Cestování po USA: 28 důležitých rad, tipů a doporučení

Cestujete do Ameriky poprvé, podruhé, podesáté podvacáté? Přečtete si sbírku tipů, které vám ulehčí cestování po USA. Své vlastní tipy pište do komentářů pod článkem – čtenáři je ocení!

Cestování po USA

Nezapomeňte vyplnit cestovní registraci ESTA

Před cestou do USA nemusíte nutně žádat o vízum – nepřekročí-li doba vašeho pobytu 90 dní a cestujete-li v rámci obchodní cesty nebo na dovolenou, stačí vyplnit a zaplatit cestovní registraci ESTA. Schválená ESTA v žádném případě nezaručuje povolení ke vstupu na americké území, ale opravňuje vás k cestě do USA. Oficiálně se doporučuje vyplnit ji alespoň 72 hodin před odletem, ačkoliv k vyhodnocení dojde během několika minut. Odjedete-li na letiště bez vyplněné ESTY, s největší pravděpodobností nebudete vpuštěni do letadla.

Hlídejte si akce na levné letenky do USA

Celkem pravidelně se objevují akce, v rámci kterých lze zpáteční letenku do USA koupit za méně než 10 000 Kč včetně všech poplatků a tax. Jak už to tak bývá, je to něco za něco, takže počítejte s omezeným výběrem termínů, pevně danými odletovými i příletovými letišti, mezipřistáními a v neposlední řadě rychlému vyprodání letenek. Více tipů najdete v článku jak koupit levnou letenku do USA.

Ušetřete na ubytování v USA

S ubytováním v USA nebývá větší problém, výběr nejlevnějších kempů až luxusních hotelů je široký. Za noc v hostelu zaplatíte 15 – 30 dolarů za noc, levný motel nebo hotýlek pořídíte od 30 – 35 dolarů za noc a hotelový pokoj za cca 60 dolarů. Alternativně můžete vyzkoušet modernější obdobu B&B (ubytování v soukromí) – Airbnb.com. Jestliže jste ještě nezařizovali ubytování, doporučuji si přečíst samostatný článek o levném ubytování v USA.

Udělejte si kopie všech rezervací

Letenky, jízdenky, rezervace hotelů, cestovní doklady a smlouvy o sjednaném pojištění mějte vždy v několika kopiích. Nejlepší variantou je, když má každý z cestujících k dispozici jednu kopii všech dokumentů, včetně např. cestovního pojištění jiného účastníka zájezdu.

Rovněž se mi osvědčilo stáhnout si všechny dokumenty v PDF formátu do telefonu (občas je stačí jen ukázat) a poslat si je najednou v jedné zprávě na email nebo je uložit do vyhrazené složky v Dropboxu.

Bojíte se kvůli své angličtině imigračního pohovoru? Připravte se dopředu!

Po přistání na prvním letišti v USA musíte povinně absolvovat pohovor s imigračním úředníkem. Ten rozhodne, zdali vás vpustí do země, nebo vás nejbližším letadlem pošle zpátky domů (velmi nepravděpodobné).

Imigrační pohovor můžete obvykle absolvovat ve skupince spolu s vašimi spolucestujícími. Máte-li přesto kvůli své angličtině obavy, nechte si napsat odpovědi na jednotlivé otázky na papír a ten poté předložte úředníkovi.

Zkontrolujte si svou kreditní platební kartu

Jestliže jste doposud nepoužili svou platební kartu v zahraničí, ověřte si u své banky, že s ní můžete v cizině platit. Ačkoliv to zní v dnešní době neuvěřitelně, vím o případu, kdy platební karta jedné české spořitelny v USA nefungovala.

Při placení se nenechte zmást pojmenováním credit card, v Americe se v drtivé většině nakupuje na dluh přes kreditní karty. V Česku se naopak využívají většinou debetní karty, kdy utrácíte své vlastní peníze. Přesto při placení v USA uvádějte, že platíte kreditní kartou, předejdete tak případným komplikacím nebo nemožnosti platby. Více informací se dozvíte ve článku jak v USA platit kartou.

Nezapomeňte se aktivovat roaming

Před odletem si nezapomeňte zkontrolovat aktivovaný roaming do USA – bez něho se vám telefon nepřihlásí do sítě, čili nebudete mít signál a nikdo se vám nedovolá. Někteří mobilní operátoři rozlišují roaming po Evropské unii a mimo ni, pozor na to. Pokud jste v nedávné době měnili operátora, s největší pravděpodobností budete muset složit vratnou zálohu ve výši několika tisíců korun.

Připravte se na časový posun

Spojené státy americké se rozdělují celkem do šesti časových pásem, ve srovnání s Českem je v USA od východu na západ o 6 – 10 hodin méně. Aktuální čas v jakémkoliv americkém městě zjistíte na webu TimeAndDate.com.

Ruku v ruce s časovým posunem jde pásová nemoc, známá rovněž jako jet lag. Organismus je při ní zvyklý na jiný čas, a tak budete prvních pár dní po příletu do Států tendenci usínat již odpoledne a probouzet se budete v půli noci. Odborníci udávají, že na každou hodinu časového posunu potřebuje tělo jeden den na adaptaci.

Z vlastní zkušenosti vám doporučuji připravit se na jet lag v předstihu. Posledních pár dní před odletem choďte spát časně ráno (ideálně 3:00 – 4:00) a probouzejte se až po poledni. Po příletu do USA nebudete ztrácet drahocenný čas, nebudete unavení a můžete ihned objevovat Ameriku.

Zvykněte si na imperiální jednotky

Zatímco v Evropě snad s výjimkou Anglie používáme metrické jednotky, v zámoří dávají přednost těm imperiálním. Pro vaši informaci uvádím pár základních převodů:

  • 1 foot (stopa) = 12 inches (palců) = 30,5 cm
  • 1 yard = 3 feet (stopy) = 91,5 cm
  • 1 mile (míle) = 1 609 metrů
  • 1 ounce (unce) = 16 drams = 28,35 gramů
  • 1 pound (libra) = 16 ounces = 453,59 gramů
  • 0 °C = 32 stupňů Fahrenheita
  • 10 °C = 50 °F
  • 20 °C = 68 °F
  • 30 °C = 86 °F

Pro převod mezi jednotkami můžete použít vyhledávač Google, stačí hledat např. “25 C to F”. Stejně snadno můžete převádět mezi korunami a dolary (10 USD to CZK).

Dobrý plán je polovina úspěchu

Ať již jedete na týden do New Yorku nebo na měsíční štreku od východu k západu, připravte si podrobný plán cesty. Vyhledejte si atrakce a místa, která vás zajímají, zjistěte si cenu vstupného, možné úspory, otevírací dobu… a vždy mějte vymyšlen záložní plán.

Nemějte příliš nabitý program

Mnoho turistů chce během návštěvy Států vidět co nejvíc – New York, Niagárské vodopády, Floridu, Grand Canyon, Vegas, San Francisco i LA. Měsíc vyhrazený na životní roadtrip se může zdát jako dostatečně dlouhý, ve skutečnosti stejně budete muset jít cestou kompromisů. Nekonečné přejezdy unavují, můžete objevit nová, zajímavá místa a jak to v praxi bývá, častější bývají zpoždění v itineráři než náskok.

Nepodceňte cestovní pojištění

Náklady na zdravotní péči v USA jsou extrémně vysoké, což se odráží i v ceně pojištění do USA. Přesto, anebo právě proto, doporučuji sjednat si před odletem cestovní pojištění s dostatečně vysokými limity. Pro představu – léčba akutního zánětu slepého střeva vyjde ve Spojených státech amerických na 600 000 Kč, průměrné náklady na léčbu pojištěného turisty pak v USA činí 230 000 Kč!

Budete řídit? Požádejte o mezinárodní řidičák a pročtete si pravidla provozu

Pronájem auta je při cestování po USA (snad s výjimkou New Yorku) povinnost. Máte-li v úmyslu v Americe řídit, nezapomeňte si vyřídit mezinárodní řidičák, jenž bývá v půjčovnách vyžadován. Před půjčením auta doporučuji srovnat nabídky vícero společností, s větší pravděpodobností ušetříte.

Řidiči nechť si přečtou článek o řízení auta v USA, v praxi se vyskytuje několik odlišností. V USA převládají auta s automatickou převodovkou a semafory jsou až za křižovatkou, na které můžete odbočovat vpravo na červenou. Stačí dát případně přednost vozidlu jedoucímu zleva. Ujistěte se, že znáte maximální povolenou rychlost, ať nejste pokutováni.

Pro jistotu si také nastudujte návod, jak natankovat u americké benzínky. Postup se oproti tomu českému zcela liší.

Mezi městy vás levně sveze Greyhound a Megabus

Pro cestování mezi jednotlivými městy můžete využít autobusové společnosti Greyhound a Megabus. Koupíte-li jízdenky přes internet v dostatečném předstihu (např. dva měsíce), můžete cestovat stovky kilometrů za nižší jednotky dolarů. Používaná vozidla přitom nebývají žádné holobusy, standardem je bezplatná wifi a zásuvky.

Na delší vzdálenosti vyzkoušejte aerolinky Southwest – ceny letenek jsou relativně nízké a na rozdíl od konkurenčních společností nabízí zdarma přepravu dvou kusů odbavovaných zavazadel. Cestování vlakem je v USA extrémně finančně nákladné.

Nahrajte si do telefonu mapy metra nebo autobusů

Máte-li v úmyslu využívat k dopravě metro nebo městské autobusy, stáhněte si do telefonu mapu linek a stanic. Při potulování městem nebo nečekaných změnách přijdou náramně vhod. Dobrým zdrojem přehledných schémat je Wikipedie, kde jsou k dispozici obrázkové mapy ve vysokém rozlišení snad pro všechna americká města.

Připravte si zásobu jednodolarovek

Spojené státy americké jsou zemí spropitnému (tip nebo tipping) zaslíbenou. Obsluha restaurací, pokojské na hotelech i řidiči letištních shuttlů jsou placeni tak, že se počítá s dýškem. V restauracích (ne ve fast-foodech) se počítá se spropitným ve výši 15 – 20 %, taxikáři očekávají kolem 10 % a pokojské a portýři se spokojí s jedním nebo dvěma dolary. Doporučuji si jich udělat zásobu.

V některých restauracích již bývá spropitné součástí konečné ceny. Stačí hledat vyplněnou kolonku “Service Charge”.

Jak si vybrat dobré místo v letadle

Nejlepším místem v letadle je sedačka v řadě s únikovým východem, říká se jí exit row. Některé společnosti si za usazení na tato sedadla účtují extra poplatek, jinde stačí jen při odbavení hezky poprosit. Na letech do USA bývají dobrou volbou sedačky v přední části, díky kterým můžete po přistání letadlo rychle opustit a zkrátit tak čekání na imigrační pohovor.

Pro výběr dobré sedačky doporučuji web SeatGuru.com s recenzemi sedadel dle aerolinek a typů letadel.

Včas si zjistěte povolenou hmotnost zavazadel

Před každým letem do nebo po USA si zjistěte maximální povolený objem zavazadel. U většina společností bývá v ceně letenky pouze 1 ks odbavovaného zavazadla s hmotností 20 – 23 kg. Čestnou výjimkou je paradoxně americká nízkonákladová společnost Southwest, jež cestujícím povoluje dva kufry.

Při letu směrem do USA doporučuji mít jistou rezervu – počítejte s tím, že na cestě zpět přibalíte množství suvenýrů, dárků nebo levně nakoupeného oblečení.

Kufr nezamykejte, stáhněte ho svorkou na kabely

Americký Úřad pro bezpečnost v dopravě (TSA) má na letišti právo otevřít váš kufr a zkontrolovat jeho obsah. Nejde přitom o žádnou výjimku, ale o běžnou praxi – pravděpodobnost, že vás namátkově vyberou, je poměrně vysoká. Bezpečnostní pracovníci navíc mají právo odstranit násilím zámek, o kontrole se dozvíte až z letáčku při převzetí a otevření kufru na cílovém letišti. Vyhnout nakupování nových zámků se můžete dvěma způsoby – buď si pořídíte “TSA approved” zámek, nebo zipy stáhněte svorkami na kabely. Jeden stojí zhruba korunu a pokud přidáte další do kufru, po případné kontrole vám ho opět stáhnou.

Přibalte si adaptér do zásuvky

V Americe je standardem tzv. zásuvka typu A nebo B s napětím 110 V – to je ta se dvěma placatými kolíky. Adaptér si nezapomeňte koupit nebo vypůjčit a zabalit do kufru. Na letištích bývají velmi drahé. Redukci na americké zásuvky koupíte ve většině obchodů s elektrem, nejlevnější sady pořídíte již za 180 Kč.

Adaptéry s uzemněním (např. na notebook) bývají dražší.

Kupte si power fort a noste ho s sebou

Power fort je náramně užitečná věc, jde o jakýsi záložní zdroj energie, který nabijete klasickou USB nabíječkou a poté z něj můžete nabíjet libovolné telefony nebo tablety. V závislosti na kapacitě power fortu můžete telefon nabít zhruba jednou až pětkrát.

Používáte-li telefon k fotografování nebo navigaci, baterie se rychle vybíjí a power fort je záchrana.

