Nejčastější dotazy před cestou do USA

Chystáte se do Ameriky a je vám něco nejasné? Na této průběžně aktualizované stránce naleznete odpovědi na nejčastější dotazy před cestou do USA. Čtěte pozorně, je dost pravděpodobné, že již dotaz byl zodpovězen. A pokud ne, můžete se zeptat v diskuzi pod článkem!

Dotazy USA | © Pinchof 2.0

Přípravy a plánování cesty…

Moje dítě mladší 18 let pojede do USA jen otcem (matkou, sestrou, bratrem, příbuzným, učitelkou či známým). Musí mít s sebou mít nějaké prohlášení, že může vycestovat bez obou rodičů do zahraničí?

Určitě je lepší sepsat prohlášení, kde oba rodiče (popř. ten, co s dítětem necestuje) sepíší, že o cestě vědí a souhlasí s ní. Jak přesně má prohlášení vypadat si můžeš přečíst v tomto článku.

Ubytování v USA mi přijde velmi drahé, nemáte nějaký tip na dobré a levné ubytování?

Hostely, hotely a motely bývají v některých lokalitách skutečně dost drahé. Chceš-li ušetřit, nebo alespoň získat co nejvíc muziky za co nejméně peněz, sežeň si ubytování přes Airbnb nebo Couchsurfing. Jedná se o ubytování u soukromých osob, jenž bývá oproti hotelům levnější. Při dobrém výběru navíc můžeš získat užitečné tipy od starousedlíka!

Kdy je nejlepší jet do USA? Není tam v létě moc teplo?

Do Spojených států amerických je možné cestovat celoročně, neboť je to obrovská země. Nicméně je pravda, že pro každé období roku je vhodnější trochu jiná lokalita. Podrobného průvodce dle jednotlivých měsíců najdete v našem miniprůvodci kam jet v USA.

Formulář ESTA, Visa Waiver program…

Objednal a zaplatil jsem letenku do USA a až poté zjistil, že doba pobytu činí 92 dní a překračuje tak povolenou 90denní lhůtu. Co s tím?

Možnosti řešení jsou celkem čtyři – přebukování letenky, vycestování na vízum, krátkodobé opuštění USA či vycestování s vědomím, že povolenou délku pobytu překročíte. Více informací o všech možnostech si přečtěte v tomto článku.

Mohu do USA odjet na cestovní registraci ESTA i přesto, že mi byla v minulosti zamítnuta žádost o vízum?

Bohužel je velmi nepravděpodobné, že bude cestovní registrace schválena. V takovém případě je nutné navštívit osobně americké velvyslanectví a požádat o vízum tam.

Průběh letu, pohovor s imigračním úředníkem…

Do USA letím po trase Praha – Amsterdam – New York – Miami. Kde budu absolvovat pohovor s imigračním úředníkem? A lze to zařídit tak, že si kufry vyzvednu až v Miami?

Pohovor s imigračním úředníkem budete absolvovat v New Yorku, krátký pohovor navíc očekávejte již v Amsterdamu. V New Yorku je po absolvování pohovoru nutné kufry vyzvednout a znovu je odbavit. Více informací

Neumím moc dobře anglicky, můžu jít na pohovor k imigračnímu úředníkovi spolu s kamarádem, který anglicky mluví dobře a bude mi pokyny překládat? A co když cestuji sám a neumím anglicky?

Ano, na imigrační pohovor je možné jít v rámci skupiny – tedy společně s příbuzným, kamarádem či známým. Dokonce je možné jít na pohovor jako jedna rodina. Cestujete-li do USA sami a neumíte anglicky, nebo si v ní moc nevěříte, nechte si od někoho přeložit odpovědi na otázky, na které se úředníci zpravidla ptají. Více informací

Práce v USA

Jsem studentka, studuji na gymnáziu a chtěla bych o prázdninách pracovat v USA, resp. si zařídit pracovní vízum. Je to možné?

Vyřízení pracovního víza je extrémně náročné – finančně, časově i organizačně. Využij toho, že jsi studentka a vyraz do USA přes program Work & Travel nebo jako instruktorka na táboře. Nejprve budeš pracovat a poté můžeš strávit zhruba měsíc cestováním.

Jak to chodí v USA…

Jak je to s pitím alkoholu ve Spojených státech – mohu pít alkohol, kdy je mi 18 let? A můžu jet do Las Vegas? Mám obavy, že nebudu moct chodit přes kasína, který jsou normálně v hotelech atd.

V USA se alkohol smí pít až od 21 let, takže by ti ho v restauracích i obchodech neměli prodat. Stejně tak tě nejspíš nevpustí do barů, na některé diskotéky apod. To samé platí bohužel pro Las Vegas, neboť vstup do casina je povolen až od 21 let. A snad do všech hotelů se vchází přes casino.

Diskuze k článku (1 019 komentářů)

Jorck Cherry (39)
28.1.2017
14:30

@Franta: No asi ne prej zarid te si estu a biometricky pas,tot vše. To podobné je i v mexiku http://www.dzob.cz/inzeraty/detail/automechanik-v-mexiku-345791 nestacim se divit – Automechanik do mexika –

Odpovědět
Franta (1546)
28.1.2017
15:04

To Mexiko vypadá o dost seriozněji.

Florida – Na ESTA se nesmí pracovat = bude to ilegální. Pochybuji o možnosti najmout brigádníka, když je kolem mraky místních, Mexíků a Kubánců. ESTA je na 90 dní max. Kolik si za tu dobu musíš vydělat, abys byl aspoň na svém? To smrdí. A o ilegálech tenhle web není.

Odpovědět
Jorck Cherry (39)
28.1.2017
15:17

@Franta: No,tak jsem zkoušel hledat všude možně,ale žádný servis Dodge jsem v Playa del Carmen nenašel.
Nehledě na přepočet peso-Kč. 21tis.peso není 45000 ale 25200 Kč.
Tohle by mi stačilo k posouzení důvěryhodnosti inzerátu. Franto děkuji.

Odpovědět

@Jorck Cherry: Yes, it is a deception!

Odpovědět

Uvidíte v USA zlaté prase? aneb novodobé otrokářství!

Nelze se jen tak sbalit, odletět do USA a zaměstnání shánět až na místě. Takto se sem vydávají pouze ilegálové, kteří mají malé šance sehnat práci na místě bez dokladů (SSN a řidičák už dnes vyřídit nelze). Hodně lidí se nechá nachytat na příslib zdánlivě snadného pohádkového začátku – nějaký anonym z internetu jim nakecá, že pro ně má práci s větším platem než v ČR, bydlení, odvozy do práce, zkrátka vše zajištěno. Tito snílci tomu rádi uvěří, vydají se do USA a boss si s nimi pak může dělat co chce. V lepším případě je překvapí jen účtenkou za odvozy do práce, v horším jim bude platit méně než bylo dohodnuto, nebude platit vůbec nebo nebude mít dostatek práce. Drží tak nováčky v pasti – ti nechtějí odejít, aby dostali zbytek peněz a jinde stejně práci nenajdou. Tím to nekončí – ilegálové si nezajdou k doktorovi, bez auta se v USA žít nedá (mimo New York City a několika málo dalších měst), hrozí jim deportace a několikaletý zákaz vstupu do USA atd.
http://www.verzana.me.cz/cestopisy/2012-usa-texas-houston/16-proc-je-tak-tezke-ziskat-pracovni-vizum-v-usa.html

Odpovědět
Jorck Cherry (39)
28.1.2017
16:08

@Z.: Dekuji Anglie je vtomto podobné,mám zkušenost! Lidičky opatrně !

