Dovoz z USA: Jaké jsou povolené limity pro dovoz a kdy se platí clo a DPH?

Elektronika, oblečení a další zboží bývá v USA levnější než u nás. Dolar sice nestojí patnáct korun jako před lety, přesto se dovoz z USA vyplatí. Na dovoz iPadů, iPhonů nebo jiné elektroniky se vztahují zákony, které zboží mohou zatížit daní či clem.

Pro dovoz z USA platí stejné zákony jako pro zboží z jiné země mimo EU.

Dovoz z USA: Jaké jsou povolené limity pro dovoz a kdy se platí clo a DPH? | © Petr Novák

Kdy se platí clo a DPH?

Clo a daň u dováženého zboží upravuje zákon 47/2011 Sb. o dani z přidané hodnoty. Platí od 1. 4. 2011 a jak vysvětluje schéma výše, důležité jsou dva pojmy:

 • vlastní hodnota zboží = hodnota zboží bez poštovného a pojištění
 • úhrnná hodnota zboží = vlastní hodnota zboží + poštovné
 • celní hodnota zboží = vlastní hodnota zboží + poštovné

K přepočtu z eur na koruny se používají měsíční kurzy pro výpočet cla a ostatních poplatků vydávané Českou daňovou správou.

U bezplatných zásilek neobchodní povahy a mezi soukromými osobami, platí limit 45 eur pro osvobození od cla a DPH. Zásilky musejí být označeny jako dárek (gift).

Příklady: Poplatky, clo a DPH za zboží z USA

Proclení zboží z USA může skončit třemi způsoby:

 • Situace 1: Objednáte pouzdro na telefon za 10 eur, poštovné stojí 5 eur. Úhrnná hodnota zboží činí 15 eur = osvobozeno od cla a od DPH.
 • Situace 2: Teta z USA vám pošle tričko Under Armour za 30 eur, poštovné je 10 eur. Do celní deklarace uvede, že jde o dárek = osvobozeno od cla a DPH.
 • Situace 3: Koupíte si tričko s krokodýlem za 80 eur, poštovné stojí 20 eur. Vlastní hodnota činí 80 eur, úhrnná hodnota rovných 100 eur. V tomto případě je zboží osvobozeno od cla, ale musíte doplatit DPH v aktuální výši.
 • Situace 4: Objednali jste si iPhone za 800 eur, poštovné stálo dalších 20 eur. Vlastní hodnota přesahuje hranici 150 eur, zboží bude zdaněno i procleno.

Clo se vždy počítá a platí z celní hodnoty, tj. vlastní hodnoty a poštovného.

Výjimka ze stanovených limitů se uplatňuje u cestujících v letecké dopravě. U nich je zboží osvobozeno od DPH až do výše 430 eur na osobu, u dětí mladších 15 let do 200 eur na osobu. Hranice pro vyměření cla zůstává 150 eur.

K určení výše cla se používá systém Taric CZ, částku si v něm můžete sami spočítat. Hlavním zádrhelem bývá stanovení nomenklatury zboží, tedy jeho zařazení do příslušné kategorie. Těch je ohromné množství a pro laika jsou snadno zaměnitelné.

Od května 2016 se nově clo platí, jakkoliv je vysoké. Dříve se clo platilo, pouze pokud překročilo 10 eur.

Existují množstevní limity na alkohol, tabák či cigarety v případě dopravy letadlem?

Ano, je stanoven množstevní limit na dovoz cigaret, alkoholu nebo tabáku. Od cla, DPH a spotřební daně je osvobozeno:

 • 200 cigaret,
 • nebo 100 doutníčků do 3 gramů,
 • nebo 50 doutníků,
 • nebo 250 g tabáku ke kouření.

Celní limity se vztahují na 1 osobu a každá položka představuje 100 % limitu. To znamená, že není možné si dovézt třeba 200 cigaret a zároveň 100 doutníčků. Uvedené položky lze kombinovat pouze tak, aby součet nepřekročil povolených 100 %. Tedy např. je možné dovézt 100 cigaret a 25 doutníků.

Spolu s těmito výrobky mohou osoby starší 17 let dovézt alkohol bez nutnosti platit clo, DPH a spotřební daň, maximálně však v tomto množství:

 • celkem 1 litr alkoholu a alkoholických nápojů o obsahu vyšším než 22 % objemu, nebo nedenaturovaného lihu o obsahu nejméně 80 % objemu,
 • celkem 2 litry alkoholu a alkoholických nápojů o obsahu alkoholu nejvýše 22 % objemu

Stejně jako u tabákových výrobků, také u alkoholu představují obě položky 100 % celkového povoleného množství. Nelze dovézt 1 litr 40% alkoholu a zároveň 2 litry 10% alkoholu. Lze však zároveň dovézt třeba 4 litry tichého vína a 16 litrů piva.

Tabákových výrobků ani alkoholu není možné dovézt více, ani kdybyste souhlasili s doplacením cla, DPH a spotřební daně.

Dále je možné dovézt léčiva v množství odpovídajícím osobní potřebě cestujících, pohonné hmoty dovážené v běžné nádrži vozidla a navíc až 10 litrů v přenosné nádobě pro každý motorový dopravní prostředek.

Jak probíhá celní kontrola po příletu do ČR?

Po příletu do ČR projdete pasovou kontrolou (jen u letů z území mimo Schengenský prostor) a vyzvednete si odbavená zavazadla. Již s nimi projdete jednou z bran celní kontroly – buď máte, nebo nemáte věci k proclení. I když nebudete deklarovat žádné zboží, stále vás celníci mohou vybrat na namátkovou prohlídku zavazadel.

V průběhu kontroly vám jsou zrentgenována zavazadla a je-li shledáno určité podezření, je provedena jejich detailní prohlídka.

Nejčastější dotazy: Dovoz z USA, clo, DPH, poplatky…

Četl jsem, že u zboží neobchodní povahy se limit pro vyměření DPH posouvá z 22 eur na 45 eur. Je to pravda?

Ano, zásilky mezi soukromými osobami jsou osvobozeny od DPH do hranice 45 eur. V celní deklaraci je nutné uvést, že se jedná o dar (gift).

Objednal jsem si z USA elektroniku za 8 000 Kč. Pošle mi Česká pošta lísteček, ať se stavím na pobočce a doplatím clo a DPH?

Pošta vás nejprve vyzve k zaslání plné moci k zastupování v celním řízení. Proclení za vás vyřídí, vyměřené clo, DPH a poplatek za celní odbavení jedné zásilky ve výši 99 Kč zaplatíte dobírkou. U jiných kurýrních společností se postup a výše poplatku liší.

Chci si objednat dvě trička, každé v ceně 20 eur. Poštovné je zdarma. Budu platit DPH?

Jestliže budou obě trika zaslána v rámci jedné zásilky, tak vám bude vyměřena DPH. Legálně vyhnout se placení DPH lze tak, že si každé triko objednáte zvlášť.

Letím do USA, chci si tam pro sebe a pro kamarády nakoupit iPhone, iPad a iWatch. Od každého 4 až 5 kusů. Když elektroniku vybalím z krabice a povezu jako použitou, vyhnu se placení DPH a cla?

Těžko. Celníci tyto triky znají, navíc zmíněné množství neodpovídá běžné potřebě jedné osoby.

Chci si přes kamaráda z USA koupit iPhone a vyhnout se placení cla a DPH. Když do celní deklarace na krabici napíše, že mi posílá brýle, projde to?

Celníci kontrolují všechny zásilky rentgenem. Když pojmou podezření, že popis na štítku neodpovídá obsahu, zásilku otvírají.

Sestra mi z USA pošle svoje použité potahy na dva gauče. Budu platit DPH a clo? Účet od potahů nemá a nepamatuje si, kolik stály.

Na balík s potahy je nutné nalepit štítek celní deklarace s popisem zásilky a odhadní cenou. Pokud budou mít čeští celníci pochyby o udané celní hodnotě zásilky, mohou ji sami stanovit.

Článek je aktuální k 20. květnu 2016. Více informací hledejte na webu celní správy.

Diskuze k článku (210 komentářů)

Lucie (2)
10.12.2016
23:47

Ahoj mám dotaz, jsem v USA v Louisianě na delším pobytu v rámci studijní cesty- jsem sochařka a designérka. A chtěla bych si zpátky, přivést keramiku na které zde v rámci své cesty pracuji a poté sbírku japonských spojů, kterýma se zabývám a potřebuji pro další výzkum v Čechách. Už teď předpokládám, že si budu muset koupit ještě jednou zavazadlo a tedka dotaz je.
Budu muset proclít i zavazadlo další, které mám v plánu si koupit předpokládám samsonite a nebo něco podobného.
K tomu jsem si zde již koupila sadu nářadí makita, kterou používám pro mou práci a protože jsem s ní spokojená chtěla bych si ji přivést domů, cena byla 399 USD.
Pak už přivezu jen pár drobností jako tabasco, pač to je v Louisaně vyjímečné a tři doutníky z NO pro přítele.
Poletím se společností DELTA z Baton Rouge, Atlanta, Paris, Praha.
zavazdlo do 32 kg a dvě na palubě.
Mám dotaz na to clo a dan

Odpovědět
Mesi (256)
11.12.2016
1:00

@Lucie: Kufru si v Praze s nejvetsi pravdepodobnosti vubec nevsimnou. Naradi je predpokladam diky vasi praci pouzite a bude to na nem videt. Byl bych v klidu a pokud vas preci jen zastavi a poznaji, ze naradi je nove, tak pocitejte s nejakykmi penezi (DPH, pripadne clo). Tabasco a doutniky je zajimat nebudou. Keramika – vas vlastni vyrobek – netusim, ale jsou tu taci, kteri to vyhledaji (klobouk dolu).

Odpovědět
Milan (1)
11.12.2016
20:46

Dobrý den, chci si objednat z USA 5 kartonů cigaret, cena včetně poštovného a balného činí 115€, budu platit clo a DPH? Děkuji

Odpovědět
Lucie (2)
11.12.2016
21:39

@Mesi:
Děkuji moc za odpověď, trochu jsem si oddychla, že by to nemuselo být až tak hrozné:-)

Odpovědět
Franta (1470)
11.12.2016
21:57

@Milan:
Samozřejmě.

Odpovědět

Dobrý den, prosím o radu, ráda bych si nechala zaslat něco z USA. Díky hodnotě zásilky budu platit DPH ale clu se vyhnu. Problém je v tom, že e-shop nezasílá na adresy v ČR. Napadlo mě to vyřešit tak, že bych si to nechala zaslat na mé jméno na poštu v Polsku jako Poste Restante. Jak je to ale v takovém případě s vymáháním DPH? Stačí, když na pobočce při převzetí doplatím stanovenou částku? A nebo to je jako klasické celní řízení, kde nejdříve zasílají nějaké dokumenty a já pak prokazuji původ či hodnotu zboží a navíc zaplatím částku za celní řízení? Kam by mi to v takovém případě zaslali, když by jediná uvedená adresa byla právě pobočky pošty v Polsku? Konkrétně by šlo o zásilku kosmetiky pro osobní účely, s pravdivě uvedenou cenou a předpokládám, že i s fakturou. Mockrát děkuji

Odpovědět
Mesi (256)
19.12.2016
18:58

@Mmm: Zkus se podivat na techto strankach. Spolecnost vlastni Cech a uz peknych par let tu funguje. https://www.shipito.com/cs/

Odpovědět
Lukáš (61)
20.12.2016
8:56

@Mmm:
Pokud US shop opravdu neposílá na CZ adresu, elegantnější řešení jsou různé forwardovací firmy jako třeba Shipito – https://www.shipito.com/en/
Ve zkratce, objednáš na „svou“ novou US adresu, jakmile jim balík dorazí, přepošlou ho na tvojí libovolnou adresu téměř kdekoliv po světě.

Odpovědět
Jana84 (1)
26.12.2016
12:20

Zdravím… koupila jsem manželovi na amazonu limitovany box rockové skupiny k ježišku… blondýna jsem si nic nepřečetla a balik zabavili celníci:(
A chtějí výlupné! Paní na telefonu nevěděla kolik bude clo… je to tedy CD nosič za 189$ plus pošta… dohromady 205$ to fakt budu platit 21%daň a 10%clo?? A náhodou… když to nevemu… a vrátí to amazonu…. amazon by mi měl vrátit penize bez pošty… když jsem box sháněla v ČR tak mi všude odpovídali, že do ČR nebude dovážen. A samozřejmě je najednou v nabídce za 4500,-!! Jsem fakt naštvaná …. diky za radu…

Odpovědět
Mesi (256)
26.12.2016
18:53

@Jana84: Celni sprava po tobe nebude chtit „vylupne“, ale dan. Dan platis pri kazdem svem nakupu. Jelikoz jsi pri svem nakupu ze sveho obyvaku v CR nezaplatila dan, protoze zbozi bylo v te dobe mimo uzemi CR, tak ji doplatis dodatecne ve chvili, kdy se zbozi objevi na uzemi CR. Celkem logicke. Vzhledem k tomu, ze jsi zbozi zakoupila v jine zemi, tato zeme si samozrejme take narokuje dan, kterou jsi zaplatila pri nakupu. Tomu se lze vyhnout prohlasenim o vyvozu zbozi ze zeme bez jeho pouziti v zemi nakupu a nebo nakupem v ramci EU, kde naopak neplatis ceskou dan.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.