Dovoz potravin do USA: Přehled, co se smí a nesmí dovážet

Petr Novák

Dovoz některých potravin do USA je zakázán z důvodu obavy o šíření nákazy. Maso, sýry, ovoce, zeleninu a další potraviny musíte přiznat v celním formuláři vyplňovaném v letadle. Pokud tak neuděláte a zakázané potraviny u vás najdou při namátkové kontrole, riskujete pokutu až $10000236 930 Kč. Takže jaké potraviny se smí dovážet do USA?

Dovoz potravin do USA: Přehled, co se smí a nesmí dovážet | © Petr Novák

Pravidla uvedená na této stránce se vztahují na všechny cestující do USA, kontrolují se potraviny v odbavených i příručních zavazadlech. Stejnou kontrolou prochází také potraviny zasílané do USA poštou.

 1. Obsah článku
  1. Zakázané potraviny při cestě do USA
  2. Povolené potraviny při cestě do USA

  Zakázané potraviny při cestě do USA

  ❌ Alkohol

  Osoby mladší 21 let nesmějí alkohol do USA dovážet ani v případech, kdy se jedná o dárek. Všem cestujícím je zakázáno dovážet absinth, lahve s tímto označením budou při kontrole zabaveny.

  ❌ Maso a uzeniny

  Do USA se nesmějí dovážet salámy, šunky, klobásy, uzeniny, řízky ani jiné masné potraviny včetně konzerv. Zákaz platí pro čerstvé, mražené, sušené, uzené i jinak tepelně zpracované maso.

  ❌ Mléko a mléčné výrobky

  Dovoz mléka, jogurtů, tvarohu a dalších mléčných výrobků do USA je zakázán. Z tohoto pravidla existuje několik výjimek. Povolen je dovoz tekutého i práškového mléka, které slouží jako strava pro miminka. Lze dovážet máslo, sušené mléko a mléčné výrobky, které není nutné skladovat lednici.

  ❌ Ovoce a zelenina

  Do USA se nesmí dovážet ovoce ani zelenina v téměř jakékoliv formě. Zakázáno je čerstvé, mražené, sušené i doma zavařené ovoce a zelenina. Povoleno je průmyslově zpracované ovoce a zeleniny v plechovkách. Ze sušených plodů je povolen dovoz fazolí, datlí, fíků, rozinek, ořechů a hrachu.

  ❌ Vejce

  Zakázán je dovoz vajec a potravin, které obsahují syrová vajíčka. Povolen je dovoz průmyslově vyrobených potravin, které obsahují tepelně zpracovaná vajíčka.

 2. Povolené potraviny při cestě do USA

  ✅ Alkohol

  Každá osoba starší 21 let smí do USA dovézt 1 litr alkoholu, aniž by musela platit clo. Dovoz vyššího množství alkoholu není zakázán, ale vystavujete hrozbě clo doplatit.

  ✅ Cigarety, doutníky a tabák

  Bez proclení lze do USA dovézt až 200 cigaret, 50 doutníků, nebo dva kilogramy tabáku.

  ✅ Čaj

  Sáčkový i sypaný čaj lze do USA dovážet bez omezení. Bylinné čaje mohou být podrobeny prohlídce, nicméně dokud jsou vyráběny průmyslově, nebude s nimi problém.

  ✅ Houby

  Čerstvé, sušené i jinak zpracované houby lze do USA dovézt. Jedinou podmínkou je, že jsou houby očištěny a není na nich zbylá hlína.

  ✅ Káva

  Dovoz kávových zrnek ani instantní kávy není nijak omezen, přivézt si můžete libovolné množství.

  ✅ Koření

  Dovážet bez omezení lze téměř všechny druhy koření včetně kmínu nebo kypřicího prášku. Zakázán je dovoz pomerančových, citronových a limetkových lístků a semínek. Ze zkušeností nedoporučujeme dovážet mák, nejspíše bude zabaven.

  ✅ Med

  Med určený pro osobní potřebu lze dovážet bez omezení.

  ✅ Mléčné výrobky

  Do USA lze dovážet mléko, které slouží jako strava pro kojence. Může mít tekutou i práškovou podobu, množství je omezeno několikadenní spotřebou dítěte. Povoleno je také máslo, sušené mléko a mléčné výrobky, které se nemusejí uchovávat v chladnu.

  ✅ Mouka, rýže a těstoviny

  Povolena je mouka včetně pšeničné, rýžové, ovesné nebo kukuřičné. Dovážet můžete bílou, hnědou nebo basmati rýži za předpokladu, že neobsahuje slupku. Těstoviny jsou povoleny za předpokladu, že neobsahují čerstvá vejce.

  ✅ Nealkoholické nápoje

  Bez omezení lze dovážet limonády, minerálky i další nealkoholické nápoje. Džusy a nápoje v prášku doporučujeme převážet v originálním obalu s uvedeným složením. Pokud se nebude celníkům líbit, mohou výrobek zabavit.

  ✅ Ořechy

  Povolen je dovoz ořechů, které byly uvařeny, upečeny, namlety, vysušeny v troubě, přeměněny v pyré, uvařeny v páře nebo jinak tepelně zpracovány. Potraviny s oříšky lze dovážet bez omezení, pokud neporušují některé jiné pravidlo.

  ✅ Pečivo

  Chléb, rohlíky, sušenky, dorty a další pečivo dovážet bez omezení.

  ✅ Ryby a mořské plody

  Pro osobní potřebu lze dovážet ryby, garnáty a jiné mořské plody. Mohou být čerstvé, uzené, zmražené, vařené, sušené nebo v konzervách. Kaviár se smí dovážet v maximálním množství 125 gramů na osobu, vše nad tento limit bude zadrženo. Zakázán je dovoz chráněných mořských plodů.

  ✅ Sladkosti, čokolády a snacky

  Povolen bez omezení je dovoz všech druhů sladkostí (sušenky, čokolády, tyčinky, cereálie) a snacků (chipsy, tyčinky, crackery).

  ✅ Suroviny na vaření a pečení

  Dovážet lze oleje včetně olivového, řepkového nebo slunečnicového, hořčici, kečup a další dochucovadla. Sypké směsi na pečení lze dovážet, pokud neobsahují maso, čerstvá vajíčka nebo jinou zakázanou složku.

  ✅ Sýry

  Tvrdé sýry typu parmezán, Camembert, Brie, eidam nebo cheddar se dovážet smí. S měkkými sýry skladovanými v nálevu typu feta, mozzarella, ricotta nebo tvaroh bude problém.

Článek pokrývá 99 % potravin, které si turisté do USA vozí nejčastěji. Kompletní přehled pravidel pro dovoz potravin do USA najdete na stránkách Celní správy a ochrany hranic USA.

Diskuze k článku (521)

Ahoj jedeme s přítelkyní do Nyc a chceme to pojmout, co nejvíce lowcost (jsme studenti). Je možné si vzít třeba 10 kg povolených potravin? Chceme si vařit snídaně a večeře.

Odpovědět

Netahat jídlo, netahat jídlo a netahat jídlo. Narovinu, jestli nemáte dostatečně našetřeno, tak jeďte za rok nebo jeďte na Mácháč. Tam jídlo koupíte a ceny nejsou zase tak rozdílné. Jasně, něco je dražší než tady, ale je to dovolená v Americe a nemá cenu tam sockovat. Jedete tam kvůli zážitkům, ne zkoušet recepty ala Hruška a Babica.

Odpovědět

Chápu váš komentář, ale tento typ ponaučení nepotřebuji, potřebuji vědět zda je to povoleno.

Odpovědět

RADIM.
Koupíš tady vše. Vzít si můžeš povolené potraviny. Množství přiměřené době dovolené. Pak záleží na kontrole. Otázka stojí ti to za to? Nemá to cenu. Koupíš – ceny různé ale koupíš vše i za dobrou cenu. Chápu vstupné a něco pro sebe koupit. Ale varit si ve státech počas dovolené nemá cenu. Je to na tobě. Na jak dlouho jedeš? No a jak pak řešíš pojištění kdyby náhodou něco? Víš že tady je vše drahe – léčba a zuby. Koukni seznam a od každého trochu.

Odpovědět

@Radim: Nezabudaj, ze potraviny musis kupit aj tu. Ked sme boli v US v 2018, ceny potravin boli porovnatelne s nasimi cenami. Ano, kurz USDEUR bol niekde inde, ale aj v US mas retazce, kde kupis jedlo lacno vcitane grilovanych kuriat a podobne. Takze si to zober takto……

a/ nakupis tu potraviny za 50000 CZK, pricom riskujes, ze ti z toho cast vyhodia alebo vsetko vyhodia. Kedze ofiko nemozes niest tusim maso a ovocie by sa ti domackalo, takze si mozes zobrat sladkosti a cestoviny. A tie veci aj tak budes musiet kupit v US

b/ potraviny budes kupovat tam, ale namiesto 50000 CZK zaplatis v prepocte 55000 CZK.

Stoji ti ten risk za tie peniaze? Lebo tak ci tak tie potraviny musis kupit a tu ich nekupis moc lacnejsie

Robo

Odpovědět

Zdravim, chtěla bych vzít do Ameriky, polotovar na pečení buchet, bábovky. Takové ty v krabicích. Bere se to jako mouka? Mohu to vzít? Díky za radu.

Odpovědět

Dobrý den, chápu dobře, že do formuláře celní deklarace nemusím uvádět půl litru alkoholu a pár oplatků? Děkuji za odpověď.

Odpovědět

@Simča:
Když do celního prohlášení nic nenapíšeš, tak to znamená, že nic nevezeš. Když se tě celník zeptá, zda něco vezeš a ty řekneš pravdu, tak si bude myslet, že něco tajíš, když jsi nic nevyplnila. Stejně tak, když bude chtít otevřít kufr a uvidí, že něco vezeš, přitom máš prázdný papír. Jak tě napadlo nic nevyplňovat? To že můžeš mít 1l bezcelně neznamená, že ho zatajíš/nepřiznáš, pouze za něj nebudeš platit.
Koukni na zprávy na internetu, jak dopadli lidi, co vezli “běžné” jídlo do Austrálie na nepřiznali to. Státy nejsou tak striktně přísní, ale nepřiznání dovozu může být také problém. Já tam vždy něco napsal nebo v kiosku označil a vždy pohodě.

Odpovědět

Dobrý den, chci se zeptat…. Někdy do konce mesice poletim do USA. A zajímalo by mě jestli někdo nevi jak je to s tabákem, je mi 20 ale nevim jestli si to muzu přivést s sebou nebo jestli by mi to vůbec prošlo kdybych si nakoupila s sebou.

Odpovědět

@Anna:
Odpověď už tu je.
Vzít si s sebou můžeš 200 cigaret nebo 2kg tabáku.
Ale ty máš nejspíš smůlu.
V USA si můžeš koupit a kouřit tabákové produkty nebo e-cigarety od 21 let.

https://en.wikipedia.org/wiki/U.S._history_of_tobacco_minimum_purchase_age_by_state#Laws_by_state

Odpovědět

@Romana: Také bych chtěla sestře poslat po vnukovi České buchty Vitana v krabicích, prošlo vám to?

Odpovědět

Dobrý den.. dnes se jedna stará paní ptala jestli nevím zdali může odvézt vnukům do USA 2 pytlíky bonbónů… Konkrétně bonpari a hašlerky

Odpovědět

@Standa:
Může a těch pytlíků může vzít i víc.

Odpovědět

Chci přivézt vnukům do Atlanty 20 kusů tatranek, 5 balení lázeňských oplatek a pro snachu 5 pytlíků kmínu (prý ten v USA má úplně jinou chuť, než ten český). Co mám zaškrtnout v celním prohlášení ? A mám to dát radši do odbavovaného zavazadla nebo do kabinového kufříku ?

Odpovědět

@Blanka: Dobrý den, Blanko, to je bez problémů. Nevezete ani maso, ani rostliny, ani sýry. Potraviny doporučuji dát do odbaveného zavazadla, bude to pro vás pohodlnější. :-)

Odpovědět

@Petr Novák: Takže mám v Celním prohlášení zaškrtnout v řádku 11 a) YES ???

Odpovědět

@Blanka: Dobrý den, Blanko, já bych tam zaškrtl no. Nemusíte mít strach, tohle bude bez problémů. :-)

Odpovědět

Dobrý den, a jak je to s dovozem Tatarské omáčky? Zeť, občan USA, si ji již 2x odvezl, a prošlo to. Já do USA poletím poprvé, a tak mám trošku obavy.. Nevím, zda na své občany nejsou tak moc přísní, jako na cizince.
Děkuji, Eva

Odpovědět

Dobrý den,
nevíte prosím, zda si můžu dovézt lyofilizovanou stravu? Něco takového: https://www.rockpoint.cz/znacky/summit-to-eat

Odpovědět

Dobrý den,
letíme v březnu do LA za rodinou na svatbu a jako cukrářka bych jim ráda upekla koláče a věnečky. Mouku tam snad seženu, ale seženu tam i čerstvé droždí? Nebo mohu ho vzít případně s sebou? Děkuji.

Odpovědět

Ahoj. Letím do USA, prosím o informaci. Chci si sebou vzít 6x 0,5l plechovek piva. Jak se bere pivo jako takové. Děkuji.

Odpovědět

@Radek:
Pivo se bere jako pivo. :-)
6 plechovek by neměl být problém, také jsem posledně bratránkovi 6 nebo 8 na ochutnání vezl. Jen bych to dobře zabalil, třeba do obalu od Pringles se plechovka vejde.

Nevím, jestli byly nějaké změny, moc tohle nesleduji, vozím stále +/- to samé. Ale kdysi to bylo (bezcelně) 1l tvrdého (nad 22%) nebo 2l měkkého alkoholu (pod 22%) nebo 4l tichého vína (neperlivé) nebo 16l piva. Může se to kombinovat, ne sčítat. Vzít toho můžeš víc, ale to ti nejspíš proclí. A taky pozor na maximální povolené množství s ohledem na bezpečnostní předpisy v letecké přepravě.

A samozřejmě ti musí být více než 21 let.

Odpovědět

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli někdo nemá zkušenosti s dovozem instantní stravy(Vitana, STS, atd). Děkuji za odpověď

Odpovědět
Avatar uživatele

@Zdenda: To je bez problémů, ale je to trochu jako nošení dříví do lesa. :-)

Odpovědět

@Ondra: v potravinach nemuzete mit maso ani vajicka. Polud na to prijdou budete mit problem. V US jsou takove to potraviny bezne v obchodech, kupte to tam.

Odpovědět

@Marcela: vsude koupite susene drozdi, s cerstvym je to problem ale v polskych obchodech to sezenete. Vzit sebou je troxhu na zvazenou, mozna dobre u celniku priznat a kdyztak vam to vyhodi.

Odpovědět

@Eva: on to totiz nepriznal a US obcani se tak neresi protoze ti prochazi jinou kontrolou. Tatarku nemuzete jsou tam cerstva vajicka. Pokud na to prijdou mate pokutu, pokud to priznate, vyhodi to. Jeste je 3. Moznost a to proste risknout a doufat ze zrovna vas nebudou prohlizet. Neni nad to mit trochu adrenalinu po 20ti hodinach cesty a 2 hodinach cekani na imigracnim kdyz si ji prece muzete udelat z majinezy, cinule,okurek, hortice, sul, pepr – to je vse bezne dostani. Hlavne ze US jsou mistri na omacky, koupite stovky druhu bezne v obchode. Radeji si dovezte alkohol, ktery je podstatne drazsi

Odpovědět

Dobrý den, letíme na Floridu a chtěla bych se zeptat jestli léky pro vlastní potřebu (tlak, cholesterol atd.) musí být v originálním balení (nebo v dávkovači)? Léky si nechám v příručním zavazadle, kdyby se mi kufr někde zatoulal. A opravdu k tomu musím mít doklad od lékaře, že je beru? V AJ ? Děkuji za odpověď.

Odpovědět

Dobrý den , chci vzít do USA jako dárek domácí slivovici, zabalenou do dvou půllitrových plastovek . Bude s tím nějaký problém? A k tomu půl litru originál Fernetu? Děkuji.

Odpovědět

Hezký den,
letíme na Aljašku a chci se zeptat máte někdo zkušenosti s tím, že jste si s sebou do odbaveného zavazadla brali adventure menu nebo něco podobného na tento princip? Samozřejmě většina těchto menu obsahuje maso a nevím zda je ze strany USA toto v pohodě a akceptovatelné či nikoliv, když to bude zabalené v originálním balení. Jelikož ale budeme kempovat v přírodě, daleko od civilizace, tak by pro nás právě tento typ stravy byl nejpohodlnější.

Děkuji moc za odpověď a případné rady 😊

Odpovědět

Dobrý den, můžu vzít dceři domácí džem z bezinek a med z bezinek? Případně doma vytvořené mastičky z měsíčku lékařského nebo jiných léčivých rostlin? .

Odpovědět
M

Dobrý den, můžu si s sebou vzít kupříkladu KetoDiet sáčky s nápoji?

Odpovědět

@Martina Kroutilová: Ahoj Martino, s tím nebude problém.

Odpovědět

Dorý deň chcem sa spýtat, v oktobri letím na návštevu dceri v usa a chce aby som jej priniesla bryndzu, ale ako to čítam vyzerá to ako problematická potravina, hoci niekde sa píše že v originálnom obale sa môže. Dakujem za odpoveď

Odpovědět
Avatar uživatele

@Ivetka: Dobrý den, Iveto, obávám se, že bryndza spíše neprojde. Nehledě na fakt, že po tak dlouhé cestě už by mohla být stejně nepoužitelná. :(

Odpovědět

Dobry den, letime do USA za synem. Jedine, co by chtel jsou utopenci. Jsou ve sklenene konzerve. Skoro jsem rozhodnuta je vzit a napsat do prohlaseni (drowned sausages?). Co si o tom myslite? V nejhorsim mi je zabavi?
Diky, Hanka

Odpovědět

@Hanka: Dobrý den, obávám se, že tohle neprojde a že vám utopence zabaví. To je asi to nejhorší, co se může stát. Plus je možné, že vám sklenice s utopenci během přepravy praskne.

Odpovědět

Dobrý den, mohu prosím vezt do USA litr domácí slivovice jako dárek? Moc děkuji R.

Odpovědět

Mám dotaz ohledně suplementů – probiotika, hořčík, melatonin, omega 3, multivitamín atd. Je toto do USA povoleno převážet jak v příručním tak v odbaveném? A je nutně potřeba je mít v original obale? Moc děkuju :)

Odpovědět

@Martina: Ahoj Martino, s těmito doplňky by neměl být problém. Doporučuji původní obal, aby bylo zřejmé, o co se jedná. :-)

Odpovědět

@Alice:
Protože beru více léků, měla jsem pro případ kontroly seznam léků ( vč. užívání), potvrzené prakt. lékařkou. Při kontrole to stačilo.
Měla jsem 1x v odbaveném zavazadle a 1x v příručním – pro případ že by odb. nedošlo.
Anna

Odpovědět

Dobrý den, mám dotaz ohledně kypřicího prášku do perniku ( v USA ho neznají) a sušeného mléka pro kojence – Sunaru. Lze ho prosím posílat a převážet ? Jsem babička a letím za vnukem. moc děkuji

Odpovědět

@Romana: Dobrý den, Romano, ano – kypřící prášek a sušené mléko pro kojence je v pořádku. Užijte si návštěvu! :-)

Odpovědět

Dobrý deň, prosím ideme na Miami za rodinu a chcem vziať 2 ks veľkých 2kg balíkov vanilkoveho cukru. Je to v takom sedom veľkom obale. Myslite že Ok alebo môže podliehať kontrole? Ďakujem krásne :) je to v obale ako na tomto odkaze: https://formickaren.sk/produkt/vanilinovy-cukor-liana-1kg/?gclid=Cj0KCQjw4vKpBhCZARIsAOKHoWSbihXqujtGZWRQYCZOujV4JWTG2RLCV6Xp_x9qxSWHWMgQXyFbBQIaAnxCEALw_wcB

Odpovědět

Zdravím, mohu si do USA vzít malou krabičku vánočního cukroví? Poslala bych to spodním zavazadlovým prostorem. Děkuji

Odpovědět

@Olga: Ahoj Olgo, myslím, že s tím nebude problém. :-)

Odpovědět

Můžu poslat do USA koření (gulášové, mletá paprika, kmín, majoránka, bobkový list a nové koření ) a stačí do celního prohlášení zadat Spice ?

Odpovědět

Dobrý den, jedu do Ameriky za kamarádkou a chtěla bych se zeptat, jestli bych si mohla s sebou do letadla do příručního zavazadla vzít práškové instantní jídlo např. MANA, Dobrý hostinec apod. třeba tak cca celkem 10 balení.
Děkuji za odpověď.
E.

Odpovědět

@Ondra: No je to starý dotaz, ale třeba se to někomu bude hodit. Konkrétně sušená jídla od Summit to eat se v US dají koupit za stejné nebo nižší ceny než v ČR. Tahat to sebou nemá smysl.

Odpovědět
J

Do USA jezdím desítky let a nejkrásnější zážitky mám z dob, kdy jsem na to neměl. Je tam co vidět a popravdě- amíci sedí na lavičce a pojídají jídlo z domu z 60%. Tak si pane nehrejte na snoba a přejte studentíkům vidět svět za pár korun. Možná budou mít lepší zážitky , než vy v hogo fogo stylu. Tak trošku se stydím za vás

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA