Rezervace vstupu do národních parků USA (NÁVOD 2023)

Petr Novák

Kapacita některých národních parků během hlavní sezóny dosahuje svého limitu, a tak byly v roce 2021 zavedeny povinné rezervace vstupu na konkrétní den. V roce 2023 jí podléhá 8 národních parků vyjmenovaných v článku, povinnost se vztahuje také na držitele pasu America the Beautiful. Cílem je mít pod kontrolou počet lidí, kteří se v parku pohybují.

Rezervace vstupu do národních parků USA (NÁVOD 2023) | © Kristina Wagner / Unsplash.com, © Tevin Trinh / Unsplash.com

Které národní parky USA vyžadují povinnou rezervaci vstupu?

V roce 2023 je rezervace vstupu (respektive Timed-Entry Ticket) povinná v osmi národních parcích. Podmínky se u každého parku liší, někde je potřeba jen část roku nebo při pohybu v určitém území.

 1. Acadia
 2. Arches
 3. Glacier
 4. Haleakala
 5. Rocky Mountain
 6. Shenandoah
 7. Yosemite
 8. Zion

Proč se zavádí povinná rezervace vstupu do národních parků?

Cílem Správy národních parků není získat další peníze od návštěvníků, ale limitovat jejich počet a chránit přírodu. Poplatek slouží k pokrytí nákladů na provoz systému.

Během hlavní sezóny některé národní parky doslova praskají ve švech. Počty návštěvníků meziročně rostou a prohlížet si krásy americké přírody hlava na hlavě nedělá radost nikomu. Nastavit hranici tak má systém, kdy je na každý den vyhrazen přesný počet rezervací, který bude počet turistů v parku držet pod kontrolou.

Kolik stojí rezervace vstupu do parku?

V každém parku platí jiné podmínky a jiná cena rezervace. Ta se někde označuje jako Timed-Entry Ticket.

Někde se platí za auto a celou jeho posádku, jinde je rezervace na osobu. Stejně tak se mezi jednotlivými parky liší délka platnosti a termín uvolnění rezervací.

Musím se registrovat, když mám pas America the Beautiful?

Ano.

Rezervace funguje nad rámec běžného vstupného. Společně s ní se přikládá buď pas America the Beautiful, nebo doklad o zaplacení vstupu do národního parku.

Kde si rezervovat vstup do národního parku USA?

Rezervace do všech parků se vyřizují přes Recreation.gov.

Pro úspěšnou rezervaci si na webu musíte vytvořit uživatelský účet, stačí kliknout na Sign Up vpravo nahoře. V některých parcích poptávka výrazně převyšuje počet dostupných rezervací. Doporučuji se registrovat v předstihu a ihned po uvolnění místo rezervovat. Jako doklad obvykle slouží e-mail od @recreation.gov, který obratem přijde. Předkládá se společně s cestovním pasem na stejné jméno.

 1. Rezervace vstupu do národních parků USA (NÁVOD 2023) | © Michael & Diane Weidner / Unsplash.com

  Rezervace vstupu do národního parku Acadia

  Vyžadována je rezervace pro vjezd na silnici Cadillac Summit Road v období od 24. května do 22. října 2023.

  Při vjezdu ostatních oblastí národního parku Acadia rezervace vyžadována není. Stejně tak se není nutné registrovat, pokud do parku vstoupíte pěšky, na kole nebo přijedete taxíkem.

  Rezervační poplatek je $6 (133 Kč) za osobní automobil. Registrace se prodává výhradně na webu Recreation.gov, v parku ji není možné koupit.

  Koupit vstup lze od 24. února 2023 s tím, že 30 % registrací se dává do prodeje s předstihem 90 dní. Zbylých 70 % vyhrazených vstupů je uvolněno do prodeje s předstihem dvou dnů v 10:00 pásma ET.

  Při vstupu do parku bude kontrolován potvrzovací QR kód. Doporučuji si ho stáhnout do telefonu, neboť pokrytí signálem je v parku nespolehlivé.

 2. Rezervace vstupu do národních parků USA (NÁVOD 2023) | © Dino Reichmuth / Unsplash.com

  Rezervace vstupu do národního parku Arches

  V národním parku Arches je předchozí rezervace vstupu (Vehicle Timed Entry) vyžadována v období od 1. dubna do 31. října 2023 vždy od 7:00 do 16:00.

  Plánujete-li v parku pobývat mimo tyto hodiny, rezervaci nepotřebujete. Stejně tak není nutné rezervaci platit, pokud máte rezervovaný nocleh v kempu nebo permit do Fiery Furnace. Pokud naopak v parku budete více dní, musíte si koupit vstup na každý jednotlivý den.

  Cena rezervace je $2 (44 Kč) za osobní auto, koupit ji můžete výhradně na Recreation.gov.

  U vstupní brány národního parku Arches se předkládají tři věci:

  1. Rezervace vstupu (Times Entry Ticket)
  2. Cestovní pas
  3. Vstupenka do parku, nebo pas America the Beautiful

  Rezervace se dávají do prodeje čtvrt roku dopředu vždy prvního – na celý kalendární měsíc. Tedy 1. února se uvolní vstupy na celý květen, 1. března na celý červen atd. Dodatečné vstupy se uvolní vždy s jednodenním předstihem v 18:00 MT / 20:00 ET.

 3. Rezervace vstupu do národních parků USA (NÁVOD 2023) | © Emma Smith / Unsplash.com

  Rezervace vstupu do národního parku Glacier

  Rezervace je třeba od 26. května 2023 do 10. září 2023 při vjezdu na silniční koridor Going-to-the-Sun (v časech od 6:00 do 15:00), do oblasti North Fork (mezi 6:00 a 18:00), Two Medicine a Many Glacier. Podmínky v každé lokalitě se trochu liší.

  Jestliže místy budete projíždět mimo uvedené časy, rezervaci nepotřebujete. Stejně tak není potřeba, pokud v místě máte rezervovánu noc v kempu.

  Auto je třeba rezervovat při jízdě ve všech částech Going-to-the-Sun Road Corridor, tedy mezi vjezdy West Entrance Station, Camas Entrance Station a check pointem Rising Sun. Platnost rezervace jsou tři dny.

  Část North Fort vyžaduje samostatnou rezervaci, která je platná jeden den. Dotčené úseky najdete na mapě.

  Jednodenní rezervaci vyžadují také části Many GlacierTwo Medicine, každý úsek má svoji samostatnou.

  Cena rezervace do národního parku Glacier jsou $2 (44 Kč). Koupit ji můžete na Recreation.gov. Pokud máte v daných lokalitách objednané ubytování, rezervace nemusí být potřeba.

  Část vyhrazené kapacity jde do prodeje s předstihem 120 dní, zbytek se uvolní vždy den předem v 8:00 MDT. Jako doklad zaplacení rezervace postačí screenshot stránky, předkládá se u vstupní brány.

 4. Rezervace vstupu do národních parků USA (NÁVOD 2023) | © Karl Fredrickson / Unsplash.com

  Rezervace vstupu do národního parku Haleakala

  Rezervaci si v předstihu musejí vyřídit všichni návštěvníci, kteří se do parku vydají na východ slunce a vstoupí do něj mezi 3:00 a 7:00 hodin ráno. Platí to celoročně.

  Cena rezervace je $1 (22,09 Kč) za vozidlo, uhradit ji můžete na Recreation.gov.

  Vstupenky se do prodeje uvolňují v předstihu 60 dnů, menší část bude dostupná vždy dva dny předem. U vjezdu do parku se předkládá e-mail s rezervací a doklad s fotkou na jméno, které je vstupenka napsána.

 5. Rezervace vstupu do národních parků USA (NÁVOD 2023) | © Colton Sturgeon / Unsplash.com

  Rezervace vstupu do národního parku Rocky Mountain

  Rezervace vstupu (Timed Entry Permit Reservation) do národního parku Rocky Mountain je povinná v termínu od 26. května do 22. října 2023. Placení se můžete vyhnout, pokud máte v parku rezervaci na jinou službu (například noc v kempu).

  Cena rezervace jsou $2 (44 Kč) za osobní auto a jeden den. Na Recreation.gov si můžete vybrat ze dvou variant:

  • Varianta 1 zahrnuje vstup na silnici Bear Lake Road Corridor. Rezervace je povinná od 5:00 do 18:00.
  • Varianta 2 nezahrnuje vjezd na Bear Lake Road. Rezervace jsou vyžadovány v čase od 9:00 do 14:00.

  Vstupy se uvolňují k rezervaci vždy první den v měsíci v 8:00 MDT na měsíc následující. Tedy 1. června se uvolňují vstupy na celý červenec a nevyužité vstupy v červnu. Celkem 40 % se všech dostupných rezervací se uvolňuje vždy den předem v 17:00, bývají rychle rozebrány.

 6. Rezervace vstupu do národních parků USA (NÁVOD 2023) | © Patricia Kanashiro / Unsplash.com

  Rezervace vstupu do národního parku Shenandoah

  Rezervace je vyžadována pouze při vstupu na trail na Old Rag Mountain v období od 1. března do 30. listopadu 2023.

  Na každý den se uvolňuje 800 vstupenek: 400 vždy v předstihu 30 dní a dalších 400 v předstihu 5 dní.

  Cena rezervace je $1 (22,09 Kč) za osobu a kalendářní den, provádí se výhradně na Recreation.gov. Při cestě ve skupině musí mít každý svou rezervaci, jeden člověk smí vyřídit maximálně čtyři permity.

 7. Rezervace vstupu do národních parků USA (NÁVOD 2023) | © Jeff Hopper / Unsplash.com

  Rezervace vstupu do národního parku Yosemite

  V létě 2023 se rezervace při vstupu do národního parku Yosemite nevyžadují. Oproti loňskému roku je tak návštěva jednodušší.

 8. Rezervace vstupu do národních parků USA (NÁVOD 2023) | © Alex Holt / Unsplash.com

  Rezervace vstupu do národního parku Zion

  Speciální permit musejí mít pouze ti návštěvníci, kteří se chtějí vydat na známý trail Angels Landing. Rezervace není potřeba pro samotný vstup do parku, jízdu shuttlem nebo hike na The Narrows z chrámu Temple of Sinawava.

  Permit do Angels Landing se vydává formou loterie, každý má dvě šance.

  Sezónní loterie se pořádá vždy na tři kalendářní měsíce souběžně, otevírá se s dvouměsíčním předstihem. Například 1. července 2023 se otevírá loterie na treky od 1. září do 30. listopadu 2023. Zájemci si vybírají z předem určených dnů a časů.

  V den, kdy se permity vydávají, vám dorazí e-mail s výsledky loterie.

  Cena nevratné registrace je $6 (133 Kč), napsat na ni lze až 6 lidí. V případě úspěchu v loterii se za každou osobu platé $3 (66 Kč).

  Last-minute loterie se pořádá den před začátkem treku v 0:01 MT a uzavírá se v 15:00 MT. Hned v 16:00 MT vám dorazí e-mail s informací, zdali jste byli úspěšní, nebo ne. Cena je stejná jako v prvním případě.

  Jako permit slouží potvrzující e-mail od Recreation.gov. Uložte si ho do telefonu nebo ho vytiskněte a vezměte si ho s sebou na hike.

Národní parky USA

 1. Seznam národních parků USA
 2. America the Beautiful Annual Pass
 3. Rezervace vstupu do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Diskuze k článku (4)

odkud čerpáte info prosím? na https://www.nps.gov/: A reservation will be required to drive into Yosemite for visitors arriving February 10–12, February 17–19, or February 24–26, 2023. A reservation will not be required in summer 2023.

Odpovědět

@honza: Díky za info, Honzo. Podmínky jsem čerpal z webu NPS.gov, zřejmě museli změnit podmínky/pravidla poté, co jsem je kontroloval. :-)

Odpovědět
M

“Vstupy se uvolňují k rezervaci vždy první den v měsíci v 10:00 MDT na měsíc následující. Tedy 1. června se uvolňují vstupy na celý červenec a nevyužité vstupy v červnu. Celkem 40 % se všech dostupných rezervací se uvolňuje vždy den předem v 17:00, bývají rychle rozebrány.” Dobrý den, možná jde jen o staré informace pro vstup do Rocky Mountain, ale tento rok (2023) je přihlašování už v 8:00 MDT (což je v ČR 16:00). Jinak děkuji za stránky a informace, jsou skvělé.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Miroslav Skála: Dobrý den, Míro, díky za upozornění i za pochvalu. Článek jsem aktualizoval. :-)

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.