Jak vyplnit formulář o celní deklaraci

Uvedený formulář se vyplňuje přímo na palubě letadla, kdy vám ho v průběhu letu rozdají letušky. Vyplňovat ho musejí všichni cestující, tedy včetně státních příslušníků USA. Psát se musí samozřejmě anglicky, tiskacím písmem a použít se musí propisovací tužka. Pokud spolu cestuje víc příslušníků jedné rodiny, vyplňují dohromady jen jednu kopii formuláře. A co že jednotlivá okénka znamenají?

Jak vyplnit formulář o celní deklaraci | © Pixabay.com

Vyplněný formulář je jen ukázkou, jak by mohl vypadat. Svůj formulář samozřejmě vyplňte podle pravdy.

Formulář celní prohlášení/deklarace (CBP 6095B)

 1. Vaše jméno v pořadí příjmení / křestní jméno / prostřední jméno
 2. Datum narození ve formátu den / měsíc / rok
 3. Počet rodinných příslušníků, kteří cestují společně s tím, jež formulář vyplňuje.
 4. Adresa, kde budete v USA pobývat, přičemž stačí vyplnit třeba název hotelu a jeho lokaci.
 5. Název země, jež vám vydala cestovní doklad.
 6. Číslo pasu
 7. Země trvalého pobytu
 8. Země, které jste navštívili v průběhu cesty do USA – pokud jste například přestupovali v Londýně, napište do kolonky UK
 9. Číslo letu, kterým jste do USA přiletěli – například v mém případě BA0187
 10. Zaškrtněte ANO, pokud je vaším hlavním důvodem cesty do USA obchod popřípadě pracovní účely
 11. Zaškrtněte, zdali si s sebou vezete:
  (a) ovoce, rostliny, jídlo, hmyz
  (b) maso, zvířata, výrobky ze zvířat či zvěře
  (c) zárodky nemocí, buněčné kultury, šneky
  (d) zemědělskou půdu, popřípadě jste v nedávné době navštívili farmu, ranč či pastvu
 12. Zaškrtněte ano, pokud jste v nedávné době přišli do styku s dobytkem (zvířecím, ne tím lidským)
 13. Zaškrtněte ano, pokud s sebou vezete peníze, zboží čí cennosti v hodnotě vyšší jak 10 000 amerických dolarů popřípadě v této hodnotě po přepočtu z jiné měny
 14. Zaškrtněte ano, pokud s sebou vezete nějaký komerční materiál určený k prodeji (zboží, vzorky zboží apod.)
 15. První okénko vyplňují obyvatelé USA, druhé turisté. U obojího do něho vepište hodnotu zboží, které hodláte v USA prodat. Pokud cestujete jako turista, zpravidla vepište nulu.

Pakliže jste formulář pravdivě vyplnili, stvrďte ho svým podpisem na jeho dolní část a vpravo vepište aktuální datum ve formátu den/měsíc/rok.

Nejčastější dotazy ohledně celní deklarace

Pravidelně užívám léky na předpis, smím si je vzít do USA?

Ano, můžete si vzít léky v množství odpovídajícím běžné spotřebě, pakliže jsou zabaleny v originálním obalu. Zakázán je pouze dovoz léků obsahujících narkotika, např. Rohypnolu. Více se dočtete v článku o lécích.

Komu se formulář o celní deklaraci odevzdává?

Formulář se odevzdává na prvním americkém letišti celníkovi při kontrole, kterou budete procházet ihned po vyzvednutí kufrů.

Může se do USA dovážet jídlo? Jaká platí pravidla?

Většina potravin je povolena, výjimku tvoří např. masné výrobky, drůbež nebo mléko, jehož dovoz je zakázán. Kompletní výčet naleznete v článku o dovozu potravin do USA.

6. března 2017 Petr Novák ,

Diskuze k článku (223 komentářů)

Franta (3232)
10.5.2018
9:04

@Ivana:
Oni už se teď tolik nerozdávají. Kdo už na ESTA USA byl, může využít kiosek a tam to není potřeba. Amící se snaží šetřit papírem, kterého na různé formuláře vypotřebují celkem dost. Takže možná i proto už deklarace nerozdávají v letadle všem, ale jen těm, co si řeknou. Jinak jsou ale k dispozici v hale před imigračkou a tam si ji můžeš vyplnit.

Odpovědět
Ivana (10)
18.5.2018
17:15

@OP: Ne, byla jsem v USA poprvé.

Odpovědět
Monika (6)
1.6.2018
11:39

Zdravim, prosim vas, kdyz.hodim do kufru karton cigaret, napsat to do deklarace? A muzu do prirucniho treba jeste dve prihodit? Jakoze na cestu. Moc diky za odpoved.

Odpovědět
Franta (3232)
3.6.2018
20:36

@Monika:
Já tam Becherovku píšu, tak bych napsal i ty cigarety. Jednu nebo dvě krabičky na cestu v kapse nebo v kabelce, asi řešit nebudou.

Odpovědět
Jana F. (3)
17.6.2018
6:30

Ahoj, před týdnem jsme přiletěli poprvé do USA, do LA. Letěli jsme s Polskou leteckou společností. V letadle nám rozdali listek k deklaraci, ale k ničemu jsme ho nepotřebovali. Úplně všechny nás nahnali k uvedenému kiosku, po rodinách. Byla tam ochotná pomocnice. Naskenujete pas, zodpovíte na pár otázek, stejných, které jsou na tom modrém lístku, sejme Vám to otisky prstů, vyfotí Vás to a vyjede potvrzení. Musí to absolvovat úplně každý. Potom jdete k imigračnímu úředníkovi, ten Vám taky sejme otisky prstů a dá Vám razítko do pasu a na vytisklé potvrzení. Pak si jdete pro kufry a potom přes celníky, kteří si to oražené potvrzení zase vezmou. Kufry k prohlídce si vybírají namátkově, v LA je obrovský frmol a nemají na všechny čas.

Odpovědět
Jirka (2)
1.7.2018
22:30

Poprvé jsem letěl do USA a  Žádnou celní deklaraci jsem vůbec nevyplnoval a nic podobného po mě ani na pasové kontrole nechtěly a nevyptavaly se…

Odpovědět
Zdeněk (4)
5.8.2018
20:35

Musím napsat do modrého formuláře pravdu kde budu 1noc bydlet?Chceme cestovat,ne být na jednom místě.Děkuji za radu

Odpovědět
Zdeněk (4)
5.8.2018
21:02

Letíme do USA Los Angeles pro doplnění.Děkuji

Odpovědět
Franta (3232)
5.8.2018
21:25

@Zdeněk:
Napiš tam, co chceš. Cestovat můžeš, ale první noc stejně někde budeš spát. Té poznámce nerozumím. Nikdo vás nenutí být na jednom místě.

Odpovědět
Zdeněk (4)
5.8.2018
21:37

@Franta: Zajímá mě když napíšu do formuláře adresu hotelu kterou si najdu na netu ale nebudu v něm trávit první noc.Je to vlastně nepravdivá informace v tom formuláři.

Odpovědět
Robo (52)
6.8.2018
15:07

@Zdeněk: pisal som v inom fore: Nas sa pri pohovore pytal na ubytovanie a chcel aj vidiet. Ale stacila mu prva noc, kde budeme spat. Adresu si pisal niekde do systemu.

To ze mu poskytnes nepravdivu info je asi jedno… Dolezite je, ako presvedcivo mu dokazes tu nepravdivu info predat. Ak sa pritom nezapotis, budes vystupovat uplne suverenne, tak no problem. Ak das najavo neverbalne, ze je to nepravdiva info, moze ti to skomplikovat cely pohovor. Tak naco si to komplikovat? Ved budes mat predstavu, kde budes prvu noc spat

Odpovědět
Mesi (681)
9.8.2018
3:34

@Zdeněk: Prilis nechapu, proc bys mel psat smyslenou adresu…

Odpovědět
Silvia (2)
14.8.2018
17:53

Ahoj, chcela som sa opýtať, v piatok letím s deťmi do Seattlu sestre na svadbu, chcela som zobrať flašu Tatra tea 0,7l a nejakú čokoládu /čo viem, že dovolené je/, ide mi o to, či do colného prehlásenia musím tým pádom zaškrtnúť, že prevážam jedlo v kolonke 11a? nie je to potom už automaticky dôvod na dôkladnú prehliadku? Nejaké konkrétne miesto na to, aby som napísala to, čo konkrétne prevážam, som tam nevidela…. Ďakujem

Odpovědět
Franta (3232)
14.8.2018
21:39

@Silvia:
V tomhle případě to zaškrtávat nemusíš.

Odpovědět
Silvia (2)
15.8.2018
14:26

@Franta:

Ďakujem a nemôžu ma potom obviňovať, že som chcela klamať?

ešte otázočka, KLM má limit na kufre do podpalubia 158cm súčet strán, dnes som zistila, že naše majú 161cm, máte skúsenosti, či to budú riešiť a mám naháňať druhé kufre?

Odpovědět
Franta (3232)
15.8.2018
20:23

@Silvia:
Já mám u sebe vždy nějaké oplatky a Becherovku. Sušenky neřeší a když se zeptají, tak jim o Becherovce normálně řeknu. Dřív jsem jí psal zezadu na deklaraci.

Odpovědět
Lucie (5)
26.8.2018
22:38

Ahoj, za pár týdnů jedu do LA. Známí po mně chtějí litr slivovice a dvě štangle vysočiny. Slivka prý problém není, ale vysočina jo. Přemýšlím, jestli to riskovat? Do lístku pak musím napsat, co převážím asi i v kufru, že? Nebo jim jde hlavně o příruční zavazadlo? Jak velký problémy by nastaly, když by na salám přišly?

Odpovědět
Franta (3232)
26.8.2018
23:47

@Lucie:
Zajímá je vše, co vezeš a je jedno, kde to máš. Koupená slivovice v originálním balení problém nebude. Ta (Jelínek) se ale dá koupit i v Kalifornii, jen je dražší než tady. Vysočina je opravdu problém. Pokud ti na ni přijdou, tak v lepším případě skončí v koši, ale může to být i pěkně mastná pokuta. Určitě jsi zaregistrovala případ cestující, která dostala pokutu za jablko.

Věci jako sušenky, čokoláda se hlásit nemusí. Pokud toho nemáš plný kufr.

Odpovědět

Dobry den, chtela bych se zeptat. Musi se nekam nejak psat, ze budu mit v kufru elektroniku? (klavesnice, mys, sluchatka s externi zvukovou kartou, studiovy mikrofon a tak?)

Odpovědět

Nemusis

Odpovědět
Zuzana (1)
30.8.2018
8:08

Dobrý den, letíme poprvé do Ameriky. Letíme z Vídně do LA a máme přestup v Chicagu. Nějak nám nedošlo, že může imigrační pohovor trvat dlouho. Máme na přestup jen 2,5 h. Dá se to stihnout? Případně máte nějaký tip, jak tento problém vyřešit :D ? Moc díky za odpověď.

Odpovědět
David (1)
13.11.2018
16:04

Ahoj , chci se zeptat ,když pojetím teď do USA po druhé ale s přítelkyní a kámošem co leti poprvé , mohu snimi jako skupinka jit na první návštěvu ? Nebudu mít problém že jsem nešel do fronty kde jsou lidi co už v USA byli ? Děkuji

Odpovědět
Franta (3232)
13.11.2018
16:14

@David:
Už jsem to tu psal a ostatní to jistě potvrdí. Většinou jsou před a v hale u imigračky „naháněči“, co korigují fronty a posílají cestující, kdo kam patří. Jistě nebude problém jim říci, že chcete jít spolu. Pak jde o to, zda si vás pohromadě vezme i imigrační. Většinou berou spolu pouze členy rodiny.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.