Cestovní registrace ESTA do USA: Podmínky, poplatky a dotazy

Petr Novák

Registrace ESTA umožňuje cestování do USA bez víz. Stačí vyplnit jednoduchý internetový formulář, uhradit poplatek a můžete vycestovat do Ameriky. V tomto článku se dočtete kdo všechno může cestovat do USA bez víza, jak má postupovat a jaké podmínky musí splnit.

ESTA / Visa Waiver Program (VWP)

 1. Co je ESTA / Visa Waiver Program?

  ESTA je zkratka pro Electronic System for Travel Authorization, v překladu Elektronický systém cestovní registrace. Systém v některých případech nahradil víza B-1/B-2, o která musel dříve žádat každý, kdo chtěl odcestovat do USA. Takto stačí vyplnit na internetu formulář, zaplatit poplatek, počkat a můžete odcestovat.

  Zjednodušené cestování mají všechny země v rámci bezvízového programu (vizte níže) známého jako Visa Waiver Program (VWP).

 2. Kdo může do USA cestovat na ESTA?

  Vycestovat přes ESTA můžete za předpokladu, že do USA jedete za účelem obchodní cesty nebo turistiky a doba vašeho pobytu nepřekročí 90 dní.

  Zároveň musíte být obyvatel České republiky, Slovenska nebo některé z dalších způsobilých zemí (vizte níže). Posledním důležitou podmínkou je držení biometrického cestovního pasu.

  Od ledna 2016 nemohou do USA vycestovat na ESTA osoby, které v posledních 5 letech navštívily Irák, Írán, Súdán či Sýrii. Tyto osoby musejí vždy žádat o vízum.

 3. Kde vyplnit cestovní registraci ESTA do USA?

  Cestovní registraci vyplňujte pouze a výhradně na oficiální stránce https://esta.cbp.dhs.gov/. Na internetu funguje několik zprostředkovatelů, kteří si za vyplnění účtují více.

  Oficiálně se má ESTA vyplnit nejpozději 72 hodin před odletem, nicméně vyhodnocení registrace je obvykle záležitostí minut.

 4. ESTA a zamítnuté turistické vízum do USA

  Mohu cestovat do USA na ESTA, když mi bylo zamítnuto turistické vízum B1/B2 do USA?

  Ne. Pokud vám byla zamítnuta žádost o turistické vízum, již do USA nemůžete cestovat přes program ESTA. Je nutné opět žádat o turistické vízum.

 5. Kolik stojí cestovní registrace ESTA a jak ji zaplatit?

  K úhradě poplatků je nutné použít platební kartu – buď debetní, nebo kreditní. Nenechte se zmást anglickým výrazem credit card. Jestliže vlastní kartu nemáte, poproste o zaplacení někoho blízkého. V takovém případě vám doporučuji si vlastní kartu zajistit – v USA se bez ní prakticky neobejdete.

  Poplatek za úspěšně schválenou ESTA činí celkem $21 (464 Kč) se skládá ze dvou částí:

  💵 Poplatek za zpracování

  Činí $4 (88 Kč) a je účtován každému, kdo vyplní formulář ESTA.

  💶 Poplatek za schválení

  Dalších $17 (375 Kč) je strženo pouze těm, kterým byla ESTA schválena a je jim umožněno odcestovat do USA.

 6. Jaká je platnost ESTA? Kdy ji musím vyplňovat znovu?

  Standardní platnost ESTA jsou 2 roky ode dne jejího schválení, případně do okamžiku konce platnosti cestovního pasu. Záleží, co nastane dříve.

  Platnost ESTA skončí také v okamžiku, kdy si získáte nový cestovní pas, změníte si jméno, pohlaví, občanství, nebo se změní odpověď na jakoukoliv otázku v žádosti.

 7. Znamená schválená ESTA povolený vstup do USA?

  Nikoliv! ESTA je pouze cestovní registrace a v případě schválení vám umožňuje do Spojených států amerických vycestovat.

  Po příletu budete na první letišti absolvovat pohovor s imigračním úředníkem, který rozhodne, zdali vám povolí vstup do USA, či nikoliv.

 8. Členské země amerického bezvízového programu

  S platností k 21. lednu 2023 jsou členy Visa Waiver Program tyto země, jejichž obyvatelé mohou cestovat na ESTA:

  • Andorra, Austrálie, Belgie, Brunej, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chile, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Japonsko, Jižní Korea, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko, Nový Zéland, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, San Marino, Singapur, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tchaj-wan a Velká Británie.
 9. Musím schválený formulář ESTA tisknout?

  Schválená registrace se tisknout nemusí, americká strana má veškeré údaje v systému a bez problémů si je dohledá. Přesto doporučuji si pro jistotu na email nebo do telefonu uložit číslo registrace.

 10. Musím žádat o ESTA, když přes USA jen projíždím?

  Ano, o ESTA musíte žádat i v případě, kdy v USA přestupujete na letišti nebo zemí projíždíte.

  Pokud cestujete třeba po trase Praha – New York – Belize, je třeba mít schválenou cestovní registraci ESTA.

 11. Co mám dělat, když potřebuji v USA být déle než 90 dní?

  V takovém případě musíte požádat o vízum do USA. Přes cestovní registraci ESTA není možné cestovat na dobu delší než 90 dní.

 12. Již jsem v USA a chci pobyt prodloužit na více než 90 dní. Co mám dělat?

  Prodloužení pobytu není možné, Spojené státy americké je třeba opustit a poté se vrátit. Podrobnější informace se dočtete v tomto článku.

 13. Mohu cestovat na ESTA, když nemám zpáteční letenku?

  Jednosměrná letenka do USA je pro ESTA (resp. Visa Waiver Program) málo. Musíte mít buď zpáteční letenku, nebo navazující letenku do třetí země.

Diskuze k článku (813)

@Veronika: d
Tenhle web je super. A rady zkušených taky. Tak to jsi měla dobu 90dnu – oni nepočítají dny, ale vše na 100% nevíme. Píšeme tady malo. Máme své zkušenosti – dobre, vše zatím bez problémů. Ale teď moc necestujem a ani nevíme o nikom kdo by tady byl – ty otázky očkování atd, půjčovny.
Co se týče dalších dotazů zde – ohledně LEPEK a MLIKO – jsou tady opravdu obchody téměř všude jen se třeba zeptat a lidi si i objednávání jídlo nebo jiné potraviny. A ochotní tady jsou.
KNEDLIKY – taky, ale osobně my by sme to už ted nevezli. A když tady žiješ tak třeba žiješ i bez těch knedlíky- máš nazor. Máš tady toho tolik.
Ceny různé a hlavně teď ale to je asi všude.
Spíš odletět sem v pohodě a mít hezkou dovolenou a hlavně ať se nikomu nic nestane – lékařská péče je tady opravdu drahá.
A taky se v pohodě vrátit.
Proto spíš řešit pojištění.
A opravdu dobu pobytu nikdo neovlivní, je to různé co ti dají, nebo zda tě vrátí- to záleží na kontrole.
Mírná komunikace v angličtině je dobra, třeba mít základní věci i napsane.
Ale spíš Franta, Petr a další – ti maji moc informaci.
Ale pokud budem vědět něco co pomůže tak napisem.

Odpovědět

@Dan:
Mirne chyby

Odpovědět

Zdravím, prosím zkušené o názor – v letech 98-05 jsem žila v usa, při přestupku bohužel dala otisky v roce 2000…uchovávají informace 10let nebo opravdu vše i po těch letech stále řeší? Jak případně postupovat při pohovoru na emigračním, nechci lhát, je to ale přece jenom téměř 20let. Má smysl zkusit letět nebo je spíš velká šance nepovolení vstupu. Estu mám schválenou. Díky za názor.

Odpovědět

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, v době kdy budu cestovat do USA ( dovolená) budu nezaměstnaný. Je to nějaký problém? Jsem spíše o to aby neměli pochybnosti o tom že bych tam chtěl zůstat a podobně. Při první návstěvě při příletu dělali docela problémy a jen tak tak mě pustili (cestoval jsem sám). Nyní budu cestovat s přítelkyní která studuje a já nezaměstnaný na UP.
Díky za odpověd
Ondřej :)

Odpovědět

Dobrý den, na podzim plánuji cestu na Havajské ostrovy. Mohu jet na ESTA, když jsem byla v roce 2014 jako turista V Íránu?

Odpovědět

@Magdalena:
Vzhledem k tomu, že rok 2014 byl před lednem 2016, což je rozhodný termín v dané podmínce, si myslím, že ESTA by měla stačit.

