Imigrační kontrola v USA: Jak probíhá pohovor a co říkat úředníkovi

Petr Novák

Vstupní pohovor do USA s imigračním úředníkem je povinný pro všechny cizince. Nezáleží, jestli do země přicestovali na ESTA nebo na vízum. Pohovor obvykle netrvá víc než 5 minut, absolvujete ho na prvním letišti v USA, na kterém přistanete. Níže se dozvíte, jak pohovor probíhá a na které otázky se imigrační úředník ptá.

Imigrační kontrola v USA | © Petr Novák

Obsah článku
  1. Základní rady ke vstupnímu pohovoru do USA
  2. Na co se ptá imigrační úředník v USA
  3. Co se děje po vstupním pohovoru v USA
  4. Nejčastější dotazy ohledně imigračního pohovoru v USA

Základní rady ke vstupnímu pohovoru do USA

Vstupní pohovor se provádí na prvním letišti v USA ještě před celní kontrolou. Jestliže letíte po trase Praha – New York – Dallas, pohovorem projdete v New Yorku.

Pohovor má zamezit vstup do USA lidem, u kterých existuje podezření, že ve Spojených státech chtějí nelegálně pracovat nebo vykonávat jinou činnost americké vládě nelibou. Základní pravidlo imigračního pohovoru zní: Mluvte pravdu.

Čekáním na imigrační pohovor můžete strávit desítky minut, aktuální délku fronty zjistíte na webu Customs and Border Protection. Na začátek fronty si pomůžete tak, že při odbavení požádáte o místo v přední části letadla. Na některých letištích si můžete úředníka vedoucího pohovor vybrat, jinde je vám přidělen.

K úředníkovi přistupujte s úsměvem na tváři, buďte přátelští. Nervozita je zbytečná a může vyvolat podezření, že máte nekalé úmysly. Skutečně je zbytečné se stresovat, pohovor většinou probíhá v celkem pohodové atmosféře. Jednou se mne třeba úředník s naoko vážnou tváří ptal, jestli hodlám v USA lovit Pokémony.

Úředníkovi předložte cestovní pascelní formulář vyplňovaný v letadle.

Na co se ptá imigrační úředník v USA

Otázky při vstupním pohovoru do USA bývají většinou stejné. Nejedná se o výslech, úředník jen potřebuje zjistit, za jakým účelem do Spojených států cestujete. Odpovídejte mu anglicky:

1️⃣ Jaký je účel vaší cesty?

Jsem turista, chci poznat Spojené státy.

2️⃣ Kde budete v USA bydlet?

Mám rezervovaný pokoj v motelu Travelodge Hollywood.

3️⃣ Znáte někoho v USA, máte zde nějaké příbuzné?

Žádné příbuzné tu nemám a v USA nikoho neznám.

4️⃣ Jaké je vaše zaměstnání?

Jsem obchodní zástupce firmy ABC z Prahy. Prodáváme sportovní oblečení.

5️⃣ Kdy se vracíte zpět do ČR, máte zakoupenou zpáteční letenku?

Zpáteční letenku mám, odlétám příští týden v sobotu.

6️⃣ Kolik s sebou máte peněz, máte s sebou kreditní kartu?

Mám 100 dolarů v hotovosti a mnohem víc na bankovním účtu.

7️⃣ Po kolikáté jste v USA?

Poněkolikáté, už jsem byl párkrát v New Yorku, v Los Angeles a na Havaji.

8️⃣ Co máte v USA v plánu?

Mám v plánu road trip do San Francisca, zajímají mě hlavně národní parky.

Co se děje po vstupním pohovoru v USA

Po sérii otázek vás úředník vyfotí a sejme vám otisky prstů. Bude-li vše v pořádku, úředník vám do pasu otiskne vstupní razítko a můžete si jít vyzvednout kufry. Podezřelé osoby jdou buď na důkladnější pohovor (Secondary Inspection), nebo obratem letí domů.

Pokud do USA neletíte na vízum, nezapomeňte včas vyplnit registraci ESTA.

Nejčastější dotazy ohledně imigračního pohovoru v USA

Cestuji do USA s rodinou/kamarády, můžeme jít na imigrační pohovor společně?

Poproste úředníka, ať vás vezme najednou. Většinou to není problém.

Na jakém letišti probíhá imigrační pohovor do USA?

Pohovor se vždy absolvuje na prvním letišti na území Spojených států amerických. Pokud poletíte na trase Vídeň – Los Angeles – San Diego, bude probíhat v Los Angeles.

Musím absolvovat vstupní pohovor v USA, když na letišti jen přestupuji?

Ano. Bez ohledu na to, že v USA jen přestoupíte na jiný let, musíte na pohovor.

Neumím anglicky, jak mám absolvovat vstupní pohovor do USA?

Nemějte strach, takových lidí je dost. Osvědčená rada zní: Poproste někoho anglicky mluvícího a sepište spolu odpovědi na výše uvedené otázky. Připište, že neumíte anglicky, papír vytiskněte a při pohovoru ho předložte imigračnímu úředníkovi. A naučte se anglicky alespoň pozdravit. :-)

Jaký minimální čas potřebuji na přestup, pokud mám stihnout imigrační pohovor v USA?

Záleží na velikosti letiště, potřebě měnit terminál nebo délce fronty na imigračním. Spodní hranice na menším letišti je kolem 1 hodiny. Naopak na velkém letišti, kde budete čekat ve frontě a ještě přejíždět do jiného terminálu, nemusí stačit ani 2 hodiny. Přestup můžete urychlit, když budete cestovat jen s příručním zavazadlem.

Když neprojdu pohovorem a pošlou mě zpět domů, kdo platí letenku?

Letenku zpět na výchozí letiště platí aerolinky, kterými jste přiletěli do USA. Některé společnosti si proto na rizikových letištích platí bezpečnostní agenturu provádějící předpohovor. Tato praxe je běžná třeba v Amsterdamu.

Nebudete-li do USA vpuštěni, nemáte nárok na vrácení peněz za letenku, ubytování ani na proplacení dalších nákladů.

Musím na imigračním ukazovat vytištěnou schválenou registraci ESTA?

Ne, imigrační pracovník vás vidí v systému. Nicméně schválenou ESTA vyžadují některé letecké společnosti. Doporučuji si udělat screenshot čísla registrace, poslat si ho do e-mailu a uložit do telefonu.

Nemám zpáteční letenku z USA zpět domů, vadí to při imigračním pohovoru?

V žádném případě to neznamená automatické odmítnutí vstupu do USA. Připravte se však na dotaz zda, kdy a jak se plánujete vrátit zpět domů.

Diskuze k článku (2 426)

Ahoj, som na ciastocnom invalidnom dochodku, som doma, teda nepracujem, ked to uvediem vo formulari esta nebudem mat problem so schvalenim? Pri imigracnom pohovore nebudem mat problem so vstupom? Dakujem

Odpovědět

@Václav: Tak že se to dá absolvovat i bez absolutní znalosti Angličtiny ? Vezmou v potaz přeložené otázky na mobilu?

Odpovědět

Dobrý den,

máme zakoupené letenky do Miami na dva týdny v 03/2024. V tu dobu budu vdaná za partnera, se kterým mám půlročního chlapečka a z předchozího vztahu mám 6letou dceru. A měla bych na Vás prosím tři otázky:
1) nebude problém vstup na území USA když jsem na rodičovské dovolené?
2) vydá mi soud potvrzení o vycestování dcerky, když otec odmítne souhlas udělit? (Zkušenost s vycestováním na Maledivy, kdy ani soud souhlas neudělil a sdělil mi, že můžeme vycestovat pouze s rozsudkem o mé výhradní péči – ovšem bylo rozhodnuto takto z důvodu, že Maledivy potvrzení nevyžadují)
3) musíme si zřídit kreditní kartu? Nebo stačí mít na účtě dostatečné finanční prostředky a nějak tyto prostředky doložit?

Děkuji za odpovědi Petra

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petra: Dobrý den,

1. V obecné rovině: Když prokážete, že se do ČR chcete vrátit, tak to problém nebude. Myslím, že se nemusíte obávat. Stačí vysvětlit, že tam jedete na dovolenou a že dcera v ČR chodí do školy.
2. To bohužel nevím.
3. Pokud tam budete dva týdny, je dokládání peněz na účtu asi zbytečné. To by museli mít nějaké podezření. Pokud si budete půjčovat auto, kreditní kartu možná budete potřebovat.

Odpovědět

Dobrý deň,chcem sa spýtať…Na jeseň mám v pláne navštíviť kamaráta v USA.Zije tam ešte len par mesiacov,je to emigrant z inej krajiny.Samozrejme legálne.Myslite,že nebude s tým problém,keď ho uvediem ako osobu ktorú tam poznám.Kedze ešte vtedy nebude mať pobyt rezidenta vybaveny.Samozrejme budem mať spiatočnú letenku a chystám sa zdržať len týždeň na dovolenku.Dakujem.

Odpovědět

Ahoj, pokud plánuju tohle:
– přílet do LA
– 1-2 dny v LA
– přesun do Vegas, jen kus dne, pak přespání někde po cestě na motelu
– přesun do Yellowstone – prespani 1 noc
– přesun do Yosemitu – přespání asi 4 dny
– přesun do San Francisca do konce dovolené – pak odlet že SF domů
Jak to vysvětlit úředníkovi? Jak říct, kde budu ubytovana?
Díky

Odpovědět

Ahoj všichni,
náš syn – čerstvě 16 let – včera v noci přistál na letišti Miami intl.
Dle synova vyjádření imigrační úředník velmi důkladně zkoumal proč cestuje sám, kde má rodiče, zda mu rodiče cestu povolili, kde bude ubytovaný, kdo se o něj bude v USA starat.
Měl ssebou anglicky psaný rodičovský souhlas s vycestováním. Můj a manželčin podpis byly notářsky ověřené, navíc byl přiložen úřední opis synova rodného listu jako doklad o tom, že opravdu jsme jeho rodiče. V souhlasu byly také údaje o místě pobytu. Imigrační úředník toto vše prý docela dlouho zkoumal.
Závěr, který z této zkušenosti plyne – pošlete-li svého nezletilého potomka samostatně do USA, třeba na prázdninový jazykový pobyt, je třeba vybavit ho opravdu kvalitně zpracovaným rodičovským souhlasem s vycestováním. Z tohoto dokumentu musí být jasné, že fakt jste praví rodiče dotyčného dítěte a dále musí dokument imigračního úředníka přesvědčit, že o dítko bude v USA postaráno, že nezůstane někde bezradně na ulici. :p

Odpovědět

Ahoj,
v únoru 24 chci letět přes Atlantu do Cancunu. Přestup v Atlantě je pouze 2 hodiny.
Dá se to stihnout? Případně ještě tipy jak to urychlit? (budu mít i velké zavazadlo).

Díky.

Odpovědět

@Míra: zalezi jaka bude fronta na imigracnim, je to o stesti. Na jfk jsem jednou prosel za 10 minut, ted v kvetnu 70 minut. Velky kufr se bude muset znovu odbavit. Jedine urychleni je vystoupit co nejdrive z letadla a predbehnout co nejvice lidi…vidim to tak 50 na 50.

Odpovědět

Ahoj, v žádosti ESTA jste vyplnil místo pobytu Virginia, ale nakonec letím do San Francisca. Myslíte, že by mě úředník na letišti mohl nějako podezírat kvůli tomuto? Předem díky za odpověď.

Odpovědět

@ZK: Ahoj, vůbec si nemyslím, že by tě kvůli tomu měl z něčeho podezírat. Žádný stres. :-)

Odpovědět
M

Zdravím , mám dluh v americe kvuli pojisteni asi pred 7lety a dluzim 1 500 000kc , kdyz ted poletim po takové dobe do usa dostanu se pres hranice aniz by tohle resili ? dekuji moc za odpoved

Odpovědět

Ahoj, jsem rok po rozvodu a cestují s dětmi na měsíc do San Francisco. Nevíte,zda je nutné mít na imigrační souhlas otce s vycestováním a co všechno by měl případně obsahovat?

Díky

Odpovědět

Ahoj všem,

V roce 2017 jsem byl pracovně v Rusku, v roce 2018 v americe v NYC a imigrační proběhlo v pohodě. V roce 2019 jsem byl znovu pracovně v Rusku. Od té doby už jen Bali a Řecko. V září nás čeká s rodinou road trip ze San Francisca, je to moc problém to Rusko v pase? Přece jen je doba jiná a situace ve světě se změnila. Hrdý na to nejsem, bohužel, pracovně se mě nikdo neptal a musel jsem.

Díky za odpověď. Dan

Odpovědět
Avatar uživatele

@Daniel: Ahoj, neslyšel jsem o tom, že by to byl problém. Pro schválení ESTA vůbec ne, pokud by si razítka náhodou všiml imigrační, nejspíše se jen zeptá a pustí vás dál. :-)

Odpovědět

@Daniel: Ahoj, řešila jsem podobný problém – v r. 2018 jsem byla na Kubě, nyní je Kuba na seznamu států podporujících terorismus a kdo ji navštívil, musí mít do USA víza. ESTU jsem dostala a na imigračním to nikdo neřešil. A pokud správně hledám, tak Rusko na seznamu států podporujících terorismus zatím ani není, takže by to neměl být problém ;)

Odpovědět

Chci se zeptat. Mám green card, ale v US jsem z rodinných vážných důvodu nebyla opravdu delší dobu. Pokud si udělám nový pas a poletím na ten nový , zjistí i tak imigrační pracovník info o dřívějších příetech a odletech ? Děkuji.

Odpovědět

Dobrý den,
v dubnu jsem byl v USA a letěl jsem přes Amsterdam. Před vstupem do letadla se úředník z KLM ptal na dvě otázky. Ani za boha jsem mu nerozuměl. Vím jen, že správné odpovědi byly ANO a na druhou NE. Nemáte s tímto někdo zkušenost? Na co se vlastně ptají? Za tři týdny letím znovu a rád bych byl připraven na to, na co se vlastně ptají. Mockrát děkuji za odpověď.

Odpovědět

@Míša: podobně jsme jeli vloni, stačila jim adresa prvního motelu

Odpovědět

@Kavka: Kubanci nikdy nedavaji zadne razitka do pasu .Nechapu ,ze vam neco dali .Ale byl jsem naposled na Ostrove svobody Castrovy mafie pred 10 lety ….

Odpovědět

Letíme v létě do USA tři osoby. Kvůli předchozímu cestování (návštěva jedné země, která vylučuje ESTU) letím s uděleným klasickým vízem, ostatní dvě osoby letí na ESTU. Přestup máme v Evropě, přilétáme do LA. Je nějaký rozdíl v postupu na imigračním? Můžeme jít všichni společně?

Odpovědět

@L: Vsichni spolecne myslis jako k okynku na imigracnim? Tam zalezi na benevolenci urednika – dohromady muzou jit jenom rodinni prislusnici. No moje zkusenost je takova, ze jsem v pohode sel zaraz s pritelkyni.
Jinak jestli letis na ESTA nebo vizum, tak v imigracnim rozdil neni. Asi bych cekal otazku, proc sis zarizoval vizum. Ale to je tak vsechno.

Odpovědět
K

Dobrý den do esty jsme vyplnili jméno Američana kterého známe a u kterého budeme ubytování všechno proběhlo ESTA schválena předpokládám ze tomu úředníkovi řeknu to stejne. Není problém ze známe Američana u kterého budeme ??
Děkuji

Odpovědět

@Kroupa Jakub: Dobrý den, pokud to není kriminálník, tak to žádný problém není. Takových lidí jsou tisíce každý den, nemusíte se stresovat. :-)

Odpovědět
J

@Petr Novák: děkuji a ještě jedna otázka nějak mi není jasný ten cbp formulář a nějaká i-94 ale to by snad se nemělo tykat toho kdo cestuje vzduchem 😂

Odpovědět

@Daniel:
Já jsem kvůli tomu měnila pas bylo mi to doporučeno

Odpovědět

Dobrý den,
mám dotaz. Mám v plánu na imigračním říct, že máme svatební cestu což je pravda. Otázkou je jak s prstýnkem brát, nebrát abych nemusel deklarovat, tak brát nechci, ale abych nebudil podezření že ho nemáme ?
Děkuji

Odpovědět

@Kuba: Dobrý den, vůbec se tím nestresujte. Udělejte to s prstýnkem tak, jak chcete. Myslím, že to vůbec nebudou řešit. :-)

Odpovědět

@Petr Novák: mockrát děkuji. :)

Odpovědět

Dobrý den ještě jednou,
Prvně se omlouvám ze otravuju furt s blbyma dotazama, ale ještě mám dotaz ohledně hotovosti. Rozmenil jsem si 400 dolaru, ale mám 4x 50 ti dolarovku. Je to problém ?? Nebo to nemám řešit ??
Děkuji

Odpovědět

@Kuba: Dobrý den, pokud vám místo 8× 50 dolarů dali jen 4× 50 dolarů, tak bych to řešil. :-)

Pokud jste dostali peníze správně, není co řešit. Padesátidolarovka je platná bankovka. :)

Odpovědět

@Petr Novák: :D :D samozřejmě že dali správně jen jsem někde četl, že neradi vidí bankovky vetší hodnoty, tak jsem se chtěl zeptat někoho zkušeného.
Děkuji

Odpovědět

Dobrý den, přiletíme do NY okolo 22:00. Vezmou nás k pohovoru hned, nebo budeme muset čekat do rána?
Děkuji

Odpovědět

@Ilona: Myslis si, ze amici na noc zatvaraju hranice? Samozrejme, ze nie. Cize aj imigracka bezi 24/7

Odpovědět

Zdravím, prosím o radu – zabookovali jsme si v NYC hotel, který jsme taky uvedli do ESTA, ale nakonec se nám tři týdny před odletem povedlo sehnat lepší ubytování, a to u Češky žijící v NYC. Takže teď nevím, jestli aktualizovat údaje (podle googlení to asi jde), nebo to nechat být, a co v tom případě říct u pohovoru? Další věc je, že moc nerozumím tomu, jestli je tohle ubytování v soukromí v NYC legální nebo ne (tudíž bych nechtěla na slečnu zbytečně upozorňovat). Díky za každou radu;-)

Odpovědět

@Anet: Zdravím, Anet, nechte to být. Změnu ubytování nikdo řešit nebude. :-)

Odpovědět

Dobrý den,letím poprvé do USA a mám dotaz ,kde je nejsnadnější přestup na letišti. Neumím anglicky a můj orientační smysl je na nule :D.Děkuji

Odpovědět

@Glim: Dobrý den, přestupu na letišti se nebojte. :-)

Obecně platí, že menší letiště jsou na přestup jednodušší. Třeba Helsinky jsou skvělé. Naopak asi nejhorší přestupy jsem zažil v Paříži na CDG. Ale záleží, kam přesně letíte. Když budete mít na přestup dostatek času, zvládnete to. :-)

Odpovědět

@Glim: od kvetna muzete naprimo z prahy s deltou do new yorku. Jinak ja doporucuji na prestup Varsavu s LOTem. CDG ani Frankfurt za me nedoporucuji

Odpovědět

Letím v květnu do Miami…..a na Varšavu jsem se právě dívala .Děkuji za doporučení.

Odpovědět

Ahoj, o víkend jsem se vrátil z LA po 3 týdnech. Třeba se bude někomu hodit… Letěli jsme PRG-LONDÝN- LA. V Praze se ptali jen na ESTU. V Británii neřešili nic ani předimigrační pohovor. Jen jsme prošli klasickou kontrolou. V gatu AA, kde ukazujte letenku mě jen náhodně vybrali a udělal mi prohlídku příručního zavazadla a musel jsem si sundat boty(jen bezbečnostní kontrola. Trvalo to asi 30s :). Po příletu se nevyplňují již žádné celní dokumenty ani v kiosku. Jdete rovnou do frotny k imigračnímu úředníkovi. Přiletěli jsme s American Airlines. Ve frontě jsme čekali asi 40 minut. Šli jsme oba naráz. První otázka zněla, kdo je tu semnou, tak jsem odpověděl přítel a on OK. Pak se mě ptal na účel cesty. Odpověděl jsem, že jedeme na dovolenou na 3 týdny. Udělal si fotky a u jedno z nás otisky prstů (protože měl nový pas). Já měl původní. Před 6 lety jsem cestoval na Hawaii a moje údaje tam pořád byli. Pak nám pořál hezkou dovolenou a šli jsme pro kufry, pak na bus ALAMO a vyzvednout AUTO. Udělal jsem si pre-checking a mohl jsem rovnou k autu(ušetříte 2 hodiny ve frontě), kde pak jen u výjezdu jsem předložil kreditní kartu a ŘP. Vůbec se nemusíte bát, pokud cestujete za účelem dovolené. Většinou pokládají otázky: Účel cesty a maximálně délku. Pokud máte return letenku, tak to vidí v systému a ani se dál neptá. Viděl jsem ale nějakou čtyřčlenou rodinku, která tam měla problém. Nevím přesně o co šlo, ale přišel si pro ně na secondary pohovor…:) Vůbec se nemusíte bát, vše je to easy a pokud fakt vůbec nemluvíte, tak stačí jeden aby to vyřídil a případně jak už tu zaznělo si napiště těchto 5 odpovědí na papír nebo si pomožte překladačem v mobilu.

Odpovědět

Hezký den všem.
Do LA jsme letěli z Vídně. Ve Vídni se pouze zeptali, jestli máme Estu, prošli jsme klasickou pasovou a bezpečnostní kontrolou a kufry jsme si odbavili na somoodbavovacích přepážkách. Po příletu do LA jsme šli hned k imigračnímu (délka čekání cca 15 min). Tam si nás vyfotil, sebral otisky a zeptal se na 4 otázky (jestli jsme dojeli na dovolenou, kdy se vracíme, jestli máme zpáteční letenku a kolik máme peněz). Pak už jsme si šli pouze pro kufry a alou z letiště. Nikde už žádná další kontrola, jen u kufrů chodil policista se psem (vyčenichá kromě drog i jídlo, takže si tam jedna rodinka musela vybalit). Při odletu jsme jen prošli pasovou kontrolou (nikdo se neptal jestli máme něco k proclení) a zase přes jednoho pejska.

Odpovědět

Ahoj, máte prosím zkušenost, na co se při přestupu v Amstru ptají před cestou do USA?
Letíme do LA s KLM, přestup právě v Amstrdamu.

Díky

Odpovědět
Avatar uživatele

@Karolína: Ahoj Karolíno, mám zkušenost – ptali se mně na standardní věci. Kam jedu, jak dlouho tam budu a jestli v USA někoho znám. Neptali se na nic nestandardního. :-)

Odpovědět

Dobrý den, přiděluje se prosím na letišti LAX každému cestovateli konkrétní imigrační pracovník nebo můžeme jít ke kterémukoliv? Letíme s přítelem a ten neumí moc dobře anglicky, tak bych byla raději, kdybychom šli společne k jednomu.

Někde se píše, že na některých letištích v USA je po návštěve kiosku přidělen každému turistovi právě jeden konkrétní pracovník.

Děkuji za zprávu

Odpovědět
Avatar uživatele

@Sára: Ahoj Sáro, v Los Angeles fungují kiosky, na kterých vyplníte dotazník. Pokud jste už v USA dříve byli, s živým člověkem ani nepřijdete do styku. Jinak můžete jít společně ke komukoliv – a z toho, že přítel neumí anglicky, nemějte strach. Takových lidí tam je každý den spousta. :-)

Odpovědět

Zdravim, letim za par tydnu do LA za přítelem u kterého budu i ubytovana, a budeme dále cestovat po dalších městech. Mam tuto informaci sdělovat nebo stačí říct ze budu bydlet u známého? Musim i sdělovat když poletim i napr do Las Vegas? Chci se vyhnout zbytečným otázkám. Děkuji

Odpovědět

@Monika: Zdravím Moniko, doporučuji odpovídat po pravdě, ať se člověk neprokecne nebo do toho nezamotá.

Jedete to USA za známým, plánujete společně cestovat po různých městech, chcete se podívat do Las Vegas a pak poletíte zpátky domů do ČR. Easy peasy. :-)

Odpovědět

@Petr Novák:

OK, já se obávala toho ze se budou vyptavat jaké máme vztahy atd., ale tak pokud mam zpáteční letenku tak doufam ze to nebude tak dramatické :)

Děkuji

Odpovědět

@Monika: Zpáteční letenka je silný argument, že se chcete vrátit. A hlavně – spousta lidí, kteří do USA letí, tak jedou navštívit kamarády, známé nebo rodinu. Nic to automaticky neznamená. :-)

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA