Vízum do USA: Cena, kde žádat, informace o pohovoru a dotazy

Naprostá většina těch, kteří cestují do USA, si dnes vystačí s biometrickým pasemcestovní registrací ESTA. Nemusí jezdit na velvyslanectví ani na žádný pohovor – přes internet vyplní formulář, zaplatí poplatek a mohou vycestovat. Tento článek se věnuje té druhé skupině – lidem, kteří musí nebo z nějakého důvodu chtějí požádat o nepřistěhovalecké vízum do USA.

Žádost o vízum do USA | © N i c o l a / Flickr.com & slgckgc / Flickr.com

Kdo musí žádat o vízum do USA?

O vízum do Spojených států amerických musí žádat všichni ti, pro které platí alespoň jeden z následujících bodů:

 • nebyla jim schválena cestovní registrace ESTA
 • chtějí v USA pobývat více než 90 dní
 • do USA cestují za účelem pracovního, výměnného nebo studijního pobytu

Kde žádat o vízum do USA?

O vízum můžete žádat na jakémkoliv velvyslanectví Spojených států amerických. Čechům slouží Velvyslanectví USA v Praze na Malé Straně. Povinnost zúčastnit se pohovoru nemají děti mladší 14 let za předpokladu, že jejich rodiče mají platné nepřistěhovalecké vízum.

Na pohovor se musíte objednat alespoň o den dříve do 12:00 hodin na internetových stránkách USTravelDocs.com. Pro objednání termínu je nutné se nejprve zaregistrovat.

Cena víza do USA a vízové poplatky

Poplatky za víza do USA se liší v závislosti na konkrétní kategorii:

Typ víza Výše poplatku
Nepřistěhovalecká víza
stáže a pracovní cesty (B-1), turistika (B-2), studium (F-1 a M-1), výměnný pobyt, palubní posádka (C-1 a D), novináři (I)
160 USD
Nepřistěhovalecká víza
kategorie H, L, O, P, Q a R
190 USD
Nepřistěhovalecká víza pro investory
kategorie E
270 USD
Nepřistěhovalecká víza pro snoubenky a snoubence
kategorie K
240 USD

Poplatky se hradí ještě před vlastním pohovorem, výhradně na zmiňovaných internetových stránkách USTravelDocs.com. K platbě můžete použít platební kartu, zadat příkaz k úhradě přes internetové bankovnictví, nebo zajít osobně do banky.

Co je potřeba a postup žádosti o vízum do USA?

Při žádosti o vízum do Ameriky postupujte dle těchto bodů:

 1. Nejprve se rozhodněte, o který typ víza máte zájem
 2. Vyplňte formulář DS-160 (žadatelé o vízum typu N, S, T nebo U vyplní místo něj formulář DS-156).
 3. Výhradně prostřednictvím oficiální stránky USTravelDocs.com uhraďte poplatek za vízum (ceny jsou uvedeny výše) a sjednejte si termín vízového pohovoru na americké ambasádě. Přihlásit k pohovoru se musíte alespoň s denním předstihem a nejpozději do 12:00 hodin. To znamená, že pokud máte zájem jít na pohovor v úterý, musíte se přihlásit do pondělního poledne.
 4. S předstihem maximálně 15 minut se dostavte na americké velvyslanectví, nezapomeňte si s sebou vzít dokumenty, které jsou popsány za dalším nadpisem tohoto článku.

Dokumenty potřebné k předložení žádosti o vízum do USA

K vízovému pohovoru si s sebou musíte povinně vzít tyto dokumenty:

 • Cestovní pas
 • Potvrzující stránku („confirmation page“) vyplněného formuláře DS 160
 • Doklad stvrzující zaplacení poplatku na USTravelDocs.com
 • Fotografii pasového formátu (51 mm × 51 mm, nebo 5×5 cm) a s bílým pozadím

Spolu s tím doporučuji přinést následující dokumenty, které mohou zvýšit pravděpodobnost udělení víza:

 • Bankovní výpisy za poslední 3 měsíce
 • Pracovní smlouvu  z vašeho stávajícího zaměstnání
 • Zvací dopis od soukromé osoby nebo obchodního partnera, kterého jedete navštívit
 • Studenti nechť přinesou potvrzení o studiu a studijní index
 • Podnikatelé ať přinesou výpis ze živnostenského nebo obchodního rejstříku
 • Manželské páry nechť přinesou oddací list a v případě žádosti o dětské vízum také rodný list potomka
 • U některých typů pracovních víz přineste pracovní petici

Pro některé typy víz je třeba předložit ještě další dokumenty:

 • Víza F a M: Podepsaný originál formuláře I-20, doklad o zaplacení poplatku SEVIS a v případě, že chcete pokračovat ve studiu, předložte index nebo dopis z vaší školy se zaznamenaným prospěchem.
 • Víza J: Podepsaný originál formuláře DS-2019 a doklad o zaplacení poplatku SEVIS. Účastníci programu Work and Travel musí předložit index a potvrzení o studiu, účastníci středoškolských výměnných pobytů pak kontaktní informace na hostitelskou rodinu v USA.
 • Víza  H, L, O, P a R: Oznámení o schválení I-797, podpůrné dokumenty a u žadatelů o vízum L navíc nový formulář I-129S.
 • Víza C1 a D: Pracovní smlouvu či dopis od zaměstnavatele a pokud se vás to týká, tak ještě námořní knížku.

Během cesty do USA budete vyplňovat ještě formulář I-94celní deklaraci.

Fotografie na vízum do USA – pravidla, rozměry a parametry

Při žádosti o vízum je nutné předložit ještě jednu fotografii s atypickým čtvercovým poměrem stran. Instrukce, jak má fotografie vypadat, si můžete přečíst níže, nebo na tétona této americké stránce, kde si fotku můžete rovnou prověřit online nástrojem. Fotografii můžete použít buď digitální, nebo oskenovanou z vyvolaného obrázku (nicméně to je dnes již passé). Každopádně by neměla být starší než 6 měsíců.

Požadavky na fotografii na americké vízum

 • Rozměry
  V případě digitální fotografie jsou minimální rozměry 600×600 pixelů a maximální 1 200 × 1 200 pixelů. Rozhodnete-li se fotku skenovat z papíru, musí být výchozí velikost fotografie alespoň 51 × 51 mm a rozlišení při skenování minimálně 300 pixelů na palec.
 • Barva
  Fotografie musí být barevná v RGB barevném spektru.
 • Formát souboru
  Akceptován je výhradně formát .jpg.
 • Velikost souboru
  Maximálně 240 kB, komprese smí být nanejvýše 20:1.
 • Obsah fotografie
  Fotografie na americké vízum musí zpředu zobrazovat celý obličej, krk a ramena. Výraz musí být neutrální, bez úsměvu, s otevřenýma očima a pohledem směřujícím přímo do fotoaparátu. Hlava musí být umístěna uprostřed fotografie a nesmí směrovat nahoru, dolů, na stranu nebo k ramenům. Všechny obličejové rysy musí být vidět a naopak nesmí být vidět další objekty, lidé nebo jiné části těla žadatele. Velikost hlavy od temene včetně vlasů až po bradu musí tvořit 50 – 69 % z celkové velikosti fotografie. Pozadí fotografie musí být jednoduché, světlé a bez stínů.
 • Technické požadavky na fotografii
  Celá tvář musí být ostrá, ale nikoliv přeostřená. Jas i kontrast musí být rovnoměrný, správná fotografie musí být bez stínů ve tváři nebo na pozadí, podexponování nebo přeexponování je nežádoucí.
 • Ostatní požadavky
  Brýle jsou na fotografii povoleny za předpokladu, že mají čirá skla a neodráží světlo, stíny a obroučky nezakrývají oči. Brýle s tmavými skly jsou povoleny pouze ze zdravotních důvodů. Přikrývky hlavy nebo klobouky jsou dovoleny výhradně z náboženských důvodů, nesmějí však zakrývat žádnou z částí žadatelova obličeje.

Příklady přijatelných i nepřijatelných fotografií na vízum naleznete na této stránce.

Vízový pohovor na ambasádě

Americká ambasáda se nachází na adrese Tržiště 15, Praha 1 – Malá Strana (zobrazit na mapě), nejbližší stanice metra je Malostranská, nejbližší tramvajová zastávka Malostranské náměstí (linky 12, 20, 22).

Jak je zmíněno výše, schůzku na vízový pohovor je třeba mít předem sjednanou. Při domlouvání schůzky je nutné sdělit i jména všech doprovázejících osob. Z bezpečnostních důvodů není možné přijít dříve jak 30 minut před časem sjednané schůzky. Na vrátnici vám budou odebrány všechny elektronické přístroje, jako jsou telefony, tablety nebo notebooky.

Dotazy ohledně víz do USA

Je možné přenést platné americké vízum ze starého pasu do nového?

Ne, v takovém případě je nutné požádat o nové vízum. Americká legislativa sice umožňuje použít starý pas s platným vízem spolu s novým, platným pasem, nicméně tento postup odporuje českým zákonům.

Již mám vízum do USA, ale platnost pasu mi brzy vyprší. Jaká je minimální povinná doba platnosti pasu po mém opuštění Spojených států amerických?

Pro Českou republiku neplatí povinnost platnosti 6 měsíců po odletu. Jinými slovy, z USA se můžete bez problémů vrátit pouhý den před koncí platnosti pasu.

Mohu o vízum do USA požádat v jiné zemi, nebo musím žádat vždy v České republice?

Vždy je lepší podávat žádost o vízum v České republice (resp. v zemi, kde máte trvalý pobyt), nicméně dle zákonů můžete žádat na jakémkoliv americkém konzulátě kdekoliv na světě. Počítejte s tím, že v takovém případě ale může být žádost o vízum komplikovanější, neboť Američané mohou žádat důkaz, že se hodláte vrátit do země svého trvalého bydliště.

Mohu žádat o vízum do USA v případě, že jsem byl odsouzen?

Ano, požádat o vízum můžete, nicméně na pohovor musíte navíc přinést veškeré dokumenty týkající se vašeho přestupku, přečinu či trestného činu. Jedná se zejména o rozsudek, datum soudního procesu a druh přestupku.

Kdo všechno musí osobně absolvovat vízový pohovor?

Osobně k pohovoru musí přijít všichni žadatelé ve věku od 14 do 79 let včetně. U dětí mladších 14 let stačí, když přijde alespoň jeden z jejich zákonných zástupců. Osoby starší 80 let nemusí na pohovor vůbec. Výjimku mají rovněž diplomaté směřující do Spojených států amerických za pracovní misí včetně té do mezinárodních organizací typu OSN.

Kolik peněz musím mít na účtě, abych dostal vízum do USA?