Odpovědět

@Magdalena:
Koukni sem https://www.cbp.gov/travel/international-visitors/visa-waiver-program/visa-waiver-program-improvement-and-terrorist-travel-prevention-act-faq

Vypadá to, že jsem neodpověděl přesně. Nějak jsem si neuvědomil, že to nebude posledních 5 let, ale spíš posledních 5 let od od toho ledna 2016. Navíc US stránky uvádí (pokud to chápu správně), že to platí pro všechny, kdo tam byli po 1. březnu 2011.

Odpovědět

Ahoj, je v pořádku přiznat airbnb jako místo ubytování v NY?

Odpovědět

Mělo by, ptala jsem se na to tady nedávno, je to nelegální, jen když to ubytování majitel pronajme a není tam s Vámi…Ale to asi nikdo nemůže zjistit. My to tedy máme společně s majitelkou, letíme teď v neděli a normálně to řeknu, určitě bych nelhala.

Odpovědět

@Jana: V klidu lette, ja taky mel prestupek a pokud jste nevrazdila nebo jina vioplent crime tak je to v pohode. Jen doporucuju letet do Ameriky primo na misto kam chcete letet, protoze je pravdepodobnost ze se na imigracnim zdrzite.

Odpovědět
M

Mám platnou Estu. Poletím na 3 týdny do USA k dceři. Na jeden týden bychom chtěly letět do Dominikánské republiky.
Dotaz zní: mohu přerušit pobyt v USA a zase se po týdnu vrátit? Děkuji za odpověď.

Odpovědět

@Miroslava Nováková: Ano, muzete, ovsem pri ceste zpatky do USA budete muset opet projit imigracni kontrolou.

Odpovědět

Dobrý den,
nejsem si jistá jak odpovědět na otázku: Have you ever been a citizen or national of any other country?
pokud jsem bydlela v Dánsku, studovala jsem tam a měla jsem permission to stay, dánský pas jsem nikdy neměla

moc děkuji za případné rady :)

Odpovědět

@Kateřina: V tomto pripade je odpoved NE

Odpovědět

Zdravím, mám koupené letenky do NY z Berlína od celkem nové společnosti Norse, nemůžu ale při vyplňování Esta najít název společnosti v seznamu aerolinek. Co s tím? Mám to nechat nevyplněné? Díky!

Odpovědět

Ahoj,

Chtěla jsem se zeptat, jestli někdo z Vas neví nebo nemá informace o tom zda USA plánuje umožnit vztup do zeme i lidem co nejsou očkováni?

Děkuji moc za odpověď…

Odpovědět

@Klarisa:
Kdo ví? Jednou třeba ano. Až bude Covid brán jako “standardní nachlazení”.
V nejbližší době bych s tím ale nepočítal. A nejbližší dobou tipuji příštích 5-10 let. Až si na Covid zvykneme, tak se můžeme bavit o zrušení takovýchto nařízení.
Takže buď si zaběhni na dvě žihadla nebo cestuj prstem po mapě a koukej na YT.

Odpovědět

@Martin:
Pokud je společnost nová, tak nejspíš ještě není na seznamu “povolených” pro ESTA.
Jestli se nepletu, tak údaje o letu jsou nepovinné, takže by nemělo vadit, že je nevyplníš. Letecká společnost by tě měla sama nahlásit.

Odpovědět

Zdravim, momentalne mam platnou registraci ESTA (plati jeste rok a pul), 2x jsem byl v USA. Kdyz bych si zazadal o vizum B2 a z nejakeho duvodu by mi zamitli, bude mi nadale platit ESTA? V roce 2010 mi zamitli vizum dle clanku 214 (b)…

Odpovědět

jsem zaseklá už v prvním kroku, kdy chci nahrát pas. Strašně dlouho se to tam nahrává a pak mě to stejně nepustí dál. Máte s tím někdo zkušenost?

Odpovědět

@Anna: Koukám a s fotografií pasu je asi nějaká novinka. V roce 2021 jsem vyplňoval a ještě to nebylo. Tak uvidíme jestli někdo poradí….

Odpovědět

Máme v plánu cestovat po USA autem. Chceme si i udělat na pár dní výlet do Kanady. Nevíte někdo, jak je to s přejezdem hranic autem tam i zpět? Co je potřeba vyplnit, je třeba zažádat o registraci eTA? Je třeba to nějak zmínit i v registraci ESTA apod.? Někdo nějaké zkušenosti? Díky.

Odpovědět

@Aleš:
K cestě autem z USA do Kanady není eTA třeba, osobně vyzkoušeno v 2019 (někde jsem tu o tom psal). Na hranici se jen zeptají na pár otázek a pokud je vše v pořádku, tak průjezd povolí.
V půjčovně si jen ověřte, že s autem do Kanady můžete. Ale drtivá většina půjčoven to povoluje, u Mexika je to trošku horší.

Odpovědět
D

Překročil jsem pobyt v USA o jeden den. Je to velký problém?

Odpovědět

@David Lančarič:
Je to problém. Jestli velký, to nedokáži posoudit. To ti řekne imigrační, až tam příště poletíš. Může to přejít, ale teky ti to může dát “sežrat”.

Odpovědět

Dobrý den,
ráda bych jela do USA kvůli stáži, která ale potrvá méně než 90 dní. Jakou kolonku cíle cesty byste u ESTA zaškrtl?

Odpovědět

@Klára:
Před zaškrtáváním kolonky bych si na https://www.uscis.gov/ zjistil, zda se daná stáž dá absolvovat na ESTA.

Odpovědět

Zeptám se k národnímu identifikačnímu číslu, našeptávač na oficiálních stránkách ESTY říká, že se má vyplnit číslo občanky, ale tady v návodu je rodné číslo. Co je tedy správně? Nebo je to jedno?

Odpovědět

Dobrý den,
byla jsem v USA loni, mám tedy ještě platnou ESTU. Chci se Vás zeptat, pokud jsem loni byla ještě zaměstnaná a letos už jsem v důchodu a letím letos jinak než loni musím něco v ESTĚ měnit? Myslím aktualizovat. Loni jsem letěla soukromě a za neteří do Virginie potom jsme cestovaly. Letos pojedu s cestovkou na poznávací zájezd. Děkuji, Líba

Odpovědět

Dobrý den, mám dotaz, mám ESTU z loňského roku, kde je uvedená celá rodina a letos cestují jen dvě osoby z dané rodiny . Je to platné a můžeme vycestovat ? Děkuji

Odpovědět

@Alice:
Ne, určitě nemáš ESTA, kde je celá rodina. Každý má svou vlastní se svým confirmation number. Ty jsi maximálně udělala skupinovou žádost, která usnadní platbu, zaplatíš najednou za všechny. Je jedno, jestli pojedou všichni nebo jen někdo.

Odpovědět

@Franta
Ok, díky.
Já jen, že loni jsme na tento jediný dokument od ESTY jako rodina vycestovali ( uvedené jméno, application number, pass. num., jako status – Authorization Approved a  Expires + potvrzení platby). Tak mě jen zajímalo, zda když je tam platnst ještě rok na něj můžeme vycestovat nebo zažádat znova?

Odpovědět

Dobrý den, ve skupinové žádosti o ESTU jsem udělala chybu ve vyplnění o jméně rodiče -místo jména matky jsem napsala své. Zatím sice čekám na vyřízení, ale bude nutné asi podat novou žádost jen na tu 1 osobu, že? Moc děkuji

Odpovědět

nezadala jsem do formuláře ESTA zaměstnání – jsem OSVČ. Je to problém?

Odpovědět

@Ivana: muzete jit a pravdepodobne pujdete k delsimu vyslechu. Adresa zamestnani je ve Vasem pripade bud adresa bydliste nebo firmy pro kterou jako osvc pracujete.

Odpovědět

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na informace ohledně turistického viza. Byla jsem na vizum B2 6 měsíců v Kalifornii. (prosinec 2022-kveten 2023). Chtěla bych ještě navštívit Miami na týden v létě. Myslíte, že by se vstupem mohl být problém? Popřípadě jak dlouho počkat na další vstup do usa? Děkuji za odpověď.

Odpovědět
M

Ahoj, mám ověřenou a platnou Estu, avšak vzhledem k další cestě se mi mění adresa destinace. Dočetl jsem se, že vyžadují provést aktualizaci, ale nepřišel jsem na to kde a jak. Můžete mi prosím poradit. Děkuji.

Odpovědět

@Milan Nedavaška: Ahoj Milane, pokud se mění adresa destinace, tak novou ESTA nepotřebuješ. Potřeboval bys ji v případě, kdy budeš mít třeba nový cestovní pas, nebo by ti posledně byl odepřen vstup do USA.

Odpovědět

@Petr Novák Ahoj Petr, prosím vieš mi poradiť, keď som v schválenej žiadosti uviedla destináciu Los Angeles, čo mala byť pôvodne, ale mení sa to na New York – nebude s tým problém? Treba to tam nejako zmeniť? ďakujem

Odpovědět

@Martina: Ahoj Martino, nemusíš mít obavy, s tímto problém nebude.

Odpovědět

Zdravím, mám v plánu navštívit nejlépe na 3 měsíce kamarádku s rodinou. Jsem OSVČ mám ale dluh za zdravotním cca 40tis. Může to být důvod k otočení domů? A kolik je dobré mít cca na účtu? Koukají na účet vždy nebo namátkově? Děkuji za odpovědi.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lenka: Ahoj, problém to není, protože se o dluhu ani nedozví. Na účtu je třeba mít nejméně tolik peněz, aby to i s rezervou pokrylo náklady na dobu pobytu. Žádná pevně daná částka není, sami se do tvého bankovního účtu nepodívají.

Nicméně pokud pojmou podezření, požádají tebe o výpis z účtu / doložení, kolik tam máš. Pokud to bude málo, nemusí vás pustit.

Odpovědět

Ahoj, prosím, máte ESTa pro tranzit, změnili nám let a v Atlantě místo 4 hodin budeme celý den. Můžeme opustit letiště, když máme jen tranzitní Estu? A poprosím ještě o jednu radu, kdyby nám náhodou ztratili zavazadlo, zjistíme to už v USA při přestupu – tam si musím zavazadlo vyzvednout a znovu odbavit, že? Ok, když nám ho náhodou ztratí, jak to budeme řešit? Mám z toho docela vítr:o). Moc díky.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Janka: Ahoj Janko, určitě můžete opustit letiště a podívat se do města. To není žádný problém. Když vám ho ztratí, tak to řešte na přepážce, dopraví vám ho do cílové destinace. :-)

Odpovědět

Dobrý den,
mám dotaz na otázku rodičů ve formuláři ESTA. Proč přesně je to zajímá a tak dále. jde o to že se s otcem nevídám jako znám jeho jméno ale nestýkáme se, tak proč bych ho tam psal. ? Musím nebo proč přesně to tam je ?
Děkuji

Odpovědět

@Kuba: Dobrý den,

zajímá je to čistě kvůli prověření, kdo jste. Můžete tam napsat jméno biologického, nebo “adoptivního” otce. Nejde jim o nic jiného, než o to odfiltrovat z USA lidi, kteří si nepřejí pustit do země. Teoreticky se totiž může stát, že rodiče žadatele o ESTA v USA žijí, spáchali zločin, pobývají tam načerno – a existuje předpoklad, že žadatel chce dělat to samé.

Odpovědět

Ahoj, prosím jen o radu. Raději bych pro jistotu měl ESTU dříve, než koupím letenky a booknu ubytování,
jelikož nebudu ale mít ještě letenky, nebudu znát přesný datum ani ubytování na první noc. Nemůže mít nevyplnění těchto informaci nějaký vliv na schválení, či neschválení? Nebo je vhodnější nejdříve koupit letenky, zjistit přesné datum a booknout ubytování a až pak se pustit do Esty a vyplnit ji komplet? Děkuji! :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jakub: Ahoj Jakube, tyhle otázky nemají na schválení ESTA až takový vliv. Ono to jde udělat i tak, že tam napíšeš předpokládané číslo letu a ubytování. Člověk míní, život mění! :)

Odpovědět

@Jakub: AHoj, my sme to robili presne tak isto. Najprv ESTA a nevyplnali sme tie udaje, kedze sme ich nevedeli. ESTA schvalili bezproblemov. A az nasledne sme kupovali letenky a zabezpecovali ubytovanie. Na ubytovanie sa pytali pri pohovore na imigracnom, tak som z euroobalu vytiahol vytlacene vsetky rezervacie cez booking a ukazal som ich imigracnemu…. Ziadna dalsia otazka. Celkovo velmi pomohlo, kedze sme sli road trip po zapade, mal som vytlaceny itinerar na jednej A4 a rezervacie ubytka…..

Odpovědět

Dobrý večer, chci se zeptat. Chceme letět se synem na Floridu navštívit mou svagrovou na 10.dni.Ale syn byl v minulosti trestně stihan. Pustí ho do USA? DĚKUJI

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.