Jaké potraviny můžete dovézt do USA pro osobní účely?

Jeden z velmi častých dotazů před cestou do USA zní: Jaké potraviny se smí dovážet do USA? Američané některé potraviny zakazují z důvodu obavy o přenos nemocí nebo nákaz. K dováženým potravinám se musíte přiznat ve formuláři celní deklarace, jehož vyplňování vás čeká v letadle.

Přiznáte-li se k dovozu zakázaných potravin, nebo budete-li mít “štěstí”, čeká vás po dosednutí v USA prohlídka zavazadel. Oficiálně vám také může být udělena pokuta ve výši až 10 000 dolarů.

Jaké potraviny mohu dovézt do USA pro osobní účely?

Informace na této stránce se vztahují výhradně na potraviny převážené pro osobní účely v osobních zavazadlech.

Co se smí dovážet do USA

 • Alkohol – 1 litr alkoholu na osobu smí dovážet každý, kdo dosáhl 21 let, aniž by musel doplácet clo. Limit alkoholu dováženého pro osobní potřebu není stanoven, nicméně při vysokém objemu se vystavujete riziku, že alkohol dovážíte za komerčním účelem.
 • Cigarety – bez proclení si můžete do Spojených států amerických dovézt až 100 ks doutníků a 200 ks cigaret
 • Čaje v sáčcích nebo jiných obalech
 • Džusy v originálním balení
 • Houby, resp, jejich nadzemní části očištěné od půdy, mohou být čerstvé i sušené
 • Káva – pražená i nepražená
 • Konzervy můžete pro osobní potřeby dovážet za předpokladu, že neobsahují maso. Ryby se za maso nepovažují.
 • Koření – drtivá většina kořenících přípravků je povolena
 • Med
 • Mléčné výrobky, které slouží jako strava pro kojence (sunar apod.) nebo malé děti se smí dovážet pouze v rozumném množství, jenž pokrývá např. několikadenní spotřebu dítěte.
 • Mouka – pšeničná, rýžová, ovesná a kukuřičná
 • Nápoje v prášku (např. Tang) se smí dovážet pouze v originálním obalu, na němž je napsáno složení v angličtině. U této skupiny potravin si celníci vyhrazují právo na zabavení výrobku.
 • Ochucovadla – hořčice, kečup, majonéza a podobné produkty. Podmínkou je, že nesmí obsahovat maso.
 • Oleje – olivový, řepkový, slunečnicový
 • Ořechy – musí být vařené, smažené, pražené nebo dušené. Mandle, kešu oříšky, makadamiové ořechy, kara ořechy, coquilla ořechy apod. musí být bez slupky. Sušenky, dorty a další výrobky s oříšky jsou obecně přípustné.
 • Ovoce v čerstvé podobě s výjimkou jahod je přípustné, pokud nenese znaky hniloby. Připravte se na prohlídku celníkem.
 • Pečivo – chléb, rohlíky, dorty
 • Plechovky s vepřovým masem – nesmí být domácí výroby
 • Ryby, garnáti a mořské plody můžete dovážet čerstvé, uzené, zmražené, vařené, sušené i v konzervách.
 • Rýže – bílá rýže, hnědá rýže, basmati – podmínkou je, že neobsahuje slupku.
 • Sladkosti – sušenky, čokoládové tyčinky, cereální tyčinky
 • Sušené ovoce – hrozinky i rozinky, jablka, meruňky, datle, fíky jsou v pořádku
 • Sýry – zde už je několik výjimek. Sýry bez obsahu masa se obecně dovážet smí, feta, Brie, Camembert nebo mozzarella v nálevu jsou v pořádku.
 • Tvaroh – smí se dovážet pouze ze zemí, které nebyly ovlivněny slinivkou a kulhavkou. Z České republiky nebo Slovenska můžete tvaroh dovážet bez obav.

Co se nesmí dovážet do USA

 • Alkohol – nesmí oficiálně dovážet do USA nikdo, komu ještě nebylo 21 let. Zákaz platí také pro případy, kdy je alkohol dovážen jako dárek.
 • Drůbež – včetně potravin a jídel z ní připravených
 • Koření – citrusové a pomerančovníkové lístky, citrónová tráva a semena z nich
 • Maso – čerstvé, mražené, sušené nebo uzené. Salámy, párky, klobásy, řízky, Vysočina a podobné výrobky jsou zakázané.
 • Mléko – čerstvé nebo sušené, ve všech obalech a ve výrobcích z něj
 • Potraviny obsahující syrová vejce

Disclaimer: V této problematice existuje celá řada výjimek, článek pokrývá pouze nejčastější případy, které se však vztahují na 99 % případů. Kompletní přehled povolených a zakázaných potravin naleznete v 292stránkové příručce amerického Ministerstva zdravotnictví. Velmi zajímavé čtení! :-)

Petr Novák

Diskuze k článku (484 komentářů)

@Ales:
Jasně, že se to řeší, stejně jako u alkoholu nebo sexu. Nikoho ve Státech nezajímá, co můžeš tady.
https://en.wikipedia.org/wiki/Smoking_age
U cigaret se to dělí na věk od kdy můžeš kouřit a na věk od kdy můžeš cigarety koupit. Ten první většina států neřeší, koupě je omezená nad 18 let, někde až nad 21. U nás je to 18, takže mi ta otázka přijde bezpředmětná.
Stejně jako bys u sebe neměl mít flašku slivovice, tak bys neměl mít cigarety. Ale co uděláš, je tvá věc. Na druhou stranu je pravda, že CBP na svém webu řeší věk u dovozu alkoholu, ale ne u cigaret.

Odpovědět

@Franta: Ja se ptam kvuli ziskani nejakych praktickych informaci, jak to siutecne je. Ze nesmim jsem si na papire taky precetl, ale ani dospely nesmi provezt 2l domaci slivovice a ocividne se to podle komentaru obcas podari… jinak samozrejme pocitam s tim, ze kdyz bude mit urednik blbou naladu, tak vsechno vyhodi.

Odpovědět

@Ales:
2l mít můžeš, pokud je ti nad 21, ale měl bys je přiznat a ten jeden proclít. To, že bývají celníci někdy benevolentní je fajn, ale nemůžeš s tím počítat.
Píšeš, že víš, co je na papíře. Takže víš, co je správné. Pokud chceš zkusit, jestli ti to projde, tak je zbytečné se ptát, to ti totiž nikdo nezaručí. Zkušenosti ostatních napoví, ale neřídil bych se tím. Můžu ti tu napsat, že i mě to několikrát prošlo, posledně jsem dokonce neúmyslně “propašoval” jablko, ale rozhodně ti nenapíšu, klidně si to vem, to je v pohodě.

Odpovědět

@Ivka: no jist v Americe české masové konzervy….. a ještě se tvářit ze to je zdravější , než koupit maso tady , když si tazatelka rada sama vaří . A vozit do Ameriky fazole je vážně jako tahat dříví do lesa . Helena
Dodávám že včera jsem byla kontrolována ( vracela jsem se po návštěvě Čech ) a byla jsem vytypovaná na agriculture checking či jak to nazývají . A nejspíš už v letadle, protože celník na bráně věděl , ze letim z Čech . Otázky se motaly okolo masa a párků , pudinkové prášky(20) , ani hromada Fidorek a ledových kaštanů je nezajímala. Asi mají s Čechama smutné zkušenosti.

Odpovědět

Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda někdo neví, jestli je problém, když budu převážet písek v pet lahvi, cca 0,7 litru?
Je to písek z Českých hor, vezu ho na svatební obřad.

Děkuji za odpověď. Denisa

Odpovědět

@Denisa: Ahoj,

myslim si, ze nebude problem. My sme niesli piesok z US domov. Rataj ale z tym, ze ten kufor urcite otvoria koli security ;-)

Robo

Odpovědět

@Denisa:
Já si taky z USA dovezl kalifornský a hawaiiský písek, bez problému. Opačně bych byl ale opatrnější. Jde o to, že bez rozboru nikdo neví, co písek obsahuje a mohlo by se tak do USA zanést něco nežádoucího.

Ale podle https://www.cbp.gov tu šance je.
Soil, Sand and Minerals

Soil-borne organisms threaten both plants and animals. If you visited a farm or ranch in a foreign country, agricultural specialists may have to examine and disinfect your shoes or clothing. Vehicles must also be cleaned of any soil. No soil or earth of any kind is allowed into the United States without a permit issued in advance by USDA Plant Protection and Quarantine Permit Unit. Pure sand, such as a small container of decorative beach sand, is usually allowed. Always check with the permit unit.

Odpovědět

@Robo: Děkuji :)

Odpovědět

@Franta: Děkuji moc za zprávu. Takže v celním prohlášení bys zaškrtl, že vezeš zemědělskou půdu? Děkuji ještě jednou. D.

Odpovědět

Ahoj, chci se zeptat, jak je to s dovozem čokolády, jedu to Tampy ke známému, který má děti a tak jim babička chce poslat nějaké čokolády.

Odpovědět

@Denisa: ja by som neškrtal že veziem pôdu. Od Frantu je tam popísané, že hocijaký dovoz pôdy podlieha schváleniu a toto schválenie musíš mať vopred. Ale že trošku piesku na dekoračné účely väčšinou pustia bez problémov. A to trochu piesku na svadbu podľa mňa spĺňa. Ale že si to máš vopred overiť s regulačným úradom. Takže ak si nechceš písať s regulačným úradom vopred by som nepriznal nič

Odpovědět

Při příletu do San Francisca jsem přiznal do celního prohlášení pár rajčat (z vlastní zahrádky), imigrační úředník je chtěl vidět, šel se někam ptát, pak vložil můj pas do uzamčených desek, s tím jsem musel pokračovat na kontrolu zavazadel, tam ten další chtěl ta rajčata zase vidět, zase se šel někam ptát, přišel, rajčata vyhodil do pytle, pas odemkl a mohl jsem vstoupit na půdu (USA). (Pak jsem zjistil, že jsem měl v batohu ještě pár dalších…)

Odpovědět

@Alex:
Svatá prostoto.
Dopadl jsi ještě dobře. Není to tak dlouho, co tiskem proběhla zpráva (dával jsem to i sem), jak Američanka dostala pokutu za “propašování” jablka, které navíc dostala na palubě od letušky. Nejspíš ti to tak nepřijde, ale tohle je jedna z cest, jak se po světě rozšiřují nepůvodní druhy. A nemyslím tím jen ty rajčata, ale i “breberky” na nich a v nich. Na tohle opravdu pozor. Pokud takovouhle sváču nesníš cestou, tak ji vyhoď ještě v letadle, případně na toaletách před imigračním.

Odpovědět

@Franta:
Nic vyhazovat nemusíš. Jenom je důležité to přiznat na formuláři respektive imigračnímu. V případě, že je to zakázané, tak ti to zabaví a vyhodí/zničí. Problém nastane, pokud to nepřiznáš, pak pokud ti najdou nepovolené potraviny, riskuješ pokutu.

Každopádně souhlasím s tím, že je lepší nebrat takové věci vůbec a máš klid.

Odpovědět

@Franta: Nejsem žádná svatá prostota, zakázané potraviny jsem hodně studoval, zdůrazňuje se maso ve všech formách, o zelenině jsem nalezl zmínku, že ta zakázána není. A že “jsem dopadl ještě dobře”, je zbytečné strašení, jak správně píše Franta, tak to především musíš přiznat, nestane se nic jiného, než že to chtějí ukázat, chvíli nad tím dumají a dohadují se, a pak to teda vyhoděj.

Odpovědět

Zdravím,
řešil se tu převoz alkoholu.. jak je to ale, když jedu jen s příručním zavazadlem, kde je u tekutin řečeno max. 1l po max. 100ml? Platí to i na alkohol? Nebo je. kosmetiku? Uvazuji celou dobu jak dovézt alkohol jako dárek když nemám zavazadlo v podpalubí kam bych jej uskladnila.

Předem děkuji za odpověď.

Nikol

Odpovědět

@Nikol:
Platí to pro tekutiny obecně a alkohol je tekutina. Takže, leda byl nakoupila ty malé miniatury. To je ale dost drahá varianta vzhledem k jejich ceně. Nebo pak něco koupit až uvnitř letiště v “Duty Free”, s tím by problém už být neměl.

Odpovědět

@Franta: Děkuji za informaci.. :)

Odpovědět

Zdravím,
mám otázku ohledně cigaret, vím že můžu 200 ks na osobu, jedeme ve třech a máme jeden společný kufr,každá si chceme vzít karton cigaret, můžu to hodit do jednoho kufru, nebo si můžu vzít cigarety do příručního zavazadla?
Děkuji

Odpovědět

Letíme do A-y na podzim(snad)tak chci vědět všechny novinky.

Odpovědět

Tak už jsme dojeli.

Odpovědět

@Dagmar: Bohužel, dalo se očekávat. Letos je USA pro turisty pasé. Kdoví, jak to bude příští rok, ale počítám, že do té doby už se najde možnost jak cestování otevřít. Přeci jen to je na spoustě míst US skoro jediný zdroj příjmu.

Odpovědět

Zdravím, mám v plánu si vzít s sebou do letadla do odbaveného zavazadla bylinné tinktury s obsahem alkoholu (v součtu to bude kolem 0,5 l). Ty chápu, že budou pravděpodobně spadat klasicky mezi alkoholické nápoje, je to tak? Dále si s sebou do kufru beru desinfekci na doplnění o obsahu 1 litru, spadá to také mezi alkohol v rámci toho jednoho litru? Nebo jak je to s denaturovaných lihem (je to tekutá desinfekce do spreje) a případně nějakými těmi desinfekčními gely?
Mám pak mezipristani v Chicagu, s pokračováním do Denveru. Kde se bude všechno toto s celnikama řešit? V Chicagu nebo v Denveru.
Děkuji

Odpovědět

@Jana:

Letim do usa a chcem zobrat 200 ks cigariet.
Mozem k tomu zobrat aj tabak? Dakde som cital ze 2kg tabaku ak to neni z kuby.
Dik za info.

Odpovědět

@Jozef:
Standardně je to buď a nebo.

You are permitted to bring 100 cigars or 200 cigarettes or 4.4 lbs.(2 kg) of smoking tobacco or one roll (“stock”) of snuff (persons of 21 years or older) or combination thereofor into the US duty free.

Odpovědět

Ahoj, letíme do USA s pejskem, nevíte někdo jestli můžeme převážet a případně kolik kilo psích granulí ? Díky

Odpovědět

neví někdo, jak je to s dovozem potravin na Havaj? mám na mysli těstoviny za 5minut ,instatní polívky apod. do států nebyl problém, ale někde jsem četla, že na Havaj je to s dovozem jiný.
dík Simča

Odpovědět

@Simča:
Při takovéto otázce mě vždy napadne otázka: Proč chcete vozit takovéto kraviny někam, kde je mají?
Letím přes půl zeměkoule a vezu si instantní nudle. Já měl za to, že doba řízků a chleba už je pryč.

Doporučuji si prostudovat https://hdoa.hawaii.gov/. Hawaii je ostrovní stát a proto se snaží minimalizovat dopady dovozu nevhodných věcí na zdejší prostředí.
Osobně si nevybavuji žádnou speciální kontrolu při příletu. Jen při odletu jsme před odbavením museli dát kufry do “agricultural scanneru”, jestli se nepokoušíme odvézt něco zakázaného. Kytky, semena, korály a tak.

Odpovědět
S

Chtěla bych převézt dvě pulitrove becherovky a nějaké bonbóny haslerky. Dala bych je do kufru. Děkuji

Odpovědět

@Simencova Eva:
V tom není problém.
Osoba nad 21 let, může dovézt 1l tvrdého (bez cla, vice se musí proclít) a Becherovka je jen likér. Také jí beru s sebou.
https://help.cbp.gov/s/article/Article-190?language=en_US

Odpovědět

Dobrý den – Mohu si vézt knedlíky v prášku?Teď mi odpoví někdo na co to vozíte?Ale byli jsme u dcery 2krát a hrubou mouku ne a ne sehnat a z té jejich kukuřičné to je hrůza připadá mi to jak kdyby ty knedlíky byly se smetků po zemi.Díky za odpověď Dagmar

Odpovědět

@Dagmar:
Pokud to bude v originál obalu, tak by problém být neměl. I tak bych ale počítal s kontrolou. Přeci je to jen bílý práček. :-)
Někde se to tu v diskusi už řešilo.
Mesi (místní Kaliforňan) dokonce psal, že se tam dají koupit ingredience na domácí knedlíky. Ale chce to vědět kde a co koupit. Nesežene se to v každé sámošce.

Odpovědět

Zdravím, poletíme na Roatán přes USA, kde jednu noc budeme spát a kufr si musíme vzít s sebou na hotel. Chci si dovézt vanilkové pudinky, prášky do pečiva, hrubou mouku a mletý mák. Z toho mám největší obavu, prý je tam zakázaný. Ten jsem tam ještě nevezla. Máte někdo zkušenosti?

Odpovědět

@Milena:
Pokud vše bude v originál obalech , tak by neměl být problém. Ale je možné, že i tak budou chtít prověřit obsah.
Jen ten mák bych radši nebral. Ten náš je sice “potravinářský” a obsah alkaloidů (morfin, kodein atd) je nižší, než stanovuje EU norma, ale nemám tušení, jak to mají Amíci. A navíc se tam dá koupit.
Už se tu na něj pár lidí ptalo a radili jsme jak to nebrat, tak i že by to mohlo projít origo balené. Ale nikdo pak nenapsal, zda ho bral a jak to dopadlo.

Odpovědět

S tím mákem to asi neprojde , podle amíků je to opium. Posílala jsem synovi mletý mák s cukrem originál zabalený v balíku a neprošlo to, balík vyrabovali‍♀️‍♀️‍♀️

Odpovědět

Prosím jak je to s dovozem léků a potravinových doplňků (pro osobní potřebu) a třeba taky zelených potravin (zelený ječmen v prášku)?

Odpovědět

@Laad:
https://chcidoameriky.cz/leky-do-usa-povolene-a-zakazane-leky-do-usa-pravidla-pro-dovoz-pro-vlastni-potrebu
Je potřeba vědět, který lék je na předpis a to i v USA. To, že se to u nás koupí volně, neznamená, že si to můžu s sebou vzít. Chce to mít s sebou dobrozdání (ideálně přeložené do AJ) od lékaře, že ty léky užívám a potřebuji. Třeba nebude potřeba, ale raději mít a nepotřebovat, než nemít a potřebovat. Standardní léky stačí mít v originálním balení.
U potravinových doplňků bych s sebou netahal nic, co se tam dá koupit. A myslím, že tam je dost slušný výběr, i ten ječmen tam seženeš.

Koukni na odkazy u článků a třeba i sem https://www.cbp.gov/travel/clearing-cbp/bringing-agricultural-products-united-states

Odpovědět

Ahoj jedeme s přítelkyní do Nyc a chceme to pojmout, co nejvíce lowcost (jsme studenti). Je možné si vzít třeba 10 kg povolených potravin? Chceme si vařit snídaně a večeře.

Odpovědět

Netahat jídlo, netahat jídlo a netahat jídlo. Narovinu, jestli nemáte dostatečně našetřeno, tak jeďte za rok nebo jeďte na Mácháč. Tam jídlo koupíte a ceny nejsou zase tak rozdílné. Jasně, něco je dražší než tady, ale je to dovolená v Americe a nemá cenu tam sockovat. Jedete tam kvůli zážitkům, ne zkoušet recepty ala Hruška a Babica.

Odpovědět

Chápu váš komentář, ale tento typ ponaučení nepotřebuji, potřebuji vědět zda je to povoleno.

Odpovědět

RADIM.
Koupíš tady vše. Vzít si můžeš povolené potraviny. Množství přiměřené době dovolené. Pak záleží na kontrole. Otázka stojí ti to za to? Nemá to cenu. Koupíš – ceny různé ale koupíš vše i za dobrou cenu. Chápu vstupné a něco pro sebe koupit. Ale varit si ve státech počas dovolené nemá cenu. Je to na tobě. Na jak dlouho jedeš? No a jak pak řešíš pojištění kdyby náhodou něco? Víš že tady je vše drahe – léčba a zuby. Koukni seznam a od každého trochu.

Odpovědět

@Radim: Nezabudaj, ze potraviny musis kupit aj tu. Ked sme boli v US v 2018, ceny potravin boli porovnatelne s nasimi cenami. Ano, kurz USDEUR bol niekde inde, ale aj v US mas retazce, kde kupis jedlo lacno vcitane grilovanych kuriat a podobne. Takze si to zober takto……

a/ nakupis tu potraviny za 50000 CZK, pricom riskujes, ze ti z toho cast vyhodia alebo vsetko vyhodia. Kedze ofiko nemozes niest tusim maso a ovocie by sa ti domackalo, takze si mozes zobrat sladkosti a cestoviny. A tie veci aj tak budes musiet kupit v US

b/ potraviny budes kupovat tam, ale namiesto 50000 CZK zaplatis v prepocte 55000 CZK.

Stoji ti ten risk za tie peniaze? Lebo tak ci tak tie potraviny musis kupit a tu ich nekupis moc lacnejsie

Robo

Odpovědět

Zdravim, chtěla bych vzít do Ameriky, polotovar na pečení buchet, bábovky. Takové ty v krabicích. Bere se to jako mouka? Mohu to vzít? Díky za radu.

Odpovědět

Dobrý den, chápu dobře, že do formuláře celní deklarace nemusím uvádět půl litru alkoholu a pár oplatků? Děkuji za odpověď.

Odpovědět

@Simča:
Když do celního prohlášení nic nenapíšeš, tak to znamená, že nic nevezeš. Když se tě celník zeptá, zda něco vezeš a ty řekneš pravdu, tak si bude myslet, že něco tajíš, když jsi nic nevyplnila. Stejně tak, když bude chtít otevřít kufr a uvidí, že něco vezeš, přitom máš prázdný papír. Jak tě napadlo nic nevyplňovat? To že můžeš mít 1l bezcelně neznamená, že ho zatajíš/nepřiznáš, pouze za něj nebudeš platit.
Koukni na zprávy na internetu, jak dopadli lidi, co vezli “běžné” jídlo do Austrálie na nepřiznali to. Státy nejsou tak striktně přísní, ale nepřiznání dovozu může být také problém. Já tam vždy něco napsal nebo v kiosku označil a vždy pohodě.

Odpovědět

Dobrý den, chci se zeptat…. Někdy do konce mesice poletim do USA. A zajímalo by mě jestli někdo nevi jak je to s tabákem, je mi 20 ale nevim jestli si to muzu přivést s sebou nebo jestli by mi to vůbec prošlo kdybych si nakoupila s sebou.

Odpovědět

@Anna:
Odpověď už tu je.
Vzít si s sebou můžeš 200 cigaret nebo 2kg tabáku.
Ale ty máš nejspíš smůlu.
V USA si můžeš koupit a kouřit tabákové produkty nebo e-cigarety od 21 let.

https://en.wikipedia.org/wiki/U.S._history_of_tobacco_minimum_purchase_age_by_state#Laws_by_state

Odpovědět

@Romana: Také bych chtěla sestře poslat po vnukovi České buchty Vitana v krabicích, prošlo vám to?

Odpovědět

Dobrý den.. dnes se jedna stará paní ptala jestli nevím zdali může odvézt vnukům do USA 2 pytlíky bonbónů… Konkrétně bonpari a hašlerky

Odpovědět

@Standa:
Může a těch pytlíků může vzít i víc.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.