Monument Valley: Informace a zajímavosti o přírodním zázraku Navajů

Obří pískovcové skály, sytě oranžovo-hnědá poušť a mezi tím vším desítky kilometrů dálnic. Málokde na světě narazíte na tak fotogenickou krajinu, jako je zde, v Monument Valley na hranicích států ArizonaUtah. Monument Valley se oficiálně nepočítá jako národní park USA, jde o rezervaci indiánského kmene Navajo. Nezaměnitelným symbolem západu USA a oblíbeným cílem turistů je však zcela nezpochybnitelně.

Monument Valley | © Airwolfhound

Základní informace o Monument Valley

Monumentální údolí (anebo Údolí monumentů) tvoří červené pískovcové útvary vysoké přes 100 metrů. Ty vznikly před stovkami milionů let, kdy se zformovaly z blízkých Rocky Mountains. V současné době je Monument Valley pod správou kmene Navajo, který rezervaci přezdívá Tse’Bii’Ndzisgaii.

V Monument Valley se střídá čtvero ročních období, nejde jen o horkou poušť, jak se může zdát na první dojem. Teploty přesahují 30 °C obvykle jen od konce května do začátku září, po západu slunce teplota rychle klesá. V prosinci až únoru zde běžně mrzne a údolí může bíle zbarvit sněhová pokrývka. Důsledkem nedostatku vody je vegetace v Monument Valley velmi skromná – prakticky uvidíte jen trávy, keře nebo kaktusy.

Údolí bylo místem natáčení celé řady známých filmů – točil se zde mimo jiné Návrat do budoucnosti II a III, Forrest Gump, Billy the Kid, Transformers nebo Fort Apache.

Na co se podívat v Monument Valley

Hlavní atrakcí rezervace je Scenic Drive – 17 mil / 27 km dlouhá trasa, kterou můžete projet autem a prohlédnout si při ní jedny z nejkrásnějších skal Ameriky. Cesta je nezpevněná, doporučuji terénní auto s pohonem 4×4 a alespoň 3 hodiny času. V průběhu jízdy postupně uvidíte:

 • East and West Mitten Buttes připomínají ruku v palcových rukavicích, odtud jméno.
 • Merrick Butte Mitchell Mesa získaly své jméno po dvou hledačích, kteří v okolí Monument Valley objevili naleziště stříbra. Dle legendy bohužel zlatokopy zavraždili členové kmene The Ute a vytěžené stříbro ukradli.
 • Elephant Butte má evokovat obřího slona uprostřed pouště.
 • The Three Sisters je formace tří katolických jeptišek, jinak také pozůstatek hřbetu táhnoucího se od Mitchell Mesa.
 • Camel Butte je skála charakteristická svými hrby, a proto získala své pojmenování po velbloudovi.
 • The Hub je 50 metrů vysoká skála, v okolí které je jen pusto. Navajům připomínala svým tvarem jejich obydlí, a tak jí podle něj pojmenovali.
 • Rain God Mesa značí geologické centrum celé rezervace Monument Valley. Šamani a léčitelé z kmene Navaho se u ní modlili k Bohyni deště, která pro obyvatele údolí snášela zásoby vody. Na jižní straně skály můžete spatřit tmavé zabarvení způsobené zvodní, jež ústí na úpatí Rain God Mesa.
 • Bird Spring skrývá vyhlídku, ze které se můžete podívat na sytě oranžové pískové duny, jimž se přezdívá Sand Springs.
 • Totem Pole je nádhernou ukázkou toho, co dokáže eroze. Úzká, 130 metrů vysoká skála dala jméno známému mýtickému symbolu, totemu.
 • The Yei Bi Chei leží východně od Totem Pole, jde o důležité mýtické místo Navajů.
 • Artist’s Point nabízí jeden z nejhezčích výhledů v Monument Valley. Své jméno získalo díky množství malířů, jenž zdejší panorama zvěčňovali na plátno.
 • Spearhead Mesa je skála svým vzhledem připomínající hrot kopí.
 • North Window ohraničuje výhled na severní část Monument Valley. Útvar vlevo se je výše zmiňovaný Elephant Butt, skála vpravo se jmenuje Cly. Ta své jméno získala podle známého léčitele Navajů Clye, jenž je pohřben na úpatí skály.
 • The Thumb je samostatně stojící skála svým tvarem připomínající zdvižený palec, nebo kovbojskou botu.

Nemáte-li vlastní auto, můžete si prohlídku zaplatit. Nicméně na základě ohlasů některých návštěvníků se jedná o vskutku drahou zábavu.

Stáhnout nebo vytisknout si také můžete jednoduchého průvodce s mapou po Monument Valley.

Tipy a rady pro návštěvníky Monument Valley

Scenic Drive v Monument Valley je otevřeno v sezóně od 1. května do 30. září od 6:00 do 20:30, po zbytek roku od 8:00 do 16:30 hodin. Návštěvnické centrum zavírá v 17:00 a na Vánoce a Nový rok má zavřeno úplně.

Vstupné do Monument Valley činí 20 dolarů za auto s až čtyřmi lidmi a den. Za každého nad tento počet se platí 10 dolarů. Děti do 9 let mají vstup zdarma. America the Beautiful ani další obdobné pasy zde neplatí.

Pronajaté auto je při návštěvě rezervace povinností, GPS souřadnice Monument Valley jsou 36.998236, -110.099110. Prohlídku můžete spojit s návštěvou nedalekého Grand Staircase – Escalante nebo národních parků Zion, Mesa Verde, Canyonlands nebo Grand Canyon. Rezervace Monument Valley je nejsnáze přístupná z dálnice 163, pro mapu tras klikněte na některé z následujících měst:

 • Albuquerque / 540 km / 5 hodin 45 minut / trasa
 • Denver / 814 km / 9 hodin / trasa
 • Las Vegas / 646 km / 7 hodin / trasa
 • Salt Lake City / 620 km / 7 hodin / trasa

V okolí Monument Valley je několik penzionů, kempů nebo motelů, kde se můžete ubytovat:

Fotky Monument Valley

Valley Drive | © Wolfgang Staudt

Údolí monumentů | © Marco Bellucci

Monumentální údolí | © Airwolfhound

Yei Bi Chei a Totem Pole v Monument Valley | © Frank Kovalchek

Mittens | © Don Graham

Navajo Nation Monument Valley | © Don Graham

Monument Valley v Arizoně | © John Fowler

Petr Novák

Diskuze k článku (10 komentářů)

Ahoj,

chtěl bych se zeptat jak je to s projížďkou po Scenic Drive a pronajatým autem?

Po různých fórem na tripadvisor jsem se dočetl, že půjčovny mají přímo v pravidlech zakázáno jezdit s půjčenými auty po nezpevněných cestách (např. Alamo). A pokud by se něco s autem na takové cestě stalo, tak pojištění je neplatné.. Máme v plánu cestovat s minivanem (Dodge Grand Caravan nebo podobné). Je vůbec reálné s takovým autem Scenic Drive projet?? Jaké jsou vaše zkušenosti??

Dík

Odpovědět

Dnes jsme navštívili Monument Valley. Lid Navajo se asi rozhodl využít potenciál úžasného místa lépe než doposud. Scenic road byla uzavřena pro individuální dopravu a byli jsme odkázáni na organizovanou projížďku. Asi se dá sehnat i levněji, ale nás 2,5 hod. stálo 95$/osoba. I tak to stálo za to, ale oproti očekávaným 20$ to rozpočet zabolelo..

Odpovědět

@Lukas:
Asi nějaká novinka. Ještě na konci června prý vše bylo postaru. Buď sami za 20,- nebo s průvodcem.

Odpovědět

Ahoj, opening hours mimo sezónu (8 – 16:30) se týkají času vjezdu na Scenic road a potom už je to na nás? Nebo máme počítat s tím, že máme stihnout i vyjet do 16:30? Díky.

Odpovědět

@Lukas: Tento tyden jsme projizdeli scenic drive vlastnim autem a v pohode.

Odpovědět

@Marek: Ahoj, take jsem to cetl, ale nakonec jsme to neresili a projeli jsme tento tyden scenic drive s malou toyotou yaris. Jsou tam vymoly, ale pri pomale jizde to lze. Horsi je druha cast kde se to rozdvojuje do jednosmerky, kde jsem mel obcas strach ale projeli to lidi i s mustangama. S vasim autem by nemel byt problem.

Odpovědět

Ahoj, na základe viacerých článkov, ktoré som videla na internete som totalne zmätená. Niekde som čítala, že za každý km v Monument Valley sa platí, ale niekde sa píše, že len pri vstupe.
Vie niekto ako to je presne? Či stačí zaplatiť pri vstupe alebo sa platí úplne všade?

S kamarátmi tam budeme 14.11.2018.
Ďakujem za odpoveď.

Odpovědět

@Markéta:
Markéto co to prosim tě čteš za nesmysly?!? To jako že by se ti indián u brány podíval na tachometr a rozdíl jsi pak dodatečně doplatila nebo jak?

Podívej se raději na oficiální stránky VisitUtah a najdeš “Monument Valley Navajo Tribal park is $10 per person or $20 per vehicle.”
https://www.visitutah.com/places-to-go/most-visited-parks/monument-valley-tribal-park/monument-valley-logistics/

Odpovědět
J

@Markéta:
Projeli jsme (Dodge Grand Caravan) bez problémů. Nikde jsme nic neplatili. Přijeli jsme před západem slunce. Nafotili a druhý den ráno projeli znovu za svítání. Spali jsme u Navaha Marka před vstupem do rezervace. Krásné. Kadibudka směrem k monumentům. Hezké cesty!

Odpovědět

Chtěl bych se zde zeptat, zda informace ohledně toho : “Dnes jsme navštívili Monument Valley. Lid Navajo se asi rozhodl využít potenciál úžasného místa lépe než doposud. Scenic road byla uzavřena pro individuální dopravu a byli jsme odkázáni na organizovanou projížďku. Asi se dá sehnat i levněji, ale nás 2,5 hod. stálo 95$/osoba. I tak to stálo za to, ale oproti očekávaným 20$ to rozpočet zabolelo..”

Je tato informace aktuální nebo se jen zaplatí 20 dolarů za automobil ?

Děkuji

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.