Národní park Grand Canyon: Informace, fotky, rady a tipy pro návštěvníky

Národní park Grand Canyon patří mezi nejkrásnější místa na světě. Park leží v americkém státě Arizona a rozkládá se na rozloze 4 926 km čtverečních, tedy jen o málo větší, než má Královéhradecký kraj. Park ročně navštíví kolem 4,3 miliónu lidí.

Toroweap v národním parku Grand Canyon | © John Fowler

Informace o národním parku Grand Canyon / Velký kaňon

Grand Canyon National Park byl založen dne 26. února 1919 jako 15. národní park USA, do té doby byl veden pouze jako národní památka. V roce 1979 byl zařazen na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Park se skládá ze dvou částí:

  • South Rim – Jižní okraj
    Navštěvovanější část národního parku s veškerým turistickým vybavením. Do NP Grand Canyon se vjíždí branou poblíž města Tusayan, průměrná nadmořská výška této části je 2 130 metrů.
  • North Rim – Severní okraj
    Menší a méně navštěvovaná část parku, průměrná nadmořská výška je  zde 2 430 metrů. North Rim je přístupný z dálnice 89A.

Kaňon je dlouhý téměř 446 kilometrů, jeho šířka se pohybuje v rozmezí od 500 metrů do 29 kilometrů. Řeka Colorado kaňon vymodelovala do hloubky až 1 600 metrů. V celém Grand Canyonu žije jen na 34 druhů savců, převažují netopýři a hlodavci. Z rostlin převažují houby, mechy a lišejníky.

Nejstarší části kaňonu jsou staré 1 864 000 000 let – porovnejte to třeba s průměrnou délkou lidského života kolem 80 let. Je to zhruba jedna třetina stáří Země.

Vyhlídka Mather Point v NP Grand Canyon | © Grand Canyon NPS

Co dělat v národním parku Grand Canyon / Velký kaňon

Zpočátku budete jen stát a kochat se. Výhled do kaňonu je skutečně nezapomenutelný prakticky kdekoliv, na severním i jižním okraji je navíc několik vyhlídek. Většina z nich leží podél tras The Scenic Kaibab a Scenit Hermit Road obsluhovaných mikrobusem.

Přímo v centru Grand Canyon Village leží staré železniční depo a dřevěné nádraží z roku 1901. To se zrovna otevřela železnice Santa Fe Railway spojující Grand Canyon s městy Atchison, Topeka a právě Santa Fe. Železniční depo je přístupné návštěvníkům.

Místo vlaků dáváte přednost kamenům? Navštivte Yavapai Museum of Geology kombinované s vyhlídkou, leží 1,6 km východně od Market Plaza. Kromě fascinujícího výhledu na Grand Canyon si můžete prohlédnout 3D modely, fotografie a jiné expozice představující vývoj zdejší krajiny.

Jestli toužíte po něčem opravdu, opravdu nezapomenutelném, musíte absolvovat vyhlídkový let nad Grand Canyonem. Létá se obvykle z Las Vegas a cena letenky je poměrně vysoká (200 dolarů a více), ale z vlastní zkušenosti mohu říct, že to stojí za to.

Zkusit můžete také organizované zájezdy a výlety:

Tipoff na S. Kaibab Trail v Grand Canyonu | © Grand Canyon NPS

Informace pro návštěvníky parku Grand Canyon / Velký kaňon

Nejvíce návštěvníků do národního parku Grand Canyon míří v létě, kdy v něm panují vysoké teploty až kolem 40 °C.

Vhodnějším obdobím pro návštěvu Velkého kaňonu je jaro a podzim, kromě příznivějších teplot mezi 20 a 30 °C potěší také nižší ceny třeba v ubytovacích zařízeních. Park je sice s výjimkou severního okraje otevřen celoročně, ale zhruba od konce listopadu do února se průměrná teplota pohybuje mezi 13 a 18 °C a ani sněhové přeháňky nejsou vzácností.

Cesta do Grand Canyonu začíná v návštěvnickém centru v Grand Canyon Village, které nabízí všechny podstatné informace a je otevřeno celoročně. Centrum leží poblíž města Flagstaff. Do něj zajíždí autobusy Greyhound, přesto je mnohem snazší dopravovat se pronajatým autem. Pro informaci vzdálenosti a trasy s významných měst v okolí:

K dopravě po parku můžete využít bezplatné shuttly (autobusy). Doporučujeme zaparkovat auto u návštěvnického centra a dále se dopravovat jimi.

Ubytování v okolí NP Grand Canyon hledejte především ve městech Flagstaff, Williams nebo Tusayan.

Vstupné do národního parku Grand Canyon činí 25 dolarů za osobní automobil a všechny osoby v něm, případně 12 dolarů vejdete-li do parku pěšky. Hodláte-li navštívit několik amerických parků naráz, zvažte zakoupení pasu America the Beautiful. Za 80 dolarů můžete v průběhu jednoho roku navštívit všechny národní parky v USA.

Toužíte-li po návštěvě Grand Canyonu a nechce se vám jezdit až z Las Vegas, navštivte Grand Canyon West Rim. Západní okraj Velkého kaňonu je stejně nádherný (jedno z nejhezčích míst, které jsem v USA viděl) a od Las Vegas je vzdálené zhruba 3 hodiny jízdy autem. Je to místo, kde leží vyhlídka Grand Canyon Skywalk s prosklenou podlahou.

Fotky národního parku Grand Canyon / Velký kaňon

Cedar Ridge | © Grand Canyon NPS

North Rim Point Imperial v Grand Canyon National Park | © Grand Canyon NPS

Desert View Point | © Grand Canyon NPS

Výhled z Hermits Rest | © Grand Canyon NPS

Národní park Grand Canyon | © Grand Canyon NPS

NP Grand Canyon a řeka Colorado | © Grand Canyon NPS

Inverze v národním parku Grand Canyon | © Grand Canyon NPS

Národní parky USA

  1. Přehled národních parků USA
  2. Levné vstupné do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Diskuze k článku (4 komentáře)

jirivisna (16)
5.1.2015
23:19

3 tydny sme byli v Arizoně ale GC nám nejak nevysel. coz dela malou kanku na jinak nejlepsi dovolene meho zivota. Místo GC sme to protáhli do Momument Valley a Navajo land me zcela uchvátila. Arizona je nádherná země

Odpovědět
Zdeňka (1)
12.3.2018
19:13

Ahojte, máte prosím někdo za sebou cestu z North Rimu/South Rimu dolů k řece Colorado, tam přespání a druhý den opět výstup?
Jedná se mi především o zkušenosti se spaním dole u řeky, na mapách jsme našli kemp (mimo jiné také Phantom ranch a ubytování v chatkách, ale raději bychom pod stan), ale nikde nemůžu narazit na nikoho, kdo by u řeky ve stanu skutečně spal :o(
Spaní dole plánujeme cca na 29.4.2018..takže by mě potěšily ještě zkušenosti s počasím v GC v tomto termínu popř. nějaké info k získání permitu na přenocování v GC. Moc moc děkuji, Z.

Odpovědět
Jan Mráka (1)
19.3.2018
13:36

Řekl bych, že u data založení parku máte chybu – nešlo o rok 1909, ale 1919…

S pozdravem

Jan Mráka

Odpovědět
Petr Novák (2479)
21.3.2018
21:50

@Jan Mráka: Zdravím Honzo, máte pravdu. Omlouvám se za chybu, opravuji ji a děkuji za upozornění. :-)

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.