Platební karty v USA: Odhalení triku jak platit debetní či kreditní kartou

Jednou z největších nepříjemností na cestách je nefunkční platební karta – ať už kreditní či debetní. Bude mi v USA fungovat platební/kreditní/debetní karta? Před odletem si u své banky ověřte, zdali je možné s kartou v zahraničí platit. Jeden kamarád zjistil, že má takto zablokovanou kartu v okamžiku, kdy se nemohl ve Walmartu zaplatit vozík plný nákupu.

Kreditní karta v USA | © 401(K) 2013

Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou

V Česku se pojmy kreditní, debetní a platební karty obvykle zaměňují dle libosti, což je špatně. Každý z nich znamená něco trochu jiného.

  • Debitní karta (v USA označovaná jako debit card) je v Česku standardně vydávána k bankovním účtům. S největší pravděpodobností ji tak v peněžence nosíte i vy. Na kartě (účtu) je nutné mít peníze, utrácíte tak peníze, které již máte.
  • Kreditní karta (v Americe označovaná credit card) je v USA běžnější, u nás se vydává v drtivé většině případů zvlášť, na vyžádání. S kreditní kartou nakupujete na dluh, každá platba znamená další půjčku. Dluh je nutné do stanovené lhůty uhradit, jinak jsou účtovány poměrně vysoké úroky.
  • Platební karta souhrnně označuje debitní a kreditní karty. Ve Spojených státech se občas platební kartě říká credit card, což je taky nepřesné.

Platební karty v USA

Platby kartou jsou v Americe naprosto běžné a terminály hojně rozšířené. Problém bývá snad jen s neembosovanými kartami (jméno a číslo karty není vystouplé), většina hotelů a autopůjčoven je neakceptuje.

Nicméně někteří podnikatelé bojují proti poplatkům, které za platby kartou musí odvádět tím, že aplikují dvojí ceny. Příkladem jsou třeba benzínky. V některých klubech či restauracích karty neakceptují, v rohu ale stojí bankomat (ATM), kde si můžete vybrat. A to je drahé, takže vždy s sebou doporučuji nosit pár desítek dolarů v hotovosti.

Jak platit kartou v USA

Při platbě kartou v obchodě se vás zeptají, zdali je debetní, nebo kreditní. Háček je v tom, že české debetní karty se v USA tváří jako kreditní. Obsluze řekněte, že máte kreditní kartu, i když bude platební. Bude-li vám nabídnuto zúčtování v českých korunách, odmítněte. Zaplatili byste vysoký konverzní poplatek navíc.

Pokud platíte na samoobslužném terminálu, projeďte magnetickým proužkem skrze škvíru v obrazovce. V porovnání s Českem je tento způsob placení mnohem rozšířenější. Mějte připraven doklad totožnosti (třeba cestovní pas), obsluha si zkontroluje jméno v pasu a na kartě.

Občas je nutné chopit se elektronického pera a na obrazovku se podepsat. V nejlepším případě tak, jak jste podepsaní na kartě.

Petr Novák

Diskuze k článku (153 komentářů)

@Tomáš R.:

Souhlas se vším, co uvedeno výše, přidám pouze to, že problém je právě ten ZIP code, který nemůže korespondovat s platební/ kreditní kartou, vydanou mimo USA.

Na benzínkách se dle mých zkušeností jedna tak o 90% případů – mluvím o platbě na stojanech. Pokud stojan kartu neakceptuje, mate možnost si predplatit tankování u obsluhy.

Pokud chcete zaplatit na platebním terminálech (kdekoliv) využívající SWIPE, tj. ze karta projede štěrbinou, jsem s kartami od CSOB/Airbank (debit/credit) ve většině případu neúspěšný a karta je okamžitě Declined. Pokud je autorizace pomoci chipu nebo contactless, platba projde.

Md

Odpovědět

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, vše jsme si rezervovali přes kartu debtní platby už odešli, vše nám bez problémů strhli, ale máme na kartě napsáno debet. Myslíte že při převzetí auta nebo na ubytování to bude problém?

Odpovědět

@EVA:
U ubytování by neměl být problém vůbec nikde. My platili veškeré ubytování debetkou a nikde s tím neměli problém, ať už jestli to bylo placeno až na místě nebo dopředu přes booking.
V autopůjčovně to může být jinak, záleží, u koho si půjčujete auto. Doporučuju pročíst si podmínky konkrétní autopůjčovny.

