Monument Valley: Co vidět, mapa, jak se tam dostat

Petr Novák

Obří pískovcové skály, sytě oranžovo-hnědá poušť a mezi tím vším desítky kilometrů dálnic. Málokde na světě narazíte na tak fotogenickou krajinu jako v Monument Valley na hranicích států ArizonaUtah. Monument Valley se oficiálně nepočítá jako národní park USA, jde o rezervaci indiánského kmene Navajo. Nezaměnitelným symbolem západu USA a oblíbeným cílem turistů je však zcela nezpochybnitelně.

Monument Valley: Co vidět, mapa, jak se tam dostat | © Unsplash.com

 1. Obsah článku
  1. Základní informace o Monument Valley
  2. Co vidět v Monument Valley
  3. Rady pro návštěvníky Monument Valley
  4. Fotky Monument Valley

  Základní informace o Monument Valley

  Monumentální údolí (anebo Údolí monumentů) tvoří červené pískovcové útvary vysoké přes 100 metrů. Ty vznikly před stovkami milionů let, kdy se zformovaly z blízkých Rocky Mountains. V současné době je Monument Valley pod správou kmene Navajo, který rezervaci přezdívá Tse’Bii’Ndzisgaii.

  V Monument Valley se střídá čtvero ročních období, nejde jen o horkou poušť, jak se může zdát na první dojem. Teploty přesahují 30 °C obvykle jen od konce května do začátku září, po západu slunce teplota rychle klesá. V prosinci až únoru zde běžně mrzne a údolí může bíle zbarvit sněhová pokrývka. Důsledkem nedostatku vody je vegetace v Monument Valley velmi skromná, prakticky uvidíte jen trávy, keře nebo kaktusy.

  Údolí bylo místem natáčení celé řady známých filmů. Točil se zde mimo jiné Návrat do budoucnosti II a III, Forrest Gump, Billy the Kid, Transformers nebo Fort Apache.

 2. Co vidět v Monument Valley

  Hlavní atrakcí Monument Valley je Scenic Drive, 27 km dlouhou trasu si můžete projet autem a prohlédnout si při ní jedny z nejkrásnějších skal Ameriky. Cesta je nezpevněná, doporučuji si půjčit terénní auto, ale ani s menším autem nebude o zážitek ochuzeni. Na celé silnici platí rychlostní limit 15 mil za hodinu. Projížďka vám zabere zhruba 3 hodiny času, postupně uvidíte následující místa.

  Při navigaci vám pomůže mapa skalních formací v Monument Valley.

  ⛰️ East and West Mitten Buttes

  Skalní formace připomínají ruku v palcových rukavicích. Na konci března a v polovině září mají fotografové unikátní příležitost pořídit snímek při západu slunce, kdy se stín West Mitten objeví na East Mitten.

  ⛰️ Merrick Butte a Mitchell Mesa

  Dvě skály získali jméno po dvou hledačích, kteří v Monument Valley objevili naleziště stříbra. Podle legendy bohužel zlatokopy zavraždili členové kmene The Uta a natěžené stříbro ukradli.

  ⛰️ Elephant Butte

  Skála Elephant Butte připomíná slona stojícího uprostřed pouště.

  ⛰️ Three Sisters

  Formace získala jméno podle tří katolických jeptišek, jedná se o pozůstatek hřbetu táhnoucího se od Mitchell Mesa.

  ⛰️ Camel Butte

  Skála vysoká 1 702 metrů je charakteristická svými hrby, proto získala pojmenování po velbloudovi.

  ⛰️ The Hub

  Příslušníkům kmene Navajo skála připomínala obydlí, proto ji podle něj pojmenovali. Měří 50 metrů a kolem ní je pusto.

  ⛰️ Rain God Mesa

  Rain God Mesa je geologické centrum celého Monument Valley. Šamani a léčitelé z kmene Navajo se u skály modlili k Bohyni deště, která obyvatelům údolí snášela zásoby vody. Na jižní straně skály můžete spatřit tmavé zabarvení způsobené zvodní, jež ústí na úpatí Rain God Mesa.

  ⛰️ Bird Spring

  Z vyhlídky Bird Spring se můžete vidět sytě oranžové pískové duny, kterým se přezdívá Sand Springs.

  ⛰️ Totem Pole

  Úzká 130 metrů vysoká skála dala jménu známému mýtickému symbolu a je hezkou ukázkou toho, co dokáže eroze.

  ⛰️ The Yei Bi Chei

  Útvar The Yei Bi Chei leží východně od Totem Pole, pro příslušníky kmene Navajo se jedná o důležité mýtické místo.

  ⛰️ Artist’s Point

  Artist’s Point nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů v Monument Valley. Skály získalo jméno díky množství malířů, kteří zdejší panorama zvěčňovali na plátně.

  ⛰️ Spearhead Mesa

  Skála Spearhead Mesa svým vzhledem připomíná hrot kopí.

  ⛰️ North Window

  North Window ohraničuje výhled na severní část Monument Valley. Útvar vlevo je výše zmiňovaný Elephant Butt, skála vpravo se jmenuje Cly. Ta své jméno získala podle známého léčitele Navajů Clye, jenž je pohřben na úpatí skály.¨

  ⛰️ The Thumb

  The Thumb je samostatně stojící skála svým tvarem připomínající zdvižený palec nebo kovbojskou botu.

 3. Rady pro návštěvníky Monument Valley

  🕒 Otevírací doba Monument Valley Scenic Drive

  Silnice v Monument Valley je přístupná od 1. března do 30. září každý den od 8:00 do 17:00. Poslední vjezd je možný v 17:00.

  V zimní sezóně od 1. října do 31. prosince je otevřena od 8:00 do 16:00 s posledním vjezdem v 15:00. Na Den díkuvzdání, o Vánocích a na Nový rok je zavřena.

  🎟️ Vstupné na Monument Valley Scenic Drive

  Vstupné na Monument Valley Scenic Drive je $8190 Kč za osobu (březen 2023), zaplatit lze v hotovosti nebo kartou. America the Beautiful ani další obdobné pasy zde neplatí.

  Pokud byste nechtěli Scenic Drive projet ve vlastním autě, můžete si zaplatit zážitek s indiánským průvodcem. Délka prohlídky jsou přibližně 3 hodiny, obvyklá cena se pohybuje mezi $801 895 Kč$1002 369 Kč.

  🚗 Jak se dostat do Monument Valley

  Při návštěvě Monument Valley bude potřebovat půjčené auto, spojení hromadnou dopravou prakticky neexistuje. Do navigace si dejte adresu návštěvnického centra.

  Prohlídku můžete spojit s návštěvou nedalekého Grand Staircase – Escalante nebo národních parků Zion, Mesa Verde, Canyonlands nebo Grand Canyon. Rezervace Monument Valley je nejsnáze přístupná z dálnice 163, klikněte si pro trasy z okolních měst:

  • Albuquerque / 518 km / 5 hodin 20 minut / trasa
  • Denver / 811 km / 8 hodin / trasa
  • Las Vegas / 639 km / 6 hodin 30 minut / trasa
  • Salt Lake City / 617 km / 6 hodin 30 minut / trasa

  🏨 Ubytování v okolí Monument Valley

  Na území Monument Valley se moc cenově dostupného ubytování nenachází, rozumnější volbou je ubytovat se například ve městech Blanding nebo Page. Obě nabízí levné motely i hotely s dobrým poměrem ceny a kvality. Doporučuji tomu uzpůsobit itinerář cesty.

  ℹ️ Dobré vědět

  Návštěvnické centrum Monument Valley má otevřeno denně od 8:00 do 17:00 hodin. Vyzvednout si v něm můžete mapy a permit pro případ, kdy byste chtěli podniknout trek do přírody. Jsou v něm i toalety a obchod se suvenýry.

  Správci parku na vyhlídkovou silnici pouští jen kolem 25 aut, připravte se tak na čekání v délce zhruba 30-45 minut.

 4. Fotky Monument Valley

  Monument Valley: Co vidět, mapa, jak se tam dostat | © Unsplash.com

  Monument Valley: Co vidět, mapa, jak se tam dostat | © Unsplash.com

  Monument Valley: Co vidět, mapa, jak se tam dostat | © Unsplash.com

  Monument Valley: Co vidět, mapa, jak se tam dostat | © Unsplash.com

  Monument Valley: Co vidět, mapa, jak se tam dostat | © Unsplash.com

  Monument Valley: Co vidět, mapa, jak se tam dostat | © Unsplash.com

  Monument Valley: Co vidět, mapa, jak se tam dostat | © Unsplash.com

  Monument Valley: Co vidět, mapa, jak se tam dostat | © Unsplash.com

Diskuze k článku (12)

Ahoj,

chtěl bych se zeptat jak je to s projížďkou po Scenic Drive a pronajatým autem?

Po různých fórem na tripadvisor jsem se dočetl, že půjčovny mají přímo v pravidlech zakázáno jezdit s půjčenými auty po nezpevněných cestách (např. Alamo). A pokud by se něco s autem na takové cestě stalo, tak pojištění je neplatné.. Máme v plánu cestovat s minivanem (Dodge Grand Caravan nebo podobné). Je vůbec reálné s takovým autem Scenic Drive projet?? Jaké jsou vaše zkušenosti??

Dík

Odpovědět

Dnes jsme navštívili Monument Valley. Lid Navajo se asi rozhodl využít potenciál úžasného místa lépe než doposud. Scenic road byla uzavřena pro individuální dopravu a byli jsme odkázáni na organizovanou projížďku. Asi se dá sehnat i levněji, ale nás 2,5 hod. stálo 95$/osoba. I tak to stálo za to, ale oproti očekávaným 20$ to rozpočet zabolelo..

Odpovědět

@Lukas:
Asi nějaká novinka. Ještě na konci června prý vše bylo postaru. Buď sami za 20,- nebo s průvodcem.

Odpovědět

Ahoj, opening hours mimo sezónu (8 – 16:30) se týkají času vjezdu na Scenic road a potom už je to na nás? Nebo máme počítat s tím, že máme stihnout i vyjet do 16:30? Díky.

Odpovědět

@Lukas: Tento tyden jsme projizdeli scenic drive vlastnim autem a v pohode.

Odpovědět

@Marek: Ahoj, take jsem to cetl, ale nakonec jsme to neresili a projeli jsme tento tyden scenic drive s malou toyotou yaris. Jsou tam vymoly, ale pri pomale jizde to lze. Horsi je druha cast kde se to rozdvojuje do jednosmerky, kde jsem mel obcas strach ale projeli to lidi i s mustangama. S vasim autem by nemel byt problem.

Odpovědět

Ahoj, na základe viacerých článkov, ktoré som videla na internete som totalne zmätená. Niekde som čítala, že za každý km v Monument Valley sa platí, ale niekde sa píše, že len pri vstupe.
Vie niekto ako to je presne? Či stačí zaplatiť pri vstupe alebo sa platí úplne všade?

S kamarátmi tam budeme 14.11.2018.
Ďakujem za odpoveď.

Odpovědět

@Markéta:
Markéto co to prosim tě čteš za nesmysly?!? To jako že by se ti indián u brány podíval na tachometr a rozdíl jsi pak dodatečně doplatila nebo jak?

Podívej se raději na oficiální stránky VisitUtah a najdeš “Monument Valley Navajo Tribal park is $10 per person or $20 per vehicle.”
https://www.visitutah.com/places-to-go/most-visited-parks/monument-valley-tribal-park/monument-valley-logistics/

Odpovědět
J

@Markéta:
Projeli jsme (Dodge Grand Caravan) bez problémů. Nikde jsme nic neplatili. Přijeli jsme před západem slunce. Nafotili a druhý den ráno projeli znovu za svítání. Spali jsme u Navaha Marka před vstupem do rezervace. Krásné. Kadibudka směrem k monumentům. Hezké cesty!

Odpovědět

Chtěl bych se zde zeptat, zda informace ohledně toho : “Dnes jsme navštívili Monument Valley. Lid Navajo se asi rozhodl využít potenciál úžasného místa lépe než doposud. Scenic road byla uzavřena pro individuální dopravu a byli jsme odkázáni na organizovanou projížďku. Asi se dá sehnat i levněji, ale nás 2,5 hod. stálo 95$/osoba. I tak to stálo za to, ale oproti očekávaným 20$ to rozpočet zabolelo..”

Je tato informace aktuální nebo se jen zaplatí 20 dolarů za automobil ?

Děkuji

Odpovědět

Čaute všichni, v červenci 2023 jsme navštívili tento park a po zaplacení vstupného 8$ za osobu nám byl samozřejmě zakázán vjezd s půjčeným vozidlem (Jeep Compass Sport), jelikož nebyl 4×4. Tudíž jsme se rozhodli plní očekávání co se skrývá uvnitř parku zaplatit poměrně vysokou částku 110$ za 1,5h dlouhou projížďku i s průvodcem, který vám teda mimo jiné poskytne i mnoho zajímavých informací o místním životě pokud budete chtít a budete se ptát:) Park je krásný, ale nejkrásnější je pohled na něj z dálky když přijíždíte k Visitors Centru nebo z nedalekého Forrest Gump pointu:)

Odpovědět

@Lapi: Ahoj Lapi, tak nevím, koho z nás natáhli, ale byli jsme v červnu a platili 20 dolarů za auto (nikoliv tedy 8 za osobu) a normálně jsme jeli na tu cestu – měli jsme toyotu corollu – klasický auto, nízký podvozek. Když jedeš pomalu, tak bez problému (a nesmí být po dešti).

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA