TSA zámek na kufr do USA: Čím je speciální a proč se doporučuje ho mít?

Americký Úřad pro bezpečnost v dopravě (Transportation Security Administration – odtud zkratka TSA) musí ze zákona kontrolovat všechna zavazadla ještě předtím, než jsou naložena do letadla. Většina zavazadel projede rentgenem, jen malé procento z nich je podrobeno zevrubné prohlídce, kdy jsou kufry otevřeny a ručně zkontrolovány. Na případné poškození zámku nebo zavazadla se nehledí. A právě v tento moment přijde vhod bezpečnostní zámek na zavazadla s osvědčením TSA…

TSA zámek na kufr do USA | © Baggage Master

Zámek, který je možné otevřít bez známky poškození

Bezpečnostní zámky schválené nebo akceptované TSA poznáte podle červeného loga ve tvaru diamantu nebo krychle beze dna (záleží na představivosti – vizte obrázek nahoře). Pracovníci TSA je za pomoci master klíče umí otevřít tak, že nedojde k poškození zámku a po inspekci zavazadla zámek opět zamknou.

V případě, že budete mít zavazadlo uzamčené jiným zámkem, dojde pouze k jeho přeříznutí a po prohlídce bude cestovní kufr přepravován neuzamčený.

Že byl zrovna váš kufr kontrolován TSA poznáte v lepším případě až podle kartičky “Notice of Baggage Inspection” zanechané uvnitř zavazadla.

Cena zámků na zavazadla TSA a tip na alternativní řešení

Nejlevnější zámky s akreditací TSA můžete koupit v českých obchodech za zhruba 130 Kč, na eBayi dokonce za 40 Kč. Vždy hledejte označení “TSA Accepted” nebo “Travel Sentry Approved” a červený symbol diamantu. Některé modely zámku mají indikátor, díky kterému poznáte, zdali byl k jeho otevření použit master klíč.

Pocit naprostého bezpečí nicméně zámky TSA nepřinesou. Na YouTube se objevilo video, ve kterém jsou za pomocí paklíčů otevřeny hned tři zámky certifikované TSA. Nehledě na fakt, že pokud bude chtít někdo podrobit váš kufr neoficiální inspekci, cestu k prolomení zámku si vždycky najde.

Alternativní řešení je jednoduché, použijte stahovací svorky na kabely. Kufr s nimi bude zabezpečen téměř do stejné míry jako při použití libovolného zámku. A pokud do kufru přidáte jednu svorku navíc, zaměstnanci TSA vám zavazadlo po prohlídce zcela jistě zabezpečí.

Petr Novák

Diskuze k článku (130 komentářů)

Zdravím, ještě se chci zeptat kde seženu vizitky na kufr, teta psala, že jsem je měl dostat tam kde jsem kupoval letenky nic mi nedali, ani se nezmínili, že mám nárok na dárek za letenku, to jsem se zpětně dočetl na netu. na letišti se už nechci zdržovat vyplňováním adres. Díky za info. Prý je dobré dát i dvě na kufr a jednu dovnitř?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Dan:
Visačky bývaly u kufru při koupi.
Letecké společnosti dávají maximálně takové ty papírové s gumičkovým provázkem. Jestli Student Agency/Kralovna.cz dávají nějaké vlastní, reklamní, netuším, ale některé cestovky to dělají.

Odpovědět

@Franta: Díky za info, už jsem něco sehnal.

Odpovědět

Zdravím, ještě se chci zeptat, až se vrátím z USA a budu na letišti v Praze budu mít 4 kufry narvané věcma, bundy, kalhoty, trička,boty… no prostě spoustu oblečení co nám teta koupila pro mojí 5 členou rodinu. Mě to nic nestálo. Bude problém se clem? Mám mít s sebou nějaký dopis od tety že to kupovala a jsou to dárky pro rodinu? Díky dan

Odpovědět
Avatar uživatele

@Dan:
Problém se clem nebude, naúčtují ti ho. 4 plné kufry ti jako dárek “nesežerou”. A je úplně jedno, že je to pravda. Takhle by pak mohl celníky obcházet každý. Na dárek je nějaký limit, tuším že 50,-USD. Také počítej s DPH, limit je 430 eur na osobu, za vše nad zaplatíš. Pokud nebudou vědět skutečnou cenu, tak si ji odvodí od věcí prodávaných tady. Ten dopis od tety je dobrý nápad, ale asi nebude mít velkou váhu.
Koukni na článekDovoz z USA: Jaké jsou povolené limity pro dovoz a kdy se platí clo a DPH?, tam je vše popsané.

Odpovědět

@Dan: Franta ti plne odpovedel, ja doplnim jednu vec. Pokud si teta nechala uctenky, tak je vezmi s sebou. Pokud si te vyberou, tak muzes prokazat cenu, ktera bude urcite nizsi nez v CR.

Odpovědět

Díky všem za info, zase mám asi ne poslední otázku, můžu vézt 1 litr alkoholu, vezu 1 L becherovky, ale chci vzít tetě i jednu velkou Alpu, tam je taky alkohol, ale píšou na ní, že je to masážní přípravek. Nevemou mi jí? Díky za vaše názory. Dan

Odpovědět
Avatar uživatele

@Dan:
Alpa je v pohodě. Řekni, že je to mazání pro tetku na revma. :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Dan: Ahoj Dane, to bude bez problémů, jak píše Franta. :-)

Odpovědět

Ahoj, mám také nějaké otázky ohledně dovozu. 1) Mimo cestování jedeme navštívit příbuzné a kamaráda a ti si, mimo jiné (Fidorky by ale problém snad být neměl :-)), “objednali” typické české pivo v plechovkách. Nemluvě o tom, že Becherovku jsme jako další typicky českou věc chtěli vzít taky :-). Tak by mě (asi dost naivně) zajímalo, jak moc berou za alkohol pivo. Původně jsme měli v plánu vzít piva na dorovnání maxima váhového limitu (takže třeba i 5ks do každého kufru), ale když to tady čtu, tak si nejsem jistej, jestli nám to stejně nevyhodí. 2) Léky pro injekční podání vč. jehly, byť pro osobní potřebu jsou asi utopie,že? Ne, že bychom bez nich nemohli být, ale mysleli jsme to jako součást lékárničky na cestování pro případ akutní potřeby a rychlejší variantu, než to řešit prášky. Díky za odpověď. Dan

Odpovědět

@Dan2: Klidne pivo naloz. Co maji na mysli typickym ceskym pivem? Neni totiz problem radu ceskych piv koupit (Total Wine, Jons, atd…). Napada mne jako “raritu” privezt Budweiser Budvar v originalnim obalu, protoze v USA se kvuli licencnimu boji prodava pod nazvem Czechvar. Becherovka je bezne k dostani, stejne tak Jelinek. Jinak toho prevozu bych se nebal, nemuze se stat nic horsiho, ze ti je zabavi.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Dan2:
Začnu od konce. Máti měla s sebou injekci na ředění krve, aby lépe “přežila” let a nikdo nic neříkal. Pro jistotu měla i papír od doktora.
Alkohol. Obecně se to bere – 1l tvrdého (nad 22%) nebo 2l měkkého (pod 22%) nebo 4l tichého vína (neperlivé) nebo 16l piva. Může se to kombinovat, ne sčítat. Takže 0,5l Bechera a 8l piva by neměl být problém. Oboje doporučuji hodně dobře zabalit.

Koukni na http://www.wine-searcher.com/find/-/1/usa. Je to o víně, ale najde to vše co teče. Zadej, co tě zajímá, pak si to uprav na USA a stát, kam jedeš. Ukáže ti to, zda a za kolik to tam mají. Ale není to moc přesné, některé obchody tam nejsou. Ceny budou samozřejmě vyšší než u nás. Najdeš i bary, kde mají české pivo buď lahvové nebo dokonce na pípě.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Mesi: Budvar je dobrý nápad. Já osobně bych vzal místo běžné značky v plechu raději lahvové z minipivovaru – třeba Matušku nebo Clocka.

