Návod: Jak vyplnit formulář celní deklarace v USA

Petr Novák

Celní deklaraci cestující přes ESTA vyplňují až po příletu na první letiště v USA. V samoodbavovacím kiosku se naskenuje cestovní pas, otisky prstů a pořídí se selfie. Pokud bude vše v pořádku, automat vytiskne lístek, se kterým se jde rovnou k imigračnímu úředníkovi. Příslušníci jedné rodiny vyplňují formulář v kiosku společně, například kamarádi cestující ve skupině však na dotazník odpovídají samostatně.

Návod: Jak vyplnit formulář celní deklarace v USA | © U.S. Customs & Border Protection, © Unsplash.com

 1. Obsah článku
  1. Celní deklarace na samoodbavovacím kiosku
  2. Jak vyplnit formulář celní prohlášení/deklarace
  3. Dotazy ohledně celního prohlášení při vstupu do USA

  Celní deklarace na samoodbavovacím kiosku

  Na všech hlavních letištích se místo tištěného formuláře k vyřízení celní deklarace používají kiosky (automaty).

  Kiosky jsou mimo jiné na letištích Atlanta Hartsfield-Jackson, Chicago O’Hare, Dallas/Ft. Worth, Denver, Houston, New York John F. Kennedy, Los Angeles, Las Vegas, Miami, Newark, San Francisco, Seattle-Tacoma, nebo Washington-Dulles.

  Kompletní přehled letišť najdete na webu CBP.gov. V seznamu jsou i některá letiště mimo USA, kde lze formulář vyplnit v předstihu.

 2. Jak vyplnit formulář celní prohlášení/deklarace

  Otázky v dotazníku jsou stejné v případě vyplnění v kiosku i na papíře. Vyplněný formulář je jen ukázkou, jak by mohl vypadat. Svůj formulář samozřejmě vyplňte podle pravdy.

  📝 Co napsat do jednotlivých polí ve formuláři

  1. Vaše jméno v pořadí příjmení / křestní jméno / prostřední jméno
  2. Datum narození ve formátu měsíc / den / rok
  3. Počet rodinných příslušníků, kteří cestují společně s tím, jež formulář vyplňuje.
  4. Adresa, kde budete v USA pobývat, přičemž stačí vyplnit třeba název hotelu a jeho lokaci.
  5. Název země, jež vám vydala cestovní doklad.
  6. Číslo pasu
  7. Země trvalého pobytu
  8. Země, které jste navštívili v průběhu cesty do USA – pokud jste například přestupovali v Londýně, napište do kolonky UK
  9. Číslo letu, kterým jste do USA přiletěli – například BA0187
  10. Zaškrtněte ANO, pokud je vaším hlavním důvodem cesty do USA obchod popřípadě pracovní účely
  11. Zaškrtněte, zdali si s sebou vezete:
   (a) ovoce, rostliny, jídlo, hmyz
   (b) maso, zvířata, výrobky ze zvířat či zvěře
   (c) zárodky nemocí, buněčné kultury, šneky
   (d) zemědělskou půdu, popřípadě jste v nedávné době navštívili farmu, ranč či pastvu
  12. Zaškrtněte ano, pokud jste v nedávné době přišli do styku s dobytkem (zvířecím, ne tím lidským)
  13. Zaškrtněte ano, pokud s sebou vezete peníze, zboží čí cennosti v hodnotě vyšší jak $10000236 930 Kč popřípadě v této hodnotě po přepočtu z jiné měny
  14. Zaškrtněte ano, pokud s sebou vezete nějaký komerční materiál určený k prodeji (zboží, vzorky zboží apod.)
  15. První okénko vyplňují obyvatelé USA, druhé turisté. U obojího do něho vepište hodnotu zboží, které hodláte v USA prodat. Pokud cestujete jako turista, zpravidla vepište nulu.

  Pakliže jste formulář pravdivě vyplnili, stvrďte ho svým podpisem na jeho dolní část a vpravo vepište aktuální datum ve formátu měsíc/den/rok.

  📄 Ukázka vyplněné celní deklarace

  Otázky v samoodbavovacím kiosku jsou stejné jako v tištěném formuláři:

  Návod: Jak vyplnit formulář celní deklarace v USA

 3. Dotazy ohledně celního prohlášení při vstupu do USA

  Komu se formulář o celní deklaraci odevzdává?

  Formulář se odevzdává na prvním americkém letišti celníkovi při kontrole, kterou budete procházet ihned po vyzvednutí kufrů.

  Může se do USA dovážet jídlo? Jaká platí pravidla?

  Většina potravin je povolena, výjimku tvoří např. masné výrobky, ovoce, zelenina nebo mléko. Kompletní výčet naleznete v článku o dovozu potravin do USA. Celní deklaraci vyplňte vždy pravdivě.

  Pravidelně užívám léky na předpis, mohu si je vzít do USA?

  Ano, můžete si vzít léky v množství odpovídajícím běžné spotřebě, pakliže jsou zabaleny v originálním obalu. Zakázán je pouze dovoz léků obsahujících narkotika, např. Rohypnolu. Více se dočtete v článku o lécích.

Diskuze k článku (293)

Dobrý den, zanedlouho letím poprvé do USA, s přestupem v Amsterdamu. Mám otázku ohledně vyplnění celního formuláře, konkrétně zda v kolonce Jaké země jsem navštívila na této cestě mám napsat “Netherlands” (i když na letišti neopustím tranzitní prostor) nebo se tedy v tomto případě Nizozemí neuvádí.

Dále mě ještě zajímá otázka dovozu alkoholu. Povezu sebou 1 láhev slivovice, tedy nepodléhá clu a do celního prohlášení ji neuvádím. Pokud mi však imigrační úředník položí otázku, zda sebou vezu nějaký alkohol či potraviny, mám tedy odpovědět, že ANO, že alkohol vezu, nebo že NE, když je to tedy množství nepodléhající clu?

Omlouvám se za možná trochu zmatenou či příliš podrobnou otázku? Děkuji za odpověď.

Odpovědět

@Mirka:
Sice jen na letišti, ale jsi tam. Stejně tak když se ptají na poslední navštívené místo před letem do USA, napíšeš Amsterdam a je jedno, že jsi ho ani okem nezahlédla.

Dvě různé věci. Mít alkohol a zda podléhá clu. Já vždy říkám, že vezu a řeknu co. Nikdy to neřešili.
A předpokládám, že vezeš kupovanou. Pravidla se vztahují na originální uzavřené balení. V případě kontroly, je otevřená lahev s jakousi tekutinou podezřelá a může se stát, že poletí do koše. Něco k tématu najdeš i v Jaké potraviny můžete dovézt do USA pro osobní účely?.

Odpovědět

@Franta:
Ahoj, my @Franta: Ahoj, my jsme cestovaly do USA jako skupinka tri kamaradek, a na igracnim nas vzali vsechny pohromade. Proste kdyz vyvolavali dalsiho, sly jsme vsechny tri! kazda z nas odpovedela na co se ptal urednik, jinak mluvila jen jedna. A problem to nebyl :)

Odpovědět

@Karol:
Nepsal jsem, že je to problém. Jen, že rodinné příslušníky vezmou pohromadě spíše, než jen kamarády.

Odpovědět

Ahoj, před rokem jsem byl v USA na ESTU bez zapsaného zavazadla, celní deklaraci papírovou po nás nikdo nechtěl a u kiosku jsme taky nebyly a šli jsme rovnou k imigračnímu pracovníkovi. Za imigračnim jsme se ptali že ji nemame a že to po nás nikdo nechtěl a ty řekli že je to jedno. Ted tam letím po druhé, opět jen s přiručním zavazadlem muže to být problém, že ji znova nevyplním? Děkuju

Odpovědět

Neumím anglicky ,tak bych chtěl vědět jak na celní automat na letišti.Pár slov a vět znám,ale nepřečtu co po mě bude ta mašinka chtít.V září letím do SF a vím ,že je to první na co narazím.Díky.

Odpovědět

@PETRHENIG:
Možná by stačila čeština a přečíst si to tady. Kiosky většinou umí česky nebo slovensky, případně obojí. Tam kde ne, tak se určitě dá jít k imigračnímu a tam může pomoc papír s připravenými a přeloženými otázkami. I o tom se tu píše.
Třeba na SFO kiosky umí česky, aspoň 2017 uměly. Mrkni sem -> Tak trochu jiná Amerika., něco tam o tom píšu.
Kdybys potřeboval nějakou radu kolem SF, tak se ptej. Někdo ti určitě poradí.

Odpovědět

@Franta: Diky moc už jsem ve státech byl ,krásnej road trip z LA ve 2018,ale byl se mnou kluk co žil v VB,takže žádný problém.Teď se chystám z SF na sever.Tyhle stránky jsou super ,vzal jsem si z nich spoustu rad a vše o.k.Jdu na ten odkaz ,ještě jednou díky.

Odpovědět

Je mi 16 let a planuji, ze pristi rok tesne pred narozeninama poletim do Los Angeles za kamaradkou. Poletim sama, jelikoz se nebojim, ale tato stranka a celkove vsechny informace se mi opravdu hodi. Dekuji moc a dekuji i za ty vtipne narazky. Opravdu me to zbavilo stresu a vsechno jste perfektne vysvetlil. Dekuji moc :-)

Odpovědět

Dobrý den, chci se zeptat v ESTA mám uvedeného zaměstnavatele, ale v době kdy poletím do Ameriky zaměstnaná nebudu. Ve formuláři o celní deklaraci bude otázka ohledně zaměstnání a i na imigrační kontrole se mě můžou zeptat na mé zaměstnání. Jak mám odpovědět? Jak se to řeší? A ještě před imigrační kontrolou si vyzvedávám zavazadlo? Děkuji.

Odpovědět

@Simona:
V celní deklaraci určitě otázka na práci není. Jak by jsi chtěla práci proclít? https://chcidoameriky.cz/jak-vyplnit-formular-o-celni-deklaraci
Imigrační se zeptat může a je dobré odpovědět pravdu. Hlavně proto, aby se člověk při dalších případných otázkách nezamotat do výmyslů. Ondřej se ptal taky. Třeba sem napíše, jak to dopadlo. https://chcidoameriky.cz/imigracni-kontrola-v-usa-jak-ji-uspesne-projit#comment-205211
Kufry se vyzvedávají po imigračním.

Odpovědět

@Franta: Děkuji za odpověď.

Odpovědět

@Simona: Ještě bych se chtěla zeptat prosím, bude mi stačit 1h 20 min v Amsterdamu na mezipřistání a 2 h 14 min v Atlantě? Letím sama poprvé a budu trochu panikařit. :-D a v Atlantě po přistání zamířím rovnou na imigrační kontrolu? Nebo jak to probíhá prosím? Děkuji.

Odpovědět

@Simona: @Franta: Ještě bych se chtěla zeptat prosím, bude mi stačit 1h 20 min v Amsterdamu na mezipřistání a 2 h 14 min v Atlantě? Letím sama poprvé a budu trochu panikařit. :-D a v Atlantě po přistání zamířím rovnou na imigrační kontrolu? Nebo jak to probíhá prosím? Děkuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Simona: Ahoj, kdy letíš? Za normálních okolností by měly přestupové časy stačit. V Amsterdamu teď mají trochu problém s nedostatkem personálu, tak to může být těsné. Hlavně žádný stres – pokud nebudeš stíhat, jdi za personálem letiště a popros ho o použití priority lane.

V Atlantě půjdeš rovnou na imigrační kontrolu. Podrobněji rozepsané je to v článku jak probíhá let do USA. Imigrační je v pohodě… posledně se mne úředník v podstatě jen zeptal, jak dlouho v USA budu a jestli lovím pokémony. :-D

Odpovědět

@Simona: ano v AMS se projde jenom kontrolou pasu (samoobsluzny scan kiosek) kdyz se jde k naslednemu gatu po vylezeni z letadla je to otazka cca 5-15 minut max. Zadna jina kontrola neni.

Odpovědět

@Simona: Pokud je atlanta myslena na ceste zpet napr los angeles – atlanta – ams – praha tak ano. Pokud je to mysleno ams – atlanta a napr los angeles. Tak si uplne jisty nejsem….ale pokud je na jednu letenku vse tak se bez problemu pak na miste pokud uleti u gatu prebukuje na nasledny let, tak v klidu. Ted 25.7. Mi uletelo letadlo na ceste las vegas – los angeles – pariz v los angeles a v pohode prebukovali na dalsi let co byl za par hodin.

Jinak na priority lane bych ted moc nespolehal….

Odpovědět

@OP: tak uz jsem to precetl cele, je to na ceste tam ta atlanta to si nejsem uplne jisty no. Ten cas je brany jako cas odletu. Boarding se uz ale uzavira 15 minut predem. Takze hned mame jenom 2 hodiny …

Odpovědět

@Petr Novák: Odlétat bych měla 9.9. a poletím Praha- Amsterdam – Atlanta- Lexington. V Amsterdamu jen kontrola pasu? Četla jsem že by tam měl být také bezpečnostní kontrola? A v Atlantě tedy imigrační, vyzvednout kufr a celní? A pak odbavit kufr?

Odpovědět

SIMONA.
Amsterdam byl v pohodě a lidi milí a casovo ok. Pokud něco máš obrat se na zaměstnance. Třeba si napiš na papír v angličtině text. Bez problémů nás vzali dopředu aby jsme stihli další let a ani lidi nenadavali. Při další změně jsme let nestihli a byli ubytování v hotelu a letěli další den. Taky vše bez problémů. Otázky na dovolenou a bydlení. Za nás – dobrá zkušenost a žádné problémy.

Odpovědět

@Simona:
Bezpečnostní kontrola bývá přímo u gatu, pokud se letí americkou společností. Je to jen důkladnější boarding s celotělovým scanerem.
Atlanta záleží, jak bude plno na imigračním. Já tam přestupoval jen na vnitrostátním letu, takže nemám představu, jak je to tam s imigračkou. Ale při standardních podmínkách by to mělo stačit.

Odpovědět

Dobře, děkuji za odpovědi, jen by mě zajímalo jak to bude probíhat v té Atlantě, čím vším tam musím projít a jak popořadě. Z toho jsem trochu zmatená.

Odpovědět

@Simona: vyleze se z letadla a jde se primo do fronty na imigracni (kiosky jsem za posledni dobu v provozu na jfk ani las nevidel). V letadle vyplnite takovy modry papir velikosti polovicni a4, ten imigracnimu ukazete, on tam napise neco. Az projdete pohovorem papir nevyhazujte, po par metrech to vetsinou dalsi celnik jenom vybira tento papir. Pote uz v klidu jdete pro kufry. Pote uz s kufry musite najit terminal z ktereho vam to leti a znovu odbavit. Az priletite uz k imigracnimu nejdete.

Odpovědět

@OP: Moc děkuji, to jsem chtěla vědět. :-)

Odpovědět

@Simona:
Zhruba to bude takhle
https://www.youtube.com/watch?v=WHt2xnXk8AI
https://www.youtube.com/watch?v=pd5wIVuM8E4
Kufry už se neodbavují, jen se předají k dalšímu letu. I to je ve videu.
Projdi si články a diskuse o imigračce, najdeš tam spoustu postřehů.

Odpovědět

@Franta: Zavazadla tedy už neodbavuji a dám je na transfer desk? A to musím najít svůj transver do cílové destinace? Nebo je jedno na který? Omlouvám se za případně hloupé otazky.

Odpovědět

SIMONA.
Kde bydlíš – zajdi na letiště na info.
Ségra se ptala lidi a četla vše co našla když letěla prvně a sama do států. Nervy. Jedného dne si udělala výlet do prahy na letiště a tam ji rekli vše co se ptala i víc. Pak si napsala různé otázky a odpovědět a věty o pobytu atd – přeložila do angličtiny. Odletěla a přiletěla nadšená. Nestresovat se. To pak můžeš mít problémy při kojení troje. A tady kluci poradí moc dobře.

Odpovědět

SIMONA.
Promiň chyby – konec – problém při kontrole.

Odpovědět

@Simona:
Podle mě tam bude jen jeden, někde za vyzvedáváním kufrů. Aspoň bych to tak předpokládal podle videí, která jsem dával včera. Ale současná situace může vypadat jinak. Kam kufr letí už naskenují z tagu, jako kdekoliv jinde na přestupu. Všude tam bude postávat někdo v uniformě nebo z letištního personálu, když nebudeš vědět, tak se zeptej. Projeď YT, tam určitě budou video z ATL.

Odpovědět

@Franta: Děkuji za info. Zkusím najít videa a podívat se. :-)

Odpovědět

@Simona: V roce 2019 v Atlante se proslo imigracnim, pak jenom odevzdas papir z imigracniho a hned byl pas pro odlozeni zavazadel na prestup. Pas byl spolecny pro vsechny, neresis let nebo destinaci (tu zjisti naskenovanim).

Odpovědět

@Kuba: Děkuji za odpověď. Doufám že to bude pořád stejné. :-)

Odpovědět

HEZKÝ VEČER,

LETÍM MNICHOV – TAMPA S PŘESTUPEM V CHICAGU. MÁM LETENKU S PŘÍRUČNÍM ZAVAZADLEM, BUDU DOKUPOVAT ZAVAZADLO 23KG. MOJE OTÁZKA ZNÍ? MUSÍM SI HO V CHICAGU VYZVEDNOUT?PROJÍT IMIGRAČNÍ KONTROLOU A ZNOVU SE ODBAVIT, NEBO MI HO AUTOMATICKY PŘELOŽI NA LET CHICAGO – TAMPA? DÍKY

Odpovědět
P

Vezu do USA karton cigaret a 2lahve Bechera 0,5L, mám je někam vypisovat do formuláře ? Díky za info

Odpovědět

@Pavel Meltský:
Formulář se už moc nepoužívá. Spíš kiosky, tam je na to otázka. Tohle můžeš bez problémů přiznat, že to máš, je to bezcelní množství, nebudeš nic platit.

Odpovědět

Zdravím, za pár dnů letíme do NY, přes Franfkfurt, máme čas 1 hod 20 min, ale stejný teminál, tak snad to bude OK, alespoň to nám tvrdí letecká společnost, nicméně mě uklidnilo, co jsem tu četla, vždy je nějaké řešení :-), ale chtěla jsem se zeptat, na JFK je tedy kiosek? Nebo jaké máte zkušenosti z tohoto letiště? A v letadle tedy nebudeme zřejmě vyplňovat nic? Děkuju

Odpovědět

@Jana: vyplnuje se modry formular pro celniky. Kiosek na jfk byl jeste minuly rok stale mimo provoz, takze se slo primo do fronty. Jak je ted to nevim…

Odpovědět

@OP: Super díky

Odpovědět

Dva dni späť som sa vrátil z New Yorku. Išli sme z Londýna na JFK. Kiosky nefungujú a ide sa rovno do rady. Taktiež sme žiadnu deklaráciu nevyplnali ani v lietadle a ani pri kontrole. V rade sme stáli asi 20 minút. Odbavenie 2 ľudí pri okienku trvalo 3 minúty ( foto tváre, odtlačky prstov). Len sa nás pýtal na koľko ideme a to bolo všetko.

Odpovědět

Květen 2023, Praha – JFK, žádný formulář nikdo nechtěl. Krátký pohovor na přepážce, otisky a tradá

Odpovědět

Ahoj, za týden letím s přítelem, jeho mamkou a sestrou no NYC. Oni mají pochopitelně stejné příjmení, ale já nikoliv. Mám do kolonky jestli se mnou cestují rodinný příslušníci zaškrtnout ano nebo ne? Jde mi hlavně o to jiné příjmení, aby to nějak neřešili, když bych zaškrtla, že cestuji s rodinou. Zároveň opačně by v tom taky mohli vidět problém…tak nevím. Díky moc za odpověď!

Odpovědět

@Anet: Ahoj Anet, přiznej je a neměj strach. Tohle není nic, co by jim vadilo. :-)

Odpovědět

Ahoj, přidávám aktuální zkušenost – v červenci jsme letěli do Vegas, deklaraci jsme nevyplňovali, pohovor u celníka velmi krátký a otisky prstů brali jen příteli.

Odpovědět

Dobrý den, mohu do USA dovézt jako dárek 1l domácí slivovice? Děkuji

Odpovědět

Mám pár dotazů na zkušené – letím s dcerou VIE – LHR – JFK , v případě, že se bude vyplňovat celní prohlášení, uvádí se jako místo navštívené na cestě do USA i místo odletu ? Tedy Rakousko a také Británie, nebo jen ta přestupní země, tedy UK ?
Kolik cca počítat času od přistání letadla až po východ z letiště na JFK ? Přílet máme 19:15 a zvažuji cestu na Lower East Side veřejnou dopravou, ale nechci se v metru motat až kolem půlnoci, to bych určitě vzala Lyft .. jaké máte zkušenosti ?
Děkuji všem!

Odpovědět

@Hanka: ohledně dopravy z jfk je rychlejsi a pohodlnejsi varianta jet vlakem long island rail road (LIRR). Ze stanice jamaica bud muzete na penn station nebo atlantic blvd a zbytek dojet metrem spodek, podle toho kam na manhattanu chcete. Cesta z jamaica station na penn station nebo atl blvd trva 20 minut. Listek si koupite v aplikaci v telefonu. Bude rychlejsi i nez lyft. Jinak jeste nutno pripocitat ze pak po celni kontrole se airtrainem na tu jamaicu jede treba 15-20 minut, coz je dalsi cas..

Odpovědět

Dobrý den, koukám, že ve formuláři je hodně otázek na zvířata. Žijeme na farmě a tím pádem jsem ve styku se zvířaty – dobytkem, je v tom nějaký problém? Setkali jste se s tím? Díky, Hanka

Odpovědět
Avatar uživatele

@Hanka: Dobrý den, nemyslím si, že s tím bude nějaký problém.

Odpovědět

Ve vzoru vyplněné celního prohlášení je přehozené příjmení a jméno: Family Name je Novák a First Petr.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petr: Ahoj, díky za upozornění, opravil jsem to. :-)

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA