Cestování po USA: 28 důležitých rad, tipů a doporučení

Petr Novák

Cestujete do Ameriky poprvé, podruhé, podesáté podvacáté? Přečtete si sbírku tipů, které vám ulehčí cestování po USA. Své vlastní tipy pište do komentářů pod článkem – čtenáři je ocení!

Cestování po USA: 28 důležitých rad, tipů a doporučení

  1. Nezapomeňte vyplnit cestovní registraci ESTA

    Před cestou do USA nemusíte nutně žádat o vízum – nepřekročí-li doba vašeho pobytu 90 dní a cestujete-li v rámci obchodní cesty nebo na dovolenou, stačí vyplnit a zaplatit cestovní registraci ESTA.

    Schválená ESTA v žádném případě nezaručuje povolení ke vstupu na americké území, ale opravňuje vás k cestě do USA. Oficiálně se doporučuje vyplnit ji alespoň 72 hodin před odletem, ačkoliv k vyhodnocení dojde během několika minut.

    Odjedete-li na letiště bez vyplněné ESTA, s největší pravděpodobností nebudete vpuštěni do letadla.

  2. Hlídejte si akce na levné letenky do USA

    Celkem pravidelně se objevují akce na zpáteční letenky do USA 10 000 Kč včetně všech poplatků a tax.

    Jak už to tak bývá, je to něco za něco, takže počítejte s omezeným výběrem termínů, pevně danými odletovými i příletovými letišti, mezipřistáními a v neposlední řadě rychlému vyprodání letenek. V ceně letenky nebývá zahrnuto odbavené zavazadlo, vystačit si budete muset s příručním.

    Více tipů najdete v článku jak koupit levné letenky do USA.

  3. Ušetřete na ubytování v USA

    Hledání ubytování v USA nebývá problém, výběr nejlevnějších kempů až luxusních hotelů je široký. Za noc v hostelu zaplatíte $20442 Kč$25552 Kč dolarů za noc, levný motel nebo hotýlek pořídíte od $45994 Kč$551 215 Kč za noc a hotelový pokoj od $601 325 Kč výše. Využít můžete také Airbnb, které je dostupné po celých Spojených státech.

    Cena ubytování se až několikanásobně liší v závislosti na destinaci, jeho úrovni (a hodnocení), ročním období a aktuální obsazenosti. Obvykle platí, že čím dříve si ubytování zajistíte, tím více ušetříte.

    Pokud ještě nemáte se zařizováním ubytování zkušenosti, přečtěte si článek o levném ubytování v USA.

  4. Udělejte si kopie všech rezervací

    Letenky, jízdenky, rezervace hotelů a smlouvy o sjednaném cestovního pojištění mějte vždy dobře zálohované.

    Osobně se mi osvědčilo je mít uložené v cloudu, ke kterému mají přístup všichni členové výpravy. Navíc je mám stáhnuté v telefonu pro případ, kdy nebudu mít k dispozici připojení k internetu.

    Svoji smlouvu o cestovním pojištění vždy nahrávám do společné sdílené složky. Pokud by se mi něco stalo, ať k ní mají spolucestovatelé přístup. Stejně tak mám v zabezpečeném cloudu uloženou kopii pasu.

  5. Bojíte se kvůli své angličtině imigračního pohovoru? Připravte se dopředu!

    Po přistání na prvním letišti v USA musíte povinně absolvovat pohovor s imigračním úředníkem. Ten rozhodne, zdali vás vpustí do země, nebo vás nejbližším letadlem pošle zpátky domů (velmi nepravděpodobné).

    Imigrační pohovor můžete obvykle absolvovat ve skupince spolu s vašimi spolucestujícími. Máte-li přesto kvůli své angličtině obavy, nechte si napsat odpovědi na jednotlivé otázky na papír a ten poté předložte úředníkovi.

  6. Zkontrolujte si svou kreditní platební kartu

    Jestliže jste doposud nepoužili svou platební kartu v zahraničí, ověřte si u své banky, že s ní můžete v cizině platit. Ačkoliv to zní v dnešní době neuvěřitelně, vím o případu, kdy platební karta jedné české spořitelny v USA nefungovala.

    Při placení se nenechte zmást pojmenováním credit card, v Americe se v drtivé většině nakupuje na dluh přes kreditní karty. U nás se naopak využívají většinou debetní karty, kdy utrácíte své vlastní peníze.

    Přesto při placení v USA uvádějte, že platíte kreditní kartou, předejdete tak případným komplikacím nebo nemožnosti platby. Více informací se dozvíte ve článku jak v USA platit kartou.

  7. Nezapomeňte si aktivovat roaming

    Před odletem si nezapomeňte zkontrolovat aktivovaný roaming do USA. Bez něho se vám telefon nepřihlásí do sítě, nebudete mít signál a nikdo se vám nedovolá.

    V USA doporučuji nepoužívat roamingová data, ale zakoupit si předplacenou SIM kartu místního operátora. Budete tak mít k dispozici data i levné volání po Spojených státech, což využijete třeba při hledání ubytování.

