Golden Gate Bridge v San Franciscu: Nejoblíbenější místo sebevrahů na světě

Golden Gate Bridge je víc než jen obyčejný most spojující San Francisco s Marin County. Červený visutý most od délce 2,7 km patří spolu s Alcatrazemtramvajemi šplhajícími do kopců mezi hlavní symboly San Francisca. Dostaven byl v roce 1937 a původně vůbec neměl být červený.

Most Golden Gate Bridge v San Franciscu | © Petr Novák

Historie Golden Gate Bridge

Záměr postavit most spojující San Francisco s okrskem Marin padnul již v roce 1923. Přípravy na stavbu trvaly celých dalších sedm let, když hlavní architekt Joseph B. Strauss odevzdal svůj návrh dne 27. srpna 1930. Následující tři roky se řešilo mj. financování stavby, Golden Gate Bridge vyšel v tehdejších cenách celkem na 27 milionů dolarů.

Sama stavba Golden Gate Bridge začala 5. ledna 1933 a trvala čtyři roky. Za tu dobu si připsala jeden vcelku pozitivní rekord – v jejím průběhu zemřelo “jen” 11 dělníků, což bylo na tu dobu nebývale nízké číslo. U stavby takového rozsahu byl počet obětí zhruba 2,5× vyšší.

Most se pro pěší otevřel 27. května 1937, kdy se po něm prošlo před 200 000 občanů města. O den později byli na most vpuštěni motoristé. Již tehdy se platilo mýtné – 50 centů za cestu jedním směrem a auta s více než 3 pasažéry se přiráželo 5 centů.

Golden Gate Bridge dnes

Golden Gate Bridge zůstává nadále klíčovým mostem, jenž spojuje San Francisco a vůbec celou jižní Kalifornii se severem státu. Od otevření mostu v roce 1937 ho přejely více než 2 miliardy aut, miliardová hranice byla překonána 22. února 1985. Denně tak po Golden Gate Bridge přejede zhruba 115 000 aut.

V miliardách se pohybuje také částka, za kterou by mohl být most postaven nyní. Stavba Golden Gate Bridge by v roce 2014 vyšla na 1,52 miliard dolarů, v přepočtu něco přes 30 miliard korun.

Unikátní most získal rovněž několik ocenění a prvenství. V roce 1994 byl zařazen mezi “Sedm divů moderního světa” a také je na druhé příčce žebříčku největších stavebních úspěchů 20. století. Velkým překvapením asi není fakt, že Golden Gate Bridge je nejfotografovanějším mostem na světě.

Golden Gate Bridge nicméně drží rovněž jedno lehce smutné prvenství. Spolu s mostem Nanjing Yangtze River v Číně (jednou se uvádí ten a podruhé ten druhý) jde o nejoblíbenější most u sebevrahů. Do roku 1995, kdy se přestali sebevrazi počítat, z Golden Gate Bridge skočilo přes 1 500 lidí. Co necelé tři týdny, to jeden sebevrah. Dnes jsou přímo na mostě umístěny speciální telefony, kterými se dovoláte rovnou psychologovi.

Zajímavosti o Golden Gate Bridge

Proč se jmenuje Golden Gate Bridge, když je červený? Most byl pojmenován podle úžiny Golden Gate Strait, ve které je postaven. A ta své jméno získala od topografa, kterému kdysi dávno někdy kolem roku 1846 připomínala Zlatou úžinu v Istanbulu.

Samotný Golden Gate Bridge měl být původně dle plánu architekta černý, nebo šedý. Dnes ikonická červená (oficiálně se odstín jmenuje international orange) byla nakonec zvolena proto, že dobře ladí s okolním terénem a zároveň je relativně dobře viditelná v mlze. Mlha v San Franciscu, to je něco jako kanály v Benátkách.

Na údržbě mostu dnes pracuje takřka neustále více než 50 dělníků. Most se natírá po celý rok prakticky nonstop, jakmile dělníci na jednom konci skončí, začínají opět natírat na druhém konci.

Rady a tipy pro návštěvníky Golden Gate Bridge

Golden Gate Bridge neleží zcela v centru města, půjdete-li pěšky, bude to několikahodinová procházka. Jednodušší je využít autobusy společnosti Golden Gate Transit, jízdenka vyjde na 4,25 dolarů. Linky 10, 70, 80 a 101 jezdí z Union Square nebo třeba Civic Centra přímo ke Golden Gate. Ještě rychleji se k mostu nebo zpět do centra dostanete s taxíkem, z Fisherman Wharf vyjde taxík na 23 dolarů. Pěší mohou po Golden Gate chodit zdarma.

Ke Golden Gate můžete vyrazit také půjčeným autem, nicméně buďte připraveni na problémy s parkováním. Míst je vcelku málo za každou čtvrthodinku se platí 25 centů. Mýtné na Golden Gate se vybírá pouze při cestě ve směru do San Francisca a činí 6 dolarů, v opačném směru se jezdí zdarma.

Turistické centrum u Golden Gate Bridge má sice otevřeno od 9:00 do 18:00 hodin, nicméně doporučuji se k mostu vypravit v poledních či odpoledních hodinách. Ráno byste vzhledem k husté mlze nemuseli vidět vůbec nic. Leda model mostu, na kterém si můžete nasimulovat, jak na Golden Gate působí nepříznivé počasí.

Petr Novák

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.