Průvodce po Los Angeles zdarma: Rady, tipy a mapy ke stažení v PDF

Los Angeles se přezdívá City of Angels (Město andělů) a je to nejlidnatější město v celé Kalifornii. Tento průvodce po Los Angeles zdarma vám zpříjemní a usnadní pobyt ve městě. Stáhnout zdarma si ho můžete ve formátu PDF spolu s několika užitečnými mapami.

Průvodce po Los Angeles | © Petr Novák

Nejdůležitější informace o Los Angeles

Los Angeles leží v jižní Kalifornii, celá metropolitní oblast patří mezi největší v celých Spojených státech. Mezi nejznámější města, čtvrtě či okresy patří Santa Monica, Long Beach, Anahaim, Riverside, Beverly Hills, West Hollywood, Van Nuys, Encino, Pasadena, Burbank nebo Bel-Air. Rozmanitá je rovněž krajina v okolí Los Angeles – hory, údolí, lesy, poušť a pláž doplňuje Tichý oceán na západním okraji města.

Průmysl v Los Angeles tvoří zejména ten televizní a filmový. Budete-li chodit po městě, prakticky každý den narazíte do filmového či televizního štábu. A nemusíte chodit jen po Hollywoodu, natáčí se také v Santa Monice, Venice Beach, Culver City a velká studia jsou v Burbanku.

Mezi další důležitá odvětví průmyslu v Los Angeles patří cestovní ruch, kultura, finance, obchod, farmacie, média či zpracování potravin.

Aktuální čas a časové pásmo v Los Angeles

V Los Angeles je časové pásmo PST (UTC−8) a v létě PDT (UTC−7). Aktuální čas v Los Angeles zjistíte, když od toho českého odečtete 9 hodin. Když bude v Praze 19:00 hodin, v Los Angeles v tu samou chvíli bude 10:00 hodin.

Vždy v březnu se v Los Angeles přechází na letní čas, ten končí v listopadu.

Počasí v Los Angeles

Los Angeles má polopouštní klima, které se vyznačuje poměrně nízkými srážkami a řídkou vegetací.

Nejslunnější a nejsušší období bývá v Los Angeles od května do října, kdy jen zřídkakdy prší a teploty se pohybují v rozmezí od 17 °C do 26 °C ve dne a ve stínu. V srpnu a v září bývá ještě tepleji, a přesně to bývají ji nejhezčí dny v okolí Los Angeles. Pravda, občas je zkazí návaly smogu.

Déšť v Los Angeles je nejběžnější v období od prosince do dubna, kdy teploty přes den vystoupají maximálně na 20 °C a v noci klesají až k 9 °C. Ještě chladněji bývá hlouběji ve vnitrozemí, mrazy v Los Angeles bývají spíše výjimkou.

Lidé v Los Angeles a jak se domluvit

Los Angeles je podobně jako New York extrémně různorodé, žijí v něm lidé stovek národností. Tou největší jsou Mexičané, jejichž komunita v LA je dokonce největší mimo Mexiko. Ve městě se s nimi setkáte prakticky všude, nejběžněji v restauracích, autobusech či hotelech.

Z toho je zřejmé, že kromě angličtiny se v Los Angeles běžně mluví také španělsky. Některé linky losangelského metra mají hlášení v angličtině a současně ve španělštině. To samé platí pro nápisy na obchodech či billboardech.

Lidé v Los Angeles jsou vcelku přátelští a z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že rádi pomohou. Když jsem neměl drobné na autobus, několik lidí se obratem nabídlo a jízdné za mě zaplatilo. Při jízdě nočním autobusem na jednom z předměstí dokonce řidička autobusu sjela ze své linky a zastavila mi přímo před hotelem.

Nebojte se navázat kontakt a buďte přátelští.

Letiště v Los Angeles | © Petr Novák

Letiště v Los Angeles a levné letenky do Los Angeles

V okolí Los Angeles je celá řada veřejných nebo privátních letišť národního i regionálního významu. Tím hlavním je Los Angeles International Airport (IATA kód LAX). Z obrovského letiště s devíti terminály se létá do celého světa včetně exotických destinací třeba ve Francouzské Polynésii.

Mezi jednotlivými terminály projíždí bezplatný autobus označený písmenem “A”. Chcete-li využít jeho služeb, sejděte do spodního patra a hledejte nápis “LAX Shuttle and Shuttle Connections”. Potřebujete-li přejít jen mezi dvěma sousedními terminály, jděte pěšky. Bude to rychlejší.

Uvnitř terminálu je k dispozici bezplatná wifi, stačí se jen přihlásit.

Spojení z letiště v Los Angeles do centra města není bůhvíjak skvělé. Nejlevnější variantou je následovat ceduli “Ground Transportation”, která vás dovede až k autobusům jezdícím k nejbližší stanici metra. Tou je Aviation / LAX Station na zelené lince. Autobusy do centra města jezdí z “LAX City Bus Center” na ulici West 96th Street.

Do centra města k nádraží Union Station také zajíždí každou půlhodinu autobusy LAX FlyAway, za cestu jedním směrem zaplatíte 7 dolarů.

Taxík z letiště do centra vyjde přibližně na 45 dolarů a pokud není zácpa, trvá cesta dobrou půlhodinku. V případě hustšího provozu je třeba počítat s větší časovou náročností a vyšším účtem.

V okolí letiště funguje několik autopůjčoven, kde si můžete půjčit auto, popřípadě ho vyzvednout na základě předchozí rezervace. Vzhledem k velkým vzdálenostem napříč Los Angeles je půjčení auta dobrá volba.

Levné letenky do Los Angeles z Evropy nabízí nejčastěji nízkonákladový Norwegian. Sám jsem s nimi letěl na jednom evropském letu a byl jsem velmi mile překvapen. Letadlo bylo zbrusu nové a na palubě byl k dispozici bezplatný wifi internet. Trefíte-li se do dobré akce, pořídíte levnou letenku do Los Angeles s odletem z Prahy do 10 000 Kč.

Z Prahy ani Vídně do Los Angeles nic přímo nelétá, a tak je nutné cestovat s mezipřistáním. Nejčastěji v Londýně (British Airways, Virgin Atlantic Airways a United Airlines), Frankfurtu či Mnichově (Lufthansa) nebo Curychu (Swiss International Air Lines).

Z Los Angeles je samozřejmě možné letět do dalších měst napříč Spojenými státy americkými. Osobně mám nejradši nízkonákladovku Southwest – ceny letenek jsou velku nízké, přičemž v ceně jsou zahrnuta dvě odbavovaná zavazadla a občerstvení v průběhu letu. U ostatních aerolinek se za každý kufr k ceně letenky připlácí. Southwest létají z Los Angeles přímo mj. do San Francisca, Las Vegas, Denveru nebo Chicaga.

Vlakem do Los Angeles

Hned na úvod to nejdůležitější – vlaky v USA jsou dost drahé. Téměř do všech destinací je výhodnější buď letět, nebo jet autobusem.

Hlavní vlakové nádraží v Los Angeles se jmenuje Union Station a leží na adrese 800 N. Alameda Street (GPS 34,055828, -118,236795). Přímo na nádraží se nachází stanice červené a fialové linky metra plus zastávka zlaté linky příměstských vlaků.

Z Los Angeles jezdí dálkové vlaky společnosti Amtrak do Seattlu, San Diega, Chicaga, Kansas City, New Orleans nebo do Sacramenta. Dojet můžete prakticky až na východní pobřeží.

V provozu jsou také příměstské vlaky Metrolink do Lancasteru, Oceanside, Riverside nebo San Bernandina. V porovnání s vlaky Amtrak výchází Metrolink levněji.

Autobusem do Los Angeles

Autobusy bývají nejlevnější volbou, jak se dopravit do Los Angeles z měst blízkých i vzdálenějších. Při včasné rezervaci (jízdenky hlídejte již 3 měsíce před plánovanou cestou) je lze pořídit již za pár dolarů. Sám jsem třeba za jízdenku Los Angeles – Tijuana – Los Angeles zaplatil pouhé 2 dolary. A věřte mi, o podvod nešlo!

Obávat se nemusíte ani pohodlí – autobusy bývají standardně vybaveny zásuvkami i bezplatným wifi internetem. Budete-li mít štěstí na nevyprodaný autobus, krásně si během cesty odpočinete. Stačí si obsadit sedačky v poslední řadě autobusu.

Jedním z nejznámějších autobusových dopravců je Megabus.com, který v Los Angeles využívá zastávku Patsaouras Transit Plaza (GPS 34,054895, -118,233407) v těsné blízkosti vlakového nádraží Union Station. Autobusy Megabus staví kousek od zákaznického centra dopravního podniku (Metro Customer Center). Z Los Angeles jezdí přímé spoje do Las Vegas, Oaklandu, San Francisca a San Jose.

Ještě známější jsou autobusy Greyhound s chrtem ve znaku. Společnost na většině linek využívá vlastní terminál Greyhound Bus Lines Los Angeles na adrese 1716 E 7th St (GPS 34,034017, -118,235574). Dojet k němu můžete autobusy 60 a 62, zastávka se jmenuje 7th/Decatur. Greyhound z Los Angeles jezdí (do některých destinací pod značkou Bolt Bus) mj. do Las Vegas, Oaklandu, Sacramenta, San Diega, San Francisca, San Jose, Tijuany v Mexiku.

Doprava v Los Angeles | © Petr Novák

Doprava po Los Angeles – metro, autobusy a půjčené auto

Hromadná doprava v Los Angeles funguje naprosto odlišně než třeba v New Yorku. Tím odlišně mám na mysli hůř. Zatímco v New Yorku se dostanete odkudkoliv kamoliv kdykoliv, v Los Angeles to přinejmenším chvíli potrvá a bude nutné absolvovat bezpočet přestupů.

Všichni, kdo si mohou dovolit auto, raději tráví hodiny v nekonečných zácpách, a tak lze s trochou zobecnění říct, že hromadnou dopravu v Los Angeles využívají spíše ti chudší nebo chytřejší. Intervaly autobusů v centru města se obvykle pohybují od 10 do 15 minut, v okrajových čtvrtích ale autobusy vyjíždí po 30 – 90 minutách. Metro je v provozu přibližně od 4:00 ráno do jedné či druhé hodiny ranní.

Musíte tak počítat s tím, že cestování hromadnou je dopravou pomalé. Ve všední den večer mi 15kilometrová cesta metrem a autobusy zabrala zhruba 2,5 hodiny včetně čekání v akční čtvrti Watts.

Budete-li v průběhu svého pobytu v Los Angeles spoléhat na hromadnou dopravu, kupte si časovou jízdenku TAP. Ta platí pro všechny linky metra a pro většinu autobusů, na které ve městě narazíte. Na to pozor – v Los Angeles funguje několik společností, z nichž si některé vydávají vlastní jízdenky. Poznáte je podle odlišných cedulí a jinak zbarvených autobusů.

Ceny nezlevněných jízdenek na autobusy a metro v Los Angeles:

 • Jednoduchá jízdenka (metro nebo autobus): 1,50 dolaru
 • Metro – stříbrná linka: 2,45 dolarů
 • 24hodinová jízdenka: 5 dolarů
 • 7denní jízdenka: 20 dolarů
 • 30denní jízdenka: 75 dolarů

Časové jízdenky nejsou svázány počtem jízd, klidně můžete jezdit metrem či autobusy od rána do večera. Jízdenky si můžete koupit v prodejním automatu, jenž je v každé stanici metra. V případě autobusu můžete jízdné uhradit u řidiče, mějte drobné!

Doporučuji si do telefonu stáhnout mapy linek metra či autobusů v Los Angeles. Zaberou jen pár mega, občas vám mohou neuvěřitelným způsobem pomoct. Ne na každé stanici totiž mapu naleznete. (Získat je můžete zdarma na konci článku.)

Půjčené auto v Los Angeles vám sice dává jistou míru svobody pohybu, jenž však bývá vykoupena hodinami strávenými v nekonečných kolonách. Cestujete-li ve více lidech zároveň a chcete-li navštívit v průběhu dne více míst, samozřejmě se vyplatí půjčit si auto.

Téměř po celém Los Angeles se za parkování platí. Sazba se liší podle oblasti a denní či noční doby v rozmezí zhruba 1 – 6 dolarů za hodinu. Parkovací automaty fungují ve srovnání s těmi českými jinak. Automat najdete vedle každého parkovacího místa. Jednoduše u něj zaparkujete a zaplatíte buď mincemi přímo do stroje, platební kartou, telefonem nebo mobilní aplikací. Čas do vypršení parkovného se zobrazuje přímo na automatu.

Pohybovat se po Los Angeles na kole není moc dobrý nápad. Vzdálenosti mezi hlavními body zájmu jsou enormní a prostředí cyklistům příliš nenahrává. Chcete-li se přesto projet, doporučuji třeba pobřeží kolem Venice Beach či Santa Monicy, kde jsou vcelku slušné cyklostezky.

Universal Studios Hollywood | © Petr Novák

Co vidět v Los Angeles – atrakce, muzea, parky

Los Angeles je v první řadě o Hollywoodu, filmu, televizi a celebritách. Budete-li se alespoň trochu pohybovat po městě, s velkou pravděpodobností narazíte na filmový či televizní štáb. Poznáte ho jednoduše – podle velké cedule s dlouhým textem, jenž vás informuje o skutečnosti, že produkci dáváte svolení s využitím vaší osoby v rámci pořadu.

Některé z těch nejznámějších atrakcí v Los Angeles jsou zdarma.

Hollywoodský chodník slávy (Hollywood Walk of Fame) se táhne po ulicích Hollywood Blvd. a Vine St. Projít si ho můžete samozřejmě zdarma, nejbližší stanicí metra je Hollywood/Highland Station na červené lince. Na procházku a prohlídku celého chodníku si doporučuji vyhradit alespoň jednu hodinu. A pokud budete mít dojem, že některá jména zahlédnete vícekrát, nemýlíte se. Mnozí umělci získali hvězdu na chodníku slávy několikrát.

Nápis Hollywood je dobře vidět i z Hollwoodského chodníku slávy, cesta k němu je však daleká. Nebudete-li mít k dispozici auto, můžete se projít pěšky, stačí mít trošku fyzickou kondici. Nejlepší výhled a nejlepší fotky s cedulí pořídíte od křižovatek ulic Mt. Lee Drive a Deronda Drive (GPS 34.130815, -118.318857). Cestou se můžete zajít podívat do slavné Griffith Observatory a projít se po Mullholland Drive. Z kopců nad Los Angeles je vskutku parádní výhled na celé město!

Universal Studios Hollywood pro fanouška filmu povinnost. Ve skutečných filmových studiích se natáčí řada filmů a seriálů – třeba Rychle a zběsile, Návrat do budoucnosti, Transformers, Kriminálka Las Vegas nebo Zoufalé manželky. A na reálné kulisy z nich se můžete podívat na vlastní oči. Zábavné jsou také atrakce připomínající horské dráhy nebo ukázky tradičních hollywoodských řemesel. Vstupné je dost vysoké, ale těch 84 dolarů za to stojí.

Zúčastněte se natáčení filmu, seriálu nebo televizní show, vstupenky je možné rezervovat zdarma. Sám jsem se zúčastnil natáčení Tonight show with Jay Leno a ačkoliv nemohu říct, že by byl mým oblíbencem, zážitek to byl dobrý. Nakouknete do zákulisí Hollywoodu a poznáte, jak se doopravdy natáčí televizní show a seriály. Vstupenky hledejte přímo na oficiálních stránkách jednotlivých show.

Projděte se po plážích Venice Beach a Santa Monicy – podle mého to je jedno z nejhezčích míst v Los Angeles. Přímo ve Venice si můžete zasvičit na Muscle Beach (GPS 33.985456, -118.47259), což je posilovna přímo na pláži pod otevřeným nebem. Na pláže kolem Los Angeles si nechte vyhrazený klidně celý den. Cestujete-li s dětmi, vytáhněte peněženku a zajděte s nimi do lunaparku na molu Santa Monica Pier (GPS 34.00853, -118.497768). Atrakce jsou samozřejmě ve srovnání s Six Flags slabší, ale dětem se budou líbit.

Sportovní nadšenci mají na výběr ze všech nejsledovanějších sportů:

 • Hokej hraje tým Los Angeles Kings v Staples Center v centru města (GPS 34.04301, -118.26717) poblíž stanice Pico Station modré linky metra. Vidět zápas NHL na vlastní oči stojí za to, sám jsem na něm byl s kamarádem, který do té doby v životě nebyl na hokeji a líbilo se mu to.
 • Basketbaloví Los Angeles Lakers jsou jedním z nejpopulárnějších týmů v Americe. Hrají stejně jako hokejisté ve Staples Center v centru města. Vstupenky bývají dost drahé, levnější mají konkurenční Los Angeles Clippers, jenž hrají také ve Staples Center.
 • Baseball je pro nás poměrně neznámý sport, nicméně v USA nesmírně populární. Los Angeles Dodgers hrají na Dodger Stadium u Chinatownu na severovýchodě Los Angeles (GPS 34.0728, -118.2405). Nejbližší stancí je Chinatown na červené lince.
 • Fotbal alias kopanou hrají v Los Angeles dvě mužstva – Chivas a známější Los Angeles Galaxy, kde jednu dobu hrával i David Beckham. Oba týmy jako svůj stadion používají StubHub Center v Carsonu jižně od centra Los Angeles (GPS 33.86433, -118.26115).

Vstupenky získané oficiální cestou jsou drahé, levnější je využít burzy vstupenek na TickPick.com nebo Stubhub.com. Osobně jsem to prověřil u hokeje a všechno funguje skvěle, lístky ani nemusíte tisknout – obsluha si je naskenuje z displeje telefonu.

Getty Center známé také jako J. Paul Getty Museum skrývá prý velmi zajímavou sbírku uměleckých děl. Muzeum leží v kopcích nad Santa Monicou. Výstavy se průběžně mění, ale skvělý výhled přetrvává. Za vstup do muzea se neplatí, vybírá se jen 15 dolarů za parkovné. Více na stránkách muzea.

Restaurace v Los Angeles | © Petr Novák

Restaurace a stravování v Los Angeles

V Los Angeles si, co se stravování týká, přijde každý na své. Spektrum restaurací je skutečně široké, kromě amerických bister a steak housů můžete vyzkoušet etnické kuchyně, největší zastoupení má vcelku logicky ta mexická.

Trendem poslední doby jsou food trucky, na které narazíte převážně v čase kolem oběda v okolí kancelářských budov. Dodávky vybavené malou kuchyní prodávají primárně kancelářským krysám čerstvé hamburgery, tacos a další speciality.

Prakticky v každé čtvrti najdete pobočku některého fast food řetězce, občas natrefíte třeba na dvě restaurace na jedné ulici. Z nadnárodních se jedná nejčastěji o bagetárnu Subway, McDonalds, KFC/Taco Bell nebo Wendys. Z těch nám neznámých třeba o hamburgery Jack in The Box, Crispy Crust, In-N-Out Burger nebo Wienerschnitzel.

Ubytování v Los Angeles

Ten nejdůležitější poznatek hned na úvod – hotely a hostely v Los Angeles jsou dost drahé.

Při rozhodování kde budete bydlet berte v první řadě v potaz vaše plány. Nemá příliš smysl denně dojíždět hodiny za památkami a atrakcemi. Velkou roli v rozhodování hraje fakt, zdali si budete půjčovat auto.

Mezi nejpopulárnější čtvrti patří Hollywood. V něm vám doporučím motel Travelodge Hollywood, což je relativně dobrý kompromis mezi kvalitou a cenou. Motel sice nemá hvězdiček jak vlajka Evropské unie, ale je v něm čisto, nabízí dobré služby, bezplatné parkování a leží kousek od stanice metra. V ceně pobytu je internet (fungoval mi líp než placený v letištním Hiltonu) nebo snídaně.

Co se týká ubytování blízko pláže v Santa Monice nebo Venice Beach, zvažte Airbnb. S trochou štěstí a dobrým přístupem pořídíte za cenu horšího hotelu dobrý domek přímo na pláži. Doporučuji si dobře vyplnit profil, získat kladné reference a rezervovat včas.

Bezpečnost v Los Angeles

Co se týká bezpečnosti v Los Angeles, záleží v první řadě na lokalitě, kde se budete pohybovat a také trochu na štěstí či smůle.

Většina populárních čtvrtí, jako je Hollywood, Santa Monica, Beverly Hills nebo Westwood, je ve dne bezpečná. Po setmění se sice na ulicích zvýší výskyt všelijakých bezdomovců a dalších pobudů, nicméně stačí být ostražitější a nemusíte se bát.

Horší situace je v centru Los Angeles a na předměstích, kde ulice ovládají gangy. Průvodci varují především před čtvrtěmi Pico-Union, Westlake, Watts nebo Compton. Kriminalita bývá v těchto oblastech vysoká, na denním pořádku zde jsou vraždy, přepadení nebo vyřizování účtů mezi jednotlivými gangy.

Téměř 100 % obyvatel těchto čtvrtí tvoří chudí Afroameričané a přistěhovalci ze zemí Latinské Ameriky. Zadělat na problémy si můžete již jen tím, že si oblečete tričko špatné barvy. Tedy té, kterou vyznává konkurenční gang. V těchto čtvrtích je málokdy co k vidění (pokud nechcete vidět naživo scény z hry GTA: Grand Theft Auto), ale velmi snadno snadno do nich můžete zavítat, budete-li při přemísťování spoléhat na hromadnou dopravu.

Dle průvodců je lepší se těmto oblastem vyhýbat, ať je den, nebo noc.

K tomu přidám svoji vlastní zkušenost – několikrát jsem se pozdě v noci a sám pohyboval po čtvrtích Watts, Crenshaw nebo Compton. Tedy po těch, které jsou na prvních příčkách v žebříčku násilných trestných činů. Jezdil metrem, autobusy a nic se mi nestalo.

Nicméně je pravda, že zatímco jsem čekal na zastávce 103rd/Graham na autobus, v tu samou chvíli o pár bloků dál přímo na ulici zastřelili dva lidi. V ten samý den bylo nahlášeno ještě 5 napadení smrtící zbraní, dvě vloupání do domu a jeden vykradený vůz. To vše ve čtvrti s 37 000 obyvateli.

Aktuální a přesné informace o bezpečnosti v konkrétní čtvrti se dozvíte na skvělých mapách od CrimeMapping.com.

Santa Monica | © Petr Novák

Internet v Los Angeles

Připojení k internetu je dnes pomalu stejná nutnost, jako jídlo a pití. Obě potřeby se dají uspokojit najednou, bezplatný internet můžete využít ve většině restaurací či kaváren.

Sázkou na jistotu je Starbucks, McDonalds nebo Burger King. Občas je nutné se zeptat na heslo a samozřejmě platí, že byste si měli v dané restauraci něco koupit.

S internetem v hotelech je to trochu paradox – zdarma bývá spíše v těch levnějších a třeba v Hiltonu je za příplatek. Pokud také odmítáte platit za něco tak samozřejmého, jako je připojení k internetu, nebojte se ozvat. Zaměstnanci na recepci často rozdávají kupóny na bezplatný přístup.

Generální konzulát České republiky v Los Angeles

Ztratíte-li v průběhu pobytu v Los Angeles cestovní pas nebo nastanou-li jiné závažné komplikace, můžete se s žádostí o pomoc obrátit na generální konzulát České republiky.

 • Adresa konzulátu: 10990 Wilshire Boulevard, Suite 1100, Los Angeles, CA 90024 (GPS 34.05747, -118.44717)
 • Telefon: +1 310 473 0889
 • Email: losangeles@embassy.mzv.cz
 • Provozní doba: pondělí – pátek od 9:30 do 12:30

Bratia Slováci sa môžu obrátiť na konzulárny úrad San Francisco. Konzul Barbara M. Pivnicka sídlí na 2220 Stockbridge Avenue, Woodside, California, 94062, telefon +1 650 996 7473, email bpivnicka@earthlink.net.

Stáhnout turistický průvodce po Los Angeles

Nejaktuálnější verzi průvodce po Los Angeles si můžete stáhnout zdarma. Balíček obsahuje tento článek ve formátu PDF a mapy metra v Los Angeles. Doporučuji si všechny soubory nakopírovat do telefonu. Až budou potřeba, budete je mít po ruce!

