Imigrační kontrola v USA: Jak jí úspěšně projít

Vstupní pohovor do USA s imigračním úředníkem je povinný pro všechny cizince. Nezáleží, jestli do země přicestovali na ESTA nebo na vízum. Pohovor obvykle netrvá víc než 5 minut, absolvujete ho na prvním letišti v USA, na kterém přistanete.

Imigrační kontrola v USA | © Petr Novák

Základní rady ke vstupnímu pohovoru do USA

Vstupní pohovor se provádí na prvním letišti v USA ještě před celní kontrolou. Jestliže letíte po trase Praha – New York – Dallas, pohovorem projdete v New Yorku.

Pohovor má zamezit vstup do USA lidem, u kterých existuje podezření, že ve Spojených státech chtějí nelegálně pracovat nebo vykonávat jinou činnost americké vládě nelibou. Základní pravidlo imigračního pohovoru zní: Mluvte pravdu.

Čekáním na imigrační pohovor můžete strávit desítky minut. Na začátek fronty si pomůžete tak, že při odbavení požádáte o místo v přední části letadla. Na některých letištích si můžete úředníka vedoucího pohovor vybrat, jinde je vám přidělen.

K úředníkovi přistupujte s úsměvem na tváři, buďte přátelští. Nervozita je zbytečná a může vyvolat podezření, že máte nekalé úmysly. Skutečně je zbytečné se stresovat, pohovor většinou probíhá v celkem pohodové atmosféře.

Úředníkovi předložte cestovní pas s čipemcelní formulář vyplňovaný v letadle.

Na co se mě bude úředník při pohovoru ptát?

Otázky při vstupním pohovoru do USA bývají stejné. Odpovídejte anglicky:

 • Jaký je účel vaší cesty?
  Jsem turista, chci poznat Spojené státy.
 • Kde budete bydlet?
  Mám rezervovaný pokoj v hotelu Travelodge Hollywood.
 • Znáte někoho v USA, máte zde nějaké příbuzné?
  Žádné příbuzné tu nemám a v USA nikoho neznám.
 • Jak pracujete?
  Jsem obchodní zástupce firmy ABC z Prahy. Prodáváme sportovní oblečení.
 • Kdy se vracíte zpět do ČR, máte zakoupenou zpáteční letenku?
  Zpáteční letenku mám, odlétám příští týden v sobotu.
 • Kolik s sebou máte peněz, máte s sebou kreditní kartu?
  Mám 550 dolarů v hotovosti a mnohem víc na bankovním účtu.
 • Po kolikáté jste v USA?
  Potřetí, v letech 2009 a 2012 jsem byl v New Yorku.
 • Co máte v USA v plánu?
  Mám v plánu road trip do San Francisca, zajímají mě hlavně národní parky.

Po zodpovězení otázek vás vyfotí a sejmou vám otisky prstů. Bude-li vše v pořádku, úředník vám do pasu otiskne vstupní razítko a můžete si jít vyzvednout kufry. Podezřelé osoby jdou buď na důkladnější pohovor, nebo obratem letí domů.

Pokud do USA neletíte na vízum, nezapomeňte včas vyplnit registraci ESTA.

Nejčastější dotazy ohledně imigračního pohovoru do USA

Cestuji do USA s rodinou/kamarády, můžeme jít na pohovor společně?

Poproste úředníka, ať vás vezme najednou. Většinou to není problém.

Letím na trase Praha – Londýn – Las Vegas – Tucson. Kde bude pohovor?

Pohovor se vždy absolvuje na prvním letišti na území Spojených států amerických. V tomto případě bude pohovor probíhat v Las Vegas.

Musím projít přes imigrační, když v USA jen přestupuji?

Ano. Bez ohledu na to, že v USA jen přestoupíte na jiný let, musíte na pohovor.

Neumím anglicky, jak mám absolvovat vstupní pohovor?

Nemějte strach, takových lidí je dost. Osvědčená rada zní: Poproste někoho anglicky mluvícího a sepište spolu odpovědi na výše uvedené otázky. Připište, že neumíte anglicky, papír vytiskněte a při pohovoru ho předložte imigračnímu úředníkovi. A naučte se anglicky alespoň pozdravit. :-)

Jaký minimální čas potřebuji na přestup, pokud mám stihnout i pohovor?

Záleží na velikosti letiště, potřebě měnit terminál nebo délce fronty na imigračním. Spodní hranice na menším letišti je kolem 1 hodiny. Naopak na velkém letišti, kde budete čekat ve frontě a ještě přejíždět do jiného terminálu, nemusí stačit ani 2 hodiny.

Když neprojdu pohovorem a pošlou mě zpět domů, kdo platí letenku?

Letenku zpět na výchozí letiště platí aerolinky, kterými jste přiletěli do USA.

Některé společnosti si proto na rizikových letištích platí bezpečnostní agenturu provádějící předpohovor. Tato praxe je běžná třeba v Amsterdamu.

Nebudete-li do USA vpuštěni, nemáte nárok na vrácení peněz za letenku, ubytování ani na proplacení dalších nákladů.

Musím na imigračním ukazovat vytištěnou schválenou registraci ESTA?

Ne, imigrační pracovník vás vidí v systému. Nicméně schválenou ESTA vyžadují některé letecké společnosti. Doporučuji si udělat screenshot čísla registrace, poslat si ho do e-mailu a uložit do telefonu.

Nemám zpáteční letenku, vadí to?

V žádném případě to neznamená automatické odmítnutí vstupu do USA. Připravte na dotaz zda, kdy a jak se plánujete vrátit zpět domů.

Diskuze k článku (1 915 komentářů)

Leona (1)
16.2.2017
14:16

Ahoj, zacatkem brezna letime do NYC a jelikoz mame přílet az v 10hodin vecer,tak mame ubytko az od dalsiho dne s tim,ze tu prvni noc prespime na letisti. Nebudeme mit velkej kuifr,jen prirucni zavazadla. Da se to udelat tak,ze prespime a pak az pujdeme na imigrační? Neuvidej nejak a nebudou resit, ze jsme prileteli uz vecer a jdeme na kontrolu az rano? Díky za odpověď ☺

Odpovědět
Franta (1559)
16.2.2017
14:51

@Leona:
Z letadla jdete rovnou na imigračku, určitě tam nikde nepřespíte do rána. Chodby z letadla vedou rovnou k imigračnímu. Je to tak trochu koridor „jako na jatkách“. Nikam jinam nemůžete.
Zkuste přespat až v hale letiště, ale musíte si hlídat věci.

Odpovědět
Tommy (1)
17.2.2017
11:23

ahojte. Mám v pláne letieť do USA po prvý krát konkrétne do LA. Bude to pravdepodobne z Prahy cez Amsterdam alebo Berlín či Londýn. Zaujímalo by ma, či ten bezpečnostný predpohovor bude už v Prahe alebo až na prestupe, nakoľko to bude asi tá istá letecká spoločnosť. Ďalej či mi kufor na prestupe preložia oni a či je čas 1h 25min. dostačujúci na prestup.
ďakujem
S mojou chabou angličtinou to dúfam nejako zvládnem aj s nejakým predpripraveným ťaháčikom a pozývacím listom.

Odpovědět

@Tommy: Ahoj. Pokud nepoletíš s americkou leteckou společností, tak pohovor nebude nikde, až v USA klasický na imigračním.

A pohovor bude tam, kde se budeš poprvé boardovat s americkou společností. Takže kdyz poletíš s ČSA z Prahy do Londýna tak v Praze nic. A pak z Londýna poletíš např. Deltou, tak pohovor proběhne tam. Pokud se chceš vyhnout pohovoru leť celou cestu s mimo americkým dopravcem.

Odpovědět

@Tommy: ješte ke kufrům. Ty ti přeloží samozřejmě oni. A vykládají se na prvním US letišti. Když poletíš do LA např. přes New York, tak by ti je vyhodili tam. Pokud bude tvoje první US destinace i zároveň cílová, tak je to v klidu vyzvedneš si je tam a hotovo. Jinak čas stačí.

Odpovědět
Marek (3)
17.2.2017
14:53

Zdravím taktéž mám přihodu u uřednika na letišti v Chicagu., Ma návštěva byla potřetí jen na ESTU, už komplikace nastali v Praze kdy jsem nevěděl přesnou adresu kde budu bydlet,tak nějak mi to vypadlo úplně, ikdyž jsem tam byl dvakrát na tom samém místě :-D Pěkná slečna mě nechtěla pustit,, že musí zapsat moji adresu pobytu,,Říkám ji že vše potřebné jsem vyplníl v ESTE a tam je i Adresa. Nechtěla,furt kyvala hlavou že to nepůjde,.tak jsem ji naostro řekl,ať tam da Motel a že vysvětlím sam úředníkovi na US půdě že můj pobyt mají v ESTE, tak kde je problem,.usmála se a popřala mi šťastnou cestu. Nasedl do letadla dal par drinku povzbuzujících a šel k úředníkovi,.. měl jsem napsat už prvně že neumím Anglicky““ani žádné odpovědi, nic sepsane na papiru..Ale odhodlání bylo a sebejistota taky,, že to zvladnu,.samozřejmě jsem pozdravil dal otisky,ukazal oči,.Jedina otázka byla,, jak tu dlouho budete? A kolik máte peněz? než jsem pochopil co mluví, opakoval to 3krat..ja po zamyšlení řekl 2 měsíce a  1000$, účet pár krát tolik. Usmál se a dal pas kolegovi, za kterým sem šel někde do koutku,kde bylo mix lidi všeho druhů a já jediný jako bilej,si připadál v tu chvíli jako zločinec,.všechny pěkne arabky v plaštence přes hlavu dostavali pasy a bylo jim řečeno vitejte v USA,nic méně z dvaceti bylo puštěno 7 i já,.Malej pohovor kdy jsem zjistil,když na vás někdo tlačí,umíte anglický hned :-D a když ne?ruce máte a je to sranda. Nakonec došlo i na mobil,celkem to úředníkovi šlo nato že ho držel prvně,mrknu co dělá a on si prohlíží zprávy na facebooku,byly tam same baby naštěstí ,pousmál se“ a dal mi mobil i pas.A vitej v USA. Zážitek o kterém budete vyprávět a posílí vás. Napsal jsem to pro lidi kteří se bojí, a můžu vam opravdu říct že je to komedie jak z filmu,jen se vcitit do role a stat si za svým. To byl můj Třetí let do USA, o druhem letu
který dopadl přespání 3 dny v NY na letišti,ale o tom třeba někdy jindy :-)

Odpovědět
Tourniuet (1)
20.2.2017
20:55

Ahoj,
Jedu na outdoorovou dovolenou a bohužel musím přestoupit v Atlantě. Potřebuju si prevezt expedicni jídlo, který obsahuje i dehydratovany maso. Máte s tim někdo zkušenost? Platí zákaz dovozu masa, i když je USA jan tranzitní země?
Letím s Deltou až do cílové destinace, takže odbavene zavazadlo by mělo jít rovnou do cílové destinace, pokud se nepletu.
Díky za rady.

Odpovědět
Jiří Sikora (1)
22.2.2017
12:08

Ahojte,
chtěl jsem se zeptat zda tady není někdo komu byl zamítnut vstup do USA přímo na imigračním? Planuju dělat víza na Nový Zeland a nevím přesně na čem jsem. Jestli je to problém nebo ne. Děkuji předem všem za jakoukoli informaci.

Odpovědět
Martina (4)
22.2.2017
12:26

Ahoj. S přítelem plánujeme poprvé letět do Seattlu. Jsme oba Češi, žijící druhým rokem v Norsku, kde oba pracujeme. Poletíme tedy z Norska, mezipřistání Amsterdam (1h20min) s Delta Airlines, pak už přímo do cíle. Můj dotaz je ohledně imigračního předpohovoru, zda nám bude stačit ten čas na přestup i pohovor? Děkuji za odpověď :)

Odpovědět
Franta (1559)
22.2.2017
12:42

@Martina:
Imigrační pohovor je na prvním letišti v USA.
To, co bude v AMS, je bezpečnostní pohovor před nástupem do letadla americké společnosti. Je přímo u gatu, takže se to stihne. Za předpohovor jsem to kdysi považoval také, než to tu Z vysvětlil.

Odpovědět
Martina (4)
23.2.2017
22:40

@Franta: Děkuji za odpověď, super. Ještě k času na přestup v Amsterdamu, bude nám 1H 20 min stačit? Nevíme, jak velké to letiště je, bude to naše poprvé :) Díky!

Odpovědět
Franta (1559)
23.2.2017
23:59

@Martina:
My měli přestup (plánovaný) cca 2:20, jak to bylo časově v reálu, už si nepamatuji. Stihli jsme i posezení u pivka a procházku po letišti. Cestou zpět jsme měli 1h, ale bylo mírné zpoždění a měli jsme to jen tak tak, s rychlo zastávkou na WC. Ale je pravda že většinu času zabrala pasovka před vstupem do EU, ta naštěstí při odletu není. Oboje bylo terminály B a E.
1:20 by měla na přestup v pohodě stačit. Na stránkách KLM je pro mezinárodní transfer čas 50 min.

Odpovědět
Petr Novák (1806)
24.2.2017
18:24

@Martina: Ahoj Martino, asi to bude bez kávy a dortíku, ale měli byste to stihnout. :-)

Odpovědět
Martina (4)
24.2.2017
22:40

@Franta: Díky za sdílení zkušenosti a podporu :) jdeme do toho! Ať se Ti daří.

Odpovědět
Martina (4)
24.2.2017
22:42

@Petr Novák: ☺️ díky

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.