Jak vyplnit formulář o celní deklaraci

Uvedený formulář se vyplňuje přímo na palubě letadla, kdy vám ho v průběhu letu rozdají letušky. Vyplňovat ho musejí všichni cestující, tedy včetně státních příslušníků USA. Psát se musí samozřejmě anglicky, tiskacím písmem a použít se musí propisovací tužka. Pokud spolu cestuje víc příslušníků jedné rodiny, vyplňují dohromady jen jednu kopii formuláře. A co že jednotlivá okénka znamenají?

Jak vyplnit formulář o celní deklaraci | © Pixabay.com

Vyplněný formulář je jen ukázkou, jak by mohl vypadat. Svůj formulář samozřejmě vyplňte podle pravdy.

Formulář celní prohlášení/deklarace (CBP 6095B)

 1. Vaše jméno v pořadí příjmení / křestní jméno / prostřední jméno
 2. Datum narození ve formátu den / měsíc / rok
 3. Počet rodinných příslušníků, kteří cestují společně s tím, jež formulář vyplňuje.
 4. Adresa, kde budete v USA pobývat, přičemž stačí vyplnit třeba název hotelu a jeho lokaci.
 5. Název země, jež vám vydala cestovní doklad.
 6. Číslo pasu
 7. Země trvalého pobytu
 8. Země, které jste navštívili v průběhu cesty do USA – pokud jste například přestupovali v Londýně, napište do kolonky UK
 9. Číslo letu, kterým jste do USA přiletěli – například v mém případě BA0187
 10. Zaškrtněte ANO, pokud je vaším hlavním důvodem cesty do USA obchod popřípadě pracovní účely
 11. Zaškrtněte, zdali si s sebou vezete:
  (a) ovoce, rostliny, jídlo, hmyz
  (b) maso, zvířata, výrobky ze zvířat či zvěře
  (c) zárodky nemocí, buněčné kultury, šneky
  (d) zemědělskou půdu, popřípadě jste v nedávné době navštívili farmu, ranč či pastvu
 12. Zaškrtněte ano, pokud jste v nedávné době přišli do styku s dobytkem (zvířecím, ne tím lidským)
 13. Zaškrtněte ano, pokud s sebou vezete peníze, zboží čí cennosti v hodnotě vyšší jak 10 000 amerických dolarů popřípadě v této hodnotě po přepočtu z jiné měny
 14. Zaškrtněte ano, pokud s sebou vezete nějaký komerční materiál určený k prodeji (zboží, vzorky zboží apod.)
 15. První okénko vyplňují obyvatelé USA, druhé turisté. U obojího do něho vepište hodnotu zboží, které hodláte v USA prodat. Pokud cestujete jako turista, zpravidla vepište nulu.

Pakliže jste formulář pravdivě vyplnili, stvrďte ho svým podpisem na jeho dolní část a vpravo vepište aktuální datum ve formátu den/měsíc/rok.

Nejčastější dotazy ohledně celní deklarace

Pravidelně užívám léky na předpis, smím si je vzít do USA?

Ano, můžete si vzít léky v množství odpovídajícím běžné spotřebě, pakliže jsou zabaleny v originálním obalu. Zakázán je pouze dovoz léků obsahujících narkotika, např. Rohypnolu. Více se dočtete v článku o lécích.

Komu se formulář o celní deklaraci odevzdává?

Formulář se odevzdává na prvním americkém letišti celníkovi při kontrole, kterou budete procházet ihned po vyzvednutí kufrů.

Může se do USA dovážet jídlo? Jaká platí pravidla?

Většina potravin je povolena, výjimku tvoří např. masné výrobky, drůbež nebo mléko, jehož dovoz je zakázán. Kompletní výčet naleznete v článku o dovozu potravin do USA.

Diskuze k článku (205 komentářů)

Franta (2897)
10.5.2018
9:04

@Ivana:
Oni už se teď tolik nerozdávají. Kdo už na ESTA USA byl, může využít kiosek a tam to není potřeba. Amící se snaží šetřit papírem, kterého na různé formuláře vypotřebují celkem dost. Takže možná i proto už deklarace nerozdávají v letadle všem, ale jen těm, co si řeknou. Jinak jsou ale k dispozici v hale před imigračkou a tam si ji můžeš vyplnit.

Odpovědět
Ivana (10)
18.5.2018
17:15

@OP: Ne, byla jsem v USA poprvé.

Odpovědět
Monika (6)
1.6.2018
11:39

Zdravim, prosim vas, kdyz.hodim do kufru karton cigaret, napsat to do deklarace? A muzu do prirucniho treba jeste dve prihodit? Jakoze na cestu. Moc diky za odpoved.

Odpovědět
Franta (2897)
3.6.2018
20:36

@Monika:
Já tam Becherovku píšu, tak bych napsal i ty cigarety. Jednu nebo dvě krabičky na cestu v kapse nebo v kabelce, asi řešit nebudou.

Odpovědět
Jana F. (3)
17.6.2018
6:30

Ahoj, před týdnem jsme přiletěli poprvé do USA, do LA. Letěli jsme s Polskou leteckou společností. V letadle nám rozdali listek k deklaraci, ale k ničemu jsme ho nepotřebovali. Úplně všechny nás nahnali k uvedenému kiosku, po rodinách. Byla tam ochotná pomocnice. Naskenujete pas, zodpovíte na pár otázek, stejných, které jsou na tom modrém lístku, sejme Vám to otisky prstů, vyfotí Vás to a vyjede potvrzení. Musí to absolvovat úplně každý. Potom jdete k imigračnímu úředníkovi, ten Vám taky sejme otisky prstů a dá Vám razítko do pasu a na vytisklé potvrzení. Pak si jdete pro kufry a potom přes celníky, kteří si to oražené potvrzení zase vezmou. Kufry k prohlídce si vybírají namátkově, v LA je obrovský frmol a nemají na všechny čas.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.