Imigrační pohovor v USA: Zážitky a zkušenosti čtenářů

Petr Novák

Na prvním letišti v USA musejí cestující absolvovat vstupní pohovor do USA s imigračním úředníkem. Nehraje přitom roli, jestli cestují na vízum, nebo na cestovní registraci ESTA. Pohovor je v naprosté většině případů zakončen povolením vstupu do země. V diskuzi níže najdete autentické zkušenosti a zážitky čtenářů z imigračního pohovoru.

Vstupní pohovor USA

Vaše zkušenosti s imigračním pohovorem v USA

Za každou vaši zkušenost se vstupním pohovorem v USA jsem moc rád. Psát je můžete do komentářů pod článkem, jen nezapomeňte napsat, o jaké letiště se jedná a kdy pohovor probíhal.

Informace o průběhu pohovoru, kladené dotazy a další rady najdete v článku imigrační kontrola v USA.

Níže uvedené komentáře čtenářů nebyly redakčně upraveny, text nevyjadřuje názor provozovatele webu. 😊

  1. Tomáš, 3. listopadu 2022

    “Ahoj, v USA jsem byl nesčetněkrát (odhadem 20x). Vstupní pohovor se liší letiště od letiště. Rada pro všechny: Pokud nemáte nekalé úmysly a v USA hodláte dělat to, co přiznáváte v Estě tak vás vždycky pustí.

    Cestovatelům, co mají slabší angličtinu nebo je to pro ně psychická bariéra, která jim brání v cestě říkám toto : nebojte se toho, jezdí tam třeba Asiaté s nulovou znalostí jazyka na návštěvy k příbuzným a také projdou. Někde s Vámi budou celníci vtipkovat, někde vám dají typy na cestu. Někdy si nechají odvyprávět, co děláte doma za práci, ptají se na rodinu a pod.

    Lidé, které posílají na dodatečnou inspekci si vybírají podle kritérií ( třeba podle poslední navštívené země ) nebo podle nějakých vnitropolitických znaků rizik, které když splňujete tak máte smůlu. Ale i to se dá zvládnout.

    Nepříjemnou osobní zkušenost se vstupem do USA mám také. Při přejezdu hranice z Kanady zpět do USA. Cestovali jsme krásnou zapadlou venkovskou silnicí, která končila přechodem do USA. Celník nebo pracovník ICE, se mně zeptal, co tady dělám. ( What are you doing here ? ) Tak jsem mu začal vyprávět, co ještě chci v USA vidět ( letěli jsme za pár dní domů z NYC) ale on měl na mysli, co dělám v tom konkrétním místě. ( na jeho přechodu) ( Což jsem ze začátku nechápal).

    Řekl jsem mu, že chci vstoupit do USA. Na to mi odvětil, proč nejedu po dálnici. Jsem mu řekl pravdu, že jsem si fotil krajinu a kryté mosty a pod. a že jestli je pro mně problém ( jako pro cizince) překročit hranici tady, tak že se otočím a pojedu tam kam mi určí. To ho nasralo na tolik, že jsme tam strávili další půl hodinku. Celou dobu velmi nepříjemného výslechu je důležité zachovat klid odpovídat pravdivě. Ve finále mi zabavil chleba s máslem , kde jsme měli ještě papriku k svačině ( nesmí se převážet ) a my mohli pokračovat.

    Bylo to nepříjemné a od cestování mně to neodradilo. Celník technicky nedělal nic špatného . Prostě tam jezdí z 99% místní, tak ve mně jako v cizinci viděl hrozbu. Přeji všem hodně štěstí na lidi.”

  2. Roman, 2. června 2021

    “2019 červen, let z Prahy do Chicaga, ESTA, 89 dní pobytu.

    Vystoupení z letadla, přístup na klasickou přepážku, kde vám seberou otisky.

    Pár rychlých otázek a vše OK, nicméně se úředníkovi nedařilo sejmout otisk mého pravého palce a tak asi po 6 minutách snažení procedil “what the fuck is wrong with you man”, a řekl mi ať jdu stranou a počkám. (nepodařilo se mi zjistit, zda to bylo předem připravené divadlo, či jestli skutečně nemohl sejmout otisk :D). Po pár minutách přistoupil z každé strany jeden policista, a byl jsem odveden do boční místnosti, kde čekalo cca 30 dalších lidí.

    Tzn. já jako bílý Kladeňák jsem byl dost vyplašen :D Po hodině čekání (nikdo mi nic neřekl) jsem si vytáhl telefon, že zavolám kamarádovi že další navazující let nestihnu, že nevím co se děje, a že se ozvu až to půjde. Nicméně 10 vteřin po vytažení telefonu z kukaně vyskočil policista a řekl mi, ať telefon okamžitě schovám jinak mi ho sebere, že se tam telefony používat nesmí.
    Po další hodině si konečně přišel policista, odvedl mě do boční kanceláře a začal cca 15minutový pohovor, klasické otázky.

    Kdo jste, kam cestujete, proč, co děláte v ČR, kdo zaplatil za vaší cestu, kde budete bydlet, kolik máte peněz, kolik máte na kartě. Poté jsem byl vyzván, ať tam nechám telefon a odemknu ho, za dalších 15 minut opět to samé kolečko a stejné otázky (asi zkoušel, jestli lžu a jestli se v tom zamotám). Poté mi byl telefon vrácen se slovy “nezapomeň, žádná práce v USA, pouze turismus”. A byl jsem propuštěn, nicméně pak to byla pohoda – už na mě čekala sympatická slečna a měla náhradní letenky, takže super. Nicméně! Přes Chicago už nikdy, pro jistotu.. :D”

  3. Tonda, 20. února 2020

    “Připojím moji zkušenost z pohovorem z února 2020 na LAX. Po příletu, vystání fronty cca 30 min jsme se dostali ke kioskům (podruhé na ESTA).

    Po vyplnění info CBP, vyfotografování a sejmutí otisků nám to vytisklo lístečky a čekala nás další fronta cca 30 min na jejímž konci byli jen 3 pracovníci. Když jsem koukal tak ty lidi přede mnou docela dlouho grilovali tak jsem měl zase obavy.

    Když jsme přišli na řadu šli jsme všichni 3 najednou jen jsem mu podal 3 pasy, 3 lístečky z kiosku. On si to asi 10 sekund prohlížel, nepoložil nám žádnou otázku, na lístečky dal razítka (do pasu žádný nedal a lístečky si nechal) a popřál hezkou dovolenou. Tak jsem byl docela překvapený. Takže zase vše OK.”

  4. Jirka, 30. srpna 2019

    “Byl jsem v NY loni v prosinci s manželkou a dcerkou na 5 dní. Imigrační pohovor proběhl na JFK, aníž bych zaznamenal, že o imigrační pohovor jde. Už při vstupu do jakési haly byl letištní pracovník, který neustále frontu směroval, rozděloval, popoháněl, naváděl, … tak, aby se nikde nevytvořila zácpa. Během cca 10 minut najednou stojím před úředníkem v uniformě, kolik mám peněz, na jak dlouho jedu, kde budu bydlet, jestli jsem poprvé. Na závěr mě požádal, abych přiložil prsty ke čtečce a obličej ke scanneru. Toť vše. Za dalších 5 minut jsme seděli v Uberu a za dalších 40 minut otevírali Air BnB v Bushwicku.”

  5. René, 24. června 2019

    Ahoj, letěli jsme z Vídně do LA 27.5. 2019 na třítýdenní roadtrip po parcích. Formulář pro celní deklaraci jsme v letadle nevypisovali. Na letišti jsou kiosky, kde se naskenuje pas, sejmou se otisky prstů a udělá fotka. Odpoví se na několik písemných otázek Yes/No (kdybych si tak vzpomněl na co se ptali :-).

    Ale bylo jich asi 5. Pokud jste pár (manželský, tak můžete jít k jednomu kiosku(organizátor u kiosků k tomu přímo i vyzývá). My byli tři, ale kamarád musel ke kiosku zvlášť. Pasy a otisky se skenují pro každého zvlášť. Pokud je zádrhel, tak tam je k dispozici ochotná pomoc. Z toho kiosku se vytiskne lístek a s tím se jde k imigračnímu úředníkovi. Pár opět dohromady.

    Úředník opět sejmul otisky a udělal fotky. Zeptal se akorát co máme v plánu v USA. Pak jsme ještě prošly kontrolou kufrů (rentgenem) a ptali se nás, zda máme jídlo (hlavně maso a zeleninu) – ukázal obrázky, zda něco z toho nevezeme. Sušené věci (tyčinky, čokoládky apod vůbec neřešil). Jo a ESTu chtěli vidět už na letišti ve Vídni při odbavení zavazadel.”

  6. Jirka, 24. května 2018

    “Než jsem vyrazil do USA, hodně jsem pročítal všechny články a diskuze. Měl jsem obavu z pohovoru atd. Včera jsem se vrátil a ,musím říct, že byly zbytečné.

    Jinak obecně mě USA překvapilo ochotou lidí pomoci a slušností všech lidí, které jsme tam potkali, včetně řidičů na silnici aj. To samé i u úředníků na imigračním, žádné problémy. malinko mě zaskočil, že chtěl vytištěné potvrzení o ubytování. Náhodou jsem ho měl, ale povinnost to myslím není. Takže doporučuji si ho vytisknout, pokud tedy už předem víte, kde budete.

    Ukázal jsem jim první ubytování, které jsem měl přes Airbnb, protože jsem si objednával zbytek až v USA. Pak se zeptal na hotovost, kreditku, vyfotit, scan prstů a konec. Od výstupu z letadla za 10 minut hotovo. Možná jsme měli kliku, že tam zrovna nepřiletělo jiné letadlo – bylo ale něco málo po 14 hodině odpoledne, takže jsem se docela divil, že tam nikdo není. Přeji všem pohodovou dovču a Nebojte se :-) nikdo Vám hlavu neutrhne.

    PS: Sám mám pouze základní znalost AJ a nebyl většinou problém. Pokud bylo třeba něco složitějšího, mluvila raději dcera.”

  7. Tomáš, 19. května 2018

    “Čerstvě imigrační v LA (společně s mojí ženou): nejprve malý papírový formulář strčen do ruky od personálu ještě v příletové chodbě, který jsme vyplnili (jeden společný pro oba).

    Poté všichni nahnáni k elektronickímu kiosku s obrazovkou (vyplňují všichni jednotlivě – několik otázek ANO-NE, automat. foto, otisky prstů) – vyjede jakýsi ticket (nám oběma s velkým křížkem), poté fronta asi 1,5 hod (všude neuvěřitelné množství asiatů), poté imigr. úředník – v uvolněném duchu (chtěl vidět ten pap. formulář i ten ticket) a položil několik otázek – kam jedem, kde bude první noc, zaměstnání ženy i moje a kolik máme hotovosti, znovu foto a otisky.

    Označkoval ten ticket a ten jsme odevzdali po vyzvednutí kufrů ještě dalšímu úředníkovi těsně před východem.”

  8. Ivana, 18. května 2018

    “Ahoj, mám naprosto čerstvou zkušenost. Přistupovali jsme s kamarádkou k imigračnímu úředníkovi na JFK v NYC společně a nikdo se nás ani nepokoušel zastavit. Před námi byla skupinka asi pěti lidí a také šli společně (rodina to nebyla), takže asi záleží na úředníkovi. Kamarádka také neumí anglicky a já trochu. V podstatě nic nechtěli. Jen se zeptal, kdy se vracíme a razítko nám dal na 90 dní.”

  9. Lucie, 8. dubna 2018

    “V roce 2015 jsem byla v USA poprvé, přiletěla jsem na JFK do New Yorku. Pohovor byl v pohodě, úředník vzal zároveň i mého přítele, ale musela jsem ho “ukecat”, protože společně můžou pouze rodinní příslušníci, manželé.

    Loni (2017) jsme v šesti lidech cestovali do L. A., s přítelem nás nejprve vyděsil lístek z automatu, neboť ostatní měli křížek přes fotku a my ne (nebo naopak? :) už si moc nevzpomínám). Na kontrolu jsme šli s partnerem opět společně, následovaly klasické otázky proč tu jsme, na jak dlouho, kam se chystáme. Naštěstí jsem měla vytištěné doklady od hotelů, auta a zpáteční letenku, což jsem úředníkovi hned ukázala a během chvilky jsme byli venku :)

    Zatím se mě nikdo neptal na práci, resp. zaměstnání. Za pár dní letíme zase, tentokrát do Chicaga, doufám, že cesta bude opět bezproblémová.”

Diskuze k článku (806)

@Martin:
Taky bych moc ráda, aby už se v USA rozhýbali, ale zatím tomu bohužel nic nenasvědčuje… https://www.reuters.com/business/industry-groups-lawmakers-press-white-house-lift-us-travel-restrictions-2021-07-07/

Odpovědět

Každej den hltám informace a nestačím kroutit hlavou. Sakra očkuje se od prosince. To chce USA chránit své neočkující občany před lidmi, co jsou naočkovaný, otestovaný a rouškovaný? Tenhle přístup mi přijde obsurdní. Za dva měsíce mám odletět, ale zase to vyjde leda tak ve snu.

Odpovědět

Ahoj, já to před cca hoďkou odpískal pro tento rok a změnil letenky na příští rok léto… To už snad bude otevřeno..

Odpovědět

Ahoj, asi mě čeká to samé. Jen otázka – nevíte někdo jestli je nějaká cesta jak přebookovat letenky na termín víc než rok dopředu. Nebo se to musí udělat na dva přesuny? Příklad – chtěl bych teď v červenci přebookovat letenky, které mám na srpen 2021, na srpen 2022. Díky za případný tip. Honza

Odpovědět

Ahoj. To asi nepujde, zkus u let společnosti kde mas letenky zadat lety za rok a uvidis zda jiz budou mit k dispozici. Pokud tam budou tak. By se mohlo podarit.. Jinak samozrejme tel na jejich helpdesk..

Odpovědět

Ahoj, spíš jen takový nereálný dotaz. Je nějaká reálná šance bez porušení pravidel se toto léto dostat do USA jako obyčejný turista? Nebo je to úplně bez šance i když je člověk plně očkován?

Odpovědět

Jsem na tom stejně, čekám na nějaké info ze strany USA, jestli alespoň plně naočkovaným umožní přístup… zatím nic.

Odpovědět

@Tomáš: @Jan: Stále stejná situace – nelze přímo ze Schengenu. Můžete letět například do Turecka, tam strávit 14 dní a 15. den odletět do USA jako turista (nepočítá se i den příletu do Turecka, takže 16 dní komplet). Ač jsme si všichni mysleli, že léto už se bude dát cestovat, zatím to vypadá, že restrikce uvolní až v září po turistické sezóně (záměrně, aby nebylo tolik turistů). Zároveň je to i z důvodu toho, aby se dosáhlo co největší proočkovanosti.

Odpovědět

Začíná mě to doptat. Největší turistická ekonomika trpí. Odlet mám 9.9. a začínám bejt hodně nas*****. Kdybych věděl, jak to pravděpodobně dopadne, tak bych na to očkování možná ani nešel. USA by měla vydat jasná prohlášení. Tohle není normální.

Odpovědět

@Jan: taky čekám a asi se nedočkáme, bohužel vůbec to nevypadá, že by byli vstřícní.

Odpovědět

@Michal: 16 dní v Turecku a 3 týdny v USA, kde vezmu tolik dovolené ‍♀️, ani zaměstnavatel mě neuvolní, a to už ani nemluvím o finanční stránce.

Odpovědět

Článek pro ty, kteří hledají cestu “za každou cenu”.
“https://www.seznamzpravy.cz/clanek/strasti-cestovani-mezi-eu-a-usa-mesic-jsem-lezela-v-letenkach-rika-ceska-169633”>USA se zavřely Evropě, cesta z Česka může trvat týdny

Jinak se divím těm, co už mají “přímé” letenky. Po tom, co tu spousta lidí loni brečela o kolik přišli, se najde dost těch, co riskují i letos.

Odpovědět

No nevypadá to dobře. Máme dceru v NY a byli jsme tam naposledy v 10/2019. Hlavně, že její kolegyně v pohodě pendluje mezi USA a Běloruskem. Už několikrát za tento tento rok. Přijde mi to totálně nesmyslné.

Odpovědět

Ahoj Franto,

To my doufáme, že se nám podaří vyrazit 3/22-6/22 :) Covid nám to 18dní před odletem pěkně pocuchal a celý náš tento itinerář budeme muset předělávat a předatumovávat :) Snad se nám zadaří a budeme moci využít všech rad a poznatků z těchto stránek :)

Odpovědět

@Kuba:
My jsme měli letět na road trip 1.-23.5.2020. Itinerář se jen posouvá, zatím tedy nevíme na kdy. :-) Jen díky času navíc doladujeme detaily cesty, měli jsme tam 3 volné dny, tak by případné zkrácení nemělo vadit.

Odpovědět

Zatím stále žádné určité ani přibližné datum otevření USA pro EU. V tomto článku zmíněna domněnka, že do srpna to nejspíš nebude – https://www.reuters.com/world/europe/biden-says-us-reviewing-european-travel-ban-sees-update-coming-days-2021-07-15/

Odpovědět

21.7. by mohli k tomu něco říct. Jako jestli už to neotevřou od září, tak se po****

Odpovědět

Martine, úplně Tě chápu. Já už myslela, že na jaře už bude situace vyřešena :-( @Martin:

Odpovědět

Jojo. Kanada se otevře očkovaným v září. Počítám, že Amerika až po ní. Takže to nestihnu. Kdyby to šlo alespoň nějak přes Kanadu.

Odpovědět

To už snad musí klapnout… Doufáme v to ! :)

Odpovědět
J

NA stránkách America Tours:
TAK KONEČNĚ NĚJAKÉ ZPRÁVY, byť na jásání to ještě není…
KANADA : Kanadský premiér Justin Trudeau ve čtvrtek 15.7. uvedl, že nejpravděpodobnějším měsícem pro otevření Kanady pro plně očkované Evropany je září. Vzhledem k sezóně zájezdů nic moc, ale něco by se stihnout dalo. Medvědi už na nás čekají hodně dlouho… Druhá zpráva z Kanady hovoří o tom, že velké výletní lodě budou moci opět vplout do kanadských přístavů od 1.listopadu. To tedy v praxi znamená, že se cruise business vrátí do Kanady až od jara 2022…
USA : Čerstvá zpráva hovoří o tom, že v pátek 16.7. během jednání ve White House slíbil prezident Biden kancléřce Merkelové, že datum otevření USA pro plně naočkované Evropany sdělí “nejpozději do několika dnů”. Tím sice neřekl vůbec nic, ale kdyby měl v úmyslu držet hranice uzavřené delší dobu, asi by se takto nevyjádřil. V úvahu tedy na oznámení připadá datum 21.7., kdy je už tradičně “výročí” uzavření hranice mezi USA a Kanadou, a politici se k tomuto problému vyjadřují. Kdyby se hranice USA otevřely od srpna, kus sezóny 2021 bychom ještě stihli, jsme připraveni !! Snad tedy starý pán do rána nezapomene co slíbil…
POZNÁMKA : prosím všimněte si, že oba politici mluví jen o plně naočkovaných, a i Vy buďte připraveni !!

Odpovědět

@Jana Humhejová: My jsme to už bohužel “odpískali”. Cestu jsme plánovali od roku 2019, těšili se co vše zažijeme, kam všude se podíváme (čerpali jsme inspiraci i zde na stránkách) a už jsme několikrát měnily plány a hlavně termíny dovolené podle situace. Syn, žijící v NY, už také nedoufá, že v letošním roce ho navštívíme, také několikrát měnil termín dovolené, ale jeho zaměstnavatel už nemůže déle čekat, takže to všechno “padá” do doby, kdy tedy politici rozhodnou konečně nějaké pevné datumy. Na vše jsme se připravili (jsme očkovaní) a do poslední chvíle s nadějí čekali, ale bohužel. Snad nám to konečně vyjde příští rok, přejeme všem, kterým se to letos podaří, vše dobré a ať si to pořádně užijí.

Odpovědět
J

Já už také ztrácím naději, v životě by mě nenapadlo, že to bude Amerika takhle blokovat pro očkované lidi, vím, že některé státy USA takový přístup, tzn. rozlišovat očkované a neočkované, odmítly, proto se asi čeká na slušnou úroveň proočkování jak v USA tak v Evropě a také na vývoj s deltou. Těžko říct, co se všechno na pozadí odehrává, na to asi ani fantazie běžného člověka nestačí, ale zázraky se občas dějí a třeba budeme ještě letos mile překvapeni. :):)

Odpovědět

Tak Kanada otevírá plně očkovaným turistům v úterý 7.9. Tak to USA bude vyčká ať a je to v pr****.

Odpovědět

@Lenka:

Ahoj.
Máme stejný problém…dcera žije v USA (zelená karta) a na jaře se přestěhovali z NY na Floridu. Takže ji po 2.5 letech chceme znova navštívit…(polovina září 2021). Sleduji informace o covidu a cestování do USA. Našel jsem klauzuli z výjimek kdo může cestovat do USA….rodiče / opatrovnici dětí žijících USA…ale zatím nevíme jestli to riskneme pokud nedojde k rozvolneni…
Uvažujeme ještě o dovolené na Jamajce kam by dcera s dětma přiletěla za náma….

