Nejklikatější ulice Lombard Street a Vermont Street v San Franciscu

Petr Novák

Nejdražší ulicí na světě je Fifth Avenue v New Yorku, nejširší ulicí na světě 9 de Julio Avenue v Buenos Aires a za nejdelší byla donedávna považována kanadská Yonge Street s 1 896 km. Jako má Brno svůj bizarní orloj, tak má San Franciscu své dvě ulice. Jmenují se Lombard Street a Vermont Street a jsou nejzakroucenější na světě.

Lombard Street, San Francisco | © Unsplash.com

 1. Obsah článku
  1. Lombard Street v San Franciscu: 8 zatáček a 40° stoupání
  2. Vermont Street: Méně zatáček, zato ostřejších

  Lombard Street v San Franciscu: 8 zatáček a 40° stoupání

  Lombard Street leží v severovýchodní části města, kdy tvoří jednu z jeho hlavních dopravních tepen. Nejznámější část s až 40° stoupáním a celkem osmi zákrutami se nachází mezi Leavenworth Street a Hyde Street ve čtvrti Russian Hill. Dojet k Lombard Street můžete tramvají, vystupte na zastávce Hyde St & Lombard St.

  Pokud si chcete ulici projet autem, je nejlepší přijet přímo po Lombard Street a pokračovat rovně. Rychlostní limit je 5 mph. Z Hyde Street nelze přes den odbočovat vpravo kvůli projíždějícím lanovým tramvajím. Možná si budete muset počkat v koloně. Vůbec nepochybuji o tom, že by se na vrcholu uživila autopůjčovna.

  Nejhezčí fotky pořídíte z vrcholu klikaté části Lombard Street (na pozadí budete mít Coit Tower) nebo z dolního konce (projíždějící auta se fotí skrz zeleň). Od odpoledne je celá ulice ve stínu, doporučuji jít fotit již ráno nebo dopoledne.

  Z nadhledu je Lombard Street hezky vidět z Coit Tower ve čtvrti Telegraph Hill. Pěšky je to něco málo přes kilometr, v rámci procházky si na vlastní nohy vyzkoušíte strmost sanfranciských ulic.

  Lombard Street si zahrála v několika filmech, z nichž nejznámější je Vertigo z roku 1958. Hlavní hrdina filmu Alfreda Hitchcocka bydlel v domě s číslem popisným 900. Ulice se objevila také v Simpsonových (ve 4. díle 12. sezóny Líza na větvi), a v seriálech Monk, American Dad či reality show The Real World: San Francisco. Lombard Street byla obsažena také v počítačové hře GTA: San Andreas.

 2. Lombard Street, San Francisco | © Unsplash.com

  Vermont Street: Méně zatáček, zato ostřejších

  Vermont Street má sice jen sedm zákrut, ale zato mnohem ostřejších, a tak je ulice považována za tu vůbec neklikatější na světě. Úsek se nachází mezi 20. a 22. ulicí vedle náměstí McKinley Square. Od Lombard Street je vzdálený 5,5 km a asi 20 minut jízdy autem.

  Zakroucený úsek měří 150 metrů, po celé délce ho lemují stromy. V porovnání s Lombard Street je tak výrazně méně fotogenický, a tedy méně populární.

  Filmových a televizních účastí Vermont Street na kontě moc nemá. Tou nejslavnější je honička ve filmu Magnum Force z roku 1973, kde hrál hlavní roli Clint Eastwood.

  Zajímavá akce se na Vermont Street koná o Velikonocích, kdy ji závodníci sjíždí na tříkolkách. Máte-li odvahu, můžete se do BYOBW (Bring Your Own Big Wheel) přihlásit.

Diskuze k článku (2)

Jestli se nepletu, tak Vermont Street si střihla “roli” v Blockově Gymkhaně 5. Komu to nic neříká tak… https://laughingsquid.com/gymkhana-5-ken-block-races-on-the-streets-of-san-francisco/

Odpovědět

Jak píše JPG, v SF je ještě jedna kroucená ulice, Vermont street, ale je mimo turistická místa, tak o ní moc lidí neví. Kdo viděl zmíněné “řádění” Kena Blocka v SF (youtu.be/LuDN2bCIyus?t=5m12s), tak ji mohl zahlédnout. Byla také k vidění v Magnum Force s Clintem Eastwoodem (youtube.com/watch?v=tNJdMiFXQAM). Za zmínku stojí i to, že je prý kroucenější a strmější než Lombard street.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA