Hollywoodský chodník slávy: Zajímavosti, fotky a seznam jmen

Petr Novák

Chodník slávy v Hollywoodu patří nejznámější památky v Los Angeles a je jednou z mála těch, které si lze celé užít naprosto zdarma. Úsek dlouhý dva kilometry ročně projde na 10 milionů lidí. Počet hvězd na chodníku slávy v únoru 2023 překročil hranici 2 750. Jubilejní hvězdu získala televizní herečka Courteney Cox.

Hollywoodský chodník slávy: Zajímavosti, fotky a seznam jmen | © Pixabay.com, © Unsplash.com

 1. Obsah článku
  1. Historie Chodníku slávy v Hollywoodu
  2. Zajímavosti o Hollywoodském chodníku slávy
  3. Tipy pro návštěvníky Hollyood Walk of Fame
  4. Seznam jmen na Hollywoodském chodníku slávy
  5. Fotky Hollywoodského chodníku slávy

  Historie Chodníku slávy v Hollywoodu

  První úvahy o založení chodníku, který by vzdával hold hvězdám showbyznysu, se objevily již v roce 1953. Od samého prvopočátku se počítalo se symbolem hvězdy, jejíž cípy směřují do všech stran stejně jako sláva oceněných umělců. S budováním chodníku se začalo po sérii návrhů, žalob a dalších komplikací v roce 1958.

  Hvězda na Hollywoodském chodníku slávy má podobu růžové teracové dlaždice zasazené do černého čtverce ze stejného materiálu. Uprostřed hvězdy je zlatým písmem vyvedeno jméno oceněného a symbol oboru, za jímž se proslavil. Oceňuje se celkem za pět oborů:

  • Filmová kamera – film
  • Televizní přijímač – televize
  • Mikrofón – rádio
  • Gramofonová deska – hudba
  • Divadelní masky – divadlo a živá vystoupení (tato kategorie byla přidána v roce 1984)

  Ještě před prvním kopnutím do země bylo vybráno 1 558 oceněných. Ačkoliv se nakonec na všechny z nich se nakonec, přesto velký počet oceněných již od počátku zdevalvoval hodnotu hvězdy. Možná proto nebyla po osm let od instalace památky přidána jediná hvězda.

  Hollywoodský chodník slávy se stal populárním a 5. července 1978 byl zařazen na seznam památek města Los Angeles. Vcelku rychle rostl také počet oceněných, v roce 1994 se dokonce musely hvězdy rozšířit z původního Hollywood Boulevardu na ulici North LaBrea Avenue. Ve stejnou dobu přibyla 2 000. hvězda, kterou získala Sophia Loren.

  K 27. únoru 2023 bylo na Hollywoodském chodníku slávy celkem 2 750 hvězd.

 2. Hollywoodský chodník slávy: Zajímavosti, fotky a seznam jmen | © Xurble, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0

  Zajímavosti o Hollywoodském chodníku slávy

  Za umístění hvězdy na chodník slávy umělci platí, cena v průběhu let výrazně narůstá. Ještě v roce 2002 se platilo $15000355 395 Kč, v roce 2012 došlo k navýšení na $30000710 790 Kč a od roku 2022 je poplatek už $500001 184 650 Kč. Částka pokrývá náklady na výrobu hvězdy i na samotný slavnostní ceremoniál.

  Prvním umělcem, jenž získal na Hollywoodském chodníku slávy dvě hvězdy, byl zpěvák Michal Jackson. První jako člen uskupení Jackson Five, druhou za svou sólovou kariéru. Jediným umělcem, který získal pět hvězd ve všech pěti kategoriích je Gene Autry přezdívaný Zpívající kovboj.

  Na chodníku narazíte na několik hvězd animovaných hrdinů. Jako první ji v roce 1978 získal Mickey Mouse, následovali Simpsonovi, Shrek nebo Kačer Donald. Ocenění získala rovněž zvířata, prvně pes Strongheart, následně jeho psí kolegové Rin Tin Tin nebo Lassie.

  Hvězdu na křižovatce ulic Hollywood & Vine má také trojice kosmonautů z Apolla 11, kteří jako první přistáli na Měsíci. Neil Armstrong, Michael Collins a Buzz Aldrin ji oficiálně získali v kategorii televize.

 3. Tipy pro návštěvníky Hollyood Walk of Fame

  Hollywoodský chodník slávy leží se táhne po ulicích Hollywood Boulevard a Vine Street. Nejbližší stanicí metra je Hollywood/Vine Station na červené lince, východ leží v podstatě přímo u hvězd. Přímo z Hollywood Boulevardu je možné zahlédnout legendární nápis Hollywood.

  Před návštěvou Los Angeles se doporučuji podívat na internetové stránky Hollywood Chamber of Commerce (něco jako Obchodní komora Hollywoodu), která má chodník na starosti. S předstihem zhruba 14 dnů se tam publikují nadcházejí ceremoniály, na kterých jsou odhalovány nové hvězdy. Těch se můžete zúčastnit zdarma.

  Při návštěvě chodníku slávy se nezapomeňte zastavit před čínským kinem TCL Chinese Theatre na adrese 6925 Hollywood Boulevard. Přímo před ním jsou do betonu zvěčněny otisky rukou a nohou některých známých umělců. Je jich sice mnohem, mnohem méně než hvězd, nicméně nechybí Michael Jackson, Johnny Depp, Bruce Willis atd.

 4. Seznam jmen na Hollywoodském chodníku slávy

  Oceněných umělců je velké množství, a tak si můžete seznam jmen na chodníku slávy přečíst na samostatné stránce. Adresa u jména udává budovu, před kterou se hvězda nachází. Samozřejmě platí, že čísla domů jdou postupně, na jedné straně ulice jsou lichá čísla domů a na druhé sudá.

  Na chodníku slávy v Hollywoodu nemá hvězdu žádný Čech. Nicméně tam nechybí jména třeba těchto umělců a postav:

  • Chuck Norris má hvězdu za film u 7024 Hollywood Blvd.
  • Simpsonovi mají televizní hvězdu kousek vedle – na adrese 7021 Hollywood Blvd.
  • Bruce Willis má hvězdu za film na 6915 Hollywood Blvd.
  • Michael Jackson má hvězdy dvě – za rádiovou produkci na 1541 Vine Street a za hudbu na 6927 Hollywood Blvd.
  • Johnny Depp má filmovou hvězdu na 7018 Hollywood Blvd.
  • Tom Hanks má filmovou hvězdu na 7000 Hollywood Blvd.
  • Scarlett Johansson má hvězdu za film na 6931 Hollywood Blvd.
  • Režisér Steven Spielberg má filmovou hvězdu na 6801 Hollywood Blvd.
 5. Fotky Hollywoodského chodníku slávy

  Chodník slávy v Hollywoodu | © Petr Novák

  Hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu | © Petr Novák

  Hvězda Simpsonových na chodníku slávy | © Petr Novák

  Otisky umělců u Chinese Theatre v Los Angeles | © Petr Novák

Diskuze k článku (10)

Jen s chci zeptat jestli v tom sesznamu jsou opravdu všechny hvězdy hledala jsem Orlanda Blooma a nenašla jsem ho :(

Odpovědět

@moncicak:
Jsou tam všichni, kteří mají hvězdu.

Odpovědět

On hvězdu má pokud vím

Odpovědět

Ne, opravdu tam není

Odpovědět

Tady v seznamu chybí, ale hvězdu má https://www.walkoffame.com/orlando-bloom

V článku je: K 31. lednu 2014 bylo na Hollywoodském chodníku slávy celkem 2 516 hvězd.
On má hvězdu od 2. dubna 2014, takže na původním seznamu být nemůže.

Odpovědět
T

Jako turistu, by mně rozhodně zklamalo, že se nejedná o bílé hvězdičky na modrém podkladu :(

Odpovědět
J

Údajně je možné si za nějaký poplatek nechat nalepit nějaké jméno na hvězdu na chodníku chtěl bych tuto možnost využít jako dárek je tato informace pravdivá ?

Odpovědět

@Josef Pechar:
Před Dolby Theatre je/byl stánek, kde se to dá/dalo udělat. Ale co vím, tak se různě stěhuje. A je to jen jako, na chodníku nic nezůstane, ten je jen pro opravdové hvězdy.

Nebo pak tohle https://www.redkid.net/generator/star/

Odpovědět

@Josef Pechar: ano je

Odpovědět

Zdravím vás. Povedlo se vám zjistit nějakou informaci? Také zvažuji podobný dárek.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA