Jak vyplnit formulář o celní deklaraci

Uvedený formulář se vyplňuje přímo na palubě letadla, kdy vám ho v průběhu letu rozdají letušky. Vyplňovat ho musejí všichni cestující, tedy včetně státních příslušníků USA. Psát se musí samozřejmě anglicky, tiskacím písmem a použít se musí propisovací tužka. Pokud spolu cestuje víc příslušníků jedné rodiny, vyplňují dohromady jen jednu kopii formuláře. A co že jednotlivá okénka znamenají?

Jak vyplnit formulář o celní deklaraci | © Pixabay.com

Vyplněný formulář je jen ukázkou, jak by mohl vypadat. Svůj formulář samozřejmě vyplňte podle pravdy.

Formulář celní prohlášení/deklarace (CBP 6095B)

 1. Vaše jméno v pořadí příjmení / křestní jméno / prostřední jméno
 2. Datum narození ve formátu den / měsíc / rok
 3. Počet rodinných příslušníků, kteří cestují společně s tím, jež formulář vyplňuje.
 4. Adresa, kde budete v USA pobývat, přičemž stačí vyplnit třeba název hotelu a jeho lokaci.
 5. Název země, jež vám vydala cestovní doklad.
 6. Číslo pasu
 7. Země trvalého pobytu
 8. Země, které jste navštívili v průběhu cesty do USA – pokud jste například přestupovali v Londýně, napište do kolonky UK
 9. Číslo letu, kterým jste do USA přiletěli – například v mém případě BA0187
 10. Zaškrtněte ANO, pokud je vaším hlavním důvodem cesty do USA obchod popřípadě pracovní účely
 11. Zaškrtněte, zdali si s sebou vezete:
  (a) ovoce, rostliny, jídlo, hmyz
  (b) maso, zvířata, výrobky ze zvířat či zvěře
  (c) zárodky nemocí, buněčné kultury, šneky
  (d) zemědělskou půdu, popřípadě jste v nedávné době navštívili farmu, ranč či pastvu
 12. Zaškrtněte ano, pokud jste v nedávné době přišli do styku s dobytkem (zvířecím, ne tím lidským)
 13. Zaškrtněte ano, pokud s sebou vezete peníze, zboží čí cennosti v hodnotě vyšší jak 10 000 amerických dolarů popřípadě v této hodnotě po přepočtu z jiné měny
 14. Zaškrtněte ano, pokud s sebou vezete nějaký komerční materiál určený k prodeji (zboží, vzorky zboží apod.)
 15. První okénko vyplňují obyvatelé USA, druhé turisté. U obojího do něho vepište hodnotu zboží, které hodláte v USA prodat. Pokud cestujete jako turista, zpravidla vepište nulu.

Pakliže jste formulář pravdivě vyplnili, stvrďte ho svým podpisem na jeho dolní část a vpravo vepište aktuální datum ve formátu den/měsíc/rok.

Nejčastější dotazy ohledně celní deklarace

Pravidelně užívám léky na předpis, smím si je vzít do USA?

Ano, můžete si vzít léky v množství odpovídajícím běžné spotřebě, pakliže jsou zabaleny v originálním obalu. Zakázán je pouze dovoz léků obsahujících narkotika, např. Rohypnolu. Více se dočtete v článku o lécích.

Komu se formulář o celní deklaraci odevzdává?

Formulář se odevzdává na prvním americkém letišti celníkovi při kontrole, kterou budete procházet ihned po vyzvednutí kufrů.

Může se do USA dovážet jídlo? Jaká platí pravidla?

Většina potravin je povolena, výjimku tvoří např. masné výrobky, drůbež nebo mléko, jehož dovoz je zakázán. Kompletní výčet naleznete v článku o dovozu potravin do USA.

Diskuze k článku (143 komentářů)

Dobrý den, za 2 týdny odlétám za rodinou do Seattle z Prahy s přestupem v Amsterodamu. Chtěla bych se zeptat, na jaké otázky budu muset odpovídat při rozhovoru v Amstr. Neumím dobře anglicky. Mohu mít nějaký anglický překlad, pokud zjistím, na co se mě budou ptát? Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Franta (1704)
17.8.2015
15:47

Standardní otázky: Kam, proč, za kým, kdo balil kufr, vezete něco někomu od někoho… Stačí projít vlákna o imigračce. Otázky jsou velmi podobné. Překlad na papíře je v pořádku.

Odpovědět
Zuzka (1)
16.9.2015
14:15

Ahojky, chci se zeptat, kdyz budeme ubytovani pres airbnb tak co mam napsat do kolonky kde budeme ubytovani? Co mam rict na imigracnim? Predem diky moc

Odpovědět
Petr Novák (1957)
16.9.2015
15:16

Ahoj, do kolonky stačí napsat adresu. A na imigračním případně říct, že bydlíte přes Airbnb. Nejde o nic špatného, nebo něco, kvůli čemu byste se museli strachovat.

Odpovědět
Vlasta (1)
2.10.2015
21:33

Dobrý den, prosím o informaci k celnímu prohlášeni – bod 8).
Přestupovat budu v Amsterodamu co tam mam napsat.
Děkuji.

Odpovědět
Lenka (1)
5.11.2015
0:53

Ahoj,
mám ESTU kde jsem vyplňovala adresu pobytu a na celni d v letadle bych vyplnila adresu jinou. Byla jsem tento rok v USA 2x a 2x jsem bydlela u jedné osoby kterou jsem uváděla a teď budu jinde.
Je to problém nebo mám vyplnit novou ESTU? A druhý dotaz v plánu nic nelegálního nemám jen mám štěstí vycestovat potřetí do stejného místa na delší dobu. Jako na „prazdniny“. Může mi to způsobit nějaké potíže? Dekuji moc :)

Odpovědět
Franta (1704)
5.11.2015
7:07

@Lenka:
Jiná adresa nevadí. Stejné místo (město, stát) pobytu také ne. Jde jen o to, aby imigrační nepojal podezření, že tam jezdíš za prací. Což může nastat, vzhledem k tomu, že jedeš potřetí v roce na stejné místo. Jsou dvě věci, co ho napadnou, práce nebo přítel. Pokud mu ale dokážeš věrohodně vysvětlit ty „prázdniny“, tak by to mohlo projít. Vliv má i doba pobytu. Pokud jsi tam byla na týden v zimě, v létě a teď zase jedeš na týden, tak to vypadá jinak, něž když jsi tam pokaždé byla plných 90 dní a teď bys ráda také. To bys tam byla víc než doma a to by zbystřilo jeho pozornost.

Odpovědět

Dobrý den,
v srpnu jsem letěla do USA, žádný celní formulář jsem nedostala, imigrační úředník ho po mě nechtěl. Jen jsem ukazovala pas, formulář I-20, odpověděla na otázky a dala otisky prstů. Mohu mít problém při návratu domů, když nemám zmiňovaný ústřižek z celního formuláře?

Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Hilda (1)
16.1.2016
19:26

Ahoj chystam se do USA za kamaradkou v lete.Poletim se synem 13 let ,ktery je DIABETIK-musim myt na palube letadla inzuliny,a pomucky .jehly,glukometr atd.to asi neni problem .letame casto po eu.i afrika,vzdy bez potizi,potiz je v tom ze neumim ani slovo anglicky a syn nic moc.takze oba nic.jak mam odpovidat emigracnimu kdyz nevim co me bude rikat Jak se to da osetrit-děkuji

Odpovědět
JardaT (1)
30.1.2016
21:41

Ahoj, potřebuji zjistit, jestli je možné do USA dovézt dětské příkrmy. Držím kvůli problémům se slinivkou dietu a snažím se jíst jídla s minimálním obsahem tuku. Bohužel se v každém článku dočítám, že nelze dovézt jakékoliv jídlo obsahující maso, což je i případ těchto příkrmů. Je možné si vyžádat nějaké potvrzení od lékaře? Díky

Odpovědět

@JardaT: Zkusit to můžeš, ale je to nošení dříví do lesa. To, co se prodává v Evropě, je k dostání i tady v Americe, a většinou i levnější, nehledě na váhu zavazadla.

Odpovědět
Jakub (18)
13.2.2016
0:34

Ahoj,
k bodu 4. Každá noc bude strávená jinde, co tam máme napsat?
Díky

Odpovědět
Petr Novák (1957)
13.2.2016
13:36

Ahoj, napište třeba adresu prvního ubytování.

Odpovědět
Tomáš (4)
26.3.2016
23:22

Ahoj někde jsem tady četl že když letím z Prahy do Stockholmu s jednou společností a ze Stockholmu do Los Angeles s jinou, tak musím znova ve Stockholmu začekovat kufry ? díky

Odpovědět
Franta (1704)
27.3.2016
20:13

@Tomáš:
Vlákno o letenkách je sice jinde, ale…

Pokus si koupíš jednu letenku Praha – LA (s přestupem ve Stockholmu), tak nic neřešíš a kufry uvidíš až v LA.
Pokus si koupíš dvě samostatné letenky Praha – Stockholm a Stockholm – LA, tak se budeš muset ve Stockholmu znovu odbavit.

Odpovědět
Věra (1)
8.4.2016
13:43

Ahoj,
letím již poněkolikáté přes USA do Mexika. Vždy mi bylo řečeno, že v USA na prvním letišti si musím vyzvednout zavazadlo, ale než jsem prošla přes imigrační k zavazadlům, již tam to mé nebylo a sdělili mi, že už ho nejspíš naložili a bude pokračovat do cílové stanice. Vždy to jsou nervy, aby zavazadlo dorazilo.
V USA přespávám v hotelu a pokračuji v cestě druhý den ráno. Pokud bych tentokrát měla štěstí a zavazadlo našla, tak s ním musím do hotelu a ráno znovu odbavovat, nebo ho zase někde odevzdám, aby pokračovalo dál?
Díky

Odpovědět

Dobrý den,
Už jednou jsem byl v Americe v roce 2015 v New Yorku. A neměl jsem žádný problém při vstupu do USA a ted mame naplánovaný druhý výlet do USA. Ale mezi návštěvy jsem byl 3x v Egypte za pracovními účely. Budu mít problém při vstupu do USA?

Odpovědět
Petr Novák (1957)
5.6.2016
10:59

@Jan: Dobrý den, Jane,
Egypt je z hlediska schválení ESTA v pořádku. Připravte se na dotaz, proč jste byl třikrát v Egyptě, kde pracujete a co jste řešil v tom Egyptě. Ta otázka může padnout, ale problém se vstupem nečekám.

Odpovědět
Monika (1)
16.8.2016
9:13

Dobrý den, bod č. 12. Pracuji v kravíně – takže ANO přišla jsem do styku s dobytkem. Posledního září tam končím a začátkem listopadu bych měla letět do USA. Budu s tím mít nějaký problém? Děkuji

Odpovědět
Petr Novák (1957)
16.8.2016
11:16

@Monika: Dobrý den, zaškrtněte ano, problém s tím nebude, jen se vás nejspíš zeptají na dodatečné informace.

Odpovědět
Jana (4)
19.8.2016
8:12

Ještě dotaz ohledně kolonku, že dovážím jídlo-pokud tedy vezu cokoliv, musli tyčky, oplatky a jiné, pak tedy zaškrtávám jako ANO? Letím prvně, takže proto takové dotazy….ještě k té láhvi vína – připsat ji, že dovážím třeba v hodnotě 10 dolarů do kolonky „total value of all articles“ nebo to nepsat vůbec? ¨
Moc díky za odpověď, letím za týden a nervozita stoupá ;o)

Odpovědět
Petr Novák (1957)
19.8.2016
11:01

@Jana: Ahoj Jano,
musíš tam zaškrtnout ANO a oni se tě zeptají, o co konkrétně se jedná. A pak ti to nechají. Do té celní hodnoty nic psát nemusíš.

Hlavně žádný stres, není čeho se bát. :-)

Odpovědět
Jana (4)
20.8.2016
9:38

@Petr Novák: Petře, moc dekuji a taky chci za sebe, a počítám, ze i za spoustu dalsich, podekovat a ocenit Te za to, co pro me/nas delas…jsi proste machr ;o)

Odpovědět
Martin (19)
8.9.2016
11:15

Ahoj, mám otázku k bodu 13. Pokud si povezu něco málo peněz v hotovosti a platební kartu a na ní budu mít v přepočtu více než je uvedená suma, musím zadat „Ano“? Nebo se to váže jen k penězům v hotovosti a různým cennostem. A proč je vlastně zajímá, jestli člověk jede s více penězi? Není tam proto lepší raději uvést „Ne“? Díky

Odpovědět
Franta (1704)
8.9.2016
15:43

@Martin:
Týká se to pouze hotovosti. Asi něco jako EU limit na platby. Teroristi, úplatky, nekalé živly…

Nepřiznat to můžeš, ale na letištích mají i psy na hledání peněz. Už dávno tam neběhají jen ti z protidrogového. Je to na tobě, jestli budeš lhát.

prazsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/belgicanku-posilaji-z-ruzyne-do-francie-je-postrachem-paseraku-20150312.html
technet.idnes.cz/jak-se-hledaji-bankovky-07v-/tec_technika.aspx?c=A130616_235456_tec_technika_kuz

Odpovědět
martin (19)
8.9.2016
20:33

@Franta: Díky, to jsem potřeboval vědět, že tím není myšleno na kartě, ale v hotovosti.

Odpovědět
Monika Enická (1)
31.12.2016
16:55

Dobry den,
v lednu letim na dovolenou do Mexika s prestupem v Atlante.
Pres web Estavisa mi prislo jen potvrzeni o schvaleni . Kamaradka pres jine strankzy esta/forms dostala nekolik formularu ktere musela vyplnit . Prosim co vse musim mit krom toho co mi prislo emailem kde je pouze AUTHORIZATION APROVED a moje udaje vcetne cisla pasu. Je to v poradku? Budu jen prestupovat na jine letadlo to asi ani k imigracnimu nepujdeme?
moc dekuji za info

Odpovědět
Franta (1704)
31.12.2016
20:54

@Monika Enická:
A kolik jste platily holky? 14,- USD? Použily jste neoficiální stránky, tzv. zprostředkovatele. Pokud máte nějaké otázky obraťte se na ně.

Oficiální stránky ESTA končí na .gov
Návod jak vyplnit formulář ESTA pro vstup do USA bez víza
Formulář ESTA do USA: Nenechte se nachytat a neplaťte více, než musíte

K imigračnímu půjdete také, byť jen „prolétáte“.

Odpovědět
Tomíno (1)
6.1.2017
9:19

Zdravím,

Nevíte někdo jak je to s převážením Tabákových výrobků? Můžu na uzemí USA kouřit cigarety pokud nejsem plnoletý? Je mi teprve 20. DĚKUJI

Odpovědět
Petr Novák (1957)
7.1.2017
14:21

@Tomíno: Ahoj Tomíno, ve většině států je „smoking age“ 18 let. Když si vezmeš karton do odbaveného zavazadla, s největší pravděpodobností to bude zcela bez problémů. V nejhorším (a nepravděpodobném) případě ti cigarety zabaví, nebo naúčtují nějaký poplatek.

Odpovědět
Alexandra (1)
8.2.2017
17:41

Dobry den, mam otazku k bodu cislo 8.
Kupila som si priamu letenku z Osla do New Yorku a do Osla som si kupila zvlast letenku (cestovat budem v ten isty den ) pri vyplnovani formularu treba do kolonky uviest Norsko alebo sa to nevztahuje na zvlast zakupene letenky ? Dakujem za radu

Odpovědět
Petr Novák (1957)
8.2.2017
17:45

@Alexandra: Dobrý den, Alexandro, do formuláře napište Norsko.

Odpovědět
Jiri (3)
4.3.2017
14:56

Diky za uvedene rady a informace. Jen pro upresneni: 11c, posledni polozka: nejde o hady, jak uvadite vyse, ale o sneky ;-)

Odpovědět
Petr Novák (1957)
6.3.2017
23:18

@Jiri: Já děkuji za upozornění. :-)

Odpovědět
milan (1)
22.3.2017
17:03

Dobrý den,letím z PRG přes Brusel do Ny a dál do Mexico.ale každá letenka je samostatná. budu si muset vyzvednout kufr v NY a zase odbavit? Děkuji

Odpovědět
Petr Novák (1957)
22.3.2017
17:06

@milan: Dobrý den, v New Yorku si kufr musíte vyzvednout v každém případě. Pokud jsou lety Praha – Brusel a Brusel – New York na dvě samostatné rezervace od různých společností, musíte si kufr vyzvednout i v Bruselu. A pokaždé se musíte znovu odbavit.

Odpovědět

Ahoj, chtela bych dovest do USA sedmicku Becherovky, placacku domaci slivovice, hrnicek z ruzoveho porcelanu a tvaruzky. V pripade tvaruzku tedy zaskrtnu zvireci vyrobky (to jsem se tu docetla, ze povolene jsou), ale jak je to s alkoholem? Na listku Customs Declaration zadna kolonka pro alkohol neni a nebyl by treba problem s tou domaci palenkou? Vim, ze je limit 1litr na osobu, takze alkohol do tohoto mnozstvi nikde neuvadim? A ten hrnicek si chci vzit do prirucniho zavazadla, nemohli by mit problem i s tim? Dekuji moc za radu

Odpovědět
Framta (1704)
23.3.2017
20:24

@Kate:
Jen připomenu, že alkohol smí dovážet jen osoba nad 21 let. Já napsal Becherovku z druhé strany formuláře jako dárek. S tou domácí slivkou, nebo co to u vás pálíte, by mohl být problém, kdyby ji chtěli vidět. Je to „jakási“ tekutina v neoriginálním balení, může to být cokoliv. Ale po mě nikdy nic ukázat nechtěli. Tak to snad projde i tobě. Hrníček bude v pohodě.
Jen vše dobře zabal, ať se to nerozbije, nerozlije a nesmrdí.

Odpovědět
Mesi (323)
25.3.2017
1:03

@Framta: @Kate: Mimochodem, Becherovku i Slivovici tu koupis (samozrejme ne domaci, ale od Jelinka).

Odpovědět

@Mesi: ta becherovka ja myslena spis jako darek, abych nejela s prazdnou, a navic ted byla v akci :D a kupovanou slivovici jsem nikdy nemela, ale raci tu domaci brat nebudu, s mym stestim by me jeste prohledavali a byla by ostuda :D

Odpovědět
Franta (1704)
25.3.2017
17:09

@Kate:
Klidně ji vezmi. Nic horšího, než že ti ji zabaví (vyhodí) se nestane.

Odpovědět
Viera (4)
20.4.2017
11:01

Som stará mama a idem s vnučkou do USA letecky potrebujem potvrdenie od jej rodičov?
A aké.

Odpovědět
Franta (1704)
20.4.2017
12:05

@Viera:
Koukněte sem.
Mělo by tam být napsáno, že rodiče o cestě vědí a souhlasí s ní, Také údaje o doprovodu, tedy o vás. Aby bylo jasné, že vy jste osoba, která má vnučku na starost.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.