Platební karty v USA: Odhalení triku jak platit debetní či kreditní kartou

Jednou z největších nepříjemností na cestách je nefunkční platební karta – ať už kreditní či debetní. Bude mi v USA fungovat platební/kreditní/debetní karta? Před odletem si u své banky ověřte, zdali je možné s kartou v zahraničí platit. Jeden kamarád zjistil, že má takto zablokovanou kartu v okamžiku, kdy se nemohl ve Walmartu zaplatit vozík plný nákupu.

Kreditní karta v USA | © 401(K) 2013

Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou

V Česku se pojmy kreditní, debetní a platební karty obvykle zaměňují dle libosti, což je špatně. Každý z nich znamená něco trochu jiného.

  • Debitní karta (v USA označovaná jako debit card) je v Česku standardně vydávána k bankovním účtům. S největší pravděpodobností ji tak v peněžence nosíte i vy. Na kartě (účtu) je nutné mít peníze, utrácíte tak peníze, které již máte.
  • Kreditní karta (v Americe označovaná credit card) je v USA běžnější, u nás se vydává v drtivé většině případů zvlášť, na vyžádání. S kreditní kartou nakupujete na dluh, každá platba znamená další půjčku. Dluh je nutné do stanovené lhůty uhradit, jinak jsou účtovány poměrně vysoké úroky.
  • Platební karta souhrnně označuje debitní a kreditní karty. Ve Spojených státech se občas platební kartě říká credit card, což je taky nepřesné.

Platební karty v USA

Platby kartou jsou v Americe naprosto běžné a terminály hojně rozšířené. Problém bývá snad jen s neembosovanými kartami (jméno a číslo karty není vystouplé), většina hotelů a autopůjčoven je neakceptuje.

Nicméně někteří podnikatelé bojují proti poplatkům, které za platby kartou musí odvádět tím, že aplikují dvojí ceny. Příkladem jsou třeba benzínky. V některých klubech či restauracích karty neakceptují, v rohu ale stojí bankomat (ATM), kde si můžete vybrat. A to je drahé, takže vždy s sebou doporučuji nosit pár desítek dolarů v hotovosti.

Jak platit kartou v USA

Při platbě kartou v obchodě se vás zeptají, zdali je debetní, nebo kreditní. Háček je v tom, že české debetní karty se v USA tváří jako kreditní. Obsluze řekněte, že máte kreditní kartu, i když bude platební. Bude-li vám nabídnuto zúčtování v českých korunách, odmítněte. Zaplatili byste vysoký konverzní poplatek navíc.

Pokud platíte na samoobslužném terminálu, projeďte magnetickým proužkem skrze škvíru v obrazovce. V porovnání s Českem je tento způsob placení mnohem rozšířenější. Mějte připraven doklad totožnosti (třeba cestovní pas), obsluha si zkontroluje jméno v pasu a na kartě.

Občas je nutné chopit se elektronického pera a na obrazovku se podepsat. V nejlepším případě tak, jak jste podepsaní na kartě.

Diskuze k článku (115 komentářů)

Lukáš (272)
25.5.2018
17:46

@Jirka:
Na placení mobilem přes bezkontaktní terminály v obchodech raději zapomeň.
Před necelými dvěma lety jsem projel většinu USA a snad nikde nevěděli co to je bezkontaktní karta. Nechápal jsem, že zrovna Amerika je v tomhle tak pozadu.
Možná už se to zlepšilo, ale celkem pochybuji…nedávno jsem viděl nějakou statistiku bank a ČR je v tomto směru snad na špici na celém světě.

Odpovědět
Tomáš R. (8)
25.5.2018
20:56

Viděl jsem před sebou ve frontách spoustu lidí platit iPhony přes Apple Pay. (nebo jak se to přesně jmenuje), tak myslím, že Google Pay asi bude funkční. Jinak musím dát za pravdu Lukášovi – placení evropskou debetní kartou je poměrně problematické, ne že ne a tak trochu stále sázka do loterie – někde naprosto bez problému (např. Walmart, Conoco, Mobil), jinde bez šance (např. Shell), někde se strká čip do terminálu, někde se projede magnet. proužek, většinou se zadává kreditní místo debetní, PIN vždy, někde ani to nefunguje, někde se musí zadat ZIP (zkoušel jsem různé – reálné, nereálné, 00000 apod.), bezkontaktní placení kartou – vůbec nevěděli, že něco takovýho existuje – zkrátka hotovost jsem měl vždy radši u sebe. Toť moje nedávná zkušenost.

Odpovědět
Mesi (641)
26.5.2018
3:30

@Tomáš R.: @Lukáš: Bezkontaktni platby funguji, ale nejsou prilis rozsirene. Lze pouzit Apple, Samsung, Google. Bezkontaktni karty jsou vyuzivane minimalne. Banky jen velmi pomalu zavadeji inovace (to ostatne plati pro cele USA a nejen pro bankovni sektor – proc menit neco, co funguje, bez ohledu na to, ze je to zastarale vuci zbytku sveta). Nevim, jak velkou roli v tom hraji statni regulace a dohled nad platbami (ani bezna platba z uctu na ucet neni nic samozrejmeho). Zkousel jsem se v bance ptat, ale vzhledem k tomu, ze vetsinou nevedi, jak to funguje mimo USA, tak prilis nechapou, co po nich chci.

Odpovědět
Mirda (1)
26.5.2018
11:22

@Tomáš R.:

Souhlas se vším, co uvedeno výše, přidám pouze to, že problém je právě ten ZIP code, který nemůže korespondovat s platební/ kreditní kartou, vydanou mimo USA.

Na benzínkách se dle mých zkušeností jedna tak o 90% případů – mluvím o platbě na stojanech. Pokud stojan kartu neakceptuje, mate možnost si predplatit tankování u obsluhy.

Pokud chcete zaplatit na platebním terminálech (kdekoliv) využívající SWIPE, tj. ze karta projede štěrbinou, jsem s kartami od CSOB/Airbank (debit/credit) ve většině případu neúspěšný a karta je okamžitě Declined. Pokud je autorizace pomoci chipu nebo contactless, platba projde.

Md

Odpovědět
EVA (2)
1.6.2018
8:44

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, vše jsme si rezervovali přes kartu debtní platby už odešli, vše nám bez problémů strhli, ale máme na kartě napsáno debet. Myslíte že při převzetí auta nebo na ubytování to bude problém?

Odpovědět
Kuba (44)
1.6.2018
10:56

@EVA:
U ubytování by neměl být problém vůbec nikde. My platili veškeré ubytování debetkou a nikde s tím neměli problém, ať už jestli to bylo placeno až na místě nebo dopředu přes booking.
V autopůjčovně to může být jinak, záleží, u koho si půjčujete auto. Doporučuju pročíst si podmínky konkrétní autopůjčovny.

Odpovědět
jirka2 (10)
1.6.2018
14:54

@EVA:

@kuba, sorry, mělo to být pro Evu

Odpovědět
Jirka (18)
1.6.2018
15:47

@jirka2: Dobrý den, chci se Vás zeptat u které autopůjčovny jste měl problém s debitní kartou. Mám rezervaci přes rentalcars u Alamo a ti v podmínkách mají uvedeno, že debitní kartu mohu použít když jsem do místa vypůjčení přicestoval a mám odtud taky zpáteční lístek (letenku, lodní lístek apod). Děkuji Jirka

Odpovědět
Franta (2944)
1.6.2018
20:58

@EVA:
Jak píše Kuba a jirka2. Ubytování bude bez problémů, navíc, když už platby proběhli. Půjčovna je zaplacená, takže půjde jen o depozit, tam záleží na podmínkách půjčovny. Takže najít na jejích stránkách a pročíst. Přímo u půjčovny, ne u případného zprostředkovatele.

Je tu zmiňováno Alamo, tam debetky berou, osobně vyzkoušeno. Stačí mít letenku do místa půjčení a z místa vrácení, místa se mohou lišit. Pokud se toto nesplňuje, dá se debetkou pouze zaplatit, na deposit bude třeba kreditka.
„When renting a car in the US, Debit/Check cards are accepted for customers with proof they have deplaned or disembarked at the rental location. Customers must have proof of a ticketed return or outbound trip from the location where the vehicle will be returned on an airline, cruise ship or train. For customers not deplaning or disembarking at the rental location and/or do not have evidence of a return or outbound trip, Debit/Check cards are only accepted as a form of payment at the time of return. This applies to all airport, sea port, train and bus station locations in the US and Canada.“

Odpovědět
Lucie (1)
8.6.2018
21:24

Dobrý den, chystám se v létě do USA a chci se prosím ujistit, jestli je tedy možné platit za ubytování, v obchodech apod. debetní kartou? Obzvláště když na mojí kartě je přímo napsáno, že je debetní. Hlavně by mě zajímalo, jestli je možné použít debetní kartu k půjčení auta. Máme rezervované auto přes rentalcars od společnosti Alamo. V podmínkách na rentalcars se uvádí, že přijímají pouze kreditní karty. Přímo Alamo ale uvádí, že přijímají i debetní karty (při prokázání příletu a odletu). Záloha byla stržena z debetní karty v pořádku. Myslíte, že nebude problém s doplacením částky a zablokováním zálohy při vyzvednutí auta na tuto debetní kartu? Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Franta (2944)
8.6.2018
21:47

@Lucie:
My to měli jako vy. Auto od Alamo přes Rentalcars a bez problémů. Zaplaceno předem u rentalcars a na přepážce použita debetka od ČSOB.

Placení, jak kde. Někde to jde, někde ne, chce to zkoušet. Stalo se nám, že v jednom obchodě karta nešla. Za dva dny jsem si rovnou připravil hotovost. Chlápek si mě pamatoval a chtěl kartu, že to zkusí, že to prý musí jít. A šlo.

Odpovědět

Zdravím.
Dcera je nyní v USA, koupila si kabelku MK, platila debetni kartou. Z účtu se strhla částka 96 dolarů za kabelku a ještě částka 94 dolarů. Co s tím? Máte někdo zkušenost? Díky

Odpovědět
Franta (2944)
10.7.2018
8:38

@Eva:
Kontaktovat prodejce? Řešit to z bankou jako neautorizovanou platbu?

Odpovědět
Chad (1)
15.7.2018
9:11

Zdravím,
slyšel jsem něco o tzv. „skóre“ kreditní karty vyjadřující jakousi důvěryhodnost vlastníka při splácení. V jakém číselném rozmezí se to skóre pohybuje?
PS: To upozornění na nové komentáře emailem nefunguje úmyslně? :)

Odpovědět
Lukáš (272)
15.7.2018
23:49

@Chad:
Credit score typu FICO má rozmení 300-850 (vyšší je lepší) a za minulý rok byl průměr v US necelých 700…hodnoty se ale v různých státech dost liší, je to dané ekonomickou situací daného regionu a dále se dost výrazně liší u mladých a starých…starší lidé mají většinou vyšší score.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.