Cestovní registrace ESTA do USA / Visa Waiver Program (VWP): Informace, rady a zkušenosti

Registrace ESTA umožňuje cestování do USA bez víz. Stačí vyplnit jednoduchý internetový formulář, uhradit poplatek a můžete vycestovat do Ameriky. V tomto článku se dočtete kdo všechno může cestovat do USA bez víza, jak má postupovat a jaké podmínky musí splnit.

ESTA / Visa Waiver Program (VWP)

Co je ESTA / Visa Waiver Program?

ESTA je zkratka pro Electronic System for Travel Authorization, v překladu Elektronický systém cestovní registrace. Systém v některých případech nahradil víza B-1/B-2, o která musel dříve žádat každý, kdo chtěl odcestovat do USA. Takto stačí vyplnit na internetu formulář, zaplatit poplatek, počkat a můžete odcestovat.

Zjednodušené cestování mají všechny země v rámci bezvízového programu (vizte níže) známého jako Visa Waiver Program (VWP).

Kdo může do USA cestovat na ESTA?

Vycestovat přes ESTA můžete za předpokladu, že do USA jedete za účelem obchodní cesty nebo turistiky a doba vašeho pobytu nepřekročí 90 dní.

Zároveň musíte být obyvatel České republiky, Slovenska nebo některé z dalších způsobilých zemí (vizte níže). Posledním důležitou podmínkou je držení biometrického cestovního pasu.

Od ledna 2016 nemohou do USA vycestovat na ESTA osoby, které v posledních 5 letech navštívily Irák, Írán, Súdán či Sýrii. Tyto osoby musejí vždy žádat o vízum.

Kde vyplnit cestovní registraci ESTA do USA?

Cestovní registraci vyplňujte pouze a výhradně na oficiální stránce https://esta.cbp.dhs.gov/. Na internetu funguje několik zprostředkovatelů, kteří si za vyplnění účtují více.

Oficiálně se má ESTA vyplnit nejpozději 72 hodin před odletem, nicméně vyhodnocení registrace je obvykle záležitostí minut.

ESTA a zamítnuté turistické vízum do USA

Mohu cestovat do USA na ESTA, když mi bylo zamítnuto turistické vízum B1/B2 do USA?

Ne. Pokud vám byla zamítnuta žádost o turistické vízum, již do USA nemůžete cestovat přes program ESTA. Je nutné opět žádat o turistické vízum.

Kolik stojí cestovní registrace ESTA a jak ji zaplatit?

Poplatek za úspěšně schválenou ESTA činí celkem 14 dolarů se skládá ze dvou částí:

  • Poplatek za zpracování
    Činí 4 dolary a je účtován každému, kdo vyplní formulář ESTA.
  • Poplatek za schválení
    Dalších 10 dolarů je strženo pouze těm, kterým byla ESTA schválena a je jim umožněno odcestovat do USA.

K úhradě poplatků je nutné použít platební kartu – buď debetní, nebo kreditní. Nenechte se zmást anglickým výrazem credit card. Jestliže vlastní kartu nemáte, poproste o zaplacení někoho blízkého. V takovém případě vám doporučuji si vlastní kartu zajistit – v USA se bez ní prakticky neobejdete.

Jaká je platnost ESTA? Kdy ji musím vyplňovat znovu?

Standardní platnost ESTA jsou 2 roky ode dne jejího schválení, případně do okamžiku konce platnosti cestovního pasu. Záleží, co nastane dříve.

Platnost ESTA skončí také v okamžiku, kdy si získáte nový cestovní pas, změníte si jméno, pohlaví, občanství, nebo se změní odpověď na jakoukoliv otázku v žádosti.

Znamená schválená ESTA povolený vstup do USA?

Nikoliv! ESTA je pouze cestovní registrace a v případě schválení vám umožňuje do Spojených států amerických vycestovat.

Po příletu budete na první letišti absolvovat pohovor s imigračním úředníkem, který rozhodne, zdali vám povolí vstup do USA, či nikoliv.

Členské země amerického bezvízového programu

S platností k 8. listopadu 2014 jsou členy Visa Waiver Program tyto země, jejichž obyvatelé mohou cestovat na ESTA:

  • Andorra, Austrálie, Belgie, Brunej, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Island, Itálie, Japonsko, Jižní Korea, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Monako, Německo, Nizozemsko, Nový Zéland, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, San Marino, Singapur, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie.

Musím schválený formulář ESTA tisknout?

Schválená registrace se tisknout nemusí, americká strana má veškeré údaje v systému a bez problémů si je dohledá. Přesto doporučuji si pro jistotu na email nebo do telefonu uložit číslo registrace.

Musím žádat o ESTA, když přes USA jen projíždím?

Ano, o ESTA musíte žádat i v případě, kdy v USA přestupujete na letišti nebo zemí projíždíte.

Pokud cestujete třeba po trase Praha – New York – Belize, je třeba mít schválenou cestovní registraci ESTA.

Co mám dělat, když potřebuji v USA být déle než 90 dní?

V takovém případě musíte požádat o vízum do USA. Přes cestovní registraci ESTA není možné cestovat na dobu delší než 90 dní.

Již jsem v USA a chci pobyt prodloužit na více než 90 dní. Co mám dělat?

Prodloužení pobytu není možné, Spojené státy americké je třeba opustit a poté se vrátit. Podrobnější informace se dočtete v tomto článku.

Mohu cestovat na ESTA, když nemám zpáteční letenku?

Jednosměrná letenka do USA je pro ESTA (resp. Visa Waiver Program) málo. Musíte mít buď zpáteční letenku, nebo navazující letenku do třetí země.

Diskuze k článku (513 komentářů)

Ivana (2)
2.5.2018
23:14

@Franta: Díky!

Odpovědět
Irena Zaspalová (1)
3.5.2018
12:37

Dobrý den,prosím co mám dělat když ve formuláři ESTA mi nechce povolit ulice a číslo. Hlásí že je to chybné(neobsahuje čárky ani háčky). Už fakt nevím.Děkuji Zaspalová

Odpovědět
Franta (2819)
3.5.2018
16:05

@Irena Zaspalová:
U jiného článku o ESTA to Tomáš vysvětloval. Snad to pomůže.

Odpovědět
Vanessa (1)
7.5.2018
17:22

Dobry den,
pokud to USA cestuje otec s 9ti letym synem, vyplni „Group of application“, je to tak?
Dekuji

Odpovědět
Franta (2819)
7.5.2018
17:35

@Vanessa:
Je to jedno. Ta skupinová jen usnadní placení, protože se to zaplatí najednou. Také imigrační pak ví ,kdo pravděpodobně pojede spolu.

Odpovědět
Kateřina Svobodová (2)
10.5.2018
10:10

Dobrý den,
již mám v ESTA Application „Authorization Approved“. Znamená to, že už je to zařízené? (Datum expirace je 8. května 2020, tak asi ano?) Přijde mi totiž neuvěřitelné, že teď už, teoreticky, mohu letět do USA? To mi skutečně stačí pouze vytisknout tu stránku, kde je napsáno „Authorization Approved“? Jsem z toho překvapená… vlastně ovšem příjemně. :-)
A kromě ESTA, pasu, letenky a pojištění… potřebuji ještě něco? :-D
OBROVSKY se omlouvám, nemám žádnou zkušenost s cestováním přes oceán…
Moc děkuji za pomoc. :-)
Kateřina

Odpovědět
Franta (2819)
10.5.2018
10:14

@Kateřina Svobodová:
Jo to stačí. Není to tak složité. Teď už jen projít imigračkou tam.

Odpovědět
RadekPLZ (2)
20.5.2018
17:43

Dobrý den,
mohu žádat o ESTA, když budu mít pouze jednosměrné letenky do USA a zpět, nebo si mám rovnou zažádat o vízum? Letíme do New yorku pak z Washigtonu do Las Vegas a pak cesta zpět ze San Francisca. Budeme v USA 3 týdny. Letenky budume mít až ve chvíli, kdy proběhne check-in. Všechny lety již máme zarezervované a zaplacené.

Odpovědět
Franta (2819)
20.5.2018
17:54

@RadekPLZ:
Jednosměrná letenka je letenka jen tam. Ty letíš tam (do NY), pak máš něco domestic (do LV) a nakonec letíš domů (ze SF), takže máš zpáteční letenku (respektive letenku pryč). V tom případě ti stačí ESTA. Letecké společnosti Amíkům dávají přehledy a informace o cestujících. Tobě pro případ kontroly stačí rezervace.

Odpovědět
Ivana R (1)
21.5.2018
5:27

Manzel mi vyplnoval ESTU, na formulari si nevsil jestli schvaleno, nebo ne, ale email neprisel…. Da se nekde zjistit, jestli je to schvalene a muzu letet? Diky za odpoved

Odpovědět
Franra (2819)
21.5.2018
7:21

@Ivana R:
E-mail ani nepřijde, nic neposílají. Na ofiko stránce se to dá zkontrolovat.
„Zkontrolovat stávající žádost“

Odpovědět
Lukáš (5)
21.5.2018
23:00

Zdravím, za 9 dní odlétám a měl bych vyplnit nějaké Passport Data v aplikaci Austrian, ale je problém v tom, že je tam potřeba vypsat nějaké REDRESS NUMBER, ale nepíšou o co se jedná a kde ho najdu.
Nevíte kde ho získat ?

Odpovědět
Franta (2819)
21.5.2018
23:27

@Lukáš:
Redress number je číslo, které cestujícímu přidělil US Department of Homeland Security (DHS).
Redress number – je číslo pro cestující, kteří měli v minulosti problémy při cestování, kvůli shodě jejich jména s dalšími občany.
https://www.dhs.gov/dhs-trip

Po mě to nikdy nikdo nechtěl, takže více neporadím.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.