New York (NY) leží na severovýchodě USA, ekonomiku státu pohánějí finanční služby, média a technologie. Hlavním městem je sice Albany, tím zdaleka nejznámějším a největším je New York City. Mezi hlavní turistické atrakce státu New York patří socha Svobody, mrakodrapy Empire State Building a One World Trade Center nebo Niagarské vodopády. Stát New York byl jednou z původních 13 kolonií, které vyhlásily nezávislost na Velké Británii.
-
Obsah článku
Základní informace
Anglický název New York Zkratka státu NY Hlavní město Albany Největší město New York (8 258 035 obyvatel) Aktuální čas 0:21 Časové pásmo EST (UTC-5), stát přechází na letní čas EDT (UTC-4) Počet obyvatel 20 202 320 (4. nejlidnatější stát USA) Rozloha 141 298 km² (27. největší stát USA) Přistoupení do Unie 26. července 1788 (11. stát v pořadí) ⭐ Hlavní město New Yorku
Hlavním městem státu New York je Albany, nachází se v místech, kde holandští kolonizátoři v roce 1614 vybudovali pevnost Fort Nassau určenou pro obchodníky s kožešinou. V roce 1664 vládu nad pevností převzali Britové a přejmenovali ji na Albany a na počest skotského šlechtického titulu vévody z Albany. Hlavním městem státu New York se Albany stalo v roce 1797.
🏙️ Největší město ve státě New York
Největším městem ve státě New York je New York City, kde v roce 2023 žilo 8 258 035 lidí. Na druhém místě je Buffalo s 274 678 obyvateli a třetím nejlidnatějším je Yonkers s populací 207 657 lidí.
🕒 Čas v New Yorku
Aktuální čas v New Yorku je 0:21. Celý stát se řídí východním standardním časem (EST, UTC-5) a v období od března do listopadu přechází na letní čas EDT (UTC-4).
🧑🤝🧑 Počet obyvatel New Yorku
Podle dat z roku 2023 žilo ve státě New York 20 202 320 obyvatel, byl tak 4. nejlidnatějším v celých USA.
📍 Rozloha New Yorku
Celková rozloha státu New York je 141 298 km², z toho 122 057 km² tvoří pevnina a 19 240 km² jsou vodní plochy. New York je 27. největší stát USA.
-
Zajímavosti o státě New York
🧩 Se kterými státy sousedí New York
New York sousedí s pěti americkými státy. Na východě je to Vermont a Massachusetts a Connecticut, na jihu New Jersey a na západě Pensylvánie. Na severu navíc sdílí hranici s kanadskými provinciemi Ontario a Québec. Stát New York leží na pobřeží dvou Velkých jezer (Erijského jezera a jezera Ontario) a poblíž Atlantského oceánu.
📅 Datum vstupu New Yorku do Unie
New York ratifikoval Ústavu 26. července 1788 jako 11. stát v pořadí, jeho předchůdcem byla Kolonie New York.
📛 Přezdívka státu New York
Přezdívka New Yorku “The Empire State” je velmi dobře známá, pojmenován po ni byl i jeden z nejznámějších mrakodrapů na světě.
Poprvé byla použita pravděpodobně počátkem 19. století, kdy New York patřil mezi ekonomicky nejsilnější státy Ameriky. Přezdívka ho měla vykreslit jako silné impérium, které se považuje za centrum obchodu, průmyslu a kultury.
⛰️ Nejvyšší hora státu New York
Nejvyšší horou New Yorku je s vrcholem v 1 629 m nad mořem Mount Marcy, která leží v Adirondackém pohoří v severovýchodní části státu.
🏞️ Řeky v New Yorku
Nejdelší řekou ve státě New York je Saint Lawrence River s celkovou délkou toku 1 197 km. Následují řeky Susquehanna River (747 km), Allegheny River (523 km), Hudson River (507 km) a Delaware River (484 km).
🎓 Univerzity v New Yorku
Největší univerzitou ve státě je New York University, která byla založena v roce 1831 a dnes v jejich kampusech studuje kolem 60 tisíc lidí. Druhou nejnavštěvovanější univerzitou je s 35 tisíci studenty Columbia University, také ona sídlí v New York City.
Mezi významné vzdělávací instituce patří ještě University at Buffalo s 32 tisíci studenty a prestižní Cornell University ve městě Ithaca s přibližně 26 tisíci zapsanými studenty.
✉️ Poštovní směrovací čísla v New Yorku
Stát New York má vyhrazen ZIP kód 06390 a dále rozsahy 005xx a 100xx-149xx. Najít konkrétní poštovní směrovací číslo pro libovolnou adresu můžete na webu americké pošty USPS, princip fungování vám vysvětlí článek ZIP kódy v USA.
-
Počasí v New Yorku
Nejlepším obdobím pro návštěvu státu New York je začátek podzimu, kdy jsou příjemné teploty a příroda hraje všemi barvami. Podzim je ideální jak pro venkovní aktivity, tak pro užívání si městských atrakcí.
Jaro v New Yorku začíná poměrně chladně, teploty v březnu se pohybují mezi 2 °C a 10 °C. V následujících týdnech se průběžně otepluje až na květnových 13 °C až 22 °C, v horských oblastech na severu státu bývá chladněji a až do dubna zde může přetrvávat sněhová pokrývka. Dešťové srážky jsou na jaře velmi časté.
Léto v New Yorku je horké a plné turistů, nepříjemná je vysoká vlhkost vzduchu. Průměrné teploty se v New York City mezi červnem a srpnem pohybují v rozmezí od 18 °C do 29 °C, časté jsou bouřky doprovázené silnými dešti.
Podzim v New Yorku přináší pokles teplot i úhrnu dešťových srážek, a je tak ideálním obdobím pro návštěvu města i přírody. Teploty postupně klesají ze zářijových 16 °C až 24 °C na poněkud chladnějších 5 °C až 12 °C v listopadu. V rušném New York City je stále nutné počítat s návaly turistů, je jich však méně než v létě.
Zima v New Yorku bývá chladná, teploty se zpravidla pohybují mezi -3 °C a 7 °C. Sníh je běžný, větší sněhová nadílka bývá tradičně v oblastech na severu a na západě státu New York.
🌡️ Průměrné teploty a srážky v New Yorku
-
Co vidět v New York
1️⃣ Socha Svobody
Sochu Svobody darovali Američanům Francouzi v rámci oslav výročí americké nezávislosti, na ostrově Liberty Island byla vztyčena 28. října 1886. Jeden z nejznámějších symbolů Spojených států je dostupný trajektem Statue City Cruises, návštěvníci se mohou podívat do koruny a užít si panoramatický výhled na celý New York. Vstupenky jsou vyprodané na dlouho dopředu, proto si je rezervujte s velkým předstihem.
2️⃣ Empire State Building
Empire State Building je jedním z nejznámějších mrakodrapů na světě, návštěvníkům nabízí nádherný výhled na New York z vyhlídkových plošin v 86. a 102. patře. Budova vysoká 381 m byla dokončena v roce 1931 a až do roku 1971 byla nejvyšším mrakodrapem na světě.
Postavena je v architektonickém stylu art deco a nese název po přezdívce státu New York. Vstupenky na vyhlídkové plošiny bývají brzy vyprodané, proto je doporučuji kupovat s předstihem.
3️⃣ Vyhlídkový let vrtulníkem nad New Yorkem
Vidět Manhattan, sochu Svobody, Empire State Building, Central Park, Times Square a další známá místa New Yorku z ptačí perspektivy je zážitek na celý život. Vyhlídkové lety vrtulníkem nabízí několik společností, rozdíly jsou v ceně, délce zážitku i trase.
Nejkratší lety trvají kolem 12 minut. Nejžádanější lety jsou při západu slunce, kdy si některé společnosti kvůli vysoké poptávce účtují příplatek. Pro nejlepší fotky doporučuji letět mezi 13:00 a 15:00.
4️⃣ Central Park
Central Park je obrovská zelená oáza uprostřed Manhattanu, která je svojí rozlohou 3,41 km² větší než Vatikán (0,49 km²) a Monako (2,02 km²) dohromady. Park návštěvníkům nabízí širokou škálu aktivit včetně procházek, pikniků nebo objevování historicky zajímavých míst.
Přímo v parku se nachází zoologická zahrada nebo slavný most Bow Bridge z roku 1862. V zimních měsících se v parku otevírá tradiční kluziště, v létě je dějištěm koncertů a dalších kulturních akcí.
5️⃣ Times Square
Times Square je jedno z nejznámějších náměstí na světě, proslavil ho obrovský počet reklamních obrazovek a svítících neonů. Vždy rušné náměstí je plné pouličních umělců i zvláštních lidí, kteří přispívají k jeho atmosféře.
Pro nejlepší zážitek ho doporučuji navštívit jak přes den, tak po setmění, kdy celé svítí. Na Times Square a v jeho okolí je spousta obchodů, restaurací a divadel, která hrají světoznámá představení. Známá je i silvestrovská oslava, kdy poslední vteřiny roku odpočítává obří koule, která poprvé ze stožáru sestoupila v roce 1907.
6️⃣ Rockefellerovo centrum a vyhlídka Top of the Rock
Rockefellerovo centrum na Manhattanu tvoří 19 obchodních budov, jejichž výstavba probíhala v letech 1930-1939. Mrakodrapy jsou známé svou moderní architekturou kombinovanou se stylem art deco.
V zimních měsících se na prostranství mezi nimi otevírá slavné kluziště s ozdobeným stromem, který patří mezi symboly Vánoc v New Yorku. V budově 30 Rockefeller Plaza se nachází plošina s hezkým výhledem na město.
7️⃣ Madison Square Garden
Madison Square Garden patří mezi nejznámější sportovní arény na světě, nachází se přímo v centru Manhattanu nad nádražím Pennsylvania Station. V hale hraje své domácí zápasy v NHL tým New York Rangers a basketbalové zápasy v NBA tým New York Knicks.
Největší zážitek budete mít, když si koupíte lístky na NHL nebo NBA a zajdete se podívat na některý ze zápasů. Mimo hrací dny je možné absolvovat prohlídku zákulisí a nahlédnout tak do historie a provozu arény.
8️⃣ Niagarské vodopády
Niagarské vodopády se nacházejí na hranicích státu New York a Kanady, od Manhattanu je dělí 671 km jízdy autem. Jedny z největších a nejznámějších vodopádů na světě se skládají ze tří hlavních částí: American Falls, Bridal Veil Falls a Horseshoe Falls.
Největší a nejpůsobivější jsou Horseshoe Falls, jejichž celková výška včetně kanadské strany je 57 m. Jednou z největších atrakcí je plavba lodí Maid of the Mist přímo pod vodopády, které jsou každý den po setmění nasvíceny barevnými světly.
9️⃣ One World Observatory
Mrakodrap One World Trade Center byl otevřen v listopadu 2014, stojí na místě bývalého Světového obchodního centra. Jeden z nejtragičtějších dnů v amerických dějinách připomíná památník a muzeum 11. září, symbolická je i výška mrakodrapu 1 776 stop (541,32 metru), což odpovídá roku přijetí Deklarace nezávislosti.
Ve 100-102. patře se nachází vyhlídková plošina One World Observatory s 360° výhledem na New York.
🔟 Metropolitní muzeum umění (The Met)
Metropolitní muzeum umění (běžně je známé jen jako The Met) se nachází na slavné 5th Avenue na okraji Central Parku. Největší muzeum umění v USA svojí sbírkou pokrývá více než 5 000 let lidské historie. Mezi nejznámější umělce vystavované v The Met patří Claude Monet, Vincent van Gogh, Caravaggio, Johannes Vermeer a další. Koho jen trochu zajímá umění, návštěva Metropolitního muzea je pro něj povinností.
-
Největší města v New Yorku
V tabulce je deset největších měst ve státě New York v roce 2023, zdrojem dat je federální agentura United States Census Bureau, jejímž hlavním úkolem je sčítání lidu.
Město Okres Počet obyvatel 1 New York Bronx, Kings, New York, Queens, Richmond 8 258 035 Mapa New York 2 Buffalo Erie 274 678 Mapa Buffalo 3 Yonkers Westchester 207 657 Mapa Yonkers 4 Rochester Monroe 207 274 Mapa Rochester 5 Syracuse Onondaga 145 560 Mapa Syracuse 6 Albany Albany 101 228 Mapa Albany 7 New Rochelle Westchester 83 742 Mapa New Rochelle 8 Mount Vernon Westchester 71 168 Mapa Mount Vernon 9 Schenectady Schenectady 68 544 Mapa Schenectady 10 Utica Oneida 63 607 Mapa Utica -
Sportovní týmy ve státě New York
🏒 Hokej (NHL)
V NHL hrají tři týmy ze státu New York, všechny jsou zařazeny ve Východní konferenci.
Nejstarším týmem je New York Rangers, který vznikl v roce 1926 a patří do Metropolitní divize. Klubové barvy jsou královská modrá, červená a bílá, klub hraje své zápasy v legendární Madison Square Garden.
Druhým nejstarším týmem je Buffalo Sabres, jehož historie se začala psát v roce 1970. Klub náleží do Atlantické divize a své domácí zápasy hraje v aréně KeyBank Center ve městě Buffalo. Jeho klubové barvy jsou královská modrá, zlatá a bílá.
Třetím nejstarším týmem jsou New York Islanders z Metropolitní divize, klub vznikl v roce 1972. Islanders své domácí zápasy hrají v UBS Areně ve městě Elmont na Long Islandu, jejich klubové barvy jsou modrá, oranžová a bílá.
🏈 Americký fotbal (NFL)
Jediným newyorským týmem v NFL jsou Buffalo Bills, kteří náleží do Východní divize v konferenci AFC. Klub hraje svá domácí utkání na Highmark Stadium ve městě Orchard Park. Do NFL vstoupil v sezóně 1970, jeho klubové barvy jsou královská modrá, červená, šedá, bílá a námořnická modrá.
🏀 Basketbal (NBA)
Stát New York má v basketbalové lize dvojnásobné zastoupení, oba týmy náleží do Atlantické divize ve Východní konferenci.
New York Knicks jsou jedním ze zakládajících týmů NBA, soutěže se účastní nepřetržitě od sezóny 1946. Domácí arénou týmu je Madison Square Garden, klubovými barvami jsou královská modrá, oranžová, stříbrná, černá a bílá.
Druhým klubem v NBA jsou od sezóny 1976 Brooklyn Nets, jejichž klubové barvy jsou černá, bílá a šedá. Nets hrají domácí zápasy na stadionu Barclays Center.
⚾ Baseball (MLB)
Stát New York má v baseballové lize MLB hned dva týmy.
New York Yankees do ligy vstoupili v sezóně 1903, dnes jsou součástí Východní divize v American League. Tým hraje svá domácí utkání na Yankee Stadium v Bronxu. Klubové barvy jsou námořnická modrá a bílá.
New York Mets jsou od sezóny 1962 součástí National League, kde byli zařazeni do Východní divize. Klubové barvy jsou modrá, oranžová a bílá. Mets hrají své domácí zápasy na stadionu Citi Field ve Flushing Meadows.
⚽ Fotbal (MLS)
Stát New York ve fotbalové lize MLS zastupuje New York City FC, tým z Východní konference se přidal v roce 2015. Klubové barvy jsou nebeská modrá, obsidiánová modrá a oranžová, tým hraje své domácí zápasy na primárně baseballovém Yankee Stadium.
V lize ještě působí tým s názvem New York Red Bulls, který své domácí zápasy nicméně hraje ve městě Harrison v sousedním New Jersey.
-
Státní symboly státu New York
V tomto článku jsou uvedeny pouze některé ze symbolů, které oficiální uznává newyorský zákoník.
Vlajka státu New York
Vlajka se ve stávajícím provedení používá od dubna 2020, kdy došlo k mírné úpravě barevné provedení předchozí varianty a k doplnění oficiálního sloganu “E Pluribus Unum”. Motiv vlajky tvoří symbol státu New York umístěný na tmavomodrém poli.
Pečeť státu New York
První pečeť stát New York přijal v roce 1777 v průběhu Americké války za nezávislost, ačkoliv od té doby došlo k několika úpravám, motiv zůstává stejný dodnes. Tvoří ho postava Liberty vlevo představující svobodu a postava Justice vpravo, která je symbolem spravedlnosti. Uprostřed drží štít s lodí na řece Hudson.
Státní hmyz
Hmyzím symbolem je od roku 1989 slunéčko devítiskvrnné (Coccinella novemnotata). Kampaň za přijetí státního symbolu částečně vedli studenti, beruška je vnímána jako přítel zahradníků, neboť se živí mšicemi a jinými škůdci.
Státní savec
Od roku 1975 je oficiálním savcem bobr kanadský (Castor canadensis), jenž se považuje za symbol obratnosti a pracovitosti. Průměrný newyorský bobr váží kolem 19 kg, v minulosti měl díky obchodu s kožešinami výrazný vliv na ekonomiku státu.
Státní strom
V roce 1956 vešel v platnost zákon, který uznal javor cukrový (Acer saccharum) oficiálním symbolem státu New York. Strom byl vybrán pro své hojné zastoupení napříč státem a pro svůj ekonomický význam, javorový sirup tehdy patřil mezi významné produkty New Yorku.
Státní květina
Státní květinou byla v roce 1955 vyhlášena růže, která se vyskytuje napříč celým státem New York a považuje se za symbol krásy a lásky.
Státní pták
Oficiálním ptačím symbolem je od roku 1970 salašník modrý (Sialia sialis), který má ve státě hojné zastoupení. Zvolen byl díky svému pestrobarevnému vzhledu, který má představovat různorodost a krásu přírody státu New York.
Státní drahokam
Od roku 1969 je státem uznaným symbolem granát, který se hojně vyskytuje v Adirondackém pohoří u hranic s Kanadou. Granáty ze státu New York se považují za jedny z nejkvalitnějších na světě.
Státní plaz
V roce 2006 se mezi symboly zařadila kajmanka dravá (Chelydra serpentina), želva s celkovou délkou až 80 cm se běžně vyskytuje v místních mokřadech a bažinách.
Státní ovoce
Ovocným symbolem státu New York je od roku 1976 jablko, které bylo po staletí hlavní zemědělskou plodinou regionu. Rozlehlé jablečné sady se nacházely zejména v oblastech Hudson Valley a Finger Lakes.
Diskuze k článku (113)
@Jirka: Pět hodin je dostatečných. V závislosti na tom, odkud pojedete, by měly stačit 3-4 hodiny.
Ahoj,
letíme z Las Vegas do EWR – Newark Liberty International Airport, kde máme cca 7 hodin čas přesunout se na JFK k odletu. Zavazadla mít nebudeme. Je nějaká šance vidět aspoň kousek New Yorku?
Díky.
@Lucie: Ahoj Lucko, tak tři hoďky mít budete. Možná víc.
@Petr Novák: Děkuju za odpověď. Máš nějaký tip, na co se jít během těch 3hodin podívat, aniž bychom museli lítat z místa na místo? Ještě jednou dík.
@Lucie: Záleží, co vás zajímá. Já bych vážně uvažoval o vyhlídce v Rockefellerově centru a o Times Square.
@Petr Novák: Za tri hodiny se toho moc stihnout neda a proto se nechci hodit po meste a ten cas, co mame travit v metru. Spis se nekam dopravit a tam neco videt a jet na letiste.
@Lucie:
https://goo.gl/maps/oentmeWe7AS2
Toto je trasa pro tebe. Na Rockefeller centr si vyhrad tak 1hodinu,zbytek je prochazka.Zvladnes i kraj Central parku.Není to na žádný návštěvy shopů atd.
@Jarda: Diky za tipy :)
Ahoj, kamarád mě navnadil na výlet do Ameriky a nakonec nemůže. Nenajde se tu někdo jiný, kdo by se chystal listopad či prosinec do New Yorku ? Ráda bych se podívala po turistických zonách, plus rozhodně navštívila americké sporty…
Ahojte, chtěli bychom se mj. v NY podívat např. do veřejné knihovny, přírodního muzea, musí se vstup nějak rezervovat dopředu? Stejně tak ve Washingtonu do muzea létání? Zatím jsme se zmohli jen na rezervaci prohlídky Capitolu :)
@Verča: Ahoj Verčo,
do knihovny se můžete jít podívat jen tak bez rezervace.
American Museum of Natural History je na celý den. Vstupenka přes internet stojí 23 dolarů, při vyzvednutí vstupenky na pokladně je vstupné dobrovolné. Doporučuje se dát těch 23 dolarů. Nejlepšími dny pro návštěvu je úterý a středa, o víkendu je narváno.
National Air and Space Museum ve Washingtonu má vstup zdarma, bez rezervace. Nejméně lidí je zde taky v úterý a ve středu, o víkendu je plno. :-)
zdravím.
Dá sa Yankee Stadium navštíviť aj bez lístka, bez vstupného, čiže len tak si ho zvnútra pozrieť? na tribúny a tak. bez toho aby som si musel kupovať napr. lístok na zápas alebo Yankee Stadium Tour. vďaka
@Jakub:
S New York Passem by to mělo jít.
Yankee Stadium Tours
@Jakub: Ahoj Kubo,
vždycky musíš něco zaplatit. Buď Frantou zmíněný New York Pass, nebo prohlídku za 20 dolarů.
Pokud nepotřebuješ vidět interiéry, doporučuji se podívat na TickPick.com. Prodávají se tam vstupenky na zápasy – nejlevnější vstupenky jsou za 15 dolarů.
Dobrý den.
za dva týdny odlítáme do NY a chtěla jsem se zeptat, zda jsou nějaké “atrakce”/památky, kde je potřebná rezervace?.. Máme koupený NY pass, takže lístky neřešíme, ale někde jsem slyšela, že je potřeba si něco zamlouvat dopředu. Nevíte o tom něco??..=)
Předem moc děkuji,
Adéla.
@Adéla: Ahoj Adél,
hlavně Socha svobody. Obávám se, že tam již budou vstupenky rozebrané.
Pokud plánujete výlet Megabusem třeba do Washingtonu, kupte si co nejdřív jízdenky. Cena poroste.
Dobrý den,
18.12.2017 odlétáme na 19 dnů do New Yorku, jsme rodiče s 2 puberťáky. Přiletíme na letiště JFK. Prosila bych o radu, jak se dostat na adresu Manhattan Avenue,Brooklyn.
Chtěli bychom tam po dobu našeho pobytu vyzkoušet všechnu jejich městskou přepravu.
Čím vším lze se tam přepravovat a co byste nám doporučili a jaké koupit lístky na dopravu?
Moc děkuji za pomoc.
Pavlína
Ahoj, přidám své zkušenosti ze srpnové cesty do NY.
Letěli jsme přes Toronto na letiště do Newarku. Na letišti v Praze jsme zjistili, že krom ESTA viza do USA, potřebujeme i vizum ETA do Kanady. Dobré vědět předem, nicméně dá se přes internet vyřídit za 15 min na letišti. Ale lepší doma bez stresů. Imigrační kontrolou jsme prošli už v Torontu – vše bez problémů.
Z Newarku se člověk snadno dopraví skoro na Times Square (Bryant Park) airport express
autobusem za 17 USD přimo z terminálu. Někde jsem četl že bus má stát 2 USD, takový jsme nenašli. Z Times Square se už dopravíte kamkoli metrem, naše cesta směřovala do Brooklynu.
Návštěva zajímavostí: The Intrepid muzeum – bez fronty, Top of the Rock – bez front, Empire state building v noci – cca 1 hodina než jsme se dostali nahoru. Nic jsme předem nerezervovali.
Ahoj, v červnu jsme podnikli naši druhou trip cestu do Ameriky. Letěli jsme do Denveru s třídenním stopoverem v New Yorku. Na to, že nejsem “městský” typ, ale preferuji hory a přírodu, tak musím říct, že jsem z něj byla nadšená. Nyní zvažujeme, že bychom strávili vánoční svátky právě tam. Nemáte někdo zkušenosti s tímto obdobím? Jde mi hlavně o to, zda cenová relace se drží stabilní celý rok a nebo jsou tam velké výkyvy právě třeba v období vánočních svátků? Není to tak trochu “sebevražda” se tam v tomto období pohybovat? Nebo je to naopak zážitek? Je něco, s čím extra by člověk pro toto období měl počítat? Díky za názory :) Lenka
@Lenka: Ahoj Lenko,
ceny jsou během vánočních svátků vyšší, průměrná cena pokoje v hotelu v New Yorku ve 4. čtvrtletí roku je 380-390 dolarů. Pro srovnání – přes léto je průměrná cena 360-370 a na jaře 240-260 dolarů.
Ceny hotelů (a Airbnb) rostou spolu s tím, jak mizí volná místa. Takže doporučuji cestu řešit co nejrychleji. Také ceny letenek jsou na toto období obvykle vyšší, pokud netrefíte nějakou akční nabídku.
Jak dlouho prosím trvá cesta tim Airport Shuttlem z Newark Airport na zastávku Bryant Park ve špičce? Nevyjde lépe Uber?
Dekuji
Cauko Petr v prvom rade chcem podakovat zrejme za vsetkych ze sa venujes fakt super tejto webovej stranke o USA .A zaroven by som ta chcel poprosit o radu ako sa co najjednoduchsie dostat z letiska JFK v NY na adresu 135-21 37 Avenue,Queens metrom
kedze prilietame v noci 27.11 .Dakujem
@Frenk95:
Takhle to ukazuje Google. Klikni na “Nejbližší odjezd” a nastav si to podle tvého příletu, ukáže to situaci pro daný čas.
dik za odpoved a este jedno by ma zaujimalo ci na danu trasu mozem pouzit tyzdnovy kupon na metro je aj tu transport system zosynchronovany nieco ako napr week travel card pozname napr z Londyna kedze sa jedna o kombinaciu metra a autobusu Q44 dakujem a este prosim o tip kde najjednoduchsie zakupim tento 7 dnovy kupon kedze priletime v noci a este aj ten imigracny pohovor nas urcite zdrzi dik,
Zdravím všechny..letíme s kámošem za 10 dní do new yorku a teď se to pokouším plánovat a a pak si s někým zavolám a ten mi řekne, to je pro starouše, jděte raději tam, ten zas to: nesmíš vynechat..myslíte, že byste sem mohli napsat nějaké doporučení?
Myslím, že to ocení všichni, kdo jedou poprvé a chtějí vidět nebo možná zažít to nej, nej..
-> Zadání je: 2 kuci, co se nechou honit, ale zároveň si to supe užít ;oD
Day 1)
budeme okolo 16h v hotelu Pennsylvania na 7th Avenue..původně jsme měli jet do na Flyers, ale to asi odpískáme..takže něco kolem hotelu zakončeno někde v baru/clubu (za tyto tipy budeme asi nejraději-> kde dobře zapařit:O)
Day 2)
máme v 19:00 NHL v Madison Square Garden, jinak to máme celý den k dispozici
-> tady jsem si říkal, že asi dát central park a okolí
Day 3)
úplně celý den volný
-> tady china town a okolí, little italy na večeři
Day 4)
taky volno
->vůbec nevím
Day 5)
v 19:00 NBA v New Jersey
-> projet okolo sochy svobody, wall street, brooklynský most, atd..dorazit až na stadion Nets
Day 6)
ve 22:00 odlet -> tady asi už jen shopping:O)
Co bychom asi určo chtěli vidět:
čínská čtvrť
brooklynský most
tower
times square
socha svobody – stači u ní ne na ní..prej tam okolo ní jezdí loď..to stačí;o)
malá itálie
hospůdka trenéra mohhamada aliho-> dostal jsem doporučení, že je to zážitek,ale nevím,kde:/
obchody: ROSS, a 21th century..
apple store
central park
Highline Park
Top of the rock
soho
Tesla
a určitě oceníme tip, kam zajít na pivo nebo kde se pobavit ;o)
-> pokud to budete brát za spam, tak sorry, ale fakt jsem v koncích a hlavně bych to měl vše nychystané, abychom pak nelétali zjednoho konce na druhý..
@TOM:
Za deset dní odlet a máte naplánované dvě věci? NHL a NBA
Takovouhle dovolenou musíte plánovat více dopředu. Tady dostaneš maximálně rady, co vidět, ale pokud to nebudete mít sesumírované, tak to bude taková chaotická dovolená a většinou ve stresu a v poklusu. Je jedno, kdo co vám radil, důležité je, co chcete vidět vy. Sedněte si spolu k počítači, otevřete mapu a plánujte. Že je něco pro starouše? No a co? Pokud to chceš vidět, není co řešit.
Posledních 16 dní v Kalifornii, jsme dávali dohromady rok. Koukáš na cestopisy, YT, čteš weby, dáváš dohromady místa, kam chceš, značíš si to na mapě, plánuješ trasu, děláš rozložení na jednotlivé dny, necháváš si záložní program, kdyby něco nevyšlo… a samozřejmě to celé musí sednou všem, kdo jede.
@TOM:
Kousek od hotelu začíná The High Line, pro mě ideální místo na vydechnutí po letu a načerpání místní atmosféry, pak klidně ten bar. Jinak já NY na seznamu nemám, nic mě tam netáhne. Snad jen USS Growler a USS Intrepid v přístavu. Případně se zkusit dostat na North Brother Island nebo Pollepel Island.
Ross třeba v NY vůbec není. Nejbližší je cca 1h autem nebo 2h busem. K tomu přišti čas, co tam strávíte. Ross není obchod přijít vzít a zaplatit, tam se musíš přehrabovat věšáky, kde je to seřazená podle velikostí, ale už ne podle značek a tak. Zkuste se podívat na New Jersey gardens nebo na vzdálenější Jersey Shore Premium Outlets do obou se dá dostat městskou, případně Woodbury Common Premium Outlets, ale to už chce auto. Nákupy bych nenechával na poslední chvíli, ať pak narychli nebalíte a nezjistíte, že to nepoberete nebo jste přes váhu.
Projdi si články od Petra tady na webu a určitě tam najdeš inspiraci.
Pár čerstvých zkušeností z cesty do New Yorku. Let s British Airways pohodlný, na přestup v Londýně 2 hodiny tak akorát. Imigrační pohovor v NY byl po 19 hod., fronta 1,5 hod., 2-3 přepážky, ale vše v klidu. Rutinní otázky – dovolená nebo pracovní cesta, kde budeme bydlet. Jako manželé jsme šli spolu. Vše v klidu. Akorát z těch klikiháků v pase nejsem schopná vyluštit, do kdy jsme měli povolený pobyt. Hotel dobrý (Manhattan at the Times Square Hotel), všude blízko (muzea a Central Park). Počasí krásné, pozor v dubnu na ostrý a ledový vítr. Zajímala nás zejména muzea – Muzejní míle na 5 Avenue – okouzlila mě zejména Frickova sbírka (Frick Collection) – a to nejenom pro velmi reprezentativní výběr obrazů (El Greco, Turner, Vermmer atd.), ale také jak jsou prezentovány v soukromé Frickově rezidenci. Půvabný dům s elegantním nábytkem, výzdobou stěn, zahradami, vnitřním patiem s jezírkem… Central Park se teprve začal zelenat, ale kvetly sakury, magnolie, narcisy, čemeřice. Spousty nadšených lidí a spořádaných psů. V Top of the Rock jsme byli v pondělí ráno v 8,15 prakticky bez fronty. NY Pass má zvlášť frontu, resp. přepážku (totéž Intrepid). Nedělní fronta na trajekt na Liberty Island kolem 11 hodiny měla snad 200 m. Samostatná kapitola bylo jídlo. Restaurace (navštívili jsme 2) byly dražší, ale opravdu dobré. Různé fast foody mi přišly hodně podobné v chuti, zákusky jsem po čase přestala testovat, na mě přeslazené. Chutnalo mi brownies. Bezvadné zeleninové a ovocné saláty.
Dobrý den, za 14 dnů letím s kamarádem do New yorku a měl bych dva dotazy.
1. Kamarádovi je 20 a tudíž není v USA plnolety, potřebuje nějaké potvrzení od rodičů?
2. Bydlení máme přes airbnb, které v NY není legální co tedy máme říct imigracninu urednikovi?
Předem díky za odpověď.
Dobrý den, za 14 dnů letím s kamarádem do New yorku a měl bych dva dotazy.
1. Kamarádovi je 20 a tudíž není v USA plnolety, potřebuje nějaké potvrzení od rodičů?
2. Bydlení máme přes airbnb, které v NY není legální co tedy máme říct imigracninu urednikovi?
Předem díky za odpověď.
@Radim:
1. To by neměl být problém. Jen ho nepustí nikam, kde se podává alkohol. Bary, kluby a tak.
2.Airbnb je v NY legální, ale má určité podmínky stanovené městem, které někteří promajímatelé nedodržují. Ale to je problém mezi nimi a úřady.
malá fotodokumentace návštěvy NYC
https://youtu.be/2h0JlLsxEok
Ahoj. Jsme se ženou čerstvě po týdenním pobytu v NYC, kde jsme po Manhattanu a okolí nachodili asi 120 km. Po příletu doporučuji žlutým taxi na hotel,ubytování,atp. Budete mít dost a přičtete li třeba noční přílet, nebude vhodná doba na poznávání jízdních řádů metra atd. Druhý den doporučuji koupit MetroCard podle délky pobytu(možno v každé stanici), jinak při placení za každou jízdu(resp. jízdenka je na dvě hod.) budete neustále rozměňovat. Pokud ale bydlíte přímo na Manhattanu, nebo alespoň od Central Parku dolu, tak metro ani není potřeba. Rozhodně doporučuji offline mapu v mobilu a mapu metra buď papír, nebo taky v mobilu. Jinak všude se dá platit kartou a já všude platil bezkontaktně Gpay mobilem, funguje to ani to někdy nevědí(i v letadle a taxíku). CHCI DO AMERIKY jsou výborný zdroj informací, kde jsem na poslední chvíli před odletem našel vše a vše se mi potvrdilo.Hlavně žádné obavy prvňáčci.), potlačte stres, vstup přes pohovor je formalita. Užijte si to a HLAVNĚ na cestu zpět domů si dejte velkou časovou rezervu na letiště. Bývají víkendové výluky tras metra atd ať nejste pod tlakem. Přeji krásné zážitky, nové obzory(i v angličtině) a mraky hezkých fotek…
@Luděk:
Pěkná pozitivní recenze, která určitě dalším může pomoci.
Já byl NYC po 3 dnech pobytu rád, že jsem si půjčil auto a vyrazil mimo město. Bylo tedy léto a teploty nešly pod 30°C,…rád bych New York viděl i v podzimních barvách, třeba by to bylo lepší :)
@Lukáš: Já byl v NYC na začátku května, 9 dnů. Počasí úplně ideální – slunečno, 20-25 stupňů. Na toulání městem snad ani nic lepšího nemůže být. Déšť přišel až poslední den pobytu. Každý den nachozeno přes 15km.
@Lukáš: …bylo to opravdu krásný, vraceli jsme se od Dakoty(kde byl zastřelen Lennon) přes silnici k CP a jakoby někdo zmáčkl knoflík od padání žlutýho listí.)) Ještě jsme stihli udělat fotku pod českou vlajkou na trase NYC Marathonu(běžel se den poté). Už se mi po týdnu začíná trochu stýskat…mno ESTA mi ještě nějakou chvíli platí:))
Dobrý den, budeme bydlet v NJ 64th Street ,lWest New York, New Jersey 07093, každý den pojedeme do NY. Nemůžu nikde najít kolik stojí bus? Existuje týdenní tiket? Dekuji
Ahoj,planujem s dcerou vylet do New Yorku asi o prazdninach.Neprida se nekdo?Martina
Ahoj všem, nejede někdo na výlet do N.Y. s dětmi v termínu 16.5.-20.5., jedu s dvěma klukama, deset a patnáct, mohli bychom vytvořit větší partu, další program už máme pak v jiné části USA. Díky Monika
@Martina Buckova: Ahoj, my s dcerou také plánujeme výlet do NY, když tak mi písněte na info@dortyzplenky.cz ;) Hanka
Chci se zeptat. Jaké signalizace jsou při zastávkách metra? Hlásí se to jako u nás nebo to aspoň někde píšou v metru elektronicky na jaké zastávce člověk zrovna je? Díky moc
@Viktor:
To ti můžu říct naprosto přesně,…prakticky žádné. V našem případě před 3 lety na trase metra J, která vede JFK až Lower Manhattan jen černej řidič hlásil názvy stanice, ovšem s přízvukem jak z nějakého gangu, myslím že i ostatní se tomu hlášení smáli a dohadovali se, o čem to sakra mluví…on to spíš zpíval :)
Vlaky staré, jednou se nám i rozbil, rány z podlahy že se stova dovlekl do další stanice, kde nás všechny vysypal a přijela další souprava… no zlaté pražské metro! A to myslím vážně.
Třeba se to po těch 3 letech zlepšilo, ale pro nás to byl zážitek, což je vlastně dobře ;)
Ahoj vsem. Mam si do NY i občanský pas? Vim, ze v nekterych státech se to považuje za trstny cin brat s sebou 2 doklady. Diky za odpověď
Ahoj vsem. Mam si do NY brát i občanský pas? Vim, ze v nekterych státech se to považuje za trstny cin brat s sebou 2 doklady. Diky za odpověď
Dobrý den. Mám v plánu navštívit Museum Madame Tussaud a chci se zeptat, jestli s jakoukoliv vstupenkou mohu fotografovat či nikoliv. Díky předem
@Tomas:
Ahoj Tomáši, asi myslíš Občanský průkaz, čili “občanku”. Ale že by to měl být přímo trestný čin? To mi přijde přitažené za vlasy, nikde jsem o tom nic nenašel, ani naše ministrestvo zahraničních věcí o tom nevaruje.
Občanku do USA vřele doporučuji, z vlastní zkušenosti Američani naším cestovním pasům prostě nerozumí.
Při půjčování auta, při kupování alkoholu na ověření osoby a věku na můj pas koukali jak na zjevení, občanka v novém “euro” formátu byla mnohem užitečnější. Všude jsem vytahoval jen ji. Dokonce i policejní hlídce stačila jen moje občanka a řidičák, který je ve stejném formátu.
@Lukáš:
Myslím, že tohle je ještě z dob komunistů – tenkrát se při cestě do zahraničí skutečně občanka nemohla “vyvážet” mimo území ČSR. Dnes je to nicméně hovadina a souhlasím s Lukášem, že všude je lepší ukazovat buď OP nebo řidičák.
Samozřejmě pas jako takový je potřeba pro imigrační, apod.
Zdravím všechny,
plánují výlet do NYC, ale bohužel nakonec nemám s kým. :( Nejlepší by pro mě bylo někdy v termínu 20.1.-5.2.2020. Ještě nemám nic zařízené, myslím, že na poslední chvíli by to mohlo být spontánní a zajímavé. :D
Představuji si to spíše jako poznávací týdenní zájezd, ale podle svého programu. Jsem otevřená různým obzorům. :)
Doufám, že se ozveš a užijeme si to. ☺️
Nikol, v lednu 21 let, studentka VŠ
Ahoj. Jen tak zkouším, kdyby měl někdo náhodou cestu do NYC. Zůstaly nám 2 sightseeing passy (verze Flex, 7 attractions). Na každém passu je jedna attraction nevyužita, bohužel jsem nestihli. Kdyby měl někdo za zbytkovou cenu zájem tak rád odprodám. Platné jsou 30 dní od aktivace a ta proběhla 10.10.2019. Cena jednoho pasu byla 179usd, čili jednotlivý vstup vychází na +/- 25usd. Přenechám za 15usd za pass. Možnost navštívit One World za 15usd je si myslím dost v cajku :)
Jinak díky za tuhle moc fajn stránku, byla nám užitečná! :)
Darujem 4 lístky na plavbu lodou (City Cruises) okolo Manhattanu , nestihli sme vyčerpať City Pass New York, 3 dospelí a 1 dieťa(od6 do12R) v tvare QR kodu, sú síce na meno, ale to nikto nekontroluje. cca. 1.5 hod plavba, nástup prístavisko 15 (pod Brooklynskym mostom), potrebné využiť do piatku 11.5. do polnoci, pošlem QR kod.