Národní park Údolí smrti (Death Valley): Informace, zajímavosti a tipy pro návštěvníky

Údolí smrti (anglicky Death Valley) je nejsušší, nejteplejší a nejníže položené místo nejen v USA, ale vlastně v celé Severní Americe. Leží na hranicích KalifornieNevadou a jeho podstatou část tvoří Národní park Údolí smrti (Death Valley National Park).

Národní park Údolí smrti | © GoRoadTrippin

Informace o národním parku Údolí smrti (Death Valley)

Národní park Death Valley má rozlohu 13 648 km2. Pro představu je to o kousek víc, než má Středočeský kraj s Prahou dohromady. Charakterizují ho tři slova: horko, sucho, pusto. Údolí smrti leží v poušti Mojave a obklopují ho pohoří Panamint a Amargosa.

Za celý rok teplota v Údolí smrti neklesne pod 5 °C, většinou se drží kolem 15 °C v zimních měsících a 38 °C v létě. Nejteplejším měsícem je červenec, to se teploty vyšplhají až k 47 °C ve stínu. Nejvyšší teplota v Death Valley 56,7 °C byla naměřena ve stínu dne 10. července 1913. Vyšší teplota nebyla nikdy a nikde jinde na Zemi naměřena. Neexistuje ani žádné jiné místo s podobnou průměrnou teplotou.

Nejvyšším bodem národního parku Death Valley je 3 368 metrů vysoká hora Telescope Peak. Nejnižší bod v Údolí smrti je zároveň po argentinském jezeru Laguna del Carbón druhým nejníže položeným bodem na západní polokouli. Pánev Badwater Basin leží 85 metrů pod úrovní moře.

V parku žije přes 50 druhů savců, 307 druhů ptáků, 36 druhů plazů a tři druhy obojživelníků. Ze zvířat můžete v Údolí smrti zahlédnout ovce tlustorohé, kojoty, ryse červené, lišky nebo pumy americké. Z rostlin v Death Valley převažují šalvějovité porosty, juky krátkolisté, borovice pinie a borovice ohebné.

Death Valley se 11. února 1933 nejprve stalo chráněnou krajinnou oblastí (v USA se označují Monument) a až 31. října 1994 povýšilo na národní park. Ročně ho navštíví zhruba milion lidí.

Na co se jet podívat do Death Valley

Badwater Basin

Nejznámějším bodem v celém Údolí smrti je Badwater Basin ležící 86 metrů pod úrovní moře. Je to nejníže položené místo v Severní Americe a zajímavé je převýšení kolem Badwater Basin. Nejvyšší hora kontinentálních Spojených států Mount Whitney je vzdálená pouhých 135 km. Po solné krustě se můžete projít.

Badwater Basin je vzdálený 24 km od osady Furnace Creek, autem se k němu dá dojet zhruba za 20 minut. Hlavní atrakcí je cedule s nadmořskou výškou Badwater Basin, u které se fotí snad každý návštěvník.

Danteho vyhlídka

Dante’s View alias Danteho vyhlídka (asi nejlepší v celém Death Valley) se nachází v 1 669 metrech nad mořem. Leží na vrcholu Coffin Peak, od osady Furnace Creek ji dělí 55 km a hodina svižné jízdy autem. Od parkoviště je to přímo k vyhlídce zhruba 360 metrů. Nejlepší je přijet časně ráno, dokud je slunce na východu.

Scotty’s Castle

Scotty’s Castle je honosné sídlo, které byste v Údolí smrti zaručeně nečekali. Postavit si ho v roce 1922 nechal komediant a podvodníček Walter Edward Scott přezdívaný Death Valley Scotty. Do oblasti na hranicích Nevady s Kalifornií se zamiloval, ještě když ho živila role kovboje ve Wild West Show.

Počátkem 20. století přiostřil a začal namlouvat zámožným investorům, že mají vložit peníze do jeho zlatých dolů. Samo sebou žádné nevlastnil, ale to si investoři nezjistili, a prodělali tak pořádný balík dolarů. Walter si za peníze nechat postavit vilu Scotty’s Castle přezdívanou Death Valley Ranch. Leží v Grapevine Mountains v severní části národního parku.

Od Furnace Creek je to ke Scotty’s Castle dobrých 87 kilometrů. Na podzim 2015 vilu poškodila velká voda a nejméně do roku 2022 zůstává veřejnosti uzavřena.

Zastavit se můžete na vyhlídce Zabriskie Point. Jméno získala po Christianu Brevoort Zabriskiem, řediteli společnosti Pacific Coast Borax Company, která v oblasti počátkem 20. století těžila minerál borax. Z místa je skvělý výhled na okolní skály.

Badwater Basin | © dnhoshor

Kdy jet do národního parku Údolí smrti (Death Valley)

Národní park je veřejnosti přístupný celoročně, nicméně teploty v letních měsících jsou skutečně extrémní. V červenci a v srpnu je 45 °C ve stínu celkem běžných.

Nejvhodnější období k návštěvě jsou měsíce říjen až květen, úroveň srážek se po celý rok drží na hranici nuly.

Vstupné do národního parku Údolí smrti (Death Valley)

Cena vjezd do NP Údolí smrti je 30 $ (699 Kč) za 7 dní a osobní auto se všemi jeho pasažéry. Při vjezdu na motorce se platí 25 $ (583 Kč) za týden a při pěším vstupu 15 $ (350 Kč) za osobu a týden.

Plánujete-li během své návštěvy USA prohlídku několika národních parků, doporučuji si koupit pas America the Beautiful. Jednou za něj zaplatíte a během následujících 12 měsíců můžete opakovaně navštěvovat všechny národní parky. Nový stojí 80 $ (1 865 Kč), bazarový pořídíte za polovinu.

NP | © tombabich24

Jak se dostat do národního parku Údolí smrti (Death Valley)

Kalifornské Údolí smrti je nejsnáze dostupné autem, linkové autobusy ani vlaky k němu nejezdí. Vzdálenosti a dojezdové časy z okolí:

Death Valley by nemělo chybět na itineráři vašeho roadtripu po USA. Nemáte-li k dispozici auto, můžete si zaplatit výlet z Las Vegas do Údolí smrti.

U návštěvnického střediska ve Furnace Creek, u Zabriskie Point i Badwater Basin zaparkujete bez problémů.

Ubytování v národním parku Údolí smrti (Death Valley)

Přímo v NP Death Valley hotely nejsou. Nejbližší levný hotel leží v Death Valley Junction. Lepší výběr je v městečkách Pahrump na jihovýchodě, Amargosa Valley na východě a Beatty na severu.

Toužíte-li po netradičním zážitku nebo chcete-li v Death Valley pobýt několik dní, doporučuji ubytování v soukromí přes Airbnb. Doporučuji rezervaci řešit s předstihem několika dní. Při registraci přes tento odkaz získáte slevu 1 250 Kč na svůj první pobyt (1 000 Kč na ubytování a 250 Kč na zážitek).

V národním parku Údolí smrti je několik kempů, ne všechny jsou otevřeny celoročně. Největší a nejstylovější je Furnace Creek Campground položený 59 metrů pod úrovní moře. Nabízí tekoucí vodu, toalety a místo pro gril, za noc zaplatíte 22 (0,00) za stan, resp. 36 (0,00) za karavan.

Místo v kempu si můžete rezervovat v předstihu na Recreation.gov.

Národní park Death Valley | © ejharaldseid

Zajímavosti o národním parku Údolí smrti (Death Valley)

S rozlohou 13 648 km2 je Death Valley National Park největším národním parkem v kontinentálních Spojených státech amerických. Větší je pouze čtveřice parků na AljašceWrangell – St. Elias, Gates of the Arctic, DenaliKatmai.

Území Death Valley je zhruba po tisíc let domovem indiánského kmene Timbisha. Moderní doba a zásahy vlády kmeni ublížily, a tak dnes v oblasti kolem Údolí smrti žije jen několik stovek Timbishů.

V některých lokacích v Death Valley se natáčel film Star Wars. Pokud jste příznivci tohoto žánru, podívejte se na blog Steva Halla, kde najdete vyčerpávající informace včetně map.

Rady a doporučení před cestou do národního parku Údolí smrti (Death Valley)

Návštěvnické centrum pro Death Valley leží ve Furnace Creek, otevřeno má denně od 8:00 do 17:00 hodin. Po celý den se v něm promítá 20 minut dlouhý dokument o Death Valley.

Zejména v letních měsících bývá v Údolí smrti šílené horko. Nezapomeňte si s sebou přivézt velké zásoby vody, sluneční brýle a opalovací krém. Tenké žabky radím vyměnit za obuv se silnější podrážkou.

Před cestou do Údolí smrti v USA si nezapomeňte stáhnout celou oblast v Google Mapách do offline a pro jistotu si do telefonu uložte tyto mapy.

Národní parky USA

  1. Přehled národních parků USA
  2. Levné vstupné do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Fotky Death Valley / Údolí smrti

Death Valley National Park | © Alaskan Dude

Old Dinah | © mogrith

NP Death Valley | © tombabich24

Petr Novák

Diskuze k článku (32 komentářů)

Jen doplním, že se v Údolí smrti natáčely hned dva díly Star Wars! ;)

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj,jedem do Los Angeles a rádi bychom na výlet do Death Valley.Nebudeme mít auto,jezdí tam nějaké busy,výlety z L.A? Díky za odpověď,Tereza

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj, do města Olancha nedaleko od Death Valley se dá dojet autobusem (z Los Angeles pojedete vlakem do Lancasteru a tam přestoupíte na bus), nicméně pak je třeba jet ještě taxíkem. Autobusy se mi nepovedlo dohledat.

Suma sumárum – bylo by to 6,5 hodiny jízdy a pokud jste ve skupině alespoň dvě, vyplatí se pronajmout to auto.

Organizované výlety z Los Angeles do Death Valley pořádá tato firma.

Odpovědět
Avatar uživatele

Super tip,děkuji! Jsme dva,ani jeden nemáme řidičák :-) ,takže využijem asi vlaku a busu..

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobře. Necestujete také do Las Vegas? Z něho by se vám do Death Valley asi cestovalo lépe.

Odpovědět
Avatar uživatele

Nejradši bych projela celý okolí,Las Vegas,Death Valley,k mexickým hranicím…ale jsme tam jen na 10 dní…a to budeme ještě objevovat město,filmová studia,Venice,vždyť asi víte..:-)

Odpovědět
Avatar uživatele

Tak snad toho stihnete co nejvíc! Las Vegas doporučuji přes noc!

Odpovědět

@Tereza Pavlíková: Ahoj, zkus megabus.com. S dostatecnym predstihem se da sehnat jizdenka i za 1 usd. Rozhodne plánuje prohlídku Vegas na noc. Jinak to, co pises, ze chcete stihnout za 10 dni bez auta…

Odpovědět
Avatar uživatele

Dík všemza tipy,teď aktuálně jsem proseděla pár hodin u počítače,plánujíce cesty po L.A.autobusy a metro :-) Budeme bydlet u Mahhattan Beach,jen do Hollywoodu je to 2 hodiny a několik přestupů :-)

Odpovědět

@Tereza Pavlíková: Pres to vsechno, cose o mhd v LA rika, tak funguje. Akorat je slozitejsi dopravovat se mezi mesty oproti dopravy pouze v ramci jednoho uzlu. Manhattan Beach je zrovna mimo uzel LA. My jsme hned vedle v Hermosa Beach :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

Objevila jsem že nám jede do Downtownu přímý autobus,tam pak přesedneme na červený metro…:-) Už se těšííím :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

Zdravím. Chystáme se do Death Valley z Los Angeles. Chtěli jsme to vzít přes Sequoia park a přes Yosemitte. Google maps mě ale radí úplně šílené trasy. Jakoby se Yosemitte nedal projet.
Na jak dlouho je tan návštěva jednotlivých parků? Máme na dovolenou 3 týdny a chceme stihnout i las Vegas, Grand canyon, Arches……. až do Yellowstone. Ale opravdu netušíme, jestli je to časově reálné.
Díky za jakékoliv info.
katka

Odpovědět
Avatar uživatele

Záleží, jak dobře je chcete vidět… ale myslím, že dostačuje jeden park za jeden den. Jedna kamarádka chce stejnou trasu projet za 14 dní a věří, že to dá, takže máte náskok.

Ale doporučuji mít v plánu rezervy. Většinou nedopadne všechno.

Odpovědět

@katka makovská:
Ahoj, narazil jsem na stejny problem pri planovani, konkretne s tim Yosemite, po delsim zkoumani jsem prisel na to, ze google maps bere v potaz, ze nektere cesty jsou v zime uzavrene, takze bych byl v klidu, v lete to musi jit normalne projet. Jinak s tim casovym planem, no kdybyste videli co chci stihnout ja za 14 dni, tak byste si mysleli, ze jsem se zblaznil.

Odpovědět
Avatar uživatele

chci se zeptat musím mluvit s tím uředníkem když tam letím za tetou do kalifornie do apple valley?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Josef vanek:
Ano. Přes imigrační musí všichni turisté.

Můžeš zkusit bobříka mlčení, ale mohlo by to způsobit, že tě nepustí. ;-)

Odpovědět

@katka makovská: Tri tydny je kralovsky cas na to, co chcete stihnout. Pokud nefotite kazdou kyticku, tak Yosemite lze stihnout za den s prstem v nose, Udoli smrti je na par hodin, Grand Canyon podle toho, co vse chcete videt, je docela rozlehly :-)
Na okruh LA, Grand Canyon, Hoover, LV, Udoli smrti, LA mi staci 3 a 1/2 dne. Yosemite spojuji s okruhem LA, SF (podel pobrezi), Yosemite, Sequoia, LA. To lze stihnout za 3 dny, ale doporucuji aspon 4. Ted planuji ten prvni okruh rozsirit o nekolik parku dale na vychod.

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahojky..tak jsem právě četla,že ubytování dětí v rezortu Stovepipe Wells není možné…to jako proč?? jedeme s dcerou :( Děkuji
a ta fotka toho rezortu je strašná…:D vůbec jsem to nepobrala….bazen,restaurace…a jsou tam mobilní domy :(
děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Markéta:
Jj, asi nepobrala. V odkazu nahoře to píše: “Ubytování Stovepipe Wells Village již není možné na naší stránce rezervovat. V destinaci Beatty jsme pro Vás našli tyto alternativy.” A nabízí to další ubytování, mimo jiné i RV Parking at Longstreet neboli kemp pro obytné vozy.
Death Valley Inn & RV Park a Longstreet Inn & Casino (oba v odkazu) nebo deathvalleyhotels.com/our-hotel/ vypadají dobře.

Odpovědět
Avatar uživatele

V podmínkách vypůjčení RV mám, že nesmím do Death Valley – resp. že mi pak přestane platit pojištění. Máte s tím někdo zkušenost? Jak velký myslíte, že je to risk v červnu? Zvažuji jak hodně se na to budu ptát při vyzvednutí auta. Uvažuji třeba takto – vezmu definici území Death Valley z těchto map https://www.nps.gov/deva/planyourvisit/maps.htm a řekl bych, že třeba jet napříč DV celou 190 je zbytečné. Ale je rozdíl jen krátce odbočit ze 127? A vůbec je rozdíl mezi jízdou po 190 a po 127 opravdu rozdíl? 127 vede formálně až vedle hranice DV, ale asi tam není neviditelná stěna tvořící rozhraní teplot mezi akceptovatelnou a neakceptovatelnou teplotou :-)
Nečekám odpovědi ohledně právních dopadů, porušení toho smluvního omezení. Prostě jen bych rád slyšel nějaký selký rozum od někoho kdo tam už byl. Díky!

Odpovědět

@Jirka VK: Z prispevku chapu, ze pojedete po 127 nahoru nebo dolu. Na tehle silnici neuvidite nic. Park zacina prakticky az u Zabriskie Pointu na 190 (25 mil od krizovatky). To hlavni z Death Valley je podel Badwater Rd. (30 mil od krizovatky do Visitor Center a pak dalsich 18 mil do Badwater Basin). Chapu pujcovnu, v pripade problemu je to totalne mimo civilizaci, ale asi bych se toho nebal. Pokud RV do te doby bude slapat bez znamek cehokoli, tak bych si ten vylet udelal. Celou cestu je to asfaltova silnice i Artists Dr. je v lepsi kondici nez jakakoliv jednicka v CR. V cervnu jeste nebude takove horko jako v srpnu. Ale je na vas, zvazit, jestli risknete tech 100 mil bez pojisteni. Kdyztak bych se nechal odtahnout zpet na 127 :o)

Odpovědět

@Jirka VK: Pockat, nemaji oni v RV gps? To bych potom neriskoval.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Mesi: Mají. Ale v podmínkách je to pojato v duchu “na vlastní nebezpečí”. Tak se ptám kdo to tam zná, na názor ohledně vážnosti toho nebezpečí. Jinak jsem dospělý a mám pud sebezáchovy :-) jen si to nedokážu předem představit tak se ptám zkušenějších.

Odpovědět

@Jirka VK: Tak pokud to nemaji vylozene zakazane, tak bych se nebal (teda trochu bych se bal Murphyho zakona). Silnice jsou tam v pohode, mimo asfaltku jezdit nebudete, takze se autu nemuze stat nic jineho nez na jakokoliv jine silnici.
Koukni na Street View, ta silnice je jak nova.

Odpovědět

@Mesi: Mimochodem, primo ve Furnance Creek je RV camp.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Mesi: OK díky moc za radu. Asi se na to proste na férovku zeptám až budu RV přebírat a když nedojdu k závěru, že je to opravdu nebezpečné, tak … uvidím :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

Když budete v Údolí smrti, doporučuji na jeho severní straně navštívit Mesquite Flat Dunes, jsou to obrovské píseční duny jako v Africe. Docela zážitek.

Odpovědět

Ahoj,

koupím Annual pass platný do konce října 2017

Odpovědět

@Mesi:
Dobrý den, vy jste projížděl Death Valley po té 190? Bylo to v pohodě, bez problému?

Odpovědět

Ano, cely park jsme projeli po 190 + odbocka na Badwater Rd. Silnice byla v pohode, mnohem lepsi nez jakakoliv okreska v CR. Ted koukam na Streeet View a je tam az na krizovatku s Badwater Rd. krasny novy asfalt.

Odpovědět

Ahoj,
Chtěl bych se zeptat, jestli je problém v NP (Yosemite, Death Valley, Grand Canyon) přespat v autě nebo jestli je to zakázané?
Děkuji :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Pjr.:
Ahoj, co jsem si pročítal prospekty co ti dají při vstupu do národních parků, tak tam nic o spaní v autě nebylo, takže výslovně zakázané by to být nemělo.
V Yosemite a Grand Canyon jsem také přespal v autě….v žádném kempu nebylo jediné volné místo, jezdil jsem tam po nich až do noci…tak se nic jiného dělat nedalo, myslim že by to případně Ranger pochopil.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.