Léky do USA: Povolené a zakázané léky do USA, pravidla pro dovoz pro vlastní potřebu

Cestujete do Ameriky a potřebujete si s sebou vzít léky – ať už ty na předpis, nebo volně dostupné? Dovoz léků do USA pro vlastní potřeby je až na výjimky povolen a není třeba provádět žádná bezpečnostní opatření.

Léky do USA | © Chris Potter

Jak postupovat, když si s sebou do USA berete léky

Při cestě s léky doporučuji dodržovat tato pravidla:

  • Vždy si berte jen množství léků odpovídající vaší spotřebě
  • Léky mějte uschovány v originálním obalu

Problém může nastat u léků, které obsahují narkotika, nebo které jsou do těla vpichovány injekční stříkačkou.  V tom případě si doporučuji od lékaře zajistit potvrzení (samozřejmě v angličtině), že daný medikament skutečně užíváte.

Přehled schválených léků v USA naleznete na stránce amerického Ministerstva zdravotnictví. Z těch známějších je v USA zakázán například Rohypnol, GHB nebo Fen-Phen.

Cestujete-li do zámoří na delší dobu a pravidelně užíváte některý z léků, který je v Americe zakázaný, domluvte se s lékařem na předepsání alternativního medikamentu. S žádostí o radu se můžete rovněž obrátit na centrum cestovní medicíny.

PS: Před odletem si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění!

Diskuze k článku (187 komentářů)

Zdravim,precetla jsem si diskuze a jsem pomerne dost zmatena. Byla jsem v NY pred tremi lety,v originalni krabicce jsem nemela zadny lek,nemela jsem ani pribalove letaky,na palube mela to nejnutnejsi a zbytek v kufru a nebyl problem. Ted mam vsak pocit,ze to byla snad nahoda. Me dotazy: jak jste prisli na to,ze musim mit potvrzeni od lekare,ze beru nejaky lek? Potrebuju to,i kdyz jsou ty leky v USA povolene? Budu takhle mit leky na alergii,inhalator a HA + pro sichr antibiotika na mocak. A co ostatni volne prodejne leky? Nekdo se tu ptal na vaginalni cipky,ty si pro jistotu chci take vzit,ale volne prodejne. Prece si ke vsemu nebudu shanet vyjadreni lekare? A jeste jeden dotaz. Budu leky balit pro 2 lidi na 3 tydny. Mam to radsi rozdelit do 2 kufru? Diky vsem.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jiri: Zdravím, Jiří. Na tohle většinou stačí Google, případně web Drugs.com. Zkuste porovnat účinnou látku, ne všechny léky distribuované v Česku/EU se prodávají v USA.

Odpovědět

Dobrý den, dcera letí do USA a chce si s sebou vzít do příruční lekárničky chirurgické jehly,prázdné injekční stříkačky. Pokud budou v odbaveném zavazadle myslíte že to projde?

Díky

Odpovědět
Avatar uživatele

@Libor:
Vadit by to nemělo, ale asi by bylo dobré mít s sebou něco od doktora, na co to potřebuje. Standardní turista takové vybavení nevozí.

Odpovědět

@Libor: Tyto věci slouží k aplikaci léků nebo drog. Mám li je u sebe a nemám léky, které chci aplikovat, tak je to hodně podezřelé.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Libor: Zdravím Libore, pokud je potřebuje ze zdravotních důvodů (např. cukrovka), ať si k nim sežene anglicky psané vysvětlení od doktora, a bude to v pořádku. Pokud jehly její zdravotní stav přímo nevyžaduje a chce je tam mít třeba z nějakých preventivních nebo jiných důvodů, tak to spíše nedoporučuji. V takovém případě ať je uloží do odbaveného zavazadla,

Odpovědět

Ona je z oboru ( zuby) a chce se jistit před všemi nepředvídatelnými událostmi.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Libor:
Od toho je pojištění. Pokud injekce nepotřebuje s ohledem na probíhající léčbu, tak nebrat.
Máma s sebou injekce měla spolu s papírem od doktora a problém nebyl. Ale mít to u sebe jen tak, mi nepřijde dobrý nápad, jak psal “Z”. Já odpovídal s ohledem na cukrovkáře nebo tak něco.

Odpovědět

Zdravim vas planuju cestu do USA na delsi dobu a trpim cukrovkou. Nema nekdo zkusenost jak je to s leky kdyz mi dojdou? Muze mi je nekdo poslat z ČR a nebo mam mit nejakou zpravu od lekare a napisou mi je v USA za nejakou uplatu. Dekuji ha odpoved

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jirka:
Ve tvém případě doporučuji poradit se se svým lékařem a neptat se na netu. Budeš nejspíš potřebovat dostatečnou zásobu s sebou. Otázkou je, co považuješ za delší dobu a co případně řeknou na celnici na kufr plný léků. Budou pro vlastní potřebu, ale z náš to.
Mě tam neprodali ani kontaktní čočky, které u nás koupíš skoro v každé lepší drogerii. Chtěli po mě recept od doktora, což bylo minimálně 100,-USD za prohlídku, a pak 25,- za jedno balení čoček. Naštěstí kámoška hlídala děti v rodině očaře a měl jsem to nakonec bez prohlídky za 18,-. :-)

Odpovědět

Dobrý den, když se poštěstí pojedu do USA min na rok jako au pair a jelikož jsou v USA léky drahé a já pracovala ve farmacii, mám své “dostatečné” zásoby. Otázka tedy zní, je prosím nějaké omezené množství na dovoz léků v případě, že zde budu trávit min. rok? Šlo by především o paralen, paralen grip, ibalgin, zyrtec/zodac, kapky do nosu a dále o léky na předpis aulin, algifen a HA. Jedná se o léky, které jediné mi zabírají při nastydnutí, bolesti zubů, hlavy atd + HA… Vím, že si na ně budu muset sehnat originální krabičky ale opravdu bych nechtěla, aby mi i tak na letišti řekli, že vezu velké množství a musela bych to vyhodit (což by se mi tak drahé věci opravdu nechtěly vyhazovat). Může se dát také třeba do jedné krabičky více platíček stejného léku k ušetření místa? Děkuji za každou informaci a přeji pěkný den.
Veronika

Odpovědět
Avatar uživatele

@Veronika:
Dobrý den, Veroniko,

to množství by mělo odpovídat běžné spotřebě. Čili jedna-dvě krabičky léku jsou v pořádku, ale třeba 10 krabiček je podezřelých. Důležité je, aby v některém z léků nebyla účinná látka, která je v USA zakázána (vizte článek). :)

Odpovědět

@Veronika: Pokud hodlate vezt vice, nez dopurucil Petr Novak, tak bych se nebal nejake platicko do krabicky pridat. Mimochodem, neni snadne v USA sehnat bez predpisu leky, ktere jsou u nas bezne k sehnani. Bez predpisu se koupi pouze “bonbony”, ale nic, co by zabralo.

Odpovědět

Chtěl bych se zeptat, jak moc důležité je to pravidlo o uložení léku v originálním obalu. Je to poměrně iritující pravidlo, které dost zvyšuje objem lékárničky v kufru. Díky

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jiří: Pokud by vám krabičky zabíraly moc místa, tak si je neberte. Není to úplně dle pravidel, ale problémy snad nebudou.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jiří:
Ale určitě bych u toho nechal ty průvodní informace. Pokud by byli zvědaví, tak se z nich dá dost vyčíst.

Odpovědět

Jedu na návštěvu do USA a chtějí přivést Alpu – Francovku. Kolik mohu sebou bez proclení tohoto mazání zabalit do kufru. Balení je litrové.
Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Radek: Ahoj Radku, nebál bych se vzít s sebou třeba dvě litrové lahve.

Odpovědět

Zdravím,
známý žijící v Kanadě mě požádal o dovoz léků na alergii (Zenaro). Mám 10 krabiček. Můžu převézt? Letím nejdřív do USA….Dala bych do odbaveného zavazadla…..

Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Aneta: Zdravím Aneto, řekl bych, že ano. Prášky se stejnou účinnou látkou se běžně v USA prodávají.

Odpovědět
Avatar uživatele

Zdravím, chystám se do USA na 3 měsíce a musím si s sebou brát léky na migrénu, kromě klasického ibalginu, beru Sumatriptan, stačí příbalový leták a originální balení, nebo léky ze skupiny triptanů je třeba doložit lékařským potvrzením? Předem díky za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Kateřina: Zdravím Kateřino, pokud bude množství odpovídat běžnému užívání a léky budou v originálním balení, neměl by být žádný problém.

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj,

chtěl bych se poradit ohledně dovozu léků do USA se zkušenějšími cestovateli, kteří už s tímto mají nějaké zkušenosti.

Letos na podzim letím do Los Angeles, bude to moje vůbec první cesta do Ameriky, takže s tímto nemám žádné osobní zkušenosti.

Vím, že co se týká dovozu léků do Ameriky, tak jsou poněkud přísnější pravidla, než když, např. cestuji pouze po Evropě.

Jedná se mi o to, že zatím vždy, když jsem cestoval v rámci EU, tak jsem si s sebou bral takové ty základní léky, jako třeba, kapky do nosu, na kašel, nějaké tablety na teplotu (Paralen), na průjem, Ibalgin… v podstatě takové základní léky, které má člověk normálně v lékárničce. Nejedná se o léky, které bych vyloženě potřeboval užívat, jako na nějakou nemoc, ale spíše jsem si je vždy bral, kdyby mě na dovolené “skolila” nějaká rýma/angína… apod. tak abych tam nemusel běhat po doktorech a po lékárnách, přišlo mi snazší vzít si takhle něco s sebou. Nejedná se o žádné obrovské množství léků, vždy tak nějak odpovídající délce pobytu.

Když bych si ze stejného důvodu chtěl takhle vzít nějaké léky do USA, keré vyloženě nepotřebuji užívat, ale spíše tak nějak pro jistotu, jak jsem popsal výše, myslíte, že by to byl problém? Na palubu letadla bych si je nebral, měl bych je v odbaveném zavazadle.

Přijde mi snazší si takhle něco vzít s sebou, než tam pak ztrácet drahocenný čas chozením do lékáren a k doktorovi, nehledě na to, že jsem také jsem slyšel, že v lékárnách v USA se třeba ani nesežene, co je u nás běžně k dostání bez předpisu. Údajně tam je téměř všechno na předpis.

A pokud je to tedy možné si s sebou takhle nějaké přiměřené množství léků vzít, tak musí se to někde vyplňovat, třeba v tom formuláři celní deklarace, nebo kdekoliv jinde nebo o tom někomu říkat?

Co se týká potvrzení od doktora, tak nevím, jestli bych ho mohl sehnat, protože, jak jsem zmiňoval výše, jednalo by se spíše o léky, které bych si bral pro jistotu, v případě, že by mě tam něco skolilo, ale ne léky, které vyloženě musím užívat, bez kterých se neobejdu.

Děkuji moc za všechny rady a názory

Odpovědět
Avatar uživatele

@Václav:
To co píšeš, klidně vezmi. Kdyby se náhodou ptali, tak je to tvůj “first aid kit”. :-) Měj to v originálním balení. Ale u toho, co píšeš, bych problémy nečekal.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Franta: Super, díky moc.

Odpovědět

Dobrý den,
potřebovala bych poradit s převozem léků.Letím s přítelem na Miami.Beru už asi 8 let setaloft a od lékaře jsem včera dostala neurol v případě paniky z letu. Neurol snad nebude potřeba, ale ten setaloft určitě ano. Budu potřebovat nějaké potvrzení, nebo s tím nebude problém?
Děkuji za ochotu a přeji hezký zbytek dne.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Lucie: Zdravím Lucie,
předem upozorňuji, že nejsem lékař. Píšu na základě zkušeností a dohledaných informací. Se Setaloftem by neměl být problém, u Neurolu bude jistější, když ti lékař vystaví potvrzení, že lék užíváš. S sebou si lék vezmi v potřebném množství a v originálním balení.
Není to tak, že bys automaticky měla problém, pokud u tebe lék najdou. Ale mohou se ptát, protože u Neurolu může hrozit riziko zneužití léku. A právě originální balení + jen potřebné množství + papír od doktora jsou důkazy, že lék nechceš zneužít, ale vyžaduje ho tvůj zdravotní stav. :-)

Odpovědět

Zdravím, za pár dní odlétám na 3 měsíce do USA. Chtěl bych se zeptat, zda potřebuju potvrzení od lékaře, že beru léky na alergii DASSELTA 5mg? Děkuji za odpověď

Odpovědět
Avatar uživatele

@Radim: Ahoj Radime, opět předesílám, že nejsem lékař, jen jsem dohledal informace:
Dasselta by při cestě do USA neměla být problém v množství, které odpovídá běžné spotřebě. V USA se lék se stejnou účinnou látkou prodává pod jménem Clarinex.

Odpovědět

dobrý den.
Manželka užívá léky z řady opiatů OCYCONTIN -měla by mít potvrzení od lékaře….cestujeme do usa na 28dní

Odpovědět
Avatar uživatele

@mirek:
V tomhle případě určitě potvrzení lékaře, nejlépe i s uvedením diagnózy, ne jen, že to užívá. A vzal bych ho i s úředním překladem. Zběžně jsem projel net a v USA je v kategorii drog a je povolen pouze na předpis a jen k ústnímu podání.

Odpovědět

Dobry den,
diskusi jsem si přečetla, ale raději se ještě chci zeptat. Chystám se do USA poprvé, tak bych se ráda vyhla možným komplikacím. Neměl by tedy být problém s sebou si v odbavenem zavazadle vést klasické léky jako jsou napr. Leky na bolest hlavy, krku, pri prujmu, HA,..? Nevím ale, zda stačí, aby léky byly v nerozbaleném blistru nebo musi být přímo v originální krabičce? Jde mi o to, abych nezabirala krabičkami zbytečně moc mista v kufru. A když chci s sebou vést např. nějaký gel na štípance, ale už je načlý, mužů ho s sebou vést nebo musí být neotevřený?

Díky za odpověď

Odpovědět
Avatar uživatele

@Míša:
U těch normálních léků by nemělo vadit, když bude jen to platíčko. Ono jde hlavně o léky na předpis, hlavně o ty, co jsou na předpis tam. A stačit by měla ta příbalová informace na letáčku. Otevřený gen na štípance v kufru vadit nebude.

Odpovědět

@Franta
a s tou HA bude nějaký problém? Měla bych ji v orig.krabičce s příbalovým letákem (který je ale teda v češtině) a opět bych ji měla v kufru. Nebo je potřeba i na tohle nějaké potvrzení od lékaře?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Míša:
Ta vadit nebude. A asi jí s tebou ani nikdo nebude chtít řešit. :-)

Odpovědět

Ahoj,v rijmu letim pres Londyn do USA.Jsem onkol.pacient i kdyz tak nevypadam,a budu muset ssebou na 5tydnu mit chemo v tabletach a 2leky ze skupiny opuatu
Morfinove naplasti NOPREX 35mikrogramu.Je v tom buprenorphinum a Targit.
Ostatni leky jsou pridavne na kosti.
Pak z alergologie jsem astmatik antihistaminika i spreje.Z onkologie i alergologie mam papir v anglictine s diagnozou a medikaci.
Taky budu muset pred letem tam i zpet si pi hnout heparinovou injekci na redeni krve kvuli tromboze.Taky budu mit papir v AJ.
Zni to silene,ale jinak jsem normalni…to jsou veci kvuli prevenci.A ja rozhodne nemam obavy ani strach.
Spis ti druzi me stresuji.Hlavne kvuli naplastem
Bude stacit papir z nemocnice v anglictine???A vse bude v kufru v termotasce s mrazicima polstarkama v orig.baleni.Dik za zkusenost.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Sylva:
Papír si určitě vezmi. Možná bych ale (pro klid svědomí) zvolil i oficiální úřední překlad té diagnózy a medikace. Přece jen toho povezeš více a je to určitě na recept. Ten morfin zní zajímavě. Také jde o schválení těch léku, zda je možné je vzít do USA. A radši bych se předem zeptal i u letecké společnosti. Ale žádné zásadní problémy bych nečekal. Nejsi první ani poslední “marod”, co cestuje.
Nějaké injekce na ředění krve s sebou měla i máti, měli se píchat do břicha před letem. Doktorka (obvoďačka) jí poradila, ať na letišti vyhledá lékařskou službu, že jí to píchnou. Kravina. Nikdo ti nic nepíchne na základě “nějakého” papíru, když tě nezná. Takže tam nakonec strávila přes půl hodiny, než se přes několik telefonátů dopracovali k jejímu doktorovi (v nemocnice), který vše potvrdil. Před cestou zpět jsem jí to píchnul sám.

Odpovědět

Je možné si vzít sebou jedno balení ampulek B12 ? Je jich tam 5 a budu na ty tři měsíce potřebovat píchnout 3. Injekce si neberu, to mi píchne snad nějaký doktor.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Angel:
Vadit by to nemělo, pokud to bude v originálním balení. Injekce si vezmi.
Žádný doktor ti to tam nepíchne, aniž by tě znal. Bez vyšetření ti tam nic neudělají. Jedeš do USA, ne na Mácháč.

Odpovědět

Dobrý den,
letíme s mámou na 14 dní na Floridu a obě bereme prášky na štítnou žlázu Letrox/Euthyrox a navíc ma máma problémy s cukrovkou a vysokým krevním tlakem, takže potřebuje celkem dost prášků – oltar 1mg, siofor 850, desloratadin zentiva 5mg a prestarium neo combi…nemáte s těmito léky nějaké zkušenosti? Popř. je třeba na všechno sehnat potvrzení o lékaře?
děkuji za odpověď

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jana:
Jako u každého nad tebou. Na léky na předpis je lepší mít papír od lékaře. Oni nevědí, co s mamkou berete, takže by je mohlo napadnout, že to někomu vezete. Třeba projdete bez kontroly, ale kdyby to viděli a vy nebudete moct doložit, že je to pro osobní potřebu, tak to můžou zabavit.

Odpovědět

Dobrý den, můžu poslat na Floridu poštou 30 tbl Zinnatu a 16 tbl Dalacinu C? Je to pro nemocnou kamarádku. Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den,
už jednou jste mi poradili a uklidnili mě, tak poprosím ještě jednu odpověď na mou otázku :)
Jelikož jsem silný alergik na vosy, mám alergologem napsané adrenalínové pero Epipen. Předpokládám, že na palubě letadla a v letišti se vosám vyhnu, tak jej chci dát do odbaveného zavazadla. Jen se chci zeptat, zda nebude problém i v tom odbaveném zavazadle?? Nebo i v tomto případě mít v angličtině info od alergologa?
Děkuji Jana

Odpovědět

Chtela bych se zeptat letim do usa a beru antikoncepci Lindynette 20.
Potrebuji na tyto leky potvrzeni od lekare?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Jana: Dobrý den, Jano, potvrzení nebude potřeba.

Odpovědět

Dobrý den, letím v květnu do Utahu a potřebuji s sebou na tak dlouhý let do letadla brufen a enzymy na zažívání a stilnox na spaní. Je to problém vzít do krabičky jen pár prášků? Totéž bych měla v odbaveném zavazadle v originálním balení. Děkuji

Odpovědět

Ahoj, mate niekto skusenosti s mastickou mentholka extra? obsahuje lecive konopi a na baleni je obrazok marihuany. Myslite ze bude problem preniest taketo masticky? Pouziva sa na klby a svaly ked velmi bolia. Dik za help :)

Odpovědět

ještě jednou prosím o radu : mohu mít do letadla jednotlivé prášky ( na spaní, brufen, na zažívání) v krabičce jen na cestu? Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Hana:
Lepší je mít vše v originálním balení. Při případné prohlídce to dost usnadní kontrolu. Jednotlivé prášky můžou být cokoliv.

Odpovědět

@Franta: Není v tom problém, vždy si bereme jedno “plato” proti bolesti, průjmu a horečce a ještě nikdy nikdo nedělal problém, a nalítali jsme opravdu hodně. Ono, když dostaneš na dlouhém letu (10+ hodin) třeba průjem, tak to není nic moc :-)

Odpovědět
Avatar uživatele

@Luděk:
Psala “mohu mít do letadla jednotlivé prášky ( na spaní, brufen, na zažívání) v krabičce”. Což jsem pochopil, že si vezme od každého něco a dá to vše do nějaké krabičky. Jednotlivý prášek je u mě prášek mimo plato. Jinak to samozřejmě nevadí.

Odpovědět

@Franta: sorry špatně se to zařadilo – to bylo paní/slečně osobní zkušenost, že si může vzít a nemusí se bát :-)

Odpovědět

Ahoj, poletim do usa a mám alergii na bodnutí hmyzem včela,vosa atd. Od lékaře mám pohotovostní balíček s jednorazovou injekci a adrenalinem – epipen. Jake mate zkusenosti u usa?Dostal jsem certifikát do letadla,musím ho mít pořád u sebe,protože me muze něco stipnout i v letadle. Neumím moc anglicky,je lepší při kontrole na letisti hned toto ukázat?píše se to taky do toho celního formuláře?budu mit nejakou detailnejsi prohlidku?V usa budu preletavat na různá mista,tak abych nestačil na letištích půl dovolený.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Radek:
Máti s sebou měla injekce na ředění krve, nic nehlásila a vše v pohodě. Letěli jsme s KLM a Deltou.
Cukrovkáři si také s sebou něco berou, myslím, že tu o tom i někdo psal. Měj u sebe ten certifikát a pro jistotu měj i anglický překlad.
A dobře to zabal.

Odpovědět

Musela jsem zůstat v USA o 2 měsíce déle než plánovaný pobyt. Potřebuji nutně poslat z CR leky na predpis, které denně beru. Manžel mi je posle, musí vyplnit celní prohlášení? A k tomu nějaké potvrzení od doktora? Potrebuji je rychle, už mi docházejí. Dekuji.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Ivan Fuska:

Prosím o radu, beru léky na uklidnění a spaní.Je možné tohle převézt?děkuji Mátychová

Odpovědět
Avatar uživatele

@Eva Mátychová:
Běžné léky stačí mít v originálním balení. Léky na předpis je dobré mít s papírem od lékaře.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Dana:
Balíček už je asi na cestě. Ale tohle by věděli na poště.

Odpovědět

@Radek: Radku, měla jsem u sebe léky, které jsem nutně potřebovala v originálním balení. V Praze jsem to hlásila a jen se mě zeptali, jestli jsou tekuté (nebyly). Ani vidět je nechtěli. V USA je naprosto ignorovali. Myslím, že to nebude problém.

Odpovědět
Avatar uživatele

Ahoj, za tři týdny letím do USA a chci si s sebou vzít Codeine. Je potřeba nějaké zvláštní povolení? Kolik balení si mohu vzít?
Moc děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Cestovatel:
Jestli se nepletu tak do 90 mg v tabletě by to mohlo být “v pohodě”. Ale pořád je to codein. Tedy nebezpečná, návyková látky, droga. Hledal bych asi odbornější radu jinde, než tady.
Na webu http://www.fda.gov jsou informace pro turisty s léky.

V každém případě bych si vzal papír od doktora, že to mám pro vlastní užití a že to mít musím. Originální obal s příbalovým letákem je samozřejmost.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Franta: OK, díky za odpověď. Budu brát tak 3-4 balení 30 mg tablet. Raději se ještě poradím s doktorem.
Na FB ve skupině o cestování jsem se na to ptal a 3 lidi to převezli bez problému. Možná jen ale měli štěstí.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Franta: Ještě dodatek: Co by se stalo, kdyby na ten Codein přišli? Zabaví ho? Nebudu mít problémy?

Odpovědět
Avatar uživatele

@Cestovatel:
Na jak dlouho jedeš? 3-4 balení je nic neříkající, kolik je to tablet? Jestli jedeš na 14 dní a máš 14 (28, nevím, jak často se to bere) tablet, plus něco pro jistotu, tak by to mohlo projít. Pokud jedeš na týden a budeš mít 200 tablet, tak budeš vypadat asi divně.

Převezli bez problémů. Co to znamená? Nic o codeinu neřekli, nekontrolovali je a prošlo to. Když nic neřeknu a nebudou mě kontrolovat, tak mi projde i kokain.

Tady se píše, že balení léku s codeinem (Tylenol) v balení s více než 50 tabletami neprojde.

A netuším, jak se budou tvářit na název léku. Ostatní se jmenují všelijak a kodein pouze obsahují. Tenhle se Codein přímo jmenuje. Třeba Absint se může do USA dovážet pouze pokud slovo Absinth není hlavním znakem etikety. Možná bych napsal přímo na http://www.fda.gov nebo http://www.cbp.gov. a zeptal se jich.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Franta: Jedu na 18 dní. V jednom balení je 28 pilulek a každá má 30 mg. Beru tak 3-4 denně.
Každopádně děkuji za vyčerpávající odpověď. Po návratu z USA budu informovat jak to proběhlo, kdyby to tady někdo také řešil.

Odpovědět
Avatar uživatele

Budu v USA 20 dnů. Povezu léky radši v originálním balení. Mám potvrzení od lékaře, že léky užívám. Jedná se mi jen o Xanax. Mohu ho vézt s sebou ? Mám dát léky na dobu pobytu do kufru nebo příručního zavazadla na palubu ? Díky za odpověď.

Odpovědět

Zdravím, jedu na 3 týdny do USA a kamarádce, co už tam nějakou dobu žije mám přivézt antikoncepci. Původně to mělo být balení na půl roku, ale její mamka koupila 2, tak se trochu bojím, jestli nebude problém s tím, že to nemám pro vlastní potřebu a brát si s sebou prášky na rok, když jedu na 3 týdny je celkem podezřelý. :D mám je radši nechat v příručáku a nějak to okecávat, nebo do kufru do letadla a doufat, že to nebude nikdo řešit? Díky!

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den, v září jedu poprvé do USA. Užívám Itakem a Neurol ,můžu si je brát sebou ?Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Tereza:
Toho bych se nebál. Prostě řekni, že jí vezeš známé, která je na tuhle zvyklá.
Léky by měli být v příručním. Ale když něco necháš v odbaveném, tak to snad vadit nebude.

Odpovědět

Dobrý den,
chci se spíše ujistit, pokud budu mít od lékaře potvrzení na jednu injekci s lékem Fraxiparin (na ředění krve), mohu mít tuto injekci v příručním zavazadle?
Děkuji.
Hedvika

Odpovědět
Avatar uživatele

@Hedvika:
Máti měla něco podobného a injekci pro zpáteční cestu měla u sebe na palubě.

Odpovědět

Dobrý den,
mohu si bez problémů vzít na týdenní cestu do CNY léky, které jsem nucena užívat a jedná se o BETALOC ZOK, TRIPLIXAM, TROMBEX, TULIP, NOLPAZU a na případnou bolest hlavy AULIN ?
Potřebuji anglicky psanou zprávu od lékaře? Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den,

dávala jsem dotaz u balíků, zkusím ještě tady, jestli prosím někdo nevíte…
Dají se do USA poslat poštou léky na předpis ? Je to Provera – 3 balení – dávka na 3 měsíce. Jde o hormony, někdo je zřejmě užívá i jako antikoncepci. Dívala jsem se do seznamu léků povolených v USA – jsou tam uvedené. Kopii receptu mám a mohu přiložit. Mohu takto poslat? Nebo je nutné ještě přidat nějaké prohlášení od lékaře?

Děkuji

Odpovědět
Avatar uživatele

@Dana:
Chtěla jsem se zeptat, jak jste poslali a zda to dobře dopadlo – léky došly? Poslali jste doporučeným balíčkem s celní prohláškou a uvedli jste v ní že obsahuje léky? Přidávali jste nějaké potvrzení? Mám podobný problém. děkuju

Odpovědět
Avatar uživatele

V USA prodejny CVS maji dost siroky vyber leku, ktere v nouzi pomuzou a nejen bombony. Soucasti CVS je i lekarna a jiste poradi.

Odpovědět

Dobry den, mam otazku ohladom lieku Pregnyl (je to zensky hormon sa mi zda, ze nie je medzi zakazanymi liekmi, nakolko aj oni ho maju).
Budem ich moct mat vo velkej batozine 2 balenia plus ihly? kopiu receptu mozem prilozit k baleniu. Dakujem

Odpovědět

Dobrý den,

ráda bych se zeptala – cestuji teď do USA. Doktora mi preventivně předepsala CLEXANE (lék na ředění krve) – musím si ho aplikovat před delším letem jako prevenci. Jelikož nejdříve letím do Amsterdamu a teprve poté navazujícím letem do New Yorku, budu si muset lék píchnout na letišti v AMS a hodlám ho tedy mít z Prahy v příručním zavazadle.

Žádnou oficiální formu lékařského potvrzení jsem na netu nenašla a mám trochu obavy, že by mi lékařka (nejedná se o hematologa) napsala potvrzení alá “dvě věty” a konec a  že to nebude stačit. Proto jsem si dle jednoho vzoru sepsala na počítači potvrzení vlastní, kde uvádím jméno své, doktora, číslo pasu, název léku, na co se používá a kdy to použiji a že to musím mít u sebe atd. Potvrzení takto předepsané chci nechat mojí doktorkou podepsat a orazítkovat, je to možné, projde to v případě kontroly? Někde jsem totiž četla že není problém si to takto předpřipravit a pak nechat potvrdit, jde mi pouze o to se ujistit, že to takto může být.

Předem moc děkuji za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Nelli:
Něco na ředění krve s sebou měla kdysi máti. Před cestou do USA si to píchala v Praze na letišti a injekci pro cestu zpět měla zabalenou v příručním zavazadle. Měla jen papír od lékaře, co to je a proč to má. Nikdo se ale u kontrol neptal.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Eva Lord:
Jsou to léky, takže část bych měl u sebe v příručním zavazadle, kdyby se velké ztratilo nebo dorazilo později. Spíš než recept, bych si vzal potvrzení od lékaře, proč to užíváš. Nejspíš to nebude potřeba, ale jistota je jistota.

Odpovědět

@Nelli: manžel při cestě do New Yorku měl anglicky napsané potvrzení od lékařky (jméno, datum narození), že tento lék mu byl předepsán, a to s výčtem dalších léků, které měl s sebou. Datum, razítko, podpis. Na letišti se imigrační na nic neptal. Podle doporučení lékařky si aplikoval jednu injekci před odletem z Prahy (přestupovali jsme v Londýně), další po příletu do New Yorku. Při cestě zpět to samé. Na letišti v NY a potom doma po příletu.

Odpovědět

Dobry den,

chcem sa pre istotu na nieco spytat. Beriem si so sebou do prirucnej batoziny roztok a kontaktne sosovky. Roztok bude mat samozrejme do 100 ml. Je to v poriadku? Lebo niekde som citala, ze zevraj ziadaju lekarsky predpis aj od kontaktnych sosoviek. Pritom sosovky uz normalne zozeniete bez predpisu a dokonca si ani nepamätam, ze by som od ocnej lekarky dostavala niekedy predpis..

Jana P.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Janka:
Ten roztok by měl být v pohodě, pokud bude zabalený, tak jak má být.
To jak to funguje s čočkami u nás v USA nikoho nezajímá. U nás je koupíš normálně i v lepší drogerii. Tam ti je ale bez předpisu neprodají, zřejmě prevence před případnou žalobou nebo prostě jejich standardní postup. Takže si jich vezmi dostatečný počet.
Kdysi jsem tu psal svou zkušenost, když jsem v USA zůstal déle, než jsem plánoval. Krabička čoček stále cca 25,-USD, ale bez receptu mi to neprodali. Prohlídka u lékaře by mě stála 100,- USD. Naštěstí jedna známá dělala au-pair v rodině očaře, takže se to nakonec vyřešilo bez prohlídky přes ně.

Odpovědět

Prosím Vás, jak je to s Algifenem. Mohu jej normálně převážet v kufru v podpalubí bez potvrzení lékaře? A co takové přírodní léčivo, jako je černé uhlí, colostrum, brusinkové tablety na močové cesty apod….? Chystám se tam na čtvrt roku, takže chci mít s sebou nějakou pojistku a nechci být zadržena na letišti proto, že Američané tyto produkty s českými popisy neznají a mají je třeba za drogy :-D
Taky mne zajímá, zda je nějaký limit litrů pro přepravu tekutin v odbaveném zavazadle v podpalubí. Všude se píše jen o limitu v příručním zavazadle na palubě… Máte někdo nějaké zkušenosti k tomuto z praxe? Děkuji všem, krásný den

Odpovědět

Mohu si vzít do USA algifen? Někde jsem četl, že metamizol není v USA povolený. Máte někdo zkušenosti? Díky

Odpovědět

Zdravím vás. Pročetla jsem si diskuzi, ale raději se chci ujistit. Aktuálně řeším, že se zaseknu ve státech vzhledem k aktuální situaci déle. Potřebuji zaslat léky na ředění krve a hormonální léky (ideálně Stacyl a Utrogestan), které mám předepsané v rámci těhotenství. Pokud si nechám od rodiny zaslat se zprávou v angličtině od ošetřující lékařky skrze https://www.balikdozahranici.cz/balik-do-ameriky , mělo by vše proběhnout bez problémů, je to tak?

Odpovědět
Avatar uživatele

Dobrý den, chci se zeptat na dovoz doplňků stravy Z USA DO ČR a s tím související placení cla. Jestli nejsou z placení cla vyjmuté leky a potravní doplňky stravy. Je to Idebenone, cena je vysoká, doporucil lékař. U nás je to lék, v USA doplněk stravy. Děkuji moc za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Blanka Müllerová:
Tyhle stránky jsou trochu o něčem jiném. Spíš bych zkusil zdravotní weby a rádce.
Odpověď najdeš během dvou minut na netu. https://esipa.cz/sbirka/sbsrv.dll/sb?DR=SB&CP=32003R1789
Chápu to tak, že pokud je k prodeji samostatně pod názvem Idebenon, tak je bez cla. Pokud je ale jen jako účinná látka v léku s jiným názvem, tak už to neplatí.
Mě by spíš ale zajímalo, co je potřeba k dovozu léku. Pokud je u nás na předpis, tak s ním asi nebude moct nakládat jen tak někdo a zřejmě bude potřeba licence na dovoz, aby s ním neobchodoval kdejaký překupník. To není jako koupit si tam pár levných triček.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.