Nápis Hollywood: Zajímavosti o nejznámějším symbolu Los Angeles (+ mapa odkud fotit)

Bílý nápis vlnící se na kopci Mount Lee v milionářské čtvrti Hollywood Hills patří mezi nejznámější symboly Ameriky. Proč tam vůbec je, jak zněl nápis původně a kde v Česku můžete vidět jeho imitaci?

Nápis Hollywood | © Mr. Littlehand

Kde se nápis ‘Hollywood’ na kopcích nad Los Angeles vzal?

V roce 1923 ho tam postavila místní developerská firma jako reklamu, která tím chtěla upozornit na nově vznikající zástavbu. Tehdejší nápis zněl HOLLYWOODLAND a byl osvětlený. Nejprve problikly postupně části “HOLLY”, “WOOD” a “LAND” a až poté čtyři tisíce žárovek rozsvítily celý, 9 metrů vysoký nápis. Písmena měla být po roce a půl z kopce odstraněna, ale díky raketovému růstu filmového průmyslu se z nich stal symbol Los Angeles, a tak na místě zůstaly.

Nápis za svou téměř stoletou historii zažil nejednu nehodu. Počátkem 40. let měl jeho údržbář Albert Kothe autonehodu, jemu samotnému se nic vážného nestalo, ale písmeno H bylo zničeno.

Nápis zachránila sbírka organizovaná zakladatelem Playboye

První rekonstrukce se nápis Hollywood dočkal v roce 1949, kdy se na renovaci dohodla místní obchodní komora a správa parků Los Angeles. Dohoda zněla tak, že nové osvětlení bude hradit právě obchodní komora, takže se do opraveného nápisu žárovky nakonec neumístily. A hlavně došlo ke zkrácení nápisu na HOLLYWOOD, jak ho známe dnes.

K výměně do té doby dřevěných písmen za kovové došlo roku 1978, s nápadem přišel zakladatel časopisu Playboy Hugh Hefner. On a dalších osm dárců přispěli každý 27 777 dolary tak, aby celková částka činila čtvrt milionu amerických dolarů. Nápis byl nově vysoký 14 metrů a jeho odhalení v přímém televizním přenosu sledovalo 14. listopadu 1978 okolo 60 milionů diváků.

Zatím poslední renovací nápis prošel v listopadu 2005, kdy byla písmena opatřena novým bílým nátěrem.

Nápis Hollywood z Canyon Lake Drive | © Average Jane

Zajímavá fakta o nápisu Hollywood

Nápis je známý po celém světě a leckde stojí jeho imitace. Jedna taková s textem “VALMEZ” stávala jednu dobu na vrchu Helštýn poblíž Valašského Meziříčí.

Několikrát se změnil text nápisu přímo v Hollywoodu – třeba v září 1987 na “HOLYWOOD” ku příležitosti příjezdu Papeže do Los Angeles nebo v dubnu téhož roku na FOX (celostátní americká televize).

Hollywoodský nápis je jedním z nejfotografovanějších na světě, roku 1973 tak byl prohlášen městem Los Angeles za chráněnou památku.

Výhled na Los Angeles z Griffith Observatory | © Schlüsselbein2007

Důležité informace pro návštěvníky

Nápis Hollywood leží na jižní straně Mount Lee v Griffith Parku (zobrazit na mapě). Přímo k němu se není možné dostat – nápis je oplocený, plot je napojený na detektory pohybu a celý prostor je pod dohledem kamer. Kdokoliv vkročí do zakázané zóny, bude zadržen policií.

Dobré místo na focení je z ulice Canyon Lake Drive poblíž domu s číslem popisným 3000. Jedete-li autem, doporučuji zaparkovat u psího cvičáku, v menších a postranních uličkách je zákaz parkování, přičemž policisté mají tuto oblast v oblibě. Tak ať se nedočkáte pokuty. Když vyšlápnete kopec směrem nahoru po Mulholland Highway, dočkáte se ještě lepšího výhledu. Za dobrého počasí (mlhy jsou časté) můžete spatřit Los Angeles a Hollywood Reservoir.

Zkombinovat prohlídku nápisu Hollywood můžete s prohlídkou observatoře,  jež leží také v Griffith Parku (zobrazit na mapě). Do Griffith Observatory můžete zajít zdarma, jen mějte na paměti, že v pondělí je zavřeno. Z tohoto místa je také nádherný výhled na město Los Angeles.

Petr Novák

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.