Mezinárodní řidičský průkaz: Kde o něj požádat, výše poplatku a co je potřeba?

Plánujete-li si v USA půjčit auto, nechť si s sebou řidič vezme mezinárodní řidičský průkaz dle ženevské Úmluvy. Některé autopůjčovny sice tolerují evropský řidičák, ale spoléhat se na to nelze. Kamarád si ho nevzal a na Havaji mu odmítli půjčit auto. Cena vystavení mezinárodního řidičského průkazu přitom je jen 50 Kč.

Mezinárodní řidičský průkaz | © Petr Novák

Žádáme o mezinárodní řidičský průkaz 2021

Kde žádat o mezinárodní řidičský průkaz
O mezinárodní řidičák se žádá na obecním úřadě obce s rozšířenou pravomocí, v Praze na Magistrátu hlavního města. Hledejte odbor dopravy.

O jaký mezinárodní řidičák mám žádat?
Pracovníci úřadu vám poradí, nicméně do USA potřebujete Mezinárodní řidičský průkaz dle Úmluvy o silničním provozu ze dne 19. září 1949 ze Ženevy.

Jaký formulář musím vyplnit?
Vyplňuje se formulář žádost o vydání mezinárodního řidičského průkazu – buď přímo na místě (zabere to odhadem minutu), nebo si ho přineste vyplněný.

Podmínky pro vydání Mezinárodního řidičského průkazu
Žadatel musí na úřadě předložit vyplněnou žádost, platný řidičský průkaz, platný doklad totožnosti, jednu průkazovou fotografii a uhradit poplatek.

Cena za vydání mezinárodního řidičského průkazu
Správní poplatek za vystavení mezinárodního řidičáku je 50 Kč. Platí se kartou nebo v hotovosti na úřadě.

Jak dlouho trvá vystavení řidičáku?
Pokud budete mít vše v pořádku, vydá vám úřad průkaz na počkání. Řidičský průkaz si na úřadě musíte převzít osobně, jeho zaslání poštou není možné.

Jaká je platnost mezinárodního řidičského průkazu?
Platnost Mezinárodního řidičského průkazu je 1 rok ode dne vydání. Platný je pouze v případě, kdy spolu s ním předložíte také národní řidičský průkaz (plastovou kartičku s logem Evropské unie na přední straně vlevo nahoře).

Jak získat mezinárodní řidičský průkaz v USA
Mezinárodní řidičský průkaz vydaný Českou republikou v USA nezískáte. Doklad se v zahraničí nevydává a pro jeho získání je nutná osobní návštěva úřadu.

Petr Novák

Diskuze k článku (100 komentářů)

Dobrý den, je možno v USA použít i německý řidičák? Děkuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Hanka:
Určitě. Jen je třeba si zjistit, zda stačí samostatně nebo je k němu potřeba něco jako náš Mezinárodní.

Odpovědět

Dobry den, chtel bych se zeptat. Letim na tri mesice do USA a asi tri tydny budem cestovat autem. Mezinarodni ridicak mam, jenze jsem se stehovali a chystali na dovolenou zaroven a v tom shonu jsem nechal mezinarodak doma :(. Da se to nejak resit? Nebo ho musim nechat poslat z Ceska do USA? Dekuji mnohokrat.

Odpovědět
Avatar uživatele

@David:
Máš ho doma v šuplíku, jak to chceš řešit? V USA ti ho nikdo neudělá. Jediná cesta je ta pošta.
Píšeš, že letíš, takže jsi ještě neodletěl? Nestihneš pro něj zajet? Nebo píšeš z letiště?

Odpovědět
Avatar uživatele

@David: Nejjednodušším řešením bude, když ti ho někdo do USA pošle poštou. Ve finále třeba ani nebude potřeba, ale pro jistotu.

Odpovědět

@Petr:
Presne tak, jen tady sirite zbytecnou paniku. Byl jsem v americe nespocetnekrat a mezinarodni ridicak jsem si nechal udelat jen jednou, poprve a naposled. At tu papirovou vec s fotkou ukazete v americe komukoli, autopujcovne, policajtovi, … tak se strasne divi co jim to davate za podvrh, vsichni chteji videt pouze a jen plastovou karticku a to je jedine, co uznavaji, neb tak vypada i jejich ridicak!!! Naposledy jsem byl na Havaji a parky zapadu USA, SF, Denver, vystridal jsem 6 ruznych autopujcoven a vsude chteli jen plastovou karticku! Papirovy mezinarodni ridicak je vytvor ceskeho ourady.
OVSEM POZOR, jelikoz si ceske, mozna i americke pojistovny hledaji kazdou skulinku, proc nevyplatit plneni pojistky, treba v pripade nehody, muze se hodit ho pro klid duse mit, podekujte ceskemu ouradovi za zjednoduseni cestovani. Kazdopadne timto nesmyslem cesky ourada napachal zbytecne zmatky, dej blbci funkci a vymysli lejstro …

Odpovědět
Avatar uživatele

@Marek:
Kdo tu šíří paniku? Mezinárodní řidičák se vydává na základě mezinárodních smluv o uznávání řidičských průkazů mezi jednotlivými zeměmi, Úmluvy o silničním provozu (Ženeva 1949 a Vídeň 1968). Nenahrazuje ŘP, ale je to jeho doplněk s překladem, aby bylo vědět, co můžeš řídit. Stojí 50,- + foto a vydávají ho na počkání. Tak se nestresuj.

Ty chytrej ouřado, nejdřív napíšeš, žes ho měl jen jednou a pak dodáš, že je vlastně potřeba, v případě řešení nehody nebo pojistky. Tyhle experty od lahváče mám moc rád.

Odpovědět

@Marek: Dekujeme ti za naprosto zbytecny prispevek o nicem. Ale kdyz uz… Pujcovnu mezinarodni ridicak zajimat nemusi, protoze je to soukroma spolecnost. Policistu take ne, pokud je mu jasne, ze to, co mu ukazujes je prokazatelne ridicak platny ve tve zemi. Ale kdykoliv se naprosto legitimne muze zeptat na ten mezinarodni a pak se ukaz hrdino. A na zaver, stanes se ucastnikem dopravni nehody a v tu chvili predved sve vyjednavaci schopnosti.

Odpovědět

Zdravim, chci si vyridit mezinarodni ridicak, jsem v usa a k uradu v cr se dostavit nemuzu, chci se zeptat zda li by tam mohl za me zajit rodic s plnou moci a nalezitymi dokumenty, ktere bych mu naskenoval a on si je vytiskl?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jakub:
Podle webu Ministerstva dopravy je osobou oprávněnou k jednání držitel řidičského oprávnění. O zástupci tam nic není. A na přepážce, podle mě, budou chtít viděl originál ŘP. Ať se rodiče zajdou zeptat na úřad, jestli by to nešlo nějak zařídit.

Odpovědět

Ahoj, před rokem jsem si žádala o mezinárodní řidičák a letos jdu znovu, ovšem byla jsem vyrozuměna, že se po roce má ten řidičák vracet. Problém je u mě, že jsem ho možná před odletem z USA spálila (jelikož ho nyní nikde v dokumentech nemohu dohledat) :D setkal se s tím někdo už, že ho nemohl vrátit / nebo jednoduše, že ho nevrátil? Nebyli jste nějak sankcionováni? Chci se jen připravit na sprďáka, co mě nejspíš čeká na úřadě :-) díky!

Odpovědět
Avatar uživatele

@Nel:
Já ho nevracel, skončil rozstříhaný v koši. Fotku jsem znovu použil, měli nějaké divné razítko a smazalo se. Když jsem žádal loni, tak se na starý neptali. Ani nevím, že by se měl vracet.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Nel: Ahoj Nel, mezinárodní řidičák jsem taky nevracel. Po pár dvou letech jsem žádal o nový a obešlo se to bez problémů a bez sankce. :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den,
prosím o odpověď, syn odcestoval do Kanady jen s českým ŘP. Je možné, když mi pošle plnou moc , foto, abych mu já zařídila mezinárodní ŘP a poté zaslala?
Moc děkuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Zdena Bartošáková:
Má smůlu.
Dle zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, je každý žadatel o vydání nebo výměnu mezinárodního řidičského průkazu povinen podat žádost a následně převzít průkaz osobně; zastupitelnost je nepřípustná.

Odpovědět

Ahojky, mám dotaz – meziárodní řidičák musí být při půjčení vozu z autopůjčovny nebo i při řízení auta, co mi půjčí tam kamarádka? Jestli to kontrolují třeba při silniční kontrole? Díky, Evča :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Evča D.:
Máš český (respektive evropský) ŘP a ten, jako takový, platí pouze na území ČR (respektive EU). Všude jinde potřebuješ ten mezinárodní. Proto se dělaly Úmluvy o silničním provozu (Ženeva 1949 a Vídeň 1968), díky kterým si jednotlivé státy navzájem uznávají ŘP. Nejde o to, jestli ho potřebuješ pro půjčovnu nebo policii. Ty ho potřebuješ jako mezinárodní dokument. Oni ho ve Státech moc nevyžadují, ale ve chvíli, kdy zaviníš dopravní nehodu a ukáže se, že ho nemáš, tak dá pojišťovna ruce pryč a právník poškozeného tě oškube jak krocana.
On je to jen takový “cár papíru”, ale ušetřená fotka a 50,- Kč nestojí za případné problémy.

Odpovědět

@Franta: A už jsi se setkal s tím, že by mezinárodní průkaz někdo chtěl, nebo to jenom předpokládáš? Já jsem slyšel něco úplně jiného. Mezinárodní ŘP je jen v češtině a francouzštině, a policajt v Kalifornii na něj zareagoval stylem “co to sakra je?” a chtěl vidět klasický český řidičák. Já jsem se mailem ptal půjčovny, a odepsali mi, že řidičáky EU jsou v USA všude akceptovány.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Vašek:
Vašku, nemyslíš že řešit papír co ti udělají všude na počkání za 50kč s platností 1 rok, který podle platných předpisů musíš mít u sebe, pokud chceš v USA řídit auto, vůbec stojí za takovouhle diskuzi? Ten čas vynaložený nad touto diszkuzí za to vůbec nestojí.
Je to jako se vším, pokud někdo nechce dodržovat určená pravdila, musí počítat s tím, že se mu to může/ale nemusí vymstít. Toť vše.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Vašek:
Ty to nechápeš, že ne? Mezinárodní ŘP není ŘP, nenahrazuje ho. Jen ŘP doplňuje a je platný pouze s ním. Samostatně je k ničemu. Je to právní dokument na základě kterého ti v jiné zemi uznají náš ŘP. Policista po tobě bude chtít vždy jen ŘP, Mezinárodní ŘP mu dáš pouze, pokud si o něj řekne. Pro normální provoz Mezinárodní ŘP vlastně “nepotřebuješ”, ale pokud se dostaneš do problémů (nehoda), tak můžeš mít hodně velké potíže, když ho nebudeš mít. Už jsem to tu několikrát psal.

A odpověď na tvou otázku. Ano, jednou ho po mě chtěli v půjčovně. Až ho budeš mít v ruce (jako já teď, pro USA je Ženeva 1949), tak si ho pořádně prohlédni, text je tam anglicky, španělsky, německy, rusky, čínsky, turecky, islandsky, česky a francouzsky.

Odpovědět

@Lukáš: na 50 korun kašlu. Co mě prudí je běhání po úřadech.

Odpovědět

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je potřeba s obytňákem ŘP jiný než B. Jedná se především o Nevadu, u které jsme někde viděli, že je třeba. Díky za odpověď, Alena

Odpovědět

@Alena: Kolik vas pojede? Ve vsech 50 statech plati stejna hranice pro ridicsky prukaz C (bezny osobak) a jiny typ opravneni. Ta hranice je 26 000 liber. Takze pokud vam staci bezny obytnak, nemusite nic resit. Tuto hranici prekracuji pouze obri RV (vypadaji jako autobus) nebo souprava obytnaku a dalsiho vozidla (mnozi za RV tahnou jeste osobni auto), coz nebude vas pripad.

Odpovědět

@Mesi:

Jedeme 4 dospělí, takže bychom chtěli něco jako je C25 van Cruise America, ale ne přímo od nich.

Odpovědět

@Alena: Na tohohle drobecka staci normalni ridicak. Tyhle “cecka” byvaji vetinou do max 7 lidi. Jednoduse receno, vse, co vypada jako bezny obytnak muzete ridit s ridicakem na osobak. Pokud to vypada jako autobus, tak uz je potreba zjistovat hmotnost.

Odpovědět

Zdravím, jen doplním čerstvou zkušenost, dnes jsem si byl mezinárodní ŘP vyřídit na úřadě. Opravdu tam musí každý sám osobně – minimálně pro vyzvednutí. Musí se tam totiž pod dohledem úřednice 2x vlastnoručně podepsat – jednou do takové knihy, do které se každé vydání mezinárodního ŘP zapisuje, a podruhé přímo do toho mezinárodního ŘP. V zastoupení se dá o mezinárodní ŘP akorát požádat – zmocněnec musí mít plnou moc a vyplněnou a žadatelem vlastnoručně podepsanou žádost. Jo a je potřeba jedna fotka, těch 50 Kč, český ŘP a občanský průkaz žadatele. Tož tak.

Odpovědět

@Evča D.:

Evčo, že by tě kontrolovali stejně jako v ČR náhodně, v US nehrozí, pokud nespácháš nějaký přestupek nebo jinak nevybočíš z pravidel. Co se týče půjčoven, těm stačí samozřejmě ten náš, plastový, na můj mezinárodní koukala jak na něco nebezpečného :-) Ale jak píše Franta, mezinárodní doplňuje náš originál při pohybu v US.

Odpovědět

Zdravím, chystáme se do Ameriky na leto a budeme asi nuceni kvuli dojizdeni do prace koupit nejakej malinkej skutr, tak se chci zeptat, jestli mi na rizeni skutru staci cesky ridicak na auto a mezinarodni ridicak. Diky za odpoved! :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Dominik:
:-)
Práce v USA, pěkné… a pracovní vízum mít budeš?
Koupit skůtr, pěkné… a platný doklad s americkou adresou, abys ho mohl přihlásit a pojistit mít budeš?

Odpovědět

@Dominik: Nepises, jestli mate pracovni vizum, coz je pro koupi cehokoli motoroveho zasadni informace. Hadam, ze nemate, ale budu predpokladat, ze ano: Ne, na cesky ridicak si skutr v Kalifornii ani nekoupis, neprihlasis, ani nepojistis. Jeste je moznost, ze koupite skutr primo od majitele, stale ho ale neprihlasite ani nepojistite.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Mesi: No ona je to pravda jen částečně. Jelikož jsou v USA ilegálů statisíce (zejména Mexičanů), existují přímo firmy, které se specializují na prodej aut jim. Vpodstatě každej ilegální mexičan auto má. Neptej se mě ale, jakou formou je to legalizované. Netuším. Ale jejich media jsou plné inzerátů bazarů, které naprosto bez obav uvádějí, že prodej auta lidem bez zelené karty není problém.

Odpovědět

Zdravím všechny,

před týdnem jsem se vdala a za 5 dní odlítáme do USA…pronajmeme si auto a já budu pravděpodobně potřebovat mezinárodní ŘP. Na úřadě ale samozřejmě podle ustřiženého rožku OP ví, že už se jmenuju jinak a nevystaví mi mezinárodní ŘP na staré jmeno, na které budu mít úplně všechny doklady, letenky, ESTU atd… Nemáte s tím někdo zkušenost? mám si nechat jen ten náš český řidičák nebo to risknout a nechat si vystavit nový i když nebude sedět s pasem..jde hlavně o silniční kontroly.. auto si bude na své jmeno pujčovat manžel..Předem děkuju za jakékoliv rady. Iva

Odpovědět
Avatar uživatele

@Iva:
No jo no, “před týdnem jsem se vdala a za 5 dní odlítáme”
A před 14 dny by ti ten MŘP neudělali? ;-) To chce plánovat děvče.
Zkus to ukecat, že to potřebuješ na svatební cestu a nějak ti to nedošlo. Nemít MŘP může být v případě nehody dost problém. A nový řidičák ti asi do 5ti dní, co máš do odletu, neudělají. Udělají ho do 5ti pracovních dních

Odpovědět

Ahoj. Budu cestovat do USA a potrebuju ridit. Problem je, ze ziji v Mexiku a muj cesky mezinarodni ridicak uz propadl, plastova karticka zatim nikoliv. Je mozne udelat si ridicak v kalifornii? Popr. vite kolik stoji?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Daniel:
A co si ho udělat v Mexiku, když tam žiješ? V Kalifornii si ho neuděláš. Kdysi to šlo, ale už před lety to zrušili. Já si ho kdysi udělal, ale už je dávno propadlý a obnovit ho nemůžu, nemám tam totiž trvalou adresu. Přitom stačí zaslat žádost online, ale bez bydliště jsem nahranej.

Odpovědět

@Franta: prave, ze v Mexiku mi staci cesky ridicak a podminka pro mezinarodni je mit alespon 1 rok mexickej… a do statu chci jet zhruba do 4 mesicu, takze uz je pozde :( Sehnat adresu v USA by ale nebyl problem, mame tam pribuzny s oncanstvim

Odpovědět

Dobrý den,
může si občan jiného státu EU zažádat o mezinárodní řidičák (chystáme se do USA) tady v ČR? Případně potřebuje k tomu nějaký extra dokument? Všude se mi povedlo dohledat jen vágní formulaci, že žadatel potřebuje “obvyklé bydliště” v ČR (to se dokazuje např. nájemní smlouvou, což je v pohodě, to má), ale na druhou stranu má Žádost o MŘP kolonku pro rodné číslo, které samozřejmě nemá… Díky moc!

Odpovědět
Avatar uživatele

@Julca:
A má ten občan jiného státu EU náš ŘP? On ten náš a i ostatní ze zemí EU sice platí celoevropsky, ale každý stát má trochu jiné podmínky, proto jsou ty mezinárodní úmluvy o uznávání. Nejsem si jistý, že by třeba Němcovi na jeho německý ŘP, vystavili náš mezinárodní.
Co se zeptal přímo na úřadě? Nebude to jednodušší?

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj, za pár měsíců jedu na Route 66 na motorce a mám řidičák na A2 (omezení 35kw), uznají mi to jako normální A? Nebo s nějakým omezením?

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj, proč si tam přímo nenapíšeš a nezeptáš se jich? Určitě bude informace relevantnější. Pěkný den.

Odpovědět

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možnost zajít na jakýkoliv obecní úřad s rozšířenou působností nebo musím na Magistrat hl.m.Prahy, pokud mám trvalé v Praze. Děkuji

Odpovědět

@Jana:
Řidičák se řeší na odboru dopravy a můžeš využít kterýkoli, nezáleží, kde máš trvalé bydliště.

Odpovědět

Tak jsem tam byla a vyhnali mě, že to nedělají, takže v Praze pouze a jedině u Kongresáku

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jana:
Cituji ze stránek Ministerstvo Dopravy ČR, v sekci Vydání mezinárodního řidičského průkazu: “O udělení (rozšíření) řidičského oprávnění je možné požádat u jakéhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností na území České republiky (přehled obecních úřadů obcí s rozšířenou působností – mapa ORP.)”
Já o to zažádal a dostal i u nás na obci na vesnici s 600 obyvateli, ale v Praze pouze a jedině u Kongresáku, jako vtip dobré :D :D :D

Odpovědět

@Lukáš:
No ono to bude tím, že u tebe na vesnici dělají vše na jednom místě, pro těch “pár” lidí to zvládnou. V Praze je ale o něco více lidí, takže každá sekce má i své sídlo. Nedovedu si představit, že by všude dělali vše, měli tam na vše formulář a úředníci by znali všechno. To by pro magistrát a městské části musela dělat půlka Prahy. :-)

Odpovědět

Volala jsem na několik úřadů a všude mě řekli, že zde to nedělají a odkázali mě na KCP resp na magistrat :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jana:
Nikdy by mě nenapadlo, že na vydání Mezinárodního řidičáku bude něco složitého, ale očividně každý úřad funguje nebo spíše nefunguje po svém.
Byl jsem se v pátek zeptat na MÚ Odbor Dopravy v Rakovníku a na počkání za 50kč mi ho udělají, nutno ještě přinést vlastní fotku: https://mapy.cz/zakladni?x=13.7308044&y=50.1006921&z=17&source=firm&id=2539525

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lukáš:
Není to nic složitého. Jak psal Tom o kus výše, Praha je větší, takže má jednotlivé odbory na různých místech. U tebe nebo v Rakovníku na to stačí jeden barák a několik úředníků. V Praze tak velký barák nemají. Nebo je složité to pochopit?

Odpovědět

@Hanka: Musis poresit v USA…

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jelito:
Jednak reaguješ na příspěvek šest let starý a MŘP si v USA nevyřídíš.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.