Jak vyplnit formulář o celní deklaraci

Uvedený formulář se vyplňuje přímo na palubě letadla, kdy vám ho v průběhu letu rozdají letušky. Vyplňovat ho musejí všichni cestující, tedy včetně státních příslušníků USA. Psát se musí samozřejmě anglicky, tiskacím písmem a použít se musí propisovací tužka. Pokud spolu cestuje víc příslušníků jedné rodiny, vyplňují dohromady jen jednu kopii formuláře. A co že jednotlivá okénka znamenají?

Jak vyplnit formulář o celní deklaraci | © Pixabay.com

Vyplněný formulář je jen ukázkou, jak by mohl vypadat. Svůj formulář samozřejmě vyplňte podle pravdy.

Formulář celní prohlášení/deklarace (CBP 6095B)

 1. Vaše jméno v pořadí příjmení / křestní jméno / prostřední jméno
 2. Datum narození ve formátu den / měsíc / rok
 3. Počet rodinných příslušníků, kteří cestují společně s tím, jež formulář vyplňuje.
 4. Adresa, kde budete v USA pobývat, přičemž stačí vyplnit třeba název hotelu a jeho lokaci.
 5. Název země, jež vám vydala cestovní doklad.
 6. Číslo pasu
 7. Země trvalého pobytu
 8. Země, které jste navštívili v průběhu cesty do USA – pokud jste například přestupovali v Londýně, napište do kolonky UK
 9. Číslo letu, kterým jste do USA přiletěli – například v mém případě BA0187
 10. Zaškrtněte ANO, pokud je vaším hlavním důvodem cesty do USA obchod popřípadě pracovní účely
 11. Zaškrtněte, zdali si s sebou vezete:
  (a) ovoce, rostliny, jídlo, hmyz
  (b) maso, zvířata, výrobky ze zvířat či zvěře
  (c) zárodky nemocí, buněčné kultury, šneky
  (d) zemědělskou půdu, popřípadě jste v nedávné době navštívili farmu, ranč či pastvu
 12. Zaškrtněte ano, pokud jste v nedávné době přišli do styku s dobytkem (zvířecím, ne tím lidským)
 13. Zaškrtněte ano, pokud s sebou vezete peníze, zboží čí cennosti v hodnotě vyšší jak 10 000 amerických dolarů popřípadě v této hodnotě po přepočtu z jiné měny
 14. Zaškrtněte ano, pokud s sebou vezete nějaký komerční materiál určený k prodeji (zboží, vzorky zboží apod.)
 15. První okénko vyplňují obyvatelé USA, druhé turisté. U obojího do něho vepište hodnotu zboží, které hodláte v USA prodat. Pokud cestujete jako turista, zpravidla vepište nulu.

Pakliže jste formulář pravdivě vyplnili, stvrďte ho svým podpisem na jeho dolní část a vpravo vepište aktuální datum ve formátu den/měsíc/rok.

Nejčastější dotazy ohledně celní deklarace

Pravidelně užívám léky na předpis, smím si je vzít do USA?

Ano, můžete si vzít léky v množství odpovídajícím běžné spotřebě, pakliže jsou zabaleny v originálním obalu. Zakázán je pouze dovoz léků obsahujících narkotika, např. Rohypnolu. Více se dočtete v článku o lécích.

Komu se formulář o celní deklaraci odevzdává?

Formulář se odevzdává na prvním americkém letišti celníkovi při kontrole, kterou budete procházet ihned po vyzvednutí kufrů.

Může se do USA dovážet jídlo? Jaká platí pravidla?

Většina potravin je povolena, výjimku tvoří např. masné výrobky, drůbež nebo mléko, jehož dovoz je zakázán. Kompletní výčet naleznete v článku o dovozu potravin do USA.

Petr Novák

Diskuze k článku (252 komentářů)

Zdravim, prosim vas, kdyz.hodim do kufru karton cigaret, napsat to do deklarace? A muzu do prirucniho treba jeste dve prihodit? Jakoze na cestu. Moc diky za odpoved.

Odpovědět

@Monika:
Já tam Becherovku píšu, tak bych napsal i ty cigarety. Jednu nebo dvě krabičky na cestu v kapse nebo v kabelce, asi řešit nebudou.

Odpovědět

Ahoj, před týdnem jsme přiletěli poprvé do USA, do LA. Letěli jsme s Polskou leteckou společností. V letadle nám rozdali listek k deklaraci, ale k ničemu jsme ho nepotřebovali. Úplně všechny nás nahnali k uvedenému kiosku, po rodinách. Byla tam ochotná pomocnice. Naskenujete pas, zodpovíte na pár otázek, stejných, které jsou na tom modrém lístku, sejme Vám to otisky prstů, vyfotí Vás to a vyjede potvrzení. Musí to absolvovat úplně každý. Potom jdete k imigračnímu úředníkovi, ten Vám taky sejme otisky prstů a dá Vám razítko do pasu a na vytisklé potvrzení. Pak si jdete pro kufry a potom přes celníky, kteří si to oražené potvrzení zase vezmou. Kufry k prohlídce si vybírají namátkově, v LA je obrovský frmol a nemají na všechny čas.

Odpovědět

Poprvé jsem letěl do USA a  Žádnou celní deklaraci jsem vůbec nevyplnoval a nic podobného po mě ani na pasové kontrole nechtěly a nevyptavaly se…

Odpovědět

Musím napsat do modrého formuláře pravdu kde budu 1noc bydlet?Chceme cestovat,ne být na jednom místě.Děkuji za radu

Odpovědět

Letíme do USA Los Angeles pro doplnění.Děkuji

Odpovědět

@Zdeněk:
Napiš tam, co chceš. Cestovat můžeš, ale první noc stejně někde budeš spát. Té poznámce nerozumím. Nikdo vás nenutí být na jednom místě.

Odpovědět

@Franta: Zajímá mě když napíšu do formuláře adresu hotelu kterou si najdu na netu ale nebudu v něm trávit první noc.Je to vlastně nepravdivá informace v tom formuláři.

Odpovědět

@Zdeněk: pisal som v inom fore: Nas sa pri pohovore pytal na ubytovanie a chcel aj vidiet. Ale stacila mu prva noc, kde budeme spat. Adresu si pisal niekde do systemu.

To ze mu poskytnes nepravdivu info je asi jedno… Dolezite je, ako presvedcivo mu dokazes tu nepravdivu info predat. Ak sa pritom nezapotis, budes vystupovat uplne suverenne, tak no problem. Ak das najavo neverbalne, ze je to nepravdiva info, moze ti to skomplikovat cely pohovor. Tak naco si to komplikovat? Ved budes mat predstavu, kde budes prvu noc spat

Odpovědět

@Zdeněk: Prilis nechapu, proc bys mel psat smyslenou adresu…

Odpovědět

Ahoj, chcela som sa opýtať, v piatok letím s deťmi do Seattlu sestre na svadbu, chcela som zobrať flašu Tatra tea 0,7l a nejakú čokoládu /čo viem, že dovolené je/, ide mi o to, či do colného prehlásenia musím tým pádom zaškrtnúť, že prevážam jedlo v kolonke 11a? nie je to potom už automaticky dôvod na dôkladnú prehliadku? Nejaké konkrétne miesto na to, aby som napísala to, čo konkrétne prevážam, som tam nevidela…. Ďakujem

Odpovědět

@Silvia:
V tomhle případě to zaškrtávat nemusíš.

Odpovědět

@Franta:

Ďakujem a nemôžu ma potom obviňovať, že som chcela klamať?

ešte otázočka, KLM má limit na kufre do podpalubia 158cm súčet strán, dnes som zistila, že naše majú 161cm, máte skúsenosti, či to budú riešiť a mám naháňať druhé kufre?

Odpovědět

@Silvia:
Já mám u sebe vždy nějaké oplatky a Becherovku. Sušenky neřeší a když se zeptají, tak jim o Becherovce normálně řeknu. Dřív jsem jí psal zezadu na deklaraci.

