Dovoz z USA: Jaké jsou povolené limity pro dovoz a kdy se platí clo a DPH?

Elektronika, oblečení a další zboží bývá v USA levnější než u nás. Dolar sice nestojí patnáct korun jako před lety, přesto se dovoz z USA vyplatí. Na dovoz iPadů, iPhonů nebo jiné elektroniky se vztahují zákony, které zboží mohou zatížit daní či clem.

Pro dovoz z USA platí stejné zákony jako pro zboží z jiné země mimo EU.

Dovoz z USA: Jaké jsou povolené limity pro dovoz a kdy se platí clo a DPH? | © Petr Novák

Kdy se platí clo a DPH?

Clo a daň u dováženého zboží upravuje zákon 47/2011 Sb. o dani z přidané hodnoty. Platí od 1. 4. 2011 a jak vysvětluje schéma výše, důležité jsou dva pojmy:

 • vlastní hodnota zboží = hodnota zboží bez poštovného a pojištění
 • úhrnná hodnota zboží = vlastní hodnota zboží + poštovné
 • celní hodnota zboží = vlastní hodnota zboží + poštovné

K přepočtu z eur na koruny se používají měsíční kurzy pro výpočet cla a ostatních poplatků vydávané Českou daňovou správou.

U bezplatných zásilek neobchodní povahy a mezi soukromými osobami, platí limit 45 eur pro osvobození od cla a DPH. Zásilky musejí být označeny jako dárek (gift).

Příklady: Poplatky, clo a DPH za zboží z USA

Proclení zboží z USA může skončit třemi způsoby:

 • Situace 1: Objednáte pouzdro na telefon za 10 eur, poštovné stojí 5 eur. Úhrnná hodnota zboží činí 15 eur = osvobozeno od cla a od DPH.
 • Situace 2: Teta z USA vám pošle tričko Under Armour za 30 eur, poštovné je 10 eur. Do celní deklarace uvede, že jde o dárek = osvobozeno od cla a DPH.
 • Situace 3: Koupíte si tričko s krokodýlem za 80 eur, poštovné stojí 20 eur. Vlastní hodnota činí 80 eur, úhrnná hodnota rovných 100 eur. V tomto případě je zboží osvobozeno od cla, ale musíte doplatit DPH v aktuální výši.
 • Situace 4: Objednali jste si iPhone za 800 eur, poštovné stálo dalších 20 eur. Vlastní hodnota přesahuje hranici 150 eur, zboží bude zdaněno i procleno.

Clo se vždy počítá a platí z celní hodnoty, tj. vlastní hodnoty a poštovného.

Výjimka ze stanovených limitů se uplatňuje u cestujících v letecké dopravě. U nich je zboží osvobozeno od DPH až do výše 430 eur na osobu, u dětí mladších 15 let do 200 eur na osobu. Hranice pro vyměření cla zůstává 150 eur.

K určení výše cla se používá systém Taric CZ, částku si v něm můžete sami spočítat. Hlavním zádrhelem bývá stanovení nomenklatury zboží, tedy jeho zařazení do příslušné kategorie. Těch je ohromné množství a pro laika jsou snadno zaměnitelné.

Od května 2016 se nově clo platí, jakkoliv je vysoké. Dříve se clo platilo, pouze pokud překročilo 10 eur.

Existují množstevní limity na alkohol, tabák či cigarety v případě dopravy letadlem?

Ano, je stanoven množstevní limit na dovoz cigaret, alkoholu nebo tabáku. Od cla, DPH a spotřební daně je osvobozeno:

 • 200 cigaret,
 • nebo 100 doutníčků do 3 gramů,
 • nebo 50 doutníků,
 • nebo 250 g tabáku ke kouření.

Celní limity se vztahují na 1 osobu a každá položka představuje 100 % limitu. To znamená, že není možné si dovézt třeba 200 cigaret a zároveň 100 doutníčků. Uvedené položky lze kombinovat pouze tak, aby součet nepřekročil povolených 100 %. Tedy např. je možné dovézt 100 cigaret a 25 doutníků.

Spolu s těmito výrobky mohou osoby starší 17 let dovézt alkohol bez nutnosti platit clo, DPH a spotřební daň, maximálně však v tomto množství:

 • celkem 1 litr alkoholu a alkoholických nápojů o obsahu vyšším než 22 % objemu, nebo nedenaturovaného lihu o obsahu nejméně 80 % objemu,
 • celkem 2 litry alkoholu a alkoholických nápojů o obsahu alkoholu nejvýše 22 % objemu

Stejně jako u tabákových výrobků, také u alkoholu představují obě položky 100 % celkového povoleného množství. Nelze dovézt 1 litr 40% alkoholu a zároveň 2 litry 10% alkoholu. Lze však zároveň dovézt třeba 4 litry tichého vína a 16 litrů piva.

Tabákových výrobků ani alkoholu není možné dovézt více, ani kdybyste souhlasili s doplacením cla, DPH a spotřební daně.

Dále je možné dovézt léčiva v množství odpovídajícím osobní potřebě cestujících, pohonné hmoty dovážené v běžné nádrži vozidla a navíc až 10 litrů v přenosné nádobě pro každý motorový dopravní prostředek.

Jak probíhá celní kontrola po příletu do ČR?

Po příletu do ČR projdete pasovou kontrolou (jen u letů z území mimo Schengenský prostor) a vyzvednete si odbavená zavazadla. Již s nimi projdete jednou z bran celní kontroly – buď máte, nebo nemáte věci k proclení. I když nebudete deklarovat žádné zboží, stále vás celníci mohou vybrat na namátkovou prohlídku zavazadel.

V průběhu kontroly vám jsou zrentgenována zavazadla a je-li shledáno určité podezření, je provedena jejich detailní prohlídka.

Nejčastější dotazy: Dovoz z USA, clo, DPH, poplatky…

Četl jsem, že u zboží neobchodní povahy se limit pro vyměření DPH posouvá z 22 eur na 45 eur. Je to pravda?

Ano, zásilky mezi soukromými osobami jsou osvobozeny od DPH do hranice 45 eur. V celní deklaraci je nutné uvést, že se jedná o dar (gift).

Objednal jsem si z USA elektroniku za 8 000 Kč. Pošle mi Česká pošta lísteček, ať se stavím na pobočce a doplatím clo a DPH?

Pošta vás nejprve vyzve k zaslání plné moci k zastupování v celním řízení. Proclení za vás vyřídí, vyměřené clo, DPH a poplatek za celní odbavení jedné zásilky ve výši 99 Kč zaplatíte dobírkou. U jiných kurýrních společností se postup a výše poplatku liší.

Chci si objednat dvě trička, každé v ceně 20 eur. Poštovné je zdarma. Budu platit DPH?

Jestliže budou obě trika zaslána v rámci jedné zásilky, tak vám bude vyměřena DPH. Legálně vyhnout se placení DPH lze tak, že si každé triko objednáte zvlášť.

Letím do USA, chci si tam pro sebe a pro kamarády nakoupit iPhone, iPad a iWatch. Od každého 4 až 5 kusů. Když elektroniku vybalím z krabice a povezu jako použitou, vyhnu se placení DPH a cla?

Těžko. Celníci tyto triky znají, navíc zmíněné množství neodpovídá běžné potřebě jedné osoby.

Chci si přes kamaráda z USA koupit iPhone a vyhnout se placení cla a DPH. Když do celní deklarace na krabici napíše, že mi posílá brýle, projde to?

Celníci kontrolují všechny zásilky rentgenem. Když pojmou podezření, že popis na štítku neodpovídá obsahu, zásilku otvírají.

Sestra mi z USA pošle svoje použité potahy na dva gauče. Budu platit DPH a clo? Účet od potahů nemá a nepamatuje si, kolik stály.

Na balík s potahy je nutné nalepit štítek celní deklarace s popisem zásilky a odhadní cenou. Pokud budou mít čeští celníci pochyby o udané celní hodnotě zásilky, mohou ji sami stanovit.

Článek je aktuální k 20. květnu 2016. Více informací hledejte na webu celní správy.

16. července 2016 Petr Novák , , ,

Diskuze k článku (514 komentářů)

Olina (1)
7.9.2018
9:57

Chci se jen ujistit, že stále platí,že dárek do 50$ poslaný mnou rodině do Čech nepodléhá ani clu,ani dani. Díky.

Odpovědět
Lukáš (308)
7.9.2018
13:39

@Olina:
Ahoj Olino,
ne, toto snad neplatilo nikdy…nebo už hodně dávno, kdyžtak mě někdo opravte.
Ale je to tak, že balík mimo EU nad celkovou částku 22euro až 150euro podléhá DPH +21%, ale žádné clo.
To, že uvedeš „Dárek“ nic na tom nemění. Velmi často se to ojebává deklarováním nižší ceny.
Pak to i často opravdu projde, ale celníci si můžou jakoukoliv zakázku otevřít a zkontrolovat.
Je to o náhodě a o poctivosti jednoho každého z nás ;)

Odpovědět
Franta (3232)
7.9.2018
15:03

@Olina + Lukáš:
Stále to platí pro zboží neobchodního charakteru, posílané soukromou osobou další soukromé osobě. A na balíčku musí být označeno, že je to dárek.

Poslední slovo má ale samozřejmě celnice. Psala tu holka, co dostala stříbrný náramek. Celníkům se nelíbila nízká uvedená cena a proclili to podle ceny určené v jejich sazebníku. Pak už se ale neozvala, takže těžko soudit, jak to bylo.

Více na webu Celní správy. A tohle tě čeká od České pošty, pokud to tedy půjde přes ní.

Odpovědět

Dobrý den, lze z USA objednat potravinové doplňky-byliny? cena 36 dolarů, poška 4.95dol.
Bude se platit dph, clo? Díky

Odpovědět
Jarda (1)
26.9.2018
12:50

Chci vydražit na eBayi z USA set použité základní desky a procesorem a ramkami( vše jedna aukce) Cena bude cca 120 dolarů. Je to vše použité. Budu muset platit clo a dph?

Odpovědět
Franta (3232)
26.9.2018
17:18

@Jarda:
Ano. Je jedno, že je to použité, není na to zaplacena daň a clo v EU.
Je to stejné jako u aut (a jiného zboží) je jedno jestli si přivezeš nového Challengera nebo z klasiku roku 1970, za oba zaplatíš 21% DPH a 10% clo.

Odpovědět
Lukáš (1)
4.10.2018
12:18

Zdravím,
kamarád je nyní v americe a má možnost mi sem osobně dopravit pár iPhonů. Chci se zeptat, jestli je omezený počet kusů na osobu ? Děkuji za odpověď

Odpovědět
Robo (52)
4.10.2018
13:07

@Lukáš: Ahoj,

ked ich zaplati, precli a zaplati DPH, kludne ti ich moze priniest aj plny lodny kontajner ;-) Nezabudni, ze ofiko uz z jedneho musi platit clo a DPH na vstupe lebo jeho cena je mimo bezplatny limit……..

Robo

Odpovědět
Franta (3232)
4.10.2018
16:02

@Lukáš:
Jak píše Robo, počet kusů není omezený.
Zákonná povinnost zaplatit clo a DPH až ale omezuje výhodnost takového nákupu. Takže je pravděpodobné, že ten plánovaný kšeft bude mít menší zisk než myslíš.

Odpovědět
filip (1)
14.10.2018
14:09

chci si nechat poslat z jedné americke firmy kit sání na auto v hodnote 300 dolaru jak zjistim na kolik mě to vyjde ? mám známe v americe šlo by to poslat od nich jako dárek ale nevim jestli to projde nebo jak je to s tim posílání jako dárek a jak udat hodnotu abych nemusel platit clo+DPH dekuji

Odpovědět
Franta (3232)
14.10.2018
16:36

@filip:
A četl jsi to tu vůbec?
Celní a DPH limity máš nahoře v článku. Sečti cenu a dopravu (poštovné) a z toho se bude počítat DPH a clo. DPH je 21%, clo u dílů na auta, tuším, 10%.
Dárek je do 50,-USD. Pokud se to celníkům nezdá, tak mohou zásilku otevřít a zkontrolovat.

Odpovědět
Lukáš Novotný (1)
23.10.2018
19:51

Dobrý den,
Chtěl bych si objednat z USA žvýkací tabák v hodnotě okolo 30 eur. Zajímá mě kolik by bylo clo atd, popřípadě když by mi to posílal kamarád, jestli by šlo napsat, že to je dárek a tím se vyhnout poplatkům.

Odpovědět
Jonáš (1)
9.11.2018
22:01

Zdravím, chci se zeptat jak to je se Clem a DPH. kamarád jede přiští týden do USA, a v USA budou mít tou dobou ve walmartu PS4 za polovinu ceny co tady, PS4 se tam bude prodávat za 200USD, tak se chci zeptat jak vysoké bude Clo+DPH a jestli mu to vůbec případně dovolí dovézt z NY do ČR. Děkuji za odpověď

Odpovědět
Petr Novák (2512)
9.11.2018
22:06

@Jonáš: Ahoj, pokud odscrolluješ úplně nahoru, tak tam je článek, který celý o této problematice pojednává. Doporučuji si ho přečíst.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.