Věznice Alcatraz: Nedobytná pevnost u San Francisca

Alcatraz je pevnost z roku 1850, mezi lidmi je však nejvíce známý jako jedna z nejpřísněji střežených věznic, která na ostrově u San Francisca funguje od roku 1934. Za 30 let provozu se v ní vystřídalo množství těch nejznámějších amerických zločinců včetně slavného padoucha Al Caponeho. V roce 2012 dokonce vznikl o legendární věznici seriál Alcatraz.

Alcatraz | © Petr Novák

Legendy a mýty o Alcatrazu

Asi žádná jiná věznice na světě není opředena tolika mýty jako Alcatraz. Věznice byla v provozu až do 21. března 1963, kdy Alcatraz opustil poslední vězeň. Za celou dobu provozu se o útěk pokusilo 36 vězňů, z nichž 31 bylo při útěku dopadeno nebo zastřeleno. Zbývající pětice vězňů byla prohlášena za mrtvé, předpokládá se, že se utopili. Ačkoliv je nikdo nikdy od útěku neviděl.

Jedna z legend praví, že v zálivu kolem Alcatrazu plují žraloci, díky kterým je útěk z Alcatrazu nemožný. To je samozřejmě nesmysl, hlavní překážkou byla studená voda, silné proudy a více než dvoukilometrová vzdálenost od pobřeží města. Pokud vás toto téma zajímá, podívejte se na film Útěk z Alcatrazu s Clintem Eastwoodem v hlavní roli.

Další z legend praví, že do Alcatrazu byli posíláni vězni na doživotí, nebo že zde byli popravováni. To není pravda, ačkoliv byl Alcatraz vždy považován za nejtvrdší vězení v Americe. Existuje na to rčení: “Break the rules and you go to prison, break the prison rules and you go to Alcatraz.”, v překladu “Porušíš zákon a půjdeš do vězení. Porušíš zákon vězení a půjdeš do Alcatrazu.”

Fakta a zajímavosti o Alcatrazu

Alcatraz nikdy nebyl zcela zaplněn, průměrně v něm přebývalo zhruba 260 vězňů. Za celou dobu provozu Alcatrazu bylo vydáno 1 576 čísel vězňů, jejich skutečný počet byl nižší, neboť někteří z nich se do Alcatrazu s oblibou vraceli. Bydleli v blocích B a C (celkem 336 cel), pro neukázněné vězně byl vyhrazen blok D s 42 celami.

Na vězně dohlíželo na 90 dozorců, u vězňů se střídali po osmihodinových směnách a mnozí z nich bydleli i s rodinami přímo na ostrově.

Alcatrazu se nevyhýbala ani smrt. V průběhu provozu věznice bylo 8 vězňů zavražděno spoluvězni, 5 jich spáchalo sebevraždu a 15 zemřelo přirozeným způsobem nebo na následky nemoci či nákazy.

Nejslavnější vězni Alcatrazu: Al Capone a Birdman Stroud

Nejznámějším vězněm v Alcatrazu byl bezesporu Alphonse Gabriel Capone alias Al Capone. Na ostrově pobýval mezi léty 1934 a 1938, po pěstní bitce se spoluvězněm krátce seděl také v bloku D pro problémové vězně. Z Alcatrazu byl vězeň číslo AZ-85 přemístěn do jiného zařízení v jižní Kalifornii v roce 1938, rok předtím, než byl předčasně propuštěn na svobodu. Částečně za to mohly také zdravotní důvody, naplno se u něj projevil syfilis.

Druhým ze známých obyvatel Alcatrazu byl Robert Stroud, přezdívaný The Birdman. Přezdívku získal již v předchozí věznici Leavenworth, kde se stal respektovaným ornitologem. Ve věznici Alcatraz pobýval za celou dobu svého pobytu v odloučení. Mezi léty 1942 a 1948 nejprve v bloku D a poté až do roku 1959 v nemocničním křídle.

Instrukce a rady pro návštěvníky Alcatrazu

Cena vstupenek na Alcatraz pro dospělé činí 30 dolarů za ranní či denní prohlídky a 37 dolarů za večerní prohlídku. Senioři nad 62 let a junioři do 17 let mají pár dolarů slevu. Potěšující je alespoň fakt, že vstupenka již zahrnuje trajekt na ostrov a zpět do San Francisca plus výklad v angličtině, který si sami ovládáte.

Vstupenky do Alcatrazu si rezervujte přes internet. Doporučuji tak učinit klidně s tříměsíčním předstihem, neboť bývají velmi rychle vyprodané!

Trajekt k Alcatrazu odplouvá od mola Pier 33. Doporučuji k němu přijít tak s 30 – 45 minutovým předstihem, ještě je nutné vyměnit internetovou rezervaci za skutečnou vstupenku. Učinit tak můžete u dobře viditelného okénka stránku u modelu Alcatrazu, připravte si osobní doklady.

Trajekt vyplouvá v obou směrech každých zhruba 30 až 40 minut, na cestě zpátky je jen na vás, jaký si vyberete. Ráno vyplouvá první v 9:00 hodin, poslední zpět v 18:30 (v létě), respektive v 16:30 (v zimě).

Fotky Alcatrazu

Vstupenky na Alcatraz | © Petr Novák

Model Alcatrazu | © Petr Novák

Věznice Alcatraz | © Petr Novák

Výhled z Alcatrazu | © Petr Novák

Alcatraz | © Petr Novák

Alcatraz | © Petr Novák

Jídelníček vězňů | © Petr Novák

Výhled vězňů z Alcatrazu | © Petr Novák

Cela Al Caponeho v Alcatrazu | © Petr Novák

Cela v Alcatrazu | © Petr Novák

Kancelář ředitele Alcatrazu | © Petr Novák

Alcatraz | © Petr Novák

Alcatraz | © Petr Novák

Alcatraz | © Petr Novák

Alcatraz | © Petr Novák

Petr Novák

Diskuze k článku (40 komentářů)

Doporučuji vážně rezervovat aspoň týden dopředu. My o to přišli jelikož na 3dny dopředu bylo plno

Odpovědět

Taky tak nějak, přišli jsme suverenně v den, kdy jsme tam chtěli jet a bylo nám oznámeno, že volný lístky jsou až za tři měsíce a ať to zkusíme v jiným peeru. Tam nám nabídli jízdenky za 5 dní, což už nám bylo na nic, když jsme druhý den odjížděli zpět.

Odpovědět

Ahoj, chtěla bych se zeptat, na jak dlouho celá prohlídna je a jestli stojí za to, Alcatraz navštvit? Díky N.

Odpovědět

Potvrzuji, ze je treba koupit listky na ferry pomerne s dlouhym predstihem. Predevsim v hlavni turisticke sezone! Vstup se da sice koupit v podstate denne a hned u nekolika agentur, ale je vazan na uhradu balicku sluzeb nebo vstupenek na nejvetsi atrakce v SF a minimalni castka za takovy package je kolem 150$.
Jinak k samotne prohlidce asi tolik. Nikdo vam neomezuje cas pobytu a zalezi pouze na vas, jak dlouho se zdrzite a jak dukladne si chcete cely komplex prohlednout. Ja osobne jsem byl z veznice naprosto uneseny a zodpovedne muzu rict, ze to byl za poslednich 10 let co ziju v USA a poctive cestuji po cele severni a stredni Americe, jeden z nejvetsich zazitku! Hned potom jsem si pujcil asi 3 knizky o historiii Alcatrazu a znovu jsem si procetl vsechny dostupne informace. Neco si zjistit dopredu bych samozrejme doporucoval kazdemu, protoze potom je cela prohlidka urcite zajimavejsi.
Pri zakladnim, sbeznem probehnuti veznice, se vetsina navstevniku vejde zhruba do hodiny. Pokud vas zajima vic, chcete chvili posedet na dvorku pro trestance s vyhledem na SF, shlednout dokumentarni film atd., zustanete urcite dele :) Ja tam byl skoro 4 hodiny a zustal bych asi i dele, ale pritelkyne uz zacinala byt trochu nevrla. Velmi zajimave muzou byt i nocni prohlidky. Na tu se urcite chystam pri pristi navsteve SF.
Jen posledni pripominka: urcite nepodcenujte dobre obleceni, cepici, nebo dokonce lehci rukavice. Mne osobne jeste nikdy nebylo v SF teplo a cesta na Alcatraz, prochazka po Golden Gate nebo podel zalivu je casto temer nemozna, pokud se clovek fakt dobre neoblece ;)
GL vsem

Odpovědět

Ahoj nevíte někdo, jak to jde absolvovat s kočárkem ? Díky :) O.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Olga: Ahoj, je to možné. S kočárkem se dostanete na molo, loď, do věznice, muzea, knihkupectví… nemusíš mít strach.

Největší otrava na Alcatrazu jsou všudypřítomní komáři. :-)

Odpovědět

@Petr Novák: Díky :)nějaké typy co prostě musím vidět v SF a co mě může nechat v klidu, že neuvidím? Nebo typ na ubytko ? Nejsme nároční stačí jen dvoj postel aby sme se vešli tři :)

Odpovědět
Avatar uživatele

Mně se v San Franciscu nejvíc líbil Alcatraz, projížďka tramvají a trochu bizarní Lombard Street.

Naopak Golden Gate Bridge pouze splnil moje očekávání… zato kamarád z něj byl nadšený. Ke Golden Gate Bridge doporučuji jít mezi 12-15:00, kdy je nejmenší pravděpodobnost, že bude mlha.

Hotely v San Franciscu jsou dost drahé, já bydlel přes Airbnb a doporučuji udělat to samé. Můžete si pronajmout jen postel/pokoj/celý byt, vychází to levněji jak ho(s)tel.

Odpovědět

Ahoj,

chci se zeptat. Zrovna si s přítelem rezervujeme vstupenky na Alcatraz, ale máme trošku problém s Check Outem. Nevíte, co máme vyplnit do kolonky “Zip/Postal Code”? Navíc to po nás chce vyplnit i “State/Province/Region”, ale my v USA samozřejmě nebydlíme.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jana K.: Ahoj Jani,

do Postal Code napište české PSČ – třeba 12000. V kolonce State/Province/Region vyberte Other (úplně dole) a do kolonky vedle pak napište třeba název kraje. Je úplně jedno co. Nezapomeňte změnit zemi na ČR.

Odpovědět

@Petr Novák: Moc děkujeme! Kolonky “other” jsme si samozřejmě vůbec nevšimli :D Ale už je úspěšně zarezervováno.

Odpovědět

Ahoj chci se zeptat, kupovala jsem dneska lístky na Alcatraz a když jsem všecho vyplnila a chtěla jsem zaplatiti tak mi naskočila chyby ERROR APLICATION a HTML znaky, zkusila jsem to znovu a opět to stejné. Říkala jsem si asi nějaký problém, zkusím později. Nicméně jsem se podívala na účet kde jsem měla strženy celkem 4 platby za lístky. Chci se zeptat nemáte někdo podobnou zkušenost, nebo nevíte jak to funguje s vrácením peněz? Ined jsem samozřejmě psala na jejich stránku na email a i na facebook, nicméně odpověď zatím žádná. Volala jsem i do banky tam mi řekli že musím nejlépe s prodejcem to vyjednat a když nic tak zklusíme reklamaci, ale tam to negarantují, že mi vrátí peníze. Nedošli mi ani lístky. Pokud máte někdo podobnou zkušenost klidně i z jiné atrakce budu ráda za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Ivana: Ahoj, napiš na info@alcatrazcruises.com a požádej o vrácení peněz. Potřebují znát číslo objednávky, pokud ho nevíš, zkus ho zjistit z výpisu bankovního účtu.

Nezapomeň jim napsat o chybě a požádej o zaslání druhé vstupenky. Může pár dní trvat, než odpoví. :-)

Odpovědět

Ahoj,mate prosim nekdo zkusenost,kdyz si listky na alcatrazcruises koupim (rezervovat predpokladam nejde) a pak se napr. do usa nedostaneme pres imigracni?doufam,ze to bude v pohode,ale clovek nikdy nevi.kdyz by se jim pak napsalo,ze tu nejsme,dostanu penize zpatky?nebo budou na dobro propadle.diky za info.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Euka: Ahoj, vstupenky na Alcatraz je možné zrušit maximálně s 24hodinovým předstihem. V takovém případě je vráceno 100 % z částky. Pokud do návštěvy zbývá méně než 24 hodin, nevrací se nic.

Odpovědět

@Petr Novák:

Dekuji moc,tak to je super zprava.to jsem nikde nenasla.

Odpovědět

@Euka: @Petr Novák:

Uz jsem to nasla v tech podminkach dole.je tam ale napsano 72 hodin.tak to moc stihat asi nebudu.akorat jsem nic neplatila,tak mam pocitat s rezervaci?ani mi nenapsalo,ze uspesne zarezervovano.dala jsem check out po vyplneni a zaskrtnuti podminek a nic.zatim ani nic na mejlu.mam to udelat znovu?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Euka: Pokud jsi nic neplatila, tak je to špatně. Nákup neproběhl až do konce. Zkontroluj si v bankovnictví, jestli se ti nestrhly peníze a vstupenky objednej znovu.

Odpovědět

@Petr Novák:

Tak uz to mam,udelala jsem znovu a byl pak problem ve tvaru telefonu,prosel pak 00420 mezera trojcislice,..
Diky moc jeste jednou za uzitecne informace a rychle reakce!

Odpovědět
Avatar uživatele

@Euka: Skvělé, děkuji za informaci, kde byla chyba. Snad pomůže někomu dalšímu. :-)

Odpovědět

Ahoj,

prosím o radu, dnes jsem koupil na 12.6.2018 vstupenky na Alcatraz. Koupil jsem je na stránkách Alcatraz Cruizer vše proběhlo v pořádku peníze z banky odešly 114 dolarů, ale nepřišlo mi nějaké potvrzení o rezervaci nebo vstupenky nic. Na e-mailu nic není. To je běžné?
Děkuji za pomoc

Odpovědět

@Michal:
To je nějak divné. Já jsem kupoval minulý rok a prakticky okamžitě mi přišel mail s potvrzením objednávky a odkazem, kde jsem si měl vytisknout voucher.
Pro jistotu přidávám kontakty z mailu: For questions about your order, please contact info@alcatrazcruises.com or call us at (415) 981-7625 (ROCK)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Michal: Ahoj Michale, mrkni se do složky spam v e-mailu a pokud ani tam nic nebude, napiš na Kubou zmíněný e-mail. Vstupenky ti pošlou, o peníze nemusíš mít strach. :-)

Odpovědět

@Petr Novák:

Koukám, že je to poměrně časté :O(
Stalo se nám úplně to samé – na závěr po potvrzení naskočila chyba – peníze strženy a lístky nikde.
Na uvedený email jsem psal již 2x a odpověď nulová ( již cca 14 dní ).
Hodně špatný přístup z jejich strany.

Odpovědět

Ahoj, Chci se zeptat, když budu kupovat vstupenky na Alcatraz, musím udělat i nějakou rezervaci na ten trajekt? Vím, že trajekt na ostrov je v ceně vstupenek ale zajímá mě jestli když přijdu k trajektu stačí ukázat vstupenky nebo ještě nějakou rezervaci přímo na ten trajekt? Díky :)

Odpovědět

@Lucie:
Vstupenka na Alcatraz je zároveň rezervací na trajekt směr tam. Vstupenku kupuješ na určitý čas, na který se musíš dostavit na molo. Žádnou další rezervaci neděláš.
Pro cestu zpět můžeš využít kterýkoli čas trajektu, ovšem pokud se budete vracet v odpoledních hodinách, počítej radši s tím, že se na první, který budete chtít nedostanete, protože tam budou lidi čekat ve frontě. Po naplnění kapacity (pokud se tam nedostanete) zůstanete stát ve frontě a čekat na další.

Odpovědět

@Ivana: Ahoj hlásí mi to tu samou chybu ale peníze z účtu zatím neodešli. Zkontroluji účet raději ještě zítra. Jak to u tebe nakone dopadlo?

Odpovědět

@Lucie:
Dobry den,
Aj mne to hlasi chybu ale peniaze odisli. Vam to ako dopadlo, poslali lisky?

Odpovědět

Taky jsem pri bookovani dostal raw HTML error, penize jsou blokovane a neprislo zadne potvrzeni rezervace. Napsal jsem jim email tak uvidime. To je sila ze stranka s takovou frekvenci plateb si to za rok nedokaze osetrit. Nemam slov.

Odpovědět

Tak do 24 hod mi napsali ze rezervaci dokoncili rucne a poslali mi listky.

Odpovědět

Zdravím,chtěl bych se zeptat na zkušenosti s kupováním lístků na Alcatraz přes internet.Zhruba za měsíc a půl budeme v San Franciscu a rádi by jsme určitě Alcatraz navštívili,chtěl jsem koupit lístky přes internet ale pak jsem se tu dočetl že spousta z Vás lístky zaplatila a ve finále jim nedošli.Je už vše v pořádku ? Kupoval někdo teď někdy lístky ? Popřípadě je i něaký jiný způsob jak lístky koupit ? Děkuji za pomoc.

Odpovědět

Ja som kupoval v MAY a úplne bez problémov

Odpovědět

Dobrý den,
nevíte náhodou někdo, co se stalo s rezervacemi prohlídek Alcatraz na květen 2019 (a dále) na webu alcatrazcruises.com? Normálně mají v nabídce rezervace na 3 měsíce dopředu a posledních pár týdnů jsou zaseklí na 8.5., přičemž odkazují na nějakou notification request pagem, kde jsem sice poslala již žádost o vstupenky, ale zatím bez odezvy. Váhám, zda nezkusit jiného poskytovatele(- nemáte nějaké tipy) ale je to prapodivné, když se tento web prezentuje coby oficiální? Děkuji za jakékoli přínosné informace, stejně jako za web chcidoameriky.cz jeho tvůrcům i přispivatelům.

Odpovědět

@Alžběta: Zdravím, také by mě zajímalo, mám v plánu jít začátkem června, notifikační formulář jsem také vyplnil. Bylo by fajn, aby to spustili v nejbližší době, ať na to pak není nával.

Odpovědět

Zdravím, v červenci se chci podívat na Alcatraz, ale není mi úplně jasné, jak prohlídka probíhá… Já si koupím lístek na trajekt, určitý čas, připluji na ostrov a jak to probíhá tam? Volný pohyb po ostrově a věznici nebo nějaká prohlídka s nějakým průvodcem…? Děkuji za odpověď.

Odpovědět

@Dominik: Ahoj, pokial viem, su aj prehliadky so sprievodcom. My sme boli sami. Tych je vacsina. VOlny pohyb po ostorove a v budove vaznice mas audio sprievodcu…. Cize si pocuvas sluchadla a pustas si komentar a ides si svojim tempom.

Odpovědět

@Robo: Díky moc za odpověď. :-)

Odpovědět

@Dominik:
Trajekt směrem na Alcatraz musíš přijít na čas, který sis koupil. Po ostrově se můžeš pohybovat volně (samozřejmě pouze kam je dovoleno). V samotné věznici dostaneš audio průvodce, se kterým můžeš jít po věznici jak dlouho chceš. Jak fungují prohlídky s průvodcem netuším, ale za mě je dostatečný ten audio. Trajektem zpět můžeš jet kterým chceš.

Odpovědět

@Kuba: Díky moc za cenné informace. Samostatná prohlídka s audio průvodcem zřejmě bude stačit.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.