Odpovědět
Natálie (1)
28.1.2017
18:09

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat na studium v Los Angeles jestli je lepší tam jít hned na střední nebo až na vysokou?
A bydlení je lepší koupit nebo jen pronajmout a musela bych jako student pracovat?
Předem děkuji za vaší odpověď a hezký zbytek dne. :)

Odpovědět
Franta (1546)
28.1.2017
19:00

@Natálie:
Studium záleží čistě na tobě, jak se cítíš jistá v AJ a studiu rovnou po základce v cizí zemi. Můžeš začít studovat tady a využít některého z výměnný programů. Také záleží na dostatku financí, co vše budou rodiče (ty asi moc velké úspory mít nebudeš) ochotni zaplatit.
Jako student tam pracovat nemusíš, nikdo tě nebude nutit. Je také otázka, zda tvé studijní vízum bude práci umožňovat.
U bydlení záleží, jak dlouho tam budeš, pak si doma spočítáte, kolik bydlení na koleji nebo vyjde pronájem na celou dobu a zda by se nevyplatilo, koupit a posléze prodat nějaký byt. Doporučuji zeptat se nějakého studijního poradce na škole, případně na střední, kam bys ráda, zda tam je možnost studia v zahraničí.

Něco málo informací z webu velvyslanectví USA.

Odpovědět
maťo (2)
30.1.2017
15:53

Zdravím, zanedlouho letím do USA trasou Praha-Londýn-NY-Chicago. chci se zeptat jak to chodí s přestupem hlavně v Londýně. Zda musím na odbavení, nebo už přestoupím z „letadla do letadla“. Hlavně nikdy jsem neletěl tak proto se ptám jako trubka :-)

Odpovědět
Franta (1546)
30.1.2017
17:26

@maťo:
V Londýně jdeš „z letadlo do letadla“. V NY bude imigračka a celní.

Odpovědět
Petr Novák (1781)
30.1.2017
20:46

@maťo: Ahoj Maťo, mrkni na článek jak probíhá let do USA, celý proces tam je popsaný.

Odpovědět
Petr Novák (1781)
1.2.2017
13:49

@Jorck Cherry: Každopádně je ta práce nelegální.

Odpovědět
Radka (1)
4.2.2017
11:35

Zdravím ve spolek,
tak trochu necestovatelská otázka. Jedeme do USA a když už tam budeme, tak si zkusíme vsadit v loterii, takže by nás zajímalo, co se stane, když tam náhodou vyhrajeme vetší sumu. Asi nepravděpodobné, ale co kdyby :-) Jak jsem pochopila, tak to zdaní 30%, protože nejsme místní. Ale co u nás? Výhry ze zahraničí se daní 40%, jestli jsem to dobře pochopila. Bude se danit původní plná částka nebo jen částka po americkém zdanění. Nebo se s ohledem na dvojí zdanění zaplatí daň pouze v případě, že je u nás vyšší než 30% a zaplatí se to, co je nad, tedy 10%? Pokud někdo ví, tak budu ráda, když odpoví.
Děkuji

Odpovědět
Simona (9)
18.2.2017
5:41

Dobrý den. Aktuálnĕ jsem v LA. Podnikám trip s dětmi (11a 14 let).Přílet Miami – Key West-Everglades- parky Orlando-Panama city Beach – New Orleans- Houston – San Antonio – El Paso – návštěva Mexika- route 66- Death Valley – Arizona- Grand Canyon- Las Vegas- San Diego- Los Angeles..celkem 28 dni.Tento web a hlavně autor mi byl velkým pomocníkem a rádcem při mé úplně první cestě do USA a proto také ráda pomohu ostatním.Cokoli Vás zajímá.ptejte se.

Odpovědět
Michaela (4)
18.2.2017
9:37

@Simona: dobrý den Simono :) ráda bych s vámi probrala mou myšlenku odletět do USA. Mohly by jsme jít někam do soukromé konverzace. Máte email? Díky s pozdravem hezkého dne Michaela

Odpovědět
Petr Novák (1781)
18.2.2017
13:00

@Simona: Díky moc, trasa road tripu je velmi inspirativní!

Odpovědět
Simona (9)
18.2.2017
17:05

@Michaela: Samozřejmè.Ráda poradím.pomohu….napiste mi svuj email neci telefon/muzeme pouzit app Whatsapp..co vyhovuje Vam. Preji hezky den Simona

Odpovědět
Simona (9)
18.2.2017
17:06

Nebo telefon…jsen chtelA napsat

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.