Cestovní registrace ESTA do USA: Podmínky, poplatky a dotazy

Petr Novák

Registrace ESTA umožňuje cestování do USA bez víz. Stačí vyplnit jednoduchý internetový formulář, uhradit poplatek a můžete vycestovat do Ameriky. V tomto článku se dočtete kdo všechno může cestovat do USA bez víza, jak má postupovat a jaké podmínky musí splnit.

ESTA / Visa Waiver Program (VWP)

 1. Co je ESTA / Visa Waiver Program?

  ESTA je zkratka pro Electronic System for Travel Authorization, v překladu Elektronický systém cestovní registrace. Systém v některých případech nahradil víza B-1/B-2, o která musel dříve žádat každý, kdo chtěl odcestovat do USA. Takto stačí vyplnit na internetu formulář, zaplatit poplatek, počkat a můžete odcestovat.

  Zjednodušené cestování mají všechny země v rámci bezvízového programu (vizte níže) známého jako Visa Waiver Program (VWP).

 2. Kdo může do USA cestovat na ESTA?

  Vycestovat přes ESTA můžete za předpokladu, že do USA jedete za účelem obchodní cesty nebo turistiky a doba vašeho pobytu nepřekročí 90 dní.

  Zároveň musíte být obyvatel České republiky, Slovenska nebo některé z dalších způsobilých zemí (vizte níže). Posledním důležitou podmínkou je držení biometrického cestovního pasu.

  Od ledna 2016 nemohou do USA vycestovat na ESTA osoby, které v posledních 5 letech navštívily Irák, Írán, Súdán či Sýrii. Tyto osoby musejí vždy žádat o vízum.

 3. Kde vyplnit cestovní registraci ESTA do USA?

  Cestovní registraci vyplňujte pouze a výhradně na oficiální stránce https://esta.cbp.dhs.gov/. Na internetu funguje několik zprostředkovatelů, kteří si za vyplnění účtují více.

  Oficiálně se má ESTA vyplnit nejpozději 72 hodin před odletem, nicméně vyhodnocení registrace je obvykle záležitostí minut.

 4. ESTA a zamítnuté turistické vízum do USA

  Mohu cestovat do USA na ESTA, když mi bylo zamítnuto turistické vízum B1/B2 do USA?

  Ne. Pokud vám byla zamítnuta žádost o turistické vízum, již do USA nemůžete cestovat přes program ESTA. Je nutné opět žádat o turistické vízum.

 5. Kolik stojí cestovní registrace ESTA a jak ji zaplatit?

  K úhradě poplatků je nutné použít platební kartu – buď debetní, nebo kreditní. Nenechte se zmást anglickým výrazem credit card. Jestliže vlastní kartu nemáte, poproste o zaplacení někoho blízkého. V takovém případě vám doporučuji si vlastní kartu zajistit – v USA se bez ní prakticky neobejdete.

  Poplatek za úspěšně schválenou ESTA činí celkem $21 (463 Kč) se skládá ze dvou částí:

  💵 Poplatek za zpracování

  Činí $4 (88 Kč) a je účtován každému, kdo vyplní formulář ESTA.

  💶 Poplatek za schválení

  Dalších $17 (375 Kč) je strženo pouze těm, kterým byla ESTA schválena a je jim umožněno odcestovat do USA.

 6. Jaká je platnost ESTA? Kdy ji musím vyplňovat znovu?

  Standardní platnost ESTA jsou 2 roky ode dne jejího schválení, případně do okamžiku konce platnosti cestovního pasu. Záleží, co nastane dříve.

  Platnost ESTA skončí také v okamžiku, kdy si získáte nový cestovní pas, změníte si jméno, pohlaví, občanství, nebo se změní odpověď na jakoukoliv otázku v žádosti.

 7. Znamená schválená ESTA povolený vstup do USA?

  Nikoliv! ESTA je pouze cestovní registrace a v případě schválení vám umožňuje do Spojených států amerických vycestovat.

  Po příletu budete na první letišti absolvovat pohovor s imigračním úředníkem, který rozhodne, zdali vám povolí vstup do USA, či nikoliv.

 8. Členské země amerického bezvízového programu

  S platností k 21. lednu 2023 jsou členy Visa Waiver Program tyto země, jejichž obyvatelé mohou cestovat na ESTA:

  • Andorra, Austrálie, Belgie, Brunej, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chile, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Japonsko, Jižní Korea, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko, Nový Zéland, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, San Marino, Singapur, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tchaj-wan a Velká Británie.
 9. Musím schválený formulář ESTA tisknout?

  Schválená registrace se tisknout nemusí, americká strana má veškeré údaje v systému a bez problémů si je dohledá. Přesto doporučuji si pro jistotu na email nebo do telefonu uložit číslo registrace.

 10. Musím žádat o ESTA, když přes USA jen projíždím?

  Ano, o ESTA musíte žádat i v případě, kdy v USA přestupujete na letišti nebo zemí projíždíte.

  Pokud cestujete třeba po trase Praha – New York – Belize, je třeba mít schválenou cestovní registraci ESTA.

 11. Co mám dělat, když potřebuji v USA být déle než 90 dní?

  V takovém případě musíte požádat o vízum do USA. Přes cestovní registraci ESTA není možné cestovat na dobu delší než 90 dní.

 12. Již jsem v USA a chci pobyt prodloužit na více než 90 dní. Co mám dělat?

  Prodloužení pobytu není možné, Spojené státy americké je třeba opustit a poté se vrátit. Podrobnější informace se dočtete v tomto článku.

 13. Mohu cestovat na ESTA, když nemám zpáteční letenku?

  Jednosměrná letenka do USA je pro ESTA (resp. Visa Waiver Program) málo. Musíte mít buď zpáteční letenku, nebo navazující letenku do třetí země.

Diskuze k článku (797)

Platnou ESTA mám. Do USA chci vstoupit před její expirací ale vycestovat až po. Mám si zažádat o novou ESTU, anebo je důležitý pouze datum vstupu před expirací a délka pobytu do 90 dní?
Díky. Milan.

Odpovědět

Ahoj, stačí aby byla platná v době příjezdu. Viz https://esta.cbp.dhs.gov/faq : Do I need to apply for a new ESTA if my current travel authorization will expire while I’m in the United States?
No. ESTA travel authorization needs only to be valid upon arrival in the United States.

Odpovědět

Zdravím mám dotaz pokud jsem v žádosti ESTA uvedl špatně datum expirace pasu je potřeba zažádat o novou ESTU? Pokud ano je možné někam uvést poznámku proč o ni žádám znovu

Odpovědět

@Honza 25:
Já bych řekl, že ano rsp. pro svůj klid bych si udělal určitě novou…zas tolik nestojí :)
Každopádně, teď je ESTA tak trochu k ničemu ne? Novou bych řešil až bude jistá možnost vycestovat, aby platila co nejdéle.

Odpovědět

Zdravím,
mám dost hloupý dotaz, ale radši se zeptám. :)
ESTA má platnost 2 roky, kdybych během tohoto roku strávila v USA 90 dní, můžu si pak zažádat o novou ESTA nebo mám prostě 90 dní na 2 roky a pak bych si popř. musela zažádat o B1/B2?

Odpovědět

@Karolína:
Psát umíš. A co číst? :-)
Těch 90 dní je max. délka jednoho pobytu. Můžeš cestovat opakovaně.
Projdi si články a diskuse o ESTA, vše se tam probírá. Opakované cesty, pauzy mezi cestami, riziko nevpuštění…

Odpovědět

@Franta: tak, evidentně v tom čtení, nebo spíš v chápání psaného textu mám mezery :) každopádně děkuji za odpověď!

Odpovědět

Ahoj, jak je to prosim s vyplnenim esty a mele deti? Konkretne 3 a 6 let? Manzelka chce letet za svou sestrou a ja zustanu tady. Diky

Odpovědět

@Jan:
https://esta.cbp.dhs.gov/faq?lang=cs
Pro koho je cestovní registrace nutná?
Všem osobám, které využívají Visa Waiver Program, musí být pred vycestováním do USA leteckou nebo námorní dopravou schválena cestovní registrace. Cestovní registrace je nutná i pro deti, které nepotrebují letenku, pokud nemají vízum k ceste do USA. Za osobu, která chce Visa Waiver Program využít, muže žádost podat tretí strana.