Chleba s řízkem nechte doma

Celní předpisy zakazují dovoz většiny masných a mléčných výrobků včetně salámů, klobás nebo v Česku populárních řízků. Ještě v průběhu letu do USA budete vyplňovat celní deklaraci, ve které musíte uvést, zdali dovážíte některou ze zakázaných potravin. Pokud vyplníte ano, nebo pokud vás odhalí při namátkové kontrole, budou vám dotyčné potraviny zabaveny.

Podrobný seznam povolených a zakázaných artiklů najdete v článku Jaké potraviny se mohou dovážet do USA.

Nejlevnější jídlo koupíte ve fast-foodech

Američané se moc a moc rádi stravují ve fastfoodových restaurací, řetězců je nekonečná řada a vsadím se, že o mnohých z nich jste v životě neslyšeli. Subway, McDonalds, Burger King, Wendy’s, Jack in the Box, KFC, Taco Bell, Starbucks, Applebee’s, Domino’s Pizza, White Castle, Hooters, Krispy Kreme, Dunkin’ Donuts, In-N-Out Burger, El Pollo Loco, Pizza Hut… a to jsou jen některé z těch nejznámějších.

Ve většině z nich prodávají hamburgery s hranolkami různých tvarů, za menu zaplatíte 6 – 10 dolarů. Preferujete-li zdravější životní styl, doporučuji Subway s čerstvými bagetami dle vlastního výběru. Součástí menu bývá údaj o počtu kalorií a množství obsaženého tuku, jde o součást boje s obezitou.

Všechny fastfoodové restaurace nabízí bezplatný refill (doplnění) nápoje z postmixu, kterému se v Americe říká fountain. Kromě sladkých nápojů bývá na výběr omezený sortiment neslazených nápojů, nejčastěji čaje nebo vody. Chcete-li ochutnat něco typicky amerického, natankujte si A&W Root Beer, bylinnou limonádu těžko popsatelné chuti.

Částky na cenovkách jsou bez daně

Ve státech, kde se vybírá, nebývá prodejní daň součástí částky uváděné na cenovce. Z inzerovaných deseti dolarů za pravou americkou housku s mletým masem se tak může vyklubat i necelých 12 dolarů. Při přepočítávání na koruny na tuto odlišenost myslete.

Ušetřete využíváním turistických pasů

Navštěvujete rádi muzea, galerie a další atrakce pro turisty? Poohlédněte se po turistickém pasu, po jednorázové (ač vysoké) investici s ním můžete navštívit až desítky různých atrakcí. Například The New York Pass a New York CityPASS vám mohou ušetřit stovky dolarů. Čím více atrakcí plánujete navštívit, tím více ušetříte.

Za vstupné do národních parků USA můžete ušetřit díky kartičce America the Beautiful Annual Pass. Vždy platí jeden rok po zakoupení, pořídit si můžete buď novou za 80 dolarů, nebo si obstarat použitou. Pas America the Beautiful mohou použít až dva různí lidé.

Alkohol v Americe podávají až od 21 let

Nápoje s alkoholem jsou v USA povoleny až od 21 let, mladší osoby si ho nesmí koupit, dovážet ani přechovávat. Na rozdíl od Česka se v Americe toto pravidlo celkem přísně dodržuje, ačkoliv samozřejmě jsou případy, kdy i mladiství pijí.

Drtivá většina amerických států zakazuje popíjení na veřejnosti, resp. přenášení a držení otevřených lahví s alkoholem. Paradoxně lze tento zákon obejít tím, že třeba lahev s pivem schováte do papírové tašky a budete popíjet z ní.

Jak poslat pohled z USA

Pohledy v USA koupíte v naprosté většině obchodů se suvenýry, v návštěvnických centrech apod., často bývají graficky velmi povedené, originálního tvaru nebo rozměru. Cena poštovní známky do Evropy je 1,15 dolarů, koupit ji můžete spolu s pohledem, nebo na poště. Známky jsou nalepovací, nemusíte je olizovat.

Do České republiky bývá pohled doručen nejpozději do jednoho týdne od odeslání.

Pohledy můžete vhodit do poštovní schránky modré barvy s logem USPS. Je-li na daném místě schránek několik, ujistěte se, že není schránka vyhrazena jen pro určitý druh pošty. Hodíte-li pohled do nesprávné přihrádky, nemusí dojít (ačkoliv moje osobní zkušenost je opačná).

Stopování v USA: Někde je povoleno, jinde zakázáno

Stopování (hitchhiking) je ve většině míst povoleno, v některých státech na východě země však nesmíte stát na krajnici vozovky, ale až např. na trávníku. Policisté často neznají přesně zákony a mohou dělat problémy stopařům v místech, kde se smí stopovat.

Zcela stopování zakazují státy Delaware, Idaho, Nevada, New JerseyUtah.

Diskuze k článku (85 komentářů)

Linda (8)
4.2.2015
20:39

Piti od 21 let je jasnacka, jak je to ale s vpoustenim do klubu ? Taky od 21 ?

Odpovědět
Petr Novák (2522)
5.2.2015
1:14

Ahoj Lindo, obvykle ano, nicméně ve větších městech jsou i kluby, do kterých vpouští i od 18 let. Nicméně alkohol si zde nedáš.

Odpovědět
Roman (1)
3.6.2015
13:41

Ahoj,

chystame se na 20-ti denní cestu ze San Franciska do Los Angeles. Nejdriv jsem si myslel, ze nic moc planovat nebudeme, pujcime auto a pojedeme :-) muzete mi prosim poradit nejakej okruh, abychom meli alespon zhruba predstavu co bychom meli videt?

moc diky Roman

Odpovědět
Franta (3836)
3.6.2015
18:14

@Roman:
A co vás zajímá?
Road trip?
Jeďtě po http://en.wikipedia.org/wiki/California_State_Route_1 Je to ale “nuda”, po pravé straně stále oceán. :-) Cestou se dá vidět dost zajímavého
Parky?
http://www.nps.gov/seki/planyourvisit/nearbyattractions.htm

Je těžké radit. 20 dní je docela dost a dá se tak toho spousta stihnout. Vy víte, co vás zajímá, proto se koukněte, co Kalifornie nabízí a udělejte si rámcový nebo rovnou detailní itinerář.

Doporučuji Google a YT, zadat Roadtrip SF – LA, (west coast) California travel tips a tak…
Z výsledků si pak udělat obrázek, co se dá vidět, co vás z toho zaujme a naplánovat cestu.

Takhle to “dopadlo”, když vyrazili Angláni. Taťka “blázen” vše zdokumentoval. https://www.youtube.com/playlist?list=PLb-8Gy55ZLXaVGaWY3_O_KUo2H5cgmb7P

Tady je cesta po pobřeží z LA do SF
https://www.youtube.com/watch?v=zgUm1Cf6g90

Tohle je zajímavé, je to česky, dá vám to přehled, ale takhle bych rozhodně necestoval. Ukázkově nezvládnuté plánování a Amerika takzvaně z rychlíku.
https://www.youtube.com/playlist?list=PL8PGmvxRU9I5_IwlfU6mng5sQyxVUJM_G
https://www.youtube.com/playlist?list=PL8PGmvxRU9I5_IwlfU6mng5sQyxVUJM_G

Odpovědět
Petr Novák (2522)
3.6.2015
18:34

@Roman: Ahoj, mrkni na naši mapu s tipy na výlety po USA. Každý čtvrtek tam přibývá vždy jeden nový profil národního parku. :-)

Odpovědět
Mesi (776)
3.6.2015
21:08

@Roman: Za 20 dni stihnete “vsechno”. Jeden smer bych vzal po PCH (po pobrezi) druhy smer parky. Yosemite, Sequioya, Death Valley, Las Vegas, Grand Canyon. V pohode byste meli stihnout jet i dal na vychod – Zion, Monument Valley, mozna Bryce, Horseshohe, Joshua, …

Odpovědět
Jakub Axmann (125)
30.6.2015
20:32

Los Angeles – ta kriminalita je tam asi v cely L.A. na 75% …. ale na život vtomto velkoměstě stoji zato …. horší je to s práci z 85% ji zastavají umínění mexikáni ….

Odpovědět
Jakub Axmann (125)
30.6.2015
20:33

ano. je to tak !

Odpovědět
Mesi (776)
30.6.2015
21:21

@Jakub Axmann: Lide se tu snazi ziskat seriozni informace, takze vuci nim neni fer tu uvadet informace tzv. vycucane z prstu. Oficialni informace o kriminalite i zamestnanosti, potazmo slozeni obyvatelstva v jednotlivych castech LA, LA County lze pomerne snadno dohledat.

Odpovědět
Jakub Axmann (125)
1.7.2015
16:43

nic není vycucané z prstu … po 5leté zkušenosti z los angeles …. mám svate právo …evropu informovat o zkutečnostech ….. jinak jak jsem řekl názor na LA muže mejt každej svuj ….. buch žehnej americe !!!!!

Odpovědět
Filip (5)
21.9.2015
16:59

Zdravím. Mám takú otázku. Koľko je minimálne vreckové chcem chcem letieť do USA New York ??? Pýtam sa to z toho dôvodu lebo som nedávno počul že s malou sumou vo vrecku ťa nepustia. Tak chcem vedieť že ako to je ?

Odpovědět
Franta (3836)
21.9.2015
17:28

@Filip:
Není žádný minimální limit. Pokud budeš mít letenku, ubytování, tak by neměli dělat problémy. Ono i záleží na tom, na jak dlouho jedeš. co vše máš v plánu…

Odpovědět
Filip (5)
21.9.2015
17:37

@Franta: Ahá super ďakujem.

Odpovědět
Katie (1)
3.2.2016
18:04

Ahoj,
o prázdninách poletíme s kamarády do Ameriky a samozřejmě bychom rádi navštívili některý z národních parků. Jelikož se nikdo z nás neodhodlal k usednutí za volant, zvolili jsme si jako dopravní prostředek autobus. Dostaneme se vůbec do národních parků busem? Pakliže ano, jak je to s tím Annual Passem? Můžeme si ho pořídit i jako pěší?
Děkuji za odpověď

Odpovědět
Marci (161)
3.2.2016
18:16

@Katie:

Jake parky mas konkretne na mysli? Pokud Yosemite, Grand Canyon, proste Zapad, tak si neumim prakticky predstavit cestovani jinak nez auty…ani neznam nikoho kdo by tam vyrazil jinak. Hromadna doprava na Zapade je totiz uplne minimalni. Je to snad jen mozne ze pres organizovane zajezdy cestovnich kancelari, popr mohou byt organizovany vyjezdy z hotelu kde budete ubytovani, zkuste googlit.

Odpovědět
Marci (161)
3.2.2016
18:19

@Jakub Axmann:

Nemusis se setkat s kriminalitou vubec, jako v kazdem dalsim meste USA, musis Jen lepe vybirat adresu….

Odpovědět
Iveta K. (16)
11.3.2016
10:19

Ahoj, koukala jsem na TimeAndDate.com ( díky za to)
ale chtěla jsem se zeptat jak je to s časem v okolí Page a Antelope. Přečetla jsem spoustu blogů a někdo uváděl, že přišel o hodinu dříve na prohlídku Antelope (že zapomněli, že indiáni mají jiný čas).. tak jsem se chtěla zeptat jestli je stejný čas v Antelope jako v Page :) díky moc moc moc :)

Odpovědět
Petr Novák (2522)
11.3.2016
10:41

@Iveta K.: Ahoj, ten čas je tam stejný.

Zmatky tam dělá území kmene Navajo, které se rozkládá napříč Arizonou, Utahem a Novým Mexikem.

V Arizoně se totiž neuznává letní čas, v Utahu ano. Takže by se stávalo, že se na území jednoho kmene budou zhruba od 10. března do 3. listopadu dvě různá časová pásma… takže se rozhodlo, že se na území celého kmene Navajo bude používat letní čas bez ohledu na to, v jakém státě místo leží.

Odpovědět
Iveta K. (16)
11.3.2016
16:10

Díky moc :-)

Odpovědět
Honza (1)
20.6.2016
0:58

Zdravím, za pár dní odlétám na měsíc do NY za rodinou a mám jen kapesné 200 USD, nebude to imigračnímu úředníkovi připadat málo, na to že je mi 16 let? Diky moc

Odpovědět
Franta (3836)
20.6.2016
8:05

@Honza:
On se nejspíš na peníze ptát nebude, mě se nikdy neptali. Ale jako plus by byl zvací dopis, kde bude napsáno, že se o tebe rodina postará. Pak už kapesné nebude řešit vůbec.

https://chcidoameriky.cz/jak-napsat-zvaci-dopis-do-usa-soukromy-a-obchodni-vzor-ke-stazeni

Odpovědět
Jarda (1)
21.7.2016
4:38

Ahoj, chtěl bych se zeptat jak je to s fotovýbavou. Jsem vášnivý fotograf a tak se cena vybavení, které plánuji vzít s sebou na měsíční expedici pohybuje někde na hranici 400 tis. . Je potřeba to někde hlásit ? Obávám se zejména návratu, aby nevznikl problém, že jsem fototechniku pořídil v USA a snažím se jí “pašovat” do Evropy.
Díky za odpověď.

Odpovědět
Franta (3836)
21.7.2016
15:23

@Jarda:
Tohle už tu někdo řešil, škoda, že se neozval, jak to proběhlo.

Odpovědět
Petr Novák (2522)
21.7.2016
18:43

@Jarda: Ahoj Jardo, možná pomůže, když si s sebou do USA vezmeš, nebo do e-mailu uložíš kopie od dokladů stvrzujících pořízení fotovýbavy. Pokud budou mít čeští celníci podezření, ukaž jim pořízené fotografie z celé doby pobytu.

Odpovědět

@Jarda: @Petr Novák: Funguje to jako dřív, když bylo Celní a devizové prohlášení.
Při odletu na Ruzyni vyhledáš Kancelář Celní správy, tam jim předložíš své fotovybavení, sepsaný seznam a pár vět o vývozu, místě,době a důvodu pobytu a necháš si to potvrdit s odůvodněním předejití problémů při návratu. Samozřejmě výrobní čísla, podrobný popis.
Čím víc si s tím dáš práce, o to lehčí by měl být návrat nebo přestup v Evropě. Počítej s časovou rezervou na vyřízení (cca 1 hod).

Odpovědět
Jirka (2)
1.9.2016
13:03

Zdravim, drive jsem tu nasel clanek o tom, jake jsou druhy obchodu s oblecenim, nazvy outletu a byl tam i odkaz na slevove kupony primo na jejich stranku, ale uz to nejak nemuzu nikde najit..

Odpovědět
Petr Novák (2522)
1.9.2016
15:39

@Jirka: Ahoj Jirko, takový článek tu není, asi sis to spletl. Ale díky za inspiraci, asi ho napíšu. :-)

Odpovědět
Janulka (42)
1.9.2016
15:58

@Jirka: Jestli něco takového najdeš, tak mi to prosím pošli janalegerska@seznam.cz. Díky.

Odpovědět
Jirka (2)
1.9.2016
21:07

Jo pravda, spletl jsem se, uz jsem to nasel :-)) davam odkaz, muze se hodit :http://cestovani.idnes.cz/nakupy-v-usa-a-nakupni-turistika-dou-/kolem-sveta.aspx?c=A130123_103127_kolem-sveta_jm

Odpovědět
Mesi (776)
8.10.2016
3:38

@Jirka: Nechtelo se mi clanek cist cely, ale v podstate to tak je. I v outlet centrech je dobre narazit na akce – i outletove ceny se nekomu mohou zdat vysoke, prestoze v porovnani s CR jsou nizke. Temer na kazdem kroku narazite na Macy’s, Kohl’s, T.J.Maxx, Marshalls, Ross. Ceny jsou uvedeny bez dane – jednoduse pripoctete 10%.
Macy’s: v kazdem obchode je koutek s vyprodeji 60 – 75% i vice. Je to ale na nahodu s velikosti. Osobne tam chodim par dni pred nejakym svatkem, kdy mivaji jeste k tomu dalsi slevy. Tricko Tommy Hilfiger lze poridit od 6 do 15 USD, polo kolem 15 USD, Ralph Loren 10 – 30, Tommy Bahama 15 – 40 (puvodni cena 150)… Casto jsou ceny jeste nizsi, nez na cenovce, vyplati se zkontrolovat cenu skenerem na sloupech.
Kohl’s: velmi podobne jako Macy’s – jine znacky
T.J.Maxx, Marshalls, Ross: jsou rozesety doslova vsude. Jedna se o outletove obchody vetsich obchodnich domu nebo znacek. Velky rozsah znacek v cenach od 3 do 30 USD. Za pekne ceny maji napriklad i kufry (nejlevnejsi v Ross) znamych znacek.
Casto zabere mene casu zastavit se treba v nekolika techto obchodech, nez jet nekam do outlet centra.
I v klasickych obchodnich centrech lze ale narazit na extremne vyhodne ceny. To je ale spis o tom, stravit tu delsi cas, behem dovolene je to prevazne o stesti.

Odpovědět
Mesi (776)
8.10.2016
3:40

@Jirka: V clanku byla zminka o Apple. Pri nakupu telefonu pozor na blokovani. Vetsina telefonu je tu blokovana na konkretniho operatora. V Apple Storu lze koupit neblokovany.

Odpovědět
Dáša (7)
2.11.2016
9:07

@Z.: Dobrý den, chci se jen doptat ke komentáři: píšete, že je potřeba vyhledat kacelář celní správy. Stačí tedy zajít na terminál 1, kde se clí zboží nebo na pracoviště v Aviatické ulici? děkuji D.

Odpovědět
Dáša (7)
2.11.2016
9:09

@Dáša: Teď nevím, zda je vidět, co jsem komentovala – šlo mi o příspěvek ohledně vyvážení dražší fototechniky, aby nevzniklo podezření při návratu na zakoupení v usa..kde tedy nechat potvrdit ten soupis. děkuji

Odpovědět
Petr Novák (2522)
2.11.2016
9:23

@Dáša: Lepší asi bude zajít na Celní úřad Praha Ruzyně, Aviatická 12/1048, Praha 6.

Odpovědět
Dáša (7)
2.11.2016
10:27

@Petr Novák: Děkuju, já jsem tam nakonec volala a pán mi sdělil, že tohle běžně vyřizují na terminálech přímo na letišti. Tak mě nasměroval i se seznamem tam. Třeba se tahle informace bude někomu hodit. :)

Odpovědět
Petr Novák (2522)
2.11.2016
12:36

@Dáša: Skvělé, děkuji za doplnění. :-)

Odpovědět

@Dáša: Thank You Dasa, well job. You can update more info about the procedure when You pass it on.

Odpovědět
Hippo (3)
18.1.2017
22:25

Za měsíc odjíždím na 40 denní trek, občas bude potřeba vyprat. Poradíte mi “jak, kde, rychle a za kolik”?

Odpovědět
Mesi (776)
19.1.2017
1:45

@Hippo: V kazdem meste je zarizeni s nazvem Laundromat. Jsou tam velke i mensi pracky a susicky i automaty na praci prostredek. Vyprani s ususenim vyjde kolem 5 USD. Nekde min, nekde vic

Odpovědět
Lukáš (393)
19.1.2017
10:50

@Hippo:
My si prali v Národních parcích, vyjde to asi nejlevněji.
Každý větší kemp v NP, má místnost s pračkama a sušičkama…doporučuji si prášek koupit předem třeba ve Walmartu.
Např. v kempu v Grand Canyonu stála pračka asi $2.50 (ve čtvrťákach samozřejmě, mají tam i měničku na peníze) a vedle automat na výdejt prášku na jedno vyprání také za $2.50 ,takže koupit so ho předem v normálním obchodě se určitě vyplatí.

Odpovědět
Hippo (3)
22.1.2017
17:46

@Lukáš:
@Mesi:
Děkuji za tipy a rady

Odpovědět
eludva (1)
28.2.2017
16:16

Ahoj, jak je to v USA se záchody? je možné si ve městě odskočit do nějaké restaurace? nebo si tam musím něco koupit abych mohla jít na toaletu? a jak je to při cestování, dá se bezproblému zastavit u krajnice a vykonat nejnutnější? nebo hrozí pokuta? jsou ve městech veřejné toalety?

Odpovědět
Petr Novák (2522)
28.2.2017
20:15

@eludva: Ahoj, nejjednodušší je zapadnout do Starbucksu, Subwaye nebo McDonalds, které jsou téměř na každém rohu. Většinou si ani nic nemusíte koupit. Podél silnic jsou odpočívadla, benzínky, nebo motoresty. Zastavit si můžete tam. :-)

Odpovědět
Mesi (776)
28.2.2017
21:58

@eludva: Ve Starbucksu je vetsinou nutne neco si koupit, Subway casto nemiva toalety. Nejlepsi je jit na benzinku (jsou vsude) nebo do nejakeho fastfoodu. Vykonani potreby na krajnici neni spolecensky prijatelne, pokuta muze hrozit (ostatne i v CR si o tom cim dal vic kolemjedoucich nemysli nic dobreho). Verejne toalety nejsou moc caste.

Odpovědět

Ahoj, prodám annual pass s platností do konce srpna 2018.

Odpovědět
Lucie (1)
3.4.2018
15:39

@Ala: Ahoj, stále platné? :-)

Odpovědět
Jirka (33)
1.5.2018
16:28

Dobrý den, někde tady byl v příspěvku odkaz na Wikipedii ohledně pití alkoholu mladších 21 let. Z něj jsem pochopil něco v tom smyslu, že v některých státech můžou mladší 21 let v přítomnosti rodiče alkohol konzumovat. Je to pravdivé tvrzení nebo se striktně dodržuje zákaz pití mladším 21? Jde mi o to, že jedu s dcerou, které bude před odjezdem čerstvých 20 a dost ji irituje, že asi bude mít smůlu. Děkuji Jirka

Odpovědět
FRanta (3836)
1.5.2018
16:40

@Jirka:
Iritovat tě to může, ale je to jejich země a jejich zákony.
Ten odkaz jsem dával já. Moc jsem to nestudoval, ale někde je povoleno dát si něco pod dohledem rodičů nebo opatrovníka (zákonného zástupce), ale i tak to musí být mimo veřejnost.

Odpovědět
Radim (3)
3.5.2018
12:38

Zdravím všechny nadšence do cestování po USA.
Už se nám to také blíží a v červnu jedeme, více méně, totožný Road Trip, jako je v článku.
Nikde jsem nenašel detailnější info ke zpoplatnění komunikací.
Fungují tam nějaké dálniční známky, nebo jen formou mýtného?
Popřípadě kolik takové mýtné stojí a jak je frekventované při přejezdech mezi parky?
Co jsem se dočetl tak se jedná hlavně o přejezdy mostů?

Předem děkuji za info.

Odpovědět
Kuba (219)
3.5.2018
12:55

@Radim: Pokud pojedete road trip, jak je na těchto stránkách, tak prakticky žádné mýto platit nebudete. My to podobně projeli minulý rok a na žádné dálnici ani silnici jsme neplatili. Jediné mýto na tomto road tripu je přejezd mostu do San Francisca, např. Golden Gate Bridge do SF se platí online nebo to klidně strhnou přes autopůjčovnu (ta si ale pravděpodobně přihodí nějaký poplatek), My minulý rok přijížděli přes Richmondský most (dá se platit v hotovosti myslím 5 nebo 6 USD) a pak přes Golde Gate (platili jsme online, debetku to nechtělo vzít, ale kreditkou vše OK). Ze SF jsme odjížděli Oaklandským mostem a tam se na výjezdu neplatilo (vjezd bude ale 100% zpoplatněn).

Odpovědět
Franta (3836)
3.5.2018
16:40

@Radim:
U SF platí, že všechny mosty se platí směrem do SF, na poloostrov s ním. Mosty na severovýchodě zálivu se platí jeden směrem na západ, jeden na jih a dva na sever. Tady si to můžeš prohlédnout.
U “normálních” mostů si stačí hlídat bránu s textem “CASH”, tam se dá zaplatit při vjezdu.
Jen GGB se musí platit předem, pokud nemáš krabičku. V případě, že projedeš GGB bez zaplacení, tak máš dva dny na dodatečnou platbu. Pokud to neuděláš, tak to pošlou půjčovně, ta ti to naúčtuje spolu s poplatkem za vyřízení. Zaplatit můžeš online tady “Pay Online Now” nebo hotově v některém z obchodů “Find a Retail Store”.

A placené silnice jsou v Kalifornii minimálně, stačí si do Googlu nebo navigace zadat bez zpoplatněných cest a je klid. Jedna je snad u San Diega, jedna v LA a asi čtyři v Orange County.

Odpovědět
Radim (3)
4.5.2018
11:50

@Franta: děkuji Vám oboum za užitečné rady, určitě využiji :-)

Odpovědět
Franta (3836)
4.5.2018
12:26

@Radim:
Tady máš vypsané vše, co se platí. Mosty, silnice a “rychlé pruhy”.

Odpovědět
Eva Mátychová (3)
22.5.2018
18:31

Prosím vás letím v červnu do Atlanty s přestupem v New yorku.Neumím anglicky, ráda bych se zeptala jestli kufr ne příruční vyzvednu až v Atlantě a nebo budu muset někde přecházet,Další věc,v New.Yorku se dostanu pouze metrem,autobusem,když přistanu na jiném terminal děkuji Ivana
Je tam někdo, kdo mi pomůže a poradí?

Odpovědět

letím do usa a neumím anglicky , je tem nějaká služba,která mi pomůže?

Odpovědět
Lukáš (393)
22.5.2018
20:17

@jana:
Že to Jano nemyslíte vážně?
Pokud ano, tak to vám závidím vaší odvahu…nebo je to špíš naivita?

Odpovědět

@Eva Mátychová: Urcite si budes muset kufr vyzvednout v NYC po imigracni prohlidce ale jeste pred celni. Po celni prohlidce ho zase hodis na jezdici pas. Budes muset projit zase security. Pak sednes na autobus rikaji tomu “Jitney bus” a dojedes na svuj terminal. Pokud letis Deltou tak vetsinou odleta do Atlanty z terminalu 2 nebo 4. V Atlante te budou kufry cekat na Domestic terminal protoze priletas z NYC.

Odpovědět
milan (1)
3.6.2018
14:15

Mám za sebou 24 denní pobyt na jihozápadě USA. Jestli má někdo zájem, tak prodám navigaci do auta, kterou jsem koupil z druhé ruky za 1500,-. Pomohla nám a teď bych ji prodal za 1000,-. Vyjde to levněji než si ji pronajmout společně s autem. Mám i aktuální informace k pobytu. Jestli má někdo zájem rád pomůžu a klidně poskytnu plán trasy.

Odpovědět
Monika (1)
4.1.2019
13:11

Ahojte, dlouho diskusi sleduji a už mám také důvod se připojit :-).

Na konci dubna 2019 letíme do USA na 3 týdny. Náš plán je přílet do NYC, busem následující den do Philadelphie, tam si pronajmout auto – vychází to podstatně levněji než v NY. A pak nás čeká jízda na jich přes New Jersey, Delaware, Virginia, Maryland, New York state, a zpět přes vnitrozemí do New Hampshire a na sever přes Maine a pak pěkně dolů podél pobřeží přes Massachusetts, Rhode Island, Connecticut a zakončujeme zpět NYC. Takové hezké kolečko si pojezdíme :-D.

Našel by se zde někdo, kdo má s těmito státy nějaké zkušenosti, tipy, kam se podívat (spíš něco netradičního, s klasikou jako Washington atd. počítáme)?

Ubytovávat se budeme v motelech po cestě nebo přes Booking, Hotels a nově jsem našla HotelTonight, kde vychází ceny buď stejně jako na Bookingu, nebo o pár dolarů levněji.

Jídlo budeme řešit přes fastfoody.

Díky za tipy, pokud se nějaké najdou :-).

Odpovědět
Martin Moravec (2)
3.2.2019
6:46

Čau mám dotaz jedu v dubnu do NYC na týden mám už všechno koupené a zarizene jen se chci zeptat kde si můžu vyměnit voucher na sochu svobody jestli to je přímo u toho odjezdu trajektu nebo i někde jinde? Ostatní vstupenky vím ty si vyměním v centru na místě jen mme zajímá tadle socha svobody. Děkuji moc za radu

Odpovědět
Katarína (1)
17.2.2019
11:04

Dobrý deň. Chcela som sa spýtať ako to platí o dospelosti v USA. Chystám sa do Missouri a mám 18 rokov. V Európe som už dospelá ale platí to aj v USA? Viem, že alkohol Vám dajú až keď máte 21 ale platí to aj o ostatných veciach? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpovědět
Franta (3836)
17.2.2019
12:25

@Katarína:
Otázkou je, co myslíš těmi ostatními věcmi.
Třeba u toho alkoholu to není jen o tom, že ti ho dají až v 21 let. Oni tě ani nepustí tam, kde ho nalévají. Takže zapomeň na kluby, sport bary a tak.
Zkus Google a zadávej “legal age for drinking/smoking/driving… in Missouri”, prostě to, co tě zajímá.

Problém může nastat i u půjčení auta nebo hledání ubytování v hotelu.

Odpovědět
Jakub (60)
4.3.2019
16:39

Dobrý den,

Plánuji cestu do USA a rád bych si půjčil vozidlo. Bude problémem můj věk 22 ? Půjčí mě vůbec vozidlo? ( ano počítám s poplaky za “rizikovou skupinu”

Odpovědět
Lukáš (393)
4.3.2019
18:58

@Jakub:
Ahoj Jakube, ano, půjde to.
Většina půjčoven má v podmínkách věk od 21 let.
Není nic jednoduššího, než si zkusit objednávku auta na nějakém srovnávači.
Co jsem teď zkoušel, tak při při věku 30+ vyjde Ford Focus a podobný v LA na 14 dní na 8000,-kč+ ale při tvém věku 22 je to samé už za 17 000,-kč + …takže rozdíly fakt obrovské…ale říkáš že s poplatky počítáš :)

Odpovědět
Standa (1)
9.3.2019
12:18

Dobrý den ,chci se zeptat na sim kartu do mobilu, jakou bych si měl v USA koupit, abych si mohl zavolat .polici, sanitku, atd.
A za druhé, poletíme z New Yorku do Las Vegas a zpět, máme letenky ,ale nejsou v tom uvedena zavazadla , jen příruční….ty zavazadla cca 23kg na osb. si musím zaplatit u odbavení na J.F.K.v až poletíme do Las Vegas?Nebo kde a za kolik.Děkuji za odpověd.Standa.

Odpovědět
Lukáš (393)
9.3.2019
14:40

@Standa:
Ahoj Stando,
je to celkem jednoduché:
1) Žádnou SIM kartu si kupovat nemusíš! Abys mohl volat emergency nepotřebuješ totiž vůbec žádnou simku a to ani v EU, stačí vytočit 112 (GSM operátoři AT&T a T-Mobile rovnou tento hovor přesměrují na 911) https://en.wikipedia.org/wiki/112_(emergency_telephone_number)
2) u letů uvnitř USA opravdu většinou odbavená zavazadla nejsou standartně v ceně, takže ano, musíš zaplatit.
Nevím s kým letíš, já po USA letěl s Virgin a na JFK přímo u přepážek mají samoodbavovací váhu, kam jsem si položil kufr, vyjel mi lístek a stálo to navíc cca 20$. Kdyby sis nevěděl rady, stála tam u toho slečna ochotná poradit.

Odpovědět
Jakub (60)
20.3.2019
17:17

Chtěl bych se zeptat, zdali se dá orientačně určit částka, díky které člověk zvládne vyžít v USA na 1 měsíc( pokud více tak násobek této částky). Děkuji předem za názory a Vaše zkušenosti

Odpovědět
Franta (3836)
20.3.2019
21:12

@Jakub:
Co si představuješ pod pojmem “vyžít”? Máš v úmyslu tam žít (většinou naivní představa) nebo plánuješ dovolenou. Budeš si cestování užívat nebo pojedeš s batohem a prázdnou kapsou? Jak budeš bydlet? Kempy, motely, Airbnb? To vše určuje cenu.
Ve článcích o roadtripech a diskusích o nich, máš nastíněno, kolik asi tak jsou náklady. Nás poslední dovolená vyšla cca 40.000,-/os. (kompletní náklady děleno 2) za 17 dní (od odletu do příletu).

Odpovědět
Robo (143)
21.3.2019
8:44

@Jakub: a esta ta suma bude uplne ina v NY/SF a niekde v strede US v nejakej malej dedinke…..

My minuly rok.. road trip po zapade US na 24dni 4ria aj s letenkami 11300€. Neboli sme ale v ziadnom zabavnom parku (myslim Disneyland alebo universal studios), ale boli sme na mori pozorovat velryby, boli sme Alcatraz, kolotoce na Santa Monica pier aj v Santa Cruz

Odpovědět
Katka (1)
26.4.2019
12:48

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to se záchody při cestování? Jaká je četnost benzinek nebo nějakých restů na dlouhých dálnicích mezi městy a jaká je situace v národních parcích? Děkuji

Odpovědět
Franta (3836)
26.4.2019
21:00

@Katka:
Jak kde ideální kouknout do mapy na plánované trase. Případně http://www.gasbuddy.com/ – zadej trasu a uvidíš všechny benzínky cestou.

Odpovědět
Mesi (776)
27.4.2019
6:45

@Katka: Jak radi Franta, Gasbuddy je krasne ukaze vsechny pumpy po ceste. V obydlenych oblastech o pumpy nouze neni, v kazdem meste podel dalnice je jich nekolik, ve vesnici minimalne jedna. Horsi je to na prejezdech mezi mesty. Vzdalenosti mezi pumpamy a odpocivadly jsou nekolikanasobne delsi nez v Evrope. Pokud je to k dalsi pumpe nebo odpocivadlu daleko, je vzdy u posledni moznosti znacka s uvedenim vzdalenosti k te dalsi. “Next Services xy Miles”

Odpovědět
Filip (1)
9.5.2019
23:33

Zdravim.Chystam se s kamaradkou na 3 mesice do USA. Nejspise vychod a zapad usa.

Chtel jssm se zeptat s jakou castkou mam pocitat,pokud chceme vetsinu spolecne

Odpovědět
Lukáš (393)
10.5.2019
7:32

@Filip:
Ahoj Filipe, to se velmi těžko odhadnout, když neupřesníš jak jste nároční. Jestli si půjčíte Mustanga,bude spát po hotelích a navštěvovat plno atrakcí jako Disney World atd. tak počítej aspoň 200k na jednoho :)
Ale ze své zkušenosti šetřivého cestovatele, kdy jsme tam 2 měsíce jezdili v levném autě z půjčovny, v motelích spali tak jednou za 4 dny, abychom se pořádně umyli a odpočinuli, většinu času trávili na cestách mezi Národnímu parky, spali pod stanem a živili se v levných fastfoodech a nákupem ve Walmartu, tak to mě a kamaráda vyšlo každého na cca 60k – 80k.

Odpovědět
Filip (1)
10.5.2019
11:07

@Lukáš: Ahoj Lukáši :)

Chtěli by jsme vidět pokud možno vše co se dá při střední finanční náročnosti :) To znamená, že se nechceme vždy soustředit na nejlevnější variantu, ale jak se říká zlatá střední cesta. Co se týče půjčení vozu tak se asi spokojíme se střední pohodlnější cestu( mustanga si budu muset asi pujcit sam :D Slecna se bojí :D).

Takže abych to shrnul. Rád bych se podíval do několika NP,DW,hokeje a různých zajmových a cestovatelskejch aktivit.

Děkuji za každý názor a zkušenost.

Odpovědět
Alena (1)
11.5.2019
18:17

@Filip: Také mám stejný dotaz, chceme jet ale s kamarádkou a už od října. Díky za info

Odpovědět
Karel (1)
14.5.2019
19:01

@Robo: Chtěli by jsme vidět pokud možno vše co se dá při střední finanční náročnosti :) To znamená, že se nechceme vždy soustředit na nejlevnější variantu, ale jak se říká zlatá střední cesta. Co se týče půjčení vozu tak se asi spokojíme se střední pohodlnější cestu( mustanga si budu muset asi pujcit sam :D Slecna se bojí :D).

Takže abych to shrnul. Rád bych se podíval do několika NP,DW,hokeje a různých zajmových a cestovatelskejch aktivit.

Děkuji za každý názor a zkušenost.

Díes

Odpovědět
Tomáš (1)
15.5.2019
21:53

Zdravím, plánujeme road trip na 21 dní na west coast. Parky, SF, LA, Vegas klasika. Nicméně jedeme ještě +- v sezoně – druhá polovina srpna až začátek září. Myslíte, že je nutnost všechny kempy v parcích a úbytka nakoupit a zabookovat dopředu? Na jednu stranu bych to tak rád udělal, ale na druhou se bojím abychom si tím až příliš nezafixovali cestu a když se něco nestihne nebo nevyjde počasí na daném místě tak pak budem v pasti. Má někdo nějaké zkušenosti s kempama v sezoně?
Díky

Odpovědět
Honza (11)
27.5.2019
11:45

Ahoj.

Vím, že se dá elektronický objednat America the Beautiful Annual Pass. Přijde mi kopie emailu případně nějaký qr kód, jestliže nežiju v USA.

Kde všude se dá případně koupit, v trafikach či pumpach?

Diky za info
J

Odpovědět
Franta (3836)
27.5.2019
19:13

@Honza:
Asi bych ho koupil rovnou na místě při vjezdu do prvního parku.
Více informací najdeš tady.

Odpovědět
Viktor (13)
11.6.2019
11:28

Zdravím všechny :) Chtěli by jsme letět od 1.4.2020 – 30.6.2020 do USA ( samozřejmě orientační datum +- 14 dní).

Chtěl bych se zeptat, kde hledat vhodné letenky? Chceme ideálně 1 přestup a 2 zavadla v celkově co nejvyšší povolené hmotnosti. Nějaké rady nebo tipy?

Nemůžu právě najít žádné letenky v tomto termínu, protože mě to pustí snad jen do 10.6.2020.

Když jsem zkoušel dát leden až březen 2020, tak jsem lety našel, ale bohužel všude byli 2 zavazadla 6 a 2kg tuším to je pro nás málo :(

Děkuju za pomoc

Odpovědět
Draha (2)
21.10.2019
13:47

Dobrý den, chystáme se na jaře 2020 na cca 2-3 týdny do USA, pravděpodobně západní pobřeží …. zajímají nás hlavně parky a např. SF … vše je tu perfektně popsané, takže si dělám zhruba obrázek o financích. Jen jsem se chtěla zeptat, jak je to s poplatky za parkování … asi to tu někde bude, ale já jsem nenašla žádný příspěvek. Pokud to tu je, poprosila bych o navigaci a  omlouvám se, že obtěžuji. Děkuji moc Draha

Odpovědět
Robo (143)
21.10.2019
16:50

@Draha: Za parkovanie sa plati iba vo velkych mestach.. inac bezplatne

Odpovědět
Franta (3836)
21.10.2019
18:57

@Draha:
Při parkování je důležité koukat po značkách. I tam kde je to zdarma může být omezení na určité denní hodiny, třeba jen 8-18, případně na týdenní street cleaning, třeba středa 8-12 je zákaz. Mapa street cleaningu pro SF https://www.spotangels.com/sf-street-cleaning-map
Stejně tak je dobré koukat na barvu obrubníku. Něco jsem psal tady, trochu o parkování má Petr tady -> https://chcidoameriky.cz/postrehy-z-planovani-cesty-do-usa
Tohle je starší, takže za přesnost už neručím.

Na hledání levného parkování je dobré kouknout na http://www.parkme.com

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.