LA to asi bude podobné, i když ne v takovém rozsahu.
Dobrý den,
rád bych se zeptal, jestli je dobrý nápad chodit v dnešním San Franciscu v tričku s Harry Callahanem aka Drsnym Harrym v podání Clinta Eastwooda. Jestli není možné, že mě nějaký afroamerický gang nezmlátí a nepohodí do popelnice, nebo mě nezlynčují punkáči či lesby. Děkuji za odpověď.
@Jára:
Tu otázku myslíš vážně nebo jen trollíš?
To by pak nikdo na sobě nemohl mít filmová triko, protože dnes se najde spousta lidí, kterým vadí vše. Triko si klidně vezmi.
Koukni na net i na filmové lokace, spoustu jich lze i dnes najít.
Ale třeba Acorn Cafe ze Sudden Impact, originálně burgrárna Tiger’s, později přestavěli na McDonald’s a asi tak tři roky zpět srovnali se zemí. Bude se tam stavět něco lepšího.
@Franta: Díky za odpověď, to nebylo trollení, i když to tak možná mohlo vyznít :) Kdo ty filmy zná tak ví, koho a jak tam Clint kosí, jaký má názory apd, není to žádnej velkej klaďas. A v dnešní době všech těch bláznivých kampaní člověk neví, v Americe jsem ještě nikdy nebyl, tak se raději ptám, třeba není Harry Callahan v dnešním SF vůbec oblíbenej :)..
@Jára: Kampane… vse, co je v TV nebo v novinach je potreba brat trochu s rezervou. Jestlize vznikne nejake hnuti, nikdy neobsahuje 100 % populace, ale pouze minoritni zlomek. Media s oblibou vybiraji vse, co je pro ne z pohledu marketingu zajimave, tedy predkladaji zprave, u kterych predpokladaji velkou sledovanost, ctenost (rozumej sledovanost a proklikovost reklam). Touto optikou radeji nechtej vedet, jaky obraz utvari zahranicni media a Ceske republice. Jako priklad, minuly tyden mne v Lyftu vezl Afghanec a kdyz zjistil odkud pochazim, tak hned zacal, co o CR videl v televizi – ve zkratce CR popsal jako zemi, kde je ohromny problem s muslimy a strasne se divil, kdyz zjistil, ze by dokazal vsechny muslimy v CR spocitat sam.