Národní park Pinnacles: Informace, co vidět, rady před cestou

Petr Novák

Nejmladší národní park ve Spojených státech leží mezi San Franciscem a Los Angeles. Pohoří ze starých sopek bylo rozděleno na stovky menších monolitů, vrcholků a skal, které protýká na 50 kilometrů turistických stezek s parádním výhledem.

Bear Gulch, NP Pinnacles | © Owen Byrne

Obsah článku
 1. Informace o národním parku Pinnacles
 2. Co vidět a co dělat v národním parku Pinnacles
 3. Kdy jet do národního parku Pinnacles
 4. Vstupné do národního parku Pinnacles
 5. Jak se dostat do národního parku Pinnacles
 6. Ubytování v národním parku Pinnacles
 7. Rady a doporučení před cestou do národního parku Pinnacles
 8. Fotky národního parku Pinnacles

Informace o národním parku Pinnacles

Národní park Pinnacles leží v Kalifornii v horské oblasti Salinas Valley, asi 240 km jihovýchodně od San Francisca. Je poměrně malý, jeho rozloha je pouhých 107,7 km čtverečních. Tvoří ho ze všeho nejvíce hory, skály a stezky, které z něho dělají vhodný cíl vyznavačů pěší turistiky. Park v roce 2021 navštívilo 348 857 lidí.

Pinnacles patří mezi mladší národní parky USA, ustanoven jím byl 10. ledna 2013. Do té doby byla oblast “pouze” národní památkou. Původ názvu parku je prostý, “pinnacle” znamená anglicky “skalní vrcholek”. A těch je v NP jako pozůstatků 23 milionů let staré sopky mnoho. Nejvyšším bodem parku je s 1 008 metry vrcholek North Chalone Peak.

Ze zvířat v parku dominují sokoli prérioví, kteří zde žijí v takovém počtu, jako nikde jinde v Severní Americe. Spolu s nimi v parku žijí rysi červení, pumy americké, kojoti, krocani divocí a křepeli kalifornští. To jsou ptáci. Z rostlin převažují růžovité rostliny, ze stromů borovice a dub.

Co vidět a co dělat v národním parku Pinnacles

Hlavním lákadlem NP Pinnacles jsou skalní útvary, které mu dokonce daly jméno. Sekundují jim jeskyně Balconies Cave, které vznikly tak, že na původní kaňony spadly obří balvany. Pro jejich návštěvu je nutná nejen svítilna, ale také teplejší oblečení a pevná obuv.

Další ze známých jeskyní je Bear Gulch Cave. Ta je však od půlky května až do konce července uzavřena, aby mohly být ochráněni v ní žijící netopýři. Dostupnost jeskyní si před návštěvou zkontrolujte na stránkách parku.

Pro pěší turistiku je v Pinnacles připraveno kolem 50 km tras.

Stezky z kempu Pinnacles

 • Z Pinnacles Visitor Center k Bear Gulch Day Use Area
  Cesta jedním směrem je dlouhá 3,7 km a zabere vám zhruba hodinu a půl. Převýšení na stezce je 91 metrů.
 • Z Pinnacles Visitor Center k South Wilderness Trail
  Cesta tam a zpátky je dlouhá 10 a půl kilometru, zdoláte ji za 3 až 4 hodiny. Převýšení je minimální, v průběhu chůze můžete sledovat divokou zvěř v parku přežívající.
 • Z Pinnacles Visitor Center k jeskyni Balconies Cave
  Stezka zahrnující cestu tam i zpět měří 15 km a zabere vám dobrých 4-6 hodin. Cestou se můžete pokochat výhledem na největší skalní formaci v NP Pinnacles, jen si nezapomeňte vzít svítilnu.

Stezky začínající v Bear Gulch Day Use Area

 • Okruh z Moses Spring ke stezce Rim Trail
  Celý okruh měří 3,5 km, půjdete ho asi hodinu a půl. Stezka je vhodná i pro děti nebo pro situace, kdy si chcete prohlédnout jak skalní formace, tak jeskyně, ale nemáte dostatek času. Myslete na to, že jeskyně Bear Gulch Cave může být uzavřena.
 • Okruh z Condor Gulch ke stezce High Peaks
  Namáhavá stezka s délkou 8,5 km a převýšením téměř 400 metrů vám zabere 3 až 5 hodin času, ale v jejím průběhu projdete samým srdcem parku.
 • Okruh z High Peaks k Bear Gulch
  Rovněž namáhavý okruh o délce 10,8 km a s převýšením 434 metrů. V létě je krásná zejména díky rozkvetlému kvítí, jde se po ní v průměru 4-5 hodin.
 • Stezka Condor Gulch Trail
  Cesta jedním směrem je dlouhá 2,7 km, převýšení činí 335 metrů a doba chůze 1 – 1,5 hodiny. Je z ní nádherný výhled na vysoké útvary High Peaks.
 • Stezka Chalone Peak Trail
  Velmi náročná trasa s délkou 14,5 km a převýšením 622 metrů vás zavede až na nejvyšší bod NP Pinnacles, North Chalone Peak. Výhled z něj na okolní údolí stojí za tu námahu.

Stezka z Old Pinnacles Trailhead

 • Z Old Pinnacles Trail k Balconies Cave
  Cesta tam a zpět je dlouhá 8,5 km, je sice téměř bez převýšení, ale i tak vám zabere 3 až 5 hodin.

Stezky z Chaparral v západní části parku

 • Okruh Balconies Cliffs – Cave
  Délka 3,8 km, skoro bez převýšení a odhadovaná doba chůze hodina až hodina a půl. Stezka nejdříve vede k jeskyni Balconies Cave, poté zpět na starou stezku Old Pinn a zpět do jeskyně.
 • Okruh Juniper Canyon
  Délka 7 km, převýšení 370 metrů a doba chůze 2 až 3 hodiny. Náročný okruh vede do samého srdce národního parku, v nejvyšším bodě obkroužíte sekci zvanou Steep a Narrow a následně budete klesat zpět ke stezce Tunnel Trail.
 • Okruh North Wilderness Trail
  Náročná stezka s délkou 15 km, převýšením 311 metrů a dobou chůze 5 až 8 hodin. Neudržovaná stezka s vcelku vysokým převýšením.
 • Okruh High Peaks to Balconies Cave
  Celková délka 13,5 km, převýšení 469 metrů a doba chůze 4 až 5 hodin.

K lezení po skalách je Pinnacles National Park přímo předurčen. Pro lezení platí určité regulace, zejména ty s cílem ochránit skály a zvířata na nich přežívající. Například od ledna do července mohou být určitá místa zavřená, neboť na nich hnízdí sokoli a orli.

Zájemci se mohou zúčastnit bezplatných rangerských programů, jež probíhají obvykle v létě či na podzim. Správci parku v rámci nich pořádají přednášky, výšlapy s výkladem nebo noční výpravy.

Kdy jet do národního parku Pinnacles

Národní park Pinnacles je dostupný celoročně, nejvíce lidí do něj míří v letních měsících, kdy se teploty mohou vyšplhat až k 35 °C. Léta bývají horká a suchá, z klimatických podmínek je nejvhodnější pro návštěvu parku podzim a jaro.

Naopak v lednu mohou teploty klesnout i pod nulu, ačkoliv běžně bývají spíše mírné a deštivé.

Průměrné teploty a počty návštěvníků v národním parku Pinnacles

Průměrné teploty v národním parku Pinnacles. Počet návštěvníků vychází z průměru za roky 2017-2021, zdrojem dat je Správa národních parků.

Maximální teploty Minimální teploty Srážkové dny Návštěvníci Obsazenost
leden 16,00°C 6,00°C 7,6 13 921 🟨🟨
únor 17,00°C 7,00°C 8,0 19 066 🟨🟨
březen 18,00°C 8,00°C 7,2 27 731 🟧🟧🟧
duben 20,00°C 9,00°C 4,0 28 708 🟧🟧🟧
květen 22,00°C 11,00°C 1,6 26 488 🟧🟧🟧
červen 25°C 13,00°C 0,4 24 276 🟧🟧🟧
červenec 27°C 14,00°C 0,1 18 968 🟨🟨
srpen 27°C 14,00°C 0,2 16 658 🟨🟨
září 27°C 13,00°C 0,6 15 056 🟨🟨
říjen 24,00°C 11,00°C 2,3 15 565 🟨🟨
listopad 19,00°C 8,00°C 5,2 16 655 🟨🟨
prosinec 16,00°C 6,00°C 7,3 16 332 🟨🟨

Vstupné do národního parku Pinnacles

Vstupné do parku činí při cestě autem $30711 Kč za vozidlo a vztahuje se na 7 dní a všechny pasažéry. U motorky to je $25592 Kč. Individuální vstup (při pěším vstupu) je $15355 Kč za osobu a platí také 7 dní.

Plánujete-li během svého tripu po USA navštívit hned několik národních parků, zvažte pořízení pasu America the Beautiful. Ten vám dovolí navštívit všechny národní parky USA v průběhu jednoho roku od jeho prvního použití. Stojí $80 (1 895 Kč).

Jak se dostat do národního parku Pinnacles

Nejpohodlnější je cesta do parku autem, neboť autobusové spoje do Pinnacles nejezdí. Využít můžete hned dva vjezdy. Západní je výhodnější použít při cestě z Los Angeles nebo San Francisca, východní přijedete-li od Death Valley. Lepší je zvolit druhý jmenovaný, neboť park není možné projet autem skrz!

Pro vaše pohodlí přidávám dojezdové doby z okolních měst:

Odkud Vzdálenost Doba jízdy Trasa
Las Vegas 764 km 7 hodin 30 minut zobrazit trasu
Los Angeles 467 km 4 hodiny 45 minut zobrazit trasu
San Francisco 242 km 3 hodiny zobrazit trasu

Parkovací plochy jsou k dispozici vždy u návštěvnických center v západní i východní části. V letní víkendy můžete mít s parkováním problém, lepší je se spolehnout na bezplatné autobusy brázdící jednotlivá zákoutí parku.

Ubytování v národním parku Pinnacles

🏨 Hotely

Přímo v národním parku Pinnacles žádné hotely nejsou. Vstoupíte-li do parku západním vchodem, můžete se ubytovat v motelech ve městech SoledadKing City při dálnici 101. Nedaleko od východního vchodu pak leží město Hollister, ve kterém je rovněž provozováno několik ubytovacích zařízení.

⛺ Kempy

V parku se nachází kemp Pinnacles Campground, přístupný je výhradně přes východní vstupní bránu. Nabízí celkem 149 míst pro stany za $39924 Kč za noc a karavany od $591 398 Kč za noc. Tábor je vybaven sprchami, kontejnery na odpad a ohništi na grilování. Rozdělávání ohně může být v létě v důsledku extrémního rizika požáru zakázáno, informováni o tom budete přímo v kempu.

Místo na nocleh si můžete v předstihu rezervovat na webu Recreation.gov.

Rady a doporučení před cestou do národního parku Pinnacles

ℹ️ Návštěvnické centrum

Hlavní návštěvnické centrum parku leží hned vedle jediného kempu, tedy za východním vjezdem. V provozu je denně od 9:30 do 17:00 hodin a nabízí vám bližší informace, rady, tipy nebo obchod s nezbytnými suvenýry.

👍 Dobré vědět

K pohybu po parku můžete využít bezplatný shuttle (autobusy). Ty obvykle začínají po parku jezdit v jarních měsících, před návštěvou doporučuji zjistit tuto možnost na stránkách parku.

Protože zejména v létě bývá v parku vskutku velké teplo, nezapomínejte na pitný režim, zásoby vody a opalovací krém. Do batohu si přibalte několik dalších vrstev oblečení. Při chůzi po stezkách je sice teplo, ale jakmile zalezete do jeskyně, pěkně se ochladí. Pro tyto případy se hodí také čelová lampička nebo alespoň svítilna na telefonu.

Před cestou do parku si doporučuji stáhnout celou oblast Pinnacles do offline Google Map a pro jistotu do telefonu uložit i mapu parku.

Fotky národního parku Pinnacles

Chaparral Ranger Station, Národní park Pinnacles | © Miguel Vieira

Balconies Cliffs, Národní park Pinnacles | © Miguel Vieira

Condor Gulch Trail, Národní park Pinnacles | © Miguel Vieira

Balconies Caves Trail, Národní park Pinnacles | © docentjoyce

High Peaks Trail, Národní park Pinnacles | © Miguel Vieira

Pinnacles National Park | © oliver.dodd

Národní parky USA

 1. Seznam národních parků USA
 2. America the Beautiful Annual Pass
 3. Rezervace vstupu do národních parků USA

Cestovní průvodci po národních parcích USA

Diskuze k článku (2)

Poradíte mi prosím nějakou přehlednou a přesnou aplikaci pro android, popřípadě i  webové stránky, pro zjištění místní předpovědi počasí v USA? (konkrétně pro roadtrip jihovýchodem USA, aby si člověk mohl cestu přizpůsobit i podle počasí)

Odpovědět

@Erika: Ahoj Eriko, já používám Accuweather a jsem s ní spokojený. Aplikace má i widget na úvodní obrazovku pro rychlé zjištění předpovědi.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Přidat komentář k článku

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.

Nejlevnější půjčení auta v USA