Odpovědět

Dobrý den,chci se zeptat jestli musím mít koupené letenky než si zažádám o Estu. Jde mi o to,že kdyby mi jí zamítli co s letenkama. Děkuji

Odpovědět

@Jana:
Letenky nemusí být.

Odpovědět

Ahoj,
mám otázku ohľadom J1 víz a ESTA. V lete sa mám zúčastniť Work & Travel programu, avšak moje cestovanie je obmedzené len do doby začatia semestra na univerzite. Musím sa teda vrátiť omnoho skôr ako som plánovala. Napadli ma však možnosť, že hneď po skončení práce v USA pricestujem naspäť domov a potom sa obratom vrátim do USA na ESTA, Je možné po ukončení proramu a J1 víz vycestovať znovu na ESTA, alebo je tam nejaký čas kedy musím po programe Work & Travel zostať doma, mimo územia USA?
Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpovědět

Dobrý večer,
do ADRESA KONTAKTNÍHO BODU V USA jsem uvedla adresu prvního hotelu, kde budeme ubytováni, ale všude čtu, že tam má být příbuzný, u kterého budeme ubytováni, ale my budeme cestovat, tak jsem tam dala hotel. Je to problém? Dá se to případně opravit? do ADRESA POBYTU V USA jsem udala totožné údaje jako u ADRESA KONTAKTNÍHO BODU V USA.
Díky za odpověď

Odpovědět

Dobrý den,
dá se někde zjistit v jakem období jsem byla v USA?? Nebo je možné si někde nechat udělat výpis??Ale je to bohužel už v roce 2009 a na stránkách je to možné dohledat za 10 let zpětně

Odpovědět

Veronika.
Podle toho na co to potřebuješ- úředně- to si vyhledají tady všechno.

Odpovědět

Dan@ no jelikož jsem starý pas vrátila úřadům. Chtěla bych vědět jak to bylo, zda jsem měla vízum na 90 dni. Byla jsem tam 88 dni podle letenek.

Odpovědět

@Veronika: d
Tenhle web je super. A rady zkušených taky. Tak to jsi měla dobu 90dnu – oni nepočítají dny, ale vše na 100% nevíme. Píšeme tady malo. Máme své zkušenosti – dobre, vše zatím bez problémů. Ale teď moc necestujem a ani nevíme o nikom kdo by tady byl – ty otázky očkování atd, půjčovny.
Co se týče dalších dotazů zde – ohledně LEPEK a MLIKO – jsou tady opravdu obchody téměř všude jen se třeba zeptat a lidi si i objednávání jídlo nebo jiné potraviny. A ochotní tady jsou.
KNEDLIKY – taky, ale osobně my by sme to už ted nevezli. A když tady žiješ tak třeba žiješ i bez těch knedlíky- máš nazor. Máš tady toho tolik.
Ceny různé a hlavně teď ale to je asi všude.
Spíš odletět sem v pohodě a mít hezkou dovolenou a hlavně ať se nikomu nic nestane – lékařská péče je tady opravdu drahá.
A taky se v pohodě vrátit.
Proto spíš řešit pojištění.
A opravdu dobu pobytu nikdo neovlivní, je to různé co ti dají, nebo zda tě vrátí- to záleží na kontrole.
Mírná komunikace v angličtině je dobra, třeba mít základní věci i napsane.
Ale spíš Franta, Petr a další – ti maji moc informaci.
Ale pokud budem vědět něco co pomůže tak napisem.

Odpovědět

@Dan:
Mirne chyby

Odpovědět

Zdravím, prosím zkušené o názor – v letech 98-05 jsem žila v usa, při přestupku bohužel dala otisky v roce 2000…uchovávají informace 10let nebo opravdu vše i po těch letech stále řeší? Jak případně postupovat při pohovoru na emigračním, nechci lhát, je to ale přece jenom téměř 20let. Má smysl zkusit letět nebo je spíš velká šance nepovolení vstupu. Estu mám schválenou. Díky za názor.

Odpovědět

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, v době kdy budu cestovat do USA ( dovolená) budu nezaměstnaný. Je to nějaký problém? Jsem spíše o to aby neměli pochybnosti o tom že bych tam chtěl zůstat a podobně. Při první návstěvě při příletu dělali docela problémy a jen tak tak mě pustili (cestoval jsem sám). Nyní budu cestovat s přítelkyní která studuje a já nezaměstnaný na UP.
Díky za odpověd
Ondřej :)

Odpovědět

Dobrý den, na podzim plánuji cestu na Havajské ostrovy. Mohu jet na ESTA, když jsem byla v roce 2014 jako turista V Íránu?

Odpovědět

@Magdalena:
Vzhledem k tomu, že rok 2014 byl před lednem 2016, což je rozhodný termín v dané podmínce, si myslím, že ESTA by měla stačit.

Odpovědět

@Magdalena:
Koukni sem https://www.cbp.gov/travel/international-visitors/visa-waiver-program/visa-waiver-program-improvement-and-terrorist-travel-prevention-act-faq

Vypadá to, že jsem neodpověděl přesně. Nějak jsem si neuvědomil, že to nebude posledních 5 let, ale spíš posledních 5 let od od toho ledna 2016. Navíc US stránky uvádí (pokud to chápu správně), že to platí pro všechny, kdo tam byli po 1. březnu 2011.

Odpovědět

Ahoj, je v pořádku přiznat airbnb jako místo ubytování v NY?

Odpovědět

Mělo by, ptala jsem se na to tady nedávno, je to nelegální, jen když to ubytování majitel pronajme a není tam s Vámi…Ale to asi nikdo nemůže zjistit. My to tedy máme společně s majitelkou, letíme teď v neděli a normálně to řeknu, určitě bych nelhala.

Odpovědět

@Jana: V klidu lette, ja taky mel prestupek a pokud jste nevrazdila nebo jina vioplent crime tak je to v pohode. Jen doporucuju letet do Ameriky primo na misto kam chcete letet, protoze je pravdepodobnost ze se na imigracnim zdrzite.

Odpovědět
M

Mám platnou Estu. Poletím na 3 týdny do USA k dceři. Na jeden týden bychom chtěly letět do Dominikánské republiky.
Dotaz zní: mohu přerušit pobyt v USA a zase se po týdnu vrátit? Děkuji za odpověď.

Odpovědět

@Miroslava Nováková: Ano, muzete, ovsem pri ceste zpatky do USA budete muset opet projit imigracni kontrolou.

Odpovědět

Dobrý den,
nejsem si jistá jak odpovědět na otázku: Have you ever been a citizen or national of any other country?
pokud jsem bydlela v Dánsku, studovala jsem tam a měla jsem permission to stay, dánský pas jsem nikdy neměla

moc děkuji za případné rady :)

Odpovědět

@Kateřina: V tomto pripade je odpoved NE

Odpovědět

Zdravím, mám koupené letenky do NY z Berlína od celkem nové společnosti Norse, nemůžu ale při vyplňování Esta najít název společnosti v seznamu aerolinek. Co s tím? Mám to nechat nevyplněné? Díky!

Odpovědět

Ahoj,

Chtěla jsem se zeptat, jestli někdo z Vas neví nebo nemá informace o tom zda USA plánuje umožnit vztup do zeme i lidem co nejsou očkováni?

Děkuji moc za odpověď…

Odpovědět

@Klarisa:
Kdo ví? Jednou třeba ano. Až bude Covid brán jako “standardní nachlazení”.
V nejbližší době bych s tím ale nepočítal. A nejbližší dobou tipuji příštích 5-10 let. Až si na Covid zvykneme, tak se můžeme bavit o zrušení takovýchto nařízení.
Takže buď si zaběhni na dvě žihadla nebo cestuj prstem po mapě a koukej na YT.

Odpovědět

@Martin:
Pokud je společnost nová, tak nejspíš ještě není na seznamu “povolených” pro ESTA.
Jestli se nepletu, tak údaje o letu jsou nepovinné, takže by nemělo vadit, že je nevyplníš. Letecká společnost by tě měla sama nahlásit.

Odpovědět

Zdravim, momentalne mam platnou registraci ESTA (plati jeste rok a pul), 2x jsem byl v USA. Kdyz bych si zazadal o vizum B2 a z nejakeho duvodu by mi zamitli, bude mi nadale platit ESTA? V roce 2010 mi zamitli vizum dle clanku 214 (b)…

Odpovědět

jsem zaseklá už v prvním kroku, kdy chci nahrát pas. Strašně dlouho se to tam nahrává a pak mě to stejně nepustí dál. Máte s tím někdo zkušenost?

Odpovědět

@Anna: Koukám a s fotografií pasu je asi nějaká novinka. V roce 2021 jsem vyplňoval a ještě to nebylo. Tak uvidíme jestli někdo poradí….

Odpovědět

Máme v plánu cestovat po USA autem. Chceme si i udělat na pár dní výlet do Kanady. Nevíte někdo, jak je to s přejezdem hranic autem tam i zpět? Co je potřeba vyplnit, je třeba zažádat o registraci eTA? Je třeba to nějak zmínit i v registraci ESTA apod.? Někdo nějaké zkušenosti? Díky.

Odpovědět

@Aleš:
K cestě autem z USA do Kanady není eTA třeba, osobně vyzkoušeno v 2019 (někde jsem tu o tom psal). Na hranici se jen zeptají na pár otázek a pokud je vše v pořádku, tak průjezd povolí.
V půjčovně si jen ověřte, že s autem do Kanady můžete. Ale drtivá většina půjčoven to povoluje, u Mexika je to trošku horší.

Odpovědět
D

Překročil jsem pobyt v USA o jeden den. Je to velký problém?

Odpovědět

@David Lančarič:
Je to problém. Jestli velký, to nedokáži posoudit. To ti řekne imigrační, až tam příště poletíš. Může to přejít, ale teky ti to může dát “sežrat”.

Odpovědět

Dobrý den,
ráda bych jela do USA kvůli stáži, která ale potrvá méně než 90 dní. Jakou kolonku cíle cesty byste u ESTA zaškrtl?

Odpovědět

@Klára:
Před zaškrtáváním kolonky bych si na https://www.uscis.gov/ zjistil, zda se daná stáž dá absolvovat na ESTA.

Odpovědět

Zeptám se k národnímu identifikačnímu číslu, našeptávač na oficiálních stránkách ESTY říká, že se má vyplnit číslo občanky, ale tady v návodu je rodné číslo. Co je tedy správně? Nebo je to jedno?

Odpovědět

Dobrý den,
byla jsem v USA loni, mám tedy ještě platnou ESTU. Chci se Vás zeptat, pokud jsem loni byla ještě zaměstnaná a letos už jsem v důchodu a letím letos jinak než loni musím něco v ESTĚ měnit? Myslím aktualizovat. Loni jsem letěla soukromě a za neteří do Virginie potom jsme cestovaly. Letos pojedu s cestovkou na poznávací zájezd. Děkuji, Líba

Odpovědět

Dobrý den, mám dotaz, mám ESTU z loňského roku, kde je uvedená celá rodina a letos cestují jen dvě osoby z dané rodiny . Je to platné a můžeme vycestovat ? Děkuji

Odpovědět

@Alice:
Ne, určitě nemáš ESTA, kde je celá rodina. Každý má svou vlastní se svým confirmation number. Ty jsi maximálně udělala skupinovou žádost, která usnadní platbu, zaplatíš najednou za všechny. Je jedno, jestli pojedou všichni nebo jen někdo.

Odpovědět

@Franta
Ok, díky.
Já jen, že loni jsme na tento jediný dokument od ESTY jako rodina vycestovali ( uvedené jméno, application number, pass. num., jako status – Authorization Approved a  Expires + potvrzení platby). Tak mě jen zajímalo, zda když je tam platnst ještě rok na něj můžeme vycestovat nebo zažádat znova?

Odpovědět

Dobrý den, ve skupinové žádosti o ESTU jsem udělala chybu ve vyplnění o jméně rodiče -místo jména matky jsem napsala své. Zatím sice čekám na vyřízení, ale bude nutné asi podat novou žádost jen na tu 1 osobu, že? Moc děkuji

Odpovědět

nezadala jsem do formuláře ESTA zaměstnání – jsem OSVČ. Je to problém?

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.