Odpovědět
Avatar uživatele

@EVA:

@kuba, sorry, mělo to být pro Evu

Odpovědět

@jirka2: Dobrý den, chci se Vás zeptat u které autopůjčovny jste měl problém s debitní kartou. Mám rezervaci přes rentalcars u Alamo a ti v podmínkách mají uvedeno, že debitní kartu mohu použít když jsem do místa vypůjčení přicestoval a mám odtud taky zpáteční lístek (letenku, lodní lístek apod). Děkuji Jirka

Odpovědět
Avatar uživatele

@EVA:
Jak píše Kuba a jirka2. Ubytování bude bez problémů, navíc, když už platby proběhli. Půjčovna je zaplacená, takže půjde jen o depozit, tam záleží na podmínkách půjčovny. Takže najít na jejích stránkách a pročíst. Přímo u půjčovny, ne u případného zprostředkovatele.

Je tu zmiňováno Alamo, tam debetky berou, osobně vyzkoušeno. Stačí mít letenku do místa půjčení a z místa vrácení, místa se mohou lišit. Pokud se toto nesplňuje, dá se debetkou pouze zaplatit, na deposit bude třeba kreditka.
“When renting a car in the US, Debit/Check cards are accepted for customers with proof they have deplaned or disembarked at the rental location. Customers must have proof of a ticketed return or outbound trip from the location where the vehicle will be returned on an airline, cruise ship or train. For customers not deplaning or disembarking at the rental location and/or do not have evidence of a return or outbound trip, Debit/Check cards are only accepted as a form of payment at the time of return. This applies to all airport, sea port, train and bus station locations in the US and Canada.”

Odpovědět

Dobrý den, chystám se v létě do USA a chci se prosím ujistit, jestli je tedy možné platit za ubytování, v obchodech apod. debetní kartou? Obzvláště když na mojí kartě je přímo napsáno, že je debetní. Hlavně by mě zajímalo, jestli je možné použít debetní kartu k půjčení auta. Máme rezervované auto přes rentalcars od společnosti Alamo. V podmínkách na rentalcars se uvádí, že přijímají pouze kreditní karty. Přímo Alamo ale uvádí, že přijímají i debetní karty (při prokázání příletu a odletu). Záloha byla stržena z debetní karty v pořádku. Myslíte, že nebude problém s doplacením částky a zablokováním zálohy při vyzvednutí auta na tuto debetní kartu? Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lucie:
My to měli jako vy. Auto od Alamo přes Rentalcars a bez problémů. Zaplaceno předem u rentalcars a na přepážce použita debetka od ČSOB.

Placení, jak kde. Někde to jde, někde ne, chce to zkoušet. Stalo se nám, že v jednom obchodě karta nešla. Za dva dny jsem si rovnou připravil hotovost. Chlápek si mě pamatoval a chtěl kartu, že to zkusí, že to prý musí jít. A šlo.

Odpovědět

Zdravím.
Dcera je nyní v USA, koupila si kabelku MK, platila debetni kartou. Z účtu se strhla částka 96 dolarů za kabelku a ještě částka 94 dolarů. Co s tím? Máte někdo zkušenost? Díky

Odpovědět
Avatar uživatele

@Eva:
Kontaktovat prodejce? Řešit to z bankou jako neautorizovanou platbu?

Odpovědět

Zdravím,
slyšel jsem něco o tzv. “skóre” kreditní karty vyjadřující jakousi důvěryhodnost vlastníka při splácení. V jakém číselném rozmezí se to skóre pohybuje?
PS: To upozornění na nové komentáře emailem nefunguje úmyslně? :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Chad:
Credit score typu FICO má rozmení 300-850 (vyšší je lepší) a za minulý rok byl průměr v US necelých 700…hodnoty se ale v různých státech dost liší, je to dané ekonomickou situací daného regionu a dále se dost výrazně liší u mladých a starých…starší lidé mají většinou vyšší score.

Odpovědět

@Lukáš: Díky za odpověď. :)

Odpovědět

Prosím vás, riešim koľko si zoberiem hotovosti do USA. Mám zoznam, čo viem že musím platiť v hotovosti. A preto otázka, čo sa nedá platiť kartou?
Napríklad v reštaurácií alebo bare môžem zaplatiť kartou, aby som dal aj nejaký tringelt?
Vstupné do národných parkov sa dá platiť kartou alebo len v hotovosti? Inak tu aj info, to sa kde platí? Vstúpim do parku a v centre parku to niekde idem zaplatiť? Alebo pri vstupe do parku je rampa a pri nej sa to platí?
V bežných obchodoch s oblečením sa dá asi bez problémov platiť kartou nie?
Vo fast foodoch, v potravinách to asi nie je problém platiť kartou.
V automatoch napríklad na lístky na metro alebo autobusy sa dá platiť kartou?
V taxíkoch asi len cash?
Mýtne poplatky idú platiť kartou?
Platba napríklad v kaderníctve ide urobiť kartou?
A pri výbere v hotovosti, mi v mojej banke povedali, že mám zadarmo výbery v bankomatoch aj v zahraničí, ale je možné, že si bankomat bude účtovať nejaký poplatok a to moja banka nevie a neovplyvní. Prosím vás, s akým približne poplatkom ste sa stretli pri výbere v hotovosti v USA? Je to skôr napríklad do 10 USD? Alebo to môže byť aj viac alebo výrazne viac ako 10 USD?
Mám embosovanú aj debetnú kartu a aj kreditnú kartu – pre istotu

Ďakujem.

Odpovědět

@Nawg:
Nevím, jestli odpovím na všechno, ale zkusím to popořadě:
– platit kartou se obecně dá úplně všude (otázka je, jestli ti to všude vezme klasickou debetní kartu). V SF jsem viděl i bezdomovce, který žebral i karetním terminálem :)
– vstupné do národních parků – america the beautiful se dá platit v informačních centrech kartou, nevím, jak u vjezdových kontrol. My ji zaplatili kartou v informačním centru a pak už ji jenom ukazovali. Ve státním parku jsme byli jen v Gooseneck a tam se muselo platit v hotovosti
– v restauraci jsem nikdy neměl problém při platbě kartou (klasická česká debitka)
– v obchodech s oblečením jsem měl problém pouze jednou (z cca. 10 nákupů), kdy mi to nechtělo vzít debitku, ale kreditku to pak vzalo v pohodě
– ve fast foodech a potravinách jsem s debitkou problém nikdy neměl
– MHD jsem kupoval pouze v LA a NY a taky bez problému debitkou
– taxi jsem nikdy nevyužil
– na západě mýtné skoro není kromě pár mostů, ty jdou většinou buď platit online, my jsme platili pouze 1 most a to v cashi a pak Golden Gate (ten se dá platit pouze online nebo v autorizovaných obchodech, my zaplatili online, debitku to nechtělo vzít, musel jsem použít kreditku)
– kapitola sama pro sebe jsou benzinky, kdy to někdy vzalo debitku, někdy ne, někdy nevzalo ani kreditku. Ještě jsem nepochopil systém, podle kterého to bere :)
– výběr v hotovosti – kromě míň výhodného kurzu, který je na kartě oproti směnárnám v ČR počítej ještě s paušálním poplatkem 3 USD za jakýkoli výběr (účtuje si správce bankomatu). 3 USD to bylo alespoň minulý rok. Na částku si upozorněn před výběrem, takže vždy jde případně odmítnout.

Odpovědět

@Nawg: My sme isli 4clenna Rodina na 3 tyzne. Bral som 2000USD cash. Z pociatku som ich drzal, ze ak sa nieco stane a neskor som ich zacal rozpustat a platit stale viac a viac hotovostou, nech sa ich zbavim. Ostalo nam asi 250USD, takze sa to da riesit aj takto. Takze ku koncu som hotovostou platil benzin, v restauraciach a podobne. Z tohto pohladu by nam na 3 tyzdne stacilo bohate 500USD cash…

Poznatky kde som ale musel platit cash su:
-statne narodne parky (federalne som riesil America the beautiful)
– vsetko na uzemi indianov, teda vstup, miestny poplatok a podobne (monument valley, antelope canyon iba poplatok, vstup sa dal kartou)
– niektore muzea isli iba cash (coit tower v SF)
– muzea, kde je vstupne na dobrovolnej baze…. pokial nechces byt za burana a nedat nic
– cestovne v MHD ked kupujes u vodica (celodenny pas v SF sa dal kartou)
– stanky s jedlom a roznymi chutovkami
– niekde bola platba kartou nad 5USD, takze magnetku za 4USD nou nekupis

Inak, pri kartach pozor na nastavene limity. Niektore terminaly sa tvaria ako platba cez internet a ked mas nizko nastaveny limit, tak platba neprejde. Vtedy mi napriek limitu presla platba na debetke a na kreditke nie

Robo

Odpovědět

Kuba a Robo, ďakujem vám.

A inak ďakujem za tip na tie limity na internetové platby, že aj niektoré terminály môžu mať nejaký režim že internetová platba.

A inak teoreticky sa môže stať, že pôjdem niekde kde by sa mali platiť dialničné poplatky a nezaplatím ich? My budeme len v Kalifornii a v Nevade a možno trochu Arizona a Utah. Je to robené tak, že napríklad kde je platený úsek je nejaká rampa, kde si zoberieš lístok a potom pri východe zaplatíš? Napríklad, keď sú teda niektoré mosty spoplatnené, je to riešené rampou? Alebo máš sám vedieť, že ten úsek je spoplatnený a kúpiť si nejakým spôsobom ticket predtým ako pôjdeš cez ten platený úsek.

Ďakujem.

Odpovědět

@Nawg:
Já ti můžu poradit poze ohledně Richmond San Rafael Bridge – tam je pruh pro placení Cash, kdy přijedeš k budce, zaplatíš (mám dojem, že loni to bylo 5 USD) a projedeš. A pak Golden Gate ve směru do SF, kde žádný budky/rampy nemáš (alespoň to tak bylo minulý rok) a jenom muíš buď před projetím nebo do 3 dnů od projetí mostu to zaplatit online popřípadě v nějakých autorizovaných obchodech (já platil online debitkou, kterou to nevzalo, pak kreditkou a to bylo OK). Jinak i když to nezaplatíš, tak ti to vyúčtuje půjčovna, ovšem ti ti k tomu napočítají určitě ještě nějaký poplatek za zprostředkování (asi bude v obchodních podmínkách).
Jinak někde tady je, že na západě se opravdu kromě mostů do SF a nějaký malý části dálnice u San Diega a Ocean county neplatí (myslím, že to někde psal Franta).
My minulý rok opravdu platili jenom Richmond bridge a Golden Gate, jinak jsme projeli Kalifornii, Arizonu, Utah i Nevadu (podobně, jak je roadtrip zde).
Co se platí na dálnicích (ovšem toho jsem si všiml jenom v okolí velkých měst) je fast lane. Ale jak přesně to funguje netuším.

Odpovědět

@Nawg: Ahoj, my sme boli velky okruh po zapade. Ako som spominal 4ria. Nikde sme neplatili nic. Mosty v SF area sa platia smerom do SF a itinerar ssme mali opacnym smerom, takze mostom sme isli von zo SF a nie spat dnu.

Co sa tyka dialnic, vsetky boli bezplatne. Vynimku tvorili nejake platene pruhy v koglomeraciach (napr okolo Salt Lake city, alebo LA, alebo SF). Vsetky tieto platene pruhy boli vlavo. Pokial to bolo znacene iba ako carpool lane, takym renaultackym kosostvorcom, tak som tam v pohode isiel, lebo sme boli 4ria a bolo to pre auta od 2ch ludi. Pokial to bolo platene, tak to bolo oznacene tusim FastTrack a vypisovali tam aj cenu za pouzitie po najblizsi vyjazd. Sice tam bolo pisane, ze ak je vo vozidle 2 a viac osob, tak je to bezplatne, ale pre istotu som to neriskoval. Nebola tam ziadna rampa, ale snimanie SPZ a mohlo by ma to pockat v pozicovni. poplatky za pouzitie cesty by neboli velke, ale Avis by si uctoval 4USD za kazdy den navyse

Odpovědět

Ok, zasa ďakujem za info.

A keď by som platil kartou v reštaurácií, alebo niekde, kde chcem dať tringelt a dá sa tam platiť kartou, tak dá sa to urobiť tak, že teda poviem sumu a zaplatím teda kartou aj sumu jedla + tringelt? a všetko prebehne kartou? Alebo zaplatím skôr kartou jedlo a tringelt v hotovosti? Alebo to môže mať asi každá reštaurácia riešené inak že?

Odpovědět

@Nawg: normalne nechaj aj tringelt kartou…. niektore terminaly ti aj daju 3 standardne moznosti 18%, 20% a 22% a ty uz iba kliknes na tlacitko kolko im chces nechat… Inak v US nefunguje zaokruhlovanie uctov, ako tu, ale zadavas vysku tringeltu ako samostatnu polozku

Odpovědět

Zdravím, chtěla bych se zeptat, jak je to se spropitným v NYC. Jestli je nutné, ho psát na účtenku, nebo jak to funguje :) Předem děkuji za odpověď :)

Odpovědět

Robo, ďakujem za info.

Odpovědět

Inak prosím vás, ešte jedna vec, v banke mi hovorili, že pravdepodobne vždy keď budem platiť kartou sa ma terminál najprv spýta, či chcem použiť ich kurz, alebo niečo také – a že to mám zamietnuť a nepoužívať to, pretože to je menej nevýhodné. Takže prosím vás, tak nejako to aj je? Že keď budem platiť kartou, tak najprv dám asi PIN, potom sa ma terminál spýta na kurz (alebo na čo), to zamietnem (asi červeným tlačítkom) a potom prebehne transakcia? Stretli ste sa s niečim takým? Alebo ako presne prebieha platba kartou v USA?

Ďakujem.

Odpovědět

Ahoj,
je to tak, jak ti řekli v bance. Říká se tomu DCC (Dynamic Currency Conversion). Terminál (nebo třeba i bankomat) nabídne volbu, jestli se částka má z účtu odečíst v měně země, ve které jsi (třeba USD v USA) nebo v měně karty (CZK pro nás v Česku). Ten jejich přepočítávací kurz ale bývá dost nevýhodný. Ale samozřejmě je tam zobrazený, takže volba je na tobě. Pokud řekneš, že to chceš odečíst v USD, tak ten převod z USD na CZK provede až tvoje vlastní banka.

Není to jen záležitost USA. Vloni jsem tuhle volbu viděl na bankomatech v Rumunsku, Bulharsku i Turecku, letos při platbě na terminálu v Německu.

Ještě na tu věc muže být druhý pohled. Některé banky účtují poplatky za výběr z bankomatu v cizí měně a to třeba i fixní za transakci. A pokud se použije DCC, tak se to tváří jako domácí platba a poplatek se neuplatňuje. Takže i třeba nevýhodnější kurz může ve výsledku znamenat úsporu. Zjisti si, jaké máš podmínky u své banky,

Honza

Odpovědět

@Nawg: Za 3 týždne sa mi to nedalo žiadnu takú možnosť. Kreditná aj debitka z Tatra Banky

Odpovědět

@Nawg: ešte som zabudol doplniť, že na výpise som mal pohyb v usd a konverziu na eur, ktorú robila banka

Odpovědět

Ok, ďakujem vám za info.

Odpovědět

Ahoj, přidávám čerstvou zkušenost s placením ať už debetní nebo kreditní kartou. Jsme právě v NYC a jsem z toho celkem ve stresu. Někdy mi to kartu vezme a někdy prostě ne. Volala jsem do banky, protože limity jsem si nastavovala vysoké a je to prej tím, že v USA můžou mít starší tipy platebních terminálů, které nejsou schopny přečíst naše údaje z karty. Každopádně je to hodně nepříjemné. Je jedno jestli platím debetní nebo kreditní. Prostě buď anebo..

Odpovědět
Avatar uživatele

Mám podobnou zkušenost. Karta mi sice fungovala v obchodech, restauracích a v hotelích skoro pokaždé, ale u stojanů u pumpy jen někdy. V automatech na nákup jízdenek na MHD mi nefungovala nikdy, ani v NYC, ani v San Franciscu. Takže to chce mít vždy nějakou hotovost, kdyby nešla karta.

Odpovědět
Avatar uživatele

Aktualne som v Salt lake City, mam debetku od Tatrabanky a zatial som tu nenarazil na jedny problem pri platbe. Ci uz pri nakupovani v potravinach, v restauracii, alebo pri prenajimani auta. Karta je neembosovana s cipom a nema napis Debit card.
Z hotovosti som minul 2 dolare na trinkgelt pre casnika.
Pri platbach niekde pouzili magneticky pruzok, niekde cip. Zvycajne vsak vsade vyzadovali podpis. Inak vsetko ok.
Co si myslim ze je dolezite pred odchodom spravit je kontaktovat vasu banku a oznamit im v ktorych lokalitach budete kartu pouzivat. Dovodom su systemy na ochranu platieb.
Ked bezne fungujete len vo vacon okoli, resp. domovskej krajine, pripadne v krajine susediacej, tak problemy nebyvaju, ale akonahle idete kus dalej, system moze vyhodnotit platbu ako nestandardnu a kartu/platbu zablokovat.

Odpovědět
Avatar uživatele

Zajímavé info…já osobně bych s neembosovanou kartou do USA nevyjel.
Protože se mi několikrát stalo v různých zapadlých městečkách a v horách kudy jsem porjížděl, že jim nefungovalo připojení k bance, takže si mou embosovanou kartu museli “obstisknout” …vypadá to jak když žehlí prádlo :)
V ČR se mi toto nestalo nikdy, jen jednou na Malorce při půjčování auta jim nešla elektřina a po tmě nám tam všem “žehlili” karty ;)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lukáš:
Stará dobrá žehlička. Co jsem se naběhal do bank se slipy.

Odpovědět

Mám stejný problém, dcera je na půl roku v USA a jakmile jde do obchodu a platí kartou (je úplně jedno zda kreditní nebo debetní), koupí si koblihu a kafe za 3 dolary a další 2 dolary zaplatí nějaký pro mne nesmyslný poplatek. Na účtu to mám napsané jako USCONNECT MDWST VEND S; BURNSVILLE; USA – absolutně nechápu proč. Nevíte někdo co to je za poplatek?? Je tam měsíc a půl a už mě jen ty poplatky stály skoro tisícovku :-(
Děkuji. Lída

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lída:
A v bance nevědí? Co kdyby se dcera příště zeptala při placení? Co je to za kartu, jaké umožňuje platby?

Tak jsem ještě zkusil kámoše Googla. Je to poplatek za platbu v automatech. Možná tedy dcera ušetří, když bude nakupovat normálně v obchodě nebo někde ve stánku.

Odpovědět

@Lída: VEND je zkratka pro vending machine. Takze dcera nakupuje v automatech. Predpokladam, ze jde o Burnsville v Minesote, kde mohou automaty “pozadovat” poplatek za platbu kartou. Napriklad v Kalifornii je rovnou nastavena vyssi cena pri platbe kartou. Nemusi to byt vsechny automaty. Doporucil bych ji piti, svaciny nebo co takhle kupuje, kupovat v obchodech a nebo v automatech, ktere nepripocitavaji poplatek (pokud v te oblasti takove jsou).

Odpovědět

Dobrý den , můžete mi prosím poradit , za týden letíme do Miami ale máme problém s ubytováním . Nedaří se nám zaplatit kartou , máme Master a Visa . Dá se někde na místě sehnat motel ? Přiletíme večer . Díky za rady .

Odpovědět

@Radek: To musi ist.. kukni si, ako mas nastavenu kartu… ze ci mas povoleny kontinent Amerika a limity na platbu cez net…

Odpovědět

@Robo: Máme MBank , běháme pořád do banky , prý je vše nastaveno ale stále nejde zaplatit z žádné karty – ani z Mastercard ani z Visa a to letíme už 5.2

Odpovědět

@Radek: :-( tak potom uz dalsiu radu nemam. Pokial viem, MBank by mal cez webove rozhranie vediet menit limity na karte, tak si skus kuknut, ci je to naozaj tak. Nemam s Mbankom skusenosti. A nechcem byt moc paranoidny, ale v tomto pripade by som si zobral pre istotu viacej hotovosti.. pre istotu

Odpovědět

@Radek: Prvni otazka: je to credit nebo debit karta? Druha otazka: Zadavas do Billing adresy presne tu adresu ke ktere je vedeny ten bankovni ucet? Pokud to chce jen ZIP code tak bud zkus PSC z te adresy nebo 000 00 – nekdy pro mimo-Ameriku nic jinyho nefunguje.

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den,
Jsem již 6tým rokem studentka v US. Používám pouze embosovou kartu z KB. Komerční b mi nevyhovuje a tak tu hledám rady. Anyway, chtěla jsem se jen podělit se svojí zkušeností. Když mi v obchodě nebo v restauraci odmítnou kartu, musím jim vysvětlit, že musím zadat “PIN code” a potom to samozřejmě lze. Mnohokrát jsem zadávala pin v kuchyních, protože terminál neměli bezdrátový.
Ohledně tankování. Když mi nefunguje karta u stojanu, musím zajít do obchodu a říct na který stojan chci “nabít” peníze. Stojan se v té určité částce zastaví.
Doufám, že info někomu pomůže :)

Odpovědět

Dobrý den, za dva týdny odlétám do USA (Washington DC) a zajímalo by mě, jestli při placení kartou (debetní Visa od České spořitelny) budu platit nějaký poplatek? U někoho jsem četla o dvojí konverzi měny, kdy se strhne ještě nějaký poplatek a platba se tak dost prodraží.
Vyplatí se tak raději platit vše hotově? Budu nakupovat převážně oblečení a jídlo, benzín nepotřebuju. Má někdo zkušenosti, nebo se vám z účtu ztrhla přesně ta částka bez nějakých poplatků?

Předem děkuji všem za odpovědi :)

Odpovědět

@Bára: Já mám teda zkušenost jenom s Mastercard – od KB, Equa a Unicredit a nic navíc nestrhávají. Rozdíl je v kurzech, které používají pro převádění devíz (z mého sledování je z těhle tří nejlepší Equa). Pozor musíš případně dát na DCC – pokud se tě terminál zeptá na platbu přímo v korunách (popřípadě eurech) – tady může dojít k přepočtu kurzu dvakrát (pokud bys na pokladně platila v EUR a tvoje banka to strhla v Kč nebo to většinou dává hodně nevýhodný kurz pro Kč). Nicméně v USA jsem se s DCC nesetkal, a vždy platil kartou v dolarech. DCC jsem zažil zatím jen v Evropě.

Odpovědět

@Kuba: Děkuji, ještě jsem si objednala kartu Revolut (základní verze je zdarma), kde je nejvýhodnější kurz, tak snad bude vše ok. Známý přes účet Revolut objednával hromadně letenky za asi 100k a měl spočítané, že kdyby to koupil přes normální banku, tak ho to kvůli kurzu vyjde asi o 7k dráž. Takže se to asi vyplatí :)

Odpovědět

Dobrý deň, chceme si požičať auto v LA a vrátiť v San Francisku, ale asi o tri dni skôr pred odletom. Môžem v tomto prípade použiť debetnu kartu?

Odpovědět

US bezpečnostní standardy – banky bezkontaktním technologiím u karet zatím nevěří…

Odpovědět
Avatar uživatele

@slavka:
Teoreticky ano. Chce se to ale zeptat přímo v konkrétní půjčovně nebo kouknout na její web. Třeba Alamo nebo Trifty (ty mám vyzkoušené) to umožňují a není tam nic o rozdílném datu vrácení a odletu. Jen že si auto musíš půjčit v místě příletu a vrátit v místě odletu.

Odpovědět

Dobrý den,

Jsem uživatelem Mobilní aplikace Mbank a samozřejmě od nich mám debetní kartu. Veškeré limity pro platbu( doplacení auta jsem si navýšil) a také jsem bance sdělil, že budu nacházet na území USA+Kanady, aby má platba nebyla zamítnuta.

Můj dotaz zní následovně: Má někdo zkušenost s placením kartou pomocí debetní karty od této společnosti? Tzn kartu strčí do terminálu a já zadám svůj 4 místný PIN kod a vše vpořádku? Nebo zde bude nutné overeni pomoci kodu/otisknu prstu,abych 2x tuto variantu potvrdil.

Děkuji

Ps. Fungovala Vám tato aplikace v US?

Odpovědět

@Kuba: Platby by mely byt OK. Pokud platba neprojde, stiskni na terminalku, ze je to kreditni karta. Pokud ani potom ne, tak hotovost. Problem muze byt na nekterych pumpach, predevsim ARCO.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.