Národní park Zion: Informace, co vidět, rady před cestou

Petr Novák

Zionský národní park patří mezi nejkrásnější místa ve státě Utah. Tvoří ho masivní kaňony, skalní stěny a rozlehlá údolí. Jméno Zion odkazuje na hebrejské slovo sion značící posvátné místo. To původně označovalo nejznámější útvar Zion Canyon. Stačí pár hodin strávených v tomto národním parku a sami nabydete dojmu, že na celém tomto místě je něco posvátného.

Národní park Zion | © O Palsson

Informace o Národním parku Zion

Zion se stal národním parkem v roce 1909, kdy jeho název ještě zněl Mukuntuweap National Monument. K přejmenování na Národní park Zion došlo v roce 1919, dnes ho navštíví kolem 5 039 835 lidí (údaje za rok 2021).

Park zasahuje hned do tří geografických oblastí – pouště Mojave, Velké pánve (Great Basin) a Colorádské plošiny (Colorado Plateau), převýšení mohutných kaňonů tak přesahuje 1 500 metrů. Nejnižším bodem parku Zion je s 1 117 metry Coalpits Wash, nejvyšším s 2 660 metry Horse Ranch Mountain.

Zion National Park vyniká též šíří zvířecí říše. Svůj domov v něm má na 290 druhů ptáků, 79 savců, 28 plazů, sedmi ryb nebo šesti obojživelníků. Při denních procházkách po parku narazíte nejpravděpodobněji na jeleny, veverky a ještěrky.

Co dělat v Národním parku Zion

Zajímavá místa v NP Zion

V národním parku Zion stojí za vidění následující místa, ať už se k nim dostanete pěšky nebo na shuttlem. Dvě linky autobusů objíždí devět různých zastávek, využívat je můžete zdarma.

 • Court of the Patriarchs
  Trojici pískovcových útvarů v západní části parku tvoří tři monolity, které získaly jméno z biblických příběhů: Abraham, Isaac a Jacob. Dopravit k nim se můžete pěšky nebo shuttlem.
 • Angels Landing
  Skalní formace vysoká 454 metrů je oblíbená mezi lezci. Dostat na vrchol se můžete také po stezce dlouhé 8,7 km (cesta tam i zpět), která vede přes West Rim a její zdolání zabere asi 4 hodiny. Pěkná trasa s krásnými výhledy a stoupáním v závěru vyžaduje povolení ke vstupu vydávané formou loterie.
 • Great White Throne
  “Velký bílý trůn” získal své jméno díky své světlé barvě, která vytváří kontrast s okolím. Vrchol hory leží v nadmořské výšce 2 056 metrů, převýšení s kaňonem činí 730 metrů. Great White Throne je hlavním symbolem Národního parku Zion, viditelný je prakticky z jakéhokoliv jeho části.
 • Temple of Sinawava
  Krásný kaňon leží v těsném sousedství kolmých skal. K fotogeničnosti místa dopomáhají vzrostlé javory a topoly americké, na jaře a v létě doplněné kaskádou vodopádů. Dopravit k němu se můžete shuttlem.
 • Weeping Rock
  Mechem lemovaná stezka se skalními převisy a nádhernými výhledy trpí na pády kamení. Kvůli bezpečnosti tak bývá často uzavřena.

Pěší turistika

Hlavním lákadlem parku jsou skály, převisy a kaňony. Obujte si pevné boty a vydejte se na trek, tras jsou v národním parku Zion bezmála dvě desítky.

Přehled najdete na stránkách parku spolu s aktuálními informacemi o uzavírkách. Občas se stává, že se vinou padajícího kamení některé trasy nuceně uzavírají.

Canyoning

Prostředí Zionského národního parku je skvělým místem pro canyoning. Pro jeho provozování napříč celým národním parkem musíte mít povolení, které se vydává formou loterie v předstihu až dvou měsíců.

Nejjednodušší cestou je využít služeb společnosti Zion Adventures, která nabízí několik balíčků canyoningu pro rodiny i pokročilé včetně zapůjčení vybavení a instruktora.

The Narrows

Kombinací pěší turistiky a canyoningu nabízí (s trochu nadsázky) část parku zvaná The Narrows, kde se převážná část trasy brodí řekou. The Narrows je nejužší část národního parku Zion, v některých místech má soutěska na šířku jen 6 metrů, zatímco okolí skály se tyčí do výšky přes 300 metrů.

Na výběr máte ze dvou variant: První začíná u Temple of Sinawa a vede protiproudem řeky Virgin 7,5 km (stejnou trasou se pak vydáte zpět). Převýšení je 102 metrů, počítejte s 1-8 hodinami času.

Druhá varianta začíná u Chamberlain’s Ranch a vyžaduje povolení. V jednom směru měří 26 km a zabere vám 10-14 hodin, které si lze rozložit do dvou dnů díky přespání venku.

U obou tras se lze kdykoliv vrátit. Hloubka řeky se v průběhu i na jednotlivých místech mění. Někde je to zhruba 30 cm, v jezírkách je vody až po prsa. Aktivita mi trochu připomíná slovenskou Suchou Belou – pokud rádi zkoušíte různé outdoorové aktivity, The Narrows se vám bude líbit.

Kolob Canyons

Přibližně 64 km severně od NP Zion leží sytě červené kaňony, které jsou dobře přístupné z dálnice I-15. U exitu 40 stačí sjet na 8 km dlouhou Kolob Canyons Road. Úzkou silnici můžete buď celou projet autem (a kochat se výhledy) nebo zastavit a po pěší trase dojít k některé z vyhlídek.

Malá odbočka za zhruba hodinu času navíc stojí, u sjezdu se navíc můžete zastavit v návštěvnickém centru.

Kdy jet do národního parku Zion

Letní sezóna v Zionu probíhá od června do září, kdy se nejvyšší teploty pohybují kolem 33-36 °C přes den a v noci klesnou 15-18 °C. Měsíčně obvykle prší 3-5 dní.

Zimy v parku bývají spíše mírné. Nejvyšší teploty od prosince do února jsou stále přijatelných 11-14 °C, v noci klesají těsně pod hranici nuly.

Nejlepší termín pro návštěvu parku za účelem turistiky je koncem léta a na podzim, kdy je příjemné počasí a všechny stezky bývají přístupné.

Pokud se chcete vyhnout davům, naplánujte si cestu do národního parku Zion mezi říjnem a březnem. Celých 70 % návštěvníků totiž park přivítá během hlavní sezony od dubna do září. Park samotný je přístupný celoročně.

Průměrné teploty a počty návštěvníků v národním parku Zion

Průměrné teploty v Zionském národním parku. Počet návštěvníků vychází z průměru za roky 2017-2021, zdrojem dat je Správa národních parků.

Maximální teploty Minimální teploty Srážkové dny Návštěvníci Obsazenost
leden 12,00°C -1,00°C 3,9 110 448 🟩
únor 15,00°C 1,00°C 4,4 123 674 🟩
březen 19,00°C 4,00°C 4,3 360 938 🟨🟨
duben 24,00°C 7,00°C 3,1 447 406 🟨🟨
květen 30°C 12,00°C 2,1 519 393 🟧🟧🟧
červen 35°C 17,00°C 1,6 578 060 🟧🟧🟧
červenec 38°C 21,00°C 4,4 577 592 🟧🟧🟧
srpen 37°C 20,00°C 5,1 493 771 🟧🟧🟧
září 33°C 16,00°C 3,4 494 579 🟧🟧🟧
říjen 26°C 9,00°C 3,4 422 420 🟨🟨
listopad 18,00°C 3,00°C 2,7 242 376 🟨🟨
prosinec 12,00°C -1,00°C 3,4 158 957 🟩

Vstupné do národního parku Zion

Vstupné do Národního parku Zion stojí $35773 Kč na týden za jedno auto s maximálně 15 pasažéry. Vstupujete-li do parku pěšky, budete platit $20442 Kč za každou osobu.

Plánujete-li v průběhu vaší cesty po USA navštívit vícero národních parků, zvažte zakoupení turistického pasu America the Beautiful. Za jednu cenu $80 (1 767 Kč) můžete navštívit klidně všechny národní parky USA.

Jak se dostat do Národního parku Zion

Zionský park leží poblíž města St George v Utahu, nedaleko hranic s NevadouArizonou. Cestu do parku nejsnáze absolvujete pronajatým autem, pro představu několik orientačních vzdáleností:

Odkud Vzdálenost Doba jízdy Trasa
Las Vegas 257 km 2 hodiny 45 minut zobrazit trasu
Los Angeles 688 km 6 hodin 30 minut zobrazit trasu
Salt Lake City 496 km 4 hodiny 30 minut zobrazit trasu
San Francisco 1 170 km 11 hodin zobrazit trasu

Auto nechte zaparkované u návštěvnického centra a po parku se pohybujte shuttlem. Jezdit po parku během hlavní sezóny není možné. Během té vedlejší, když shuttle nejezdí, se po parku autem jezdit smí.

Jestliže nemáte k dispozici auto, můžete si zaplatit jednodenní výlet do Zionu s odjezdem z Las Vegas.

Ubytování v národním parku Zion

🏨 Hotely

Ubytování v Národním parku Zion zajišťuje celá řada motelů a hotelů, obvykle se nachází v nedalekých městech Cedar City, Hurricane nebo Springdale. Ceny nejlevnějších pokojů začínají zhruba na 1 600 Kč za noc.

⛺ Kempy

Přespat lze přímo v parku, k dispozici jsou tři kempy. Během hlavní sezóny bývají téměř vždy plné, proto doporučuji včasnou rezervaci na Recreation.gov.

 • Watchman Campground
  Kemp leží v blízkosti návštěvnického centra Zion Canyon, asi 400 metrů od jižní brány ve městě Springdale. V provozu je celoročně pro stany i karavany. Místo pro stan stojí $20442 Kč za noc.
 • South Campground
  I tento kemp se nachází poblíž návštěvnického centra Zion Canyon, asi 800 metrů od jižní brány u města Springdale. V provozu je od března do října, cena za stanovací místo je $20442 Kč za noc.
 • Lava Point Campground
  Třetí z kempů je otevřen v závislosti na počasí pouze od května do září. Leží 45 minut jízdy autem severně od města Virgin v nadmořské výšce 2 405 metrů.

Tipy a rady pro návštěvníky Zionského národního parku

ℹ️ Návštěvnické centrum

Návštěvníkům slouží hned tři centra, kde jim rangeři poskytnou informace a kde se mohou dozvědět zajímavosti o Zionském národním parku. Všechna jsou otevřena denně.

 • Zion Canyon Visitor Center
  Hlavní návštěvnické centrum je v hlavní sezóně otevřeno denně od 8:00 do 19:00. Nachází se u vstupní brány parku ve městě Springdale. K dispozici je parkoviště.
 • Zion Human History Museum
  Muzeum rovněž leží ve městě Springdale, nikoliv však u návštěvnického centra.
 • Kolob Canyon Visitor Center
  Centrum leží ve městě New Harmony, slouží jako vstupní brána do oblasti Kolob Canyons.

👍 Dobré vědět

Poměrně časté v tomto parku jsou uzavírky některých turistických tras. Den před plánovanou návštěvou tak doporučuji mrknout na stránky parku a ověřit si aktuální situaci.

Od poloviny března do října je v parku k dispozici bezplatný shuttle bus, který jezdí mezi návštěvnickým centrem a Temple of Sinawava. V provozu je denně od 7:00 do 19:15, jízdní řád a jednotlivé zastávky najdete na stránkách parku. Využít ho můžete zdarma.

Před cestou si do telefonu můžete stáhnout aplikaci Správy národních parkůoffline mapy a brožury. Najděte v nich podrobnější informace o jednotlivých částech park NP Zion.

Fotky Národního parku Zion

Three Patriarchs | © Don Graham

Temples and Towers of the Virgin | © John Fowler

Zionský národní park | © Jose Hidalgo

NP Zion | © davidd

Zion National Park | Frank Kovalchek

Národní park Zion | © Bryan Chan

Národní park Zion | © Shelly Prevost

Národní parky USA

 1. Seznam národních parků USA
 2. America the Beautiful Annual Pass
 3. Rezervace vstupu do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Diskuze k článku (10)

V

Krasny park, který je poslední dobou velice popularni. Pokud chcete zazit jedinecny vylet, který zadny jiny park nenabízí, rozhodne doporučujeme trail Narrows. V podstate jde o brouzdani se rekou, která vede skrz skalnatou soutesku a kazda zakruta nabízí uchvatny a jedinecny pohled. Zalezi na Vas, kam az dojdete, ale cca po 3 hodinách chuze (místo s vodopadem) zacina chranenna oblast, kde je vyzadovan permit. Reka je ruzne hluboka, ale povětšinou byla hloubka cca 30cm; jinak plati, cim dale ujdete, tim vice narazite na tunky, kde nam hladina vody sahala az pod prsa, ale bylo to osvěžující a zabavne. V lete hladina reky klesa ještě nize (my navstivili park v cervnu), skutecne není ceho se obavat. Vhodne i pro deti ! Doporucujeme nordic hole a neoprenove ponožky, které Vam usnadni pohyb ve vode (pokud nemate, můžete si pujcit cely set (= hole+ponožky+boty za 20USD/den) v obchode u visitor centra, ale da se to udelat i bez těchto věci.
Další trail, který stoji za zminku je znamy Angels Landing, který je sice oznacovan jako narocny, ale i prumerne zdatny Cech by nemel mit problem jej zdolat. Az na uplny vrcholek vylézat nemusíte – je to nejnarocnejsi cast, kde Vas budou jistit pouze retezy (mnoho turistu konci pod touto casti, ale prichazi tim tak o 360 stupnu pohled na cele udoli).

Odpovědět

Ahoj, mám dotaz ohledně Zionu NP. Četl jsem, že auto je třeba zaparkovat ve Springdale a dál se po parku jezdí shuttle busama. Jak je to tedy v případě, že se chceme jet podívat na Canyon Overlook (kam se jezdí na parking autem), nebo projet parkem tímto směrem na Bryce Canyon?

Odpovědět

@Jirka: Tam sa dostanes autom a shuttle bus riesit nemusis. Shuttle potrebujes na oblast medzi Canyon Juction bridge a Temple of Shinawava… tam sa dostanes iba shuttlom

Odpovědět

@Jirka: Jak píše Robo, parkem klidně autem projedeš. Na Canyon Overlook se ani jinak nedostaneš (shuttle tam nejezdí). Parkovat můžeš buď přímo v Zionu – odstavné parkoviště, odkud vyjíždí zelený shuttle nebo u muzea (2. zastávka shuttlu, ale menší parkoviště). Pak je tam i pár odstavných, ale vždy jen pro pár aut. Pokud je velké parkoviště plné, tak musíš zaparkovat v Springdale a do parku dojet shuttlem filaovou linkou a přestoupit na zelenou.
Obsazenost záleží na době, kdy plánujete přijet, ovšem obecně do 10 hodin by neměl být problém s parkingem, pak to může být horší.

Odpovědět

@Robo & @Kuba: Jasně, jen jsem se chtěl ujistit, že se autem ještě může za Springdale, takže jo, a zákaz bude tedy koukám podle mapy nejspíš až na tý odbočce u Canyon Junkction bridge, pocaď budou jezdit auta i busy … jinak spíme v Hurricane, takže příjezd do 10 hodin by měl bejt v našich možnostech. Díky!

Ještě, když vás mám na drátě, doporučili byste půjčit na Narrows ty jejich boty / ponožky / hole, atd.? Počítám, že asi budeme muset, pokud tam chceme trochu pobrouzdat. Budeme tam v půlce října.

Odpovědět

@Jirka:
Ano, přesně tak. U Canyon Junction Bridge nemůžeš na sever, tam jezdí pouze shuttly, ale jinak na východ projedeš autem (tam zas nejezdí shuttle). Pozor, u téhle odbočky nezaparkuješ, takže opravdu doporučuju nechat auto hned na začátku nebo u muzea.

Co se týče Narrows, my je měli letos v plánu i s půjčením bot a holí. Bohužel na konci května bylo ještě uzavřeno, protože bylo moc vody, takže ti přímo radu nedám. Co jsem slyšel, tak je to určitě lepší.

Odpovědět

@Jirka: my sme narrows nesli, takze neviem poradit. Boli sme vo vode na temple of Shinawava a ja si skor mysim, ze tie boty su zbytocne.. teda skor co od toho ocakavas…

a/ ides po kamenoch vo vode, tak boty maju pevnu podrazku + su vyssie, takze ti chrania clenky… to je dobre
b/ pojdes po hlbsej vode ako su topanky, cize mokre nohy budes mat tak ci tak

tak si vyber, co je pre teba priorita ;-)

Odpovědět

@Robo: Priorita je pro mě nezničit si svoje topánky :)) ale jsou k tomu i ty hole, což bude asi dobrý na vyšší vodu, no uvidíme, budeme improvizovat, dyžtak si cestou na Angels Landing najdu ňákej klacek, hehe :) díky oběma!

Odpovědět

@Jirka:
Chceš stihnout angels landing a narrows v jeden den? Tohle bych asi nedoporučoval. I když jsem byl jen na AL, tak výstup je docela náročný a zabere minimálně 3 hodiny (spis klidne 5, muže být i víc podle lidi, v létě psali, ze se pod vrcholem čekalo klidne 3 hodiny na výstup). Nedokážu si to představit dat k tomu ještě narrows.

Odpovědět

@Kuba: Budeme tam dva celý dny a pak ještě kousek :)

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.