Diskuze k článku (154 komentářů)

@Pavel:
Kromě válení se na hotelu v dosahu minibaru, můžeš vyrazit třeba do muzea, stačí si jen vybrat podle tvých zájmů.
Jo a Google, taky něco najde.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Pavel: Ahoj Pavle, zajdi na NHL.

Odpovědět

@Pavel: Preset ma od zitrka cca do soboty. Nebude to v jednom kuse. Kazdou predpoved na obdobi delsi nez tri dny ber s rezervou, protoze podel pobrezi nelze pocasi presne predpovidat na delsi dobu. Zalezi i kde budes, pises LA, ale pod tim si rada lidi v CR predstavi cele LA county – muze preset treba v San Fernando Valley a v Downtownu ne…

Odpovědět

Ví někdo jak je to s jejich neméně známými odvodňovacími kanály? Také se vyskytují snad v každém filmu z LA. Asi blbost aby bylo možné tam vjet autem že? Když už bude ten půjčenej mustang… :))

Odpovědět
Avatar uživatele

@David: Ahoj Davide, také mě to lákalo. :-) Bohužel autem se tam jezdit nesmí bez příslušného povolení. Na některých místech je navíc špinavá odpadní voda a proud je silnější, než by člověk očekával.

Odpovědět

@David: Vjezd do kanalu je zakazan. Vetsinou jsou tam zamcene brany. Sice tam vetsinu roku neni ani kapka vody, ale treba ted od prosince do unora to byl ficak.

Odpovědět

Tak už to vypadá, že se letos pojede, teda poletí. Nebude to sice původní roadtrip plán, ale “jen” LA a okolí. Hlavní cíl je X-mas Party Show & Drag v Irwindale, kam prostě chceme. Jelikož je to prosinec, tak neplánujeme žádné projíždění parků, to necháme na jindy. Místo toho přihodíme Cruise at the Beach Christmas Car Show na Redondo Beach a Pomona Classic Car Show. K tomu automobilová muzea, Petersenovo a něco dalšího. Asi vám došlo, že je to výlet bláznů do aut. No, aby to nebylo jen o autech, tak na něco dobrého se půjde do The Proud Bird, snad to po rekonstrukci bude stát stále za to.
Náklady jsou zatím přibližné, ještě jsme nic nerezervovali napevno. Letenka a auto (Expedia.com, Berlín – SF s AF, Full-size na 15 dní) necelých 17.000,-, jako “balíček” je to asi levnější než to kupovat zvlášť každé jinde. Ubytování, něco přes Booking, 9 nocí cca 9.000,-/os., ještě vybíráme ale v téhle ceně je tam toho dost. Pár dní strávíme u známých v SF, proto ta letenka tam a ne rovnou do LA.

A přesto, že to tady vypadá, že vše vím a znám, tak uvítám každou dobrou radu.

Odpovědět

Tak letenky koupené, PRG – SFO za 10.000,-. Chtěl jsem info dát sem, ale hrozně rychle se z 9.995.- stalo 16.990,-. Bydlení bude nejspíš v Pico Rivera, je to +/- ve středu našeho zájmu.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Franta: Dobrá akce, já bych býval potřeboval odletět dva dny poté, co byl poslední dostupný termín. :-(

Odpovědět

@Petr Novák:
Náš odletový termín v nabídce také nebyl, ale zkusil jsem Expedii a ta ho v téhle ceně nabízela. Takže rychle objednat a zaplatit. Pak jsem chvíli čekal na potvrzení, s číslem rezervace jsem potom ještě “zašel” na stránky KLM pro ověření a vše tam bylo.

Odpovědět

@Franta: Jen ze zvedavosti: podle ceho jste se rozhodovali pri vyberu ubytovani? Ja jen, ze Pico Rivera neni typicke turisticke mesto, tak jestli jde vylozene o startovni bod vasich cest nebo je necim vyjimecna.

Odpovědět

@Mesi:
Asi to není typické turistické místo, ale ona ani naše cesta není typicky turistická. Atrakce LA si necháme až na nějakou letní dovolenou.
Koukal jsem hlavně po ceně (jak překvapivé :-) ) a recenzích. Poloha nebyla zase až tak důležitá. V Kalifornii budeme v zimě, takže bydlení u pláže nebylo nutné. A když Booking nabídnul “další hotely v okolí LA”, tak jsem kouknul i tam a zaujal mě Howard Johnson Inn. Podíval jsem se na mapu, kde to je a ukázalo se, že je to vlastně tak nějak ve středu našeho zájmu. Nejspíš ještě přibude BlackBird Park a možná i Air Force Flight Test Museum na Edwards AFB, El Mirage už je jisté.
Ale ohledně bydlení ještě není 100% rozhodnuto a nic zaplaceno. Třeba to bude nakonec jiné místo. Do zimy času dost, ale je pravda, že kvůli LA Auto Show by mohli jít ceny nahoru.

Odpovědět

Ahoj všem,
nevím, jestli mohu dát příspěvek sem, ale omylem jsem koupil 7 lístků na Arizona Diamondbacks vs. Los Angeles Dodgers 5.7.2017. Chtěl jsem o den dříve. :(
Pokud by se někomu hodily, tak se rád domluvím.
pbozovsky@seznam.cz

Odpovědět

@Petr Novák:
Peťo ahoj mala by som otázku na teba :) už som raz v USA bola, teraz plánujem další trip, avšak už by som chcela, aby bol posledný do Severnej Ameriky a preto by som rada poznala tvoj názor a pripadne odporučiť, ktorý mesiac je najlepšie toto absolvovať. Trasa by bola NY-DC-Miami-SF-LAS Vegas-LA-Honolulu a domov :) NP nechcem vôbec vidieť len mesta. Pozerala som aj busy a jednotlive prelety, ceny sú fajn :)

Odpovědět

@Mia:

Jedine na Aljašku sa chcem vraciat pravidelne ❤️❤️

Odpovědět
Avatar uživatele

@Mia: Ahoj, pokud chceš navštívit současně všechna tato místa, zvolil bych září/říjen. Začít v San Franciscu a na Havaji a postupovat na východ – čili ji obrátit, pokud je to možné.

Odpovědět

@Petr Novák:
Jasne to by nevadilo ďakujem krásne

Odpovědět

Chcel by som sa poradit, prosím Vás ako je najlepsie sa dostat z letiska LAX do Venice? Ja som našiel že linka autobusu číslo 3 zo stanice city bus center. Dá sa odviesť na túto stanicu z letiska alebo musíme ísť pešo?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Martin: Ahoj Martine, nejlepší je Uber. Přímo z letiště do Venice je to za cca 14-18 dolarů. Když vylezeš z letiště a půjdeš cca 15 minut k prvnímu hotelu na křižovatce (Pacific Coast Highway a Century Blvd), chytneš Uber za 8-12 dolarů.

Odpovědět

@Martin: Asi bych doporucil tam dojit pesky. Nemusite az na Bus Center, ale staci o jednu zastavku blize k letisti (krizovatka 96th St a Sepulvedy = Hwy1). Moznost je bus c. 3 a c. 6 (ten jede o 10 minut dele). V obou pripadech je prestup na c. 733 resp. 33 (stejna linka). Z trojky na Lincoln/Venice a z setky na Sepulveda/Venice. O trosku rychlejsi varianta (cca o 5 minut) je UBER nebo Lyft, cena mezi 15 a 25 USD podle denni doby = dopravni spicky.

Odpovědět

Ďakujem za postrehy. Ešte by som sa chcel spýtať, ten jednodňový lístok (1-Day Pass) platí aj na autobusy aj na metro a môžem neobmedzene prestupovať? A na akom princípe funguje TAP karta? Najskôr si ju treba kúpiť a potom nabiť napríklad ak chcem jednodňovú?

Odpovědět

Zdravím, skvělé stránky:) Mám dotaz, s přítelem letíme do LA a ubytování máme v motelu Pico rivera, který se nachází až 50min. cesty autem od centra:(.Zajímá mě tedy, zda je všude placené parkovište(popř. za kolik)u nejnavštěvovanějších míst, jako je Venice beach, Santa Monica, Universal studio a nápis Hollywood?Nebo je možné parkovat někde dál zadarmo a k místu dojít?Letíme bohuzel v červenci, kdy začíná dovolená.Děkuji za odpoveď
Jestli má někdo nejaky dalsi zkusenosti s LA čemu se vyvarovat atd., muzete napsat na mail: dejlina8@gmail.cz budu moc ráda:))Děkuju

Odpovědět

@Dejlina: Pico Rivera je od Downtown cca 20-25 minut (mimo spicku). Napada mne otazka, proc zrovna ubytovani v Pico Rivera… ale stejne budete vetsinu casu asi na cestach. 1) parkovani neni placene vsude, ale v mistech, o kterych pises, ano. Venice Beach: zkus Pacific Ave od Washington Blvd dolu. V Santa Monice zdarma na ulici nezaparkujes a kdyz, tak max. na 2 hodiny. Zkus parkovaci domy podel 3rd St. Promenade. Vjezd do parkoviste obchodniho domu z Colorado Blvd nebo nektere jine z 4th St. V tom obchodaku je nejaky cas zdarma, myslim, ze 3 hodiny. Universal Studios maji vlastni parkoviste a v okoli (v pesi vzdalenosti) neni kde parkovat. Pobliz napisu Hollywood je v cele oblasti zakaz pakrovani a hlida to tam soukroma agentura. Jedine misto, kde lze zaparkovat, je Canyon Lake Dr. u Lake Hollywood Parku. Pokutuje se tam i stani proti smeru jizdy, hlidaji tam rangers. Je to idealni misto pro foceni napisu a da se odtud vyrazit i na turu nahoru. Zacatek cervence je v pohode, zazijete 4th of July.

Odpovědět

@Dejlina:
Koukal jsem na to ráno a chtěl napsat počkej na rady od Mesiho on je místní. Ale pak jsem si řekl, že napíši až z práce a on tu mezi tím byl.
Kde v Pico Rovera bydlíte? My byli v prosinci v Howard Johnson na Whittier Blvd.
Parkování už Mesi vyřešil. Já jen dodám, že se můžete kouknout i na http://www.parkme.com a podívat se dopředu na oblast, kam jedete. My měli trochu jiný program, než standardní turisté, takže nám ty 2h parking stačili. Třeba u Pieru v Santa Monice jsme to zapíchli na 3rd St. kousek od @téhle T1 (ten Thunderbird tam bohužel nebyl) a u Exposition Parku zase na W 39th Pl. Prostě pokud to není přímo v centru nebo nějaké hodně návštěvnicky exponované oblasti, tak se parkování “na chvíli” najít dá. Jen mějte na paměti, že tam zákony platí, takže nestůjte nikde, kde se nesmí. Na nápis je asi nej ta Canyon Lake Dr., otázka je, jak to tam bude volné v sezóně.

Jo a počítejte s tím, že pokud pojedete odpoledne ze severu od pobřeží do Pico Rivera přes LA, tak si užijete zácpu. Ale kdo nebyl v LA v zácpě, tak v LA nebyl. :-) My to nevychytali a jeli ze Santa Moniky skoro 2h.

Odpovědět

Letíme v květnu do LA a pak okruh po parcích. Na první noc jsem našla motel nedaleko od půjčovny Alamo, ráno hned vyrážíme na cestu. Motel Geneva na West Manchester blvd a později jsem se dočetla, že čtvrt Inglewood nepatří zrovna k bezpečným. Nevíte někdo jak to s tou bezpečností v tomto místě je? Mám raději najít něco dražšího ale blíže letišti? Děkuji za radu.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Hana: Ahoj Hano, vzhledem k tomu, že budete v motelu spát jednu noc, tak bych se nebál.

Odpovědět

@Hana: Jedna noc a nepredpokladam, ze v noci nekam pesky pujdete. Takze v pohode. Na vic dni bych vybral lepsi lokalitu.

Odpovědět

Letim se synem 28.srpana do LA je to naše první cesta … poradíte bezpecne ubytování ? Chceme vidět chodník slávy Hollywood zábavné parky atd … cesta z letiště asi taxíkem … dekuju

Odpovědět

@Jarka:
Jak tu někde psal Mesi. Je prý dobré vybírat mimo prostor mezi Interstate 405, 110, 10 a 105. Část je blízko letiště, takže hluk a také to není úplně výstavní prostředí.

My bydleli asi týden v Howard Johnson Hotel & Suites v Pico Rivera a naprostá spokojenost. Bezpečné, klidné a v okolí mnoho obchodů. Měli jsme auto a všude jsme se v pohodě dostali.

Odpovědět

@Jarka: Zalezi, co chcete mit v dosahu ubytovani. Jestli budete cely den na cestach a na hotelu jen prespite. Ac to na mape tak nevypada, vse je dost daleko a navic vas zbrzdi zacpy na dalnicich nebo semafory. Taky zalezi, jaky mate rozpicet na ubytovani. Cim bliz k pobrezi, tim to bude drazsi. Jak pripomnel Franta, vyhnul bych se ubytovani mezi uvedenymi dalnicemi, tam opravdu neni o co stat. Sice tam nehrozi vylozene nebezpeci, ale pres den tam neni nic pekneho, kam jit a za tmy se tam prochazet jiste nebudete chtit. Hodne ubytovani je primo v LA, tam je dostupna MHD, na druhou stranu plno bezdomovcu, ale bezpecno. Top turisticka lokalita je Santa Monika – pro turistu asi hezka, ale pristupove cestu jsou vecne plne. Oblibena oblast, kterou turiste zatim moc neobjevili, je South Bay, specialne Beach Cities. Jednoduse receno pas podel pobrezi od letiste az k poloostrovu Palos Verdes. To je asi nejbezpecnejsi oblast v cele Kalifornii, ale taky jedna z tech drazsich. Ne nadarmo skoro cely tym LA Kings bydli v Manhattan Beach… Ale vzhledem k tomu, ze nejspis budete mit auto, tak je skoro jedno, jestli budete bydlet v nekterem z mest kousek od LA (idealne v pruseciku tras vasich vyletu)

Odpovědět

@Janulka: Já bydlel ve Stay On Main 5 dní (momentálně prochází rekonstrukcí). Je to ekvivalent české dvouhvězdy. Pokoj malý s vlastní koupelnou, chybí klima. Až na špinavé okno v pořádku. Snídaně fajn uplně dostačující. Za ty prachy je to bezva deal, krásný Theatre district je za rohem, ovšem asi dva bloky na východ už zase začíná celkem velké ležení bezdomovců .-D Obecně je jimi downtown LA prolezlý.

Odpovědět

Ahoj, mame v planu jet z LA autobusem greyhound do San Francisca. Autobusak je kousek od downtown, ale docetla jsem se ze to tam neni uplne bezpecne. Mate nekdo zkusenosti?

Odpovědět

@petra: podle toho kolik vas jede tak jestli neni vyhodnejsi pujcit auto v LA a vratit v SF. Vetsinou se jezdi autem nebo lita. V Greyhoundu jezdi podivne existence a terminaly taky nejsou zrovna v tech lepsich mistech.

Odpovědět

Ahoj vsem, mam tri listky do Holywoodskych studii. Koupila jsem 1+1 zdarmaa uz nestihame druhou navstevu. Pokud jste nekdo v LA mohu predat, eventuelne pak v CR, odletame 19.11. Listky jsou na jmena, ale nikdo nekotroluje. Platnost do 20.12.

Odpovědět

@FRanta: Ahoj, v léte jedeme s přítelkyní do LA a máme ubytování také v Howard Johnson Hotel & Suites. Byl by jsi tak hodný a mohl mi dát nějaké tipy na hotel a vyžítí v okolí? Diky :)

Odpovědět

@martin:
O hotelu ti toho moc neřeknu, mi tam prakticky jen přespávali. Pokoj čistý, dvě velké postele, stolek, dvě židle, stůl na noťas se židlí, televize, lednička, mikrovlnka, trezor, na “pavlači” stroj na led… Prostě american standard. Parkoviště v areálu. Měli jsme to bez snídaně, takže ti neřeknu, jak “vaří”. A za nás hotel ještě nebyl pod Wyndham, tak neručím za aktuálnost informací.
Okolí je v pohodě a bezpečné. Ani v noci se situace nezměnila.
Whittier Blvd je místní hlavní tepna, je tu spousta běžných obchodu, což beru právě jako známku bezpečné oblasti. Vedle hotelu je 99 Cents Only Stores vhodný pro běžný nákup, jídlo, pití, čerstvé ovoce. Přes ulici M & M Mini Market, kam jsme chodili pro pivo. Dough Boy Pizza, tam jsme byli asi 3x pro pizzu sebou. Dál na západ jsou další obchody a restaurace.
Pokud byste potřebovali opláchnout auto od prachu, tak na
Rosemead Blvd je samoobslužná wapka $1 Car Wash. Před nájezdem na US605 je benzínka ARCO. Podle gasbuddy.com je ARCO jednou z nejlevnějších sítí v okolí. A skoro pokaždé jsme tankovali právě u nich.

Odpovědět

@martin: Vyziti v okoli je spis pro mistni, nez pro turisty, proste to neni turisticka oblast, ale patri k bezpecnym. Jak pise Franta, zakladni nakupy jsou v pesi vzdalenosti. V 99 Cents sezenete vse, co potrebujete – i to pivo, pokud zrovna maji neco pitelneho (napr. dobry nemecky Heningberg v plechu za dolar, coz je stejna cena jako Trader Joe’s). Kousek na zapad je velka plaza s vetsinou zakladnich obchodu + fastfoody (neprekladat jak je v CR zvykem, ne kazdy fastfood je fujtajbl), vseobecne oblibene je El Pollo Loco, Chipotle, Subway a kalifornska ikona In-N-Out. Na konci plazy je Denny’s, klasicky diner, jaky by mel kazdy turista na roadtripu vyzkouset. Pomerne dost o oblasti napovi obchody, ktere jsou v okoli. V tehle oblasti jsou obchody “stredni” kategorie, coz ukazuje, ze je to normalni ctvrt, zadne gheto. ARCO je skutecne nejlevnejsi z velkych retezcu – pozor, nebere kreditky a pri platbe debitkou si uctuje 35c (ceskou debitku ale vezme spis jen zazrakem). Do turistickych oblasti je to odtud trochu dal, vse zaleci na smeru a case, kdy vyrazite. Vsechny nejblizsi dalnice maji sva casova specifika. 605 je plna dopoledne na sever, odopoledne na jih, ale ma carpool, ktery na tomhle useku opravdu pomaha. 60 je ucpana rano na zapad, odpoledne na vychod, carpool tady pomaha spis jen castecne. 5 se lame zrovna okolo krizeni s 605. od krizeni na jih je to ucpane rano na Anaheim a nahoru na LA. Odpoledne je to takovy mix vseho.

