Yellowstonský národní park: Informace a tipy pro návštěvníky

Yellowstone je asi nejznámější národní park USA. Rozkládá se převážně na území státu Wyoming na severozápadě země, částečně zasahuje do států IdahoMontana. Yellowstone leží nad obrovským podzemním vulkánem, pro zdejší přírodu tak jsou typické gejzíry a horké termální prameny.

Yellowstonský národní park | © mellow cat

Informace o národním parku Yellowstone

Yellowstone je nejstarší národní park na světě, vyhlášen byl již 1. března 1872. Název Yellowstone získal podle žlutě zbarvených skal, každý rok si je přijedou prohlédnout více než čtyři miliony návštěvníků.

Rozloha národního parku Yellowstone je 8 980 km2. Řadí se tak mezi ty větší, zhruba stejnou rozlohu mají dohromady Ústecký a Liberecký kraj. Celé čtyři pětiny Yellowstonského parku pokrývají lesy, 15 % traviny a zbytek voda. Z rostlin převažuje borovice pokroucená, jedle plstnatoplodá nebo smrk Engelmannův.

Průměrné stáří borovic v parku je 200 let. Pod územím parku se nachází obří yellowstonský supervulkán, který stojí právě za místními gejzíry. Sopka naposledy vybuchla před 630 000 lety. Yellowstoneský park každoročně zasáhne na 2 000 zemětřesení. Největší tragédie se odehrála v roce 1988, kdy po rozsáhlém požáru lehla čtvrtina parku popelem.

Správa parku dala Yellowstone celkem rychle do pořádku, a tak v něm dále mohou žít medvědi grizzly, vlci, losi, svišti, wapiti nebo bizoni. Medvěd grizzly denně sežere 16 kg potravy, los vydrží s hlavou pod vodou celé tři minuty.

Nejvýše položeným místem v parku je s 3 466 metry hora Eagle Peak. S 1 610 metry nadmořské výšky leží nejníže část toku říčky Reese Creek. V oblasti kolem NP Yellowstone pramení hned dvanáct významných amerických řek.

Na území parku Yellowstone poblíž města Laramie leží věznice Territorial Prison z roku 1872. V provozu byla až do roku 1903 a hostila mimo jiné známé členy gangů Bevins a Blackburn: Butche Cassidyho, George Parrotta nebo Clarka Peltona.

Co vidět a co dělat v národním parku Yellowstone

V Yellowstonském parku je 290 vodopádů, asi 465 aktivních gejzírů a stovky termálních pramenů. Teplota na jejich dně přesahuje 100 °C, na koupání to není.

Nejznámější gejzír Old Faithful tryská zhruba každou hodinu do výšky 30-56 metrů, během pěti minut vychrlí až 30 000 litrů vody. Old Faithful získal jako vůbec první gejzír v parku své jméno již v roce 1870. Gejzír Old Faithful (mapa) leží poblíž návštěvnického centra a je velmi dobře přístupný autem.

Viděli jste fotku pestrobarevného jezera z Yellowstonského národního parku? Jde sice o optický trik, ale termální pramen Grand Prismatic Spring na mapě parku najdete. Největší termální pramen v USA a třetí největší na světě byl objeven v roce 1839. Pramen je velmi dobře přístupný autem, od gejzíru Old Faithful k němu dojedete za čtvrt hodiny.

Voda v termálních pramenech Mammoth Hot Springs má přes 75 °C, plavky můžete nechat na hotelu. Nezapomeňte na foťák, nejfotogeničtějším místem je kaskáda pramenů, zastavit se můžete v návštěvnickém centru nebo se vydat na pěší túru po některé ze stezek.

Yellowstone Lake patří mezi nejvýše položená jezera v USA. Nádherný pohled na něj je zejména u mostu Fishing Bridge s horami na pozadí. Most z roku 1973 je oblíbený především mezi rybáři.

Grand Canyon of the Yellowstone není s délkou 32 km majestátní jako jmenovec v Arizoně, ale i tak si zaslouží vaši pozornost. Leží poblíž Canyon Junction, asi 90 minut jízdy od gejzíru Old Faithful. Hloubka kaňonu kolísá mezi 240 a 365 metry.

Yellowstonský národní park | © Pixabay.com

Kdy jet do Yellowstonského národního parku

Větší část parku je přístupná od května do září, průměrná roční teplota v Yellowstone činí pouhé 2 °C. Počasí v Yellowstone charakterizuje proměnlivost. Nezapomeňte si s vzít alespoň jednu teplejší a nepromokavou vrstvu oblečení.

Nejlepší období pro náštěvu národního parku Yellowstone je léto, kdy teploty často dosahují 25-30 °C. Noci jsou chladné, v nížinách může dokonce mrznout.

Na jaře a na podzim bývá v NP Yellowstone mezi nulou a 20 °C, počítejte se sněhovou pokrývkou.

Zima v národním parku Yellowstone znamená teploty až kolem -20 °C, během noci ještě méně. Silnice bývají uzavřeny přibližně od půlky prosince do poloviny března.

Vstupné do Yellowstonského národního parku

Za vstup do národního parku Yellowstone se platí 30 $ (721,47 Kč), cena se vztahuje naauto a všechny osoby v něm. Při vjezdu na motorce zaplatíte 25 $ (601,23 Kč), při pěším vstupu 15 $ (360,74 Kč) za osobu.

Plánujete-li během cesty po USA navštívit několik národních parků, přečtěte si o pasu America the Beautiful. Během 12 měsíců s ním můžete opakovaně navštěvovat všechny americké národní parky bez doplácení dalšího vstupného. Cena nového pasu je 80 $ (1 923,92 Kč), bazarový koupíte za polovinu.

Národní park Yellowstone | © Pixabay.com

Jak se dostat do Yellowstonského národního parku

Doprava do parku je nejpohodlnější půjčeným autem, do parku můžete vjet několika branami. Parkoviště jsou dostupná napříč Yellowstonem, pro případ nouze se v parku nachází několik benzínových stanic.

Trasy a doby jízdy z několika měst v okolí:

Po setmění buďte při jízdě autem velmi opatrní. Silnice a serpentiny v parku jsou velmi úzké a některým zvířatům nesvítí v noci oči, tak ať je nesrazíte.

Autobusy Megabus nebo Greyhound ani vlaky Amtrak do Grand Canyonu nejezdí. Nemáte-li k dispozici auto, můžete si zaplatit výlet od některé ze soukromých společností. Není to levné.

NP Yellowstone | © Pixabay.com

Ubytování v Yellowstonském národním parku

V okolí Yellowstone je řada větších měst i menších vesnic, s hledáním hotelu problém mít nebudete. Pro levné ubytování doporučuji volit motely. Známý řetězec Super 8 má velice slušně hodnocený motel v Dubois, v Codyv Jacksonu, konkurenční Motel 6 v Jacksonu.

V národním parku Yellowstone funguje 12 kempů. Sedm z nich provozuje správa parku a ubytovává se v nich za základě hesla „kdo dřív přijde, spí“, pětici provozuje soukromá společnost Xanterra Parks and Resorts. Do některých kempů můžete přijet s obytným vozem. Za noc a stanovací místo se platí 15 $–30 $.

Pro vícedenní pobyty, nebo cesty ve čtyřech a více lidech doporučuji ubytování v soukromí přes Airbnb. Celkem levně si pronajmete celou nemovitost včetně krásných dřevěných chatek u jezera. Při registaci přes tento odkaz získáte slevu 25 $ na první cestu.

Rady a doporučení před cestou národního parku Yellowstone

Při návštěvě Yellowstonského národního parku doporučuji nejprve zamířit do jednoho z devíti informačních center. Dozvíte se zde zajímavosti o Yellowstone, můžete se občerstvit a třeba potkáte Méďu Béďu.

 • Albright Visitor Center
  Středisko leží poblíž termálních pramenů Mammoth Hot Springs, dostupné je celoročně každý den.
 • Canyon Visitor Education Center
  Centrum v oblasti Canyon je v provozu od května do začátku listopadu.
 • Fishing Bridge Visitor Center
  Návštěvnické centrum je určeno především zájemcům o faunu Yellowstone, otevřeno má od konce května do konce září.
 • Grant Visitor Center
  Turistické centrum je zcela zaměřeno na požár v Yellowstonském národním parku v roce 1988.
 • Madison Information Station
  Menší středisko provozované pouze od konce května do konce září.
 • Norris Geyser Basin Information Station
  Centrum v oblasti Norris má otevřeno od půlky května do konce září.
 • Old Faithful Visitor Education Center
  Návštěvnické centrum leží v těsné blízkosti gejzíru Old Faithful, otevřeno má od půlky dubna do začátku listopadu.
 • West Thumb Information Center
  Malé středisko na břehu jezera Yellowstone Lake, v provozu je od konce května do půlky října.
 • West Yellowstone Visitor Information Center
  Celoročně přístupné centrum leží v městečku West Yellowstone.

Při prohlídce termálních pramenů choďte výhradně po dřevěných chodníčcích. Voda je vařící, můžete se šeredně opařit a navíc obdržet vysokou pokutu od rangera.

Před cestou si v Google Mapách uložte do režimu offline oblast národního parku, vhod přijde také PDF mapa národního parku Yellowstone. Doporučuji si ji uložit do telefonu.

Národní parky USA

 1. Přehled národních parků USA
 2. Levné vstupné do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Fotky Yellowstonského národního parku

Národní park Yellowstone | © fortherock

Yellowstone | © Bernt Rostad

Yellowstone National Park | © stevetulk

Diskuze k článku (4 komentáře)

Michal (8)
31.10.2014
23:44

Yellowstone je hlavně domov Médi Bédi!

Odpovědět
Roman (3)
22.3.2017
15:17

Dovolím si nesouhlasit s tvrzením, že barevnost Grand Prismatic Springs je pouze optický klam. Zabarvení je dáno bakteriemi žijícími v horkých pramenech. Pokud voda vyschne, povrch se změní na bílou-viz. vyschlé prameny v Mammoth Hot Springs.

Odpovědět
Roman (3)
22.3.2017
18:53

@Michal:Méďa Béďa pocházel z Jellystone národního parku, nikoliv z Yellowstone.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.