Léky do USA: Povolené a zakázané léky do USA, pravidla pro dovoz pro vlastní potřebu

Cestujete do Ameriky a potřebujete si s sebou vzít léky – ať už ty na předpis, nebo volně dostupné? Dovoz léků do USA pro vlastní potřeby je až na výjimky povolen a není třeba provádět žádná bezpečnostní opatření.

Léky do USA | © Chris Potter

Jak postupovat, když si s sebou do USA berete léky

Při cestě s léky doporučuji dodržovat tato pravidla:

  • Vždy si berte jen množství léků odpovídající vaší spotřebě
  • Léky mějte uschovány v originálním obalu

Problém může nastat u léků, které obsahují narkotika, nebo které jsou do těla vpichovány injekční stříkačkou.  V tom případě si doporučuji od lékaře zajistit potvrzení (samozřejmě v angličtině), že daný medikament skutečně užíváte.

Přehled schválených léků v USA naleznete na stránce amerického Ministerstva zdravotnictví. Z těch známějších je v USA zakázán například Rohypnol, GHB nebo Fen-Phen.

Cestujete-li do zámoří na delší dobu a pravidelně užíváte některý z léků, který je v Americe zakázaný, domluvte se s lékařem na předepsání alternativního medikamentu. S žádostí o radu se můžete rovněž obrátit na centrum cestovní medicíny.

PS: Před odletem si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění!

20. září 2014 Petr Novák

Diskuze k článku (120 komentářů)

Lucka (1)
29.6.2016
14:14

Zdravim,precetla jsem si diskuze a jsem pomerne dost zmatena. Byla jsem v NY pred tremi lety,v originalni krabicce jsem nemela zadny lek,nemela jsem ani pribalove letaky,na palube mela to nejnutnejsi a zbytek v kufru a nebyl problem. Ted mam vsak pocit,ze to byla snad nahoda. Me dotazy: jak jste prisli na to,ze musim mit potvrzeni od lekare,ze beru nejaky lek? Potrebuju to,i kdyz jsou ty leky v USA povolene? Budu takhle mit leky na alergii,inhalator a HA + pro sichr antibiotika na mocak. A co ostatni volne prodejne leky? Nekdo se tu ptal na vaginalni cipky,ty si pro jistotu chci take vzit,ale volne prodejne. Prece si ke vsemu nebudu shanet vyjadreni lekare? A jeste jeden dotaz. Budu leky balit pro 2 lidi na 3 tydny. Mam to radsi rozdelit do 2 kufru? Diky vsem.

Odpovědět
Petr Novák (1874)
29.6.2016
15:16

@Jiri: Zdravím, Jiří. Na tohle většinou stačí Google, případně web Drugs.com. Zkuste porovnat účinnou látku, ne všechny léky distribuované v Česku/EU se prodávají v USA.

Odpovědět
Libor (3)
9.7.2016
23:33

Dobrý den, dcera letí do USA a chce si s sebou vzít do příruční lekárničky chirurgické jehly,prázdné injekční stříkačky. Pokud budou v odbaveném zavazadle myslíte že to projde?

Díky

Odpovědět
Franta (1621)
10.7.2016
7:08

@Libor:
Vadit by to nemělo, ale asi by bylo dobré mít s sebou něco od doktora, na co to potřebuje. Standardní turista takové vybavení nevozí.

Odpovědět

@Libor: Tyto věci slouží k aplikaci léků nebo drog. Mám li je u sebe a nemám léky, které chci aplikovat, tak je to hodně podezřelé.

Odpovědět
Petr Novák (1874)
10.7.2016
21:36

@Libor: Zdravím Libore, pokud je potřebuje ze zdravotních důvodů (např. cukrovka), ať si k nim sežene anglicky psané vysvětlení od doktora, a bude to v pořádku. Pokud jehly její zdravotní stav přímo nevyžaduje a chce je tam mít třeba z nějakých preventivních nebo jiných důvodů, tak to spíše nedoporučuji. V takovém případě ať je uloží do odbaveného zavazadla,

Odpovědět
Libor (3)
11.7.2016
8:40

Ona je z oboru ( zuby) a chce se jistit před všemi nepředvídatelnými událostmi.

Odpovědět
Franta (1621)
11.7.2016
9:36

@Libor:
Od toho je pojištění. Pokud injekce nepotřebuje s ohledem na probíhající léčbu, tak nebrat.
Máma s sebou injekce měla spolu s papírem od doktora a problém nebyl. Ale mít to u sebe jen tak, mi nepřijde dobrý nápad, jak psal „Z“. Já odpovídal s ohledem na cukrovkáře nebo tak něco.

Odpovědět
Jirka (1)
27.11.2016
19:07

Zdravim vas planuju cestu do USA na delsi dobu a trpim cukrovkou. Nema nekdo zkusenost jak je to s leky kdyz mi dojdou? Muze mi je nekdo poslat z ČR a nebo mam mit nejakou zpravu od lekare a napisou mi je v USA za nejakou uplatu. Dekuji ha odpoved

Odpovědět
Franta (1621)
27.11.2016
19:38

@Jirka:
Ve tvém případě doporučuji poradit se se svým lékařem a neptat se na netu. Budeš nejspíš potřebovat dostatečnou zásobu s sebou. Otázkou je, co považuješ za delší dobu a co případně řeknou na celnici na kufr plný léků. Budou pro vlastní potřebu, ale z náš to.
Mě tam neprodali ani kontaktní čočky, které u nás koupíš skoro v každé lepší drogerii. Chtěli po mě recept od doktora, což bylo minimálně 100,-USD za prohlídku, a pak 25,- za jedno balení čoček. Naštěstí kámoška hlídala děti v rodině očaře a měl jsem to nakonec bez prohlídky za 18,-. :-)

Odpovědět
Veronika (2)
20.12.2016
15:05

Dobrý den, když se poštěstí pojedu do USA min na rok jako au pair a jelikož jsou v USA léky drahé a já pracovala ve farmacii, mám své „dostatečné“ zásoby. Otázka tedy zní, je prosím nějaké omezené množství na dovoz léků v případě, že zde budu trávit min. rok? Šlo by především o paralen, paralen grip, ibalgin, zyrtec/zodac, kapky do nosu a dále o léky na předpis aulin, algifen a HA. Jedná se o léky, které jediné mi zabírají při nastydnutí, bolesti zubů, hlavy atd + HA… Vím, že si na ně budu muset sehnat originální krabičky ale opravdu bych nechtěla, aby mi i tak na letišti řekli, že vezu velké množství a musela bych to vyhodit (což by se mi tak drahé věci opravdu nechtěly vyhazovat). Může se dát také třeba do jedné krabičky více platíček stejného léku k ušetření místa? Děkuji za každou informaci a přeji pěkný den.
Veronika

Odpovědět
Petr Novák (1874)
20.12.2016
23:05

@Veronika:
Dobrý den, Veroniko,

to množství by mělo odpovídat běžné spotřebě. Čili jedna-dvě krabičky léku jsou v pořádku, ale třeba 10 krabiček je podezřelých. Důležité je, aby v některém z léků nebyla účinná látka, která je v USA zakázána (vizte článek). :)

Odpovědět
Mesi (305)
20.12.2016
23:47

@Veronika: Pokud hodlate vezt vice, nez dopurucil Petr Novak, tak bych se nebal nejake platicko do krabicky pridat. Mimochodem, neni snadne v USA sehnat bez predpisu leky, ktere jsou u nas bezne k sehnani. Bez predpisu se koupi pouze „bonbony“, ale nic, co by zabralo.

Odpovědět
Jiří (1)
18.2.2017
15:40

Chtěl bych se zeptat, jak moc důležité je to pravidlo o uložení léku v originálním obalu. Je to poměrně iritující pravidlo, které dost zvyšuje objem lékárničky v kufru. Díky

Odpovědět
Petr Novák (1874)
18.2.2017
15:51

@Jiří: Pokud by vám krabičky zabíraly moc místa, tak si je neberte. Není to úplně dle pravidel, ale problémy snad nebudou.

Odpovědět
Franta (1621)
18.2.2017
16:42

@Jiří:
Ale určitě bych u toho nechal ty průvodní informace. Pokud by byli zvědaví, tak se z nich dá dost vyčíst.

Odpovědět
Radek (1)
26.2.2017
12:54

Jedu na návštěvu do USA a chtějí přivést Alpu – Francovku. Kolik mohu sebou bez proclení tohoto mazání zabalit do kufru. Balení je litrové.
Děkuji

Odpovědět
Petr Novák (1874)
26.2.2017
14:00

@Radek: Ahoj Radku, nebál bych se vzít s sebou třeba dvě litrové lahve.

Odpovědět
Aneta (1)
22.3.2017
10:52

Zdravím,
známý žijící v Kanadě mě požádal o dovoz léků na alergii (Zenaro). Mám 10 krabiček. Můžu převézt? Letím nejdřív do USA….Dala bych do odbaveného zavazadla…..

Děkuji

Odpovědět
Petr Novák (1874)
22.3.2017
14:17

@Aneta: Zdravím Aneto, řekl bych, že ano. Prášky se stejnou účinnou látkou se běžně v USA prodávají.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.