  8. Připravte se na časový posun

    Spojené státy americké se rozdělují celkem do šesti časových pásem, ve srovnání s Českem je v USA od východu na západ o 6 – 10 hodin méně. Aktuální čas v jakémkoliv americkém městě zjistíte na webu TimeAndDate.com.

    Ruku v ruce s časovým posunem jde pásová nemoc, známá rovněž jako jet lag. Organismus je při ní zvyklý na jiný čas, a tak budete prvních pár dní po příletu do Států tendenci usínat již odpoledne a probouzet se budete v půli noci. Odborníci udávají, že na každou hodinu časového posunu potřebuje tělo jeden den na adaptaci.

    Z vlastní zkušenosti vám doporučuji připravit se na jet lag v předstihu. Posledních pár dní před odletem choďte spát časně ráno (ideálně 3:00 – 4:00) a probouzejte se až po poledni. Po příletu do USA nebudete ztrácet drahocenný čas, nebudete unavení a můžete ihned objevovat Ameriku.

  9. V USA se používají imperiální jednotky

    Zatímco v Evropě (snad s výjimkou Anglie) používáme metrické jednotky, v zámoří dávají přednost imperiálním:

    • 1 foot (stopa) = 12 inches (palců) = 30,5 cm
    • 1 yard = 3 feet (stopy) = 91,5 cm
    • 1 mile (míle) = 1 609 metrů
    • 1 ounce (unce) = 16 drams = 28,35 gramů
    • 1 pound (libra) = 16 ounces = 453,59 gramů
    • 0 °C = 32 stupňů Fahrenheita
    • 10 °C = 50 °F
    • 20 °C = 68 °F
    • 30 °C = 86 °F

    Pro převod mezi jednotkami můžete použít vyhledávač Google, stačí hledat např. “25 C to F”. Stejně snadno můžete převádět mezi korunami a dolary (10 USD to CZK).

  10. Dobrý plán je polovina úspěchu

    Ať již jedete na týden do New Yorku nebo na měsíční road trip od východu k západu, připravte si podrobný plán cesty. Vyhledejte si atrakce a místa, která vás zajímají. Zjistěte si cenu vstupného, možné úspory, otevírací dobu… a vždy mějte vymyšlen záložní plán.

  11. Nemějte příliš nabitý program

    Mnoho turistů chce během návštěvy USA vidět co nejvíc: New York, Niagárské vodopády, Floridu, Grand Canyon, Vegas, San Francisco i LA.

    Měsíc vyhrazený na road trip po západě USA se může zdát jako dostatečně dlouhý, ve skutečnosti stejně budete muset jít cestou kompromisů. Nekonečné přejezdy unavují, můžete objevit nová, zajímavá místa a jak to v praxi bývá, častější bývají zpoždění v itineráři než náskok.

  12. Nepodceňujte cestovní pojištění

    Náklady na zdravotní péči v USA jsou extrémně vysoké, což se odráží i v ceně pojištění do USA.

    Přesto, anebo právě proto, si doporučuji sjednat před odletem cestovní pojištění s dostatečně vysokými limity. Pro představu – léčba akutního zánětu slepého střeva vyjde ve Spojených státech amerických na 600 000 Kč, průměrné náklady na léčbu pojištěného turisty pak v USA činí 230 000 Kč.

  13. Co je třeba vědět o řízení auta v USA

    Pronájem auta je při cestování po USA (snad s výjimkou New Yorku) nutnost. Máte-li v úmyslu v Americe řídit, zvažte sjednání mezinárodního řidičáku.

    Drtivá většina policistů a půjčoven po něm ani neštěkne, ale občas se můžete setkat s výjimkou. Kamarád ho neměl, a tak mu na Havaji nepůjčili auto. Přemlouvání nepomohlo.

    Před půjčením auta doporučuji srovnat nabídky vícero společností, s větší pravděpodobností ušetříte.

    Řidiči nechť si přečtou článek o řízení auta v USA, v praxi se vyskytuje několik odlišností. V USA převládají auta s automatickou převodovkou a semafory jsou až za křižovatkou, na které můžete odbočovat vpravo na červenou. Stačí dát případně přednost vozidlu jedoucímu zleva. Ujistěte se, že znáte maximální povolenou rychlost, ať nejste pokutováni.

    Pro jistotu si také nastudujte návod, jak natankovat u americké benzínky. Postup se oproti tomu českému zcela liší.

  14. Mezi městy vás levně sveze Greyhound a Megabus

    Pro cestování mezi jednotlivými městy můžete využít autobusové společnosti Greyhound a Megabus. Koupíte-li jízdenky přes internet v dostatečném předstihu (např. dva měsíce), můžete cestovat stovky kilometrů za nižší jednotky dolarů. Používaná vozidla přitom nebývají žádné holobusy, standardem je bezplatná wifi a zásuvky.

