Golden Gate Bridge: Zajímavosti a průvodce po mostě v San Franciscu

Golden Gate Bridge je víc než jen obyčejný most spojující San Francisco s Marin County. Červený visutý most od délce 2,7 km patří spolu s Alcatrazemlanovými tramvajemi mezi hlavní symboly San Francisca. Dostaven byl v roce 1937 a původně vůbec neměl být červený.

Golden Gate Bridge: Zajímavosti a průvodce po mostě v San Franciscu | © Unsplash.com

 1. Informace o Golden Gate Bridge: Délka, mapa a mýtné

  ℹ️ Délka, výška a barva Golden Gate Bridge

  Golden Gate Bridge je vyroben z oceli, délka mostu je 2 737,4 metru. Celková výška mostu je 227,4 metru, šířka je 27,4 metru. Červená barva mostu se oficiálně jmenuje “International Orange”.

  🗺️ Kde leží Golden Gate Bridge

  Most Golden Gate Bridge v Kalifornii, spojuje severní část San Francisca s jižní částí města Sausalito. Po mostě vedou dálnice U.S. Route 101 a kalifornská California State Route 1.

  🚗 Jak se dostat ke Golden Gate Bridge

  K mostu vás dopraví autobusy společnosti Golden Gate Transit, jízdenka vyjde na $5110 Kč při platbě v hotovosti a na $488 Kč při platbě v aplikaci. Vystupte na zastávce Golden Gate Bridge Toll Plaza, využít můžete linky 101, 114, 130, 132, 150, 154 a 172.

  Uber z Fisherman’s Wharf ke Golden Gate Bridge vyjde odhadem na $20442 Kč. Pěší mohou po Golden Gate chodit zdarma.

  Ke Golden Gate můžete vyrazit také půjčeným autem, nicméně buďte připraveni na problémy s parkováním. Za každou hodinu se platí $5110 Kč a míst je poměrně málo, takže doba parkování je omezena na 3 hodiny.

  🪙 Mýtné na Golden Gate Bridge

  Mýtné na Golden Gate se vybírá pouze při cestě ve směru do San Francisca.

  Cena mýtného přes FasTrak je $8.40186 Kč, přes jednorázovou platbu $8.80194 Kč, přes fakturu $9.40208 Kč a při jízdě v Carpoolu $6.40141 Kč.

  Carpool slevu mohou využívat auta se 3 cestujícími od pondělí do pátku od 5:00 do 9:00 od 16:00 do 18:00. Pro získání slevy je třeba mít FasTrak a je třeba jet přes carpool pruh.

  Většina aut z půjčoven poplatky přeúčtovává klientům, používá přitom systémy Pass24, eToll, PlatePass, nebo TollPass. Pro řidiče to znamená, že mohou projet přes Fast Track. Peníze jim budou strženy přes půjčovnu.

  🕒 Kdy navštívit Golden Gate Bridge

  Turistické centrum u Golden Gate Bridge má sice otevřeno od 9:00 do 18:00 hodin, nicméně doporučuji se k mostu vypravit v poledních či odpoledních hodinách. Ráno byste vzhledem k husté mlze nemuseli vidět vůbec nic. Leda model mostu, na kterém si můžete nasimulovat, jak na Golden Gate působí nepříznivé počasí.

  📷 Odkud fotit Golden Gate Bridge

  Nejvíce fotek mostu se pořizuje od návštěvnického centra z místa zvaného Golden Gate Vista Point South. Most je odsud viditelný v celé své délce včetně obou věží a vody v zálivu.

  Fotit můžete přímo z mostu díky snadno dostupným stezkám pro pěší. Oblíbeným místem je také relativně snadno dostupná Baker Beach, která poskytne pro focení potřebný odstup.

  Nejlepší čas pro focení je obvykle brzy ráno, nebo při západu slunce.

 2. Historie Golden Gate Bridge

  Záměr postavit most spojující San Francisco s okrskem Marin padnul již v roce 1923. Přípravy na stavbu trvaly celých dalších sedm let, když hlavní architekt Joseph B. Strauss odevzdal svůj návrh dne 27. srpna 1930. Následující tři roky se řešilo mj. financování stavby, Golden Gate Bridge vyšel v tehdejších cenách celkem na 27 milionů dolarů.

  Stavba Golden Gate Bridge začala 5. ledna 1933 a trvala čtyři roky. Za tu dobu si připsala jeden vcelku pozitivní rekord, když v jejím průběhu zemřelo “jen” 11 dělníků. Na tu dobu to bylo nízké číslo, neboť u staveb podobného rozsahu byl počet obětí obvykle 2,5× vyšší.

  Golden Gate Bridge se pro pěší otevřel 27. května 1937, kdy se po něm prošlo před 200 000 občanů města. O den později byli na most vpuštěni motoristé. Již tehdy se platilo mýtné 50 centů za cestu jedním směrem a auta s více než 3 pasažéry se přiráželo 5 centů.

 3. Golden Gate Bridge je nejoblíbenější most sebevrahů na světě

  Golden Gate Bridge zůstává nadále klíčovým mostem, jenž spojuje San Francisco a vůbec celou jižní Kalifornii se severem státu. Od otevření mostu v roce 1937 ho přejely více než 2 miliardy aut, miliardová hranice byla překonána 22. února 1985. Denně po Golden Gate Bridge přejede zhruba 112 000 aut.

  Unikátní most získal rovněž několik ocenění a prvenství. V roce 1994 byl zařazen mezi “Sedm divů moderního světa” a také je na druhé příčce žebříčku největších stavebních úspěchů 20. století. Velkým překvapením asi není fakt, že Golden Gate Bridge je nejfotografovanějším mostem na světě.

  Golden Gate Bridge nicméně drží rovněž jedno lehce smutné prvenství. Spolu s mostem Nanjing Yangtze River v Číně (jednou se uvádí ten a podruhé ten druhý) jde o nejoblíbenější most u sebevrahů. Do roku 1995, kdy se přestali sebevrazi počítat, z Golden Gate Bridge skočilo přes 1 500 lidí. Co necelé tři týdny, to jeden sebevrah. Dnes jsou přímo na mostě umístěny speciální telefony, kterými se dovoláte rovnou psychologovi.

 4. Zajímavosti o Golden Gate Bridge

  Proč se jmenuje Golden Gate Bridge, když je červený? Jméno mostu Golden Gate Bridge odkazuje na kapitána americké armády Johna C. Fremonta. Ten se 1. července 1846, dva roky před objevením zlata v Kalifornii, podíval na úžinu oddělující San Francisco od oceánu a prohlásil, že se jedná o zlatou bránu pro obchod s orientem.

  Samotný Golden Gate Bridge měl být původně dle plánu architekta černý, nebo šedý. Dnes ikonická červená byla zvolena, protože dobře ladí s okolním terénem a zároveň je relativně dobře viditelná v mlze. Mlha v San Franciscu, to je něco jako kanály v Benátkách.

  Na údržbě mostu dnes pracuje na plný úvazek 50 dělníků, 33 z nich jsou malíři, 16 se stará o železnou konstrukci a jeden jim šéfuje. Most se natírá po celý rok prakticky nonstop, jakmile dělníci na jednom konci skončí, začínají opět natírat na druhém konci.

 5. Fotky Golden Gate Bridge

  Golden Gate Bridge: Zajímavosti a průvodce po mostě v San Franciscu | © Unsplash.com

  Golden Gate Bridge: Zajímavosti a průvodce po mostě v San Franciscu | © Unsplash.com

  Golden Gate Bridge: Zajímavosti a průvodce po mostě v San Franciscu | © Unsplash.com

  Golden Gate Bridge: Zajímavosti a průvodce po mostě v San Franciscu | © Unsplash.com

  Golden Gate Bridge: Zajímavosti a průvodce po mostě v San Franciscu | © Unsplash.com

  Golden Gate Bridge: Zajímavosti a průvodce po mostě v San Franciscu | © Unsplash.com

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.