Žádost o vízum do USA: Vaše zážitky a zkušenosti

Při žádosti o vízum do USA je nutné absolvovat pohovor na Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze či jinde. Cílem tohoto článku je shrnout zkušenosti jednotlivých žadatelů. Pokud vás pohovor teprve čeká, čtěte! A pokud jste ho již podstoupili, budeme rádi za Vaši zkušenost. Díky!

Vízum USA | © Petr Novák

Vaše zkušenosti s žádostí o vízum do USA

“Čau, jen bych sem chtěl napsat mé zkušenosti z dnešního pohovoru na americké ambasádě – je to neuvěřitelnej šaškec a člověk se musí trošku povznést. Nechají Vás venku čekat – když je zima, jakože ráno je, tak nic moc. Vyplňoval jsem nový elektronický formulář pro B1/B2 vízum – doporučuji. Registrace bez dotazů, pohovor také. Byl jsem asi 5. na řadě – 2 přede mnou vízum nedostali. Jeden mladík zřejmě zvolil špatný tip nebo měl málo argumentů, další pán asi neměl dostatek peněz a taky neuměl vůbec anglicky. Nebylo všemu rozumět, ikdyž tam bylo hrobové ticho. Mě se úředník zeptal pouze na našeho kolegu v USA, jak dlouho jsem zaměstnaný a jestli jedu s přítelkyní. Měl jsem s sebou asi 30 stran různých výpisů, potvrzení, doporučujících dopisů a nic nebylo třeba. Vše se odehrává jen několik minut. Úředník se se mnou bavil pouze anglicky Jinak doporočuju slušné oblečení, úsměv na tváři, sebevědomí a mít připravené odpovědi na případné otázky, které s oblibou dávají.

Petr | 22. 3. 2010

“Také bych se ráda podělila o zkušenosti z pohovoru z americké ambasády, který jsem dnes absolvovala. Měla jsem slušné oblečení, pozdravila jsem s úsměvem na tváři… a stejně mi to nepomohlo. Úředník se se mnou také bavil pouze anglicky, což jsem kupodivu ještě zvládla docela dobře. Chtěla jsem odjet na půl roku, měla jsem pozvání, potvrzení o zaměstnání, kde pracuji pět let, výpis z katastru, že v Čechách vlastním pozemek. Hodně se zajímal o pozvání a vlastně na tom moje žádost i ztroskotala – jelikož má rodina, u které jsem měla bydlet, dvě děti, žádost mi zamítl. Důvod už mi automaticky tlumočila slečna do češtiny. Prý je tu podezření, že tam nejedu za účelem cestování, ale za účelem výpomoci s dětmi – au-pair. Nepomohlo nic, i ta hodná slečna se snažila argumentovat, ale pan úředník se zvedl a prostě od okýnka odešel a tím to pro něj haslo. Za celou dobu našeho rozhovoru (cca 15-20 minut) se na mě ani jednou nepodíval, což taky nebylo dvakrát příjemné. Plně souhlasím s každým, kdo říká, že tak arogantní chování ještě nezažil.”
Míša | 26. 4. 2010

“Ahoj, už jsem to tu asi dneska psal, chtěl bych dát naději těm, který se chtějí strašně moc podívat do USA,ale vízum ji bylo několikrát zamítnuto.

V mém případě to bylo v rozmezí let 2001-2005, kdy mi B2 zamítli 4×!!! Naposledy přes Student Agency,kde mi po zamítnutí volali, že být na mém místě, tak už o vízum raději nežádají.

Rok se s rokem sešel a já si řekl, že do USA zkrátka chci a že to zkusim. Za poslední měsíc jsem si nashromáždil potřebné dokumenty – potvrzení z práce, pracovní smlouvu, výpis z katastru, že vlastním dům (i když v něm momentálně nebydlím), penzijní připojištění – smlouvy a výpisy, stavebko, životko, smlouvu s RWE a ČEZ, a vlastní sepsaný hodně do detailu itinerář. V noci jsem skoro nespal, přeci jenom 160 USD (3200 Kč na pokladně), špatná minulost s žádostmi apod, mě dost vystresovalo.

Vystoupil jsem na zastávce Hellichova, ještě jsem měl chvíli čas, tak jsem nepospíchal. Opět známá ulice Tržiště a tak v půlce policie kontroluje auta. Říkal jsem si, že většina žádá přes ESTU, což já si netroufl a ani jsem si nezařizoval biometrický pas. Jenže jaké bylo mé překvapení, když před ambasádou byla fronta asi 30 ti lidí.

Ale šlo to celkem rychle, plešatý pán z ochranky chodil ke každému z nás a ptal se na jména, takže potvrzení o inteviu ani nikdo vidět nechtěl. Pouštěl nás po 2, za mnou pomalu opět přibývalo lidí. Odevzdal jsem svoji MP3, telefon , zkontrolovali nůžtičky na nehty a i s celkem velkou taškou mě pustili dovnitř (na webu se píše, že vám tašku odeberou). Vízová sekce se trochu od posledně změnila, rovně opět asi 3 okýnka a napravo za zdí 2 okýnka, s číslem jedna američan (asi Ind) si vybíral DS-160, obálku, potvzení o zaplacení kurýrní služby a pas. Pak jsem se posadil a paní z okýnka č. 1 (Češka) si mě zavolala na zaplacení za žádost.

Pak jsem si šel sednout klasicky a vyčkával. Přede mnou šlo asi 15 lidí a já čekal asi 50 minut, dokonce přede mnou šli 2 lidi co stáli za mnou, tak jsem na chvíli znejistěl až než se ozvalo z mikrofonu moje jméno a abych se dostavil k okýnku 6.

Plešatej Amík tak střední věk mi pokynul k sejmutí otisků. První otázka byla, jaký je důvod mé cesty, říkám, že pure holiday. Ptal se kde, říkám NYC, Philadelphia, Washington round trip, nutím mu itinerář na kterým jsem pracoval asi 3 hodiny čistého času!!! Odmítá ho. Ptá se s kým, říkám se sestrou, ptá se kde žije, tak odpovídám… ptá se jestli jsem svobodný, ano, nějaké děti? Ano.. ptá se na bratra (kdysi pracoval na lodi v USA) říkám, že tam dělal,ale nežije tam (jde vidět, že mají večkeré info stále v kompjůtru.

Ptá se co dělám za praci, odpovídám, ptá se kde jsem dělal předtim, říkám ExxonMobil… kouká na mě a anic neříká, tak říkám, you know? the american company, konzul dostává záchvat smíchu, já taky a on říká, ” of course I know..” vtýhle době jsem už věděl, že vízum dostanu.

Ptá se kolik mám měsíčně, říkám mu po pravdě, nutím mu výpisy a potvrzení o zaměstnání, bere si jen výpisy a skoro bez mrknutí mi je vrací.. pak mi říká,, no vidím, že vám byla už zamítnuta víza v minulosti,ale to už je dost dlouho, takže Your visa is approved!!

Ještě se ptám na kurýra, kdy mi dojde pas protože další týdny jsem služebně pryč, s ochotou mi podává vizitku na kurýrní službu abych si tam zítra zavolal, že mi vyjdou vstříct. Obrovská rána jak mi spadl kámen ze srdce a ještě cestou do práce jsem tomu moc nevěřil, že se konečně podívám do New Yorku a obecně do USA!!

Takže z dokumentů nechtěl vidět skoro nic a z těch 18 lidí, co šli přede mnou, to patrně zamítl jen jednomu týpkovi, kterej nevypadal zrovna na to, že by tam jel jako turista, ovšem v době, kdyz to zamítli mně, tak tak nějak jsem asi vypadal já.

Byl jsem čerstvě po vojně, práci jsem sice měl (recepční) i pozvání od bratrance, kterej měl Green card, to byla moje první žádost, uředníkovi se nelíbilo to, že jsem měl za 1) černý razítko z anglie v pasu (tenkrát nás vrátili z výletu hned na hranicích, tuším 2001) a za 2) říkal, že sice mám pozvání,ale on není US citizen, takže smolíka.

Po druhé jsem tam chtěl jet za známýma které jsem potkal v mé druhé práci, manželé amíci, na Floridu, měl jsem US pozvání, opět zamítli, na učtě jsem neměl dostatek peněz a práce taky žádná sláva.

Po třetí opět za těma známým, žádal jsem po dalším roce, to jsem vychytal ženskou, v roce 2003, říkal jsem si to je pohoda, protože z přechozích pohovorů co jsem vysledoval, tak kdo šel k konzulární úřednici, tak většinou vízum dostal, kdo šel k napruzenýmu amíkovi, měl většinou smůlu, řekla, mi to si pamatuju dodnes ” It doest give me any sense why you want visit this family” a to zopakovala 2×.

Po čtvrté jsem žádal pak až v roce 2005, zkoušel jsem student agency, sám na vlatní triko, ale opět, málo peněz na učtě, chtěl jsem jet za bratrem, rok dělal na lodi , Miami – Mexiko, slabý socální zázemí, byl jsem patlal, přiznám se, třeba itinerář jsem psal propiskou na koleni v autobuse na A4, měl jsem pár ušmudlaných papírů, to taky asi o něčem vypovídá.”
Kecirij | 21. 6. 2012

Diskuze k článku (413 komentářů)

Emanuel (1)
5.9.2019
13:39

Dobrý den, rád bych se zeptal, pohovor na Americké ambasádě ohledně víza B1/B2 probíha v AJ nebo se dá i v ČJ. Předem vám děkuji

Odpovědět
Franta (3837)
7.9.2019
14:27

@Emanuel:
Jedeš do USA, tak by bylo dobré umět aspoň trochu anglicky. Ale na ambasádě rozumí i česky, takže pohovor může být i v češtině.

Odpovědět
Helena (1)
27.10.2019
18:39

Dobrý den,

Chtela jsem se zeptat, jestli tu je někdo zkušený kdo by mi pomohl s vyplnění všech dokumentu pro pracovní visa na zimní sezónu. Práci mam, zvací dopis mam a I sponzora mam. Finanční odměna jistá

Odpovědět
Roman (1)
19.11.2019
19:50

Chtěl jsem se zeptat jsem 64 letý důchodce a mám vyřízené víza B1/B2 na 10 let. Před měsícem jsem se vrátil z USA, kde jsem cestoval po dobu 5 měsíců. Rád bych se tam za 2 měsíce vrátil a ještě část Ameriky procestoval. Slyšel jsem však radu, že bych měl aspoň 18 měsíců počkat, abych neměl problémy na imigračním. Myslíte si, že jsou tak přísní i na lidi v důchodu? Jaká doba by měla být ideálně mezi pobyty? Taky abych neumřel než se tam zase podívám. Děkuji

Odpovědět
Franta (3837)
19.11.2019
21:01

@Roman:
Obecně se doporučuje dělat mezi dlouhými pobyty dlouhé pauzy. Standardní turista není na dovolené více než doma, navíc v jedné zemi. V tomto případě by byla ideální pauza půl roku. Ale myslím si, že by imigrační mohli být v pohodě i po dvou měsících. Argument s pokročilým věkem, podpořený dostatečným zajištěním cesty by mohl stačit. Ale nemohu za ně mluvit, je to jen můj názor.

Odpovědět
Mesi (778)
19.11.2019
22:41

@Roman: Souhlasil bych s Frantou, navíc pro Vás hovoří vízum, což znamená, že jste byl na ambasádě. Ale člověk zjistí až na místě – přehnaný strach bych ale neměl. Připravte si pro jistotu nějaké podpůrné dokumenty a naplanájte si cestu (ten plán samozřejmě mějte s sebou).

Odpovědět

Ahoj,chci se zeptat,byl jsem poslan z letiste v NY domu v 2009 za predchozi prekroceni pobytu,je to uz pres 10 let,ma vubec smysl zadat o vizum?Zamestnani,penize ,vse neni problem,slo by jen o 14 denni dovolenou.

Odpovědět
Franta (3837)
27.12.2019
20:39

@Petr:
Pokud tam chceš jet, tak nejenom že to má smysl, ale je to i nutnost. S ESTA bych nepočítal. Je na tobě, jak se na pohovor připravíš a jestli je dokážeš přesvědčit, že tentokrát neuděláš další chybu.

Odpovědět
Yvona (3)
1.1.2020
18:00

@Petr: prosim dej vědět jak jsi dopadl. Diky

Odpovědět
Lucie (1)
13.1.2020
19:28

Dobrý den zajímalo by mě jak je to s koncem platnosti esta , všude se píše něco jiného , estu mám do 23.5. .. když pojedu třeba 1-20.5 je to v pohodě nebo před odletem musím požádat o nové ? někde píšou že je to v pohodě někde že měsíc před koncem se má dělat nová esta , děkuji za odpovědi

Odpovědět
Franta (3837)
13.1.2020
21:24

@Lucie:
Někde píšou… Tak to nečti někde a mrkni přímo na ofiko stránky. ;-)
Stačí, když ESTA platí při vstupu do USA. Pobyt už kryje imigrační razítko.

Odpovědět
Petra (1)
11.4.2020
14:17

@Lucie:
Mesic pred koncem platnosti ESTA Ti prijde email s infem, ze Ti bude koncit a rovnou si ji muzes opet udelat. Nez Ti prijde dany info mail, nova zadost udelat nejde.

Odpovědět
Honza (17)
11.4.2020
20:45

Ahoj, o novou ESTA se DÁ požádat i více než měsíc před koncem platnosti té staré. Jen je potřeba mít na paměti, že pokud nebude ta nová žádost schválená, ztrácí platnost i ta stará. Více na https://help.cbp.gov/s/article/Article-1197?language=en_US

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.