Žádost o vízum do USA: Vaše zážitky a zkušenosti

Při žádosti o vízum do USA je nutné absolvovat pohovor na Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze či jinde. Cílem tohoto článku je shrnout zkušenosti jednotlivých žadatelů. Pokud vás pohovor teprve čeká, čtěte! A pokud jste ho již podstoupili, budeme rádi za Vaši zkušenost. Díky!

Vízum USA | © Petr Novák

Vaše zkušenosti s žádostí o vízum do USA

„Čau, jen bych sem chtěl napsat mé zkušenosti z dnešního pohovoru na americké ambasádě – je to neuvěřitelnej šaškec a člověk se musí trošku povznést. Nechají Vás venku čekat – když je zima, jakože ráno je, tak nic moc. Vyplňoval jsem nový elektronický formulář pro B1/B2 vízum – doporučuji. Registrace bez dotazů, pohovor také. Byl jsem asi 5. na řadě – 2 přede mnou vízum nedostali. Jeden mladík zřejmě zvolil špatný tip nebo měl málo argumentů, další pán asi neměl dostatek peněz a taky neuměl vůbec anglicky. Nebylo všemu rozumět, ikdyž tam bylo hrobové ticho. Mě se úředník zeptal pouze na našeho kolegu v USA, jak dlouho jsem zaměstnaný a jestli jedu s přítelkyní. Měl jsem s sebou asi 30 stran různých výpisů, potvrzení, doporučujících dopisů a nic nebylo třeba. Vše se odehrává jen několik minut. Úředník se se mnou bavil pouze anglicky Jinak doporočuju slušné oblečení, úsměv na tváři, sebevědomí a mít připravené odpovědi na případné otázky, které s oblibou dávají.

Petr | 22. 3. 2010

„Také bych se ráda podělila o zkušenosti z pohovoru z americké ambasády, který jsem dnes absolvovala. Měla jsem slušné oblečení, pozdravila jsem s úsměvem na tváři… a stejně mi to nepomohlo. Úředník se se mnou také bavil pouze anglicky, což jsem kupodivu ještě zvládla docela dobře. Chtěla jsem odjet na půl roku, měla jsem pozvání, potvrzení o zaměstnání, kde pracuji pět let, výpis z katastru, že v Čechách vlastním pozemek. Hodně se zajímal o pozvání a vlastně na tom moje žádost i ztroskotala – jelikož má rodina, u které jsem měla bydlet, dvě děti, žádost mi zamítl. Důvod už mi automaticky tlumočila slečna do češtiny. Prý je tu podezření, že tam nejedu za účelem cestování, ale za účelem výpomoci s dětmi – au-pair. Nepomohlo nic, i ta hodná slečna se snažila argumentovat, ale pan úředník se zvedl a prostě od okýnka odešel a tím to pro něj haslo. Za celou dobu našeho rozhovoru (cca 15-20 minut) se na mě ani jednou nepodíval, což taky nebylo dvakrát příjemné. Plně souhlasím s každým, kdo říká, že tak arogantní chování ještě nezažil.“
Míša | 26. 4. 2010

„Ahoj, už jsem to tu asi dneska psal, chtěl bych dát naději těm, který se chtějí strašně moc podívat do USA,ale vízum ji bylo několikrát zamítnuto.

V mém případě to bylo v rozmezí let 2001-2005, kdy mi B2 zamítli 4×!!! Naposledy přes Student Agency,kde mi po zamítnutí volali, že být na mém místě, tak už o vízum raději nežádají.

Rok se s rokem sešel a já si řekl, že do USA zkrátka chci a že to zkusim. Za poslední měsíc jsem si nashromáždil potřebné dokumenty – potvrzení z práce, pracovní smlouvu, výpis z katastru, že vlastním dům (i když v něm momentálně nebydlím), penzijní připojištění – smlouvy a výpisy, stavebko, životko, smlouvu s RWE a ČEZ, a vlastní sepsaný hodně do detailu itinerář. V noci jsem skoro nespal, přeci jenom 160 USD (3200 Kč na pokladně), špatná minulost s žádostmi apod, mě dost vystresovalo.

Vystoupil jsem na zastávce Hellichova, ještě jsem měl chvíli čas, tak jsem nepospíchal. Opět známá ulice Tržiště a tak v půlce policie kontroluje auta. Říkal jsem si, že většina žádá přes ESTU, což já si netroufl a ani jsem si nezařizoval biometrický pas. Jenže jaké bylo mé překvapení, když před ambasádou byla fronta asi 30 ti lidí.

Ale šlo to celkem rychle, plešatý pán z ochranky chodil ke každému z nás a ptal se na jména, takže potvrzení o inteviu ani nikdo vidět nechtěl. Pouštěl nás po 2, za mnou pomalu opět přibývalo lidí. Odevzdal jsem svoji MP3, telefon , zkontrolovali nůžtičky na nehty a i s celkem velkou taškou mě pustili dovnitř (na webu se píše, že vám tašku odeberou). Vízová sekce se trochu od posledně změnila, rovně opět asi 3 okýnka a napravo za zdí 2 okýnka, s číslem jedna američan (asi Ind) si vybíral DS-160, obálku, potvzení o zaplacení kurýrní služby a pas. Pak jsem se posadil a paní z okýnka č. 1 (Češka) si mě zavolala na zaplacení za žádost.

Pak jsem si šel sednout klasicky a vyčkával. Přede mnou šlo asi 15 lidí a já čekal asi 50 minut, dokonce přede mnou šli 2 lidi co stáli za mnou, tak jsem na chvíli znejistěl až než se ozvalo z mikrofonu moje jméno a abych se dostavil k okýnku 6.

Plešatej Amík tak střední věk mi pokynul k sejmutí otisků. První otázka byla, jaký je důvod mé cesty, říkám, že pure holiday. Ptal se kde, říkám NYC, Philadelphia, Washington round trip, nutím mu itinerář na kterým jsem pracoval asi 3 hodiny čistého času!!! Odmítá ho. Ptá se s kým, říkám se sestrou, ptá se kde žije, tak odpovídám… ptá se jestli jsem svobodný, ano, nějaké děti? Ano.. ptá se na bratra (kdysi pracoval na lodi v USA) říkám, že tam dělal,ale nežije tam (jde vidět, že mají večkeré info stále v kompjůtru.

Ptá se co dělám za praci, odpovídám, ptá se kde jsem dělal předtim, říkám ExxonMobil… kouká na mě a anic neříká, tak říkám, you know? the american company, konzul dostává záchvat smíchu, já taky a on říká, “ of course I know..“ vtýhle době jsem už věděl, že vízum dostanu.

Ptá se kolik mám měsíčně, říkám mu po pravdě, nutím mu výpisy a potvrzení o zaměstnání, bere si jen výpisy a skoro bez mrknutí mi je vrací.. pak mi říká,, no vidím, že vám byla už zamítnuta víza v minulosti,ale to už je dost dlouho, takže Your visa is approved!!

Ještě se ptám na kurýra, kdy mi dojde pas protože další týdny jsem služebně pryč, s ochotou mi podává vizitku na kurýrní službu abych si tam zítra zavolal, že mi vyjdou vstříct. Obrovská rána jak mi spadl kámen ze srdce a ještě cestou do práce jsem tomu moc nevěřil, že se konečně podívám do New Yorku a obecně do USA!!

Takže z dokumentů nechtěl vidět skoro nic a z těch 18 lidí, co šli přede mnou, to patrně zamítl jen jednomu týpkovi, kterej nevypadal zrovna na to, že by tam jel jako turista, ovšem v době, kdyz to zamítli mně, tak tak nějak jsem asi vypadal já.

Byl jsem čerstvě po vojně, práci jsem sice měl (recepční) i pozvání od bratrance, kterej měl Green card, to byla moje první žádost, uředníkovi se nelíbilo to, že jsem měl za 1) černý razítko z anglie v pasu (tenkrát nás vrátili z výletu hned na hranicích, tuším 2001) a za 2) říkal, že sice mám pozvání,ale on není US citizen, takže smolíka.

Po druhé jsem tam chtěl jet za známýma které jsem potkal v mé druhé práci, manželé amíci, na Floridu, měl jsem US pozvání, opět zamítli, na učtě jsem neměl dostatek peněz a práce taky žádná sláva.

Po třetí opět za těma známým, žádal jsem po dalším roce, to jsem vychytal ženskou, v roce 2003, říkal jsem si to je pohoda, protože z přechozích pohovorů co jsem vysledoval, tak kdo šel k konzulární úřednici, tak většinou vízum dostal, kdo šel k napruzenýmu amíkovi, měl většinou smůlu, řekla, mi to si pamatuju dodnes “ It doest give me any sense why you want visit this family“ a to zopakovala 2×.

Po čtvrté jsem žádal pak až v roce 2005, zkoušel jsem student agency, sám na vlatní triko, ale opět, málo peněz na učtě, chtěl jsem jet za bratrem, rok dělal na lodi , Miami – Mexiko, slabý socální zázemí, byl jsem patlal, přiznám se, třeba itinerář jsem psal propiskou na koleni v autobuse na A4, měl jsem pár ušmudlaných papírů, to taky asi o něčem vypovídá.“
Kecirij | 21. 6. 2012

21. října 2014 Petr Novák , , , ,

Diskuze k článku (366 komentářů)

Petr (11)
11.7.2017
2:19

Má zkušenost s vízem typu F-1:

Dopředu jsem měl přichystané všechny papíry (a shlednul jsem jejich 2 videa na youtube která jsou orientační + nějáké základní rady).

Po vytištění pořadního lístecku z automatu trvalo asi 10 minut nez jsem přišel na řadu, u okéna si řekla o dokumenty (tuším I-20 a pas a potvrzení o zaplacení poplatků), a poslal mě zpět do čekárny.

Po dalšíc 10 minutách znovu, to bylo jiné okénko kde vám oskenují otisky prstů.
A nakonec po dalších 10 přišel na řadu pohovor. Polovinu dokumentů jsem ani nepotřeboval, nejdulezitejsi bylo i-20 + pas. Ptal se co studuji, kde budu bydlet a takové základní info. Po finanční stránce jsem řekl že mam sponzora a chtěl vidět sponzorský papír (nevím jak se to ted jmenuje), kde bylo napsáno že dotyčný bude platit moje studium. To mu stačilo. Pán za okýnkem byl milý, a když jsem v jednom momentu nevěděl co myslí, tak mi to řekl česky. Vše bylo bez problému. Vše mi vrátil krom pasu, který mi prišel po pár dnech s nálepkou na jedné straně. (A s radou ze na letisti musím ukazat I-20, at ji nezapomenu).

Otázka: I když mám F-1, kamarádka mě straší že poslední slovo má imigračním na letišti. Hrozí něco takového? Žádný problém nikdy nikde, a v USA jsem již 2x byl.

Odpovědět
Franta (3232)
11.7.2017
8:47

@Petr:
Že má poslední slovo imigrační, je pravda, ale jde hlavně o turisty. Tebe kvůli F-1 prověřila ambasáda a imigrační by muset při pohovoru zjistit něco závažného, co brání vstupu, přímo od tebe. A asi nikdo neřekne, že nejede studovat, ale že tam zůstane. :-) Tak nezapomeň pas, I-20 a užij si to.

