Niagárské vodopády: Přírodní zázrak na hranicích s Kanadou

Niagárské vodopády patří mezi nejhezčí vyhlídky v Americe. Přírodní zázrak vysoký 51 metrů leží na hranicích amerického státu New York a kanadského Ontaria, asi 27 kilometrů severo-severozápadně od Buffala. Z New Yorku je to k Niagara Falls asi 500 km, autem se to dá zvládnout za 6,5 hodiny.

Niagárské vodopády | © Tasslehoff Burrfoot

Základní informace o Niagárských vodopádech

Niagárské vodopády se skládají celkem ze tří částí. Horseshoe Falls na kanadské straně a American Falls na té druhé spojuje ostrov Goat Island. Menší vodopád Bridal Veil Falls leží rovněž na americkém území, oddělen je ostrovem Luna.

Vznik Niagárských vodopádů se vztahuje až do doby ledové, tedy zhruba před 10 000 lety. Dnes se nejvýkonnější vodopády v Severní Americe využívají také k výrobě elektřiny, neboť přes jejich okraj proteče každou minutu průměrně 110 000 m³ vody. Na tom má zásluhu také šířka vodopádů, v nejširším místě činí 790 metrů.

Zajímavosti o Niagárských vodopádech

Abyste mohli před parťáky cestujícími s vámi k Niagara Falls zazářit, vybral jsem pár zajímavostí o vodopádech.

V Niagara River normálně žijí ryby, které zdolávají převýšení vodopádů. Padesátimetrový sešup údajně přežije až 90 % z nich, za což může bílá pěna tlumící jejich pád. Pokud nevěříte, zajděte se podívat k Cave of the Winds. Vstupné je 10 dolarů.

Jako první Niagárské vodopády zdolala 62letá učitelka Annie Edson Taylor. Stalo se tak v roce 1901 v dřevěném sudu, a co je hlavní, svůj odvážný pokus přežila.

Pětina veškeré pitné vody v USA proteče skrz Niagárské vodopády.

Rady a tipy pro návštěvníky Niagárských vodopádů

Co se týká cesty k Niagárským vodopádům, přicházejí v úvahu v podstatě dvě možnosti. Cestujete-li alespoň ve dvou, doporučuji si půjčit auto a udělat si roadtrip. Cesta z New Yorku trvá 6,5 – 7,5 hodiny v závislosti na počasí, provozu a toho, jak moc se bojíte chlapíků s odznakem. Parkovišť je u Niagara Falls několik, poplatek za jejich využití se pohybuje od nuly po 10 – 20 dolarů za den.

Dojet k vodopádům můžete také vlakem či autobusem. Já doporučuji druhou možnost, k Niagara Falls nebo nedalekému městu Buffalo jezdí vcelku levně autobusy GreyhoundMegabus. Budete-li dostatečně rychlí, pořídíte jízdenku za pár dolarů. Autobusy jsou vybaveny wifi připojením nebo třeba zásuvkami.

Nejsnáze si Niagárské vodopády prohlédnete s organizovaným zájezdem, kterých je celá řada. V nabídce je třeba plavba lodí po americké straně nebo plavba po kanadské straně. V ceně je vyzvednutí a cesta z libovolného hotelu v okolí Niagara Falls.

Spoléháte-li raději sami na sebe, můžete k Niagárským vodopádům zdarma, platí se až za jednotlivé atrakce. Mezi ty patří jeskyně, informační centrum, akvárium či divadlo. Aktuální ceník vstupenek včetně cenově zvýhodněných pasů si prohlédněte na stránkách parku.

Petr Novák

Diskuze k článku (44 komentářů)

Zdravím,
za týden se chystám na výlet po celém USA. Jednou z plánovaných zastávek mám i Niagárské vodopády. Dá se na ně koukat i z kanadské strany, na kterou se lze dostat přes most cca 20 min, ale nevím jak je to s hraničním přechodem, bude mi povolen vstup na ESTA a již ověřený vstup do USA? Do Kanady byly totiž znovu zavedeny víza, tak se obávám, že pohled z kanadské strany je bez jeho vyřízení pasé.

Odpovědět

Ahoj, chystáme se v září do USA a chceme i na niagárské vodopády…je nutné mít kanadská víza pokud se budeme chtít kouknout na vodopády z kanadské strany – díky za info.

Odpovědět
Avatar uživatele

Pro vstup do Kanady jsou víza potřeba. Nevím, jak je to teď, ale kdysi šlo zařídit vízum přímo na hranici za 100 CAD.

Odpovědět

Ahoj,
potřebovala bych poradit..Na megabus jsou docela levné jízdenky, chceme z NY jet na výlet k Niagárským vodopádům. Jízdenku je možno koupit buď do Buffala nebo do Buffala Airport. Kam je to výhodnější a jakou další veřejnou dopravou je možné se dostat až k vodopádům?
Jaká je orientační cena?
Díky moc za pomoc
Petra

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj Petro,

doporučuji jet do Buffala. Odtud jezdí autobusy až k Niagara Falls.

Jezdí k nim linka 40, cena je 2 $ za jeden směr.

K Megabusu – jízdenku doporučuji koupit co nejdříve, s každou prodanou
sedačkou cena roste.

Odpovědět

@Petr Novák:

super, díky moc…mám ted moznost koupit letenku za 11500/os ( 26.6.-5.7.2015), myslís, ze je to dobrá cena nebo má smysl čekat jeste na nejakou akci?

diky, jsou tu skvele informace…

Petra

Odpovědět
Avatar uživatele

Praha/Vídeň – New York? To je vynikající cena za zpáteční letenku… nečekej a kupuj! :-)

Odpovědět

@Petr Novák:

PRG/NY a zpet a jeste i super casy – prilet do NY 16h a pak odlet 23h…to jsem potřebovala čekat, kupuji…

Ještě jeden dotaz – 7-denní karta na metro je jen na metro nebo i busy?

diky

p.

Odpovědět
Avatar uživatele

Kupuj… v New Yorku Je na všechno. Mrkni sem: https://chcidoameriky.cz/metro-v-new-yorku-mapa-cena-a-kupa-cennych-rad

Odpovědět

@Petr Novák:

Jak je to v současné době se vstupem do Kanady? Dá se přejít u niagarských vodopádů na kanadskou stranu ?

Odpovědět
Avatar uživatele

Na základě informací, co jsem se dočetl na netu: Je to možné, ale samozřejmě je třeba předložit platný biometrický pas a mít platnou ESTU. Vízum do Kanady není třeba.

Odpovědět

@Petr Novák:

Stačí ESTA di USA? Jsem totiž z těch info na netu nějaká zmatená…:)

Díky

Petra

Odpovědět
Avatar uživatele

Ano, ESTA + platný biometrický cestovní pas.

Odpovědět

@Petr Novák:

Super, díky moc
P.

Odpovědět

Ahoj, najde se tu nekdo, kdo absolvoval cestu z NY do Buffala Megabusem? Mel bych par otazek. Diky

Odpovědět

Ahoj,
mám otázku jak je to aktuálně se vstupem do Kanady. Chystáme se do státu v červenci a Nia garu bychom rádi prošli (včetně ubytování) z kanadské strany. Je k tomu něco dalšího potřeba, nebudeme mít po dvou dnech problém se vrátit do USA?

díky za odpověď

Odpovědět
Avatar uživatele

@MAGDA: Ahoj Magdo, problém s návratem do USA nebude.

Odpovědět

Ahoj,
chtěl bych se zeptat, zda potřebujeme povolení eTa, pokud cestujeme z New Yorku do Toronta s Greyhoundem. Dále bych se chtěl zeptat, jak se dostat z kanadské strany Niagárských vodopádů na linku č. 40 do Buffala.
Děkuju.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jirka:
eTA stejně jako ESTA není pro přechod přes pozemní hranice potřeba.
A na druhou stranu buď pěškobusem nebo taxi/Uber.

Odpovědět

Ahoj,nevite nekdo,na ktere letiste v buffalu letet,abych se nejsnaze dostala k vodopadum? Jestli BUF nebo IAG? A jestli je potreba delat rezervaci na nejaky bus z letiste k vodopadum…? Diky moc!

Odpovědět
Avatar uživatele

@Hana:
IAG je hned vedle městečka Niagara Falls a cca 15 min (auto/taxi) od Niagara Falls Park, záleží na dopravě
BUF je severozápadně od Buffala a 30-45 min od parku.

Od IAG jezdí přímý bus č. 55 cca 45-55 min a staví cca 10 min od parku.
Od BUF se tam dostaneš s přestupem č. 24 nebo 204, pak č. 40, cca 1h50m, staví stejně jako č. 55.

Čerpáno z Googlemaps (7:20 našeho času), takže si to tam můžeš doladit podle skutečného termínů a časů.

Odpovědět

Ahoj. Chtěla bych se zeptat, zda lze do Kanady i přejet autem. Chtěla bych si půjčit auta a přespat v hotelu na kanadské straně. Všude totiž píšete přejít, tak jen aby to platilo i pro přejezd a přespání? Díky

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petra: Ahoj Petro, ano, je to možné. Za přejezd po Rainbow Bridge se platí 3.75 USD.

Pokud budeš mít auto z půjčovny, ujisti se, že je cesta do Kanady v pořádku.

Odpovědět

@Petr Novák:
Super. Díky

Odpovědět

Ahoj,
přiletím do Toronta, dojedu k Niagárám z kanadské strany, přespím v hotelu na kanadské straně a další den bychom se chtěli přejít podívat na stranu americkou a přespat na americké straně a pak pokračovat na letiště v Buffalu.
Není při přechodu problém? Stačí biometrický pas a vízum? A kde se tam přechází? Jsou na to určena nějaká místa?

Díky moc

Odpovědět
Avatar uživatele

@Aneta:
Pokud splňuješ požadavky, tak problém nebude.
Hraniční přechod je na konci Rainbow Bridge – Rainbow Bridge Port of Entry http://bit.ly/2y8aIhQ

Odpovědět

@Franta:

těmi požadavky tedy myslíte ten biometrický pas a vízum? :)

Odpovědět

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat, zda vidíte jako reálný roadtrip se během 1.-15.12. vydat po trase Buffalo-Toronto-Ottawa-Montreal-NY? Hlavně Niagáry, přes Rainbow Bridge na kanadskou stranu, a potom do měst. Ptám se hlavně zda nehrozí problém na hranicích, pokud máme pouze biometrický pas a ESTU? Také trošku kvůli počasí, půjčujeme si sice silnější auto, ale máme trošku obavy. :)

Díky!

Odpovědět
Avatar uživatele

@Martina:
Ahoj Martino,
na americké vzdálenosti tohle opravdu není žádný roadtrip, vždyť je to všechno “hned vedle”.
V zimě hlavní silnice budou udržované, toho se nemusíš bát,…není to žádná divočina.
Samozřejmě může přijít blizzard a nevyjedeš, ale to je přijatelný risk.

Nicméně už jsem to tu psal a napíšu to znova…mě Niagary vůbec nenadchly, jsou to prostě takové obyčejné a hlavně malé vodopády. Všude milion lidí, nikam stejně nemůžeš kvůli zábradlí a dalším zábranám…no odjížděl jsem dost zklamaný a to jsem se na ně hodně těšil!
Daleko lepší zážitky z vodopádů jsou v různých NP po USA, třeba v Yosemitu kde se můžeš pod obřím vodopádem klidně osprchovat nebo menší vodopády v Kings Canyonu, kde jsme nepotkali živou bytost a měli ho celý pro sebe je nesrovnatelně záživnější než přes davy turistů koukat v dáli na Niagáry.

Odpovědět

@Lukáš:
Ahoj,
zmínila jsem tady jen část cesty, se kterou chci poradit, takže proto roadtrip, jinak to máme trošku delší :) Každopádně moc díky za radu a názor! Promyslíme!
Majsa.

Odpovědět

@Lukáš:
A ještě dotaz ohledně té ESTy – je to ok projíždět hranice a být 14dní v Kanadě pouze na americkou ESTu? Pustí nás tam, a zase zpět bez problémů?
Díky!

Odpovědět

@Martina: Potrebujes to same i pro Kanadu. Kanada je Kanada, USA jsou USA, takze americka ESTA te neopravnuje jet na dovolenou do Kanady.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Martina + Mesi:
Zpět tě z Kanady do USA pustí, ale nebude to mít vliv na prodloužení pobytu. Zůstane ti to původní datum z příletu do USA.

Do Kanady je potřeba eTA, obdoda amerického ESTA. Jak je to při cestě po zemi, nevím. Zkus kanadskou ambasádu, web eTA nebo jejich vládní web. Třeba z Kanady tě do USA pustí bez ESTA, vše potřebné s tebou vyřídí na místě, včetně poplatku. Aspoň to tak fungovalo, podle informací ostatních cestovatelů.

Tak jsem ještě koukal a pro vstup do Kanady letecky potřebuješ Eta nebo vízum. Pro vstup autem, vlakem, busem nebo lodí nepotřebuješ eTA ani vízum, pokud máš potřebné dokumenty. Více na http://www.cic.gc.ca/english/visit/visas-result.asp?country=CZ&result=2

Odpovědět

@Franta:
Skvělé, moc děkuju za pomoc, přesně to jsem potřebovala :)
Díky!

Odpovědět
Avatar uživatele

Zajímalo by mě,kdo je pravoplatným vlastníkem Niagarských vodopádů když se tři vodopády nacházejí na hranici mezi USA a Kanadou,tzv. Po obou stranách vodopádů existují dvě města po Niagarských vodopádech pojmenovaná (viz Niagara Falls v kanadské provincii Ontario a Niagara Falls v americkém federálním státě New Yorku). Takže kdo je pak 100% pravoplatným vlastníkem Niagarských vodopádů –
Kanada nebo USA? Děkuji p.s. Wikipedie mi moc nepomohla! Jinak většina turistů povídala na google že nejhezčí pohled na Niagárské vodopády je z kanadské strany než sté americké.

Odpovědět
Avatar uživatele

@JorckCherry:
To máš celkem jednoduché. Koukni na hranici mezi Kanadou a USA. Co je na kanadské straně je Kanady a co je na americké straně je USA.
Z kanadské strany vidíš vlastně celé vodopády pěkně zepředu, jak podkovu, tak i druhou část (American Falls). Z té americké vidíš kus podkovy a druhou část vodopádů prakticky jen z boku.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Franta: A potom tedy veřím že vstupné k Niagárským vodopádům z kanadské strany bude asi o něco zdražší než zté americké mám pravdu? Děkuji takže se asi 100% vyplatí jet do kanady abych mohl videt z kanadské strany vlastně celé vodopády pěkně zepředu, jak podkovu, tak i druhou část (American Falls)?

Odpovědět
Avatar uživatele

@JorckCherry:
Vstupné jako takové tam není. Můžeš se normálně podívat z chodníku na břehu. Jsou tam ale různé atrakce, vyhlídkové terasy a věže, vyhlídky z mrakodrapů (na kanadské straně), lodě, procházky zezadu pod vodopády, a ty se už platí. To samé parkoviště, jsou tam zdarma, ale i placená. Záleží, jak jsou daleko od vodopádů.

Odpovědět

Dobrý den,

Zeptám se. Pokud chci pouze v rámce jednoho dne do Kanady a to na Skylon Tower ,abych viděl Niagarské vodopády, budu i přes toto potřebovat ETU?

Odpovědět

@Kuba:
Pokud překročíš hranice autem, což předpokládám, tak ETA nepotřebuješ. Vše potřebné vyřídíš na hraničním přechodu. Kdysi to tu hezky v některé diskuzi popisoval Franta.

Odpovědět

Ano, předpokládáš správně :)

Nevíš, co se skrývá za tím vším potřebným + na kolik to zhruba výjde prosímtě?

Díky moc

Odpovědět
Avatar uživatele

@Kuba:
Tady je to samej Kuba. :-)
Jak píše Kuba, eTA, pro vstup po zemi nepotřebuješ.
Takhle jsem to měl v květnu na americko-kanadské hranici já. Za vstup jsem nic neplatil, jen mýto za tunel. Takže počítám, že ty zaplatíš jen za most. V odkazu to je, ale nezapomeň u sebe mít doklad o zpáteční letence, ten chtěl kanadský imigrační vidět. Naštěstí jsem ho měl v deskách spolu s papíry z půjčovny, jinak bych se asi musel pro něj vrátit.

Odpovědět

@Franta:

Dobře díky za info FRATNO ;) :) My se tam ani zdržet nemůžeme, protože odpoledne/večer přelétáme z Buffala do Denveru, takže případně můžeme ukázat i tuto letenku :)

Odpovědět

Zdravím,

potřebuji poradit, jak je to s platností pasu pro vstup do Kanady? Američanům stačí, když bude platný v době odjezdu. Ale Kanaďané prý chtějí, aby platil aspoň 6 měsíců před vstupem a 6 měsíců ode dne vstupu. Ale nějak to nemůžu dohledat. Máte s tím někdo zkušenosti. Chceme se v dubnu jet z USA podívat do Kanady na Niagarské vodopády a okolí. Pasy nám platí do srpna. Musíme si udělat nové? Pokud platí obě podmínky, tak máme ale smůlu.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.