Národní park Sequoia v Kalifornii: Informace a tipy pro návštěvníky

Sequoia National Park leží v Kalifornii, východně od města Visalia. Na severu sousedí s národním parkem Kings Canyon, se kterým formálně tvoří jeden celek. NP Sequoia byl založen jako druhý národní park v Americe.

High Sierra Trail | © Miguel Vieira

Sequoia National Park = nejkrásnější národní park Ameriky?

Národní park Sequoia získal své jméno po sekvojovci obrovském, jenž tvoří jeho dominantu.  Dorůstají do délky několika desítek metrů, nejvyšším stromem v parku je General Sherman – vysoký 83,8 metry a s 31,3 metry v obvodu. Jde o jeden z nejvyšších volně rostoucích stromů na světě a jednu z hlavních atrakcí parku.

Zajímavostí je také Tunnel Log, 84 metrů dlouhý a 6,4 metru tlustý sekvojovec, který při bouři v roce 1937 spadl přes silnici v parku. Správa parku strom neodstranila, jen v něm vyřezala tunel pro auta, která stromem projíždí. Tunelový kmen naleznete na Crescent Meadow Road, GPS souřadnice jsou 36.552567, -118.761423.

Sequioa NP leží v nadmořské výšce přes 2 000 metrů, leží tu 4 421 metrů vysoká Mount Whitney, nejvyšší místo kontinentálních Spojených států amerických. Nejlepší výhled na okolí budete mít z žulové skály Moro Rock, kam vede dřevěné schodiště s 400 schody. GPS souřadnice Moro Rock jsou 36.544606, -118.766432.

Rady a tipy pro návštěvníky Národního parku Sequoia

Národní park Sequoia (GPS 36.468944, -118.556455) leží východně od města Visalia. Přístupný je po dálnici 198, jako vstupní brány slouží Big Stump Entrance na severu a Ash Mountain Entrance na jihu. Doba jízdy do parku je zhruba následující:

Park je otevřen celoročně a nejvíce lidí do něho proudí v červenci a srpnu. Občas se může stát, že z důvodu nepříznivého počasí jsou některá kempoviště nebo jiné součásti parku uzavřeny. Doporučuji před návštěvou parku kontrolovat oficiální stránky parku, kde jsou vždycky aktuální informace zveřejňovány. K dopravě po parku můžete využívat bezplatné autobusy.

Pokud neradi kempujete, nabízí v parku nebo poblíž ubytování několik chat, špatnou volbou není ani ubytování ve městě Fresno.

Vstupné do parku stojí 20 $ (431 Kč) za jednotlivce a 35 $ (754 Kč) za auto a všechny osoby v něm. Nicméně doporučuji zvážit nákup pasu America the Beautiful, se kterým máte vstup do všech národních parků za jednu cenu. Oficiální cena pasu je 80 $ (1 722 Kč), nicméně v naší burze ho můžete sehnat levněji.

Národní parky USA

  1. Přehled národních parků USA
  2. Levné vstupné do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Fotky Národního parku Sequoia

Big Arroyo | © Miguel Vieira

Bearpaw Meadow | © Miguel Vieira

Nine Mile Creek | © Miguel Vieira

Národní park Sequoia v Kalifornii | © bumeister1

Sequoia National Park | © Sam Howzit

General Sherman v Národním parku Sequoia | © Tobias

Tunnel Log - tunel ve stromě | © AJ LEON

Petr Novák

Diskuze k článku (37 komentářů)

Zdravím,

prosím, v kterém místě se přesně nachází tenhle tunel? Děkuji za brzkou odpověď (v sobotu odlítáme).
https://chcidoameriky.cz/wp-content/uploads/narodni-park-sequoia-v-kalifornii-informace-a-tipy-pro-navstevniky-8.jpg

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj, mrkni na mapu a užijte si pobyt v USA! :)

Odpovědět
Avatar uživatele

Zdravím.
Má někdo zkušenost s průjezdem RV parkem? Budu mít 25ft RV a je mi jasné, že na Crystal Cave se s ním šplhat nelze (ani se nesmí). Jakou máte zkušenost s uplatňovánm omezení pro vozy nad 22ft, které na mapě uvádí jako “may be prohibited”?
Díky.
Jirka

Odpovědět
Avatar uživatele

Tak už jsem se z USA vrátil, a protože mi někdo neodpověděl, dám sem tu informaci sám. Letos (začátek léta 2017) byla situace takováto:
– Crystal Cave opravdu striktní zákaz
– Crescent Meadow Road – nově oproti mapce zákaz všeho nad 22ft s výjimkou pro invalidy (ti bez omezení délky vozu, takže je to zjevně organizační opatření)
– silnice 198 od obočky ke Crescent Meadow směrem na jih – není doporučeno jezdit s vozidly nad 22ft – to doporučení má zjevně rezervu s 24ft RV to bylo s prstem v nose, neboli ani jednou jsem nemusel jet zatáčkou krokem či vjet do protisměru – můj osobní odhad je, že s běžnýmy RV do 27ft se nemusíte bát, klesání je dlouhé a doporučuji si nechat poradit od dopravních značek a automat přehodit na 2 a brzdit tak motorem, aby jste snížili riziko přehřátí brzd (v Utahu nebo v Itálii jsme jeli mnohem šílenějšíma serpentinama a žádné omezení tam nebylo – to doporučení nejezdit zde je zjevně typický úřednický alibismus)

A ještě přidám doporučení, které platí pro většinu parků, ale pro centru v Sequoia parku dvojnásob. Pokud máte naplánovaný trek nebo Vám z jiného důvodu záleží na zaparkování v určité lokalitě, přivstaňte si, Cca do 10 max. 11AM zaparkujete i s RV. Později je to jedině náhoda, zejména s RV. Naše 24ft RV jsme tu a tam upíchli na slepý konec řady mezi osobáky, ale i to považuji spíše za štěstí.

Odpovědět

Dobrý den, děkuji za pěkný popis. Ještě se chci zeptat. Podle Vašich rad si chceme sehnat ubytování na 1noc ve měste Fresno. A můj dotaz zní: když pojedeme z toho města, kde je vstup do Sequioa NP? Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jana:
Ahoj Jano,

to se snad ani nedá splést a jet jinam. Z Fresna přímo na východ (silnice 180). Případně druhou cestou na jiho-východ přes město Visalia a kolem jezera Kaweah (silnice 198), kde doporučuji v parných letních dnech koupání, je tam fakt krásně a úžasné fotky.
Super věc co v evropských autech nemáme a vlastně ani nepotřebujeme, je integrovaný kompas, co jsme měli v půjčeném Ford Focus…zdá se to oproti GPS mapám jako předpotopní zařízení, ale po západě USA, kde máš jedním směrem většinou jen jednu silnici, kompas naprosto stačí :)
Kdyby něco dalšího, ptej se.

Odpovědět

@Lukáš: děkuji za odpověď Lukáši. Chystáme se v říjnu procestovat Kalifornii.

Odpovědět

Ahoj cestovatelé,
včera jsme navštívili Sequoia park z ubytování v Bakersfieldu, což bylo pod 2 hodinky. U vchodu Ash Mountain Entrance Station žádné fronty aut. Rengerka zkontrolovala Annual Pass s občankou, dostali jsme noviny “Visitor Guide: Late Simmer 2017”, brožurku o parku, “Free Summer Shuttle” s informacemi o shuttle busech a lepku na sklo “Valid Pass Holder” s datem. Je zde teď dost mlha, takže z vyhlídky Generals Hwy lookout u cesty nešlo nic vidět. Viditelnost na okolní krajinu kolem celé cesty tedy nic moc. Stoupáte dost do kopce serpentinami. Převýšení je okolo 1 500 výškových metrů. Zřejmě se jim tam sesunula cesta, takže kyvadlový provoz po 20min. Průběžně se dá stavět u obrů, takže o nic nepřijdete. Jezděte ale opatrně a pomalu. Není kam spěchat. Obři neutečou. Moro Rock je určitě hezká vyhlídka, ale ta mlha to dost kazila. Schody super, alespoň spálíte ty dobroty, co tady spořádáte. Zaparkovat se dá rovnou pod Moro Rock. Jsou tam i záchody (kadiboudy). Muzeum Giant Forest bylo dost vyprodané. Nic moc suvenýry. Zde je krásný obr jménem Sentinel. U Tunnelu Log žádné fronty aut. Pěkně to odsypalo. Na parkovišti u Generala Shermana jsme v klidu zaparkovali. U stromu se tvořila malá fronta na focení. Lidi se fotí navzájem u všech stromů :) Krásně to tam voní, nezapomeňte se toho načichat. Je to nádhera. U Generala Granta v Kings Canyon Park, s kterým Sequoia Park sousedí se nejlépe parkovalo. Cesta trvala kolem 45 minutek od Shermana. Na stezce General Grant Tree Trail jsme byli skoro sami s kolouškami. Je to tam klidná procházka. V Grant Grove Village se dají poslat pohledy a koupit krásné suvenýry. Doporučuji. Sama jsem tam nechala 30$.
Souhlasím s Jirka VK – určitě vyrážet do parků dopoledne.
Za mě Sequoia nejlepší :))) RS

Odpovědět

Zdravím všechny,

právě jsme ubytování v Bakersfieldu a zítra se chystáme navštívit park, takže děkuji za Vaše rády a už se těšíme. :)) SŠ

Odpovědět

@Sabina: Vzdy, kdyz prijizdim k Bakersfieldu, tak to tam smrdi. Poslednich cca 10 mil od jihu, nez se vjede do mesta, se vystridaji asi 4 zapachy :o) Clovek muze hadat, co tam pestuji/chovaji. A nekdy je to i neco, co bych na poli ani ve chlivu urcite necekal.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Mesi:
Děkuji za info. V Bakersfieldu plánujeme jednu noc na naší cestě. Když jsem koukal na mapu, tak na severozápad a jihovýchod od města je to pěkně provrtané od těžařů a skoro v centru rafinérie, takže nečekám žádnou romantickou krajinku. Ale vědět předem, že to tam smrdí i od farmářů není příjemná představa. :-)

Odpovědět

@Jirka VK:

Dobrý den, co prosím znamená crystal cave – opravdu striktní zákaz?
Jakože je celoročně zavřená, turistům nepřístupná?
Díky L.

Odpovědět

Dobry den,

chceme navstivit Sequoia Park koncem rijna. Je silnice c.198 v tomto obdobi prujezdna?

Diky D

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jirka VK:
Ahoj, moc rád bych se zeptal, chystame se do Sequoia NP pouze na jeden den a chceme zaparkovat zde, https://www.google.com/maps/dir/Bakersfield,+Kalifornie,+Spojen%C3%A9+st%C3%A1ty+americk%C3%A9/36.56472,-118.77336/@36.5652728,-118.7737552,17z/data=!4m8!4m7!1m5!1m1!1s0x80ea6bc8b994cb0d:0x59360c0998fe74c8!2m2!1d-119.0187125!2d35.3732921!1m0
myslíš tedy, že když dorazime do 10 hodin tak by jsme měli zaparkovat v pohodě? Děkuji za odpověď ! :)

Odpovědět

@Vratislav Saibic:
My když byli minulý rok v Sequoia, tak se dalo zaparkovat v průběhu celého dne úplně kdekoli (samozřejmě myslím parkoviště). Je pravda, že jsme byli koncem září myslím v úterý nebo středu (víkend může být asi o něco obsazenější). Ale určitě bych se nebál, že nikde nezaparkujete.
Dokonce když jsme se fotili u tunel log, tak jsme tam byli cca. 20 minut úplně sami.
O parkování bych strach neměl.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Kuba:
Moc děkuji za odpověď ! :)

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj,
jedu v lednu na CES a chystáme si i do Sequoia parku. Nevíte, zda je park plně přístupný i v zimě? Budeme tam na 1 den. Nějaké typy, co navštívit kromě General Sherman, Tunnel log a Moro rock? Vyplatí se zajet i na Grant Grove?

Pojedeme ze San Franciska, zvažuji i Yosemitský národní park, ale času je málo a tam je to spíš na delší trasu a v létě, ne? Navíc jsem četl, že může být v zimě zavřený. Je lepší strávit čas v Sequoia parku + Death Valley a Yosemit vynechat? Všechny 3 parky asi bohužel nestihneme.

Díky moc za všechny komentáře.

Zdeněk

Odpovědět

Ahoj,parky jsou v zime zavrene,je tam hromada snehu

Odpovědět

@Martin: Myslíš i Sequoia park? Komplet zavřené bez přístupu?

Odpovědět

@Zdeněk:
Dobrý večer Zdenku,
máme v plánu také USA, na leden vychází Sequoia, Yosemite, GC, Death Valley,..
Když jsem se dnes dívala na oficiální prodej America the Beautiful Pass, vyskočila na mě nemilá informace, o uzavření většiny parku a pas tedy nejde koupit. Měla jsem jej v plánu z důvodu návštěvy vícero parků na západní straně USA. Chtěla jsem se tedy pozeptat, jak jste tuto situaci vyřešili vy vzhledem k nadcházejícímu výletu v lednu?

Děkuji a přeji hezký den,
Katka

Odpovědět

@Katka: Pas lze koupit na mnoha dalsich mistech mimo oficialni stranky. Vetsinou ve sportovnich obchodech, napr. REI, …

Odpovědět
Avatar uživatele

@Katka:
Národní parky jsou teď opravdu prakticky zavřené kvůli Trumpovi, je dočasně stopnuté financování federálních úřadů včetně platů zaměstnanců, takže rangers zůstávají doma bez peněz, což je dost nešťastné, ale ne neobvyklé, v USA jsou na toto už docela zvyklí.

Pass si můžeš koupit od někoho tady z fóra za ani ne polovinu. Do konce ledna už by to mělo snad být opět vše plně funkční, nikdy to zatím netrvalo déle než několik týdnů.

Odpovědět

@Lukáš:
Ahoj, dekuji za odpovedi, dneska jsem si precetla, ze treba Yosemite I Sequoia budou az do odvolani zavreny uplne. Pass bych si rada na foru koupila, ale neziji v CR, do odjezdu nam zbyva par dnu, takze to budu muset vyresit na miste.
Diky ,gov.shutdown’ nikdo neodpovida ani na dotazy a jako bonus jsou informace na oficialnich strankach dost zmatene a neprehledne.
Nadeji neztracim, nejhorsi mozne reseni bude zmena planu na miste.
Kdybyste meli nekdo konkretnejsi cerstve info, budu jen rada.

Dekuji a preji mily nedelni,

K.

Odpovědět

@Katka: Ahoj, napadla mi jedna vec. Keďže je shutdown, tak sa buď do parkov nedostaneš alebo budú zadarmo, keďže tam nebudú rangeri. Takže žiadny pas nepotrebuješ

Odpovědět

@Robo: Ahojky, napad skvely, ale dva dny jsem jednim omem sledovala zpravy kolem celeho shutdownu, a nektere prijezdove cesty do parku (stejne tak muzea aj. instituce) jsou fyzicky zavrene a cetnici uz stoji nachystani, aby odklaneli natesene cestujici. Kazdopadne zbyva jeste nekolik dnu do navstevy, tak se dame na modleni, aby Trumpa presly hlouposti.. Ale samozrejme jeste jednou dekuji, za napad.

Odpovědět

Ahoj všem, možná hloupý dotaz, ale nemáme s tím zkušenosti.
Jedeme srpen – záři trip USA, ubytování máme většinou motely a hotely, ale v parcích (Sequoia, Monument Valley) bychom chtěli v každém 1 noc přespat v autě v kempu. je to ok, když nebudeme mít stan? Děkuji moc za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Martina:
Ahoj Martino, dotaz je to určitě praktický a ne hloupý.
Z mé zkušenosti z 10-ti různých národních parků, to moc dobře nejde, obzvlášť v sezónu Srpen-Září jak píšeš, pokud tedy nejsi vyloženě hulvát.
Protože kempy bývají rezervovány a jsou plné, když skrz kemp projíždíš, každé místo má své číslo, takže někomu cizímu se někam vecpat moc nejde…ale např. v Yosemite jsme se jednoho páru zeptali a zaparkovali jsme u nich…místa tam bylo dost :)
Jinde u silnice v rámci národních parků moc místa není, a vlastně spát takhle u silnice je i zakázané.
Některé menší camp sites mohou být i v sezóně volné, to se nám povedlo třeba v “Princess Campground” v KIngs Canyon – to je NP spojený se Sequoia…už za šera jsme projížděli asi 5tý kemp (Sequoia byla komplet všudě plná), v tomto kempu bylo několik volných míst, na cedulce s číslem byla rezervace až na další den…u vjezdu už žádný Ranger večer nebyl, usadili jsme se na vybraném místě a ráno to tam 2 Rangeři obcházeli, zaplatili jsme a zase pokračovali v cestě. Jinak u vjezdu večer bývají registrační kartičky, kam člověk napíše iniciály, a vhodí do boxu spolu s penězi, kdyby žádný Ranger nepřišel.
Jo a ještě si vzpomínám, že jsme žádný stan do USA netáhli, ale hned v prvním Walmartu si ho koupili asi za $20 pro dva…doporučuji také ;)

Odpovědět

Ahoj prosím, máte někdo info, zda-li je park již otevřený? Letíme 12.3. a nějak nemůžu dohledat info o aktuálních uzavírkách, vyskakuje mi jen nějaké staré info. AJ nemám nejlepší, tak možná jen špatně koukám :-/ , nevím. Chceme jet Sequoia a Grand Canyon.
Děkuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lucie:
Zdravím Lucie, přeji pěknou cestu, ale chce to lépe číst, nebo vůbec číst, viz citace:
1) Park je otevřen celoročně …
2) Doporučuji před návštěvou parku kontrolovat oficiální stránky parku, kde jsou vždycky aktuální informace zveřejňovány.

Odpovědět

@Lukáš: tohle jsem vše přečetla, šlo mi o informaci ohledně toho, jestli náhodou zase není nějaký ten jejich SHUT DOWN apod

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lucie:
A k tomu právě slouží ty oficiální stránky daného parku:
https://www.nps.gov/seki/index.htm
Aktuálně tam najdete u “Alerts !” 2 zprávy:
1) Generals Highway may be closed due to winter storm hazards
2) Tire chains may be required
K ověření obou věcí tam najdete i jejich telefonní číslo.
Kdyby byl park uzavřen, najdete to tamtéž.

Ještě navíc na těchto stránkách jsou i webkamery z parku, takže nikde jinde aktuálnější info nenajdete ;)

Odpovědět

@Lukáš:
Lukáši, já ty stránky fakt prohlížela, i tyhle 2 upozornění víděla, ale když rozkliknu třeba tu první zprávu, je dole datum ze 14.2.2017, tudíž mi to nepřišlo moc aktuální a proto jsem vznesla dotaz.

Odpovědět

Ahoj, chystáme se na podzim (září, říjen) projet Kalifornii a s ní i Death Valey, Sequoia, Yosemite, Grand Canyon. Má někdo přímé zkušenosti, jak je to s ubytováním v těsné blízkosti NP? Je to drahé? Vyplatí se radši přejet do nějaké města? Díky za jakékoliv informace a rady

Odpovědět

@Martina:
Když jsem projížděl tato místa, tak v Yosemitech jsme bydleli přímo v parku. Spali jsme ve stanech s podsadou (najdeš na oficiálních stránkách). Tento nocleh je dražší než v motelu a pokud vezmeš, že ještě spíš ve stanu a koupelna je společná tak je to o hodně dražší, ale stojí to za to. Jenom pozor, bývají relativně brzo vyprodané a na pobyt v září je pro rezervaci asi nejvyšší čas.

Při přejezdu do Sequoia jsme spali ve Fresnu, kde je relativně velký výběr motelů, zase do parku je to skoro 2 hodiny.

U Death Valley záleží, jak máte v plánu jet. My jsme jeli např. Las Vegas – Death Valley – Mammoth Lake a stačilo, jednou jsem zase jel LA – Death Valley – Las Vegas.

U Grand Canyonu South Rim jsem volil ubytování ve Williams, což je kolem hodiny jízky. Co vím, tak přímo v parku je to relativně drahé a v září může být plno. Od známých ještě vím, že schůdný je i Flagstaff.

Každopádně podle mě je vždy ubytování potřeba volit i s ohledem na to, jak máš celkový plán cesty a kolik chceš v parku strávit času.

Odpovědět

@Lukáš: Lukáši, moc děkuji za odpověď.
Právě jsme si mysleli, že když mohou spát v kempu lidé v obytných autech, tak by nám to povolili také. Opravdu se nám jedná jen o dvě noci – jednu v Monument Valley a druhou v Sequoia. Normálně bychom se ohlásili na recepci kempu, zaplatili, ale místo stanu spali v autě – máme velké se sklopnými sedadly. Ale jak píšeš, možná koupíme po příjezdu nějaký stan a přespíme tam.

Odpovědět

@Kuba: Kubo, moc díky za odpověď. Jedná se nám opravdu jen o 2 noci (1 noc v každém z parků), máme letos v plánu jen Monument Valley (1 noc) a Sequoia (1 noc). Jinde máme ubytování zajištěno, ale u těchto dvou jsme chtěli spát přímo uvnitř parku, láká nás to a taky kvůli plánu cesty. Tak jsme si mysleli, že půjde přespat v autě, ale samozřejmě za poplatek jako kdybychom kempovali… Jen se nám nechtěl zbytečně tahat stan.
Přes jakou stránku prosím rezervujete kempy? Děkuji.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.