Biometrický cestovní pas: Cena, kde žádat, platnost

Petr Novák

Zásadní pravidlo při podání žádosti o cestovní pas zní: Podejte ji včas. Kamarád měl odletět do USA na měsíční, plně hrazený tréninkový kemp. Neodletěl. Nejdříve neměl platný biometrický pas, pak si zlomil ruku. Standardní cestovní pas je vydán do 30 dnů, rychlopas do 6 pracovních dnů. Oba pasy jsou stejné.

Biometrický cestovní pas

 1. Obsah článku
  1. Základní informace o cestovním pasu s biometrickými údaji
  2. Jak podat žádost o cestovní pas
  3. Dokumenty a doklady potřebné při žádání o pas
  4. Na co si dát pozor při žádání o cestovní pas
  5. Kam je potřeba cestovní pas a kde stačí občanka?
  6. Nejčastější dotazy k cestovním dokladům

  Základní informace o cestovním pasu s biometrickými údaji

  Jak poznat biometrický cestovní pas?

  Cestovní pas s biometrickými údaji má na přední straně dole obdélníkový symbol s kolečkem uprostřed. Všimnout si ho můžete na obrázku výše.

  Kolik stojí vystavení biometrického cestovního pasu?

  Cena za vydání cestovního pasu pro osoby nad 15 let v roce 2024 činí 600 Kč. Za cestovní pas pro dítě do 15 let se vybírá poplatek 100 Kč.

  Jaká je platnost cestovního pasu s biometrickými prvky (CDBP)?

  Platnost cestovního pasu pro osoby nad 15 let je 10 let. Pas pro děti do 15 let platí 5 let. Prodloužení platnosti cestovního pasu není možné.

  Kde žádat o cestovní pas s biometrickými údaji?

  Cestovní pas vydává obecní úřad obce s rozšířenou působností, v Praze pasy vydávají městské části Prahy 1-22, v Brně, Ostravě a Plzni pas vydává magistrát. O cestovní pas není nutné žádat v místě trvalého bydliště.

  Jak dlouho trvá vystavení cestovního pasu?

  Při podání žádosti v České republice je cestovní pas vydán do 30 dnů. U žádostí podaných na zastupitelském úřadě v zahraničí je lhůta pro vydání pasu 120 dnů. Všechny cestovní pasy se totiž vyrábí v ČR a je třeba je dopravit zpět na zastupitelský úřad.

  Rychlopas do 5 dní 2024: Jaká je cena, platnost a pravidla?

  Cestovní pas lze vydat ve lhůtě do 5 pracovních dnů. Rychlopas pro občana staršího 15 let má platnost 10 let, cena za vydání je 3 000 Kč. Rychlopas pro děti do 15 let stojí 1 000 Kč a platí 5 let. Expresní pas nově umožňuje cesty do USA. Žádat o pas lze u obecního úřadu obce s rozšířenou působností nebo na Ministerstvu vnitra.

  Rychlopas do 24 dní 2024: Cena a kde žádat?

  Nový cestovní pas lze vyřídit i v expresní lhůtě 24 hodin. Žádost je možné podat na úřadu obce s rozšířenou působností, převzít pas je možné výhradně na Ministerstvu vnitra. Celková cena pasu pro občana od 15 let je 6 000 Kč, za děti do 15 let se platí 2 000 Kč.
 2. Jak podat žádost o cestovní pas

  O cestovní pas lze žádat u kteréhokoliv úřadu obce s rozšířenou působností nebo v Praze u úřadu kterékoliv městské části.

  Při žádání o biometrický cestovní pas nemusíte vyplňovat žádný formulář. Úředník zadává údaje do počítače z občanského průkazu či jiného dokladu. Fotografování probíhá přímo na úřadě, ve vlastním zájmu se vhodně upravte.

  Správní poplatek za vydání cestovního pasu se strojově čitelnými údaji se hradí při podávání žádosti.

 3. Dokumenty a doklady potřebné při žádání o pas

  Cestovní pas pro dospělého

  Předkládá se doklad, kterým lze prokázat údaje zapisované do cestovního pasu (jméno, příjmení, datum narození, rodné číslo atd.). Použít lze občanský průkaz, rodný list nebo třeba oddací list.

  Cestovní pas pro děti do 15 let

  Doklady prokazující oprávněnost podání žádosti zákonným zástupcem. Může jít o rodný list dítěte nebo občanský průkaz rodiče, v němž je dítě mladší 15 let zapsáno. Vychovávají-li dítě pěstouni, předkládají se doklady prokazující oprávněnost k podání žádosti (příslušné rozhodnutí soudu).

  Cestovní pas pro občany od 15 do 18 let

  Žadatelé ve věku od 15 do 18 let se musejí dostavit se svým zákonným zástupcem. Předkládají se občanské průkazy obou z nich, rodný list žadatele a případně předchozí cestovní pas.

  Cestovní pas pro osobu, která nemá trvalý pobyt na území ČR

  Při žádání o vydání prvního cestovního pasu musí navíc předložit doklad o státním občanství.

  Cestovní pas pro nesvéprávnou osobu

  Doklad prokazující oprávněnost podání žádosti opatrovníkem (příslušné rozhodnutí soudu).

  Žádost o druhý cestovní pas

  Žádost o druhý cestovní pas je nutné řádně odůvodnit – např. současné zařizování cestovních víz do dvou různých zemí. Cena pasu se neliší.

  Žádost o cestovní pas podává podpůrce, nebo člen domácnosti

  Žádá-li o pas za občana staršího 15 let podpůrce, navíc se předkládá smlouva o nápomoci schválená soudem. Podává-li za občana staršího 15 let žádost o cestovní pas člen domácnosti, předkládá se navíc smlouva o zastoupení schválená soudem.

 4. Na co si dát pozor při žádání o cestovní pas

  • Fotka na cestovním pasu je černobílá a fotoaparát úředníka velmi citlivý. Fotografie zachytí kdejaký šlinc na obličeji.
  • Cestovní pas je náchylný na ohýbání. Čip v pasu je sice zalitý do plastové kartičky, přesto se k němu chovejte ohleduplně.
  • Před cestou do zahraničí si ověřte funkčnost čipu v pasu. Na úřadu obce s rozšířenou působností mají kontrolní čtečku. Nefunkční čip v pase může mít za následek nevpuštění do navštěvované země.
  • Pravidelným cestovatelům doporučuji mít dva cestovní pasy. Můžete mít oba s sebou na cestách, jeden použít jako zástavu třeba při půjčení skútru a druhý nosit při sobě. Případně s jedním pasem vycestujte a druhý nechte důvěryhodným příbuzným v Česku. Ztrata cestovního pasu pak nebude takový problém, příbuzní vám druhý pas nechají poslat kurýrem.
 5. Kam je potřeba cestovní pas a kde stačí občanka?

  Kam lze vycestovat na občanský průkaz

  Země uvnitř Schengenského prostoru: Belgie, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Island, Itálie, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko.

  Státy vyžadující cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců

  Albánie, Angola, Bahamy, Bahrajn, Barma, Belize, Bolívie, Botswana, Brazílie, Brunej, Burundi, Čína, Ekvádor, Filipíny, Guyana, Honduras, Indonésie, Írán, Irák, Jamajka, Keňa, Kiribati, Madagaskar, Malajsie, Mauricius, Mexiko, Mozambik, Namibie, Nová Kaledonie, Nikaragua, Omán, Palau, Papua-Nová Guinea, Pobřeží slonoviny, Saúdská Arábie, Singapur, Svatá Lucie, Tádžikistán, Tanzánie, Thajsko, Tchaj-wan, Trinidad a Tobago, Turkmenistán, Uganda, Ukrajina, Venezuela, Vietnam, Východní Timor a Zambie.

 6. Nejčastější dotazy k cestovním dokladům

  Jaký cestovní pas je potřeba do USA?

  Cestovní pas do Ameriky musí být biometrický. Otisky prstů na něm nemusejí být nahrané, vezmou vám je při vstupním pohovoru. Na cestovní pas bez strojově čitelných údajů nelze vycestovat do USA.

