Nejzakroucenější ulice světa Lombard Street a Vermont Street naleznete v San Franciscu

Nejdražší ulicí na světě je Severn Road v Hong Kongu, nejširší ulicí na světě 9 de Julio Avenue v Buenos Aires a za nejdelší byla donedávna považována kanadská Yonge Street s 1 896 km. Takže nic v USA, ale Američané smutnit nemusí. V San Franciscu leží hned dvě nejzakroucenější ulice světa. Jmenují se Lombard StreetVermont Street a určitě je podle fotky poznáte.

Lombard Street, San Francisco | © Petr Novák

Profláklá Lombard Street s 8 zákrutami a 40° stoupáním

Lombard Street leží v severovýchodní části města, kdy tvoří jednu z jeho hlavních dopravních tepen. Na nejznámější část s až 40° stoupáním a celkem osmi zákrutami narazíte mezi ulicemi Leavenworth Street a Hyde Street ve čtvrti Russian Hill. Na mapě ulici nemůžete nepoznat, dojet až k ní můžete tramvají, vystoupíte-li na zastávce Hyde St & Lombard St.

Z nadhledu je Lombard Street hezky vidět z Coit Tower ve čtvrti Telegraph Hill. Pěšky je to něco málo přes kilometr, v rámci procházky si na vlastní nohy vyzkoušíte strmost sanfranciských ulic.

Ale zpět k Lomard Street, jež se nejednou objevila ve filmu či v televizi. Jen pro představu:

  • Již ve filmu Vertigo Alfreda Hitchcocka z roku 1958 bydlel hlavní hrdina ve zdejším domě s číslem popisným 900.
  • Zanimována byla i v legendárních Simpsonových, konkrétně ve 4. díle 12. sezóny Líza na větvi.
  • Na Lombard Street se dále natáčely seriály Monk, American Dad či reality show The Real World: San Francisco.
  • Ulice byla obsažena také v počítačové hře GTA: San Andreas.

Velmi populární je sjíždění Lombard Street v půjčeném autě, vůbec nepochybuji o tom, že by se na vrcholu vyplatilo otevřít autopůjčovnu.

Lombard Street, San Francisco | © Petr Novák

Ještě zakroucenější Vermont Street

Vermont Street má sice jen sedm zákrut, ale ty jsou mnohem ostřejší, a tak je ulice považována za tu vůbec nejzakroucenější na světě. Onen úsek se nachází mezi 20. a 22. ulicí, poblíž náměstí McKinley Square.

Filmových a televizních účastí Vermont Street na kontě moc nemá. Tou nejslavnější je honička ve filmu Magnum Force z roku 1973, kde hrál hlavní roli Clint Eastwood.

Zajímavá akce se na Vermont Street koná o Velikonocích, kdy ji závodníci sjíždí na tříkolkách. Máte-li odvahu, můžete se do BYOBW (Bring Your Own Big Wheel) přihlásit!

Petr Novák

Diskuze k článku (2 komentářů)

Jestli se nepletu, tak Vermont Street si střihla “roli” v Blockově Gymkhaně 5. Komu to nic neříká tak… http://laughingsquid.com/gymkhana-5-ken-block-races-on-the-streets-of-san-francisco/

Odpovědět
Avatar uživatele

Jak píše JPG, v SF je ještě jedna kroucená ulice, Vermont street, ale je mimo turistická místa, tak o ní moc lidí neví. Kdo viděl zmíněné “řádění” Kena Blocka v SF (youtu.be/LuDN2bCIyus?t=5m12s), tak ji mohl zahlédnout. Byla také k vidění v Magnum Force s Clintem Eastwoodem (youtube.com/watch?v=tNJdMiFXQAM). Za zmínku stojí i to, že je prý kroucenější a strmější než Lombard street.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.