Dovoz z USA: Jaké jsou povolené limity pro dovoz a kdy se platí clo a DPH?

Elektronika, oblečení a další zboží bývá v USA levnější než u nás. Dolar sice nestojí patnáct korun jako před lety, přesto se dovoz z USA vyplatí. Na dovoz iPadů, iPhonů nebo jiné elektroniky se vztahují zákony, které zboží mohou zatížit daní či clem.

Pro dovoz z USA platí stejné zákony jako pro zboží z jiné země mimo EU.

Dovoz z USA: Jaké jsou povolené limity pro dovoz a kdy se platí clo a DPH? | © Petr Novák

Kdy se platí clo a DPH?

Clo a daň u dováženého zboží upravuje zákon 47/2011 Sb. o dani z přidané hodnoty. Platí od 1. 4. 2011 a jak vysvětluje schéma výše, důležité jsou dva pojmy:

 • vlastní hodnota zboží = hodnota zboží bez poštovného a pojištění
 • úhrnná hodnota zboží = vlastní hodnota zboží + poštovné
 • celní hodnota zboží = vlastní hodnota zboží + poštovné

K přepočtu z eur na koruny se používají měsíční kurzy pro výpočet cla a ostatních poplatků vydávané Českou daňovou správou.

U bezplatných zásilek neobchodní povahy a mezi soukromými osobami, platí limit 45 eur pro osvobození od cla a DPH. Zásilky musejí být označeny jako dárek (gift).

Příklady: Poplatky, clo a DPH za zboží z USA

Proclení zboží z USA může skončit třemi způsoby:

 • Situace 1: Objednáte pouzdro na telefon za 10 eur, poštovné stojí 5 eur. Úhrnná hodnota zboží činí 15 eur = osvobozeno od cla a od DPH.
 • Situace 2: Teta z USA vám pošle tričko Under Armour za 30 eur, poštovné je 10 eur. Do celní deklarace uvede, že jde o dárek = osvobozeno od cla a DPH.
 • Situace 3: Koupíte si tričko s krokodýlem za 80 eur, poštovné stojí 20 eur. Vlastní hodnota činí 80 eur, úhrnná hodnota rovných 100 eur. V tomto případě je zboží osvobozeno od cla, ale musíte doplatit DPH v aktuální výši.
 • Situace 4: Objednali jste si iPhone za 800 eur, poštovné stálo dalších 20 eur. Vlastní hodnota přesahuje hranici 150 eur, zboží bude zdaněno i procleno.

Clo se vždy počítá a platí z celní hodnoty, tj. vlastní hodnoty a poštovného.

Výjimka ze stanovených limitů se uplatňuje u cestujících v letecké dopravě. U nich je zboží osvobozeno od DPH až do výše 430 eur na osobu, u dětí mladších 15 let do 200 eur na osobu. Hranice pro vyměření cla zůstává 150 eur.

K určení výše cla se používá systém Taric CZ, částku si v něm můžete sami spočítat. Hlavním zádrhelem bývá stanovení nomenklatury zboží, tedy jeho zařazení do příslušné kategorie. Těch je ohromné množství a pro laika jsou snadno zaměnitelné.

Od května 2016 se nově clo platí, jakkoliv je vysoké. Dříve se clo platilo, pouze pokud překročilo 10 eur.

Existují množstevní limity na alkohol, tabák či cigarety v případě dopravy letadlem?

Ano, je stanoven množstevní limit na dovoz cigaret, alkoholu nebo tabáku. Od cla, DPH a spotřební daně je osvobozeno:

 • 200 cigaret,
 • nebo 100 doutníčků do 3 gramů,
 • nebo 50 doutníků,
 • nebo 250 g tabáku ke kouření.

Celní limity se vztahují na 1 osobu a každá položka představuje 100 % limitu. To znamená, že není možné si dovézt třeba 200 cigaret a zároveň 100 doutníčků. Uvedené položky lze kombinovat pouze tak, aby součet nepřekročil povolených 100 %. Tedy např. je možné dovézt 100 cigaret a 25 doutníků.

Spolu s těmito výrobky mohou osoby starší 17 let dovézt alkohol bez nutnosti platit clo, DPH a spotřební daň, maximálně však v tomto množství:

 • celkem 1 litr alkoholu a alkoholických nápojů o obsahu vyšším než 22 % objemu, nebo nedenaturovaného lihu o obsahu nejméně 80 % objemu,
 • celkem 2 litry alkoholu a alkoholických nápojů o obsahu alkoholu nejvýše 22 % objemu

Stejně jako u tabákových výrobků, také u alkoholu představují obě položky 100 % celkového povoleného množství. Nelze dovézt 1 litr 40% alkoholu a zároveň 2 litry 10% alkoholu. Lze však zároveň dovézt třeba 4 litry tichého vína a 16 litrů piva.

Tabákových výrobků ani alkoholu není možné dovézt více, ani kdybyste souhlasili s doplacením cla, DPH a spotřební daně.

Dále je možné dovézt léčiva v množství odpovídajícím osobní potřebě cestujících, pohonné hmoty dovážené v běžné nádrži vozidla a navíc až 10 litrů v přenosné nádobě pro každý motorový dopravní prostředek.

Jak probíhá celní kontrola po příletu do ČR?

Po příletu do ČR projdete pasovou kontrolou (jen u letů z území mimo Schengenský prostor) a vyzvednete si odbavená zavazadla. Již s nimi projdete jednou z bran celní kontroly – buď máte, nebo nemáte věci k proclení. I když nebudete deklarovat žádné zboží, stále vás celníci mohou vybrat na namátkovou prohlídku zavazadel.

V průběhu kontroly vám jsou zrentgenována zavazadla a je-li shledáno určité podezření, je provedena jejich detailní prohlídka.

Nejčastější dotazy: Dovoz z USA, clo, DPH, poplatky…

Četl jsem, že u zboží neobchodní povahy se limit pro vyměření DPH posouvá z 22 eur na 45 eur. Je to pravda?

Ano, zásilky mezi soukromými osobami jsou osvobozeny od DPH do hranice 45 eur. V celní deklaraci je nutné uvést, že se jedná o dar (gift).

Objednal jsem si z USA elektroniku za 8 000 Kč. Pošle mi Česká pošta lísteček, ať se stavím na pobočce a doplatím clo a DPH?

Pošta vás nejprve vyzve k zaslání plné moci k zastupování v celním řízení. Proclení za vás vyřídí, vyměřené clo, DPH a poplatek za celní odbavení jedné zásilky ve výši 99 Kč zaplatíte dobírkou. U jiných kurýrních společností se postup a výše poplatku liší.

Chci si objednat dvě trička, každé v ceně 20 eur. Poštovné je zdarma. Budu platit DPH?

Jestliže budou obě trika zaslána v rámci jedné zásilky, tak vám bude vyměřena DPH. Legálně vyhnout se placení DPH lze tak, že si každé triko objednáte zvlášť.

Letím do USA, chci si tam pro sebe a pro kamarády nakoupit iPhone, iPad a iWatch. Od každého 4 až 5 kusů. Když elektroniku vybalím z krabice a povezu jako použitou, vyhnu se placení DPH a cla?

Těžko. Celníci tyto triky znají, navíc zmíněné množství neodpovídá běžné potřebě jedné osoby.

Chci si přes kamaráda z USA koupit iPhone a vyhnout se placení cla a DPH. Když do celní deklarace na krabici napíše, že mi posílá brýle, projde to?

Celníci kontrolují všechny zásilky rentgenem. Když pojmou podezření, že popis na štítku neodpovídá obsahu, zásilku otvírají.

Sestra mi z USA pošle svoje použité potahy na dva gauče. Budu platit DPH a clo? Účet od potahů nemá a nepamatuje si, kolik stály.

Na balík s potahy je nutné nalepit štítek celní deklarace s popisem zásilky a odhadní cenou. Pokud budou mít čeští celníci pochyby o udané celní hodnotě zásilky, mohou ji sami stanovit.

Článek je aktuální k 20. květnu 2016. Více informací hledejte na webu celní správy.

Diskuze k článku (312 komentářů)

Denisa (5)
27.8.2017
10:01

@Franta: Díky :)

Odpovědět
Franta (2140)
27.8.2017
10:20

@Denisa:
Jinak Lukáš má pravdu. Lepší je nemít tak velkou hotovost. Aspoň ne na jednom místě a  minimalizovat tak možnost ztráty všeho v jednom okamžiku.
Já jsem stará konzerva a papír je papír. Karta je pro mě až poslední možnost.

Odpovědět
Ondrej (1)
29.8.2017
20:32

Zdravím,
chci se zeptat na vaše zkušenosti se clením zboží. Co všechno je pro celníky prokazatelné ?
Nakoupil jsme například menší množství oblečení – ze všeho jsem odstranil cedulky a při cestování použiji – dle mého tedy nelze prokázat, že jsem nakoupil v USA.
Dále pár anglických knížek – tady je to asi problematické, ale jak mohou prokázat, že jsem si je s sebou nevzal na cestování z ČR ?
Elektroniku nekupuji, takže bych teoreticky u celní kontroly neměl mít problém, nebo se mýlím ?
Děkuji za každý názor.

Odpovědět
Franta (2140)
29.8.2017
21:00

@Ondrej:
Mě teda nikdy nekontrolovali, ale s tímhle (trocha oblečení a knížek) bys měl normálně projít.

Odpovědět
Petr Novák (2322)
3.9.2017
13:03

@Ondrej: Ahoj Ondro, s tímto by neměl být problém. Navíc se takřka určitě vejdete do limitu 430 eur na osobu.

Odpovědět
Tana (3)
6.9.2017
8:57

Dobry den,

jen drobny dotaz. Nejcenejsi vec, co povezu do a z USA je fotak. Nic extra draheho, ale za cenu cca 10.000. Je treba to nekde hlasit ? :)

Dekuji.

Odpovědět
Petr Novák (2322)
6.9.2017
9:03

@Tana: Dobrý den, Táňo, to není třeba. To by každý musel hlásit notebooky, telefony atd. Šťastnou cestu přeji. :-)

Odpovědět
Tana (3)
6.9.2017
9:14

Dekuji moc. Myslela jsem si to, ale radsi se 5 krat zeptam nez pak mit trable… :-)
Pekny den.

Odpovědět
Daniela (1)
23.9.2017
13:57

Dobrý den,
uvažuji o koupi fotoaparátu či objektivu. Dejme tomu, že objektiv stojí 34.000 Kč a poštovné je 900 Kč. Mohu se prosím zeptat, na kolik mě cca vyjde DPH + clo?
Na kalkulačce zde: http://dcipower.cz/kalkulacka-zdarma-pro-vypocet-cla/ mi vyšlo clo 1456 Kč. Není tam DPH. DPH je 21% nebo je to jinak? Nevyznám se v tom. Děkuji

Odpovědět
Michaela (1)
25.9.2017
17:25

Dobry den, prosla jsem si vsechny komentare, urcite to tu nekde zaznelo, ale mohla bych se zeptat presto znovu? Chci si poslat elektroniku (nad 22 euro) a zajimalo by me, jestli se DPH bude vypocitavat z ceny samotneho zbozi bez postovneho nebo z ceny zbozi vcetne postovneho. Nekde jsem tu cetla, ze kdyz posila statni USPS, tak se DPH vypocitava jen z ceny zbozi, zatimco pokud je soukromy subjekt jako DHL, UPS a podobne, tak se DPH vypocitava vcetne ceny za postovne, je tomu tak? Pokud ano, pouze USPS takto funguje nebo i jina preprava (loď), jiny dopravce?.. dekuji

Odpovědět
Franta (2140)
25.9.2017
18:58

@Michaela:
Myslím, že už je to jedno a poštovné se počítá vždy. Dříve to bylo normální poštovné nic a expres se jako služba už počítalo. Přes USPS to jde na Českou poštu a vždy do Prahy na celní poštu. Takže clo a DPH je jistota. Jak to mají kurýrní služby nevím, ale asi podobně.

Pak existují i „přeposílací“ služby. Něco si objednáš, necháš to poslat k nim v USA a oni ti to přepošlou. Někde dokonce i z obsahu balíku odstraňují faktury, cenovky a vysačky z věcí, samozřejmě za poplatek.
Např.
polonezparcelservice.com
shiptoworld.com
zasilkovasluzba.com
shipito.com
a další

Odpovědět
Jan Vavruška (1)
26.9.2017
14:57

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to s proclením CD, které mě s daní, DPH a dovozem stálo v přepočtu 1100,- Kč +- nějaké drobné. Vůbec jsem to z tohoto článku nepochopil a nikde nemůžu najít čeho se clo týká…

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.