Pohovor s imigračním úředníkem po příletu do USA: Vaše zážitky a zkušenosti

Na prvním letišti v USA musejí turisté absolvovat vstupní pohovor s imigračním úředníkem. Nehraje přitom roli, jestli cestují na vízum, nebo na cestovní registraci ESTA. Pohovor je v naprosté většině případů zakončen povolením vstupu do USA.

V diskuzi níže najdete autentické zkušenosti a zážitky čtenářů z imigračního pohovoru. Nezapomeňte si zároveň přečíst, jak probíhá vstupní pohovor do USA.

Vstupní pohovor USA

Vaše zkušenosti s imigračním pohovorem v USA

Za každou vaši zkušenost se vstupním pohovorem v USA jsem moc rád. Nezapomeňte do příspěvku napsat, o jaké letiště se jedná a kdy pohovor probíhal.

Dotazy ohledně vstupního pohovoru můžete klást na této stránce.

Diskuze k článku (298 komentářů)

Magda (2)
16.3.2017
10:12

Dobrý den,

Vzhledem k mé povaze :) a důležitosti cesty do USA prosim o radu .. Je mi jasne ze mi nikdo nemuze dat 100 procentní jistou odpověď nicméně .. Seznámila jsem se s muzem z USA chci ho jet navštívit tentokrat ja ..

Mam obavy ze pokud jim řeknu pravdu budou me podezírat a nepustí me přes kontrolu.. docela me to frustruje neboť chceme jen spolu strávit nějaký cas .. myslíte ze je lepší říct ze jedu cestovat? Zablokovat si na den dva hotel ? Nebo říct ze tam mam známého , kamaráda nebo tak a ze nějaký den budu s nim ?

Pokud řeknu pravdu ze jsem se zamilovala je vhodně aby přítel napsal zvací dopis nebo to jen všemu muze prihorsit? Mimochodem do USA budu cestovat poprvé a plánuji na estu..

Dekuji za „radu“ popřípadě „uklidnění“ :)

Odpovědět
Franta (1975)
16.3.2017
14:06

@Magda:
Tohle je vždy sázka do loterie.
V každém případě zvací dopis bude jistě plus.
Můžeš se tvářit, že je to jen známý, kamarád, ale musíš se hlídat, aby ses při případných dalších otázkách nepřeřekla.
Klidně přítele přiznej, ale imigrační musí mít jistotu, že se tam nejedeš vdát. Řekni, že on byl u tebe a teď se jedeš podívat ty k němu. Svatba, že není na pořadu dne. Ale „nevnucuj“ imigračnímu nic, na co se nebude ptát. Případným doplněním informací, aby to (podle tebe) bylo v pohodě, se do toho můžeš zamotat a vzbudit v něm podezření. Když něco bude chtít vědět, tak se zeptá.

Odpovědět
Radovan (1)
3.4.2017
20:40

Zdravím, taky se podělím o zkušenosti z cesty do USA. Bylo mi 16 let při druhé cestě do USA, (první nepočítám byl jsem špunt a letěl s hokejovým týmem do NY), letěl jsem do Miami za sestrou, která pracuje v USA už pár let na černo. Letěl jsem jen na dovolenou na pár dní, do ESTY jsem napsal adresu kamaráda mých rodičů, kteří v letech 97-98 bydleli na Floridě, velká výhoda, co by dělal 16-ti letý kluk na Floridě sám :) cesta do Miami proběhla bez problému. Horší to začalo být, jakmile jsem se postavil do řady a čekal na imigrační kontrolu, větší nervy jsem asi nezažil, sám v USA, anglicky sotva yes a no :D nicméně jsem přišel na řadu, za přepážkou starší úředník, rozumět mu nebylo skoro nic, poprosil jsem ho ať mluví trochu pomaleji a srozumitelněji, ptal se jen na délku pobytu, jestli jsem byl už v USA, jestli mám zpáteční letenku, po zodpovězení otázek mi dal razítko a byl jsem za vodou. Zkušenost obrovská. Nyní létám za sestrou každý rok a bez problému. Tak doufám, že jsem některé uklidnil, není to tak hrozné jak se tváři a na druhou stranu, taky to jsou lidi, kteří se těší, až jim skončí směna a vypadnou domů :)

Odpovědět
Roko (1)
4.4.2017
13:05

Ahoj,

chceme letos do Los Angeles, chceme letět s UNITED, přestup v Torontu, musíme tam absolvovat pohovor s kanadským imigračním? Kufry nám přeloží letecká společnost? S eTA počítáme.

Odpovědět

@Roko: @Roko:
Ahoj, bydlím v USA Atlanta, cestují často s přestupy do Čech.
Kufry vam přeloží letecká společnost. Vyzvedne te je az v cílové stanici. To vam řeknou i při odbavení na letišti v Čechách. V torontu projdete pres pasovou kontrolu, kontrola pasu, letenky, v USA emigracni. Hezky pobyt. Jestli. Onu s něčím pomoc napis. Vera

Odpovědět
Franta (1975)
15.4.2017
21:17

@Roko + Vera:
United jsou teď v kurzu :P

S těmi kufry si to ověř u letecké společnosti. Ono to bude jinak pro turistu a jinak pro místního. Turista si v případě přestupu v USA musí kufr přehodit sám, potom, co projde imigračkou, si ho vyzvedne, jde k celnímu, a pak ho odevzdá pro další let. Pokud přestupuješ v Evropě a v USA končíš na prvním letišti, tak je to jak píše Věra. Jak je to v Kanadě nevím, možná podobně. Tak se radši zeptej. Věra píše, že v USA bydlí, takže má buď GC nebo občanství, proto k ní přistupují jinak, než k turistovi.

Odpovědět
Jolča (2)
18.4.2017
18:04

Ahoj :) mám dotaz, mám rodinu v LA a chtěla bych za nimi letět, jen se bojím,aby s tím nebyl nějaký problém, kdybych to zmínila při pohovoru. Myslíte, že to vše bude OK?

Odpovědět
Franta (1975)
18.4.2017
18:31

@Jolča:
Pokud je tam rodina legálně, tak není důvod očekávat problém. Klidně je požádej o zvací dopis.

Odpovědět
Radim Valcik (7)
22.4.2017
16:12

Dobry den, jake muzou byt duvody zamitnuti vstupu do USA imigracnim urednikem ?? Planuji desetidenni cestu do NY, budeme dva, poprve v USA. Je mozne pri pohovoru uzit spanelstinu (jelikoz je to prece takovy „sekundarni“ jazyk v USA) nebo radeji mizernou anglictinu a pres to z jejich strany nejede vlak ??? Dekuji za odpoved.

Odpovědět
Franta (1975)
22.4.2017
16:52

@Radim Valcik:
Důvodů může být celá řada. To bych mohl psát celý den.
Na španělštinu se zeptej úředníka u přepážky, když no hable, tak anglicky, rukama, nohama. Případně si s kamarádem odpovědí připravte a přeložte na papíru.

Odpovědět
Lukáš (139)
22.4.2017
18:51

@Radim Valcik:
Jestli jedete poprvé jako obyčejní turisti, navíc jen na 10 dní, není prakticky důvod aby Vás nevpustili.
Tento „pohovor“ není žádné slohové cvičení, obyčejně po Vás budou chtít jen otisk dlaně a prstů a položí jen jednu otázku proč jedeš do USA.
Žádný strach.

Odpovědět
Petr Novák (2193)
23.4.2017
21:55

@Radim Valcik: Ahoj Radime, nemusíš mít obavy, při první cestě do USA je velmi nepravděpodobné, že tě nevpustili. Tím spíš, když přiletíš jen na 10 dní. Mizerná angličtina bude stačit.

Odpovědět
Lukáš (139)
24.4.2017
11:19

Ještě napíšu svoji zkušenost s imigračním na JFK:
Letenky jsem měl 6.6.2016 – 22.7.2016 odlet z SFO, po imigračním mi dali do pasu razítko s nejpozdějším datumem opuštění USA 3.8.2016 …čili pobyt maximálně necelé 2 měsíce.
Podle čeho toto rozhodují netuším…jen by mě zajímalo, jestli by mi mohli dát opuštění třeba 20.7.2016 …a já bych musel přebookovávat letadlo nebo z nich ještě vyprosit prodloužení pobytu.
Ale to mě napadlo až po návratu, naštěstí.

Odpovědět
Jarda (41)
24.4.2017
13:24

JFK patek 21.4.2017. Otazky imigracniho: jak dlouho tu budem,kde budem bydlet a kolik mam penez. Pak jen otisky a odchod. Cely tak na 3minuty. Bohuzel cekani ve fronte 70 minut.

Odpovědět
Franta (1975)
24.4.2017
18:47

@Lukáš:
To datum odletu dávají asi „podle oka“. Já vždy dostal max, délku. Jak na vízum, tak na ESTA. Pokud má pocit, že je zbytečné dál plný počet, tak to zkrátí. Psal jsem tu o lidech, co letěli na 14 dní na Hawaii a měli víza, kde je možnost až 6 měsíců. Dostali 3 týdny a bylo. U tebe si třeba řekl, je léto, na dva měsíce mít bude, tři by „nepřežil“. :-)

Teoreticky by ti mohl dát kratší pobyt, než máš letenku. Ale to bys musel působit asi hodně nesolventně a z tvých odpovědí by musel mít pocit, že na ten pobyt nemáš.

@Jarda: Jj, fronty jsou zlo.

Odpovědět
Petr Novák (2193)
24.4.2017
23:25

@Lukáš: Ahoj Lukáši, nedovedu si představit důvod, proč by ti dali den opuštění předcházející dnu zpátečního letu. Svým způsobem by byli sami proti sobě. Pokud by měli pochybnosti, že neufinancuješ celý pobyt, nepovolí ti vstup. :-)

Odpovědět
Tomáš V. (2)
2.5.2017
22:30

@Magda: @Magda: Já byl v Americe již šestkrát a pohovor byl vždy naprosto v pohodě a probíhal v přátelském duchu. Důležitý je pozitivní přístup, úsměv, sám od sebe klidně sdělit úmysly v USA. I my jezdíme za přáteli a stačí říci, že je jedeš navštívit a bude bydlet u nich v tom a tom městě a zpět letíš tehdy a tehdy…Podle mě to není nic proti ničemu:-) Good Luck

Odpovědět
Tomáš V. (2)
2.5.2017
22:36

V loni na JFK jsme k imigračnímu úředníkovi už ani nešli. Měli tam nějaké automaty, kdy jsme si sami naskenovaly otisky, pas…a rovnou jsme si šli pro zavazadla. Přístup k těmto automatům byl umožněn jen osobám, kteří v USA již několikrát byli. Docela urychlení, nemuseli jsme čekat nekonečné řady na pohovor:-)

Odpovědět
Aneta (1)
13.5.2017
21:58

Zdravím, prosím potřebuju uklidnit – v červenci letí muž pracovně do USA a já za ním s dcerkama v srpnu přiletím a budeme tam cestovat. Mám hrůzu z toho, že mě po dlouhém letu s ročním batoletem a tříletým prckem imigrační úředník nepustí, protože si budou myslet, že tam chceme zůstat, když letíme zbytek rodiny za mužem. Stává se to? Nebo by k tomu museli mít nějaké vážné důvody? Zpáteční letenku mít budeme.. Díky všem! :)

Odpovědět
Petr Novák (2193)
14.5.2017
21:09

@Aneta: Ahoj Aneto, neočekával bych problémy. Máte zpáteční letenku, nejspíš budete mít naplánovaný program nebo třeba rezervované ubytování… žádný stres. Prostě rodinka na výletě. :-)

Odpovědět
Erika (7)
27.5.2017
7:42

@Vera: Dobry den prajem.1.7.mám letět s mlýn 8mes.syncekom a 12rocnu dcerkou do usa cez toronto a chcela by som sa vás zeptat jestli mi 2h stačí na přestup a jestli je to tak, ze v toronte si musím po přistání vybrat kufre a opět se musím odbavit ,nebo mi kufre pojedou až do cilovej stanice. Míč krát dakujem za odpověď

Odpovědět
Petr Novák (2193)
27.5.2017
22:46

@Erika: Dobrý den, Eriko, přes Toronto jsem osobně neletěl, nicméně kufry si musíte vyzvednout a po imigračním pohovoru (odehraje se v Torontu) je opět odevzdáte. Dvě hodiny jsou těsné, ale zvládnutelné.

Budu rád, když nám sem pak napíšete, jak jste to zvládla. :-)

Odpovědět
Zdenek (3)
28.5.2017
20:03

Dobry den….
Letim pristi mesic se synem (20let)ktery ted prave ukoncil stredni skolu.Chci se zeptat jestli nebude nejaky problem ,kdyz je bran jako studen?Dal se chci optat jeste na jedno,,,kdyz jsem vypisoval Estu ,jestli nekoho poznam v USA ,napsal jsem ze nee.Pozdeji jsem se skontaktoval se znamymi ,ktere by jsem rad navstivil.Nebude problem s imigracnim kdys reknu ze chci navstivit i zname ,i presto ze jsem napsal do Esty ze nikoho v USA neznam?Dekuji za odpoved…

Odpovědět
Petr Novák (2193)
28.5.2017
20:12

@Zdenek: Zdravím Zdeňku,
ani jedno nebude problém, pokud jedete do USA jako turisté a nemíníte tam pracovat. Úředníkovi to případně stačí vysvětlit.

Odpovědět
Zdenek (3)
28.5.2017
20:15

Chtel jsem jeste dodat ze letime do NYC jen na 10 dni a na prvni 4 dny mame rezervaci hotelu…Dekuji..

Odpovědět
Petr Novák (2193)
28.5.2017
20:19

@Zdenek: Pokud jen 10 dní, tak to nejspíše budete v očích imigračního úředníka za typické turisty. Riziko problému je minimální.

Odpovědět
Zdenek (3)
28.5.2017
20:39

Tak jsem v klidu .Jeste jednou dekuji za rychlou odpoved…super web..

Odpovědět
patrikjuras (15)
30.5.2017
17:16

zdravim vas ja by som chcel iba jednu otazocku spitat ked pojdem do usa cez amsterdam a pojdem oba lety spolocnostou klm neni predpohovor v amsterdame to je iba u delty lebo chcem ist tetu pozriet a chcem sa vyhnut americkej spolocnosti a amsterdam je dobre letisko na prestup

Odpovědět
Franta (1975)
30.5.2017
19:47

@patrikjuras:
Jj, tak by to mělo být, pokud nebude nějaká změna. Bezpečnostní pohovor je jen u amerických společností.
Při koupi letenky koukej do detailů. Může to být letenka od KLM ale v poznámce bude třeba napsáno operated by Delta, takže je to ve skutečnosti let Delty a KLM jen prodává místo v letadle – codeshare.
Tak jako tak tě čeká imigrační ve státech. Ta kontrola před letem není předpohovor, i když jsem si to taky kdysi myslel.
Jen ze zvědavosti, proč nechceš letět americkou společností? Já letěl American Airlines, Northwestem (budiž mu země lehká) a Deltou, vždy v pohodě. To spíš na vnitrostátních letech to občas vypadá, že letadlo uklízí jen jednou denně, vymetením bordelu.

Odpovědět
patrikjuras (15)
31.5.2017
10:10

franta dakujem pouvazujem aj u delty este raz dakujem

Odpovědět
patrikjuras (15)
31.5.2017
10:16

takto ja som uz letel s deltou pred troma rokmi do portlandu z amsterdamu boli trichu neprijemne otazky ale v pohode a to sme nevedeli az tak anglicky letelo sa mi dobre len v amsterdame som si mysslel ze som na pohovore a ked som prišiel do ameriky iba dve otazocky sa nas spitali vyfotili a pustili

Odpovědět
patrikjuras (15)
31.5.2017
10:17

ale da sa to zvladnut len sa musi clovek pripravit na to

Odpovědět
Franta (1975)
31.5.2017
11:11

@patrikjuras:
Jsou „otravnější“ než imigračka, ale nic hrozného. Oni jsou jen opatrní a vyptávají se, aby věděli, co budou mít v letadle. :-) A když se jim někdo nezdá, tak ho nepustí.

Odpovědět
Daniel (1)
5.6.2017
19:57

@Roko:

Nemusíte, jediné, co budete potřebovat, je vyplnit v letadle formulář o tom, co s sebou máte. POZOR NA ALKOHOL, MAX 1,07L alkoholu je povoleno. Budou se Vás též ptát, co zde budete dělat, ale v případě, že je Toronto jen přestupní, není problém. :)

Odpovědět
Erika (7)
11.6.2017
9:12

Dobry den Pavle,takze ja po priletu do Toronta musim teda vyzvednut kufre,projit imigracnou kontrolou uz v Toronte?Nasla som neco takove na strankach letiska v Torontu.Mzslela jsem ,ze prejdem pasovou kontrolou a imigracni pohovor bude az v USA.Velmi pekne dakujem za odpoved.Ja sa radeji ptam na vsetko pretoze cez Kanadu som este do USA neletela a nevim sa nikde otom docitat.Ak by to bolo tak,ze vyzvedavam kufre tak 2 h to je teda………

Odpovědět
Erika (7)
12.6.2017
10:30

Takze pri prestupu v Toronte do USA,kufre nebudu vyzvedavat a opet se odbavovat,pojedou z Prahy az do cilovej stanice v USA.Presne jak to psala pani Eva.Dlouho sem potom patrala a je jedna skvela firma v CR,ktera zastupuje v CR AIR CANADA a tam vam vsetko pekne povedia.

http://www.globairgroup.com/cz/ odkaz na stranky.

Odpovědět

Nedávno jsem se vrátila z USA, byla to má první cesta, ráda bych se podělila o svou zkušenost s imigračním úředníkem. Na letišti Newark v New Jersey jsem si vystála frontu ke svému imigračnímu a znepokojena jsem sledovala, jak poměrně často byli turisté vyzváni, aby následovali úředníka k podrobnějšímu pohovoru a to z důvodu, že jim nějak neseděly otisky prstů ve srovnání s biometrickým pasem. Nevěřila bych tomu, ale poučena od přátel jsem si těsně před kontrolou namazala ruce krémem, který jsem měla v příručním zavazadle připraven v mini balení. Poučili mě, že prsty na rukou, vysušené z letadla mohou podat neobjektivní otisk. Nevím, jestli to bylo opravdu tím, ale prošla jsem bez problémů, důležitá je fakt pohoda a úsměv, jaká akce, taková reakce. Úředník se mě jen zeptal jak se mám a co chci v USA provádět. Když jsem mu řekla, že se těším do Metropolitní opery, usmál se a popřál mi hezký pobyt. Vlastně jsem si první svůj vstup do Ameriky celkem užila.

Odpovědět
Barbora (2)
14.6.2017
20:35

Ahojte, chcem sa spýtať cestujem do LA s prestupom vo Washingtone, na prestup mám len hodinu a mám obavu, že s tým pohovorom na imigračnom to asi nestihnem. Stretli ste sa s takouto situáciou niekto?

Odpovědět
Petr Novák (2193)
14.6.2017
21:08

@Barbora: Ahoj Báro, vysvětli to některému z úředníků, lidé s krátkými přestupními časy se obvykle berou na pohovor prioritně. Pokud by ti letadlo i tak uletělo, zajdi na přepážku letecké společnosti, vysvětli jim příčinu a oni tě přebukují na další let.

Odpovědět
Karol (1)
15.6.2017
21:52

Zdravím. Chcem ísť na dovolenku do USA na 2 týždne. A mám už aj schválenú autorizáciu ESTA. Žiadosť som vyplnil pravdivo a nič nezatajujem. Problém je v tom že mám 18 mesačnú podmienku za šírenie detskej pornografie(poslal som kamarátovi cez fb zo srandy fotku dievčaťa, ktoré nebolo plnoleté a takto som dopadol). Mám ponaučenie na celý život. Chcel by som sa opýtať či mi imigračný úradník umožní vstup do USA aj napriek tomu, že mám záznam v registri trestov ? Alebo môžem vycestovať až po uplynutí podmienky ? Alebo musím požiadať o víza ? Čítal som o tom všetky možné články ale v  niektorých sa píše že musím mať čistý register trestov (v žiadosti ESTA sa takýto bod nevyskytoval), v niektorých zasa že trest nemôže prekročiť trvanie 5 rokov a podobne… Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpovědět
Franta (1975)
15.6.2017
23:00

@Karol:
Pěkné, pěkné.

Imigrační standardně nemá přístup k těmto informacím, takže pokud jim to někdo neřekne, tak to vědět nebudou. Nevím, jestli je na takovéto případy nějaká mezinárodní policejní databáze. Kdyby se náhodou ptali přímo na toto, tak jim vše popravdě řekni.

Odpovědět

Dobrý deň, priateľ chce vycestovať do Ameriky čo všetko mi treba ? Musí mať dostatočnú hotovosť pri sebe ? A zároveň aj – scan pasu

– scan OP

– domaca adresa

– zamestnanie – pozicia, adresa zamestnavatela, tel. c.

– cele mena oboch rodicov (aj ked su uz ev. nebohi)

– info o tom, ci mate aj ine ako slovenske obcianstvo, ak ano, ake – a odkedy

– kontaktne informacie – tel. a email

– emergency kontakt – na blizku osobu – meno, tel. ,email

– adresa po prilete do USA – napr. hotel, adresa, meno a adresa pri navsteve aj tel. c.

– standardne otazky, ci netrpite nejakou vaznou chorobou, a ci ste nie neboli v usa trestani, nie ste v teror. orgizacii

Odpovědět
Franta (1975)
17.6.2017
17:41

@Jana:
Jak vycestovat? Cestovat může, žít tam legálně jen tak ne.
A ty další body jsou co? Jak se vyplňuje ESTA je tady. Jak na vízu tady.

Odpovědět
Barbora (2)
17.6.2017
20:01

@Petr Novák:
ďakujem veľmi pekne za odpoveď :)

Odpovědět
Michal (1)
18.6.2017
21:26

Ahoj, rád bych se zeptal, zda mam šanci projít přes imigračního pracovníka v USA, když neumím téměř anglicky a asi si budu muset vše napsat na papír.Budu cestovat s kamarádem po celém USA na 3 týdny.Jaké ubytování mu mám říct,když budeme pořád popojíždět?
Poslední otázka, můžeme u toho úředníka být oba najednou?
Díky :)

Odpovědět
Franta (1975)
18.6.2017
23:27

@Michal:
Neznalost AJ nevadí. S papírem už prošlo dost lidí, podle toho, co tu píší. Ubytování uveďte to první, pokud už s kamarádem něco máte vybrané. Zkuste imigračního poprosit, jestli můžete jít spolu, třeba vám vyhoví.

Odpovědět
Jana (2)
19.6.2017
7:33

@Franta: Volali sme do agentúry a pýtali sa čo všetko musí mať pred vycestovaním do Ameriky a toto mi zaslali a preto sa pýtam či to naozaj treba lebo všade píšu niečo iné a vycestovať chce iba na 3 mesiace na dovolenku.

Odpovědět
Franta (1975)
19.6.2017
8:07

@Jana:
Tak to jo. Doporučuji si pročíst články, včetně diskusí, o ESTAimigračním. Tak najde spoustu užitečných informací, co se mu budou hodit. ESTA ať si vyplní sám na ofiko stránce, vyjde ho to levněji, odkaz i návod je v článku o ESTA.

Odpovědět
Erika (7)
20.6.2017
20:07

K pohovoro mozes ist spolu s kamaradem to neni problem.

Odpovědět
Franta (1975)
20.6.2017
21:42

@Erika:
Jít spolu můžou, jen když to imigrační povolí. Jinak je to problém.

Odpovědět
Libor (1)
22.6.2017
12:50

Zrovna jsem se vrátil z desetidenního pobytu na Floridě. Měl jsem obavy z pohovoru u imigračního úředníka v Miami na letišti, jelikož jsem letěl na ESTu a mimochodem jsem tam již byl v letech 1999-2002 (nelegálně). Měli jsme koupené zpáteční letenky a zaplacený hotel….takže se mě jen zběžně ptal zdali jsem tam byl, co tam budeme dělat, co dělám za povolání u nás atd. Musí se mluvit pravda. Vše bez problému. Takže pokliže tu někdo dělá bububu :) ….vůbec se toho nebojte. Pokud bude mít imigrační úředník blbou náladu, tak vás nepustí i když tam letíte poprvé.

Odpovědět
Erika (7)
22.6.2017
14:26

V NY na pohovor jsme isli vsetci spolocne bez toho ,aby nam neco urednik rikal,mozna je to vsude jinak.

Odpovědět
Katka (1)
23.6.2017
15:54

podelim se s vami taky o (relativne SPATNOU) zkusenost, letela jsem do Chicaga (O’Hare) na 5 dni sama jen na nakupy+se podivat jak to v USA vubec vypada, letenku jsem dostala od rodicu k Vanocum, vzdycky to byl muj sen. byla jsem natesena, imigracky jsem se ani nebala vzhledem k tomu ze jsem v USA predtim nikdy nebyla rikam si ze to nebude problem…no, omyl…velmi neprijemna pani urednice za prepazkou mi polozila klasicke otazky na ktery jsem s klidem a usmevem odpovedela, najednou mi rekla at se postavim tamhle k ceduli kam si pro me prisli policajti a odvedli me na secondary…vubec jsem nevedela o co jde, stravila jsem 4 hodiny ve stresu mezi Mexicanama a muslimama v cekarne, kde lidi odvadeli v poutech, vsichni tam kriceli, hadali se nebo breceli, pak si me pozvali na pohovor cislo 2, kde mi polozili TY SAMY otazky jako na tom prvnim..jen s tim rozdilem ze mi pan dal do pasu razitko a popral mi prijemny pobyt..co vam budu povidat, prvni den jsem mela brutalni jet lag, k tomu 14 hodin let a dalsich 5 hodin na imigracce, dovolena zkazena..ze secondary jsem byla vystresovana jeste 2 dny po tom (kdo tam nebyl asi nepochopi o cem mluvim)..no na USA jsem si udelala vlastni nazor a asi me jen tak nekdo zpet nedostane (a na O’Hare uz vubec ne)

Odpovědět
Franta (1975)
23.6.2017
20:01

@Katka:
Asi špatná zkušenost. Ale na druhou stranu to mohlo vypadat, že si tam jede mladá pěkná (hezčí než ta úřednice) holka přivydělat k nějakému pánovi. I takové případy se stávají, tak se jim nediv. Zřejmě jsi nereagovalo dost přesvědčivě. Nervozitu ze secondary chápu, ale třeba brácha se z ní vrátil docela vysmátej.
Neměla jsi co tajit, vše bylo, jak jsi říkala, tak tě pustili dál. Nenech si to znechutit a příště to dáš levou zadní. Ono je jedno po kolikáté tam letíš, vždy se může „něco“ stát. Já už tam byl několikrát, letos zase poletím a vždy si říkám, co bude tentokrát, projdu? Zeptá se na můj roční pobyt kdysi? Bude chtít vědět, jak jsem to financoval? Onehdá mě, bratránka a máti pustili, bráchu vzali na secondary. Čekali jsme na něj u kufrů asi půl hodiny, a jak jsem psal, vrátil se s úsměvem na rtu, ale v čekárně byl prý taky nervózní.

Jak je vidět, tak tu neděláme jen tak nějaké bububu, jak psal Libor. Prostě se jen snažíme lidem dát co nejvíce informacích, i těch nepříjemných. Lepší být zdravě nervózní, než pak v panické hrůze reagovat na „divnou otázku“. Ono, když stojíte před imigračním, je lepší mít v hlavě „jé, tohle psali na tom webu“, než „tohle mi nikdo neřekl, co teď?“.

Odpovědět
Mesi (388)
24.6.2017
2:45

@Katka: Podle toho, jak to popisujes, tak vlasnte neslo o spatnou zkusenost. Tva vystresovanost je pochopitelna a bezna, ale nepises, ze by byli neslusni, ze by te ponizovali nebo podobne. Proste z nejakeho duvodu pojali podezreni a poslali te k jinemu urednikovi. Vic hlav, vic nazoru – nejsem si jisty, necham kolegu, aby me podezreni potvrdil nebo vyvratil. Ty same otazky neznamenaji chybu – tvuj druhy urednik dost mozna dostal info, proc te jeho kolegyne poslala bokem a zameril se na to same (treba vyraz obliceje pri konkretni otazce). Ostatne od toho pohranicni kontrola je a to same se ti muze stat pri ceste do Chorvatska nebo kamkoliv jinam kdekoliv po svete. Touhle zkusenosti bych se nenechal odradit, delaji svoji praci.
Franta to nade mnou vystihl.

Odpovědět
lukáš (1)
27.6.2017
18:12

Zdravím chci se zeptat zda můžu odcestovat do USA pokud mam podmínku ?

Odpovědět
Petr Novák (2193)
27.6.2017
18:40

@lukáš: Ahoj Lukáši, záleží na charakteru. Zkus vyplnit ESTA a uvidíš.

Odpovědět
Zuzana (10)
2.7.2017
21:16

Ahoj. Chci se zeptat, jestli nebude problém, že mám v pase asi deset víz z Egypta a poslední 14 dní starý?

Odpovědět
Petr Novák (2193)
3.7.2017
19:34

@Zuzana: Ahoj, nepředpokládám, že v Egyptě vyvádíš nějaké lumpárny, takže to problém nebude. Možná se na to zeptají, tak jim pravdivě odpověz.

Odpovědět
Tereza (2)
7.7.2017
20:32

Ahoj, obracím se s dotazem. Na koncertě jedné kapely z LA jsem se seznámila docela dobře s jedním členem a začala jsem s ním chodit, příští rok za ním chci letět, ale bude mi 18 a jemu 34. Je nějaká šance, že projdu imigrační kontrolou? Nebude jim to připadat divné? Díky za odpověď :)

Odpovědět
Franta (1975)
7.7.2017
21:02

@Tereza:
Tak na imigračku, jako takovou, by to nemělo mít vliv. Otázka je, co si budou myslet o cestě, jestli tam jedeš jako turistka nebo je napadne, že tam zůstaneš. Ale to „řeší“ u každého.
Spíš bych se obával, jak to uvidí na hotelu, pokud teda nebudeš bydlet u něj a tam jde zase o sousedy. Kam mířím? Na „mravní pohoršení“ ctihodných Američanů. Tobě teprve bude 18 a v některých státech je sex s osobou pod 18 zakázaný. Kdyby se v tom pak někdo vrtal a zjistilo se, že něco proběhlo, tak i kdyby to bylo dobrovolné, tak on bude označen jako „sexual predator“ a půjde k soudu za zneužití mladistvé, pak ho dají na internet, aby to každý věděl. Ale třeba si budete jen povídat. Takže je to jen tak na okraj. Ale i tak bych si zjistil, jak na tom je místo, kde budete.
Tohle je důvod, proč jsem se v Kalifornii zajímal o holky pouze v barech a klubech, tam nikoho pod 21 nepustí. Když pominu možnost falešné ID, tak to byl v tomto ohledu bezpečný prostor.

Odpovědět
Pinqinho (2)
9.7.2017
17:54

Ahoj,
poprvé jedu do USA. Letím tam z Montrealu, kde předtím cestuji. Po USA budu cestovat cca 15 dní. Často se ptají na ubytování a v NY je považování Airbnb na hraně zákona. Ptám se tedy, co jim mám říci, v případě, že se mě zeptají na ubytování a jestli chtějí ukázat nějaké potvrzení rezervace.

Díky

Odpovědět
martin (1)
9.7.2017
18:01

@Michal:
Byl jsem v USA letos v kvetnu a byla to moje prvni navsteva.Letel jsem s cestovkou,ale s ostatnimy a s pruvodcem jsem se mel setkat az v NY na letisti.S imigracniho pohovoru jsem mel taky obavy,protoze anglicky v podstate nemluvim.Rozumim jen velice malo.Po precteni ruznych diskuzi na tohle tema jsem si doma pripravil otazky a odpovedi v anglicctine a napsal jsem tam ze nemluvim anglicky.Vytiskl jse si to s tim ze to dam v pripade potreby urednikovy precist.
Po devitihodinovem letu jsme pristali na JFK a ja jsem si vystal 50 minut frontu pred imigracnim.Bylo tam hrozny vedro a dusno.Samozrejme jsem byl trochu nervozni.
Konecne jsem pristoupil pred urednika.Ten se me zeptal jak se mam a na jak dlouho do USA jedu.Tomu jsem nastesti rozumel.Odpovedel jsem a on mne vyfotil a vzal otisky.Ten svuj tahak jsem ani nepotreboval.Dal mi razitko do pasu a bylo hotovo.Ja jsem si sel pro kufr a zacla mi dovolena.
Byla tam taky moznostjit pres nejake samoobsluzne automaty,ale tam pousteli jen ty co uz v USA byli.Taky jsem si vsiml ze pred urednika predstupovali lide i ve dvojicich a byla tam i cela rodina.
Tak snad muj prispevek taky nekomu pomuze a vsem co leti do USA lreji prijemny pobyt.Stoji to za to.

Odpovědět
Franta (1975)
9.7.2017
18:36

@Pinqinho:
Kdyby se ptali tak klidně řekni Airbnb. Ten případný „problém“ je mezi úřady a majitelem bytu, tebe se netýká.

Odpovědět
Pinqinho (2)
9.7.2017
18:39

@Franta: Supr, díky!

Odpovědět
Franta (1975)
9.7.2017
18:45

@martin:
Každá zpětná vazba je fajn.
Ty kiosky jsou pro lidi, co už v USA byli a jsou tak v systému s fotkou i otisky.
K úředníkovi může jít více lidí najednou, hlavně když jde o rodinu, ale vždy je lepší se zeptat, aspoň rukou naznačit, jestli můžete spolu.

Odpovědět
Tereza (2)
11.7.2017
19:55

@Franta:
Díky za odpověď :) Bydlela bych u něho a v tu dobu už mi 18 bude takže snad by problém být neměl po mravní stránce

Odpovědět
Franta (1975)
11.7.2017
20:12

@Tereza:
Tak užívej dovču a pohledy pohoršených ctihodných Američanů. :P

Odpovědět
pavel (2)
18.7.2017
20:56

Ahoj,jen par slov k imigracnimu pohovoru.Byl jsem se tremi kamarady na ctyrtydennim tripu po USA. Po pristani v San Franciscu a vystani asi 40ti minutove fronty,jsme se konecne dostali k urednici, ktera se zpocatku tvarila velice prisne. Na dotaz jesli muzeme podstoupit pohovor vsichni najednou odsekla rezolutne ze ne!!! Vyzvala prvniho z nas ktery se jako jediny domluvil anglicky.Po vysvetleni ze zbytek z nas se anglicky nedomluvi, jsme byli nakonec pred urednici ve ctyrech…Vse probihalo velice v klidu a dokonce i urednice se zacala usmivat.Po deseti minutach snimani otisku,predlozeni rez. hotelu atd. nam poprala hezky pobyt. Veskery strch pred letem do statu (bylo to poprve) byl absolutne zbytecny.Bylo to super,urcite se tam vratim!!!

Odpovědět
Franta (1975)
18.7.2017
21:40

@pavel:
Tak hlavně, že jste si užili pobyt.
To s tím pohovorem je normálka. Při rozdělení skupinky je možnost, že někdo řekne jinou verzi než ostatní nebo se rovnou podřekne, že účet cesty je jiný než turistika. A pak alou na secondary…

Odpovědět
pavel (2)
20.7.2017
18:22

@Franta: Jeste jsem zapomel podotknout ze jsme tady pred cestou nacerpali spoustu dulezitych informaci a za to bych chtel podekovat. Bezva stranky,jen tak dal…

Odpovědět

Zdravim. Letim 31.8. prvy krat do USA na ESTA z Viedne s prestupom v Londyne (Heathrow) a koncim na JFK. Na prestup mam len 1h05min. Zatial podla FlightAwere to vyzera (neviem ci sa to casto meni) ze moj let do Londyna pristane na terminale 3 a moj dalsi let do NY leti prave z terminalu 3. Letim s British Airways a Londyn-NY operating as American Airlines.
Chcel by som sa spytat ci budem musiet v Londyne riesit batozinu pripadne nejaky pohovor a ci je sanca to stihat (s nou/bez)?
Moja znalost AJ nie je velmi dobra ale myslim, ze imigracne v USA nebude problem, no vybavovat nahradny let z Lon-JFK… to asi nedam. Neviem si predstavit co to obnasa alebo aku dobru znalost AJ treba.

Odpovědět
Franta (1975)
22.7.2017
13:26

@Rolo:
Nějaké info o přestupu najdeš tady. Pokud nebudou větší problémy (zpoždění, fronty…) tak by se to mělo stihnout.
Před vstupem do letadla bude bezpečnostní pohovor. Kam letíš, kdo ti balil kufr, jestli někomu něco vezeš, jestli někdo chtěl, aby někomu něco vzal…
Kufr uvidíš až v NY, v Londýně ho přeloží.

Odpovědět
Jirka VK (20)
23.7.2017
1:56

Moje zkušenost – letiště SFO, 4 člená rodina:
měli jsme asi velkou smůlu, v letedle jsme seděli ve 4. řadě odzadu a těsně před námi přistál další B-777 z Číny. Odbavalo 4-5 přepážek a zejména u těch číňanů se to strašně vleklo. Přesto jsem neviděl, že by někoho bez dalšího nepustili dál. Čekali jsme ale 2 hodiny. Za námi se fronta už průběžně nedoplňovala, ale 5 minut před tím co jsme přišli na řadu bum a fronta ještě delší než jakou jsme stáli mi, zjevně další letadla najednou.

Dokonce jak jsme tam čekali dlouho, tak za námi přišla paní z letiště a zeptala se kdo je ještě z našeho letu. Zjevně kdybychom se nějak ve frontě propadli dál, tak by nás vzali přednostně. Už to chtěla udělat, ale zrovna vzali dvě rodiny před náma k přepážkám, mi byli na řadě a tak nám jen řekla, že už museli uvolnit pás a že zavazadla máme před ním.

Vlastní pohovor byl naprostá pohoda. Před námi kluka s přítelem oddělili, s tím že když nejsou manželé tak musí jít každý zvlášť – bez diskuze. Manželé či rodiny chodí spolu samozřejmě. Úředník používal jednoduché věty a přesto, že nejsem v angličtině žádný lumen, tak vždy pochopil co mu čengliším a já jsem ho o zopakování otázky musel požádat jen jednou. Jenže to nebyla otázka. Jen se snažil vyslovit moje jméno a já to nepochopil :-) Žádný dotaz nad rámec ve zdejším článku uvedených. Vstup povolen na 3 měsíce a šli jsme.

Odpovědět
Franta (1975)
23.7.2017
9:03

@Jirka VK:
Super! Díky.
Ač to není můj web, tak děkuji za návrat a zhodnocení, doplnění, aktualizování a já nevím, co ještě, zdejších informací a to v několika tématech a docela obsáhle. Je fajn, že si to tu lidé jen nečtou, ale jsou ochotni dát i zpětnou vazbu.

Odpovědět
Jirka (2)
24.7.2017
16:18

Ahoj, chci letět do SF jen na 3 dny. Nebude to úředníkovi divný? :-) Navíc neumim anglicky abych mu vysvětlil že mě baví lítat a na delší čas nemam čas.

Odpovědět
Petr Novák (2193)
24.7.2017
16:30

@Jirka: Ahoj, nebude to divné. Žádné obavy, Jirko. :-)

Odpovědět
Franta (1975)
24.7.2017
16:40

@Jirka:
3 dny jsou v pohodě. Známý, co dělal pro ČSA, takhle kdysi létal díky zaměstnaneckým slevám po letištích po světě. Ráno tam, procházka po letišti a odpoledne, večer nebo nejbližším možným letem (někam se létá jen jednou denně nebo i týdně) zpět. Po Evropě někdy stihl i dvě denně. :-) Chvíli létal i s jedním kolegou, tak jsme si dělali srandu, že jim nestačí vymetat bary po Praze, tak je vymetají na letištích.

Odpovědět

Ahoj.S pritelkyni letime za mesic do Chicaga.Oba mame ESTU.Zajima me jestli k pohovoru k imigracnimu urednikovi muzeme pristoupit spolecne.Bylo by blby kdyby jednoho pustili a druhyho ne.Letime k mymu kamaradovi,budeme bydlet u neho a budeme mit i zvaci dopis.

Odpovědět
Petr Novák (2193)
24.7.2017
22:01

@Olda: Ahoj, před pohovorem imigračnímu naznačte, že cestujete spolu. Většinou to není problém, nicméně záruku mít nebudete. :-)

Odpovědět
Jirka VK (20)
25.7.2017
1:43

@Olda: @Petr Novák:
Nevím zda je to specifikum nebo zda se třeba něco nezměnilo obecně, ale před měsícem na SFO jsem viděl jak všechny důsledně oddělují – spolu směly, či lépe řečeno automaticky posílali jen manžele a rodiny. Na druhou stranu po tom co jsem tu četl a pak osobně viděl, tak se fakt ničeho nebojte. Prostě jen říkejte pravdu na všechno a s ničím si nedělejte hlavu. Je to jako s maturitou – říkat maturantovy, že jestli není uplně dutej tak projde je taky zbytečné, ale jakmile to udělá tak si uvědomí, že je to opravdu jen o tom odělit zrno od totálního nepoužitelného plevele.

Odpovědět
Jirka (2)
25.7.2017
22:30

@Franta: Díky moc za odpovědi.

Odpovědět
Tomáš (2)
26.7.2017
3:52

Zdravím právě jsem na pokoji v Miami a chci se podělit o moje pocity a zkušenostmi a cestování. Letěl jsem z Prahy do Anglie společnosti british airways. Na heathrow nás rovnou po příletu poslali na imigračku kterou jsme s přítelkyní nemohli podstoupit společně. Já měl úředníci v pohodě zeptala se na pár věcí dala zelené razítko a dobrý ale přítelkyní její úřednice docela vyslýchala ale nakonec v pohodě. Po příletu do Miami nás poslali k jakýmsi automatům kde jsme vyplnili že neprevazime ovoce ani jídlo otiskli prsty vyfotili a dostali jakýsi papírek. Mysleli jsme že je to imigracka a měli radost že nemusíme k úředníkovi ale opak byl pravdou. Úředník nás opět nepustil spolu tak jsem šel prvni. Zeptal se mně pouze na adresu hotelu a účel pobytu,opět otiskl prsty,vyfotil (nevím proč) a popřál hezkou dovolenou.

Odpovědět
Petr Novák (2193)
26.7.2017
8:39

Tomáši a Jirko, díky za zkušenosti! :-)

Odpovědět
Franta (1975)
26.7.2017
9:06

@Tomáš:
Ten postup zní zvláštně, ale píšeš, že to tak bylo.
Imigračka (aspoň do teď) v Londýně nebyla. Jen na vybraných letištích v Kanadě, Irsku, SAE a několika místech v Karibiku. Nebyla to jen bezpečnostní kontrola před nástupem do letadla americké letecké společnosti? Neletěli jste American Airlines? To razítko/značka by tomu odpovídalo, i když v Amsterdamu dávají (2011 dávali) malou samolepku na pas. Razítko imigračky bývá modré oválné.
Kiosky (automaty) jsou pro ty, co už v USA byli a jsou v systému.
Pokud je na potvrzení z kiosku červený křížek/iksko, tak se musí na kontrolu. Pokud tam nic není tak se papírek odevzdá úředníkovi a jde se pro kufr. Ale je možné, že tam byl nějaký renonc, a tak udělali ještě jednou „postaru“.

Odpovědět
Jarda (41)
26.7.2017
20:21

@Tomáš:

V Anglii to nebyla imigračka,ale spíš taková předkontrola. Před odletem do USA jdeš vždy na kontrolu,kde ti zkontrolují Estu nebo vízum.Někdy se ptají na to samé co v USA.jak dlouho tam budeš a kde budeš bydlet,to je normální.Někoho proberou v Evropě důkladněji,většinou mládež do 25 let apd.Když jsem lítal v 25 tak mě taky probírali už v Evropě a dneska už mám klid :-)
No a ten kiosek ti vystvětlil Franta.

Chystám se na Floridu příští rok,tak bych tě pak požádal o nějaký zkušenosti do tohoto vlákna.díky
https://chcidoameriky.cz/stat-florida

Odpovědět
Tomáš (2)
26.7.2017
20:46

@Franta: ano letěli jsme American Airlines. Nejspíš do bude jak píšeš

Odpovědět
Martin (3)
26.7.2017
23:31

Dobrý den chci se zeptat, poletíme do NY v prosinci na cca 9 dní, pouze dovolená přes vanonce od 22.12 do 31.12 cestuji tam poprvé, angličtinu ani jiný jazyk moc neovládám budu mít na letišti v USA problém? Děkuji

Odpovědět
Petr Novák (2193)
26.7.2017
23:47

@Martin: Dobrý den, Martine, spíše ne. Doporučuji si připravit odpovědi imigračnímu úředníkovi na papír v angličtině. Pokud to bude nutné, tahák vytáhněte. :-)

Odpovědět
Martin (3)
26.7.2017
23:49

@Petr Novák: přemýšlel sem nad tím s těmi taháky :) super děkuji

Odpovědět
Mesi (388)
26.7.2017
23:49

@Tomáš: Pak je to jak pise Franta, nejedna se o imigracni kontrolu, ale „predkontrolu“ americkou leteckou spolecnosti.

Odpovědět
Martin (3)
27.7.2017
0:03

Ještě poslední kolik cca bych měl mít u sebe peněz na těch 10 dní aby mě vypustili? Díky

Odpovědět
Lukáš (139)
27.7.2017
9:07

@Martin:
Snad si nemyslíš, že ti otevřou peněženku a prohledaj ti kapsy, jestli máš dost peněz :D Teoreticky to na secondary inspection možné je, ale toho bych se nebál.
Já tam letěl jako NEZAMĚSTNANÝ na ESTU, se 40USD a 2x debitní karty a nikdo nikdo se mě na finance neptal (imigračka v NY – JFK)
Předpokládám, že nemají přístup k náhledu na účtu v českých bankách, kde jsem tedy už měl peněz dostatek.

Odpovědět
Franta (1975)
27.7.2017
12:49

@Martin:
Nad taháky nepřemýšlej a rovnou je udělej. Až se tě zeptá, tak mu to klidně rovnou dej.
Limit na peníze není. Mě se ani nikdy neptali. Jak píše Lukáš, třeba při secondary, ale třeba bráchy se na peníze neptali ani tam.

@Tomáš:
Stejně je asi to i v Praze, když před sezónu létá Delta. Nenechávají nic náhodě a dělají vlastně druhý stupeň kontroly po té standardní při vstupu do terminálu. Když jsem ještě dělal na letišti, tak k nám na Catering jezdila milá, ale odměřená, blondýnka, co dělal pro „bezpečáky“ od Delty, vše zkontrolovala a zapečetila, my to pak dovezli k letadlu, kde nás před vstupem do letadla zkontrolovali další maníci. Bloncka už byla v letadle a před naložením si zase zkontrolovala plomby. A to létali jen starou B727 do Varšavy a Německa, odkud se pak létalo do Států.

Odpovědět
Andrea (1)
28.7.2017
9:54

Ahojte,
na začátku září se chystám do USA. Chceme si s přítelem projet celý západ, nejlépe i východ. Ale nevíme, kdy přesně se chceme vracet a odkud. Je možné projít i bez zpáteční letenky?

Odpovědět
Franta (1975)
28.7.2017
10:33

@Andrea:
Pokud pojedete na ESTA, tak zpáteční letenka je podmínkou, bez ní vás nepustí ani do letadla tam. Budete si to muset +/- naplánovat a zařídit, aby byl známí odlet.
Případně si budete muset koupit dražší letenku, která půjde přebookovat (datum i místo) a pak do doladit až tam.

Odpovědět
Petr Novák (2193)
28.7.2017
10:44

@Andrea: Ahoj Andreo, to nedoporučuji hned ze dvou důvodů. Výrazně se vám zkomplikuje vstup do země (imigrační chtějí vidět zpáteční letenku, nebo slyšet vysvětlení) a jednosměrné letenky jsou dost drahé.

Buď si vše rozmyslete, nebo si kupte letenku v dražším fare, která umožňuje přebukování termínu.

Teoreticky lze koupit levnou jednosměrnou letenku z USA do Evropy od Norwegianu, ale ten létá do Skandinávie/Londýna/Paříže, takže musíte připočíst dopravu do ČR. A zavazadla a jídlo je za příplatek.

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.