Odpovědět

Achjo…já tu zemi nechápu. Delta u nich tvoří 83% covidu. Co jako chtějí zachraňovat? Ještě dneska sem si upravoval zpáteční let 15.9. .To mám jako čekat do 1. září na to, jak se rozhodnou? Tohle je v hajzlu. Já už ani nevěřím, že se letos otevřou. A upřímně, může za to ten starej páprda Biden. Akorát USA zbytečně zadluží. Mám takovej vztek na něj. To bylo keců, když nastupoval v lednu do úřadu. Nechápu v tomhle případě ani Evropu, která je zbytečně otevřená Amíkům, může je nakazit a oni si to přivezou do své vlasti. Já už nevím, jak vychladnout.

Odpovědět

No já si přehodil letenky na příští červenec/srpen a i to si myslím, že je odvážné.. Amerika nás jako evropské cestovatele zásadně nepotřebuje, jasně, dovezeme dost peněz, ale bez nás cestovní ruch přežije = podívej se na rekordní návštěvnost národních parků nyní. Nepotřebují otevírat evropu. Ale souhlas, pokud tam můžeš letět z Turecka kde je situace covidově horší tak je to absurdní.

Odpovědět

Kde najdu informace odkud tam můžu letět a jaké povinnosti mě čekají? Já už nemůžu dál čekat. 2 roky odkladů nedám.

Odpovědět

Do pondělka by se měl Biden vyjádřit, jak bude probíhat mezinárodní cestování. Předem počítám, že do konce září to bude i nadále zavřeno.

Odpovědět

Biden tam nemluví, ale je to jasný. Jsou fakt ujetý.

Odpovědět

Tak bohužel asi zatím nic. S tímhle přístupem bych se obával i toho září, jestli vůbec uvolní. Já bych se teda v lednu měl stěhovat do Států s manželkou za prací od firmy, takže už mě to tolik netrápí, ale i tak je to dost tristní :-(

Odpovědět

@Olga Paulasová: tak jsme na tom stejně, také mám letenku na 10.8. Mám tam 4 vnoučata, budeme si držet palce

Odpovědět

@TIBI: Nechci vam kazit radost, ale pokud vim, tak GC nestaci. Aby rodice mohly cestovat do USA za potomkem, musi tento potomek byt mladsi 21 let a zaroven obcan USA nebo permanent resident. Pokud je vase dcera starsi, tak bohuzel aktualne ne.

Odpovědět
S

V květnu mam letět do Usa . Je problém neumím anglicky. Něco řeknu ale nerozumím na co se budou ptát a pak vyplňovat formuláře. Už teď mě bolí břicho.

Odpovědět

@Simencova Eva:@Simencova Eva:
Tak, je to divné, že jedu do USA a neumím místní nářečí. Jak se tam chceš domluvit s domorodci? :-) Takových, jako ty, tam jezdí spousty, domluvíš se rukama nohama. Pochopíš, co po tobě chtějí.

Pokud ti jde o imigrační, tak si to tu pročti. Vše tu najdeš. I radu, aby sis vypsala běžné otázky, co dávají (i ty ​tu najdeš), a nechala si je přeložit. S tím papírem pak nakráčej přes úředníka a ono nějak dopadne. Podle zkušeností ostatních to prý projde. Projdi si i další články o imigračním, co tu jsou. Je tu i jak na formulář, ale ten se již moc nevyplňuje na letištích jsou automatické kiosky, které někde umí i česky.
Na to břicho možná zabere Kinedryl.

Zhruba tohle tě čeká youtube.com/watch?v=WHt2xnXk8AI youtube.com/watch?v=pd5wIVuM8E4

Odpovědět

Dobrý den v srpnu chci letět do NY a neumím moc anglicky.Mohu si otázky a odpovědi vypsat a vytisknout doma a předložit je imigračnímu úředníkovi? Děkuji za odpovědi

Odpovědět

Ahoj, poprvé jsem byl v USA 2000 až 2002. Měl jsem ID, řídičák, účet v bance,… Při odjezdu se nikdo na nic neptal, nastoupil jsem jak do letadla jako do autobusu. Letos jsem si zažádal o ESTu, kde jsem to nepřiznal, koupil letenku a vyrazil…. Vše proběhlo bez problému, klasické otázky v Chicagu: Jak dlouho? Co tam budu dělat?…. Pak mi zdůraznil, že jen max 3 měsíce, otisk prstů a jsem tu… Domů se vracím za týden… Kdo nezkusí, nezjistí co oni ví…

Odpovědět

Ahoj, v USA jsem byl nesčetněkrát ( odhadem 20x). Vstupní pohovor se liší letiště od letiště. Rada pro všechny :pokud nemáte nekalé úmysly a  v USA hodláte dělat to, co přiznáváte v Estě tak vás vždycky pustí. Cestovatelům, co mají slabší angličtinu nebo je to pro ně psych. bariéra, která jim brání v cestě říkám toto : nebojte se toho, jezdí tam třeba Asiaté s nulovou znalostí jazyka na návštěvy k příbuzným a také projdou. Někde s Vámi budou celníci vtipkovat, někde vám dají typy na cestu. Někdy si nechají odvyprávět, co děláte doma za práci, ptají se na rodinu a pod. Lidé, které posílají na dodatečnou inspekci si vybírají podle kritérií ( třeba podle poslední navštívené země ) nebo podle nějakých vnitropolitických znaků rizik, které když splňujete tak máte smůlu. Ale i to se dá zvládnout. Nepříjemnou osobní zkušenost se vstupem do USA mám také. Při přejezdu hranice z Kanady zpět do USA. Cestovali jsme krásnou zapadlou venkovskou silnicí, která končila přechodem do USA. Celník nebo pracovník ICE, se mně zeptal, co tady dělám. ( What are you doing here ? ) Tak jsem mu začal vyprávět, co ještě chci v USA vidět ( letěli jsme za pár dní domů z NYC) ale on měl na mysli, co dělám v tom konkrétním místě. ( na jeho přechodu) ( Což jsem ze začátku nechápal) . Řekl jsem mu, že chci vstoupit do USA. Na to mi odvětil, proč nejedu po dálnici. Jsem mu řekl pravdu, že jsem si fotil krajinu a kryté mosty a pod. a že jestli je pro mně problém ( jako pro cizince) překročit hranici tady, tak že se otočím a pojedu tam kam mi určí. To ho nasralo na tolik, že jsme tam strávili další půl hodinku. Celou dobu velmi nepříjemného výslechu je důležité zachovat klid odpovídat pravdivě. Ve finále mi zabavil chleba s máslem , kde jsme měli ještě papriku k svačině ( nesmí se převážet ) a my mohli pokračovat. Bylo to nepříjemné a od cestování mně to neodradilo. Celník technicky nedělal nic špatného . Prostě tam jezdí z 99% místní, tak ve mně jako v cizinci viděl hrozbu. Přeji všem hodně štěstí na lidi.

Odpovědět

Ahoj, jelikoz mi vyprselo 10 ti lete vizum B2 musel jsem si pozadat o nove. ESTU uz asi nikdy nedostanu tak jsem byl dnes na US Ambasade v Bernu ve Švýcarsku. Vízum B2 mi v minulosti (kolem roku 2004) 3 x zamítli a pak zamítli na základě zamítnutých B2 i Work and Travel J1 vše v Praze. Poté jsem v 2011 v Praze žádal o  B2 a dostal jsem ho na 10 let. Dnes ráno v Bernu vše rychlé, měl jsem itinerář, pracovní smlouvy, výpisy z banky, pojištění. Nic nechtěl vidět. Nejdriv jsem byl u paní u první okýnka, tam se me zeptala na důvod a ja se přeřekl místo holiday ze mě vypadlo business, neptejte se mě proč sám to nevim :). Tak na mě koukala jak vrána a zeptala se mě máte na mysli holiday že?:). Pak mě poslala k panu konzulovi ( mladej kluk) a ten se mě zeptal kolikrát jsem byl v USA a jak dlouho trval můj poslední pobyt. Popravdě jsem odpověděl a pak se mě zeptal proč nežádám přes Visa Waiwer programm. Řekl jsem kvůli zamítnutí z minulosti, jen kývl hlavou, sejmul otisky, opět nechtěl nic vidět, měl jsem vše pečlivě připravé, jen mi řekl, že mi v minulosti na ambásádě v Praze křivdili , ( ale popravdě úplně tak ne, žádal jsem chaoticky, když to srovnám s dnešní situací). Jen mi řekl also today your Visa is approved. Have a nice day. Vš uvnitř trvalo tak max 10 min. Takže ostatním hodně úspěchů s žádostma a hlavně vynechte stres a strach, je to zbytečný.

Odpovědět

Máme v Chicagu kamarády, kteří nám udělali překvápko a poslali letenky.Let bude s Vídně do Chicaga.Problem je v tom, že jsme nikdy nikde neletěli a vůbec neumíme anglicky.Myslite, že to zvládnem.? Nemůžeme využít někoho,jako doprovod? Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Avatar uživatele

@Naďa: Ahoj, to budete mít dobrodružství. :-) Napište si na papír odpovědi, kam jedete, proč tam jedete a kdy se vracíte. Anglicky, samozřejmě. Přeložit si to můžete třeba přes překladač Deepl.

Odpovědět

Ahoj, právě se vracíme z Las Vegas. Pohovor ve Vegas je naprostá pohoda – alespoň za nás. Ani jsme skoro nezaregistrovali, že o pohovor jde.
Fotka, otisky, pracovník se zeptal co budeme v USA dělat, zda nepřevážíme zvířata nebo jídlo, dostali jsme razítko a za 5 minut bylo hotovo :) Přítel vůbec neumí anglicky, já omezeně, ale všechno jsme v pohodě zvládli.

Odpovědět

Musím se podělit o mojí RETRO historku ze svého prvního pohovoru s imigračním úředníkem (v roce 1999) v Miami …
pro dříve narozené uvedu dobové reálie – tehdejší americký prezident Bill Clinton v Praze v hospodě pil pivo s Václavem Havlem a hrál pro pobavení hospody na saxofon … na Čechy se ve světě dívali jinak než dnes, všude jsme měli dveře otevřené. Získat vízum B1/B2 šlo automaticky se zakoupením zájezdu u ČEDOKu = žádná ESTA nebo pohovory na pražské ambasádě :-) při příletu na Miami pohovor max 3 otázky ALE dlouze zkoumal můj pas a můj obličej a zase můj pas a můj obličej, po mé odpovědi že jedu na 14 dní na Key West se mu rozzářili oči a slaďoušským hlasem mi řekl “vítej doma zlato” . Pořád mi to vrtalo hlavou a až časem mi došli všechny souvislosti toho dne … Dva dny po mém příjezdu na Key West totiž začal každoroční vyhlášený karneval Fantasy Fest oslavující LGBT komunitu a nevázanou lásku – po ulicích Key West tancují úplně nahé opilé dívky (úplně) , alkohol teče proudem a je dovoleno na veřejností úplně všechno a v mém pasu je omylem uvedeno v kolonce pohlaví písmeno “F” jako FEMALE = ŽENA !!! :-)

Odpovědět

@Ondra: Skvělá historka. :-D

Odpovědět

Dobrý deň

Má niekto skúsenosť za poslednú dobu o žiadanie turistických víz B2 na Ambasáde v Bratislave?

Zhruba za mesiac a pol by som chcel požiadať o turistické víza B2.. momentálne som v USA , cestujem po USA a trávim tu čas s rodinou. ( necelé 3 mesiace ) je to moja druhá návšteva minulý rok som absolvoval mesačnú návštevu po západe a precestoval Californiu,Arizonu,Utah a nevadu.. celkovo som cestovatel, bloger a milovník prírody.

Teraz by som po tom čo sa vrátim domov by som si chcel požiadať o víza na 6 mesiace .. s tým , že by som mal zvací dopis od rodiny official personal invitation. Plánujem priletieť do Miami stráviť tu nejaky čas a potom odletieť za rodinou stráviť s nimi americké leto s detmi , pocestovať niečo po USA , navštíviť prírodne krásy následne chcem sa isť Pozrieť aj na ALjašku a podobne.
Preto by som potreboval víza, mal by som dostatok penazí, podrobný itinerár pripravený s tým, že čo som už precestoval za posledné roky, s tým že už som si kupil dopredu letenky za lepšiu cenu do Miami a taktiež aj po nejakých 5 a pol mesiaca domov na SLovensko, taktiež následne na to mam v pláne navšívit Aziu a s kamošmi tam stráviť niekoľko týždnov, letenky by som už mal tiež kupene, problem je ten možno že už cez rok a niečo nepracujem a len cestujem a užívam si a druhý vec nič okrem auta a nejakého malého pozemku na Slovensku nevlastním myslíte si že prejdme cez viza udelia mi alebo ma potrápia a vízia mi neudelia a prídem o možnosť navštívovať USA niekoľko rokov, veľmi by ma to zničilo a všetky moje cestovatelské plány v buducnosti.

Prosím o nejake rady nejake skusenosti a tipy
Dakujem vopred

Odpovědět

Přispějte svým dotazem nebo osobní zkušeností

Než se na něco zeptáš, přečti si prosím článek a předchozí komentáře. Všechny nové příspěvky osobně kontroluji, reklamu, spam a sprosťárny hned mažu.