Imigrační kontrola v USA: Jak jí úspěšně projít

Vstupní pohovor do USA s imigračním úředníkem je povinný pro všechny cizince. Nezáleží, jestli do země přicestovali na ESTA nebo na vízum. Pohovor obvykle netrvá víc než 5 minut, absolvujete ho na prvním letišti v USA, na kterém přistanete.

Imigrační kontrola v USA | © Petr Novák

Základní rady ke vstupnímu pohovoru do USA

Vstupní pohovor se provádí na prvním letišti v USA ještě před celní kontrolou. Jestliže letíte po trase Praha – New York – Dallas, pohovorem projdete v New Yorku.

Pohovor má zamezit vstup do USA lidem, u kterých existuje podezření, že ve Spojených státech chtějí nelegálně pracovat nebo vykonávat jinou činnost americké vládě nelibou. Základní pravidlo imigračního pohovoru zní: Mluvte pravdu.

Čekáním na imigrační pohovor můžete strávit desítky minut. Na začátek fronty si pomůžete tak, že při odbavení požádáte o místo v přední části letadla. Na některých letištích si můžete úředníka vedoucího pohovor vybrat, jinde je vám přidělen.

K úředníkovi přistupujte s úsměvem na tváři, buďte přátelští. Nervozita je zbytečná a může vyvolat podezření, že máte nekalé úmysly. Skutečně je zbytečné se stresovat, pohovor většinou probíhá v celkem pohodové atmosféře.

Úředníkovi předložte cestovní pas s čipemcelní formulář vyplňovaný v letadle.

Na co se mě bude úředník při pohovoru ptát?

Otázky při vstupním pohovoru do USA bývají stejné. Odpovídejte anglicky:

 • Jaký je účel vaší cesty?
  Jsem turista, chci poznat Spojené státy.
 • Kde budete bydlet?
  Mám rezervovaný pokoj v hotelu Travelodge Hollywood.
 • Znáte někoho v USA, máte zde nějaké příbuzné?
  Žádné příbuzné tu nemám a v USA nikoho neznám.
 • Jak pracujete?
  Jsem obchodní zástupce firmy ABC z Prahy. Prodáváme sportovní oblečení.
 • Kdy se vracíte zpět do ČR, máte zakoupenou zpáteční letenku?
  Zpáteční letenku mám, odlétám příští týden v sobotu.
 • Kolik s sebou máte peněz, máte s sebou kreditní kartu?
  Mám 550 dolarů v hotovosti a mnohem víc na bankovním účtu.
 • Po kolikáté jste v USA?
  Potřetí, v letech 2009 a 2012 jsem byl v New Yorku.
 • Co máte v USA v plánu?
  Mám v plánu road trip do San Francisca, zajímají mě hlavně národní parky.

Po zodpovězení otázek vás vyfotí a sejmou vám otisky prstů. Bude-li vše v pořádku, úředník vám do pasu otiskne vstupní razítko a můžete si jít vyzvednout kufry. Podezřelé osoby jdou buď na důkladnější pohovor, nebo obratem letí domů.

Pokud do USA neletíte na vízum, nezapomeňte včas vyplnit registraci ESTA.

Nejčastější dotazy ohledně imigračního pohovoru do USA

Cestuji do USA s rodinou/kamarády, můžeme jít na pohovor společně?

Poproste úředníka, ať vás vezme najednou. Většinou to není problém.

Letím na trase Praha – Londýn – Las Vegas – Tucson. Kde bude pohovor?

Pohovor se vždy absolvuje na prvním letišti na území Spojených států amerických. V tomto případě bude pohovor probíhat v Las Vegas.

Musím projít přes imigrační, když v USA jen přestupuji?

Ano. Bez ohledu na to, že v USA jen přestoupíte na jiný let, musíte na pohovor.

Neumím anglicky, jak mám absolvovat vstupní pohovor?

Nemějte strach, takových lidí je dost. Osvědčená rada zní: Poproste někoho anglicky mluvícího a sepište spolu odpovědi na výše uvedené otázky. Připište, že neumíte anglicky, papír vytiskněte a při pohovoru ho předložte imigračnímu úředníkovi. A naučte se anglicky alespoň pozdravit. :-)

Jaký minimální čas potřebuji na přestup, pokud mám stihnout i pohovor?

Záleží na velikosti letiště, potřebě měnit terminál nebo délce fronty na imigračním. Spodní hranice na menším letišti je kolem 1 hodiny. Naopak na velkém letišti, kde budete čekat ve frontě a ještě přejíždět do jiného terminálu, nemusí stačit ani 2 hodiny.

Když neprojdu pohovorem a pošlou mě zpět domů, kdo platí letenku?

Letenku zpět na výchozí letiště platí aerolinky, kterými jste přiletěli do USA.

Některé společnosti si proto na rizikových letištích platí bezpečnostní agenturu provádějící předpohovor. Tato praxe je běžná třeba v Amsterdamu.

Nebudete-li do USA vpuštěni, nemáte nárok na vrácení peněz za letenku, ubytování ani na proplacení dalších nákladů.

Musím na imigračním ukazovat vytištěnou schválenou registraci ESTA?

Ne, imigrační pracovník vás vidí v systému. Nicméně schválenou ESTA vyžadují některé letecké společnosti. Doporučuji si udělat screenshot čísla registrace, poslat si ho do e-mailu a uložit do telefonu.

Nemám zpáteční letenku, vadí to?

V žádném případě to neznamená automatické odmítnutí vstupu do USA. Připravte na dotaz zda, kdy a jak se plánujete vrátit zpět domů.

Diskuze k článku (1 968 komentářů)

Leona (1)
16.2.2017
14:16

Ahoj, zacatkem brezna letime do NYC a jelikoz mame přílet az v 10hodin vecer,tak mame ubytko az od dalsiho dne s tim,ze tu prvni noc prespime na letisti. Nebudeme mit velkej kuifr,jen prirucni zavazadla. Da se to udelat tak,ze prespime a pak az pujdeme na imigrační? Neuvidej nejak a nebudou resit, ze jsme prileteli uz vecer a jdeme na kontrolu az rano? Díky za odpověď ☺

Odpovědět
Franta (1874)
16.2.2017
14:51

@Leona:
Z letadla jdete rovnou na imigračku, určitě tam nikde nepřespíte do rána. Chodby z letadla vedou rovnou k imigračnímu. Je to tak trochu koridor „jako na jatkách“. Nikam jinam nemůžete.
Zkuste přespat až v hale letiště, ale musíte si hlídat věci.

Odpovědět
Tommy (1)
17.2.2017
11:23

ahojte. Mám v pláne letieť do USA po prvý krát konkrétne do LA. Bude to pravdepodobne z Prahy cez Amsterdam alebo Berlín či Londýn. Zaujímalo by ma, či ten bezpečnostný predpohovor bude už v Prahe alebo až na prestupe, nakoľko to bude asi tá istá letecká spoločnosť. Ďalej či mi kufor na prestupe preložia oni a či je čas 1h 25min. dostačujúci na prestup.
ďakujem
S mojou chabou angličtinou to dúfam nejako zvládnem aj s nejakým predpripraveným ťaháčikom a pozývacím listom.

Odpovědět

@Tommy: Ahoj. Pokud nepoletíš s americkou leteckou společností, tak pohovor nebude nikde, až v USA klasický na imigračním.

A pohovor bude tam, kde se budeš poprvé boardovat s americkou společností. Takže kdyz poletíš s ČSA z Prahy do Londýna tak v Praze nic. A pak z Londýna poletíš např. Deltou, tak pohovor proběhne tam. Pokud se chceš vyhnout pohovoru leť celou cestu s mimo americkým dopravcem.

Odpovědět

@Tommy: ješte ke kufrům. Ty ti přeloží samozřejmě oni. A vykládají se na prvním US letišti. Když poletíš do LA např. přes New York, tak by ti je vyhodili tam. Pokud bude tvoje první US destinace i zároveň cílová, tak je to v klidu vyzvedneš si je tam a hotovo. Jinak čas stačí.

Odpovědět
Marek (6)
17.2.2017
14:53

Zdravím taktéž mám přihodu u uřednika na letišti v Chicagu., Ma návštěva byla potřetí jen na ESTU, už komplikace nastali v Praze kdy jsem nevěděl přesnou adresu kde budu bydlet,tak nějak mi to vypadlo úplně, ikdyž jsem tam byl dvakrát na tom samém místě :-D Pěkná slečna mě nechtěla pustit,, že musí zapsat moji adresu pobytu,,Říkám ji že vše potřebné jsem vyplníl v ESTE a tam je i Adresa. Nechtěla,furt kyvala hlavou že to nepůjde,.tak jsem ji naostro řekl,ať tam da Motel a že vysvětlím sam úředníkovi na US půdě že můj pobyt mají v ESTE, tak kde je problem,.usmála se a popřala mi šťastnou cestu. Nasedl do letadla dal par drinku povzbuzujících a šel k úředníkovi,.. měl jsem napsat už prvně že neumím Anglicky““ani žádné odpovědi, nic sepsane na papiru..Ale odhodlání bylo a sebejistota taky,, že to zvladnu,.samozřejmě jsem pozdravil dal otisky,ukazal oči,.Jedina otázka byla,, jak tu dlouho budete? A kolik máte peněz? než jsem pochopil co mluví, opakoval to 3krat..ja po zamyšlení řekl 2 měsíce a  1000$, účet pár krát tolik. Usmál se a dal pas kolegovi, za kterým sem šel někde do koutku,kde bylo mix lidi všeho druhů a já jediný jako bilej,si připadál v tu chvíli jako zločinec,.všechny pěkne arabky v plaštence přes hlavu dostavali pasy a bylo jim řečeno vitejte v USA,nic méně z dvaceti bylo puštěno 7 i já,.Malej pohovor kdy jsem zjistil,když na vás někdo tlačí,umíte anglický hned :-D a když ne?ruce máte a je to sranda. Nakonec došlo i na mobil,celkem to úředníkovi šlo nato že ho držel prvně,mrknu co dělá a on si prohlíží zprávy na facebooku,byly tam same baby naštěstí ,pousmál se“ a dal mi mobil i pas.A vitej v USA. Zážitek o kterém budete vyprávět a posílí vás. Napsal jsem to pro lidi kteří se bojí, a můžu vam opravdu říct že je to komedie jak z filmu,jen se vcitit do role a stat si za svým. To byl můj Třetí let do USA, o druhem letu
který dopadl přespání 3 dny v NY na letišti,ale o tom třeba někdy jindy :-)

Odpovědět
Tourniuet (1)
20.2.2017
20:55

Ahoj,
Jedu na outdoorovou dovolenou a bohužel musím přestoupit v Atlantě. Potřebuju si prevezt expedicni jídlo, který obsahuje i dehydratovany maso. Máte s tim někdo zkušenost? Platí zákaz dovozu masa, i když je USA jan tranzitní země?
Letím s Deltou až do cílové destinace, takže odbavene zavazadlo by mělo jít rovnou do cílové destinace, pokud se nepletu.
Díky za rady.

Odpovědět
Jiří Sikora (1)
22.2.2017
12:08

Ahojte,
chtěl jsem se zeptat zda tady není někdo komu byl zamítnut vstup do USA přímo na imigračním? Planuju dělat víza na Nový Zeland a nevím přesně na čem jsem. Jestli je to problém nebo ne. Děkuji předem všem za jakoukoli informaci.

Odpovědět
Martina (7)
22.2.2017
12:26

Ahoj. S přítelem plánujeme poprvé letět do Seattlu. Jsme oba Češi, žijící druhým rokem v Norsku, kde oba pracujeme. Poletíme tedy z Norska, mezipřistání Amsterdam (1h20min) s Delta Airlines, pak už přímo do cíle. Můj dotaz je ohledně imigračního předpohovoru, zda nám bude stačit ten čas na přestup i pohovor? Děkuji za odpověď :)

Odpovědět
Franta (1874)
22.2.2017
12:42

@Martina:
Imigrační pohovor je na prvním letišti v USA.
To, co bude v AMS, je bezpečnostní pohovor před nástupem do letadla americké společnosti. Je přímo u gatu, takže se to stihne. Za předpohovor jsem to kdysi považoval také, než to tu Z vysvětlil.

Odpovědět
Martina (7)
23.2.2017
22:40

@Franta: Děkuji za odpověď, super. Ještě k času na přestup v Amsterdamu, bude nám 1H 20 min stačit? Nevíme, jak velké to letiště je, bude to naše poprvé :) Díky!

Odpovědět
Franta (1874)
23.2.2017
23:59

@Martina:
My měli přestup (plánovaný) cca 2:20, jak to bylo časově v reálu, už si nepamatuji. Stihli jsme i posezení u pivka a procházku po letišti. Cestou zpět jsme měli 1h, ale bylo mírné zpoždění a měli jsme to jen tak tak, s rychlo zastávkou na WC. Ale je pravda že většinu času zabrala pasovka před vstupem do EU, ta naštěstí při odletu není. Oboje bylo terminály B a E.
1:20 by měla na přestup v pohodě stačit. Na stránkách KLM je pro mezinárodní transfer čas 50 min.

Odpovědět
Petr Novák (2121)
24.2.2017
18:24

@Martina: Ahoj Martino, asi to bude bez kávy a dortíku, ale měli byste to stihnout. :-)

Odpovědět
Martina (7)
24.2.2017
22:40

@Franta: Díky za sdílení zkušenosti a podporu :) jdeme do toho! Ať se Ti daří.

Odpovědět
Martina (7)
24.2.2017
22:42

@Petr Novák: ☺️ díky

Odpovědět
David (1)
4.3.2017
8:22

Dobrý den, za 3 týdny letíme s rodinou (přítelkyně a naše dvouletá dcerka) do Atlanty přes Amsterdam. Primárně tam letíme za mojí mamkou, která tam je ale už 3 roky nelegálně. žije tam s přítelem čechem, který už tam je dvacet let (možná víc) a má zelenou kartu nebo něco v tom smyslu. Každopádně je tam legálně. Do esty jsme uvedli, že jedeme za ním a taky místo pobytu jsme uvedli jeho adresu. Jsem z toho lehce nervózní :-) Po přečtení těchto stránek mám pocit, že nejlepší bude přiznat, že tam jedeme hlavně za ní. Nebo se mýlím? Letenky máme samozřejmě zpět a nemáme v plánu tam zůstat. Jedeme tam jen na tři týdny. V česku mám dobrou práci. Mám si vzít třeba pracovní smlouvu? (moje angličtina není rozhodně ideální:-))
Předem moc děkuji za rady.

