Dovoz potravin do USA: Přehled, co se smí a nesmí dovážet

Dovoz některých potravin do USA je zakázán z důvodu obavy o šíření nákazy. Maso, sýry, ovoce, zeleninu a další potraviny musíte přiznat v celním formuláři vyplňovaném v letadle. Pokud tak neuděláte a zakázané potraviny u vás najdou při namátkové kontrole, riskujete pokutu až 10000 $220 800 Kč. Takže jaké potraviny se smí dovážet do USA?

Dovoz potravin do USA: Přehled, co se smí a nesmí dovážet | © Petr Novák

Pravidla uvedená na této stránce se vztahují na všechny cestující do USA, kontrolují se potraviny v odbavených i příručních zavazadlech. Stejnou kontrolou prochází také potraviny zasílané do USA poštou.

 1. Zakázané potraviny při cestě do USA

  ❌ Alkohol

  Osoby mladší 21 let nesmějí alkohol do USA dovážet ani v případech, kdy se jedná o dárek. Všem cestujícím je zakázáno dovážet absinth, lahve s tímto označením budou při kontrole zabaveny.

  ❌ Maso a uzeniny

  Do USA se nesmějí dovážet salámy, šunky, klobásy, uzeniny, řízky ani jiné masné potraviny včetně konzerv. Zákaz platí pro čerstvé, mražené, sušené, uzené i jinak tepelně zpracované maso.

  ❌ Mléko a mléčné výrobky

  Dovoz mléka, jogurtů, tvarohu a dalších mléčných výrobků do USA je zakázán. Z tohoto pravidla existuje několik výjimek. Povolen je dovoz tekutého i práškového mléka, které slouží jako strava pro miminka. Lze dovážet máslo, sušené mléko a mléčné výrobky, které není nutné skladovat lednici.

  ❌ Ovoce a zelenina

  Do USA se nesmí dovážet ovoce ani zelenina v téměř jakékoliv formě. Zakázáno je čerstvé, mražené, sušené i doma zavařené ovoce a zelenina. Povoleno je průmyslově zpracované ovoce a zeleniny v plechovkách. Ze sušených plodů je povolen dovoz fazolí, datlí, fíků, rozinek, ořechů a hrachu.

  ❌ Vejce

  Zakázán je dovoz vajec a potravin, které obsahují syrová vajíčka. Povolen je dovoz průmyslově vyrobených potravin, které obsahují tepelně zpracovaná vajíčka.

 2. Povolené potraviny při cestě do USA

  ✅ Alkohol

  Každá osoba starší 21 let smí do USA dovézt 1 litr alkoholu, aniž by musela platit clo. Dovoz vyššího množství alkoholu není zakázán, ale vystavujete hrozbě clo doplatit.

  ✅ Cigarety, doutníky a tabák

  Bez proclení lze do USA dovézt až 200 cigaret, 50 doutníků, nebo dva kilogramy tabáku.

  ✅ Čaj

  Sáčkový i sypaný čaj lze do USA dovážet bez omezení. Bylinné čaje mohou být podrobeny prohlídce, nicméně dokud jsou vyráběny průmyslově, nebude s nimi problém.

  ✅ Houby

  Čerstvé, sušené i jinak zpracované houby lze do USA dovézt. Jedinou podmínkou je, že jsou houby očištěny a není na nich zbylá hlína.

  ✅ Káva

  Dovoz kávových zrnek ani instantní kávy není nijak omezen, přivézt si můžete libovolné množství.

  ✅ Koření

  Dovážet bez omezení lze téměř všechny druhy koření včetně kmínu nebo kypřicího prášku. Zakázán je dovoz pomerančových, citronových a limetkových lístků a semínek. Ze zkušeností nedoporučujeme dovážet mák, nejspíše bude zabaven.

  ✅ Med

  Med určený pro osobní potřebu lze dovážet bez omezení.

  ✅ Mléčné výrobky

  Do USA lze dovážet mléko, které slouží jako strava pro kojence. Může mít tekutou i práškovou podobu, množství je omezeno několikadenní spotřebou dítěte. Povoleno je také máslo, sušené mléko a mléčné výrobky, které se nemusejí uchovávat v chladnu.

  ✅ Mouka, rýže a těstoviny

  Povolena je mouka včetně pšeničné, rýžové, ovesné nebo kukuřičné. Dovážet můžete bílou, hnědou nebo basmati rýži za předpokladu, že neobsahuje slupku. Těstoviny jsou povoleny za předpokladu, že neobsahují čerstvá vejce.

  ✅ Nealkoholické nápoje

  Bez omezení lze dovážet limonády, minerálky i další nealkoholické nápoje. Džusy a nápoje v prášku doporučujeme převážet v originálním obalu s uvedeným složením. Pokud se nebude celníkům líbit, mohou výrobek zabavit.

  ✅ Ořechy

  Povolen je dovoz ořechů, které byly uvařeny, upečeny, namlety, vysušeny v troubě, přeměněny v pyré, uvařeny v páře nebo jinak tepelně zpracovány. Potraviny s oříšky lze dovážet bez omezení, pokud neporušují některé jiné pravidlo.

  ✅ Pečivo

  Chléb, rohlíky, sušenky, dorty a další pečivo dovážet bez omezení.

  ✅ Ryby a mořské plody

  Pro osobní potřebu lze dovážet ryby, garnáty a jiné mořské plody. Mohou být čerstvé, uzené, zmražené, vařené, sušené nebo v konzervách. Kaviár se smí dovážet v maximálním množství 125 gramů na osobu, vše nad tento limit bude zadrženo. Zakázán je dovoz chráněných mořských plodů.

  ✅ Sladkosti, čokolády a snacky

  Povolen bez omezení je dovoz všech druhů sladkostí (sušenky, čokolády, tyčinky, cereálie) a snacků (chipsy, tyčinky, crackery).

  ✅ Suroviny na vaření a pečení

  Dovážet lze oleje včetně olivového, řepkového nebo slunečnicového, hořčici, kečup a další dochucovadla. Sypké směsi na pečení lze dovážet, pokud neobsahují maso, čerstvá vajíčka nebo jinou zakázanou složku.

  ✅ Sýry

  Tvrdé sýry typu parmezán, Camembert, Brie, eidam nebo cheddar se dovážet smí. S měkkými sýry skladovanými v nálevu typu feta, mozzarella, ricotta nebo tvaroh bude problém.

Článek pokrývá 99 % potravin, které si turisté do USA vozí nejčastěji. Kompletní přehled pravidel pro dovoz potravin do USA najdete na stránkách Celní správy a ochrany hranic USA.

Diskuze k článku (491)

@Robo: Děkuji :)

Odpovědět

@Franta: Děkuji moc za zprávu. Takže v celním prohlášení bys zaškrtl, že vezeš zemědělskou půdu? Děkuji ještě jednou. D.

Odpovědět

Ahoj, chci se zeptat, jak je to s dovozem čokolády, jedu to Tampy ke známému, který má děti a tak jim babička chce poslat nějaké čokolády.

Odpovědět

@Denisa: ja by som neškrtal že veziem pôdu. Od Frantu je tam popísané, že hocijaký dovoz pôdy podlieha schváleniu a toto schválenie musíš mať vopred. Ale že trošku piesku na dekoračné účely väčšinou pustia bez problémov. A to trochu piesku na svadbu podľa mňa spĺňa. Ale že si to máš vopred overiť s regulačným úradom. Takže ak si nechceš písať s regulačným úradom vopred by som nepriznal nič

Odpovědět

Při příletu do San Francisca jsem přiznal do celního prohlášení pár rajčat (z vlastní zahrádky), imigrační úředník je chtěl vidět, šel se někam ptát, pak vložil můj pas do uzamčených desek, s tím jsem musel pokračovat na kontrolu zavazadel, tam ten další chtěl ta rajčata zase vidět, zase se šel někam ptát, přišel, rajčata vyhodil do pytle, pas odemkl a mohl jsem vstoupit na půdu (USA). (Pak jsem zjistil, že jsem měl v batohu ještě pár dalších…)

Odpovědět

@Alex:
Svatá prostoto.
Dopadl jsi ještě dobře. Není to tak dlouho, co tiskem proběhla zpráva (dával jsem to i sem), jak Američanka dostala pokutu za “propašování” jablka, které navíc dostala na palubě od letušky. Nejspíš ti to tak nepřijde, ale tohle je jedna z cest, jak se po světě rozšiřují nepůvodní druhy. A nemyslím tím jen ty rajčata, ale i “breberky” na nich a v nich. Na tohle opravdu pozor. Pokud takovouhle sváču nesníš cestou, tak ji vyhoď ještě v letadle, případně na toaletách před imigračním.

Odpovědět

@Franta:
Nic vyhazovat nemusíš. Jenom je důležité to přiznat na formuláři respektive imigračnímu. V případě, že je to zakázané, tak ti to zabaví a vyhodí/zničí. Problém nastane, pokud to nepřiznáš, pak pokud ti najdou nepovolené potraviny, riskuješ pokutu.

Každopádně souhlasím s tím, že je lepší nebrat takové věci vůbec a máš klid.

Odpovědět

@Franta: Nejsem žádná svatá prostota, zakázané potraviny jsem hodně studoval, zdůrazňuje se maso ve všech formách, o zelenině jsem nalezl zmínku, že ta zakázána není. A že “jsem dopadl ještě dobře”, je zbytečné strašení, jak správně píše Franta, tak to především musíš přiznat, nestane se nic jiného, než že to chtějí ukázat, chvíli nad tím dumají a dohadují se, a pak to teda vyhoděj.

Odpovědět

Zdravím,
řešil se tu převoz alkoholu.. jak je to ale, když jedu jen s příručním zavazadlem, kde je u tekutin řečeno max. 1l po max. 100ml? Platí to i na alkohol? Nebo je. kosmetiku? Uvazuji celou dobu jak dovézt alkohol jako dárek když nemám zavazadlo v podpalubí kam bych jej uskladnila.

Předem děkuji za odpověď.

Nikol

Odpovědět

@Nikol:
Platí to pro tekutiny obecně a alkohol je tekutina. Takže, leda byl nakoupila ty malé miniatury. To je ale dost drahá varianta vzhledem k jejich ceně. Nebo pak něco koupit až uvnitř letiště v “Duty Free”, s tím by problém už být neměl.

Odpovědět

@Franta: Děkuji za informaci.. :)

Odpovědět

Zdravím,
mám otázku ohledně cigaret, vím že můžu 200 ks na osobu, jedeme ve třech a máme jeden společný kufr,každá si chceme vzít karton cigaret, můžu to hodit do jednoho kufru, nebo si můžu vzít cigarety do příručního zavazadla?
Děkuji

Odpovědět

Letíme do A-y na podzim(snad)tak chci vědět všechny novinky.

Odpovědět

Tak už jsme dojeli.

Odpovědět

@Dagmar: Bohužel, dalo se očekávat. Letos je USA pro turisty pasé. Kdoví, jak to bude příští rok, ale počítám, že do té doby už se najde možnost jak cestování otevřít. Přeci jen to je na spoustě míst US skoro jediný zdroj příjmu.

Odpovědět

Zdravím, mám v plánu si vzít s sebou do letadla do odbaveného zavazadla bylinné tinktury s obsahem alkoholu (v součtu to bude kolem 0,5 l). Ty chápu, že budou pravděpodobně spadat klasicky mezi alkoholické nápoje, je to tak? Dále si s sebou do kufru beru desinfekci na doplnění o obsahu 1 litru, spadá to také mezi alkohol v rámci toho jednoho litru? Nebo jak je to s denaturovaných lihem (je to tekutá desinfekce do spreje) a případně nějakými těmi desinfekčními gely?
Mám pak mezipristani v Chicagu, s pokračováním do Denveru. Kde se bude všechno toto s celnikama řešit? V Chicagu nebo v Denveru.
Děkuji

Odpovědět

@Jana:

Letim do usa a chcem zobrat 200 ks cigariet.
Mozem k tomu zobrat aj tabak? Dakde som cital ze 2kg tabaku ak to neni z kuby.
Dik za info.

Odpovědět

@Jozef:
Standardně je to buď a nebo.

You are permitted to bring 100 cigars or 200 cigarettes or 4.4 lbs.(2 kg) of smoking tobacco or one roll (“stock”) of snuff (persons of 21 years or older) or combination thereofor into the US duty free.

Odpovědět

Ahoj, letíme do USA s pejskem, nevíte někdo jestli můžeme převážet a případně kolik kilo psích granulí ? Díky

Odpovědět

neví někdo, jak je to s dovozem potravin na Havaj? mám na mysli těstoviny za 5minut ,instatní polívky apod. do států nebyl problém, ale někde jsem četla, že na Havaj je to s dovozem jiný.
dík Simča

Odpovědět

@Simča:
Při takovéto otázce mě vždy napadne otázka: Proč chcete vozit takovéto kraviny někam, kde je mají?
Letím přes půl zeměkoule a vezu si instantní nudle. Já měl za to, že doba řízků a chleba už je pryč.

Doporučuji si prostudovat https://hdoa.hawaii.gov/. Hawaii je ostrovní stát a proto se snaží minimalizovat dopady dovozu nevhodných věcí na zdejší prostředí.
Osobně si nevybavuji žádnou speciální kontrolu při příletu. Jen při odletu jsme před odbavením museli dát kufry do “agricultural scanneru”, jestli se nepokoušíme odvézt něco zakázaného. Kytky, semena, korály a tak.

Odpovědět
S

Chtěla bych převézt dvě pulitrove becherovky a nějaké bonbóny haslerky. Dala bych je do kufru. Děkuji

Odpovědět

@Simencova Eva:
V tom není problém.
Osoba nad 21 let, může dovézt 1l tvrdého (bez cla, vice se musí proclít) a Becherovka je jen likér. Také jí beru s sebou.
https://help.cbp.gov/s/article/Article-190?language=en_US

Odpovědět

Dobrý den – Mohu si vézt knedlíky v prášku?Teď mi odpoví někdo na co to vozíte?Ale byli jsme u dcery 2krát a hrubou mouku ne a ne sehnat a z té jejich kukuřičné to je hrůza připadá mi to jak kdyby ty knedlíky byly se smetků po zemi.Díky za odpověď Dagmar

Odpovědět

@Dagmar:
Pokud to bude v originál obalu, tak by problém být neměl. I tak bych ale počítal s kontrolou. Přeci je to jen bílý práček. :-)
Někde se to tu v diskusi už řešilo.
Mesi (místní Kaliforňan) dokonce psal, že se tam dají koupit ingredience na domácí knedlíky. Ale chce to vědět kde a co koupit. Nesežene se to v každé sámošce.

Odpovědět

Zdravím, poletíme na Roatán přes USA, kde jednu noc budeme spát a kufr si musíme vzít s sebou na hotel. Chci si dovézt vanilkové pudinky, prášky do pečiva, hrubou mouku a mletý mák. Z toho mám největší obavu, prý je tam zakázaný. Ten jsem tam ještě nevezla. Máte někdo zkušenosti?

Odpovědět

@Milena:
Pokud vše bude v originál obalech , tak by neměl být problém. Ale je možné, že i tak budou chtít prověřit obsah.
Jen ten mák bych radši nebral. Ten náš je sice “potravinářský” a obsah alkaloidů (morfin, kodein atd) je nižší, než stanovuje EU norma, ale nemám tušení, jak to mají Amíci. A navíc se tam dá koupit.
Už se tu na něj pár lidí ptalo a radili jsme jak to nebrat, tak i že by to mohlo projít origo balené. Ale nikdo pak nenapsal, zda ho bral a jak to dopadlo.

Odpovědět

S tím mákem to asi neprojde , podle amíků je to opium. Posílala jsem synovi mletý mák s cukrem originál zabalený v balíku a neprošlo to, balík vyrabovali‍♀️‍♀️‍♀️

Odpovědět

Prosím jak je to s dovozem léků a potravinových doplňků (pro osobní potřebu) a třeba taky zelených potravin (zelený ječmen v prášku)?

Odpovědět

@Laad:
https://chcidoameriky.cz/leky-do-usa-povolene-a-zakazane-leky-do-usa-pravidla-pro-dovoz-pro-vlastni-potrebu
Je potřeba vědět, který lék je na předpis a to i v USA. To, že se to u nás koupí volně, neznamená, že si to můžu s sebou vzít. Chce to mít s sebou dobrozdání (ideálně přeložené do AJ) od lékaře, že ty léky užívám a potřebuji. Třeba nebude potřeba, ale raději mít a nepotřebovat, než nemít a potřebovat. Standardní léky stačí mít v originálním balení.
U potravinových doplňků bych s sebou netahal nic, co se tam dá koupit. A myslím, že tam je dost slušný výběr, i ten ječmen tam seženeš.

Koukni na odkazy u článků a třeba i sem https://www.cbp.gov/travel/clearing-cbp/bringing-agricultural-products-united-states

Odpovědět

Ahoj jedeme s přítelkyní do Nyc a chceme to pojmout, co nejvíce lowcost (jsme studenti). Je možné si vzít třeba 10 kg povolených potravin? Chceme si vařit snídaně a večeře.

Odpovědět

Netahat jídlo, netahat jídlo a netahat jídlo. Narovinu, jestli nemáte dostatečně našetřeno, tak jeďte za rok nebo jeďte na Mácháč. Tam jídlo koupíte a ceny nejsou zase tak rozdílné. Jasně, něco je dražší než tady, ale je to dovolená v Americe a nemá cenu tam sockovat. Jedete tam kvůli zážitkům, ne zkoušet recepty ala Hruška a Babica.

Odpovědět

Chápu váš komentář, ale tento typ ponaučení nepotřebuji, potřebuji vědět zda je to povoleno.

Odpovědět

RADIM.
Koupíš tady vše. Vzít si můžeš povolené potraviny. Množství přiměřené době dovolené. Pak záleží na kontrole. Otázka stojí ti to za to? Nemá to cenu. Koupíš – ceny různé ale koupíš vše i za dobrou cenu. Chápu vstupné a něco pro sebe koupit. Ale varit si ve státech počas dovolené nemá cenu. Je to na tobě. Na jak dlouho jedeš? No a jak pak řešíš pojištění kdyby náhodou něco? Víš že tady je vše drahe – léčba a zuby. Koukni seznam a od každého trochu.

Odpovědět

@Radim: Nezabudaj, ze potraviny musis kupit aj tu. Ked sme boli v US v 2018, ceny potravin boli porovnatelne s nasimi cenami. Ano, kurz USDEUR bol niekde inde, ale aj v US mas retazce, kde kupis jedlo lacno vcitane grilovanych kuriat a podobne. Takze si to zober takto……

a/ nakupis tu potraviny za 50000 CZK, pricom riskujes, ze ti z toho cast vyhodia alebo vsetko vyhodia. Kedze ofiko nemozes niest tusim maso a ovocie by sa ti domackalo, takze si mozes zobrat sladkosti a cestoviny. A tie veci aj tak budes musiet kupit v US

b/ potraviny budes kupovat tam, ale namiesto 50000 CZK zaplatis v prepocte 55000 CZK.

Stoji ti ten risk za tie peniaze? Lebo tak ci tak tie potraviny musis kupit a tu ich nekupis moc lacnejsie

Robo

Odpovědět

Zdravim, chtěla bych vzít do Ameriky, polotovar na pečení buchet, bábovky. Takové ty v krabicích. Bere se to jako mouka? Mohu to vzít? Díky za radu.

Odpovědět

Dobrý den, chápu dobře, že do formuláře celní deklarace nemusím uvádět půl litru alkoholu a pár oplatků? Děkuji za odpověď.

Odpovědět

@Simča:
Když do celního prohlášení nic nenapíšeš, tak to znamená, že nic nevezeš. Když se tě celník zeptá, zda něco vezeš a ty řekneš pravdu, tak si bude myslet, že něco tajíš, když jsi nic nevyplnila. Stejně tak, když bude chtít otevřít kufr a uvidí, že něco vezeš, přitom máš prázdný papír. Jak tě napadlo nic nevyplňovat? To že můžeš mít 1l bezcelně neznamená, že ho zatajíš/nepřiznáš, pouze za něj nebudeš platit.
Koukni na zprávy na internetu, jak dopadli lidi, co vezli “běžné” jídlo do Austrálie na nepřiznali to. Státy nejsou tak striktně přísní, ale nepřiznání dovozu může být také problém. Já tam vždy něco napsal nebo v kiosku označil a vždy pohodě.

Odpovědět

Dobrý den, chci se zeptat…. Někdy do konce mesice poletim do USA. A zajímalo by mě jestli někdo nevi jak je to s tabákem, je mi 20 ale nevim jestli si to muzu přivést s sebou nebo jestli by mi to vůbec prošlo kdybych si nakoupila s sebou.

Odpovědět

@Anna:
Odpověď už tu je.
Vzít si s sebou můžeš 200 cigaret nebo 2kg tabáku.
Ale ty máš nejspíš smůlu.
V USA si můžeš koupit a kouřit tabákové produkty nebo e-cigarety od 21 let.

https://en.wikipedia.org/wiki/U.S._history_of_tobacco_minimum_purchase_age_by_state#Laws_by_state

Odpovědět

@Romana: Také bych chtěla sestře poslat po vnukovi České buchty Vitana v krabicích, prošlo vám to?

Odpovědět

Dobrý den.. dnes se jedna stará paní ptala jestli nevím zdali může odvézt vnukům do USA 2 pytlíky bonbónů… Konkrétně bonpari a hašlerky

Odpovědět

@Standa:
Může a těch pytlíků může vzít i víc.

Odpovědět

Chci přivézt vnukům do Atlanty 20 kusů tatranek, 5 balení lázeňských oplatek a pro snachu 5 pytlíků kmínu (prý ten v USA má úplně jinou chuť, než ten český). Co mám zaškrtnout v celním prohlášení ? A mám to dát radši do odbavovaného zavazadla nebo do kabinového kufříku ?

Odpovědět

@Blanka: Dobrý den, Blanko, to je bez problémů. Nevezete ani maso, ani rostliny, ani sýry. Potraviny doporučuji dát do odbaveného zavazadla, bude to pro vás pohodlnější. :-)

Odpovědět

@Petr Novák: Takže mám v Celním prohlášení zaškrtnout v řádku 11 a) YES ???

Odpovědět

@Blanka: Dobrý den, Blanko, já bych tam zaškrtl no. Nemusíte mít strach, tohle bude bez problémů. :-)

Odpovědět

Dobrý den, a jak je to s dovozem Tatarské omáčky? Zeť, občan USA, si ji již 2x odvezl, a prošlo to. Já do USA poletím poprvé, a tak mám trošku obavy.. Nevím, zda na své občany nejsou tak moc přísní, jako na cizince.
Děkuji, Eva

Odpovědět

Dobrý den,
nevíte prosím, zda si můžu dovézt lyofilizovanou stravu? Něco takového: https://www.rockpoint.cz/znacky/summit-to-eat

Odpovědět

Dobrý den,
letíme v březnu do LA za rodinou na svatbu a jako cukrářka bych jim ráda upekla koláče a věnečky. Mouku tam snad seženu, ale seženu tam i čerstvé droždí? Nebo mohu ho vzít případně s sebou? Děkuji.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.