Odpovědět

Ahoj, za pár týdnů jedu do LA. Známí po mně chtějí litr slivovice a dvě štangle vysočiny. Slivka prý problém není, ale vysočina jo. Přemýšlím, jestli to riskovat? Do lístku pak musím napsat, co převážím asi i v kufru, že? Nebo jim jde hlavně o příruční zavazadlo? Jak velký problémy by nastaly, když by na salám přišly?

Odpovědět

@Lucie:
Zajímá je vše, co vezeš a je jedno, kde to máš. Koupená slivovice v originálním balení problém nebude. Ta (Jelínek) se ale dá koupit i v Kalifornii, jen je dražší než tady. Vysočina je opravdu problém. Pokud ti na ni přijdou, tak v lepším případě skončí v koši, ale může to být i pěkně mastná pokuta. Určitě jsi zaregistrovala případ cestující, která dostala pokutu za jablko.

Věci jako sušenky, čokoláda se hlásit nemusí. Pokud toho nemáš plný kufr.

Odpovědět

Dobry den, chtela bych se zeptat. Musi se nekam nejak psat, ze budu mit v kufru elektroniku? (klavesnice, mys, sluchatka s externi zvukovou kartou, studiovy mikrofon a tak?)

Odpovědět

Nemusis

Odpovědět

Dobrý den, letíme poprvé do Ameriky. Letíme z Vídně do LA a máme přestup v Chicagu. Nějak nám nedošlo, že může imigrační pohovor trvat dlouho. Máme na přestup jen 2,5 h. Dá se to stihnout? Případně máte nějaký tip, jak tento problém vyřešit :D ? Moc díky za odpověď.

Odpovědět

Ahoj , chci se zeptat ,když pojetím teď do USA po druhé ale s přítelkyní a kámošem co leti poprvé , mohu snimi jako skupinka jit na první návštěvu ? Nebudu mít problém že jsem nešel do fronty kde jsou lidi co už v USA byli ? Děkuji

Odpovědět

@David:
Už jsem to tu psal a ostatní to jistě potvrdí. Většinou jsou před a v hale u imigračky “naháněči”, co korigují fronty a posílají cestující, kdo kam patří. Jistě nebude problém jim říci, že chcete jít spolu. Pak jde o to, zda si vás pohromadě vezme i imigrační. Většinou berou spolu pouze členy rodiny.

Odpovědět

Byl jsem v USA 2x (Atlanta),ale vždy jen přestup na další let tj nikdy jsem neopustil letiště.Poprvé jsem byl u imigračního cca 15 minut,než vzali otisky a skeny očí atd.Podruhý už necelých 5 minut.Jen listoval v pase a ptal se odkud letím,jak jsem se měl a šup razítko a hotovo.Dokonce při druhé cestě se objevil u imigrační kontroly počítač vybaven češtinou.Jenže pokaždý viděli,že jde jen o tranzit a také to do pasy napsali.Nyní letím do USA na dovolenou a mám dotaz,bude ten pohovor odlišný,když se nejedná pouze o transfer,ale půjdu z letiště ven??Konkrétně přiletím z Vídně do Washingtonu a poté letím do New Yorku.Takže pohovor bude ve Washingtonu??A kufry taky ven ve Washongtonu a poté opět nechat projít odbavením nebo kufry vyzvednu až v New Yorku??Děkuji.

Odpovědět

@Pavel:
Pohovor bude +/- stejný. Jen se asi zeptá, kam jedeš a tak. Imigračka i kufry budou ve Washingtonu a kufry dáš pak na transit, odbavovat už je nebudeš.
https://www.youtube.com/watch?v=WHt2xnXk8AI
https://www.youtube.com/watch?v=pd5wIVuM8E4

Odpovědět

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli do USA mohu dovézt 2 vyfouknuté kraslice jako dárek a PIKAO – kakaové zahuštěné mléko v tubě v originálním balení? Děkuji za odpověď

Odpovědět

@Markéta:
Kraslice nejsou problém, sestřenka si odsud odvezla taky pár kousků. Doporučuji pořádně zabalit a mít to v příručním zavazadle.
Pikao by neměl být problém.

Odpovědět

Můžu se zeptat – jako cestující pár tento formulář v letadle předpokládám vyplňujeme každý sám za sebe, protože nejsme rodinní příslušníci, takže i v podstatě cestujeme sami, resp. neudáváme toho druhého do formuláře…?

Odpovědět

@Alexa:
Jeden formulář mohou vyplnit rodinní příslušníci bydlící na stejné adrese.

Odpovědět

Ahoj, chci se zeptat, kdyz vezu nejake cokolady, susenky, Manu (prasek, co je jidlo) a cigarety v prirucnim zavazadle. Musim vyplnit, ze precazim jidlo? Nechci byt kontrolovana.

Odpovědět

@Sara:
Je úplně jedno, co nechceš, je celkem jedno, co vyplníš. Pokud celník bude chtít vidět tvůj kufr zevnitř, tak ho uvidí.

Klidně napiš, že nic nevezeš, tyhle drobnosti neřeší. Leda bys toho měla plný kufr.

Odpovědět

Ahoj, 12.5. odlétáme do Seattlu a spíš mě zajímá jestli při půjčení vozu v USA se vyplatí si sjednat havarijní poj.? Díky

Odpovědět

@Lucka:
Zdravím Lucko, trochu nerozumím, proč se ptáš na havarijní pojištění v článku o celní deklaraci…ale budiž…je to asi jako u všech pojištění, nevyplatí se žádné, dokud ovšem se něco nestane. Osobně bych si KDEKOLIV, ne jenom v USA, jakékoliv auto nepůjčil bez co nejkomplexnějšího krytí. Stejně drtivá většina půjčoven už nějaké pojištění v ceně má zahrnuté, takže se mu nevyhneš.
Pročti si diskuzi pod příslušným článkem na tomto webu, je tam dost užitečných rad.

Odpovědět

Ahoj Lukáši, omlouvám se za špatně umístěný dotaz. Ano, vždy si sjednáváme pojištění k autu, které si půjčujeme v zahraničí. Ale když jsme si zamluvili vůz na tuto cestu, tak nám zprostředkovatelská společnost napsala, že pojištění se sjedná až na místě. Nenašla jsem nikde spíš nějakou specifikaci, jestli si dát na něco konkrétního pozor.
Pokud máš s tím zkušenosti, budu moc ráda, za nějaké tipy…. Protože vždy v půjčovně tvrdí, že to nejdražší je nejlepší… to jsou prostě pojišťováci…., který potřebují něco prodat. :)
díky

Odpovědět

@Lucka: Rozumím. Ale co to je probůh za zprostředkovatele? Do toho bych tedy nešel. Tyhle smlouvy je dobré si v klidu pročíst a ne někde pak po příletu, unaveni na přepážce, za vámi dav dalších nervźních lidí. Tohle rozhodně nedoporučuji.
Vyber si raději nějakého ověřeného zprostředkovatele, které tu mnoho lidí (včetně mě) chválí…např. Rentals nebo Economycarrentals, hned po výběru dané kategorie vozu vidíš jaké všechna pojištění k němu sou, jaké možnosti přikoupení a je tam i možnost rozkliknout podrobné T&C

Odpovědět

@Lucka:
Jak už tu bylo zmíněno, prověření a seriózní zprostředkovatelé takhle nejednají. Dali ti vědět, kolik bude to pojištění na místě? Nebo jsi skočila jen na výhodnou cenu? Dost možná nakonec zaplatíš ještě víc, než bys platila, kdybys to celé dělala přímo přes půjčovnu. Bez pojistky ti auto nepůjčí a pokud už máš něco zaplaceno, tak to nebudeš chtít ztratit, takže zaplatíš co ti řeknou a nebudeš mít moc možnost to ovlivnit. Únava z letu, fronta za tebou a zkušený zástupce půjčovny před tebou.
Dej pak vědět, jak to celé proběhlo.

Odpovědět

Dobrý den. Letíme do USA (tři dospělí, já, manželka a mamka) na pozvání k tetě poprvé a povezeme s sebou v zavazadlovém kufru dvě sklenice medu, rumové pralinky 10 balení, 6 plechovek Radegast piva a rumové tresti 20 kusů. Asi bych měl zaškrtnout že vezu jídlo. Bude v něčem problém?

Odpovědět

@Radan:

Dobrý den, nebude. Také jsme zaškrtli jídlo a OK. Nikdo nic. Myslím, že nevezete nic zakázaného :-) Užijte si Ameriku ….

Odpovědět

Do Los Angeles jsme leteli 1.5. 2019 . Celni deklaraci jsme zadnou nedostali a rovnou nas na letisti nasmerovali ke kioskum. Pak nasledoval pouze kratky pohovor s imigracnim urednikem. Nic hrozneho, jen to dlouhe cekani na imigracniho urednika.

Odpovědět

Ahoj.
letěli jsme z Vídně do LA 27.52019 na třítýdenní roadtrip po parcích. Formulář pro celní deklaraci jsme v letadle nevypisovali. Na letišti jsou kiosky, kde se naskenuje pas, sejmou se otisky prstů a udělá fotka. Odpoví se na několik otázek (kdybych si tak vzpomněl na co se ptali :-). Ale bylo jich asi 5. Pokud jste pár (manželský, tak můžete jít k jednomu kiosku(organizátor u kiosků k tomu přímo i vyzývá). My byli tři, ale kamarád musel ke kiosku zvlášť. Pasy a otisky se skenují zvlášť, ale otázky se vyplní jen jednou. Pokud je zádrhel, tak tam je k dispozici ochotná pomoc. Z toho kiosku se vytiskne lístek a s tím se jde k imigračnímu úředníkovi. Pár opět dohromady. Úředník opět sejmul otisky a udělal fotky. Zeptal se akorát co máme v plánu v USA. Pak jsme ještě prošly kontrolou kufrů (rentgenem) a ptali se nás, zda máme jídlo (hlavně maso a zeleninu) – ukázal obrázky, zda něco z toho nevezeme. Sušené věci (tyčinky, čokoládky apod vůbec neřešil). Jo a ESTu chtěli vidět už na letišti ve Vídni při odbavení zavazadel.

Odpovědět

Ahoj,

mám takový dotaz, letím za příbuznou na 10 dní do NY, angličtinu zrovna moc neovládám … jakým způsobem probíhá pohovor s úředníkem na letišti … jsou na to nachystaní když někdo neovládá AJ, mají tam třeba překladatele ?

Díky za odpověď

H.

Odpovědět

@Hana: na téhle stránce se o tom něco dozvíš:
https://chcidoameriky.cz/imigracni-kontrola-v-usa-jak-ji-uspesne-projit
Že si můžeš připravit papír s odpověďmi na obvyklé otázky (anglicky, někdo ti to musí napsat).

Odpovědět

Letěli jsme 13. Září. na Estu do Los Angeles v letadle začali rozdávat imigrační formulář, kdy nám bylo řečeno že pokud letíme na Estu tak nemusíme vyplňovat. Na letišti v LA jsme byli nahnáni ke kioskum, kde jsme vyplnili pár údajů, kiosek sebral otisky a udělal fotku, a tím bylo hotovo. Následoval imigrační pracovník, vzal nás klidně dva, standardní dotazy kam jedeme, jestli jsme už byli v USA, čím se živíme a jestli někoho známe ve Victorville (měli jsme tam první ubytovani a uvedli jsme jej i v kiosku). Vzal si taky otisky a udělal fotku (kontrola toho, co jsme uvedli do kiosku) a tím bylo hotovo, popřál nám ať si užijeme pobyt v USA a my si šli pro zavazadla.

Odpovědět

Dobrý den, zanedlouho letím poprvé do USA, s přestupem v Amsterdamu. Mám otázku ohledně vyplnění celního formuláře, konkrétně zda v kolonce Jaké země jsem navštívila na této cestě mám napsat “Netherlands” (i když na letišti neopustím tranzitní prostor) nebo se tedy v tomto případě Nizozemí neuvádí.

Dále mě ještě zajímá otázka dovozu alkoholu. Povezu sebou 1 láhev slivovice, tedy nepodléhá clu a do celního prohlášení ji neuvádím. Pokud mi však imigrační úředník položí otázku, zda sebou vezu nějaký alkohol či potraviny, mám tedy odpovědět, že ANO, že alkohol vezu, nebo že NE, když je to tedy množství nepodléhající clu?

Omlouvám se za možná trochu zmatenou či příliš podrobnou otázku? Děkuji za odpověď.

Odpovědět

@Mirka:
Sice jen na letišti, ale jsi tam. Stejně tak když se ptají na poslední navštívené místo před letem do USA, napíšeš Amsterdam a je jedno, že jsi ho ani okem nezahlédla.

Dvě různé věci. Mít alkohol a zda podléhá clu. Já vždy říkám, že vezu a řeknu co. Nikdy to neřešili.
A předpokládám, že vezeš kupovanou. Pravidla se vztahují na originální uzavřené balení. V případě kontroly, je otevřená lahev s jakousi tekutinou podezřelá a může se stát, že poletí do koše. Něco k tématu najdeš i v Jaké potraviny můžete dovézt do USA pro osobní účely?.

Odpovědět

@Franta:
Ahoj, my @Franta: Ahoj, my jsme cestovaly do USA jako skupinka tri kamaradek, a na igracnim nas vzali vsechny pohromade. Proste kdyz vyvolavali dalsiho, sly jsme vsechny tri! kazda z nas odpovedela na co se ptal urednik, jinak mluvila jen jedna. A problem to nebyl :)

Odpovědět

@Karol:
Nepsal jsem, že je to problém. Jen, že rodinné příslušníky vezmou pohromadě spíše, než jen kamarády.

Odpovědět

Ahoj, před rokem jsem byl v USA na ESTU bez zapsaného zavazadla, celní deklaraci papírovou po nás nikdo nechtěl a u kiosku jsme taky nebyly a šli jsme rovnou k imigračnímu pracovníkovi. Za imigračnim jsme se ptali že ji nemame a že to po nás nikdo nechtěl a ty řekli že je to jedno. Ted tam letím po druhé, opět jen s přiručním zavazadlem muže to být problém, že ji znova nevyplním? Děkuju

Odpovědět

Neumím anglicky ,tak bych chtěl vědět jak na celní automat na letišti.Pár slov a vět znám,ale nepřečtu co po mě bude ta mašinka chtít.V září letím do SF a vím ,že je to první na co narazím.Díky.

Odpovědět

@PETRHENIG:
Možná by stačila čeština a přečíst si to tady. Kiosky většinou umí česky nebo slovensky, případně obojí. Tam kde ne, tak se určitě dá jít k imigračnímu a tam může pomoc papír s připravenými a přeloženými otázkami. I o tom se tu píše.
Třeba na SFO kiosky umí česky, aspoň 2017 uměly. Mrkni sem -> Tak trochu jiná Amerika., něco tam o tom píšu.
Kdybys potřeboval nějakou radu kolem SF, tak se ptej. Někdo ti určitě poradí.

Odpovědět

@Franta: Diky moc už jsem ve státech byl ,krásnej road trip z LA ve 2018,ale byl se mnou kluk co žil v VB,takže žádný problém.Teď se chystám z SF na sever.Tyhle stránky jsou super ,vzal jsem si z nich spoustu rad a vše o.k.Jdu na ten odkaz ,ještě jednou díky.

Odpovědět

Je mi 16 let a planuji, ze pristi rok tesne pred narozeninama poletim do Los Angeles za kamaradkou. Poletim sama, jelikoz se nebojim, ale tato stranka a celkove vsechny informace se mi opravdu hodi. Dekuji moc a dekuji i za ty vtipne narazky. Opravdu me to zbavilo stresu a vsechno jste perfektne vysvetlil. Dekuji moc :-)

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.