Cestujete do USA a potřebujete si s sebou vzít léky – ať už ty na předpis, nebo volně dostupné? Dovoz léků do USA je povolen pouze v případě, že odpovídají pravidlům Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv, Celní a pohraniční stráže a Úřadu pro potírání drog. Zejména u léků obsahujících regulované látky nebo látky s návykovým potenciálem je nutné dodržet pravidla pro deklaraci a mít odpovídající dokumentaci.

-
Jak postupovat, když do USA cestujete s léky
Při cestě s léky do USA dodržujte následující pravidla stanovená Celní a pohraniční stráží USA.
💊 Léky by měly být v původním balení
Veškeré léky by měly být uchovány v původním obalu z lékárny a s příbalovým letákem, případně s přiloženými instrukcemi od lékaře. Pokud již původní obal nemáte k dispozici, musíte doložit kopii předpisu na lék nebo zprávu od lékaře, ve které bude popsán váš zdravotní stav a důvod, proč potřebujete daný lék užívat.
💊 Berte si množství léků potřebné na dobu pobytu v USA
Do USA cestujte pouze s takovým množstvím léků, které odpovídá vaší potřebě na celou dobu pobytu. Obecné doporučení je, že byste s sebou neměli mít větší zásobu léků než na 90 dní.
Pokud budete v USA pobývat déle než 90 dní, můžete si další léky nechat poslat poštou. V takovém případě musíte prokázat, že jsou léky zasílány pro vaši osobní potřebu na dobu pobytu v USA. Pro prokázání můžete použít kopii vašeho víza a cestovního pasu, zprávu od lékaře a kopii předpisu na lék v angličtině.
Více informací najdete na webu Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv.
-
Povolené a zakázané léky v USA
Do Spojených států amerických je zakázáno vozit léky, které obsahují narkotika nebo jiné látky s vysokým rizikem zneužití. Nehraje přitom roli, jestli jsou v jiných zemích takové léky legální nebo jestli vám je předepsal lékař.
⚠️ Seznam léků, které jsou v USA zakázány
Pokud daný lék není schválen Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv USA, nesmí se do země legálně dostat. Takové léky budou při celní kontrole zabaveny. Kompletní seznam regulovaných léků a látek najdete na webu Ministerstva spravedlnosti USA.
Pro některá léčiva se v USA používají jiné obchodní názvy, proto si ověřte také příslušnou účinnou látku. S žádostí o pomoc se můžete obrátit také na centrum cestovní medicíny.
⚠️ Skupiny regulovaných látek v USA
Regulované látky se v USA rozdělují do skupin I-V (Schedule I-V), liší se od sebe zejména rizikem jejich zneužití. Pro dovoz regulovaných léků platí následující hlavní pravidla:
- Schedule I: Dovoz těchto látek je zakázaný i pro osobní potřebu, neboť nemají uznané lékařské využití v USA.
- Schedule II: Dovoz těchto látek je při splnění přísných podmínek povolen. Je třeba mít potvrzení od lékaře, lék v původním balení s příbalovým letákem a množství nejvýše na 90 dní. Léky je nutné deklarovat při celní kontrole.
- Schedule III: Platí stejné podmínky jako u předchozí skupiny.
- Schedule IV: Platí stejné podmínky jako u předchozí skupiny.
- Schedule V: Platí stejné podmínky jako u předchozí skupiny, místo písemného potvrzení od lékaře stačí předpis na lék.
Mezi často používané léky, které jsou v USA regulovány, patří například Rohypnol, GHB nebo látka Phentermine.
⚠️ Jak cestovat do USA s léky, které obsahují regulované látky
Pokud potřebujete do USA vycestovat s léky, které mohou obsahovat potenciálně návykové látky (například prášky na spaní, antidepresiva, stimulanty nebo léky na uklidnění), postupujte podle pokynů úřadů.
Všechny takové léky a léčiva ohlaste celnímu úředníkovi a mějte je uložené v původním obalu z lékárny. Cestujte pouze s takovým množstvím léků, které odpovídá vašemu zdravotnímu stavu (například chronická bolest) a vaší osobní spotřebě. Spolu s tím předložte písemné potvrzení v angličtině od lékaře, že jsou vám léky podávány pod jeho dohledem a jejich užívání po dobu cesty do zahraničí vyžaduje váš zdravotní stav.
Před odletem si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění do USA s dostatečnými limity plnění. Vzhledem k vysokým cenám amerického zdravotnictví se pro rok 2026 doporučuje limit léčebných výloh alespoň $500 00010 467 350 Kč
Přepočítáno podle kurzu 1 USD = 20,9347 CZK ze dne 18. 6. 2026.. -
Potvrzení o užívání léků pro cestu do USA
O vystavení potvrzení o užívání léků na předpis požádejte svého ošetřujícího nebo praktického lékaře. Představu o podobě dokumentu si můžete udělat z následujícího vzoru.
📝 Vzor potvrzení o dovozu léků do USA pro osobní potřebu
May 28, 2026
Name of the patient: [Jméno a příjmení pacienta]
Date of birth: [Datum narození pacienta]
Sex: [Pohlaví]To Whom It May Concern,
My patient [Jméno a příjmení pacienta] has [název onemocnění] and requires the following medications and devices to treat [his/her] condition:
- [Seznam léků včetně přesného označení, například Dasselta 5mg por. tbl. flm.]
- [Seznam zdravotnických pomůcek, například injekční stříkačky]
The above medications and supplies are for the patient’s personal use and must stay with the patient at all times. If you have any questions related to the treatment of this patient, please contact me at [telefonní číslo lékaře].
Sincerely,
[Jméno a razítko lékaře]
[Název a adresa jeho ordinace]





Diskuze k článku (227)
@Nelli:
Něco na ředění krve s sebou měla kdysi máti. Před cestou do USA si to píchala v Praze na letišti a injekci pro cestu zpět měla zabalenou v příručním zavazadle. Měla jen papír od lékaře, co to je a proč to má. Nikdo se ale u kontrol neptal.
@Eva Lord:
Jsou to léky, takže část bych měl u sebe v příručním zavazadle, kdyby se velké ztratilo nebo dorazilo později. Spíš než recept, bych si vzal potvrzení od lékaře, proč to užíváš. Nejspíš to nebude potřeba, ale jistota je jistota.
@Nelli: manžel při cestě do New Yorku měl anglicky napsané potvrzení od lékařky (jméno, datum narození), že tento lék mu byl předepsán, a to s výčtem dalších léků, které měl s sebou. Datum, razítko, podpis. Na letišti se imigrační na nic neptal. Podle doporučení lékařky si aplikoval jednu injekci před odletem z Prahy (přestupovali jsme v Londýně), další po příletu do New Yorku. Při cestě zpět to samé. Na letišti v NY a potom doma po příletu.
Dobry den,
chcem sa pre istotu na nieco spytat. Beriem si so sebou do prirucnej batoziny roztok a kontaktne sosovky. Roztok bude mat samozrejme do 100 ml. Je to v poriadku? Lebo niekde som citala, ze zevraj ziadaju lekarsky predpis aj od kontaktnych sosoviek. Pritom sosovky uz normalne zozeniete bez predpisu a dokonca si ani nepamätam, ze by som od ocnej lekarky dostavala niekedy predpis..
Jana P.
@Janka:
Ten roztok by měl být v pohodě, pokud bude zabalený, tak jak má být.
To jak to funguje s čočkami u nás v USA nikoho nezajímá. U nás je koupíš normálně i v lepší drogerii. Tam ti je ale bez předpisu neprodají, zřejmě prevence před případnou žalobou nebo prostě jejich standardní postup. Takže si jich vezmi dostatečný počet.
Kdysi jsem tu psal svou zkušenost, když jsem v USA zůstal déle, než jsem plánoval. Krabička čoček stále cca 25,-USD, ale bez receptu mi to neprodali. Prohlídka u lékaře by mě stála 100,- USD. Naštěstí jedna známá dělala au-pair v rodině očaře, takže se to nakonec vyřešilo bez prohlídky přes ně.
Prosím Vás, jak je to s Algifenem. Mohu jej normálně převážet v kufru v podpalubí bez potvrzení lékaře? A co takové přírodní léčivo, jako je černé uhlí, colostrum, brusinkové tablety na močové cesty apod….? Chystám se tam na čtvrt roku, takže chci mít s sebou nějakou pojistku a nechci být zadržena na letišti proto, že Američané tyto produkty s českými popisy neznají a mají je třeba za drogy :-D
Taky mne zajímá, zda je nějaký limit litrů pro přepravu tekutin v odbaveném zavazadle v podpalubí. Všude se píše jen o limitu v příručním zavazadle na palubě… Máte někdo nějaké zkušenosti k tomuto z praxe? Děkuji všem, krásný den
Mohu si vzít do USA algifen? Někde jsem četl, že metamizol není v USA povolený. Máte někdo zkušenosti? Díky
Zdravím vás. Pročetla jsem si diskuzi, ale raději se chci ujistit. Aktuálně řeším, že se zaseknu ve státech vzhledem k aktuální situaci déle. Potřebuji zaslat léky na ředění krve a hormonální léky (ideálně Stacyl a Utrogestan), které mám předepsané v rámci těhotenství. Pokud si nechám od rodiny zaslat se zprávou v angličtině od ošetřující lékařky skrze https://www.balikdozahranici.cz/balik-do-ameriky , mělo by vše proběhnout bez problémů, je to tak?
Dobrý den, chci se zeptat na dovoz doplňků stravy Z USA DO ČR a s tím související placení cla. Jestli nejsou z placení cla vyjmuté leky a potravní doplňky stravy. Je to Idebenone, cena je vysoká, doporucil lékař. U nás je to lék, v USA doplněk stravy. Děkuji moc za odpověď.
@Blanka Müllerová:
Tyhle stránky jsou trochu o něčem jiném. Spíš bych zkusil zdravotní weby a rádce.
Odpověď najdeš během dvou minut na netu. https://esipa.cz/sbirka/sbsrv.dll/sb?DR=SB&CP=32003R1789
Chápu to tak, že pokud je k prodeji samostatně pod názvem Idebenon, tak je bez cla. Pokud je ale jen jako účinná látka v léku s jiným názvem, tak už to neplatí.
Mě by spíš ale zajímalo, co je potřeba k dovozu léku. Pokud je u nás na předpis, tak s ním asi nebude moct nakládat jen tak někdo a zřejmě bude potřeba licence na dovoz, aby s ním neobchodoval kdejaký překupník. To není jako koupit si tam pár levných triček.
Dobrý den, potřebovala bych poslat synovi do Oregonu jedno balení Combair na astma. Musím neco dokládat nebo něco vyplňovat?Děkuji
@Alice:
Ale ten tady asi je… Jinak poslat vše a doklad o nutnosti potřeby pro každý případ. Ale kouknout zda je to povolené-existuje seznam.
Dobry den, ja mám zase dotaz. Nevím zda se to sem hodí, ale potrebuji zjistit jaky má letrox/euthyrox 150 název v USA ? Neví to někdo? Dekuji moc.
Letím do USA a beru pravidelně léky na žíly detralex a lék na astma Symbicort. Mohu si vzít do příručního zavazadla nebo pouze do odbaveného? A lze bez potvrzení lékaře? Nedovedu si představit od naší současné lékařky získat potvrzení v angličtině… a nepodařilo se mi to najít ani v povolených lécích…děkuji za odpověď
Ahojda, letíme poprvé a rovnou do USA, už je to za rohem a dávám si dohromady vše potřebné, krom potvrzení manžela o vycestování dcery plaším právě s doktorkou, už mám rozepsaný dokument, o tom že nemám žádnou “nemoc”, ale že mám menší alergie a občasné migrény, tak pro to potřebuji aulin, nestibil a mercilon jako HA. Je třeba to mít od doktorky potvrzené pro jistotu?
Popřípadě jak je to s očkovacím průkazem, jako 88 ročník ho mám přímo ve zdravotní kartě u lékaře, tak jestli mi ho má vypsat? Předem děkuji
@Jana: Ne. Neni treba.
@Marek: v kufru v zavaz.prostoru nevadí
Dovnitř v prirucnim zavazadle Vás stoupnou,jako mě😀
Mohu do usa jen pro mou potřebu si vzít neurol a lexaurin.
Děkuji
@Vlasta: Dobrý den, Vlasto, podle seznamu kontrolovaných látek není Neurol ani Lexaurin brán jako narkotikum. Podle všeho si tak můžete vzít léky v množství maximálně na dobu pobytu + je vhodné mít buď papír od lékaře (který potvrdí, že léky užíváte) nebo předpis na léky. Pravděpodobně to nebudete potřebovat, ale je to taková pojistka. :-)
Mohu mít s sebou do USA Leponex, Rxulti a Sertralin?
@Adéla: Dobrý den, Adélo. Ověřoval jsem informace a Rexulti a Sertralin nepatří mezi hlídané látky – tam by problém být neměl. U Leponexu se mi informace nepodařila ověřit. Pokud budou léky v originálním balení, neměl by nastat žádný problém. Pokud byste chtěla mít úplnou jistotu, doporučím Vám potvrzení od lékaře, že daný člověk dané léky užívá.
Dobrý den,
Rád bych se zeptal na radu. Zatím jsem se nikde nedostal k jasnému vyjádření. Tento rok odlétám do Ameriky na 5 měsíců. Užívám Biologickou léčbu (Dupixent) v injekčním podání. Přepravu v letadle už mám zařízenou i s potvrzením v anglickém jazyce od doktora, ale stále si nejsem jistý jestli ještě nebudu potřebovat něco víc na imigrační. Jestli je možné vést léky na 5 měsíců. Užívám 300mg (2ml) měsíčně. Takže se jedná o 10 injekčních předplněných stříkaček.
@Lukáš: Dobrý den, Lukáši, upřímně – přesně s tímto nemám zkušenost, ale myslím si, že potvrzení od lékaře v angličtině a léky (injekce) v originálním balení by měly dostačovat. Co jsem koukal, tak Dupixent není v USA regulovaná látka, takže s tím by problém být neměl.
Dobrý den,
můžu se zeptat na léky na tlak Prestarium.na spaní Zolpiden,Stilnox. Original balení. Budu mít předpis od lékařky. Stačí a nebo ještě potvrzení v angličtině. Dát do zavazadla či do příručního na palubu letadla.Děkuji
@Zuzana: Dobrý den, Zuzano,
Prestarium je podle mých informací v pořádku. Zolpiden a Stilnox spadají mezi hlídaná léčiva do skupiny IV. Myslím, že s předpis od lékařky bude při vstupu stačit. Jakmile budete mít originální balení, nemyslím si, že budete mít nějaké problémy.
Šťastnou cestu. :-)
Dobrý den, četla jsem příspěvky , ale není mi jasné , co je myšleno jako originální balení ? Když si povezu nějaké léky jen na dobu pobytu ( 10 dni ) , tak mi bude stačit 10 tabletek ( např .brufen na bolest, něco na žaludek apod ) , ale když vezmu míň , tak uz nebudou v originálním balení ( a neotevřené ). Pokud vezmu celé originální balení ( tj30 tablet ) , bude to zbytečné moc. Potřebuji si vzít i léky na spaní ( zolpinox) – a stejný problém . Beru si jen 1/2 tbl, na pobyt mi teda stačí jen 5-6 tabletek – na cesty běžně používám malou lékovku/krabičku , kam si všechny vždycky nachystám, to asi nepůjde , jak je to tedy správně ? A můžu je dát do odbaveného kufru ?
@IvaS: Dobrý den, Ivo,
“originální balení” v praxi znamená lék v původní krabičce nebo blistru s jasně čitelným názvem. Do USA můžete dovézt tablety pro osobní potřebu a není povinnost mít je v originálních lahvičkách pro účely bezpečnostní kontroly, ale úřady doporučují původní, označené obaly kvůli snadné identifikaci při kontrole na hranici.
Nejjednodušší je odstřihnout si potřebný počet platíček a vzít k nim kus krabičky nebo příbalový leták, aby byl název a dávka vidět. :-)
Zolpidem je v USA kontrolovaná látka třídy IV, proto ho vezměte v originálním balení ideálně s anglickým potvrzením od lékaře s generickým názvem, dávkováním a dobou užívání. Množství držte na osobní potřebu, obecné doporučení je maximálně zhruba 90denní zásoba a u kontrolovaných látek je rozumné nepřekročit 50 dávek.
Tablety můžete dát i do odbaveného kufru, ale vhodnější je mít je v příručáku kvůli dostupnosti, nebo pro případ ztráty kufru a případné kontrole. Lékovku používejte až po příletu, na cestu je pro jistotu lepší mít léky v původních označených obalech. (Pokud přesto použijete organizér, mějte u sebe potvrzení.)
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat ohledně dovozu jednoho léku do Spojených států. Letíme za pár týdnů na třítýdenní roadtrip a jeden z nás bude neustále muset u sebe mít astma sprej Combair, kde (alespoň jsem to tak pochopil) je malá natlakovaná lahvička. Jedná se o zakázaný lék/látku? Když jsem si k tomu hledal nějaké věci, nepřipadalo mi, že by s tím mohl být nějaký problém. Doporučili byste, abychom u takového léku měli potvrzení od lékaře, nebo bude stačit originální balení s příbalovým letákem? Lék bude brán na palubu, takže bychom na něj nejspíše mohli být tázáni jen při bezpečnostní kontrole na letišti v Evropě, nebo i někde po příletu do USA?
Děkuji Vám mnohokrát za poskytlé rady a tipy.
@Petr Novák: Děkuji za podrobné vysvětlení, hezký večer .
@Tom: Dobrý den, Tomáši,
zkoumal jsem to a inhalátor Combair není v USA zakázaný a bez problémů ho váš parťák může mít u sebe v příručním zavazadle i během letu. Inhalátory se považují za léčebné aerosoly a pro osobní potřebu jsou v letecké dopravě i při dovozu do USA běžně akceptovány.
Doporučuji ho nosit v originálním balení s názvem léčiva. Obvyklým pravidlem je množství léku na cca 90 dní – což je u vás naprosto v limitu. U bezpečnostní kontroly v Evropě inhalátor na požádání ukažte a označte ho jako lék. Po příletu do USA se řeší pasová a celní kontrola, osobní léky v rozumném množství se zpravidla neřeší.
Potvrzením od lékaře nic nezkazíte, ale je to zařizování navíc. Myslím, že v 95 % nebude vůbec potřeba. :-)
Dobrý den chci se zeptat jedeme do Ohia na 3 měsíce k dceři a jelikož jsme ve věku 74 a 78 let bereme denně tyto léky manžel pantoprazol,anopyrin,trombex,valtricom,purinol,roxilip a tensiomin – já beru Helicid,Detralex,Rosucard,Kalnormin,Godasal,Triplixam,Loradur a Gabanox.Teď jsem Vám trochu zamotala hlavu ale moje otázka je – když povezu vše v krabičkách musím mít ještě potvrzení od lékaře?Děkuji za odpověď.Dagmar
@Dagmar: Dobrý den, Dagmaro,
krabičky na dávkování projdou bezpečnostní kontrolou, ale pro vstup do USA je nejbezpečnější mít léky v příručním zavazadle a současně u sebe aspoň část originálních balení s etiketou. V 99 % případů stačí mít léky v originálním balení a potvrzení nebude vůbec potřeba.
Potvrzení od lékaře je pro to 1 % případů, kdy by úředník při náhodné kontrole nevěřil, že se jedná o léky, které užíváte kvůli Vašemu zdravotnímu stavu. Můj názor je, že tato situace je dost nepravděpodobná.
Doporučuji si zabalit pouze množství léků odpovídající potřebě na 3 měsíce. Z uvedených přípravků nejde o omamné či návykové látky, výjimkou může být gabapentin (Gabanox), který není v Ohiu kontrolovanou látkou, ale je sledovaný. Pokud byste vezli injekce nebo jehly, lékařské potvrzení bych si raději vyřídil.
Přeji Vám šťastnou cestu a užijte si pobyt u dcery. :-)
Zdravím, za 14 dní letíme do USA a jelikož trpím kinetózou chci si sebou vzít Kinedryl a Lavekan. Je potřeba nějaké potvrzení ikdyz jsou to léky bez předpisu? Moc děkuji :)
@Kristýna: Dobrý den, Kristýno. Potvrzení nepotřebujete. U volně prodejných léků, jako jsou Kinedryl a Lavekan, stačí mít rozumné množství pro osobní potřebu v originálním balení ideálně s příbalovým letákem a mít je v příručním zavazadle. :-)
Dobrý deň, vedel by ste mi povedať či voľne dostupné lieky môžem zaslať v balíku do USA – konkrétne Nasivin soft, Magne B6 a Dorithricin v originál baleniach? Veľmi pekne ďakujem
@eva: Dobrý den, Evo,
poslat běžné léky poštou do USA je právně problém a balík může být zabaven celní správou, i když jde o volně prodejné léky v originálních krabičkách. Ve většině případů je dovoz léků (to se týká i zmiňovaných léků) jednotlivci do USA nezákonný, pokud ten konkrétní přípravek není schválený americkým úřadem FDA pro prodej v USA, protože pak je považovaný za “nepovolený léčivý přípravek” a celníci ho mají právo zastavit. V praxi můžete léky zkusit poslat, ale je možné, že budou zabaveny.
Dobrý den,
užívám na tlak Indapamid, Prestance a Kalnormin. Letím do USA na 18 dnů. Je s těmito léky nějaký problém? Originální balení i s příbalovým letáčkem mám. A dále se chci zeptat na černé uhlí, nějaký nurofen, paralen nebo brufen pro případné nezvládnutí nějakého pokrmu a nebo klimatizace.
Děkuji za odpověď, Pavel
@Pavel: zdravím Pavle, do USA jsme zatím cestovali 2x, vždy na 4 týdny, takže jsme pro každý případ vezli různé léky – na teplotu, trávení, střevní obtíže, i antibiotika, též léky na tlak. Ani v jednom případě nebyl problém.
@Pavel: Dobrý den, Pavle,
s uvedenou trojkombinací léků na tlak do USA můžete. Vezměte si zásobu na dobu pobytu (ne více než na maximálně 90 dní), v originálním balení a příbalovým letákem. Takže přesně tak, jak píšete.
Co se týká černého uhlí nebo paralenu, zde se také nemusíte obávat nějakých problémů. Jen opět doporučuji mít léky v původním balení.
Sťastnou cestu Vám přeji :)
Dobry den,
V prosinci jedu do usa jako aupair na rok a potrebuji si s sebou vzit leky alespon do konce července nez pojedu na dovolenou do CR. Užívám leky na tlak Verogalid, Indapamid, Zoxon, Rilmedin a Verospiron.
Jeste s sebou povezu i biologickou lecbu – 2 injekce Ilumetri. Jak moc myslite, ze to bude velký problém? Moc děkuji za odpověď
@Aneta: Dobrý den, Aneto,
jako bezpečné pravidlo platí maximálně zhruba 90denní zásoba. Pokud si povezete léky na delší období, existuje riziko, že vám léky při vstupu do USA zabaví. Doporučuji si s sebou vzít potvrzení od lékaře, že dané léky užíváte.
Pokud jsem hledal dobře, tak Rilmedin není v USA schválen. Proto by bylo dobré to ještě před odjezdem konzultovat s lékařem.
Dvě injekce pro biologickou léčbu můžete mít u sebe v zavazadle, u kontroly je nahlaste. Injekce i jehly jsou při cestování s ohledem na zdravotní důvody povolené, ale musíte je deklarovat.
Léky na celý rok je možné posílat poštou – je potřeba mít správně dokumentaci a počítat s tím, že se může zásilka zdržet. Případně si můžete po příletu do USA najít amerického lékaře a nechat si léky předepisovat tam. Většina léků, co užíváte, má americký ekvivalent. Pro jistotu vše doporučuji konzultovat s Vaším lékařem, to bude nejlepší. :)
Dobrý den, chystáme se do USA, ale mám dostat menstruaci. Proto jsem si u lékaře vyžádala norethisteron na její oddálení (jedná se o lék n předpis). Potřebuji k tomu nějaké potvrzení od lékaře? A bude lepší vzít celou nerozbalenou krabičku, nebo ji rozbalit a vzít pouze potřebné množství? Děkuji za radu.
@Cestovatelka: Dobrý den, rozhodně nechte lék v originální krabičce. Američtí celníci vyžadují, aby byly léky jasně identifikovatelné, takže vybalování by mohlo zbytečně komplikovat kontrolu.
Potvrzením od lékaře nic nezkazíte. Pokud pro vás není komplikované ho získat, vzal bych si ho s sebou.
Šťastnou cestu a užijte si USA! :-)
@Marcela: Děkuji za informace a přeji hezký den :-) Pavel
Dobrý den,
za měsíc odjíždím do USA na 4 měsíce a užívám lék ACTAIR 300 IR. Při hledání jsem našla, že lék není v USA schválen a není prodáván. Z předchozích komentářů jsem vyčetla, že existuje riziko zabavení. Je možné riziko snížit tím, že si dovezu potvrzení od lékaře o užívání léku?
Děkuji předem za odpověď a přeji hezký zbytek dne.
@Marie: Dobrý den, Marie, určitě si nechte od lékaře vystavit potvrzení v angličtině a lék vezměte v originálním balení i s receptem. Riziko se tím výrazně minimalizuje. Celníci u léků pro osobní potřebu (limit je běžně 90 dnů) dělají problémy málokdy, pokud je hned jasná dokumentace.
Šťastnou cestu! :-)
Dobrý den,
rád bych se před cestou do USA na stipendijní pobyt zeptal, zda by při vstupu do USA mohl být problém s takovými těmi “běžnými” léky typu PARALEN® 500 mg tablety, Kinedryl, PharmaSwiss Carbo medicinalis, Kneipp Třezalka 90 dražé nebo třeba Pharma Activ Reishi FORTE 1000?
Předem moc děkuji za odpověď!
@Mario: Ahoj Mario, buď úplně v klidu, s těmihle běžnými léky a doplňky stravy by na amerických hranicích neměl být žádný problém. :-)
U Paralenu, Kinedrylu a černého uhlí stačí, když je necháš v originálním balení. U třezalky a Reishi taky není problém, v USA jsou tyhle bylinky a houby úplně běžně k dostání jako doplňky stravy (Dietary Supplements).
Obecné pravidlo pro CBP je mít všechno v původních krabičkách s příbalovým letákem, vozit jen množství pro osobní spotřebu (ideálně na dobu pobytu) a při vyplňování celní deklarace léky raději přiznat, když se tě budou ptát.
Kdybys vezl nějaké silné léky na předpis, tam už je potřeba mít potvrzení od lékaře v angličtině, ale u tohodle netřeba. Šťastnou cestu a ať se stipenduum vydaří!
Dobrý deň, s priateľom plánujeme cestu do USA, pobyt na 10 dní. Ja užívam Eliceu (antidepresívum) a v prípade potreby Atarax (anxiolytikum). Oba lieky si potrebujem so sebou vziať, bohužiaľ som nenašla stránky na ktorých by boli informácie, či sú dané liečivá regulované alebo nie. Myslíte si, že je potrebné potvrdenie od lekára o nevyhnutnosti ich užívania, alebo stačí iba originálne balenie? Priateľ je zároveň alergický na sršňov a potrebuje mať so sebou EpiPen – je potrebné potvrdenie od lekára?
Vopred ďakujem za odpoveď!
@Rebeka: Ahoj Rebeko, v první řadě gratuluji k plánované cestě, čeká vás úžasný zážitek! :-)
Co se týče léků, USA jsou v tomto poměrně striktní. Pro Eliceu, Atarax i EpiPen jednoznačně doporučuji mít s sebou oficiální potvrzení od lékaře v angličtině (stačí stručný formulář, kde lékař uvede vaše jména, názvy léků, dávkování a potvrdí, že jsou pro osobní potřebu).
Všechny léky nechte v originálním balení. U EpiPenu je potvrzení obzvlášť důležité, protože jde o injekční stříkačku a na letišti by mohl nastat problém. Na palubě letadla pak léky raději nahlaste při bezpečnostní kontrole.
Držím palce, ať vše proběhne hladce a dovču si skvěle užijete! :-)