Socha svobody v New Yorku: Vstupné, výška, koruna a zajímavosti

Petr Novák

Socha svobody (anglicky Statue of Liberty) leží na ostrově Liberty Island kousek od New Yorku a bez přehánění – zná ji každý. Včetně podstavce 93 metrů vysoká socha s pochodní v pravé ruce a Deklarací nezávislosti v levé ruce je snad nejznámějším symbolem Ameriky. Co symbolizuje její koruna a jak se do ní můžete dostat?

Socha svobody v New Yorku | © Unsplash.com

Obsah článku
  1. Socha svobody v New Yorku: Výška, kde se nachází a koruna
  2. Vstupné do Sochy svobody, otevírací doba a přístup do koruny
  3. Jak se dostat na Sochu svobody
  4. Zajímavosti o Soše svobody
  5. Fotky Sochy svobody

Socha svobody v New Yorku: Výška, kde se nachází a koruna

Výška samotné Sochy svobody je 46 metrů, dalších 47 metrů má její podstavec. Velikost sochy dokládá fakt, že jen její ukazováček má na délku 2,4 metru a pravá paže s pochodní 12,8 metru.

Postavena je z mědi, oceli, betonu a žuly, plamen v pochodni září díky zlaté fólii.

Socha svobody (mapa) se nachází na ostrově Liberty Island jižně od ostrova Ellis Island a 2,5 km vzdušnou čarou od jižního cípu Manhattanu. Oba ostrovy sice leží za hranicí New Jersey, avšak dle dohody zůstávají součástí státu New York. Jejich správu převzala v roce 1800 federální vláda USA.

Američanům Sochu svobody darovali Francouzi, u New Yorku byla vztyčena 28. října 1886. Za návrhem a zhotovením stojí sochaři Frédéric Auguste Bartholdi a Gustave Eiffel, mimo jiné autor slavné Eiffelovy věže v Paříži. Socha svobody je doslova nabytá různými symboly a odkazy. Pochodeň v pravé ruce má být symbolem pokroku, kniha s nápisem “JULY IV MDCCLXXVI” v levé ruce odkazuje na Deklaraci nezávislosti.

Koruna Sochy svobody se sedmi paprsky symbolizuje svobodu vyzařovanou přes sedmero moří do sedmi kontinentů. Od roku 1984 je Socha svobody zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Kopie newyorské Sochy svobody stojí v Paříži a v Las Vegas.

Vstupné do Sochy svobody, otevírací doba a přístup do koruny

Socha svobody je otevřena celoročně s výjimkou Dne díkuvzdání a 25. prosince. Vstupenky kupujte online výhradně na oficiálním webu CityExperiences.com a s předstihem až několika měsíců, neboť v hlavní turistické sezóně mohou být brzy vyprodány.

Vstupenky na Sochu svobody prodávají za vyšší cenu i další společnosti. Důrazně nedoporučuji kupovat vstupenky od překupníků na ulici (byť za nižší cenu), můžete snadno naletět a nikam neplout.

Na výběr máte z několika druhů vstupenek na Sochu svobody. Pokud je některý typ vyprodán, zkuste zvolit nástup v sousedním New Jersey.

Elektronické vstupenky si můžete před odjezdem vytisknout, alternativně jsou k vyzvednutí v den platby v místě vyplutí trajektu u okénka Will Call.

🎟️ General Admission

Se základním typem vstupenky se dostanete pouze k Soše svobody, nikoliv přímo do ní. V ceně je audio průvodce, vstup do Statue of Liberty Museum na Liberty Island a trajekt z Manhattanu (New Jersey) na Liberty Island, na Ellis Island a zpět do místa vyplutí. Cena vstupného je $25 (592 Kč) za dospělého, $16 (379 Kč) za dítě od 4 do 12 let a $22 (521 Kč) za seniora od 62 let.

🎟️ Pedestal Reserve

Vstupenka zahrnuje dopravu k Soše svobody, na Ellis Island a zpět na Manhattan nebo do New Jersey. Navíc máte přístup do podstavce Sochy svobody.

Cena vstupenky pro dospělého je $25.30 (599 Kč), pro dítě od 4 do 12 let $16.30 (386 Kč) a senioři od 62 let platí $22.30 (528 Kč).

🎟️ Crown Reserve

Nejatraktivnější a nejdražší varianta vstupenky zahrnuje navíc přístup do koruny Sochy svobody. Doba pobytu v koruně je omezena na 10 minut na osobu, vystoupat je třeba 162 schodů. Žádný výtah k dispozici není. V rámci jedné rezervace si lze objednat nejvýše 4 vstupenky.

O vstupenky do koruny je velký zájem, jejich dostupnost je proto nízká. Cena vstupenek by měla začínat na $24.80 (588 Kč) za osobu (leden 2024).

Co ještě vědět o vstupném do Sochy svobody

Koupíte-li vstupenku na 14:00 a jakýkoliv pozdější čas, stihnete navštívit buď Sochu svobody, nebo Ellis Island.

Pokud máte v plánu v New Yorku navštívit vyhlídku v Empire State Building a další památky, zvažte koupi The New York Pass. Za jednu cenu získáte vstupenky do nejznámějších newyorských atrakcí, ušetřit se dají desítky dolarů.

Jak se dostat na Sochu svobody

Trajekt na ostrov Liberty Island vyplouvá z Battery Parku na jihu Manhattanu. První spoj vyplouvá v 9:00 hodin, poslední z Liberty Island v 18:15 a z Ellis Island v 18:30. Na místě doporučujeme být alespoň 30 minut před vyplutím, fronty bývají dlouhé.

Druhou možností je New Jersey, trajekty vyplouvají z Liberty State Park.

Plavební řád se dost mění, před cestou si ho raději zkontrolujte a vyfoťte na telefon. Na výlet k Soše svobody si vyhraďte zhruba 3 hodiny, plánujete-li zastávka na Ellis Islandu (trajekt je v ceně), počítejte s 5-6 hodinami.

Doporučuji vyrazit ráno hned prvním trajektem, s každým dalším se ostrov zahlcuje dalšími lidmi a fronty se prodlužují. Na lodi si vyberte místo na straně směřující k Manhattanu. Jakmile bude loď připlouvat k Soše svobody, budete mít nejhezčí výhled a nejkrásnější fotky.

Na cestu si přibalte svačinu a dostatek pití, v létě nezapomeňte na sluneční brýle, čepici a opalovací krém. Zdržení může způsobit povinná osobní prohlídka spojená s průchodem přes detektor kovu. Batohy a další zavazadla je nutné odložit v úschovně.

Zajímavosti o Soše svobody

Světle zelená barva Sochy svobody je výsledkem působení přírody na její měděný povrch, který má tloušťku pouhých 2,4 mm. Vzácnější materiál je použit na pochodeň Sochy svobody, při opravách v roce 1986 byla pokryta fólií z 24karátového zlata.

Oficiální název Sochy svobody není “Statue of Liberty”, ale “Liberty Enlightening the World”. Její hlava byla v roce 1878 vystavena na světové výstavě v Paříži, až poté odplula do Ameriky. Socha měla představovat římskou bohyni svobody Libertas. Předlohou sochaři byla francouzská modelka Isabella Eugénie Boyer, vdova po vynálezci šicího stroje Isaacovi Merritt Singerovi.

Pokud v okolí Sochy svobody fouká vítr o síle okolo 80 km/h, vychyluje se pochodeň až o 13 cm.

Fotky Sochy svobody

Socha svobody NYC | © PeterJBellis

Statue of the Liberty | © aa7ae

Socha svobody, New York | © Thomas J. Matthews

Diskuze k článku (79)

@Michal: Ahoj Michale, jízdné a vstupné na Ellis Island je zahrnuto ve všech typech jízdenky. Trajekt pluje po trase Manhattan -> Liberty Island -> Ellis Island -> Manhattan. Takže je to tak, jak píšeš.

Plavební řád je k dispozici na StateCruises.com.

Odpovědět

Ahoj, možná už to bylo zodpovězeno, ale pro jistotu: pokud si koupím New York Pass, tak si již nemusím rezervovat návštěvu s prohlídkou podstavce sochy Svobody a můžu přijít kdykoli? Pokud ne, jak zkombinovat New York Pass a rezervaci návštěvy podstavce? Děkuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj Pepo,

pozor, New York Pass zahrnuje pouze přepravu na Liberty Island. Prohlídka Sochy svobody není v ceně, je třeba si ji objednat zvlášť.

Odpovědět

Dobrý den,
vyjedu-li k Soše z New Jersey, je možné pak nastoupit na trajekt,který jede na Manhattan?
Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Pavel: Ahoj Pavle, ano, je to možné. Samozřejmě jakmile nastoupíš na trajekt na Manhattan, již nemůžeš plout zpět do New Jersey.

Odpovědět

Dobrý den, omlouvám se, trochu se v těch informacích ztrácím. Jsem starší paní, prosím, mějte se mnou trpělivost :-). Pokud si zakoupím jeden z nabízených NY pass, kde je Statue of Liberty Cruise, znamená to, že budu moci nastoupit ve vybraný den na loď směřující na ostrov k soše. Mám obavu, abych se ten den do trajektu dostala a ráda bych se podívala alespoň do toho podstavce sochy, vstupenky do koruny jsou již na září vyprodané. Musím si ještě koupit vstupenku dovnitř?

Odpovědět

@Eva: Dobrý den, Evo,
pochopila jste to správně. New York Pass zahrnuje jen trajekt na Liberty Island, kde stojí Socha svobody.

Do trajektu se dostanete, vyplouvají i každých 15 minut.

Koukal jsem teď na vstupenky a do podstavce je na září volno, korunka už je bohužel vyprodaná. Vstupenky se kupují zde: https://www.statuecruises.com/#/

Odpovědět

Ahoj, prosím o radu, chceme jít na Top of rock, 11/9 museum a sochu svobody ( alespoň podstavec). Vyplatilo by se nám koupit C3 pass, ale nevíme, jak rezervovat vstup na sochu svobody, je nutné ho rezervovat dopředu nebo stačí přijít s tím C3 pasem? Děkuji. :)

Odpovědět

@Petr Novák: Dobrý den Petře, díky za odpověď. Držte mi palce, ať ten Big Apple zvládnu :-).

Odpovědět

@Bára: Ahoj Báro, vstupenku na Sochu svobody je nutné koupit zvlášť přes web https://www.statueoflibertytickets.com/

Čím dřív, tím líp. Ideálně ještě dneska. :-)

Odpovědět

Můžete mi někdo prosím vysvětlit, jak to celé funguje když by tour na SS začínala v 9:00 a první trajekt tam jede až v 8:30? Všude čtu o časovém předstihu ale ten tady asi moc není možný? Dá se to stihnout? A bude garance že se do trajektu v 8:30 člověk dostane? Díky

Odpovědět

@Jiří: Ahoj Jirko, doba plavky z New Yorku k Soše svobody je asi 15 minut. Osobně jsem v tento čas neplul, ale mělo by se to dát stihnout. Vzhledem k tomu, že je to první trajekt, tak tam nebudou fronty. :-)

Odpovědět

@Petr Novák: Díky, nakonec jsem to radši dal na 10h, přišlo mi to jistější :-)

Odpovědět

@Jiří: Určitě budeš klidnější, užij si návštěvu! :-)

Odpovědět

Zdravím, četl jsem to tu a nejsem z toho moc moudrý. Dnes jsme koupili lístky do koruny na 11.6.2018. Čas na vstupence máme na 8.00AM, ale trajekt vyplouvá první v 8.30. Jak tomu mám rozumět? Budeme plavat? :-) Děkuji moc za odpověď, jedná se vůbec o naši první návštěvu v USA.

Odpovědět

@Tomáš: Ahoj Tomáši, v tomto případě musíš skutečně plavat.

Ne… 8:00 je výchozí čas vstupenkového systému. Znamená to, že máš přijet co nejdřív. Tedy klidně prvním trajektem v 8:30. :-)

Odpovědět

@Petr Novák: Díky moc, hned jsem klidnější. Určitě pofrčíme hned prvním.

Odpovědět

Dobry den,mam otazku. Musim si kupovat vstupenku dopredu ikdyz nechci primo do sochy svobody,ale pouze k ni na liberty Island?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petra: Dobrý den, Petro, pokud chcete pouze na Liberty Island, vstupenku si nemusíte kupovat dopředu.

Odpovědět

Čerstvá zkušenost z neděle: SS byla super, šli jsme i do korunky, vstup na 10h. Celé nám to zabralo, i se trajektem tam a zpět zběžnou prohlídkou Elis I. cca 4h, po poledni už byla u pevnosti kde se lístky vydávají šílená fronta, takže doporučuju dopo :-)

Odpovědět

Dobrý den, mám dotaz ohledně rezervace vstupenky do koruny. Chci rezervovat na 7.9. ale od 4.9. je možnost jen do 13 hod. Přitom do 3.9. je možnost rezervace až do 15 hod. Někde jsem tady četl že 1 pondělí v září (což je třetího) je v USA nějaký svátek. Je tedy možné, že po tomto datu už jsou vstupy jen do těch 13 hod. Děkuji Jirka

Odpovědět

Ahoj,
jsem trochu zmatený z odkazů na nákup vstupenek. V článku jsou dva “https://www.statueoflibertytickets.com/” a “https://www.statuecruises.com/choose_tickets.aspx”, na každém jsou ale jiné ceny vstupenek. Nejsem si jistý, abych nevybral něco špatně, ale na jedné stránce je vstup do koruny za cca 28 dolarů a na druhé cca 21 dolarů…

Odpovědět

Dobrý den, chci se zeptat, jak probíhá výměna voucheru za fyzickou vstupenku na sochu svobody. Nedopatřením jsem kartu, kterou jsem platil, polil rozpouštědlem a při snaze ji otřít rozmazal podpis a CVV kód. Už jsem kontaktoval banku, ale nevím, jestli mi vydají kartu se stejným číslem. Co jsem četl tak pro vydání vstupenky je zapotřebí pas a karta kterou bylo placeno. Zkoumají nějak kartu, a jak moc bude vadit poškozená zadní strana na kartě. Děkuji Jirka

Odpovědět

Dobrý den, dnes jsem obdržela Vouchery na CityPassy do New Yorku. Kde mohu online zarezervovat vstupy na všech 6 nabízených atrakcích v termínu od 12.7 do 20.7.2018 ? Předem děkuji. Silvie

Odpovědět
Avatar uživatele

@Silvie: Ahoj Silvo, se CityPassem se vstupy nerezervují. Prostě přijdeš na atraci, ukážeš Pass a jdeš dále. :-)

Odpovědět

Ahoj, rád bych se zeptal, jak je to přesně s rezervací online. Zakoupim vstupenku do podstavce, popř. koruny přes internet a do mailu mi dojde e-ticket. Musím ho ještě někde vyměnit za vstupenku nebo můžu jít rovnou ke kontrole a pak na loď? A ke kontrole musím taky vystát frontu nebo se může jít částí, která je pro ty, kteří nakoupili online? Děkuju.

Odpovědět
B

dobrý den, poradíte mi kde můžu koupit City pass a kterých 6 atrakcí v ně je?

Odpovědět

Ahoj,
k soše Svobody jezdí 2 společnosti nebo https://www.statueoflibertytickets.com lístky jen přeprodává od https://www.statuecruises.com/#/ a účtuje si za to $5-7?

Odpovědět

EDIT:

Jediná a oficiální společnost, která provozuje prohlídky Sochy Svobody a Elis Islandu je https://www.statuecruises.com Ostatní společnosti lístky jen přeprodávají…

Odpovědět

Dobrý den,

do koruny sochy svobody jede nějaký výtah nebo si musíme těch 393 schodů vyšlápnout po svých?

Odpovědět

Tak už jsem se dočetla, že pěšky :)) Tak snad mě to neodrovná na celý den.

Odpovědět

@Eliška:
Jako trénink doporučuji třeba Petřínskou rozhlednu, ta má 299 schodů.

Odpovědět

Chystá se změna návštěvního modelu Sochy svobody, nově budou prohlídky pouze individuální.
Prohlídky Sochy svobody s průvodcem budou zakázány

Odpovědět

Ahoj, když mámkoupený NY City Pass, tak jak to udělat, abych se tam potom dostal v ten den co tam přijdu? Slyšel jsem, že se musí rezervovat lístek i týdny dopředu. Děkuju

Odpovědět

Ahoj, v NY mám málo času a chtěla bych jen trajektem na LI a zpět- z Battery parku . Zjistila jsem že v listopadu první loď vyplouvá v 9:00, ale nikde jsem nenašla jak často trajekty jezdí. Zvažuju také koupit NY pass kde by měl být trajekt zdarma- jak dlouho trvá cesta tímto trajektem, když ještě zahrnuje zastávku na Ellis I. a jaké jsou intervaly? Děkuji za odpověď

Odpovědět

@Anna: nemusíš s předstihem my jsme tam byli hned ráno a koupili jsme si lístek na druhý den návštěvu

Odpovědět

Dobrý den já si chci zarezervovat NYcittypass pro pět dospělých a chci si přikoupit vstup do koruny sochy a chci se zeptat jestli se dá koupit vstup do koruny bez trajektu a jestli by se dal koupit přes internet nebo někde v New Yorku a zároveň mám prosbu jak to že se nedá koupit vstup koruny pro pět lidí protože jsem četl že na jednu domácnost můžou jít jen čtyři osoby.

Díky za odpověď s pozdravem Matěj

Odpovědět

Nevíte někdo proč nejdou koupit lístky do koruny?

Odpovědět

@anna: Opravdu, stále nejdou zakoupit vstupenky do korunky a nikde jsem nenašel proč…

Odpovědět

@anna: @Oldřich:
Jak dlouho předem si je zkoušíte koupit? Je tam omezení na 500 lidí denně a doporučuje se kupovat s předstihem 4-6 měsíců.
Není tedy možné, že na váš termín už jsou lístky vyprodané?
No a pak je tam taky:
COVID-19 ALERT: Access to the Crown of the Statue of Liberty is currently off-limits due to the pandemic.
Což asi pořád platí, takže limit nelimit, lístky nejsou.
1 minuta na Googlu a mám to.

Odpovědět

Dobrý den, zakoupil jsem přes statuecruises lístky, ale do mailu mi přišlo jenom potvrzení a order ID, někde se píše, že se vstupenky musí vytisknout, ale žádný eticket mi do mailu nepřišel. Mohu poprosit o radu, jak to tedy funguje? Děkuji.

Odpovědět

@Lukáš: Dobrý den, Lukáši, mrkněte se do spamu, jestli nezůstaly tam. Případně můžete buď napsat na info@statuecitycruises.com s prosbou o přeposlání (zmiňte Order ID), nebo si lístky vyzvednete v den platby na místě. To budete potřebovat pas a kartu, se kterou jste lístky platil.

Odpovědět

@Lukáš: tak je to spravne, chodi pouze mail s predmetem “ Statue City Cruises Order Confirmation” dole v mailu bude ikonka add to apple wallet. Tam lze pridat. Pripadne na miste jak je psano.

Odpovědět

Dobrý deň, chystáme sa s rodinkou navštíviť New York a tiež aj túto atrakciu, len sa chcem spýtať, píšete v článku že:
“Batohy a další zavazadla je nutné odložit v úschovně.” to znamená že ani jeden ruksak (batoh) si človek nemôže zobrať ? Všetko máme mať vo vreckách ? a čo voda a náhradné oblečenie pre deti, nato nemyslia ? Našiel som na oficiálnej stránke že batožinu “luggage” je nutné dať do úschovne, no myslím že klasický ruksak, batoh by nám mali nechať. Ďakujem za odpoveď :)

Odpovědět

@Roman:
Nemyslím si, že na/v Soše svobody budete tak dlouho, aby se děti museli převlékat.
https://www.nps.gov/stli/planyourvisit/safety.htm
Na trajektu/ostrově je batoh povolený, do podstavce a sochy ne.

Odpovědět

@Petr Novák: Ahoj letíme s dětmi za 3 neděle do NY .Chtěli bychom navštívit atrakce s City Passu _ Empire B, Top of Rock, Sochu Svobody , Národní přírodovědné muzuem a tu vojenskou loď prosím jak je to rezervacemi na tyto atrakce. Hlavně na loď k Soše Svobody. Moc prosím o vaší zkušenou radu jak na to. Díky Jana

Odpovědět

@Jana: rezervaci na sochu svobody provedte tady: https://www.cityexperiences.com/new-york/city-cruises/statue/

Odpovědět

@Jana: prirodovedne muzeum tady https://tickets.amnh.org/select/ vstupy jsou tam v 30 minutovych blocich. Takze kdyz nebudete vedet jak casove, prijdte k muzeu a na mobilu si kupte vstupenku hned na nejblizsi cas, vyhnete se cekani ve fronte na fyzicky listek. Pokud vite ze se dostavite uz ted napr. Na 11:30 konkretni den, tak muzete listek koupit hned. Listky staci v mobilu klidne pro vice lidi, jen ukazete mobil a naskenuji si, nemusite tisknout.

Odpovědět
J

Zdravím je možné zakoupit vstupenku i na vyhlídku z pochodně sochy svobody? Je vubec pochodeň přístupná ?

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA