Nejčastější dotazy před cestou do USA

Chystáte se do Ameriky a je vám něco nejasné? Na této průběžně aktualizované stránce naleznete odpovědi na nejčastější dotazy před cestou do USA. Čtěte pozorně, je dost pravděpodobné, že již dotaz byl zodpovězen. A pokud ne, můžete se zeptat v diskuzi pod článkem!

Dotazy USA | © Pinchof 2.0

Přípravy a plánování cesty…

Moje dítě mladší 18 let pojede do USA jen otcem (matkou, sestrou, bratrem, příbuzným, učitelkou či známým). Musí mít s sebou mít nějaké prohlášení, že může vycestovat bez obou rodičů do zahraničí?

Určitě je lepší sepsat prohlášení, kde oba rodiče (popř. ten, co s dítětem necestuje) sepíší, že o cestě vědí a souhlasí s ní. Jak přesně má prohlášení vypadat si můžeš přečíst v tomto článku.

Ubytování v USA mi přijde velmi drahé, nemáte nějaký tip na dobré a levné ubytování?

Hostely, hotely a motely bývají v některých lokalitách skutečně dost drahé. Chceš-li ušetřit, nebo alespoň získat co nejvíc muziky za co nejméně peněz, sežeň si ubytování přes Airbnb nebo Couchsurfing. Jedná se o ubytování u soukromých osob, jenž bývá oproti hotelům levnější. Při dobrém výběru navíc můžeš získat užitečné tipy od starousedlíka!

Kdy je nejlepší jet do USA? Není tam v létě moc teplo?

Do Spojených států amerických je možné cestovat celoročně, neboť je to obrovská země. Nicméně je pravda, že pro každé období roku je vhodnější trochu jiná lokalita. Podrobného průvodce dle jednotlivých měsíců najdete v našem miniprůvodci kam jet v USA.

Formulář ESTA, Visa Waiver program…

Objednal a zaplatil jsem letenku do USA a až poté zjistil, že doba pobytu činí 92 dní a překračuje tak povolenou 90denní lhůtu. Co s tím?

Možnosti řešení jsou celkem čtyři – přebukování letenky, vycestování na vízum, krátkodobé opuštění USA či vycestování s vědomím, že povolenou délku pobytu překročíte. Více informací o všech možnostech si přečtěte v tomto článku.

Mohu do USA odjet na cestovní registraci ESTA i přesto, že mi byla v minulosti zamítnuta žádost o vízum?

Bohužel je velmi nepravděpodobné, že bude cestovní registrace schválena. V takovém případě je nutné navštívit osobně americké velvyslanectví a požádat o vízum tam.

Průběh letu, pohovor s imigračním úředníkem…

Do USA letím po trase Praha – Amsterdam – New York – Miami. Kde budu absolvovat pohovor s imigračním úředníkem? A lze to zařídit tak, že si kufry vyzvednu až v Miami?

Pohovor s imigračním úředníkem budete absolvovat v New Yorku, krátký pohovor navíc očekávejte již v Amsterdamu. V New Yorku je po absolvování pohovoru nutné kufry vyzvednout a znovu je odbavit. Více informací

Neumím moc dobře anglicky, můžu jít na pohovor k imigračnímu úředníkovi spolu s kamarádem, který anglicky mluví dobře a bude mi pokyny překládat? A co když cestuji sám a neumím anglicky?

Ano, na imigrační pohovor je možné jít v rámci skupiny – tedy společně s příbuzným, kamarádem či známým. Dokonce je možné jít na pohovor jako jedna rodina. Cestujete-li do USA sami a neumíte anglicky, nebo si v ní moc nevěříte, nechte si od někoho přeložit odpovědi na otázky, na které se úředníci zpravidla ptají. Více informací

Práce v USA

Jsem studentka, studuji na gymnáziu a chtěla bych o prázdninách pracovat v USA, resp. si zařídit pracovní vízum. Je to možné?

Vyřízení pracovního víza je extrémně náročné – finančně, časově i organizačně. Využij toho, že jsi studentka a vyraz do USA přes program Work & Travel nebo jako instruktorka na táboře. Nejprve budeš pracovat a poté můžeš strávit zhruba měsíc cestováním.

Jak to chodí v USA…

Jak je to s pitím alkoholu ve Spojených státech – mohu pít alkohol, kdy je mi 18 let? A můžu jet do Las Vegas? Mám obavy, že nebudu moct chodit přes kasína, který jsou normálně v hotelech atd.

V USA se alkohol smí pít až od 21 let, takže by ti ho v restauracích i obchodech neměli prodat. Stejně tak tě nejspíš nevpustí do barů, na některé diskotéky apod. To samé platí bohužel pro Las Vegas, neboť vstup do casina je povolen až od 21 let. A snad do všech hotelů se vchází přes casino.

Diskuze k článku (1 071 komentářů)

Jorck Cherry (51)
28.1.2017
14:30

@Franta: No asi ne prej zarid te si estu a biometricky pas,tot vše. To podobné je i v mexiku http://www.dzob.cz/inzeraty/detail/automechanik-v-mexiku-345791 nestacim se divit – Automechanik do mexika –

Odpovědět
Franta (1964)
28.1.2017
15:04

To Mexiko vypadá o dost seriozněji.

Florida – Na ESTA se nesmí pracovat = bude to ilegální. Pochybuji o možnosti najmout brigádníka, když je kolem mraky místních, Mexíků a Kubánců. ESTA je na 90 dní max. Kolik si za tu dobu musíš vydělat, abys byl aspoň na svém? To smrdí. A o ilegálech tenhle web není.

Odpovědět
Jorck Cherry (51)
28.1.2017
15:17

@Franta: No,tak jsem zkoušel hledat všude možně,ale žádný servis Dodge jsem v Playa del Carmen nenašel.
Nehledě na přepočet peso-Kč. 21tis.peso není 45000 ale 25200 Kč.
Tohle by mi stačilo k posouzení důvěryhodnosti inzerátu. Franto děkuji.

Odpovědět

@Jorck Cherry: Yes, it is a deception!

Odpovědět

Uvidíte v USA zlaté prase? aneb novodobé otrokářství!

Nelze se jen tak sbalit, odletět do USA a zaměstnání shánět až na místě. Takto se sem vydávají pouze ilegálové, kteří mají malé šance sehnat práci na místě bez dokladů (SSN a řidičák už dnes vyřídit nelze). Hodně lidí se nechá nachytat na příslib zdánlivě snadného pohádkového začátku – nějaký anonym z internetu jim nakecá, že pro ně má práci s větším platem než v ČR, bydlení, odvozy do práce, zkrátka vše zajištěno. Tito snílci tomu rádi uvěří, vydají se do USA a boss si s nimi pak může dělat co chce. V lepším případě je překvapí jen účtenkou za odvozy do práce, v horším jim bude platit méně než bylo dohodnuto, nebude platit vůbec nebo nebude mít dostatek práce. Drží tak nováčky v pasti – ti nechtějí odejít, aby dostali zbytek peněz a jinde stejně práci nenajdou. Tím to nekončí – ilegálové si nezajdou k doktorovi, bez auta se v USA žít nedá (mimo New York City a několika málo dalších měst), hrozí jim deportace a několikaletý zákaz vstupu do USA atd.
http://www.verzana.me.cz/cestopisy/2012-usa-texas-houston/16-proc-je-tak-tezke-ziskat-pracovni-vizum-v-usa.html

Odpovědět
Jorck Cherry (51)
28.1.2017
16:08

@Z.: Dekuji Anglie je vtomto podobné,mám zkušenost! Lidičky opatrně !

Odpovědět
Natálie (1)
28.1.2017
18:09

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat na studium v Los Angeles jestli je lepší tam jít hned na střední nebo až na vysokou?
A bydlení je lepší koupit nebo jen pronajmout a musela bych jako student pracovat?
Předem děkuji za vaší odpověď a hezký zbytek dne. :)

Odpovědět
Franta (1964)
28.1.2017
19:00

@Natálie:
Studium záleží čistě na tobě, jak se cítíš jistá v AJ a studiu rovnou po základce v cizí zemi. Můžeš začít studovat tady a využít některého z výměnný programů. Také záleží na dostatku financí, co vše budou rodiče (ty asi moc velké úspory mít nebudeš) ochotni zaplatit.
Jako student tam pracovat nemusíš, nikdo tě nebude nutit. Je také otázka, zda tvé studijní vízum bude práci umožňovat.
U bydlení záleží, jak dlouho tam budeš, pak si doma spočítáte, kolik bydlení na koleji nebo vyjde pronájem na celou dobu a zda by se nevyplatilo, koupit a posléze prodat nějaký byt. Doporučuji zeptat se nějakého studijního poradce na škole, případně na střední, kam bys ráda, zda tam je možnost studia v zahraničí.

Něco málo informací z webu velvyslanectví USA.

Odpovědět
maťo (2)
30.1.2017
15:53

Zdravím, zanedlouho letím do USA trasou Praha-Londýn-NY-Chicago. chci se zeptat jak to chodí s přestupem hlavně v Londýně. Zda musím na odbavení, nebo už přestoupím z „letadla do letadla“. Hlavně nikdy jsem neletěl tak proto se ptám jako trubka :-)

Odpovědět
Franta (1964)
30.1.2017
17:26

@maťo:
V Londýně jdeš „z letadlo do letadla“. V NY bude imigračka a celní.

Odpovědět
Petr Novák (2182)
30.1.2017
20:46

@maťo: Ahoj Maťo, mrkni na článek jak probíhá let do USA, celý proces tam je popsaný.

Odpovědět
Petr Novák (2182)
1.2.2017
13:49

@Jorck Cherry: Každopádně je ta práce nelegální.

Odpovědět
Radka (1)
4.2.2017
11:35

Zdravím ve spolek,
tak trochu necestovatelská otázka. Jedeme do USA a když už tam budeme, tak si zkusíme vsadit v loterii, takže by nás zajímalo, co se stane, když tam náhodou vyhrajeme vetší sumu. Asi nepravděpodobné, ale co kdyby :-) Jak jsem pochopila, tak to zdaní 30%, protože nejsme místní. Ale co u nás? Výhry ze zahraničí se daní 40%, jestli jsem to dobře pochopila. Bude se danit původní plná částka nebo jen částka po americkém zdanění. Nebo se s ohledem na dvojí zdanění zaplatí daň pouze v případě, že je u nás vyšší než 30% a zaplatí se to, co je nad, tedy 10%? Pokud někdo ví, tak budu ráda, když odpoví.
Děkuji

Odpovědět
Simona (9)
18.2.2017
5:41

Dobrý den. Aktuálnĕ jsem v LA. Podnikám trip s dětmi (11a 14 let).Přílet Miami – Key West-Everglades- parky Orlando-Panama city Beach – New Orleans- Houston – San Antonio – El Paso – návštěva Mexika- route 66- Death Valley – Arizona- Grand Canyon- Las Vegas- San Diego- Los Angeles..celkem 28 dni.Tento web a hlavně autor mi byl velkým pomocníkem a rádcem při mé úplně první cestě do USA a proto také ráda pomohu ostatním.Cokoli Vás zajímá.ptejte se.

Odpovědět
Michaela (4)
18.2.2017
9:37

@Simona: dobrý den Simono :) ráda bych s vámi probrala mou myšlenku odletět do USA. Mohly by jsme jít někam do soukromé konverzace. Máte email? Díky s pozdravem hezkého dne Michaela

Odpovědět
Petr Novák (2182)
18.2.2017
13:00

@Simona: Díky moc, trasa road tripu je velmi inspirativní!

Odpovědět
Simona (9)
18.2.2017
17:05

@Michaela: Samozřejmè.Ráda poradím.pomohu….napiste mi svuj email neci telefon/muzeme pouzit app Whatsapp..co vyhovuje Vam. Preji hezky den Simona

Odpovědět
Simona (9)
18.2.2017
17:06

Nebo telefon…jsen chtelA napsat

Odpovědět
Jorck Cherry (4)
2.3.2017
17:51

Zdravím,Co všechno potřebuju ke svatbě s rodilou Američankou?,je možné abychom se vzaly v USA nebo v Praze ikdyž Američanka žije semnou v bytě kde po svatbě bude mít trvalou addresu v Praze taky stale má americké občanství,o americké občanství se po svatbě nechce nikdy vzdát,v praze pracuje pro US firmu na pracovní vízum,mohla by mít dvojí občanství (US i CZ). děkuji za info.

Odpovědět
Mesi (385)
4.3.2017
0:48

@Jorck Cherry: Potrebujes uplne to same, co ke svatbe s Ceskou. Stejne tak jako s Ceskou, tak i s Americankou se muzes vzit kdekoliv na svete. Ano, dvoji obcansti je mozne.
Zkus si sve prispevky precist pred tim, nez je odesles. Je velmi obtizne pochopit, co presne jsi chtel napsat.

Odpovědět
Jorck Cherry (4)
4.3.2017
1:24

@Mesi: Dekuji,potrebuji vedet jestli po uzavreni snatku s americankou at uz v ČR nebo ve svete bude mít Američanka nárok na české i americké občanství tzv. Dvoji občanství. P.S. Omlouvam se za spatne napsanou otazku. ;-))

Odpovědět
Mesi (385)
4.3.2017
17:30

@Jorck Cherry: Americke obcanstvi ztratit snatkem nemuze. Pokud USA umoznuji dvoji obcanstvi, jako ze ano, tak muze mit po zazadani o ceske dvoji obcanstvi. Nevim, jake podminky jsou pro ziskani ceskeho obcanstvi.

Odpovědět
JorckCherry (4)
4.3.2017
18:16

@Mesi: něco jsem už řešil i na zvlaštní matrice v brně a stím jak si psal že snatek mužem uzavřít po celým světě je pravda jen oto hořší že je tam více papírování s uřady,a ano máš pravdu postup při snatku je všude stejný jako v CR. dekuji ti MESI.

Odpovědět
Zuzana (1)
6.3.2017
10:40

@Simona: Dobry den :) Vidim, ze mate nemale skusenosti s cestovanim po USA, tak by som sa Vas chcela opytat na zalezitost, ktora mna a zvysok mojej cestovnej „posadky“ momentalne trapi najviac… Ide o zalezitost rezervacii, napr. miesta v campoch alebo listkov na Alcatraz. Zistila som, ze pri bookovani je potrebne zadat americke telefonne cislo, ktore ale my, bohuzial, nemame :( Ako mame teda postupovat? Je mozne to nejako obist?
Dakujem :)

Odpovědět
Petr Novák (2182)
6.3.2017
23:43

@Zuzana: Zdravím Zuzko, před časem jsem si lístek do Alcatrazu zajistil i bez amerického telefonního čísla. Obvykle postupuji tak, že do políčka napíšu české telefonní číslo. Pokud ho nebere a políčko musím vyplnit, tak tam napíšu vymyšlené filmové číslo „555“.

Odpovědět
Petr (9)
9.3.2017
16:32

Ahoj, za měsíc letíme s přítelkyní do LA, klasický road trip po západě. Web je inspirací a pomocníkem. Moc děkujeme. Mám jednu otázku – jak časově je náročné dostat se ze San Diega do Tijuany, včetně nějakých hraničních kontrol? Autem těžko kvůli pojistce auta, tak snad pěšky či busem? Děkujeme, Petr.

Odpovědět
Petr Novák (2182)
9.3.2017
22:36

@Petr: Ahoj Petře, ze San Diega ke hranici do San Ysidro jezdí modrá linka tramvaje, cesta trvá asi 40 minut. Otázka překročení hranice do Mexika je otázkou pár okamžiků, cesta zpět do USA může vzhledem k důkladnějším prohlídkám trvat 30-60 minut. V loňském roce se otevřel nový hraniční přechod pro pěší, takže se čekací lhůty zkrátily. Aktuální stav najdeš zde: https://bwt.cbp.gov/index.html?com=0&pas=0&ped=1&plist=2504

Odpovědět
Jiří (16)
11.3.2017
17:24

Ahoj, při výjezdu z USA do Mexika je třeba vyplňovat nějaký formulář? Nebo prostě jen přejedeme hranici? Na cestě zpět samozřejmě imigrační. Bývají při cestě zpět s tím imigračním nějaké problémy?
Mám v USA tetu, která má americké občanství a v září tam jedem. Chceme jet na 4 dny do Puerto Penasco. Tak shromažďuji info.

Odpovědět
Franta (1964)
12.3.2017
16:51

@Jiří:
Když opouštíš USA, tak nic nevyplňuješ, nějaká kontrola bude možná u Mexičanů. Cestou zpět bude určitě větší fronta (záleží ale hodně na přechodu a denní době) než ven a bude to „klasická“ imigračka. Celníci budou zvědaví, jestli nevezeš něco, co v USA nechtějí.
A jen připomínám, že tenhle výlet neprodlouží povolený pobyt, musíš ho stihnout v tom limitu, co dostaneš při příletu.

Odpovědět
Jiří Višňa (16)
12.3.2017
20:38

@Franta:

Díky. O tom limitu vim. Chceme jet jen na 4 dny do Puerto Penasco. Tetka to ma celkem kousek (na jejich pomery).
A může se stát že tě třeba nepustí zpět do USA?

Odpovědět
Franta (1964)
12.3.2017
20:56

@Jiří Višňa:
To by se stát nemělo a jestli pojede i tetka, tak to bude určitě v pohodě.

Odpovědět
Valer (2)
19.3.2017
15:47

Dobry den,

dnes jsem daval registraci k ESTA, po 4h cekani bylo schvaleni ze muzu vycestovat… ( trvalo asi dlouho ze jsem mel to neshvaleno vizum ) ale zajimave ze to schvalili….

je v tom ale trosku hacek, je to asi 7 let zpatky cca v roce 2010 jsem si zazadal o vizum na Ambasade v Praze ( jeste v dobe kdy jsem nemel CZ obcanstvi ) nebylo mi schvaleno z duvodu „malo vazeb k CR“

prosle pres 7 let a dens jsem zkusil ESTU s CZ pasem a mam schvaleno, ale nevim jestli muzu vycestovat, protoze co jsem cet diskuzi lidi s podobnym problemem, tak nekoho vratili imigracni z letiste zpet jineho zase pustili, cca stejne pripady…

mate prosim nekdo podobnou zkusenost, jestli muzu ( mam risknout ) vycestovat do USA?

v zadosti o ESTA jsem vyplnil ze mi bylo v roce 2010 zamitnute vizum… nic jsem netajil, jak se rika radsi s pravdou ven, stejnak by to zjistili…

diky moc :)

Odpovědět
Mesi (385)
19.3.2017
18:00

@Valer: Ja by letel. Pises, te duvod zamitnuti bylo malo vazeb v CR. Od te doby je to 7 let. Takze vis, proc ti to tenkrat zamitli, takze se priprav na otazky na toto tema a mej podklady pro podlozeni svych vazeb, ktere jsi za tech 7 let jiste vybudoval.

Odpovědět
Valer (2)
19.3.2017
20:49

@Mesi:

diky za info

Odpovědět
Patrik (3)
22.3.2017
11:00

Ahoj, mě by zajímala taková blbost :D poletím do USA, přestup je v Berlíně, mám jít v Praze na terminál 1 nebo 2? Tipnul bych, že na 1 (lety mimo schengen), ale mate mě tam ten přestup v Berlíně, díky :)

Odpovědět
Franta (1964)
22.3.2017
11:14

@Patrik:
Z Prahy letíš do Berlína v Německu, tedy v rámci Schengenu, až z Berlína letíš mimo. Takže dvojka.

Odpovědět
Patrik (3)
22.3.2017
11:48

@Franta:

Díky.

Odpovědět
Mariana (5)
22.3.2017
12:03

Zdravím, prosím o radu. V červnu letíme s manželem do LA, letíme z Prahy a přestup máme v Düsseldorfu. Bude nutné se v Düsseldorfu znovu dostavit na check in nebo zamířím rovnou k určenému gatu? Ještě jsem neletěla s přestupem. Jak je to s velkým zavazadlem? při přestupu si jej vyzvedávám? Předem moc děkuji za rady..;-)

Odpovědět
Franta (1964)
22.3.2017
12:53

@Mariana: Předpokládám, že máte vše na jednu letenku Praha – LA s přestupem v Düsseldorfu. Takže si jen po příletu do Düsseldorfu najděte na informační ceduli gate s vaším letem do LA a vyražte tam. Kufr uvidíte až v LA. Teda pokud přiletí :P

Odpovědět
Mariana (5)
23.3.2017
10:00

@Franta: diky:)

Odpovědět
Komárek (4)
27.3.2017
20:35

Chcidoameriky,měl bych dotaz jak je to s možnosti jako turista si nechat udělat Tetovaní třeba v tattoo studiu ve Venice Beach no jestli to musím to na imigračním nějak doložit nebo se otom zmínít po odjezdu z USA ? A  na jaký úrovně a kvality a cenově jsou tetovací studia v USA ? Díky Komárek

Odpovědět
Petr Novák (2182)
27.3.2017
20:59

@Komárek: Zdravím největšího fanouška Chci do Ameriky. :-) Není jediný důvod, proč by ses měl o tetování někomu zmiňovat, nebo ho nějak nahlašovat. Úroveň a kvalita tetovacích studií je různá – stejně jako všude po světě. Stejné je to s cenou. Doporučuji si přečíst recenze třeba na Google.

Odpovědět
Helena (1)
27.3.2017
21:00

Dobrý den, cestuji do Ameriky s kamarádkou, která bohužel ráda kouří marihuanu. Jelikož neumím moc dobře anglicky je moje záchrana a spoléhám na ní, ale bojím se jestli jí na letišti nemohou chytit a testovat ji na drogy a dále ji nepustit. Nebo jestli na to nemají nějaké přístroje.Drogy nepašuje jen je má v tělním systému. Mohou jí tedy takhle nějak chytit ? Předem děkuji za odpověď.

Odpovědět
Petr Novák (2182)
28.3.2017
22:42

@Helena: Pokud nebude mít drogy u sebe, nic se jí nestane. Pokud by měli testovat každého cestujícího na drogy, věznice by praskaly ve švech. :-)

Odpovědět
Komárek (4)
28.3.2017
23:02

@Petr Novák: Dekuji ti pavle ptam se proto .. protoze v thajsku sem to musel hlasit a ukazat pred odletem !

Odpovědět
Komárek (4)
28.3.2017
23:06

@Helena: Hlavně at kamoška nic od dealerů nekupuje ! Crack a marihuana je nabízena v každým vetším kontinentu USA. Muže to mít hrozné následky. Vim otom svoje!

Odpovědět
Katka (1)
6.4.2017
10:38

Ahoj, chceme procestovat státy tzv. s batohem. Bez žádných rezervací za ubytování dopředu, prostě si půjčit auto a sjet Ameriku. Improvizovat, neplánovat. Jak to chodí, když cestou narazíme na motel a rozhodneme se přenocovat tam. Budou po nás chtít nějaké doklady nebo údaje? Dá se platit hotovostí nebo jen kartou?.. Cestování autem už máme nastudované a možnosti ubytování taky, ale hodily by se mi i detaily. Díky za odpověď.

Odpovědět
Lukáš (134)
7.4.2017
11:12

@Katka:
Ahoj Katko…tento typ cestování taktéž preferuji a v podstatě jsem v USA takto strávil 1,5 měsíce.
Je to úplně v pohodě, jen si dopředu, rezrevuj auto i s pojištěním a to ti v podstatě stačí.
Když jedeš, narazíš na motel, kde bys chtěla přespat, na recepci stačí jen pas, platili jsme jak hotově, tak i v poušti kartou, kde jim nešla elektrika, ale díky embosované kartě přejedou vystouplé údaje „žehličkou“ a máš zaplaceno.
Nicméně i když přijedeš k motelu, na mobilu si ho zarezervuj přes Booking.com …bylo to vždy levnější než bez rezervace přímo na recepci…může se to zdát divné, ale je to tak. Díky uloženému profilu na Bookingu, pak už nikde nemusíš vyplňovat své údaje, jméno adresu a tak…všechno už ten motel bude mít k dispozici.
Klidně se ptej dál…ale bylo to všechno fakt v klidu.

