Přehledně: 15 kroků jak postupovat při cestě do USA

Plánujete cestu do Ameriky? Mám pro vás přehledného průvodce, jak postupovat krok za krokem, abyste před odletem do USA nezapomněli na nic důležitého. Přidám také rady a moje zkušenosti.

Přehledně: 15 kroků jak postupovat při cestě do USA | © Jerry Ferguson

Zajistěte si platný biometrický cestovní pas

Pro cestu do Spojených států amerických potřebujete biometrický cestovní pas. Poznáte ho podle symbolu rozpůleného obdélníku s kolečkem na přední obálce obálce. Cestovní pas musí být platný po celou dobu pobytu v USA.

O cestovní pas můžete požádat v místně příslušné obci s rozšířenou působností, nebo na příslušné městské části. Cena pasu je 600 Kč za dospělého a 100 Kč za dítě do 15 let. Zákonná lhůta pro vydání cestovního pasu je 30 dní, obvykle je proces rychlejší.

V časové tísni vycestujte na rychlopas. Vydává se do 6 pracovních dnů, cena za dospělého je 4 000 Kč, u dětí do 15 let se platí 2 000 Kč.

Vyplňte elektronickou registraci ESTA

Plánujete-li do USA vycestovat na dobu maximálně 90 dní a nehodláte-li ve Státech pracovat, vyplňte cestovní registraci ESTA. Zabere to 10 minut, schválená ESTA vás opravňuje vycestovat do USA.

Za vyplnění se platí 4 $ (93 Kč), v případě schválení se odečte dalších 10 $ (233 Kč). Jestliže jste v USA nepobývali nelegálně a nehodláte tam dělat nic nelegálního, na 99,99 % vám bude cesta schválena. ESTA lze zaplatit pouze platební kartou, o zaplacení můžete požádat někoho blízkého.

Cestovní registraci ESTA doporučuji vždy vyplnit před koupí letenky. V případě neschválení cesty mohou vzniknout problémy s vrácením peněz za letenku.

Kupte si letenku do USA

Jestliže vám byla cestovní registrace schválena, rezervujte si letenku do USA. Vždy kupte nejprve letenku a poté rezervujte hotel. Tento postup je levnější, než když si zajistíte nejprve ubytování.

Při výběru letenky mějte na paměti, že na prvním letišti v USA budete absolvovat pohovor s imigračním úředníkem. Pokud poletíte dále, počítejte se zhruba dvouhodinovou časovou rezervou na přestup a na pohovor.

Na prvním letišti v USA si také musíte vyzvednout zavazadla (platí pouze na letu tam). Máte-li všechny lety vystaveny na jedné rezervaci, o zavazadla na ostatních letištích se nestaráte.

Zajistěte si ubytování v USA

Když už znáte termín pobytu v USA, rezervujte si ubytování.

Kromě hotelů a motelů dejte šanci ubytování v soukromí přes Airbnb. Plusem může být nižší cena, možnost nakouknout do běžného života Američanů nebo výhodný dlouhodobý pronájem.

Cena ubytování v USA se odvíjí od aktuální poptávky. Během sezóny bývají pokoje ve větších městech rychle vyprodané a ceny těch zbývajících rostou. To se vyplatí rezervovat s co největším předstihem. U road tripů můžete motel vybírat až během cesty.

Pronajměte si auto

Pokud v Americe plánujete navštívit několik měst a památek, bez auta se neobejdete. Třeba v Los Angeles je hromadná doprava peklo a do národních parků vlaky nebo autobusy prakticky nejezdí.

Půjčení auta v USA je nejvýhodnější přes internet, dle mých zkušeností 2-3 měsíce před vyzvednutím. Pronájmem až na místě téměř jistě přeplatíte.

Doporučuji najednou porovnat nabídky více půjčoven v daném místě, umí to třeba RentalCars.com. Určitě si přečtěte tyto tři články:

Zařiďte si mezinárodní řidičský průkaz

Půjčujete si auto a připadla na vás ta čest být řidičem? Požádejte v místně přislušné obci s rozšířenou působností, nebo na magistrátu o mezinárodní řidičský průkaz do USA dle ženevské Úmluvy.

Ve Spojených státech sice běžně uznávají český řidičák s logem EU, ale existují výjimky. Kamarád mezinárodní řidičák neměl a na Havaji mu nepůjčili auto.

Platnost mezinárodního řidičáku je 1 rok, cena za vystavení činí 50 Kč. Řidičák se vydává na počkání.

Sjednejte si cestovní pojíštění

Průměrné náklady na léčbu turisty v USA činí asi 230 000 Kč. Jestli bych někam nejel bez dobrého cestovního pojištění, tak právě do Ameriky.

Nejsnáze si cestovní pojištění vyřídíte přes internet, výhodou je možnost porovnání nabídek několika pojišťoven. Nejlevnější pojištění obvykle není to nejvýhodnější, porovnávejte vždy výši krytí.

Dvě rady k pojištění do USA: Pozorně si čtěte pojistné podmínky zejména v sekci výluk. Jestliže plánujete provozovat extrémní sporty (často stačí surfing nebo paragliding), musíte se připojistit.

Vytvořte si itinerář cesty po USA

Časově nejnáročnější, ale také nejzábavnější částí příprav na cestu je tvorba programu. Na začátek si přečtěte rady pro cesty do USA.

Plánujete-li ve Spojených státech navštěvovat národní parky, přečtěte si o pasu America the Beautiful. Ušetří vám dost peněz, stejně jako rady jak levně cestovat po USA.

Po představu si nastudujte ceny potravin v USA a detailní itinerář road tripu po západním pobřeží. Při tvorbě itineráře počítejte s tím, že všechno nestihnete. Proto si nechte v programu den navíc a určete si, co můžete vynechat.

Zkontrolujte si roaming a zablokujte data

Odlet se kvapem blíží. Zkontrolujte si, zdali máte u svého telefonního čísla aktivovaný roaming mimo Evropskou unii.

Nechcete-li v USA využívat drahý datový roaming, zablokujte si ho v telefonu nebo zavolejte na infolinku. Pro jistotu si zkontrolujte strop měsíční útraty, volejte přes mobilní aplikace Messenger, WhatsApp nebo Skype.

Zkontrolujte si platební kartu

Nejprve si ověřte platnost karty, údaj je vyražen na přední straně. Pokud jste platební kartu dosud nepoužívali v zahraničí, zavolejte do banky a ověřte si, jestli je to možné.

Banku zároveň informujte o svém pobytu v USA. Jestliže po několika letech placení v tuzemsku kartou zaplatíte v zahraničí, banka to může brát jako podezření ze zneužití karty. Již několikrát mi z banky volali do zahraničí, jestli o transakci vím, nebo mají kartu zablokovat.

Nakonec zkontrolujte a případně upravte limity pro platby kartou. V 99,99 % případů si v USA vystačíte s debetní kartou, nemusíte žádat o kreditní.

Jak si zabalit kufr do USA

Při balení zavazadel pamatujte na to, že si v Americe nakoupíte spoustu suvenýrů a na cestě zpět bude kufr těžší a věcí víc.

Nezapomeňte na cestovní adaptér a rozdvojku, v USA se používají jiné zásuvky. Já si do kufru vždy dám velkou lahev s vodou. Po přistání mám žízeň a ceny na letištích jsou vysoké. Místo zámečků používám praktičtější stahovací svorky na kabely. Američané kufry namátkově kontrolují a mohou zámek přestřihnout.

Dovoz některých potravin do USA je omezen, raději si projděte seznam zakázaných položek. Léky pro osobní potřebu si do USA můžete vzít, jen si přečtěte moje doporučení.

Odlet do USA

Máte-li všechny lety na jedné rezervaci, zavazadla po odbavení uvidíte až na prvním letišti v USA. Letíte-li po trase Praha – Londýn – New York – Las Vegas – El Paso, kufr odevzdáte v Praze a vyzvednete si ho v New Yorku a pak až v El Pasu. Na cestě zpět je odbavíte v El Pasu a vyzvednete v Praze.

Na některých letištích (třeba Amsterdam) projdete bezpečnostním pohovorem. Ten má zabránit vycestovat lidem, kteří by stejně do USA nebyli vpuštěni.

Pohovor provádí soukromá firma, platí si ho aerolinky. Pokud by někoho imigrační pracovníci nevpustili do země, cestu zpět mu hradí právě letecká společnost. Nemáte-li v Americe škraloup a nehodláte-li tam pracovat načerno, nemusíte mít obavy.

Vyplňte formulář o celní deklaraci

Před přistáním v USA budete v letadle vyplňovat formulář celní deklarace (Customs Declaration).

Ve formuláři se vyplňuje pár informací o vás a o tom, co do USA vezete. Odevzdává se po příletu a po vstupním pohovoru. Ve formuláři nelžete, celníci si čas od času někoho vyberou na namátkovou kontrolu.

Připravte se na vstupní pohovor do USA

Na prvním letišti v USA vystoupíte z letadla a hned absolvujete vstupní pohovor s imigračním úředníkem. Trvá pár minut a rozhodne o tom, zdali vás vpustí do země a na jak dlouho.

Pakliže jste v USA nepřetáhli povolený pobyt, nechcete tam pracovat načerno nebo páchat jiné zlo, na 99 % vás pustí. Občas se stává, že je někdo poslán na podrobnější pohovor do oddělené místnosti. Je to nepříjemné, ale ještě to neznamená zamítnutí vstupu do země.

Problémoví cestující jsou posláni zpět do výchozí destinace na náklady letecké společnosti. Při pohovoru buďte usměvaví, vyhněte se nervozitě, odpovídejte jasně a hlavně nelžete. Když neumíte anglicky, napište si odpovědi na papír.

Nakupujte a utrácejte

V USA můžete téměř všude platit kartou. Pokud se přijímaní karet obchodníkovi kvůli souvisejícím poplatkům nevyplatí, najdete v provozovně bankomat. Doporučuji používat kartu a s sebou si vzít jen záložní hotovost.

Při nákupech v USA si dejte pozor, jestli je v ceně zahrnuta daň. Ta se obvykle přičítá ke konečné ceně a na cenovkách uvedena není. V některých státech můžete jako cizinci žádat vrácení daně.

Po příletu do ČR jste povinni všechno dražší zboží přiznat a odvézt z něho clo a DPH. Osvobozeny od DPH jsou suvenýry v hodnotě do 430 eur u dospělých a do 200 eur u dětí do 15 let. Na letištích se provádí namátkové kontroly.

Chybí vám v návodu některá informace? Je vám něco nejasné? Přečtěte si odpovědi na nejčastější dotazy před cestou do USA.

Diskuze k článku (183 komentářů)

Avatar uživatele

@barčísz: Ahoj,

Megabus v zimě jezdí, lístky jsou v předstihu levné. O Washingtonu jste nepřemýšlely? Zrovna tím Megabusem se tam dá podniknout výlet na jeden den, zpáteční jízdenky se štěstím seženete pod 10 dolarů.

Z Newarku je to nejlevnější autobusem, mrkni na článek jak se dostat z letiště v New Yorku.

Odpovědět

Zdravim Vas,

Pisala som minule ohladom cestovania z New jersey na Manhattan. Cestujeme uz zajtra. No ako prve sa musime dostat z letiska JFK na holiday inn gw bridge-fort lee nyc area, 23389 route 4. Nevieme najst vobec ziadne spojenie. Viete nam poradit ako a cim cestovat?
Dakujem velmi pekne
Mariana

Odpovědět
Avatar uživatele

@Mariana: Také Vás zdravím, v kolik hodin přiletíte?

Spojení není zrovna jednoduché, ve vašem případě bych asi doporučil aplikaci Uber. Cena pro všechny cestující dohromady bude 80-96 dolarů přímo z letiště. Také můžete popojet AIrTrainem a metrem na Manhattan a Uber si vzít tam odsud. To by měl stát 30-35 USD.

Odpovědět

@Petr Novák:
Zdravim,

priletime 14:00 NY casu. Je Uber bezpecny?
Dakujeme. Sme iba dve, ale ak nie je ina moznost, budeme to musiet dat ako pisete.
Dakujem

Odpovědět
Avatar uživatele

@Mariana: Uber je asi bezpečnější než taxík. Ještě než sednete do auta, uvidíte v aplikaci jméno i hodnocení řidiče a odhadovanou cenu jízdy.

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den, mám dotaz, v USA jsem byla na jaře,mám povolení Esta na 2 roky, příští rok pojedu znovu. Použiji stejný tiskopis, který mi byl vystaven, nebo musím vyplnit znovu, Nebude souhlasit – město, ve kterém vstupuji na palubu a kod přepravce, číslo letu, kde najdu čistý tiskopis pokud to musí být opravené.
Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jahodová Drahomíra:
To nevadí, letecká společnost Amíkům vše pošle. Dokud ESTA platí, lze na ní cestovat. I poslední den platnosti, se dá vstoupit do USA.

Odpovědět

Ahoj měla bych takový dotaz:

V lednu jsem vycestovala na ESTU do USA. Po příletu na letiště jsem si v ESTA zóně v atomatu naskenovala pas, dala otisk prstu, nechala se vyfotit apod. vše co je potřeba. Vyjel mi lístek se kterým jsem šla k úředníkovi, který mi byl přidělen jiným pracovníkem imigračního.

Co mi ale přišlo velmi zvláštní je – po příchodu se mě zeptal odkud jsem, kam jedu na jak dlouho apod. Na vše jsem odpověděla, chlap za stolkem (obyčejným stolkem bez počítače, čtečky na otisky atd). mi podal pas a popřál hezký pobyt, nutno podotknout že ŽÁDNÉ RAZÍTKO mi do pasu nedal. V tu chvíli jsem to neřešila. Teď chci ale do USA vycestovat znovu a mám strach, že bez razítka v pasu a účasti úředníka s počítačem apod. se nikde nezobrazí že jsem byla do země vpuštěna, mám tedy obavy že by z toho teď mohl být nějaký problém, kor když nemám razítko v pase. Co si myslíte, může to pro mě být problém? Sice jsem prošla automatem, ale přeci jen razítko je razítko. Nikdy předtím se mi nestalo, že bych šla k někomu, kdo stál jen za nějakým stolkem prohlídl pas, podal a já jsem šla. Je možné, že jsem šla na špatnou přepážku? To by mě ale přeci dotyčný uporoznil, že?

Děkuji předem za odpověď.

Odpovědět

@Nela: Odpovim otazkou. Kdyz si vyridis novy pas, budes v nem mit predtistena razitka ze zemi, ktere jsi navstivila se starym pasem? Zadny strach, ten automat si te velmi dobre pamatuje a tva pristi navsteva se se 100% jistotou zobrazi i urednikovi, ktery bude sedet u pocitace.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Nela:
Jak píše Mesi. Vstoupila jsi přes kiosek, takže údaje o vstupu mají. Že jsi odletěla zase vědí od letecké společnosti. Z toho si oni/systém vyhodnotí, jak dlouho jsi tam byla, jestli jsi nepřekročila. Od toho ty kiosky jsou, aby proces vstupu urychlili. Človíček co kontroloval “účtenku” tě poslal k celníkovi, ten udělal, co měl, a pak tě vypustil. Kdyby na “účtence” byl červený křížek X, tak by tě človíček poslal standardně k úředníkovi na přepážku a k celníkovi bys šla až pak. Všichni to jsou pracovníci CBP, takže není třeba se bát, že bys něco vynechala.
Poprvé u kiosku?

Odpovědět

@Nela: Ahoj, možná že už to tu někdo psal, ale na webu CBP existuje dobrý nástroj pro zjištění, jaké vaše návštěvy evidují – příjezd + odjezd. Stačí zadat osobní údaje. Kdyžtak zkuste: https://i94.cbp.dhs.gov/I94/#/history-results

Odpovědět
Avatar uživatele

@Honza: Ahoj, toto jsem neznal. Díky za skvělý tip!

Odpovědět

Dobrý den,

chtela bych se zeptat jak to je, pokud bych chtela vycestovat do USA na ESTU, ale pobyvam v Anglii. Je mozne letet z Anglie?

Dekuji IVona

Odpovědět
Avatar uživatele

@Ivona:
Pokud splňuješ podmínky pro ESTA, tak je celkem jedno odkud poletíš, pokud to bude s dopravcem zařazeným do Visa Waiver Programu. Let nemusíš začínat v ČR.

Lidé létají z Vídně nebo německých letišť, protože to tam mají blíže než do Prahy, vyjde jim to cenově lépe nebo se cestou podívají do daného města. Poletím na 14 dní do Skotska a z něj do USA. S Norwegian na víkend do Osla a pak levně do Států.

Odpovědět

Děkuji moc všem kteří odpověděli, za uklidnění. :) jinak na stránku jsem se divala ohledně své historie přiletu a odletu a vyšlo mi to ze poslední návštěva byla od 5. ledna do 3. dubna – tedy to vychází odlet v 89 den pobytu, tak jsem rada ze jsem nepřekročila. Děkuji moc!! ;)

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat,jestli je nutné vyřídit ESTU i pro dítě staří 8 let.
Děkuji za odpověď.Vudmasková

Odpovědět
Avatar uživatele

@Ivanka Vudmasková:
Zdravím Ivano,
ano, i každé nemluvně. Prostě jak má člověk pas, do USA musí mít schválenou ESTA nebo vízum.

Odpovědět
Avatar uživatele

Mam dotaz k mezinarodnimu RP. Musim o nej zadat osobne mebo muzu nekoho zplnomocnit? Delam totiz v Praze a odbor dopravy mam v Koline a fakt se mi nechce si brat dovolenou… Diky

Odpovědět

@Petr863: Mozna jsem naivni a na urade by mi to “vysvetlili”, ale ja bych sel na nejblizsi dopravni urad bez ohledu na to, kde bydlim…

Odpovědět

Prosím vás, ak mám pas vydaný v roku 2011, tak podľa ministerstva vnútra SR je biometrický, pretože všetky pasy vydané po roku 2008 sú biometrické. Ale ako som pochopil, tak od roku 2011 sa už vydávajú aj nové biometrické pasy – majú pravdepodobne nejaké rozdiely oproti tým starším biometrickým pasom, je to problém? Alebo stačí keď mám proste platný biometrický pas z roku 2011 a nie je problém, že to nie je najnovšia verzia biometrického pasu. Neviem, či tie novšie biometrické pasy nemajú navyše nejaké ochranné prvky.

Ďakujem.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Nawg:
Stačí, že máš platný biometrický pas.
V ČR starší pasy měly na čipu jen fotku, nové mají fotku a otisky. Stejně to asi bude i v SK.

Odpovědět

Ďakujem za odpoveď Franta. Môj pas má len fotku, otisky nemá, ale je platný tak teda v pohode:)

A čítal som potom aj článok o biometrickom pase, tiež na týchto stránkach. A bola tam rada ako si aj vyskúšať čip v pase cez telefón a všetko funguje a brutálna rada:) takže ďakujem aj za to :)

Odpovědět

@Nawg:
Ahoj,
my sme teraz boli s pasmi vydanymi 2011 a v pohode, takze sa nemas coho bat

Robo

Odpovědět

Zdravím , letíme v říjnu na Floridu – poprvé . Z Prahy přes Londýn . Mužete mi prosím poradit jak se v Londýně na letišti orientovat – najít let do USA , Moc děkuji

Odpovědět

@Radek:
Záleží, z jakého terminálu na jaký budete přestupovat. Já jsem letěl přes Heathrow před 4 lety a přestupoval jsem tuším z 3 na 5 (přílet z Prahy, odlet do SF). Doporučuju oficiální stránky a vybrat podle přestupních terminálů: https://www.heathrow.com/airport-guide/getting-around-heathrow/travel-between-terminals

Nicméně není se čeho bát, všechno je suprově značené a krásně tě navedou šipky, kam jít. Můžeš zkusit najít nějaké videa na youtube s přestupem (myslím, že Heathrow tam bude).

Odpovědět
Avatar uživatele

@Radek:
Jak píše Kuba, zvládneš to. Letiště jsou celkem “blbuvzdorně” značená. Sleduj cedule, případně se zeptej na informacích.

Odpovědět

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat ohledně platnosti pasu – pas mi vyprší cca za 5 měsíců, tedy nesplňuji lhůtu 6 měsíců v rámci cestování do zahraničí do určitých zemí. Chystám se nyní na podzim do USA. Na americké ambasádě jsem nicméně našla oficiální informaci:

Pokud platnost Vašeho pasu vyprší až po Vašem odjezdu ze Spojených států, můžete cestovat. Česká republika patří do skupiny zemí, které patří do “Klubu šesti měsíců”, a občané České republiky mohou tedy cestovat do Spojených států i když platnost jejich pasu je kratší než 6 měsíců.

Což tedy chápu, že by neměl být problém – případně zda má někdo nějakou zkušensot? Stále ještě mám čas na zhotovení nového pasu :)

Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Tereza:
Také opakující se dotaz.
Je to tak, stačí, když pas platí aspoň den po opuštění USA.

Odpovědět

Dobrý den, ahoj,
chystáme se příští rok na Floridu a  začínám koukat po letenkách. Mohl byste mi někdo napsat zkušenosti z poslední doby, se kterou leteckou společností letět bez obav a které se případně vyhnout?
Jsou vůbec u rozumných cen za letenku u nějakých společností nejen příruční zavazadla v ceně? Případně kolik se asi za zavazadlo v průměru doplácí?
Děkuji za odpověď, případně se omlouvám za možná hloupé otázky.
Filip

Odpovědět

Dobrý den ještě jednou….
Nejzajímavěji vypadá v tomto případě let s Lufthansou. Mám si dát pozor na nějaké “podpásovky” nebo je to OK?
Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Filip:
Čemu říkáš podpásovka? Pokud dobře přečteš podmínky dané letenky a tarifu, tak tě nic nepřekvapí.

Odpovědět

Děkuji, po návratu dám zpětnou vazbu:-)

Odpovědět

Z vašich zkušeností…..1 h 25 min na přestup v Mnichově – je to dostačující???
Děkuji za odpověď.

Odpovědět

Dobrý deň, chcela by som na budúci rok letieť do NYC tak si začínam zbierať nejaké informácie. Akurát dnes som čítala o tom bezvízovom programe, nikdy pred tým som o tom nepočula. To čo som čítala bolo, že ak má človek platný biometrický pas a potvrdenie ESTA a teda je aj z krajiny ktorá je v programe potom sa nemusia platiť víza. Prosím vás čo je na tom pravdy? Možno je to uplna blbosť ale fakt nikdy som sa o toto nezaujímala takže vôbec netuším ako to chodí. Ďakujem vopred za odpoved :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Mája:
Pokus splňuješ podmínky, tak ti opravdu stačí pouze ESTA vyplněná přes internet a nemusíš na ambasádu pro vízum.
Přečti si články o ESTA zde na webu, najdeš tam spoustu užitečných rad.

Odpovědět

@Franta: a ešte prosím, ako je to s tými leteckými spoločnosťami? Je potreba ísť s tou ktorá je zaregistrovaná v tom programe alebo je to jedno ? To som tu čítala medzi komentármi ale nejak som sa nedohladala odpovede. Ďakujem pekne

Odpovědět
Avatar uživatele

@Mája:
Je to jedna z podmínek programu. Ale v tom seznamu jsou snad všechny velké a i ostatní spolehlivé aerolinky, takže to nikdo snad ani neřeší.

S kým poletíš?

Odpovědět

@Franta: to ešte neviem s kým, letenky by som chcela kúpiť niekedy po novom roku. A je niekde k dispozici zoznam tých spoločností čo sú v programe, pretože ten zoznam som nikde nenašla. Ďakujem :-)

Odpovědět

@Franta: tak dajme tomu teraz som našla cez Frankfurt a je to Singapore Airlines, to by mohlo byt ?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Mája:
Ano, Singapore Airlines jsou v programu ESTA.

Visa Waiver Program (VWP) Signatory Carriers

Odpovědět

@Franta: super, ďakujem moc.

Odpovědět

Ahoj, chystám se v lednu kolem 17teho na Floridu/Orlando letim tam poprvé sama a tak se chci zeptat jestli tam nemáte někdo také cestu? Radši bych s někým nez úplně sama. Dekuji moc :)

Odpovědět

Dobry den, pristi mesic odletam ze Statu, pobyt 86 dnu.
Za jak dlouho muzu priletet zpet ?
Ve Statech nepracuji, mam tady pritele. Dekuji za odpoved

Odpovědět
Avatar uživatele

@Eva: Žádné přesné číslo není stanoveno. Ale obecně platí pravidlo, že je imigračním podezřelé, pokud by člověk trávil v USA víc času, než doma.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Eva:
Teoreticky druhý den. Ale jak píše Vašek, ESTA je pro turistické účely a málokterý turista je stále na cestách. Mohlo by se stát, že tě po několika delších pobytech v USA s krátkými pauzami, vrátí rovnou z letiště domů. A je jedno, jestli jim budeš říkat, že tam nepracuješ. Už několik lidí tu psalo, že je při třetí/čtvrté cestě (s dlouhým pobytem v krátké době) poslali rovnou domů. Doporučuji si dát minimálně tříměsíční pauzu.
Případně můžeš zkusit zažádat o víza B-2, platí 10 let a max. možný pobyt je půl roku, také se dá v určitých případech prodloužit. Pokud je přítel Američan, tak tě může podpořit zvacím dopisem a zaručit se za tebe. Můžeš říct, že spolu chcete strávit více času, ale zatím neplánujete svatbu a proto nežádáš o snoubenecké vízum.

Odpovědět

Zdravím,
neměl by někdo zájem o letenku do Los Angeles v červnu? Jen by se letenka přepsala na nového majitele. VELMI VÝHODNÁ CENA

Odpovědět

ahojte, omlúvam sa že píšem duplicitne otázku v dvoch témach, nevedel som do ktorej to mám zaradiť
Potrebujem malú radu, letím z Viedne do LA. Online check-in nebudem robiť, ale chcem si pozrieť kde budem sediať, poprípade to zmeniť. Lenže letenky som kupoval cez Pelikana a spoločnosť je UNITED AIRLINES.
No ale, letím z Viedne do Zurichu s AUSTRIAN a ďalej do LA, a tento let zabezpečuje SWISS a späť priami let, ten zabezpečuje AUSTRIAN.
Teraz znie otázka na stránke kt. leteckej spoločnosti si mám pozrieť ten môj trip a zmeniť sedadlá. UNITED, AUSTRIAN či SWISS ??????
diky moc

Odpovědět
Avatar uživatele

@Tommy: Pokud máš letenku od United, tak veškerý přístup k ní je na webu United (a je jedno, komu patří letadlo). Pelikán je jen prodejce, to nehraje žádnou roli. V mailu od Pelikána budeš mít confirmation number, a tím se přihlásíš na webu United.
Ty weby obvykle chtějí tvé příjmení (bez diakritiky) a confirmation number.

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den, jedu navštívit dceru do SF, turisticky se dvěma syny, mladší má 13 let, stačí pro něj ESTA a souhlas manželky ? Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Bohumil Votoupal:
Ano

Odpovědět
Avatar uživatele

@Franta: Dobrý den, je souhlas zákonného zástupce nějak upraven? Myslím, plná moc nebo úřední ověřění ? Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Bohumil Votoupal:
Určitě bude dobré, když bude anglicky a minimálně ověření podpisu bude fajn. Je lepší, když to nevypadá, že se to psalo v letadle při přistání.
Může dítě mladší 18 let odjet do USA samo, jen s jedním rodičem nebo s jinými příbuznými či přáteli?
Možná to nebude potřeba, ale je lepší to mít.

Odpovědět

Ahoj,

mel bych na Vas narocnejsi dotaz, tento rok jsem byl v USA na Esta, bohuzel se mi stala nepekna vec, musel jsem byt hospitalizovan v nemocnici ( psychicke problemy) jelikoz jsem v zadosti esta nevyplnil pole, zdali beru leky a mam psychicke problemy (coz v nemocnici vse zjistili) muj dotaz zni, zda me po tomhle zase pusti do USA ci-nikoli ( prvni vec ze jsem neoznamil ze se v CR lecim na psych. nemoc, druha vec, veskerou utratu za me musi zaplatit stat USA, nebyl jsem pojisten, pouze klasicky VZP)

dekuji moc za odpoved na takto slozity dotaz

Odpovědět
Avatar uživatele

@Martin:
Počkej, Amíci po tobě nechtějí nic platit? To se mi nezdá.

Jak víš, tak lhát se nemá, ani zamlčovat důležité informace. A už vůbec ne imigračnímu. Ale nepředpokládám, že nemocnice někoho informovala. Teda pokud jsi neutekl bez placení. Americké zdravotnictví rozhodně není zdarma.

Odpovědět

@Franta: @Franta:

Vim na co narazis, emigracnimu jsem nelhal, pouze jsem zamlcel jak zminujes v zadosti jsem to neodskrt, to je vse.

k hospitalizaci, ne nikam jsem neutek, vim ze maji drahe zdravotnictvi, ale ja jsem po 7 dnech pozadal pres meho znameho v USA aby me pustili domu, ten se za me “zavazal” podepsal “sponzorstvi” to je vse, potom jsem se ocitl v CR, jinak muj znamy rikal ze budou jeste zkouset proplatit fakturu, takze na jeho americkou adresu poslou vyuctovani ( pokud se to nezaplati) plati to nasledne stat, za me to je cele, proto jsem chtel vedet zda po tom vse me tam znovu pusti :/

Odpovědět

PS: jeste doplnim ze me sameho nechteli z te nemocnice pustit, musel jsem pres “sponzora”, nasledne jsem dal k “soudu” doktora ktery me nechtel pustit, soud jsme vyhral a tentyz den me pustili…

Odpovědět
Avatar uživatele

@Martin:
Aha, takže to nebylo zadara. Ale opět vychcánek. Je otázkou, když jsi se s nimi soudil o propuštění, zda oni neudělají to samé kvůli platbě. Pak by na tebe na letišti mohla čekat eskorta. Ale to je tvá věc a tvého známého.
On se jim zavázal, pak nezaplatí, takže půjdou buď po něm, kvůli podepsanému závazku sponzorství nebo po tobě jako pacientovi. V to, že to zaplatí stát bych moc nedoufal. Mají dva potencionální plátce, takže nejprve zkusí je.

Odpovědět

@Franta:

Ne. nebylo zadarmo, prave nevim jake jsou ty podminky placeni aj veci, ale znamy ujistoval ze urcite poslou vyuctovani, pry pokud se nezaplati po nejake dobe plati stat, tato informace je overena zije tam pres 30let takze zna zakony, pracuje ve statni sprave.

Me nebudou zkouset kdyz nemam US adresu, nejsem ani rezident. Spise me zajimalo zda tyto info posilaji i na emigracni, jelikoz dle vseho ne vzdy, je to ruleta 50/50 zdali to zaslou nebo ne.

Odpovědět

@Martin: 1) vyrazit do USA bez pojistky, navic kdyz vis, ze mas zdravotni problemy…
2) Vsiml sis tam tech bezdomovcu? Vis, jak se nekteri z nich dostali na ulici? Treba prave tim, ze nemeli na zaplaceni za zdravotni peci a pokud neco vlstnili, prisli o to v exekuci. Premysleli jste o teto variante s tim znamym?

Odpovědět
Avatar uživatele

OMG, to pojištění stojí pár korun!

Odpovědět
Avatar uživatele

dobrý den chci se jen zeptat jak můžu udělat pohovor na letišti když neumím anglicky. chci jet za kamarádem je to Američan bydlel bych u něj děkuji Hloušek

Odpovědět
Avatar uživatele

@lubomir hloušek:
Mrkni na články o imigračním a diskuse u nich, probírá se to tam dokola. Vypiš si otázky, nech si je někým přeložit a můžeš to pak dát imigračnímu.
AJ není povinná k cestě do USA, ale nějaké základy by to chtělo.

Odpovědět
Avatar uživatele

@lubomir hloušek:

Přesně jak píše Franta, sepsat základní otázky (ty na netu jsou dohledatelné) a nechat přeložit. Ono nejde úplně jen o toho úředníka, ale o celkový pohyb po letišti, včetně porozumění nahaněčům, kteří tě posílají k jednotlivým frontám, orientaci u kiosků, kde alespoň v LA čeština v nastavení jazyka nebyla atd. V LA posílali ke kiosku všechny bez rozdílu, zda už si v USA byl či nebyl. Aspoň naše zkušenost.

Odpovědět

Ahoj, je mi 16 a letím sám v srpnu do Miami. Může být problém, že sebou nebudu mít rodiče?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Adam:
1) Může dítě mladší 18 let odjet do USA samo, jen s jedním rodičem nebo s jinými příbuznými či přáteli?

2) Ano, můžeš mít problém. Nepíšeš, jestli letíš úplně sám, sám bez rodičů s někým nebo k někomu. Jestli úplně sám, tak jak se tam budeš dopravovat, kde budeš bydlet? Klasické ubytování (hotel, motel…) asi nevyjde, nechtějí ubytovávat mladé bez doprovodu zákonného zástupce. Třeba vyjde Airbnb.

Odpovědět

@Franta:
1) díky za link, ten jsem sám nenašel
2) úplně sám, doprava z letiště ke známým (občanům US), kde budu spát, asi Uber, potom už s nimi. AirBnb by nevyšlo, nejde tam ověřit účet pokud člověku není 18.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Adam:
Pokud ke známým, tak by to s tím “rodičovským povolením”mělo v pohodě klapnout. Užij si to.
Jo a klidně zkus požádat o Zvací dopis, ten může být taky plus.

Odpovědět

Prodam america beautiful annual pass za polovinu; platnost 6/2020; predani Zlin, Uherske Hradiste, Uhersky Brod

Odpovědět

Dobrý den, s přítelkyní plánujeme v srpnu 14denní dovolenou v Las Vegas. Přestupuje se ve Philadelphii, čas na přestup je 2:45 h. Chtěl jsem se zeptat, zda to není málo, vzhledem k tomu, že nás tam čeká imigrační pohovor a také opětovné odbavení zavazadel (tedy předpokládám, že je budeme muset opět odbavit). Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jan:
Mělo by to stačit, ale zaručit ti to nikdo nemůže. Já byl vždy za imigračkou cca 1h po přistání. Zdržení bylo jen jednou, když byl brácha asi 0,5h na secondary.
Odbavení kufrů pak už není, jen je předáš k dalšímu letu.
3:40 https://www.youtube.com/watch?v=WHt2xnXk8AI
6:11 https://www.youtube.com/watch?v=2G-m60L_Ck0

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj všem cestovatelům,

myslím, že už dnes můžeme s určitostí počítat s tím, že se na dost dlouhou dobu do USA bohužel nepodíváme. Někteří z Vás už měli určitě nakoupené letenky, plný itinerář a plány, jak bude poznávání této země probíhat a najednou taková situace. Určitě to vyjde jindy !!. Jelikož mi tyto stránky hrozně pomohly při mých cestách, chtěl bych poděkovat tvůrcům a všem přispěvatelům. Hlavně se držme a nepropadejme zbytečné panice i když situace růžová není. Doufám, že si tady do budoucna opět budeme sdělovat zážitky a zkušenosti, včetně cenných rad. Mějte se fajn a hlavně hodně zdraví !!! Díky Jirka01.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jirka01:
Jj, květnový odlet se asi konat nebude. I tak stále plánujeme detaily cesty.

Odpovědět
Avatar uživatele

Tak přináším trochu první pozitivní vlaštovky :)
V plánuje samozřejmě v blízké době umožnit volnější cestování do USA také ze Schengenského prostoru. V plánu je nyní kolem poloviny dubna uvolnění cest z Velké Británie, která by měla měsíc sloužit jako měřítko. Pokud se situace v USA bude nadále zlepšovat, následuje (mohlo by během května) uvolnění turismu přímo ze Schengenského prostoru – v první vlně ze států, kde na tom budou v boji s virem dobře, nicméně pokud budou počty nakažených dále klesat, mělo by do poloviny léta dojít téměř k úplnému rozvolnění cest, ze Schengenu (samozřejmě nejspíš s negativním testem nebo platným očkováním). Nicméně i ta první vlna uvolnění by mohla být zajímavá…spousta z nás běžně odlétá například z Německa nebo Rakouska a pokud by nebyla podmínka, strávit tam před odletem 2 týdny v karanténě (asi těžko by se to dalo prokazovat), pak to vypadá s brzkým cestování do USA celkem slibně a kupříkladu ta akce na pelikanovi červen – říjen do LA nebo SF za 9-10tisic přímý let začíná vypadat zajímavě.

Odpovědět

Ahoj, díky za alespoň trošku optimistické zprávy. Byl by odkaz na zdroj? Vzhledem k tomu, že mám na srpen letenky (zakoupené vloni v září v nějakém nesmyslném záchvatu optimismu), tak se různě snažím najít nějaké informace alespoň o plánech, ale nic rozumného jsem nenašel.

Odpovědět
Avatar uživatele

Mám tohle info od America Tours. Přeci jen, zrovna jejich zdrojům bych věřil…na jásot je prý ještě brzy, ale začíná se tvořit kapka naděje, že by to během jara/léta mohlo klapnout. Británie tedy první jako test v rámci uvolnění a pak až Schengen podle vývoje v Evropě, ale zároveň v USA. Musí to klesat na obou kontinentech, ale to by se během jara/léta mělo dít… viry milují hlavně podzim/zimu a s tím jak bude stoupat proočkovanost, tak by logicky mělo dojít ke zmírnění šíření.

Odpovědět

Ahoj, nemáte někdo, ted v době covidové osobní zkušenost s cestou do USA ze státu mimo Shengenského prostoru? Zajímalo by mě jak to funguje v praxi například při cestě z Turecka do USA. Tedy čím se prokážu, že jsem v poslední 14 dnech byl třeba v tom Turecku nebo třeba na Kostarice. Teoretické možnosti asi všichni známe ale mě by spíše zájímalo jak to funguje v praxi. Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Martin:
Tohle je teoretická možnost o které jsem tu už psal. Jak by na to ale koukali Amíci netuším. Nevím ani, že by to někdo zkoušel. Dokonce naše “celebrity”, které se chlubí fotkami z kdejaké pláže po světě, se nepochlubily cestou do USA.
Pobyt jinde by se možná dal prokázat vstupním a výstupním razítkem v pasu. Jenže výstupní razítka už se moc nedávají.
Já takhle kdysi doslova donutil celníka v Praze, aby mi dal vstupní razítko po návratu z USA, abych měl doloženo, že jsem byl mimo ČR více než půl roku. Vůbec se mu nechtělo a vyčítal mi, že zdržuji. :-)

Odpovědět

Cau zjistil si neco o tom jestli to jde. Planuju totiz udelat presne tohle, ale zatim jsem nic poradne nezjistil jestli to jde

Odpovědět
Avatar uživatele

Od léta do USA? Začíná to vypadat čím dál nadějněji… Přikladám odkaz na jeden článek. Zdá se, že s tím jak se v USA rychle očkuje, tak se začíná vyvíjet i tlak, na rozvolnění cestování :) Že by od června došlo k uvolnění restrikcí? https://pelipecky.sk/emirates-usa-lety-zrusenie-zakazu/

Odpovědět
Avatar uživatele

A ještě jeden pozitivní článek. Ten zas hovoří o termínu kolem poloviny května, že by mohlo být opět umožněno cestování pro turisty z EU. https://www.schengenvisainfo.com/news/us-may-lift-entry-ban-for-travellers-from-eu-uk-brazil-by-mid-may/

Odpovědět

ahojky, chtěla bych se zeptat na jednu věc. Chtěla bych letět do USA někdy v létě, jak v jednom článku psali, že Biden chce uvolnit restrikce pro evropu v květnu nebo v červenci.Myslíš, že budu muset být očkovaná nebo mi bude stačit negativní covid test?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Kamila:
Nikdo si nic nemyslí. Prostě si počkáme, až se vyjádří kompetentní úřady a řeknou, co a jak. Jakékoli články a tom, co by mohlo být jsou jen hádáním, co by kdyby.

Ono už se do Států dá jet nyní. P. Kellner je toho důkazem, bohužel jemu ta cesta nevyšla, jak plánoval.

Odpovědět

@Kamila: Doporučuju dobře přečíst články co jsem sdílel. Ano, zatím to směřuje tam, že k určitému rozvolnění by mohlo dojít v polovině května nebo začátkem června. Bude to hodně záviset na proočkivanosti v USA a šíření viru v Evropě. Pokud to půjde dál tak jako teď, dá se počítat s tím, že léto budeme moci cestovat. Nicméně, určitě očkování , negativní test nebo prodělání nemoci do 3 měsíců.
@Franta: Ono se dá vlastně celou dobu, jen musíš být těch 14 dní v zemi , kde neplatí ty opatření , uvalený ze strany USA. Jinak články sice nejsou potvrzené oficiálním úřadem , ale ty informace jsou přímo od úřední osoby z Covid teamu Bidenovi kanceláře…ta uvádí, že v půlce května se chtějí rozhodnout , pokud se situace bude nadále příznivě vyvíjet.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.