Národní park Zion: Informace, fotky, rady a tipy pro návštěvníky

Zionský národní park patří mezi nejkrásnější místa ve státě Utah. Tvoří ho především masivní kaňony, skalní stěny a rozlehlá údolí. Jméno Zion odkazuje na hebrejské slovo sion značící posvátné místo. To původně označovalo nejznámější útvar Zion Canyon. Stačí pár hodin strávených v tomto národním parku a rázem budete toho dojmu, že na celém tomto místě je něco posvátného.

Národní park Zion | © O Palsson

Informace o Národním parku Zion

Zion se stal národním parkem v roce 1909, kdy jeho název ještě zněl Mukuntuweap National Monument. K přejmenování na Národní park Zion došlo v roce 1919.

Park zasahuje hned do tří geografických oblastí – pouště Mojave, Velké pánve (Great Basin) a Colorádské plošiny (Colorado Plateau), převýšení mohutných kaňonů tak přesahuje 1 500 metrů. Nejnižším bodem parku Zion je s 1 117 metry Coalpits Wash, nejvyšším s 2 660 metry Horse Ranch Mountain.

Zion National Park vyniká též šíří zvířecí říše. Svůj domov v něm má na 290 druhů ptáků, 79 savců, 28 plazů, sedmi ryb nebo šesti obojživelníků. Při denních procházkách po parku narazíte nejpravděpodobněji na jeleny, veverky a ještěrky.

Co dělat v Národním parku Zion

Hlavním lákadlem parku jsou skály, převisy a kaňony. Obujte si pevné boty a vydejte se na trek.

Za zmínku stojí především tato místa:

 • Court of the Patriarchs
  Trojice pískovcových útesů – Abraham, Isaac a Jacob své jméno získaly z biblických příběhů.
 • Angel’s Landing
  Přesně 454 metrů vysoká skalnatá formace je oblíbená mezi lezci, nicméně na vrchol se dostanete také po 3,9 km dlouhé stezce.
 • Great White Throne
  „Velký bílý trůn“ získal své jméno díky své světlé barvě, která vytváří kontrast s okolím. Vrchol hory leží v nadmořské výšce 2 056 metrů, převýšení s kaňonem činí 730 metrů. Great White Throne je hlavním symbolem Národního parku Zion, viditelný je prakticky z jakéhokoliv jeho části.
 • Temple of Sinawava
  Krásný kaňon leží v těsném sousedství kolmých skal. K fotogeničnosti místa dopomáhají vzrostlé javory a topoly americké, na jaře a v létě doplněné kaskádou vodopádů.
 • Weeping Rock
  Mechem lemovaná stezka se skalními převisy a nádhernými výhledy.

K dopravě po parku můžete používat bezplatné shuttly (autobusy), ze stanovišť odjíždí co každých pár minut.

Tipy a rady pro návštěvníky Zionského národního parku

Nejlepším obdobím pro návštěvu NP Zion jsou měsíce srpen – říjen. Počátkem léta bývají teploty nesnesitelně vysoké, v jarních měsících je pro změnu třeba čekat proměnlivé počasí. Park samotný je přístupný celoročně.

Zionský park leží poblíž města St George v Utahu, nedaleko hranic s NevadouArizonou. Cestu do parku nejsnáze absolvujete pronajatým autem, pro představu několik orientačních vzdáleností:

Jestliže nemáte k dispozici auto, můžete si zaplatit jednodenní výlet do Zionu s odjezdem z Las Vegas.

Vstupné do Národního parku Zion stojí 25 dolarů na týden za jedno auto s maximálně 15 pasažéry. Vstupujete-li do parku pěšky, budete platit 12 dolarů za každou osobu.

Plánujete-li v průběhu vaší cesty po USA navštívit vícero národních parků, zvažte zakoupení turistického pasu America the Beautiful. Za jednu cenu můžete navštívit klidně všechny národní parky USA. Přímo na tomto webu si můžete zobrazit aktuální nabídku v burze pasů America the Beautiful.

Ubytování v Národním parku Zion zajišťuje celá řada motelů a hotelů, obvykle se nachází v nedalekých městech Cedar City, Hurricane nebo Springdale. Dobrodruzi mohou přespat přímo v parku – k dispozici jsou kempy Watchman Campground, South Campground a Lava Point Campground.

Užitečné odkazy:

Fotky Národního parku Zion

Three Patriarchs | © Don Graham

Temples and Towers of the Virgin | © John Fowler

Zionský národní park | © Jose Hidalgo

NP Zion | © davidd

Zion National Park | Frank Kovalchek

Národní park Zion | © Bryan Chan

Národní park Zion | © Shelly Prevost

Národní parky USA

 1. Přehled národních parků USA
 2. Levné vstupné do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

7. července 2017 Petr Novák , ,

Diskuze k článku (1 komentář)

Veronika Z (7)
10.7.2018
12:11

Krasny park, který je poslední dobou velice popularni. Pokud chcete zazit jedinecny vylet, který zadny jiny park nenabízí, rozhodne doporučujeme trail Narrows. V podstate jde o brouzdani se rekou, která vede skrz skalnatou soutesku a kazda zakruta nabízí uchvatny a jedinecny pohled. Zalezi na Vas, kam az dojdete, ale cca po 3 hodinách chuze (místo s vodopadem) zacina chranenna oblast, kde je vyzadovan permit. Reka je ruzne hluboka, ale povětšinou byla hloubka cca 30cm; jinak plati, cim dale ujdete, tim vice narazite na tunky, kde nam hladina vody sahala az pod prsa, ale bylo to osvěžující a zabavne. V lete hladina reky klesa ještě nize (my navstivili park v cervnu), skutecne není ceho se obavat. Vhodne i pro deti ! Doporucujeme nordic hole a neoprenove ponožky, které Vam usnadni pohyb ve vode (pokud nemate, můžete si pujcit cely set (= hole+ponožky+boty za 20USD/den) v obchode u visitor centra, ale da se to udelat i bez těchto věci.
Další trail, který stoji za zminku je znamy Angels Landing, který je sice oznacovan jako narocny, ale i prumerne zdatny Cech by nemel mit problem jej zdolat. Az na uplny vrcholek vylézat nemusíte – je to nejnarocnejsi cast, kde Vas budou jistit pouze retezy (mnoho turistu konci pod touto casti, ale prichazi tim tak o 360 stupnu pohled na cele udoli).

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.