Socha svobody v New Yorku: Informace, vstupné, mapa a zajímavosti

Socha svobody (anglicky Statue of Liberty) leží na ostrově Liberty Island kousek od New Yorku a bez přehánění – zná ji každý. Včetně podstavce 93 metrů vysoká socha s pochodní v pravé ruce a Deklarací nezávislosti v levé ruce je snad nejznámějším symbolem Ameriky.

Socha svobody v New Yorku | © Sue Waters

Fakta a popis Sochy svobody

Sochu svobody o výšce 46 metrů tvoří ještě 47 metrů vysoký podstavec. Dalším důkazem o velikosti Sochy svobody je fakt, že jen její ukazováček měří 2,4 metru a pravá paže s pochodní má 12, 8 metru.

Sochu svobody darovali Američanům Francouzi, u New Yorku byla vztyčena 28. října 1886. Za návrhem a zhotovením stojí sochař Frédéric Auguste Bartholdi a Gustave Eiffel – mimo jiné autor slavné Eiffelovy věže v Paříži. Socha svobody je doslova nabytá různými symboly a odkazy. Pochodeň v pravé ruce má být symbolem pokroku, kniha s nápisem JULY IV MDCCLXXVI v levé ruce je odkazem na Deklaraci nezávislosti.

Koruna Sochy svobody se sedmi paprsky má symbolizovat svobodu vyzařovanou přes sedmero moří do sedmi kontinentů. Od roku 1984 je Socha svobody zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Kopie newyorské Sochy svobody stojí v Paříži a v Las Vegas.

Zajímavosti o Soše svobody

Světle zelená barva Sochy svobody je výsledek působení přírody na její měděný povrch, jenž je tlustý jen 2,4 mm. Vzácnější materiál je použit na pochodni Sochy svobody, při opravách v roce 1986 byla znovu pokryta 24karátovým zlatem.

Oficiální název Sochy svobody není jen Statue of Liberty, nýbrž Liberty Enlightening the World. Hlava sochy byla ještě před dopravením do Ameriky, tedy v roce 1878, vystavena na světové výstavě v Paříži. Socha měla představovat římskou bohyni svobody Libertas. Předlohou sochaři byla francouzská modelka Isabella Eugénie Boyer, vdova po vynálezci šicího stroje Isaacovi Merritt Singerovi.

Pokud v okolí Sochy svobody fouká vítr o síle okolo 80 km/h, vychyluje se pochodeň až o 13 cm.

Mapa Sochy svobody, otevírací doba, vstupné a další informace pro návštěvníky

Trajekt na ostrov Liberty Island, kde stojí i Socha svobody, vyplouvá z jihu Manhattanu z Battery Parku. První trajekt na Liberty Island vyplouvá v 8:30 ráno, poslední zpět v 17:00. Časy vyplutí se dosti mění, před odjezdem si je zkontrolujte a možná budete moct strávit pod sochou pár desítek minut navíc. Na výlet si nechte vyhrazené tak 3 hodiny, plánujete-li také zastávku a Ellis Islandu (trajekt je v ceně), počítejte s 5 – 6 hodinami.

Socha svobody je přístupná celoročně s výjimkou 25. prosince. Na cestu doporučuji přibalit svačinu a dostatek pití, v létě nezapomeňte na sluneční brýle, čepici a opalovací krém.

Vstupenky na Sochu svobody si rozhodně kupujte v předstihu alespoň 3 měsíců přes internet. Na výběr máte hned z několika možností, pokud jsou již vstupenky vyprodané, zkuste zvolit nástup v sousedním New Jersey:

  • Reserve Only – základní vstupenka, se kterou se dostanete jen k Soše svobody, nikoliv přímo do ní. V ceně je výklad, trajekt z Manhattanu (New Jersey), na Liberty Island, na Ellis Island a zpět do místa vyplutí. Cena za dospělého je 18 dolarů, senioři nad 62 let platí 14 dolarů a děti od 4 do 12 let 9 dolarů.
  • Reserve with Pedestal Access navíc zahrnuje vstup do podstavce Sochy svobody. Cena je stejná jako za předchozí variantu.
  • Reserve with Crown Ticket je nejvyšší a nejlepší variantou, jež vám zajistí vstup do koruny Sochy svobody. Vstupné pro dospělou osobu je 21 dolarů, senioři od 62 let zaplatí 17 dolarů a za děti od 4 do 12 let se platí 12 dolarů.

Rezervaci je nutné proměnit za faktickou vstupenku, učinit tak můžete 30 – 60 minut před vyplutím u okénka budky “Pre-Paid (will-call)” v místě vyplutí trajektů.

Pokud plánujete v průběhu návštěvy New Yorku navštívit vyhlídku v Empire State Building a některé další památky, zvažte investici do The New York Pass. Za cenu jedné získáte vstupenky do těch nejznámějších newyorských atrakcí. Ušetřit se dají až desítky dolarů.

Fotky Sochy svobody

Socha svobody NYC | © PeterJBellis

Statue of the Liberty | © aa7ae

Socha svobody, New York | ©  Thomas J. Matthews

Petr Novák

Diskuze k článku (67 komentářů)

Dobrý den,

předlohou sochaři nebyla řecká bohyně Libertas, ale Isabella Eugenie Boyerová, vdova po proslulém výrobci šicích strojů Isaaku Singerovi. Jen pro upřesnění.

Marek

Odpovědět
Avatar uživatele

@Marek: Dobrý den, Marku, moc děkuji za upřesnění. Informaci v článku jsem opravil.

Odpovědět

Dobrý den,
mohu se zeptat, když mám zakoupený The New York pass na 5 dní, kde je i návštěva sochy svobody, jak mám zarezervovat lístky, abychom se tam vůbec dostali? Na ofic.stránkách jsem nikde nenašla rezervaci. Nebo prostě stačí že s tím NY passem je i fast track a tak se tam dostaneme?
Děkuji předem.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Katka: Dobrý den, Katko,
rezervace na trajekt k Soše svobody a na Ellis Island není potřeba. Stačí přijít do přístavu, jako byste měla klasický plavební lístek.

Vstupenku do korunky Sochy svobody si musíte koupit zvlášť. A doporučuji tak udělat ještě dnes, protože bývají velmi rychle rozebrané. :-(

Odpovědět

Dobrý den, jen pro ověření .. máme koupený lístek do koruny sochy svobody .. čas 12:00 tedy značí čas vstupu na sochu svobody?? Jak dlouho jede trajekt, v kolik hodin být tedy na trajektu před samotným vstupem, když je na 12:00 .. E-Ticket mi smění za vstupenku v místě kde budu vyplouvat? Děkuji

Odpovědět

Dobrý den, chci se jen zeptat, zda se dá něco dělat, když jsem teď potvrdila a zaplatila jízdenky k Soše svobody a nevšimla jsem si, že je tam špatné datum, zřejmě se mi nepotvrdilo datum, které jsem chtěla a zůstal tam první den v měsíci. díky

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lída:
Určitě je tam někde kontaktní e-mail, tak tam napiš.

Odpovědět

Ahoj, uplný začátečník a  potřebuju radu…jakým způsobem funguje nakup vstupenky na sochu svobody – RESERVE TICKETS…přes tyto stránky http://www.statueoflibertytickets.com…jak to funguje s platbou, kam přijde vstupenka a odkdy je platná …atd děkuji moc :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

@JR: Ahoj,
1. Vstupenku zaplatíš platební kartou. Je to bezpečné, rychlé a pohodlné.
2. Na e-mail ti přijde elektronická vstupenka, kterou si vytiskneš a předložíš. Pokud si budeš chtít třeba na památku vzít vstupenku přímo z New Yorku, v místě, odkud budeš vyplouvat, je automat na vytisknutí. K vyzvednutí budeš potřebovat zmíněné číslo vstupenky a číslo karty, kterou zaplatíš rezervaci.
3. Vstupenka je platná na den, který si zvolíš během rezervace.

Odpovědět

@Petr Novák:

Děkuji :-) a stojí za to aspon ten podstavec nebo jít bez nej? :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

@JR: Prohlídka Sochy svobody jen zvenku je málo. :-)

Odpovědět

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jak je to s cestou na Ellis Island. Mám zaplacený vstup na sochu svobody včetně trajektu. Až si prohlídku Liberty Island a sochu svobody, tak nastoupím s tou samou vstupenkou na ten černobílý trajekt a ten mě tam odveze a až si prohlédnu Ellis Island, tak na něj znovu nastoupím a pojedu zpět k Battery parku a nebo jede jen k soše svobody a zpět? Nějak nerozumím tomu, jak se tam mam dostat :-). Mohl byste mi prosím někdo poslat stránku, kde najdu v kolik odplouvá poslední trajekt?:)
M.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Michal: Ahoj Michale, jízdné a vstupné na Ellis Island je zahrnuto ve všech typech jízdenky. Trajekt pluje po trase Manhattan -> Liberty Island -> Ellis Island -> Manhattan. Takže je to tak, jak píšeš.

Plavební řád je k dispozici na StateCruises.com.

Odpovědět

Ahoj, možná už to bylo zodpovězeno, ale pro jistotu: pokud si koupím New York Pass, tak si již nemusím rezervovat návštěvu s prohlídkou podstavce sochy Svobody a můžu přijít kdykoli? Pokud ne, jak zkombinovat New York Pass a rezervaci návštěvy podstavce? Děkuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj Pepo,

pozor, New York Pass zahrnuje pouze přepravu na Liberty Island. Prohlídka Sochy svobody není v ceně, je třeba si ji objednat zvlášť.

Odpovědět

Dobrý den,
vyjedu-li k Soše z New Jersey, je možné pak nastoupit na trajekt,který jede na Manhattan?
Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Pavel: Ahoj Pavle, ano, je to možné. Samozřejmě jakmile nastoupíš na trajekt na Manhattan, již nemůžeš plout zpět do New Jersey.

Odpovědět

Dobrý den, omlouvám se, trochu se v těch informacích ztrácím. Jsem starší paní, prosím, mějte se mnou trpělivost :-). Pokud si zakoupím jeden z nabízených NY pass, kde je Statue of Liberty Cruise, znamená to, že budu moci nastoupit ve vybraný den na loď směřující na ostrov k soše. Mám obavu, abych se ten den do trajektu dostala a ráda bych se podívala alespoň do toho podstavce sochy, vstupenky do koruny jsou již na září vyprodané. Musím si ještě koupit vstupenku dovnitř?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Eva: Dobrý den, Evo,
pochopila jste to správně. New York Pass zahrnuje jen trajekt na Liberty Island, kde stojí Socha svobody.

Do trajektu se dostanete, vyplouvají i každých 15 minut.

Koukal jsem teď na vstupenky a do podstavce je na září volno, korunka už je bohužel vyprodaná. Vstupenky se kupují zde: https://www.statuecruises.com/#/

Odpovědět

Ahoj, prosím o radu, chceme jít na Top of rock, 11/9 museum a sochu svobody ( alespoň podstavec). Vyplatilo by se nám koupit C3 pass, ale nevíme, jak rezervovat vstup na sochu svobody, je nutné ho rezervovat dopředu nebo stačí přijít s tím C3 pasem? Děkuji. :)

Odpovědět

@Petr Novák: Dobrý den Petře, díky za odpověď. Držte mi palce, ať ten Big Apple zvládnu :-).

Odpovědět
Avatar uživatele

@Bára: Ahoj Báro, vstupenku na Sochu svobody je nutné koupit zvlášť přes web http://www.statueoflibertytickets.com/

Čím dřív, tím líp. Ideálně ještě dneska. :-)

Odpovědět

Můžete mi někdo prosím vysvětlit, jak to celé funguje když by tour na SS začínala v 9:00 a první trajekt tam jede až v 8:30? Všude čtu o časovém předstihu ale ten tady asi moc není možný? Dá se to stihnout? A bude garance že se do trajektu v 8:30 člověk dostane? Díky

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jiří: Ahoj Jirko, doba plavky z New Yorku k Soše svobody je asi 15 minut. Osobně jsem v tento čas neplul, ale mělo by se to dát stihnout. Vzhledem k tomu, že je to první trajekt, tak tam nebudou fronty. :-)

Odpovědět

@Petr Novák: Díky, nakonec jsem to radši dal na 10h, přišlo mi to jistější :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jiří: Určitě budeš klidnější, užij si návštěvu! :-)

Odpovědět

Zdravím, četl jsem to tu a nejsem z toho moc moudrý. Dnes jsme koupili lístky do koruny na 11.6.2018. Čas na vstupence máme na 8.00AM, ale trajekt vyplouvá první v 8.30. Jak tomu mám rozumět? Budeme plavat? :-) Děkuji moc za odpověď, jedná se vůbec o naši první návštěvu v USA.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Tomáš: Ahoj Tomáši, v tomto případě musíš skutečně plavat.

Ne… 8:00 je výchozí čas vstupenkového systému. Znamená to, že máš přijet co nejdřív. Tedy klidně prvním trajektem v 8:30. :-)

Odpovědět

@Petr Novák: Díky moc, hned jsem klidnější. Určitě pofrčíme hned prvním.

Odpovědět

Dobry den,mam otazku. Musim si kupovat vstupenku dopredu ikdyz nechci primo do sochy svobody,ale pouze k ni na liberty Island?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petra: Dobrý den, Petro, pokud chcete pouze na Liberty Island, vstupenku si nemusíte kupovat dopředu.

Odpovědět

Čerstvá zkušenost z neděle: SS byla super, šli jsme i do korunky, vstup na 10h. Celé nám to zabralo, i se trajektem tam a zpět zběžnou prohlídkou Elis I. cca 4h, po poledni už byla u pevnosti kde se lístky vydávají šílená fronta, takže doporučuju dopo :-)

Odpovědět

Dobrý den, mám dotaz ohledně rezervace vstupenky do koruny. Chci rezervovat na 7.9. ale od 4.9. je možnost jen do 13 hod. Přitom do 3.9. je možnost rezervace až do 15 hod. Někde jsem tady četl že 1 pondělí v září (což je třetího) je v USA nějaký svátek. Je tedy možné, že po tomto datu už jsou vstupy jen do těch 13 hod. Děkuji Jirka

Odpovědět

Ahoj,
jsem trochu zmatený z odkazů na nákup vstupenek. V článku jsou dva “http://www.statueoflibertytickets.com/” a “http://www.statuecruises.com/choose_tickets.aspx”, na každém jsou ale jiné ceny vstupenek. Nejsem si jistý, abych nevybral něco špatně, ale na jedné stránce je vstup do koruny za cca 28 dolarů a na druhé cca 21 dolarů…

Odpovědět

Dobrý den, chci se zeptat, jak probíhá výměna voucheru za fyzickou vstupenku na sochu svobody. Nedopatřením jsem kartu, kterou jsem platil, polil rozpouštědlem a při snaze ji otřít rozmazal podpis a CVV kód. Už jsem kontaktoval banku, ale nevím, jestli mi vydají kartu se stejným číslem. Co jsem četl tak pro vydání vstupenky je zapotřebí pas a karta kterou bylo placeno. Zkoumají nějak kartu, a jak moc bude vadit poškozená zadní strana na kartě. Děkuji Jirka

Odpovědět

Dobrý den, dnes jsem obdržela Vouchery na CityPassy do New Yorku. Kde mohu online zarezervovat vstupy na všech 6 nabízených atrakcích v termínu od 12.7 do 20.7.2018 ? Předem děkuji. Silvie

Odpovědět
Avatar uživatele

@Silvie: Ahoj Silvo, se CityPassem se vstupy nerezervují. Prostě přijdeš na atraci, ukážeš Pass a jdeš dále. :-)

Odpovědět

Ahoj, rád bych se zeptal, jak je to přesně s rezervací online. Zakoupim vstupenku do podstavce, popř. koruny přes internet a do mailu mi dojde e-ticket. Musím ho ještě někde vyměnit za vstupenku nebo můžu jít rovnou ke kontrole a pak na loď? A ke kontrole musím taky vystát frontu nebo se může jít částí, která je pro ty, kteří nakoupili online? Děkuju.

Odpovědět
Avatar uživatele

dobrý den, poradíte mi kde můžu koupit City pass a kterých 6 atrakcí v ně je?

Odpovědět

Ahoj,
k soše Svobody jezdí 2 společnosti nebo https://www.statueoflibertytickets.com lístky jen přeprodává od https://www.statuecruises.com/#/ a účtuje si za to $5-7?

Odpovědět

EDIT:

Jediná a oficiální společnost, která provozuje prohlídky Sochy Svobody a Elis Islandu je https://www.statuecruises.com Ostatní společnosti lístky jen přeprodávají…

Odpovědět

Dobrý den,

do koruny sochy svobody jede nějaký výtah nebo si musíme těch 393 schodů vyšlápnout po svých?

Odpovědět

Tak už jsem se dočetla, že pěšky :)) Tak snad mě to neodrovná na celý den.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Eliška:
Jako trénink doporučuji třeba Petřínskou rozhlednu, ta má 299 schodů.

Odpovědět
Avatar uživatele

Chystá se změna návštěvního modelu Sochy svobody, nově budou prohlídky pouze individuální.
Prohlídky Sochy svobody s průvodcem budou zakázány

Odpovědět

Ahoj, když mámkoupený NY City Pass, tak jak to udělat, abych se tam potom dostal v ten den co tam přijdu? Slyšel jsem, že se musí rezervovat lístek i týdny dopředu. Děkuju

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj, v NY mám málo času a chtěla bych jen trajektem na LI a zpět- z Battery parku . Zjistila jsem že v listopadu první loď vyplouvá v 9:00, ale nikde jsem nenašla jak často trajekty jezdí. Zvažuju také koupit NY pass kde by měl být trajekt zdarma- jak dlouho trvá cesta tímto trajektem, když ještě zahrnuje zastávku na Ellis I. a jaké jsou intervaly? Děkuji za odpověď

Odpovědět

@Anna: nemusíš s předstihem my jsme tam byli hned ráno a koupili jsme si lístek na druhý den návštěvu

Odpovědět

Dobrý den já si chci zarezervovat NYcittypass pro pět dospělých a chci si přikoupit vstup do koruny sochy a chci se zeptat jestli se dá koupit vstup do koruny bez trajektu a jestli by se dal koupit přes internet nebo někde v New Yorku a zároveň mám prosbu jak to že se nedá koupit vstup koruny pro pět lidí protože jsem četl že na jednu domácnost můžou jít jen čtyři osoby.

Díky za odpověď s pozdravem Matěj

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.