Odpovědět

Díky za odpovědi. Co se značek týče, myslel jsem třeba Svijany, Krakonoše atd. :-). Jak už psal Mesi. To že mi to vyhoděj fakt tragédie není, ale proto se ptám, aby se to nestalo :-). Ještě jednou díky.

Odpovědět

K tématu KUFR snad také přidám radu – ani do kufru k odbavení s sebou nepřibalte svítilnu, které jsou nyní k dostání na trhu, s integrovaným paralyzérem…nevědomky a s potřebou pouze svítilny jsem takovou na cestu od syna dostala s sebou…na letišti směrem zpět do Evropy s tím byl velký problém…právě pro onen paralyzér, o kterém jsem ale vůbec nevěděla…řešili to AŽ před nástupem do letadla a nikoho do letadla bez vyřešení nepustili…opravdu velmi nepříjemný zážitek…

Odpovědět

Dobrý den, chci se zeptat, jestli v zavazadle pro odbavení můžeme mít zavírací nůž, protože nám v informacích k odletu CK uvedla a/ dokonce je to i na stránkách mzv / “nedoporučuje se brát s sebou jakýkoli nůž, který může být považován za zbraň”. To si tam máme kupovat nůž, abychom si mohli uříznout chleba? Díky za odpověď

Odpovědět
Avatar uživatele

@Blanka:
Jde o to, že některé nože by se mohli považovat za nošení skryté zbraně. USA není zase takový divoký západ, jak by se mohlo zdát. Není zavírací nůž jako zavírací nůž. S takovým nožem Navaja by šel krájet chleba na délku. Švýcar nebo něco takového by v odbaveném zavazadle vadit neměl.
A nechával bych ho radši v autě, jednou mě z vládní budovy poslali pryč kvůli Leathermanu 200, nějak mi nedošlo, že je tam i nůž. :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Blanka:
Nám se taky povedla vtipná věc při návratu z USA, kde jsme si koupili malý dvojmístný stan.
Protože se nám už nevešel do odbaveného zavazadla a byl opravdu celkem malý, lehký, přenosný, vzali jsme si ho na palubu společně s příručním zavazadlem.
Na letišti v USA vše v poho, mezipřistání v Paříži, kde když jsme šli bezpečnostní kontrolou, kamaráda se stanem zadrželi, protože tam byli samozřejmě ostré kovové kolíky.
Naštěstí se to snadno vysvětlilo, kolíky jsme jim teda museli nechat na místě a se samotným stanem jsme se mohli nalodit :)

Odpovědět

Ahojte, ja mam tiež otázku ale konkrétne ohľadom kufra. Vie mi niekto poradiť aký kufor si kúpiť pri ceste do USA? Myslím konkrétny typ alebo značku. Viem, že by mal mať zámok TSA. Neviem sa rozhodnúť či s plastovou škrupinou alebo látkový, ten môj posledný látkový mi už raz na letisku roztrhli pri manipulácii. Ak máte niekto skúsenosti, budem Vám vďačná.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Alena:
Konkrétní typ nebo značka je úplně jedno. A možná i jestli plastový nebo látkový. Když to nepoškodí celníci, tak to můžou zničit na handlingu (překladači).
Jde asi jen o osobní pocit, komu co vyhovuje. Plastový je asi bytelnější, ale není nezničitelný. Skořepina může prasknout, ulámaná kolečka jsou také běžná. Já měl vždy látkový, jen jednou by lehce poškozený.
Ten TSA zámek mít nemusí. Hlavní je, aby se do něj mohli dostat, takže stačí, když bude “zamčený” třeba stahovací páskou, kterou přecvaknou.

Odpovědět

@Franta: ďakujem, tak snad najdem nejaky vhodny :)

Odpovědět

@Alena: Je to uplne, ale opravdu uplne jedno. Ani ten TSA zamek nemesis resit. Kup si takovy, ktery ti bude vyhovovat. Ja kupuju vzdy latkovy, skorepinove mi osobne nevyhovuji. Jedine, co sleduji, jak jsou pevne boky a kolecka, aby to nebyly nejake male kodrcaky, ktere se po chvili ulamou.

Odpovědět

Prosim o info – vizum, V pripade jeste platne esty a zamitnuti turistickeho viza, muzu pak na estu jeste vycestovat ?, dekuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

@jana:
Jsi u článku o TSA zámku. Víza a ESTA se řeší jinde.

Koukni na ofiko stránku ESTA a tam na “Zkontrolovat stávající žádost”. Uvidíš, jestli ti ESTA ještě platí nebo ne.

Odpovědět

Ešte mám jednu otázku, rozumiem tomu správne, že keď mi námatkovo skontrolujú batožinu tak mi ju potom zabalia do fólie? Diky

Odpovědět
Avatar uživatele

@Alena:
Ne, nezabalí. Bratránkovi kontrolovali kufr celkem 3x a přišel na to vždy až když ho otevřel a uvnitř našel ten letáček. Do folie by ho asi zabalili, pokud by se při otvírání poškodil a nešel zavřít.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Alena: Nejspíše záleží. Kamarád letěl z Havaje se zabaleným kufrem, přiletěl se zabaleným… a uvnitř našel letáček. :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

TSA zámek = žádný zámek. Jelikož na e-bay lze za pár korun koupit nejen TSA zámek, ale i master key, bude jím jistě vybaven každý zloděj, co na letišti vybírá kufry. Samozřejmě že dostat se dá do každého kufru, ale TSA zámek to umožní udělat rychle a beze stop.
TSA by se měla přejmenovat na thief support agency.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Vašek: Nechápu narážku na TSA. Jak svým chováním podporuje zloděje?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Petr Novák:
Tím, že jim jedním klíčem, který si za pár korun koupí na ebay, umožní odemknout tisíce kufrů

Odpovědět
Avatar uživatele

@Vašek: Ale TSA tam master klíče neprodává. Nehledě na fakt, že zloději si s největší pravděpodobností vyberou kufr, jehož zabezpečení lze nejsnáze překonat. Čili pokud vedle sebe bude kufr zamknutý obyčejným zámkem, kufr s TSA zámkem a nezamknutý kufr, sáhnou po nezamknutém kufru.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Vašek:
TSA, neTSA, je to jedno, když se do kufru bude chtít někdo dostat, tak se tam dostane. A beze stopy. Bratránkovi třikrát celníci kontrolovali kufr, měl tam klasický zámek. Kufr i zámek nepoškozený a v kufru pokaždé papír od CBP, že tam byli. Zbytečně jen děláš paniku. Zloděj si cestu vždy najde. I já se dokáži dostat do některých kufrů, ale jen zloděj to zneužije.
TSA prostě jen udělalo standard na zámky, aby je celníci mohli otvírat bez poškození. Pokud nemají fígl, jak se do kufru dostat bez poškození, tak normální prostě zámek odcvaknou, případně poškodí ten integrovaný.
Navíc, co si budeme nalhávat, zloději se dostanou k univerzálům na jakýkoliv zámek, pokud budou chtít. A kufr ti nevykrade někdo na ulici (tam je to navíc tvoje chyba, že si ho nehlídáš), ale někde v uzavřeném prostoru letiště, takže hned, jak vyzvedneš kufr, ho zkontroluješ. Když něco chybí, tak to okamžitě jdeš řešit. A je jasné, že to byl někdo na odletu nebo příletu, případně na přestupu.

Odpovědět

@Vašek: A ona TSA ten univerzal snad prodava???

Odpovědět

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak fungují vnitrostátní lety v USA. Koupili jsme si letenky z Buffala do Orlanda a pak z Miami do L.A. přímo od leteckých společností United a American Airlines. Nicméně při koupi letenky se nám nikde nenabídla možnost dodatečného dokoupení batožiny. na stránkách leteckých společností jsme našli, že kufr do 20kg stojí $25, ale nikde nemůžu najít kdy se to dá přikoupit, zda to stačí až na letišti při odbavení nebo se mi tato možnost nabídne když se budu provádět check-in přes internet. Jde mi o tom, abychom neplatili další extra peníze (mimo těch $25) za odbavení batožiny přímo na letišti. Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Eva:
Dobrý den Evo,
mělo by to být v klidu, nechte to až na letiště.
My si kupovali po netu cca před 1,5 rokem vnitrostátní let s Virgin America a u přepážky na letišti mají něco jako samoodbavovací kiosky, kde stála jako pomoc jedna slečna kdyby někdo nevěděl co a jak. Tuším že jsem tam opsal kód mé rezervace, pak tam byla položka přidat odbavované zavazadlo a zároveň to sloužilo jako váha, platili jsme cca těch $25 každý, to se přičetlo k celkové sumě a zaplatil jsem to kartou.
Nic složitého ani když jsem tento systém viděl poprvé :) Ovšem jiná společnost to může mít trochu jinak…ale myslím že problém by být neměl.

Odpovědět

Přidám svojí čerstvou zkušenost se zabezpečením zavazadla. Po přečtení tohoto webu jsem se řídila radou autora a zip kufru jsem si zabezpečila elektrikářskými pásky a do kufru dala další se žádostí o znovu zabezpečení v případě kontroly. Nechtěla jsem kufr zamykat, aby mi ho nepoškodili ani zbytečně kupovat TSA zámek (moc necestuji). Již po příletu do Prahy jsem si všimla, že páska na mém kufru není. Jak jsem předpokládala, tak doma jsem našla lísteček o kontrole. Bohužel nikdo můj kufr znovu nezabezpečil. Naštěstí se ale nic neztratilo. Příště asi zkusím koupit ten zámek.
A ještě jednu věc. Na letišti v Praze je placená služba, která vám kufr zabalí do fólie, případně si ho do ní můžete zabalit doma sami. Při odletu z USA jsme si kufr do fólie zabalili také. Při odbavování kufru v NYC na JFK jsme ale museli fólii sundat. Sice nevím proč, ale bylo to tak.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Ivana:
To je právě kvůli těm kontrolám, aby se s tím nemuseli zdržovat. Někde se o tom i píše. Myslím, že na webu CBP. I psovi se to lépe očuchává, když je to nezabalené. Amíci mají jiný přístup než třeba u nás. Přesto, že to vím, jsem kufry při odletu také zabalil, uvědomil jsem si to před check-inem, ale už jsem to tak nechal. Kupodivu to neřešili a kufry nám nechali zabalené a přiletěli tak až do Prahy.

Odpovědět

@Franta: Asi jsme byli podezřelé. :-D

Odpovědět

Dobry den,. chci se zeptat mam Estu letim do NYC a zda je na to mozne aj preletet treba do Miami??

Odpovědět

Dobry den,. chci se zeptat mam Estu letim do NYC a zda je na to mozne aj preletet treba do Miami?? chtela bych tam aspon 4dny

Odpovědět
Avatar uživatele

@KATKA:
Ahoj Katko, neboj, ESTA platí pro celé USA, jak myslíš že by to dělali ostatní, kteří jedou roadtrip napříč Amerikou? :)
ps. dotaz máš pod špatným článkem

Odpovědět
Avatar uživatele

@KATKA:
Jak tě pustí do USA, tak se tam můžeš kdekoliv volně pohybovat celou tu dobu, většinou 90 dní. Můžeš letět klidně na Hawaii.

Odpovědět

Dobrý den, před pár dny jsme se s kamarádem rozhodli, že si okoukneme New York, vyřídili jsme si ESTA a objednali nejlevnější možné letenky PRAHA-LONDÝN-NEW YORK a tedka koukám do rezervace, že mame letenky BASIC ECONOMY FARE.

U této letenky je povolené pouze přiruční zavazadlo. 1ks odbaveného zavazadla je na jedné cestě za 50 euro u společnosti British Airways ( Praha Londýn ) a za 60$ u společnosti American Airlines (na trase Londýn – New York )

Odpovědět
Avatar uživatele

@Karel:
Díky za info Karle,…to jste ale věděli dopředu.
Kolik taková nejlevnější letenka stála? Jen tak pro zajímavost pro ostatní.

Protože prohlédnout si NY jen s příručním zavazadlem není pro někoho problém. Co jsem tak posledně letěl, tak byl váhový limit 13kg a to mi na oblečení bohatě stačilo.

Odpovědět

Dobry den, ahoj..chtela bych poprosit o radu. Mame letenky do Miami od BA – pres Londyn. V cene letenky je pouze prirucni zavazadlo. To jsme vedeli a pocitali s tim, ze si dodatecne dokoupime spolecne jen jedno odbavovane zavazadlo. Letenky jsme kupovali na Letusce a pred provedenim rezervace nam sdelili cenu za zavazadlo 1.290,- Kc. Rezervace je do zitra a ted mi na infolince nabizi dokoupeni za necelych 5 tis. nebo at sami resime s BA.
Bohuzel krome anglicke linky nemohu najit zadne jine spojeni na BA a asi bych to radeji vyresila drive nez za mesic az na letisti s ocekavanim kolik doplatek ve finale bude.
Nemate prosim s dokupovanim odbavovaneho zavazadla zkusenost?
Dekuji
I.

Odpovědět

@Irča:
Já teda nemám zkušenost přímo s BA, ale standardně to jde přímo přes web aerolinek. Pro BA to je https://www.britishairways.com/en-cz/information/baggage-essentials/extra-overweight-baggage je tam tlačítko “Log in to your booking to pay for extra bags”. Aby ses tam dostala budeš určitě potřebovat rezervační kód. Podle jejich info stojí 1 zavazadlo 65 GBP.
Já osobně bych to řešil přes oficiální stránky BA.

co si ještě pamatuju, když jsem s nima letěl tak před 4 lety, tak měli fajn mobilní aplikaci, kde šly zavazadla dokoupit. Ovšem nevím jak je to teď, ani jsem tenkrát nevyužil.

Odpovědět

Dobrý den, letíme na Hawai na 1 měsíc. Vezu sebou běžné koření, kávu, těstoviny. Je nutné vše zapsat do deklarace? Děkuji za rychlou odpověď, letíme za 3 dny

Odpovědět
Avatar uživatele

@Ivana:
Běžné koření, kávu a těstoviny na Hawaii seženeš. Hlavně tam neber nic, z čeho by mohlo něco vyrůst.
Bringing Food into the U.S.
Travelers bringing food into the U.S. for personal use

PS: Jídlo nijak nesouvisí s TSA zámkem. Lepší je článek – Jaké potraviny můžete dovézt do USA pro osobní účely?

Odpovědět

Já bych doporučil kufr vůbec nezamykat. Letěl jsem do USA s TSA zámkem, který při přestupu ve Frankfurtu nestihli přeložit, přivezli mi ho tedy až o den později do hotelu v USA. Přestože jsem měl kufr s TSA zámkem (jezdce zipu), násilně zip otevřeli a pak napůl otevřený kufr obalili zelenou páskou a v tomto stavu mi ho kurýr přivezl. Takže doporučuji cennosti do palubního a hlavní nezamykat. – viz. foto:
https://photos.app.goo.gl/g7Js16WbZ3qVax23A

Odpovědět
Avatar uživatele

@Pavel: Bohužel můžu potvrdit. Měl jsem TSA zámek – klasický visací, a nijak se odemykáním nezdržovali a ustříhli ho. Jak vidím, nejednalo se o ojedinělou chybu. Pořizování TSA zámku jsou vyhozené peníze.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.