Dolary v hotovosti s sebou do USA již nevozím. Kartou v telefonu lze zaplatit všude od kaváren, obchodů až po stánky na stadionech. Je to pohodlnější, rychlejší a levnější. V článku vám prozradím některé kulturní odlišnosti, moji záložní variantu a jak ušetřit až 5 % z každé platby.
-
Obsah článku
Jakou platební kartu si vzít do USA
💳 Google Pay, Apple Pay nebo embosovaná karta
V USA můžete bez obav používat kartu v telefonu, bezkontaktní platby přes Google Play a Apple Pay jsou široce podporované. Některé platební terminály jsou přímo napojené na věrnostní programy obchodníka. V jedné kavárně jsem čtyřikrát zaplatil stejnou kartou a po páté získal automaticky kávu zdarma.
Přesto si doporučuji vzít jako zálohu embosovanou platební kartu pro případy, kdy obchodník nemá bezkontaktní terminál.
💳 Mastercard, Visa versus American Express
Platební karty Mastercard a VISA v USA přijímá 10,6 milionu obchodníků, což představuje podíl 99 %. Karty American Express akceptuje 10,5 milionu obchodníků. Volba karetní asociace tak prakticky nehraje roli.
💳 Debetní karta versus kreditní karta
Pojmy kreditní, debetní a platební karta se občas zaměňují dle libosti, což je špatně. Každý z nich znamená něco trochu jiného:
- Debetní karta (v USA označovaná “debit card”) se standardně vydává ke všem bankovním účtům. S debetní kartou můžete utrácet pouze peníze, které máte na účtu.
- Kreditní karta (v Americe označovaná “credit card”) je ve své podstatě půjčka, její vydání bývá podmíněno doložením výše příjmů. S kreditkou se utrácí peníze banky, které je třeba do stanovené lhůty zaplatit, jinak začínají nabíhat poměrně vysoké úroky. V USA se téměř výhradně používají kreditní karty.
- Platební karta souhrnně označuje debetní a kreditní karty. Ve Spojených státech se občas platební kartě nesprávně tříká “credit card” bez ohledu na její typ.
Pro běžné platby v USA vám stačí debetní karta. Pokud si budete půjčovat auto, pravděpodobně budete potřebovat kreditní kartu. Některé autopůjčovny debetní karty z principu nepřijímají. Buď si s sebou vezměte kreditní kartu, nebo si velmi důkladně ověřte podmínky dané autopůjčovny.
-
Nejlepší karta pro platby v USA
💵 Jak ušetřit při platbě kartou v USA
Různé banky převádí platby v dolarech na koruny podle různého kurzu. Vždy vychází z kurzu stanoveného ČNB, ke kterému se přičítá poplatek karetní asociace a marže banky. Z ní se platí provoz banky apod. Průměrná marže u dolarových plateb se dlouhodobě pohybuje mezi 2,5-4 %.
Ušetřit celou tuto marži lze tím, že k platbě budete používat karty společností Revolut nebo Wise. Jedná se o moderní firmy bez kamenných poboček, které mají nižší náklady a jejich kurz se pohybuje na úrovni ČNB. Platební kartu lze mít v obou případech v telefonu i v klasické fyzické podobě.
V porovnání s debetní kartou české banky ušetříte u každých utracených $100023 693 Kč až 850 Kč.
💵 Varianta 1: Revolut
Revolut je virtuální banka založená ve Velké Británii v roce 2015. Nabízí zdarma vedení účtu ve více než 30 světových měnách, kurzy pro platby jsou na úrovni ČNB.
K Revolut účtu lze získat platební kartu Mastercard ve virtuální i fyzické embosované podobě. Skvělá je Revolut Disposable Card, jejíž číslo se po každé platbě změní. Kartu používám pro různé trial služby na internetu. Díky ní dojde k úspěšnému ověření karty, ale nikdy mi z účtu nejsou strženy peníze.
Kartu Revolut používám pro platby a nákupy v cizích měnách, na každém utraceném dolaru tak šetřím zhruba 0,60 Kč oproti mé kartě od ČSOB. Navíc mám všechny platby v zahraničí odděleny od svého hlavního účtu.
💵 Varianta 2: Wise
Společnost Wise byla založena ve Velké Británii v roce 2011, do roku 2021 fungovala pod názvem Transferwise. Účet se ovládá přes mobilní aplikaci nebo přes internet. Založení i vedení účtu Wise je zdarma, založení přes aplikaci zabere asi 15 minut.
S virtuální kartou v mobilu Wise Visa lze platit hned po schválení účtu, zřízení je opět zdarma. Požádat lze také o embosovanou kartu Visa, u ní se platí poštovné. Do schránky dorazí během dvou až tří týdnů.
Wise používáme ve firmě pro platby do zahraničí. Za první rok používání jsme jen na poplatcích za zahraniční platby ušetřili 3 610 Kč, další úspora byla díky směnnému kurzu na úrovni ČNB.
-
Na terminálu vždy zvolte zúčtování v dolarech
Některé platební terminály a bankomaty dávají uživateli na výběr, jestli chce zaplatit v amerických dolarech, nebo v českých korunách. Na displeji se v takovém případě zobrazí částka v korunách, která bude zaúčtována.
V případě možnosti vždy zvolte možnost platby v místní měně, kdy se k přeúčtování použije kurz vaší banky. Pokud byste zvolili české koruny, uplatnil by se méně výhodný kurz stanovený provozovatelem terminálu. Na základě mého dlouhodobého sledování je rozdíl až 1 Kč na každém 1 dolaru. U platby $100023 693 Kč kliknutím na špatné tlačítko proděláte až 1 000 Kč.
Možnosti platit v českých korunách se říká Dynamic Currency Conversion (DCC), s touto službou jsem se setkal i v Rakousku, Portugalsku nebo v Řecku. Buď požádejte svou banku o zablokování služby DCC, nebo vždy volte zúčtování v místní měně.
-
Jak platit kartou v USA
Při platbě v obchodě se vás mohou zeptat, zdali se jde o debetní, nebo kreditní kartu. Pokud odpovíte popravdě debetní, můžete tím obsluhu zmást. Často s tím nemají zkušenosti, jednou mě kvůli tomu dokonce odmítli.
Lepší je zalhat a říct, že se jedná o kreditní kartu. Některé české debetní karty se v USA stejně tváří jako kreditní. Američané nemají zkušenosti s kartami, u kterých se zadává PIN kód. Pokud by platba končila chybou, upozorněte obsluhu na fakt, že musíte zadat PIN. Stojany na benzinkách zase vyžadují zadání ZIP kódu, často si ho stačí vymyslet (například 90210).
Pokud budete platit fyzickou kartou na starším terminálu, projeďte magnetickým proužkem skrze škvíru v obrazovce. Obsluha vás můžete požádat o předložení dokladu totožnosti (třeba cestovní pas) a o podepsání účtenky.
-
Dvojí ceny a bankomat místo platby kartou
Obchodníci v USA také z každé transakce odvádí poplatek bance. Někde se tak můžete setkat s podmínkou platby karty až od určité částky, případně s aplikováním dvojích cen. Setkal jsem se s tím například na benzínce, kde se při platbě kartou uplatňovala vyšší cena.
V některých klubech a restauracích zase neberou platební karty, ale v rohu stojí bankomat (ATM), ze kterého si lze vybrat hotovost.
-
Ceny v USA jsou uváděny bez daně
Ceny v USA jsou s výjimkou pohonných hmot vždy uváděny bez daně z obratu. Ta se k celkové částce připočte až při placení. Když na cenovce uvidíte $10237 Kč, na pokladně zaplatíte třeba $1.088226 Kč.
Výše daně z obratu se v jednotlivých státech liší. To je jeden z důvodů, proč se ceny uvádí bez daně. Tím druhým je snaha zákonodárců dát spotřebitelům najevo, jak vysoké daně platí.
-
Dotazy na placení kartou v USA
Je možné dát kartou spropitné?
Většina obchodníků to umožňuje. Poměrně často se můžete setkat s pasivně agresivním přístupem, kdy se během platby na terminálu zobrazí výzva k přidání spropitného. Na displeji se objeví předvolené možnosti (až 30 %), ale také tlačítko “Skip”.Jak vysoký je poplatek za platbu kartou v USA?
Banka sama o sobě žádný poplatek za platbu kartou v zahraničí nestrhává. Může se však stát, že si poplatek naúčtuje obchodník. Pravděpodobnější je to u malých nákupů za pár dolarů. Větší rozdíl než poplatek u plateb kartou tvoří kurz, který banka použije pro převod na české koruny. Nejlepší kurz mají karty Revolut a Wise.Jaký je poplatek za výběr z bankomatu v USA?
Poplatek za výběr bankomatu se liší v závislosti na bance a bankovním účtu. Někde je stanovený paušální částkou, jinde procentem z vybírané částky. Roli při výběru hraje stejně jako u platby kartou kurz, který banka používá k převodu. Některé bankomaty rovněž nabízejí nevýhodné zúčtování v českých korunách. Odmítněte ho a zvolte zúčtování v dolarech.Jakou kartou v zahraničí platím já?
V zahraničí platím kartou Revolut v telefonu, protože má výhodnější kurz. Spolu s ní používám debetní kartu Visa Infinite a kreditku Mastercard World Elite od ČSOB Premium. Výhodou této karty jsou neomezené vstupy zdarma do letištních salonků v Praze a ve Vídni a čtyři vstupy zdarma do salonků po celém světě. Součástí karty je skvělé cestovní pojištění, které jsem využil, když mě okradli na ulici v Buenos Aires.
Diskuze k článku (163)
Zdravím,
slyšel jsem něco o tzv. “skóre” kreditní karty vyjadřující jakousi důvěryhodnost vlastníka při splácení. V jakém číselném rozmezí se to skóre pohybuje?
PS: To upozornění na nové komentáře emailem nefunguje úmyslně? :)
@Chad:
Credit score typu FICO má rozmení 300-850 (vyšší je lepší) a za minulý rok byl průměr v US necelých 700…hodnoty se ale v různých státech dost liší, je to dané ekonomickou situací daného regionu a dále se dost výrazně liší u mladých a starých…starší lidé mají většinou vyšší score.
@Lukáš: Díky za odpověď. :)
Prosím vás, riešim koľko si zoberiem hotovosti do USA. Mám zoznam, čo viem že musím platiť v hotovosti. A preto otázka, čo sa nedá platiť kartou?
Napríklad v reštaurácií alebo bare môžem zaplatiť kartou, aby som dal aj nejaký tringelt?
Vstupné do národných parkov sa dá platiť kartou alebo len v hotovosti? Inak tu aj info, to sa kde platí? Vstúpim do parku a v centre parku to niekde idem zaplatiť? Alebo pri vstupe do parku je rampa a pri nej sa to platí?
V bežných obchodoch s oblečením sa dá asi bez problémov platiť kartou nie?
Vo fast foodoch, v potravinách to asi nie je problém platiť kartou.
V automatoch napríklad na lístky na metro alebo autobusy sa dá platiť kartou?
V taxíkoch asi len cash?
Mýtne poplatky idú platiť kartou?
Platba napríklad v kaderníctve ide urobiť kartou?
A pri výbere v hotovosti, mi v mojej banke povedali, že mám zadarmo výbery v bankomatoch aj v zahraničí, ale je možné, že si bankomat bude účtovať nejaký poplatok a to moja banka nevie a neovplyvní. Prosím vás, s akým približne poplatkom ste sa stretli pri výbere v hotovosti v USA? Je to skôr napríklad do 10 USD? Alebo to môže byť aj viac alebo výrazne viac ako 10 USD?
Mám embosovanú aj debetnú kartu a aj kreditnú kartu – pre istotu
Ďakujem.
@Nawg:
Nevím, jestli odpovím na všechno, ale zkusím to popořadě:
– platit kartou se obecně dá úplně všude (otázka je, jestli ti to všude vezme klasickou debetní kartu). V SF jsem viděl i bezdomovce, který žebral i karetním terminálem :)
– vstupné do národních parků – america the beautiful se dá platit v informačních centrech kartou, nevím, jak u vjezdových kontrol. My ji zaplatili kartou v informačním centru a pak už ji jenom ukazovali. Ve státním parku jsme byli jen v Gooseneck a tam se muselo platit v hotovosti
– v restauraci jsem nikdy neměl problém při platbě kartou (klasická česká debitka)
– v obchodech s oblečením jsem měl problém pouze jednou (z cca. 10 nákupů), kdy mi to nechtělo vzít debitku, ale kreditku to pak vzalo v pohodě
– ve fast foodech a potravinách jsem s debitkou problém nikdy neměl
– MHD jsem kupoval pouze v LA a NY a taky bez problému debitkou
– taxi jsem nikdy nevyužil
– na západě mýtné skoro není kromě pár mostů, ty jdou většinou buď platit online, my jsme platili pouze 1 most a to v cashi a pak Golden Gate (ten se dá platit pouze online nebo v autorizovaných obchodech, my zaplatili online, debitku to nechtělo vzít, musel jsem použít kreditku)
– kapitola sama pro sebe jsou benzinky, kdy to někdy vzalo debitku, někdy ne, někdy nevzalo ani kreditku. Ještě jsem nepochopil systém, podle kterého to bere :)
– výběr v hotovosti – kromě míň výhodného kurzu, který je na kartě oproti směnárnám v ČR počítej ještě s paušálním poplatkem 3 USD za jakýkoli výběr (účtuje si správce bankomatu). 3 USD to bylo alespoň minulý rok. Na částku si upozorněn před výběrem, takže vždy jde případně odmítnout.
@Nawg: My sme isli 4clenna Rodina na 3 tyzne. Bral som 2000USD cash. Z pociatku som ich drzal, ze ak sa nieco stane a neskor som ich zacal rozpustat a platit stale viac a viac hotovostou, nech sa ich zbavim. Ostalo nam asi 250USD, takze sa to da riesit aj takto. Takze ku koncu som hotovostou platil benzin, v restauraciach a podobne. Z tohto pohladu by nam na 3 tyzdne stacilo bohate 500USD cash…
Poznatky kde som ale musel platit cash su:
-statne narodne parky (federalne som riesil America the beautiful)
– vsetko na uzemi indianov, teda vstup, miestny poplatok a podobne (monument valley, antelope canyon iba poplatok, vstup sa dal kartou)
– niektore muzea isli iba cash (coit tower v SF)
– muzea, kde je vstupne na dobrovolnej baze…. pokial nechces byt za burana a nedat nic
– cestovne v MHD ked kupujes u vodica (celodenny pas v SF sa dal kartou)
– stanky s jedlom a roznymi chutovkami
– niekde bola platba kartou nad 5USD, takze magnetku za 4USD nou nekupis
Inak, pri kartach pozor na nastavene limity. Niektore terminaly sa tvaria ako platba cez internet a ked mas nizko nastaveny limit, tak platba neprejde. Vtedy mi napriek limitu presla platba na debetke a na kreditke nie
Robo
Kuba a Robo, ďakujem vám.
A inak ďakujem za tip na tie limity na internetové platby, že aj niektoré terminály môžu mať nejaký režim že internetová platba.
A inak teoreticky sa môže stať, že pôjdem niekde kde by sa mali platiť dialničné poplatky a nezaplatím ich? My budeme len v Kalifornii a v Nevade a možno trochu Arizona a Utah. Je to robené tak, že napríklad kde je platený úsek je nejaká rampa, kde si zoberieš lístok a potom pri východe zaplatíš? Napríklad, keď sú teda niektoré mosty spoplatnené, je to riešené rampou? Alebo máš sám vedieť, že ten úsek je spoplatnený a kúpiť si nejakým spôsobom ticket predtým ako pôjdeš cez ten platený úsek.
Ďakujem.
@Nawg:
Já ti můžu poradit poze ohledně Richmond San Rafael Bridge – tam je pruh pro placení Cash, kdy přijedeš k budce, zaplatíš (mám dojem, že loni to bylo 5 USD) a projedeš. A pak Golden Gate ve směru do SF, kde žádný budky/rampy nemáš (alespoň to tak bylo minulý rok) a jenom muíš buď před projetím nebo do 3 dnů od projetí mostu to zaplatit online popřípadě v nějakých autorizovaných obchodech (já platil online debitkou, kterou to nevzalo, pak kreditkou a to bylo OK). Jinak i když to nezaplatíš, tak ti to vyúčtuje půjčovna, ovšem ti ti k tomu napočítají určitě ještě nějaký poplatek za zprostředkování (asi bude v obchodních podmínkách).
Jinak někde tady je, že na západě se opravdu kromě mostů do SF a nějaký malý části dálnice u San Diega a Ocean county neplatí (myslím, že to někde psal Franta).
My minulý rok opravdu platili jenom Richmond bridge a Golden Gate, jinak jsme projeli Kalifornii, Arizonu, Utah i Nevadu (podobně, jak je roadtrip zde).
Co se platí na dálnicích (ovšem toho jsem si všiml jenom v okolí velkých měst) je fast lane. Ale jak přesně to funguje netuším.
@Nawg: Ahoj, my sme boli velky okruh po zapade. Ako som spominal 4ria. Nikde sme neplatili nic. Mosty v SF area sa platia smerom do SF a itinerar ssme mali opacnym smerom, takze mostom sme isli von zo SF a nie spat dnu.
Co sa tyka dialnic, vsetky boli bezplatne. Vynimku tvorili nejake platene pruhy v koglomeraciach (napr okolo Salt Lake city, alebo LA, alebo SF). Vsetky tieto platene pruhy boli vlavo. Pokial to bolo znacene iba ako carpool lane, takym renaultackym kosostvorcom, tak som tam v pohode isiel, lebo sme boli 4ria a bolo to pre auta od 2ch ludi. Pokial to bolo platene, tak to bolo oznacene tusim FastTrack a vypisovali tam aj cenu za pouzitie po najblizsi vyjazd. Sice tam bolo pisane, ze ak je vo vozidle 2 a viac osob, tak je to bezplatne, ale pre istotu som to neriskoval. Nebola tam ziadna rampa, ale snimanie SPZ a mohlo by ma to pockat v pozicovni. poplatky za pouzitie cesty by neboli velke, ale Avis by si uctoval 4USD za kazdy den navyse
Ok, zasa ďakujem za info.
A keď by som platil kartou v reštaurácií, alebo niekde, kde chcem dať tringelt a dá sa tam platiť kartou, tak dá sa to urobiť tak, že teda poviem sumu a zaplatím teda kartou aj sumu jedla + tringelt? a všetko prebehne kartou? Alebo zaplatím skôr kartou jedlo a tringelt v hotovosti? Alebo to môže mať asi každá reštaurácia riešené inak že?
@Nawg: normalne nechaj aj tringelt kartou…. niektore terminaly ti aj daju 3 standardne moznosti 18%, 20% a 22% a ty uz iba kliknes na tlacitko kolko im chces nechat… Inak v US nefunguje zaokruhlovanie uctov, ako tu, ale zadavas vysku tringeltu ako samostatnu polozku
Zdravím, chtěla bych se zeptat, jak je to se spropitným v NYC. Jestli je nutné, ho psát na účtenku, nebo jak to funguje :) Předem děkuji za odpověď :)
Robo, ďakujem za info.
Inak prosím vás, ešte jedna vec, v banke mi hovorili, že pravdepodobne vždy keď budem platiť kartou sa ma terminál najprv spýta, či chcem použiť ich kurz, alebo niečo také – a že to mám zamietnuť a nepoužívať to, pretože to je menej nevýhodné. Takže prosím vás, tak nejako to aj je? Že keď budem platiť kartou, tak najprv dám asi PIN, potom sa ma terminál spýta na kurz (alebo na čo), to zamietnem (asi červeným tlačítkom) a potom prebehne transakcia? Stretli ste sa s niečim takým? Alebo ako presne prebieha platba kartou v USA?
Ďakujem.
Ahoj,
je to tak, jak ti řekli v bance. Říká se tomu DCC (Dynamic Currency Conversion). Terminál (nebo třeba i bankomat) nabídne volbu, jestli se částka má z účtu odečíst v měně země, ve které jsi (třeba USD v USA) nebo v měně karty (CZK pro nás v Česku). Ten jejich přepočítávací kurz ale bývá dost nevýhodný. Ale samozřejmě je tam zobrazený, takže volba je na tobě. Pokud řekneš, že to chceš odečíst v USD, tak ten převod z USD na CZK provede až tvoje vlastní banka.
Není to jen záležitost USA. Vloni jsem tuhle volbu viděl na bankomatech v Rumunsku, Bulharsku i Turecku, letos při platbě na terminálu v Německu.
Ještě na tu věc muže být druhý pohled. Některé banky účtují poplatky za výběr z bankomatu v cizí měně a to třeba i fixní za transakci. A pokud se použije DCC, tak se to tváří jako domácí platba a poplatek se neuplatňuje. Takže i třeba nevýhodnější kurz může ve výsledku znamenat úsporu. Zjisti si, jaké máš podmínky u své banky,
Honza
@Nawg: Za 3 týždne sa mi to nedalo žiadnu takú možnosť. Kreditná aj debitka z Tatra Banky
@Nawg: ešte som zabudol doplniť, že na výpise som mal pohyb v usd a konverziu na eur, ktorú robila banka
Ok, ďakujem vám za info.
Ahoj, přidávám čerstvou zkušenost s placením ať už debetní nebo kreditní kartou. Jsme právě v NYC a jsem z toho celkem ve stresu. Někdy mi to kartu vezme a někdy prostě ne. Volala jsem do banky, protože limity jsem si nastavovala vysoké a je to prej tím, že v USA můžou mít starší tipy platebních terminálů, které nejsou schopny přečíst naše údaje z karty. Každopádně je to hodně nepříjemné. Je jedno jestli platím debetní nebo kreditní. Prostě buď anebo..
Mám podobnou zkušenost. Karta mi sice fungovala v obchodech, restauracích a v hotelích skoro pokaždé, ale u stojanů u pumpy jen někdy. V automatech na nákup jízdenek na MHD mi nefungovala nikdy, ani v NYC, ani v San Franciscu. Takže to chce mít vždy nějakou hotovost, kdyby nešla karta.
Aktualne som v Salt lake City, mam debetku od Tatrabanky a zatial som tu nenarazil na jedny problem pri platbe. Ci uz pri nakupovani v potravinach, v restauracii, alebo pri prenajimani auta. Karta je neembosovana s cipom a nema napis Debit card.
Z hotovosti som minul 2 dolare na trinkgelt pre casnika.
Pri platbach niekde pouzili magneticky pruzok, niekde cip. Zvycajne vsak vsade vyzadovali podpis. Inak vsetko ok.
Co si myslim ze je dolezite pred odchodom spravit je kontaktovat vasu banku a oznamit im v ktorych lokalitach budete kartu pouzivat. Dovodom su systemy na ochranu platieb.
Ked bezne fungujete len vo vacon okoli, resp. domovskej krajine, pripadne v krajine susediacej, tak problemy nebyvaju, ale akonahle idete kus dalej, system moze vyhodnotit platbu ako nestandardnu a kartu/platbu zablokovat.
Zajímavé info…já osobně bych s neembosovanou kartou do USA nevyjel.
Protože se mi několikrát stalo v různých zapadlých městečkách a v horách kudy jsem porjížděl, že jim nefungovalo připojení k bance, takže si mou embosovanou kartu museli “obstisknout” …vypadá to jak když žehlí prádlo :)
V ČR se mi toto nestalo nikdy, jen jednou na Malorce při půjčování auta jim nešla elektřina a po tmě nám tam všem “žehlili” karty ;)
@Lukáš:
Stará dobrá žehlička. Co jsem se naběhal do bank se slipy.
Mám stejný problém, dcera je na půl roku v USA a jakmile jde do obchodu a platí kartou (je úplně jedno zda kreditní nebo debetní), koupí si koblihu a kafe za 3 dolary a další 2 dolary zaplatí nějaký pro mne nesmyslný poplatek. Na účtu to mám napsané jako USCONNECT MDWST VEND S; BURNSVILLE; USA – absolutně nechápu proč. Nevíte někdo co to je za poplatek?? Je tam měsíc a půl a už mě jen ty poplatky stály skoro tisícovku :-(
Děkuji. Lída
@Lída:
A v bance nevědí? Co kdyby se dcera příště zeptala při placení? Co je to za kartu, jaké umožňuje platby?
Tak jsem ještě zkusil kámoše Googla. Je to poplatek za platbu v automatech. Možná tedy dcera ušetří, když bude nakupovat normálně v obchodě nebo někde ve stánku.
@Lída: VEND je zkratka pro vending machine. Takze dcera nakupuje v automatech. Predpokladam, ze jde o Burnsville v Minesote, kde mohou automaty “pozadovat” poplatek za platbu kartou. Napriklad v Kalifornii je rovnou nastavena vyssi cena pri platbe kartou. Nemusi to byt vsechny automaty. Doporucil bych ji piti, svaciny nebo co takhle kupuje, kupovat v obchodech a nebo v automatech, ktere nepripocitavaji poplatek (pokud v te oblasti takove jsou).
Dobrý den , můžete mi prosím poradit , za týden letíme do Miami ale máme problém s ubytováním . Nedaří se nám zaplatit kartou , máme Master a Visa . Dá se někde na místě sehnat motel ? Přiletíme večer . Díky za rady .
@Radek: To musi ist.. kukni si, ako mas nastavenu kartu… ze ci mas povoleny kontinent Amerika a limity na platbu cez net…
@Robo: Máme MBank , běháme pořád do banky , prý je vše nastaveno ale stále nejde zaplatit z žádné karty – ani z Mastercard ani z Visa a to letíme už 5.2
@Radek: :-( tak potom uz dalsiu radu nemam. Pokial viem, MBank by mal cez webove rozhranie vediet menit limity na karte, tak si skus kuknut, ci je to naozaj tak. Nemam s Mbankom skusenosti. A nechcem byt moc paranoidny, ale v tomto pripade by som si zobral pre istotu viacej hotovosti.. pre istotu
@Radek: Prvni otazka: je to credit nebo debit karta? Druha otazka: Zadavas do Billing adresy presne tu adresu ke ktere je vedeny ten bankovni ucet? Pokud to chce jen ZIP code tak bud zkus PSC z te adresy nebo 000 00 – nekdy pro mimo-Ameriku nic jinyho nefunguje.
Dobrý den,
Jsem již 6tým rokem studentka v US. Používám pouze embosovou kartu z KB. Komerční b mi nevyhovuje a tak tu hledám rady. Anyway, chtěla jsem se jen podělit se svojí zkušeností. Když mi v obchodě nebo v restauraci odmítnou kartu, musím jim vysvětlit, že musím zadat “PIN code” a potom to samozřejmě lze. Mnohokrát jsem zadávala pin v kuchyních, protože terminál neměli bezdrátový.
Ohledně tankování. Když mi nefunguje karta u stojanu, musím zajít do obchodu a říct na který stojan chci “nabít” peníze. Stojan se v té určité částce zastaví.
Doufám, že info někomu pomůže :)
Dobrý den, za dva týdny odlétám do USA (Washington DC) a zajímalo by mě, jestli při placení kartou (debetní Visa od České spořitelny) budu platit nějaký poplatek? U někoho jsem četla o dvojí konverzi měny, kdy se strhne ještě nějaký poplatek a platba se tak dost prodraží.
Vyplatí se tak raději platit vše hotově? Budu nakupovat převážně oblečení a jídlo, benzín nepotřebuju. Má někdo zkušenosti, nebo se vám z účtu ztrhla přesně ta částka bez nějakých poplatků?
Předem děkuji všem za odpovědi :)
@Bára: Já mám teda zkušenost jenom s Mastercard – od KB, Equa a Unicredit a nic navíc nestrhávají. Rozdíl je v kurzech, které používají pro převádění devíz (z mého sledování je z těhle tří nejlepší Equa). Pozor musíš případně dát na DCC – pokud se tě terminál zeptá na platbu přímo v korunách (popřípadě eurech) – tady může dojít k přepočtu kurzu dvakrát (pokud bys na pokladně platila v EUR a tvoje banka to strhla v Kč nebo to většinou dává hodně nevýhodný kurz pro Kč). Nicméně v USA jsem se s DCC nesetkal, a vždy platil kartou v dolarech. DCC jsem zažil zatím jen v Evropě.
@Kuba: Děkuji, ještě jsem si objednala kartu Revolut (základní verze je zdarma), kde je nejvýhodnější kurz, tak snad bude vše ok. Známý přes účet Revolut objednával hromadně letenky za asi 100k a měl spočítané, že kdyby to koupil přes normální banku, tak ho to kvůli kurzu vyjde asi o 7k dráž. Takže se to asi vyplatí :)
Dobrý deň, chceme si požičať auto v LA a vrátiť v San Francisku, ale asi o tri dni skôr pred odletom. Môžem v tomto prípade použiť debetnu kartu?
US bezpečnostní standardy – banky bezkontaktním technologiím u karet zatím nevěří…
@slavka:
Teoreticky ano. Chce se to ale zeptat přímo v konkrétní půjčovně nebo kouknout na její web. Třeba Alamo nebo Trifty (ty mám vyzkoušené) to umožňují a není tam nic o rozdílném datu vrácení a odletu. Jen že si auto musíš půjčit v místě příletu a vrátit v místě odletu.
Dobrý den,
Jsem uživatelem Mobilní aplikace Mbank a samozřejmě od nich mám debetní kartu. Veškeré limity pro platbu( doplacení auta jsem si navýšil) a také jsem bance sdělil, že budu nacházet na území USA+Kanady, aby má platba nebyla zamítnuta.
Můj dotaz zní následovně: Má někdo zkušenost s placením kartou pomocí debetní karty od této společnosti? Tzn kartu strčí do terminálu a já zadám svůj 4 místný PIN kod a vše vpořádku? Nebo zde bude nutné overeni pomoci kodu/otisknu prstu,abych 2x tuto variantu potvrdil.
Děkuji
Ps. Fungovala Vám tato aplikace v US?
@Kuba: Platby by mely byt OK. Pokud platba neprojde, stiskni na terminalku, ze je to kreditni karta. Pokud ani potom ne, tak hotovost. Problem muze byt na nekterych pumpach, predevsim ARCO.
čau, založil jsem si ucet v americke bance. A teď mi poradte jak nejvyhodněji ty peníze dostat z ČR (zatím mám Českou spořitelnu) do USA.
Revolut
česká sporitelna, jiná banka?
@Petr: Ahoj, doporučuji Wise nebo Revolut. Česká spořitelna nemá moc dobrý kurz, oproti Wise/Revolut proděláš na každém dolaru 64 haléřů. Záleží na částce. Pokud je vyšší, doporučuji porovnat obě služby. Revolut asi znáš, recenze Wise je tady. :)
Zdravím, zajímalo by mě, jestli má tady někdo zkušenost, když mám dolarový účet v ČR, zda s ním můžu platit v USA? díky :-)
Máte někdo prosím praktické zkušenosti s použitím karty Revolut v USA? Placení na benzínce, v obchodech a podobně… Karta Revolut je debetní, tak nevím, jestli nebudou komplikace… Díky.
@Marek: Ahoj, tiež sa chystáme teraz do New Yorku a plánujem si tam meniť peniaze v Revolute na USD a platiť tak kartou Revolut, nakoľko uvádzajú že sa s ňou dá platiť takmer všade, dúfam že s tým nebudú problémy.
@Roman: Můžeš sem pak postnout, jestli Revolut fungoval? Předem dík
Ahoj. Opakovaná špatná zkušenost s platební kartou KB. Na spoustě míst v USA je platba bez důvodné zamítnutá. Bez vysvětlení,bez výzvy k jestli debit/credit, nebo ZIP kodu. Peníze samozřejmě na účtě a kdyz jsem opakovaně volal do KB, tak platbu nebo pokus o ní vůbec nezaznamenali. Karta KB je tu vhodná jen ke škrábání jinovatky ze skla auta nebo seskrabnuti zbytku zihadel meduzy, podle toho kde zrovna budete. Určitě si vezměte jako zálohu jinou, tahle je v USA k ničemu, v Bille nebo v Pramenů v CZ ji jistě ocení.
@Petr: Za mě Wise, šlape jak hodiny.
@Renda: ja musim rict ze me ted v alamu (cervenec 2022) nesla kreditni karta, u kiosku nepruchozi. Tak jsem sel k obsluze a take neslo, museli zadat cislo letu a pak slo. Drive se takto delalo s debetni kartou kdyz nesla, kreditni prosla vzdy, az ted na prvni dobrou ne, coz me zaskocilo. Pak jsem chtel take neco zaplatit a debetni, kreditni ani us ucet debetni karta visa neprosla, zkusil jsem od jine banky master card a proslo. Docela casto se take deje ze vubec nepodporuji apple pay a chteji fyzickou kartu. Např. U stojanu na tankovani chevron proslo kreditni i debetni a nic si neblokovali jako deposit. Mensi pumpy a např. shell si pak blokovali cast penez a dokonce nekde ani pin u stojanu nechtelo zadat(shell). Takze s kartami je to zajimave…
Ahoj, přidávám aktuální zkušenost z našeho červencového roadtripu po západě USA. V naprosté většině jsme platili přes Apple pay, jen několikrát se stalo, že neměli bezkontaktní terminál (typicky Walmart). Ani jednou nebyl problém (karta Mastercard od Airbank). Hotovost jsme používali prakticky jen na spropitné (někdy nešlo na terminálu zadat).