Odpovědět
Radka (2)
7.5.2017
9:02

Máte prosím někdo zkušenosti s letem do SF přes Berlin? Objevila jsem na Pelikanu poměrně levné letenky.

Odpovědět
Mishelli (6)
15.5.2017
22:13

Dekujeme za super stranky Chci do Ameriky, v sobotu jsme se vratili z USA, cestovali jsme 15 dni (LA – LV – SF, narodni parky) s ditetem (20mesicu), dekujeme za rady a tipy, uzili jsme si uzasnou dovolenou ;-)

Odpovědět
Petr Novák (2182)
16.5.2017
0:11

@Mishelli: Díky, jsem rád, že jste si dovolenou i s prckem užili. :-)

Odpovědět
Jakub (1)
5.6.2017
17:13

Zdravim mam dotaz nedavno mi vzali ridicsky prukaz za jizdu v opilem stavu bohuzel jsem to mel pres jednu promili. Takze budu mit zaznam v trestnim rejstriku ted zalezi jaky mi da soud trest jestli jen penezity nebo mi da podminku jestli mi da podminku bude to problem nebo ne estu jsem vyplnoval jeste kdyz jsem ridicak mel diky za odpoved

Odpovědět
Petr Novák (2182)
6.6.2017
17:47

@Jakub: Ahoj Kubo, jednorázové řízení pod vlivem alkoholu (v USA se používá zkratka DUI – driving under the influence) není důvodem pro zamítnutí cesty do USA.

Pokud bys řídil pod vlivem opakovaně, nebo způsobil pod vlivem vážnou nehodu s újmou na zdraví, může již být ESTA neschválena.

Odpovědět
JorckCherry (51)
29.6.2017
16:40

Zajímalo by mě kolik stojí energie v USA (stát od států) ceny za zemní plyn,pitnou vodu a poplatky za svoz komunálního odpadu.. Děkuji

Odpovědět
Franta (2)
29.6.2017
17:14

@JorckCherry:
Ono hodně záleží, kde a jak bydlíš, na místních pravidlech, regulaci a tak.
Co jsem byl v Kalifornii, tak v nájemní bytě jsi neplatil za vodu a odpad, to už bylo v ceně, stejně jako společný bazén. Na elektriku a plyn jsi měl vlastní měřák. V některých místech se platilo i „za okolí“, většinou to byli uzavřené komunity nebo několik nájemních domů ve skupině.
Koukni na třeba http://www.numbeo.com nebo http://www.expatistan.com... možná tam něco najdeš.

Odpovědět
JorckCherry (51)
9.7.2017
20:30

Zajímalo by mě včem jsou celkově pohřby a pohřebnictví a kremace a hřbitovy v Americe jiné než ty co známe u nás Evropě ? Děkuji!

Odpovědět
JorckCherry (4)
10.7.2017
19:18

Ahoj chcidoameriky.cz,zajímal by mě názor proč stále někteří mladí jedinci(Češi,slováci,poláci aj.) neustále zkoušejí hlouposti a snadný způsob legalizace v USA,myslím tím způsobem kterému se říká vzít si na oko Američana/Američanku tzv. podvodným sňatkem za peníze a chtějí tímto snadno získat GreenCard. děkuji.

Odpovědět
Franta (1964)
10.7.2017
22:25

@JorckCherry:
Protože je to stále „nejjednodušší“ způsob, jak GC dostat. Jen to musí vyjít.

Odpovědět
Franta (1964)
11.7.2017
8:49

@JorckCherry:
Kdo chce víc nemá nic.

Odpovědět
JorckCherry (51)
12.7.2017
1:33

Zajímalo by mě, jestli se vzledově liší Američané a Evropané. Počítám pouze bělochy. Člověk by řekl, že se od sebe moc lišit nebudou, ale asi by měli, vždyť od sebe bydlí na druhé straně světa, takže nějaké rozdíly tam být musí. Děkuji.

Odpovědět
Franta (1964)
12.7.2017
7:28

@JorckCherry:
Na ty tvoje otázky bude lepší Google. Některé už jsou spíše odbornou studii, než na to zdejší rozumování.

Odpovědět
Amalka (1)
12.7.2017
9:07

Ahoj, chtěla bych jít na střední do Ameriky (Tucson) jako moje sestra. Žije tam část naší rodiny a když bych šla do prváku, bylo by mi 13, protože momentálně studuji v Rakousku a mají jiné „číslování“. Můžu tam na vízum F-1 nebo M-1 zůstat? A které vízum potřebuju na Salpointe Catholic High School? V Tucsonu už jsem byla před 3mi lety. Děkuji za odpověď

Odpovědět
Franta (1964)
12.7.2017
9:24

@Amalka:
Sestra ti neporadí? Případně ať se příbuzní zeptají v té škole nebo na úřadech.

Odpovědět
Mesi (385)
13.7.2017
2:41

@JorckCherry: Stejne tak, jako casto v davu poznas Nemce, Reka nebo Slovana, tak poznas i Americana. Samozrejme to neplati vzdy a ne kazdy ma americke, nemecke nebo recke rysy. Ale lze rict, ze se American da od Evropa rozpoznat.

Odpovědět
JorckCherry (51)
22.7.2017
17:26

Ahoj,Staví vůbec Američané i domy s cihel nebo ytongu nebo jen papundeklu a jsou v Americe drahé stavební pozemky ? Děkuji

Odpovědět
Jirka VK (19)
23.7.2017
13:41

@JorckCherry:
Předešlu, že moje níže uvedená zkušenost není založená na tom, že bych v USA pracoval v oboru, ale jsem stavař a nedávno jsem něco řešil s jedním architektem o člověku, který se chystá stavět v San Diegu, dále čerpám z hovoru se známými v LA a konzultace kolegy – světového specialisty na pláště budov:
V Kalifornii se kvůli zemětřesení prakticky vůbec nezdí. 80-90% budov jsou celodřevěné i když zejména nové jsou obloženy tak, aby to nebylo poznat. V exteriérových obkladech jsou zjevně velmoc :-) Běžné luxusní stavby jsou občas tvořeny železobetonovým skeletem, ale výplně ani zde zděné nejsou. Mrakodrapy pak samozřejmě ocel, beton a lehké opláštění. S běžnými systémy jako je evropské Schuko to nemá moc společného. Jde o speciální pláště certifikované pro odolávání extrémním klimatickým podmínkám.
Jinak mám aktuální informace o cenách stavebních prací v San Diegu. Metr čtvreční podlažní plochy obyčejné dřevostavby, tam sakum prásk stojí v přepočtu na Kč 80 000,- Oproti 15 až 30 tis. v ČR je to celkem raketa. O cenách pozemků mám jedinou informaci. Extrémní rozdíli podle adresy. Ceny zajímavého místa nebo místa kde je dobrá komunita je v řádech 10 až spíše 100 násobků dražší než málo osídlené nebo neoblíbené lokality. Říct cenu se tedy nedá obecně. Pozemek koupíte takový na jaký budete mít. I kdyby jste měl v kapse pár drobných jsem přesvědčený, že třeba na okraji Kingmanu budete mít i na několik akrů. jediné konkrétní ceny které jsem kde na své cestě viděl bylo v okolí Salton Sea. Pozemky na běžné domy cca 0,5-1 akr nabízeli za $4000 až $10000. Což je snad ještě levnější než ceny pozemků na českém venkově :-)

Odpovědět
JorckCherry (51)
23.7.2017
14:59

@Jirka VK: Děkuji.

Odpovědět
Petr Novák (2182)
23.7.2017
17:08

@Jirka VK: Ahoj Jirko, děkuji za popsané zkušenosti u tohoto i u dalších článků. :-)

Odpovědět
Jirka VK (19)
23.7.2017
17:42

@Petr Novák:
Jsem rád, že mohu přispět :-) Na FB jsem Vám poslal nabídku na článek o zkušenostech. Klidně k němu nasdílím i podrobný itinerář s poznámkama pro inspiraci dalším. Vše samozřejmě pouze z vděčnosti za existenci těchto stránek, které mě z velké části prováděli mou 8 měsíční přípravou.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.