Nejčastější dotazy před cestou do USA

Chystáte se do Ameriky a je vám něco nejasné? Na této průběžně aktualizované stránce naleznete odpovědi na nejčastější dotazy před cestou do USA. Čtěte pozorně, je dost pravděpodobné, že již dotaz byl zodpovězen. A pokud ne, můžete se zeptat v diskuzi pod článkem!

Dotazy USA | © Pinchof 2.0

Přípravy a plánování cesty…

Moje dítě mladší 18 let pojede do USA jen otcem (matkou, sestrou, bratrem, příbuzným, učitelkou či známým). Musí mít s sebou mít nějaké prohlášení, že může vycestovat bez obou rodičů do zahraničí?

Určitě je lepší sepsat prohlášení, kde oba rodiče (popř. ten, co s dítětem necestuje) sepíší, že o cestě vědí a souhlasí s ní. Jak přesně má prohlášení vypadat si můžeš přečíst v tomto článku.

Ubytování v USA mi přijde velmi drahé, nemáte nějaký tip na dobré a levné ubytování?

Hostely, hotely a motely bývají v některých lokalitách skutečně dost drahé. Chceš-li ušetřit, nebo alespoň získat co nejvíc muziky za co nejméně peněz, sežeň si ubytování přes Airbnb nebo Couchsurfing. Jedná se o ubytování u soukromých osob, jenž bývá oproti hotelům levnější. Při dobrém výběru navíc můžeš získat užitečné tipy od starousedlíka!

Kdy je nejlepší jet do USA? Není tam v létě moc teplo?

Do Spojených států amerických je možné cestovat celoročně, neboť je to obrovská země. Nicméně je pravda, že pro každé období roku je vhodnější trochu jiná lokalita. Podrobného průvodce dle jednotlivých měsíců najdete v našem miniprůvodci kam jet v USA.

Formulář ESTA, Visa Waiver program…

Objednal a zaplatil jsem letenku do USA a až poté zjistil, že doba pobytu činí 92 dní a překračuje tak povolenou 90denní lhůtu. Co s tím?

Možnosti řešení jsou celkem čtyři – přebukování letenky, vycestování na vízum, krátkodobé opuštění USA či vycestování s vědomím, že povolenou délku pobytu překročíte. Více informací o všech možnostech si přečtěte v tomto článku.

Mohu do USA odjet na cestovní registraci ESTA i přesto, že mi byla v minulosti zamítnuta žádost o vízum?

Bohužel je velmi nepravděpodobné, že bude cestovní registrace schválena. V takovém případě je nutné navštívit osobně americké velvyslanectví a požádat o vízum tam.

Průběh letu, pohovor s imigračním úředníkem…

Do USA letím po trase Praha – Amsterdam – New York – Miami. Kde budu absolvovat pohovor s imigračním úředníkem? A lze to zařídit tak, že si kufry vyzvednu až v Miami?

Pohovor s imigračním úředníkem budete absolvovat v New Yorku, krátký pohovor navíc očekávejte již v Amsterdamu. V New Yorku je po absolvování pohovoru nutné kufry vyzvednout a znovu je odbavit. Více informací

Neumím moc dobře anglicky, můžu jít na pohovor k imigračnímu úředníkovi spolu s kamarádem, který anglicky mluví dobře a bude mi pokyny překládat? A co když cestuji sám a neumím anglicky?

Ano, na imigrační pohovor je možné jít v rámci skupiny – tedy společně s příbuzným, kamarádem či známým. Dokonce je možné jít na pohovor jako jedna rodina. Cestujete-li do USA sami a neumíte anglicky, nebo si v ní moc nevěříte, nechte si od někoho přeložit odpovědi na otázky, na které se úředníci zpravidla ptají. Více informací

Práce v USA

Jsem studentka, studuji na gymnáziu a chtěla bych o prázdninách pracovat v USA, resp. si zařídit pracovní vízum. Je to možné?

Vyřízení pracovního víza je extrémně náročné – finančně, časově i organizačně. Využij toho, že jsi studentka a vyraz do USA přes program Work & Travel nebo jako instruktorka na táboře. Nejprve budeš pracovat a poté můžeš strávit zhruba měsíc cestováním.

Jak to chodí v USA…

Jak je to s pitím alkoholu ve Spojených státech – mohu pít alkohol, kdy je mi 18 let? A můžu jet do Las Vegas? Mám obavy, že nebudu moct chodit přes kasína, který jsou normálně v hotelech atd.

V USA se alkohol smí pít až od 21 let, takže by ti ho v restauracích i obchodech neměli prodat. Stejně tak tě nejspíš nevpustí do barů, na některé diskotéky apod. To samé platí bohužel pro Las Vegas, neboť vstup do casina je povolen až od 21 let. A snad do všech hotelů se vchází přes casino.

Diskuze k článku (1 113 komentářů)

Franta (2140)
1.9.2017
13:02

@Jana:
Vše, až na tu práci, by šlo.
Pokud studuješ vysokou, tak by řešením mohlo být Work and Travel nebo Fat camp, ale jsou to jen prázdninové programy.
Pokud už nestuduješ, tak jedině hodně našetřit a vyrazit.
Zkus si to tu projít, a pak se zeptej, co konkrétně potřebuješ vědět.

Odpovědět
Mesi (441)
2.9.2017
0:04

@Jana: Ten pul rok s vizem je OK, zlepsit anglictinu muzes take, napriklad ESL kurzy, ktere jsou zdarma. Ale na tu praci zapomen, pokud nejsi studentka a nemuzes vyuzit Work and Travel. Reseni je dostatek penez na uctu nebo stedri rodice.

Odpovědět
Mesi (441)
2.9.2017
0:07

@Jana: Jinak pokud potrebujes ten vydelek, tak se podivej po anglicky mluvicich zemich v Evropske Unii. Splnis tim vsechny podminky, ktere jsi uvedla: jazyk, vydelek a poznat, jak se zije jinde.

Odpovědět
Jana (3)
5.9.2017
17:51

Mám další dotaz, žiju v Německu už 3 roky, šlo by i tady vyřídit vízum nebo si ho mám vyřídit v Česku. Nemám německou státní příslušnost. Díky

Odpovědět
Lukáš (164)
5.9.2017
18:24

@Jana:
Českou ambasádu v Německu asi z logiky věci nenajdeš…jedině v ČR.
Nicméně bude je zajímat, proč chceš vízum a ne jako turista ESTU …obzvláště v tvém případě neuvidí na ČR nijak moc silné vazby, vzhledem k dosavadnímu 3letému pobytu v Německu.
Nevím nevím, já bych si jako konzul tohle dovedl spočítat proč chceš jet na delší dobu do USA.

Nezbývá ti než to co radí kluci výše…našetřit a vyrazit na ESTA…jestli ti tak moc jde o angličtinu, doporučuji Maltu nebo UK, dokud ještě není hotovej brexit.

Odpovědět
Franta (2140)
5.9.2017
21:18

@Jana:
O možnosti udělat si US vízum v zahraničí už tu psala jedna holka, co byla v Británii. Prý se i ptala na tamní US ambasádě a mělo by to jít. Pak už se ale neozvala. Na psali jsme jí tu, to co tobě. Nežiješ v ČR, takže budeš těžko dokazovat vazby, aby ti věřili, že jim tam nehodláš zůstat.
Jiná holka, co se vrátila z dlouhodobého pobytu v Británii, chtěla před usazením ještě procestovat Státy, tak vyrazila na ambasádu a vízum nedostala, právě proto, že neměla dostatečné vazby na ČR. A s ohledem na pobyt v GB si mohli i myslet, že se jen hodlá přesunout jinam.
U víza se také více ptají. Mají tě tam osobně, takže je to pro jednodušší, vidí, jak reaguješ na otázky, jak pohotově odpovídáš. Dříve bylo jen vízum, takže na ambasádu museli všichni, teď je ESTA a standardnímu turistovi 90 dní stačí. Takže jsou zvědavější než dřív, co tam jedeš dělat a proč ti nestačí ty cca 3 měsíce.
Jel bych tam na ESTU na delší dovču, rozkoukal se. Na ESTA se dají i navštěvovat kratší jazykové kurzy. Na delší je třeba studijní vízum. Třeba se ti tam ani nebude líbit. Něco jiného je tam cestovat a něco jiného tam zkoušet žít. Je to jiný svět.

Odpovědět

co vízum typu H2B?

Odpovědět
Franta (2140)
11.9.2017
17:23

@Jana:
Pokud si takovou práci seženeš, tak by mělo jít vyřídit. Ale nejdřív musíš mít domluvenou tu práci, pak můžeš žádat o vízum. Opačně to nejde, že bys dostala vízum a až si na místě něco hledala.

Odpovědět
JorckCherry (63)
20.9.2017
16:13

Zdravím Chcidomeriky,zajímalo by mě který američan zavedl vízovou povinnost pro vstup do ameriky(pracovní,turistické,podnikatelská víza) a tímto se i ptám od jakého roku nebylo vůbec nutné mít turistické a pracovní víza,a naopak od jakého roku je NUTNÉ i v platnosti mít do ameriky pracovní a turistické víza?. p.s. Nikde to nemohu najít.Děkuji

Odpovědět
Franta (2140)
20.9.2017
17:03

@JorckCherry:
Nehledal jsem, ale už za času našich prapradědů fungoval jako imigrační bod třeba Angel Island u San Francisca nebo Ellis Island u New Yorku.

Zkus kouknout sem.

Odpovědět
JorckCherry (63)
20.9.2017
17:09

@Franta: Děkuji.

Odpovědět
JorckCherry (63)
21.9.2017
23:59

Zdravím,měl bych dotaz na českou kulturu a populaci v USA neboli v kterých státech USA, bych našel české krajanské čtvrtě,památky a muzea nebo aspoň krajanské spolky a čechoameričany nebo něco co je typické české na území USA?,podle cestovatelů a jejich zážitků z USA prej existují/existovaly české čtvrtě ve West Side v Chicagu čvrť jm. Pilsen a New Yorku v Brooklynu ve čtvrti South Slope ale tam to dost vymírá. Děkuji za tipy!

Odpovědět
Franta (2140)
22.9.2017
8:51

@JorckCherry:
Tohle ti asi nikdo uceleně neodpoví. Těch krajanských spolků, klubů je tam mraky. Je to společné se Slováky, prostě patříme k sobě a za mořem drží stále pohromadě. Někde se prostě jen schází našinci bez nějaké organizace, někde mají vlastní kostely, někde jen české/slovenské mše. V Michiganu se pořádají i tancovačky s dechovkou. Čtvrť Pilsen v Chicagu vznikla jen proto, že většina tehdejší Prahy vyhořela a lidi se přemístili. V Cedar Rapids v Iowě je i muzeum http://www.ncsml.org/.
Projeď Google a najdeš toho spousty.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.