Cesta do USA: 15 kroků jak postupovat a co je potřeba

Petr Novák

Plánujete cestu do Ameriky? Mám pro vás přehledného průvodce, jak postupovat krok za krokem, abyste před odletem do USA nezapomněli na nic důležitého. V článku najdete také rady a moje zkušenosti, jak zařídit bezproblémový průběh cesty.

Cesta do USA: 15 kroků jak postupovat a co je potřeba | © Jerry Ferguson

  1. Zajistěte si platný biometrický cestovní pas

    Pro cestu do Spojených států amerických potřebujete biometrický cestovní pas. Poznáte ho podle symbolu rozpůleného obdélníku s kolečkem na přední obálce obálce. Cestovní pas musí být platný po celou dobu pobytu v USA.

    O cestovní pas můžete požádat v místně příslušné obci s rozšířenou působností, nebo na příslušné městské části. Cena pasu je 600 Kč za dospělého a 100 Kč za dítě do 15 let. Zákonná lhůta pro vydání cestovního pasu je 30 dní, obvykle je proces rychlejší.

    V časové tísni vycestujte na rychlopas. Varianta do 5 pracovních dnů stojí dospělého 3 000 Kč a dítě do 15 let 1 000 Kč. Extra rychlá varianta s vydáním do 24 hodin stojí dospělého 6 000 Kč a dítě do 15 let 2 000 Kč. Rychlopasy lze vyzvednout pouze na Ministerstvu vnitra.

  2. Vyplňte elektronickou registraci ESTA

    Plánujete-li do USA vycestovat na dobu maximálně 90 dní a nehodláte-li ve Státech pracovat, vyplňte cestovní registraci ESTA. Zabere to 10 minut, schválená ESTA vás opravňuje vycestovat do USA. Neznamená však povolení vstupu do USA, o tom rozhodne až vstupní pohovor.

    Za vyplnění se platí $4 (88 Kč), v případě schválení se odečte dalších $17 (375 Kč). Celkem vás ESTA bude stát $21464 Kč. Jestliže jste v USA nepobývali nelegálně a nehodláte tam dělat nic nelegálního, na 99,99 % vám bude cesta schválena. ESTA lze zaplatit pouze platební kartou, o zaplacení můžete požádat někoho blízkého.

    Cestovní registraci ESTA doporučuji vždy vyplnit před koupí letenky. V případě neschválení cesty mohou vzniknout problémy s vrácením peněz za letenku.

  3. Kupte si letenku do USA

    Jestliže vám byla cestovní registrace schválena, rezervujte si letenku do USA. Vždy kupte nejprve letenku a teprve poté rezervujte hotel. Tento postup je levnější, než když si zajistíte nejprve ubytování.

    Při výběru letenky mějte na paměti, že na prvním letišti v USA budete absolvovat pohovor s imigračním úředníkem. Pokud poletíte dále, počítejte se zhruba dvouhodinovou časovou rezervou na přestup a na pohovor.

    Na prvním letišti v USA si také musíte vyzvednout zavazadla (platí pouze na letu tam). Máte-li všechny lety vystaveny na jedné rezervaci, o zavazadla na ostatních letištích se nestaráte.

  4. Rezervujte si ubytování v USA

    Když už znáte termín pobytu v USA, zamluvte si ubytování. V obecné rovině platí, že s čím větším předstihem začnete ubytování řešit, tím širší je nabídka a nižší cena.

    Cena ubytování v USA se odvíjí od aktuální poptávky. Během sezóny bývají pokoje ve větších městech rychle vyprodané a ceny těch zbývajících rostou. To se vyplatí rezervovat s co největším předstihem. U road tripů můžete motel vybírat až během cesty.

  5. Pronajměte si auto

    Pokud v Americe plánujete navštívit více měst a památek, bez auta se neobejdete. Třeba v Los Angeles je hromadná doprava peklo a do národních parků vlaky nebo autobusy prakticky nejezdí.

    Půjčení auta v USA je nejvýhodnější přes internet, dle mých zkušeností jsou ceny nejnižší 2-3 měsíce před vyzvednutím. Pronájmem až na místě téměř jistě přeplatíte, neboť nabídka dostupných aut bude omezená.

    Doporučuji najednou porovnat nabídky více půjčoven v daném místě, já používám RentalCars.com. Určitě si přečtěte tyto tři články:

  6. Vyřiďte si mezinárodní řidičský průkaz

    Půjčujete si auto a připadla na vás ta čest být řidičem? Požádejte v libovolné obci s rozšířenou působností nebo na magistrátu o mezinárodní řidičský průkaz do USA dle Ženevské úmluvy.

    Ve Spojených státech sice běžně uznávají český řidičák s logem EU, ale existují výjimky. Kamarád mezinárodní řidičák neměl a na Havaji mu nepůjčili auto. Platnost mezinárodního řidičáku je 1 rok, cena za vystavení činí 50 Kč. Řidičák se vydává na počkání.

  7. Sjednejte si cestovní pojištění

    Průměrné náklady na léčbu turisty v USA jsou 230 000 Kč. Jestli bych někam nejel bez dobrého cestovního pojištění, tak právě do Ameriky.

    Nejsnáze si cestovní pojištění vyřídíte přes internet, výhodou je možnost porovnání nabídek několika pojišťoven. Nejlevnější pojištění obvykle není to nejvýhodnější, porovnávejte vždy výši krytí.

    Dvě rady k pojištění do USA: Pozorně si čtěte pojistné podmínky zejména v sekci výluk. Jestliže plánujete provozovat extrémní sporty (často stačí surfing nebo paragliding), musíte se připojistit.

  8. Vytvořte si itinerář cesty po USA

    Časově nejnáročnější, ale také nejzábavnější částí příprav na cestu je tvorba programu. Na začátek si přečtěte rady pro cesty do USA.

    Plánujete-li ve Spojených státech navštěvovat národní parky, přečtěte si o pasu America the Beautiful. Ušetří vám dost peněz, stejně jako rady jak levně cestovat po USA.

    Po představu si nastudujte ceny potravin v USA a detailní itinerář road tripu po západním pobřeží. Při tvorbě itineráře počítejte s tím, že všechno nestihnete. Proto si nechte v programu den navíc a určete si, co můžete vynechat.

  9. Zkontrolujte si roaming a zablokujte mobilní data

    Odlet se kvapem blíží. Zkontrolujte si, zdali máte u svého telefonního čísla aktivovaný roaming mimo Evropskou unii. Doporučuji si v telefonu zablokovat datový roaming a v USA si koupit předplacenou SIM kartu. Pro jistotu si zkontrolujte strop měsíční útraty, volejte přes WhatsApp, Messenger nebo Skype.

  10. Zkontrolujte si platební kartu

    V USA můžete pro placení používat Google Pay nebo Apple Pay v telefonu, jako zálohu si doporučuji vzít fyzickou embosovanou kartu.

    Pokud si nebudete půjčovat auto, může být debetní. Jestliže si auto půjčovat budete, raději si vezměte kreditku. V obou případech nehraje roli, jestli se jedná o Mastercard nebo Visa.

    Nejvýhodnější karta pro placení v zahraničí je RevolutWise, oproti běžné kartě ušetříte na kurzovém rozdílu 2,5-4 %. Obě si můžete pořídit zdarma během pár desítek minut.

    Preventivně si zkontrolujte vaší stávající platnost karty, údaj je uveden na přední straně. Z vlastní zkušenosti si doporučuji ověřit a případně navýšit také limity pro platby kartou.

    Pokud moc necestujete a s vaší několik let používanou kartou jste ještě neplatili v zahraničí, zavolejte na infolinku banky. Řekněte jim o své cestě do USA a plánovaných platbách kartou. Vím o několika případech, kdy banka preventivně zablokovala platební kartu kvůli podezření na její zneužití.

  11. Jak si zabalit kufr do USA

    Při balení zavazadel pamatujte na to, že si v Americe nakoupíte spoustu suvenýrů a na cestě zpět bude v kufru víc věcí.

    Nezapomeňte na cestovní adaptér a prodlužovačku nebo rozdvojku. V USA se používají jiné zásuvky.

    Do kufru si doporučuji zabalit velkou lahev s vodou. Po přistání bývá žízeň a vyhnete se tak koupi předražené vody na letišti. Místo zámků na kufr můžete použít praktičtější stahovací svorky na kabely. Američané kufry namátkově kontrolují a mohou zámek přestřihnout.

    Dovoz některých potravin do USA je omezen, raději si projděte seznam zakázaných položek. Léky pro osobní potřebu si do USA můžete vzít, jen si přečtěte moje doporučení.

  12. Odlet do USA

    Máte-li všechny lety na jedné rezervaci, zavazadla po odbavení uvidíte až na prvním letišti v USA. Letíte-li po trase Praha – Londýn – New York – Las Vegas – El Paso, kufr odevzdáte v Praze a vyzvednete si ho v New Yorku a pak až v El Pasu. Na cestě zpět je odbavíte v El Pasu a vyzvednete v Praze.

    Na některých letištích (třeba Amsterdam) projdete bezpečnostním pohovorem. Ten má zabránit vycestovat lidem, kteří by stejně do USA nebyli vpuštěni.

    Pohovor provádí soukromá firma, kterou si platí aerolinky. Pokud by někoho imigrační pracovníci nevpustili do země, cestu zpět mu hradí právě letecká společnost. Nemáte-li v Americe škraloup a nehodláte-li tam pracovat načerno, nemusíte mít obavy.

  13. V samoodbavovacím kiosku vyplňte formulář o celní deklaraci

    Na prvním letišti v USA vystoupíte z letadla a na samoodbavovacím kiosku vyplníte formulář celní deklarace. Automat naskenuje váš cestovní pas, otisky prstů a vyfotí vás.

    Ve formuláři se vyplňuje pár informací o vás a o tom, co do USA vezete. Po zodpovězení otázek automat vytiskne papír, který se odevzdává na vstupním pohovoru. Celníci si čas od času někoho vyberou na namátkovou kontrolu, zdali neveze třeba zakázané potraviny.

  14. Připravte se na vstupní pohovor do USA

    Po vyplnění celního prohlášení následuje vstupní pohovor s imigračním úředníkem. Trvá pár minut a rozhodne o tom, zdali vás vpustí do země a na jak dlouho.

    Pakliže jste v USA nepřetáhli povolený pobyt, nechcete tam pracovat načerno nebo páchat jiné zlo, na 99 % vás pustí. Občas se stává, že je někdo poslán na podrobnější pohovor do oddělené místnosti. Je to nepříjemné, ale ještě to neznamená zamítnutí vstupu do země.

    Problémoví cestující jsou posláni zpět do výchozí destinace na náklady letecké společnosti. Při pohovoru buďte usměvaví, vyhněte se nervozitě, odpovídejte jasně a hlavně nelžete. Když neumíte anglicky, napište si odpovědi na papír.

  15. Nakupování v USA

    V USA můžete téměř všude platit kartou. Pokud se přijímaní karet obchodníkovi kvůli souvisejícím poplatkům nevyplatí, najdete v provozovně bankomat. Doporučuji používat kartu a hotovost si s sebou nebrat vůbec, nebo jen v menším množství.

    Při nákupech v USA si dejte pozor, jestli je v ceně zahrnuta daň. Ta se obvykle přičítá až ke konečné ceně a na cenovkách uvedena není. V některých státech můžete jako cizinci žádat vrácení daně.

    Jestliže se vás platební terminál nebo bankomat v zahraničí zeptá, zdali chcete transakci provést v českých korunách nebo v místní měně, vždy zvolte místní měnu. V Americe tedy dolary. Kurz bude výrazně výhodnější.

    Po příletu do ČR jste povinni všechno dražší zboží přiznat a odvézt z něho clo a DPH. Osvobozeny od DPH jsou suvenýry v hodnotě do €43010 188 Kč u dospělých a do €2004 739 Kč u dětí do 15 let. Na letištích se provádí namátkové kontroly.

Chybí vám v návodu některá informace? Je vám něco nejasné? Přečtěte si odpovědi na nejčastější dotazy před cestou do USA.

Diskuze k článku (208)

@Martin: 1) vyrazit do USA bez pojistky, navic kdyz vis, ze mas zdravotni problemy…
2) Vsiml sis tam tech bezdomovcu? Vis, jak se nekteri z nich dostali na ulici? Treba prave tim, ze nemeli na zaplaceni za zdravotni peci a pokud neco vlstnili, prisli o to v exekuci. Premysleli jste o teto variante s tim znamym?

Odpovědět

OMG, to pojištění stojí pár korun!

Odpovědět
l

dobrý den chci se jen zeptat jak můžu udělat pohovor na letišti když neumím anglicky. chci jet za kamarádem je to Američan bydlel bych u něj děkuji Hloušek

Odpovědět

@lubomir hloušek:
Mrkni na články o imigračním a diskuse u nich, probírá se to tam dokola. Vypiš si otázky, nech si je někým přeložit a můžeš to pak dát imigračnímu.
AJ není povinná k cestě do USA, ale nějaké základy by to chtělo.

Odpovědět

@lubomir hloušek:

Přesně jak píše Franta, sepsat základní otázky (ty na netu jsou dohledatelné) a nechat přeložit. Ono nejde úplně jen o toho úředníka, ale o celkový pohyb po letišti, včetně porozumění nahaněčům, kteří tě posílají k jednotlivým frontám, orientaci u kiosků, kde alespoň v LA čeština v nastavení jazyka nebyla atd. V LA posílali ke kiosku všechny bez rozdílu, zda už si v USA byl či nebyl. Aspoň naše zkušenost.

Odpovědět

Ahoj, je mi 16 a letím sám v srpnu do Miami. Může být problém, že sebou nebudu mít rodiče?

Odpovědět

@Adam:
1) Může dítě mladší 18 let odjet do USA samo, jen s jedním rodičem nebo s jinými příbuznými či přáteli?

2) Ano, můžeš mít problém. Nepíšeš, jestli letíš úplně sám, sám bez rodičů s někým nebo k někomu. Jestli úplně sám, tak jak se tam budeš dopravovat, kde budeš bydlet? Klasické ubytování (hotel, motel…) asi nevyjde, nechtějí ubytovávat mladé bez doprovodu zákonného zástupce. Třeba vyjde Airbnb.

Odpovědět

@Franta:
1) díky za link, ten jsem sám nenašel
2) úplně sám, doprava z letiště ke známým (občanům US), kde budu spát, asi Uber, potom už s nimi. AirBnb by nevyšlo, nejde tam ověřit účet pokud člověku není 18.

Odpovědět

@Adam:
Pokud ke známým, tak by to s tím “rodičovským povolením”mělo v pohodě klapnout. Užij si to.
Jo a klidně zkus požádat o Zvací dopis, ten může být taky plus.

Odpovědět

Prodam america beautiful annual pass za polovinu; platnost 6/2020; predani Zlin, Uherske Hradiste, Uhersky Brod

Odpovědět

Dobrý den, s přítelkyní plánujeme v srpnu 14denní dovolenou v Las Vegas. Přestupuje se ve Philadelphii, čas na přestup je 2:45 h. Chtěl jsem se zeptat, zda to není málo, vzhledem k tomu, že nás tam čeká imigrační pohovor a také opětovné odbavení zavazadel (tedy předpokládám, že je budeme muset opět odbavit). Děkuji za odpověď.

Odpovědět

@Jan:
Mělo by to stačit, ale zaručit ti to nikdo nemůže. Já byl vždy za imigračkou cca 1h po přistání. Zdržení bylo jen jednou, když byl brácha asi 0,5h na secondary.
Odbavení kufrů pak už není, jen je předáš k dalšímu letu.
3:40 https://www.youtube.com/watch?v=WHt2xnXk8AI
6:11 https://www.youtube.com/watch?v=2G-m60L_Ck0

Odpovědět

Ahoj všem cestovatelům,

myslím, že už dnes můžeme s určitostí počítat s tím, že se na dost dlouhou dobu do USA bohužel nepodíváme. Někteří z Vás už měli určitě nakoupené letenky, plný itinerář a plány, jak bude poznávání této země probíhat a najednou taková situace. Určitě to vyjde jindy !!. Jelikož mi tyto stránky hrozně pomohly při mých cestách, chtěl bych poděkovat tvůrcům a všem přispěvatelům. Hlavně se držme a nepropadejme zbytečné panice i když situace růžová není. Doufám, že si tady do budoucna opět budeme sdělovat zážitky a zkušenosti, včetně cenných rad. Mějte se fajn a hlavně hodně zdraví !!! Díky Jirka01.

Odpovědět

@Jirka01:
Jj, květnový odlet se asi konat nebude. I tak stále plánujeme detaily cesty.

Odpovědět

Tak přináším trochu první pozitivní vlaštovky :)
V plánuje samozřejmě v blízké době umožnit volnější cestování do USA také ze Schengenského prostoru. V plánu je nyní kolem poloviny dubna uvolnění cest z Velké Británie, která by měla měsíc sloužit jako měřítko. Pokud se situace v USA bude nadále zlepšovat, následuje (mohlo by během května) uvolnění turismu přímo ze Schengenského prostoru – v první vlně ze států, kde na tom budou v boji s virem dobře, nicméně pokud budou počty nakažených dále klesat, mělo by do poloviny léta dojít téměř k úplnému rozvolnění cest, ze Schengenu (samozřejmě nejspíš s negativním testem nebo platným očkováním). Nicméně i ta první vlna uvolnění by mohla být zajímavá…spousta z nás běžně odlétá například z Německa nebo Rakouska a pokud by nebyla podmínka, strávit tam před odletem 2 týdny v karanténě (asi těžko by se to dalo prokazovat), pak to vypadá s brzkým cestování do USA celkem slibně a kupříkladu ta akce na pelikanovi červen – říjen do LA nebo SF za 9-10tisic přímý let začíná vypadat zajímavě.

Odpovědět

Ahoj, díky za alespoň trošku optimistické zprávy. Byl by odkaz na zdroj? Vzhledem k tomu, že mám na srpen letenky (zakoupené vloni v září v nějakém nesmyslném záchvatu optimismu), tak se různě snažím najít nějaké informace alespoň o plánech, ale nic rozumného jsem nenašel.

Odpovědět

Mám tohle info od America Tours. Přeci jen, zrovna jejich zdrojům bych věřil…na jásot je prý ještě brzy, ale začíná se tvořit kapka naděje, že by to během jara/léta mohlo klapnout. Británie tedy první jako test v rámci uvolnění a pak až Schengen podle vývoje v Evropě, ale zároveň v USA. Musí to klesat na obou kontinentech, ale to by se během jara/léta mělo dít… viry milují hlavně podzim/zimu a s tím jak bude stoupat proočkovanost, tak by logicky mělo dojít ke zmírnění šíření.

Odpovědět

Ahoj, nemáte někdo, ted v době covidové osobní zkušenost s cestou do USA ze státu mimo Shengenského prostoru? Zajímalo by mě jak to funguje v praxi například při cestě z Turecka do USA. Tedy čím se prokážu, že jsem v poslední 14 dnech byl třeba v tom Turecku nebo třeba na Kostarice. Teoretické možnosti asi všichni známe ale mě by spíše zájímalo jak to funguje v praxi. Děkuji

Odpovědět

@Martin:
Tohle je teoretická možnost o které jsem tu už psal. Jak by na to ale koukali Amíci netuším. Nevím ani, že by to někdo zkoušel. Dokonce naše “celebrity”, které se chlubí fotkami z kdejaké pláže po světě, se nepochlubily cestou do USA.
Pobyt jinde by se možná dal prokázat vstupním a výstupním razítkem v pasu. Jenže výstupní razítka už se moc nedávají.
Já takhle kdysi doslova donutil celníka v Praze, aby mi dal vstupní razítko po návratu z USA, abych měl doloženo, že jsem byl mimo ČR více než půl roku. Vůbec se mu nechtělo a vyčítal mi, že zdržuji. :-)

Odpovědět

Cau zjistil si neco o tom jestli to jde. Planuju totiz udelat presne tohle, ale zatim jsem nic poradne nezjistil jestli to jde

Odpovědět

Od léta do USA? Začíná to vypadat čím dál nadějněji… Přikladám odkaz na jeden článek. Zdá se, že s tím jak se v USA rychle očkuje, tak se začíná vyvíjet i tlak, na rozvolnění cestování :) Že by od června došlo k uvolnění restrikcí? https://pelipecky.sk/emirates-usa-lety-zrusenie-zakazu/

Odpovědět

A ještě jeden pozitivní článek. Ten zas hovoří o termínu kolem poloviny května, že by mohlo být opět umožněno cestování pro turisty z EU. https://www.schengenvisainfo.com/news/us-may-lift-entry-ban-for-travellers-from-eu-uk-brazil-by-mid-may/

Odpovědět

ahojky, chtěla bych se zeptat na jednu věc. Chtěla bych letět do USA někdy v létě, jak v jednom článku psali, že Biden chce uvolnit restrikce pro evropu v květnu nebo v červenci.Myslíš, že budu muset být očkovaná nebo mi bude stačit negativní covid test?

Odpovědět

@Kamila:
Nikdo si nic nemyslí. Prostě si počkáme, až se vyjádří kompetentní úřady a řeknou, co a jak. Jakékoli články a tom, co by mohlo být jsou jen hádáním, co by kdyby.

Ono už se do Států dá jet nyní. P. Kellner je toho důkazem, bohužel jemu ta cesta nevyšla, jak plánoval.

Odpovědět

@Kamila: Doporučuju dobře přečíst články co jsem sdílel. Ano, zatím to směřuje tam, že k určitému rozvolnění by mohlo dojít v polovině května nebo začátkem června. Bude to hodně záviset na proočkivanosti v USA a šíření viru v Evropě. Pokud to půjde dál tak jako teď, dá se počítat s tím, že léto budeme moci cestovat. Nicméně, určitě očkování , negativní test nebo prodělání nemoci do 3 měsíců.
@Franta: Ono se dá vlastně celou dobu, jen musíš být těch 14 dní v zemi , kde neplatí ty opatření , uvalený ze strany USA. Jinak články sice nejsou potvrzené oficiálním úřadem , ale ty informace jsou přímo od úřední osoby z Covid teamu Bidenovi kanceláře…ta uvádí, že v půlce května se chtějí rozhodnout , pokud se situace bude nadále příznivě vyvíjet.

Odpovědět

Ahoj, nějaké novinky ohledně cestování do USA? Někde jsem četl, že se chystají uvolnit cestování pouze pro očkované, což se dalo čekat. Bohužel není můj případ, s takovou se do USA nepodívám asi hodně dlouho :(

Odpovědět

Zdravím :) Máme k tomuto tématu nějaké bližší info? Slyšel jsem něco o Kanadě a že by se pak měla nějak připojovat i USA? Je pouze stále platné info ohledně jen pro plně naočkované? Máme nějaké termíny?

Odpovědět

Zdravím.. Jen bych poprosila o info..zda li je na obzoru vycestování do USA.. Hanka.. Děkuji

Odpovědět

@Ivan: Co ti na to odpovedet? Nech se oockovat…

Odpovědět

Zdravim,
Leta nekdo do Dallasu? Snazim se najit nejakou dobrou letenku s minimem prestupu do Dallasu, ale vyber neni nic moc. Mohl by nekdo poradit jak se tam nejsnaze dostat, aby to nestalo silene penize?
Predem diky za odpoved.

Odpovědět

@TJ:
Z Prahy přes Londýn s BA/AA cca od 20k bez kufru, cca od 22k s kufrem, leden 2022, letuska.cz.

Odpovědět

Ahoj, při hledání informací ohledně covidu jsem našla následující: Children ages 2 through 17 years (minors) who are noncitizen nonimmigrants do not have to quarantine after arrival in the United States; however, the attestation requires that they get a COVID-19 viral test 3-5 days after arrival.
Znamená to tedy, že když jsem očkovaná, tak dcera se sice nemusí očkovat, ale musí se nechat testovat po příletu? Máte s tím prosím někde zkušenost? Děkuji.

Odpovědět

Ahoj je tu někdo kdo se vrátil z USA chtěla bych vědět zda stačí certifikát o očkování nebo musí být PCR test díky za odpověď V.

Odpovědět

Ahoj, má tu někdo zkušenost s cestováním s pasem, co má platnost míň jak půl rok? Nebudou někde na letišti dělat problémy? Platný ho budu mít po dobu pobytu, ale na těch 6 měsíců mi to nevychází.
Díky předem

Odpovědět

@Ivan:
Nevadí to.

Odpovědět

dobry vecer chci ze zeptat dne 24.9.2022 se chci jit ockovat jednou davkou johnson a zajima me jestli mohu jeste koncem tohoto mesice vycestovat do New Yorku zda bude problem kdy budu mit tyden po davce nebo musim splnit a odletet 14 dni po davce Ockovani dekuji s pozdravem a preji hezky zbytek dne

Odpovědět

dobry vecer chci ze zeptat dne 24.9.2022 se chci jit ockovat jednou davkou johnson a zajima me jestli mohu jeste koncem tohoto mesice vycestovat do New Yorku zda bude problem kdy budu mit tyden po davce nebo musim splnit a odletet 14 dni po davce Ockovani dekuji s pozdravem a preji hezky zbytek dne ….

Odpovědět

Dobrý den, chtěla bych jen ujištění a Vaše zkušenosti. V červenci 2023 letíme na celý měsíc do USA na svatební cestu. Svatba se uskuteční týden před odletem, takže není možné vyřídit nový pas atd. Letenku, ESTU i pas mám na své současné jméno a adresu (mám trvalé bydliště ještě u rodičů). Na různých fórech i na stránkách o ESTĚ jsem se dočetla, že můžu letět na své staré jméno, jen je dobré mít u sebe kopii oddacího listu v AJ. Jediný doklad, který se bude lišit bude občanský průkaz, ale ten nejspíš nikoho v USA nezajímá. Chci se jen ujistit, zda tento postup je v pořádku a co ještě si mám pohlídat nejen při kontrole na letišti, ale třeba i jinde (např v hotelu, kdyby chtěli doklady atd.). Děkuji za případné poznatky.

Odpovědět

Dobry den, pred 4 lety mi byla zamitnuta Esta, kvuli tomu, ze jsem pracovala dlouho v zahranici, pani mi rekla, at to zkusim znovu za 2 roky, az budu opet zit v Ceske republice. Jsem v CR 4 roky a budu podavat vypoved a chci si konecne splnit svuj sen, cestovat US. Chci takto vyuzit casovou mezeru mezi novym a starym zamestnanim, ale mam strach, ze kdyz budu za 2 mesice nezamestnana, ze mi Estu zamitnou. Prosim o radu, co mam delat? Bylo by lepsi si zazadat Estu nebo zkusit na Ambasade Turisticke Viza? Asi nema smysl zadat nyni, predpokladam, ze si pak zjisti, ze v dobe odletu pracovat nebudu. Dekuji moc za radu :)

Odpovědět

@Eliska P.:
Těžko říct, jestli má nějaká rada cenu, když nedokážeš ani najít odpověď u tvého předchozího stejného dotazu.

Odpovědět
E

@Franta: Dobry den Franto, zadnou odpoved ani svuj puvodni dotaz zde nevidim, ale dekuji za mile upozorneni. Hezky den

Odpovědět

@Eliska P.:
Stačí se podívat tam, kde jsem se předtím ptala.

Odpovědět

Dobrý den,
v dubnu jsem letěl do USA z Amsterdamu a před nástupem do letadla se mě kontrola ptala na dvě otázky. Tvářili se u toho hrozně vážně a já jim vůbec nerozuměl. Vím jen, že správné odpovědi byly ANO a druhá NE (okoukal jsem to totiž před lidmi přede mnou :) ). Máte někdo s tímto zkušenosti a nevíte na jaké otázky se to vlastně ptají? Letím v září znovu a byl bych na to rád připraven. Děkuji za odpověď

Odpovědět

Ahojte, prosím, platí omezení pro potraviny – sušená zelenina atd. i pro tranzit? Letíme přes Atlantu do Peru, na treky si chceme vzít sušené jídlo, v Peru není moc k dostání, bude to v USA problém? Díky moc.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jana: Ahoj, nerozděluje se, jestli jde o tranzit, nebo budete v USA pobývat. Je to to samé. Nicméně sušená zelenina a maso v originálním balení by mělo být ok.

Odpovědět

Ahoj, chystáme se s přítelkyní poprvé do USA. Raději nechci nechat nic náhodě a proto se ptám. “Náhoda je blbec a co když do států nepustí jen jednoho z nás? (Letenky by jsme měli samozřejmě na jedné rezervaci) ten druhý má nárok letět semnou domů, nebo tam musí po celou dobu zůstat sám, popř. koupit si nejbližší letenku domů) Díky moc za info.

Odpovědět

@Jakub: Ahoj Kubo, pokud jste v USA nepracovali bez povolení, nelhali jste v ESTA dotazníku a nemáte nějaké nekalé záměry, tak je dost nepravděpodobné, že by tam byť jednoho z vás nepustili.

Odpovědět

@Petr Novák Ahoj Petře, děkuji za zpětnou vazbu.
Bohužel si právě nejsem jistý vpuštěním, jelikož po nepovedeném podnikatelském záměru jsem se dostal do osobního oddlužení (insolvence) a cestu by platila partnerka, samozřejmě bychom měli zpáteční letenky, zaplacené ubytování a také bych měl dostatečnou finanční hotovost, nicméně nemám tušení, zda toto nemůže být překážkou a nerad bych, aby tam pak partnerka zůstala sama. Proto by mě zajímalo, jak by takováto případná situace byla řešena. Pokud o to máš představu, byl bych vděčný za informaci. Děkuji moc

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jakub: Ahoj Kubo, to nevím.

Přijde mi to každopádně dost nepravděpodobné, že by jednoho pustili a druhého ne. Američanům jde při pohovoru primárně o to, aby odfiltrovali lidi, co chtějí v USA zůstat nelegálně a pracovat, nebo tam páchat trestnou činnost. Nedává moc smysl, že by pojali podezření, že letíte společně do USA s tím, že ty tam chceš zůstat a žena se vrátit.

Oni se ani nedozví, že jsi v oddlužení, pokud jim to neřekneš. Zeptají se, kde pracuješ, jestli máte zpáteční letenku, ubytko apod. :-)

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.