Dovoz z USA: Jaké jsou povolené limity pro dovoz a kdy se platí clo a DPH?

Elektronika, oblečení a další zboží bývá v USA levnější než u nás. Dolar sice nestojí patnáct korun jako před lety, přesto se dovoz z USA vyplatí. Na dovoz iPadů, iPhonů nebo jiné elektroniky se vztahují zákony, které zboží mohou zatížit daní či clem.

Pro dovoz z USA platí stejné zákony jako pro zboží z jiné země mimo EU.

Dovoz z USA: Jaké jsou povolené limity pro dovoz a kdy se platí clo a DPH? | © Petr Novák

Kdy se platí clo a DPH?

Clo a daň u dováženého zboží upravuje zákon 47/2011 Sb. o dani z přidané hodnoty. Platí od 1. 4. 2011 a jak vysvětluje schéma výše, důležité jsou dva pojmy:

 • vlastní hodnota zboží = hodnota zboží bez poštovného a pojištění
 • úhrnná hodnota zboží = vlastní hodnota zboží + poštovné
 • celní hodnota zboží = vlastní hodnota zboží + poštovné

K přepočtu z eur na koruny se používají měsíční kurzy pro výpočet cla a ostatních poplatků vydávané Českou daňovou správou.

U bezplatných zásilek neobchodní povahy a mezi soukromými osobami, platí limit 45 eur pro osvobození od cla a DPH. Zásilky musejí být označeny jako dárek (gift).

Příklady: Poplatky, clo a DPH za zboží z USA

Proclení zboží z USA může skončit třemi způsoby:

 • Situace 1: Objednáte pouzdro na telefon za 10 eur, poštovné stojí 5 eur. Úhrnná hodnota zboží činí 15 eur = osvobozeno od cla a od DPH.
 • Situace 2: Teta z USA vám pošle tričko Under Armour za 30 eur, poštovné je 10 eur. Do celní deklarace uvede, že jde o dárek = osvobozeno od cla a DPH.
 • Situace 3: Koupíte si tričko s krokodýlem za 80 eur, poštovné stojí 20 eur. Vlastní hodnota činí 80 eur, úhrnná hodnota rovných 100 eur. V tomto případě je zboží osvobozeno od cla, ale musíte doplatit DPH v aktuální výši.
 • Situace 4: Objednali jste si iPhone za 800 eur, poštovné stálo dalších 20 eur. Vlastní hodnota přesahuje hranici 150 eur, zboží bude zdaněno i procleno.

Clo se vždy počítá a platí z celní hodnoty, tj. vlastní hodnoty a poštovného.

Výjimka ze stanovených limitů se uplatňuje u cestujících v letecké dopravě. U nich je zboží osvobozeno od DPH až do výše 430 eur na osobu, u dětí mladších 15 let do 200 eur na osobu. Hranice pro vyměření cla zůstává 150 eur.

K určení výše cla se používá systém Taric CZ, částku si v něm můžete sami spočítat. Hlavním zádrhelem bývá stanovení nomenklatury zboží, tedy jeho zařazení do příslušné kategorie. Těch je ohromné množství a pro laika jsou snadno zaměnitelné.

Od května 2016 se nově clo platí, jakkoliv je vysoké. Dříve se clo platilo, pouze pokud překročilo 10 eur.

Existují množstevní limity na alkohol, tabák či cigarety v případě dopravy letadlem?

Ano, je stanoven množstevní limit na dovoz cigaret, alkoholu nebo tabáku. Od cla, DPH a spotřební daně je osvobozeno:

 • 200 cigaret,
 • nebo 100 doutníčků do 3 gramů,
 • nebo 50 doutníků,
 • nebo 250 g tabáku ke kouření.

Celní limity se vztahují na 1 osobu a každá položka představuje 100 % limitu. To znamená, že není možné si dovézt třeba 200 cigaret a zároveň 100 doutníčků. Uvedené položky lze kombinovat pouze tak, aby součet nepřekročil povolených 100 %. Tedy např. je možné dovézt 100 cigaret a 25 doutníků.

Spolu s těmito výrobky mohou osoby starší 17 let dovézt alkohol bez nutnosti platit clo, DPH a spotřební daň, maximálně však v tomto množství:

 • celkem 1 litr alkoholu a alkoholických nápojů o obsahu vyšším než 22 % objemu, nebo nedenaturovaného lihu o obsahu nejméně 80 % objemu,
 • celkem 2 litry alkoholu a alkoholických nápojů o obsahu alkoholu nejvýše 22 % objemu

Stejně jako u tabákových výrobků, také u alkoholu představují obě položky 100 % celkového povoleného množství. Nelze dovézt 1 litr 40% alkoholu a zároveň 2 litry 10% alkoholu. Lze však zároveň dovézt třeba 4 litry tichého vína a 16 litrů piva.

Tabákových výrobků ani alkoholu není možné dovézt více, ani kdybyste souhlasili s doplacením cla, DPH a spotřební daně.

Dále je možné dovézt léčiva v množství odpovídajícím osobní potřebě cestujících, pohonné hmoty dovážené v běžné nádrži vozidla a navíc až 10 litrů v přenosné nádobě pro každý motorový dopravní prostředek.

Jak probíhá celní kontrola po příletu do ČR?

Po příletu do ČR projdete pasovou kontrolou (jen u letů z území mimo Schengenský prostor) a vyzvednete si odbavená zavazadla. Již s nimi projdete jednou z bran celní kontroly – buď máte, nebo nemáte věci k proclení. I když nebudete deklarovat žádné zboží, stále vás celníci mohou vybrat na namátkovou prohlídku zavazadel.

V průběhu kontroly vám jsou zrentgenována zavazadla a je-li shledáno určité podezření, je provedena jejich detailní prohlídka.

Nejčastější dotazy: Dovoz z USA, clo, DPH, poplatky…

Četl jsem, že u zboží neobchodní povahy se limit pro vyměření DPH posouvá z 22 eur na 45 eur. Je to pravda?

Ano, zásilky mezi soukromými osobami jsou osvobozeny od DPH do hranice 45 eur. V celní deklaraci je nutné uvést, že se jedná o dar (gift).

Objednal jsem si z USA elektroniku za 8 000 Kč. Pošle mi Česká pošta lísteček, ať se stavím na pobočce a doplatím clo a DPH?

Pošta vás nejprve vyzve k zaslání plné moci k zastupování v celním řízení. Proclení za vás vyřídí, vyměřené clo, DPH a poplatek za celní odbavení jedné zásilky ve výši 99 Kč zaplatíte dobírkou. U jiných kurýrních společností se postup a výše poplatku liší.

Chci si objednat dvě trička, každé v ceně 20 eur. Poštovné je zdarma. Budu platit DPH?

Jestliže budou obě trika zaslána v rámci jedné zásilky, tak vám bude vyměřena DPH. Legálně vyhnout se placení DPH lze tak, že si každé triko objednáte zvlášť.

Letím do USA, chci si tam pro sebe a pro kamarády nakoupit iPhone, iPad a iWatch. Od každého 4 až 5 kusů. Když elektroniku vybalím z krabice a povezu jako použitou, vyhnu se placení DPH a cla?

Těžko. Celníci tyto triky znají, navíc zmíněné množství neodpovídá běžné potřebě jedné osoby.

Chci si přes kamaráda z USA koupit iPhone a vyhnout se placení cla a DPH. Když do celní deklarace na krabici napíše, že mi posílá brýle, projde to?

Celníci kontrolují všechny zásilky rentgenem. Když pojmou podezření, že popis na štítku neodpovídá obsahu, zásilku otvírají.

Sestra mi z USA pošle svoje použité potahy na dva gauče. Budu platit DPH a clo? Účet od potahů nemá a nepamatuje si, kolik stály.

Na balík s potahy je nutné nalepit štítek celní deklarace s popisem zásilky a odhadní cenou. Pokud budou mít čeští celníci pochyby o udané celní hodnotě zásilky, mohou ji sami stanovit.

Článek je aktuální k 20. květnu 2016. Více informací hledejte na webu celní správy.

Petr Novák

Diskuze k článku (593 komentářů)

Avatar uživatele

@Kuba:
Měl bys, ale je na tobě, zda to uděláš.

Odpovědět

@Franta:

Každopádně díky za radu :) Toho tvrdého bych stejně kupoval maximálně 4l ( 4×0,7l), takže by to proclení mě snad nezabilo :) Přece jenom by to byl dárek a když bych to vezl už pro rodinu,tak bych tady nešetřil :)

Odpovědět
Avatar uživatele

Pokud si v USA koupím nějaké sportovní vybavení pro osobní potřebu, např. baseballové rukavice nebo pálky, musím je proclít?

Odpovědět
Avatar uživatele

@František:
Zdravím Františku, pochopitelně že ano. Pokud zboží překročí cenové limity popsané zde v článku, tak byste se měl přihlásit k zaplacení DPH, případně i CLA.
Je úplně jedno jestli je to pro vlastní potřebu, to by se na toto pak mohl vymluvit pak každý obchodník :)

Odpovědět

Sestra mi pošle, jako dárek z USA kočárek v hodnotě 15 000 Kč. Můžete mi, prosím, sdělit kolik bude clo a jestli budu muset ještě něco zaplatit? Díky.
P.S. Popřípadě, kde se mám přesně na tyto záležitosti ještě informovat?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lenka:
Článek nahoře je jasný.
Dárek se bere jen do 45,- EUR / cca 50,- USD.
15.000,- CZK je cca 585,- EUR, takže bude clo i DPH. DPH je 21%, clo je třeba si najít v sazebníku, viz článek.
Informace určitě podají na Celní správě.

Odpovědět

Ahoj, chci poslat bratrovi znackova tricka z usa. Pomuze nejak, kdyz z nich odstriham cedulky a prihodim navrch i nejaka stara plus napr stary casopis?
Diky

Odpovědět
Avatar uživatele

@Anna:
Jo a přibal staré ponožky a prošlý sýr. :-)

Finty na celníky nezabírají. Když odstřihneš cedulku, tak to tričko už nebude značkové nebo bude nápis/logo méně viditelné? Nové triko bez cedulky je pořád nové triko, to oni poznají. Na celní poště mají skener a můžou balík i otevřít, pokud mají pochybnosti o obsahu.

Odpovědět

@Anna: Ne, nepomuze. A proc ma v tehle male zemi tolik lidi potrebu vse ocuravat?

Odpovědět

@Anna: Ale ted konstruktivne. Naopak, pokud nechas cedulky (predpokladam, ze mas na mysli cenovky), tak to paradoxne spis pomuze k vymereni nizsiho DPH a cla, nez pokud je odstranis. Predpokladam totiz, ze jde o tricka nakoupena v TJ Maxx, Marshall’s, Ross, Macy’s, atd. a tudiz zakoupene za mnohem nizsi cenu, nez kterou by celnici brali jako vychozi.

Odpovědět

Dobry vecer,

letim do USA (Los Angeles, San Francisco a Las Vegas ) jako turista za 2 tydny.

Mam sebou hodne profesionalni foto vybavy ..

– mate prosim nejake doporuceni jak si osetrit/pohlidat, abych nemusel za nejakou moji vlastni fototechniku platit clo az se budu vracet ?

a jeste jedna obava:

– cestuji do USA jen na ESTA/turisticke vizum ale foto techniky mam hodne: je mozne ze me pri pohovoru po priletu nevpusti/budou podezdrivat, ze k nim jedu za praci jako profesionalni fotograf ?

Dekuji,

David

Odpovědět
Avatar uživatele

@David:
Tohle už se tu několikrát řešilo. Zkus projet diskuse, nepamatuji si, kde to bylo. Na letišti před odletem by to mělo jít nahlásit u celníků, co vše máš, aby ti to při příletu nechtěli proclít.
U Amíků by problém být neměl, je spousta lidí, kteří tam jedou s lepším foto vybavením. Jde o to, jak na imigračním zapůsobíš celkově.

Odpovědět
Avatar uživatele

vnučka mně poslala 4 roky stary IPod budu z toho platit clo

Odpovědět
Avatar uživatele

@Josef buksa:
Pokud ho poslala poštou, tak se pražská celní pošta a celníci jistě ozvou, pokud bude třeba něco zaplatit. Je sice starý, ale posílá ho do cizí země, tak bych s tím clem spíš počítal a nejspíš i s DPH.

Odpovědět

Ahoj. Chci si privezd z USA nejaky obleceni, ale zas ne nejaky mega drahy + sladkosti. Budu kvuli tomu kupovat zvlast kufr. Kolik me bude zavazadlo navic na letisti v USA stat a budu platit nejake clo po priletu do České republiky??? Diky

Odpovědět

@Tomas:
Cena odbaveného zavazadla bude podle aerolinky, takže to určitě najdeš na webu aerolinky.
Co se týče oblečení, pokud to přesahuje danou částku, měl bys to přiznat a zaplatíš clo + DPH. Pokud to opravdu přiznáš je na tobě, ale buď si vědom možných následků.

Odpovědět

Dobry den, chtela bych si objednat kosmetiku z usa za cenu 50$. Kolik budu doplacet dph ? Diky

Odpovědět

@Denisa93: áno. DPH platíš od 22Eur

Odpovědět

@Denisa93: čiže cca 10usd

Odpovědět

Ahoj, chtěl bych se zeptat ohledně daně a cla z USA. Chtěl bych si objednat kalhoty v ceně 105€‌. Jak jsem pochopil z článku balíček bude osvobozen od cla. Takže mi spíše jde o tu Daň. Jak ji můžu zaplatit? Platit budu při převzetí doručovateli nebo celní správě. Vůbec nevím jak to chodí. A pokud k odpovědi budete potřebovat toto tak kalhoty jdou platit pouze předem.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Filip:
Ahoj, máš pravdu v tom, že bys němel platit CLO, jen DPH, to se platí tehdy, když je “úhrnná hodnota zboží” vyšší než 22 € a nepřesahuje 150 €.

No a potom je to jednoduché, balíček přijde na celní správu a ta by měla podle celkové úhrnné hodnoty doměřit DPH ve výši 21%…tedy opět z celkové částky včetně poštovného.
To předají České poště, která tě pravděpodobně vyzve, abys jim předal plnou moc na jednání vůči celní správě, ve věci této zásilky. Ti už ti to potom vysvětlí jak dál.

Ale z vlatní zkušenosti je toto už mnohem zjednodušeno tím, že spousta velkých obchodníků v USA v celních poplatcích už s EU spolupracuje a celní poplatky už rovnou platíš dopředu. Tak jsem to měl minulý měsíc z amerického Amazonu, po vložení zboží do košíku mi tam rovnou přiskočilo nějakých dalších pár stovek korun na DPH, …to samé na Ebay. Balíček pak celní českou celní kontrolou projde mnohem rychleji a nikdo už ti nic nedoměřuje.

Pokud poštovné bude cca nějakých 15USD, pak 21% z celkové částky bude cca nějakých 600kč…to je jen hrubý odhad.
Takže z nějakých cca 2500,-kč za samotné kalhoty, dáš s poštovným a DPH ve výsledku nějakých 3500,-kč…pak už je to jen na zvážení, zda se to fakt vyplatí objednávat vůbec.

Jinak ta poslední věta mě rozesmála…protože na západě je normální vše platit dopředu, něco jako “platba na dobírku” je snad jen naše anomálie :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Filip:
dodatek…teď jsem si všiml, že jsi psal částku 105 v eurech…já to počítal z kurzu pro dolar, takže ty ceny budou maličko výš.

Odpovědět

Ahoj,
mám dotaz chci si objednat z USA tabák do vodní dýmky konktétně 150G a cena s poštovným bude 40 dolaru. Jestli budu neco navic platit nebo jestli je možně, že mi to “stopí” na hranicích.
Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobry den, jsem vlastnikem auta jiz 2roky a chci si ho privezt do ČR…. musim platit clo a dph? Diky

Odpovědět
Avatar uživatele

@Bohumil S.:
Zjisti si podmínky u úřadů a uvidíš.
Co vím, tak to bylo tak, že pokud v USA prokazatelně vlastníš a užíváš auto více než půl roku a pobýváš tam legálně více než rok, oboje samozřejmě v kuse a současně, tak bys u nás neměl platit clo ani DPH.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Franta: diky za odpoved mohl bych jeste vedet o jake urady ze presne jedna? Jeste jednou diky

Odpovědět
Avatar uživatele

@Bohumil S.:
Že by “dopravka” a finančák?
Podmínky k přihlášení dovezeného vozidla a clo a daň na dovezené vozidlo budou řešit asi tam.

Odpovědět

Jde poslat z US zbraň. Jedná se o novou v US zakoupenou vzduchovku do 16J. To je zbraň D. U nás bez zbrojaku. Jaké můžu čekat problémy? Dik

Odpovědět

Zdravím. Objednal jsme si z Ameriky 5 uncí dýmkového tabáku a zapalovač zippo. Celková cena i s poštovným byla asi 36 dolarů. Vzhledem k situaci, která teď ve světě panuje, je vůbec nějaká šance, že balíček dorazí? A jak to je s clem? Děkuji :)

Odpovědět

Omlouvám se za chybnou informaci. Dýmkového tabáku jsou 2 unce. :)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jakub:
Je úplně jedno, kolik toho tabáku je. Až to dorazí na celní poštu v Praze, tak se ti ozvou, co a jak.

Odpovědět

Dobrý den
Když si objednám z USA sportovní oblečení, v hodnotě 281$ , kolik budu muset platit clo a DPH?
Materiál bavlna, Spandex, nylon
Doprava je zdarma, protože přesáhlo určitou částku
Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Zuzana:
Mrkni na stránky Celní správy, tam bys měla najít vše kolem cla. DPH bude asi standardních 21%. Chtělo by to i, aby na faktuře bylo uvedeno, že poštovné je zdarma. Jinak si ho klidně tabulkově přičtou.

Odpovědět

Chci si objednat elektoniku z Číny předpokládaná konečná cena 35USD, jak je to se clem pokud je to zasláno přes evropské sklady? Cena je větší než 22 euro ale menší 150 USD případně, kterou zemi vybrat. Mam možnost např ojednat přes Holansko. případně jak to udělat aby bylo procleno dodavatelem a já bych se tím nemusel zabývat.

Odpovědět

Zajímá mne jak řešit celní případ. Na aliexpress provedu při slevové akci souhrnnou ojednávku od více prodejců celková platba bude okolo 100 usd ale jednolivé balícky většinou nepřesáhnou 22euro . využívám navíc slevy za odběr. V objednávce bude ale i zboží , které přesahuje cenu 22euro a je odesláno samostaně jakou mám deklarovat cenu?

Odpovědět

Tohle jsou stranky s informacemi o USA. Ohledne Ciny musis nekam jinam. V te souvislosti mne napadlo uslovi, ktere se mi jiz mnohokrat potvrdilo: nejsem tak bohaty, abych si mohl dovolit kupovat levne veci.

Odpovědět

@Fanda: Tohle jsou stranky s informacemi o USA. Ohledne Ciny musis nekam jinam. V te souvislosti mne napadlo uslovi, ktere se mi jiz mnohokrat potvrdilo: nejsem tak bohaty, abych si mohl dovolit kupovat levne veci.

Odpovědět

Ahoj, mám zájem o objednání zboží z USA přes UPS, konkrétně jde o něco jako cestovní mlýnek na kávu s filtrem (takže si člověk tu kávu rovnou i připraví a nemusí k tomu mít další věci). Poštovné se neplatí a protože o to má zájem ještě další člověk, buď se dá koupit každý zvlášť (cena za jeden 99 USD) nebo balíček dvou (cena za balíček 189 USD). Zboží se bohužel jinde koupit nedá a když se snažím vypočítat co budu doplácet z této kalkulačky https://www.celnisprava.cz/cz/aplikace/Stranky/taric-cz.aspx tak jsem v háji. Absolutně tomu nerozumím a návod mi fakt nemohl. Může mi tu, prosím, někdo osvětlit, kolik se tedy bude doplácet? Děkuji moc.

Odpovědět

@Riki: Ahoj,

DPH mas 20% a clo bude niekde v jednotkach percent. Aby sa to dobre ratalo, budes doplacat cca 25%, teda okolo 50USD

Odpovědět

@Robo:
Díky za odpověď, to je docela síla, teď nevím jestli do toho jít.

A ještě mě mate jedna věc, ve FAQ mají napsáno, že se žádné dodatečné poplatky (jako clo a DPH) neplatí. Jak to může někdo zaručit? Kdyby tam bylo napsáno, že se dodatečné poplatky nevztahují na, a byly tam vypsané konkrétní země, tak to beru, ale jak to může někdo prohlašovat obecně?

Nedávno mi přišla zásilka z Kanady za cca 111 USD a nic navíc nebylo třeba doplácet, ale to bude kvůli CETA dohodě mezi EU a Kanadou.

Odpovědět

@Riki: moze sa stat, ze sa colnici na to vykaslu a nebudes doplacat nic, ale radsej ratat s najhorosou variantou….

vela ludi si to neuvedomuje, ked porovnava tovar u predajcu v EU a US a hovori, ze preco je to v EU drahsie. Presne pre clo a DPH, ktore musi firma zaplatit + v EU je povinna 2 rocna zaruka pre spotrebitela a v US nie. A to tiez nieco stoji

Odpovědět

Ahoj chci se zeptat musím obednala jsem si z wishe náušnice a teď mi píše v info o balíku že si mám dojít na celní úřad cílové země prosím pomocte mi vubec nevim o co go

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den, objednala jsem si reklamní zboží jako osvc. Jsem plátcem DPH. Zboží za 111dolaru. Nevíte co vše budu hradit? Jestli DPH nebo jej přenesou na mě?

Odpovědět

@Fanda: Za zboží ze skladu v EU CLO ani DPH neplatíš.

Odpovědět

Nevíte někdo jestli budou celníci zvyšovat hodnotu zboží oproti faktuře když při koupi určitého zboží člověk dostane dárek zadarmo. Docela hodnotný dárek. Konkrétně se jedná o aku nářadí a je k tomu zadarmo baterie která má v ČR hodnotu přes 2tisice kč.

Odpovědět

@Skoba: Ano, clo a DPH sa plati z beznej predajnej ceny zariadenia. K darceku by mala byt no-charge invoice pre tieto ucely

Odpovědět

@Robo:
Prosím tě co je to přesně ten “no charge invoice “? Tu běžnou cenu berou asi v ČR a ne v zahraničí?

Odpovědět

@Skoba: je to faktura ako kazda ina (uvadza tovar, jeho hodnotu, country of origin, … ) akurat, ze ju neplatis…… preto sa vola no charge invoice.

Ak ju nemas, colnik na preclenie berie beznu cenu na lokalnom trhu

Odpovědět

Příští článek napište v $, když chcete lidem pomáhat s infem o nákupu. € nám moc k vidnu nepomůže.

Odpovědět

@Marta: Protože převést z EUR na USD je to nějak složité? V Eurech je to proto, že takto je to jednotné pro celou EU. Nebo by se to tady mohlo měnit každý rok podle aktuálního kurzu? Až začne používat EU jako oficiální měnu USD, tak pak to třeba změní i tady.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.