Odpovědět
Franta (1874)
4.3.2017
11:21

@David:
S mamkou neporadím. Jestli rovnou přiznat nebo ne. Případně přiznat, až kdyby se zeptali. Ale určitě vědí (minimálně to mají v systému), že přiletěla, ale už neodletěla. Otázkou je, jestli si ji s tebou spojí díky otázkám ve formuláři ESTA. Třeba se jen zeptají na účel cesty a popřejí příjemný pobyt, jako ve většině případů.
Pracovní smlouvu neber, tu si nikdo číst nebude. Lepší bude zvací dopis od toho Čecha, co má zelenou kartu nebo něco v tom smyslu. Ale pouze v případě, že má GC. Protože „něco v tom smyslu“ zní divně. Buď má GC, případně občanství nebo nemá nic.
S angličtinou ti může pomoct papír s předem sepsanými a přeloženými otázkami. Projdi si články
Imigrační kontrola v USA: Jak jí úspěšně projít
Pohovor s imigračním úředníkem po příletu do USA: Vaše zážitky a zkušenosti

A jen drobnost na závěr. Letíš s přítelkyní a dcerou, tak by bylo dobré mít doklad dokazující, že je to tvá dcera. Aby po přítelkyni nechtěli potvrzení otce, že o cestě ví a souhlasí s ní. Je to taková prevence před únosem dítěte jedním z rodičů. Možná to nebude potřeba, ale lepší něco mít, než to pak řešit někde na letišti v USA.

Odpovědět
Lucie (1)
9.3.2017
12:44

Ahoj, letím poprvé do USA, chci se zeptat, zda je možné na imigračním u otázky, kde budu bydlet přiznat ubytování přes AirBnB?
Díky :)

Odpovědět
Franta (1874)
9.3.2017
13:16

@Lucie:
Jo můžeš. Snad jen v New Yorku s ním bojují, protože prý berou klienty hotelům. Ale to je věc úřadů a pronajímatele.

Odpovědět
Miloslav Suda (2)
10.3.2017
9:01

Ahojky,letíme 1.6.2017. Chtěli bychom návštěvu Bílého domu. Musim žádat,ale nevim jak sehnat k vypnění formulář. Můžete poradit. Moc díky M.Suda

Odpovědět
Franta (1874)
10.3.2017
9:13

@Miloslav Suda: Koukni na Bílý dům / The White House: Informace, zajímavosti…, tam nějaké informace najdeš.

A koukám…, že už jsi se tam ptal a odpověď dostal.

Odpovědět
Honza (1)
19.3.2017
13:27

Zdravím, v případě, že se chci do USA odstěhovat natrvalo a legálně pracovat, jak probíhá pohovor? Děkuji

Odpovědět
Franta (1874)
19.3.2017
13:39

@Honza:
Pohovor už je pohoda, problém je se k němu dostat. Na to musíš být v procesu na Green Card. Ta se dala (možná ještě půjde) „vyhrát“ v DV programu, případně ji získáš jako manžel/registrovaný partner občana USA nebo přes přímého rodinného příslušníka (dítě, manželka, rodič).

Odpovědět
Sebas (3)
22.3.2017
20:16

Ahoj vsetkym, 19 Aprila odlietam s bratrancom do L.A na mesiac za kamaratom môjho stryka, ja 23r bratranec 19r- poziadal o predcasne ukoncenie rocniku ja som dal vypoved v praci. Znameho môjho stryka som videl len raz a pozval nas na navstevu jeho som uviedol aj na estu, poskytne nam ubytovanie a bude nas sprievodca. Vypliva s toho ze nemame skoro ziadne zaväzky na Svk. Môze tto vzbudzovat podozrenie pri pohovore..? Som len trochu neisty po precitani si fora..Dakujem..

Odpovědět
Sebas (3)
22.3.2017
20:36

Este taky doplnok…obaja mame ang. nic moc je lepsie pre nas pristupi naraz a tak nejak sa doplnat alebo radsej kazdy sam..? Moc dakujem za odpovede..

Odpovědět
Franta (1874)
22.3.2017
22:42

@Sebas:
Jedete na dovolenou ke kamarádovi vašeho strýce, to je v pořádku. Poproste ho o zvací dopis, možná nebude potřeba, ale je to plus k dobru. Pokud neumíte moc anglicky, tak si otázky a odpovědi napište předem a přeložte. Až přijdete na řadu, tak imigračnímu naznačte, že cestujete spolu, a jestli můžete také spolu k němu. Uvidíte, co on na to.

A teď to „zvláštní“. Jedete tam na měsíc, ty jsi dal v práci výpověď, bratránek skončil ve škole. Pokud se imigrační ptát nebude, tak je to v pohodě. Pokud se zeptá a vy mu tohle řeknete, co ho asi napadne? Mě napadlo, že tam jedete pracovat. Ale třeba to tak jen vypadá.

PS: Jen připomínám, že v USA je alkohol povolený až od 21 let. Takže bratránka nepustí nikam, kde se alkohol podává, kluby, bary…

Odpovědět
Amala (2)
24.3.2017
22:05

Zdravím, moc se v těchto věcech nevyznám, a tak mám dotaz, proč jsou problémy s delším pobytem a přítelem z USA? Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Franta (1874)
24.3.2017
23:10

@Amala:
Amíci jsou podezíraví. U přítele je možnost podezření, že za ním jedeš, aby sis ho vzala. A to není na ESTA nebo vízum úplně v pořádku, k tomu je třeba snoubenecké vízum. Stejně tak pobyt, ESTA i vízum jsou turistické a běžný turista nemá dovolenou 3 měsíce nebo dokonce půl roku. Proto je dobré mít v takovém případě připraveny přesvědčivé argumenty.
Problémy být můžou a nemusí, záleží na imigračním, a jak na něj působíš.

Odpovědět
Lukáš (122)
25.3.2017
19:20

@Amala: @Franta:
Ještě bych doplnil, že je to přece naprosto v pořádku hlídat si svoje hranice, své území, abych měl přehled kdo a co sem jede provádět.
To jen u nás v Evropě jsme už dost zdegenerovaní/tolerantní nebo spíš je nám to vnucováno.
Ale to je na jinou diskuzi.

Odpovědět
Amala (2)
25.3.2017
22:49

@Franta: @Lukáš: Moc děkuji, už v tom mám jasno.

Odpovědět

@Franta:

Dobrý den,
mám přítele, který je Evropan a žije již přes 20 let v USA, má americké občanství. Já zatím žiju v ČR, mám víza turistická B2, na která jsem za ním byla 2x na půl roku. Chtěli bychom se vzít. Otázka zní, je lepší přijet na B2 a pak se vzít nebo požádat o snoubenecká víza? V případě snoubeneckých víz – jak dlouho vyřízení trvá, je možnost, že mi je nedají a po stavbě spolu můžeme normálně žít v USA?

Děkuji

Odpovědět
Mesi (369)
26.3.2017
19:03

@Gabi: Abyste spolu mohli v USA zit, potrebujes snoubenecke vizum a pak on musi pro tebe zazadat o GC. Pokud se vezmete bez snoubeneckeho viza, nevznika ti pravo v USA pobyvat dele, nez je platnost tveho (turistickeho) viza. Nasledne manzel zada pro tebe o GC, mezitim ty cekas v CR (vyrizeni trva minimalne rok).

Odpovědět
Franta (1874)
26.3.2017
20:36

@Gabi:
Jak píše Mesi, přes snoubenecké vízum je to správné a lehčí. Podle těch návštěv to vypadá na delší známost, takže by neměl být problém pro pohovoru na ambasádě prokázat, že to není jen „na oko“.

Odpovědět
Mariana (5)
27.3.2017
13:42

Dobrý den, mám dotaz: začátkem června 2017 se vdávám a hned po svatbě za dva týdny letíme na svatební cestu do USA. Může být problém na imigračním? Pas i ESTU mám na „staré“ příjmení a stejně tak budu mít i občanku atd. Má někdo podobnou zkušenost? Asi by problém být neměl, ale pro jistotu se ptám..Děkuji

Odpovědět
Gabriela Benešovská (5)
3.4.2017
15:01

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je mít nutné nějakou hotovost při vstupu do USA? Známá mi říkala, že musím mít alespoň 100 dolarů v hotovosti , jinak mě tam nebudou chtít pustit. Ale já bych upřednostnila mít spíš peníze na kartě. Nevíte prosím zda požadují, aby u sebe měl cizinec hotovost?

Odpovědět
Franta (1874)
3.4.2017
16:54

@Gabriela Benešovská:
Není nutné mít hotovost, ale je to lepší. Pár drobných se vždy hodí. Mě se na peníze nikdy neptali

Odpovědět
Petr Novák (2121)
3.4.2017
19:35

@Gabriela Benešovská: Ahoj Gábino, není to nutné ve smyslu, že by to požadovala americká strana. Nicméně obecně doporučuji mít třeba 50-100 dolarů v hotovosti pro případ, pokud by zrovna nefungovala karta.

Odpovědět
Rudo (3)
7.4.2017
10:16

Zdravím, má niekto skúsenosti s „Automated Passport Control kiosk“?, Vďaka

Odpovědět
Jiri (1)
8.4.2017
10:41

Zdravím, chci se zeptat myslíte že bude problém projit pohovorem pokud cestuje rodina (matka, otec,syn + 13ti lete díte z jiné rodiny) dítě je od známých, letí do miami na tyden.
Děkuji

Odpovědět
Petr Novák (2121)
8.4.2017
11:13

@Jiri: Ahoj Jirko, žádný problém to nebude. Pro 100% jistotu doporučuji, ať vám známí napíší souhlas s vycestováním dítěte.

Odpovědět
roman (1)
11.4.2017
6:48

@Jiri:

v listopadu jsem letel z vidne přes dusseldorf na floridu do fort mayers na mesic.ja, moje pritelkyne, matka a 13leta neter.prvni problém byl uz na letisti v dusseldorfu při nastupu do letadla kde neter oslovili plnym jmenem a provedli osobní prohlídku.na imigracce dost dlouhy povidani a vyptavani kdo je kdo k holce,kolik mame penez atd.myslim si, ze kdyby se holka nejmenovala stejne jako my tak letíme asi zpatky.na zaver jako jedinym z letadla kufry na rentgen, rozdělat atd.ale vse dobře dopadlo a pobyt na floride jsme si uzili.jsem toho nazoru ze problém byl z duvodu, ze snama cestovala 13 leta holka mimo prázdniny ve skolnim roce na mesic.preji at van vse dobře dopadne.roman

Odpovědět
Franta (1874)
11.4.2017
9:45

@roman:
Ta škola mohla být jedním z důvodů, i když domluvit volno není zase takový problém. Ale jak to pro ně asi vypadalo, když viděli cestovat chlapíka s matkou, k tomu ženu, „prý“ přítelkyni, a „cizí“ dítě. Pro ně jste byli hodně nesourodá čtveřice. Takže se nedivím, že byli obezřetní. Vyloučit možný únos dítěte chvíli trvá. To byl podle mě hlavní důvod. Také si určitě ověřovali vaše vzájemné vztahy, jestli ta cesta není proto, aby tam někdo z vás zůstal a rodinný výlet nebyl jen zástěrka pro snazší vstup. Hlavní je, že jste prošli a užili si to tam.

Odpovědět
Mishell (1)
21.4.2017
20:13

Ahojte, chcela by som sa opytat, prvy krat letim do usa s priatelom na estu, ideme na dva tyzdne za kamosom, budeme aj unho byvat, lenze neviene nic po anglicky, pozdrav yes no :( a mame v pase peciatky z tunsika a aj maroka. Bojim sa toho imigracneho pohovoru, a tiez neviem staci ked ja budem mat kreditnu kartu a priatel nie? DAKUJEM VELMI

Odpovědět
Petr Novák (2121)
22.4.2017
12:56

@Mishell: Ahoj Mishell, vezmu to postupně:
– Neumíte anglicky – napište si na papír odpovědi na nejčastější dotazy a k pohovoru jděte společně.
– Razítka z Tuniska a Maroka v pasu – žádný problém.
– Nemáš kreditní kartu. Máš jen debetní, nebo nemáš vůbec žádnou kartu? Ani jedno však nevadí díky tomu, že cestuješ s přítelem.

Odpovědět
Petr (3)
8.5.2017
10:47

Ahoj lidi,
mám dotaz. Na kolik si myslíte, že je reálné dostat se do států na ESTU na celé léto (tři měsíce)? Vloni jsem tam už byl na WaT na J1, ale letos bych chtěl jen jako turista. Jednalo by se o Floridu, konkrétně přílet na MIA. Jde o to, že tam mám známého, který by mi zprostředkoval na léto práci (samozřejmě bez papírování). Po létě se určitě chci vrátit zpět a pokračovat v navazujícím studiu. Dotaz tohohle typu jsem tu nenašel a zajímají mě vaše názory, jaký je nejlepší způsob, jak se tam dostat. Děkuju

Odpovědět
Franta (1874)
8.5.2017
11:30

@Petr:
To záleží na imigračním v Miami. Rozhodne se podle toho, jak budeš odpovídat a působit na něj. Může ti dát plných 90 dní, může ti to dát jen podle letenky a taky tě může poslat domů. Většinou jsou to ale první dvě možnosti.

Odpovědět
Petr (3)
8.5.2017
11:44

@Franta:
Díky, A zajímá mě, jestli je třeba dobré mít na účtě nějak víc peněz nebo mít zvací dopis, či něco podobného, co by mohlo pomoci.

Odpovědět
Franta (1874)
8.5.2017
16:45

@Petr:
Zvací dopis je plus. Mě se na peníze nikdy neptali, ale může to být jedna z otázek a záleží na délce pobytu. Není žádný limit, kolik dolarů mít na určitou dobu.

Odpovědět
Petr (3)
8.5.2017
23:13

@Franta:
A ty jsi byl taky na ESTU na celé tři měsíce? A jaký byl důvod tvé cesty?

Odpovědět
Franta (1874)
9.5.2017
9:08

@Petr:
Já tam byl vždy na dovolené. A pokaždé (vízum i  ESTA) jsem dostal maximální možný pobyt (6 měsíců nebo 90 dní). Možná jsem působil důvěryhodně, možná to byla jen klika na imigračním. Letenky jsem měl na 7 dní až měsíc. V jednom případě jsem ji nechal propadnou a pro návrat koupil novou, jednu jsem si přebookoval na později.

Odpovědět

Zdravím, v září se chystám s přáteli na 2 týdny do USA, v té době však budu nezaměstnana. Mám obavu, zda nebudu mít na imigračnim na pohovoru nějaký problém?..abych třeba nebyla v podezření, že chci v USA zůstat :-)
Prosím o radu, zda máte v tomto směru nějaké zkušenosti? Diky

Odpovědět
Lukáš (122)
11.5.2017
7:08

@Iva:
Ahoj,
v podezření můžeš být vždycky, to že jsi nezaměstnaná nevadí.
Já dal výpověd hlavně kvůli výletu do USA a u pohovoru ani jedna otázka ohledně práce nebo kolik mám peněz. Jen co jedu do Ameriky dělat – odpověd: „Visiting National parks“, pak druhá otázka protože jsme byli u imigračního dva kamarádi najednou „Are You gay?“ … na to moje razantní odpověď „Definitely not!!!“ Na to omluva a ujištění že v USA to je v pohodě být gay, nikomu to nevadí. A pak už jen WELCOME IN USA :)

Odpovědět
Franta (1874)
11.5.2017
7:14

@Iva:
Že jsi nezaměstnaná nevadí, nebudeš první ani poslední nezaměstnaný turista. Důležité je, aby nenabyl dojmu, že tam chceš zůstat.

Odpovědět
Petulo (2)
16.5.2017
11:09

Ahojte,
planujeme so synom (12r) v oktobri cestu do SF, LA a okolia na futbal a pozriet narodne parky. V ramci tejto diskusie bola zmienka o tom, ze mozu ziadat dokaz o tom, ze moj syn je moj syn. Je takato moznost? Ak ano, akym doklad je doveryhodny?
Dakujem

Odpovědět
Franta (1874)
16.5.2017
14:48

@Petulo:
Ani ne tak důkaz, že je to tvůj syn, jako souhlas matky s cestou. Je to taková prevence, např. před únosem dítěte jedním z rodičů. Je možné, že se na to ani nebudou ptát, ale je lepší to mít a nepotřebovat, než nemít a potřebovat.

Odpovědět
Petulo (2)
17.5.2017
14:16

@Franta: Dakujem za rychlu odpoved:)

Odpovědět

Dobrý den,

Vim ze uz bylo toto téma parkrat zodpovězeno nicméně je to takové pul na pul..

Chci za přítelem poprvé na návštěvu ale bojím se ze pokud řeknu pravdu nepustí me .. na druhou stranu nevím co bych měla říct jiného protože cestuji sama a ikdyz jsem to vazne dělala cestovala sama Řecko Kanárské ostrovi atd to jim taky muze přijít divné .. v us přítelovi řekli ze bych ho zmiňovat neměla.. jeste me napadlo co kdybych řekla ze tam jedu za kamarádem .. budou se vyptával jak se známe atd ? Ja si přeju abych lhát nemusela na druhou stranu raději na pul zalzu abych ho mohla vidět .. nevím si rady a dost me to znervózňuje .. co kdyz řeknu jen to co bych řekla kdekoliv jinde kdyz sem cestovala : rada cestují v USA jsem nikdy nebyla tak jsem se vydala na dovolenou .. mam take blog mohu použít ze take bloguji a chci napsat o Texasu ? Přítel dost pracuje takže více než z poloviny času budu sama a chci si to tam opravdu „procestovat“ .. bojím se he poznají nervozitu a to jen kvůli tomu ze mi na retro ceste tolik záleží .. dekuji za pomoc a odpověď .

Odpovědět

@Kora: Ahoj, před 2 měsíci jsem řešila podobnou situaci:-) chystala jsem se za přítelem do USA (přítel je čech s americkým občanstvím). Taky jsem se bála, že když uvidí samotnou ženskou, která jede za přítelem (mužem), že by mě nemuseli pustit. Měla jsem od přítele zvací dopis, kde uvedl, že mě zve k sobě jako rodinnou známou, že by byl rád, kdybychom procestovali určité kouty USA. Že mi poskytne ubytování atd. Přímo v dopise bylo zmíněno, že se jedná o třítýdenní pobyt. Dopis nakonec ani nechtěli vidět. Měla jsem samozřejmě zpáteční letenku, kterou jsem však nakonec nechala propadnout a pobyt si prodloužila o další 2 měsíce:-) Přítelovu adresu jsem také uváděla v registraci ESTA, včetně jeho jména atd. Samozřejmě při pohovoru jsem řekla, že letím za známým a že hlavním důvodem je cestování. Pak se mě ještě zeptali kolik Kč mám sebou a to bylo vše. Úplně v pohodě, pohovoru jsem se také bála, ale po nekonečném 16 h letu mě nervozita přešla asi díky únavě:-)

Odpovědět
Martin (1)
4.6.2017
13:59

Zdravím,

Začiatkom leta chceme s kamarátmi vycestovať do USA a chceli by sme cestovať po rôznych mestách. Ubytovanie plánujeme primárne cez couchsurfing, akú adresu teda uviezť do ESTA? Nebude to úradníkovi vadiť, resp. mohol by z toho byť problém? A ešte jedna otázka, po skončení cesty v USA plánujeme cestu do Karibiku a možno aj ďalej, teda spiatočnú letenku nebudeme mať, iba letenku z Miami do Dominikánskej Republiky……je to problém? musíme mať letenku nazad do EU?

Vopred diki za odpoveď.

Odpovědět
Petr Novák (2121)
4.6.2017
22:43

@Martin: Ahoj Martine,
problém to nebude, když to úředníkovi takhle vysvětlíte a budete případně schopní doložit palubní lístek z Miami.

Do ESTA stačí uvést alespoň přibližnou adresu.

Odpovědět
David (1)
8.6.2017
19:57

zdravím, letíme s máti poprvé do USA na 19 dní koncem srpna začátkem září. Přilétáme do New Yorku a pak máme v plánu cestovat. V žádosti o ESTA je možné vyplnit adresu pobytu – kterou přesně neznáme, zatím nemáme pobyt rezervován, nicméně myslíte, že je lepší tam nic nepsat, nebo tam napsat aspoň ten New York, přesto, že tam zůstaneme jen na 4 dny? Další otázka se týká kontaktní osoby v USA. Máma má v Houstonu příbuzné – bratrance a synovce. Synovec je rezident, bratranec má zelenou kartu. Navštívit je není účelem cesty, ale když už tam budeme, chceme se u nich také zastavit. Máme je v žádosti uvést či nikoliv?

Odpovědět
Petr Novák (2121)
10.6.2017
12:30

@David: Ahoj Davide, klidně do ESTA napište New York a zmiňte příbuzné. Vliv na (ne)schválení ESTA by to mít nemělo.

Odpovědět

Ahoj,
V auguste letím do SF za neterkou, ktorá tam žije už 15 rokv a aj sa tam vydala. Máme v pláne toho veľa pozrieť a precestovať. Chcem sa opýtať, či potrebujem do Kalifornie medzinárodný vodičský preukaz, alebo nie je to nutné.
Ďakujem.

Odpovědět
Franta (2)
13.6.2017
7:14

@Daja:
Pokud plánujete, že budete řídit auto, tak si mezinárodní vezměte s sebou. Uveďte, že jedete do USA, aby vystavili správný průkaz, ten dle Ženevské úmluvy.
Je tu o tom i článek Mezinárodní řidičský průkaz.

Odpovědět
Petr Novák (2121)
14.6.2017
0:04

@Daja: Mezinárodní řidičák nejspíš nebude potřeba, ale přesto si ho doporučuji vzít. Kamarád na chybějící řidičák doplatil na Havaji – náhodou na něm trvali, takže si nepůjčil auto.

Odpovědět
Elizabeth (1)
18.6.2017
20:19

Zdravím,
máme v plánu jet poprvé do Miami na týden a potřebuji poradit ohledně pohovoru, jelikož jediná já (15 let) umím trochu anglicky, taťka s bratrem vůbec, jestli jim to bude nějak vadit nebo tak?
A ještě jak je to s vízem? Nějak se řeší nebo ne?
Moc děkuji za odpověď.

Odpovědět
Franta (1874)
18.6.2017
23:17

@Elizabeth:
Až přijdete na imigračním na řadu, tak naznač úředníkovi, že chcete jít spolu, většinou to umožní. Pro jistotu jim můžeš připravit otázky a odpovědi na papír. Pro představu si projdi tuto diskusi a klidně i Pohovor s imigračním úředníkem po příletu do USA: Vaše zážitky a zkušenosti.

Vízum se určitě řeší. Potřebujete buď Vízum B2 nebo povolení ESTA. Na týden vám bude bohatě stačit ESTA.

PS: Nevím kolik je bráchovi, ale pro jistotu (aspoň pro tebe) si vezměte s sebou souhlas mamky s cestou.

Odpovědět
Zdenek (1)
28.6.2017
14:33

Dobrý den,
přiletěli jsme na Dullesovo letiště ve Washingtonu a po imigrační kontrole (samoobslužný kiosek + minutové zastavení u imigračního úředníka) jsme si vyzvedli zapsaná zavazadla a poté už jsme mohli rovnou opustit letiště. Tedy bez jakékoliv celní kontroly. Poněkud nás to překvapilo. Je zde někdo fundovaný, aby sdělil, zda jde o běžnou záležitost nebo nějak výjimečnou?
Děkuji.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.