Hollywoodský chodník slávy: Informace, fotky a kompletní seznam jmen hvězd

Chodník slávy v Hollywoodu patří nejznámější památky v Los Angeles a je jednou z mála těch, které si lze celé užít naprosto zdarma. Počet hvězd na chodníku slávy v roce 2013 překročil hranici 2 500 – a pro zajímavost, tu jubilejní získala zpěvačka Jennifer Lopez.

Hollywoodský chodník slávy | © Petr Novák

Historie chodníku slávy v Hollywoodu

První úvahy o založení chodníku, který by vzdával hold hvězdám showbyznysu, se objevily již v roce 1953. Od samého prvopočátku se počítalo se symbolem hvězdy, jejíž cípy směřují do všech stran stejně jako sláva oceněných umělců. S budováním chodníku se začalo po sérii návrhů, žalob a dalších komplikací v roce 1958.

Hvězda na Hollywoodském chodníku slávy má podobu růžové teracové dlaždice zasazené do černého čtverce ze stejného materiálu. Uprostřed hvězdy je zlatým písmem vyvedeno jméno oceněného a symbol oboru, za jímž se proslavil. Oceňuje se celkem za pět oborů:

 • Filmová kamera – film
 • Televizní přijímač – televize
 • Mikrofón – rádio
 • Gramofonová deska – hudba
 • Divadelní masky – divadlo a živá vystoupení (tato kategorie byla přidána v roce 1984)

Ještě prvním kopnutí do země bylo vybráno 1 558 oceněných. Ačkoliv se na některé z nich nakonec nedostalo, přesto je možné říct, že hodnota ocenění byla do jisté míry zdevalvovaná. Možná proto nebyla po osm let od zprovoznění památky instalována jediná hvězda.

Hollywoodský chodník slávy se stal populárním a 5. července 1978 byl zařazen na seznam památek města Los Angeles. Vcelku rychle rostl také počet oceněných – v roce 1994 se dokonce musely hvězdy rozšířit z původního Hollywood Boulevardu na ulici North LaBrea Avenue. Ve stejnou dobu přibyla 2 000. hvězda, kterou získala Sophia Loren.

K 31. lednu 2014 bylo na Hollywoodském chodníku slávy celkem 2 516 hvězd.

Hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu | © Petr Novák

Zajímavosti o Hollywoodském chodníku slávy

Za umístění hvězdy na chodník slávy umělci platí. Částka 30 000 dolarů pokrývá náklady na výrobu hvězdy i samotný ceremoniál.

Prvním umělcem, jenž získal na Hollywoodském chodníku slávy dvě hvězdy, byl zpěvák Michal Jackson. První jako člen uskupení Jackson Five, druhou za svou sólovou kariéru. Jediným umělcem, který získal pět hvězd ve všech pěti kategoriích je Gene Autry přezdívaný zpívající kovboj.

Na chodníku narazíte na několik hvězd animovaných hrdinů – jako první ji v roce 1978 získal Mickey Mouse, následovali Simpsonovi, Shrek nebo Kačer Donald. Ocenění získala rovněž zvířata – prvně pes Strongheart, následně jeho psí kolegové Rin Tin Tin nebo Lassie.

Hvězdu na křižovatce ulic Hollywood & Vine má také trojice kosmonautů z Apolla 11, kteří jako první přistáli na Měsíci. Neil Armstrong, Michael Collins a Buzz Aldrin ji oficiálně získali v kategorii televize.

Informace a tipy pro návštěvníky

Hollywoodský chodník slávy leží se táhne po ulicích Hollywood Boulevard a Vine Street. Nejbližší stanicí metra je Hollywood/Vine Station na červené lince, východ leží v podstatě přímo u hvězd. GPS souřadnice jsou 34,101633, -118,326670.

Před návštěvou Los Angeles se doporučuji podívat na internetové stránky Hollywood Chamber of Commerce (něco jako Obchodní komora Hollywoodu), která má chodník na starosti. S předstihem zhruba 14 dnů se tam publikují nadcházejí ceremoniály, na kterých jsou odhalovány nové hvězdy. Těch se můžete zúčastnit zdarma.

Při návštěvě chodníku slávy se nezapomeňte zastavit před čínským kinem TCL Chinese Theatre ležícím na adrese 6925 Hollywood Boulevard. Přímo před ním jsou do betonu zvěčněny otisky rukou a nohou některých známých umělců. Je jich sice mnohem, mnohem méně než hvězd, nicméně nechybí Michael Jackson, Johnny Depp, Bruce Willis atd.

Přímo z Hollywood Boulevardu je možné zahlédnout legendární nápis Hollywood.

Seznam jmen na Hollywoodském chodníku slávy

Oceněných umělců je velké množství, a tak si můžete seznam jmen na chodníku slávy přečíst na samostatné stránce. Adresa u jména udává budovu, před kterou se hvězda nachází. Samozřejmě platí, že čísla domů jdou postupně, na jedné straně ulice jsou lichá čísla domů a na druhé sudá.

Plánujete-li chodník slávy navštívit, doporučuji si seznam jmen stáhnout do telefonu:

Na chodníku slávy v Hollywoodu nemá hvězdu žádný Čech. Nicméně tam nechybí jména třeba těchto umělců a postav:

 • Chuck Norris má hvězdu za film u 7024 Hollywood Blvd.
 • Simpsonovi mají televizní hvězdu kousek vedle – na adrese 7021 Hollywood Blvd.
 • Bruce Willis má hvězdu za film na 6915 Hollywood Blvd.
 • Michael Jackson má hvězdy dvě – za rádiovou produkci na 1541 Vine Street a za hudbu na 6927 Hollywood Blvd.
 • Johnny Depp má filmovou hvězdu na 7018 Hollywood Blvd.
 • Tom Hanks má filmovou hvězdu na 7000 Hollywood Blvd.
 • Scarlett Johansson má hvězdu za film na 6931 Hollywood Blvd.
 • Režisér Steven Spielberg má filmovou hvězdu na 6801 Hollywood Blvd.

Fotky Hollywoodského chodníku slávy

Chodník slávy v Hollywoodu | © Petr Novák

Hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu | © Petr Novák

Hvězda Simpsonových na chodníku slávy | © Petr Novák

Otisky umělců u Chinese Theatre v Los Angeles | © Petr Novák

Petr Novák

Diskuze k článku (9 komentářů)

Jen s chci zeptat jestli v tom sesznamu jsou opravdu všechny hvězdy hledala jsem Orlanda Blooma a nenašla jsem ho :(

Odpovědět

@moncicak:
Jsou tam všichni, kteří mají hvězdu.

Odpovědět

On hvězdu má pokud vím

Odpovědět

Ne, opravdu tam není

Odpovědět

Tady v seznamu chybí, ale hvězdu má https://www.walkoffame.com/orlando-bloom

V článku je: K 31. lednu 2014 bylo na Hollywoodském chodníku slávy celkem 2 516 hvězd.
On má hvězdu od 2. dubna 2014, takže na původním seznamu být nemůže.

Odpovědět
T

Jako turistu, by mně rozhodně zklamalo, že se nejedná o bílé hvězdičky na modrém podkladu :(

Odpovědět
J

Údajně je možné si za nějaký poplatek nechat nalepit nějaké jméno na hvězdu na chodníku chtěl bych tuto možnost využít jako dárek je tato informace pravdivá ?

Odpovědět

@Josef Pechar:
Před Dolby Theatre je/byl stánek, kde se to dá/dalo udělat. Ale co vím, tak se různě stěhuje. A je to jen jako, na chodníku nic nezůstane, ten je jen pro opravdové hvězdy.

Nebo pak tohle https://www.redkid.net/generator/star/

Odpovědět

@Josef Pechar: ano je

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.