Nápis Hollywood: Kde je, mapa odkud ho fotit a zajímavosti

Petr Novák

Bílý nápis vlnící se na kopci Mount Lee v milionářské čtvrti Hollywood Hills patří mezi nejznámější symboly Ameriky. Proč tam vůbec je, jak zněl nápis původně a kde v Česku můžete vidět jeho imitaci?

Nápis Hollywood: Kde je, mapa odkud ho fotit a zajímavosti | © Unsplash.com

Obsah článku
 1. Kde je nápis Hollywood a jak se k němu dostat
 2. Kdo a proč postavil nápis Hollywood nad Los Angeles?
 3. Nápis zachránila sbírka organizovaná zakladatelem Playboye
 4. Zajímavá fakta o nápisu Hollywood

Kde je nápis Hollywood a jak se k němu dostat

Nápis Hollywood leží na jižní straně Mount Lee v Griffith Parku. Přímo k němu se není možné dostat – nápis je oplocený, plot je napojený na detektory pohybu a celý prostor je pod dohledem kamer. Kdokoliv vkročí do zakázané zóny, bude zadržen policií.

Dobré místo na focení je z ulice Canyon Lake Drive poblíž domu s číslem popisným 3000. Jedete-li autem, doporučuji zaparkovat u psího cvičáku, v menších a postranních uličkách je zákaz parkování, přičemž policisté mají tuto oblast v oblibě. Tak ať se nedočkáte pokuty. Když vyšlápnete kopec směrem nahoru po Mulholland Highway, dočkáte se ještě lepšího výhledu. Za dobrého počasí (mlhy jsou časté) můžete spatřit Los Angeles a Hollywood Reservoir.

Zkombinovat prohlídku nápisu Hollywood můžete s prohlídkou Griffith Observatory, jež leží také v Griffith Parku. Do observatoře můžete zajít zdarma, jen mějte na paměti, že v pondělí je zavřeno. Z tohoto místa je také nádherný výhled na Los Angeles.

Kdo a proč postavil nápis Hollywood nad Los Angeles?

V roce 1923 ho tam postavila místní developerská firma jako reklamu, kterou chtěla upozornit na nově vznikající zástavbu. Tehdejší nápis zněl HOLLYWOODLAND a byl osvětlený. Postupně vždy problikly části HOLLY, WOOD a LAND a až poté čtyři tisíce žárovek rozsvítily celý devět metrů vysoký nápis. Písmena měla být po roce a půl z kopce odstraněna, ale díky raketovému růstu filmového průmyslu se z nich stal symbol Los Angeles, a tak na místě zůstaly.

Nápis za svou téměř stoletou historii zažil nejednu nehodu. Počátkem 40. let měl jeho údržbář Albert Kothe autonehodu, jemu samotnému se nic vážného nestalo, ale písmeno H bylo zničeno.

Nápis Hollywood: Kde je, mapa odkud ho fotit a zajímavosti | © Unsplash.com

Nápis zachránila sbírka organizovaná zakladatelem Playboye

První rekonstrukce se nápis Hollywood dočkal v roce 1949, kdy se na renovaci dohodla místní obchodní komora se správou parků Los Angeles. Dohoda zněla tak, že nové osvětlení bude hradit obchodní komora, takže se do opraveného nápisu žárovky nakonec neumístily. Rovněž došlo ke zkrácení nápisu na HOLLYWOOD, jak ho známe dnes.

K výměně do té doby dřevěných písmen za kovová došlo roku 1978, s nápadem přišel zakladatel časopisu Playboy Hugh Hefner. On a dalších osm dárců přispěli každý 27 777 dolary tak, aby celková částka činila čtvrt milionu amerických dolarů. Každý zaplatil jedno písmeno:

 • H — Terrence Donnelly, vydavatel novin Hollywood Independent Newspaper
 • O — zpěvák Alice Cooper, na počest komika Groucho Marxe
 • L — Les Kelley, zakladatel společnosti Kelley Blue Book
 • L — Gene Autry, zpěvák
 • Y — Hugh Hefner, zakladatel časopisu Playboy
 • W — Andy Williams, zpěvák
 • O — Giovanni Mazza, italský filmový producent
 • O — společnost Warner Bros. Records Inc.
 • D — podnikatel Dennis Lidtke, na počest Matthewa Willamse

Nápis byl nově vysoký 14 metrů a jeho odhalení v přímém televizním přenosu 14. listopadu 1978 sledovalo okolo 60 milionů diváků. Zatím poslední renovací nápis prošel v listopadu 2005, kdy byla písmena opatřena novým bílým nátěrem.

Nápis Hollywood: Kde je, mapa odkud ho fotit a zajímavosti | © Unsplash.com

Zajímavá fakta o nápisu Hollywood

Nápis je známý po celém světě a leckde stojí jeho imitace. Jedna taková s textem “VALMEZ” stávala jednu dobu na vrchu Helštýn poblíž Valašského Meziříčí.

Několikrát se změnil text nápisu přímo v Hollywoodu – třeba v září 1987 na “HOLYWOOD” ku příležitosti příjezdu Papeže do Los Angeles nebo v dubnu téhož roku na FOX (celostátní americká televize).

Hollywoodský nápis je jedním z nejfotografovanějších na světě, roku 1973 tak byl prohlášen městem Los Angeles za chráněnou památku.

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA