Návod na Airbnb plus tipy a zkušenosti jak vybrat hostitele a nenaletět

Airbnb je ubytování v soukromí u lidí, kteří mají třeba volný pokoj nebo byt a rádi by si přivydělali. Airbnb nabízí levnější ubytování v lepší lokalitě a při dobré volbě také možnost nahlédnout do života místních. Nejste anonymní hotelový host, jste host pána domu. Přes Airbnb jsem bydlel mj. v USA, Austrálii, Japonsku nebo na Novém Zélandu. V tomto článku se podělím o své bohaté zkušenosti.

Airbnb - ubytování v soukromí

Jak funguje Airbnb

Hotely nabízejí různé typy pokojů, Airbnb nabízí tři typy rezervací:

 • Společný pokoj
  Obdoba hostelu, v místnosti spolu s vámi spí buď majitel, nebo jiní hosté.
 • Soukromý pokoj
  Alternativa k hotelu, kdy máte vlastní pokoj, ale v domě bydlí další lidé.
 • Celý dům/byt
  Pronájem celé nemovitosti jednomu zájemci.

Vyhledávání nemovitosti je jednoduché, stačí zadat destinaci, datum pobytu a počet osob. Výsledky hledání lze filtrovat dle ceny, vybavení, velikosti bytu, storno podmínek, typu nemovitosti nebo jazyka hostitele.

Po rozkliknutí jsou u každé nabídky detailní informace o nemovitosti, vybavení, pravidla domu, fotogalerie a recenze bývalých hostů.

Cena za ubytování na Airbnb se skládá z vlastní ceny, poplatku za úklid (volí ho hostitel), poplatku za služby (provize pro Airbnb) a daní (odvádí se státu nebo městu). Po odeslání žádosti o ubytování se na kartě zablokuje celková suma a čeká se na potvrzení rezervace ze strany hostitele.

Jestliže je u nabídky tlačítko Okamžitá rezervace, hostitel nabídku neschvaluje a ta je hned schválena. U některých hostitelů se za každou osobu navíc platí, jiní nedělají rozdíly v ceně.

Po schválení rezervace obdržíte e-mail, ke komunikaci s hostitelem slouží Airbnb mobilní aplikace a webové rozhraní.

Registrace do Airbnb + slevový kupón 2018

Airbnb je postavené na důvěře, takže nejprve je nutné se zdarma zaregistrovat. Účet může být vázán buď na e-mail, nebo na Facebook.

Následuje ověření totožnosti, čím více dostupných metod zvolíte tím budete důvěryhodnější. Na výběr je odeslání skenu cestovního pasu, občanky nebo řidičáku, propojení s účtem na Facebooku, Google nebo LinkedIn, nahrání profilové fotky na Airbnb, poskytnutí telefonního čísla a e-mailové adresy.

Budování reputace na Airbnb spočívá ve sbírání doporučení a hodnocení. Ty si host a hostitel udělují vzájemně. Díky lepší reputaci vám na žádost o ubytování kývnou i vybíraví hostitelé.

Jak si vybrat ubytování na Airbnb a nenaletět

Airbnb je populární po celém světě a ve větších městech je nabídek přehršel. Ceny za jednu noc bývají nižší než v trochu slušných hotelech.

Každý má ubytování jiné nároky, u mne vyhrává kombinace následujícího:

 • Lokalita
  Raději bydlím v centru města, kde budu trávit den. Ceny jsou vyšší, ale ušetřím čas za dojíždění. U lokalit mimo centrum dbejte na dostupnost hromadné dopravy. Okolí domu vždy zkontroluji v Google Street View.
 • Cena
  Obvykle skryji nabídky, které jsou hluboce pod zobrazeným cenovým průměrem. Nízká cena má svůj důvod a ze zkušenosti vím, že bych si je stejně nevybral. Zároveň skryji nabídky nad mým cenovým stropem.
 • Fotky nemovitosti
  Libí se mi interiér bytu? Je byt uklizený a jak je na tom s vybavením? Málo nekvalitních fotek obvykle značí, že to hostitel buď nemyslí s Airbnb vážně, nebo to neumí.
 • Recenze předchozích hostů
  Preferuji nabídky s hodnoceními předchozích hostů, všímám si především výtek. Na druhou stranu: V Sydney jsem si rezervoval byt bez jediného hodnocení a majitelka zpočátku nekomunikovala, ale nakonec se z toho vyklubala jedna z nejlepších zkušeností.
 • Čistota
  Pro hosty je čistota prý nejdůležitější ukazatel. Já si vybírám ubytování s alespoň 4,5 hvězdičkami. Lidé mají tendenci nadhodnocovat a čtyři hvězdičky jsou spíše podprůměr.
 • Hostitel
  Vyplnil o sobě hostitel podrobné informace? Jak moc je mi sympatický, jaká stanovil pravidla domu a odpovídá na hodnocení předchozích hostů? Majitele si prověřuji ještě přes Google, stačí umět hledat.

Konkrétní nabídku vybírám tak, že si vedle sebe otevřu třeba 40-50 záložek s nabídkami a vylučovací metodou zavírám ty nejhorší. Odkaz na posledních zhruba 5 si uložím do textového souboru, kdyby vítězná nabídka nevyšla.

Žádost o ubytování píšu přátelsky, představím se v ní a nastíním, co mám v dané lokalitě v plánu a proč jsem si vybral tu konkrétní nabídku.

Nedoporučuji posílat všem hostitelům stejný text, nepůsobí to dobře. Naopak doporučuji vypíchnout jeden detail z popisu, aby bylo patrné, že jste si nabídku pročítali. Pochvalte třeba výhled, tapetu nebo kuchyňskou linku.

Na co si dát u Airbnb pozor

Na bezpečnost klade Airbnb velký důraz, většina komplikací jsou banality.

 • Hostitel odmítne žádost o ubytování
  Žádost o ubytování může hostitel bez udání důvodu odmítnout. Stejně tak je žádost zrušena, když se k ní hostitel nevyjádří ve lhůtě 24 hodin od podání. Blokace peněz na kartě je ihned zrušena, nicméně uvolnění peněz zpět na účet může bance trvat několik dní.
 • Hostitel schválí a následně zruší rezervaci
  Jestliže hostitel schválí a následně zruší rezervaci, host získá zpět celou zaplacenou částku. Já jsem za zrušenou rezervaci na 3 noci v Santa Monice získal navíc kredit 1 000 Kč na náhradní ubytování.
  Občas se stává, že hostitel zruší rezervaci pokoje, protože má žádost o pronájem celého bytu. Hostitel je za časté rušení rezervací penalizován.
 • Dražší automaticky neznamená lepší
  Cena ubytování na Airbnb nejde ruku v ruce s kvalitou. Některé nabídky jsou nesmyslně předražené, rozpoznáte je v hodnocení Hodnota.
 • Pronajímatel žádá platbu mimo Airbnb
  Všechny peníze posílejte přes Airbnb, jen tak vám společnost může zajistit ochranu. Někteří hostitelé žádají platbu předem, zálohu nebo doplatek v hotovosti, převodem nebo přes PayPal, aby nemuseli Airbnb platit provizi. Takovou žádost odmítněte a zvolte jinou nabídku.
 • Moje negativní zkušenosti s Airbnb
  Přes Airbnb jsem bydlel na čtyřech kontinentech a zřejmě jsem měl štěstí. Žádné velké problémy jsem nikdy neměl. V Santa Monice mi jednou zrušili schválenou rezervaci, dostal jsem za to kredit 1 000 Kč.
  Hostitelům na Maltě se rozbil bojler a netekla teplá voda. Venku bylo přes 30 °C, takže mi to nevadilo. V Tokiu jsem si měl vyzvednout klíče z poštovní schránky po zadání kódu. Kód nefungoval. Stačilo napsat majiteli, obratem poslal funkční kód. To jsou jediné drobné kaňky na mém vztahu s Airbnb.
 • Co dělat, když hostitel neodpovídá?
  Pokud do příjezdu zbývá pár dní a hostitel nijak nereaguje, kontaktujte podporu Airbnb. Vysvětlete jim podrobnosti a číslo rezervace. Airbnb se pokusí hostitele kontaktovat a pokud bude snaha neúspěšná, pomůže vám zařídit nové ubytování. Jako odškodnění získáte kredit na další cesty, v krajním případě Airbnb hostovi proplácí hotel. Za zkušenost děkuji Pepovi.

Různé Airbnb tipy a triky

 • Připravte se na čekání
  Airbnb není hotel s non-stop recepcí. Hostitelé většinou jsou lidi s běžnou pracovní dobou. Čekání na chodníku předejdete dobrou komunikací s hostitelem. Přibližný čas příjezdu mu oznamte hned, jak ho budete znát.
 • Hostiteli přivezte dárek
  Stačí drobnost, která udělá dobrý první dojem a přispěje k vřelému přijetí. Nejlépe fungují české suvenýry, jako jsou lázeňské oplatky, pivo nebo becherovka. Doporučuji si přečíst profil hostitele, ať se nedopustíte faux pau a lahví alkoholu neobdarujete třeba muslima.
 • Žádný e-mail od Airbnb nemažte
  Všechny příchozí e-maily související s cestou mějte uschovejte až do okamžiku, kdy si s hostitelem vzájemně vyměníte hodnocení. Podpora Airbnb většinou stojí na straně hosta a každý důkaz včetně vzájemné komunikace může v případě problémů pomoct.
 • Jak fungují recenze a vzájemná hodnocení
  Po ukončení cesty mají host i hostitel 14 dní, aby si vzájemně napsali hodnocení. Recenze protistrany je vidět buď po dvou týdnech, nebo až ji napíšou obě strany. Předchází se tak pomstě za kritickou recenzi.
  Reference na hostitele pište pravdivě a upřímně, ale slušně. Vedle hodnocení hvězdičkami můžete přidat veřejné doporučení i zprávu, kterou uvidí pouze majitel.
 • Jak si vyplnit profil na Airbnb
  Čím více informací do svého profilu napíšete, tím budete důvěryhodnější pro hostitele. Doporučuji si přidat profilovku s dobře viditelnou tváří, popište vaši práci, zájmy, navštívené země, motivaci k cestování atp.
 • Sleva na ubytování přes Airbnb
  Někteří hostitelé nabízejí slevu třeba na delší pobyty, nicméně před odesláním rezervace můžete vždy zkusit smlouvat. V boxíku s profilem hostitele naleznete tlačítko pro kontaktování. Napište mu, pochvalte byt a zeptejte se, zdali je váš termín možné získat lepší cenovou nabídku.
 • Dodržujte pravidla a chovejte se jako doma
  Asi je zbytečné to sem psát, protože slušný člověk se bude na návštěvě chovat slušně a dobytek bude vždycky dobytek. Přesto: Dodržujte stanovená pravidla, nechoďte do soukromých prostor a na konci pobytu alespoň zběžně ukliďte. A nevyjezte ledničku!
 • Jak vysoká je provize pro Airbnb?
  Host obvykle platí provizi 6-12 % z částky bez poplatků a daní. Čím vyšší hodnota ubytování, tím nižší procento. Hostitelé navíc platí 3 % z každé dokončené rezervace.
 • Sleva 25 $ na první cestu
  Na první ubytování v soukromí přes Airbnb lze získat slevu odpovídající 25 dolarům. Stačí se zaregistrovat přes tento odkaz a vybrat si pronájem alespoň za 75 $ (1 638,16 Kč).

Podvody na Airbnb: Falešné inzeráty a pronájmy

Někdy od jara 2015 se na serverech sReality.cz, Reality.Idnes.cz nebo Reality.cz objevují falešné inzeráty na pronájem bytu v Praze, Brně nebo Bratislavě. Vystupují v nich cizinci se smyšleným jménem a historkou, obvykle komunikují česky přes Google Překladač. Charakteristická bývá podezřele nízká cena.

Princip podvodu je prostý. Přes inzerát najdou zájemce o pronájem a domluví se na ceně. Osobní prohlídka není nikdy možná, záminkou je třeba pobyt majitele v cizině. Aby si podvodníci získali důvěru, posílají kopie dokladů, policejních průkazů nebo fotografie s dětmi. Vždy jsou kradené a je zneužita cizí identita. Ověřit doklady můžete jejich vyhledáním přes Google Obrázky.

Podvodník používá mimo jiné jména Luca Paight, Eva Trotter, Roger Pawley, Tarpay Aylor, Goldt Sergei, Mitev Borislav Hristov, Jose Angel Espino Quintana, Rainer Stahl Helmut, Jan Finck, Bernd Lorenz Albrecht, Ronny Muller, Blasco Garcia Manuel, Natasha Collins nebo Kathryn Dobson.

Oběti následně pošlou podvrženou kopii webu Airbnb, který má pronájem zprostředkovat. To je nesmysl. Airbnb žádné pronájmy nezprostředkovává, je obětí a podvodník jen zneužívá jeho dobré jméno.

Finanční zálohu chce podvodník vždy zaslat přes anonymní převod peněz Paysafecard nebo obdobný. Přes něj jdou snadno poslat peníze, aniž by šlo jednoduše vypátrat, kdo je vybere.

Důrazně doporučuji inzeráty tohoto typu ignorovat, v žádném případě nikomu neposílejte peníze.

Jestliže jste naletěli, poslané poukázky ihned zablokujte. Můžete podat trestní oznámení na neznámeho pachatele, případem se zabývá MOP Karlín v Praze.

Jaké jsou vaše zkušenosti s Airbnb? Pište do diskuze pod článkem, díky moc.

Diskuze k článku (328 komentářů)

Petr Novák (2412)
3.10.2017
9:19

@Josef: Ahoj Pepo, moc Ti děkuji za popsání zkušenosti. Jsem rád, že to dobře dopadlo.

Informaci do článku doplním,

Odpovědět

@Denisa: Pamela Simmon si našla i Teplice!
Email mi přišel uplně stejný, akorát tedy s jinou adresou.
Dům jsem si vyhledala v rejstříku a je to rodinná vila, ve které žije nějaká rodina. Ihned jsem dala ruce pryč. A jakmile jsem této ,,Pamele“ napsala, že dům má jiné majitele, než ona tvrdí, už se ani neozvala.

Odpovědět
Aneta (1)
10.10.2017
19:51

Ahoj, tak já mam zkušenost s Pamelou Simmon. Psala jsem na inzerát sreality bytu v Praze – Řepích. Odpověděla mi anglicky, že bydlí v Londýně a byt zdědila po babičce. Psala, že pronájem zařizuje Airbnb a až odešlu peníze, ona pošle kličky….. Je to skoro stejné, jak to vaše. Přišlo mi to podezřelé a tak jsem si ji vygooglila a našla jsem vás. Díky

Odpovědět

Tak pozor, dnes se mi taky ozvala Pamela Simmons ohledně bytu ve Valašském Meziříčí. Stejná historka…Bydlí v Londýně a byt zdědila po babičce…

Odpovědět
Lukáš (1)
12.10.2017
12:50

Ahoj, Pamela již řádí i v Českých Budějovicích se stejný email jako u ostatních.

Odpovědět
Řádka (1)
12.10.2017
20:03

Na stránkách srealit – Valašské Meziříčí,byl stejný email,žena 47 let,žije v UK,být zdědila po babičce………Je to podvodníci!!!! Hrůza,co někteří lidé vůbec dokáží

Odpovědět

Tak já v těchto dnech narazila na UlovDomov.cz na inzerát. Ozvala se paní s českým jménem Miroslava Jirmanová. Píše, že žije v UK a chce pronajmout byt po babičce. Mluví prý pouze anglicky, je rodilá angličanka. Chce poslat peníze přes towergateinsurance.co.uk a následně zašle klíč, aby umožnila prohlídku bytu… Takže jsem okamžitě googlila :-) Díky

Odpovědět
Ladis (1)
15.10.2017
16:21

Na stránkách bazos.cz – Valašské Meziříčí,byl stejný email,žena 47 let,žije v Londýně,byt zdědila po babičce.Pozor na ni. ještě že máme ten internet a spoustu informací se zde dá zjistit.Díky za tyhle stránky.

Odpovědět

Ahojte, uz spominana Pamela Simmons uraduje aj na Slovensku (Nitra). Rovnaky postup. Vdaka vam som si mohla potvrdit svoje podozrenie, dakujem.

Odpovědět
Lucie (1)
16.10.2017
16:37

Děkuji všem! Pamela Simmon má inzerát taky na sreality, krásný byt Praha 2, 6 000 kč nájem se vším všudy. Přislo by to divné, googlila jsem a díky Vám nic neposlala!

Odpovědět
Lukáš (1)
16.10.2017
17:46

Tak jsem narazil na inzerat Ve Stromovce 670/11, Hradec Králové. Pamela Simmon. Přišel mi naprosto totožný text co tu někdo psal od Patricie Kerron, jak v prvním emailu, tak jako odpověď. Takže díky všem.

Odpovědět
Stanislav (1)
17.10.2017
12:30

Ahoj, děkuji všem za upozornění na podvod, mám stejnou zkušenost v Plzni. Opět byt na adrese Valtická 1, cena za pronájem včetně všech poplatků 4800 Kč. Stejný mail, opět pod jménem Pamela Simmon, údajně žije v Británii, byt po babičce…

Odpovědět

Tak my jsme bohužel naletěli Pamele Simmons. Jednalo se o byt v Jihlavě. Škoda že jsem tuto diskuzi nenašla dříve. Teď už se nedá nic dělat :-/

Odpovědět

@Stanislav:

Já o ty peníze díky tomuhle bytu a svojí hlouposti přišla.
Negooglila jsem dostatečně dlouho…

Odpovědět
Petr Novák (2412)
19.10.2017
11:51

@Eva: Neřekl bych, že je to o Googlení. Mně přijde divné poslat cizímu člověku zálohu za podezřele levný byt, který jsem ani neviděl.

Odpovědět

Bohůžel jsem taky na to naletěla… Sice 13000,- Kč v prd*li,ale ted‘ aspon budu více obezřetná. Mám otázku..Má smysl podávat trestné oznámení? Předem děkuji někomu za odpověd.

Odpovědět
Franta (2469)
22.10.2017
22:16

@Ange:
Jestli to má smysl? Když ho nepodáš, tak se nic dít nebude. Když ho podáš, tak se budou snažit najít pachatele. Nad 5.000,- je to trestný čin. Nejsi jediná, takže ano, má to smysl.

Odpovědět
Verča (1)
23.10.2017
16:44

Pamela Simmon řádí už i na Zlínsku O:) :D jenom s tím,že není byt po babičce, ale po mamince :D

Odpovědět
Jana Navaříková (1)
25.10.2017
13:58

Ano, Pamela Simmon řádí i v Prostějově! Právě mi přišel e-mail – zděděný byt po babičce, samozřejmě krásné obrázky a extra nízká cena! Ufff, ti podvodníci zatracení…

Odpovědět

Mne tiež Pamela Simmons ponúkla byt v Piešťanoch na Slovensku, pýtala som presnú adresu bytu a nechcela mi ju napísať, tiež písala že najprv nech pošlem peniaze a potom pošle kľúče. Býva vraj v Londýne a byť zdedila po babke..všetko mala dobre premyslené, našťastie som jej nič neposlala a naliehala som ja na ňu, že nech najprv pošle kľúče a ja ptomm peniaze.

Odpovědět
Andrea (1)
26.10.2017
7:41

Pamela Simmon měla další babičku i v Opavě. Byt na ulici Růžové za 5000 i se službami.

Odpovědět
Adriana (1)
27.10.2017
21:34

Pamela Simmon v Mar.Lázních

Odpovědět
Vlada (1)
31.10.2017
16:20

Ahoj, pamela simmon pronajimala i v plzni, historka stejna, nenaletel jsem, podezreni me a me pritelkyne se potvrdilo po precteni tehle diskuze. Snad pomuze i ostatnim aby nenaletely

Odpovědět
Alexandra (3)
5.11.2017
12:50

Omlouvám se, ale vy všichni, co si tady vyměňujete zkušenosti s podvodným pronájmem bytů, neměli byste to řešit jinde? Zbytečně tady zabíráte prostor komentářům, které se vztahují na ubytování v USA.

Odpovědět
Martin Kopecký (1)
4.12.2017
15:40

HRADEC KRÁLOVÉ

Hello,

Please email me only in English because I has born and raise in UK, I DON’T speak Czech.

My name is Amy Winterspon and I just got an e-mail regarding your interest in my apartment located in Ve Stromovce 670/11, Hradec Králové – Trebeš 50011

I am looking for someone to rent my flat inherited from my grand-mother. I am the single owner, the apartment is fully paid and there is no legal problem. The apartment is unoccupied since I no longer live there.
I want to rent my apartment to some nice and responsible persons, so I would like to know more details about yourself : How old are you, if you are married, if you have a pet, if you have a car, occupation, for how long you want to rent my apartment etc..

In addition to the rest, here is some information about myself and about the apartment, so we get to know a little more:

The apartment is exactly like in the pictures, very clean and equipped with everything you need, has been recently renovated.
The rent per month is 5500 CZK with All Utilities Included (water, electricity, internet, cable ).

About me, I am 47 years old and I am a researcher in pharmaceutical products, currently living in London, my home town. I’m in London, United Kingdom but I already though at a solution so you can get the keys and visit the apartment to make an impression.

Odpovědět
Klara (1)
6.12.2017
16:17

Amy Winterspon málem napálila i mě, dostala jsem už i kontakt na agenta jménem Jakub Viton, takže buďte fakt opatrní. Jinak peníze z Moneygram můžete dostat zpět, dokud si to adresát nevyzvedne, což já jsem stihla :)
Jednalo se o Brno.

Odpovědět
Mike L. (1)
7.12.2017
8:18

A UK born and raised (native English speaker), let alone someone who claims to be “pharma researcher”, would not make grammatical errors like that.

Odpovědět

stejný případ jméno – Sveinung Rodberg z Norska – pronájem bytu v centru Brna za podezřelou částku 6000 + zálohy za vybavený byt určitě nekontaktovat a vyhnout se tomuto inzerátu

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.