Léky do USA: Povolené a zakázané léky do USA, pravidla pro dovoz pro vlastní potřebu

Cestujete do Ameriky a potřebujete si s sebou vzít léky – ať už ty na předpis, nebo volně dostupné? Dovoz léků do USA pro vlastní potřeby je až na výjimky povolen a není třeba provádět žádná bezpečnostní opatření.

Léky do USA | © Chris Potter

Jak postupovat, když si s sebou do USA berete léky

Při cestě s léky doporučuji dodržovat tato pravidla:

  • Vždy si berte jen množství léků odpovídající vaší spotřebě
  • Léky mějte uschovány v originálním obalu

Problém může nastat u léků, které obsahují narkotika, nebo které jsou do těla vpichovány injekční stříkačkou.  V tom případě si doporučuji od lékaře zajistit potvrzení (samozřejmě v angličtině), že daný medikament skutečně užíváte.

Přehled schválených léků v USA naleznete na stránce amerického Ministerstva zdravotnictví. Z těch známějších je v USA zakázán například Rohypnol, GHB nebo Fen-Phen.

Cestujete-li do zámoří na delší dobu a pravidelně užíváte některý z léků, který je v Americe zakázaný, domluvte se s lékařem na předepsání alternativního medikamentu. S žádostí o radu se můžete rovněž obrátit na centrum cestovní medicíny.

PS: Před odletem si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění!

20. září 2014 Petr Novák

Diskuze k článku (125 komentářů)

Lucka (1)
29.6.2016
14:14

Zdravim,precetla jsem si diskuze a jsem pomerne dost zmatena. Byla jsem v NY pred tremi lety,v originalni krabicce jsem nemela zadny lek,nemela jsem ani pribalove letaky,na palube mela to nejnutnejsi a zbytek v kufru a nebyl problem. Ted mam vsak pocit,ze to byla snad nahoda. Me dotazy: jak jste prisli na to,ze musim mit potvrzeni od lekare,ze beru nejaky lek? Potrebuju to,i kdyz jsou ty leky v USA povolene? Budu takhle mit leky na alergii,inhalator a HA + pro sichr antibiotika na mocak. A co ostatni volne prodejne leky? Nekdo se tu ptal na vaginalni cipky,ty si pro jistotu chci take vzit,ale volne prodejne. Prece si ke vsemu nebudu shanet vyjadreni lekare? A jeste jeden dotaz. Budu leky balit pro 2 lidi na 3 tydny. Mam to radsi rozdelit do 2 kufru? Diky vsem.

Odpovědět
Petr Novák (1957)
29.6.2016
15:16

@Jiri: Zdravím, Jiří. Na tohle většinou stačí Google, případně web Drugs.com. Zkuste porovnat účinnou látku, ne všechny léky distribuované v Česku/EU se prodávají v USA.

Odpovědět
Libor (3)
9.7.2016
23:33

Dobrý den, dcera letí do USA a chce si s sebou vzít do příruční lekárničky chirurgické jehly,prázdné injekční stříkačky. Pokud budou v odbaveném zavazadle myslíte že to projde?

Díky

Odpovědět
Franta (1704)
10.7.2016
7:08

@Libor:
Vadit by to nemělo, ale asi by bylo dobré mít s sebou něco od doktora, na co to potřebuje. Standardní turista takové vybavení nevozí.

Odpovědět

@Libor: Tyto věci slouží k aplikaci léků nebo drog. Mám li je u sebe a nemám léky, které chci aplikovat, tak je to hodně podezřelé.

Odpovědět
Petr Novák (1957)
10.7.2016
21:36

@Libor: Zdravím Libore, pokud je potřebuje ze zdravotních důvodů (např. cukrovka), ať si k nim sežene anglicky psané vysvětlení od doktora, a bude to v pořádku. Pokud jehly její zdravotní stav přímo nevyžaduje a chce je tam mít třeba z nějakých preventivních nebo jiných důvodů, tak to spíše nedoporučuji. V takovém případě ať je uloží do odbaveného zavazadla,

Odpovědět
Libor (3)
11.7.2016
8:40

Ona je z oboru ( zuby) a chce se jistit před všemi nepředvídatelnými událostmi.

