Národní park Arches: Informace, fotky, rady a tipy pro návštěvníky

‘Arch’ znamená v angličtině ‘oblouk’, souvislost se jménem národního parku v jihovýchodním Utahu je zřejmá. Národní park Arches ležící poblíž řeky Colorado je místem s nejvyšším výskytem skalních oblouků a mostů na Zemi. Ty v koncentraci s pouští a modrou oblohou vytváří zajímavý kontrast, nad kterým se vám bude tajit dech.

Národní park Arches | © paraflyer

Informace o národním parku Arches

NP Arches byl stanoven národní památkou 12. dubna 1929, státním parkem se stal až v roce 1971. Park je unikátní zásluhou pískovcových oblouků, kterých je v parku více než 2 000. A to se jich v důsledku eroze za posledních 50 let zřítilo dalších více než čtyřicet.

Oblouky v národním parku Arches začaly vznikat zhruba před 300 miliony lety, kdy byla celá oblast zalita slanou vodou. Ta se začala postupně vypařovat a opětovně zaplavovat, v důsledku čehož se vytvořily nejprve solné a následně pískovcové útary. Nejvyšší bod Elephant Butte se nachází ve výšce 1 723 metrů.

Co dělat v národním parku Arches

Do národního parku Arches se jezdí kvůli pískovcovým obloukům.

Delicate Arch

Ikonou parku je Delicate Arch, 20 metrů vysoký oblouk z pískovce. Jde o jeden ze symbolů státu Utah, dotáhl to až na poznávací značky aut nebo poštovní známky. Viditelný je již z dálky, případně můžete podniknout výšlap. Doporučuji vyrazit brzy ráno, vyhnete se davům.

The Windows

Uskupení několika oblouků leží poblíž hlavní silnice necelých 15 km od vjezdu do parku. Jako první spatříte Balanced Rock, 39 metrů vysoký útvar, který připomíná kámen balancující na jiném kameni. Až do zimy 1975/1976 měla Balanced Rock mnohem menší sestřičku “Chip Off The Old Block”, které se bohužel v důsledku eroze zřítila.

Mezi další skály v této oblasti patří Turret Arch, Noth Window (Severní okno) a South Window (Jižní okno).

Devil’s Garden

Ďáblova zahrada leží na konci hlavní silnice, pokud se nebojíte, můžete podniknout 11 kilometrů dlouhou túru. Devil’s Garden vás odmění nezapomeutelnými pohledy. Hlavní atrakcí této oblasti je obří mostní oblouk Landscape Arch dlouhý 88 metrů – dle některých je vůbec nejdelší na světě. Bezprostřední okolí Landscape Arch je uzavřeno od roku 1991, kdy došlo ke zřícení části útvaru.

Mezi další zajímavé skály v této oblasti patří Double O Arch, Dark Angel, Tunnel Arch, Pine Tree Arch nebo Partition Arch.

Informace pro návštěvníky parku Arches

Park Arches je otevřen celoročně. Nejlepší období pro návštěvu národního parku Arches jsou měsíce květen a září. Tradičně nejpopulárnější je léto, kdy se teploty v celé oblasti kolem města Moab pohybují až kolem čtyřicítky.

Na jaře se teploty v Arches pohybují kolem 21 °C ve dne, v noci klesají až pod 4 °C. Výhodou je méně lidí a méně komárů. Podzim v Arches je nejdeštivějším obdobím v roce, je to zároveň ideální období pro sledování ovcí tlustorohých, kojotů, prérijních psů nebo jelenců ušatých. Zimy v Arches jsou pozoruhodné. Oblouky může zakrýt sněhový poprašek nebo ledová krusta, teploty se pohybují mezi 4 a 10 °C.

Návštěvnické centrum a současně vstup do Arches National Park leží v těsné blízkosti dálnice U. S. 191 nedaleko města Moab (zobrazit mapu). Nejsnáze a nejrychleji se do parku dopravíte autem (ideálně s pohonem 4×4), orientační vzdálenosti a doby dojezdu do Arches jsou následující:

Nocovat můžete na některém z 50 tábořišť napříč parkem, cena je 20 $ (431 Kč) za noc a maximálně 10 lidí. Většina motelů nebo jiného ubytování se nachází ve městech Moab nebo Green River.

Vstupné do národního parku činí buď 15 $ (323 Kč) na osobu, nebo 30 $ (646 Kč) na auto včetně jeho kompletní osádky. Obě dvě varianty platí po dobu 7 dní. Jestliže v průběhu svého cestování po USA navštívíte více míst, zvažte zakoupení pasu America the Beautiful v ceně 80 $ (1 722 Kč). Za jeden poplatek získáte přístup do všech národních parků USA.

Než se vydáte do parku, doporučuji si vytvořit zásoby jídla a pití. První jmenované neseženete v parku vůbec, vodu jen na některých místech.

Fotky národního parku Arches

Arches National Park | © paraflyer

NP Arches | © paraflyer

Double Arch v národním parku Arches | © Tony Kent

Národní park Arches | © paraflyer

Národní park Arches | © paraflyer

Delicate Arch v národním parku Arches | © Ken Lund

Národní park Arches | © paraflyer

Národní parky USA

  1. Přehled národních parků USA
  2. Levné vstupné do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Petr Novák

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.