Chinatown v San Franciscu: Největší čínská komunita mimo Asii nabízí unikátní atmosféru

Pojmem chinatown se za velkou louží označuje čínská komunita, jenž bývá plně soběstačná. Mají vlastní banky, obchody, restaurace a dost jeho obyvatelů třeba neumí ani anglicky. Chinatown v San Franciscu je nejstarší v celé Severní Americe a podle některých zdrojů i největší čínskou komunitou mimo Asii.

Chinatown San Francisco | © Averain

Historie Chinatownu v San Franciscu

Chinatown byl v San Franciscu založena v roce 1848 a již od prvopočátku hrála klíčovou roli pro nově příchozí imigranty z Asie. Největší nápor nově příchozích zažilo San Francisco mezi léty 1850 a 1900, kdy radnice města vyhradila imigrantům část území a imigranti zejména z oblasti kolem čínského Kantonu (Guangzhou) se začali jen hrnout.

Ve stejném období se ve městě rozmáhala prostituce, její královnou byla čínská imigrantka Ah Toy. První prostitutka v San Franciscu se dožila více jak 100 let a v 50. letech 19. století si v Chinatownu otevřela síť nevěstinců.

Největší tragédie v historii čínské čtvrti se odehrála 18. dubna 1906, kdy San Francisco postihlo masivní zemětřesení o síle až 78 MW. Téměř celý Chinatown byl srovnán se zemí.

Město ve městě, které navštíví víc turistů než Golden Gate Bridge

Dnes je Chinatown plnohodnotným městem ve městě, leží v něm na 300 restaurací a obchůdků, jenž skutečně evokují atmosféru Číny. Autenticitě přidává také hustota osídlení, která je ve srovnání se zbylými čtvrtěmi San Francisca zhruba desetinásobná. A to je čínská čtvrť v San Franciscu ještě o něco větší než ta newyorská.

Jedinečnou atmosféru a prostředí čínské čtvrti jste mohli vidět v několika známých filmech, namátkou třeba Velké nesnáze v Malé Číně, Štěstí na dosah nebo Pevnost.

Chinatown je mezi turisty natolik populární, že návštěvnosti předčí další ikonickou památku San Francisca, Golden Gate Bridge.

Kde je Chinatown, kdy ho navštívit a pár tipů k tomu

Čínskou čtvrť (zobrazit na mapě) ohraničují ulice Bush na jihu, Taylor na západě, Green na severozápadě a Bush na jihu. Chinatown se tak táhne skrz oblasti Russian Hill, North Beach, Telegraph Hill. Nejbližší stanicí BART je Montgomery St.

Pokud jste nebyli v Asii, tak vám možná bude nepříjemná přelidněnost Chinatownu. Na druhou stranu v čínské čtvrti pořídíte nejlevnější suvenýry ve městě. Procházku doporučujeme naplánovat spíše na den, po setmění již není v Chinatownu tak živo.

Petr Novák

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.