Žádná částka není pevně stanovena, nicméně měla by být tak vysoká, abyste s ní pokryli veškeré náklady na dobu pobytu.

Vrací se poplatek za americké vízum v případě jeho neudělení?

Ne, poplatek je nevratný.

Jak dlouho trvá vyřízení víza do USA?

Záleží na vaší rychlosti a aktuální dostupnosti volných termínů. Americká strana uvolňuje termíny na pohovor s předstihem několika dnů. Po vyřízení a schválení víza vám bude doručeno kurýrem.

25. června 2018 Petr Novák ,

Diskuze k článku (454 komentářů)

Franta (3230)
8.6.2018
21:57

@Ján:
Pokud splní podmínky víza, tak mu ho nejspíš dají.
V USA ho určitě postihovat nebudou, nic tam (zatím) neprovedl. A u vás si to s ním už vyřídili.
Domů mohou poslat kohokoliv, i netrestaného. Jeho by ale spíš jen vrátili na loď a nedovolili by mu opustit přístav/kotviště.

Odpovědět
David Duc (1)
16.6.2018
10:46

Dobrý den,
nevíte, jak funguje získávání vízu do USA u lidí ze 3.zemí s trvalým pobytem v EU?

Děkuji za odpověď

Odpovědět
Jana Tauerová (1)
9.7.2018
11:19

Dobrý den,

chci se zeptat , jestliže si teď zažádám o ESTA …, pojedu do USA v září, nebo v říjnu na měsíc…,
lze si v lednu, nebo v únoru zažádat o vízum ? a vycestovat pak třeba v únoru…atd na vízum a nejen na ESTA, nebo opakovaně zažádat o ESTA až po uplynutí její půlroční platnosti…

Tzn. nyní chci jet do USA jen na měsíční návštěvu, asi od února tam chci pobývat asi déle … než tři měsíce …. Jak to mám nejlépe provést ? … ( v případě zasnoubení)

Děkuji za radu.

Odpovědět
Franta (3230)
9.7.2018
20:55

@Jana Tauerová:
Tak od konce. V případě zasnoubení si zažádej o snoubenecká víza.

ESTA nemá půlroční platnost. Platí 2 roky a jeden pobyt je až 90 dní. Cestovat lze opakovaně po dobu platnosti. Na delší pobyt je lepší turistické vízum B-2, tak je pobyt až 6 měsíců. Ale jestli plánuješ zásnuby a svatbu, tak bych asi šel rovnou do toho snoubeneckého. Zkus to probrat s nápadníkem.

Odpovědět
Kateřina (1)
17.7.2018
11:31

Dobrý den,

Mám dotaz. Můj manžel je američan i čech a tak má dvojí občanství, já mám jen české. V září plánujeme odcestovat do států. Prozatím bych si vplnila ESTA a až na místě bychom se rozhodli jestli tam chceme zůstat a to bych si pak požádala o green card tam. Je to možné to takhle udělat, a nebo musím být přítomná v čechách když žádám o zelenou kartu?

Moc děkuju za odpověd!

Odpovědět
Franta (3230)
17.7.2018
18:57

@Kateřina:
Jako manželka Amíka to budeš mít jednoduší. Ale jet tam na ESA a žádat o GC není úplně správný postup. Mohli by prudit. Soce by to asi nezamítli, ale bylo by to složitější. Lepší bude si rovnou začít vyřizovat papíry. Ať manžel skočí na ambasádu a zjistí, co a jak.

Odpovědět
oliz123@seznam.cz (5)
19.7.2018
10:57

Dobrý den,příští rok letíme na Floridu a chtěli bychom sebou vzít vnuka,byl by to problém ? A co by v tomto případě bylo potřeba za doklady.? Děkuji Olina

Odpovědět
Petra (1)
9.8.2018
18:05

Dobrý den, předem musím říct , ze vaše odpovědi na otázky jsou opravdu profesionální a užitečné . Procetla jsem skoro celou diskuzi ale nenašla jsem nic podobného mého případu . Byla jsem ve státech 1998-2003 na turistické VISA a jak většina Čechů jsem tam také pracovala , v 2003 jsem se rozhodla ze chci domu a tak jsem odletěla . Teď po 15 letech bych se chtěla jen podívat zpět , mám tam pořad plno kamarádů se kterými jsem pořad v kontaktu a když jsou v Evropě tak se s nima setkávám. Teď bych chtěla já jet za nima. To ze jsem přešla legální dobu a ze mohu zadat VISA nebo estu až po 10 letech což bych splňovala , mám práci kde pracuji jako manazer posledních 10 let a do toho studují k tomu jsem v žádosti o irské občanství . Co jediné se obavám o zadost je ze jsem měla DUI které jsem cele absolvovala i se soudem , což b bylo Ok ale těsně než jsem odjela jsem dostala druhé DUI ale už jsem to neabsolvovala jelikoz jsem týden na to letěla do ČR je možné ze budu mít problém ? Děkuji za odpověď

Odpovědět
Franta (3230)
9.8.2018
23:55

@Petra:
To překročení by už takový problém být nemělo. To DUI je horší.
Kámoš za druhé dostal kauci 4.000,-USD, takže to berou opravdu vážně. Setkal jsem se s Texasanem, co se kvůli druhému DUI, respektive kvůli trestu za něj, narychlo odstěhoval do Kalifornie a do Texasu teď nemůže, protože by ho tam rovnou sebrali. Aspoň tak mi to říkal při setkání v baru.
Víš své case number? Mělo by se podle toho dát dohledat, jak na tom tvůj případ je. Na „justičních“ stránkách daného státu (města, okresu) by to mělo být. Dost možná jen nebudeš moct tam, kdes to měla. Ale je to jen má dedukce. Než vyrazíš, tak si to vše radši ověř. Kámoše tam máš, tak ti třeba pomůžou.

Odpovědět
Mesi (681)
10.8.2018
4:12

@Petra: Ty jsi dobre cislo. Dve DUI, to uz je v USA poradna nalepka. S takovou historii American jen tak nesezene praci, natoz aby si sem pustili cizince. No, kazdopadne, na silnici te doufam nikdy nepotkam, protoze kombinace Cech + 2x alkohol za volantem v zahranici, to nechces potkat.

Odpovědět
Dominik (1)
18.8.2018
8:43

Pokud potřebuji na poslední chvíli změnit destinaci, kde budu v USA pobývat, přičemž v žádosti o vízum (formulář DS 160) mám vyplněnou destinaci původní, ve které pobývat nebudu, může to být na ambasádě problém? Musím vyplnit nový formulář a znovu platit poplatek?

Děkuji za odpověď

Odpovědět
Lenka (4)
19.8.2018
9:18

Ahoj,chceme s manželem požádat o vízum, máte někdo zkušenost s tím zda můžeme pohovor na ambasadě absolvovat společně nebo musíme každý zvlášť.Děkuji

Odpovědět
Nikola (1)
23.8.2018
22:36

Ahoj všem,

mám dotaz, co se snoubeneckého víza týče: Ve zkratce…během návštěvy USA jsem se seznámila s mým již nynějším snoubencem. Chystáme se tedy požádat o snoubenecké vízum K1. Dokázal by mi prosím někdo přiblížit průběh? Zda žadatel o vízum mám být já z ČR, či on z USA, co a kde následuje po žádosti, jaké náležitosti žádost vyžaduje a cca jak dlouho celý proces může trvat? A jestli je důležité být v době žádosti zaměstnaná, nebo by mohl být problém v tom, být vedena na ÚP?

Předem děkuji za reakce.
Nikola

Odpovědět
Mesi (681)
25.8.2018
18:39

@Nikola: Nez aby tu nekdo vypisoval ten vcelku slozity proces, co treba si postup nastudovat na strankach USCIS?
Zadat musi vzdy obcan.

Odpovědět
Liliia (1)
26.9.2018
18:16

Dobry kdyz chci normalni vizum do usa, Aby jsem tam mohla zit, a pracovat tak jakej formular mam vyplnit?

Odpovědět

@Liliia: oddaci list s obcanem USA

Odpovědět
Franta (3230)
26.9.2018
19:07

@Liliia:
Na Hlavním nádraží v Praze je vzadu za 41. nástupištěm kancelář, na dveřích je nápis Lampárna. Nenech se odradit a chtěj tam formulář „Normální vízum do USA na žití a pracování“.

Pořádně si to tu pročti, protože jsi to neudělala. Kdybys to tu četla, tak víš, že nic takového není.

Odpovědět
Mesi (681)
27.9.2018
3:46

@Liliia: Oh My God!!! Tuhle veticku se nauc, hodne se v USA pouziva. Ale jeste predtim si dej tu praci a precti si to tady a myslim, ze se pak za svoji otazku trosku zastydis. A neboj, nenormalni vizum jen tak nedavaji :o) A ted vazne: soude pouze podle strucnosti a obsahu tveho dotazu, bude velmi tezke vizum, ktere ti oboji zajisti, ziskat. To je fakt, ne nic proti tobe.

Odpovědět
Helena (5)
27.9.2018
16:11

@Kateřina: ahoj Kateřino , ja Češka- oddáni v San Francisku- manžel Američan . Jediny problem se žádostí o Green Card je ze po podání žádosti v Americe nesmíš opustit státy do jejího vyřízení .
A ja teda po zvážení všeho podala zadost a čekala v Čechách nechat se zamknout v Americe na neurcenou dobu se mě nechtělo . Čekala jsme dva roky v Čechách . Mezi Tím jsem samozřejmě jezdila za mužem na Esta .
Pak mi došlo , že by jistě z vážných důvodu povolili vycestovat zpět . Ale nevím jak a kde se ptát o povolení . Možná by se i zkratilo čekání na pohovor na Green Card, pokud bys žádala ve státech.
Ale netuším koho se zeptat – Green Card kancelare nemá a na oficialní dotaz na jejich stránkách nikdy nikdo nereagoval .
Zkus si možná požádat o půlroční víza na pražské ambasádě budes mít více prostoru zůstat v USA legálně a najdi svůj očkovací průkaz ( ušetří ti to aplikaci šesti nových vakcín ) Helena

Odpovědět

Dobrý den,

Mám dotaz ohledně víza typu B2. Před rokem jsem letěl na vízum B2 (turistika) do USA a za 14 dní letím opět do USA, ale pouze přestupovat na letadlo. Podle mého pasu vízum má platnost do roku 2027. Znamaná to tedy že můžu do roku 2027 uplatňovat neustále mé vízum B2 a vstoupit do USA vícekrát? Momentálně budu pouze přestupovat, a tak jsem se chtěl zeptat, zda můžu uplatnit na letišti mé vízum B2 nebo si musím zažádat o ESTA?

Děkuji za odpověď.

Petr

Odpovědět
Franta (3230)
15.10.2018
21:51

@Petr:
Ano, po celou dobu platnosti víza můžeš cestovat do/přes USA.

Odpovědět
Michal (6)
24.10.2018
20:31

Zdravim, mam priatelku ktora byva v Amerike. Spolu sme uz skoro 2 roky. V oktobri 2017 som ju isiel pozriet na 2 tyzdne. Letel som tam cez ESTA. Vo februari 2018 som tam mal ist na 3 mesiace, zas cez ESTA. Na letisku na customs ma poslali do „druheho kola“ a tam sa ma pytali rozne otazky ohladom mojej navstevy a pobytu atd… Volali aj priatelke. Isiel som tam bez zvacieho dopisu a kedze som mal len 19 nemam ziadne nehnutelnosti. Bola to nase druhe stretnutie, priatelka este neletela sem do EU. Panovi tam sa to zdalo podozrive a poslal ma prvym letom domov, ze tam chcem ostat a nevratit sa naspat. Mam zamietnutu ESTA a do USA mozem len cez viza. Teraz cez leto ma prisla pozriet ona, bola tu 5 tyzdnov. A teraz k veci ohladom ktorej sem pisem… Chcem sa spytat ake mam sance na to aby som sa dostal do Ameriky a co robit. Jej otec a brat su ochotni mi sponzorovat viza, bavili sme sa o tom ze sa vezmeme a zalozime rodinu. Bolo by lepsie tam len ist na par mesiacov alebo rovno zaziadat o viza s trvalym pobytom. Ked tak ake viza zaziadat, ci ja alebo ona. Dakujem za kazdu radu.

Odpovědět
Franta (3230)
24.10.2018
20:56

@Michal:
Vízum rovnou s trvalým pobytem nedostaneš. Na to zapomeň.

Buď klasické turistické, pak bude fajn zvací dopis, kde se za tebe zaručí. Nebo snoubenecké, na to koukni na uscis.gov. To snoubenecké, pak dá vlastně zapravdu tomu imigračnímu. :-) Ale to je celkem jedno, protože to teď budete spolu vyřizovat přímo.

Pokud jsi si vztahem a přesunem za oceán jistý, tak jdi do toho snoubeneckého, ale ani s ním to nebude hned, a časem svatba. Pokud ještě váháš, tak zkus turistické, to ti umožní být tam až půl roku. Uvidíš, jak ti to tam sedne a pak můžeš zkusit zažádat o změnu statusu nebo rovnou svatbu. Ale počítej, že i tam je administrativa a úřední šiml aktivní.

Ale pořádně si prostudujte ten http://www.uscis.gov, tohle jsem nikdy nepotřeboval, takže je to jen takový hodně stručný (a asi i hodně zjednodušený) výtah z toho, co jsem pochytil.

Odpovědět
Vašek (53)
24.10.2018
22:24

@Michal:
Pokud tě imigrační poslal domů, na jakékoliv vízum v nejbližších letech zapomeň.

Odpovědět
Michal (6)
25.10.2018
23:42

@Franta: Ahoj, diky moc za odpoved, nechapem vsak tejto casti “ To snoubenecké, pak dá vlastně zapravdu tomu imigračnímu. :-) Ale to je celkem jedno, protože to teď budete spolu vyřizovat přímo.“ Myslis to tak ze by mi to s tym co sa mi stalo pomohlo ci prave naopak ? Niekto iny napisal ze ak ma imigracne poslalo domov ze na viza mozem v blizkej buducnosti zabudnut… zasa davat 200+ eur za ziadost o viza a nedostat ich mi pride luto. Kadzopadne, vztahom som si isty, a aj so stahovanim tam… takze co teda ? :D Som v tychto veciach laik za to sa ospravedlnujem :D . V papieroch co mi dali stoji „VWPP refusal“ V podstate mam zakazanu len estu, ale stoji tam ze pre buduce navstevy USA budem potrebovat visa.

Odpovědět
Franta (3230)
26.10.2018
16:33

@Michal:
Tak ty jsi tam jel jako turista, nepustili tě, protože mysleli, že tam zůstaneš. Se snoubeneckým vízem to spěje ke svatbě a přesunu do USA. Takže vlastně „měli pravdu“. :-) Jasně, nebyl to původní plán, ale teď to tak může vypadat. Ale tohle už se dotyčný úředník na letišti nedoví.
Na ambasádě budeš mít větší prostor k vyjádření se k situaci a vysvětlení okolností. A pokud tě podpoří rodina tvé vyvolené, tak bych se nebál jít tam hned, jak budeš mít vše pohromadě. Ostatně i tady na webu lidé psali, že je sice na ESTA nepustili, ale rovnou jim řekli, že pokud chtějí do USA, tak musí na ambasádu pro víza a nikdo nepsal, že až za několik let. Ambasáda má přeci jen větší možnost si tě proklepnout, přineseš totiž s sebou požadované dokumenty a tak. A také tě poslali domu hned na letišti, takže jsi byl jen málo přesvědčivý/důvěryhodný a nedeportovali tě za nějaké porušení zákonů. Takže není důvod, aby tě teď několik let „dusili“ doma. Ostatně i v případě zamítnutí víza je doporučovaná pauza do další žádosti +/- rok a ne roky. Ale hlavně se musí změnit tvé záruky natolik, abys prošel pohovorem.

Projeďte si http://www.uscis.gov, ty si zjisti na ambasádě, co je třeba, oni ať zjistí u nich, co je třeba a až to budete mít připravené, tak to rozjeď. Koukni i na http://www.immihelp.com, tam se dají najít dobré rady. Případně pokud je možnost, tak zkuste i nějakého dobrého imigračního právníka.

Odpovědět
Pavla (6)
27.10.2018
11:35

Dobrý den prosím jak dlouhou sezonu může dát v USA zaměstnavatel nebo-li (příbuzný) uchazečům o práci je to podmínkou států USA nebo je to na zaměstnavateli jak dlouhou sezonu si určí.
A pokud po úspěšném vyřízeni pracovního povolení spolu pracovním vizem a  poté podaným pristehovatelskym může prozatím také i manželka spolu s dítětem pobyvat po dobu sezóny s uchazečem jaké vizum by potřebovali? Prozatim turistické ?nebo se dá normálně pobývat v USA během čekací doby na pristehovatelske vízum které je na dlouhou cestu čekání ale rád by tam zůstal během toho všeho uchazeč spolu s manželkou a dítětem prosím jak začít krok po kroku předem děkuji

Odpovědět
Franta (3230)
27.10.2018
12:03

@Pavla:
Pokud to onen příbuzný myslí vážně, tak pro něj nebude problém zajít na úřady a vše si řádně zjistit.
Dotaz je napsán trochu zmateně, tak jak ho chápu, je šance na kladné vyřízení minimální. Doporučuji si přečíst Veržánu.

Odpovědět
Mesi (681)
28.10.2018
18:33

@Pavla: Neni to napsani moc jasne, ale odhaduji, ze se zajimas o sezonni praci… Veskere dokumenty by mel zaridit potencialni zamestnavatel (pokud to neni pres agenturu). Pokud opravdu jde o sezonni praci, tak zapomen na imigrantske vizum (zelenou kartu). O tu zada take zamestnavatel a neumim si predstavit, ze by ji ziskal pro sezonniho pracovnika, protoze o ni muze pozadat az po urcite dobe. Pracovni povoleni tedy viza tusim B, H, … jsou i pro manzela, manzelku, deti. Zalezi na typu viza, jestli partner muze v USA take pracovat. Nevim, jak je to s pobytem manzelky v pripade sezonni prace. Ano, behem vyrizovani pristehovaleckeho viza dotycny muze pobyvat v USA, protoze ma platne pracovni povoleni a soucasny zamestnavatel mu zelenou kartu zarizuje. Ale nefunguje to tak ze: mam v USA znameho, ktery by mne mohl zamestnat, takze hura – je to vyrazne slozitejsi.

Odpovědět

Zdravím, chtěla jsem se zeptat, zda-li je opravdu těžké získat turistické vízum B2? Obávám se případného pohovoru na ambasádě, tak bych ráda za informace a případně zkušenosti. Předem děkuji.

Odpovědět
Lukáš (308)
31.10.2018
16:47

@Ann:
Ahoj, B2 je základní turistické vízum…není to nic mimořádného.
Jen jim musíš uvěřitelně vysvětlit, proč ti nestačí cestovat na ESTA, kde je jedna cesta na max. 90 dní (u B2 tuším že až 6 měsíců a v mimořádných případech lze poté z USA prodloužit)
Takže pokud je přesvědčíš, že nemáš v plánu v USA zůstat, máš dost financí a vazeb na ČR, ale máš naplánovaný trip na 4 měsíce…tak by ti neměli házet klacky pod nohy.

Odpovědět
Franta (3230)
31.10.2018
19:43

@Ann:
Jak píše Lukáš, vízum není „opravdu těžké získat“, ale je to o něco náročnější než dříve. Právě kvůli ESTA, což je pro standardního dovolenkáře dostačující.
Parky jihozápadu se dají rychlíkem projet za 14 dní, ale pokud se chceš všude pořádně porozhlédnout a vychutnat si to, tak to chce víc času. Takže pokud na ambasádu dorazíš s dobře připraveným plánem (cestovním i finančním) a itinerářem, přidáš k tomu pevné vazby na ČR, tak by neměl být problém vízum získat.

My loni s bráchou jeli ze SF – LA vnitrozemím a zabralo nám to 16 dní. Takže pokud takhle pojedeme parky, tak nám nebude stačit ani to B-2 s prodloužením. :-)

Odpovědět
Karolína (1)
2.11.2018
18:54

Dobrý den, mám jeden dotaz ohledně víza které jsem nikde nedohledala. Momentálně pracuji pouze na dohodu o provedení práce, jsem OBZP tudíž si platím sama zdravotní pojištění. Bude to problém v žádosti že nemám smlouvu ale pouze dohodu ? Pracovala jsem takto spolu se studiem a to jsem ukončila a momentálně mi finance stačí takto. V usa plánuji být cca 5 měsíců, mám i zvací dopis od firmy ve které přítel pracuje, letím tam pouze na “dovolenou“ za ním, poté se vrátím zpět do ČR. Moc děkuji za odpověď!

Odpovědět
Franta (3230)
2.11.2018
19:32

@Karolína:
Tak problém by to být neměl. Otázkou je, jak to budou brát v případě, že budou chtít řešit financování cesty. Někdy se na to neptají vůbec, jindy to řeší detailně. 5 měsíců je dost, tak možná budou chtít vědět, kdo to bude platit. Finance ti stačí na „přežití“ tady, ale zaplatí i dovolenou? Asi ti s tím pomůže přítel, ale něco vlastního bys měla mít také, lépe to vypadá.
Zvací dopis je fajn, jen nevím (nemám osobní zkušenost), jak koukají na dopis od firmy. Aby je nenapadlo, že tam pak budeš pracovat. Ale asi to bude v pořádku, protože přítel se za tebe moc zaručit nemůže, není místní, tak se zaručí zaměstnavatel.

Jak dlouho máš po studii? Mohla bys říct, že po škole ještě nepracuješ naplno, chceš teď trochu cestovat a strávit čas s přítelem. Do práce nastoupíš pak a až se přítel vrátí, tak založíte rodinu. :-) Hlavně ať říkáš pravdu a věří ti to.

Ono to možná, takhle napsané, vypadá strašidelně, ale nemyslím, že budou problémy.

Odpovědět
Patrick (2)
5.11.2018
3:31

Zdravím, dá se v Americe žít i pouze s vízem nebo je potřeba ta zelená karta? S vízem můžu víc jak 90 dní ale co tam prostě žít? Dá se to?

Odpovědět
Franta (3230)
5.11.2018
9:13

@Patrick:
Co myslíš?
Vízum B-2 a ESTA slouží k turistickému pobytu. Máš pocit, že jako turista někde žiješ?

Odpovědět
Dáša (2)
5.11.2018
21:54

Ahoj,

dokázal by mi někdo poradit jestli je nutné žádat o turistické vízum v případě, že byl manžel vybrán v DV lottery ale nakonec nám green card nedali, kvůli nedostatku pracovních zkušeností?
Je to problém a tím pádem už nemůžem žádat o ESTA?
Mám v tom teď zmatek a internet mi taky neporadil.
Děkuju!

Odpovědět
Franta (3230)
6.11.2018
0:35

@Dáša:
Já bych ESTA zkusil. Byli jsme v DV programu, to je něco jiného, než turistika. Je pak ale otázkou, co vše bude vědět imigrační. Aby si nemysleli, že po nezdařeném pokusu o získání GC, se zkoušíte do USA dostat takto.

Odpovědět
Patrick (2)
6.11.2018
2:01

@Franta: to sice ano ale jestli by se to tímhle dalo nějak obejít ?

Odpovědět
Franta (3230)
6.11.2018
9:57

@Patrick:
Jak obejít?
To je pořád dokola… Proč využívat základní možnosti, když se to dá třeba nějak obejít…

ESTA – platnost 2 roky, maximální doba jednoho pobytu 90 dní, lze cestovat opakovaně po celou dobu platnosti.
Vízum B-2 – platnost až 10 let, maximální doba jednoho pobytu 6 měsíců, lze cestovat opakovaně po celou dobu platnosti.
Ale není to tak, že tam můžeš jezdit stále dokola, abys tam byl dlouhodobě. Je to turistické a to je potřeba brát na zřetel. Jak tam budeš víc než doma, tak jsi podezřelý. I tady na webu lidé psali, že je při třetí, čtvrté dlouhé cestě na ESTA vraceli domů. U víza to není jinak.

Já tam byl kdysi 11 měsíců v kuse. Ale když tam nemůžeš pracovat (legálně), tak ti peníze z účtu ubývají a jednou se budeš muset vrátit do reality. Někdo už má třeba vyděláno, je rentiér, ale i tak to není důvod mu umožnit, aby tam žil nastálo a jen tam utrácel peníze. Ani, když si tam koupíš dům, tak ti to v tomhle směru nic nepřinese. Pořád tam budeš moct jezdit jen jako turista.

Odpovědět
Vašek (53)
6.11.2018
22:48

@Patrick: Obejít se to samozřejmě dá. Výsledkem je pak vyhoštění a v pasu razítko „osoba nežádoucí“ na příštích nejméně 10 let

Odpovědět
Mia (150)
7.11.2018
0:10

@Dáša:

Proc to zamitli? Manzel nesplnil to prvotni kriterium a to vzdelani? Pac ty podm vyzadovane prac. praxe a hlavne zarazeni jsou vcelku obtiznejsi..vicemene.

Odpovědět
Mesi (681)
7.11.2018
3:55

@Patrick: Pujdeme-li do dusledku, tak s vizem v USA zit lze. Green Card je totiz karticka vydavana uspesnym zadatelum o imigrantske vizum. Takze pokud ziskas imigrantske vizum, muze s (timto) vizem v USA zit. Jinak ale bylo vse napsano vyse.

Odpovědět
Dave (13)
7.11.2018
11:20

@Dáša: Bylo by dobre, pokud by ses podelila, proc presne vam bylo DV vizum zamitnuto. Nekteri mohou byt ve stejne nebo podobne situaci.
Nemyslim si, ze by vam byla ESTA schvalena, pokud vam bylo v minulosti zamitnuto vizum. Muzete to zkusit a uvidite Turisticke vizum by nemel byt problem ziskat, pokud dekazate, ze mate silne vazby na CR a ze v USA neplanujete zustat.

Odpovědět
Franta (3230)
7.11.2018
11:52

@Mia + @Dave:
Dáša tam píše, že kvůli nedostatku pracovních zkušeností. Je otázkou, zda mu k tomu něco více řekli.

Já předpokládám, že měl manžel maximálně učňák bez maturity a jeho dosavadní praxe nesplňovala kvalifikační požadavky.

– two years of work experience within the past five years in an occupation that requires at least two
years of training or experience to perform. The Department of State will use the U.S. Department
of Labor’s O*Net Online database to determine qualifying work experience.

Odpovědět
Dáša (2)
7.11.2018
17:38

@Franta:
Manžel má výuční list, takže jsme to zkoušeli na praxi. Dělá víc jak 10 let web developera. Museli jsme dokládat strašně věcí ohledně jeho praxe a zkušeností a nakonec řekli že vůbec nechápou co vlastně dělá a zamítli to.
Jinak ESTA nám byla zmítnutá, překvapivě :)
Volala jsem i na ambasádu a tam mě odkázali na Custom and Border Protection se kterými se dělá pohovor na letišti. Tam mi to zvedla neuvěřitelně arogantní úřednice a odbyla mě s tím, že si mám zažádat o ESTA.
V USA rozhodně neplánujem zůstat jde jen o měsíční výlet.
Takže jdu žádat o turistická víza a doufat že se to do prosince vyřeší. Tak držte palce.

Odpovědět
Jakub (4)
1.12.2018
17:42

Tohto roku mi boli zamietnuté turistické víza (B1/B2).
Som vraj mladý a nemám doposiaľ žiadne pevné záväzky na Slovensku,ktoré by dokazovali,že tam nechcem zostať.Vraj to mám skúsiť po nejakom dlhšom období.
Chcem isť do USA navštíviť svojích starích rodičov.
Mohol by som to podľa Vás skúsiť s ESTOU počas nasledujúceho roka?
Je tam vôbec nejaká šanca žeby som sa tam dostal cez ňu?
Alebo je to automatické že ma vrátia na letisku kvôli tým zamietnutým vízam?
(Ešte som o ESTU nikdy nežiadal.Iba o víza pretože som už jedny mal.)

Odpovědět
Lukáš (308)
1.12.2018
18:19

@Jakub:
Měl jsi to udělat přesně obráceně, takhle sis to podle mě na nějaký čas definitivně „zazdil“.
Kdyby jsi namísto víza zažádal o ESTU, tak bys ji spíše dostal,…o vízum žádají totiž lidé, kterým ESTA z nějakého důvodu nestačí…to jsi nevěděl nebo jsi tam opravdu chtěl zůstat ???

O ESTU si klidně teď můžeš zkusit zažádat, je tam ale otázka, zdali ti již bylo někdy zamítnuto vízum…při kladné odpovědi je ti údajně ESTA zamítnutá…přijdeš tak pouze o 4 USD :)

Odpovědět
Franta (3230)
1.12.2018
18:50

@Jakub:
Jak píše Lukáš. Standardnímu turistovi na návštěvě stačí ESTA. K ní mít zvací dopis od „staroušků“ pro imigrační a mohlo to dopadnout jinak.
Takhle budeš muset nejspíš opět na ambasádu. Doporučuji nejdříve za rok. Ale hlavně u tebe musí být viditelná změna. Stálá práce, něco na účtu… Prostě, aby je zase nenapadlo, že tam chceš zůstat.

Píšeš, že už jsi vízum měl. Jak často jsi tam cestoval a jak dlouho tam zůstával? Nemělo to vliv na jejich rozhodnutí.

Odpovědět
Nikola (1)
1.12.2018
23:47

Zdravím, prosím o radu. Jsem v usa na turistické vízum na 6 měsíců a chtěla bych si to prodloužit,je nějaká možnost?

Odpovědět
Franta (3230)
2.12.2018
0:33

@Nikola:
Prostuduj si tohle. Já byl díky tomu v USA 11 měsíců v kuse. Ale tehdy to bylo o trochu jednodušší. Navíc jsem měl záruku od příbuzných.
A asi nemusím zdůrazňovat, že je to pouze pro turistický pobyt.

Odpovědět
Vašek (53)
3.12.2018
12:56

@Nikola: Jak už řekl Franta, turistické vízum prodloužit lze. Ale počítej se spoustou otázek na téme „z čeho tam budeš žít?“. A také s tím, že odpovědi si budou prověřovat – a nepřej si, aby v tom našli nějakou nesrovnalost.

Odpovědět
Franta (3230)
3.12.2018
23:38

@Nikola + Vašek:
Já tehdy vyplňoval formulář (myslím že 4 stránky, už si to nepamatuji přesně) a posílal to poštou s bílou kartičkou I-94. Zaplatil jsem money order 120,- USD a čekal. Za více než měsíc, bylo to dost dlouho, už jsem byl nervózní, mi přišla odpověď s potvrzeným datem odjezdu. Datum jsem si volil sám. Mohli mi to zamítnout a napsat do kdy musím opustit USA nebo to povolit podle mého přání, případně povolit prodloužení, ale určit datum odjezdu podle nich. Po celou dobu procesu, až do odpovědi, jsem byl v USA legálně, ta žádost kryla i „překročení pobytu“ které nastalo díky delšímu vyřizování než byla uváděná lhůta. Musí se požádat před vypršením pobytu, ale vyřizování se může protáhnout. Tehdy doporučovali podat žádost méně než současných 45 dní. Pro jsem u sebe stále musel mít doklad o odeslání žádosti a potvrzení toho money orderu, kdyby něco, tak to až do rozhodnutí vlastně byla má bílá kartička.
Dnes je to vše elektronicky online, I-94 už není potřeba a taky podražili. :-)

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.