Odpovědět

@Franta: Wyndham bych se nebál. Momentálne jsem v “Ramada by Wyndham” v San Jose, a nemůžu si stěžovat. Myslím, že mají celkem slušný standard. Ještě mám od nich na konec března naplánovaný jeden hotel na Floridě v Sarasotě (ale to jen na 1 noc při roundtripu Miami – Key West – Everglades – Sarasota – Orlando – Cape Canaveral – Miami).

Odpovědět

Budu v LA od 10. do 17. srpna a ráda bych se k někomu připojila při cestě do národních parků. Ozve se mi někdo ?

Odpovědět

Zdravím,
obracím se na Vás s dotazem ohledně časově neomezené TAP jízdenky. Jízdenka se vztahuje na metro a na oranžové autobusy. Kdybych jela ze Santa Monicy na Long Beach, tak se “TAP” vztahuje i na metro – Silver Line ?

Bojím se, že pojedu nějakou linkou v domění, že se na ni vztahuje tento týdenní kupon a nebude tomu tak. Pokud by se TAP jízdenka nevztahovala na určitou linku metra, pustilo by mě to přes turniket s přiložením této karty nebo ne?

Děkuji moc za pomoc a přeji krásný den.

A.

Odpovědět

@Aneta: TAP kartu akceptuje vpodstate vsichni dopravci v Los Angeles County. Nejrychleji se samozrejme ze Santa Monica dostenete metrem na prestup na Silver (Jefferson / USC – 37th St. / USC). Ale at nastoupite do kterehokoliv mestskeho autobusu, muzete pouzit TAP kartu. Znamena to tedy, ze po samotne Santa Monice i po Long Beach muzete jezdit mistimi autbusy (Big Blue Bus a Long Beach Transit). Seznam dopravcu, kde TAP kartu akceptuji je zde: https://www.taptogo.net/TAPFAQ

Odpovědět

@Mesi: Jeste dodam, ze pokud by nekde kartu nebrali, tak jizdne je vetsinou 1,25 USD a platba mozna pouze hotove. Jinak, prestoze se o LA rika, ze v podstate nema MHD, tak opak je pravdou, prestoze metro ma na velikost aglomerace pomerne malo tras, tak autobusova sit je velmi husta – samozrejme operovana mnoha dopravci (to, co na mape nazvete LA, to je shlukem desitek dalsich mest a mnoha z nich maji vlastni MHD) a diky tomu, ze akceptuji TAP, lze se v ramci LA county dostat temer vsude autobusem. Samozrejme, kdyz si sectete cas straveny v mistni doprave plus zastavovani na zastavkach, dostanete v nekterych pripadech hrozive cislo.

Odpovědět

Děkuji moc za odpověď, ale upřímně tomu stále moc nerozumím. Nahoře v článku je uvedeno, že TAP kartu neakceptují všichni dopravci. Třeba po Santa Monice jezdí údajně autobusy, které mají své jízdenky a TAP tam nefunguje. V odkazu, co mi posíláte je zase uvedeno, že se vztahuje i na autobusy jezdící po Santa Monice.

Co třeba, kdybych se vydala na trasu Santa Monica – Malibu? Tam už jezdí autobusy, které nejsou oranžové. Tam se tedy TAP nevztahuje? :-)

Budu v LA poprvé, tak je to pro mě trochu španělská vesnice :-). Každopádně, kdyby bylo nejhůř, tak nastoupím do autobusu a zeptám se řidiče :-).

Odpovědět

Dobrý den ! Mám takový netradiční dotaz :) , rada bych znala vaše rady , tipy , názory :) .. chystám se do LA , jsem zpěvačka a skladam si vlastní muziku .. chtěla bych zpívat v LA. Konkrétně Hollywood..Doporučite mi nějaká místa na zpívání? .. bydlet budu zatím v rbnb .. a jak to tak čtu o té kriminalitě , tak se začínám bát :) , pojedu tam totiž sama . Ze začátku na 3 měsíce . Auto si půjčím určitě i když to stojí majlant.. ale asi to bude bezpečnější pro Mě. Díky moc !

Odpovědět

@Aneta: Ten odkaz vede na oficialni stranku TAP. Myslim, ze to tedy bude nejduveryhodnejsi zdroj. Oranzovy autobus znamena Metro, tedy dopravce, ktery obsluhuje predevsim LA a dale spoje na frekventovana mista mimo LA. Pokud nastoupite do modreho autobusu a nebude fungovat TAP karta, pak zbyva bud vystoupit nebo zaplatit hotove (1.25 USD). A ano, Big Blue Bus (Santa Monica) ma sve karty, ostatne jako kazdy dopravce. Podle informaci na webu TAP by ale meli akceptovat i TAP kartu. Overeno to nemam, vzdy jsem platil hotove. Mimochodem, mate spocitano, ze se vam TAP karta vyplati?

Odpovědět

@Petra: Zkusil bych bary, ktere maji zivou hudbu. Tech je vsude plno. Ohledne auta bych misto pujceni zvazil Lyft nebo Uber. A bezpecnost? Proste se chovejte uplne stejne jako v Praze, tam taky v noci nepujdete na pochybna mista, stejne tak v Holywoodu nepujdu za tmy mimo hlavni bulvary.

Odpovědět

@Petra:
Mesi poradil to praktické. Já se zeptám, jak tam jedeš? Na ESTA/vízum B-2 nebo máš nějaké pracovní povolení? Pokud to první, tak budeš moct zpívat maximálně někde v karaoke baru, jestli to druhé, tak hodně štěstí, až se tam chytíš. Jet tam jako turista a shánět si tam práci není zrovna dobrý nápad.

Odpovědět

@Mesi: dobře ! Moc děkuji !

Odpovědět

Moc děkuji !

Odpovědět

Ahoj vsem,

kratke video v odkazu na tipy kam zamířit v LA :-)

https://www.youtube.com/watch?v=dps4E3T2X8E&list=RDMMdps4E3T2X8E&start_radio=1

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.