    Na delší vzdálenosti vyzkoušejte aerolinky Southwest – ceny letenek jsou relativně nízké a na rozdíl od konkurenčních společností nabízí zdarma přepravu dvou kusů odbavovaných zavazadel. Cestování vlakem je v USA finančně velmi nákladné.

  15. Stáhněte si do telefonu offline mapy

    Máte-li v úmyslu využívat k dopravě metro nebo cestovat půjčeným autem, stáhněte si offline Google Mapy.

    Pokud nebudete mít místní SIM kartu, budete moct používat mapy i bez připojení k internetu. Hodí se také stáhnutý plánek metra. Dobrým zdrojem přehledných schémat je Wikipedie, kde jsou k dispozici obrázkové mapy ve vysokém rozlišení snad pro všechna americká města.

  16. Připravte si zásobu jednodolarovek

    Spojené státy americké jsou zemí spropitnému (tip nebo tipping) zaslíbenou. Obsluha restaurací, pokojské na hotelech i řidiči letištních shuttlů jsou placeni tak, že se počítá s dýškem.

    V restauracích (ne ve fast-foodech) se počítá se spropitným ve výši 15-20 %, taxikáři očekávají kolem 10 % a pokojské a portýři se spokojí s jedním nebo dvěma dolary. Doporučuji si jich udělat zásobu. V některých restauracích již bývá spropitné součástí konečné ceny. Stačí hledat vyplněnou kolonku “Service Charge”.

  17. Jak si vybrat dobré místo v letadle

    Nejlepším místem v letadle je sedačka v řadě s únikovým východem, říká se jí exit row. Většina společností si za usazení na tato sedadla účtuje poplatek, jinde stačí jen při odbavení hezky poprosit.

    Pro klidný spánek během celého letu se často vyplatí zvolit sedačky na konci letadla. Pokud není letadlo plně obsazené, existuje pravděpodobnost, že budete mít pro sebe tři sedačky vedle sebe. Na nich se můžete relativně pohodlně vyspat.

    Pokud více oceníte rychlé odbavení u imigračního pohovoru, zvolte sedačky v přední části letadla. Díky kterým můžete po přistání letadlo rychle opustit a zkrátit si tak čekání.

    Pro výběr dobré sedačky doporučuji web SeatGuru.com s recenzemi sedadel dle aerolinek a typů letadel.

  18. Včas si zjistěte povolenou hmotnost zavazadel

    Před každým letem do nebo po USA si zjistěte maximální povolený objem zavazadel. U nejlevnějších letenek do USA je standardem pouze menší příruční zavazadlo. To se bere na palubu letadla.

    Odbavené zavazadlo dnes bývá součástí dražších letenek, jeho hmotnost obvykle nesmí překročit 20-23 kg. Čestnou výjimkou je paradoxně americká nízkonákladová společnost Southwest, jež cestujícím povoluje dva kufry.

    Osobně již cestuji pouze s příručním zavazadlem, neboť moc nenakupuji. Pokud si chcete přivézt suvenýry, dárky nebo levně nakoupené oblečení, mějte v kufru dostatek volného místa.

  19. Kufr nezamykejte, stáhněte ho svorkou na kabely

    Americký Úřad pro bezpečnost v dopravě (TSA) má na letišti právo otevřít váš kufr a zkontrolovat jeho obsah. Nejde přitom o žádnou výjimku, ale o běžnou praxi. Pravděpodobnost, že vás namátkově vyberou, je poměrně vysoká.

    Bezpečnostní pracovníci navíc mají právo odstranit násilím zámek, o kontrole se dozvíte až z letáčku při převzetí a otevření kufru na cílovém letišti. Vyhnout nakupování nových zámků se můžete dvěma způsoby – buď si pořídíte “TSA approved” zámek, nebo zipy stáhněte svorkami na kabely. Jeden stojí zhruba korunu a pokud přidáte další do kufru, po případné kontrole vám ho opět stáhnou.

  20. Přibalte si adaptér do zásuvky

    V Americe je standardem tzv. zásuvka typu A nebo B s napětím 110 V – to je ta se dvěma placatými kolíky. Adaptér si nezapomeňte koupit nebo vypůjčit a zabalit do kufru. Na letištích bývají velmi drahé. Redukci na americké zásuvky koupíte ve většině obchodů s elektrem, nejlevnější sady pořídíte již za 180 Kč.

    Adaptéry s uzemněním (např. na notebook) bývají dražší.

  21. Kupte si powerbanku a noste ji s sebou

    Pokud ještě nemáte powerbanku, pořiďte si ji. Při cestování po národních parcích, dlouhých přejezdech a neustálém focení se telefon rychle vybíjí. Ne všude budete mít příležitost si ho dobít.

    Z powerbanky můžete dobíjet i notebook, sluchátka nebo hodinky.

  22. Chleba s řízkem nechte doma

    Celní předpisy zakazují dovoz většiny masných a mléčných výrobků včetně salámů, klobás nebo v Česku populárních řízků. Ještě v průběhu letu do USA budete vyplňovat celní deklaraci, ve které musíte uvést, zdali dovážíte některou ze zakázaných potravin. Pokud vyplníte ano, nebo pokud vás odhalí při namátkové kontrole, budou vám dotyčné potraviny zabaveny.

    Podrobný seznam povolených a zakázaných artiklů najdete v článku Jaké potraviny se mohou dovážet do USA.

  23. Nejlevnější jídlo koupíte ve fast-foodech

    Američané se moc a moc rádi stravují ve fastfoodových restaurací, řetězců je nekonečná řada a vsadím se, že o mnohých z nich jste v životě neslyšeli. Subway, McDonalds, Burger King, Five Guys, Wendy’s, Chipotle Mexican Grill, Jack in the Box, KFC, Taco Bell, Starbucks, Applebee’s, Domino’s Pizza, White Castle, Hooters, Krispy Kreme, Dunkin’ Donuts, In-N-Out Burger, El Pollo Loco, Pizza Hut… a to jsou jen některé z těch nejznámějších.

    Ve většině z nich prodávají hamburgery s hranolkami různých tvarů, za menu zaplatíte $8177 Kč$15331 Kč. Preferujete-li zdravější životní styl, doporučuji bagetový Subway nebo mexický Chipotle. Součástí menu bývá údaj o počtu kalorií a množství obsaženého tuku, jde o součást boje s obezitou.

    Všechny fastfoodové restaurace nabízí bezplatný refill (doplnění) nápoje z postmixu, kterému se v Americe říká fountain. Kromě sladkých nápojů bývá na výběr omezený sortiment neslazených nápojů, nejčastěji čaje nebo vody. Chcete-li ochutnat něco typicky amerického, natankujte si A&W Root Beer, bylinnou limonádu těžko popsatelné chuti.

  24. Částky na cenovkách jsou bez daně

    Ve státech, kde se vybírá, nebývá prodejní daň součástí částky uváděné na cenovce. Z inzerovaných $10221 Kč za pravou americkou housku s mletým masem se tak může vyklubat i necelých $12265 Kč. Při placení na tuto odlišenost myslete.

  25. Ušetřete využíváním turistických pasů

    Jestliže rádi navštěvujete rádi muzea, galerie a podobné atrakce, poohlédněte se po turistickém pasu. Po jednorázové (ač vysoké) investici s ním můžete navštívit až desítky různých atrakcí.

    Například The New York Pass a New York CityPASS vám mohou ušetřit stovky dolarů. Čím více atrakcí plánujete navštívit, tím více ušetříte.

    Za vstupné do národních parků USA můžete ušetřit díky kartičce America the Beautiful Annual Pass. Vždy platí jeden rok po zakoupení, pořídit si můžete buď novou za $80 (1 767 Kč), nebo si obstarat použitou. Pas America the Beautiful mohou použít až dva různí lidé.

  26. Alkohol v Americe podávají od 21 let

    Nápoje s alkoholem jsou v USA povoleny až od 21 let, mladší osoby si ho nesmí koupit, dovážet ani přechovávat. V Americe se toto pravidlo celkem přísně dodržuje, ačkoliv samozřejmě jsou případy, kdy i mladiství pijí.

    Drtivá většina amerických států zakazuje popíjení na veřejnosti, resp. přenášení a držení otevřených lahví s alkoholem. Paradoxně lze tento zákon obejít tím, že třeba lahev s pivem schováte do papírové tašky a budete popíjet z ní.

  27. Jak poslat pohled z USA

    Pohledy v USA koupíte v naprosté většině obchodů se suvenýry, v návštěvnických centrech apod. Často bývají graficky velmi povedené, originálního tvaru nebo rozměru. Cena poštovní známky First-Class Mail International je $1.4031 Kč (leden 2023), platí pro odeslání do všech zemí světa. Koupit ji můžete spolu s pohledem, nebo na poště. Známky jsou nalepovací, nemusíte je olizovat.

    Do České republiky bývá pohled doručen nejpozději do dvou týdnů od odeslání.

    Pohledy můžete vhodit do poštovní schránky modré barvy s logem USPS. Je-li na daném místě schránek několik, ujistěte se, že není schránka vyhrazena jen pro určitý druh pošty. Hodíte-li pohled do nesprávné přihrádky, nemusí dojít (ačkoliv moje osobní zkušenost je opačná).

  28. Stopování v USA: Někde je povoleno, jinde zakázáno

    Stopování (hitchhiking) je ve většině míst povoleno, v některých státech na východě země však nesmíte stát na krajnici vozovky, ale až např. na trávníku. Policisté často neznají přesně zákony a mohou dělat problémy stopařům v místech, kde se smí stopovat.

    Zcela stopování zakazují státy Delaware, Idaho, Nevada, New JerseyUtah.

Diskuze k článku (87)

@Dáša: Thank You Dasa, well job. You can update more info about the procedure when You pass it on.

Odpovědět

Za měsíc odjíždím na 40 denní trek, občas bude potřeba vyprat. Poradíte mi “jak, kde, rychle a za kolik”?

Odpovědět

@Hippo: V kazdem meste je zarizeni s nazvem Laundromat. Jsou tam velke i mensi pracky a susicky i automaty na praci prostredek. Vyprani s ususenim vyjde kolem 5 USD. Nekde min, nekde vic

Odpovědět

@Hippo:
My si prali v Národních parcích, vyjde to asi nejlevněji.
Každý větší kemp v NP, má místnost s pračkama a sušičkama…doporučuji si prášek koupit předem třeba ve Walmartu.
Např. v kempu v Grand Canyonu stála pračka asi $2.50 (ve čtvrťákach samozřejmě, mají tam i měničku na peníze) a vedle automat na výdejt prášku na jedno vyprání také za $2.50 ,takže koupit so ho předem v normálním obchodě se určitě vyplatí.

Odpovědět

@Lukáš:
@Mesi:
Děkuji za tipy a rady

Odpovědět

Ahoj, jak je to v USA se záchody? je možné si ve městě odskočit do nějaké restaurace? nebo si tam musím něco koupit abych mohla jít na toaletu? a jak je to při cestování, dá se bezproblému zastavit u krajnice a vykonat nejnutnější? nebo hrozí pokuta? jsou ve městech veřejné toalety?

Odpovědět

@eludva: Ahoj, nejjednodušší je zapadnout do Starbucksu, Subwaye nebo McDonalds, které jsou téměř na každém rohu. Většinou si ani nic nemusíte koupit. Podél silnic jsou odpočívadla, benzínky, nebo motoresty. Zastavit si můžete tam. :-)

Odpovědět

@eludva: Ve Starbucksu je vetsinou nutne neco si koupit, Subway casto nemiva toalety. Nejlepsi je jit na benzinku (jsou vsude) nebo do nejakeho fastfoodu. Vykonani potreby na krajnici neni spolecensky prijatelne, pokuta muze hrozit (ostatne i v CR si o tom cim dal vic kolemjedoucich nemysli nic dobreho). Verejne toalety nejsou moc caste.

Odpovědět

Ahoj, prodám annual pass s platností do konce srpna 2018.

Odpovědět

@Ala: Ahoj, stále platné? :-)

Odpovědět

Dobrý den, někde tady byl v příspěvku odkaz na Wikipedii ohledně pití alkoholu mladších 21 let. Z něj jsem pochopil něco v tom smyslu, že v některých státech můžou mladší 21 let v přítomnosti rodiče alkohol konzumovat. Je to pravdivé tvrzení nebo se striktně dodržuje zákaz pití mladším 21? Jde mi o to, že jedu s dcerou, které bude před odjezdem čerstvých 20 a dost ji irituje, že asi bude mít smůlu. Děkuji Jirka

Odpovědět

@Jirka:
Iritovat tě to může, ale je to jejich země a jejich zákony.
Ten odkaz jsem dával já. Moc jsem to nestudoval, ale někde je povoleno dát si něco pod dohledem rodičů nebo opatrovníka (zákonného zástupce), ale i tak to musí být mimo veřejnost.

Odpovědět

Zdravím všechny nadšence do cestování po USA.
Už se nám to také blíží a v červnu jedeme, více méně, totožný Road Trip, jako je v článku.
Nikde jsem nenašel detailnější info ke zpoplatnění komunikací.
Fungují tam nějaké dálniční známky, nebo jen formou mýtného?
Popřípadě kolik takové mýtné stojí a jak je frekventované při přejezdech mezi parky?
Co jsem se dočetl tak se jedná hlavně o přejezdy mostů?

Předem děkuji za info.

Odpovědět

@Radim: Pokud pojedete road trip, jak je na těchto stránkách, tak prakticky žádné mýto platit nebudete. My to podobně projeli minulý rok a na žádné dálnici ani silnici jsme neplatili. Jediné mýto na tomto road tripu je přejezd mostu do San Francisca, např. Golden Gate Bridge do SF se platí online nebo to klidně strhnou přes autopůjčovnu (ta si ale pravděpodobně přihodí nějaký poplatek), My minulý rok přijížděli přes Richmondský most (dá se platit v hotovosti myslím 5 nebo 6 USD) a pak přes Golde Gate (platili jsme online, debetku to nechtělo vzít, ale kreditkou vše OK). Ze SF jsme odjížděli Oaklandským mostem a tam se na výjezdu neplatilo (vjezd bude ale 100% zpoplatněn).

Odpovědět

@Radim:
U SF platí, že všechny mosty se platí směrem do SF, na poloostrov s ním. Mosty na severovýchodě zálivu se platí jeden směrem na západ, jeden na jih a dva na sever. Tady si to můžeš prohlédnout.
U “normálních” mostů si stačí hlídat bránu s textem “CASH”, tam se dá zaplatit při vjezdu.
Jen GGB se musí platit předem, pokud nemáš krabičku. V případě, že projedeš GGB bez zaplacení, tak máš dva dny na dodatečnou platbu. Pokud to neuděláš, tak to pošlou půjčovně, ta ti to naúčtuje spolu s poplatkem za vyřízení. Zaplatit můžeš online tady “Pay Online Now” nebo hotově v některém z obchodů “Find a Retail Store”.

A placené silnice jsou v Kalifornii minimálně, stačí si do Googlu nebo navigace zadat bez zpoplatněných cest a je klid. Jedna je snad u San Diega, jedna v LA a asi čtyři v Orange County.

Odpovědět

@Franta: děkuji Vám oboum za užitečné rady, určitě využiji :-)

Odpovědět

@Radim:
Tady máš vypsané vše, co se platí. Mosty, silnice a “rychlé pruhy”.

Odpovědět
E

Prosím vás letím v červnu do Atlanty s přestupem v New yorku.Neumím anglicky, ráda bych se zeptala jestli kufr ne příruční vyzvednu až v Atlantě a nebo budu muset někde přecházet,Další věc,v New.Yorku se dostanu pouze metrem,autobusem,když přistanu na jiném terminal děkuji Ivana
Je tam někdo, kdo mi pomůže a poradí?

Odpovědět

letím do usa a neumím anglicky , je tem nějaká služba,která mi pomůže?

Odpovědět

@jana:
Že to Jano nemyslíte vážně?
Pokud ano, tak to vám závidím vaší odvahu…nebo je to špíš naivita?

Odpovědět

@Eva Mátychová: Urcite si budes muset kufr vyzvednout v NYC po imigracni prohlidce ale jeste pred celni. Po celni prohlidce ho zase hodis na jezdici pas. Budes muset projit zase security. Pak sednes na autobus rikaji tomu “Jitney bus” a dojedes na svuj terminal. Pokud letis Deltou tak vetsinou odleta do Atlanty z terminalu 2 nebo 4. V Atlante te budou kufry cekat na Domestic terminal protoze priletas z NYC.

Odpovědět

Mám za sebou 24 denní pobyt na jihozápadě USA. Jestli má někdo zájem, tak prodám navigaci do auta, kterou jsem koupil z druhé ruky za 1500,-. Pomohla nám a teď bych ji prodal za 1000,-. Vyjde to levněji než si ji pronajmout společně s autem. Mám i aktuální informace k pobytu. Jestli má někdo zájem rád pomůžu a klidně poskytnu plán trasy.

Odpovědět

Ahojte, dlouho diskusi sleduji a už mám také důvod se připojit :-).

Na konci dubna 2019 letíme do USA na 3 týdny. Náš plán je přílet do NYC, busem následující den do Philadelphie, tam si pronajmout auto – vychází to podstatně levněji než v NY. A pak nás čeká jízda na jich přes New Jersey, Delaware, Virginia, Maryland, New York state, a zpět přes vnitrozemí do New Hampshire a na sever přes Maine a pak pěkně dolů podél pobřeží přes Massachusetts, Rhode Island, Connecticut a zakončujeme zpět NYC. Takové hezké kolečko si pojezdíme :-D.

Našel by se zde někdo, kdo má s těmito státy nějaké zkušenosti, tipy, kam se podívat (spíš něco netradičního, s klasikou jako Washington atd. počítáme)?

Ubytovávat se budeme v motelech po cestě nebo přes Booking, Hotels a nově jsem našla HotelTonight, kde vychází ceny buď stejně jako na Bookingu, nebo o pár dolarů levněji.

Jídlo budeme řešit přes fastfoody.

Díky za tipy, pokud se nějaké najdou :-).

Odpovědět
M

Čau mám dotaz jedu v dubnu do NYC na týden mám už všechno koupené a zarizene jen se chci zeptat kde si můžu vyměnit voucher na sochu svobody jestli to je přímo u toho odjezdu trajektu nebo i někde jinde? Ostatní vstupenky vím ty si vyměním v centru na místě jen mme zajímá tadle socha svobody. Děkuji moc za radu

Odpovědět

Dobrý deň. Chcela som sa spýtať ako to platí o dospelosti v USA. Chystám sa do Missouri a mám 18 rokov. V Európe som už dospelá ale platí to aj v USA? Viem, že alkohol Vám dajú až keď máte 21 ale platí to aj o ostatných veciach? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpovědět

@Katarína:
Otázkou je, co myslíš těmi ostatními věcmi.
Třeba u toho alkoholu to není jen o tom, že ti ho dají až v 21 let. Oni tě ani nepustí tam, kde ho nalévají. Takže zapomeň na kluby, sport bary a tak.
Zkus Google a zadávej “legal age for drinking/smoking/driving… in Missouri”, prostě to, co tě zajímá.

Problém může nastat i u půjčení auta nebo hledání ubytování v hotelu.

Odpovědět

Dobrý den,

Plánuji cestu do USA a rád bych si půjčil vozidlo. Bude problémem můj věk 22 ? Půjčí mě vůbec vozidlo? ( ano počítám s poplaky za “rizikovou skupinu”

Odpovědět

@Jakub:
Ahoj Jakube, ano, půjde to.
Většina půjčoven má v podmínkách věk od 21 let.
Není nic jednoduššího, než si zkusit objednávku auta na nějakém srovnávači.
Co jsem teď zkoušel, tak při při věku 30+ vyjde Ford Focus a podobný v LA na 14 dní na 8000,-kč+ ale při tvém věku 22 je to samé už za 17 000,-kč + …takže rozdíly fakt obrovské…ale říkáš že s poplatky počítáš :)

Odpovědět

Dobrý den ,chci se zeptat na sim kartu do mobilu, jakou bych si měl v USA koupit, abych si mohl zavolat .polici, sanitku, atd.
A za druhé, poletíme z New Yorku do Las Vegas a zpět, máme letenky ,ale nejsou v tom uvedena zavazadla , jen příruční….ty zavazadla cca 23kg na osb. si musím zaplatit u odbavení na J.F.K.v až poletíme do Las Vegas?Nebo kde a za kolik.Děkuji za odpověd.Standa.

Odpovědět

@Standa:
Ahoj Stando,
je to celkem jednoduché:
1) Žádnou SIM kartu si kupovat nemusíš! Abys mohl volat emergency nepotřebuješ totiž vůbec žádnou simku a to ani v EU, stačí vytočit 112 (GSM operátoři AT&T a T-Mobile rovnou tento hovor přesměrují na 911) https://en.wikipedia.org/wiki/112_(emergency_telephone_number)
2) u letů uvnitř USA opravdu většinou odbavená zavazadla nejsou standartně v ceně, takže ano, musíš zaplatit.
Nevím s kým letíš, já po USA letěl s Virgin a na JFK přímo u přepážek mají samoodbavovací váhu, kam jsem si položil kufr, vyjel mi lístek a stálo to navíc cca 20$. Kdyby sis nevěděl rady, stála tam u toho slečna ochotná poradit.

Odpovědět

Chtěl bych se zeptat, zdali se dá orientačně určit částka, díky které člověk zvládne vyžít v USA na 1 měsíc( pokud více tak násobek této částky). Děkuji předem za názory a Vaše zkušenosti

Odpovědět

@Jakub:
Co si představuješ pod pojmem “vyžít”? Máš v úmyslu tam žít (většinou naivní představa) nebo plánuješ dovolenou. Budeš si cestování užívat nebo pojedeš s batohem a prázdnou kapsou? Jak budeš bydlet? Kempy, motely, Airbnb? To vše určuje cenu.
Ve článcích o roadtripech a diskusích o nich, máš nastíněno, kolik asi tak jsou náklady. Nás poslední dovolená vyšla cca 40.000,-/os. (kompletní náklady děleno 2) za 17 dní (od odletu do příletu).

Odpovědět

@Jakub: a esta ta suma bude uplne ina v NY/SF a niekde v strede US v nejakej malej dedinke…..

My minuly rok.. road trip po zapade US na 24dni 4ria aj s letenkami 11300€. Neboli sme ale v ziadnom zabavnom parku (myslim Disneyland alebo universal studios), ale boli sme na mori pozorovat velryby, boli sme Alcatraz, kolotoce na Santa Monica pier aj v Santa Cruz

Odpovědět

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to se záchody při cestování? Jaká je četnost benzinek nebo nějakých restů na dlouhých dálnicích mezi městy a jaká je situace v národních parcích? Děkuji

Odpovědět

@Katka:
Jak kde ideální kouknout do mapy na plánované trase. Případně https://www.gasbuddy.com/ – zadej trasu a uvidíš všechny benzínky cestou.

Odpovědět

@Katka: Jak radi Franta, Gasbuddy je krasne ukaze vsechny pumpy po ceste. V obydlenych oblastech o pumpy nouze neni, v kazdem meste podel dalnice je jich nekolik, ve vesnici minimalne jedna. Horsi je to na prejezdech mezi mesty. Vzdalenosti mezi pumpamy a odpocivadly jsou nekolikanasobne delsi nez v Evrope. Pokud je to k dalsi pumpe nebo odpocivadlu daleko, je vzdy u posledni moznosti znacka s uvedenim vzdalenosti k te dalsi. “Next Services xy Miles”

Odpovědět

Zdravim.Chystam se s kamaradkou na 3 mesice do USA. Nejspise vychod a zapad usa.

Chtel jssm se zeptat s jakou castkou mam pocitat,pokud chceme vetsinu spolecne

Odpovědět

@Filip:
Ahoj Filipe, to se velmi těžko odhadnout, když neupřesníš jak jste nároční. Jestli si půjčíte Mustanga,bude spát po hotelích a navštěvovat plno atrakcí jako Disney World atd. tak počítej aspoň 200k na jednoho :)
Ale ze své zkušenosti šetřivého cestovatele, kdy jsme tam 2 měsíce jezdili v levném autě z půjčovny, v motelích spali tak jednou za 4 dny, abychom se pořádně umyli a odpočinuli, většinu času trávili na cestách mezi Národnímu parky, spali pod stanem a živili se v levných fastfoodech a nákupem ve Walmartu, tak to mě a kamaráda vyšlo každého na cca 60k – 80k.

Odpovědět

@Filip: Také mám stejný dotaz, chceme jet ale s kamarádkou a už od října. Díky za info

Odpovědět

@Robo: Chtěli by jsme vidět pokud možno vše co se dá při střední finanční náročnosti :) To znamená, že se nechceme vždy soustředit na nejlevnější variantu, ale jak se říká zlatá střední cesta. Co se týče půjčení vozu tak se asi spokojíme se střední pohodlnější cestu( mustanga si budu muset asi pujcit sam :D Slecna se bojí :D).

Takže abych to shrnul. Rád bych se podíval do několika NP,DW,hokeje a různých zajmových a cestovatelskejch aktivit.

Děkuji za každý názor a zkušenost.

Díes

Odpovědět

Zdravím, plánujeme road trip na 21 dní na west coast. Parky, SF, LA, Vegas klasika. Nicméně jedeme ještě +- v sezoně – druhá polovina srpna až začátek září. Myslíte, že je nutnost všechny kempy v parcích a úbytka nakoupit a zabookovat dopředu? Na jednu stranu bych to tak rád udělal, ale na druhou se bojím abychom si tím až příliš nezafixovali cestu a když se něco nestihne nebo nevyjde počasí na daném místě tak pak budem v pasti. Má někdo nějaké zkušenosti s kempama v sezoně?
Díky

Odpovědět

Ahoj.

Vím, že se dá elektronický objednat America the Beautiful Annual Pass. Přijde mi kopie emailu případně nějaký qr kód, jestliže nežiju v USA.

Kde všude se dá případně koupit, v trafikach či pumpach?

Diky za info
J

Odpovědět

@Honza:
Asi bych ho koupil rovnou na místě při vjezdu do prvního parku.
Více informací najdeš tady.

Odpovědět

Zdravím všechny :) Chtěli by jsme letět od 1.4.2020 – 30.6.2020 do USA ( samozřejmě orientační datum +- 14 dní).

Chtěl bych se zeptat, kde hledat vhodné letenky? Chceme ideálně 1 přestup a 2 zavadla v celkově co nejvyšší povolené hmotnosti. Nějaké rady nebo tipy?

Nemůžu právě najít žádné letenky v tomto termínu, protože mě to pustí snad jen do 10.6.2020.

Když jsem zkoušel dát leden až březen 2020, tak jsem lety našel, ale bohužel všude byli 2 zavazadla 6 a 2kg tuším to je pro nás málo :(

Děkuju za pomoc

Odpovědět

Dobrý den, chystáme se na jaře 2020 na cca 2-3 týdny do USA, pravděpodobně západní pobřeží …. zajímají nás hlavně parky a např. SF … vše je tu perfektně popsané, takže si dělám zhruba obrázek o financích. Jen jsem se chtěla zeptat, jak je to s poplatky za parkování … asi to tu někde bude, ale já jsem nenašla žádný příspěvek. Pokud to tu je, poprosila bych o navigaci a  omlouvám se, že obtěžuji. Děkuji moc Draha

Odpovědět

@Draha: Za parkovanie sa plati iba vo velkych mestach.. inac bezplatne

Odpovědět

@Draha:
Při parkování je důležité koukat po značkách. I tam kde je to zdarma může být omezení na určité denní hodiny, třeba jen 8-18, případně na týdenní street cleaning, třeba středa 8-12 je zákaz. Mapa street cleaningu pro SF https://www.spotangels.com/sf-street-cleaning-map
Stejně tak je dobré koukat na barvu obrubníku. Něco jsem psal tady, trochu o parkování má Petr tady -> https://chcidoameriky.cz/postrehy-z-planovani-cesty-do-usa
Tohle je starší, takže za přesnost už neručím.

Na hledání levného parkování je dobré kouknout na https://www.parkme.com

Odpovědět

@petr
Bod 23 – určitě zařafit mezi zdravé Fast foody Panera bread. :)
U těch hambáčových mi chybí 5 guys, kde dávají k hamburgeru zadarmo peanuty. :) ve 5 guys si můžete koupit k hamburgeru Milkshake… dodnes tu kombinaci nechápu. :) New York a okolí. :)

Odpovědět

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda nemá někdo zkušenosti s dovozem s instantních jídel (Sea to Summit, Vitana atd). Díky za info

Odpovědět

@Zdenda:
Tohle já nechápu, proč zrovna do USA má někdo potřebu vozit takovéto věci, tam toho jsou mraky. Instatní jídlo, sušené věci, různé doplňky stravy… Tam to vše seženete. Pochopím věci, co tam nemají nebo se blbě shání, tatranky, lázeňské oplatky, mouku na babiččiny koláče… Pokud má někdo speciální dietu, tak si vezme, co potřebuje, ale brát si guláš v pytlíku je zvrácenost.

Pročti si článek a diskusi, tam se to probírá, co se dá a co ne. https://chcidoameriky.cz/jake-potraviny-muzete-dovezt-do-usa-pro-osobni-ucely

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.