  Je potřeba biometrický cestovní pas při mezipřistání v USA?

  Ano, při mezipřistání v USA a využití cestovní registrace ESTA je biometrický cestovní pas povinnost.

  Lze zařídit cestovní pas do 24 hodin nebo do týdne?

  Ano. Za vyšší poplatek lze vystavit nový cestovní doklad do 24 hodin.

  Lze cestovní pas vydat nebo předat na plnou moc?

  Cestovní pas může z důvodu zvláštního zřetele hodného převzít zmocněnec s plnou mocí s úředně ověřeným podpisem. Důvody hodné zvláštního zřetele znamenají třeba dlouhodobou nemoc v zahraničí, zmocněnec nemůže pas převzít vždy.

  Mohu na cestovní pas vycestovat po svatbě?

  Ano, platnost cestovního pasu končí uplynutím 3 měsíců ode dne změny příjmení v souvislosti s uzavřením manželství.

  Musím při změně bydliště žádat o nový cestovní pas?

  Ne, změna trvalého bydliště nemá vliv na platnost cestovního pasu. Tento údaj se do pasu nezapisuje.

Tento článek vznikl ve spolupráci se Státní tiskárnou cenin.

Diskuze k článku (246)

Dobrý den, již máme letenky do USA a ESTA taky vplněna. Bohužel jsem nucena změnit trvalé bydliště (v rámci stejného) města, ale budu již mít jinou adresu na občance než na v pasu.

Vadí to něčemu?Předem děkuji za odpověď či rady

Odpovědět

@Kamila:
Nevadí to. Navíc, občanku Amíkům ukazovat nebudeš.

Odpovědět

Zdravím,
měla bych dotaz, na který asi neexistuje jasná odpověď, spousta se chci zeptat, jestli třeba nemáte zkušenosti…Prokaučovala jsem podání žádosti o vystavení pasu a dnes jsem si s hrůzou uvědomila, že 16. května potřebuji odjet na Ukrajinu. Žádost budu podávat v pondělí, tj. 30. dubna. Myslíte, že je nějaká šance, že to úřad stihne vystavit? Mohu pro to sama něco udělat? Je lepší (v souvislosti s rychlostí vystavení) podat žádost v krajském či okresním městě? Předem moc děkuji za odpověď!

Odpovědět

@Martina:
Omlouvám se za chybu, kterou způsobil Swype a já si nevšimla… Místo “spousta” má být “přesto”. Děkuji za pochopení

Odpovědět

@Martina:
Můžeš zkusit poprosit úřednici, jestli by to nějak nešlo urychlit. Ale pochybuji. Navíc jsou dva svátky (1. a 8.)

Nebo máš možnost požádat o vydání v kratší lhůtě – 6 pracovních dní, ale zaplatíš 4.000,-.
Viz web MVCR.

Odpovědět

Dobrý den, je problém letět do USA s pasem, který je platný, biometrický, ale fotka je kvůli věku odlišná? Rysy tam jsou, ale na první pohled si nejsem na 100% podobná. Děkuji za odpověď.

Odpovědět

@Lenka:
Jestli je biometrický, tak jsou v něm otisky a ty se blbě mění. Pokud je ale změna vzhledu opravdu velká je lepší si zažádat o nový pas. Jinak je to jedno.

Odpovědět

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jak moc záleží na aktuálnosti fotky na pasu. Pás mám biometricky i s otisky prstů ale fotka už je trošku starší. Přitom platnost ještě dlouhá. Jde o to, že jsem si nechal nárůst plnovous a změnil účes. Mám v plánu cestu a nerad bych se dočkal u odbavení nějakých komplikací. Lze spoléhat na potvrzení biometrickych údajů při sebemenší pochybnosti nad fotkou? Díky

Odpovědět

Dobrý den, je možné vystavit rychlopas pro 20 měsíční dítě?

Odpovědět

@Petra:
Tam není omezení věkem. Takže by to mělo normálně jít. Zeptal bych se ale přímo na pasovce.
Pro mladší 15ti let by to mělo stát půlku standardní ceny, tedy 2.000,-

Odpovědět

Dobrý den, měl bych dotaz. Jsem v zahraničí a namočil se mi pas od mořské vlny. Po uschnutí je všechno čitelné, biometrický čip funguje a ochranné prvky jako uv obrazce a mikrotisk zůstaly. Akorát zadní strana a některé stránky na víza jsou trochu zvlněné a u jednoho už využitého ruského víza se obrys textu obtiskl na protější prázdnou stranu, ale text je pořád v pohodě čitelný.
Krátce po návratu do ČR letím do USA a nestihnu si vyřídit nový pas a ESTU. Myslíte, že to může být problém?
Předem děkuji za odpověď

Odpovědět

@Ladislav: Jenom aktualizace, předevčírem jsem se vrátil z USA, problém s pasem žádný nebyl. Takže se není třeba bát, pokud se někomu stane něco podobného.

Odpovědět

Jak je možné si pořídit 2 pasy z jedné země na jednu osobu?

Odpovědět

@Vašek:
Úplně normálně. Zajdeš na obec s rozšířenou působností a požádáš o nový pas. V oficiálních materiálech je, že pokud chceš druhý pas, musíš uvést důvod (např. že v pase máš razítko Izraele a chceš letět do některé z muslimských zemí, kde by s tím mohl být problém). Nicméně, když jsem já byl žádat o druhý pas, tak se mě na žádný důvod neptali (měl jsem starý pas platný ještě 1,5 roku, ale chtěl jsem kvůli Estě nový).

Odpovědět

Dobrý den,
manžel je z Řecka a vlastní biometrický pas (nejsem si jistá, zda s otisky). Na fotce je hladce oholen, ale nyní má tmavý plnovous a odmítá se před odletem oholit. Myslíte, že to bude problém nebo si má přibalit do kufru žiletku a pěnu na holení? :D Bavila jsem se s pár lidma a od žen mi bylo řečeno, ať se raději oholí, chlapi jen mávli rukou…
Děkuji za odpověď.

Odpovědět

@Helena:
Podoba by měla +/- odpovídat fotce v pasu. Ale ženy se líčí a barví, chlapy se holí/neholí, stříhají. Pokud ho nepustí, tak to určitě nebude kvůli aktuálnímu vzhledu. Ale zase, jestli vypadá jako člen Al-Káidy… :-)
Mě nikdy problém nedělali, ať už jsem měl vlasy dlouhé nebo krátké a délku vousů taky nikdy neřešili.

Odpovědět

: chtěl bych vycestovat do UK mám biometrický pas ,nyní mam vous, musím si udělat nový pas?

Odpovědět

@František:
Tím UK myslíš Velkou Británii? Ta není a asi nikdy ani nebude součástí USA. Ale pořád ještě je součástí EU, takže ti k cestě stačí OP. Vystoupit z EU má 29. března 2019. Pak už jedině na pas.

Odpovědět

@Franta: A pokud dojde k tvrdému brexitu, pak i vízum

Odpovědět

@Vašek:
Nestraš…tohle Britové ví, že si nemůžou dovolit vůči Evropě…oni nás potřebujou víc než si leckdo myslí ;)
Hlavně potřebují bezcelní pohyb zboží a nebo alespoň co nejsnadnější…takže pořád věřím v dobrý kompromis pro všechny.

Odpovědět

Ahoj, chtěla jsem se prosím zeptat . Měla bych s přítelem hned 1. Vycestovat do LA na 2 týdny . Já mám platný ps už asi 2 roky a pritel si teď řeší nový rychlopas biometrický . Chtěla jsem se zeptat jestli ten pas bude ok když je nový ? Nebo musí mít už nějakou před platnost ? Nebo stačí ze má platnost 6 měsíců po opuštění země :) díky

Odpovědět

@Hana: Pas je platny ihned po vydani (respektive predani uzivateli)

Odpovědět
J

Dcera má dvoje občanstvi.švýcarske a česke. Nyni na český pas bude muset prodloužit platnost, která bude končit.
Přijede si sem do Brna ho prodloužit, mohu ho – matka, – pak za ni vyzvednout???
Děkuji za odpověd

Odpovědět

@Jana Zemankova:
Tady získáte více informací.

Odpovědět

Ahoj,
potřebovala bych poradit. 17.8. mám svatbu a 17.9. odlétám na měsíc do Ameriky, chci tam jet na pas, kde bude mé staré jméno (nový už se nestihne vyřídit), jeho platnost se starým jménem by měla být tři měsíce, platnost datumová je do roku 2026. Nicméně, dle info na MZV má být platný pas do USA ještě 6 měsíců po příletu. Myslíte, že to bude problém?
Díky!

Odpovědět

Zdravim lidi. Potrebuji pomoct vymyslet jednoduchy duvod pro vydani druheho cestovniho pasu, jelikoz ve starem ktery mi za par mesicu skonci mam platne vizum do USA jeste na nekolik let. Toto samo o sobe ovsem neni duvod pro vydani druheho pasu, primo na strankach ministerstva pisou ze i presto se musi stary pas odevzdat. Ale jsou samozrejme vyjimky kdy se druhy pas vydava a ten stary si nechate. Me zatim jeste plati a to do pulky brezna a prave na konci chci letet do USA na vylet. Jaky tedy je ten nejlepsi obhajitelny duvod si udelat druhy pas i kdyz ten prvni mi stale plati? Dikes za pomoc Dan

Odpovědět

@Daniel: nasel jsem odpoved s tim izraelskym razitkem dekuji

Odpovědět

@Daniel: Mě se jen zeptali, zda si chci ponechat i starý pas (byl platný ještě rok, ale už jsem si chtěl dělat ESTA na nový). Řekl jsem, že jo a důvod jsem žádný uvádět nemusel. Možná to bylo jen vstřícným úředníkem, to nedokážu posoudit. Jenom mě upozornil, že po vypršení platnosti ho musím odevzdat.

Odpovědět

@Kuba:

Dik, ted jsem se akorat vratil a pani u prepazky prej kde mam stary pas tak rikam potrebuju si ho nechat a pry ze ji musim rict duvod aby vedela co tam ma napsat ze tu kolonku prazdnou nechat nemuze pri nevraceni stareho. S izraelem byla spokojena a pak jsem se zeptal jeste na to vizum a to je pry take duvod a je to ok…. i kdyz pisou vsude ze neni legalni v ceske legislative nechat si neplatny pas kvuli platnemu vizu v nem ale pani to asi neresi a lidem to jako duvod uznava. No dost mi to ulehcilo situaci, ja vul jsem si pozadal po 10letym banu do USA o nove vizum predloni ale dal jsem jim pas s lhutou jen 2,5 roku. No snad na me imigracni nebudou koukat divne kdyz tam vyndam 2 pasy. Diky Dan

Odpovědět

Mohu dětem londina prodloužit cestovní pasi co potřebují

Odpovědět

@Natasa:
Nerosumět mluva tvuj kmen

Odpovědět

Dobrý den. Letěla jsem na svůj biometricky pas s ESTA přes Atlantu na dovolenou v Peru. V Atlantě sejmuli mé otisky a pustili mě dál do Limy. Bohužel v Peru mi byl pas i ostatní doklady ukraden. Mám policejní zprávu o krádeži mého pasu. Česká ambasáda v Peru mi vydala nový emergency pas, který však není biometricky. Mohu letět zpět domů na svou zpáteční letenku, která je samozřejmě přes USA, Atlantu nebo nemohu ani prestoupit, když nemám biometricky pas? Děkuji.

Odpovědět

@Tereza:
Tohle bych řešil přes ambasádu/MZV, případně zkusil kontaktovat i americkou ambasádu nebo napsal na CBP, případně USCIS.

Odpovědět
L

Dobrý večer, v dubnu letíme do Guatemaly přes Atlantu, mám dotaz jestli nebude v USA problém, že mám v pase víza Izraele, Jordánska, Thajska a Kambodži. Nemáte někdo zkušenost? Děkuji Lenka

Odpovědět

@Lenka Kočí: nebude

Odpovědět
I

Je vydavani cestovniho povoleni pres ESTA do USA omezeno vekem zadatele? Mam na mysli zadost seniora nad 75 let veku? Dekuji Irena Fenova

Odpovědět

Chci se zeptat. Při vyřízení pasu moje otisky prstů měli velmi špatnou kvalitu . V pasu prý budu mít uvedeno že kvalita je špatná . Ale snímek mi udělali ..
Nebude s tím problém při vstupu do USA? Zkusí mi imigrační znovu otisky nasnímat , i přesto že už je nasnímali na pasovém ,ale špatnou kvalitou ? Děkuji za odpověď . Zuzana

Odpovědět

Tak otisky prstů si imigrační nasnímá při každém vstupu do USA na ESTU. Buď je sejme kiosek pro ty, co už v US na estu byly nebo přímo u okénka imigrační. Je pak otázka, jak moc to budou porovnávat s pasem, ale nebál bych se nějakého zamítnutí vstupu v tomhle případě.

Odpovědět
L

Dobrý den, chci se zeptat na to, kdy se budou vystavovat biometrické cestovní očkovací pasy. Chci jen odpověd orientační, kdy se začnou vyrábět a kde budou k dispozici. Máme s maźelkou už za sebou druhou očkovací dávku a tak chceme volně cestovat zatím po EU a pokud by to šlo i do vzdálených destinací.
Děkuji za odpověď i na mail.
Ladislav

Odpovědět

@Ladislav Hýža:
Tohle nikdo neví. Podle mě o tom nemají jasno ani politici, ani EU, co o tom mluví jako o hotové věci. Budeš muset sledovat zprávy.

Odpovědět
L

@Franta: Děkuji

Odpovědět

Dobrý den, jenom takový dotaz, promiňte. Řeší biometrický pas vousy?

Odpovědět

@Ota:
Samozřejmě, že je řeší. Pokud je máš v “civilu” máš je i v pase. Teda pokud se před focením neoholíš a pak si je zase nenecháš narůst.
Biometrie není o vzhledu, ale o určitých bodech tváře. Jasně, pokud někdo vypadá jako Krakonoš, tak jo to lehce omezené, ale vousy nevadí.

Odpovědět

Dobrý den, mam dotaz, jem v USA a konci mi pas v bteznu, je mozne si ho prodlouzit nebo udelat novy? Nechce se mi kvuli tomu cestovat do CR…. Dekuji za odpoved

Odpovědět

Platnost pasu a ESTY mne končí v květnu 2023, mohu navštívit státy v březnu 2023? Někde se uvádí, že USA mohu navštívit do konce platnosti pasu a jinde zase maximálně šest měsíců před koncem platnosti a na stránkách MZV jsem to nenanšel. Děkuji.

Odpovědět

@Radek: Ahoj Radku, USA můžeš navštívit na svůj stávající cestovní pas. Česká republika patří mezi země s výjimkou ze Six-Month Clubu. To znamená, že můžeme do Ameriky cestovat i v poslední den platnosti pasu.

Odpovědět

@Radek + Petr Novák:
Pro vstup do USA stačí přiletět v poslední den platnosti ESTA, pobyt už řeší povolení/razítko imigračního.
U toho pasu bych byl opatrnější. Češi nepotřebuji, aby pas platil ještě 6 měsíců po opuštění USA, ale měl by platit během pobytu, takže odletět tam v poslední den platnosti by znamenalo i v ten samý den zase odletět. Takže bych spíše napsal, že u pasu stačí, když bude platit v den odletu. Ale nenechával bych to na poslední chvíli, aby nepředvídatelné potíže s odletem neznamenali, problémy s propadlým pasem.

https://www.cbp.gov/sites/default/files/assets/documents/2022-Mar/Six-Month%20Passport%20Validity%20Update%2020220316.pdf

Odpovědět

@Franta: Platí stále i v roce 2024 six monthh club? Poletím v 11/24 až do 12. ledna 2025. Pas mi končí 12.4.25 a mám v něm platnou ESTU. Mohu na něj letět?

Odpovědět

@Ladislava: Zdravím Vás, Ladislavo. :-) Je to tak, platnost pasu při cestě do USA musí alespoň o 6 měsíců přesahovat plánovanou dobu pobytu.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA