Žádost o vízum do USA: Vaše zážitky a zkušenosti

Při žádosti o vízum do USA je nutné absolvovat pohovor na Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze či jinde. Cílem tohoto článku je shrnout zkušenosti jednotlivých žadatelů. Pokud vás pohovor teprve čeká, čtěte! A pokud jste ho již podstoupili, budeme rádi za Vaši zkušenost. Díky!

Vízum USA | © Petr Novák

Vaše zkušenosti s žádostí o vízum do USA

“Čau, jen bych sem chtěl napsat mé zkušenosti z dnešního pohovoru na americké ambasádě – je to neuvěřitelnej šaškec a člověk se musí trošku povznést. Nechají Vás venku čekat – když je zima, jakože ráno je, tak nic moc. Vyplňoval jsem nový elektronický formulář pro B1/B2 vízum – doporučuji. Registrace bez dotazů, pohovor také. Byl jsem asi 5. na řadě – 2 přede mnou vízum nedostali. Jeden mladík zřejmě zvolil špatný tip nebo měl málo argumentů, další pán asi neměl dostatek peněz a taky neuměl vůbec anglicky. Nebylo všemu rozumět, ikdyž tam bylo hrobové ticho. Mě se úředník zeptal pouze na našeho kolegu v USA, jak dlouho jsem zaměstnaný a jestli jedu s přítelkyní. Měl jsem s sebou asi 30 stran různých výpisů, potvrzení, doporučujících dopisů a nic nebylo třeba. Vše se odehrává jen několik minut. Úředník se se mnou bavil pouze anglicky Jinak doporočuju slušné oblečení, úsměv na tváři, sebevědomí a mít připravené odpovědi na případné otázky, které s oblibou dávají.

Petr | 22. 3. 2010

“Také bych se ráda podělila o zkušenosti z pohovoru z americké ambasády, který jsem dnes absolvovala. Měla jsem slušné oblečení, pozdravila jsem s úsměvem na tváři… a stejně mi to nepomohlo. Úředník se se mnou také bavil pouze anglicky, což jsem kupodivu ještě zvládla docela dobře. Chtěla jsem odjet na půl roku, měla jsem pozvání, potvrzení o zaměstnání, kde pracuji pět let, výpis z katastru, že v Čechách vlastním pozemek. Hodně se zajímal o pozvání a vlastně na tom moje žádost i ztroskotala – jelikož má rodina, u které jsem měla bydlet, dvě děti, žádost mi zamítl. Důvod už mi automaticky tlumočila slečna do češtiny. Prý je tu podezření, že tam nejedu za účelem cestování, ale za účelem výpomoci s dětmi – au-pair. Nepomohlo nic, i ta hodná slečna se snažila argumentovat, ale pan úředník se zvedl a prostě od okýnka odešel a tím to pro něj haslo. Za celou dobu našeho rozhovoru (cca 15-20 minut) se na mě ani jednou nepodíval, což taky nebylo dvakrát příjemné. Plně souhlasím s každým, kdo říká, že tak arogantní chování ještě nezažil.”
Míša | 26. 4. 2010

“Ahoj, už jsem to tu asi dneska psal, chtěl bych dát naději těm, který se chtějí strašně moc podívat do USA,ale vízum ji bylo několikrát zamítnuto.

V mém případě to bylo v rozmezí let 2001-2005, kdy mi B2 zamítli 4×!!! Naposledy přes Student Agency,kde mi po zamítnutí volali, že být na mém místě, tak už o vízum raději nežádají.

Rok se s rokem sešel a já si řekl, že do USA zkrátka chci a že to zkusim. Za poslední měsíc jsem si nashromáždil potřebné dokumenty – potvrzení z práce, pracovní smlouvu, výpis z katastru, že vlastním dům (i když v něm momentálně nebydlím), penzijní připojištění – smlouvy a výpisy, stavebko, životko, smlouvu s RWE a ČEZ, a vlastní sepsaný hodně do detailu itinerář. V noci jsem skoro nespal, přeci jenom 160 USD (3200 Kč na pokladně), špatná minulost s žádostmi apod, mě dost vystresovalo.