Odpovědět
Ester (1)
18.9.2017
14:57

Ahoj , v roce 2013 jsem byla držena 5 hodin na immigration v NYC, protože vyšlo najevo, že jsem v minulosti překročila povolenou dobu pobytu. ( porodila jsem tam ) Od té doby jsem tam ovšem byla 4x a nikdy se na nic nepřišlo . V tom roce 2013 jsem tam letela vyřizovat nějaké dokumenty týkající se mého syna, který je tedy americkým občanem, má ted 11 let. Napsali do pasu odmítnutí vstupu , ale zároven mi tam dali razítko HUMANITARIan PAROLE na 14 dní, během kterých mi bylo povoleno v usa pobýt a vyřídit si vše, co potřebuji. Tyto cesty byly všechny na ESTU. Uředník mi ovšem řekl, že příště, až budu chtít do USA, tak musím na embassy pro vízum, že mi ESTA nestačí. No, a ten čas nastal nyní, musím ohledně syna opět do USA a řeším, zda jít na ambasádu se starým pasem, kde mám tuto poznámku a razítko nebo zda si vyřídit raději nový pas? Můj současný pas bude platný stejně už jen 2 roky, v případě získání víza by bylo lepší mít nový pas na 10 let. Ovšem co jim řeknu na ambasádě jako důvod, že si jdu pro vízum, proč mi nestačí ESTA? Mají oni vlastně veškeré info o mně z USA? V případě , že půjdu na ambasádu s tím, že tam okamžitě budu muset říct, že jsem tam vlastně byla ilegálne, tak už se loučím s vízem a 160 usd rovnou….nebo nemusím mít takové obavy???

Odpovědět
Franta (3232)
18.9.2017
15:30

@Ester:
Přijde mi úsměvný ten důvod překročení. Termín přece víš předem, takže to nebylo z ničeno nic, není to chřipka. Spíš bych v tom viděl úmysl. Ale to je jedno.
To, že do 2013 nic neřešili, neznamená, že se na nic nepřišlo, jen to možná daní úředníci tak nehrotili, jako ten (poctivý) v 2013. Nový nebo starý pas je jedno, je to v záznamech a na ambasádě to budou vědět, takže jim to klidně i sama řekni. Uvidí (možná i ocení), že nic netajíš. Jen je pravda, že je fajn mít pas i vízum na 10 let. A kdyby to překročení mělo znamenat i zamítnutí víza, tak tě nebudou posílat na ambasádu, ale řeknou ti, ať už nejezdíš. Jde o syna, „Američana“, takže asi nebudou dělat problémy při zařizování věcí pro něj.
A jen tak ze zvědavosti, jaké jsou plány do budoucna? Zelená přes syna?

Odpovědět
Katerin (2)
6.10.2017
15:12

Nevíte jak dlouho se uchovávají záznamy o daném člověku a jeho pobytu v USA? Jedná se o pobyt v 97 a následné prodloužení pobytu, poté cesta do Kanady – ovšem bez výstupního razítka, můžou nastat problémy i když je to před 20ti lety? díky

Odpovědět
Franta (3232)
6.10.2017
21:48

@Katerin:
Je pravda, že před 9/11 to sice „skladovali“ ale asi moc neřešili. Vím ,o několika lidech, co přetáhli, a pak je tam normálně pustili. Jeden to zkoušel po 9/11 a poslali ho z letiště domů.

Na webu ESTA je tohle info:
JAK DLOUHO SE ÚDAJE ZADANÉ V ŽÁDOSTI UCHOVÁVAJÍ?

Žádost o registraci ESTA zustává aktivní po dobu, po kterou je schválená registrace ESTA platná, což je obvykle dva roky nebo do vypršení platnosti cestovního pasu žadatele, podle toho, která situace nastane dríve. Department of Homeland Security (DHS) bude poté tyto údaje uchovávat další rok a následne budou archivovány po 12 let, aby bylo možné je využívat pro úcely vymáhání práva, národní bezpecnosti nebo vyšetrování Po archivaci údaju se pocet úredních osob, které k nim budou mít prístup, dále sníží. Takovéto uchovávání je v souladu s pravomocí CBP k prohledávání na hranicích a s jeho posláním zabezpecovat hranice, které úradu sveril Kongres. Údaje související s aktivními záznamy vyhledávání pro úcely vymáhání práva, záznamy CBP související s kroky za úcelem vymáhání práva ci vyšetrováními nebo prípady, vcetne žádostí o registraci ESTA, které byly zamítnuty, budou prístupné po celou dobu prubehu cinností za úcelem vymáhání práva, kterých se týkají.

DHS prešlo na plne elektronický formulár I-94W. Proto budou údaje zjištované formulárem I-94W nahrazeny údaji zadanými v žádosti o registraci ESTA. V prípade, že se údaje zadané v žádosti o registraci ESTA použijí namísto údaju zjištovaných formulárem I-94W, budou údaje zadané v žádosti o registraci ESTA uchovávané v souladu s harmonogramem pro uchovávání formuláru I-94W, tj. 75 let.

Tak si to nějak přeber. Netuším, jestli něco podobného platilo i dřív za papírového I-94.

Ale, to co píšeš, bych neviděl jako problém pro cestu.

Odpovědět
Martin (1)
17.10.2017
17:17

Zdravím, mám pár otázek ohledně B-2 víza.

Je třeba mít výpisy a další podpůrné dokumenty (výpis z katastru, pracovní smlouvu, atd.) mít přeložené v angličtině nebo stačí přinést k pohovoru originály v češtině. Pokud by byl třeba překlad, musí být oficiálně přeloženy překladatelem/tlumočníkem? Nestačí, když jsi ty papíry přeložím doma sám a donesu je tam spolu s originály?

Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Franta (3232)
17.10.2017
19:39

@Martin:
Mělo by to stačit v češtině.

Odpovědět
jana šmerdová (1)
1.11.2017
10:27

Zdravím,
letěla jsem v létě ke známému do Las Vegas,měla jsem ESTU a v Chicagu na letišti mě drželi tak dlouho,že jsem se zeptala,jestli by byl problém,kdybych tam chtěla pracovat jako tanečnice?!Prostě už jsem byla fyz.i psych.tak unavená,že jsem si neuvědomovala,co mě čeká…deportace,že nemám prac.vízum.Tak jsem si našla club,kde mi udělají prac.vízum.Ale bojím se,že kvůli tomu mi ho nedají?!I když jsem hned po návratu posílala na ambasádu do Prahy email s razítkem,co mi daly do pasu a i ten výslech,co sem tam měla…
A ještě mám dotaz na lékařskou zprávu,kterou po mě chce ten můj budoucí zaměstnavatel….stačí jen od obvodního lékaře?
Předem děkuji za odpověd
S pozdravem Jana šmerdová

Odpovědět
Franta (3232)
1.11.2017
11:01

@jana šmerdová:
Ambasáda má nasmlouvané vlastní lékaře, zeptal bych se jich na kontakty. Potvrzení pro oficiální jednání určitě nemůže udělat obvoďák. Jaké potvrzení potřebuje zaměstnavatel nevím, to musel říct tobě.
Zbytek nemůžu posoudit, protože nemám dostatek informací. Ale asi budeš dobrá a ten klub nebude v zaplivané čtvrti, pokud ti dokáží vyřídit pracovní povolení.
Nebo je to trochu jinak a tahat do toho ambasádu nebyl dobrý nápad. Zní to moc snadně.

Odpovědět
Mesi (681)
2.11.2017
0:32

@jana šmerdová: @Franta: No, pokud to neni opravdu dobry (a nejspis i velky) klub, tak bych jim neveril ani slovo o zarizeni pracovniho viza. Schvalne jim rekni o te sve posledni ceste do USA, jestli se ti jeste ozvou zpet :o) A take o tom, ze uz jsi kontaktovala ambasadu :o) Jak pise Franta, jsi bud extremne dobra nebo velmi naivni. Tenhle pribeh bych rad videl az do konce – dej tady vedet, jak to dopadlo. Mozna i zkusenost pro dalsi

Odpovědět
Oskar (1)
7.11.2017
19:49

Moje aktuální zkušenost. Jedu do USA na 4.5 měsíce na dovolenou za známými. Zjistil jsem si až relativně pozdě, že na takovou dobu mi ESTA nestačí :). Zažádal jsem si proto o turistické vízum (B-2). DS-160 jsem odeslal ve čtvrtek odpoledne a hned jsem se objednal na pohovor v pondělí. Na ambasádě jsem strávil cca hodinu, všichni velmi příjemní, měl jsem z toho celkem strach, co jsem slyšel z vyprávění atd, ale naprosto zbytečně. Samotný pohovor trval cca 5 minut s tím, že se mě úředník zeptal pouze jestli jedu do USA poprvé na práci tady v ČR (potvrzení o délce pracovní činnosti i o tom, že máme sezonní pauzu jsem předložil.) a poté ještě zda nehodlám v USA pracovat, na to jsem mu řekl, že ne vzhledem k tomu, že přes letní sezonu pracuji v podstatě non-stop a chci si v USA odpočinout. Ukázal jsem mu zvací dopis od známého, zeptal se mě co známý dělá za práci, ale ve vší nervozitě jsem mu řekl, že pořádně nevím… :D Něco si tam pán psal celou dobu do počítače a bylo mi řečeno, že nic nebrání tomu abych nedostal vízum. Ještě jsem se pana úředníka na konci zeptal jestli mi vízum stihne přijít do konce týdne, vzhledem k tomu, že následující týden odlétám. Potvrdil mi, že by to mělo být bez problému.

Letenku atd. po mě ani nechtěli.

Samozřejmě mám ještě celkem strach z imigračního v Americe, přeci jen, mladý kluk co jede do U.S.A s pár dolary v kapse. Nevím jak moc dají na zvací dopis, kde je uvedeno, že všechny výdaje atd. za mě bude hradit známý, který mě pozval.

Odpovědět

Ahojte. Aké doplňujúce doklady ste prekladali pri žiadosti o Turisické víza B2 ? Čo ich najviac presvedčí.
Ďakujem.

Odpovědět
Franta (3232)
4.12.2017
1:48

@Ani:
V tom se těžko radí, u každého je to individuální.
Když jsem žádal já (1999), tak jsem měl pracovní smlouvu, výpisy z banky, papíry k auto, k bytu, potvrzení z práce o dovolené… Nakonec je zajímal jen zvací dopis od tety.
Dnes, v době programu ESTA, jsou přísnější. Zajímá je, proč člověku nestačí 90 dní a chce tam na víc. Takže je musíš přesvědčit, že jedeš opravdu na dovolenou a dostatek prostředků. Plán cesty, itinerář je dobrý podpůrný prostředek. Je lepší tam dorazit s již hotovým plánem cesty, než jen s tím, že tam chceš, ale ještě nevíš, co tam.

Odpovědět

Podělím se se svojí zkušeností o žádost o vizum. Takže pobyt jsem o rok a pul přetáhla v roce 2007. Estu mi okamžitě po vyplnění zamítli neb jsem tam podle pravdy vyplnila, že jsem tam byla nelegalně. Tak jsem zkusila zažádat o vizum. Do USA mám jet na školení od práce, takže jsem měla zvací dopis. Z dalších dokumentů jen pohledem zavadili o pracovní smlouvu. Výpisy je nezajímali, ale je to asi z důvodu, že je vše hrazené. Byla jsem objednaná na 10:45. Na řadu jsem přišla v před 13h. Doporučuju vzít četbu. Nebo si dát schůzku na dříve. Před ambasádou si zkontrolujou, zda jste objednani. Vevnitř vam hned odeberou telefon. Nahoře je to jak na poště, vezmete si číslo a čekáte. Kolem 10:45 si mě zavolali, ale chtěli jen pas. Pohovor byl před 1h. Trval asi 5-10 min. Nepříjemné je to, že se tam člověk zpovídá před dalšími 30 lidmi v „čekárně“. Každopádně si myslím, že o mě tam asi žádnou historii neměli. Ptali se proč jsem překročila, proč jsem se nakonec vratila a proč tam chci jet. Řekla jsem jim pravdu o historii. Všechno si tam nacvakali a vizum mi dali. Samozřejmě počítám s tím, že v USA na imigračním mě můžou otočit.

Odpovědět
Dominik (3)
27.1.2018
14:37

Zdravím, chtěl bych se Vás moc zeptat na věc ohledně ESTY. V minulosti jsem měl podmínku (trest. čin za poničení věci. částka byla 5000kč. Je to cca 5 let zpátky. Takže otázka je, jestli by tento problém mohl ohrozit mojí žádost o ESTU.

Odpovědět
Petra (5)
17.3.2018
20:55

Dobrý den, ráda bych se tu podělila o zkušenost se žádostí o B2 vízum. Třeba to někomu pomůže, nebo usnadní práci a hledání.
Na ambasádě jsem byla minulý týden (březen 2018).
Předtím jsem online vyplnila DS 160, tak jak se to dělalo i vždycky předtím. V minulosti jsem do USA letěla 2x na Work and Travel program s vízem J1 a asi 5x jsem tam byla na kratší dobu; buď s rodinou na Floridě na dovolené a nebo u příbuzných, bydlí v Atlantě. Chci toho co nejvíc využít a procestovat co nejvíc tam jde, dokud jsem student; navíc se mi to hodí ke škole.
Na pohovor jsem s sebou vzala zvací dopis, výpis z účtu, potvrzení o zaplacení víza a plus mínus místa, která bych chtěla navštívit tentokrát v Americe.
První co je rozdílné třeba od loňska je fotka; i když mi systém při vyplňování DS 160 elektornickou fotku schválil, požadovali tam po nás ještě papírovou. Kdo neměl, musel se utíkat vyfotit. Další věc, ten úředník po nikom nechtěl žádné dokumenty! Ani důkaz, že mám peníze na účtě, zvací dopias, nic… a po nikom z těch lidí, co tam byli.
Nakonec mi vízum schválil, jen se tvářil dost nedůvěřivě, s pochybami, zda tam nejedu pracovat, protože kvůli cestování na rok po bakaláři přerušuji školu.
Takže mám v pase B2 vízum z původních 10 let ,,just little bit limited,, na 1 rok :D
Doufám ale, že jak budu zase student, nebude mít žádný problém dát mi vízum ve standartní délce.
Na ambasádě jsem strávila zhruba hodinu a půl se vším všudy, pas s vízem potom přišel za 3 dny.

Odpovědět
Franta (3232)
17.3.2018
21:25

@Petra:
Jj, to se u víza stává, když nebudíš moc důvěru, tak ti ho nedají na 10 let, ale omezí to. Je to i taková nápověda pro imigračního, aby zbystřil.

Odpovědět
Petr (14)
24.3.2018
20:47

Ahoj, jaké argumenty na ambasádě volit když chci Vízum B2, ale moje nejbližší cesta do USA je jen na 14 dní? Vízum chci abych se nemusel omezovat při dalších cestách na 3 měsíce, jezdíme často na zimu.

Odpovědět
Franta (3232)
24.3.2018
22:17

@Petr:
Nejlepší argument je ten, že ti ESTA časově nestačí. Jít pro vízum kvůli cestě na 14 dní s tím, že možná někdy v budoucnu pojedeš na déle není moc dobrý plán. Ale třeba to vyjde.

Odpovědět
Petr (14)
25.3.2018
0:34

@Franta: Přemýšlíme o porodu v USA na B2 ale když o něj budeme žádat s velkým břichem tak i když to není nelegální tak to spíše zamítnout… Tak bude asi lepší naplánovat jakoby cestu na delší dobu, ale vrátit se dříve a mít víza. Co myslíš?

Odpovědět
Franta (3232)
25.3.2018
10:23

@Petr:
Amíci nejsou blbý. Jak uvidí těhotnou, tak zbystří. Není to nelegální, ale víme, oč jde. Vízum to chtělo vyřídit, než to bylo vidět. Pak je tu taky imigrační. Klidně se může mile zeptat, kdy máte termín a pobyt pak natvrdo povolit jen do doby, abyste odletěli, dokud vás letecká společnost vezme do letadla.
Také je otázka, proč to podstupovat? Kvůli případné šanci pro dítě, aby se jednou mohlo vydat jinam? Ať už za studiem nebo „lepší“ životem. Do plnoletosti bude stejně s vámi v ČR. A je otázkou, zda pak vůbec bude něco takového chtít. Kdo ví, co bude za dvě dekády.
Vám osobně to bude k ničemu. O případnou GC pro rodiče může požádat až jako americký občan a to ještě dlouho nebude. Vzhledem k tomu, že minimálně další 18 let nebude žít a pracovat v USA, tak se ani za vás nemůže zaručit, ani vás sponzorovat pro žádost na GC.

Takže vlastně neporadím, jak na to. Tohle jsem nikdy neřešil, tak nevím.

Odpovědět
Petr (14)
25.3.2018
12:47

@Franta: Co se týče nás tak nám bude stačit B2, plánujeme pobývat v USA více, ale výhody z toho neočekáváme ani v budoucnu. Pro dítě logicky chceme to nejlepší, sami budeme v USA často a když se rozhodne studovat třeba střední v USA tak jednoduše může.

Náležitosti kolem porodu máme dokonale nastudované, vybranou kliniku a víme jak postupovat na imigračním. Břicho ještě vidět není, takže bychom potřebovali žádat teď, abychom pak s břichem tady na ambasádě nedráždili. Lze tedy žádat na B2, pak cestu zrušit a vízum by zůstalo? Musím tam prokazovat letenky nebo je to nezajímá?

Odpovědět
Franta (3232)
25.3.2018
20:11

@Petr:
Letenky mít nemusíš. Co s nimi, když ti vízum nedají? Ale budeš muset prokázat, že na cestu máš, že máš pevné vazby na ČR, že tam nezůstaneš…
To, že vízum dostaneš, neznamená, že tam pak jet musíš. Prostě se změnili plány a ty nejedeš.

Odpovědět

Ahoj, ve zbrklosti jsem zaškrtl ano na otázku 1 https://chcidoameriky.cz/wp-content/uploads/navod-jak-vyplnit-formular-esta-nutny-pro-vstup-do-usa-bez-viza-6-full.png nemocný nejsem, nebezpečný sobě nebo svému okolí také ne. Pouze beru antidepresiva.

Za jak dlouho bych mohl vyplnit žádost, aby mi byla schválena? Nebo už to přes ESTU nepůjde a budu muset žádat o víza?

Budu rád za odpověď

Odpovědět
Katka (1)
3.7.2018
20:01

Zdravím, měla bych otazku ohledne viza J-1…. pojedu 6.8. do USA jako au pair, ale dnes jsem vyplnila zadost a zaplatila poplatek a prvni volne datum na pohovor je az 26.7. :( , ale letim uz 6.8. Chtela jsem se zeptat jaka je pravdepodobnost, ze se to stihne vyridit a nebo zda by udelali vyjimku a vyridili zadost driv? Prosim mate nekdo zkusenosti s takovym urgent vizem?
Jsem z toho dost zoufala…

Odpovědět
Luna (1)
7.7.2018
22:54

Ahoj, jak dlouho prosím trvá vystavení víza po pohovoru na ambasádě? Žádám o studentské J-1, první volný termín je bohužel až 27.7. a já musím nejpozději 19.8. odletět a kdyby se to nestihlo, tak je to docela problém… Díky.

Odpovědět
Franta (3232)
8.7.2018
0:36

@Luna:
Katce nad tebou, která má stejný dotaz, ještě nikdo neodpověděl. Asi tu zrovna nikdo, kdo žádal v poslední době o vízum není.

Já ti neporadím, o vízum jsem naposledy žádal v 1999 a měl jsem ho pak doma druhý den kurýrem. Teď se to snad posílá poštou, takže bych na doručení počítal cca 5 dní. V létě jsou obecně lhůty delší. V červnu 2015 dokonce nevydávali víza vůbec, měli poruchu na stroji, co je zpracovával. V některých případech si jde domluvit vyzvednutí osobně, že nemusíš čekat na kurýra a sama si na ambasádu dojdeš.
Může se i stát. že schvalování půjde na tzv. „Administrativní zpracování“, to může trvat až 60 dní. Ale předpokládám, že to jsou výjimečné případy.

Jinak, na stránce ambasády máš Často kladené otázky o vízech a tam najdeš „Jak dlouho potrvá, než dostanu americké vízum?“ a „Musím počkat na dodání pasu s vízem Českou poštou, anebo si mohu vyzvednout svůj pas s vízem odpoledne po pohovoru?“ Odpovědi jsou dost obecné. Ale to už jsi možná četla.

Odpovědět
Roman (1)
15.7.2018
21:19

Ahoj. Já a můj kolega se chceme podívat do USA za sportem na týden. Já jsem si zažádal o estu ale můj kolega tam byl před 17 lety a překročil povoleny pobyt. Bude mít nějaký problém s vyřízením esty?

Odpovědět
Franta (3232)
16.7.2018
17:04

@Roman:
Pokud popravdě odpoví na otázku č. 8
Zůstali jste někdy na území USA po delší dobu, než na kterou jste měli povolení udělené vládou USA?

Tak mu ESTA nemusí schválit. Musel by pak na ambasádu pro vízum.

Odpovědět
Dorota (1)
12.8.2018
14:48

@Katka: Ahoj, co vím, tak po pohovoru ti přijde pas domů cca do 3 pracovních dní. Já jela na WAT a žádala o J1 a odlet jsem měla 20.5. a pohovor někdy kolem 16.5. Jelikož by mi pas do té doby domů nepřišel, úředníkovi jsem to řekla a on mi řekl, ať se pro pas zastavím druhý den na ambasádě. Ale v tvém případě by pas měl v pohodě přijít domů :-)

Odpovědět
Petr (14)
17.8.2018
21:16

Ahoj, mám možnost studovat v Americe na F -1 vizum. Mám nárok na přidělení SSN. Chci se zeptat, zdali si jako držitel F-1viza mohu udělat americký řidičský průkaz a zda si mohu na sebe zaregistrovat auto. Potřebuji si k tomuto SSN zařídit? A až mi F-1 vizum skončí (a budu jen na ESTA), budu si moci na sebe registrovat případně jiné auto? Díky

Odpovědět
Franta (3232)
17.8.2018
23:49

@Petr:
Koukni na https://studyinthestates.dhs.gov/, třeba tam něco najdeš.

Odpovědět
Lenka (2)
18.8.2018
0:14

Ahoj mám dotaz ohledně viza,chceme žádat s manželem,pustí nás na pohovor spolu nebo musí každý sám za sebe? Děkuji

Odpovědět

@Petr: Na F1 si muzes zaregistrovat auto a take poridit americky ridicak. Na ridicak by ti meli dat platnost aspon na 5 let (zalezi na statu) protoze F1 je platne po dobu studia (i kdyz je propadle tak jsi ok pokud stale studujes a nevycestujes z Usa). SSN budes potrebovat

Odpovědět
Petr (14)
18.8.2018
13:09

@Jb: Díky, a když už budeš mít SSN a skončí ti F1 a dál budeš cestovat do USA jako turista na B víza nebo Esta tak můžeš dál fungovat s dříve přiděleným SSN, registrovat auto atd..?

Odpovědět

@Petr: SSN je naporad. Budes mit na ni napsano “not valid for employment”. Takze krome ziskani legalni prace na vse ostatni by SSN mela fungovat nezavisle na tom jestli jsi tu na viza nebo estu. Jinak Pokud vystudujes na F1 bakalare nebo master muzes legalne pracovat 12 mesicu. Rika se tomu OPT Optional Practical Training.

Odpovědět
Petr (14)
19.8.2018
22:18

@Jb: A ty jsi absolvoval F1 vizum? Ono co jsem se snažil najít tak asi není lehké to SSN na F1 získat. Nemáš s tím zkušenost?

Odpovědět

Pokud jsi prijaty na college nebo univerzitu tak ti ta skola vyda formular I-20. Na zaklade toho formulare dostanes na ambasade F1 vizum ktere je platne jenom po dobu studia. Potom v Usa ti vydaji na zaklade techto dokumentu SSN. Protoze jako student na F1 mas narok pracovat na skolnim campusu 20 hodin ve skolnim semestru a 40 hodin tydne o prazdninach. No a na to potrebujes SSN kvuli danim. Takze na studentske viza F1 a pracovni viza H1B dostanes SSN bez problemu.

Odpovědět
Petr (14)
20.8.2018
8:31

@Jb: Takto jsem taky myslel že to funguje, ale je potřeba mít ještě potvrzení že na campusu pracuješ nebo budeš pracovat v budoucnu.. ale to je teorie, nevím zda prakticky to tak funguje

https://iss.washington.edu/employment/ssn/

https://www.ssa.gov/pubs/EN-05-10181.pdf

Odpovědět
Petr (14)
20.8.2018
8:33

@Jb: Takto jsem taky myslel že to funguje, ale je potřeba mít ještě potvrzení že na campusu pracuješ nebo budeš pracovat v budoucnu.. ale to je teorie, nevím zda prakticky to tak funguje.

https://iss.washington.edu/employment/ssn/

https://www.ssa.gov/pubs/EN-05-10181.pdf

Odpovědět

@Petr: kazda skola co ma mezinarodni studenty ma ISO (international student office). Tam ti poradi. Podle mych zkusenosti neni problem ziskat na campusu praci a tim padem doklad na ziskani SSN.

Odpovědět
Diana (1)
8.9.2018
9:48

Dobrý den, tak bych vám chtěla říct svoji zkušenost naamericke ambasádě. Museli sme venku v dešti čekat frontu a pouštěli nás dovnitř po jednom. Ve vnitra sme odevzdali telefony a dostali kartičku s kterou sme po celou dobu měli. Šla jsem do prvního patra k prvnímu okynku tam mi vzali pás pak po druhý k jinýmu okynku tam se dávali otisky a pak k třetímu a tam probíhal pohovor. Paní mluvila anglicko česky na mě a vůbec po mě nechtěla videt hradu papíru co sem sebou měla (letenku, pracovní smlouvu, vysvědčení ze školy, výpis účtu) jen viděla že mám ukrajinský pás ale v české republice žijí už 21 let. Paní mi dala jen pár otázek a vízum mi zamítli. A to sem měla jet jen na 14 dní s přítelem a kamarády na dovolenou. Nepochopím že se vízum platí dopředu že chtěji po člověku mít zaplacený letenky a ani se máme nekouknou a pak To zamítnou. Tak jen tohle Teda byla moje zkušenost.

Odpovědět

Dobrý den,

řeším teď jeden (pro někoho možná absurdní) dotaz. V lednu bych chtěl nastupovat na školu v USA (program ESL) na 6 měsíců. Škola skvěle komunikuje, všechny potřebné dokumenty mi budou zaslány, včetně potvrzení o studiu, I-20. S penězi problém není (škola má podmínku 1000 dolarů/měsíc). V červnu jsem se zde zapsal na studium VŠ, bohužel jsem časem zjistil, že obor mi nevyhovuje. Na další školy je možnost zapsání až za rok. Rozhodl jsem se zlepšit angličtinu právě tímto způsobem a na 6 měsíců se vydat do zahraničí.

Má otázka je: Bude na ambasádě vadit, že jsem zapsaný na VŠ v České republice a chci studovat v USA 6 měsíců? Popřípadě, jak je to se statusem „student“, když bych začal studovat v USA, bude mi v České republice uznán? Z VŠ mi bylo odpovězeno, že mě stejně „vyhodí“ až v únoru – čas kdy se zbavím statusu „student“.

Děkuji za případné odpovědi
Hezký den

Odpovědět
Marek (2)
5.10.2018
16:45

zdravím,
jak je náročné si domluvit schůzku na ambasadě v listopadu/prosince?
Budu si moct vybírat termíny, které si mi hodí, nebo spíše budu rád, že se najde nějaký volný. jak často vypisují termíny?

Odpovědět
Franta (3232)
6.10.2018
19:19

@Marek:
Hele to bude asi jedno. Ono mají otevřeno „pořád“. Větší zájem je asi před a během jarněletní sezóny, teď bude nejspíš klid.

Odpovědět

Ahoj,dotaz….když mi zamítli vízum na ambasádě můžu zažádat o ESTA?

Odpovědět
Petr Novák (2512)
22.10.2018
10:13

@Jana: Ahoj, což o to, formulář můžeš vyplnit, ale žádost ti bude zamítnuta. :-)

Odpovědět
Vašek (55)
22.10.2018
15:26

@Jana: Záleží na tom, kdy to vízum bylo zamítnuto. Pokud v „nedávné“ době (např. 1 rok), pak je na 100% jisté, že vám ESTA zamítnou taky. Pokud před 10 lety, tak by to stálo za pokus.

Odpovědět
Zdeněk (1)
25.10.2018
16:58

Ahoj, v době mezi odesláním formuláře DS-160 a pohovorem jsem ztratil pas. Nechám si ihned vyhotovit pas nový. K pohovoru si tedy přinesu oba dva pasy. Nebude to problém ?

Díky předem za odpověď.

Odpovědět
Franta (3232)
25.10.2018
17:43

@Zdeněk:
Problém vidím spíš v tom, že si chceš k pohovoru přinést pas, který jsi, jak sám píšeš, ztratil.

Jinak je docela možné, že to bude chtít nový DS-160 . Zkus se zeptat na ambasádě.

Odpovědět
Katka (1)
26.10.2018
20:49

Mate nekdo zkusenost s zadosti o vizum B1, kdyz se zivite online marketingem pro CZ firmu, ktery muzete delat odkudkoli, napr. Z USA?
Dekuji za vase zkusenosti

Odpovědět
Martina (4)
31.10.2018
22:40

Dobrý den, přítel dostal nabídku na práci z USA, chtěli bychom tam jet všichni i s dcerou (2roky), až dostane všechny potřebné dokumenty od budoucího zaměstnavatele, bude žádat o pracovní vízum…takže se chci zeptat, je lepší (větší šance, že vízum dostaneme), když o něj budeme žádat všichni dohromady nebo on zvlášť a pak já s dcerou(o turistické vízum)? My bychom za ním stejně letěli až cca po dvou měsících co by tam už byl. A pokud dohromady, je lepší, kdybychom byli již manželé (a já žádala o vízum H-4 nebo tak nějak…), brát se stejně chceme, tak že bysme to sfoukli rychleji…
Plus ještě jaké dokumenty (důkazy, že se chceme vrátit zpět do ČR) jsou aktuálně nejvíce…přesvědčivé?
Předem moc děkuji za jakoukoliv radu.

Odpovědět
Jana (4)
1.11.2018
0:38

@Martina: Bude zalezet na tom, o ktera viza bude zadat. Predpokladam, ze bud o H1 (professional) nebo L1 (international transfer). V obou pripadech muze ve stejnem okamziku zazadat o takzvane dependent viza pro manzelku (ne pritelkyni! musi prilozit oddaci list) a deti do 21 let. Ty pak dostanou H4 nebo L2 viza automaticky, po schvaleni jeho primarnich pracovnnivh viz. Dulezite je byt svoji a zadat o viza v ramci jedne zadosti (jen vas – tebe a dceru – pripoji). Po obdrzeni viz pak nemusite poprve cestovat spolu – muzete za nim prijet az za par mesicu.
Viza K1 jsou pouze pro snoubence Americkych obcanu, ne drzitelu americkych viz.

Odpovědět
Vašek (55)
1.11.2018
14:35

@Martina: Jen bych vás rád upozornil, že dostat nabídku práce v USA ještě neznamená dostat pracovní vízum. Musí se jednat o špičkového odborníka, specialistu, a zaměstnavatel musí dokládat, že pro danou pozici není možné získat zaměstnance v USA (a to se dost pečlivě kontroluje, nestačí jen nějaké prohlášení)

Odpovědět
Martina (4)
1.11.2018
21:30

@Jana: Aha, moc děkuji za info. To jsem nevěděla, že se žádá přímo takto. Ještě jednou díky.

Odpovědět
Martina (4)
1.11.2018
21:36

@Vašek: To je nám jasné, že to nebude nic jednoduchého. Vše toto jsem četla na stránkách ambasády, jen mě zajímalo, jak nejsnáze žádat o víza pro mě a dceru, kdyby to náhodou vyšlo…i tak děkuji za reakci na můj dotaz.

Odpovědět
Franta (3232)
1.11.2018
21:40

@Martina:
Pokud tu nabídku dostal, tak o něj mají zájem. Je otázkou jak velký a nakolik se budou chtít angažovat v jeho získání.
Pročti si Veržánu, o jejího přítele také projevili zájem a vyšlo jim to. Dokonce se jim pak podařilo ve Státech zůstat, ale nebylo to nic jednoduchého.

Odpovědět
Martina (4)
1.11.2018
22:19

@Franta: Aha, děkuji moc za odkaz, pročtu si to. My se tam tedy zůstat určitě nechystáme. Přítel už pracoval přes deset let v cizině (UK, Irsko) a na trvalo tam zůstat nechce, max. 5 let, tak uvidíme…Díky.

Odpovědět
Vašek (55)
2.11.2018
10:50

@Franta: Veržány manžel pracuje v NASA – to je právě ten případ úzce specializovaného odborníka, jakých je pár na světě. Nevíme, na jakou pozici má nabídku Martiny přítel – ale pokud by to nebylo něco obdobného, tak ta šance dramaticky klesá.
Nechci tím nikoho odrazovat – držím palce každému, kdo se o to pokusí, a budu fandit všem, kterým se to povede. Občas ale někteří mají příliš optimistická očekávání.

Odpovědět
Franta (3232)
2.11.2018
11:48

@Vašek:
Tam právě je vidět, že ani zájem NASA nemusí znamenat výhru. Ostatně, co ho „vytěžili“ nebo změnila daný program tak o něj už nebyl zájem a začali sami bojovat o to, aby tam mohli zůstat a pracovat stále někde kolem věcí pro NASA. Veržána se navíc udělala pro sebe a díky tomu, čím si prošli, tak své zkušenosti využívá k pomoci ostatním v podobné situaci.

U Martiny to není klasické, jak se tam dostat nebo známý mi dá práci. Píše, že přítel dostal nabídku na práci z USA. Předpokládám, že je to od nějaké firmy. Buď tam nebo od místní pobočky. Uvidí se, jak moc o něj stojí a zda ho dokáží protlačit přes administrativu. Třeba pak dá vědět.

Lidí sem takhle píše dost, ale málo kdo pak napíše pokračování nebo konec příběhu.

Odpovědět
Jana (4)
3.11.2018
1:30

@Franta: Me to zase az tak nerealne nepripada. Ja jsem tam odchazela jako financni controller a naprosto bezproblemu to pres administrativu proslo. Programatori to maji jeste o mnohem jednodussi. Pokud je ta firma ochodtna zaplatit vsechny ty poplatky a pravniky, dat cizinci slusnou pracovni nabidku a pockat na nej nez si celym koleckem projde, tak je to dostatecny dukaz toho, ze o toho cloveka skutecne stoji.

Odpovědět
Franta (3232)
3.11.2018
3:55

@Jana:
Já nepsal, že je to nereálné. Jen, že záleží, jak moc ho ta firma bude chtít.

Odpovědět
Věra (3)
4.11.2018
15:07

Chtěla bych se zeptat.. mate nekdo zkusenosti, ze by osoba, ktera se registrovala do loterie o zelenou kartu, mela nasledne problemy se ziskanim viza do usa? I kdyby se jednalo pouze o vizum napriklad studijni na dobu urcitou a podobne…
Diky za odpoved!

Odpovědět
Mia (150)
28.11.2018
23:44

@Jana:

A o tom to je……jak moc firma chce platit, kdyz je na trhu prace v USA rada uchazecu v tomtez oboru…..a kdyz uz tak naberou cizince co abslovuji americke university.

Odpovědět
Mia (150)
28.11.2018
23:53

@Věra:

Neptala uz si se I v jine my tematu? Teda ne…odmitnuti ci schvaleni viza se neohlizi na loterii ve fazi pouhe prihlasky. Zkousi to miliony lidi a do USA prubezne cestuji a take se vraceji do svych domovin….plan co budes v USA delat a ze se take vratis, je co je rozhodujici…mj, v DS 160, je otazka zda jsi davala kdy prihlasku do loterie? Omezene cestovani do USA muze nastat,pokud mas ve vyrizovani klasicka imigracni viza,v tom pripade,bys mohla mit problem v procesu od podani zadosti sponzorem, do USA vycestovat.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.