Yosemitský národní park: Království bouřících vodopádů a žulových skal

Yosemitský národní park (Yosemite National Park) je mnohými považován za nejkrásnější národní park Ameriky. A obrovské žulové masivy, vysoké vodopády nebo sekvojové lesy jim dávají víceméně za pravdu. Národní park Yosemite leží ve střední Kalifornii při hranicích s Nevadou v pohoří Sierra Nevada.

Yosemitský národní park | © akasped

Informace o Yosemitském národním parku

Národní park Yosemite byl oficiálně založen 1. října 1890. Je tak třetím nejstarším národním parkem v USA hned po YellowstoneSequoia, jenž je od Yosemite vzdálen pouhé 2,5 hodiny jízdy autem. Yosemitský národní park, který ročně navštíví přes 3,5 milionu lidí, je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Hlavním lákadlem Yosemite jsou masivní skály a vodopády. V parku dokonce leží nejvyšší vodopády v Severní Americe – Yosemite Falls tvořené několika menšími vodopády mají dohromady 739 metrů. Zajímavé je, že v případě nedostatku sněhu koncem léta mohou vodopády vyschnout.

Světové prvenství drží v parku 900 metrů vysoký žulový monolit El Capitan s vrcholem v nadmořské výšce 2 307 metrů nad mořem. Spolu s útvarem Half Dome s převýšením 1 460 metrů a Sentinel Dome s 910 metry se jedná o nejoblíbenější výzvy akčně naladěných návštěvníků parku.

Co dělat v národním parku Yosemite

Většina návštěvníků Yosemitského národního parku v něm stráví jen jeden den. Prim hraje pěší turistika, na výběr jsou stezky jednodušší i ty pro fyzicky velmi zdatné jedince.

Mezi nejoblíbenější stezky patří ta vedoucí k Tunnel View. Z Tunnel View je parádní výhled na celé Yosemite Valley včetně skály El Capitan, vodopádů Bridalveil Fall a žulovým dómem Half Dome v pozadí.

Populární jsou také stezky vedoucí k horním (Upper Yosemite Fall) a dolním (Lower Yosemite Fall) vodopádům. Cesta k těm nižším má jen 1,6 km a trvá jen asi půl hodiny, takže ji zvládne každý. Výhled na oba vodopády je parádní, nicméně mějte na paměti fakt, že v létě mohou být vodopády vyschlé. Výlet k Upper Yosemite Fall zabere 6 až 8 hodin, je to dobrých 12 km a přetížení činí 823 metrů.

  • Pokud vás láká pěší turistika v Yosemitském národním parku, pročtěte si příslušnou sekci na oficiálních stránkách. Doporučuji si stáhnout do telefonu a raději i vytisknout užitečné brožurky, jež jsou k dispozici zdarma!

Tipy a rady pro návštěvníky Yosemitského národního parku

Do parku je nejjednodušší se dopravit autem, celkem výhodné je do Yosemite vyrazit po/před návštěvou národního parku Sequoia a Death Valley. Vzdálenosti a doby jízdy do Yosemitského parku jsou přibližně následující:

Před cestou se doporučuji podívat na Google Mapy, zdali není vzhledem třeba k povětrnostním podmínkám provoz na těchto komunikacích omezen.

K dopravě po parku doporučuji využít bezplatné autobusy (bílý se zeleným nápisem Yosemite Shuttle na boku). Spoje jezdí na třech linkách po celý den, a to každých 10 – 20 minut. Podívejte se na mapu. Samozřejmě můžete použít auto, ale se připravte na kolony.

Národní park Yosemite je otevřen celoročně, jen počítejte s tím, že v období od listopadu do června nemusí být vzhledem k nánosům sněhu přístupna všechna místa.

Vstupné do Yosemitského národní parku činí 20 dolarů za auto a všechny osoby v něm, případně 10 dolarů za jednotlivce. To když přicestujete pěšky, autobusem nebo třeba na koni. :-) Plánujete-li v průběhu návštěvy USA zavítat do vícero národních parků, zauvažujte o investici do kartičky s honosným jménem America the Beautiful Annual Pass. Za jedno vstupné můžete po čas jednoho roka navštívit kolik parků chcete. Oficiální cena je 80 dolarů, nicméně je možné ji sehnat levněji od předchozích majitelů.

Před návštěvou doporučuji pročíst a stáhnout si do telefonu aktuální verzi průvodce po Yosemitském národním parku. Je k dispozici zdarma na stránkách Správy národních parků a najdete v ni vše podstatné včetně map, otevírací doby obchodů i služeb a program kulturních představení.

Fotky národního parku Yosemite

Národní park Yosemite | © akasped

Yosemitský NP | © akasped

NP Yosemite | © akasped

Národní park Yosemite v Kalifornii | © akasped

Yosemite Waterfalls | © samueldotj

Diskuze k článku (12 komentářů)

Mesi (323)
22.10.2014
20:41

V lete jsou vyschle nejen vodopady, ale temer veskere vodstvo v parku. Reky, jezera, …

Odpovědět
Karolína (1)
19.6.2015
10:05

Má proím někdo tip na levné ubytování poblíž parku? Chystáme se sem na jeden den/2 noci v polovině července. Děkuji:-)

Odpovědět
Petr Novák (1957)
19.6.2015
10:23

Ahoj, tady je kompletní přehled hotelů v regionu. U takto krátkého pobytu doporučuji koukat především na hodnocení lokality, komfort a vybavení není tak podstatné.

Záleží, odkud přijedete, já mám dobrou zkušenost a řetězcem Motel 6. Za slušný peníz slušný standard.

Odpovědět
Honza (5)
29.7.2015
1:14

Nemá někdo zkušenost s přenocováním v parku např ve stanu či autě, prostě tramping??:-)

Odpovědět
Mesi (323)
29.7.2015
16:33

@Honza: V parku a jeho okoli se vyskytuji medvedi. Staci to jako odpoved? Zkusenost nemam, jsou tam i pomerne levne moznosti ubytovani

Odpovědět
Honza (5)
29.7.2015
22:08

Nejde o peníze, ale myslím to jako zážitek…Předpokládám, že do auta se medvěd nedostane….Jde mi spíš o to, aby to nebylo proti pravidlům parku či jinak hlídané…

Odpovědět
Franta (1704)
30.7.2015
11:41

Tvůj předpoklad není správný. Pokud medvěd ucítí jídlo a bude se k němu chtít dostat, tak se k němu dostane. https://www.youtube.com/watch?v=F9T9Il_Q3YY
https://www.youtube.com/watch?v=pF-dGdUu7k8
Když zapomeneš zavřít – https://www.youtube.com/watch?v=-xa0JLPgiPA
Pootevřené okénko – https://youtu.be/fBnGe9HDGBI?t=3m10s

K tomu trampingu.
Ve Státech, a vlastně i jinde na světě, všechno někomu patří. Co vím, tak třeba ve většině EU, ne-li všude, je to zakázané. V reálu to tak nevypadá, lidé jsou tu celkem tolerantní.
Nocovat v USA v parku mimo vyhrazené tábořiště je zakázané. Nocovat na soukromém pozemku také, tam se ale můžete zkusit zeptat majitele.

Něco se píše tady http://www.hedvabnastezka.cz/diskuse/usa/ilegalni-nocovani-v-nejen-narodnich-parcich/ (snad nevadí odkaz). Když vytřídíš „blbosti“, tak tam třeba najdeš nějakou užitečnou radu. Zajímavě zní to s national/state forests.

Odpovědět
Mesi (323)
30.7.2015
16:44

@Honza: V kazdem hotelu v okoli parku dostanes letak, jak zajistit auto proti medvedum. Mimo jine v nem stoji, enechavat v aute zadne jidlo ani obaly od jidla. Medved se do auta dostane bez vetsich problemu.

Odpovědět
Santa (1)
17.8.2015
9:55

No to bys měl napsat raději přesné informace, když radíš. Pokud jsi ve státním parku, máš právo nocovat kdekoliv. Na federalní půdě máš omezení campsity, kdy se musíš nahlást nap.ř visitor centre parku a za poplatek (cca 10 dolarů, někde víc, někde míň), tam můžeš přespat pod stanem.

Jsou kempy (soukromé) za poplatek cca 5-10dolarů můžeš přespat tam,

pokud je „dobrodružnější povaha), může přespat v autě na rest area dálnice.

Co se týká vlastnictví, tak se stačí podívat na oficiální mapy majitelů půdy, kde na západní straně USA, vlastní cca 70 procent půdy buď stát nebo federální vláda. Takže zde uvádíš hodně neporavdivé informace, že vše někdo vlasntí, ANO pokud jsi myslel i stát…

Odpovědět
Lucka (8)
19.4.2017
7:07

Ahoj :) vím, že je v kempech zákaz jídla kvůli medvědům, ale většinou se mluví o přenocování. Nevíte jak je to s turistikou? Když do parku přijedu brzo ráno a odjíždět pryč v podvečer. Mohu mít v batohu nějakou svačinu ne?

Odpovědět
Lukáš (106)
19.4.2017
8:51

@Lucka:
Ahoj Lucko,
žádný zákaz jídla v NP není, normálně si můžeš přivézt třeba plné auto jídla. A jít na výlet klidně s plným batohem svačiny…opravdu!
Zřejmě sis to spletla s povinností na noc jídlo a hlavně obaly od jídla/odpadky odkládat na noc do kovových uzavíratelných boxů. Hlavně kvůli medvědům, pumám ale i mývalům.
Opravdu to doporučuji, jednou jedinkrát jsme nechali otevřenou plechovku od párků v autě s pootevřenými okénky a přes noc nám na auto doslova zaútočila tlupa mývalů :)
Tyto kovové boxy na jídlo má každé kempovací místo, jsou ale i třeba na různých parkovištích po NP.
Takže je to naprosto bez problému. Není to Česká Republika, nikdy nám nikdo jiný z boxu nic neukradl.

Odpovědět
Lucka (8)
20.4.2017
3:56

@Lukáš: Skvěle. Děkuji za odpověď :)

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.