Vystoupil jsem na zastávce Hellichova, ještě jsem měl chvíli čas, tak jsem nepospíchal. Opět známá ulice Tržiště a tak v půlce policie kontroluje auta. Říkal jsem si, že většina žádá přes ESTU, což já si netroufl a ani jsem si nezařizoval biometrický pas. Jenže jaké bylo mé překvapení, když před ambasádou byla fronta asi 30 ti lidí.

Ale šlo to celkem rychle, plešatý pán z ochranky chodil ke každému z nás a ptal se na jména, takže potvrzení o inteviu ani nikdo vidět nechtěl. Pouštěl nás po 2, za mnou pomalu opět přibývalo lidí. Odevzdal jsem svoji MP3, telefon , zkontrolovali nůžtičky na nehty a i s celkem velkou taškou mě pustili dovnitř (na webu se píše, že vám tašku odeberou). Vízová sekce se trochu od posledně změnila, rovně opět asi 3 okýnka a napravo za zdí 2 okýnka, s číslem jedna američan (asi Ind) si vybíral DS-160, obálku, potvzení o zaplacení kurýrní služby a pas. Pak jsem se posadil a paní z okýnka č. 1 (Češka) si mě zavolala na zaplacení za žádost.

Pak jsem si šel sednout klasicky a vyčkával. Přede mnou šlo asi 15 lidí a já čekal asi 50 minut, dokonce přede mnou šli 2 lidi co stáli za mnou, tak jsem na chvíli znejistěl až než se ozvalo z mikrofonu moje jméno a abych se dostavil k okýnku 6.

Plešatej Amík tak střední věk mi pokynul k sejmutí otisků. První otázka byla, jaký je důvod mé cesty, říkám, že pure holiday. Ptal se kde, říkám NYC, Philadelphia, Washington round trip, nutím mu itinerář na kterým jsem pracoval asi 3 hodiny čistého času!!! Odmítá ho. Ptá se s kým, říkám se sestrou, ptá se kde žije, tak odpovídám… ptá se jestli jsem svobodný, ano, nějaké děti? Ano.. ptá se na bratra (kdysi pracoval na lodi v USA) říkám, že tam dělal,ale nežije tam (jde vidět, že mají večkeré info stále v kompjůtru.

Ptá se co dělám za praci, odpovídám, ptá se kde jsem dělal předtim, říkám ExxonMobil… kouká na mě a anic neříká, tak říkám, you know? the american company, konzul dostává záchvat smíchu, já taky a on říká, ” of course I know..” vtýhle době jsem už věděl, že vízum dostanu.

Ptá se kolik mám měsíčně, říkám mu po pravdě, nutím mu výpisy a potvrzení o zaměstnání, bere si jen výpisy a skoro bez mrknutí mi je vrací.. pak mi říká,, no vidím, že vám byla už zamítnuta víza v minulosti,ale to už je dost dlouho, takže Your visa is approved!!

Ještě se ptám na kurýra, kdy mi dojde pas protože další týdny jsem služebně pryč, s ochotou mi podává vizitku na kurýrní službu abych si tam zítra zavolal, že mi vyjdou vstříct. Obrovská rána jak mi spadl kámen ze srdce a ještě cestou do práce jsem tomu moc nevěřil, že se konečně podívám do New Yorku a obecně do USA!!

Takže z dokumentů nechtěl vidět skoro nic a z těch 18 lidí, co šli přede mnou, to patrně zamítl jen jednomu týpkovi, kterej nevypadal zrovna na to, že by tam jel jako turista, ovšem v době, kdyz to zamítli mně, tak tak nějak jsem asi vypadal já.

Byl jsem čerstvě po vojně, práci jsem sice měl (recepční) i pozvání od bratrance, kterej měl Green card, to byla moje první žádost, uředníkovi se nelíbilo to, že jsem měl za 1) černý razítko z anglie v pasu (tenkrát nás vrátili z výletu hned na hranicích, tuším 2001) a za 2) říkal, že sice mám pozvání,ale on není US citizen, takže smolíka.

Po druhé jsem tam chtěl jet za známýma které jsem potkal v mé druhé práci, manželé amíci, na Floridu, měl jsem US pozvání, opět zamítli, na učtě jsem neměl dostatek peněz a práce taky žádná sláva.

Po třetí opět za těma známým, žádal jsem po dalším roce, to jsem vychytal ženskou, v roce 2003, říkal jsem si to je pohoda, protože z přechozích pohovorů co jsem vysledoval, tak kdo šel k konzulární úřednici, tak většinou vízum dostal, kdo šel k napruzenýmu amíkovi, měl většinou smůlu, řekla, mi to si pamatuju dodnes ” It doest give me any sense why you want visit this family” a to zopakovala 2×.

Po čtvrté jsem žádal pak až v roce 2005, zkoušel jsem student agency, sám na vlatní triko, ale opět, málo peněz na učtě, chtěl jsem jet za bratrem, rok dělal na lodi , Miami – Mexiko, slabý socální zázemí, byl jsem patlal, přiznám se, třeba itinerář jsem psal propiskou na koleni v autobuse na A4, měl jsem pár ušmudlaných papírů, to taky asi o něčem vypovídá.”
Kecirij | 21. 6. 2012

Petr Novák

Diskuze k článku (452 komentářů)

Dobrý den,

Chtela jsem se zeptat, jestli tu je někdo zkušený kdo by mi pomohl s vyplnění všech dokumentu pro pracovní visa na zimní sezónu. Práci mam, zvací dopis mam a I sponzora mam. Finanční odměna jistá

Odpovědět

Chtěl jsem se zeptat jsem 64 letý důchodce a mám vyřízené víza B1/B2 na 10 let. Před měsícem jsem se vrátil z USA, kde jsem cestoval po dobu 5 měsíců. Rád bych se tam za 2 měsíce vrátil a ještě část Ameriky procestoval. Slyšel jsem však radu, že bych měl aspoň 18 měsíců počkat, abych neměl problémy na imigračním. Myslíte si, že jsou tak přísní i na lidi v důchodu? Jaká doba by měla být ideálně mezi pobyty? Taky abych neumřel než se tam zase podívám. Děkuji

Odpovědět

@Roman:
Obecně se doporučuje dělat mezi dlouhými pobyty dlouhé pauzy. Standardní turista není na dovolené více než doma, navíc v jedné zemi. V tomto případě by byla ideální pauza půl roku. Ale myslím si, že by imigrační mohli být v pohodě i po dvou měsících. Argument s pokročilým věkem, podpořený dostatečným zajištěním cesty by mohl stačit. Ale nemohu za ně mluvit, je to jen můj názor.

Odpovědět

@Roman: Souhlasil bych s Frantou, navíc pro Vás hovoří vízum, což znamená, že jste byl na ambasádě. Ale člověk zjistí až na místě – přehnaný strach bych ale neměl. Připravte si pro jistotu nějaké podpůrné dokumenty a naplanájte si cestu (ten plán samozřejmě mějte s sebou).

Odpovědět

Ahoj,chci se zeptat,byl jsem poslan z letiste v NY domu v 2009 za predchozi prekroceni pobytu,je to uz pres 10 let,ma vubec smysl zadat o vizum?Zamestnani,penize ,vse neni problem,slo by jen o 14 denni dovolenou.

Odpovědět

@Petr:
Pokud tam chceš jet, tak nejenom že to má smysl, ale je to i nutnost. S ESTA bych nepočítal. Je na tobě, jak se na pohovor připravíš a jestli je dokážeš přesvědčit, že tentokrát neuděláš další chybu.

Odpovědět

@Petr: prosim dej vědět jak jsi dopadl. Diky

Odpovědět

Dobrý den zajímalo by mě jak je to s koncem platnosti esta , všude se píše něco jiného , estu mám do 23.5. .. když pojedu třeba 1-20.5 je to v pohodě nebo před odletem musím požádat o nové ? někde píšou že je to v pohodě někde že měsíc před koncem se má dělat nová esta , děkuji za odpovědi

Odpovědět

@Lucie:
Někde píšou… Tak to nečti někde a mrkni přímo na ofiko stránky. ;-)
Stačí, když ESTA platí při vstupu do USA. Pobyt už kryje imigrační razítko.

Odpovědět

@Lucie:
Mesic pred koncem platnosti ESTA Ti prijde email s infem, ze Ti bude koncit a rovnou si ji muzes opet udelat. Nez Ti prijde dany info mail, nova zadost udelat nejde.

Odpovědět

Ahoj, o novou ESTA se DÁ požádat i více než měsíc před koncem platnosti té staré. Jen je potřeba mít na paměti, že pokud nebude ta nová žádost schválená, ztrácí platnost i ta stará. Více na

Odpovědět

Dobrý večer,
měla bych dotaz ohledně nepřistěhovaleckého víza. V roce 2008 mi bylo vízum zamítnuto z důvodu nedostatečné ekonomické vazby s ČR (bylo mi 21let). Nakonec jsem nastoupila na VŠ. Poté v roce 2014 jsem zkusila ESTU, která mi byla schválená. Ale když jsem přijela na letiště, byl mi nástup do letadla odmítnut a dodneška netuším proč, letenka propadla, připadala jsem si jak nějaký terorista, nerada na to vzpomínám…(bylo mi 26). Nyní bych si chtěla zkusit opět zažádat o B1, prostě chci jet jen na dovolenou. Mám tam známé, u kterých bych měla zajištění bydlení, byli by mými průvodci dovolenou. Je mi momentálně 33let, nejsem vdaná, nemám děti, nemám hypotéku, smlouvu v práci mám 2roky, jelikož jsem se po 13ti letech přestěhovala z Prahy do rodného Moravskoslezského kraje, pracuji jako učitelka. Jsem tu spokojená a určitě v USA nehodlám zůstat. Jenže jak je o tom přesvědčit, že opravdu chci jen na dovolenou, že miluji svoji práci, rodinu a zemi, město ve kterém žiju? Má cenu to vůbec zkoušet znovu? Přijde mi, že kdo dnes nemá děti, hypotéku, je vyvrhel společnosti… Jenže mou náplní života je především cestování… Moc děkuji za rady, zkušenosti apod. Kdyžtak e-mail: diana.rohanova@gmail.com, Diana

Odpovědět

@Diana:
Vždy má cenu to zkoušet. Pouští i lidi bez hypoték, rodiny a dětí. Někdo tu psal, že byl dokonce nezaměstnaný. Když jsem letěl poprvé do Států a žádal o vízum, tak jsem měl práci asi týden a bez problémů.
Žádat o B-2 (B-1 je pro služební cesty) mi přijde jako dobrý nápad.
Je divné, že tě nepustili do letadla, když jsi měla ESTA. Odkud a s kým jsi měla letět? Odmítl tě personál letiště/letecké společnosti nebo někdo z bezpečáků? Odmítli tě při odbavení nebo až u letadla? Na jak dlouho jsi měla letenku, nebylo to více než 90 dní?

Odpovědět

@Franta:
anooo, pardon, myslela jsem nepřistěhovalecké vízum B2… Letět jsem měla z Prahy sama, přes Amsterdam, do Indianapolis. Při odbavení mi vzali pas a vytištěnou ESTU s povolením k letu. Chlápek u přepážky dlouho koukal do počítače, pak někam odešel a přišel s nějakou paní z vedení letiště, která mi oznámila, že jí volali z USA, že mě nemají pouštět do letadla, že letět do Amstru můžu, ale odtamtud mě už nepustí do USA, tak ať nemám zbytečnou cestu. Víc jsem se nedozvěděla, i když jsem všude různě volala a řešila důvod proč, nikdy jsem se to nedozvěděla. Nikdy jsem nebyla trestaná, žádná podmínka, žádné dluhy, žiju spořádaným životem. Na účtu jsem měla dostatečné množství peněz, i výpisy z účtu, že mi tam pravidelně chodí výplata. Letenku mi ale kupoval ten známý z USA, měla jsem od něj také zvací dopis, že budu u nich trávit dovolenou, zpáteční letenka byla po 30 dnech. Jsem z toho pořád tak znechucená a smutná… přitom mám plno přátel, kteří normálně odletěli, užili si dovolenou a neřešili takové problémy, co já… Nikdo to nechápe… Proto se bojím zase takovou potupu zažít, ale podívat bych se tam moc chtěla…

Odpovědět

@Diana:
Jediné, co mě napadá, že sis letenku nekoupila sama. Zřejmě někdo ještě čekoval tvou ESTA a usoudil, že si tě tam někdo “zve”. Nikdy nevíš, co se jim honí hlavou. Spolu s tím zamítnutým vízem, to klidně mohli brát, že stále nejsi zajištěná.
Až se to uklidní a půjde zase cestovat, tak zkus to vízum. Dej pak vědět, jak jsi dopadla.

Odpovědět

@Franta: @Franta: @Franta:

Známý z USA mi řekl to samé, že si myslí, že to bylo kvůli té letenky. Teď když budu znovu žádat o vízum, už není potřeba mít koupenou letenku jako kdysi, že? Co tedy nejvíce pomůže při přesvědčování, že chci opravdu jen na dovolenou? Děkuji moc a omlouvám se za otázky, ale už se bojím udělat jakýkoliv krok…

Odpovědět

@Diana:
Bát se není čeho, nic horšího, než že tě tam nepustí, se ti stát nemůže.
Letenka není nutná, co s ní, když ti to nedají.
Důležité je, abys je přesvědčila, že tam nemáš v úmyslu zůstat. Ideální by byla rodina, děti, hypotéka, dlouhodobá práce…
Ale ani to nemusí zabrat. Na druhou stranu může stačit, že nebudeš nervózní a na případné otázky budeš odpovídat klidně, hned, bez zbytečných prodlev…

Odpovědět

Zdravím všechny :) Chci se zeptat,jaké jsou podmínky pro odcestování do USA pro rok 2021 ? :)

Pokud se nepletu,tak dosavadní omezení byla jen do konce roku 2020 ? Takže se budou muset vydat nové?

Máte někdo k tomuto tématu přesnější informace?

Odpovědět

@Kuba:
Něco najdeš tady

Já bych to viděl tak, že dokud se vyhlášené podmínky nezmění nebo nezruší, tak platí.

Odpovědět

Takže pokud jsem to pochopil správně,tak bez žádosti ohledně vycestování do USA nelze vycestovat do USA( samozřejmě pokud to není nějaká obchodní cesta nebo studium) a stále teda platí to, že musím mít svých posledních 14dní mimo Schengen,abych mohl vycestovat ? :)

Jen mě to zajímalo,protože jako každý doufám, že vakcinace umožní brzké cestování do USA i na ESTU bez sebemenšího problému :)

Odpovědět

@Franta: Doufám,že příští rok konečně podnikneme naší cestu :) Jen vím, že ty opatření,které si posílal platili právě do konce roku 2020 a bude potřeba jejich prodloužení nebo změnění jejich platnosti.

Odpovědět

Letenka ze statu nebude problem, zamitnuta viza – otazky…vsechno si zjisti, tak napsat pravdu, esta nezaruci pobyt 90dnu,viza 6mesicu,je to na kontrole kolik dnu,mesicu dostanes, Viza,kontrola-odpovedet na otazky pravdivo,normalni chovani.

Odpovědět

Ted asi jen rodina, neni nejlepsi situace pro cestovani.

Odpovědět

@Kuba:

Také opravdu doufám, že už se snad bude zase moct znovu začít běžně cestovat do USA, alespoň třeba s vakcinací, jak psal Kuba nebo třeba s negativním testem na Covid nebo alespoň za nějakých určitých podmínek :)

Odpovědět

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli máte někdo zkušenost s tím, že by vám zamítli J-1..? Chtěla bych jet na W&T do Californie a mám pořád nějaký strach, abych po zaplacení všech poplatků agentuře a aktuální situaci vízum vůbec dostala.. Děkuji :)

Odpovědět

Tak pro zajímavost k vycestování do USA ze Schengenu …

Trump minulý týden před koncem svého působení vydal rozhodnutí, že se ruší zákaz vycestování pro turisty ze Schengenského prostoru. Jednoduše řečeno to vypadalo, že se bude dát opět cestovat, např. jen s negativním testem kvůli aerolinkám. Nicméně protivnej Biden tohle rozhodnutí hned zrušil. Mělo původně platit od včerejšího úterý :) Takže malá naděje na vycestování opět vyhasla a vzhledem k rychlosti očkování v naší zemi, bych s cestováním letos asi moc nepočítal.

Odpovědět

@Michal:
Vidím to stejně. Nejsi očkovaný = necestuješ. A může se stát, že ani očkování nepomůže, pokud bude “situace” u nás stále nakažlivá.

Odpovědět

@Barbora:
Popravdě, tohle bych letos vzdal. Pokud to letos nějaká agentura nabízí, tak bych to viděl jako nezodpovědnost ke klientům.

Odpovědět

@Franta: Já bych viděl i velký kámen “úrazu” v tom, že prostě na normální lidi ani vakcína pomalu nebude. Pokud vezmu, že plán je do léta něco přes 1,2-1,4mil. očkovaných, tak pořád tu máme přes 9mil. lidí bez očkování. Samozřejmě první na řadu půjdou rizikový skupiny, důchodci …takže na běžnýho zdravýho člověka se možná ani letos nedostane, tím spíš když to ještě vázne a nestíhá se očkovat podle plánu.

Odpovědět

Zdravím, včera mi na pohovore nedali víza kvôli slabým väzbám na sk… pritom mám firmu 3.5roka a 7 zamestnancov. Chcem sa spýtať aká ma byt ešte väzba na sk ? Čo môže pomôcť ? A za aku dobu môžem pohovor opakovať. Ďakujem

Odpovědět

@Robo:
Co rodina a děti?
Firma se dá prodat a pokud jsi svobodný, tak tě nic na Slovensku nedrží. Zřejmě si na úředníka neudělal dojem a nepřesvědčil jsi ho o svých pouze turistických úmyslech. Případně neviděl smysl dát ti vízum pro tvou návštěvu. Co jsi plánoval za výlet, že ti nestačila ESTA a 90 dní?
K dalšímu pohovoru má smysl jít, až se ve tvém životě něco změní, něco, co úředníka uklidní. Obecně se doporučuje počkat s další žádostí rok.

Odpovědět

Nemám rodinu mám snúbenicu, preco by som mal predávať firmu ktorú som 3 roky budoval… mne estu zrušili v 2018 keď nám na letisku povedal že sme imigranti a poslal nás domov… nie nikdy som nemal ziadny problém v USA ani som neprekročil 90dni preto pohovor… zabudol som zobrať pozývací list od rodiny a doložiť výplaty skúsim na jar

Odpovědět
S

Dobrý den. Dva roky spatky mi zamítli turistický vízum. Důvod neznám. Jsem Ukrainka, bydlím v České republice. Na tu dobu ještě nemělam trvalý pobyt. Teď už ho mám. Mám tady manžela a syna 10 let. Na tu dobu pracovala jsem jako pomocná síla v kuchyně. Teď pracuji v Amazonu. Co myslíte mám šanci? Opravdu chci se podívat do Ameriky jako turist. Nemám žádné špatne úmysly jako práce nebo emigrace. Děkuji.

Odpovědět

@Silviia Hamor:
Důvodem zamítnutí může být to, že jste jako rodina opustili Ukrajinu a šli za prací sem. Na ambasádě si můžou myslet, že to samé uděláte, až přijedete do USA. Oni hodně dají na to, jaké má člověk zázemí a vazby na svůj domov.
Šance je vždy. Ideální je, když člověk žádá ve své zemi. Ale chápu, že v tomhle případě to není jednoduché. Na ambasádě na Ukrajině jim může vadit, že žijete a pracujete v zahraničí. Na Pražské, že nejste odtud. Pokud tu plánujete zůstat, tak bych zkusil získat občanství, pak by žádat tady mohlo být jednodušší. Jinak nezbývá, než to průběžně zkoušet a doufat, že to jednou vyjde.

Odpovědět

@Roman: Byl covid tak jsi asi necestoval. A co ted_?_Chystáš se vycestovat? Já se chystám za synem do USA a nevím jak na to. Umím anglicky trochu,ale vyplnit ten dotazník si netroufám.

Odpovědět

Ahoj jsem v USA a potřebuji si vyřešit vízum. Musím nutně do ČR nebo to můžu v klidu zařídit z Kanady?

Odpovědět

@Marek:
Tak jsi v USA nebo v Kanadě?
Pokud jsi v USA, tak vízum už asi máš. Pokud jedeš do USA z Kanady autem nebo trajektem, tak nic nepotřebuješ. Zkontrolovali tě už Kanaďani při příletu. Pokud jsi v USA dlouho a chceš si to ještě prodloužit tím, že odjedeš do Kanady pro další vízum, tak jsi spadl z jahody na hlavu.
Jestli ti jde o něco jiného, tak formuluj otázku srozumitelně.

Odpovědět

@Franta: Jsem aktuálně v USA na ESTU. A ESTU nemohu změnit v USA, ale mimo hranice. A do ČR se kvůli tomu na ambasádu nechci vracet. Tak jsem přemýšlel, že bych letěl do Kanady na americkou ambasádu a tam vyřešil snoubenecké vízum.

Odpovědět

@Marek:
Takže jsem se trefil. Z jahody na hlavu. A určitě jsi tohle neměl v plánu už od začátku.
Nemyslím si, že tohle dokážeš zařídit z Kanady. Kolik ti zbývá do konce 90 dní, pokud jsi je dostal celé? Tohle bych viděl na práci pro imigračního právníka nebo cestu do Prahy. Získání K-1 má nějaká pravidla a to asi obejít nepůjde. Případně se vykašlat na snoubenecké a jít rovnou do svatby, což zase bude chtít imigračního právníka. Někdo tu o tom obecně psal, prý se to dá udělat. Je za to prý nějaká pokuta, ale jde to.

Odpovědět

@Marek:
Marek.
– A do ČR se kvůli tomu na ambasádu nechci vracet. –
Pravděpodobně by jsi chtěl hned odletět z CR zpátky což by asi nešlo. Taky by tě nemuseli pustit. Je to u tebe o něčem jiném – nešlo na to myslet dřív ? Vypadá to, že chceš zůstat- oženit se, atd.

Odpovědět

@Dan: @Franta: Mám právě i pracovní vízum do Kanady na rok. Nechci se oženit a zůstat chci tu být třeba 2 3 měsíce déle legálně a pak do Kanady. Na estu mě pustit zpět nemusí pustit. Ale co jsem četl tak když dostanu snoubenecké víza. Nebo před odletem se ožením což není problém. Tak snoubenecké víza pokud tu nechci zůstat (což nechci) za účelem svatby není prý problém získat. Jen chci vědět zda kvůli tomu musím do ČR nebo to vyřešit kdekoliv jinde?

Odpovědět

MAREK.
Franta má možná víc info.
Za nás – snoubenecka víza v US vyrizovala druha strana. Nevím zda je to tak jednoduché. Všude otázky. Kontrola. Třeba teď je to jinak. Ale nemyslím si. Vše casove dlouhý proces.
Bez právníka to snad ani nedáš. Na ambasádě tady to můžeš vyřídit.

Odpovědět

@Marek:
Jak psal Dan, je to na déle a co jsem pochytil, tak čekatel na K-1 tráví čas doma, ne v USA. Zkus se podívat i na http://www.chicago-cz.com/forum/, je to sice “mrtvá” stránka, ale je tam dost informací v diskusi. To, že není něco problém, tvrdí většinou ti, co nic nemuseli vyřizovat a jen někde něco slyšeli. Administrativa je všude stejný opruz.

Odpovědět

Zdravím,

chystám se na pohovor k vízu typu B1,2. Hlavním účelem je turistika (cca 10dnů), zažádal bych si samozřejmě ESTU, ale bohužel nemám české občanství i přestože zde žiju 16 let a mám trvalý pobyt, práci, školu a další.. Je velká pravděpodobnost zamítnutí víza v případě, že jsem takto cizinec? Budu cestovat za kamaradkou, která zde je po dobu 3 měsíců a má možnost mi poskytnout ubytování zdarma po dobu 10 dnů. Chtěl bych navštívit NY a okolí. Nějaký tip jaké dokumenty přinést na pohovor abych tím zvýšil pravděpodobnost? Letenku koupenou zatím nemám, ale jakmile budu znát výsledek tak kupuji. Tu vidět nechtějí? Mám vzít nájemní smlouvu? výpis z účtu, výpis z živ. rejstříku, pozvání od kamarádky?

Jaká je teď všeobecná situace s poskytováním těchto turistických víz? Spíše pozitivní nebo opačně. Díky

Odpovědět

@Vláďa:
“Šance” na zamítnutí je vždy. Ale velká pravděpodobnost zamítnutí, jak píšeš, to určitě není. Žádat v jiné zemi může být “těžší”, jelikož to vypadá, že vazby na domov jsou malé, protože žiješ v cizině. Ale dnes už je to lepší, než před lety, kdy se za prací do USA jezdilo o dost více a ambasády i imigrační kontroly byly opatrnější, koho tam pustí. Vezmi s sebou vše co máš, vše co podpoří tvou žádost a dokáže, že jsi tu už zakořeněný a nemáš v úmyslu to měnit. Jako podnikatel (píšeš o živnosťáku) asi nemáš pracovní smlouvu a na účet ti asi nechodí pravidelná výplata, ale i pohyb na účtu doloží, že máš příjem a běžnou životní útratu. Kámoška je Američanka? Pozvání vypadá lépe od Američana než od Čecha, co je tam pracovně nebo studijně. Připrav si i informace o cestě i na to se můžou zeptat. Vypadá to lépe, když odpovídáš v klidu a nelovíš odpovědi z paměti nebo si je zrovna vymýšlíš. Projdi si i diskusi, uvidíš, na co se ptají a že to tam není tak hrozné. Prostě žádný stres je to jen pokec s úředníkem. :-)

Tady https://chcidoameriky.cz/pohovor-s-imigracnim-urednikem-po-priletu-do-usa-vase-zazitky-a-zkusenosti#comment-205661 žádal @Kecirij v Bernu. Takže je vidět, že žádat v cizině není nemožné. Snad tedy už není Švýcar.

Odpovědět

@Franta:
Super děkuju moc za odpověď. Kamaradka je češka, která je zde 3 měsíce jako au pair.. Určitě vše doložím, ale nechce se mi kupovat dopředu letenka…

Ještě se zeptám – cestuju vyloženě za turistikou, nicméně když se dívam do DS – 160 tak mám uvedeny typ víza B1/B2, nikoli pouze ten B2.. myslíte že by to mohl byt problem?

Odpovědět

@Vláďa:
B1 je služební cesta, konference, školení a tak. B2 je turistika. Pro imigrační úřady je to vlastně jedna kategorie (nepracovního) víza. Stačí říct, že účel cesty je turistika.

Odpovědět

@Franta:
Zdravím, tak jenom pro ověření :) na přepažce mi slečna řekla your visa is approved dala mi papírek, na kterém byli informace ohledně schválení víza a nikdo nic víc neřekl – já odešel :) Doufám, že jsem tedy nevynechal nějaký krok potom, kdy jsem tam měl ještě zůstat. Snad ne.

Každopadně jsem se chtěl zeptat – jak dlouho trvá než mi připraví vízum do pasu? Zvolil jsem si variantu osobního vyzvednutí (pro rychlejší realizaci). Potřebuju totiž koupit letenku na 24.11, která je teď asi nejlevnější variantou, ale bojím se že za těch 8 dní mi nestihne “dorazit” vízum s pasem. Co myslíte, jaké máte zkušenosti

Odpovědět

@Vláďa:
No vidíš, já bych se na tohle zeptal na té ambasádě. Přímo u zdroje.
Já o vízum naposledy žádal v 90tkách, jestli se nepletu, tak mi pas dovezl kurýr druhý den. O vízum už jsem nežádal, co je ESTA, tak už si to přesně nepamatuji. Ale jak je to teď, to nevím. Snad by měli posílat mail, že je to hotové.

Odpovědět

Vízum – pas dovezli za týden. Taky poslali sms – oznámení a mail.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.