Toužíte strávit prázdniny v Americe? Vyražte nabrat zkušenosti jako táborový instruktor nebo vedoucí fat campu!

Po prázdninách v Americe touží kde kdo. Realizace však ve většina případů selže na tom, že buď nejsou prachy, není s kým za velkou louži vyrazit anebo nejsou žádný rozumný plány, co tam dělat. Jedním z řešení je fat camp. Hoďte výmluvy za hlavu a odjeďte na tábor dělat instruktora tlustým fakanům vyžraným z fast foodů. Zážitků a zkušeností posbíráte spoustu!
Fat Camp USA | © USDAgov

Fat camp — vojenský tábor pro tlouštíky

Letních táborů je v Americe celá řada, ostatně jako u nás – klasické, kde je hlavní motivací uklizení dětí o prázdninách, náboženské, sportovní, zájmové a pak je tu také fat camp, oficiálně weight loss camp. Pobyty v rozmezí jednoho až čtyř týdnů jsou určeny obézním americkým dětem, které zde zažívají téměř vojenský dril s jedným cílem. Zhubnout.

Brzy ráno budíček, hygiena a před snídaní povinná rozcvička. A v průběhu dne běhání, jízda na kole, posilování, vybíjená a další rozmanitá pohybová aktivita doplněná o zdravou stravu. Vše je podřízené tomu, aby si děti zlepšily svou fyzickou kondici a zhubly. Aby to na druhou stranu nevypadalo jako dětské Guantanamo, mohou se fakánci těšit i na výlet po okolí, zejména do okolních národních parků.

Tábor trvá zpravidla 9 až 11 týdnů, koná se vždy v létě.

Předpoklady pro správného táborového vedoucího alias camp counselora

Pokud máte zkušenosti s českých dětských táborů a nejste zarputilý “gaučový typ”, neměli byste mít s prací instruktora žádný větší problém. Slovo větší je na místě, neboť s několika menšími problémy se ze začátku asi setkáte. Američtí hoši a děvčata jsou oproti těm českým drzejší a více oprsklé, někteří mohou mít problém i s angličtinou (doporučuji sledovat americké filmy a seriály – nedabované).

Do fat campů se můžete hlásit na různé pracovní pozice – od těch s menší měrou zodpovědnosti až po vedoucího instruktora, kdy zodpovídáte za stádo dětí.

Jako pomocný personál můžete pomáhat s přípravou pokrmů, udržovat a uklízet zázemí kempu, pracovat v prádelně nebo třeba prodávat v táborové kantýně. Zodpovědnější instruktor má na starost skupinku dětí, které vede v určité aktivitě. Například s nimi jezdí na kole, hraje s nimi vybíjenou, divadlo, zpívat… vždy závisí na domluvě a vašich osobních schopnostech.

Co je ještě dobré vědět?

Společností, které zprostředkovávají tyto pracovní pobyty, je několik. Osobně doporučuji CCUSA, na kterou mám dobré reference. Ubytování a jídlo je v ceně, odměna se pohybuje okolo 1 000 – 1500 dolarech za celý pobyt. Platí se poplatek agentuře, vízum, eventuálně letenka.

Některé z kempů jsou určeny pro tělesně hendikepované Američánky. Před odjezdem si velmi důkladně zvažte, zdali na to máte a práce v takovém kempu by vám nevadila. Je sice ohodnocena vyšší odměnou, ale je to fuška!

Příjem přihlášek do programu končí vždy kolem února daného roku. Pokud to nestihnete v daném termínu, máte smolíčka.

Petr Novák

Diskuze k článku (9 komentářů)

Ahoj…chci se podelit o zkusenosti z campu…nejde sice o v clanku zminovany fat camp ale o starou dobrou klasiku..tedy camp se sportovnim zamerenim (zadne silene vykony se samozrejme necekaji), vecery u taboraku a ruznyma blaznovinama, ktere vas chte nechte dostanou. Byla jsem v campu jiz 7x a to pokazde v tom samem..zacala jsem jako obycejna uklizecka verejnych prostor..pak kuchyn..a momentalne jsem se propracovala k pozici kdy sefa mam uz jen majitele campu, staly personal jako rodinu a misto samotne jako druhy domov. Nevim, mozna je to stestim na konkretni camp ale i recenze od spousty jinych znamych co tento program absolvoli jsou spise kladne. Staci kdyz je clovek pracovity…coz mi verte ze prumerna pracovitost cechu se tam poklada vicemene za neco extra. Ja urcite tenhle program doporucuji vsem kdo si nejsou jisti zda by “neco” v americe…at uz je to cokoliv (anglictina, cestovani, financni situace), zvladli. Tem kteri nemaji na samotnou dovolenou v USA ale radi by se tam podivali, dava tento program moznost si potrebne prostredky, nebo alespon jejich cast, tam vydelat. Navic zlepseni anglictiny je vice mene zarucene. Pokud mate smysl pro humor a nebojite se trochu uspinit..deti vas budou milovat a zazijete super leto plne legrace kterou jste zazivali jako nactileti. Nemluve o tom ze si tam udelate pratele treba i na cely zivot a to nejen amiky (kteri se mimochodem neboji vam pak ochotne nabidnout svuj gauc pri pripadnem cestovani ;) )..tabory vetsinou zamestnavaji lidi s vice casti sveta. Navic agentury (pres kterou clovek holt chte nechte jet musi…i po sedme) jsou ochotne pomoci s jakymikoli dotazy ci papirovanim…ja osobne jezdim pres CCUSA…a doporucuji ;)

Odpovědět

Ahoj Kaatti, moc díky za super komentář! :)

Odpovědět

Kaattii je možné se s tebou nějak osobně kontaktovat? inkognitko@gmail.com

Dík Tom

Odpovědět
A

@Kaatti:
Ahoj Kaati,
měla bych pár dotazů ohledně Tvých zkušeností, v campu jsem také byla (WV), ale chtěla bych zjistit bližší info ohledně návratů do campu apod., neposlala bys mi prosím e-mail na Tebe? Můj mail je adelheida@centrum.cz
Díky moc
Adéla

Odpovědět

Ahoj, já jedu letos v létě poprvé makat do táboru do kuchyně, tak sem zvědavej, jedu přes CampLeaders, zatim maximální spokojenost :-) Jsem zvědavej jak něco, snad to bude super :)

Odpovědět

Ahoj, taky bych strašně rád jel do amerického campu v létě 2016, ale nechci jet sám. Pokud by se našel nějaký parťák, tak se určitě ozvi :-) Můj mail L-petr-@seznam.cz

Odpovědět

AHOJ! Já byla v campu už třikrát a také si to nemůžu vynachválit! Jezdím přes Camp Leaders a svůj tábor už také beru jako druhý domov a lidi v něm jako rodinu. Je praavda, že se tam můžete vypracovat až na vedoucí pozici. :) Poprvé jsem také jela sama a vidím v tom výhodu, že poznáte víc nových lidí a nebudete se držet jen těch, které znáte. ;) V táboře je to úplně jiné než v českém, jsou to menší městečka, kde je spoustu vyžití, navíc se o nic kromě své práce nemusíte starat a jen si užíváte, nakonec ještě dostanete peníze, které můžete roztočit při cestování! Pro mě jako studentku to je nejlepší a nejlevnější možnost, jak se do USA dostat a pokaždé to bylo léto měho života!

Odpovědět

Zdravím, jak je to s pojištěním , pokud se cestuje přes agenturu. Je nutné ještě další cestovní pojištění sjednané zvlášť?

Díky Iv.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Iva13: Ahoj Ivo, dostačující zdravotní pojištění je obvykle již v ceně, platí ho agentura. Nicméně pokud studuješ a často cestuješ i jinam než do USA, doporučuji TI cestovní pojištění k ISIC. Během svých studií jsem nenašel nic výhodnějšího.

V ceně je zahrnuto rovněž pojištění zavazadel, ztráty cestovních dokladů, odpovědnosti do 1 000 000 Kč atd.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.