Cestovní registrace ESTA do USA / Visa Waiver Program (VWP): Informace, rady a zkušenosti

Registrace ESTA umožňuje cestování do USA bez víz. Stačí vyplnit jednoduchý internetový formulář, uhradit poplatek a můžete vycestovat do Ameriky. V tomto článku se dočtete kdo všechno může cestovat do USA bez víza, jak má postupovat a jaké podmínky musí splnit.

ESTA / Visa Waiver Program (VWP)

Co je ESTA / Visa Waiver Program?

ESTA je zkratka pro Electronic System for Travel Authorization, v překladu Elektronický systém cestovní registrace. Systém v některých případech nahradil víza B-1/B-2, o která musel dříve žádat každý, kdo chtěl odcestovat do USA. Takto stačí vyplnit na internetu formulář, zaplatit poplatek, počkat a můžete odcestovat.

Zjednodušené cestování mají všechny země v rámci bezvízového programu (vizte níže) známého jako Visa Waiver Program (VWP).

Kdo může do USA cestovat na ESTA?

Vycestovat přes ESTA můžete za předpokladu, že do USA jedete za účelem obchodní cesty nebo turistiky a doba vašeho pobytu nepřekročí 90 dní.

Zároveň musíte být obyvatel České republiky, Slovenska nebo některé z dalších způsobilých zemí (vizte níže). Posledním důležitou podmínkou je držení biometrického cestovního pasu.

Od ledna 2016 nemohou do USA vycestovat na ESTA osoby, které v posledních 5 letech navštívily Irák, Írán, Súdán či Sýrii. Tyto osoby musejí vždy žádat o vízum.

Kde vyplnit cestovní registraci ESTA do USA?

Cestovní registraci vyplňujte pouze a výhradně na oficiální stránce https://esta.cbp.dhs.gov/. Na internetu funguje několik zprostředkovatelů, kteří si za vyplnění účtují více.

Oficiálně se má ESTA vyplnit nejpozději 72 hodin před odletem, nicméně vyhodnocení registrace je obvykle záležitostí minut.

ESTA a zamítnuté turistické vízum do USA

Mohu cestovat do USA na ESTA, když mi bylo zamítnuto turistické vízum B1/B2 do USA?

Ne. Pokud vám byla zamítnuta žádost o turistické vízum, již do USA nemůžete cestovat přes program ESTA. Je nutné opět žádat o turistické vízum.

Kolik stojí cestovní registrace ESTA a jak ji zaplatit?

Poplatek za úspěšně schválenou ESTA činí celkem 21 $ (497 Kč) se skládá ze dvou částí:

  • Poplatek za zpracování
    Činí 4 $ (95 Kč) a je účtován každému, kdo vyplní formulář ESTA.
  • Poplatek za schválení
    Dalších 17 $ (402 Kč) je strženo pouze těm, kterým byla ESTA schválena a je jim umožněno odcestovat do USA.

K úhradě poplatků je nutné použít platební kartu – buď debetní, nebo kreditní. Nenechte se zmást anglickým výrazem credit card. Jestliže vlastní kartu nemáte, poproste o zaplacení někoho blízkého. V takovém případě vám doporučuji si vlastní kartu zajistit – v USA se bez ní prakticky neobejdete.

Jaká je platnost ESTA? Kdy ji musím vyplňovat znovu?

Standardní platnost ESTA jsou 2 roky ode dne jejího schválení, případně do okamžiku konce platnosti cestovního pasu. Záleží, co nastane dříve.

Platnost ESTA skončí také v okamžiku, kdy si získáte nový cestovní pas, změníte si jméno, pohlaví, občanství, nebo se změní odpověď na jakoukoliv otázku v žádosti.

Znamená schválená ESTA povolený vstup do USA?

Nikoliv! ESTA je pouze cestovní registrace a v případě schválení vám umožňuje do Spojených států amerických vycestovat.

Po příletu budete na první letišti absolvovat pohovor s imigračním úředníkem, který rozhodne, zdali vám povolí vstup do USA, či nikoliv.

Členské země amerického bezvízového programu

S platností k 8. listopadu 2014 jsou členy Visa Waiver Program tyto země, jejichž obyvatelé mohou cestovat na ESTA:

  • Andorra, Austrálie, Belgie, Brunej, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Island, Itálie, Japonsko, Jižní Korea, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Monako, Německo, Nizozemsko, Nový Zéland, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, San Marino, Singapur, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie.

Musím schválený formulář ESTA tisknout?

Schválená registrace se tisknout nemusí, americká strana má veškeré údaje v systému a bez problémů si je dohledá. Přesto doporučuji si pro jistotu na email nebo do telefonu uložit číslo registrace.

Musím žádat o ESTA, když přes USA jen projíždím?

Ano, o ESTA musíte žádat i v případě, kdy v USA přestupujete na letišti nebo zemí projíždíte.

Pokud cestujete třeba po trase Praha – New York – Belize, je třeba mít schválenou cestovní registraci ESTA.

Co mám dělat, když potřebuji v USA být déle než 90 dní?

V takovém případě musíte požádat o vízum do USA. Přes cestovní registraci ESTA není možné cestovat na dobu delší než 90 dní.

Již jsem v USA a chci pobyt prodloužit na více než 90 dní. Co mám dělat?

Prodloužení pobytu není možné, Spojené státy americké je třeba opustit a poté se vrátit. Podrobnější informace se dočtete v tomto článku.

Mohu cestovat na ESTA, když nemám zpáteční letenku?

Jednosměrná letenka do USA je pro ESTA (resp. Visa Waiver Program) málo. Musíte mít buď zpáteční letenku, nebo navazující letenku do třetí země.

Petr Novák

Diskuze k článku (773 komentářů)

@Johny:
Zajímá je první adresa, takže nějaký hotel, motel nebo to Airbnb budou v pohodě. Spaní v autě není nejlepší nápad a rozhodně bych ho nezmiňoval. Předem si zjisti, jak to je se spaním v autě ve Státech/městech, kde to plánujete.

Odpovědět

@Johny:
Já se spaním v autě osobní zkušenosti nemám, nicméně můžeš mrknout na https://freecampsites.net/ nebo můžeš najít nějaké tipy tady https://www.themandagies.com/how-to-find-free-camping-usa/

Odpovědět

@Kuba: @Kuba:

Děkuji za tipy. Během posledních dvou dní, budeme spát v LA přes AirBnb, tudíž žádný spaní v autě :) Ale při přejíždění mezi výlety to plánujeme jako jako možnost, když nebude poblíž žádný motel nebo budeme chtít ušetřit. Samozřejmě na nějakém truckstopu nebo v campu, určitě ne někde na ulici, na to se máme rádi. Ještě jednou díky za odpověďi.

Odpovědět

Zdravím, mám dotaz. V roce 2016 jsem vycestovala na ESTA, bohužel jsem překročila povolenou dobu pobytu, vyčetla jsem, že v mém případě je to na 3 roky. Mohu teď zažádat o novou ESTA, když tam vše pravdivě vyplním? Je vůbec šance nebo bude lepší navštívit ambasádu, když po novém roce ty tři roky vyprší? Díky za info

Odpovědět

@Marcela:
Požádat můžeš, ale počítej s tím, že ti jí můžou zamítnout. 3 roky uplynou, ale záznam zůstane. A ani, když dostaneš ESTA nebo vízum, tak nemáš vyhráno, ještě musíš projít přes imigrační. Takže si to dobře naplánuj a připrav si co nejvíc podpůrných argumentů.

Odpovědět

Zdravím vás chcel by som sa spýtať ohľadom cesty do Ameriky bol som pozrieť tetu v lete na dovolenke na 2 týždne od 13 júla po 31 júla bolo super parádna dovolená na estu som bol a chcem tam ísť znova cca okolo 20 novembra na dva týždne dalo by sa to nemal by som problémy na imigracnom to je zhruba 4 mesiace od vtedy čo som tam naposledy v júli bol lebo čítal som že na estu môžte viackrát vstúpiť ale teraz neviem či aj počas 1 roka

Odpovědět

dobry den,
precitala som si celu diskusiu uplne od zaciatku,
ale odpoved som celkom nenasla , tak sa ospravedlnujem,
2 otazky prosim vas :
1, Vyplnujem teda odpovede v anglictine alebo v slovencine ?
2, ak je mojim zamestnanim konatelstvo v jedno-osobovej sro,
a  budem to vyplnovat to v anglictine, tak som “selfemployed ” ? ,
a uvediem ako zamestnanie nazov sro , a druh zamestnania nevyplnim ?

Dakujem vopred

Odpovědět

takze moja vlastna odpoved na otazku zo vcera :

Dnes som podavala skupinovu ESTA pre 3 osoby,
do kolonky zamestnavatel som dala nazov mojej s.r.o,
funkciu som nevyplnala.

Po odoslani a zaplateni 3×14 USD som cca po 20 minutach
pozrela na moj profil, podla “skupinoveho ID” a ostanych udajov.
Hned mi to otvorilo a vsetky tri ziadosti so samostatnymi cislami ziadostí
uz su “authorization aproved” .

Super rychlost, musim povedat :-)

Odpovědět

Byl jsem v USA již 3x naposledy letos v Květnu a nikdy jsem nic neporušil,vždy vše proběhlo v pořádku.nyní jsem si chtěl obnovit ESTU jelikož mě skončila a ejhle,žádost nebyla vyřízena čekejte 72 hodin.To znamená,že mě to taky můžou zamítnout??Co jsem mohl udělat špatně.Děkuji.

Odpovědět

@pavel:
To se samozřejmě může stát, že ti to zamítnou. Spíš to ale souvisí s tím, co je tu již několikrát zmíněno. Amíci přestali schvalovat žádosti “obratem”. Teď více využívají těch 72h. Bývá to i napsáno na ofiko stránce v tom červeném informačním pruhu nahoře. Ale i tak se může stát, že to někomu schválí hned.

Odpovědět

Ahoj,
chci se zeptat s přítelkyní letíme do New Yorku. Já už jsem tam byl a ESTU mám plátnou ještě rok, přítelkyně do USA letí poprvé a teď si jí dělala. Vím, že se dělí fronta u imigračního na “first time Esta” a pro ty, které už tam na danou ESTU vstupovali. Mohu jít s přítelkyní do fronty “first time ESTA”, aby jsme na sebe nemuseli čekat? Nebo je lepší si udělat novou, aby jsme mohli jít společně? Děkuji za odpověď

Odpovědět

@David:
A v čem ti pomůže nová? Tak jako tak už jsi tam na ESTA byl. Je jedno, jestli máš první nebo pátou. To máš jako s holkou, to, že si najdeš novou, neznamená, že jsi zase panic.
Prostě se zeptejte naháněče do front, jestli můžete jít spolu. Podle mě vás tak pustí.

Odpovědět

Chci se zeptat na věc ohledně ESTY.

Plánuji jen na necelých 90 dnů do USA, ale v době cesty budu nezaměstnán, končím k 31.12.19 a na cestu se chystám v dubnu. Mezidobí hodlám vyplnit brigádami.

Chci se zeptat, zdali při vyplnění žádost ESTA, kde uvedu svého posledního zaměstnavatele, zda si někde tuto informaci ověřují.

Rozhodně se nehodlám v USA usídlit, takže si myslíte, že pokud budu vybaven zpáteční letenkou a iterinářem, tak to bude pro ně dostačující informace, že jśem jen turista a ne někdo, kdo chce “osídlit’ Ameriku.

Děkuji

Odpovědět

Dobrý den, nenapadá mě, jakým způsobem by si úředník u stolku v USA mohl ověřit Vašeho zaměstnavatele. Ostatně si myslím, že při dnešní různých sítí zaměstnavatelů V ČR to nelze ověřit v USA vůbec. Můj názor. Hezký den.

Odpovědět

Ahojte, mam letenky na prvni cestu do Usa do NY. Trochu mě deší otázka s tělěsným postižením, protože mám handicap. Nechci lhát, ale znamená to, že mi ESTU neschválí a musím mít víza?

Odpovědět

@Blazenka: a ak nedostaneš ani ESTA ani víza, čo potom? ESTA platí 2 roky, tak si si ju mohla vybaviť ešte pred kúpou leteniek. Takže teraz by som si o ňu ihneď požiadal. A neprebiehaj a nerozhoduj za nich. Víza rieš až keď ESTA nedostaneš

Odpovědět

@Robo:

Jsem netušila, že v estě je taková otázka :) jako kdyby to bylo jen máte/nemáte handicap, tak je to ok. Mě spíš zaráží, že je to spojeno dohromady s otázkama na ty šílený nemoci atd…
Takže co, říct ano mám. Nebo ne, nemám handicap? Docela by mě zajímala zkkušenost někoho, kdo je třeba na vozíku atd…

Odpovědět

@Blazenka:
Projdi si diskuse u článků o ESTA. Už to tu minimálně dva lidé řešili. Tak nějak jsme se shodli, že jde spíš o postižení/nemoc, kdy jsi nebezpečná sobě nebo okolí. Vozík, berle, křivé uši a pod :-) by vadit neměli. Ona snad i ta otázka v angličtině vyznívá trochu jinak než ten překlad.
Snad se ti tu někdo z nich ozve. Ale málo kdo sem napíše zpětnou vazbu.

Odpovědět

@Blazenka:
Dohledal jsem KayeBrana. Nevím, co trápí tebe, ale snad to pomůže.

Odpovědět

@Franta:

Díky! No mám prostě protézu na noze… Normálně s tím lítám po evropě. Žádnou asistenci nebo tak nepotřebuju, ani žádný záchvaty nemám :) Zkusila jsem napsat na ambasádu, uvidím. Ta formulace je dost nešťastná v estě.

Odpovědět

@Blazenka: Dufam, ze ti to vyjde ;-) Skor som myslel, ze to je dost specificka otazka a aj ked dvaja ludia vyplnia ESTA rovnako, kludne mozu dostat inu odpoved, takze ako ju vyplnit aby si mala garanciu ti nikto nepovie…..

Kedze ty protezu na nohe za handicap nepovazujes, odpoved z tvojho pohladu kludne moze byt ze nie, nemam handicap. Takze by som sa nebal odpovede nie ;-) A imigracny nebude skumat, ako si odpovedala na jednotlive otazky v ESTA a ci si odpovedala spravne……

Skor som moj komentar myslel v zmysle, ze ak uvazujes nad cestou do USA, alebo niekto iny, tak najprv ESTA a az ked mam ESTA, tak kupujem letenky. ESTA plati 2 roky a letenky sa daju kupit tak 1 rok vopred. Ty, kedze uz letenky mas, nemas inu moznost iba ziadat o ESTA. A nepredbiehal by som, ci ju dostanes, alebo nie. Viza by som riesil az ako nasledny krok, keby ESTA zamietli

Odpovědět

@Franta @Robo
Tak jsem napsala na ambasádu a ti mi přímo odepsali, že mám dát NE. takže to tak udělám. Díky všem za radu :) Doufám, že zbytek už půjde hladce.

Tohle byla taková hurá akce s nákupem letenek, že mě v tom všem adrenalinu ani nenapadlo, že bych mohla narazit takhle brzo na nějaký problém. Teď už jen aby klapla ESTA.

Odpovědět

bypass

Odpovědět

Zdravím, mám dotaz ohledně vyplnění pokud ste byl trestně stíhán.. Máme v plánu letět do USA v březnu a kamarád si neví rady co tam vyplnit. Před pár lety jel rychle na motorce ve Švýcarsku a vyfotil ho radar. Zahájili trestní řízení a byl odsouzen na podmínku + peněžní trest. A zde jsem četl text otázky, zda ste byli usvedceni z trestného činu, který měl za následek závažné škody na majetku, nebo vážnou újmu jiné osobě nebo státnímu orgánu.
Jelikož to bylo jen za rychlost a tudíž ohrožení okolí rychlou jízdou, a nikomu nic nezpusobil, má zaskrknout že byl odsouzen, nebo ne? Děkuji za odpověď

Odpovědět

Platnou ESTA mám. Do USA chci vstoupit před její expirací ale vycestovat až po. Mám si zažádat o novou ESTU, anebo je důležitý pouze datum vstupu před expirací a délka pobytu do 90 dní?
Díky. Milan.

Odpovědět

Ahoj, stačí aby byla platná v době příjezdu. Viz https://esta.cbp.dhs.gov/faq : Do I need to apply for a new ESTA if my current travel authorization will expire while I’m in the United States?
No. ESTA travel authorization needs only to be valid upon arrival in the United States.

Odpovědět

Zdravím mám dotaz pokud jsem v žádosti ESTA uvedl špatně datum expirace pasu je potřeba zažádat o novou ESTU? Pokud ano je možné někam uvést poznámku proč o ni žádám znovu

Odpovědět

@Honza 25:
Já bych řekl, že ano rsp. pro svůj klid bych si udělal určitě novou…zas tolik nestojí :)
Každopádně, teď je ESTA tak trochu k ničemu ne? Novou bych řešil až bude jistá možnost vycestovat, aby platila co nejdéle.

Odpovědět

Zdravím,
mám dost hloupý dotaz, ale radši se zeptám. :)
ESTA má platnost 2 roky, kdybych během tohoto roku strávila v USA 90 dní, můžu si pak zažádat o novou ESTA nebo mám prostě 90 dní na 2 roky a pak bych si popř. musela zažádat o B1/B2?

Odpovědět

@Karolína:
Psát umíš. A co číst? :-)
Těch 90 dní je max. délka jednoho pobytu. Můžeš cestovat opakovaně.
Projdi si články a diskuse o ESTA, vše se tam probírá. Opakované cesty, pauzy mezi cestami, riziko nevpuštění…

Odpovědět

@Franta: tak, evidentně v tom čtení, nebo spíš v chápání psaného textu mám mezery :) každopádně děkuji za odpověď!

Odpovědět

Ahoj, jak je to prosim s vyplnenim esty a mele deti? Konkretne 3 a 6 let? Manzelka chce letet za svou sestrou a ja zustanu tady. Diky

Odpovědět

@Jan:
https://esta.cbp.dhs.gov/faq?lang=cs
Pro koho je cestovní registrace nutná?
Všem osobám, které využívají Visa Waiver Program, musí být pred vycestováním do USA leteckou nebo námorní dopravou schválena cestovní registrace. Cestovní registrace je nutná i pro deti, které nepotrebují letenku, pokud nemají vízum k ceste do USA. Za osobu, která chce Visa Waiver Program využít, muže žádost podat tretí strana.

Odpovědět

Dobrý den,chci se zeptat jestli musím mít koupené letenky než si zažádám o Estu. Jde mi o to,že kdyby mi jí zamítli co s letenkama. Děkuji

Odpovědět

@Jana:
Letenky nemusí být.

Odpovědět

Ahoj,
mám otázku ohľadom J1 víz a ESTA. V lete sa mám zúčastniť Work & Travel programu, avšak moje cestovanie je obmedzené len do doby začatia semestra na univerzite. Musím sa teda vrátiť omnoho skôr ako som plánovala. Napadli ma však možnosť, že hneď po skončení práce v USA pricestujem naspäť domov a potom sa obratom vrátim do USA na ESTA, Je možné po ukončení proramu a J1 víz vycestovať znovu na ESTA, alebo je tam nejaký čas kedy musím po programe Work & Travel zostať doma, mimo územia USA?
Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpovědět

Dobrý večer,
do ADRESA KONTAKTNÍHO BODU V USA jsem uvedla adresu prvního hotelu, kde budeme ubytováni, ale všude čtu, že tam má být příbuzný, u kterého budeme ubytováni, ale my budeme cestovat, tak jsem tam dala hotel. Je to problém? Dá se to případně opravit? do ADRESA POBYTU V USA jsem udala totožné údaje jako u ADRESA KONTAKTNÍHO BODU V USA.
Díky za odpověď

Odpovědět

Dobrý den,
dá se někde zjistit v jakem období jsem byla v USA?? Nebo je možné si někde nechat udělat výpis??Ale je to bohužel už v roce 2009 a na stránkách je to možné dohledat za 10 let zpětně

Odpovědět

Veronika.
Podle toho na co to potřebuješ- úředně- to si vyhledají tady všechno.

Odpovědět

Dan@ no jelikož jsem starý pas vrátila úřadům. Chtěla bych vědět jak to bylo, zda jsem měla vízum na 90 dni. Byla jsem tam 88 dni podle letenek.

Odpovědět

@Veronika: d
Tenhle web je super. A rady zkušených taky. Tak to jsi měla dobu 90dnu – oni nepočítají dny, ale vše na 100% nevíme. Píšeme tady malo. Máme své zkušenosti – dobre, vše zatím bez problémů. Ale teď moc necestujem a ani nevíme o nikom kdo by tady byl – ty otázky očkování atd, půjčovny.
Co se týče dalších dotazů zde – ohledně LEPEK a MLIKO – jsou tady opravdu obchody téměř všude jen se třeba zeptat a lidi si i objednávání jídlo nebo jiné potraviny. A ochotní tady jsou.
KNEDLIKY – taky, ale osobně my by sme to už ted nevezli. A když tady žiješ tak třeba žiješ i bez těch knedlíky- máš nazor. Máš tady toho tolik.
Ceny různé a hlavně teď ale to je asi všude.
Spíš odletět sem v pohodě a mít hezkou dovolenou a hlavně ať se nikomu nic nestane – lékařská péče je tady opravdu drahá.
A taky se v pohodě vrátit.
Proto spíš řešit pojištění.
A opravdu dobu pobytu nikdo neovlivní, je to různé co ti dají, nebo zda tě vrátí- to záleží na kontrole.
Mírná komunikace v angličtině je dobra, třeba mít základní věci i napsane.
Ale spíš Franta, Petr a další – ti maji moc informaci.
Ale pokud budem vědět něco co pomůže tak napisem.

Odpovědět

@Dan:
Mirne chyby

Odpovědět

Zdravím, prosím zkušené o názor – v letech 98-05 jsem žila v usa, při přestupku bohužel dala otisky v roce 2000…uchovávají informace 10let nebo opravdu vše i po těch letech stále řeší? Jak případně postupovat při pohovoru na emigračním, nechci lhát, je to ale přece jenom téměř 20let. Má smysl zkusit letět nebo je spíš velká šance nepovolení vstupu. Estu mám schválenou. Díky za názor.

Odpovědět

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, v době kdy budu cestovat do USA ( dovolená) budu nezaměstnaný. Je to nějaký problém? Jsem spíše o to aby neměli pochybnosti o tom že bych tam chtěl zůstat a podobně. Při první návstěvě při příletu dělali docela problémy a jen tak tak mě pustili (cestoval jsem sám). Nyní budu cestovat s přítelkyní která studuje a já nezaměstnaný na UP.
Díky za odpověd
Ondřej :)

Odpovědět

Dobrý den, na podzim plánuji cestu na Havajské ostrovy. Mohu jet na ESTA, když jsem byla v roce 2014 jako turista V Íránu?

Odpovědět

@Magdalena:
Vzhledem k tomu, že rok 2014 byl před lednem 2016, což je rozhodný termín v dané podmínce, si myslím, že ESTA by měla stačit.

Odpovědět

@Magdalena:
Koukni sem https://www.cbp.gov/travel/international-visitors/visa-waiver-program/visa-waiver-program-improvement-and-terrorist-travel-prevention-act-faq

Vypadá to, že jsem neodpověděl přesně. Nějak jsem si neuvědomil, že to nebude posledních 5 let, ale spíš posledních 5 let od od toho ledna 2016. Navíc US stránky uvádí (pokud to chápu správně), že to platí pro všechny, kdo tam byli po 1. březnu 2011.

Odpovědět

Ahoj, je v pořádku přiznat airbnb jako místo ubytování v NY?

Odpovědět

Mělo by, ptala jsem se na to tady nedávno, je to nelegální, jen když to ubytování majitel pronajme a není tam s Vámi…Ale to asi nikdo nemůže zjistit. My to tedy máme společně s majitelkou, letíme teď v neděli a normálně to řeknu, určitě bych nelhala.

Odpovědět

@Jana: V klidu lette, ja taky mel prestupek a pokud jste nevrazdila nebo jina vioplent crime tak je to v pohode. Jen doporucuju letet do Ameriky primo na misto kam chcete letet, protoze je pravdepodobnost ze se na imigracnim zdrzite.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.