Návod: Jak vyplnit formulář celní deklarace v USA

Petr Novák

Celní deklaraci cestující přes ESTA vyplňují až po příletu na první letiště v USA. V samoodbavovacím kiosku se naskenuje cestovní pas, otisky prstů a pořídí se selfie. Pokud bude vše v pořádku, automat vytiskne lístek, se kterým se jde rovnou k imigračnímu úředníkovi. Příslušníci jedné rodiny vyplňují formulář v kiosku společně, například kamarádi cestující ve skupině však na dotazník odpovídají samostatně.

Návod: Jak vyplnit formulář celní deklarace v USA | © U.S. Customs & Border Protection, © Unsplash.com

 1. Celní deklarace na samoodbavovacím kiosku

  Na všech hlavních letištích se místo tištěného formuláře k vyřízení celní deklarace používají kiosky (automaty).

  Kiosky jsou mimo jiné na letištích Atlanta Hartsfield-Jackson, Chicago O’Hare, Dallas/Ft. Worth, Denver, Houston, New York John F. Kennedy, Los Angeles, Las Vegas, Miami, Newark, San Francisco, Seattle-Tacoma, nebo Washington-Dulles.

  Kompletní přehled letišť najdete na webu CBP.gov. V seznamu jsou i některá letiště mimo USA, kde lze formulář vyplnit v předstihu.

 2. Jak vyplnit formulář celní prohlášení/deklarace

  Otázky v dotazníku jsou stejné v případě vyplnění v kiosku i na papíře. Vyplněný formulář je jen ukázkou, jak by mohl vypadat. Svůj formulář samozřejmě vyplňte podle pravdy.

  📝 Co napsat do jednotlivých polí ve formuláři

  1. Vaše jméno v pořadí příjmení / křestní jméno / prostřední jméno
  2. Datum narození ve formátu měsíc / den / rok
  3. Počet rodinných příslušníků, kteří cestují společně s tím, jež formulář vyplňuje.
  4. Adresa, kde budete v USA pobývat, přičemž stačí vyplnit třeba název hotelu a jeho lokaci.
  5. Název země, jež vám vydala cestovní doklad.
  6. Číslo pasu
  7. Země trvalého pobytu
  8. Země, které jste navštívili v průběhu cesty do USA – pokud jste například přestupovali v Londýně, napište do kolonky UK
  9. Číslo letu, kterým jste do USA přiletěli – například BA0187
  10. Zaškrtněte ANO, pokud je vaším hlavním důvodem cesty do USA obchod popřípadě pracovní účely
  11. Zaškrtněte, zdali si s sebou vezete:
   (a) ovoce, rostliny, jídlo, hmyz
   (b) maso, zvířata, výrobky ze zvířat či zvěře
   (c) zárodky nemocí, buněčné kultury, šneky
   (d) zemědělskou půdu, popřípadě jste v nedávné době navštívili farmu, ranč či pastvu
  12. Zaškrtněte ano, pokud jste v nedávné době přišli do styku s dobytkem (zvířecím, ne tím lidským)
  13. Zaškrtněte ano, pokud s sebou vezete peníze, zboží čí cennosti v hodnotě vyšší jak $10000220 570 Kč popřípadě v této hodnotě po přepočtu z jiné měny
  14. Zaškrtněte ano, pokud s sebou vezete nějaký komerční materiál určený k prodeji (zboží, vzorky zboží apod.)
  15. První okénko vyplňují obyvatelé USA, druhé turisté. U obojího do něho vepište hodnotu zboží, které hodláte v USA prodat. Pokud cestujete jako turista, zpravidla vepište nulu.

  Pakliže jste formulář pravdivě vyplnili, stvrďte ho svým podpisem na jeho dolní část a vpravo vepište aktuální datum ve formátu měsíc/den/rok.

  📄 Ukázka vyplněné celní deklarace

  Otázky v samoodbavovacím kiosku jsou stejné jako v tištěném formuláři:

  Návod: Jak vyplnit formulář celní deklarace v USA

 3. Dotazy ohledně celního prohlášení při vstupu do USA

  Komu se formulář o celní deklaraci odevzdává?

  Formulář se odevzdává na prvním americkém letišti celníkovi při kontrole, kterou budete procházet ihned po vyzvednutí kufrů.

  Může se do USA dovážet jídlo? Jaká platí pravidla?

  Většina potravin je povolena, výjimku tvoří např. masné výrobky, ovoce, zelenina nebo mléko. Kompletní výčet naleznete v článku o dovozu potravin do USA. Celní deklaraci vyplňte vždy pravdivě.

  Pravidelně užívám léky na předpis, mohu si je vzít do USA?

  Ano, můžete si vzít léky v množství odpovídajícím běžné spotřebě, pakliže jsou zabaleny v originálním obalu. Zakázán je pouze dovoz léků obsahujících narkotika, např. Rohypnolu. Více se dočtete v článku o lécích.

Diskuze k článku (282)

@Lucka:
Zdravím Lucko, trochu nerozumím, proč se ptáš na havarijní pojištění v článku o celní deklaraci…ale budiž…je to asi jako u všech pojištění, nevyplatí se žádné, dokud ovšem se něco nestane. Osobně bych si KDEKOLIV, ne jenom v USA, jakékoliv auto nepůjčil bez co nejkomplexnějšího krytí. Stejně drtivá většina půjčoven už nějaké pojištění v ceně má zahrnuté, takže se mu nevyhneš.
Pročti si diskuzi pod příslušným článkem na tomto webu, je tam dost užitečných rad.

Odpovědět

Ahoj Lukáši, omlouvám se za špatně umístěný dotaz. Ano, vždy si sjednáváme pojištění k autu, které si půjčujeme v zahraničí. Ale když jsme si zamluvili vůz na tuto cestu, tak nám zprostředkovatelská společnost napsala, že pojištění se sjedná až na místě. Nenašla jsem nikde spíš nějakou specifikaci, jestli si dát na něco konkrétního pozor.
Pokud máš s tím zkušenosti, budu moc ráda, za nějaké tipy…. Protože vždy v půjčovně tvrdí, že to nejdražší je nejlepší… to jsou prostě pojišťováci…., který potřebují něco prodat. :)
díky

Odpovědět

@Lucka: Rozumím. Ale co to je probůh za zprostředkovatele? Do toho bych tedy nešel. Tyhle smlouvy je dobré si v klidu pročíst a ne někde pak po příletu, unaveni na přepážce, za vámi dav dalších nervźních lidí. Tohle rozhodně nedoporučuji.
Vyber si raději nějakého ověřeného zprostředkovatele, které tu mnoho lidí (včetně mě) chválí…např. Rentals nebo Economycarrentals, hned po výběru dané kategorie vozu vidíš jaké všechna pojištění k němu sou, jaké možnosti přikoupení a je tam i možnost rozkliknout podrobné T&C

Odpovědět

@Lucka:
Jak už tu bylo zmíněno, prověření a seriózní zprostředkovatelé takhle nejednají. Dali ti vědět, kolik bude to pojištění na místě? Nebo jsi skočila jen na výhodnou cenu? Dost možná nakonec zaplatíš ještě víc, než bys platila, kdybys to celé dělala přímo přes půjčovnu. Bez pojistky ti auto nepůjčí a pokud už máš něco zaplaceno, tak to nebudeš chtít ztratit, takže zaplatíš co ti řeknou a nebudeš mít moc možnost to ovlivnit. Únava z letu, fronta za tebou a zkušený zástupce půjčovny před tebou.
Dej pak vědět, jak to celé proběhlo.

Odpovědět

Dobrý den. Letíme do USA (tři dospělí, já, manželka a mamka) na pozvání k tetě poprvé a povezeme s sebou v zavazadlovém kufru dvě sklenice medu, rumové pralinky 10 balení, 6 plechovek Radegast piva a rumové tresti 20 kusů. Asi bych měl zaškrtnout že vezu jídlo. Bude v něčem problém?

Odpovědět

@Radan:

Dobrý den, nebude. Také jsme zaškrtli jídlo a OK. Nikdo nic. Myslím, že nevezete nic zakázaného :-) Užijte si Ameriku ….

Odpovědět

Do Los Angeles jsme leteli 1.5. 2019 . Celni deklaraci jsme zadnou nedostali a rovnou nas na letisti nasmerovali ke kioskum. Pak nasledoval pouze kratky pohovor s imigracnim urednikem. Nic hrozneho, jen to dlouhe cekani na imigracniho urednika.

Odpovědět

Ahoj.
letěli jsme z Vídně do LA 27.52019 na třítýdenní roadtrip po parcích. Formulář pro celní deklaraci jsme v letadle nevypisovali. Na letišti jsou kiosky, kde se naskenuje pas, sejmou se otisky prstů a udělá fotka. Odpoví se na několik otázek (kdybych si tak vzpomněl na co se ptali :-). Ale bylo jich asi 5. Pokud jste pár (manželský, tak můžete jít k jednomu kiosku(organizátor u kiosků k tomu přímo i vyzývá). My byli tři, ale kamarád musel ke kiosku zvlášť. Pasy a otisky se skenují zvlášť, ale otázky se vyplní jen jednou. Pokud je zádrhel, tak tam je k dispozici ochotná pomoc. Z toho kiosku se vytiskne lístek a s tím se jde k imigračnímu úředníkovi. Pár opět dohromady. Úředník opět sejmul otisky a udělal fotky. Zeptal se akorát co máme v plánu v USA. Pak jsme ještě prošly kontrolou kufrů (rentgenem) a ptali se nás, zda máme jídlo (hlavně maso a zeleninu) – ukázal obrázky, zda něco z toho nevezeme. Sušené věci (tyčinky, čokoládky apod vůbec neřešil). Jo a ESTu chtěli vidět už na letišti ve Vídni při odbavení zavazadel.

Odpovědět

Ahoj,

mám takový dotaz, letím za příbuznou na 10 dní do NY, angličtinu zrovna moc neovládám … jakým způsobem probíhá pohovor s úředníkem na letišti … jsou na to nachystaní když někdo neovládá AJ, mají tam třeba překladatele ?

Díky za odpověď

H.

Odpovědět

@Hana: na téhle stránce se o tom něco dozvíš:
https://chcidoameriky.cz/imigracni-kontrola-v-usa-jak-ji-uspesne-projit
Že si můžeš připravit papír s odpověďmi na obvyklé otázky (anglicky, někdo ti to musí napsat).

Odpovědět

Letěli jsme 13. Září. na Estu do Los Angeles v letadle začali rozdávat imigrační formulář, kdy nám bylo řečeno že pokud letíme na Estu tak nemusíme vyplňovat. Na letišti v LA jsme byli nahnáni ke kioskum, kde jsme vyplnili pár údajů, kiosek sebral otisky a udělal fotku, a tím bylo hotovo. Následoval imigrační pracovník, vzal nás klidně dva, standardní dotazy kam jedeme, jestli jsme už byli v USA, čím se živíme a jestli někoho známe ve Victorville (měli jsme tam první ubytovani a uvedli jsme jej i v kiosku). Vzal si taky otisky a udělal fotku (kontrola toho, co jsme uvedli do kiosku) a tím bylo hotovo, popřál nám ať si užijeme pobyt v USA a my si šli pro zavazadla.

Odpovědět

Dobrý den, zanedlouho letím poprvé do USA, s přestupem v Amsterdamu. Mám otázku ohledně vyplnění celního formuláře, konkrétně zda v kolonce Jaké země jsem navštívila na této cestě mám napsat “Netherlands” (i když na letišti neopustím tranzitní prostor) nebo se tedy v tomto případě Nizozemí neuvádí.

Dále mě ještě zajímá otázka dovozu alkoholu. Povezu sebou 1 láhev slivovice, tedy nepodléhá clu a do celního prohlášení ji neuvádím. Pokud mi však imigrační úředník položí otázku, zda sebou vezu nějaký alkohol či potraviny, mám tedy odpovědět, že ANO, že alkohol vezu, nebo že NE, když je to tedy množství nepodléhající clu?

Omlouvám se za možná trochu zmatenou či příliš podrobnou otázku? Děkuji za odpověď.

Odpovědět

@Mirka:
Sice jen na letišti, ale jsi tam. Stejně tak když se ptají na poslední navštívené místo před letem do USA, napíšeš Amsterdam a je jedno, že jsi ho ani okem nezahlédla.

Dvě různé věci. Mít alkohol a zda podléhá clu. Já vždy říkám, že vezu a řeknu co. Nikdy to neřešili.
A předpokládám, že vezeš kupovanou. Pravidla se vztahují na originální uzavřené balení. V případě kontroly, je otevřená lahev s jakousi tekutinou podezřelá a může se stát, že poletí do koše. Něco k tématu najdeš i v Jaké potraviny můžete dovézt do USA pro osobní účely?.

Odpovědět

@Franta:
Ahoj, my @Franta: Ahoj, my jsme cestovaly do USA jako skupinka tri kamaradek, a na igracnim nas vzali vsechny pohromade. Proste kdyz vyvolavali dalsiho, sly jsme vsechny tri! kazda z nas odpovedela na co se ptal urednik, jinak mluvila jen jedna. A problem to nebyl :)

Odpovědět

@Karol:
Nepsal jsem, že je to problém. Jen, že rodinné příslušníky vezmou pohromadě spíše, než jen kamarády.

Odpovědět

Ahoj, před rokem jsem byl v USA na ESTU bez zapsaného zavazadla, celní deklaraci papírovou po nás nikdo nechtěl a u kiosku jsme taky nebyly a šli jsme rovnou k imigračnímu pracovníkovi. Za imigračnim jsme se ptali že ji nemame a že to po nás nikdo nechtěl a ty řekli že je to jedno. Ted tam letím po druhé, opět jen s přiručním zavazadlem muže to být problém, že ji znova nevyplním? Děkuju

Odpovědět

Neumím anglicky ,tak bych chtěl vědět jak na celní automat na letišti.Pár slov a vět znám,ale nepřečtu co po mě bude ta mašinka chtít.V září letím do SF a vím ,že je to první na co narazím.Díky.

Odpovědět

@PETRHENIG:
Možná by stačila čeština a přečíst si to tady. Kiosky většinou umí česky nebo slovensky, případně obojí. Tam kde ne, tak se určitě dá jít k imigračnímu a tam může pomoc papír s připravenými a přeloženými otázkami. I o tom se tu píše.
Třeba na SFO kiosky umí česky, aspoň 2017 uměly. Mrkni sem -> Tak trochu jiná Amerika., něco tam o tom píšu.
Kdybys potřeboval nějakou radu kolem SF, tak se ptej. Někdo ti určitě poradí.

Odpovědět

@Franta: Diky moc už jsem ve státech byl ,krásnej road trip z LA ve 2018,ale byl se mnou kluk co žil v VB,takže žádný problém.Teď se chystám z SF na sever.Tyhle stránky jsou super ,vzal jsem si z nich spoustu rad a vše o.k.Jdu na ten odkaz ,ještě jednou díky.

Odpovědět

Je mi 16 let a planuji, ze pristi rok tesne pred narozeninama poletim do Los Angeles za kamaradkou. Poletim sama, jelikoz se nebojim, ale tato stranka a celkove vsechny informace se mi opravdu hodi. Dekuji moc a dekuji i za ty vtipne narazky. Opravdu me to zbavilo stresu a vsechno jste perfektne vysvetlil. Dekuji moc :-)

Odpovědět

Dobrý den, chci se zeptat v ESTA mám uvedeného zaměstnavatele, ale v době kdy poletím do Ameriky zaměstnaná nebudu. Ve formuláři o celní deklaraci bude otázka ohledně zaměstnání a i na imigrační kontrole se mě můžou zeptat na mé zaměstnání. Jak mám odpovědět? Jak se to řeší? A ještě před imigrační kontrolou si vyzvedávám zavazadlo? Děkuji.

Odpovědět

@Simona:
V celní deklaraci určitě otázka na práci není. Jak by jsi chtěla práci proclít? https://chcidoameriky.cz/jak-vyplnit-formular-o-celni-deklaraci
Imigrační se zeptat může a je dobré odpovědět pravdu. Hlavně proto, aby se člověk při dalších případných otázkách nezamotat do výmyslů. Ondřej se ptal taky. Třeba sem napíše, jak to dopadlo. https://chcidoameriky.cz/imigracni-kontrola-v-usa-jak-ji-uspesne-projit#comment-205211
Kufry se vyzvedávají po imigračním.

Odpovědět

@Franta: Děkuji za odpověď.

Odpovědět

@Simona: Ještě bych se chtěla zeptat prosím, bude mi stačit 1h 20 min v Amsterdamu na mezipřistání a 2 h 14 min v Atlantě? Letím sama poprvé a budu trochu panikařit. :-D a v Atlantě po přistání zamířím rovnou na imigrační kontrolu? Nebo jak to probíhá prosím? Děkuji.

Odpovědět

@Simona: @Franta: Ještě bych se chtěla zeptat prosím, bude mi stačit 1h 20 min v Amsterdamu na mezipřistání a 2 h 14 min v Atlantě? Letím sama poprvé a budu trochu panikařit. :-D a v Atlantě po přistání zamířím rovnou na imigrační kontrolu? Nebo jak to probíhá prosím? Děkuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Simona: Ahoj, kdy letíš? Za normálních okolností by měly přestupové časy stačit. V Amsterdamu teď mají trochu problém s nedostatkem personálu, tak to může být těsné. Hlavně žádný stres – pokud nebudeš stíhat, jdi za personálem letiště a popros ho o použití priority lane.

V Atlantě půjdeš rovnou na imigrační kontrolu. Podrobněji rozepsané je to v článku jak probíhá let do USA. Imigrační je v pohodě… posledně se mne úředník v podstatě jen zeptal, jak dlouho v USA budu a jestli lovím pokémony. :-D

Odpovědět

@Simona: ano v AMS se projde jenom kontrolou pasu (samoobsluzny scan kiosek) kdyz se jde k naslednemu gatu po vylezeni z letadla je to otazka cca 5-15 minut max. Zadna jina kontrola neni.

Odpovědět

@Simona: Pokud je atlanta myslena na ceste zpet napr los angeles – atlanta – ams – praha tak ano. Pokud je to mysleno ams – atlanta a napr los angeles. Tak si uplne jisty nejsem….ale pokud je na jednu letenku vse tak se bez problemu pak na miste pokud uleti u gatu prebukuje na nasledny let, tak v klidu. Ted 25.7. Mi uletelo letadlo na ceste las vegas – los angeles – pariz v los angeles a v pohode prebukovali na dalsi let co byl za par hodin.

Jinak na priority lane bych ted moc nespolehal….

Odpovědět

@OP: tak uz jsem to precetl cele, je to na ceste tam ta atlanta to si nejsem uplne jisty no. Ten cas je brany jako cas odletu. Boarding se uz ale uzavira 15 minut predem. Takze hned mame jenom 2 hodiny …

Odpovědět

@Petr Novák: Odlétat bych měla 9.9. a poletím Praha- Amsterdam – Atlanta- Lexington. V Amsterdamu jen kontrola pasu? Četla jsem že by tam měl být také bezpečnostní kontrola? A v Atlantě tedy imigrační, vyzvednout kufr a celní? A pak odbavit kufr?

Odpovědět

SIMONA.
Amsterdam byl v pohodě a lidi milí a casovo ok. Pokud něco máš obrat se na zaměstnance. Třeba si napiš na papír v angličtině text. Bez problémů nás vzali dopředu aby jsme stihli další let a ani lidi nenadavali. Při další změně jsme let nestihli a byli ubytování v hotelu a letěli další den. Taky vše bez problémů. Otázky na dovolenou a bydlení. Za nás – dobrá zkušenost a žádné problémy.

Odpovědět

@Simona:
Bezpečnostní kontrola bývá přímo u gatu, pokud se letí americkou společností. Je to jen důkladnější boarding s celotělovým scanerem.
Atlanta záleží, jak bude plno na imigračním. Já tam přestupoval jen na vnitrostátním letu, takže nemám představu, jak je to tam s imigračkou. Ale při standardních podmínkách by to mělo stačit.

Odpovědět

Dobře, děkuji za odpovědi, jen by mě zajímalo jak to bude probíhat v té Atlantě, čím vším tam musím projít a jak popořadě. Z toho jsem trochu zmatená.

Odpovědět

@Simona: vyleze se z letadla a jde se primo do fronty na imigracni (kiosky jsem za posledni dobu v provozu na jfk ani las nevidel). V letadle vyplnite takovy modry papir velikosti polovicni a4, ten imigracnimu ukazete, on tam napise neco. Az projdete pohovorem papir nevyhazujte, po par metrech to vetsinou dalsi celnik jenom vybira tento papir. Pote uz v klidu jdete pro kufry. Pote uz s kufry musite najit terminal z ktereho vam to leti a znovu odbavit. Az priletite uz k imigracnimu nejdete.

Odpovědět

@OP: Moc děkuji, to jsem chtěla vědět. :-)

Odpovědět

@Simona:
Zhruba to bude takhle
https://www.youtube.com/watch?v=WHt2xnXk8AI
https://www.youtube.com/watch?v=pd5wIVuM8E4
Kufry už se neodbavují, jen se předají k dalšímu letu. I to je ve videu.
Projdi si články a diskuse o imigračce, najdeš tam spoustu postřehů.

Odpovědět

@Franta: Zavazadla tedy už neodbavuji a dám je na transfer desk? A to musím najít svůj transver do cílové destinace? Nebo je jedno na který? Omlouvám se za případně hloupé otazky.

Odpovědět

SIMONA.
Kde bydlíš – zajdi na letiště na info.
Ségra se ptala lidi a četla vše co našla když letěla prvně a sama do států. Nervy. Jedného dne si udělala výlet do prahy na letiště a tam ji rekli vše co se ptala i víc. Pak si napsala různé otázky a odpovědět a věty o pobytu atd – přeložila do angličtiny. Odletěla a přiletěla nadšená. Nestresovat se. To pak můžeš mít problémy při kojení troje. A tady kluci poradí moc dobře.

Odpovědět

SIMONA.
Promiň chyby – konec – problém při kontrole.

Odpovědět

@Simona:
Podle mě tam bude jen jeden, někde za vyzvedáváním kufrů. Aspoň bych to tak předpokládal podle videí, která jsem dával včera. Ale současná situace může vypadat jinak. Kam kufr letí už naskenují z tagu, jako kdekoliv jinde na přestupu. Všude tam bude postávat někdo v uniformě nebo z letištního personálu, když nebudeš vědět, tak se zeptej. Projeď YT, tam určitě budou video z ATL.

Odpovědět

@Franta: Děkuji za info. Zkusím najít videa a podívat se. :-)

Odpovědět

@Simona: V roce 2019 v Atlante se proslo imigracnim, pak jenom odevzdas papir z imigracniho a hned byl pas pro odlozeni zavazadel na prestup. Pas byl spolecny pro vsechny, neresis let nebo destinaci (tu zjisti naskenovanim).

Odpovědět

@Kuba: Děkuji za odpověď. Doufám že to bude pořád stejné. :-)

Odpovědět

HEZKÝ VEČER,

LETÍM MNICHOV – TAMPA S PŘESTUPEM V CHICAGU. MÁM LETENKU S PŘÍRUČNÍM ZAVAZADLEM, BUDU DOKUPOVAT ZAVAZADLO 23KG. MOJE OTÁZKA ZNÍ? MUSÍM SI HO V CHICAGU VYZVEDNOUT?PROJÍT IMIGRAČNÍ KONTROLOU A ZNOVU SE ODBAVIT, NEBO MI HO AUTOMATICKY PŘELOŽI NA LET CHICAGO – TAMPA? DÍKY

Odpovědět
P

Vezu do USA karton cigaret a 2lahve Bechera 0,5L, mám je někam vypisovat do formuláře ? Díky za info

Odpovědět

@Pavel Meltský:
Formulář se už moc nepoužívá. Spíš kiosky, tam je na to otázka. Tohle můžeš bez problémů přiznat, že to máš, je to bezcelní množství, nebudeš nic platit.

Odpovědět

Zdravím, za pár dnů letíme do NY, přes Franfkfurt, máme čas 1 hod 20 min, ale stejný teminál, tak snad to bude OK, alespoň to nám tvrdí letecká společnost, nicméně mě uklidnilo, co jsem tu četla, vždy je nějaké řešení :-), ale chtěla jsem se zeptat, na JFK je tedy kiosek? Nebo jaké máte zkušenosti z tohoto letiště? A v letadle tedy nebudeme zřejmě vyplňovat nic? Děkuju

Odpovědět

@Jana: vyplnuje se modry formular pro celniky. Kiosek na jfk byl jeste minuly rok stale mimo provoz, takze se slo primo do fronty. Jak je ted to nevim…

Odpovědět

@OP: Super díky

Odpovědět

Dva dni späť som sa vrátil z New Yorku. Išli sme z Londýna na JFK. Kiosky nefungujú a ide sa rovno do rady. Taktiež sme žiadnu deklaráciu nevyplnali ani v lietadle a ani pri kontrole. V rade sme stáli asi 20 minút. Odbavenie 2 ľudí pri okienku trvalo 3 minúty ( foto tváre, odtlačky prstov). Len sa nás pýtal na koľko ideme a to bolo všetko.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.