Horseshoe Bend: Průvodce, kde leží, nejlepší čas k návštěvě

Petr Novák

Horseshoe Bend (a nikoliv občas mylně uváděné Horseshoe Band) je meandr ve tvaru koňské podkovy, jenž naleznete ve státě Arizona. Meandr znamená zákrut řeky vzniklý boční erozí, což zní jako fráze nějakého šíleného profesora geologie. Horseshoe Bend jste již určitě viděli, je to jedno z nejznámějších míst v Americe.

Horseshoe Bend: Průvodce, kde leží, nejlepší čas k návštěvě | © US Department of State, © Unsplash.com

 1. Co je Horseshoe Bend

  Pískovcový útvar Horseshoe Bend je považován za jeden ze zázraků přírody. Řeka Colorado si tady před zhruba 200 miliony lety razila cestu takovým způsobem, že vznikl obloukový útvar připomínající koňskou podkovu. Řeka se zde protáčí o 270 °.

  Výškový rozdíl mezi vyhlídkou na Horseshoe Bend a korytem řeky Colorado je 305 metrů.

 2. Průvodce pro návštěvníky Horseshoe Bend

  🗺️ Kde leží Horseshoe Bend

  Horseshoe Bend leží deset minut jízdy autem z města Page v Arizoně. Často u něj zastavují lidé mířící do Grand Canyonu, neboť je to cestou. A dělají dobře, úžasný pohled a uklidňující ticho bezesporu stojí za to.

  🚗 Jak se dostat k Horseshoe Bend

  Jediným rozumným způsobem dopravy je půjčené auto. Horseshoe Bend není součástí žádného národního parku a je volně přístupný bez nutnosti platit vstupné. Poblíž Horseshoe Bend je parkoviště, v březnu 2023 se za auto platilo $10221 Kč. Otevřeno je od úsvitu do západu slunce.

  Pěšky je to z parkoviště po písečné cestě asi 850 metrů.

  ⌛ Kolik času je potřeba na Horseshoe Bend

  Cesta z parkoviště na vyhlídku Horseshoe Bend a zpět zabere zhruba 30 minut. Na místě počítejte zhruba s hodinou času.

  Nejvíce lidí u Horseshoe Bend bývá mezi 9:00 a 11:00 a poté mezi 16:30 a 18:30. Nejlepší čas pro návštěvu je hned po východu slunce, kdy budete na místě nejspíše úplně sami. Ještě v 8:00 se vyhnete davům.

  📷 Jak na focení Horseshoe Bend

  Nejlepší čas pro fotografování Horseshoe Bend je těsně před západem slunce. Přijeďte s až hodinovým předstihem. Bývá zde hodně lidí, tak ať nestrávíte západ slunce v zácpě na parkovišti.

  Pro pořízení hezkých fotek budete potřebovat širokoúhlý objektiv a stativ. U Horseshoe Bend dost fouká vítr, takže počítejte s tím, že budete mít ve vybavení písek.

  💡 Co je dobré vědět

  Na vyhlídku si s sebou nezapomeňte vzít lahev s vodou, pokrývku hlavy a sluneční brýle. Zejména v letních měsících bývá v Arizoně horko a kolaps poblíž jednoho z nejkrásnějších míst Ameriky není dobrý zážitek.

  K Horseshoe Bend nevede žádný chodník, jde se po rozpáleném rudém písku. V pantoflích si spálíte chodidla, v bílých teniskách si vytvoříte program na večer u umyvadla.

 3. Fotky Horseshoe Bend

  Horseshoe Bend: Průvodce, kde leží, nejlepší čas k návštěvě | © Pixabay.com

  Horseshoe Bend: Průvodce, kde leží, nejlepší čas k návštěvě | © Pixabay.com

  Horseshoe Bend: Průvodce, kde leží, nejlepší čas k návštěvě | © Pixabay.com

  Horseshoe Bend: Průvodce, kde leží, nejlepší čas k návštěvě | © Pixabay.com

  Horseshoe Bend: Průvodce, kde leží, nejlepší čas k návštěvě | © Fabio Achilli, Unsplash.com

Diskuze k článku (10)

Ti, kdož jste toto překrásné přírodní místo tvarované milióny let stihli do této chvíle navštívit, máte obrovské štěstí, protože dalším se už takovýto výhled nenaskytne :(
V honbě za penězi se začalo s budováním visitorského centra, obřího parkoviště a hlavně…vyhlídkové terasy na okraji římsy.
Zatím je to opravdu hnus a podle vizualizace to i hnus bude :( Bohužel.
Více můžete vidět na FB stránkách např. města Page:

Odpovědět

@Lukáš:
Uvidíme, jak to bude vypadat hotové. Nový přístup asi ocení vozíčkáři. Ale v každém případě to ztrácí své přirozené kouzlo.

Odpovědět

@Lukáš: No to snad ne! Za pár týdnů se tam konečně chystám.. tak snad to nebude tak příšerné :-( Každopádně díky za update, alespoň už vím, co mě čeká

Odpovědět

@Renata:
Ahoj Renáto, no bohužel, už to není prostě nedotčená příroda.
Pošli pak odkaz na svoje fotky, mě se tam moc líbilo….když tam nic nebylo vybudováno, snad mi to vyjde příští rok to znovu projet ;)

Odpovědět

@Renata:
Nevím, jaký máte přesně plán cesty, ale hodně podobné Horseshoe Bend je státní park Gooseneck (vstupné je 5 nebo 10 USD za auto, neplatí America the Beautiful https://goo.gl/maps/RyFWuiWNMEp. Je to kousek za Monument Valley na cestě do Moabu (Arches). Skály sice nejsou tak hezky (červeně) barevné, ale i tak je výhled nádherný. Navíc když jsme tam byli my, tak tam byly asi jen 4 auta, chvíli jsme tam byli dokonce úplně sami, což se ti na Horseshoe Bend určitě nestane.

Odpovědět

@Renata: Dobrý den, mohla byste, prosím, poskytnout aktuální info? Chystám se tam na konci srpna, tak jestli s tím můžu nebo nemůžu počítat. Děkuji :)

Odpovědět

Zdravím :)

Máte někdo podrobnější info k výše zmíněnému ?

Má místo stále své úžasné kouzlo nebo o něj bylo připraveno “moderni” dostavbou?

Chystám se pristi rok do USA a chtěl bych mit prave na okraji fotku a ne fotku ze “zelezneho vyhledu”

Odpovědět

@Jindra:
Asi smůla. Rozhodnutí o přebudování bylo jasné a schválené.
Takhle to tam vypadalo loni v lednu.
A takhle to vypadá, když je hotovo
Obrázek 1
Obrázek 2
Obrázek 3

Podle všeho se mimo vyzděnou vyhlídku dá jít, ale asi už to nebude ono, když je to “z úhlu”. A je otázka, co na to Rangeři.

Odpovědět

@Franta:

Díky za info :) Každopádně je to škoda :(

Chtěl jsem mít fotku na okraji “útesu” tak ji holt budu mit z vyhlídky

Odpovědět

@jindra: @jindra:

Ahoj, foto na okraji si můžeš normálně udělat. Je to vlastně hned vedle toho oplocení a je to zhruba střed podkovy, takže fotky parádní a nikde není ani zákaz tam chodit, takže v pohodě :-)

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.