Yosemitský národní park: Průvodce, co vidět, rady před cestou

Petr Novák

Yosemitský národní park (Yosemite National Park) je mnohými považován za nejkrásnější národní park Ameriky. A obrovské žulové masivy, vysoké vodopády nebo sekvojové lesy jim dávají víceméně za pravdu. Národní park Yosemite leží ve střední Kalifornii při hranicích s Nevadou v pohoří Sierra Nevada.

Yosemitský národní park | © Pixabay

Obsah článku
  1. Informace o Yosemitském národním parku
  2. Co dělat v národním parku Yosemite
  3. Kdy jet do Yosemitského národního parku
  4. Vstupné do národního parku Yosemite
  5. Jak se dostat do Yosemitského národního parku
  6. Ubytování v Yosemitském národním parku
  7. Tipy a rady pro návštěvníky Yosemitského národního parku
  8. Fotky národního parku Yosemite

Informace o Yosemitském národním parku

Národní park Yosemite byl oficiálně založen 1. října 1890. Je tak třetím nejstarším národním parkem v USA hned po YellowstoneSequoia, jenž je od Yosemite vzdálen pouhé 2,5 hodiny jízdy autem. Yosemitský národní park, který v roce 2021 navštívily 3 287 595 lidí, je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Hlavním lákadlem Yosemite jsou masivní skály a vodopády. V parku dokonce leží nejvyšší vodopády v Severní Americe – Yosemite Falls tvořené několika menšími vodopády mají dohromady 739 metrů. Zajímavé je, že v případě nedostatku sněhu koncem léta mohou vodopády vyschnout.

Světové prvenství drží v parku 900 metrů vysoký žulový monolit El Capitan s vrcholem v nadmořské výšce 2 307 metrů nad mořem. Spolu s útvarem Half Dome s převýšením 1 460 metrů a Sentinel Dome s 910 metry se jedná o nejoblíbenější výzvy akčně naladěných návštěvníků parku.

Co dělat v národním parku Yosemite

Většina návštěvníků Yosemitského národního parku v něm stráví jen jeden den. Prim hraje pěší turistika, na výběr jsou stezky jednodušší i ty pro fyzicky velmi zdatné jedince.

Mezi nejoblíbenější stezky patří ta vedoucí k Tunnel View. Z Tunnel View je parádní výhled na celé Yosemite Valley včetně skály El Capitan, vodopádů Bridalveil Fall a žulovým dómem Half Dome v pozadí.

Populární jsou také stezky vedoucí k horním (Upper Yosemite Fall) a dolním (Lower Yosemite Fall) vodopádům. Cesta k těm nižším má jen 1,6 km a trvá jen asi půl hodiny, takže ji zvládne každý. Výhled na oba vodopády je parádní, nicméně mějte na paměti fakt, že v létě mohou být vodopády vyschlé. Výlet k Upper Yosemite Fall zabere 6 až 8 hodin, je to dobrých 12 km a přetížení činí 823 metrů.

Pokud vás láká pěší turistika v Yosemitském národním parku, pročtěte si příslušnou sekci na oficiálních stránkách.

Kdy jet do Yosemitského národního parku

Národní park Yosemite je otevřen celoročně, přičemž tři čtvrtiny návštěvníků dorazí v období od května do října. Pokud chcete vidět vodopády, doporučuji park navštívit v květnu nebo červnu. Pro túry je vhodnější počasí v červenci a v srpnu, kdy denní teploty občas přesáhnou i 30 °C..

V období od května do října se denní teploty v národním parku pohybují mezi 14 °C a 20 °C. V zimě mezi říjnem a únorem jsou běžně kolem nuly.

Nejsušším měsícem je srpen, následovaný červnem, červencem a srpnem. Tyto měsíce jsou ideální pro kempování. Plánujete-li návštěvu mezi prosincem a březnem, doporučuji si naimpregnovat boty. Úhrn srážek je v těchto měsících nejvyšší.

Průměrné teploty a počty návštěvníků v národním parku Yosemite

Průměrné teploty v Yosemite Valley v nadmořské výšce 1 220 m naměřené v letech 1991-2020. Počet návštěvníků vychází z průměru za roky 2017-2021, zdrojem dat je Správa národních parků.

Maximální teploty Minimální teploty Srážkové dny Návštěvníci Obsazenost
leden 9,00°C -2,00°C 7,9 114 653 🟩
únor 11,00°C -1,00°C 8,1 140 846 🟩
březen 14,00°C 1,00°C 7,7 191 596 🟩
duben 17,00°C 3,00°C 4,9 288 072 🟨🟨
květen 21,00°C 7,00°C 3,2 411 167 🟨🟨
červen 27°C 11,00°C 1,3 547 922 🟧🟧🟧
červenec 32°C 14,00°C 0,8 629 129 🟧🟧🟧
srpen 32°C 14,00°C 0,7 577 080 🟧🟧🟧
září 28°C 11,00°C 1,5 525 958 🟧🟧🟧
říjen 22,00°C 5,00°C 3,2 401 477 🟨🟨
listopad 13,00°C 0,00°C 5,8 213 718 🟨🟨
prosinec 8,00°C -2,00°C 7,4 175 512 🟩

Vstupné do národního parku Yosemite

Vstupné do Yosemitského národní parku činí $35 (829 Kč) za auto a všechny osoby v něm, případně $20 (474 Kč) za jednotlivce. To když přicestujete pěšky, autobusem nebo třeba na koni.

Plánujete-li v průběhu návštěvy USA zavítat do vícero národních parků, zauvažujte o investici do kartičky s honosným jménem America the Beautiful Annual Pass. Za jedno vstupné můžete po čas jednoho roka navštívit kolik parků chcete. Cena pasu je $80 (1 895 Kč).

Jak se dostat do Yosemitského národního parku

Do parku je nejjednodušší se dopravit autem, celkem výhodné je do Yosemite vyrazit po/před návštěvou národního parku Sequoia a Death Valley. Vzdálenosti a doby jízdy do Yosemitského parku jsou přibližně následující:

Odkud Vzdálenost Doba jízdy Trasa
Národní park Sequoia 221 km 3 hodiny trasa
San Francisco 317 km 4 hodiny trasa
Národní park Death Valley 384 km 5 hodin trasa
Los Angeles 449 km 5 hodin 30 minut trasa
Las Vegas 603 km 7 hodin trasa

Před cestou se doporučuji podívat na Google Mapy, zdali není vzhledem třeba k povětrnostním podmínkám provoz na těchto komunikacích omezen.

K dopravě po parku doporučuji využít bezplatné autobusy (bílý se zeleným nápisem Yosemite Shuttle na boku). Spoje jezdí na třech linkách po celý den, a to každých 10-20 minut. Podívejte se na mapu. Samozřejmě můžete použít auto, ale se připravte na kolony.

Ubytování v Yosemitském národním parku

🏨 Hotely

Nejvíce hotelů najdete v okolí Mammoth Lakes, kde cena za dvoulůžkový pokoj začíná zhruba na 2 000 Kč za noc. Většinu nabídky tvoří horské chaty, které jsou často levnější než známý řetězec Motel 6.

Ubytování v této oblasti bývá často vyprodané dlouho dopředu. Pokud chcete ušetřit a znáte své plány, s rezervací neotálejte.

⛺ Kempy

Kempů v Yosemite Valley je poměrně dost, během hlavní sezóny od poloviny května do konce září je do všech z nich vyžadována rezervace. Neplatí zde pravidlo “kdo dřív přijde, ten spí”.

V většině kempů je jednotná cena $36 (853 Kč) za stanovací místo a noc. Kempy Tamarack Flat a Yosemite Creek jsou levnější, platí se zde $24 (569 Kč). Svůj pobyt si můžete rezervovat na webu Recreation.org.

Tipy a rady pro návštěvníky Yosemitského národního parku

ℹ️ Návštěvnické centrum

Návštěvnické centrum se nachází ve městě Yosemite Valley. Otevřeno je celoročně, provozní dobu najdete na stránkách parku.

👍 Dobré vědět

Před návštěvou doporučuji pročíst a stáhnout si do telefonu aktuální verzi průvodce po Yosemitském národním parku. Je k dispozici zdarma na stránkách Správy národních parků a najdete v ni vše podstatné včetně map, otevírací doby obchodů i služeb a program kulturních představení.

Fotky národního parku Yosemite

Národní park Yosemite | © akasped

Yosemitský NP | © akasped

NP Yosemite | © akasped

Národní park Yosemite v Kalifornii | © akasped

Yosemite Waterfalls | © samueldotj

Diskuze k článku (59)

Ahoj :) vím, že je v kempech zákaz jídla kvůli medvědům, ale většinou se mluví o přenocování. Nevíte jak je to s turistikou? Když do parku přijedu brzo ráno a odjíždět pryč v podvečer. Mohu mít v batohu nějakou svačinu ne?

Odpovědět

@Lucka:
Ahoj Lucko,
žádný zákaz jídla v NP není, normálně si můžeš přivézt třeba plné auto jídla. A jít na výlet klidně s plným batohem svačiny…opravdu!
Zřejmě sis to spletla s povinností na noc jídlo a hlavně obaly od jídla/odpadky odkládat na noc do kovových uzavíratelných boxů. Hlavně kvůli medvědům, pumám ale i mývalům.
Opravdu to doporučuji, jednou jedinkrát jsme nechali otevřenou plechovku od párků v autě s pootevřenými okénky a přes noc nám na auto doslova zaútočila tlupa mývalů :)
Tyto kovové boxy na jídlo má každé kempovací místo, jsou ale i třeba na různých parkovištích po NP.
Takže je to naprosto bez problému. Není to Česká Republika, nikdy nám nikdo jiný z boxu nic neukradl.

Odpovědět

@Lukáš: Skvěle. Děkuji za odpověď :)

Odpovědět

Ahoj, mám dotaz ohledně Highway 120 / Tioga Pass skrz Yosemity. Rádi bychom projeli od Mono Lake zpátky na západní stranu právě touhle cestou. Budeme tam na přelomu září a října, co jsem tak googlil, mělo by to v tý době bejt otevřený a průjezdný, jen mě zarazilo na google maps, kde je na týdle cestě napsáno “closed May-Oct”. I podle logiky věci si říkám, že právě v týhle době to bejvá naopak průjezdný (když neni sníh), jen mě zaráží, že by to zrovna tady měli přesně obráceně. Máte s tim někdo zkušenost pls?

A ještě jeden dotaz k Yosemitům. Před rokem jsme tam byli v květnu a užili jsme si nádherný vodopády. Letos bychom se tam rádi otočili znova v uvedenym období (začátek října). Všude se píše, že vodopády na léto vysychaj (nikoliv od léta), nevíte, do kdy cca ten stav pokračuje?

Odpovědět

@Jirka: OK, poupravme tedy formulaci: Vodopady vcetne jezera behem leta vysychaji. Jelikoz jsou napajeny vodou z tajiciho snehu, voda se v nich neobjevi do dalsi snehove pokryvky. Nektere vodopady ale ozivi bourky na konci podzimu.

Odpovědět

@Jirka: Hwy 120 je zatim stale uzavrena. V letech s podobnou snehovou nadilkou se otvirala mezi koncem cervna a zacatkem cervence. Momentalne probiha castecne protahovani silnice v jednom pruhu, stale jsou aktivni 3 lavinova pole podel silnice, odhad otevreni zatim neni. Info se aktualizuje cca 2x tydne na strankach parku. Od roku 1980 byla nejpozdeji otevrena v roce 1998 a to 1. cervence.

Odpovědět

@Mesi: add vodopády, jo tak jsem to předpokládal, možná v těch předložkách hledám zbytečně senzaci :)
Co se týče Hwy 120 jasný, mě jde spíš o to event. uzavření. Co jsem našel informace, tak na začátku října byla naposledy zavřená v roce 1948, byť ta statistika byla jen do roku 2012 tušim, čili by to jinak muselo bejt v posledních 5 letech. Na přelomu září a října by tedy měla bejt průjezdná, pokud nenastane něco dost neobvyklýho, že? Díky za odpovědi ;)

Odpovědět

POZOR

V parku trochu padalo kamení.
Video z FB parku. Aktualní situace v parku.

Takže počítejte s tím, že daný úsek bude nějakou dobu neprůjezdný.

Odpovědět

Zdravím, chtěl bych se zeptat, zda mátě někdo tip na výlet na jeden den do Yosemitského parku. Co se tak dá stihnout. Je to pro skupinu lidí cca okolo 60let, kteří jsou aktivní. Děkuji. Studuji to a je toho hodně co tam je a těžko vybrat co by stálo vidět v jeden den.

Odpovědět

Moc hezký je výšlap na Upper Yosemite Falls. Stezka je upravena a zvládne to i méně zdatný turista. Soudím podle sebe. My to absolvovali letos v květnu za odpoledne. Cesta nahoru cca 2,5 hod. Krásné výhledy.

Odpovědět

Záleží na období, osobně bych doporučil výšlap k Vernal a Nevada Falls, Upper Falls jsou pěkný na jaře, začátkem léta, a z vrchu ty vodopády neuvidíte tak dobře jako první zmiňované. Nám se tedy ještě nestalo, že vodopády Vernal a Nevada byly vyschlé. :) Září/říjen pokaždé byla voda, jasně bylo jí malo, ale tvrdit že vschnou úplně?

Odpovědět

Ahoj, koncem zari chcem (mimo jine) do Yosemitu a hledame kempy, ale vsechno vypada zcela plne, je to vubec mozny?! nevite, zda je nejaka sance, jak se do kempu dostat? Pojedem ze SF, takze byt tam brzy rano a uplatnit pravidlo “first come-first serve” nemuzeme, leda druhnou noc. mate nekdo prosim nejak tip? tohle vypada fakt silene :(

Odpovědět

@Vladka: Ahoj, já bych si pro jistotu rezervoval motel, který nabízí zrušení rezervace zdarma.

Odpovědět

Ahoj,
dnes (v sobotu) jsme navštívili Yosemity z Mercedu, což by bylo 2 hodiny cesty. Jak varují na stránkách NP, se potrdila. Byl sesuv půdy na Highway 41, takže se jeden úsek jede kyvadlově dle světel. No, a zácpa 2 hodinová. Občas kolonu řídí rangeři. Nikde není žádný záchod :-) Haha, tak bacha na močák. Cesta do parku byla dlouhá. Měli jsme Annual Pass, tak jsme byli vpuštěni rangerem, který stál před vstupem Arch Rock Entrance. Dal nám noviny s brožurkou. Hned za vstupem jsou WC. Po vjezdu do parku se to trochu uklidnilo s těmi auty. Co jsem byla zklamaná, Glaciar Point byl a asi ještě chvíli bude uzavřen kvůli požárům, které Yosemity aktuálně dost trápí. Proto je tady asi takový opar/mlha…nevím, jak to popsat. U  vodopádu Bridalveil Fall Viewing Point se nedalo zaparkovat, až kolem cesty ano. Zde jsme si všimli kolik indů tady je, nebo co jsou zač. Nebo snad Mexikánci? Netuším. K vodopádu se dá dojít. Pokud chcete až nahoru, jde to, ale musíte zdolat kluzké šutry a mít odvahu. Vodopád Bridalveil tekl dost a je krásný. No, a dostat se do Yosemite Valley byl masakr. Totálně obsazené snad všechny parkoviště. Dokonce byly uzavřená pro vjezd. Parkovali jsme tedy až někde vzadu u Camp 4 a k Lower Yosemite Falls po chodníku to bylo asi 15 minutek. Bylo tam plno lidí. Jak řekl přítel, vypadalo to tam jako u nás, když se cigáni někam vydali a koupou se, kde jen můžou. Čvachtali se tam ve vodě a byli jako doma. Bylo jich mraky…do toho si tam zpívali. Strašný. Vodopády tekly oba, jak Upper tak Lower. Jsou krásné. Park vypadá takový free, jezdí tam na kole, ve velkém kempují, dokonce tam měli i rafty. Ale ti lidi… Jeden tam hrál na housle u WC a vybíral peníze. Fakt jsem si připadala jak v čechách v cigánově. A to jsem se na Yosemity těšila. Rangerka u přechodu, co pouští návštěvníky na druhou stranu, říkala, že takový nával je pořád, hlavně o víkendech. Zítřejší svátek Labor Day tomu taky napomohl. Vymotat se z tama byl taky oříšek, ale zvládli jsme to. Kolona aut se nezmenšovala. Byla stále stejná. Co tam ti lidi chtějí dělat v 17h., až se tam dostanou?
Za mě Yosemity zklamání. RS

Odpovědět

Sequoia Park máme naplánovaný 10.9. (neděle) a Yosemity 11. 9. Tak snad to vyjde a nebude tak narváno.

Odpovědět

@Romis:
Já navštívil Yosemitský NP 2x, vždy uprostřed pracovního dne v červenci a překrásné výhledy kam jen oko dohlédne, lidí minimum, kromě kempů samozřejmě, Glacier point jednoznačně nejkrásnější vyhlídky v celém USA …troufnu si říct.
Mám raději zelenou krajinu s vodou než ty vyprahlé červené šutry všude po jihozápadě :D

Odpovědět

Ahoj. Koukala jsem na mapu, a vidím, že Highway 120 je zavřená, Glacier point taky. A jesli to dobře chápu, tak až třeba do května, června budew. Jedeme na Západ a do Yosemitee mame naplanovano dorazit asi 18.dubna. Co je k vidění v Yosemitee vůbec v  tomto období? děkuji

Odpovědět

@Karin: Bude – sníh :D

Odpovědět

Byla jsem v překrásných Yosemitách s manželem.Ubytování u dcery Veroniky,která vlastní kemp 1 hod cesta autem od yosem.parku.Nikdy nezapomenu….

Odpovědět

@HELENA:
A to věřte Heleno, že takových překrásných míst je po USA stovky :)
Teď poslední dny například jde na Zoomu několikadílný dokument Coloradské národní parky – doporučuji.

Odpovědět
l

Na jak dlouho jsou Yousemity ? Bude co dělat 2 dny?

Odpovědět

@los kachlos:
Záleží, co tě zajímá a jak moc to tam chceš prošmejdit. Můžeš tam být klidně týden. Máš tam více než 750 mil turistických cest.

Odpovědět

@los kachlos:
Tak tuhle otázku bych tu nečekal! No jak psal Franta…já ještě doplním, že bych v Yosemitském národním parku strávil klidně 2 týdny a věřím, že bych ho ani zdaleka neobjevil celý.
Ale kdo preferuje takový ten americký turismus, že si dojedu na vyhlídku autem, vystoupím, udělám tunu selfíček jakej jsem hustej turista a zkritizuje že tam fouká, tak se i Yosemite dá stihnout za 2 hodiny ;)

Odpovědět

Ahoj,
četl jsem, že Glacier point (cesta na něj) je od listopadu do konce května uzavřená. My bychom se tam chtěli dostat na přelomu duben/květen, tak se chci zeptat, jestli ta uzavírka je myšlená tak, že se tam nedostanu ani z Yosemite Valley po 4miles trail a nebo to je myšleno tak, že mě tam nepustí jen autem?
A jak to tam je s teplotami v tohle období? Bundě s mikinou se asi ve výše položených místech nevyhneme, co (statisticky průměrné teploty jsou tam sice vyšší než v Praze, ale to předpokládám platí pro nějakou vesnici u parku)? Na druhou stranu později jet taky moc nechceme (úmorná vedra v Death Valley, LA,…)

Odpovědět
V

1) Yosemite jsme navstivili v cervnu a teploty byly jako u nas (cca 25-30).
2) Park nabízí hodne trailu a každý si muze vybrat obtiznost dle svých moznosti. My dali mimo jiné Half Dome a byl to pro nas nejnarocnejsi vyslap ze všech trailu v ramci USA. 7 hodin nahoru, 5 hodin dolu. A finalni usek Cables byl “za trest” (doporucuji zakladni horolezeckou vybavu na jisteni a prasky na vyskovou nemoc; 5 litru vody pro dva bylo zalostne malo). Jinak zážitek nepopsatelny! Pokud jste na tom kondicne dobře, musite si toto zazit :)
PS: na Half Dome je potřeba permit, který se kontroluje před posledním usekem Cables, v zadnem pripade toto nejde osulit.
3) Vsude v parku jsou cedule upozorňující na vyskyt medvedu….my ani nikdo z nami oslovenych je však v tomto parku nevidel (pokud chcete bear encounter, dojedte az do Yellowstonu :) )

Odpovědět

Zdravím,
můžu se prosím zeptat. Chystám se na road trip po západní částí USA v záři 2018 na 14 dní a mám v plánu navštívit parky Monument valley, Antylope Canyon (zde již mám rezervaci na prohlídku), Grand Canyon, Sequioa NP, Yosemite NP. Nerad bych něco podcenil, když už kvůli těmto místům budu cestovat přes půl zeměkoule.

Musím mít v těchto parcích předem zajištěnou rezervaci nebo je vstup do těchto parků neomezený? Můžu Vás případně poprosit o sdílení odkazu, kde si mohu u NP Yosemite, Sequoia a Monument valley vyřídit rezervaci??

Můžete mi zároveň sdělit, pokud tyto informace máte, kolik peněz si mám připravit na parkovné a zda-li není v některých místech parkovat mimo NP a využít místní dopravu (slyšel jsem, že např. v Yosemite NP bývá hustý provoz a čeká se i několik hodin na parkování…).

Za všechny rady, tipy a doporučení mockrát děkuji. Přeji Vám přátelé krásný den.
Jožka

Odpovědět

@Jožka:
Žádný z těchto parků není potřeba rezervovat předem. Jedině pokud byste chtěli některé traily (např. na dno Grand Canyonu, některé traily v Yosemitech). Pokud chcete spíš americkou turistiku – přijedu, vyfotím, max. menší procházka, tak rezervovat nic nemusíte.

Do všech parků se v pohodě dostanete autem, parkovné se v parcích nikde neplatí. To spíš ve městech typu LA, SF.

Jinak v parcích Grand Canyon (South Rim) a Yosemite je určitě lepší nechat auto na parkovišti v parku a pro přepravu používat shuttle busy, které jsou zdarma. Na South Rimu se na západní vyhlídky ani jinak než shuttlem (popř. pěšky, což je docela kus) nedá dostat. Na východní vyhlídky se dá dojet autem, zaparkovat se dá v klidu. V Yosemitech se dá jezdit i autem, ale může být hodně lidí, čili zácpy (minimálně, pokud tam budete pátek-neděle). Zase na některé body se shuttlem nedostanete a musíte jet autem (např. Glacier point)

Odpovědět

Vzhledem k tomu, že budu cestovat s rodiči, kteří pravděpodobně nebudou zdatnými turisty, tak předpokládám americkou vozidlovo-fotografickou dovolenou. Moc děkuji za sdělené informace a přejí pěkný den.

Odpovědět

@Jožka:
V tom případě ohledně parků nic dopředu zařizovat nemusíte.

Odpovědět

Ahoj, chtěl bych se zeptat, zda máte někdo zkušenosti s výletem do Yosemite bez automobilu a jak to tam asi chodí s přespáním bez rezervace předem.
Chtěl bych se do parku dostat ze San Francisca, ale nějak se mi nedaří vymyslet, kudy a jak se tam dostat, těch motelů a hotelů je kupa, ale s dopravou mám zatím velkej problém.
Snažím se to vymyslet během pár měsíců dohromady už několik hodin, ale pořád nic, nějaká rada zkušeného by velmi bodla…
Ze SF jsou jednodenní zájezdy busem, to není ono, ale když nebude zbytí.. má představa je, že se tam nějak dopravím autobusy a budu se procházet parkem a když narazím na nějaké ubytování, tak tam přespím a druhý den půjdu dál.. je to vůbec takhle reálný?? :)) děkuji předem za odpovědi.

Odpovědět

@Jára: tak si možná odpovím sám, ale nevím, jestli správně :)) ze San Francisca je možné přes extranomical tours koupit jednosměrnou jízdenku, zůstat v Yosemite, tam cestovat přes YARTS, kde jsem si na jejich stránkách našel, kudy jezdí autobusy – v Mammoth Lake jsou celkem slušný ceny za nocleh, pak vždy sednout na bus a na celý den vyjet.. hmmm… nebo ne ? :)

Odpovědět

@Jára: Myslim, ze ti na to nikdo neodpovi, protoze neco takoveho jen tak nekdo jeste nezkusil. Ale jestli do toho pujdes, budu zvedavy na zpetnou vazbu.

Odpovědět

@Jára: Ahoj, ja som to tak nesiel a mozno vyzniem pesimisticky, ale podla mna to nie je mozne urobit tak, ako si predstavujes… skusim dovody

a/ americania su automobilovy narod a vsetko je podriadene tomu. takze aj narodne parky su tomu podriadene. ty si sice urobis trip medzi A a B, ale dalsi trip ti zacina v C, kam je to 15km lesnym terenom, cize dalsie 3 hodiny + nemas kde cestou prespat, lebo ubytovacie moznosti mas v bode B, ktory je mozno 10km inym smerom…

b/ Yosemite je jeden z mala NP, kde funguje shuttle bus. Ten ale funguje iba v Yosemite Valley a nechodi do inych casti parku… Kuk prilozeny web, kde mas aj vysvetlene, ako sa vies dostat do parku https://www.nps.gov/yose/planyourvisit/publictransportation.htm

c/ spat je dovolene, iba na miestach na to urcenych, cize hotel/motel/camp. Podla toho, co som pocul, su vsetky zariadenia cez sezonu obsadene a treba rezervovat velmi dopredu (sam som nespal v Yosemite, ale mimo park). Na druhu stranu, ak ides sam sa jedno miesto moze najst, ale cena ubytovania potom bude asi velmi vysoka. Tu treba kalkulovat aj s otazkou, kedy tam planujes ist? Mimo sezony mas vacsiu sancu na ubytko, ale vtedy nechodi shuttle bus, alebo v sezone, kedy mas mizivu sancu na ubytko, ale chodi bus

d/ je mi jasne, ze clovek je tvor vynaliezavy a mozes mat v plane si rozlozit stan iba tak niekde mimo, tu ale narazas na 2 veci. Myslim, ze si to rangeri celkom slusne strazia a ta druha su medvede. Na vsetkych parkoviskach/kempoch mas boxy na odlozenie potravin aby sa k nim medvede nedostaly a vsade mas pred nimi vystrahy. Asi amici vedia preco. Pri nelegalnej prespavacne nadivoko budes lahky terc. Alebo tvoje susienky, ktore si vecer/rano budes chciet zjest

Ale ako napisal Mesi… aj mna zaujima co vymyslis

Robo

Odpovědět

@Jára:
ROBO to shrnul velmi dobře.
Já jen doplním, že bez auta bych západ USA vůbec neuvažoval!
Pokud nemáš řidičák/není ti ještě přes 25/nebo se jednoduše na řízení necítíš…pak si spíš projdi cestovatelskou seznamku a k němkomu se přidej.

Sám jsem takhle venku ve spácáku a ve stanu v NP spal, jídlo kousek vedle sebe a v noci nás “napadli” naštěstí jen mývalové…ale řeknu ti, že i tak jsem se fakt bál, když se začali rvát mezi sebou o zbytky jídla, až po chvíli jsem zjistil že jde jen o mývaly…přijít medvěd tak nevim nevim.
Auto od těch malých hajzlů úplně poškrábané od drábků, jak se snažili dostat dovnitř…asi cítili otevřené plechovky s párky a další zbytky jídla :)

Odpovědět

@Jára:

Ahoj,

jde to naplánovat, jak píšeš. Dopravu bych volil takto: Greyhound San Francisco -> Merced a následně YARTS Merced -> Yosemite. YARTS je spolehlivý a nemívá zpoždění. Pro návštěvu oblasti Yosemite Valley je nejlepší bydlet přímo tam. Rezervace ubytování dopředu je nutná, neboť v sezóně je vše plně obsazeno. Jediná výjimka je Camp 4, který neumožňuje rezervace a platí zde pravidlo, kdo dřív přijde. Pokud chceš bydlet mimo park, je nejlepší zvolit ubytování na modré lince YARTS Hwy 140 “Merced – Yosemite”, jelikož tato linka jezdí nejčastěji a umožní ti být v parku od 8 ráno do 8 večer. Je to dostatek času na zvládnutí jakéhokoli jednodenního treku z Yosemite Valley: Glacier point, Panorama Trail, Half Dome … Pokud bys bydlel na modré lince YARTS, je možné během jednoho dne zvládnout i návštěvu Mariposa Grove (zahrnuje přestup na žlutou linku YARTS v Yosemite Valley).

Levné ubytování na modré lince je například zde: https://www.yosemitebug.com/ Bydlet ve větší vzdálenosti od parku než Midpines je už vzhledem k dojíždění značně nepohodlné.

S využitím YARTS je v principu možné navštívit i oblast Tuolumne Meadows, ovšem stálo by tě to 1 den cesty tam a 1 den cesty zpět.

Odpovědět

Ahoj, chci se zeptat, v půlce září se chystáme na cestu po západních parcích. Do Yosemite budeme vyrážet ze San Francisca, tak jsem se chtěla, zda máte někdo nějaké doporučení, kde se ubytovat, když budeme poté pokračovat směr Sequoia. A další dotaz se týká toho, co všechno se dá vidět, když je aktuálně zavřená Glacier Point Road? Díky K.

Odpovědět

@Kristina: Ja bych doporučil Fresno. Je zhruba v půlce cesty mezi Yosemite a Sequoia, takže se dá z Yosemite vyrazit odpoledne/večer a ráno vyjizdet do Sequoia (co si pamatuju, tak do parku to je tak 1,5-2 hodiny)

Odpovědět

@Kristina: Ahoj, tiez odporucam Fresno. Aj my sme tam spali medzi Yosemite a Sequoia. Dalsia vyhoda bola, ze Fresno patrilo v ubytovani k tym lacnejsim castiam

Odpovědět

@Kristyna:
Letos fresno moc nedoporucuju, protoze jizni cast parku je zavrena, ale pro pristi rok to muze byt dobra volba. Letos je nejlepsi volba ubytovani kolem Highway 120. Ja doporucuju Yosemitte Paradise Inn

Jinak prodam anual pas s platnosti do 05/2023 nejlepe k predani v Praze
kubisv@volny.cz

Odpovědět

Ahoj,
koukal jsem, že Tioga pass a Glacier road je do května zavřená. Můžu se zeptat, jakou cestu tedy doporučujete? Díky moc

Odpovědět

@Petr: Cestu odkud kam? Tioga Pass je skrz hory, pokud chceš přijet z východu, musíš docela značně objet. Glacier road je jen odbočka od wawona road, která je prijezdova do Yosemite.

Odpovědět

Je možné vypůjčit si na prohlídku chodítko, nebo je nutné si je přivézt? Máme trochu problém s koleny.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Věra: Dobrý den, Věro, o chodítku nevím. Nicméně přes léto lze v Yosemite Lodge a Curry Village půjčit buď invalidní vozíček nebo elektrická trojkolka. Pomohlo by Vám to? :-)

Odpovědět

Ahojte ve spolek,
2. – 4.7. budeme v Yosemitech a měli jsme v plánu do kempu. Pochopil jsem, že kempy v parku byly plné už v dubnu nicméně jsem doufal, že se bude dát sehnat nějaký kemp fungujícím v režimu ” kdo dřív příjde ” . Můžete někdo doporučit nebo dát typ? Díky.

Odpovědět
J

Dobrý den, před pár dny jsem objevil zprávu, že rezervace není potřeba. Netušíte, jak to je? Děkuju

Odpovědět

@Jirka Fejgl: Dobrý den, Jirko, je to tak. Rezervace byly pro zbytek sezony 2023 zrušeny.

Odpovědět

Ahoj, doplním info o tom, jak to v Yosemitech fungovalo toto léto. Ubytování jsme si hledali asi měsíc a půl před cestou, a průměrná cena v parku a okolí vycházela na cca 2000 Kč/osoba/noc. Ubytovali jsme se tedy o něco dál v hostelu. Návštěva parku nám bohužel vyšla na sobotu. Vyráželi jsme po šesté ráno, u brány jsme byli kolem sedmé. Fronty zatím žádné. Cesta do Yosemite Valley od jižního vstupu ale trvá další cca hodinu. Přijeli jsme tedy kolem osmé ráno a zjistili, že všechna parkoviště jsou už beznadějně plná. Chvíli jsme marně hledali místo a potom zaparkovali u silnice (kde byl oficiálně zákaz parkování). Když jsme se odpoledne vraceli z treku, fronta zaparkovaných aut podél silnice se táhla až snad na konec údolí.
Trek nad Yosemite Falls moc pěkný, lidí ale opět plno. U Tunnel View nebylo možno ráno ani odpoledne zaparkovat. Na Glacier Point jsme se vydali až k večeru, to už místa k parkování byla.
Znovuzavedení rezervací vstupu asi nebude úplně od věci…

Odpovědět

@Kavka: To je cerstva zkusenost ted z cervence nebo srpna?

Odpovědět

@Kuba: Ano, půlka července.

Odpovědět

I já si dovolím zkušenost z parku. V USA jsme byli od 29.4. do 15.5. Města a příroda. Přijeli jsme sem odpoledne 2.5. a ubytovali se v hotelu Yosemite View Lodge. Poslední před vjezdem do parku od SF. Zamluveno přes Booking od nás. 2 lůžka/7.300,-/noc. Po příjezdu jsme jeli na průzkum. Koupili jsme kartu, zjistili, kde jsou parkoviště a prošli se dolní částí parku. Byla dost zima a poprchávalo. Nepotkali jsme skoro nikoho. Ráno 3.5. jsme vyjeli po sedmé. Dojeli jsme až na poslední oficiální parkoviště (louku) před nástupem na vodopády. Bylo tam asi 5 aut. Týden před našim příjezdem byl park kvůli povodni zavřený. Na lesích, cestách to bylo vidět a na řece také slyšet. Cestou Vernal Fall pár lidí. Temné hučení slibovalo, že uvidíme něco neobvyklého. Pod vodopádem vyšlo i slunce! Masy padající vody způsobovaly déšť a vítr, který hnal “liják” na schody, po kterých jsme stoupali k hraně. A nad tím vším klenoucí se duha. Došli jsme “durch”. Na plotně u vodopádu se sušili asi tři páry. Pokračovali jsme dál na Nevada Fall. Hukot, slunce a docela těžké stoupání. Nahoře slunce, hory, řvoucí Nevada a dlouho nikdo. Postupně sem přicházeli jen ti, kteří se dole sušili. Zpátky k Vernal zase jen jednotlivci, od Vernal dolů už bylo lidí víc. Podle přistrojení a výrazu ve tváři vypadali, že by se nejraději vrátili. Celé nám to trvalo (chůze+sušení+kochání) asi osm hodin. Chvíli jsme si oddechli a kolem 17. hodiny odjeli do 130 km vzdáleného Fresna. Poznatek pro starší: Sportuju, ale ještě jsem před tripem potrénoval. Vyplatilo se. A hůlky s sebou!

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA