TSA zámek na kufr do USA: Čím je speciální a proč se doporučuje ho mít?

Americký Úřad pro bezpečnost v dopravě (Transportation Security Administration – odtud zkratka TSA) musí ze zákona kontrolovat všechna zavazadla ještě předtím, než jsou naložena do letadla. Většina zavazadel projede rentgenem, jen malé procento z nich je podrobeno zevrubné prohlídce, kdy jsou kufry otevřeny a ručně zkontrolovány. Na případné poškození zámku nebo zavazadla se nehledí. A právě v tento moment přijde vhod bezpečnostní zámek na zavazadla s osvědčením TSA…

TSA zámek na kufr do USA | © Baggage Master

Zámek, který je možné otevřít bez známky poškození

Bezpečnostní zámky schválené nebo akceptované TSA poznáte podle červeného loga ve tvaru diamantu nebo krychle beze dna (záleží na představivosti – vizte obrázek nahoře). Pracovníci TSA je za pomoci master klíče umí otevřít tak, že nedojde k poškození zámku a po inspekci zavazadla zámek opět zamknou.

V případě, že budete mít zavazadlo uzamčené jiným zámkem, dojde pouze k jeho přeříznutí a po prohlídce bude kufr přepravován neuzamčený.

Že byl zrovna váš kufr kontrolován TSA poznáte v lepším případě až podle kartičky „Notice of Baggage Inspection“ zanechané uvnitř zavazadla.

Cena zámků na zavazadla TSA a tip na alternativní řešení

Nejlevnější zámky s akreditací TSA můžete koupit v českých obchodech za zhruba 130 Kč, na eBayi dokonce za 40 Kč. Vždy hledejte označení „TSA Accepted“ nebo „Travel Sentry Approved“ a červený symbol diamantu. Některé modely zámku mají indikátor, díky kterému poznáte, zdali byl k jeho otevření použit master klíč.

Pocit naprostého bezpečí nicméně zámky TSA nepřinesou. Na YouTube se objevilo video, ve kterém jsou za pomocí paklíčů otevřeny hned tři zámky certifikované TSA. Nehledě na fakt, že pokud bude chtít někdo podrobit váš kufr neoficiální inspekci, cestu k prolomení zámku si vždycky najde.

Alternativní řešení je jednoduché, použijte stahovací svorky na kabely. Kufr s nimi bude zabezpečen téměř do stejné míry jako při použití libovolného zámku. A pokud do kufru přidáte jednu svorku navíc, zaměstnanci TSA vám zavazadlo po prohlídce zcela jistě zabezpečí.

21. září 2014 Petr Novák
  1. TSA zámek na kufr do USA: Čím je speciální a proč se…
  2. Jak probíhá odbavení na letišti a let do USA?
  3. Jak v USA vyzrát na taxíky

Diskuze k článku (55 komentářů)

MarK (1)
3.3.2014
14:41

tak určite … rozrezali mi celý kufor .. takže ani zámok si nekupujte

Odpovědět

Marku, a měl jste „TSA Accepted“ zámek? A je jisté, že vám ho rozřezala TSA a nikoliv třeba někdo z handlingové firmy poté, co kufr zkontrolovali zaměstnanci TSA?

Odpovědět
unknown (4)
3.4.2014
14:52

btw co by sa stalo, keby som ten kufor zamkol takym zamkom, ktory by sa dal otvorit len velmi tazko alebo vobec? :D

Odpovědět
Franta (1975)
3.4.2014
20:41

@unknown:
Takový zámek není. ;-) A do standardních kufrů (látkové, plastové) se dá dostat i bez sáhnutí na zámek. Pokud uznají za potřebné, tak otevřou jakýkoliv kufr, klidně i za cenu jeho zničení.

Odpovědět
Renata (6)
27.11.2014
23:19

Má cenu kufr omotat streč folií kvůli ochraně před nárazy?

Odpovědět
Franta (1975)
28.11.2014
11:28

Já kufry balím vždy. Oni si to celníci sundají, když budou potřebovat.

Odpovědět
renata (6)
28.11.2014
17:21

Dekuji za odpoved. A jeste se chci zeptat, jestli potrebuji vzdy zvaci dopis. Četla jsem Vas clanek k tematu, ale nejsem si jista. Vyplnila jsem Efta a vizum nepotrebuji. Poletim do usa poprve a budu bydlet u kamarada, ktery je us obcan. Pusti me bez zvaciho dopisu? Dekuji za odpoved.

Odpovědět
Franta (1975)
29.11.2014
2:24

@renata:
Zvací dopil není podmínka/nutnost, ale je to plus.
Není potřeba, ale může usnadnit imigračku.

Odpovědět
Renata (6)
1.12.2014
14:43

@Franta Děkuji za odpověď. Pěkný den.

Odpovědět

Dobrý den v pátek letím do NY a nikde jsem se nedočetl kolik si sebou muzu vzít tabáku do kufru . Mam v plánu si vzít třeba jen 5 balíčku po 25g. Může to být problém ? Děkuji hezký den :)

Odpovědět
milena (1)
9.6.2015
17:03

muzu prevazet v odbavenem kufru parfem?

Odpovědět
Petr Novák (2193)
9.6.2015
17:27

Ano, parfém není v odbaveném zavazadle vůbec žádný problém.

Odpovědět
Blanka (1)
8.7.2015
21:16

Dnes jsme vrátili z USA, našla jsem v kufru výše uvedenou kartu o kontrole TSA. Kufr byl nepoškozený, zipy uzavřené plastovou stahovací páskou, já sama jsem tam před tím žádný zámek neměla. Takže za mně v USA bez problémů a na letišti vše proběhlo velmi rychle tam i zpět. Největší „šacování“ bylo v Paříži u Air France při cestě z USA a pracovnice nebyly moc příjemné…

Odpovědět
Bára (1)
14.9.2015
22:30

Včera se vrátil můj přítel z Ameriky, čekali jsme na zavazadlo 1 den kvůli tomu, že jej zapomněli ve Francii naložit do letadla, což se stává celkem často.

V kufru jsme doma našeli kartičku z TSA kontroly, což by nám určitě nevadilo, ale co nám vadí je to, že při odbavení v Portlandu v USA měl kufr cca 25kg, přítel zaplatil za nadváhu zavazadla 100USD. A kufr se mu vrátil o váze necelých 21kg. Zbytek věcí z kufru je bůh ví kde, a nejednalo se samozřejmě o žádné staré krámy, hodnota ztracených věcí je cca 15 000Kč.

Nemáte s tímto problémem někdo nějaké zkušenosti? Samozřejmě jsme vše nahlásili na reklamačním oddělení v Čechách, ale jak znám naší byrokracii, tak se tím moc zabývat nebudou, peníze nám nevrátí a vše bude pro ně vyřízené nebo se pletu?

Nemohlo se stát, že by se jim věci nevešly zpět do kufru a tak je nechali někde ležet na letišti v USA, a nebo je pošlou v nějakém balíku?

Děkujeme za vaše odpovědi, budeme rádi za každou radu, s pozdravem Bára.

Odpovědět
Tomáš Vávra (1)
16.1.2016
23:46

Dobrý den. Prosím někoho o radu. V červnu se chystám s dcerou a přítelkyní do USA. Při zpátečním letu letíme přes Paříž a máme tam jen 45 minut na přesun na protější stranu letiště . Dokážem to ??? (trochu najivně věřím,že by nám neprodali letenka,které se nedají stihnout).Moc Děkuji za radu. Tomáš

Odpovědět
Franta (1975)
17.1.2016
0:55

@Tomáš Vávra:
Tohle je sice vlákno o zámku…

No, já bych to neriskoval. My měli posledně 55 minut v Amsterdamu a bylo to jen tak tak. Letadlo může mít zpoždění, na pasovce bude fronta…
A co přesně myslíš, přesunem na protější stranu letiště? CDG má celkem 3 terminály, z toho dvojka je ještě dělaná na 9 terminálů. Takže ti bude přesun mezi 1 a 2 nebo v rámci 2?

Plus osobní nedůvěra, Frantíci hodně rádi stávkují.

Odpovědět

@Tomáš Vávra: Jsi hodně naivní. Letenky se prodávají podle PLÁNOVANÉ DOBY LETU, tedy podle letového řádu. 45 min na přestup je standardní doba. Že se to občas nestihne? No tak poletíš dalším letem, nebo tě pošlou třeba přes FRA, BRU nebo AMS.

Odpovědět
Tomas (3)
29.8.2016
9:11

Ahoj měl bych dotaz ohledně společnosti British airways letím vůbec poprvé v životě a vůbec nevím jak to chodí. Proto bych měl dotaz jestli už někdo s touto společností letěl tak jak je to se zavazadlama příruční plus ten truhý do zavazadlového prostoru. Potřeboval bych vědět rozměry a váhu zavazadel. Na jejich stránkach jsem něco našel ale vůbec z toho nejsem moudrej takže moc vám děkuji za pomoc :)

Odpovědět
Petr Novák (2193)
29.8.2016
9:44

@Tomas: Ahoj Tomáši, přečti si, jak probíhá let do USA.

Příruční zavazadlo smí mít maximálně 56×45×25 cm, hmotnost omezena není. K tomu si lze vzít brašnu s notebookem nebo menší tašku. British Airways na letech do USA dovolují jedno zavazadlo o hmotnosti do 23 kg. Rozměry nesmí překročit 90×75×43 cm.

Odpovědět

Chtěla bych se zeptat, ohledně zavazadel. Za měsíc odlétám do USA a zpět letím z Miami přes Aeroflot…při koupi letenek nikde nebylo možné uvést zavazadlo, když jsem jim tam volala zjistila jsem že zavazadla jsou v ceně letenky. Už jste se s tím někdo setkal? Není to nějak hodně omezené? Mám koupené klasické příruční zavazadlo vel.S a klasické velké zavazadlo vel. L a ještě jsem jim tam volala a opravdu je to ,,zdarma“ máte někdo zkušenost ? Mám i trochu obavy jelikož letíme přes 3 společnosti (Norwegian, Frontier, Aeroflot) abychom měli správné rozměry zavazadel ale pokud jsem dobře četla tak snad ano :/

Odpovědět
Petr Novák (2193)
15.9.2016
0:53

@Andy: Ahoj,
velikosti odbavených zavazadel jsou dány mezinárodními standardy. Vesměs platí, že součet tří stran zavazadla musí být do 158 cm.

S tím limitem zavazadel to je složitější:
1. Norwegian jsou low-cost aerolinky, u některých tarifů letenek jsou v ceně pouze příruční zavazadla. Za odbavená se dodatečně platí.
2. Frontier Airlines na vnitrostátních linkách standardně nemají odbavené zavazadlo v ceně. Je nutné si ho dokoupit. Pokud však máte vystavenu letenku na společné rezervaci s mezinárodním letem, může být odbavené zavazadlo v ceně.
3. Aeroflot má na mezinárodních letech, resp na letech do USA v ceně odbavené zavazadlo.

Kupovali jste každou letenku samostatně, nebo nějaké společně na jednu rezervaci? Že letíte 3 společnostmi nehraje takovou roli. Důležité je, kolikrát jste rezervovali letenku. :-)

Odpovědět
Radka (2)
23.9.2016
8:30

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,v listopadu letíme s rodinou do USA konkretně Víden-New York-Miami s Austrian Airlines a American Airlines,letenky mám přes cestovku a mě zajímá jestli při letu N.Y.-Miami budu platit za kufry,protože z vlastní zkušenosti vím,že za kufry se v Americe platí.Děkuji za odpověd

Odpovědět
Franta (1975)
23.9.2016
12:28

@Radka:
Pokud je to koupené jako jedna letenka, tak za kufry platit nebudete. Let New York -> Miami je pokračování letu z Evropy. Za kufry se platí při domácích letech, které jsou jako domácí koupeny. Vy máte zaoceánský let Vídeň – Miami s přestupem.

Odpovědět
Radka (2)
23.9.2016
13:25

@Franta: moc děkuji za odpověd Radka

Odpovědět
Martin (19)
26.9.2016
11:14

Ahoj, může se cestovat do New Yorku letadlem s krosnou? Není s tím nějaký problém při kontrolách?

Řešíme to z toho důvodu, že check-out v hotelu je do 11 hod a odlétáme až po 20. hodině a na ten den máme naplánovaný ještě nějaký výlet a s kufrem se tahat nechceme. Proto přemýšlíme o krosně, kterou bych ten poslední den nesl.

Díky

Odpovědět
Franta (1975)
26.9.2016
15:12

@Martin:
Můžete, jen doporučuji pořádně zabalit.

Odpovědět
Petr Novák (2193)
26.9.2016
19:27

@Martin: Martine, krosna není problém, nicméně mám pro tebe ještě jiný tip.

Na 37th Street a 9th Avenue je úschovna zavazadel Schwartz Luggage Storage NYC. Leží v centru, úschovné velkého kufru na celý den je za 10 $.

Můžeš si vzít klasicky kufr a poslední den ho tam uschovat. A nebudeš se muset tahat s krosnou. :-)

Odpovědět
Mesi (388)
8.10.2016
3:47

@Tomas: Na rozmery uz tu odpoved mas. Pokud jde o BA, tak s nimi mam dobre zkusenosti. Vlastne je primo preferuji (samozrejme s ohledem na cenu). Nepises, kam letis, ale napriklad do LA byva nejlepsi let z Prahy rano v sedm a priletem kolem druhe odpoledne. Prestup v Londyne vychazi akorat a z Londyna leta A380. Pokud letite ve dvou, doporucuji pohlidat si krajni mista nahore (24 hod pred odletem zdarma). Duvod jednoduchy: oproti spodnimu patru jsou tam jen dve sedacky, takze s vami nesedi nikdo cizi a vedle sedadla u okenka je skrinka, kam lze strcit tasku, batoh, kabelku. Diky tomu, ze se trup letadla zaobluje, tak je tam vice prostoru. Tudiz zadne zabirani prostoru taskou u nohou.

Odpovědět

Ahoj, letím poprvé na Floridu-Miami. Mám zpáteční elektron.letenku od Student Agency, ESTU. Přestup je v Londýně. Nemusím zařizovat nic dalšího? Místo mi dají asi až na letišti na palub.lístku, je to tak?
Eva

Odpovědět
Petr Novák (2193)
17.10.2016
10:19

@Eva: Zdravím Evo, je to tak. Celý postup najdete v článku jak probíhá let do USA.

Odpovědět
Lucie (2)
7.2.2017
21:47

Ahoj, letím přes USA do Nikaraguy. Letím s Deltou, ale nikde nemohu dohledat váhu povoleného odbaveného zavazadla, tuším že je to 23 kg. Nevíte, zda je to tak? A zároveň první let je operován KLM, kde je limit těch 23 kg, znamená to, že i kdyby Delta měla větší limit, musím se řídit limitem KLM? Letenka byla zakoupena na jednu rezervaci. Děkuji a omlouvám se, zda sem tento dotaz přímo nepatří.

Odpovědět
Franta (1975)
7.2.2017
23:38

@Lucie:
+/- 23kg mají skoro všechny letecké společnosti. Snaž se do toho vejít.

Odpovědět
Petr Novák (2193)
8.2.2017
11:18

@Lucie: Ahoj, ano, je to 23 kg. Delta větší limit nemá. :-)

Odpovědět
Michaela (3)
15.3.2017
12:55

Dobrý den,v dubnu letíme s rodinou na Floridu.Máme 22 měsíční dítě,můžu pro něj mít v lahvičce sunar o větším množství než 100ml?A co další jídlo pro něj jako různé přesnídávkové kapsičky,křupky,sušenky,atd,kde zjistím co je přijatelné?Nebo tyhle věci musím nakoupit až v duty free?
A ještě dotaz, máme zvací dopis od kamaráda z usa který bude s námi cestovat,ale v estě jsme jej neuvedli,mysleli jsme že tyhle informace půjdou doplnit později jak místo pobytu.Může to být problém?Děkuji

Odpovědět
Petr Novák (2193)
15.3.2017
20:37

@Michaela: Dobrý den, Michaelo,
nedávno jsem slyšel, že je možné vézt tekutou dětskou stravu v množství potřebném na dobu letu.
Kapsičky, křupky a sušenky můžete vézt zcela bez omezení. V duty free to určitě nekupujte, tam je to drahé. Pokud letíte z Prahy, můžete zajít v průchodu mezi terminály 1 a 2 do Billy. Ceny jsou velmi solidní.
Neuvedení kamaráda do ESTA není vůbec problém. Není třeba doplňovat ani kamaráda, ani místo pobytu.

Odpovědět
Michaela (3)
15.3.2017
20:52

děkuji moc za odpověď,já to ještě asi možná špatně specifikovala.myslím to jídlo pro něj v příručním zavazadle které beru do letadla,i tak je to vpořádku?

Odpovědět
Petr Novák (2193)
15.3.2017
20:56

@Michaela: Nemáte zač. Ano, to, co jsem psal, platí pro příruční zavazadlo, které si berete s sebou do letadla. Do kufru, který odevzdáváte, si můžete dát tekutiny bez omezení.
(Když odbočím, doporučuji si do kufru zabalit lahev s vodou. Nemusíte se pak na letišti shánět po drahé vodě, stačí otevřít kufr.)

Odpovědět
Michaela (3)
15.3.2017
21:17

aha,tak to je pro mě překvapení,bála jsem se že malýmu nebudu moci brát žádné jídlo do letadla,uff,to jsem si oddechla,protože tím jediným ho trochu zabavím :-D a ano,vodu si tam určitě dáme,už mám důkladně vaše stránky prostudované a děkuji za ně :-) teď jen přežít tu cestu a nervy z imigračního,bo angličtinou fakt neoplýváme a kdo ví v jakým už bude po těch hodinách malej v rozpoložení,no uvidíme :-D děkuji :-)

Odpovědět
Petr Novák (2193)
15.3.2017
21:43

@Michaela: Nervy z imigračního jsou naprosto zbytečné, pokud v USA nechcete dělat nic nečestného. Pro jistotu si můžete napsat odpovědi na otázky na papír. :-)

Odpovědět
Ke Mulan (1)
26.4.2017
13:17

K zámkům TSA: ochrana jakýmkoli zámkem je zcela iluzorní. Mimo to, kufr, který má po obvodu zip, lze otevřít bez porušení zámku třeba propisovačkou, často jej lze i zpětně uzavřít bez zjevných známek neoprávněného otevření. Ale zavedení zámků TSA je samozřejmě pro zloděje vítaným ulehčením a vyslovenou pozvánkou k návštěvě kufru. Domnívám se, že nejlepším zabezpečením zavazadla je zabalení do fólie, protože vždy je po ruce mnoho odbavených zavazadel, která ve fólii nejsou, a jejich „návštěva“ je tudíž snazší. Efekt fólie na zavazadle je podobný, jako efekt zamykací páky na volantu auta: bariéra snadno překonatelná, ale zdržuje a je to nápadné. – Fólie se dá navíc snadno obnovit, pokud se vám během přepravy dostane zavazadlo do ruky.

K cestování přes Paříž, letiště Charles De Gaulle: děs a hrůza a fialový hnus. Zachraň se, kdo můžeš, a přes De Gaulle necestuj, je-li to jen trochu možné.

Odpovědět
eLMorr (1)
28.4.2017
5:08

Kufr mi na ceste z USA kontrolovali nekolikrat,ale zadnou karticku od TSA jsem nikdy nenasla.
Zamek mi ucvakli,i kdyz jen tak visel na nezamcenem kufru.Jeden kufr znicili ucvaknutim casti zipu s temi pruvleky na zamek,takze je v podstate nepouzitelny.
Posledne mi na kufru ani nezavreli zip,ale nastesti se mi nic neztratilo.
Nezalezi ani na tom,jestli je obaleny igelitem.
Musim zaklepat na drevo – nikdy mi nic nechybelo!!!
Dekuji za napad se svorkami,vyzkousim :-)

Odpovědět
Franta (1975)
28.4.2017
9:39

@eLMorr:
Otázka je, kdo zámek/kufr poškodil. CBP tam opravdu dává to upozornění. Možná to byl někdo z handlingu a „kontroloval“ obsah, možná to bylo jen neopatrnou manipulací.

Odpovědět

Dobry den, dotaz k tem svorkam na kabely: jak je z kufru odstranujete, kdyz ho chcete otevrit? :D Nozikem, ktery mate v prirucnim zavazadle? Dekuji za hezke stranky.

Odpovědět
Daniel (4)
13.6.2017
21:36

Zdravím. Chci se zeptat. Letím společnosti KLM Praha – Amstredam – Los Angeles. Kufr bych měl tedy dostat až v LA že? Ale zajimá mě, jak by to bylo na cestu zpět? Letím stejnou trasou LA – Ams – Praha. Musím si v Amstredamu vyzvednout zavazadla nebo je dostanu až v Praze?

Odpovědět
Franta (1975)
13.6.2017
22:18

@Daniel:
Tam, jak píšeš, zpět až v Praze.

Odpovědět
Petr Novák (2193)
13.6.2017
23:51

@Petr: Ahoj Petře, díky. V boční kapse kufru mám nůžky na nehty. Zatím se mi nestalo, že by byl někdo tak důmyslný a odhalil je. V některých případech lze také použít zapalovač.

Odpovědět
Franta (1975)
14.6.2017
8:34

@Petr:
Jak píše Petr:. Do příručního zavazadla si nožík určitě nedávej. Využij boční kapsu odbaveného nebo po příletu popros někoho o něco ostrého, třeba v restauraci nebo tak.

Odpovědět
Monika (1)
26.6.2017
16:04

Zdravím,
ráda bych se zeptala, zda, když cestujeme ve dvou do NY s Turkish Airlines a máme povoleno 2×23 kg na osobu, je možné mít pouze jedno velké zavazadlo o vyšší hmotnosti (například 40 kg)
Děkuji za odpověď

Odpovědět
Franta (1975)
26.6.2017
16:17

@Monika:
Ne, ten limit je na osobu a letenku, nedá se to sčítat. Jeden by měl 0kg a druhý 17kg nadváhu. Vezměte dva kufry.

Odpovědět
Petr Novák (2193)
26.6.2017
18:27

@Monika: Ahoj Moniko, hmotnosti nelze sčítat. Při překročení 23 kg můžete platit nadváhu zavazadla – i když bude mít první kufr 28 kg a druhý 10 kg.

Navíc hmotnost žádného zavazadla nesmí dle předpisů překročit 32 kg. Toto omezení platí mimo jiné z důvodu snadnější manipulace a ochrany pracovníků letišť.

Odpovědět
Lucie P. (1)
18.7.2017
17:31

Zdravím, chtěla bych se zeptat, zda je mozne mít v kufru nějaký nůž (menší a zdobený, prostě suvenýr). Vracim se přes USA z Nicaragui po pul roce, tak očekávám, že můj kufr má vetší šanci na kontrolu. Nerada abych vezla někomu dárek, který by v USA by ho vyhodili. Díky za odpověď.

Odpovědět
Petr Novák (2193)
18.7.2017
19:05

@Lucie P.: Ahoj Luci, v kufru ho mít můžeš. Ke kufru se během letu nedostaneš, takže to není problém.

Odpovědět
Lucie P. (2)
26.7.2017
18:18

Zdravím ještě jednou.
Nejprve děkuji za předchozí odpověď. Můj další dotaz je, zda si mohu do příručního zavazadla přibalit tři malé flaštičky alkoholu (rum) (ne pro vlastní spotřebu, ale jako dárek, ale to nikdo neví, že). Z podmínek Delta jsem toho moc nevyčetla. V odbaveném kufru budu mít 1l alkoholu (také rum) a tak nevím zda 3×75 ml navíc může být problém. Díky.

Odpovědět
Franta (1975)
26.7.2017
19:29

@Lucie P.:
Je to tekutina, takže asi standardní pokyny. To, že je to alkohol by nemělo mít vliv. Pokud jde o celníky, tak by nemuseli prudit, že máš vlastně 1,225l.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.