Odpovědět
Franta (1704)
11.7.2016
9:36

@Libor:
Od toho je pojištění. Pokud injekce nepotřebuje s ohledem na probíhající léčbu, tak nebrat.
Máma s sebou injekce měla spolu s papírem od doktora a problém nebyl. Ale mít to u sebe jen tak, mi nepřijde dobrý nápad, jak psal „Z“. Já odpovídal s ohledem na cukrovkáře nebo tak něco.

Odpovědět
Jirka (1)
27.11.2016
19:07

Zdravim vas planuju cestu do USA na delsi dobu a trpim cukrovkou. Nema nekdo zkusenost jak je to s leky kdyz mi dojdou? Muze mi je nekdo poslat z ČR a nebo mam mit nejakou zpravu od lekare a napisou mi je v USA za nejakou uplatu. Dekuji ha odpoved

Odpovědět
Franta (1704)
27.11.2016
19:38

@Jirka:
Ve tvém případě doporučuji poradit se se svým lékařem a neptat se na netu. Budeš nejspíš potřebovat dostatečnou zásobu s sebou. Otázkou je, co považuješ za delší dobu a co případně řeknou na celnici na kufr plný léků. Budou pro vlastní potřebu, ale z náš to.
Mě tam neprodali ani kontaktní čočky, které u nás koupíš skoro v každé lepší drogerii. Chtěli po mě recept od doktora, což bylo minimálně 100,-USD za prohlídku, a pak 25,- za jedno balení čoček. Naštěstí kámoška hlídala děti v rodině očaře a měl jsem to nakonec bez prohlídky za 18,-. :-)

Odpovědět
Veronika (2)
20.12.2016
15:05

Dobrý den, když se poštěstí pojedu do USA min na rok jako au pair a jelikož jsou v USA léky drahé a já pracovala ve farmacii, mám své „dostatečné“ zásoby. Otázka tedy zní, je prosím nějaké omezené množství na dovoz léků v případě, že zde budu trávit min. rok? Šlo by především o paralen, paralen grip, ibalgin, zyrtec/zodac, kapky do nosu a dále o léky na předpis aulin, algifen a HA. Jedná se o léky, které jediné mi zabírají při nastydnutí, bolesti zubů, hlavy atd + HA… Vím, že si na ně budu muset sehnat originální krabičky ale opravdu bych nechtěla, aby mi i tak na letišti řekli, že vezu velké množství a musela bych to vyhodit (což by se mi tak drahé věci opravdu nechtěly vyhazovat). Může se dát také třeba do jedné krabičky více platíček stejného léku k ušetření místa? Děkuji za každou informaci a přeji pěkný den.
Veronika

Odpovědět
Petr Novák (1957)
20.12.2016
23:05

@Veronika:
Dobrý den, Veroniko,

to množství by mělo odpovídat běžné spotřebě. Čili jedna-dvě krabičky léku jsou v pořádku, ale třeba 10 krabiček je podezřelých. Důležité je, aby v některém z léků nebyla účinná látka, která je v USA zakázána (vizte článek). :)

Odpovědět
Mesi (323)
20.12.2016
23:47

@Veronika: Pokud hodlate vezt vice, nez dopurucil Petr Novak, tak bych se nebal nejake platicko do krabicky pridat. Mimochodem, neni snadne v USA sehnat bez predpisu leky, ktere jsou u nas bezne k sehnani. Bez predpisu se koupi pouze „bonbony“, ale nic, co by zabralo.

Odpovědět
Jiří (1)
18.2.2017
15:40

Chtěl bych se zeptat, jak moc důležité je to pravidlo o uložení léku v originálním obalu. Je to poměrně iritující pravidlo, které dost zvyšuje objem lékárničky v kufru. Díky

Odpovědět
Petr Novák (1957)
18.2.2017
15:51

@Jiří: Pokud by vám krabičky zabíraly moc místa, tak si je neberte. Není to úplně dle pravidel, ale problémy snad nebudou.

Odpovědět
Franta (1704)
18.2.2017
16:42

@Jiří:
Ale určitě bych u toho nechal ty průvodní informace. Pokud by byli zvědaví, tak se z nich dá dost vyčíst.

Odpovědět
Radek (1)
26.2.2017
12:54

Jedu na návštěvu do USA a chtějí přivést Alpu – Francovku. Kolik mohu sebou bez proclení tohoto mazání zabalit do kufru. Balení je litrové.
Děkuji

Odpovědět
Petr Novák (1957)
26.2.2017
14:00

@Radek: Ahoj Radku, nebál bych se vzít s sebou třeba dvě litrové lahve.

Odpovědět
Aneta (1)
22.3.2017
10:52

Zdravím,
známý žijící v Kanadě mě požádal o dovoz léků na alergii (Zenaro). Mám 10 krabiček. Můžu převézt? Letím nejdřív do USA….Dala bych do odbaveného zavazadla…..

Děkuji

Odpovědět
Petr Novák (1957)
22.3.2017
14:17

@Aneta: Zdravím Aneto, řekl bych, že ano. Prášky se stejnou účinnou látkou se běžně v USA prodávají.

Odpovědět
Kateřina (1)
26.3.2017
12:12

Zdravím, chystám se do USA na 3 měsíce a musím si s sebou brát léky na migrénu, kromě klasického ibalginu, beru Sumatriptan, stačí příbalový leták a originální balení, nebo léky ze skupiny triptanů je třeba doložit lékařským potvrzením? Předem díky za odpověď.

Odpovědět
Petr Novák (1957)
26.3.2017
14:16

@Kateřina: Zdravím Kateřino, pokud bude množství odpovídat běžnému užívání a léky budou v originálním balení, neměl by být žádný problém.

Odpovědět
Václav (37)
17.4.2017
14:14

Ahoj,

chtěl bych se poradit ohledně dovozu léků do USA se zkušenějšími cestovateli, kteří už s tímto mají nějaké zkušenosti.

Letos na podzim letím do Los Angeles, bude to moje vůbec první cesta do Ameriky, takže s tímto nemám žádné osobní zkušenosti.

Vím, že co se týká dovozu léků do Ameriky, tak jsou poněkud přísnější pravidla, než když, např. cestuji pouze po Evropě.

Jedná se mi o to, že zatím vždy, když jsem cestoval v rámci EU, tak jsem si s sebou bral takové ty základní léky, jako třeba, kapky do nosu, na kašel, nějaké tablety na teplotu (Paralen), na průjem, Ibalgin… v podstatě takové základní léky, které má člověk normálně v lékárničce. Nejedná se o léky, které bych vyloženě potřeboval užívat, jako na nějakou nemoc, ale spíše jsem si je vždy bral, kdyby mě na dovolené „skolila“ nějaká rýma/angína… apod. tak abych tam nemusel běhat po doktorech a po lékárnách, přišlo mi snazší vzít si takhle něco s sebou. Nejedná se o žádné obrovské množství léků, vždy tak nějak odpovídající délce pobytu.

Když bych si ze stejného důvodu chtěl takhle vzít nějaké léky do USA, keré vyloženě nepotřebuji užívat, ale spíše tak nějak pro jistotu, jak jsem popsal výše, myslíte, že by to byl problém? Na palubu letadla bych si je nebral, měl bych je v odbaveném zavazadle.

Přijde mi snazší si takhle něco vzít s sebou, než tam pak ztrácet drahocenný čas chozením do lékáren a k doktorovi, nehledě na to, že jsem také jsem slyšel, že v lékárnách v USA se třeba ani nesežene, co je u nás běžně k dostání bez předpisu. Údajně tam je téměř všechno na předpis.

A pokud je to tedy možné si s sebou takhle nějaké přiměřené množství léků vzít, tak musí se to někde vyplňovat, třeba v tom formuláři celní deklarace, nebo kdekoliv jinde nebo o tom někomu říkat?

Co se týká potvrzení od doktora, tak nevím, jestli bych ho mohl sehnat, protože, jak jsem zmiňoval výše, jednalo by se spíše o léky, které bych si bral pro jistotu, v případě, že by mě tam něco skolilo, ale ne léky, které vyloženě musím užívat, bez kterých se neobejdu.

Děkuji moc za všechny rady a názory

Odpovědět
Franta (1704)
17.4.2017
19:57

@Václav:
To co píšeš, klidně vezmi. Kdyby se náhodou ptali, tak je to tvůj „first aid kit“. :-) Měj to v originálním balení. Ale u toho, co píšeš, bych problémy nečekal.

Odpovědět
Václav (37)
20.4.2017
9:24

@Franta: Super, díky moc.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.