Cestovní pojištění do USA: Na co si dát pozor a proč ho nepodceňovat

Sjednané cestovní pojištění do USA je stejně důležité jako rezervované letenky nebo hotel. Zdravotní péče v Americe patří mezi nejdražší na světě, průměrné náklady na léčbu pojištěného turisty zde dosahují 230 000 Kč. Pokud nebudete mít cestovní pojištění uzavřené, všechny výdaje musíte hradit z vlastní kapsy.

Cestovní pojištění do USA | © Petr Novák

Zdravotnictví v USA aneb proč si sjednat cestovní pojištění

Zdravotní péče v USA je finančně mimořádně nákladná. Proto cestovní pojištění do Ameriky vychází dráž než pojištění do Afghánistánu, Afriky nebo do jiných mnohem nebezpečnějších zemí.

Průměrné náklady na léčbu nepojištěného turisty v USA činí 230 000 Kč. Když někdo vycestuje do Spojených států nepojištěný, musí tuto částku uhradit sám.

Pro představu uvádím orientačních ceník nejběžnějších lékařských úkonů. Ceny se liší v závislosti na lokalitě, nemocnici nebo přesném postupu. Nechci vás strašit, ale jen ukázat, jak je cestovní pojištění do USA důležité.

 • Přijetí u zubaře a základní prohlídka: od 4 000 Kč
 • Výplň jednoho zubu: 2 900 Kč – 5 800 Kč
 • Jeden den pobytu ve státní nemocnici: průměrně 45 250 Kč
 • Ošetření zlomené nohy: 180 000 Kč
 • Léčba akutního zánětu slepého střeva: 600 000 Kč
 • Léčba infarktu a implementace bypassu: 4 200 000 Kč

Jak sjednat cestovní pojištění do USA online

Cestovní pojištění do USA doporučuji vyřídit online přes internet. Zabere to 5 minut, můžete si porovnat nabídky několika pojišťoven a nakonec zaplatit kartou. Některé pojišťovny dokonce nabízejí za sjednání pojištění online slevu.

Kromě léčebných výloh doporučuji v rámci smlouvy sjednat pojištění odpovědnosti za škodu, ztráty zavazadel, rizikových sportů nebo odškodnění v případě trvalých následků v důsledku úrazu či nehody.

Cena cestovního pojištění do USA se odvíjí od šíře krytí, pojistných limitů a dané pojišťovny. Nejlevnější cestovní pojištění do USA málokdy bývá nejvýhodnější. Nikdy nechoďte do jedné pojišťovny, ale porovnejte si nabídky vícero společností:

Na co si dát pozor u cestovního pojištění

 • Vyberte správnou cílovou oblast
  Spojené státy americké často bývají v online kalkulačkách vedeny jako samostatná oblast, neboť zdravotní péče je tam velmi nákladná.
 • Věk může ovlivnit cenu pojištění
  Zdravotní pojištění do USA bývá především u starších klientů vzhledem k vyššímu riziku dražší.
 • Pojištění rizikových sportů bývá za příplatek
  Plánujete-li provozovat adrenalinové sporty, věnujte pozornost připojištění. Za rizikové je často považováno obyčejné lyžování, surfing nebo potápění.
 • Při problémech se obraťte na asistenční linku
  Každá pojišťovna provozuje nonstop (kvůli časovým pásmům) asistenční linku. V případě problémů na cestách ji kontaktujte, platíte si ji.
 • Nejlepší cestovní pojištění do USA není to nejdražší
  Při porovnávání nabídek nehleďte primárně na cenu, ale na šíři pojištění a výši krytí. U léčebných výdajů je 1 000 000 Kč spodní hranice.
 • Na škody pod vlivem alkoholu se pojištění nevztahuje
  Snad všechny pojišťovny mají ve smluvních podmínkách bod, že pojištění se nevztahuje na škody vzniklé pod vlivem alkoholu u pojištěného.
 • Důkladně si přečtěte smlouvu o cestovním pojištění
  Na závěr to nejdůležitější: Překonejte se a přečtěte si nudnou pojistnou smlouvu. Pozornost věnujte zejména výlukám z pojištění.

Jaké jsou vaše zkušenosti s cestovním pojištěním do USA? Řešili jste vážnější problém? Napište do diskuze, díky.

Zajímavý pohled na systém zdravotní péče v USA nabízí blog Podnikání v USA.

14. června 2018 Petr Novák , ,

Diskuze k článku (116 komentářů)

Franta (3232)
30.10.2017
18:29

@Pepa T.:
Tohle nevypadá na úraz nebo onemocnění na cestě. Nepíšeš, že jsi byl u doktora a ten tě na testy posílá. Spíš jde o testy k něčemu, o čem víš dlouho. To ti nejspíš cestovní pojištění nepokryje. Ale to je tvůj boj.
Doporučuji si pořádně pročíst podmínky pojišťoven a vybírat podle toho, která je má pro tebe nejvýhodnější. A taky koukej na výši krytí. Pokud ti totiž něco zjistí, tak buď budeš muset mazat domů, abys to měl „zadara“ nebo se pěkně prohneš a budeš doufat, že to pojišťovna proplatí.

@Kirsia: Tady máš příklad pro tebe. Podle všeho ilegál a má problém. Třeba pak napíše, jak dopadl.

Odpovědět
Mesi (681)
30.10.2017
20:34

@Pepa T.: US nemocnite te vezme s tim, ze zaplatis hotove a vymahej si to po sve pojistovne jak chces nebo jde o zarizeni, ktere ti doporucila tva pojistovna a tim padem je velmi pravdepodobne, ze tam pojistku budou akceptovat a uctovat to primo pojistovne. Tvoji pojistovnu bude velmi zajimat, o co se jedna, protoze ty testy nejsou zadarmo. Bud ti rovnou reknou, ze te na pojistku od nich na to nepusti nebo v pripade platvou predem, ti oznami, ze to platit nebudou. Protoze to nevypada, ze by slo o neco, co bezne kryje cestovni pojisteni. Vhledem k tomu, ze pises, ze tva pojistka jiz propadla, tak jsi nejspis nejaky pruzkum delal pred odjezdem – pokud to nebyla pojistka na 10 dni a trada. Pojistky na dlouhodobe pobyty se uzaviraji vetsinou na 6 nebo 12 mesicu s tim, ze prolouzeni musi probehnout v CR. Pokud jsi tam nelegalne, jak ze z tveho prispevku zda, tak muze byt s pojistovnou problem. Ale to zalezi na pristupu konkretni pojistovny. Tebe nezajima, ktere pojisteni je nejlepsi, ale ktere ti pokryje planovany ukon, aby to vyslo levneji, nez letenka do CR a tam zaplatit pojisteni za 3 mesice zpet. To zjistis lepe komunikaci s pojistovnami, nez tady.

Odpovědět
Nawg (26)
1.3.2018
9:32

Dobrý deň prajem,

prosím Vás, máte niekto skúsenosť, že keď ste mali cestovné poistenie, tak už ste si nedávali poistenie pri prenájme auta?

Napríklad Allianz ma pri niektorom cestovnom poistení aj toto:

Poistenie zodpovednosti za škodu: poisťovateľ za poisteného nahradí škody, ktoré poistený neúmyselne spôsobí na majetku alebo na zdraví tretej osoby.

Limity poistného krytia

škody na zdraví / majetku

200 000 EUR

Myslíte, že sa to môže aplikovať aj ako poistenie pri prenájme auta? Alebo cestovné poistenie sa nevzťahuje na prenájom auta.

Ďakujem.

Odpovědět
Franta (3232)
1.3.2018
9:39

@Nawg:
Nemyslíme, čteme.
Projdi si celé podmínky pojišťovny, nečti jen limity. My měli pojištění od AXA a výslovně tam psali, že se pojištění odpovědnosti nevztahuje na škody způsobené provozem automobilu.

Odpovědět
Nawg (26)
17.3.2018
12:00

Pozriem, ale keď si auto požičiam cez rentalcars.com, tak si dám poistenia od nich a mali by byť v pohode:) Plus budem mať možno niečo navyše z cestovného poistenia.

Ďakujem za odpoveď.

Odpovědět
Franta (3232)
17.3.2018
18:49

@Nawg:
Já to měl také přes Rentalcars (Alamo) a přišlo mi to dostačující, na přepážce už jsem nic nechtěl. Auto jelo dobře a nic se nám nepřihodilo, takže spokojenost.

Odpovědět
Petr Novák (2512)
21.3.2018
21:42

@Nawg: Ahoj, u cestovního pojištění pozor – u drtivé většiny z nich je řízení auta ve výlukách.

Mám aktuální osobní zkušenost – byť z Islandu. Z protijedoucího auta odlétl kamínek a na čelním skle se vytvořil pavouk. Škody na motorovém vozidle jsou ve výlukách České pojišťovny, ČSOB i Allianz (a nejspíše i dalších).

Odpovědět
Pavel Maštálko (1)
27.3.2018
21:16

Zdravím,

Chtěl bych se s Vámi podělit o svůj zážitek s pojišťovnu AXA. Tento komentář se týká především lidí, kteří cestují do zahraničí a své cesty si pojišťují. Týká se to ale i ostatních lidí, kteří využívají jakýchkoliv služeb pojišťovny AXA.

V lednu jsme se s přítelkyní přestěhovali do Calgary v Kanadě. Přijeli jsme na Working Holiday víza, tudíž zatím na rok. Před odcestováním jsme si museli sjednat cestovní pojištění, což je povinnost pro udělení vstupu na území Kanady.

V úterý 6.3.2018, přibližně ve 2:00 ráno, jsem se probudil s nevolností. Myslel jsem, že jsem snědl něco špatného, jelikož bolesti vycházely z oblasti žaludku. Bolesti ale neustávaly ani po 45 minutách a to už mi docházelo, že mám ledvinový kamen, který jsem už jednou měl před 15 lety a tudíž se jedná o ledvinovou koliku. Zavolali jsme tedy záchrannou službu, která přijela do pěti minut. V tu dobu jsem byl rád, že jsem si u pojišťovny AXA sjednal to nejdražší cestovní pojištění (cca 19 500,-Kč po 50% slevě). Poplatky za lékařské služby jsou tady opravdu vysoké, což jsme si předem zjistili a i to byl důvod, proč jsme si s pojišťovnou sjednali to nejdražší pojištění. Hned na příjmu v první nemocnici jsem musel zaplatit 800CAD (přibližně 12 800 Kč) ze své karty.

Po převozu do nemocnice, která se specializuje na tyto problémy, jsem čekal v ordinaci asi 5-6 hodin, během kterých ke mně několikrát přišla sestra a říkala, že se snaží kontaktovat mou pojišťovnu. Po asi pěti, až šesti hodinách čekání mi přišla sestra říct, že mluvili s mou pojišťovnou, od které se dozvěděli, že pojišťovna nejprve potřebuje kontaktovat mou obvodní doktorku a zjistit, jestli se nejedná o chronické onemocnění (v případě, kdy by se jednalo o chronické onemocnění pojišťovna zákrok neproplácí). Že musí nejprve mluvit s mou obvodní doktorkou ale řekli doktorům v Kanadě až po zmíněných šesti hodinách, kdy jsem čekal na zákrok. Tou dobou už byla v ČR půlnoc, tudíž jsem čekal do druhého dne. Paní v pojišťovně mě ujistila, že doktorce zavolají hned jak bude následující den ve dvanáct hodin ve své ordinaci. Předpokládal jsem tedy, že druhý den ráno bude vše v pořádku a půjdu co nejdříve na zákrok.

Další den se ale až do pěti hodin českého času vůbec nic nedělo. Volat jsem nemohl, protože jsem měl v telefonu kanadskou SIM kartu, která mi nepovolila vytáčet čísla mimo Kanadu. Poprosil jsem tedy rodiče, aby pojišťovnu kontaktovali. Po mnoha telefonátech, okolo pěti hodin českého času, hodinu předtím, než doktorce končila pracovní doba (potom v pátek a o víkendu navíc ani neměla být v ordinaci), mamka zjistila, že pojišťovna nebyla za celý den schopna doktorce zavolat. Dokonce paní za telefonem v pojišťovně lhala – tvrdila totiž, že „už“ na případu pracuje její kolega (v 16:00), ale za moment zase řekla, že ten kolega ještě ani není v práci. Kontakt na nadřízeného nám také dát nemohla. Mamka se tedy domluvila s mou obvodní doktorku sama a ta vše poslala emailem ještě po zavírací době.

V pojišťovně tvrdili, že žádný e-mail neobdrželi. Jelikož jsem čekal na zákrok každou minutu po dobu dvou dnů, tak jsem, krom prášků proti bolesti každé dvě hodiny, dva dny ani nic nejedl, protože to se před zákrokem nesmí. Byl jsem ochoten zákrok zaplatit ze svého.

Našli jsme si sami kontakt na nadřízeného a mamka v pátek ráno opět volala. E-mail samozřejmě obdrželi už předešlý den v sedm hodin večer. Konečně se usnesli, že zákrok zaplatí. To ale ani nebyli schopni zavolat do nemocnice a říct doktorům, že už mohou zákrok provést. Sestra jim musela zavolat sama. Zákrok trval pouze 15-20 minut a dvě hodiny po zákroku jsem mohl nemocnici opustit. Celkový účet odhaduji na 16-17 tisíc kanadských dolarů.

Po návratu z nemocnice jsem ihned poslal všechny potřebné dokumenty s tím, že požaduji proplacení zmiňovaných 800 dolarů. První odpovědi jsem se dočkal až po týdnu. Pojišťovna psala, že je jeden z dokumentů nečitelný. Obratem jsem zaslal lepší verzi. Dnes už to je bez jednoho dne tři týdny a pojišťovna napsala email s tím, že čekají na to, až jim kanadská pobočka zašle lékařskou zprávu. Prý se na to musí podívat jejich doktor. Do té doby mi nemohou nic proplatit.

Podobných zážitků si můžete na tomto webu přečíst daleko více: https://www.penize.cz/diskuze/8197-axa-pojistovna-a-s?pagenumber=1

Přeji hezký den.

Odpovědět
Pavlína (1)
16.4.2018
12:17

Ahoj,
je prosím cestovní pojištění s limitem léčebných výloh 10 mil. pro 11 denní pobyt v NY dostačující? Původně jsem chtěla neomezenou AXU, ale četla jsem negativní recenze. Proto jsem se rozhodla pro svojí zdravotní pojišťovnu, ale mají limit právě těch 10 mil.

Odpovědět
Franta (3232)
16.4.2018
14:37

@Pavlína:
To by mělo stačit. Ono je jedno, na jak dlouho jedeš. Spíš jde o to, co plánuješ. Jestli se nenecháš přejet, nespadneš ze skály, tak to případně na něco běžného bude stačit. My měli tu neomezenou od AXA, ale hlavně kvůli té odpovědnostní na 25.000.000,-. Jelikož o sebe se už nějak postaráme, ale co kdybychom šlápli na kuří oko místnímu. A v akci nás to vyšlo na 911,- jednoho.

Odpovědět
Mesi (681)
18.4.2018
4:33

@Pavlína: 10 mil na USA bezne staci. Zlomeny kotnik vyjde cca na milion.

Odpovědět
Sarka (1)
18.4.2018
23:48

Dobrý den, ahoj,

mám dotaz. Plánuju vyjet mám půl roku do USA (OH) v rámci univerzity, kde budu mít visum J-1. Musím jim zaslat financial prove a health Insurance prove. Stačí, ldyz si vyřím cestovni pojištění nějaký ten balíček a dodám doklad o tom, že mi bude vyplacena mzda v Čr??

Moc děkuji za odpovědi a rady
Šárka

Odpovědět
Adéla (1)
30.7.2018
9:07

Dobrý den,

ve společnosti, která se zabývá vývojem a inovacemi, v současnosti probíhá výzkum zaměřený na Cestovní pojištění a zkušenosti (pozitivní a negativní) s jeho vyhledáváním, uzavíráním a plněním. Pokud by se někdo rád zapojil do Focus group, prosím, vyplňte registrační formulář níže:

https://docs.google.com/forms/d/1tCLER4W0bIJlXLGDaBHB_qSzgo9rRBlGdoElgHfOUgY/edit

za finanční odměnu 500,- Kč. Následně Vás budeme kontaktovat na poskytnutý kontakt.
Děkuji za pomoc s výzkumem!

Odpovědět
Lukáš (308)
30.7.2018
18:15

@Adéla:
Jenom 500,-kč?
Proč ne rovnou 1500,-kč do Lidlu?
http://manipulatori.cz/podvod-poukazka-do-supermarketu-lidl/

Odpovědět

Jinak s těmi adrenalinovými sporty bych doporučil https://ergo.cz/p/cestovnipojisteni/adrenalinove-sporty/

Odpovědět
Ludmila (1)
25.11.2018
22:11

Dobrý den, prosím o radu. Jedu na 7 dní do USA – New Yorku . je mně 68 let a nevím u jaké pojišťovny se mám nechat pojistit. Do Evropy mám pojištění u ČS ke kartě, ale stejně se pravidelně ještě připojišťuji. Beru trvale léky pouze na ředění krve, což dle vyjádření lékaře je v pořádku , neboť se předchází problémům /trombóze/ a není to žádná nemoc.
Děkuji za radu.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.